Horde_Nls - en to de translation catalogue (309 entries)

en: Abkhaz
de: Abchasisch

en: Aland Islands
de: Åland

en: Albania
de: Albanien

en: Albanian
de: Albanisch

en: Algeria
de: Algerien

en: American Samoa
de: Amerikanisch-Samoa

en: Amharic
de: Amharisch

en: Anonymous Proxy
de: Anonymer Proxy

en: Antarctica
de: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
de: Antigua und Barbuda

en: Arabic
de: Arabisch

en: Aragonese
de: Aragonesisch

en: Argentina
de: Argentinien

en: Armenia
de: Armenien

en: Armenian
de: Armenisch

en: Ascension Island
de: Ascension-Inseln

en: Asia/Pacific Region
de: Asien/Pazifische Region

en: Assamese
de: Assamesisch

en: Australia
de: Australien

en: Austria
de: Österreich

en: Avaric
de: Awarisch

en: Avestan
de: Avestisch

en: Aymara
de: Aru

en: Azerbaijan
de: Aserbaidschan

en: Azerbaijani
de: Aserbaidschanisch

en: Bahrain
de: Bahrein

en: Bangladesh
de: Bangladesch

en: Bashkir
de: Baschkirisch

en: Basque
de: Baskisch

en: Belarus
de: Weißrussland

en: Belarusian
de: Weißrussisch

en: Belgium
de: Belgien

en: Bengali
de: Bengalisch

en: Bermuda
de: Bermudas

en: Bolivia
de: Bolivien

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
de: Bonaire, Sint Eustatius und Saba

en: Bosnia and Herzegovina
de: Bosnien-Herzegowina

en: Bosnian
de: Bosnisch

en: Bouvet Island
de: Bouvetinsel

en: Brazil
de: Brasilien

en: Breton
de: Bretonisch

en: British Indian Ocean Territory
de: Britisches Territorium im Indischen Ozean

en: Bulgaria
de: Bulgarien

en: Bulgarian
de: Bulgarisch

en: Burmese
de: Birmanisch

en: Cambodia
de: Kambodscha

en: Cameroon
de: Kamerun

en: Canada
de: Kanada

en: Cape Verde
de: Kap Verde

en: Catalan; Valencian
de: Katalanisch

en: Cayman Islands
de: Cayman-Inseln

en: Central African Republic
de: Zentralafrikanische Republik

en: Chad
de: Tschad

en: Chechen
de: Tschetschenisch

en: Chinese
de: Chinesisch

en: Christmas Island
de: Weihnachtsinsel

en: Chuvash
de: Tschuwaschisch

en: Cocos (Keeling) Islands
de: Kokosinseln

en: Colombia
de: Kolumbien

en: Comoros
de: Komoren

en: Congo
de: Kongo

en: Congo, Republic of
de: Republik Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
de: Demokratische Republic Kongo

en: Cook Islands
de: Cook-Inseln

en: Cornish
de: Kornisch

en: Corsican
de: Korsisch

en: Cote d'Ivoire
de: Elfenbeinküste

en: Croatia
de: Kroatien

en: Croatia/Hrvatska
de: Kroatien

en: Croatian
de: Kroatisch

en: Cuba
de: Kuba

en: CuraÃ§ao
de: Curaçao

en: Cyprus
de: Zypern

en: Czech
de: Tschechisch

en: Czech Republic
de: Tschechische Republik

en: CÃ´te d'Ivoire
de: Elfenbeinküste

en: Danish
de: Dänisch

en: Denmark
de: Dänemark

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian;
de: Dhivehi

en: Djibouti
de: Dschibuti

en: Dominican Republic
de: Dominikanische Republik

en: Dutch
de: Niederländisch

en: East Timor
de: Osttimor

en: Egypt
de: Ägypten

en: English
de: Englisch

en: Equatorial Guinea
de: Äquatorial-Guinea

en: Estonia
de: Estland

en: Estonian
de: Estisch

en: Ethiopia
de: Äthiopien

en: Europe
de: Europa

en: European Union
de: Europäische Union

en: Falkland Islands (Malvinas)
de: Falklandinseln

en: Faroe Islands
de: Färöer

en: Faroese
de: Färöisch

en: Fiji
de: Fidschi

en: Fijian
de: Fidschi

en: Finland
de: Finnland

en: Finnish
de: Finnisch

en: France
de: Frankreich

en: French
de: Französisch

en: French Guiana
de: Französisch-Guayana

en: French Polynesia
de: Französisch-Polynesien

en: French Southern Territories
de: Französische Gebiete im südlichen Indischen Ozean

