Nag 2.0-cvs - en to sv translation catalogue (332 entries)

en:  (%s including sub-tasks)
sv:  (%s med underuppgifter)

en: %d hour
sv: %d timme

en: %d hour, %d minute
sv: %d timme, %d minut

en: %d hour, %d minutes
sv: %d timme, %d minut

en: %d hours
sv: %d timmar

en: %d hours, %d minute
sv: %d timmar, %d minuter

en: %d hours, %d minutes
sv: %d timmar, %d minuter

en: %d minute
sv: %d minut

en: %d minutes
sv: %d minuter

en: %s at %s
sv: %s på %s

en: %s is due in %s
sv: %s förfaller %s

en: %s is due now.
sv: %s förfaller nu.

en: %s is now incomplete.
sv: %s är inte klar

en: %s successfully imported
sv: %s importerades

en: (highest)
sv: (högst)

en: (lowest)
sv: (lägst)

en: A due date must be set to enable alarms.
sv: Ett slutdatum måste vara angivet för att använda alarm.

en: Access denied completing task %s.
sv: Behörighet saknas att färdigställa uppgift %s.

en: Access denied deleting task.
sv: Behörighet saknas att radera %s.

en: Access denied editing task.
sv: Behörighet saknas att ändra uppgift.

en: Access denied editing task: %s
sv: Behörighet saknas att ändra uppgift: %s.

en: Access denied moving the task to %s.
sv: Behörighet saknas att flytta uppgiften till %s.

en: Access denied removing task from %s.
sv: Behörighet saknas att radera uppgift från %s

en: Access denied saving task to %s.
sv: Behörighet saknas att spara uppgift till %s.

en: Access denied saving task: %s
sv: Behörighet saknas att spara uppgift: %s.

en: Added %d task | Added %d tasks
sv[0]: Lade till %d uppgift
sv[1]: Lade till %d uppgifter

en: All state removed for your ActiveSync devices. They will resynchronize next time they connect to the server.
sv: Status borttagen för samtliga ActiveSync-enheter. De kommer att synkronisera när de ansluter till servern.

en: All tasks
sv: Alla uppgifter

en: Always show completed and future tasks?
sv: Visa alltid slutförda och framtida uppgifter?

en: Always show overdue tasks?
sv: Visa alltid förfallna uppgifter?

en: An alarm must be set to specify a notification method
sv: Ett alarm måste finnas för att kunna välja påminnelse

en: Ascending
sv: Stigande

en: Assignee
sv: Tilldelad

en: Block title
sv: Grupptitel

en: Calendar
sv: Kalender

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cat_egory
sv: Kat_egori

en: Category
sv: Kategori

en: Change Permissions
sv: Ändra behörighet

en: Change your task sorting and display preferences.
sv: Ändra sorterings- och visningsinställningar för uppgifter

en: Changed alarm from %s to %s
sv: Ändrade alarm från %s till %s

en: Changed assignee from "%s" to "%s"
sv: Ändrade ansvarig från "%s" till "%s"

en: Changed category from "%s" to "%s"
sv: Ändrade kategori från "%s" till "%s"

en: Changed completion from %s to %s
sv: Ändrade sluttid från "%s" till "%s"

en: Changed description
sv: Ändrade beskrivning

en: Changed due date from %s to %s
sv: Ändrade färdigdatum från "%s" till "%s"

en: Changed estimate from %s to %s
sv: Ändrade uppskattad från "%s" till "%s"

en: Changed name from "%s" to "%s"
sv: Ändrade benämning från "%s" till "%s"

en: Changed parent task from "%s" to "%s"
sv: Ändrade samlingsuppgift från "%s" till "%s"

en: Changed priority from %s to %s
sv: Ändrade prioritet från "%s" till "%s"

en: Changed start date from %s to %s
sv: Ändrade startdatum från "%s" till "%s"

en: Changed task list from "%s" to "%s"
sv: Ändrade uppgiftslista från "%s" till "%s"

en: Changes made for this task:
sv: Ändringar som gjorts på denna uppgift:

en: Choose how you want to receive reminders for tasks with alarms:
sv: Välj hur påminnelser skall mottagas för uppgifter med alarm:

en: Choose if you want to be notified of new, edited, and deleted tasks by email:
sv: Skall underrättelse skickas med e-post när en uppgift lagts till, ändrats eller raderats:

en: Choose if you want to be notified of task changes and task alarms.
sv: Underrättas om ändrade uppgifter och alarm.

en: Choose the task lists to use for synchronization with external devices.
sv: Viälj uppgiftslista att synkronisera med externa enheter.

