Ingo H4 (2.0.7) - en to tr translation catalogue (239 entries)

en:  and
tr:  ve

en:  or
tr:  veya

en: Action for blacklisted addresses:
tr: Karalistedeki adresler için eylemler:

en: Activate Script
tr: Betikleri Etkinleştir

en: Activating the script for "%s" failed: (%d) %s
tr: "%s" betiği aktif hale getirilirken hata oluştu:(%d) %s

en: Additional Settings
tr: İlave Ayarlar

en: Address(es) to forward to:
tr: İletilecek Adresler:

en: Addresses to not send responses to:
tr: Yanıt gönderilmeyecek Adresler:

en: Advanced Settings
tr: İleri seviye ayarlar

en: All of the following
tr: Takip edenlerin hepsi

en: Allow Rules
tr: Kurallara izin ver

en: Answered
tr: Cevaplanmış

en: Any of the following
tr: Takip edenlerin herhangi biri

en: Apply Filters
tr: Süzgeçleri Uygula

en: Are you sure you want to delete this rule?
tr: Bu kuralı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Automatically activate the script after each change?
tr: Betik her değişimden sonra otomatik olarak güncellensin mi?

en: Basic Settings
tr: Temel Ayarlar

en: Bcc
tr: Gizli Kopya

en: Begins with
tr: Başlangıcı:

en: Bind failed: (%s) %s
tr: Bağlantı kurulamadı (%s) %s

en: Blacklist
tr: Kara Liste

en: Blacklist Edit
tr: Karalisteyi Düzenle

en: Blacklist is not supported in the current filtering driver.
tr: Karaliste yürürlükte olan süzgeç sürücüsü tarafından desteklenmiyor.

en: Blacklisted Addresses
tr: Karalisteye Alınmış Adresler

en: Body
tr: İçerik

en: Case Sensitive
tr: Büyük/Küçük Harf Duyarlı

en: Cc
tr: Kopya

en: Changes saved.
tr: Değişiklikler kaydedildi.

en: Connection failure
tr: Bağlantı başarısız

en: Contains
tr: İçermektedir

en: Copy %s
tr: Kopyala:%s

en: Copy of %s
tr: Kopyası: %s

en: Could not validate IMAP mailbox.
tr: IMAP posta kutusu doğrulanamadı.

en: Create new folder
tr: Yeni dizin yarat

en: DISABLED:
tr: SEÇİLMEZ KILINDI:

en: Deactivate Script
tr: Betiğin Etkinliğini Kaldır

en: Delete %s
tr: Sil: %s

en: Delete Condition
tr: Koşulu Sil

en: Delete message completely
tr: İletiyi tamamen sil

en: Deleted
tr: Silindi

en: Deliver into my Inbox
tr: Gelen kutusuna gönder

en: Deliver into my Inbox and copy to...
tr: Gelen kutusuna gönder ve kopyala...

en: Deliver into my Inbox and redirect to...
tr: Gelen kutusuna gönder ve yönlendir...

en: Deliver to folder...
tr: Dizine gönder

en: Destination (To, Cc, Bcc, etc.)
tr: Hedef (Kime, Kopya, Gizli Kopya,vb)

en: Disable %s
tr: Seçilemez Kıl %s

en: Disabled
tr: Seçilmez Kılındı

en: Display detailed notification when each filter is applied?
tr: Her süzgecin ne zaman uygulanacağına dair detaylı bilgi verilsin mi?

en: Do not send responses to bulk or list messages?
tr: Yığın yada liste iletilerine cevap gönderme

en: Do this:
tr: Bunu yap:

en: Doesn't begin with
tr: ile Başlamayan

en: Doesn't contain
tr: İçermeyen

en: Doesn't end with
tr: ile bitmeyen

en: Doesn't exist
tr: Bulunmayan

en: Doesn't match (with placeholders)
tr: Eşleşmeyen

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit %s
tr: Düzenle %s

en: Enable %s
tr: Seçilir kıl: %s

en: Enabled
tr: Seçilir kılındı

en: End of vacation:
tr: Tatilin sonu

en: Ends with
tr: Biten

en: Equal to
tr: Eşittir

en: Error retrieving current script: (%d) %s
tr: Gücel betik çalıştırılırken hata oluştu: (%d) %s

en: Existing Rules
tr: Varolan Kurallar

en: Exists
tr: Var

en: Expected 1 object, got %d.
tr: 1 nesne bekleniyor, alınan %d.