en: Fula; Fulah; Pulaar; Pular
de: Fulfulde

en: Gabon
de: Gabun

en: Galician
de: Galicisch

en: Georgia
de: Georgien

en: Georgian
de: Georgisch

en: German
de: Deutsch

en: Germany
de: Deutschland

en: Greece
de: Griechenland

en: Greek, Modern
de: Griechisch

en: Greenland
de: Grönland

en: Guarani
de: Guaraní

en: Haitian; Haitian Creole
de: Haitianisch

en: Heard Island and McDonald Islands
de: Heard- und McDonaldinseln

en: Heard and McDonald Islands
de: Heard- und McDonald-Inseln

en: Hebrew (modern)
de: Hebräisch

en: Herero
de: Otjiherero

en: Holy See (Vatican City State)
de: Vatikanstadt

en: Hungarian
de: Ungarisch

en: Hungary
de: Ungarn

en: Iceland
de: Island

en: Icelandic
de: Isländisch

en: India
de: Indien

en: Indonesia
de: Indonesien

en: Indonesian
de: Indonesisch

en: Iran, Islamic Republic of
de: Islamische Republik Iran

en: Iraq
de: Irak

en: Ireland
de: Irland

en: Irish
de: Irisch

en: Italian
de: Italienisch

en: Italy
de: Italien

en: Jamaica
de: Jamaika

en: Japanese
de: Japanisch

en: Javanese
de: Javanisch

en: Jordan
de: Jordanien

en: Kalaallisut, Greenlandic
de: Grönländisch

en: Kazakh
de: Kasachisch

en: Kazakhstan
de: Kasachstan

en: Kenya
de: Kenia

en: Kikuyu, Gikuyu
de: Kikuyu

en: Kirghiz, Kyrgyz
de: Kirgisisch

en: Kongo
de: Kikongo

en: Korea, Democratic People's Republic of
de: Demokratische Volksrepublic Korea

en: Korea, Republic of
de: Republik Korea

en: Korean
de: Koreanisch

en: Kurdish
de: Kurdisch

en: Kwanyama, Kuanyama
de: Kwanyama

en: Kyrgyzstan
de: Kirgisistan

en: Lao
de: Laotisch

en: Lao People's Democratic Republic
de: Laos

en: Latin
de: Latein

en: Latvia
de: Lettland

en: Latvian
de: Lettisch

en: Lebanon
de: Libanon

en: Libya
de: Lybien

en: Libyan Arab Jamahiriya
de: Libyen

en: Limburgish, Limburgan, Limburger
de: Limburgisch

en: Lingala
de: Lingála

en: Lithuania
de: Litauen

en: Lithuanian
de: Litauisch

en: Luba-Katanga
de: Kiluba

en: Luxembourg
de: Luxemburg

en: Luxembourgish, Letzeburgesch
de: Luxemburgisch

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
de: Die ehemalige Jugoslawische Republik Mazedonien

en: Macedonia, The former Yugoslav Republic of
de: Die ehemalige Jugoslawische Republik Mazedonien

en: Macedonian
de: Mazedonisch

en: Madagascar
de: Madagaskar

en: Malay
de: Malaiisch

en: Maldives
de: Malidiven

en: Maltese
de: Maltesisch

en: Maori
de: Maorisch

en: Marshall Islands
de: Marshallinseln

en: Marshallese
de: Marshallesisch

en: Mauritania
de: Mauretanien

en: Mayotte
de: Mayotte Island

en: Mexico
de: Mexiko

en: Micronesia, Federated States of
de: Föderierte Staaten von Mikronesien

en: Moldova, Republic of
de: Republik Moldau

en: Mongolia
de: Mongolei

en: Mongolian
de: Mongolisch

en: Morocco
de: Marokko

en: Mozambique
de: Mosambik

en: Myanmar
de: Burma

en: Navajo, Navaho
de: Navajo

en: Netherlands
de: Niederlande

en: Netherlands Antilles
de: Niederländische Antillen

en: New Caledonia
de: Neukaledonien

en: New Zealand
de: Neuseeland

en: Norfolk Island
de: Norfolkinsel

en: North Ndebele
de: Ndebele

en: Northern Mariana Islands
de: Nördliche Marianen

en: Northern Sami
de: Nordsamisch

en: Norway
de: Norwegen

en: Norwegian
de: Norwegisch

en: Norwegian BokmÃ¥l
de: Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
de: Nynorsk

en: Nuosu
de: Yi

en: Occitan
de: Okzitanisch

en: Ojibwe, Ojibwa
de: Ojibwe

en: Old Church Slavonic, Church Slavic, Church Slavonic, Old Bulgarian, Old Slavonic
de: Altkirchenslawisch

