Horde_Nls - en to fi translation catalogue (278 entries)

en: Abkhaz
fi: Abhaasi

en: Aland Islands
fi: Ahvenanmaa

en: Albanian
fi: Albania

en: American Samoa
fi: Yhdysvaltain Samoa

en: Amharic
fi: Amhara

en: Anonymous Proxy
fi: Anonyymi proxy

en: Antarctica
fi: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
fi: Antigua ja Barbuda

en: Arabic
fi: Arabia

en: Aragonese
fi: Aragonia

en: Argentina
fi: Agentiina

en: Armenian
fi: Armenia

en: Ascension Island
fi: Ascension saaret

en: Asia/Pacific Region
fi: Asian/Tyynenmeren alue

en: Assamese
fi: Assami

en: Austria
fi: Itävalta

en: Avaric
fi: Avaari

en: Avestan
fi: Avesta

en: Azerbaijan
fi: Azerbaizdan

en: Azerbaijani
fi: Azerbaizdan

en: Bahamas
fi: Bahama

en: Bashkir
fi: Bashkiri

en: Basque
fi: Baski

en: Belarus
fi: Valko-Venäjä

en: Belarusian
fi: Valko-Venäjä

en: Belgium
fi: Belgia

en: Bosnia and Herzegovina
fi: Bosnia Herzegovina

en: Bosnian
fi: Bosnia

en: Bouvet Island
fi: Bouvet saaret

en: Brazil
fi: Brasilia

en: Breton
fi: Bretoni

en: British Indian Ocean Territory
fi: Britannian Intian valtameren territorio

en: Brunei Darussalam
fi: Brunei Darusa

en: Bulgarian
fi: Bulgaria

en: Burmese
fi: Burma

en: Cambodia
fi: Kamputsea

en: Cameroon
fi: Kamerun

en: Canada
fi: Kanada

en: Cape Verde
fi: Kap Verde

en: Catalan; Valencian
fi: Katalaani; Valensia

en: Cayman Islands
fi: Cayman saaret

en: Central African Republic
fi: Keski-Afrikan tasavalta

en: Chad
fi: Tsad

en: Chechen
fi: Tsetseeni

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
fi: Chichewa; Chewa; Njandza

en: China
fi: Kiina

en: Chinese
fi: Kiina

en: Christmas Island
fi: Joulusaaret

en: Chuvash
fi: Tsuvassi

en: Cocos (Keeling) Islands
fi: Kookos (Keeling) saaret

en: Colombia
fi: Kolumbia

en: Comoros
fi: Komorit

en: Congo
fi: Kongo

en: Congo, Republic of
fi: Kongon tasavalta

en: Congo, The Democratic Republic of the
fi: Kongon demokraattinen tasavalta

en: Cook Islands
fi: Cook saaret

en: Cornish
fi: Korni

en: Corsican
fi: Korsika

en: Cote d'Ivoire
fi: Norsunluurannikko

en: Croatia
fi: Kroatia

en: Croatia/Hrvatska
fi: Kroatia

en: Croatian
fi: Kroatia

en: Cuba
fi: Kuuba

en: CuraÃ§ao
fi: Curacao

en: Cyprus
fi: Kypros

en: Czech
fi: Tsekki

en: Czech Republic
fi: Tsekin tasavalta

en: CÃ´te d'Ivoire
fi: Norsunluurannikko

en: Danish
fi: Tanska

en: Denmark
fi: Tanska

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian;
fi: Divehi; Dhivehi; Maldiivi;

en: Dominica
fi: Dominikaaninen

en: Dominican Republic
fi: Dominikaaninen tasavalta

en: Dutch
fi: Hollanti

en: East Timor
fi: Itä-Timor

en: Egypt
fi: Egypti

en: English
fi: Englanti

en: Equatorial Guinea
fi: Ekvatoriaalinen Guinea

en: Estonia
fi: Eesti

en: Estonian
fi: Viro

en: Ethiopia
fi: Etiopia

en: Europe
fi: Eurooppa

en: European Union
fi: Euroopan unioni

en: Falkland Islands (Malvinas)
fi: Falklandin saaret (Malvinas)

en: Faroe Islands
fi: Fär saaret

en: Faroese
fi: Färsaari

en: Fiji
fi: Fidzi

en: Fijian
fi: Fidzi

en: Finland
fi: Suomi

en: Finnish
fi: Suomi

en: France
fi: Ranska

en: French
fi: Ranska

en: French Guiana
fi: Ranskan Guyana

en: French Polynesia
fi: Ranskan Polynesia

en: French Southern Territories
fi: Ranskan eteläiset territoriot

en: Galician
fi: Galicia

en: Georgian
fi: Georgia

en: German
fi: Saksa

en: Germany
fi: Saksa

en: Greece
fi: Kreikka

en: Greek, Modern
fi: Kreikka, Moderni

en: Greenland
fi: Grönlanti

en: Haitian; Haitian Creole
fi: Haiti, Haitin Kreoli

en: Heard Island and McDonald Islands
fi: Heard ja McDonald saaret

en: Heard and McDonald Islands
fi: Heard ja McDonald saaret

en: Hebrew (modern)
fi: Hebrea (moderni)

