Horde_Nls - en to ca translation catalogue (170 entries)

en: Afghanistan
ca: Afganistan

en: Albania
ca: Albània

en: Algeria
ca: Algèria

en: American Samoa
ca: Samoa Americana

en: Anonymous Proxy
ca: Servidor Proxy anònim

en: Antarctica
ca: Antàrtida

en: Antigua and Barbuda
ca: Antigua i Barbuda

en: Armenia
ca: Armènia

en: Ascension Island
ca: Illa de l'Ascensió

en: Asia/Pacific Region
ca: Regió del Pacífic asiàtic

en: Australia
ca: Austràlia

en: Austria
ca: Àustria

en: Azerbaijan
ca: Azerbaidjan

en: Bahamas
ca: Bahames

en: Bangladesh
ca: Bangla Desh

en: Belarus
ca: Bielorrúsia

en: Belgium
ca: Bèlgica

en: Benin
ca: Benín

en: Bermuda
ca: Bermudes

en: Bolivia
ca: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
ca: Bòsnia i Hercegovina

en: Bouvet Island
ca: Illa de Bouvet

en: Brazil
ca: Brasil

en: British Indian Ocean Territory
ca: Territori oceànic de l'Índia britànica

en: Bulgaria
ca: Bulgària

en: Cambodia
ca: Cambodja

en: Cameroon
ca: Camerun

en: Canada
ca: Canadà

en: Cape Verde
ca: Cap Verd

en: Cayman Islands
ca: Illes Caiman

en: Central African Republic
ca: República Centreafricana

en: Chad
ca: Txad

en: Chile
ca: Xile

en: China
ca: Xina

en: Christmas Island
ca: Illa de Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
ca: Illes de Cocos (Keeling)

en: Colombia
ca: Colòmbia

en: Comoros
ca: Comores

en: Congo, The Democratic Republic of the
ca: Congo, República Democràtica del

en: Cook Islands
ca: Illes Cook

en: Cote d'Ivoire
ca: Costa d'Ivori

en: Croatia
ca: Croàcia

en: Cyprus
ca: Xipre

en: Czech Republic
ca: República Txeca

en: Denmark
ca: Dinamarca

en: Dominican Republic
ca: República Dominicana

en: Ecuador
ca: Equador

en: Egypt
ca: Egipte

en: Equatorial Guinea
ca: Guinea Equatorial

en: Estonia
ca: Estònia

en: Ethiopia
ca: Etiòpia

en: Europe
ca: Europa

en: Falkland Islands (Malvinas)
ca: Illes Falkland (Malvines)

en: Faroe Islands
ca: Illes Fèroe

en: Finland
ca: Finlàndia

en: France
ca: França

en: French Guiana
ca: Guaiana Francesa

en: French Polynesia
ca: Polinèsia Francesa

en: French Southern Territories
ca: Territoris Francesos del Sud

en: Gambia
ca: Gàmbia

en: Georgia
ca: Geòrgia

en: Germany
ca: Alemanya

en: Greece
ca: Grècia

en: Greenland
ca: Grenlàndia

en: Grenada
ca: Granada

en: Guadeloupe
ca: Guadalupe

en: Guinea-Bissau
ca: Guinea Bissau

en: Haiti
ca: Haití

en: Heard Island and McDonald Islands
ca: Illa Heard i illes McDonald

en: Holy See (Vatican City State)
ca: la Santa Seu (Ciutat Estat del Vaticà)

en: Honduras
ca: Hondures

en: Hungary
ca: Hongria

en: Iceland
ca: Islàndia

en: India
ca: Índia

en: Indonesia
ca: Indonèsia

en: Iran, Islamic Republic of
ca: Iran, República Islàmica d'

en: Ireland
ca: Irlanda

en: Isle of Man
ca: Illa de Man

en: Italy
ca: Itàlia

en: Japan
ca: Japó

en: Jordan
ca: Jordània

en: Korea, Democratic People's Republic of
ca: Corea, República Democràtica Popular de

