Ingo H5 (3.2.0-git) - en to ja translation catalogue (247 entries)

en:  and
ja:  かつ

en:  or
ja:  または

en: "%s" are not valid email addresses.
ja: "%s" は有効な電子メールアドレスではありません。

en: "%s" is not a valid email address.
ja: "%s" は有効な電子メールアドレスではありません。

en: %d users with login %s found, one expected.
ja: %d 人がユーザ %s でログインしています。一人であるべきです。

en: %s The driver said: %s
ja: %s ドライバーの応答：%s

en: %s is not supported in the current filtering driver.
ja: 現在のフィルタードライバーは %s をサポートしていません。

en: ALL of the following
ja: 以下全部

en: ANY of the following
ja: 以下のどれか

en: Action for blacklisted addresses:
ja: ブラックリストのアドレスに対する動作：

en: Activate Script
ja: スクリプトを有効にする

en: Activating the script for "%s" failed: (%d) %s
ja: "%s" 用スクリプトの有効化に失敗しました：(%d) %s

en: Additional Settings
ja: 追加の設定

en: Address(es) to forward to:
ja: 転送先のアドレス：

en: Addresses to not send responses to:
ja: 応答を返さないアドレス：

en: Advanced Settings
ja: 詳細設定

en: Answered
ja: 返信済み

en: Apply Filters
ja: 振り分けを実行

en: Are you sure you want to delete this rule?
ja: 本当にこのルールを削除しても良いですか?

en: Automatically activate the script after each change?
ja: 変更があった時に自動的にスクリプトを有効にしますか？

en: Backends
ja: バックエンド

en: Basic Settings
ja: 基本設定

en: Begins with
ja: 始まる

en: Bind failed: (%s) %s
ja: バインド失敗：(%s) %s

en: Blacklist
ja: ブラックリスト

en: Blacklist Edit
ja: ブラックリストを編集

en: Blacklisted Addresses
ja: ブラックリストのアドレス

en: Body
ja: 本文

en: Case Sensitive
ja: 大文字小文字を区別する

en: Changes saved.
ja: 変更は保存されました。

en: Connection failure
ja: 接続に失敗しました

en: Contains
ja: 含む

en: Copy
ja: コピー

en: Copy %s
ja: %s をコピー

en: Copy of %s
ja: %s のコピー

en: Could not validate IMAP mailbox.
ja: IMAPメールボックスが検証できません。

en: Create new folder
ja: 新規フォルダ作成

en: DISABLED:
ja: 無効：

en: Deactivate Script
ja: スクリプトを休止する

en: Delete
ja: 削除

en: Delete %s
ja: %s を削除

en: Delete Condition
ja: 条件を削除

en: Delete message completely
ja: メッセージを削除する

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Deliver into my Inbox
ja: INBOX に配送する

en: Deliver into my Inbox and copy to...
ja: INBOX に配送し、コピー...

en: Deliver into my Inbox and redirect to...
ja: INBOX に配送し、転送...

en: Deliver to folder...
ja: フォルダに配送...

en: Description
ja: 説明

en: Destination (To, Cc, Bcc, etc.)
ja: 受信先 (To, Cc, Bcc 等)

en: Disable %s
ja: %s を無効にする

en: Disabled
ja: 無効

en: Display detailed notification when each filter is applied?
ja: それぞれの振り分けを適用した詳細な通知を表示しますか？