en: Failed to read from socket:
tr: Soket'den okunurken hata oluştu

en: Failed to write to socket:
tr: Socket'e yazılırken hata oluştu:

en: Failed to write to socket: (connection lost!)
tr: Socket'e yazılırken hata oluştu: (bağlantı kaybedildi!)

en: Field
tr: Alan

en: Filter All Messages
tr: Bütün iletileri Süzgeçle

en: Filter Only Seen Messages
tr: Sadece Görülmüş İletileri Süzgeçle

en: Filter Only Unseen Messages
tr: Sadece Görülmemiş İletileri Süzgeçle

en: Filter Options
tr: Süzgeç Seçenekleri

en: Filter Rule
tr: Süzgeç Kuralı

en: Filter Rules
tr: Süzgeç Kuralları

en: Filter Script Display
tr: Süzgeç Betik Görüntüleme

en: Filter _Rules
tr: Süzgeç _Kuralları

en: Filter activity: %s message(s) have been copied to the folder "%s".
tr: Süzgeç etkinliği: %s ileti kopyalandı:"%s" dosyasına kopyalandı.

en: Filter activity: %s message(s) have been deleted.
tr: Süzgeç etkinliği: %s ileti silindi.

en: Filter activity: %s message(s) have been moved to the folder "%s".
tr: Süzgeç etkinliği: %s ileti : "%s" dizinine taşındı.

en: Filter activity: %s message(s) that matched the blacklist were deleted.
tr: Süzgeç etkinliği: karalisteyle eşleşen %s ileti silindi.

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been copied to the folder "%s".
tr: "%s" iletisi ("%s" den gelmekte) "%s" dizinine kopyalandı.

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been deleted.
tr: Süzgeç etkinliği: "%s" iletisi ("%s" den gelmekte) silindi.

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been moved to the folder "%s".
tr: Süzgeç etkinliği: "%s" iletisi ("%s" den gelmekte) "%s" dizine taşındı.

en: Filter not found.
tr: Süzgeç bulunamadı.

en: Flagged For Followup
tr: İzleme İçin İşaretlendi

en: Folder to receive spam:
tr: İstenmeyen ileti klasörü

en: For an incoming message that matches:
tr: Gelen iletiler için eşleşme:

en: Forward
tr: İlet

en: Forward Keep Action
tr: İleti yönlendirme eylemi

en: Forward is not supported in the current filtering driver.
tr: İletilen iletiler yürürlükteki süzgeç sürücü tarafından desteklenmiyor.

en: Forwards
tr: İlet

en: Forwards Edit
tr: İletilecekleri Düzenle

en: From
tr: Kimden

en: From:
tr: Kimden:

en: Generated by Ingo (http://www.horde.org/ingo/)
tr: Ingo tarafından oluşturuldu (http://www.horde.org/ingo/)

en: Greater than
tr: Büyüktür

en: Greater than or equal to
tr: Büyük ya da eşittir

en: Individual rules are not supported in the current filtering driver.
tr: Kişisel kurallar yürürlükteki süzgeç sürücü tarafından desteklenmiyor.

en: Inexistant mailbox specified for message delivery.
tr: ileti teslimi için var olmayan bir posta kutusu belirtildi.

en: Is
tr: Olan

en: Isn't
tr: Olmayan

en: Keep a copy of messages in this account?
tr: İletilerin bir kopyası hesapta tutulsun mu?

en: LDAP support is required but the LDAP module is not available or not loaded.
tr: LDAP desteği gerekiyor ancak LDAP modülü kullanılabilir değil ya da yüklenmedi.

en: Less than
tr: Küçüktür

en: Less than or equal to
tr: Küçük yada eşitir

en: List-ID
tr: Liste-ID

en: Mar_k message as deleted
tr: İletiyi silinece_k olarak işaretle

en: Mark message as:
tr: İletiyi işaretle:

en: Match type
tr: Eşleşme tipi

en: Matches (with placeholders)
tr: Eşleşen

en: Maximum Number of Rules
tr: En Fazla Not Sayısı

en: Maximum number of blacklisted addresses exceeded (Total addresses: %s, Maximum addresses: %s).  Could not add new addresses to blacklist.
tr: En yüksek karaliste adres sayısı aşıldı(Toplam adresler: %s, En yüksek adres sayısı: %s). Karalisteye yeni bir adres ekleyemezsiniz.

en: Maximum number of whitelisted addresses exceeded (Total addresses: %s, Maximum addresses: %s).  Could not add new addresses to whitelist.
tr: En yüksek temiz adres sayısı aşıldı(Toplam adresler: %s, En yüksek adres sayısı: %s). Temiz listesine yeni bir adres ekleyemezsiniz.

