Nag 1.0 - en to ar translation catalogue (96 entries)

en: %d tasks
ar: %d مهام

en: 1 task
ar: 1 مهمة

en: Adding A New Task
ar: إضافة مهمة جديدة

en: Are you sure you want to permanently delete these tasks?
ar: هل أنت متأكد من حذف هذه المهمات (غير قابل للتراجع)؟

en: Ascending
ar: تنازلي

en: Back to Task List
ar: عودة إلى قائمة المهمات

en: Category
ar: التصنيف

en: Change your task sorting and display options.
ar: تغيير طريقة فرز المهمات وخيارات العرض

en: Changed %d tasks to priority %d.
ar: تغيير المهمات %d إلى الأولوية %d.

en: Changed 1 task to priority %d.
ar: تغيير مهمة 1 إلى الأولوية %d.

en: Choose Action:
ar: اختر عملية :

en: Clear Form
ar: مسح الإستمارة

en: Complete Task
ar: إنهاء المهمة

en: Complete Tasks
ar: إنهاء المهمات

en: Completed?
ar: هل تم الأمر؟

en: Completion Status
ar: وضع الإنجاز

en: Default sorting criteria:
ar: نومذج الفرز الإفتراضي:

en: Default sorting direction:
ar: اتجاه الفرز الافتراضي:

en: Delete Task
ar: مهمة محذوفة

en: Delete Tasks
ar: مهمات محذوفة

en: Deleted %d tasks.
ar: المهمات %d محذوفة.

en: Deleted 1 task.
ar: المهمة d% محذوفة.

en: Descending
ar: تنازلي

en: Description
ar: الشرح

en: Display Options
ar: Options d'affichage

en: Due By
ar: تستحق

en: Due Date
ar: تاريخ الإستحقاق

en: Help
ar: مساعدة

en: Language
ar: اللغة

en: List Tasks
ar: قائمة المهمات

en: Marked %d tasks as completed.
ar: المهمات %d محددة كمهمات منجزة

en: Marked 1 task as completed.
ar: المهمة محددة كمهمة منجزة

en: Modify Task
ar: تعديل المهمة

en: Modifying:
ar: التعديل :

en: Nag is not properly configured
ar: لم يتم إعداد Nagبشكل صحيح

en: Name
ar: الاسم

en: New Task
ar: مهمة جديدة

en: No configuration information specified for SQL Tasks.
ar: Aucune information de configuration pour la base de données.

en: No due date.
ar: لايوجد تحديد لتاريخ الاستحقاق

en: No tasks were changed.
ar: لم يتم تغيير أي من المهمات

en: No tasks were deleted.
ar: لم يتم حذف أي من المهمات

en: No
ar: لا

en: None specified
ar: غير محدد (ة)

en: Options
ar: الخيارات

en: Other Options
ar: خيارات أخرى

en: Please enter the task priority (1-5):
ar: الرجاء تحديد أولوية المهمة (1-5)

en: Priorities must be between 1 and 5. Please enter a valid priority:
ar: تحدد الأولويات بين 1 حتى 5. الرجاء تحديد أولوية صحيحة.

en: Priority
ar: الأولوية

en: Problem?
ar: هل هناك مشكلة؟

en: Refresh List
ar: تحديث القائمة

en: Required 'database' not specified in tasks configuration.
ar: لم يتم تحديد قاعدة البيانات في إعدادات المهمات

en: Required 'hostspec' not specified in tasks configuration.
ar: لم يتم تحديد 'hostspec' في إعدادات المهمات

en: Required 'password' not specified in tasks configuration.
ar: لم يتم تحديد كلمة المرور في إعدادات المهمات

en: Required 'phptype' not specified in tasks configuration.
ar: لم يتم تحديد 'phptype' في إعدادات المهمات

en: Required 'table' not specified in tasks configuration.
ar: لم يتم تحديد 'table' في إعدادات المهمات

en: Required 'username' not specified in tasks configuration.
ar: لم يتم تحديد اسم المستخدم في إعدادات المهمات

en: Save Task
ar: حفظ المهمة

en: Search Results
ar: نتائج البحث

en: Search Scope
ar: مجال البحث

en: Search Text
ar: بحث في النص

en: Search
ar: بحث

en: Select your preferred language:
ar: اختر اللغة المفضلة

en: Selected?
ar: محدد؟

en: Set Task Priority
ar: اختر أولوية المهمة

en: Set the your preferred display language.
ar: اختر لغة الإظهار المفضلة لديك

en: Show completed tasks in the task list?
ar: إظهار المهمات المنجزة في قائمة المهمات؟

en: Some of Nag's configuration files are missing:
ar: بعض ملفات إعدادات Nag مفقودة

en: Sort Direction
ar: اتجاه الفرز

en: Sort by Category
ar: فرز حسب التصنيف

en: Sort by Completion Status
ar: فرز حسب سنبة الإنجاز

en: Sort by Due Date
ar: فرز حسب تاريخ الاستحقاق

en: Sort by Name
ar: فرز حسب الاسم

en: Sort by Priority
ar: فرز حسب الأولوية

en: Task Details
ar: تفصيلات المهمة

en: Task List
ar: قائمة المهمات

en: Task Name
ar: اسم المهمة

en: Task Note
ar: ملاحظات حول المهمة

en: Task Note?
ar: ملاحظات حول المهمة؟

en: The requested task does not exist.
ar: المهمة المطلوبة غير موجودة.

en: There was a problem deleting tasks.
ar: حصل خطأ خلال حذف المهمات.

en: There was a problem setting task completion status.
ar: حصل خطأ خلال إعداد نسبة إنجاز المهمة.

en: There was a problem setting task priority.
ar: حصل خطأ خلال إعداد أولوية المهمة.

en: This file contains preferences for Nag.
ar: يحتوي هذا الملف على إعدادات Nag.

en: This file controls the stylesheet that is used to set colors and fonts in addition to or overriding Horde defaults.
ar: يقوم هذا الملف بالتحكم بقوائم الألوان والخطوط إضافة إلى إعدادات Horde أو بلا منها

en: This is the main Nag configuration file. It contains options for all Nag scripts.
ar: هذا الملف هو ملف إعدادات Nag الرئيسي. يحتوي جميع الخيارات لجميع بريمجات Nag.

en: Undo Changes
ar: تراجع عن التغييرات

en: Unfiled
ar: غير متمم

en: Unknown task
ar: مهمة غير محددة

en: Unknown
ar: غير معروف

en: User Options
ar: خيارات المستخدم

en: View Task Details
ar: استعراض تفصيلات المهمة

en: Yes
ar: نعم

en: You must select at least one task first.
ar: يجب تحديد مهمة واحدة على الأقل أولاً

en: Your Information
ar: المعلومات الشخصية

en: Your task list is empty.
ar: قائمة المهمات فارغة

en: at
ar: في