en: Choose your default task list.
sv: Välj din förvalda uppgiftslista.

en: Click or copy this URL to display this task list
sv: Kopiera denna adress för att visa uppgiftslistan

en: Close
sv: Stäng

en: Close Search
sv: Stäng sökning

en: Color
sv: Färg

en: Complete
sv: Slutförd

en: Complete "%s"
sv: Slutför "%s"

en: Complete Task
sv: Slutför uppgift

en: Complete tasks
sv: Slutför uppgifter

en: Completed
sv: Slutförd

en: Completed %s.
sv: Slutfört %s.

en: Completed Tasks
sv: Slutförda uppgifter

en: Completed parent task, mark it as incomplete first
sv: Slutförd samlingsuppgift, markera som ej slutförd först

en: Completed tasks
sv: Slutförda uppgifter

en: Completed?
sv: Slutförd?

en: Completion Date
sv: Slutför datum

en: Completion Status
sv: Slutförd status

en: Connection failed: %s
sv: Förbindelse till server misslyckades: %s

en: Create
sv: Skapa

en: Create Task List
sv: Skapa uppgiftslista

en: Create a new Task List
sv: Skapa ny uppgiftslista

en: Created
sv: Skapad

en: Date
sv: Datum

en: Date and time:
sv: Datum och tid:

en: Date:
sv: Datum

en: Day(s)
sv: Dag(ar)

en: Default Task List
sv: Förvald uppgiftslista

en: Defaults for new tasks
sv: Standardinställning för nya uppgifter

en: Delay Start Until
sv: Fördröj starttid till

en: Delete
sv: Radera

en: Delete %s
sv: Radera %s

en: Delete Confirmation
sv: Bekräfta radering

en: Delete button behaviour
sv: Funktion för knappen Radera

en: Delete this task
sv: Radera denna uppgift

en: Deleted %s.
sv: Raderade %s.

en: Deleting entire tasklists is not supported.
sv: Radera hela uppgiftslistor ej möjligt.

en: Descending
sv: Fallande

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Display Preferences
sv: Visningsinställningar

en: Display URL
sv: Adress för visning

en: Do you want to confirm deleting entries?
sv: Vill du bekräfta radering av poster?

en: Don't send me a notification if I've added, changed or deleted the task?
sv: Inget meddelande om jag lagt till, ändrat eller raderat uppgift?

en: Due By
sv: Förfaller den

en: Due Date
sv: Förfallodatum

en: Due date specified.
sv: Förfallodatum finns.

en: Edit
sv: Ändra

en: Edit "%s"
sv: Ändra uppgift "%s"

en: Edit %s
sv: Ändra uppgift %s

en: Edit Task
sv: Ändra uppgift

en: Edit categories and colors
sv: Ändra kategorier och färger

en: Edit: %s
sv: Ändra uppgift: %s

en: Enter one task per line. Create child tasks by indenting them below their parent task. Include due dates like "laundry tomorrow" or "get dry cleaning next Thursday".
sv: En uppgift per rad. Skriv underuppgifter med indrag under samlingsuppgiften. Ange slutdatum med "Tvätt imorgon" eller "hämta kemtvätt nästa torsdag".

en: Error deleting task: %s
sv: Fel vid radering av: %s

en: Estimated Time
sv: Uppskattad tid

en: Export
sv: Exportera

en: Export Tasks
sv: Exportera uppgifter

en: External Data
sv: Extern data

en: Future tasks
sv: Framtida uppgifter

en: General Preferences
sv: Allmänna inställningar

en: Home
sv: Hem

en: Hour(s)
sv: Timm/e/ar

en: Import Tasks, Step %d
sv: Importera uppgifter, steg %d

en: Import/Export Tasks
sv: Importera/Exportera uppgifter

en: Incom_plete tasks
sv: Ej slut_förda uppgifter

en: Incomplete Tasks
sv: Ej slutförda uppgifter

en: Incomplete sub tasks, complete them first
sv: Ej slutförda underuppgifter, gör klart dessa först

en: Incomplete tasks
sv: Ej slutförda uppgifter

en: Invalid tasklist file requested.
sv: Ogiltig uppgiftslista begärd.

en: Invalid tasklist name supplied.
sv: Ogiltigt namn på uppgiftslista.

en: Invalid tasklist requested.
sv: Ogiltig uppgiftslista begärd.

