Horde_Nls - en to fr translation catalogue (194 entries)

en: Aland Islands
fr: Îles Aaland

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Algérie

en: American Samoa
fr: Samoa Américaine

en: Andorra
fr: Andorre

en: Anonymous Proxy
fr: Proxy anonyme

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armenia
fr: Arménie

en: Ascension Island
fr: Ascension (Île)

en: Asia/Pacific Region
fr: Région Asie/Pacifique

en: Australia
fr: Australie

en: Austria
fr: Autriche

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Barbados
fr: Barbade

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Belgium
fr: Belgique

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Bouvet Island
fr: Bouvet

en: Brazil
fr: Brésil

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoires britanniques de l'Océan Indien

en: Brunei Darussalam
fr: Sultanat du Brunéi

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïman

en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: Chile
fr: Chili

en: China
fr: Chine

en: Christmas Island
fr: Îles Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
fr: Îles Cocos

en: Colombia
fr: Colombie

en: Comoros
fr: Comores

en: Congo, Republic of
fr: République du Congo

en: Congo, The Democratic Republic of the
fr: République démocratique du Congo

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Cote d'Ivoire
fr: Côte d'Ivoire

en: Croatia
fr: Croatie

en: Croatia/Hrvatska
fr: République de Croatie

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Republic
fr: République Tchèque

en: Denmark
fr: Danemark

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: République dominicaine

en: East Timor
fr: Timor oriental

en: Ecuador
fr: Équateur

en: Egypt
fr: Égypte

en: El Salvador
fr: Salvador

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: European Union
fr: Union européenne

en: Falkland Islands (Malvinas)
fr: Îles Falkland (Malouines)

en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

en: Fiji
fr: Fidji

en: Finland
fr: Finlande

en: French Guiana
fr: Guyane française

en: French Polynesia
fr: Polynésie française

en: French Southern Territories
fr: Terres australes et antarctiques françaises

en: Gambia
fr: Gambie

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Germany
fr: Allemagne

en: Greece
fr: Grèce

en: Greenland
fr: Groënland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Guernsey
fr: Guernesey

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Haiti
fr: Haïti

en: Heard Island and McDonald Islands
fr: Îles Heard et McDonald

en: Heard and McDonald Islands
fr: Îles Heard et McDonald

en: Holy See (Vatican City State)
fr: Cité du Vatican

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Iceland
fr: Islande

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Iran, Islamic Republic of
fr: Iran

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: Isle of Man
fr: Île de Man

en: Israel
fr: Israël

en: Italy
fr: Italie

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Korea, Democratic People's Republic of
fr: Corée du Nord

en: Korea, Republic of
fr: Corée du Sud

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Lao People's Democratic Republic
fr: Laos

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Lebanon
fr: Liban

en: Liberia
fr: Libéria

en: Libyan Arab Jamahiriya
fr: Libye

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
fr: République de Macédoine

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malta
fr: Malte

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Île Maurice

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia, Federated States of
fr: États fédérés de Micronésie

en: Moldova, Republic of
fr: Moldavie

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: Morocco
fr: Maroc

en: Myanmar
fr: Birmanie

en: Namibia
fr: Namibie

en: Nepal
fr: Népal

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles néerlandaises

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: Norfolk Island
fr: Île Norfolk

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes septentrionales

en: Norway
fr: Norvège

en: Other
fr: Autre

en: Palau
fr: Belau

en: Palestinian Territory, Occupied
fr: Palestine (territoire occupé)

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Peru
fr: Pérou

en: Pitcairn Island
fr: Île Pitcairn

en: Poland
fr: Pologne

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Reunion
fr: Réunion

en: Reunion Island
fr: Île de la Réunion

en: Romania
fr: Roumanie

en: Russian Federation
fr: Russie

en: Saint Helena
fr: Sainte-Hélène

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Christophe-et-Niévès

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint-Pierre et Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les Grenadines

en: Samoa
fr: Samoa occidentales

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Sao Tome and Principe
fr: Sao-Tomé-et-Principe

en: Satellite Provider
fr: Fournisseur satellite

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Serbia
fr: Serbie

en: Serbia and Montenegro
fr: Serbie et Montenegro

en: Singapore
fr: Singapour

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: South Africa
fr: Afrique du sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fr: Géorgie-du-sud et îles Sandwich-du-sud

en: Soviet Union
fr: Union soviétique

en: Spain
fr: Espagne

en: Sri Lanka
fr: Sri Lanka (Ceylan)

en: Sudan
fr: Soudan

en: Suriname
fr: Surinam (Guyane hollandaise)

en: Svalbard and Jan Mayen
fr: Îles Svalbard et Jan Mayen

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
fr: Îles Svalbard et Jan Mayen

en: Sweden
fr: Suède

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syrian Arab Republic
fr: Syrie

en: Taiwan
fr: Taïwan (Formose)

en: Taiwan, Province of China
fr: Taïwan, province de Chine

en: Tanzania, United Republic of
fr: Tanzanie

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Timor-Leste
fr: Timor oriental

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkey
fr: Turquie

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Turks and Caicos Islands
fr: Îles Turques et Caïques

en: Uganda
fr: Ouganda

en: United Arab Emirates
fr: Émirats Arabes Unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: United States Minor Outlying Islands
fr: Îles extérieures des États-Unis

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Venezuela
fr: Vénézuela

en: Viet Nam
fr: Viêt Nam

en: Virgin Islands, British
fr: Îles Vierges britanniques

en: Virgin Islands, U.S.
fr: Îles Vierges des États-Unis

en: Wallis and Futuna
fr: Wallis et Futuna

en: Wallis and Futuna Islands
fr: Îles Wallis et Futuna

en: Western Sahara
fr: Sahara Occidental

en: Yemen
fr: Yémen

en: Yugoslavia
fr: Yougoslavie

en: Zambia
fr: Zambie
