Kronolith 1.1 - en to ar translation catalogue (224 entries)

en: %d hour
ar: %d ساعة

en: %d hour, %d minute
ar: %d ساعة, %d دقيقة

en: %d hour, %d minutes
ar: %d ساعة, %d دقائق

en: %d hours
ar: %d ساعات

en: %d hours, %d minute
ar: %d ساعات, %d دقائق

en: %d hours, %d minutes
ar: %d ساعات, %d ساعات

en: %d minute
ar: %d دقيقة

en: %d minutes
ar: %d دقائق

en: %s Minutes before
ar: %s دقائق قبل

en: %s file successfully imported
ar: %s تم استيراد الملف بنجاح

en: %s is in progress.
ar: %s جاري العمل

en: %s is starting now.
ar: %s يبدأ العمل

en: %s starts in %s
ar: %s سيبدأ العمل خلال %s

en: <b>Description</b>
ar: <b>الوصف</b>

en: <b>Description</b> (optional)
ar: <b>الوصف</b> (اختياري)

en: <b>Keywords</b>
ar: <b>الكلمات المفتاحية</b>

en: <b>Keywords</b> (optional)
ar: <b>الكلمات المفتاحية</b> (اختياري)

en: <b>Recurrence</b>
ar: <b>التكرار</b>

en: <b>Recurrence</b> (optional)
ar: <b>التكرار</b>  (اختياري)

en: Add Event
ar: إضافة حدث

en: Add a new event
ar: إضافة حدث جديد

en: Add, remove, and edit categories.
ar: إضافة ، حذف أو تحرير تصنيف

en: Alarm
ar: تنبيه

en: Alarm Date
ar: تاريخ التنبيه

en: Alarm Span (minutes)
ar: مدة التنبيه (بالدقائق)

en: Alarm Time
ar: زمن التنبيه

en: All
ar: الجميع

en: All day
ar: كل اليوم

en: All day event
ar: جميع أحداث اليوم

en: All events
ar: جميع الأحداث

en: Any events in a category that is deleted will become %s.
ar: أي حدث ضمن التصنيف سيصبح « %s » إذا تم حذفه.

en: April
ar: نيسان

en: At
ar: في

en: August
ar: آب

en: Birthday
ar: عيد ميلاد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Category
ar: تصنيف

en: Category Management
ar: إدارة التصنيفات

en: Change the way dates and times are formatted.
ar: تعديل نظام التاريخ والوقت

en: Choose Color
ar: اختيار اللون

en: Color Picker
ar: لوحة الألوان

en: Confirm deletion of events?
ar: تأكيد حذف الأحداث؟

en: Create New Category
ar: إنشاء تصنيف جديد

en: Create a New Event
ar: إنشاء حدث جديد

en: Current
ar: الحالي

en: Daily: Recurs every
ar: يومياً: تكرار كل

en: Date and Time Options
ar: خيارات التاريخ والوقت

en: Day
ar: يوم

en: Day(s)
ar: يوم (أيام)

en: December
ar: كانون الأول

en: Delete
ar: حذف

en: Delete %s
ar: حذف %s

en: Delete '%s'
ar: حذف '%s'

en: Delete Event
ar: حذف الحدث

en: Delete the current event only, this occurrence and all future occurences, or all occurences?
ar: حذف الحدث الحالي  فقط ، هذه المرة والمرات القادمة أوأو جميع المرات التالية؟

en: Description
ar: الشرح

en: Display 24-hour times?
ar: إظهار 24 ساعة؟

en: Display Options
ar: إظهار الخيارات

en: Due: %s
ar: استحقاق: %s

en: Duration
ar: الفترة

en: Edit
ar: ةditer

en: Edit %s
ar: تحرير %s

en: Edit '%s'
ar: تحرير « %s »

en: End Date
ar: تاريخ الإنتهاء

en: End On
ar: تنتهي بتاريح

en: End Time
ar: توقيت الإنتهاء

en: Export
ar: تصدير

en: Export Calendar
ar: تصدير الأجندة

en: February
ar: شباط

en: Fr
ar: الجمعة

en: Friday
ar: الجمعة

en: Future
ar: مستقبلاً

en: Game
ar: لعبة

en: Goto
ar: إذهب إلى

en: Help
ar: مساعدة

en: Hour(s)
ar: ساعة (ساع

en: If importing CSV data: does the first row contain the field names?
ar: في حال استيراد ملف CVS ، هل يحتوي الصف الأول على تسميات الحقول؟

en: Illegal or malformed form data.
ar: خطأ في البيانات أو في

en: Import
ar: استيراد

en: Import Calendar
ar: استيراد بيانات الأجندة

en: Import/Export
ar: استيراد/تصدير

en: Import/Export Calendar
ar: استيراد/تصدير بيانات الأجندة

en: January
ar: كانون الثاني

en: July
ar: حزيران

en: June
ar: تموز

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Kronolith is not properly configured
ar: يوجد خطأ في إعدادات الكورنوليث

