Kronolith 2.0-cvs - en to sv translation catalogue (771 entries)

en:  to
sv:  till

en:  until %s
sv:  till %s

en:  without end
sv:  utan slut

en: %d %s before the event starts
sv: %d %s innan händelsen börjar

en: %d day | %d days
sv[0]: %d dag
sv[1]: %d dagar

en: %d events
sv: %d händelser

en: %d hour | %d hours
sv[0]: %d timma
sv[1]: %d timmar

en: %d minute | %d minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

en: %d times
sv: %d gånger

en: %d week | %d weeks
sv[0]: %d vecka
sv[1]: %d veckor

en: %s %sShare with the %s %sgroup%s and %sallow them to%s %s
sv: %s %sDela med %s %sgrupperna%s och %stillåt till%s %s

en: %s %sShare with the users:%s %s and %sallow them to%s %s
sv: %s %sDela med användarna:%s %s och %stillåt till%s %s

en: %s Already Exists
sv: %s finns redan

en: %s Day(s) %s Hour(s) %s Minutes
sv: %s dag(ar) %s timm(ar) %s minut(er)

en: %s Don't repeat %s or repeat %s daily, %s weekly, %s monthly %s or %s yearly %s
sv: %s Repetera inte %s eller repetera %s dagligen, %s veckovis, %s månatligen %s eller %s årligen %s

en: %s Don't set %s or %s set %s before the event %s
sv: %s Sätt inte %s eller %s sätt %s före händelsen %s

en: %s Private %s &mdash; hides details if calendar is public %s
sv: %s Private %s &mdash; gömmer detaljer om kalendern är publik %s

en: %s at %s
sv: %s kl %s

en: %s don't set %s or %s set %s before due date %s
sv: %s sätt inte %s eller %s sätt %s före förfallodag %s

en: %s file successfully imported
sv: %s filen importerad

en: %s has assigned the ownership of the calendar "%s" to you.
sv: %s har tilldelat ägarskapet av kalendern "%s" till dig.

en: %s has assigned the ownership of the calendar %s to you.
sv: %s har tilldelat ägarskapet av kalendern %s till dig.

en: %s has cancelled "%s".
sv: %s har avbokat "%s".

en: %s has cancelled an instance of the recurring "%s".
sv: %s har avbokat en förkomst av den återkommande "%s".

en: %s notifications
sv: %s notifieringar

en: %s wants to notify you about changes of "%s".
sv: %s vill göra dig medveten om ändringar av "%s".

en: %s wants to share the calendar "%s" with you to grant you access to all events in this calendar.
sv: %s vill ge dig tillgång till kalendern "%s" och rättigheter till alla händelser i denna kalender.

en: %s wants to share the calendar %s with you to grant you access to all events in this calendar.
sv: %s vill ge dig tillgång till kalendern %s och rättigheter till alla händelser i denna kalender.

en: %s wishes to make you aware of "%s".
sv: %s vill göra dig uppmärksam på "%s".

en: %sAdvanced sharing.%s You can also return to the %sstandard settings%s.
sv: %sAvancerad delning.%s Du kan också gå tillbaka till %sstandardinställningar%s.

en: %sShare with everyone%s (public) and %s %smake it searchable%s by everyone too
sv: %sDela med alla%s (publik) och %s %sgör den sökbar%s för alla

en: %sStandard sharing.%s You can also set %sadvanced sharing%s options.
sv: %sStandarddelning.%s Du kan även sätta %savancerade delningsinställningar.%s

en: %sWarning:%s also %sdeletes all events%s currently in the calendar.
sv: %sVarning:%s tar även %sbort alla händelser%s som finns i kalendern.

en: * Add these by clicking Add *
sv: * Lägg till dessa genom att klicka 'Lägg till' *

en: * Please select address(es) *
sv: * Välj adress(er) *

en: , %d times
sv: , %d gånger

en: 1 day
sv: 1 dag

en: 1 event
sv: 1 händelse

en: 1 hour
sv: 1 timme

en: 15 minutes
sv: 15 minuter

en: 20 minutes
sv: 20 minuter

en: 30 minutes
sv: 30 minuter

en: 5 minutes
sv: 5 minuter

en: 6 hours
sv: 6 timmar

en: AM
sv: FM

en: Accepted
sv: Accepterad

en: Access permissions
sv: Accessbehörigheter

en: Ad_vanced Search
sv: A_vancerad sökning

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Event
sv: Lägg till händelse

en: Add Holidays
sv: Lägg till helgdagar

en: Add Remote Calendar
sv: Lägg till fjärrkalender

en: Add Task
sv: Lägg till uppgift

en: Add a new event
sv: Lägg till en ny händelse

en: Add attendees
sv: Lägg till deltagare

en: Add attendees e-mail addresses
sv: Lägg till deltagares e-postadresser

en: Add event to
sv: Lägg till händelse till

en: Add new tags
sv: Lägg till nya taggar

en: Add resource
sv: Lägg till resurs

en: Add to
sv: Lägg till i

en: Add to attendees
sv: Lägg till i deltagare

en: Added task list not found.
sv: Tillagd uppgiftslista ej funnen.

en: Address Book
sv: Adressbok

en: Address Books
sv: Adressböcker

en: Advanced Search
sv: Avancerad sökning

en: Alarm %d day before | Alarm %d days before
sv[0]: Alarm %d dag före
sv[1]: Alarm %d dagar före

en: Alarm %d hour before | Alarm %d hours before
sv[0]: Alarm %d timme före
sv[1]: Alarm %d timmar före

en: Alarm %d minute before | Alarm %d minutes before
sv[0]: Alarm %d minut före
sv[1]: Alarm %d minuter före

en: Alarm %d week before | Alarm %d weeks before
sv[0]: Alarm %d vecka före
sv[1]: Alarm %d veckor före

en: Alarm Date
sv: Alarmdatum

en: Alarm Span (minutes)
sv: Tid mellan alarm (minuter)

en: Alarm Time
sv: Alarmtid

en: Alarm Unit
sv: Alarmenhet

en: Alarm Value
sv: Alarmvärde

en: Alarm enabled
sv: Alarm aktiverat

en: Alert me %s as default %s or %s using:
sv: Påminn mig %s som förval %s eller %s med:

en: All
sv: Alla

en: All Attendees
sv: Alla deltagare

en: All Authenticated Users
sv: Alla autentiserade deltagare

en: All Calendars
sv: Alla kalendrar

en: All Future
sv: Alla framtida

en: All Past
sv: Alla tidigare

en: All Visible
sv: Alla synliga

en: All day
sv: Hela dagen

en: All day event
sv: Heldagshändelse

en: All events
sv: Alla händelser

en: All of your events older than %d days will be permanently deleted.
sv: Alla dina händelser äldre än %d dagar kommer att raderas permanent.