en: Do not send responses to bulk or list messages?
ja: 応答をメーリングリストに送らない？

en: Do this:
ja: 以下を実行：

en: Doesn't begin with
ja: 始まらない

en: Doesn't contain
ja: 含まない

en: Doesn't end with
ja: 終わらない

en: Doesn't exist
ja: 存在しない

en: Doesn't match (with placeholders)
ja: 一致しない

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %s
ja: %s の編集

en: Enable %s
ja: %s を有効にする

en: End of vacation:
ja: 休暇の終わり：

en: Ends with
ja: 終わる

en: Equal to
ja: 一致する

en: Error retrieving current script: (%d) %s
ja: スクリプトの取得中のエラー：(%d) %s

en: Existing Rules
ja: 既存のルール

en: Exists
ja: 存在する

en: Expected 1 object, got %d.
ja: １オブジェクトを期待しましたが、実際は %d でした。

en: Failed to read from socket:
ja: ソケットからの読み出し失敗：

en: Failed to write to socket:
ja: ソケットへの書き込み失敗：

en: Failed to write to socket: (connection lost!)
ja: ソケットへの書き込み失敗：（接続断！）

en: Field
ja: 項目

en: Filter All Messages
ja: 全てのメッセージを振り分ける

en: Filter Only Seen Messages
ja: 既読メッセージだけを振り分ける

en: Filter Only Unseen Messages
ja: 未読のメッセージだけを振り分ける

en: Filter Options
ja: 振り分けのオプション

en: Filter Rule
ja: 振り分けルール

en: Filter Rules
ja: 振り分けルール

en: Filter Script Display
ja: 振り分けスクリプトの表示

en: Filter _Rules
ja: _R振り分けルール

en: Filter activity: %s message(s) have been copied to the folder "%s".
ja: 振り分けの実行：%s メッセージはフォルダ "%s" にコピーされました。

en: Filter activity: %s message(s) have been deleted.
ja: 振り分けの実行：%s メッセージは削除されました。

en: Filter activity: %s message(s) have been moved to the folder "%s".
ja: 振り分けの実行：%s メッセージはフォルダ "%s" に移動されました。

en: Filter activity: %s message(s) that matched the blacklist were deleted.
ja: 振り分けの実行：ブラックリストに一致した %s メッセージは削除されました。

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been copied to the folder "%s".
ja: 振り分けの実行："%2$s" からのメッセージ "%1$s" はフォルダ "%3$s" にコピーされました。

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been deleted.
ja: 振り分けの実行："%2$s" からのメッセージ "%1$s" は削除されました。

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been moved to the folder "%s".
ja: 振り分けの実行："%2$s" からのメッセージ "%1$s" はフォルダ "%3$s" に移動されました。

en: Filter not found.
ja: フィルターが見付かりません。

en: Flagged
ja: 印あり

en: Folder to receive spam:
ja: Spam 受信用フォルダ：

en: For an incoming message that matches:
ja: 受信したメールが以下の条件に一致したら：

en: Forward
ja: 転送

en: Forward Keep Action
ja: 転送し、動作を継続

en: Forwards
ja: 転送

en: Forwards Edit
ja: 転送先の編集

en: Generated by Ingo
ja: Ingo で生成されました

en: Greater than
ja: 次の値より大きい

en: Greater than or equal to
ja: 次の値より大きいか等しい

en: Individual rules are not supported in the current filtering driver.
ja: 現在のフィルタードライバーでは個別のルールはサポートしていません。

en: Inexistant mailbox specified for message delivery.
ja: メッセージの配送先に存在しないメールボックスが指定されています。

en: Is
ja: である

en: Isn't
ja: ではない

en: Keep a copy of messages in this account?
ja: メッセージのコピーを保存しておきますか？

en: LDAP support is required but the LDAP module is not available or not loaded.
ja: LDAP サポートが要求されましたが、LDAP モジュールが無いかロードされていません。

en: Label
ja: ラベル

en: Less than
ja: 次の値より小さい

en: Less than or equal to
ja: 次の値より小さいか等しい

en: Login to %s failed.
ja: %s へのログインに失敗しました。

en: Mailbox Search
ja: メールボックス検索

en: Mar_k message as deleted
ja: _K削除済みと印を付ける

en: Mark message as:
ja: メールに印を付ける：

en: Match type
ja: 一致方法

en: Matches (with placeholders)
ja: 一致する

en: Maximum number of blacklist addresses.
ja: ブラックリストアドレスの最大数

en: Maximum number of blacklisted addresses exceeded (Total addresses: %s, Maximum addresses: %s).  Could not add new addresses to blacklist.
ja: ブラックリストのアドレス数が最大値を超過しました(合計アドレス：%s、最大アドレス：%s)。もうブラックリストにアドレスを追加できません。

en: Maximum number of forward addresses exceeded (Total addresses: %s, Maximum addresses: %s).
ja: 転送アドレス数が最大値を超過しました(合計アドレス：%s、最大アドレス：%s)。

en: Maximum number of forward addresses.
ja: 転送アドレスの最大数

en: Maximum number of rules (0 to disable rules editing).
ja: ルールの最大数（0はルールの編集禁止）。

