Horde_Nls - en to cs translation catalogue (174 entries)

en: Afghanistan
cs: Afghánistán

en: Albania
cs: Albánie

en: Algeria
cs: Alžírsko

en: American Samoa
cs: Americká Samoa

en: Andorra
cs: Andora

en: Anonymous Proxy
cs: Anonymní proxy

en: Antarctica
cs: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
cs: Antigua a Barbuda

en: Armenia
cs: Arménie

en: Asia/Pacific Region
cs: Asie/region Tichého oceánu

en: Australia
cs: Austrálie

en: Austria
cs: Rakousko

en: Azerbaijan
cs: Azerbajdžán

en: Bahamas
cs: Bahamy

en: Bangladesh
cs: Bangladéš

en: Belarus
cs: Bělorusko

en: Belgium
cs: Belgie

en: Belize
cs: Beliz

en: Bermuda
cs: Bermudy

en: Bhutan
cs: Bhútán

en: Bolivia
cs: Bolívie

en: Bosnia and Herzegovina
cs: Bosna a Hercegovina

en: Brazil
cs: Brazílie

en: British Indian Ocean Territory
cs: Britská teritoria v Indickém oceáně

en: Bulgaria
cs: Bulharsko

en: Burundi
cs: Burunda

en: Cambodia
cs: Kambodža

en: Cameroon
cs: Kamerun

en: Canada
cs: Kanada

en: Cayman Islands
cs: Kajmanské ostrovy

en: Central African Republic
cs: Středoafrická republika

en: Chad
cs: Čad

en: China
cs: Čína

en: Christmas Island
cs: Vánoční ostrov

en: Cocos (Keeling) Islands
cs: Kokosové ostrovy

en: Colombia
cs: Kolumbie

en: Comoros
cs: Komoros

en: Congo
cs: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
cs: Kongo, Demokratická republika

en: Cook Islands
cs: Cookovy ostrovy

en: Costa Rica
cs: Kostarika

en: Cote d'Ivoire
cs: Pobřeží slonoviny

en: Croatia
cs: Chorvatsko

en: Cuba
cs: Kuba

en: Cyprus
cs: Kypr

en: Czech Republic
cs: Česká republika

en: Denmark
cs: Dánsko

en: Dominica
cs: Dominika

en: Dominican Republic
cs: Dominikánská republika

en: Ecuador
cs: Ekvádor

en: Equatorial Guinea
cs: Rovníková Guinea

en: Estonia
cs: Estonsko

en: Ethiopia
cs: Etiopie

en: Europe
cs: Evropa

en: Falkland Islands (Malvinas)
cs: Falklandské ostrovy (Malviny)

en: Faroe Islands
cs: Farijské ostrovy

en: Finland
cs: Finsko

en: France
cs: Francie

en: French Guiana
cs: Francouská Guaiána

en: French Polynesia
cs: Francouská Polynésie

en: French Southern Territories
cs: Francouská jižní teritoria

en: Gambia
cs: Gambie

en: Georgia
cs: Gruzínsko

en: Germany
cs: Německo

en: Greece
cs: Řecko

en: Greenland
cs: Grónsko

en: Heard Island and McDonald Islands
cs: Heard Island a McDonald Islands

en: Holy See (Vatican City State)
cs: Svaté Město (Vatikán)

en: Hungary
cs: Maďarsko

en: Iceland
cs: Island

en: India
cs: Indie

en: Indonesia
cs: Indonésie

en: Iran, Islamic Republic of
cs: Írán, Islámská republika

en: Iraq
cs: Irák

en: Ireland
cs: Irsko

en: Isle of Man
cs: Ostrov muže

en: Italy
cs: Itálie

en: Jamaica
cs: Jamajka

en: Japan
cs: Japonsko

en: Jersey
cs: Trikot

en: Jordan
cs: Jordánsko

en: Kazakhstan
cs: Kazachstán

en: Kenya
cs: Keňa

en: Korea, Democratic People's Republic of
cs: KLDR

en: Korea, Republic of
cs: Korea

en: Kuwait
cs: Kuvajt

en: Kyrgyzstan
cs: Kyrgizstán

en: Lao People's Democratic Republic
cs: Laos, Lidově Demokraticka Republika

en: Latvia
cs: Litva

en: Lebanon
cs: Libanon

en: Liberia
cs: Libérie

en: Libyan Arab Jamahiriya
cs: Libie

en: Liechtenstein
cs: Lichtenštejnsko

en: Lithuania
cs: Lotyšsko

en: Luxembourg
cs: Lucembursko

en: Macao
cs: Makao

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
cs: Makedonie, bývalá Republika Jugoslávie