en: All state removed for your ActiveSync devices. They will resynchronize next time they connect to the server.
sv: Alla enhettillstånd har raderats för dina ActiveSync-enheter. De kommer att omsynkroniseras nästa gång de kopplar upp sig mot servern.

en: All-day event
sv: Heldagshändelse

en: Always Accept
sv: Acceptera alltid

en: Always Decline
sv: Avböj alltid

en: Any
sv: vilken som helst

en: Applications
sv: Applikationer

en: Are you sure you want to delete this calendar and all the events in it?
sv: Är du säker att du vill radera denna kalender och alla händelser i den?

en: Are you sure you want to delete this task list and all the tasks in it?
sv: Är du säker att du vill radera denna uppgiftslista och att uppgiter i den?

en: At
sv: Kl

en: Attached is an iCalendar file with more information about the event. If your mail client supports iTip requests you can use this file to easily update your local copy of the event.
sv: En iCalendar-fil med mer information om händelsen är bifogad. Om din e-postklient stöder iTip så kan du använda denna fil för att enkelt uppdatera din lokala kopia av händelsen.

en: Attempt to edit a non-existent share.
sv: Försök att ändra en utdelning som inte finns.

en: Attendance
sv: Deltagande

en: Attendee
sv: Deltagare

en: Attendees
sv: Deltagare

en: Attendees and Resources
sv: Deltagare och resurser

en: Attendees:
sv: Deltagare:

en: Automatically
sv: Automatiskt

en: Availability
sv: Tillgänglighet

en: Back
sv: Tillbaka

en: Basic Search
sv: Enkel sökning

en: Busy
sv: Upptagen

en: C_alendar
sv: K_alender

en: Cal_endar
sv: Kal_ender

en: Calendar
sv: Kalender

en: Calendar ICS file
sv: ICS-kalenderfil

en: Calendar Information
sv: Kalenderinformation

en: Calendar List
sv: Kalenderlista

en: Calendar Summary
sv: Kalendersammanfattning

en: Calendar not found
sv: Kalender ej funnen.

en: Calendar of %s
sv: Kalender för %s

en: Calendar owner
sv: Kalenderägare

en: Calendar successfully purged.
sv: Kalender rensad.

en: Calendar title
sv: Kalendernamn

en: Calendars
sv: Kalendrar

en: Calendars Printed:
sv: Utskrivna kalendrar:

en: Can't create a new event.
sv: Kan inte skapa en ny händelse

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Cancelled: %s
sv: Avbruten: %s

en: Cannot delete exceptions (yet).
sv: Kan inte radera undantag (än).

en: Cannot parse event description "%s"
sv: Kan inte analysera händelsebeskrivning "%s"

en: Change Permissions
sv: Ändra behörigheter

en: Choose how you want to be notified about event changes, event alarms and upcoming events.
sv: Välj hur du vill bli notifierad om ändrade händelser, händelselarm och kommande händelser.

en: Choose how you want to receive reminders for events with alarms:
sv: Välj hur du vill ta emot påminnelser för händelser med alarm:

en: Choose if you want to be notified of new, edited, and deleted events by email:
sv: Välj om du vill bli notifierad om nya, ändrade eller raderade händelser via e-post:

en: Choose if you want to receive daily agenda email reminders:
sv: Välj om du vill bli tillsänd en daglig agenda via e-post:

en: Choose if you want to receive reminders for events with alarms:
sv: Välj om du vill ta emot påminnelser för händelser med alarm:

en: Choose the calendars to include in the above Free/Busy URL:
sv: Välj de kalendrar du vill inkludera i ovanstående ledig/upptagen URL:

en: Choose the calendars to use for synchronization with external devices.
sv: Välj vilka kalendrar som ska synkroniseras med externa enheter.

en: Choose the views to show event locations in:
sv: Välj vilka vyer att visa händelsernas platser i:

en: Choose the views to show event start and end times in:
sv: Välj vilka vyer att visa händelsestart och sluttider i:

en: Choose your default calendar.
sv: Välj din förvalda kalender.

en: Clear all
sv: Rensa alla

en: Click or copy this URL to display this calendar
sv: Klicka på eller kopiera denna länk för att visa denna kalender

en: Close
sv: Stäng

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Color
sv: Färg

en: Color Picker
sv: Färgväljare

en: Comma separated values
sv: Kommaseparerade värden

en: Completed
sv: Slutförd

en: Confirm deletion of events?
sv: Bekräfta radering av händelser?

en: Confirmed
sv: Bekräftad

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Copy this URL for use wherever you need your Free/Busy URL:
sv: Kopiera länken när du behöver information om ledig/upptagen:

en: Could not open %s.
sv: Kunde inte öppna %s.

en: Create
sv: Skapa

en: Create Calendar
sv: Skapa kalender

en: Create Resource
sv: Skapa resurs

en: Create Resource Group
sv: Skapa resursgrupp

en: Create a New Event
sv: Skapa en ny händelse

en: Create a new Local Calendar
sv: Skapa en ny lokal kalender

en: Create a new Resource
sv: Skapa en ny resurs

en: Create a new Resource Group
sv: Skapa en ny resursgrupp

en: Created
sv: Skapad

en: Current
sv: Aktuell

en: Customize tasks to run upon logon to %s.
sv: Skräddarsy aktiviteter som körs vid inloggning till %s.

en: Daily: Recurs every
sv: Daglig: Upprepa var

en: Date and time:
sv: Datum och tid:

en: Date:
sv: Datum:

en: Day
sv: Dag

en: Day(s)
sv: Dag(ar)

en: De_lete
sv: _Radera

en: Declined
sv: Avböjt

en: Default Alarm Setting:
sv: Förvald alarminställning:

en: Default Calendar
sv: Förvald kalender

en: Default users
sv: Förvalda användare

en: Delegate
sv: Delegera

en: Delete
sv: Radera

en: Delete %s
sv: Radera %s

en: Delete exception on %s
sv: Radera undantag för %s

en: Deleted %d event older than %d days. | Deleted %d events older than %d days.
sv[0]: Raderade %d händelse äldre än %d dagar.
sv[1]: Raderade %d händelser äldre än %d dagar.

en: Deleting events is not supported with this remote calendar.
sv: Radera händelser stöds ej av denna fjärrkalender.

en: Descri_ption
sv: _Beskrivning

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Display
sv: Visa

en: Display Preferences
sv: Visningsinställningar

en: Display URL
sv: Visa länk

en: Does not recur
sv: Upprepas inte

en: Don't send me a notification if I've added, changed or deleted the event?
sv: Skicka inte notifiering om jag lagt till, ändrat eller raderat händelsen?