en: Maximum number of whitelist addresses.
ja: ホワイトリストアドレスの最大数

en: Maximum number of whitelisted addresses exceeded (Total addresses: %s, Maximum addresses: %s).  Could not add new addresses to whitelist.
ja: ホワイトリストのアドレス数が最大値を超過しました(合計アドレス：%s、最大アドレス：%s)。もうホワイトリストにアドレスを追加できません。

en: Messages with a likely spam score greater than or equal to this number will be treated as spam.
ja: Spam スコアがこの値と同じか上だったら、Spam と判定する。

en: Missing address to notify
ja: 通知先アドレスがありません

en: Missing address to redirect message to
ja: 転送先アドレスがありません

en: Missing reason for reject
ja: 拒否理由がありません

en: Missing reason in vacation.
ja: 休暇理由がありません

en: Mobile
ja: 携帯

en: My email addresses:
ja: 私のメールアドレス：

en: New Rule
ja: 新規ルール

en: No "%s" element found in backend configuration.
ja: "%s" 要素がバックエンドの設定にありません。

en: No Description
ja: 説明なし

en: No backend configured for this host
ja: このホスト用のバックエンド設定がありません

en: No backends configured in backends.php
ja: backends.php にバックエンドの設定がありません

en: No filters. Click "%s" to create a new filter.
ja: 振り分けルールがありません。"%s" をクリックして新しいルールを作成して下さい。

en: No headers specified
ja: ヘッダーが指定されていません

en: No rules
ja: ルールなし

en: No script generated.
ja: スクリプトは生成されませんでした。

en: No strings specified
ja: 文字列が指定されていません

en: Not equal to
ja: 同一ではない

en: Notify email address...
ja: メールアドレスに通知...

en: Number of days between vacation replies:
ja: 休暇中と返信する日数：

en: Only flag the message
ja: メッセージに印をつけるだけ

en: Other Preferences
ja: その他の個人設定

en: Overview
ja: 概略

en: Participant (From, To, etc.)
ja: 関係者 (From, To 等)

en: Permission Denied
ja: アクセスは拒否されました

en: Please enter the name of the new folder:
ja: 新規フォルダーの名前を入力して下さい：

en: Preferences about script updating.
ja: スクリプト更新の個人設定

en: Reason:
ja: 理由：

en: Redirect to...
ja: 転送する...

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Reject with reason...
ja: 理由を示して拒否...

en: Removing user data is not supported with the current filter storage backend.
ja: 現在のフィルターバックエンドではユーザーデータの削除はサポートされていません。

en: Return to Filters List
ja: 振り分け一覧に戻る

en: Return to Rules List
ja: ルール一覧に戻る

en: Rule "%s" copied.
ja: ルール "%s" がコピーされました。

en: Rule "%s" deleted.
ja: ルール "%s" は削除されました。

en: Rule "%s" disabled.
ja: ルールは "%s" 禁止されました。

en: Rule "%s" enabled.
ja: ルール "%s" は有効になりました。

en: Rule Disabled
ja: ルールは無効になりました

en: Rule Enabled
ja: ルールは有効になりました

en: Rule Name:
ja: ルール名：

en: Rule not found.
ja: ルールが見付かりません。

en: Rule sort not saved.
ja: ルール並び替えは保存されていません。

en: Rule sort saved successfully.
ja: ルール並び替えは正常に保存されました。

en: Rule:
ja: ルール：

en: Rules
ja: ルール

en: Rules Containing Mailbox "%s"
ja: ルールにはメールボックス "%s" が含まれています。

en: Rules Matching Mailbox "%s"
ja: メールボックス "%s" に該当するルール

en: Ruleset
ja: ルールセット

en: STARTTLS failed: (%s) %s
ja: STARTTLS 失敗: (%s) %s

en: Save
ja: 保存

en: Save Settings
ja: 設定の保存

en: Save and Disable
ja: 保存して無効にする

en: Save and Enable
ja: 保存して有効にする

en: Script
ja: スクリプト

en: Script Updating
ja: スクリプトの更新

en: Script name:
ja: スクリプト名：

en: Script not updated: %s
ja: スクリプトは更新されません：%s

en: Script successfully activated.
ja: スクリプトは起動されました。

en: Script successfully deactivated.
ja: スクリプトは停止しました。

en: Seen
ja: 既読

en: Select a field
ja: 項目を選択

en: Select ruleset to display
ja: 表示するルールセットを選択

en: Select target folder
ja: 目的のフォルダを選択

en: Select target folder:
ja: 目的のフォルダを選択：

en: Self-Defined Header
ja: ユーザ定義ヘッダー

en: Sender
ja: 送信元

en: Settings successfully updated.
ja: 設定は更新されました。

en: Show Active Script
ja: アクティブなスクリプトを表示

en: Show Current Script
ja: 現在のスクリプトを表示

en: Size
ja: サイズ

en: Source (From, Reply-to, etc.)
ja: 送信元 (From, Reply-to 等)