en: Language
ar: اللغة

en: Last month
ar: الشهر الأخير

en: Last week
ar: الأسبوع الأخير

en: Lasts
ar: الأخيرة

en: Limit the time span to export:
ar: تحديد الفترة الزمنية لتصديرها

en: Location
ar: المكان

en: March
ar: آذار

en: May
ar: أيار

en: Meeting
ar: اجتماع

en: Minute(s)
ar: دقيقة (دقائق)

en: Minutes
ar: دقائق

en: Mo
ar: الإثنين

en: Monday
ar: الإثنين

en: Month
ar: الشهر

en: Monthly: Recurs every
ar: شهرياً: تكرار كل

en: New Category
ar: تصنيف جديد

en: Next Month
ar: الشهر التالي

en: Next day
ar: اليوم التالي

en: Next week
ar: الأسبوع القائم

en: No configuration information specified for SQL Calendar.
ar: Aucune information de configuration fournie pour le calendrier SQL.

en: No end date
ar: لايوجد تاريخ انتهاء

en: None
ar: لايوجد

en: Notice: Importing is not possible with this configuration due to a bug in the underlying calendar driver.
ar: ملاحظة: التصدير غير ممكن بالإعدادات الحالية وذلك بسبب خطأفي برنامج قيادة الأجندة

en: November
ar: تشرين الثاني

en: October
ar: تشرين الأول

en: Options
ar: الخيارات

en: Other Options
ar: الخيارات الأخرى

en: Pattern
ar: نموذج

en: Permanently delete this event?
ar: حذف هذا الحدث بشكل نهائي؟

en: Please enter a name for the new category:
ar: الرجاء إدخال اسم للتصنيف الجديد:

en: Please enter a new name for this category:
ar: الرجاء إدخال اسم جديد لهذا التصنيف

en: Previous day
ar: اليوم السابق

en: Print
ar: اطبع

en: Problem?
ar: مشكلة؟

en: Recur Until
ar: تكرار حتى

en: Recurrence Data
ar: بيانات التكرار

en: Recurrence End Date
ar: تاريخ انتهاء التكرار

en: Recurrence Interval
ar: الفاصل الزمني

en: Recurrence Type
ar: نوع التكرار

en: Recurs daily
ar: تكرار يومي

en: Recurs monthly
ar: تكرار شهري

en: Recurs not
ar: دون تكرار

en: Recurs weekly
ar: تكرار اسبوعي

en: Recurs yearly
ar: تكرار سنوي

en: Rename
ar: إعادة تسمية

en: Required 'database' not specified in calendar configuration.
ar: قواعد البيانات الضرورية للأجندة غير موجودة في الإعدادات

en: Required 'hostspec' not specified in calendar configuration.
ar: الميزة 'hotspec' غير معرفة في إعدادات الأجندة

en: Required 'password' not specified in calendar configuration.
ar: الخاصة 'password' غير معرفة في إعدادات الأجندة

en: Required 'phptype' not specified in calendar configuration.
ar: الخاصة 'phptype'  غير معرفة في إعدادات الأجندة

en: Required 'username' not specified in calendar configuration.
ar: الخاصة 'username'  غير معرفة في إعدادات الأجندة

en: Reset to Defaults
ar: الإعدادات الافتراضية

en: Sa
ar: الأحد

en: Saturday
ar: الأحد

en: Save As New
ar: حفظ كجديد

en: Save Event
ar: حفظ الحدث

en: Select confirmation options, how to display the different views and choose default view.
ar: اختر إعدادات التأكيد ، كيف يتم الإظهار واختر الإظهار الافتراضي

en: Select how to display Dates:
ar: اختر طريقة إظهار التواريخ

en: Select if to show due tasks in the calendar.
ar: اختر إذا ما يجب إظهار المهمات المستحقة في الأجندة

en: Select the file to import:
ar: اختر ملف ليتم استيراده:

en: Select the first weekday:
ar: اختر يوم بداية الأسبوع

en: Select the format to export to:
ar: اختر التنسيق ليتم التصدير إلى:

en: Select the source to import from:
ar: اختر المصدر للإستيراد من:

en: Select the time span to show:
ar: اختر الفترة الزمنية لإظهارها:

en: Select the view to display after login:
ar: اختر شكل إظهار الشاشة بعد الدخول:

en: Select which events to show in the Horde summary.
ar: اختر أية أحداث لتظهر في الملخص.

en: September
ar: إيلول

en: Set the current time zone.
ar: اختر المنطقة الزمنية

en: Set the language that menu items, explanations, and help are in.
ar: احتر لغة الأوامر ، الشرح والمساعدة.