en: Don't share this calendar
sv: Dela inte denna kalender

en: Don't share this task list
sv: Dela inte denna uppgiftslista

en: Due date
sv: Inget förfallodatum

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Duration Day
sv: Varaktighetsdag

en: Duration Hour
sv: Varaktighetstimme

en: Duration Minute
sv: Varaktighetsminut

en: Edit
sv: Ändra

en: Edit %s
sv: Ändra %s

en: Edit Attendees and Resources
sv: Ändra deltagare och resurser

en: Edit Permissions
sv: Ändra behörigheter

en: Edit Permissions for %s
sv: Ändra behörigheter för %s

en: Edit attendee
sv: Ändra deltagare

en: Edit attendees
sv: Ändra deltagare

en: Edit permissions for %s
sv: Ändra behörigheter för %s

en: Edit resources
sv: Ändra resurser

en: Email
sv: E-post

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Embed Script
sv: Bädda in skript

en: Embed calendar on external website
sv: Bädda in kalender på extern hemsida

en: En_d
sv: Slut

en: End Date
sv: Slutdatum

en: End Day
sv: Slutdag

en: End Hour
sv: Sluttimme

en: End Minute
sv: Slutminut

en: End Month
sv: Slutmånad

en: End On
sv: Sluta den

en: End Time
sv: Sluttid

en: End Year
sv: Slutår

en: End:
sv: Slut:

en: Error retrieving free/busy information for %s: %s
sv: Fel vid hämtning av information om ledig/upptagen för %s: %s

en: Error retrieving your free/busy information: %s
sv: Fel vid hämtning av information om ledig/upptagen: %s

en: Error when communicating with the server.
sv: Fel vid kontakt med servern.

en: Event
sv: Händelse

en: Event Defaults
sv: Förval för händelse

en: Event ICS file
sv: ICS-händelsefil

en: Event Status:
sv: Händelsestatus:

en: Event added:
sv: Händelse skapad:

en: Event deleted:
sv: Händelse raderad:

en: Event edited:
sv: Händelse ändrad:

en: Event not found
sv: Händelse ej funnen.

en: Event not found: %s
sv: Händelse ej funnen: %s

en: Event title
sv: Händelserubrik

en: Events
sv: Händelser

en: Events for this day
sv: Händelser denna dag

en: Events from %s
sv: Händelse från %s

en: Events matching "%s"
sv: Händelser som matchar "%s"

en: Events must have a start date.
sv: Händelser måste ha ett startdatum.

en: Events must have a title.
sv: Händelser måste ha en rubrik.

en: Exception
sv: Undantag

en: Exceptions
sv: Undantag

en: Export
sv: Exportera

en: Export Calendar
sv: Exportera kalender

en: Export ICS file
sv: Exportera ICS-fil

en: External Events:
sv: Extern händelse:

en: Feed URL
sv: Flödes-länk

en: Find
sv: Hitta

en: Find in Maps
sv: Hitta i kartor

en: Free
sv: Ledig

en: Free/Busy Information
sv: Ledig/Upptagen information

en: Friday
sv: Fredag

en: From
sv: Från

en: From %s at %s to %s at %s
sv: Från %s kl %s till %s kl %s

en: From %s to %s
sv: Från %s till %s

en: Future
sv: Framtida

en: General
sv: Allmän

en: Go
sv: Gå

en: Goto %s
sv: Gå till %s

en: Groups
sv: Grupper

en: Guest Permissions
sv: Gästbehörigheter

en: Help
sv: Hjälp

en: Hide
sv: Göm

en: Hide Notifications
sv: Göm notifieringar

en: High
sv: Hög

en: Highest
sv: Högst

en: Holidays
sv: Helgdagar

en: Holidays are disabled
sv: Helgdagar är avaktiverade

en: Holidays:
sv: Helgdagar:

en: Hour(s)
sv: Timm/e/ar

en: How long should the time slots on the day and week views be?
sv: Hur långa ska tidsintervallen vara vid dag- och veckovyer?

en: How many days of Free/Busy information should be generated?
sv: Hur många dagars ledig/upptagen-information ska genereras?

en: How many events should be displayed per day in the month view? Set to 0 to always show all events.
sv: Hur många händelser ska visas per dag i månadsvyn? Sätt till 0 för att alltid visa alla händelser.

en: I.e. Dinner with John tomorrow 8pm
sv: T.ex. Middag med Johan imorgon kl 20

en: If your email client doesn't support iTip requests you can use one of the following links to accept or decline the event.
sv: Om din epost klient inte stödjer iTip, så kan du använda en av följande länkar för att accepetera eller avböja händelsen.

en: If your email client doesn't support iTip requests you can use the following links to: %saccept%s, %saccept tentatively%s or %sdecline%s the event.
sv: Om din epost klient inte stödjer iTip, så kan du använda en av följande länkar för att: %sacceptera%s, %spreliminärt acceptera%s eller %savböja%s händelsen.

en: Import
sv: Importera

en: Import Calendar, Step %d
sv: Importera kalender, steg %d

en: Import ICS file
sv: Importera ICS-fil

en: Import/Export Calendar
sv: Importera/Exportera kalender

en: Importing should %s %sreplace this calendar%s.
sv: Importering ska %s %sersätta denna kalender%s.

en: Incomplete
sv: Ej klar

en: Individual Users
sv: Individuella användare

en: Invitation from %s to the calendar "%s"
sv: Inbjudan från %s till kalendern "%s"

en: Invitation from %s to the calendar %s
sv: Inbjudan från %s till kalendern %s

en: Kind
sv: Typ

en: Last 24 hours
sv: Senaste 24 timmarna

en: Last Modified
sv: Senast ändrad

en: Last Month
sv: Förra månaden

en: Last Year
sv: Förra året

en: Last week
sv: Förra veckan

en: Learn how to embed other calendar views.
sv: Lär inbäddning av andra kalendervyer

en: Limit the time span to export:
sv: Begränsa tidsspannet för exporten:

en: List all contacts when loading the contacts screen? (if disabled, you will only see contacts that you search for explicitly)
sv: Lista alla kontakter när du tar fram kontaktvyn? (Annars ser du bara kontakter när du explicit söker efter dem)

en: Lo_cation
sv: _Plats

en: Loading ...
sv: Laddar ...