en: Holy See (Vatican City State)
fi: Pyhä istuin (Vatikaanin kaupunkivaltio)

en: Hungarian
fi: Unkari

en: Hungary
fi: Unkari

en: Iceland
fi: Islanti

en: Icelandic
fi: Islanti

en: India
fi: Intia

en: Indonesian
fi: Indonesia

en: Inuktitut
fi: Inuktut

en: Iran, Islamic Republic of
fi: Iran, Islamilainen tasavalta

en: Iraq
fi: Irak

en: Ireland
fi: Irlanti

en: Irish
fi: Iiri

en: Isle of Man
fi: Man-saari

en: Italian
fi: Italia

en: Italy
fi: Italia

en: Jamaica
fi: Jamaika

en: Japan
fi: Japani

en: Japanese
fi: Japani

en: Javanese
fi: Jaava

en: Jordan
fi: Jrdania

en: Kalaallisut, Greenlandic
fi: Kalaallisut, Grönlanti

en: Kazakh
fi: Kazak

en: Kazakhstan
fi: Kazakstan

en: Kenya
fi: Kenia

en: Kirghiz, Kyrgyz
fi: Kirghiz, Kirkiisia

en: Kirundi
fi: Burundi

en: Korea, Democratic People's Republic of
fi: Korea, demokraattinen kansantasavalta (Pohjois-Korea)

en: Korea, Republic of
fi: Korea, tasavalta (Etelä-Korea)

en: Korean
fi: Korea

en: Kurdish
fi: Kurdi

en: Kuwait
fi: Kuvait

en: Kyrgyzstan
fi: Kirgistan

en: Lao People's Democratic Republic
fi: Lao, demokraattinen kansantasavalta

en: Latin
fi: Latina

en: Latvian
fi: Latvia

en: Lebanon
fi: Libanon

en: Lesotho
fi: Lesoto

en: Libyan Arab Jamahiriya
fi: Libya Arab Jamahiriya

en: Liechtenstein
fi: Lichtenstain

en: Limburgish, Limburgan, Limburger
fi: Limburgi, Limburgan, Limburger

en: Lithuania
fi: Liettua

en: Lithuanian
fi: Liettua

en: Luxembourg
fi: Luxenburg

en: Luxembourgish, Letzeburgesch
fi: Luxenburg, Letzeburgesch

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
fi: Makedonia, Entinen Jugoslavian tasavallan.

en: Macedonia, The former Yugoslav Republic of
fi: Makedonia, Entinen Jugoslavian tasavalta.

en: Macedonian
fi: Makedonia

en: Madagascar
fi: Madagaskar

en: Malagasy
fi: Malaga

en: Malawi
fi: Malavi

en: Malay
fi: Malaiji

en: Malaysia
fi: Malesia

en: Maldives
fi: Malediivit

en: Maltese
fi: Malta

en: Marshall Islands
fi: Marshall saaret

en: Marshallese
fi: Marshall saaret

en: Mayotte
fi: Mayonette

en: Mexico
fi: Meksiko

en: Micronesia, Federated States of
fi: Mikronesia, Yhdistyneet valtiot

en: Moldova, Republic of
fi: Moldova, tasavalta

en: Mongolian
fi: Mongolia

en: Morocco
fi: Marokko

en: Mozambique
fi: Mosambik

en: Myanmar
fi: Myanmar (Burma)

en: Nepal
fi: Nepali

en: Netherlands
fi: Alankomaat

en: Netherlands Antilles
fi: Alankomaiden Antillit

en: New Caledonia
fi: Uusi-Kaledonia

en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

en: Norfolk Island
fi: Norfolk saaret

en: North Ndebele
fi: Pohjois Ndebele

en: Northern Mariana Islands
fi: Pohjoiset Mariaanien saaret

en: Northern Sami
fi: Pohjoinen saami

en: Norway
fi: Norja

en: Norwegian
fi: Norja

en: Norwegian BokmÃ¥l
fi: Kirjanorja

en: Norwegian Nynorsk
fi: Uusnorja

en: Occitan
fi: Occitaani

en: Old Church Slavonic, Church Slavic, Church Slavonic, Old Bulgarian, Old Slavonic
fi: Vanha kirkkoslaavi, kirkkoslaavi, vanha bulgaari, vanha slaavi

en: Ossetian, Ossetic
fi: Osseetti, Ossetic

en: Other
fi: Muu

en: Palestinian Territory, Occupied
fi: Palestiina (miehitetty alue)

