Horde_Kolab_Storage - en to ja translation catalogue (40 entries)

en: Connecting to server %s failed.
ja: サーバ %s への接続に失敗しました。

en: Creating folder %s failed.
ja: フォルダー %s の作成に失敗しました。

en: Deleting folder %s failed.
ja: フォルダー %s の削除に失敗しました。

en: Error: %s
ja: エラー：%s

en: Failed appending new message to folder %s.
ja: フォルダー %s に新規メッセージを追加することに失敗しました。

en: Failed deleting ACL on folder %s for user %s.
ja: ユーザ %2$s の ACL をフォルダー %1$s から削除することに失敗しました。

en: Failed deleting message %s in folder %s.
ja: メッセージ %s をフォルダー %s から削除することに失敗しました。

en: Failed deleting messages from folder %s.
ja: メッセージをフォルダー %s から削除することに失敗しました。

en: Failed expunging folder %s.
ja: フォルダー %s の削除に失敗しました。

en: Failed fetching body part %s for message %s in folder %s.
ja: フォルダー %3$s 内のメッセージ %2$s の本文 %1$s を読み出すことに失敗しました。

en: Failed fetching message %s in folder %s.
ja: フォルダー %2$s 内のメッセージ %1$s を読み出すことに失敗しました。

en: Failed fetching structure information for messages %s in folder %s.
ja: フォルダー %2$s 内のメッセージ %1$s の構造情報を読み出すことに失敗しました。

en: Failed moving message %s from folder %s to folder %s.
ja: メッセージ %s をフォルダー %s からフォルダー %s に移動することに失敗しました。

en: Failed opening folder %s.
ja: フォルダー %s を開くことに失敗しました。

en: Failed reading ACL on folder %s.
ja: フォルダー %s の ACL 読み出しに失敗しました。

en: Failed reading user rights on folder %s.
ja: フォルダー %s のユーザ権限の読み出しに失敗しました。

en: Failed retrieving UIDs for folder %s.
ja: フォルダー %s の UID 取得に失敗しました。

en: Failed retrieving status information for folder %s.
ja: フォルダー %s のステータス情報を取得することに失敗しました。

en: Failed retrieving structure of message %s in folder %s.
ja: フォルダー %2$s 内のメッセージ %1$s の構造を取得することに失敗しました。

en: Failed retrieving the message with ID %s. Original error: %s.
ja: ID %s のメッセージの取得に失敗しました。エラー：%s

en: Failed setting ACL on folder %s for user %s to %s.
ja: フォルダー %s でユーザ %s の ACL を %s に設定することに失敗しました。

en: Failed triggering folder %s. Error was: %s
ja: フォルダー %s のトリガーに失敗しました。エラー: %s

en: Invalid "driver" parameter "%s". Please use one of "mock", "php", "pear", "horde", "horde-php", and "roundcube"!
ja: 不正な "driver" パラメータ "%s"。 以下のどれかを指定して下さい： "mock", "php", "pear", "horde", "horde-php", "roundcube"

en: Invalid "namespace" type "%s"!
ja: "%s"は無効なネームスペースの種類です！

en: Listing folders for %s failed.
ja: %s のフォルダ一覧取得に失敗しました。

en: Missing "driver" parameter!
ja: "driver" パラメータがありません！

en: Missing "host" parameter!
ja: "host" パラメータがありません！

en: Old object %s does not exist.
ja: 古いオブジェクト %s がありません。

en: Old object %s does not map to a uid.
ja: 古いオブジェクト %s は UID にマップされていません。

en: Renaming folder %s to %s failed.
ja: フォルダー %s の名前を %s に変更することに失敗しました。

en: Retrieving annotation %s[%s] on folder %s failed.
ja: 注釈 %s[%s] をフォルダー %s から取得することに失敗しました。

en: Retrieving the status for folder %s failed.
ja: フォルダー %s のステータス取得に失敗しました。

en: Selecting folder %s failed.
ja: フォルダー %s の選択に失敗しました。

en: Setting annotation %s[%s] on folder %s failed.
ja: 注釈 %s[%s] をフォルダー %s に設定することに失敗しました。

en: Setting annotation %s[%s] on folder %s to %s failed.
ja: 注釈 %s[%s] をフォルダー %s に %s と設定することに失敗しました。

en: The message with ID %s does not exist. This probably means that the Kolab object has been modified by somebody else since you retrieved the object from the backend. Original error: %s
ja: ID %s のメッセージは存在しません。おそらく、あなたがバックエンドからオブジェクトを取得した後で、誰かが Kolab オブジェクトを変更したのでしょう。元のエラー：%s

en: The message with ID %s does not exist. This probably means that the Kolab object has been modified by somebody else while you were editing it. Your edits have been lost.
ja: ID %s のメッセージは存在しません。おそらく、あなたが編集中の Kolab オブジェクトを誰かが変更したのでしょう。編集内容は失われました。

en: This is a Kolab Groupware object. To view this object you will need an email client that understands the Kolab Groupware format. For a list of such email clients please visit %s
ja: これは Kokab グループウエアのオブジェクトです。このオブジェクトを表示するには、Kokab グループウエアの書式を理解しているメールクライアントが必要です。そのようなメールクライアントの一覧がここにあります：%s

en: Unable to rename %s to %s: destination folder already exists
ja: %s を %s に変更できません：目的のフォルダーは既に存在します

en: Unable to trigger URL %s. Response: %s
ja: URL %s をトリガーできません。応答： %s