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Local
sv: Lokal

en: Local calendar owned by %s.
sv: Lokal kalender som ägs av %s.

en: Location
sv: Plats

en: Location:
sv: Plats:

en: Log out
sv: Logga ut

en: Login Tasks
sv: Inloggningsåtgärder

en: Login required for the requested feed (%s).
sv: Inloggning krävs för det begärda flödet (%s).

en: Low
sv: Låg

en: Lowest
sv: Lägst

en: Manage Calendars
sv: Hantera kalendrar

en: Manage Resource Groups
sv: Hantera resursgrupper

en: Manual
sv: Manuell

en: Map
sv: Karta

en: Mark task as
sv: Markera uppgift som

en: Maximum Number of Events
sv: Maximalt antal händelser

en: Maximum number of events to display (0 = no limit)
sv: Maximalt antal händelser att visa (0 = ingen gräns)

en: Me
sv: Mig

en: Meeting
sv: Möte

en: Minute(s)
sv: Minut(er)

en: Mo
sv: Må

en: Monday
sv: Måndag

en: Month
sv: Månad

en: Month, Week, and Day Views
sv: Månads-, vecko- och dagsvyer

en: Monthly: Recurs every
sv: Månatlig: Återkommer var

en: Months Ahead
sv: Månader framåt

en: Months Before
sv: Månader före

en: Multiple iCalendar components found; only one vEvent is supported.
sv: Flera iCaldener-delar hittades; enbart ett vEvent stöds.

en: My Calendar
sv: Min kalender

en: My Calendars
sv: Mina kalendrar

en: My Calendars:
sv: Mina kalendrar:

en: My Free/Busy URL
sv: Min ledig/upptagen URL

en: My Task Lists
sv: Mina uppgiftslistor

en: Name
sv: Namn

en: New Calendar
sv: Ny kalender

en: New Event
sv: Ny händelse

en: New Task List
sv: Ny uppgiftslista

en: New calendar created and automatically shared with the following group(s): %s.
sv: Ny kalender skapad och automatiskt delad med följande grupp(er): %s.

en: Next
sv: Nästa

en: Next 24 hours
sv: Nästa 24 timmar

en: Next Day
sv: Nästa dag

en: Next Month
sv: Nästa månad

en: Next Week
sv: Nästa vecka

en: Next Year
sv: Nästa år

en: Next day
sv: Nästa dag

en: Next month
sv: Nästa månad

en: Next week
sv: Nästa vecka

en: No
sv: Nej

en: No Information
sv: Ingen information

en: No Notifications
sv: Inga notifieringar

en: No Sound
sv: Inget ljud

en: No alarm
sv: Inget alarm

en: No attendees
sv: Inga deltagare

en: No attendees defined
sv: Inge deltagare angivna

en: No attendees have been updated because none of the provided email addresses have been found in the event's attendees list.
sv: Inga deltagare har uppdaterats p.g.a. att ingen av de angivna e-postadresserna hittades i händelsens deltagarlista.

en: No calendars are available to guests.
sv: Inga kalendrar tillgängliga för gäster.

en: No calendars to search
sv: Inga kalendrar att söka i

en: No end date
sv: Inget slutdatum

en: No events to display
sv: Inga händelser att visa

en: No free/busy information found at the free/busy url of %s.
sv: Ingen information om ledig/upptagen funnen på länken %s

en: No free/busy url found for %s.
sv: Ingen information om ledig/upptagen funnen för %s

en: No iCalendar data was found.
sv: Ingen iCalendar-data funnen.

en: No items
sv: Inga objekt

en: No items to display
sv: Inga objekt att visa

en: No recurrence
sv: Ingen upprepning

en: No valid email address found
sv: Ingen giltig e-postadress funnen

en: None
sv: Ingen

en: Not Found
sv: Ej funnen

en: Notice
sv: Notis

en: Notification
sv: Notifiering

en: Notifications
sv: Notifieringar

en: Now
sv: Nu

en: Object Creator
sv: Objektskapare

en: On
sv: På

en: On %s
sv: på %s

en: On all calendars I have explicitly read access to
sv: På alla kalenderar som jag har explicit läsbehörighet till

en: On all calendars I have read access to
sv: På alla kalenderar som jag har läsbehörighet till

en: On all shown calendars
sv: På alla visade kalendrar

en: On my calendars only
sv: Enbart på mina kalendrar

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
sv: Endast ägare eller systemadministratör kan ändra ägare eller behörigheter på en utdelning

en: Optional
sv: Valfri

en: Optional Attendees
sv: Valfria att delta

en: Options
sv: Inställningar

en: Or enter a user name:
sv: Eller ange ett användarnamn:

en: Other Preferences
sv: Övriga inställningar

en: Other events
sv: Andra händelser

en: Overview
sv: Översikt

en: Owner
sv: Ägare

en: Owner:
sv: Ägare:

en: Owner: %s
sv: Ägare: %s

en: Ownership assignment
sv: Ägarskapstilldelning

en: Password
sv: Lösenord

en: Past
sv: Tidigare

en: Pattern
sv: Mönster

en: Permanently delete this event?
sv: Radera denna händelse permanent?

en: Permission Denied
sv: Behörighet nekades

en: Permission Denied or Calendar Not Found: %s - skipping.
sv: Behörighet nekad eller kalender ej funnen: %s - hoppar över.

en: Permission denied
sv: Behörighet nekades

en: Permission denied for the requested feed (%s).
sv: Behörighet nekad för det begärda flödet (%s).

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Please enter correct values in the form first.
sv: Ange riktiga värden i formuläret först.

en: Possible Meeting Time
sv: Möjlig mötestid

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous Day
sv: Föregående dag

en: Previous Month
sv: Föregående månad

en: Previous Week
sv: Föregående vecka

en: Previous day
sv: Föregående dag

en: Previous month
sv: Föregående månad

en: Previously used tags
sv: Tidigare använda taggar

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print Views
sv: Utskriftsvyer

en: Prior Events
sv: Tidigare händelser

en: Priority
sv: Prioritet

en: Private event
sv: Privat händelse

en: Private?
sv: Privat?

en: Purge old events from your calendar?
sv: Rensa gamla händelser från din kalender?

en: Purge old events how often:
sv: Rensa gamla händelser hur ofta:

en: Purge old events older than this amount of days.
sv: Rensa gamla händelser äldre än detta antal dagar.

en: Quick _insert
sv: Snabbinfoga

en: Read
sv: Läsa

en: Really delete the calendar "%s"? This cannot be undone and all data on this calendar will be permanently removed.
sv: Vill du verkligen radera kalendern "%s"? Detta kan inte ångras och all data i denna kalender kommer att raderas permanent.

en: Really delete the resource "%s"? This cannot be undone and all data on this resource will be permanently removed.
sv: Vill du verkligen radera resursen "%s"? Detta kan inte ångras och all data för denna resurs kommer att raderas permanent.

en: Really unsubscribe from the calendar "%s" (%s)?
sv: Vill du verkligen säga upp prenumerationen av kalendern "%s" (%s)?