en: Messages with a likely spam score greater than or equal to this number will be treated as spam.
tr: İstenmeyen ileti olasılık değeri, bu sayıya eşit ya da büyük olan iletiler istenmeyen ileti olarak değerlendirilecek.

en: Missing address to notify
tr: Uyarının yapılacağı adres eksik

en: Missing address to redirect message to
tr: İletinin yönlendirileceği adres eksik

en: Missing reason for reject
tr: Geri çevirme sebebi eksik

en: Missing reason in vacation.
tr: Tatil sebebi eksik.

en: Move
tr: Taşı

en: Move Rule Down
tr: Kuralı Aşağı Taşı

en: Move Rule Up
tr: Kuralı Yukarı Taşı

en: My email addresses:
tr: Elektronik Posta Adresim:

en: New Rule
tr: Yeni Kural

en: No "%s" element found in backend configuration.
tr: '%s' öğesi son yapılandırmada bulunamadı.

en: No backend configured for this host
tr: Bu konak için hiçbir yapılandırma yapılmamış.

en: No backends configured in backends.php
tr: backend.php'de hiç yapılandırma yapılmamış.

en: No filters. Click "%s" to create a new filter.
tr: Süzgeç yok.Yaratmak için '%s' tıklayın.

en: No headers specified
tr: Başlık bilgisi belirtilmedi

en: No script generated.
tr: Betik yaratılmadı.

en: No strings specified
tr: Dizgi  belirtilmedi.

en: Not equal to
tr: Eşit değil

en: Notify email address...
tr: Uyarı yapılacak e-Posta Adresi:

en: Number of days between vacation replies:
tr: Tatil cevapları arasındaki gün sayısı

en: Only flag the message
tr: Sadece iletiyi işaretle

en: Other Preferences
tr: Diğer Seçenekler

en: Overview
tr: Önizleme

en: Participant (From, To, etc.)
tr: Katılımcı (Kimden,Kime,vb)

en: Permission Denied
tr: Erişim engellendi

en: Please enter the name of the new folder:
tr: Lütfen yeni dizinin adını girin:

en: Preferences about script updating.
tr: Betik yükleme seçenekleri.

en: Reason:
tr: Gerekçe

en: Received
tr: Ulaştı

en: Redirect to...
tr: Yönlendir...

en: Regular expression
tr: Düzenli İfadeler

en: Reject with reason...
tr: Gerekçeyle reddet...

en: Removing user data is not supported with the current filter storage backend.
tr: Geçerli sğzgeç saklama yapılandırması kullanı verilerinin silinmesin desteklememekte.

en: Resent-From
tr: Tarafından tekrar gönderilen

en: Resent-To
tr: Tarafına tekrar gönderilen

en: Return to Filters List
tr: Süzgeç Listesine Geri Dön

en: Return to Rules List
tr: Kurallar Listesine Geri Dön

en: Rule
tr: Kural

en: Rule "%s" copied.
tr: Kural "%s" kopyalandı.

en: Rule "%s" deleted.
tr: Kural "%s" silindi.

en: Rule "%s" disabled.
tr: Kural "%s" geçersiz kılındı.

en: Rule "%s" enabled.
tr: Kural "%s" etkinleştirildi.

en: Rule Disabled
tr: Kural Geçersiz Kılındı

en: Rule Enabled
tr: Kural Geçerli Kılındı

en: Rule Name:
tr: Kural Adı:

en: Rule:
tr: Kural:

en: STARTTLS failed: (%s) %s
tr: STARTTLS başarısız: (%s) %s

en: S_pam
tr: İstenmeyen İ_leti

en: Save
tr: Kaydet

en: Save Settings
tr: Ayarları Kaydet

en: Save and Disable
tr: Kaydet ve Geçersiz kıl

en: Save and Enable
tr: Kaydet ve geçerli kıl

en: Script
tr: Betik

en: Script Updating
tr: Betik Güncelleniyor

en: Script not updated.
tr: Betik Güncellenmedi.

en: Script successfully activated.
tr: Betik başarıyla etkinleştirildi.

en: Script successfully deactivated.
tr: Betiğin etkinliği başarıyla kaldırıldı.

en: Seen
tr: Görülmüş

en: Select a field
tr: Bir alan seçin

en: Select ruleset to display:
tr: Görüntülenecek görev listesini seçin:

en: Select target folder
tr: Bir hedef dizin seçin

en: Select target folder:
tr: Bir hedef dizin seçin:

en: Self-Defined Header
tr: Kendinden Tanımlı Başlık Bilgisi

en: Sender
tr: Gönderen

en: Settings successfully updated.
tr: Ayarlar başarıyla güncellendi.