en: Korea, Republic of
ca: Corea, República de

en: Kyrgyzstan
ca: Kirguizistan

en: Lao People's Democratic Republic
ca: República Democràtica Popular de Laos

en: Latvia
ca: Letònia

en: Lebanon
ca: Líban

en: Liberia
ca: Libèria

en: Libyan Arab Jamahiriya
ca: Líbia

en: Lithuania
ca: Lituània

en: Luxembourg
ca: Luxemburg

en: Macao
ca: Macau

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
ca: Macedònia, Antiga República Iugoslava de

en: Malaysia
ca: Malàisia

en: Marshall Islands
ca: Illes Marshall

en: Martinique
ca: Martinica

en: Mauritania
ca: Mauritània

en: Mauritius
ca: Maurici

en: Mexico
ca: Mèxic

en: Micronesia, Federated States of
ca: Micronèsia, Estats Federats de

en: Moldova, Republic of
ca: Moldàvia, República de

en: Monaco
ca: Mònaco

en: Mongolia
ca: Mongòlia

en: Morocco
ca: Marroc

en: Mozambique
ca: Moçambic

en: Namibia
ca: Namíbia

en: Netherlands
ca: Països Baixos

en: Netherlands Antilles
ca: Antilles Neerlandeses

en: New Caledonia
ca: Nova Caledònia

en: New Zealand
ca: Nova Zelanda

en: Niger
ca: Níger

en: Nigeria
ca: Nigèria

en: Norfolk Island
ca: Illa de Norfolk

en: Northern Mariana Islands
ca: Illes Mariannes del Nord

en: Norway
ca: Noruega

en: Other
ca: Altre

en: Palestinian Territory, Occupied
ca: Territori palestí, ocupat

en: Panama
ca: Panamà

en: Papua New Guinea
ca: Papua Nova Guinea

en: Paraguay
ca: Paraguai

en: Peru
ca: Perú

en: Philippines
ca: Filipines

en: Poland
ca: Polònia

en: Reunion
ca: Reunió

en: Russian Federation
ca: Federació Russa

en: Saint Kitts and Nevis
ca: Saint Christopher i Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
ca: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
ca: Saint Vincent i les Grenadines

en: Sao Tome and Principe
ca: Sao Tomé i Príncipe

en: Satellite Provider
ca: Proveïdor de satèl·lit

en: Saudi Arabia
ca: Aràbia Saudita

en: Serbia and Montenegro
ca: Sèrbia i Montenegro

en: Singapore
ca: Singapur

en: Slovakia
ca: Eslovàquia

en: Slovenia
ca: Eslovènia

en: Solomon Islands
ca: Illes Salomó

en: Somalia
ca: Somàlia

en: South Africa
ca: Sud-àfrica

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ca: Geòrgia del Sud i les illes Sandwich del Sud

en: Spain
ca: Espanya

en: Suriname
ca: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
ca: Svalbard i Jan Mayen

en: Swaziland
ca: Swazilàndia

en: Sweden
ca: Suècia

en: Switzerland
ca: Suïssa

en: Syrian Arab Republic
ca: República Àrab Siriana

en: Taiwan, Province of China
ca: Taiwan, província de la Xina

en: Tajikistan
ca: Tadjikistan

en: Tanzania, United Republic of
ca: Tanzània, República Unida de

en: Thailand
ca: Tailàndia

en: Timor-Leste
ca: Timor Oriental

en: Trinidad and Tobago
ca: Trinitat i Tobago

en: Tunisia
ca: Tunísia

en: Turkey
ca: Turquia

en: Turks and Caicos Islands
ca: Illes Turks i Caicos

en: Ukraine
ca: Ucraïna

en: United Arab Emirates
ca: Unió dels Emirats Àrabs

en: United Kingdom
ca: Regne Unit

en: United States
ca: Estats Units

en: United States Minor Outlying Islands
ca: Illes Perifèriques Menors dels Estats Units

en: Uruguay
ca: Uruguai

en: Venezuela
ca: Veneçuela

en: Viet Nam
ca: Vietnam

en: Virgin Islands, British
ca: Illes Verges britàniques

en: Virgin Islands, U.S.
ca: Illes Verges nord-americanes

en: Wallis and Futuna
ca: Wallis i Futuna

en: Western Sahara
ca: Sàhara Occidental

en: Yemen
ca: Iemen

en: Yugoslavia
ca: Iugoslàvia

en: Zambia
ca: Zàmbia