en: Recur Until
sv: Upprepa tills

en: Recurrence
sv: Upprepning

en: Recurrence Data
sv: Information om upprepning

en: Recurrence End Date
sv: Slutdatum för upprepning

en: Recurrence End Day
sv: Slutdag för upprepning

en: Recurrence End Month
sv: Slutmånad för upprepning

en: Recurrence End Year
sv: Slutår för upprepning

en: Recurrence Interval
sv: Intervall för upprepning

en: Recurrence Type
sv: Typ av upprepning

en: Recurs daily
sv: Upprepas dagligen

en: Recurs every %s months on the %s
sv: Upprepas var %s månad den %s

en: Recurs every %s months on the same weekday
sv: Upprepas var %s månad på samma veckodag

en: Recurs every %s weeks on %s
sv: Upprepas var %s vecka på %s

en: Recurs every %s years on %s
sv: Upprepas var %s år på %s

en: Recurs every %s years on the same day
sv: Upprepas var %s år på samma dag

en: Recurs every month on the same weekday
sv: Upprepas varje månad på samma veckodag

en: Recurs monthly
sv: Månatlig upprepning

en: Recurs on the %s of every month
sv: Upprepas den %s varje månad

en: Recurs once a year, on %s
sv: Upprepas en gång per år, den %s

en: Recurs once a year, on the same day
sv: Upprepas en gång per år på samma dag

en: Recurs weekly
sv: Veckovis upprepning

en: Recurs weekly on every %s
sv: Veckovis upprepning varje %s

en: Recurs yearly
sv: Årlig upprepning

en: Reminder
sv: Påminnelse

en: Remote
sv: Fjärr

en: Remote Calendar from:
sv: Fjärrkalender från:

en: Remote Calendars
sv: Fjärrkalendrar

en: Remote Calendars:
sv: Fjärrkalendrar:

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove %s
sv: Ta bort %s

en: Remove Attendee
sv: Ta bort deltagare

en: Remove Tag
sv: Ta bort tagg

en: Repeat
sv: Repetera

en: Repeat %s every day %s or %s every %s days %s
sv: Repetera %s varje dag %s eller %s var %s dag %s

en: Repeat %s every month %s or %s every %s months, %s on the same %s date %s or %s weekday %s
sv: Repetera %s varje månad %s eller %s var %s månader, %s på samma %s datum %s eller %s veckodag %s

en: Repeat %s every week %s or %s every %s weeks %s On %s
sv: Repetera %s varje vecka %s eller %s var %s vecka %s på %s

en: Repeat %s every year %s or %s every %s years %s on the same %s date %s day of the year %s month and weekday %s
sv: Repetera %s varje år %s eller %s var %s år %s på samma %s datum %s dag på året %s månad och veckodag %s

en: Replace existing calendar with the imported one? <strong>Warning: This deletes all entries in your current calendar.</strong>
sv: Ersätt befintlig kalender med den importerade? <strong>Varning: Detta raderar allt innehåll i din nuvarande kalender.</strong>

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Required Attendees
sv: Obligatoriska deltagare

en: Required Resources
sv: Obligatoriska resurser

en: Reset to Defaults
sv: Återställ till grundinställningar

en: Resource
sv: Resurs

en: Resource Group List
sv: Resursgruppslista

en: Resource Groups
sv: Resursgrupper

en: Resource List
sv: Resurslista

en: Resource not valid.
sv: Resurs ej giltig.

en: Resources
sv: Resurser

en: Response
sv: Svar

en: Response type
sv: Svarstyp

en: Restrict day and week views to these time slots, even if there <strong>are</strong> earlier or later events?
sv: Begränsa dag- och veckovyer till dessa tidsgränser, även om det <strong>finns</strong> tidigare eller senare händelser?

en: Return to Single Resources
sv: Tillbaka till enstaka resurser

en: Return to calendars
sv: Tillbaka till kalendrar

en: Return to my calendars
sv: Tillbaka till mina kalendrar

en: Sa
sv: Lö

en: Saturday
sv: Lördag

en: Save
sv: Spara

en: Save %s
sv: Spara %s

en: Save As New
sv: Spara som ny

en: Save Event
sv: Spara händelse

en: Save and Finish
sv: Spara och avsluta

en: Search
sv: Sök

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Search for Calendars:
sv: Sök efter kalendrar:

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Searching requires a GIS enabled database.
sv: Sökning kräver en GIS-aktiverad databas.

en: Select a group
sv: Välj en grupp

en: Select a group to add
sv: Välj en grupp att lägga till

en: Select a group to add:
sv: Välj en grupp att lägga till:

en: Select a new owner:
sv: Välj en ny ägare:

en: Select a user
sv: Välj en användare

en: Select a user to add:
sv: Välj en användare att lägga till:

en: Select address book sources for adding and searching for addresses.
sv: Välj adressbokskällor för tillägg och sökning av adresser.

en: Select confirmation preferences, how to display the different views and choose default view.
sv: Välj inställningar för bekräftelser och hur vyer skall visas samt förvald vy.

en: Select resource
sv: Välj resurs

en: Select the calendar to import to:
sv: Välj kalender att importera till:

en: Select the calendar(s) to export from
sv: Välj kalend/er/rar att exporera från

en: Select the calendars that, in addition to the default, should be used for synchronization with external devices:
sv: Välj kalendrar förutom standardkalendern som ska synkroniseras med externa enheter:

en: Select the export format:
sv: Välj exportformat:

en: Select the file to import:
sv: Välj fil som skall importeras:

en: Select the first weekday:
sv: Välj första veckodagen:

en: Select the format of the source file:
sv: Välj format för källfilen:

en: Select the view to display on startup:
sv: Välj den vy som visas vid start:

en: Selected addresses
sv: Valda adresser

en: Send a cancel notification to all attendees when deleting this event?
sv: Skicka en annuleringsnotifiering till alla deltagare när denna händelse raderas?

en: Send an email to %s
sv: Skicka ett meddelande till %s

en: Send invitations to all attendees?
sv: Skicka inbjudan till alla deltagare?

en: Send invites%s to all attendees
sv: Skicka inbjudan%s till alla deltagare

en: Send updates to all attendees?
sv: Skicka uppdateringar till alla deltagare?

en: Set default values for new events.
sv: Ställ in förvalda värden för nya händelser.

en: Set due date
sv: Ange förfallodatum

en: Set end date
sv: Ange slutdatum

en: Set recurrence end date
sv: Ange slutdatum för upprepning

en: Set start date
sv: Ange startdatum

en: Set your Free/Busy calendars and your own and other users' Free/Busy preferences.
sv: Ange dina och andras inställningar för ledig/upptagen.

en: Shared
sv: Delad

en: Shared Calendars
sv: Delade kalendrar

en: Shared Calendars:
sv: Delade kalendrar:

en: Shared Task Lists
sv: Delade uppgiftslistor

en: Sharing
sv: Delning

en: Show
sv: Visa

en: Show Free/Busy legend?
sv: Visa förklaring för information om ledig/upptagen?

en: Show delete, alarm, and recurrence icons in calendar views?
sv: Visa ikoner för radera, alarm och återkommande i kalendervyer?

en: Show only events that have an alarm set?
sv: Visa enbart händelser med alarm?

en: Show shared calendars side-by-side?
sv: Visa delade kalendrar sida vid sida

en: Show the dynamic view by default, if the browser supports it?
sv: Visa den dynamiska vyn som förval, om webläsaren har stöd för det?

en: Show time of day between each day in week views?
sv: Visa klockslag mellan varje dag i veckovyer?

