Ingo (3.1.0-git) - en to uk translation catalogue (205 entries)

en:  and
uk:  і

en:  or
uk:  або

en: %s The driver said: %s
uk: %s Драйвер повідомив: %s

en: Action for blacklisted addresses:
uk: Дія для адрес Чорного списку:

en: Activate Script
uk: Активувати Скрипт

en: Activating the script for "%s" failed: (%d) %s
uk: Активація скрипта для "%s" невдала: (%d) %s

en: Additional Settings
uk: Додаткові налаштування

en: Address(es) to forward to:
uk: Адреса(и) для пересилання:

en: Addresses to not send responses to:
uk: Адреси, на які не слати відповіді:

en: Advanced Settings
uk: Розширені налаштування

en: All of the following
uk: Все з наступного

en: Allow Rules
uk: Дозволити правила

en: Answered
uk: З відповіддю

en: Any of the following
uk: Будь-що з наступного

en: Apply Filters
uk: Застосувати фільтри

en: Are you sure you want to delete this rule?
uk: Впевнені, що хочете витерти це правило?

en: Automatically activate the script after each change?
uk: Автоматично активувати скрипт після кожної зміни?

en: Basic Settings
uk: Основні налаштування

en: Begins with
uk: Починається з

en: Bind failed: (%s) %s
uk: Під'єднання невдале: (%s) %s

en: Blacklist
uk: Чорний список

en: Blacklist Edit
uk: Редагувати Чорний список

en: Blacklisted Addresses
uk: Адреси Чорного списку

en: Body
uk: Тіло

en: Case Sensitive
uk: Враховуючи регістр

en: Changes saved.
uk: Зміни збережено.

en: Connection failure
uk: Помилка з'єднання

en: Contains
uk: Містить

en: Copy %s
uk: Копіювати %s

en: Copy of %s
uk: Копія %s

en: Could not validate IMAP mailbox.
uk: Не можна перевірити поштову скриньку IMAP

en: Create new folder
uk: Створити нову папку

en: DISABLED:
uk: Не активні:

en: Deactivate Script
uk: Не активні скріпти

en: Delete %s
uk: Витерти %s

en: Delete Condition
uk: Витерти умову

en: Delete message completely
uk: Витерти лист повністю

en: Deleted
uk: Витерті

en: Deliver into my Inbox
uk: Доручити в мій Inbox

en: Deliver into my Inbox and copy to...
uk: Доручити в мій Inbox і копію до...

en: Deliver into my Inbox and redirect to...
uk: Доручити в мій Inbox і перенаправити до...

en: Deliver to folder...
uk: Доручити в папку...

en: Description
uk: Опис

en: Destination (To, Cc, Bcc, etc.)
uk: Призначення (To,Cc,Bcc,тощо)

en: Disable %s
uk: Заборонити %s

en: Disabled
uk: Заборонено

en: Do this:
uk: Робити це:

en: Doesn't begin with
uk: не починається з

en: Doesn't contain
uk: не містить

en: Doesn't end with
uk: не закінчується на

en: Doesn't exist
uk: не існує

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit %s
uk: Редагувати %s

en: Enable %s
uk: Дозволити %s

en: Enabled
uk: Дозволено

en: End of vacation:
uk: Кінець вакацій:

en: Ends with
uk: закінчується на

en: Error retrieving current script: (%d) %s
uk: Помилка отримання поточного скрипта: (%d) %s

en: Existing Rules
uk: Існуючі правила

en: Exists
uk: існує

en: Expected 1 object, got %d.
uk: Очікувався 1 об'єкт, отримано %d.

en: Field
uk: Поле

en: Filter All Messages
uk: Фільтрувати всі листи

en: Filter Only Seen Messages
uk: Фільтрувати тільки читані листи

en: Filter Only Unseen Messages
uk: Фільтрувати тільки нечитані листи

en: Filter Options
uk: Опції фільтрування

en: Filter Rule
uk: Правило фільтрування

en: Filter Rules
uk: Правила фільтрування

en: Filter _Rules
uk: Правила фільтрування

en: Filter activity: %s message(s) have been copied to the folder "%s".
uk: Фільтрування: %s лист(ів) скопійовано до папки "%s".

en: Filter activity: %s message(s) have been deleted.
uk: Фільтрування: %s лист(ів) витерто.

en: Filter activity: %s message(s) have been moved to the folder "%s".
uk: Фільтрування: %s лист(ів) перенесено до папки "%s".

en: Filter activity: %s message(s) that matched the blacklist were deleted.
uk: Фільтрування: %s лист(ів) витерто за критерієм Чорного списку.