en: Kind
sv: Typ

en: Last Modified
sv: Senast ändrad

en: Local
sv: Lokal

en: Log out
sv: Logga ut

en: Manage Task Lists
sv: Hantera uppgiftslista

en: Mark "%s" as incomplete
sv: Markera "%s" som slutförd

en: Mark as incomplete
sv: Markera som ej slutförd

en: Maximum Number of Tasks
sv: Maximalt antal uppgifter

en: Minute(s)
sv: Minut(er)

en: More Options...
sv: Fler inställningar

en: Multiple iCalendar components found; only one vTodo is supported.
sv: Flera iCalender-delar hittades; enbart en vTodo stöds.

en: My Task Lists:
sv: Mina uppgiftslistor

en: My Tasks
sv: Mina uppgifter

en: N_ame
sv: N_amn

en: Na_me
sv: Na_mn

en: Name
sv: Namn

en: New Task
sv: Ny uppift

en: Next
sv: Nästa

en: No
sv: Nej

en: No delay
sv: Ingen fördröjning

en: No due date.
sv: Inget förfallodatum.

en: No iCalendar data was found.
sv: iCalendar data saknas.

en: No parent task
sv: Ingen samlingsuppgift

en: No task lists are available to guests.
sv: Inga uppgifter tillgängliga för gästinloggningar.

en: No tasks have been added.
sv: Inga uppgifter har lagts till.

en: No tasks match
sv: Inga uppgifter matchar

en: No tasks to display
sv: Inga uppgifter att visa

en: None
sv: Inga

en: Not Completed
sv: Ej Slutförda

en: Not Found
sv: Hittades inte

en: Not Private
sv: Ej privat

en: Not completed
sv: Ej Slutförda

en: Not configured
sv: Inställning saknas

en: Notification
sv: Notifiering

en: Notifications
sv: Notifieringar

en: On all shown task lists
sv: På samtliga visade uppgiftslistor:

en: On all task lists I have read access to
sv: På alla uppgiftslistor med läsrättigheter

en: On my task lists only
sv: Enbart på mina uppgiftslistor

en: Parent task
sv: Samlingsuppgift

en: Permission Denied
sv: Behörighet saknas

en: Priority
sv: Prioritet

en: Private
sv: Privat

en: Private Task
sv: Privat uppgift

en: Private?
sv: Privat?

en: Quick Task Creation
sv: Skapa snabbuppgift

en: Really delete the task list "%s"? This cannot be undone and all data on this task list will be permanently removed.
sv: Vill du verkligen radera "%s"? All data kommer att raderas permanent.

en: Really delete this task?
sv: Vill du verkligen radera denna uppgift?

en: Save
sv: Spara

en: Saved %s.
sv: Sparade %s.

en: Search
sv: Sök

en: Search In:
sv: Sök i:

en: Search _Text:
sv: Sök_text

en: Search for Task Lists:
sv: Sök uppgiftslistor:

en: Search:
sv: Sök:

en: Search: Results for "%s"
sv: Sökresultat för "%s"

en: Select the columns that should be shown in the list view:
sv: Välj kolumner som skall visas i listvy:

en: Select the export format:
sv: Välj exportformat:

en: Select the file to import:
sv: Välj fil som skall importeras:

en: Select the format of the source file:
sv: Välj format på importfilen:

en: Select the task list(s) to export from:
sv: Välj uppgiftslista att exportera:

en: Select the task states to export:
sv: Välj uppgiftstatus att exportera:

en: Select the tasklists that, in addition to the default, should be used for synchronization with external devices:
sv: Välj uppgiftslistor som utöver förvald skall synkronisera medexterna enheter:

en: Shared Task Lists:
sv: Delade uppgiftslistor:

en: Show action buttons?
sv: Visa aktivitetsknappar?

en: Show complete, incomplete, or all tasks in the task list?
sv: Visa slutförda, ej slutförda eller alla uppgifter i listan?

en: Show data from any of these other applications in your task list?
sv: Visa data från andra moduler i din uppgiftslista?

en: Show data from other applications or sources.
sv: Visa data från andra moduler eller källor.

en: Show due dates?
sv: Visa förfallodatum?

en: Show priorities?
sv: Visa prioritet?

en: Show task alarms?
sv: Visa uppgiftsalarm?

en: Show task category?
sv: Visa uppgiftskategori?

en: Show tasklist name?
sv: Visa uppgiftslistans namn?