en: Showing calendar: | Showing calendars:
sv[0]: Visar kalender:
sv[1]: Visar kalendrar:

en: Sta_rt
sv: Sta_rta

en: Start Date
sv: Startdatum

en: Start Day
sv: Startdag

en: Start Hour
sv: Starttimme

en: Start Minute
sv: Startminut

en: Start Month
sv: Startmånad

en: Start On
sv: Starta den

en: Start Time
sv: Starttid

en: Start Year
sv: Startår

en: Stop %s never%s, %s at %s or %s after %s recurrences %s
sv: Sluta %s aldrig%s, %s vid %s eller %s efter %s upprepningar %s

en: Su
sv: Sö

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Subscribe from a feed reader
sv: Prenumerera från en flödesläsare

en: Subscribe from another calendar program
sv: Prenumerera från ett annat kalenderprogram

en: Subscribe to a Remote Calendar
sv: Prenumerera på en fjärrkalender

en: Subscription
sv: Prenumeration

en: Subscription URL
sv: Prenumerationslänk

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Sunday
sv: Söndag

en: Synchronization Preferences
sv: Synkroniseringsinställningar

en: System Calendar
sv: Systemkalender

en: System calendar.
sv: Systemkalender.

en: System calendars don't have an owner. Only administrators can change the calendar settings and permissions.
sv: Systemkalendrar har ingen ägare. Endast administratörer kan ändra kalenderinställningar och behörigheter.

en: Tags
sv: Taggar

en: Task list ICS file
sv: ICS-fil för uppgiftslista

en: Task list owner
sv: Ägare av uppgiftslista

en: Task title
sv: Uppgiftstitel

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: Tentative
sv: Preliminär

en: Th
sv: To

en: The %s file didn't contain any events.
sv: Filen %s innehöll inga händelser.

en: The Calendar backend is not currently available.
sv: Kalender-backend är inte tillgängligt för närvarande.

en: The Calendar backend is not currently available: %s
sv: Kalender-backend är inte tillgängligt för närvarande: %s

en: The Edit Attendees screen is no longer present. Exiting.
sv: Vyn för redigering av deltagare är inte tillgänglig längre. Avslutar.

en: The attendee hasn't been updated because the update was not sent from the attendee.
sv: Deltagaren har inte uppdaterats p.g.a. att uppdateringen skickades inte från deltagaren.

en: The authentication information you specified wasn't accepted.
sv: Autentisieringsinformationen du angav accepterades inte.

en: The calendar "%s" has been created.
sv: Kalendern "%s" har skapats.

en: The calendar "%s" has been deleted.
sv: Kalendern "%s" har raderats.

en: The calendar "%s" has been renamed to "%s".
sv: Namnet på kalendern "%s" har ändrats till "%s".

en: The calendar "%s" has been saved.
sv: Kalendern "%s" har sparats.

en: The calendar %s returned the error: %s
sv: Kalendern %s returnerade felet: %s

en: The calendar could not be purged: %s
sv: Kalendern kunde inte rensas: %s

en: The calendar title must not be empty.
sv: Kalenderns titel får inte vara tom.

en: The connection to the server has been restored.
sv: Kommunikationen med servern har återställts.

en: The end date must be later than the start date.
sv: Slutdatum måste vara senare än startdatum

en: The event "%s" has been added to "%s" calendar, which is on %s at %s.
sv: Händelsen "%s" har lagt till i kalendern "%s", som är den %s kl %s.

en: The event "%s" has been deleted from "%s" calendar, which was on %s at %s.
sv: Händelsen "%s" har raderats från kalendern "%s", som var den %s kl %s.

en: The event "%s" has been edited on "%s" calendar, which is on %s at %s.
sv: Händelsen "%s" har ändrats i kalendern "%s", som är den %s kl %s.

en: The event could not be added to the remote server.
sv: Händelsen kunde inte läggas till på fjärrservern.

en: The event could not be deleted from the remote server.
sv: Händelsen kunde inte raderas från fjärrservern.

en: The event could not be updated on the remote server.
sv: Händelsen kunde inte uppdateras på fjärrservern.

en: The event notification to %s was successfully sent.
sv: Händelsenotifiering till %s skickades.

en: The exception has been removed.
sv: Undantaget har tagits bort.

en: The following is a more detailed description of the event:
sv: Följande är en mer detaljerad beskriving av händelsen:

en: The following resource has accepted your request: %s | The following resources have accepted your request: %s
sv[0]: Följande resurs har accepterat din begäran: %s
sv[1]: Följande resurser har accepterat din begäran: %s

en: The following resource has declined your request: %s | The following resources have declined your request: %s
sv[0]: Följande resurs har avböjt din begäran: %s
sv[1]: Följande resurser har avböjt din begäran: %s

en: The free/busy url for %s cannot be retrieved.
sv: Ledig/upptagen-länken för %s kan inte hämtas.

en: The remote calendar was not found.
sv: Fjärrkalendern hittades inte.

en: The remote server URL does not point to a CalDAV directory.
sv: Fjärrserverlänken pekar inte på ett CalDAV-bibliotek.

en: The request was incomplete. Some parameters that are necessary to accept or decline an event are missing.
sv: Begäran är inte komplett. Några parametrar som krävs för att acceptera eller avböja saknas.

en: The requested event was not found.
sv: Den begärda händelsen hittades inte.

en: The requested feed (%s) was not found on this server.
sv: Det begärda flödet (%s) hittades inte på denna server.

en: The requested task was not found.
sv: Den begärda uppgiften hittades inte.

en: The resource "%s" has been deleted.
sv: Resursen "%s" har raderats.

en: The resource "%s" has been renamed to "%s".
sv: Namnet på resursen "%s" har ändrats till "%s".

en: The resource "%s" has been saved.
sv: Resursen "%s" har sparats.

en: The resource "%s" was locked. Please try again.
sv: Resursen "%s" var låst. Försök igen.

en: The resource group "%s" has been deleted.
sv: Resursgruppen "%s" har raderats.

en: The resource group "%s" has been renamed to "%s".
sv: Namnet på resursgruppen "%s" har ändrats till "%s".

en: The resource group "%s" has been saved.
sv: Resursgruppen "%s" har sparats.

en: The task list "%s" has been created.
sv: Uppgiftslistan "%s" har skapats.

en: The task list "%s" has been deleted.
sv: Uppgiftslistan "%s" har raderats.

en: The task list "%s" has been renamed to "%s".
sv: Namnet på uppgiftslistan "%s" har ändrats till "%s".

en: The task list "%s" has been saved.
sv: Uppgiftslistan "%s" har sparats.

en: The task list title must not be empty.
sv: Uppgiftslistan får inte ha en tom titel.

en: The time span to show
sv: Tidsintervall som skall visas

en: The user "%s" does not exist.
sv: Användaren "%s" existerar inte.

en: There are no events matching the current criteria.
sv: Det finns inga händelser matchar aktuellt urval.