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been copied to the folder "%s".
uk: Фільтрування: Лист "%s" від "%s" скопійовано до папки "%s".

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been deleted.
uk: Фільтрування: Лист "%s" від "%s" витерто.

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been moved to the folder "%s".
uk: Фільтрування: Лист "%s" від "%s" перенесено в папку "%s".

en: Filter not found.
uk: Фільтр не знайдено.

en: Flagged
uk: відмічені

en: Folder to receive spam:
uk: Папка для отримання спаму:

en: For an incoming message that matches:
uk: Для вхідних листів, що відповідають:

en: Forward
uk: Переслати

en: Forward is not supported in the current filtering driver.
uk: Пересилання не підтримується поточним драйвером фільтрів.

en: From
uk: Від

en: From:
uk: Від:

en: Generated by Ingo
uk: Створений Ingo

en: Greater than
uk: більше ніж

en: Greater than or equal to
uk: більше або рівне

en: Individual rules are not supported in the current filtering driver.
uk: Індивідуальні правила не підтримуються поточним драйвером фільтрів.

en: Inexistant mailbox specified for message delivery.
uk: Вказана неіснуюча скринька для доручення листа.

en: Is
uk: є

en: Isn't
uk: не є

en: Keep a copy of messages in this account?
uk: Тримати копію листів у цьому аккаунті?

en: LDAP support is required but the LDAP module is not available or not loaded.
uk: Необхідна підтримка LDAP, але модуль LDAP відсутній або не завантажний.

en: Label
uk: Ярлик

en: Less than
uk: менше ніж

en: Less than or equal to
uk: менше або рівне

en: Mar_k message as deleted
uk: Помітити лист як витертий

en: Mark message as:
uk: Помітити лист як:

en: Maximum Number of Rules
uk: Максимальна кількість правил

en: Missing address to notify
uk: Не вказана адреса для оповіщення

en: Mobile
uk: Мобільний

en: Move
uk: Перенести

en: Move Rule Down
uk: Посунути правило вниз

en: Move Rule Up
uk: Посунути правило вгору

en: My email addresses:
uk: Мої адреси е-пошти:

en: New Rule
uk: Нове правило

en: No "%s" element found in backend configuration.
uk: Не вказаний елемент "%s"  в конфігурації підсистеми.

en: No Description
uk: Нема опису

en: No filters. Click "%s" to create a new filter.
uk: Нема фільтрів. Клацніть "%s" щоб створити новий фільтр.

en: No headers specified
uk: Жодного заголовка не вказано.

en: No rules
uk: Нема правил

en: Not equal to
uk: не рівне

en: Only flag the message
uk: Тільки помітити лист

en: Other Preferences
uk: Інші опції

en: Overview
uk: Загальний огляд

en: Permission Denied
uk: Доступ заборонений

en: Please enter the name of the new folder:
uk: Введіть назву нової папки:

en: Preferences about script updating.
uk: Налаштування оновлення скриптів.

en: Reason:
uk: Причина:

en: Received
uk: Отримано

en: Redirect to...
uk: Перенаправити до...

en: Removing user data is not supported with the current filter storage backend.
uk: Видалення даних користувача не підтримується поточною підсистемою сховища.

en: Return to Filters List
uk: Назад до списку фільтрів

en: Return to Rules List
uk: Назад до списку правил

en: Rule
uk: Правило

en: Rule "%s" copied.
uk: Правило "%s" скопійовано.

en: Rule "%s" deleted.
uk: Правило "%s" було витерто.

en: Rule "%s" disabled.
uk: Правило "%s" заборонено.

en: Rule "%s" enabled.
uk: Правило "%s" дозволено.

en: Rule Disabled
uk: Правило заборонено

en: Rule Enabled
uk: Правило дозволено

en: Rule Name:
uk: Назва правила:

en: Rule not found.
uk: Правила не знайдено.

en: Rule:
uk: Правило:

en: Rules
uk: Правила

en: Ruleset
uk: Набір правил

en: SOAP login to %s failed.
uk: %s ввійти не вдалося.