en: Spam Filter
ja: Spam フィルタ

en: Spam Filtering
ja: Spam フィルタリング

en: Spam Level:
ja: Spam レベル：

en: Spam filtering
ja: Spam フィルタリング

en: Start of vacation:
ja: 休暇の始め：

en: Stop checking if this rule matches?
ja: このルールに一致したらチェックを終了させる？

en: Subject
ja: 件名

en: Subject of vacation message:
ja: 休暇中メッセージの件名：

en: Subject:
ja: 件名：

en: The address "%s" has been added to your blacklist.
ja: アドレス "%s" がブラックリストに追加されました。

en: The address "%s" has been added to your whitelist.
ja: アドレス "%s" がホワイトリストに追加されました。

en: There was an error activating the script.
ja: スクリプトを動作させる際にエラーが発生しました。

en: There was an error deactivating the script.
ja: スクリプトを休止させる際にエラーが発生しました。

en: This field is required.
ja: この項目は必須です。

en: Unable to load the script driver "%s".
ja: スクリプトドライバー "%s" がロードできません。

en: Unable to load the storage driver "%s".
ja: ストレージドライバー "%s" がロードできません。

en: Unable to load the transport driver "%s".
ja: トランスポートドライバー "%s" がロードできません。

en: User header
ja: ユーザヘッダー

en: Vacation
ja: 休暇応答

en: Vacation Edit
ja: 休暇応答の編集

en: Vacation end date is prior to start.
ja: 休暇の最後の日が初めより前です。

en: Vacation end date is prior to today.
ja: 休暇の最後の日が今日より前です。

en: Value
ja: 値

en: View Rule
ja: ルール表示

en: Wh_itelist addresses:
ja: _Iホワイトリストのアドレス

en: Whitelist
ja: ホワイトリスト

en: Whitelist Edit
ja: ホワイトリストの編集

en: Whitelisted Addresses
ja: ホワイトリストのアドレス

en: You are not allowed to create more than %d rules.
ja: あなたは %d 以上のルール作成が許可されていません。

en: You are not allowed to create or edit custom rules.
ja: あなたはルールの作成・編集が許可されていません。

en: You can use placeholders like %NAME% in the vacation message. See the online help for details.
ja: 休暇のメッセージに %NAME% の様なプレースホルダを使用できます。詳しくはオンラインヘルプをご覧下さい。

en: You cannot create empty conditions. Please fill in a value for "%s".
ja: 条件が空ではいけません。"%s" の値を入力して下さい。

en: You do not have permission to delete filter rules.
ja: あなたにはルールを削除する権限がありません。

en: You do not have permission to edit filter rules.
ja: あなたにはルールを編集する権限がありません。

en: You have received a new message
ja: 新しいメッセージを受信しました

en: You need to select at least one field to match.
ja: 一致させるために少なくとも１つは選択する必要があります。

en: [No Sender]
ja: [送信者名なし]

en: [No Subject]
ja: [件名なし]

en: _Blacklist
ja: _Bブラックリスト

en: _Delete message completely
ja: _Dメッセージを削除

en: _Enter each address on a new line:
ja: _E１行に１つのアドレスを入力：

en: _Forward
ja: _F転送

en: _Move message to folder:
ja: _Mメッセージをフォルダに移動：

en: _Permissions
ja: _P権限

en: _Script
ja: _Sスクリプト

en: _Vacation
ja: _V休暇

en: _Whitelist
ja: _Wホワイトリスト

en: active
ja: 動作中

en: and
ja: かつ

en: inactive
ja: 休止

en: maildrop script generated by Ingo
ja: Ingo で生成された maildrop スクリプト

en: or
ja: または

en: procmail script generated by Ingo
ja: Ingo で生成された procmail スクリプト