en: There has been no contact with the server for several minutes. The server may be temporarily unavailable or network problems may be interrupting your session. You will not see any updates until the connection is restored.
sv: Det har inte funnits kontakt med servern på flera minuter. Servern kan vara tillfälligt otillgänglig eller nätverksproblem kanske avbryter din session. Du kommer inte att se några förändringar till kommunikationen är återställd.

en: There was an error accessing the calendar: %s
sv: Fel vid åtkomst av kalendern: %s

en: There was an error adding the event: %s
sv: Det uppstod fel vid tillägg av händelsen: %s

en: There was an error communicating with the ActiveSync server: %s
sv: Det uppstod ett fel vid kontakt med ActiveSync-servern: %s

en: There was an error editing the event: %s
sv: Det uppstod fel vid redigering av händelsen: %s

en: There was an error importing the iCalendar data.
sv: Det uppstod ett fel vid import av iCalendar-data.

en: There was an error moving the event: %s
sv: Det uppstod ett fel vid flytt av händelsen: %s.

en: There was an error removing calendars for %s. Details have been logged.
sv: Det uppstod ett fel vid borttagit av kalendrar för %s. Detaljer har loggats.

en: There was an error sending an event notification to %s: %s
sv: Det uppstod ett fel vid sändning av händelsenotifiering till %s: %s

en: There were no events to export.
sv: Det fanns inga händelser att exportera.

en: This Month
sv: Denna månad

en: This calendar requires to specify a user name and password.
sv: Denna kalender krävar att användarnamn och lösenord anges.

en: This file format is not supported.
sv: Detta filformat stöds inte.

en: This is a recurring event. Delete the current event only, this<br />occurrence and all future occurences, or all occurences?
sv: Detta är en återkommande händelse. Ta bort endast aktuell händelse, denna<br />förekomst och alla framtid förekomster, eller alla förekomster?

en: This is a recurring event. Edit the current event only, this occurrence<br />and all future occurences, all occurences, or save this event as new?
sv: Detta är en återkommande händelse. Redigera endast aktuell händelse, denna förekomst<br /> och alla framtida förekomster, alla förekomster, eller spara denna som en ny händelse?

en: This is an exception to a recurring event originally scheduled on %s
sv: Detta är ett undantag för en återkommande händelse ursprungligen bokad den %s

en: This is an exception to a recurring event originally scheduled on %s at %s
sv: Detta är ett undantag för en återkommande händelse ursprungligen bokad den %s kl %s

en: This is the notification backlog
sv: Innevarande notifieringar

en: This is what the server said:
sv: Detta är vad servern svarade:

en: This is what the server said: %s
sv: Detta är vad servern svarade: %s

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Time Sp_an
sv: Tidssp_ann

en: Time span
sv: Tidsspann

en: Time:
sv: Tid:

en: Tit_le
sv: Tite_l

en: Title
sv: Titel

en: To accept the event tentatively:
sv: För att preliminärt acceptera händelsen:

en: To accept the event:
sv: För att acceptera händelsen:

en: To decline the event:
sv: För att avböja händelsen:

en: To embed this calendar in another website, use this code:
sv: För att bädda in denna kalender i en annan hemsida, använd denna kod:

en: To make it easier to find, you can enter comma separated tags related to the event subject.
sv: För att göra den lättare att hitta kan du ange kommaseparerade taggar som är beskrivande för händelsens ämne.

en: To subscribe to this calendar from a feed reader, use this URL:
sv: Använd följande länk för att prenumerera på denna kalender från en flödesläsare:

en: To subscribe to this calendar from another calendar program, use this URL:
sv: Använd följande länk för att prenumerera på denna kalender från ett annat kalenderprogram:

en: To subscribe to this calendar, you need to click the following link:
sv: Klicka på följande länk för att prenumerera på denna kalender:

en: Today
sv: Idag

en: Tomorrow
sv: Imorgon

en: Tu
sv: Ti

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Unable to delete "%s": %s
sv: Kan inte radera "%s": %s

en: Unable to delete calendar "%s": %s
sv: Kan inte radera kalender "%s": %s

en: Unable to delete event. An exception date was provided but the event does not seem to be recurring.
sv: Kan inte radera händelse. Ett undantagsdatum angavs men händelsen verkar inte vara återkommande.

en: Unable to load the definition of %s.
sv: Kan inte ladda definitionen av %s.

en: Unable to locate requested address
sv: Kan inte lokalisera begärd adress

en: Unable to parse event.
sv: Kan inte analysera händelse.

en: Unable to recognize "%s" as an email address.
sv: Kan inte känna igen "%s" som en e-postadress.

en: Unable to save calendar "%s": %s
sv: Kan inte spara kalender "%s": %s

en: Unable to save resource "%s": %s
sv: Kan inte spara resurs "%s": %s

en: Unexpected response from remote server.
sv: Oväntat svar från fjärrserver.

en: Unknown calendar protocol
sv: Okänt kalenderprotokoll

en: Unsubscribe
sv: Avsluta prenumeration

en: Unsubscribe from %s
sv: Avsluta prenumeration av %s

en: Unsupported Content-Type: %s
sv: Content-Type som ej stöds: %s

en: Upcoming Events
sv: Kommande händelser

en: Update
sv: Uppdatera

en: Updated "%s".
sv: Uppdaterade "%s".

en: Updated: %s.
sv: Uppdaterad: %s.

en: Use custom notification method
sv: Använd skräddarsydd notifieringsmetod

en: Use default notification method
sv: Använd förvald notifieringsmetod

en: User Interface
sv: Användargränssnitt

en: User to add
sv: Användare att lägga till

en: User to add:
sv: Användare att lägga till:

en: Username
sv: Användarnamn

en: Users
sv: Användare

en: View Day
sv: Visa dag

en: We
sv: On

en: We would like to remind you of this upcoming event.
sv: Vi skulle vilja påminna er om denna kommande händelse.

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Week
sv: Vecka

en: Week %d
sv: Vecka %d

en: Week(s)
sv: Veck/a/or

en: Weekly: Recurs every
sv: Veckovis: Upprepa var

en: What time should day and week views end, when there are no later events?
sv: På vilken tid skall dag- och veckovyer sluta när det inte finns några senare händelser?

en: What time should day and week views start, when there are no earlier events?
sv: På vilken tid skall dag- och veckovyer starta när det inte finns några tidigare händelser?

en: When:
sv: När:

en: Where:
sv: Var:

en: Who:
sv: Vem:

en: Work Week
sv: Arbetsvecka

en: Year
sv: År

en: Yearly: Recurs every
sv: Årlig: Upprepa varje

en: Yesterday
sv: Igår

en: You are not allowed to change this calendar.
sv: Du har inte tillåtelse att ändra denna kalender.

en: You are not allowed to change this resource.
sv: Du har inte tillåtelse att ändra denna resurs.

en: You are not allowed to create more than %d events.
sv: Du har inte tillåtelse att skapa fler än %d händelser.