en: Show Active Script
tr: Etkin Betiği Göster

en: Show Current Script
tr: Yürürlükteki Betiği Göster

en: Simple spam filtering is not supported in the current filtering driver.
tr: Basit istenmeyen ileti filtresi yürürlükteki süzgeç sürücüsü tarafından desteklenmemektedir.

en: Size
tr: Boyut

en: Source (From, Reply-to, etc.)
tr: Kaynak (Kimden, Cevapla,vb)

en: Spam Filter
tr: İstenmeyen ileti filtresi

en: Spam Filtering
tr: İstenmeyen ileti Filtrelenmesi

en: Spam Level:
tr: İstenmeyen ileti Düzeyi

en: Start of vacation:
tr: Tatil'in başlangıcı:

en: Stop checking if this rule matches?
tr: Bu kuralın eşleşip eşleşmediğini kontrol etmeyi durdur

en: Subject
tr: Konu

en: Subject of vacation message:
tr: Tatil mesajının Konusu:

en: Subject:
tr: Konu:

en: The address "%s" has been added to your blacklist.
tr: "%s", adresi kara listenize eklendi.

en: The address "%s" has been added to your whitelist.
tr: "%s", adresi beyaz listesine eklendi.

en: The driver said:
tr: Sürücünün belirttiği:

en: There was an error activating the script.
tr: Betik etkinleştirlirken bir hata oluştu.

en: There was an error deactivating the script.
tr: Betiğin etkinliği kaldırılırken bir hata oluştu.

en: To
tr: Kime

en: To:
tr: Kime:

en: Unable to load the definition of %s.
tr: %s in tanımı yüklenemedi.

en: User header
tr: Kullanıcı başlığı

en: Vacation
tr: Tatil

en: Vacation Edit
tr: Tatil Düzenle

en: Vacation is not supported in the current filtering driver.
tr: Tatil yürürlükteki süzgeç sürücüsü tarafından desteklenmemektedir.

en: Value
tr: Değer

en: Wh_itelist addresses:
tr: Beya_zliste Adresleri:

en: Whitelist
tr: Beyaz Liste

en: Whitelist Edit
tr: Beyaz Listeyi Düzenle

en: Whitelist is not supported in the current filtering driver.
tr: Beyaz Liste yürürlükteki süzgeç sürücüsü tarafından desteklenmemektedir.

en: Whitelisted Addresses
tr: Beyaz Listedeki Adresler

en: X-Priority
tr: X-Önceliği

en: X-Spam-Level
tr: X-Spam-Düzeyi

en: X-Spam-Score
tr: X-Spam-Derecesi

en: X-Spam-Status
tr: X-Spam-Durumu

en: You are not allowed to create more than %d rules.
tr: %d den fazla kural oluşturma izniniz yok.

en: You are not allowed to create or edit custom rules.
tr: Genel kural oluşturma ve düzenleme yetkiniz yok.

en: You cannot create empty conditions. Please fill in a value for "%s".
tr: Boş durumlar oluşturma yetkiniz yok, Lütfen "%s" değerini giriniz.

en: You do not have permission to delete filter rules.
tr: Filtre kuralları silme yetkiniz yok.

en: You do not have permission to edit filter rules.
tr: Filtre kuralları düzenleme yetkiniz yok .

en: You have received a new message
tr: Yeni bir ileti aldınız

en: [No Sender]
tr: [Gönderen Yok]

en: [No Subject]
tr: [Konu Yok]

en: _Blacklist
tr: _Kara Liste

en: _Delete message completely
tr: İletitiyi tamamen _Sil

en: _Enter each address on a new line:
tr: _Her adresi yeni bir satırda girin:

en: _Forward
tr: İ_let

en: _Move message to folder:
tr: İletiyi dizine _Taşı:

en: _Permissions
tr: İ_zinler

en: _Script
tr: _Betik

en: _Vacation
tr: _Tatil

en: _Whitelist
tr: _Beyaz Liste

en: active
tr: Aktif

en: and
tr: ve

en: disabled - click to enable
tr: Etkin değil- etkinleştirmek için tıklayınız

en: inactive
tr: etkin değil

en: maildrop script generated by Ingo
tr: Ingo tarafından yaratılan maildrop betiği

en: or
tr: veya

en: procmail script generated by Ingo
tr: Ingo tarafından yaratılan procmail betiği
