Mnemo 2.0.2-cvs - en to sv translation catalogue (150 entries)

en: %s characters
sv: %s tecken

en: %s file successfully imported
sv: Filen %s importerades

en: Access denied deleting note.
sv: Behörighet saknas att radera anteckning.

en: Access denied moving the note.
sv: Behörighet saknas att flytta anteckning.

en: Access denied saving note to %s.
sv: Behörighet saknas att spara anteckning till %s.

en: An error occurred displaying %s
sv: Ett flel uppstod vid visning av %s

en: An error occurred displaying the note
sv: Ett fel uppstod vid visning av anteckningen

en: Ascending
sv: Stigande

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Category
sv: Kategori

en: Change Permissions
sv: Ändra behörigheter

en: Change your note sorting and display preferences.
sv: Ändra sorterings- och visningsinställningar för anteckningar.

en: Choose your default Notepad.
sv: Välj ditt förvalda anteckningsblocck.

en: Click to add text...
sv: Klicka för att lägga till text...

en: Close Search
sv: Stäng sökning

en: Create
sv: Skapa

en: Create Notepad
sv: Skapa anteckningsblock

en: Create a new Notepad
sv: Skapa ett nytt anteckningsblock

en: Created
sv: Skapad

en: Date
sv: Datum

en: Decrypt
sv: Dechiffrera

en: Default Notepad
sv: Förvalt anteckningsblock

en: Default sorting criteria:
sv: Förvalda sorteringsregler:

en: Default sorting direction:
sv: Förvald sorteringsordning

en: Delete
sv: Radera

en: Delete %s
sv: Radera %s

en: Delete Confirmation
sv: Bekräfta radering

en: Delete button behaviour
sv: Funktion för knappen Radera

en: Delete this note
sv: Raderad denna anteckning

en: Descending
sv: Fallande

en: Description
sv: Beskrivning

en: Display Preferences
sv: Visningsinställningar

en: Do you want to confirm deleting entries?
sv: Vill du bekräfta radering av poster?

en: Edit
sv: Ändra

en: Edit "%s"
sv: Ändra "%s"

en: Edit %s
sv: Ändra %s

en: Edit Note
sv: Ändra anteckning

en: Edit categories and colors
sv: Ändra kategorier och färger

en: Edit: %s
sv: Ändra: %s

en: Empty Note
sv: Tom anteckning

en: Encryption support has not been configured, please contact your administrator.
sv: Stöd för kryptering inte installerat, kontakta systemadministratören

en: Export
sv: Exportera

en: Export Notes
sv: Exportera anteckningar

en: General Preferences
sv: Allmänna inställningar

en: Import Notes, Step %d
sv: Importera anteckningar, steg %d

en: Import/Export Notes
sv: Importera/exportera anteckningar

en: In:
sv: I:

en: Last Modified
sv: Senast ändrad

en: Manage Notepads
sv: Hantera anteckningsblock

en: Maximum Number of Notes
sv: Maximalt antal anteckningar

en: Memo Text
sv: Anteckningstext

en: Modification Date
sv: Ändringsdatum

en: More Options...
sv: Fler inställningar...

en: Multiple iCalendar components found; only one vNote is supported.
sv: Olika iCalendar-komponenter hittades; endast en vNote stöds.

en: My Notepads:
sv: Mina anteckningsblock:

en: My Notes
sv: Mina anteckningar

en: Name
sv: Namn

en: New Note
sv: Ny anteckning

en: Next
sv: Nästa

en: No iCalendar data was found.
sv: iCalendar-information saknas.

en: No note loaded
sv: Ingen anteckning hämtad

en: No notes match
sv: Inga anteckningar matchar

en: No notes match the current criteria.
sv: Inga anteckningar matchar aktuellt urval.

en: No notes to display
sv: Inga anteckningar att visa

en: No_te
sv: An_teckning

en: Not Found
sv: Hittades inte

en: Note Category
sv: Anteckningskategori

en: Note Details
sv: Anteckningsdetaljer

en: Note Text
sv: Anteckningstext

en: Note _Text
sv: Antecknings_text

en: Note not found.
sv: Anteckning saknas.

en: Note_pad:
sv: Antecknings_block

en: Notepad
sv: Anteckningsblock

en: Notepad List
sv: Anteckningslista

en: Notepad of %s
sv: Anteckningsblock %s

en: Notepads
sv: Anteckningsblock

en: Notes
sv: vNote

en: Notes Summary
sv: Översikt av anteckningar

en: Permission Denied
sv: Behörighet nekades

en: Permission denied
sv: Behörighet nekades

en: Really delete the notepad "%s"? This cannot be undone and all data on this notepad will be permanently removed.
sv: Vill du verkligen radera "%s"? All data kommer att raderas och går inte att återställa.