en: You are not allowed to delete this calendar.
sv: Du har inte tillåtelse att radera denna kalender.

en: You are not allowed to delete this resource group.
sv: Du har inte tillåtelse att radera denna resursgrupp.

en: You are not allowed to delete this resource.
sv: Du har inte tillåtelse att radera denna resurs.

en: You are not allowed to delete this task list.
sv: Du har inte tillåtelse att radera denna uppgiftslista.

en: You are not allowed to view this calendar.
sv: Du har inte tillåtelse att visa denna kalender.

en: You are not an attendee of the specified event.
sv: Du är inte en deltagare i angiven händelse.

en: You can change the default settings in the %sNotification options%s
sv: Du kan ändra de förvalda inställningarna i %sNotifieringsinställningar%s

en: You can only use this form from the Edit Attendees screen.
sv: Du kan endast använda det här formuläret från vyn ändra deltagare.

en: You can snooze it for %s or %s dismiss %s it entirely
sv: Du kan fördröja det i %s eller %s stänga av %s det helt

en: You do not have an email address configured in your Personal Information Preferences. You must set one %shere%s before event notifications can be sent.
sv: Du har ingen e-postadress konfigurerad i dina inställningar. Du måste ange en %shär%s innan händelsenotifieringar kan skickas.

en: You do not have permission to add events to %s.
sv: Du har inte behörighet att lägga till händelser till %s.

en: You do not have permission to add events to the selected calendar.
sv: Du har inte behörighet att lägga till händelser till aktuell kalender.

en: You do not have permission to delegate events to %s.
sv: Du har inte behörighet att delegera till händelser till %s.

en: You do not have permission to delete this event.
sv: Du har inte behörighet att radera aktuell händelse.

en: You do not have permission to edit this event.
sv: Du har inte behörighet att redigera denna händelse.

en: You do not have permission to move this event.
sv: Du har inte behörighet att flytta denna händelse.

en: You get this message because your calendar is configured to send you a daily agenda. You can change this if you %slogin to the calendar%s and change your preferences.
sv: Du får detta meddelande eftersom din kalender är inställd att skicka en daglig agenda till dig. Du kan ändra detta om du %sloggar in till kalendern%s och ändrar dina inställningar.

en: You get this message because your calendar is configured to send you reminders of events with alarms. You can change this if you %slogin to the calendar%s and change your preferences.
sv: Du får detta meddelande eftersom din kalender är inställd att skicka påminnelser för händelser med alarm till dig. Du kan ändra detta om du %sloggar in till kalendern%s och ändrar dina inställningar.

en: You have been subscribed to "%s" (%s).
sv: Du har blivit prenumerant på "%s" (%s).

en: You have been unsubscribed from "%s" (%s).
sv: Du är inte längre prenumerant på "%s" (%s).

en: You have specified an invalid calendar.
sv: Du har angivit en felaktig kalender.

en: You have successfully accepted attendence to this event.
sv: Du har accepterat deltagande till denna händelse.

en: You have successfully declined attendence to this event.
sv: Du har avböjt deltagande till denna händelse.

en: You have tentatively accepted attendence to this event.
sv: Du har preliminärt accepterat deltagande till denna händelse.

en: You must select an address first.
sv: Du måste välja en adress först.

en: You must specify a URL.
sv: Du måste ange en länk.

en: You must specify a name and a URL.
sv: Du måste ange ett namn och en länk.

en: You requested to be notified when events are added to your calendars.
sv: Du begärde notifiering när händelser läggs till i dina kalendrar.

en: You requested to be notified when events are deleted from your calendars.
sv: Du begärde notifiering när händelser raderas från dina kalendrar.

en: You requested to be notified when events are edited in your calendars.
sv: Du begärde notifiering när händelser ändras i dina kalendrar.

en: You used an unknown date format "%s". Please try something like "%s".
sv: Du använde ett okänt datumformat "%s". Försök med något liknande "%s".

en: You used an unknown time format "%s". Please try something like "%s".
sv: Du använde ett okänt tidsformat "%s". Försök med något liknande "%s".

en: Your browser is too old to display the dynamic mode. Using traditional mode instead.
sv: Din webläsare är för gammal för att visa det dynamiska läget. Traditionellt läge används istället.

en: Your daily agenda
sv: Din dagliga agenda

en: Your daily agenda for %s
sv: Din dagliga agenda för %s

en: Your default calendar:
sv: Din förvalda kalender:

en: [Manage Calendars]
sv: [Hantera kalendrar]

en: [Manage Resource Calendars]
sv: [Hantera resurskalendrar]

en: [Resource Calendars]
sv: [Resurskalendrar]

en: [Unnamed event]
sv: [Namnlös händelse]

en: _Basic Search
sv: Enkel Sökning

en: _Edit
sv: _Ändra

en: _Goto
sv: _Gå till

en: _Import/Export
sv: _Importera/Exportera

en: _Logout
sv: _Logga ut

en: _New Event
sv: _Ny händelse

en: _New event
sv: _Ny händelse

en: _Search
sv: _Sök

en: _Today
sv: _Idag

en: as %s
sv: som %s

en: at
sv: kl

en: before the event starts
sv: innan händelsen börjar

en: before the event starts. A value of "0" means no default alarms.
sv: innan händelsen börjar. Ett värde på "0" innebär inga förvalda alarm.

en: busy
sv: upptagen

en: by %s
sv: vid %s

en: by me
sv: vid mig

en: completed
sv: slutförd

en: day
sv: dag

en: day(s)
sv: dag(ar)

en: days
sv: dagar

en: hours
sv: timmar

en: iCalendar is a computer file format which allows internet users to send meeting requests and tasks to other internet users, via email, or sharing files with an extension of .ics.
sv: iCalendar är ett filformat som möjliggör internetanvändare att skicka mötesförfrågningar och uppgifter till andra internetanvändare via e-post, eller dela filer med .isc-ändelse.

en: in
sv: i

en: loading
sv: laddar

en: minutes
sv: minuter

en: month(s)
sv: månad(er)

en: more...
sv: mer...

en: on %s at %s
sv: den %s kl %s

en: on the same date
sv: på samma datum

en: on the same weekday
sv: på samma veckodag

en: or
sv: eller

en: read and edit the events
sv: läs och redigera händelserna

en: read and edit the tasks
sv: läs och redigera uppgifterna

en: read the events
sv: läs händelserna

en: read the tasks
sv: läs uppgifterna

en: recurrences
sv: upprepningar

en: select...
sv: välj...

en: separate e-mail addresses with a comma
sv: separera e-postadresser med ett kommatecken

en: to
sv: till

en: week
sv: vecka

en: week(s) on:
sv: vecka/or på:

en: weeks
sv: veckor

en: year(s) on the same date
sv: år på samma datum

en: year(s) on the same day of the year
sv: år på samma dag

en: year(s) on the same weekday and month of the year
sv: år på samma veckoday och månad på året