en: Madagascar
cs: Madagaskar

en: Malaysia
cs: Malajsie

en: Maldives
cs: Maldivy

en: Marshall Islands
cs: Maršalské Ostrovy

en: Mauritania
cs: Mauretánie

en: Mauritius
cs: Mauricius

en: Mexico
cs: Mexiko

en: Micronesia, Federated States of
cs: Mikronésie, Federace

en: Moldova, Republic of
cs: Moldávie

en: Monaco
cs: Monako

en: Mongolia
cs: Mongolsko

en: Montserrat
cs: Monserat

en: Morocco
cs: Maroko

en: Mozambique
cs: Mosambik

en: Namibia
cs: Namibie

en: Nepal
cs: Nepál

en: Netherlands
cs: Nizozemí

en: Netherlands Antilles
cs: Nizozemské Antily

en: New Caledonia
cs: Nová Kaledonie

en: New Zealand
cs: Nový Zéland

en: Nicaragua
cs: Nikaragua

en: Nigeria
cs: Nigérie

en: Norfolk Island
cs: Norfolkské ostrovy

en: Northern Mariana Islands
cs: Severní Mariánské ostrovy

en: Norway
cs: Norsko

en: Oman
cs: Omán

en: Other
cs: Ostatní

en: Pakistan
cs: Pákistán

en: Palestinian Territory, Occupied
cs: Palestinské teritorium, okupované

en: Papua New Guinea
cs: Papua Nová Guinea

en: Philippines
cs: Filipíny

en: Poland
cs: Polsko

en: Portugal
cs: Portugalsko

en: Puerto Rico
cs: Portoriko

en: Qatar
cs: Katar

en: Romania
cs: Rumunsko

en: Russian Federation
cs: Ruská federace

en: Saint Helena
cs: Svatá Helena

en: Saint Kitts and Nevis
cs: Svatý Kitts a Nevis

en: Satellite Provider
cs: Vlastník satelitu

en: Saudi Arabia
cs: Saudská Arábie

en: Serbia and Montenegro
cs: Srbsko a Černá Hora

en: Singapore
cs: Singapur

en: Slovakia
cs: Slovensko

en: Slovenia
cs: Slovinsko

en: Solomon Islands
cs: Šalamounovy ostrovy

en: Somalia
cs: Somálsko

en: South Africa
cs: Jižní Afrika

en: Spain
cs: Španělsko

en: Sudan
cs: Sudán

en: Swaziland
cs: Swazilsko

en: Sweden
cs: Švédsko

en: Switzerland
cs: Švýcarsko

en: Syrian Arab Republic
cs: Sýrie

en: Taiwan, Province of China
cs: Taiwan, provincie Číny

en: Tajikistan
cs: Tadžikistán

en: Tanzania, United Republic of
cs: Tanzánie, Spojená republika

en: Thailand
cs: Thajsko

en: Trinidad and Tobago
cs: Trinidad a Tobago

en: Tunisia
cs: Tunisko

en: Turkey
cs: Turecko

en: Turkmenistan
cs: Turkmenistán

en: Turks and Caicos Islands
cs: Turks a Caicos ostrovy

en: Ukraine
cs: Ukrajina

en: United Arab Emirates
cs: Spojené Arabské Emiráty

en: United Kingdom
cs: Velká Británie

en: United States
cs: Spojené Státy Americké

en: United States Minor Outlying Islands
cs: Spojené Státy Menšinových ostrovů

en: Uzbekistan
cs: Uzbekistán

en: Viet Nam
cs: Vietnam

en: Virgin Islands, British
cs: Pannenské Ostrovy, Britské

en: Virgin Islands, U.S.
cs: Pannenské Ostrovy, U.S.

en: Western Sahara
cs: Západní Sahara

en: Yemen
cs: Jemen

en: Yugoslavia
cs: Jugoslávie

en: Zambia
cs: Zambie

en: Zimbabwe
cs: Zimbabve