en: Show tasks from these categories
sv: Visa uppgifter från dessa kategorier

en: Show tasks from these tasklists
sv: Visa uppgifter från dessa listor

en: Sort by Assignee
sv: Sortera på vem som tilldelats

en: Sort by Category
sv: Sortera på kategori

en: Sort by Completion Status
sv: Sortera på färdigstatus

en: Sort by Due Date
sv: Sortera på förfallodatum

en: Sort by Name
sv: Sortera på namn

en: Sort by Priority
sv: Sortera på prioritet

en: Sort by Start Date
sv: Sortera på startdatum

en: Sort by User Name
sv: Sortera på användarnamn

en: Sort by estimated time
sv: Sortera på uppskattad tid

en: Sort direction:
sv: Sorteringsriktning:

en: Sort tasks by:
sv: Sortera uppgifter på:

en: Start Date
sv: Sortera på startdatum

en: Start date specified.
sv: Startdatum angivet

en: Subscription URL
sv: Adress för prenumeration

en: Synchronization Preferences
sv: Inställningar för synkronisering

en: System Task List
sv: Systemets uppgiftslistor

en: System task lists don't have an owner. Only administrators can change the task list settings and permissions.
sv: Systemets uppgiftslistor saknar ägare. Endast administratörer kan ändra uppgiftslistornas inställningar och behörigheter.

en: Task Alarm
sv: Uppgiftsalarm

en: Task Alarm?
sv: Uppgiftsalarm?

en: Task Defaults
sv: Standardinställningar för uppgifter

en: Task List
sv: Uppgiftslista

en: Task List Description
sv: Beskrivning av uppgiftslista

en: Task List Information
sv: Information om uppgiftslista

en: Task List List
sv: Lista på uppgiftslistor

en: Task List Name
sv: Namn på uppgiftslista

en: Task List and Share Preferences
sv: Inställningar för uppgiftslista och behörigheter

en: Task List owned by %s.
sv: Uppgiftslistan ägs av %s.

en: Task List owned by system.
sv: Uppgiftslistan ägs av systemet

en: Task Lists
sv: Uppgiftslista

en: Task Name
sv: Uppgiftsnamn

en: Task Note
sv: Uppgiftsanteckning

en: Task Note?
sv: Uppgiftsanteckning?

en: Task Search
sv: Sök uppgift

en: Task UID %s not found
sv: Uppgift UID %s saknas

en: Task added:
sv: Uppgift har lagts till:

en: Task deleted:
sv: Uppgift raderad:

en: Task description:
sv: Beskrivning av uppgift:

en: Task list of %s
sv: %s uppgiftslista

en: Task modified:
sv: Uppgift ändrad:

en: Task not found.
sv: Uppgift hittades inte.

en: Tasklist does not exist or no permission to delete
sv: Uppgiftslista finns inte eller behörighet saknas

en: Tasklist does not exist or no permission to edit
sv: Uppgiftslista finns inte eller behörighet saknas

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: Tasks Summary
sv: Sammanställning över uppgifter

en: Tasks from %s
sv: Uppgifter från %s

en: The %s file didn't contain any tasks.
sv: Det fanns inga uppgifter i filen %s

en: The Tasks backend is not currently available.
sv: Systemet för uppgifter är inte tillgängligt.

en: The Tasks backend is not currently available: %s
sv: Systemet för uppgifter är inte tillgängligt: %s

en: The current hour
sv: Innevarande klockslag

en: The task "%s" has been added to task list "%s", with a due date of: %s.
sv: Uppgiften "%s" har lagts till i listan "%s", förfallodatum: %s.

en: The task "%s" has been added to task list "%s".
sv: Uppgiften "%s" har lagts till i listan "%s".

en: The task "%s" has been deleted from task list "%s".
sv: Uppgiften "%s" har raderats från listan "%s".

en: The task "%s" has been edited on task list "%s".
sv: Uppgiften "%s" har ändrats på lista "%s".

en: The task list "%s" has been created.
sv: Uppgiftslistan "%s" skapades.

en: The task list "%s" has been deleted.
sv: Uppgiftslistan "%s" raderades.

en: The task list "%s" has been renamed to "%s".
sv: Uppgiftslistan "%s" har bytt namn till "%s".

en: The task list "%s" has been saved.
sv: Uppgiftslistan "%s" sparades.

en: Then:
sv: Sedan:

en: There are no tasks matching the current criteria.
sv: Inga uppgifter matchar aktuellt urval.

en: There was a problem completing %s: %s
sv: Problem vid slutförande av '%s': %s

en: There was a problem deleting %s: %s
sv: Problem vid radering av '%s': %s

en: There was a problem saving the task: %s.
sv: Problem att spara uppgiften: %s.

en: There was an error communicating with the ActiveSync server: %s
sv: Kommunikationsfel mot ActiveSync-server: %s.

en: There was an error importing the data: %s
sv: Det uppstod fel vid import av data: %s.