en: Ossetian, Ossetic
de: Ossetisch

en: Other
de: Sonstige

en: Palestinian Territory, Occupied
de: Besetzte Palästinensische Gebiete

en: Panjabi, Punjabi
de: Panjabi

en: Papua New Guinea
de: Papua-Neuguinea

en: Pashto, Pushto
de: Paschtunisch

en: Persian
de: Persisch

en: Philippines
de: Philippinen

en: Pitcairn Island
de: Pitcairn Inseln

en: Poland
de: Polen

en: Polish
de: Polnisch

en: Portuguese
de: Portugiesisch

en: Qatar
de: Katar

en: Reunion Island
de: Réunion

en: Romania
de: Rumänien

en: Romanian, Moldavian, Moldovan
de: Rumänisch

en: Romansh
de: Bündnerromanisch

en: Russian
de: Russisch

en: Russian Federation
de: Russische Förderation

en: Rwanda
de: Ruanda

en: RÃ©union
de: Réunion

en: Saint BarthÃ©lemy
de: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
de: St. Helena, Ascension und Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
de: Saint Kitts und Nevis

en: Saint Martin (French part)
de: Saint-Martin

en: Saint Pierre and Miquelon
de: Saint Pierre und Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
de: Saint Vincent und die Grenadinen

en: Samoan
de: Samoisch

en: Sao Tome and Principe
de: Sao Tome und Principe

en: Sardinian
de: Sardisch

en: Satellite Provider
de: Satellitenprovider

en: Saudi Arabia
de: Saudi-Arabien

en: Scottish Gaelic; Gaelic
de: Schottisch-Gälisch

en: Serbia
de: Serbien

en: Serbian
de: Serbisch

en: Seychelles
de: Seychellen

en: Singapore
de: Singapur

en: Sinhala, Sinhalese
de: Singhalesisch

en: Sint Maarten (Dutch part)
de: Sint Maarten

en: Slovak
de: Slowakisch

en: Slovakia
de: Slowakei

en: Slovene
de: Slowenisch

en: Slovenia
de: Slowenien

en: Solomon Islands
de: Solomoninseln

en: Somalia
de: Somalien

en: South Africa
de: Südafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
de: Südgeorgien und die Südlichen Sandwichinseln

en: South Ndebele
de: Süd-Ndebele

en: South Sudan
de: Südsudan

en: Southern Sotho
de: Sesotho

en: Soviet Union
de: Sowjetunion

en: Spain
de: Spanien

en: Spanish; Castilian
de: Spanisch

en: Sundanese
de: Sundanesisch

en: Suriname
de: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
de: Svalbard und Jan Mayen

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
de: Svalbard und Jan-Mayen

en: Swati
de: Siswati

en: Swaziland
de: Swasiland

en: Sweden
de: Schweden

en: Swedish
de: Schwedisch

en: Switzerland
de: Schweiz

en: Syrian Arab Republic
de: Arabische Republik Syrien

en: Tahitian
de: Tahitianisch

en: Taiwan, Province of China
de: Taiwan, chinesische Provinz

en: Tajik
de: Tadschikisch

en: Tajikistan
de: Tadschikistan

en: Tanzania, United Republic of
de: Vereinigte Republik Tansania

en: Tatar
de: Tatarisch

en: Thai
de: Thailändisch

en: Tibetan Standard, Tibetan, Central
de: Tibetisch

en: Tonga (Tonga Islands)
de: Tonga

en: Trinidad and Tobago
de: Trinidad und Tobago

en: Tsonga
de: Xitsonga

en: Tswana
de: Setswana

en: Tunisia
de: Tunesien

en: Turkey
de: Türkei

en: Turkish
de: Türkisch

en: Turkmen
de: Turkmenisch

en: Turks and Caicos Islands
de: Turks- und Caicosinseln

en: Uighur, Uyghur
de: Uigurisch

en: Ukrainian
de: Ukrainisch

en: United Arab Emirates
de: Vereinigte Arabische Emirate

en: United Kingdom
de: Vereinigtes Königreich

en: United States
de: Vereinigte Staaten

en: United States Minor Outlying Islands
de: Kleinere Amerikanische Überseeinseln

en: Uzbek
de: Usbekisch

en: Uzbekistan
de: Usbekistan

en: Venda
de: Tshivenda

en: Viet Nam
de: Vietnam

en: Vietnamese
de: Vietnamesisch

en: Virgin Islands, British
de: Britische Jungferninseln

en: Virgin Islands, U.S.
de: Amerikanische Jungferninseln

en: VolapÃ¼k
de: Volapük

en: Wallis and Futuna
de: Wallis und Futuna

en: Wallis and Futuna Islands
de: Wallis und Futuna

en: Walloon
de: Wallonisch

en: Welsh
de: Walisisch

en: Western Frisian
de: Westfriesisch

en: Western Sahara
de: Westsahara

en: Yemen
de: Jemen

en: Yiddish
de: Jiddisch

en: Yugoslavia
de: Jugoslawien

en: Zambia
de: Sambia

en: Zhuang, Chuang
de: Zhuang

en: Zimbabwe
de: Simbabwe

en: Ã
    land Islands
de: Åland