en: Really delete this note?
sv: Radera anteckningen?

en: Save
sv: Spara

en: Save as PDF
sv: Spara som PDF

en: Search
sv: Sök

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Search for Notepads:
sv: Sök efter anteckningsblock

en: Select the export format:
sv: Välj exportformat:

en: Select the file to import:
sv: Välj fil som skall importeras:

en: Select the format of the source file:
sv: Välj format på importfilen:

en: Shared Notepads:
sv: Delade Anteckningsblock:

en: Should the Notepad be shown in its own column in the List view?
sv: Skall anteckningsblocket visas i en egen kolumn i listvyn?

en: Show action buttons?
sv: Visa aktivitetsknappar?

en: Show notepad name?
sv: Visa anteckningsblockets namn?

en: Show notes from these categories
sv: Visa anteckningar från dessa kategorier

en: Show this note
sv: Visa denna anteckning

en: Sort by Category
sv: Sortera efter kategori

en: Sort by Modification Date
sv: Sortera efter ändringsdatum

en: Sort by Note Text
sv: Sortera på anteckningstext

en: Sort by Notepad
sv: Sortera på anteckningsblock

en: Successfully saved "%s".
sv: "%s" sparades.

en: The %s file didn't contain any notes.
sv: Filen %s innehöll inga anteckningar.

en: The note was deleted.
sv: Anteckningen raderades.

en: The notepad "%s" has been created.
sv: Anteckningsblocket "%s" skapades.

en: The notepad "%s" has been deleted.
sv: Anteckningsblocket "%s" raderades.

en: The notepad "%s" has been renamed to "%s".
sv: Anteckningsblocket "%s" har bytt namn till "%s".

en: The notepad "%s" has been saved.
sv: Anteckningsblocket "%s" sparades.

en: The passwords don't match.
sv: Lösenorden stämmer inte överens.

en: There was an error importing the data: %s
sv: Det uppstod ett fel vid import av data: %s

en: There was an error importing the iCalendar data.
sv: Det uppstod ett fel vid import av iCalendar-data.

en: There was an error removing notes for %s. Details have been logged.
sv: Det uppstod ett fel vid radering av anteckningen %s. Detaljer har loggats.

en: There was an error removing the note: %s
sv: Det uppstod ett fel vid radering av anteckningen: %s

en: There was an error saving the note: %s
sv: Det uppstod ett fel när anteckningen sparades: %s

en: There was an error viewing this notepad: %s
sv: Det uppstoed ett fel vid visning av detta anteckningsblock: %s

en: There were no memos to export.
sv: Det fanns inga anteckninger att exportera.

en: This file format is not supported.
sv: Filformatet stöds inte.

en: This note cannot be decrypted:
sv: Denna anteckning kan inte dechiffreras:

en: This note has been encrypted, and cannot be decrypted without a secure web connection
sv: Denna anteckning är krypterad, och inte dekrypteras utan en säker anslutning

en: This note has been encrypted, please provide the password below
sv: Denna anteckning är krypterad, ange in lösenordet nedan

en: This note has been encrypted.
sv: Denna anteckning har krypterats.

en: Unfiled
sv: Ej kategoriserad

en: Unsupported Content-Type: %s
sv: Content-Type stöds inte: %s

en: View note
sv: Visa anteckning

en: Which Notepad should the notes be added to?
sv: Till vilket anteckningsblock skall anteckningarna läggas till?

en: You are not allowed to change this notepad.
sv: Du har inte behörighet att ändra detta anteckningsblock.

en: You are not allowed to create more than %d notes.
sv: Du har inte behörighet att skapa fler än %d anteckningar.

en: You are not allowed to delete this notepad.
sv: Du har inte behörighet radera detta anteckningsblock.

en: You do not have permission to edit this note.
sv: Du har inte behörighet att ändra denna anteckning.

en: You do not have permission to view the notepad %s.
sv: Du har inte behörighet att visa anteckningsblocket %s.

en: Your default notepad:
sv: Ditt förvalda anteckningsblock:

en: [Manage Notepads]
sv: [Hantera anteckningsblock]

en: _Body
sv: _Brödtext

en: _Category
sv: _Kategori

en: _Category:
sv: _Kategori:

en: _Delete
sv: _Radera

en: _Edit
sv: _Ändra

en: _Encrypt?
sv: _Kryptera?

en: _For:
sv: _För:

en: _Import/Export
sv: _Importera/Exportera

en: _List Notes
sv: _Lista anteckningar

en: _New Note
sv: _Ny anteckning

en: _Password
sv: _Lösenord

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Repeat:
sv: _Upprepa:

en: _Search
sv: _Sök

en: _Title
sv: _Titel

en: by %s
sv: av %s

en: by me
sv: av mig

en: in %s
sv: i %s

en: notes.csv
sv: anteckningar.csv