en: There was an error importing the iCalendar data.
sv: Fel vid import av iCalendar data.

en: There was an error removing tasks for %s. Details have been logged.
sv: Fel vid borttagning av uppgifter för %s. Fel loggade.

en: There were no tasks to export.
sv: Inga uppgifter att exportera.

en: This file format is not supported.
sv: Filformatet stöds inte.

en: Time
sv: Tid

en: Time:
sv: Tid:

en: To subscribe to this task list from another program, use this URL:
sv: Använd följande adress för prenumeration:

en: Turned privacy off
sv: Tog bort privat

en: Turned privacy on
sv: Lade till privat

en: Unable to delete tasklist "%s": %s
sv: Kan inte radera "%s": %s

en: Unable to load the definition of %s.
sv: Kan inte ladda definitionen av %s.

en: Unable to save task list "%s": %s
sv: Kan inte radera "%s": %s

en: Unfiled
sv: Ej kategoriserad

en: Unique ID
sv: Unikt ID

en: Unsupported Content-Type: %s
sv: Content-Type stöds inte: %s

en: Use custom notification method
sv: Använd egendefinierad metod för påminnelser

en: Use default notification method
sv: Använd standard för påminnelser

en: We would like to remind you of this due task.
sv: Påminnelse om förfallen uppgift

en: Week(s)
sv: Veck/a/or

en: What do you want to be the default due time for tasks?
sv: Förvalt värde för förfallotid?

en: When creating a new task, how many days in the future should the default due date be (0 means today)?
sv: Förvalt värde för hur många dagar framåt förfallodatum skall vara för ny uppgift (0 betyder idag)?

en: When creating a new task, should it default to having a due date?
sv: Skall en ny uppgift ha förfallodatum?

en: Which tasklist should the tasks be added to?
sv: Till vilken uppgiftslista skall uppgifter läggas till?

en: You are not allowed to change this task list.
sv: Du har inte behörig att ändra denna uppgiftslista.

en: You are not allowed to create more than %d tasks.
sv: Du har inte behörighet att skapa fler än %d uppgifter.

en: You are not allowed to delete this task list.
sv: Du har inte behörig att radera denna lista.

en: You are not allowed to retrieve this task list.
sv: Du har inte behörig att hämta denna lista.

en: You do not have permission to view this tasklist.
sv: Du har inte behörig att visa denna lista.

en: You get this message because your task list is configured to send you reminders of due tasks with alarms. You can change this if you %slogin to the task list%s and change your preferences.
sv: Du får detta meddelande därför att uppgiftslistan är inställd att skicka påminnelser om uppgifter med alarm. Du kan ändra detta genom att %slogga in%s och ändra dina inställningar.

en: You requested to be notified when tasks are added to your task lists.
sv: Du har valt att underrättas när uppgifter läggs till i egna listor.

en: You requested to be notified when tasks are deleted from your task lists.
sv: Du har valt att underrättas när uppgifter raderas från egna listor.

en: You requested to be notified when tasks are edited on your task lists.
sv: Du har valt att underrättas när uppgifter ändras på egna listor.

en: Your default task list:
sv: Din förvalda uppgiftslista:

en: [Manage Task Lists]
sv: [Hantera Uppgiftslistor]

en: [none]
sv: [inga]

en: _All Tasks
sv: _Alla uppgifter

en: _All tasks
sv: _Alla uppgifter

en: _Category
sv: _Kategori

en: _Complete
sv: _Slutför

en: _Completed tasks
sv: _Slutförda uppgifter

en: _Delete
sv: _Radera

en: _Description
sv: _Beskrivning

en: _Due Date
sv: _Förfallodatum

en: _Edit
sv: _Ändra

en: _Future tasks
sv: _Framtida uppgifter

en: _Import/Export
sv: _Importera/Exportera

en: _List Tasks
sv: _Lista uppgifter

en: _New Task
sv: _Ny uppift

en: _Quick Add
sv: Snabbtillägg

en: _Search
sv: _Sök

en: _Start Date
sv: _Startdatum

en: _Task List
sv: _Uppgiftslista

en: am
sv: fm.

en: at
sv: vid

en: by %s
sv: vid %s

en: by me
sv: av mig

en: completed
sv: Slutförd

en: in %s
sv: i %s

en: no due date
sv: inget förfallodatum.

en: no parent
sv: ingen samlingsuppgift

en: no start date
sv: inget startdatum

en: no time
sv: inget klockslag

en: not completed
sv: ej slutförd

en: pm
sv: em.

en: tasks.csv
sv: uppgifter.csv

en: tasks.ics
sv: uppgifter.ics