en: Papua New Guinea
fi: Papua Uusi-Guinea

en: Pashto, Pushto
fi: Pashtu, Pushto

en: Persian
fi: Farsi

en: Philippines
fi: Filippiinit

en: Pitcairn Island
fi: Pitcairn saaret

en: Poland
fi: Puola

en: Polish
fi: Puola

en: Portugal
fi: Portugali

en: Portuguese
fi: Portugali

en: Reunion Island
fi: Reunion saaret

en: Romanian, Moldavian, Moldovan
fi: Romania, Moldaavi, Moldova

en: Romansh
fi: Romania

en: Russian
fi: Venäjä

en: Russian Federation
fi: Venäjän Federatiivinen tasavalta

en: Rwanda
fi: Ruanda

en: RÃ©union
fi: Reunion

en: Saint BarthÃ©lemy
fi: Saint Barthelemy

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
fi: Saint Helena, Ascension ja Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
fi: Saint Kitts ja Nevis

en: Saint Martin (French part)
fi: Saint Martin (Ranskan hallinnoima)

en: Saint Pierre and Miquelon
fi: Saint Pierre ja Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
fi: Saint Vincent ja Grenadiinit

en: Samoan
fi: Samoa

en: Sanskrit
fi: Sanskriitti

en: Sao Tome and Principe
fi: Sao Tome ja Principe

en: Sardinian
fi: Sardinia

en: Satellite Provider
fi: Sateliitti palveluluntarjoaja

en: Saudi Arabia
fi: Saudia Arabia

en: Scottish Gaelic; Gaelic
fi: Skottilainen gaeli; Gaeli

en: Serbian
fi: Serbia

en: Seychelles
fi: Seychellit

en: Sint Maarten (Dutch part)
fi: Sint Maarten (Alankomaiden hallinnoima)

en: Slovak
fi: Slovakia

en: Slovene
fi: Slovenia

en: Solomon Islands
fi: Salomon saaret

en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fi: Etelä-Georgia ja eteläiset Sandwich saaret

en: South Ndebele
fi: Etelä Ndebele

en: South Sudan
fi: Etelä Sudan

en: Southern Sotho
fi: Eteläine Sotho

en: Soviet Union
fi: Neuvostoliitto

en: Spain
fi: Espanja

en: Spanish; Castilian
fi: Espanja; Kastilia

en: Sundanese
fi: Sundaneesi

en: Suriname
fi: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
fi: Huippuvuoret ja Jan Mayen

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
fi: Huippuvuoret ja Jan Mayen saaret

en: Swaziland
fi: Swazimaa

en: Sweden
fi: Ruotsi

en: Swedish
fi: Ruotsi

en: Switzerland
fi: Sveitsi

en: Syrian Arab Republic
fi: Syyria, arabitasavalta

en: Tahitian
fi: Tahiti

en: Taiwan, Province of China
fi: Taiwan, Kiinan maakunta

en: Tajik
fi: Tadzikistan

en: Tajikistan
fi: Tadzik

en: Tanzania, United Republic of
fi: Tanzania, Yhdistynyt tasavalta

en: Tatar
fi: Tataari

en: Thai
fi: Thaimaa

en: Thailand
fi: Thaimaa

en: Tibetan Standard, Tibetan, Central
fi: Tiibetti standardi, Tiibetti, Keski

en: Tonga (Tonga Islands)
fi: Tonga (Tonga saaret)

en: Trinidad and Tobago
fi: Trinidad ja Tobago

en: Tsonga
fi: Tonga

en: Turkey
fi: Turkki

en: Turkish
fi: Turkki

en: Turks and Caicos Islands
fi: Turks ja Caicos saaret

en: Uighur, Uyghur
fi: Uiguuri, Uyghur

en: Ukraine
fi: Ukraina

en: Ukrainian
fi: Ukraina

en: United Arab Emirates
fi: Yhdistyneet arabiemiraatit

en: United Kingdom
fi: Yhdistyneet kuningaskunnat

en: United States
fi: Yhdysvallat

en: United States Minor Outlying Islands
fi: Yhdysvaltojen Tyynenmeren erillissaaret

en: Viet Nam
fi: Vietnam

en: Vietnamese
fi: Vietnam

en: Virgin Islands, British
fi: Neitsytsaaret, Brittiläinen

en: Virgin Islands, U.S.
fi: Neitsytsaaret, Yhdysvaltain

en: VolapÃ¼k
fi: VolapÃ?k

en: Wallis and Futuna
fi: Wallis ja Futuna

en: Wallis and Futuna Islands
fi: Wallis ja Futuna saaret

en: Walloon
fi: Wallooni

en: Welsh
fi: Kymri

en: Western Frisian
fi: Länsi-Sahara

en: Western Sahara
fi: Länsi-Sahara

en: Yemen
fi: Jemen

en: Yiddish
fi: Jiddis

en: Yugoslavia
fi: Jugoslaa

en: Zambia
fi: Sambia

en: Ã
    land Islands
fi: Ahvenanmaa