en: STARTTLS failed: (%s) %s
uk: Невдача STARTTLS: (%s) %s

en: S_pam
uk: Спам

en: Save
uk: Зберегти

en: Save Settings
uk: Зберегти налаштування

en: Save and Disable
uk: Зберегти і Заборонити

en: Save and Enable
uk: Зберегти і Дозволити

en: Script
uk: Скрипт

en: Script Updating
uk: Оновлення скрипта

en: Script name:
uk: Ім'я скрипта:

en: Script not updated: %s
uk: Скрипт не оновлено: %s.

en: Script successfully activated.
uk: Скрипт успішно активовано.

en: Script successfully deactivated.
uk: Скрипт успішно деактивовано.

en: Seen
uk: Читані

en: Select a field
uk: Виберіть поле

en: Select ruleset to display
uk: Виберіть набір правил для відображення

en: Select target folder
uk: Виберіть папку призначення

en: Select target folder:
uk: Виберіть папку призначення:

en: Sender
uk: Відправник

en: Settings successfully updated.
uk: Налаштування успішно оновлено.

en: Show Current Script
uk: Показати Поточний скрипт

en: Simple spam filtering is not supported in the current filtering driver.
uk: Просте фільтрування спаму не підтримується поточним драйвером фільтрування.

en: Size
uk: Об'єм

en: Spam Filter
uk: Фільтр спаму

en: Spam Filtering
uk: Фільтрування спаму

en: Spam Level:
uk: Рівень спаму:

en: Start of vacation:
uk: Початок вакацій:

en: Subject
uk: Тема

en: Subject of vacation message:
uk: Тема листа про вакації:

en: Subject:
uk: Тема:

en: The address "%s" has been added to your blacklist.
uk: Адресу "%s" внесено до Вашого Чорного списку.

en: The address "%s" has been added to your whitelist.
uk: Адресу "%s" внесено до Вашого Білого списку.

en: There was an error activating the script.
uk: Трапилась помилка активації скрипта.

en: There was an error deactivating the script.
uk: Трапилась помилка деактивації скрипта.

en: To
uk: До

en: Unable to load the script driver "%s".
uk: Не можу завантажити драйвер для скрипта "%s".

en: Unable to load the storage driver "%s".
uk: Не можу завантажити драйвер для запису "%s".

en: Unable to load the transport driver "%s".
uk: Не можу завантажити драйвер для передачі "%s".

en: Vacation
uk: Вакація

en: Vacation Edit
uk: Редагування Вакацій

en: Vacation is not supported in the current filtering driver.
uk: Підтримка вакацій не підтримується поточним драйвером фільтрування.

en: Value
uk: Значення

en: View Rule
uk: Перегляд правил

en: Wh_itelist addresses:
uk: Адреси Білого списку:

en: Whitelist
uk: Білий список

en: Whitelist Edit
uk: Редагування Білого списку

en: Whitelist is not supported in the current filtering driver.
uk: Білий список не підтримується поточним драйвером фільтрування.

en: Whitelisted Addresses
uk: Адреси Білого списку

en: You are not allowed to create more than %d rules.
uk: Не дозволено створювати більше, ніж %d правил.

en: You are not allowed to create or edit custom rules.
uk: Вам не дозволено створювати або редагувати власні правила.

en: You do not have permission to delete filter rules.
uk: Ви не маєте прав для стирання правил фільтрування.

en: You do not have permission to edit filter rules.
uk: Ви не маєте прав для редагування правил фільтрування.

en: You have received a new message
uk: Ви отримали нового листа

en: You need to select at least one field to match.
uk: Вкажіть хоча б одне поле для пошуку.

en: [No Subject]
uk: [Без теми]

en: _Blacklist
uk: Чорний список

en: _Delete message completely
uk: Витерти лист повністю

en: _Enter each address on a new line:
uk: Вводьте кожну адресу з нового рядка:

en: _Forward
uk: Переслати

en: _Move message to folder:
uk: Перенести лист в папку:

en: _Permissions
uk: Права

en: _Script
uk: Скрипт

en: _Vacation
uk: Вакація

en: _Whitelist
uk: Білий список

en: active
uk: активне

en: and
uk: і

en: disabled - click to enable
uk: заборонено - клацніть, щоб дозволити

en: inactive
uk: неактивне

en: or
uk: або
