Mnemo 2.0-cvs - en to nn translation catalogue (68 entries)

en: 1 memo
nn: 1 notat

en: Adding A New Memo
nn: Legg til eit nytt notat

en: Ascending
nn: Stigande

en: Back to Memo List
nn: Tilbake til notatliste

en: Category
nn: Kategori

en: Change your memo sorting and display options.
nn: Endre alternativ for sortering og vising av notat

en: Checkbox
nn: Avkryssingsboks

en: Choose Action:
nn: Vel handling:

en: Clear Form
nn: Nullstill skjema

en: Current Memos
nn: Gjeldande notat

en: Default sorting criteria:
nn: Standard sorteringskriterium:

en: Default sorting direction:
nn: Standard sorteringsrekkefølgje:

en: Delete Memo
nn: Slett notat

en: Delete Memos
nn: Slett notat

en: Deleted %d memos.
nn: Sletta %d notat.

en: Deleted 1 memo.
nn: Sletta 1 notat.

en: Descending
nn: Synkande

en: Description
nn: Skildring

en: Display Options
nn: Visingsalternativ

en: Full Text
nn: Fulltekst

en: Help
nn: Hjelp

en: Language
nn: Språk

en: List Memos
nn: Vis notat

en: Memo Category
nn: Notatkategori

en: Memo Description
nn: Notatskildring

en: Memo Details
nn: Notatdetaljar

en: Memo Text
nn: Notattekst

en: Mnemo is not properly configured
nn: Mnemo er ikkje ordentleg konfigurert

en: Modify Memo
nn: Endre notat

en: Modifying %s
nn: Endrar %s

en: New Memo
nn: Nytt notat

en: No configuration information specified for SQL Memos.
nn: Ingen konfigurasjonsinformasjon spesifisert for SQL-notat.

en: No memos were deleted.
nn: Ingen notat vart sletta.

en: No memos
nn: Ingen notat

en: None specified
nn: Ingen spesifisert

en: Options
nn: Alternativ

en: Other Options
nn: Andre alternativ

en: Refresh List
nn: Frisk opp liste

en: Required 'database' not specified in memos configuration.
nn: Nødvendig 'database' ikkje spesifisert i konfigurasjon for notat.

en: Required 'hostspec' not specified in memos configuration.
nn: Nødvendig 'hostspec' ikkje spesifisert i konfigurasjon for notat.

en: Required 'password' not specified in memos configuration.
nn: Nødvendig 'password' ikkje spesifisert i konfigurasjon for notat.

en: Required 'phptype' not specified in memos configuration.
nn: Nødvendig 'phptype' ikkje spesifisert i konfigurasjon for notat.

en: Required 'table' not specified in memos configuration.
nn: Nødvendig 'table' ikkje spesifisert i konfigurasjon for notat.

en: Required 'username' not specified in memos configuration.
nn: Nødvendig 'username' ikkje spesifisert i konfigurasjon for notat.

en: Save Memo
nn: Lagre notat

en: Search Results
nn: Søkeresultat

en: Search Scope
nn: Søkeområde

en: Search Text
nn: Søkestreng

en: Search
nn: Søk

en: Select your preferred language:
nn: Vel ønska språk:

en: Set the your preferred display language.
nn: Vel ønska språk.

en: Some of Mnemo's configuration files are missing:
nn: Nokre av Mnemo sine konfigurasjonsfiler manglar:

en: Sort Direction
nn: Sorteringsrekkefølgje

en: Sort by Category
nn: Sorter etter kategori

en: Sort by Description
nn: Sorter etter skildring

en: The requested memo does not exist.
nn: Det førespurte notatet eksisterer ikkje.

en: There was a problem deleting memos.
nn: Problem ved sletting av notat.

en: This file contains preferences for Mnemo.
nn: Denne fila inneheld innstillingar for Mnemo.

en: This file controls the stylesheet that is used to set colors and fonts in addition to or overriding Horde defaults.
nn: Denne fila kontrollerer stilarket som blir brukt til å definere fargar og skrifttypar, legg til eller overstyrer standardverdiar i Horde.

en: This is the main Mnemo configuration file. It contains options for all Mnemo scripts.
nn: Dette er hovedkonfigurasjonsfila for Mnemo. Den inneheld alternativ for alle Mnemo-skripta.

en: Undo Changes
nn: Angre endringar

en: Unfiled
nn: Uarkivert

en: Unknown memo
nn: Ukjent notat

en: User Options
nn: Brukarval

en: View Memo Details
nn: Vis notatdetaljar

en: You have no memos.
nn: Du har ingen notat.

en: You must select at least one memo first.
nn: Du må først velje minst eitt notat.

en: Your Information
nn: Din informasjon