en: Set your preferred display language.
ar: اختر لغة الشاشة المفضلة

en: Show delete, alarm, and recurrence icons in calendar views?
ar: إظهار أيقونات الحذف ، التنبيه والتكرار في الإجندة؟

en: Show due tasks in the calendar?
ar: إظهار الأحداث المستحقة في الأجندة؟

en: Show half hour slots in day and week views?
ar: إظهار الفراغات النصف-ساعية في اليوم في الاستعراض الأسبوعي؟

en: Show only events that have an alarm set?
ar: إظهار الأحداث التي تم إعدادها مع تنبيه

en: Some of Kronolith's configuration files are missing:
ar: بعض الإعدادات غير موجودة

en: Start Date
ar: تاريخ البداية

en: Start On
ar: يبدأ في

en: Start Time
ar: زمن البداية

en: Su
ar: الأحد

en: Summary
ar: التلخيص

en: Sunday
ar: الأحد

en: Tasks
ar: المهمات

en: Th
ar: الخميس

en: The Options window has closed. Exiting.
ar: تم إغلاق نافذة الخيارات. سيتم الخروج

en: The data was lost.
ar: تم فقدان البيانات

en: The end date must be later than the start date.
ar: يجب أن يكون تاريخ النهاية متأخراً عن تاريخ البداية

en: The file contained no data.
ar: لاتوجد بيانات ضمن الملف.

en: There was a problem with the file upload. The file may have been larger than the maximum allowed size.
ar: حصل خطأ خلال تحميل الملف. قد يكون الملف أكبرمن الحجم الأعظمي المسموح به

en: There was an error importing the data.
ar: حصل خطأ خلال استيراد البيانات.

en: There was an error importing the uploaded file
ar: حصل خطا في استيراد الملف الذي تم تحميله.

en: There were no events to export.
ar: لاتوجد مهمات لتصديرها.

en: These changes can not be undone!
ar: هذه التغيرات غير قابلة للتراجع!

en: This file controls the default preferences for Kronolith, and also controls which preferences users can alter.
ar: يحتوي هذا الملف على الإعدادت الافتراضية للمستخدموإعدادات المستخدم التي يختارها بنفسه فيما بعد

en: This file controls the stylesheet that is used to set colors and fonts in addition to or overriding Horde defaults.
ar: يحتوي هذا الملف على إعدادات الألوان والخطوط إضافة لإعدادات هوردي أو بدلها

en: This is the main Kronolith configuration file. It contains paths and options for all Kronolith scripts.
ar: هذا ملف الإعدادات الرئيسي للكرونوليث. وهو يحتوي على المسارات والخيارات لجميع البريمجات

en: This window must be called from an Options window
ar: يجب استدعاء هذه النافذة من نافذة الخيارات

en: Thursday
ar: الخميس

en: Time Zone
ar: المنطقة الزمنية

en: Title
ar: العنوان

en: Today
ar: اليوم الحالي

en: Tomorrow
ar: غداً

en: Tu
ar: الثلاثاء

en: Type
ar: نوع

en: Unable to create calendar instance.
ar: Impossible de créer une instance du calendrier.

en: Unable to delete %s.
ar: لايمكن حذف %s.

en: Unable to load the definition of %s.
ar: لايمكن تحميل التعريف لـ  %s.

en: Unfiled
ar: غير معرف

en: User Interface
ar: واجهة المستخدم

en: User Options
ar: خيارات المستخدم

en: View %s
ar: إظهار %s

en: We
ar: الأربعاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Week
ar: الاسبوع

en: Week %d
ar: الاسبوع %d

en: Week&nbsp;%d
ar: الأسبوع&nbsp;%d

en: Week(s)
ar: الأسبوع (أسابيع)

en: Weekly: Recurs every
ar: أسبوعياً: تكرار كل

en: What time should day and week views end, when there are no later events?
ar: ماهو آخر وقت يتم إظهاره حين لا توجد أحداث بعده في وضع إظهار اليوم والأسبوع؟

en: What time should day and week views start, when there are no earlier events?
ar: ماهو أول وقت يتم إظهاره حين لا توجد أحداث قبلهفي وضع إظهار اليوم والأسبوع؟

en: Work Week
ar: اسبوع العمل

en: Work&nbsp;Week
ar: اسبوع&nbsp;العمل

en: Yearly: Recurs every
ar: سنوياً: تكرار كل

en: Your Information
ar: البيانات الشخصية

en: Your browser does not support this print option. Press Control/Option + P to print.
ar: لا يدعم متصفحكم تقنية الطباعة هذه. إضغط (Control/Option +P)للطباعة

en: Your current time zone:
ar: المنطقة الزمنية:

en: [none]
ar: [لاشيء]

en: day
ar: اليوم

en: day(s)
ar: اليوم (الأيام)

en: days
ar: الأيام

en: iCalendar file successfully imported
ar: تم استيراد الملف بنجاح

en: month(s)
ar: شهر (أشهر)

en: no time
ar: لايوجد وقت

en: on the same date
ar: à la même date

en: on the same weekday
ar: نفس اليوم في الاسبوع

en: week
ar: اسبوع

en: week(s) on:
ar: الأسبوع (أسابيع) في:

en: weeks
ar: الأسابيع

en: year(s)
ar: سنة (سنوات)
