Horde_Nls - en to hr translation catalogue (349 entries)

en: Abkhaz
hr: Abhaski

en: Afar
hr: Afarski

en: Afghanistan
hr: Afganistan

en: Akan
hr: Akanski

en: Aland Islands
hr: Alandski otoci

en: Albania
hr: Albanija

en: Albanian
hr: Albanski

en: Algeria
hr: Alžir

en: American Samoa
hr: Američka Samoa

en: Amharic
hr: Amharski

en: Andorra
hr: Andora

en: Anguilla
hr: Anguila

en: Anonymous Proxy
hr: Anoniman proxy

en: Antarctica
hr: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
hr: Antigua i Barbuda

en: Arabic
hr: Arapski

en: Aragonese
hr: Aragonski

en: Armenia
hr: Armenija

en: Armenian
hr: Armenski

en: Ascension Island
hr: Otok Ascension

en: Asia/Pacific Region
hr: Azijsko-pacifička regija

en: Assamese
hr: Asamski

en: Australia
hr: Australija

en: Austria
hr: Austrija

en: Avaric
hr: Avarski

en: Avestan
hr: Avestički

en: Aymara
hr: Ajmarski

en: Azerbaijan
hr: Azerbejdžan

en: Azerbaijani
hr: Azerski

en: Bahamas
hr: Bahami

en: Bahrain
hr: Bahrein

en: Bambara
hr: Bambarski

en: Bangladesh
hr: Bangladeš

en: Bashkir
hr: Baškirski

en: Basque
hr: Baskijski

en: Belarus
hr: Bjelorusija

en: Belarusian
hr: Bjeloruski

en: Belgium
hr: Belgija

en: Bengali
hr: Bengalski

en: Bermuda
hr: Bermudi

en: Bhutan
hr: Butan

en: Bihari
hr: Biharski

en: Bolivia
hr: Bolivija

en: Bosnia and Herzegovina
hr: Bosna i Hercegovina

en: Bosnian
hr: Bosanski

en: Botswana
hr: Bocvana

en: Bouvet Island
hr: Otok Bouvet

en: Breton
hr: Bretonski

en: British Indian Ocean Territory
hr: Britanski teritorij u Indijskom oceanu

en: Brunei Darussalam
hr: Brunej Darussalam

en: Bulgaria
hr: Bugarska

en: Bulgarian
hr: Bugarski

en: Burmese
hr: Burmanski

en: Cambodia
hr: Kambodža

en: Cameroon
hr: Kamerun

en: Canada
hr: Kanada

en: Catalan; Valencian
hr: Katalonski

en: Cayman Islands
hr: Kajmanski otoci

en: Central African Republic
hr: Srednjoafrička Republika

en: Chad
hr: Čad

en: Chechen
hr: Čečenski

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
hr: Chichewa

en: Chile
hr: Čile

en: China
hr: Kina

en: Chinese
hr: Kineski

en: Christmas Island
hr: Božićni otok

en: Chuvash
hr: Čuvaški

en: Cocos (Keeling) Islands
hr: Cocos (Keelingovi) otoci

en: Colombia
hr: Kolumbija

en: Comoros
hr: Komori

en: Congo
hr: Kongo

en: Congo, Republic of
hr: Republika Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
hr: Kongo, Demokratska Republika

en: Cook Islands
hr: Cookovo otočje

en: Corsican
hr: Korzikanski

en: Costa Rica
hr: Kostarika

en: Cote d'Ivoire
hr: Obala Bjelokosti

en: Cree
hr: Krijski

en: Croatia
hr: Hrvatska

en: Croatia/Hrvatska
hr: Hrvatska

en: Croatian
hr: Hrvatski

en: Cuba
hr: Kuba

en: Cyprus
hr: Cipar

en: Czech
hr: Češki

en: Czech Republic
hr: Republika Češka

en: Danish
hr: Danski

en: Denmark
hr: Danska

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian;
hr: Divehi

en: Djibouti
hr: Džibuti

en: Dominica
hr: Dominika

en: Dominican Republic
hr: Dominikanska Republika

en: Dutch
hr: Nizozemski

en: East Timor
hr: Istočni Timor

en: Ecuador
hr: Ekvador

en: Egypt
hr: Egipat

en: El Salvador
hr: El Savador

en: English
hr: Engleski

en: Equatorial Guinea
hr: Ekvatorijalna Gvineja

en: Eritrea
hr: Eritreja

en: Estonia
hr: Estonija

en: Estonian
hr: Estonski

en: Ethiopia
hr: Etiopija

en: Europe
hr: Europa

en: European Union
hr: Europska unija

en: Falkland Islands (Malvinas)
hr: Falklandsko otočje (Malvini)

en: Faroe Islands
hr: Otočje Faroe

en: Faroese
hr: Ferojski

en: Fiji
hr: Fidži

en: Fijian
hr: Fidžijski

en: Finland
hr: Finska

en: Finnish
hr: Finski

en: France
hr: Francuska

en: French
hr: Francuski

en: French Guiana
hr: Francuska Gvajana

en: French Polynesia
hr: Francuska Polinezija

en: French Southern Territories
hr: Južni francuski teritorij

en: Fula; Fulah; Pulaar; Pular
hr: Fulbe

en: Galician
hr: Galicijski

en: Gambia
hr: Gambija

en: Georgia
hr: Gruzija

en: Georgian
hr: Gruzijski

en: German
hr: Njemački

en: Germany
hr: Njemačka

en: Ghana
hr: Gana

en: Greece
hr: Grčka

en: Greek, Modern
hr: Grčki, moderni

en: Greenland
hr: Grenland

en: Guadeloupe
hr: Gvadalupa

en: Guatemala
hr: Gvatemala

en: Guinea
hr: Gvineja

en: Guinea-Bissau
hr: Gvineja-Bisau

en: Gujarati
hr: Gudžaratski

en: Guyana
hr: Gvajana

en: Haitian; Haitian Creole
hr: Haićanski

en: Hausa
hr: Hauski

en: Heard Island and McDonald Islands
hr: Otok Heard i MacDonaldovo Otočje

en: Heard and McDonald Islands
hr: Otok Heard i MacDonaldovo otočje

en: Hebrew (modern)
hr: Hebrejski

en: Herero
hr: Herero jezik

en: Hindi
hr: Hindski

en: Holy See (Vatican City State)
hr: Sveta Stolica (Vatikanska grad-država)

en: Hungarian
hr: Mađarski

en: Hungary
hr: Mađarska

en: Iceland
hr: Island

en: Icelandic
hr: Islandski

en: India
hr: Indija

en: Indonesia
hr: Indonezija

en: Indonesian
hr: Indonezijski

en: Iran, Islamic Republic of
hr: Iran, Islamska Republika

en: Iraq
hr: Irak

en: Ireland
hr: Irska

en: Irish
hr: Irski

en: Isle of Man
hr: Otok Man

en: Israel
hr: Izrael

en: Italian
hr: Talijanski

en: Italy
hr: Italija

en: Jamaica
hr: Jamajka

en: Japanese
hr: Japanski

en: Javanese
hr: Javanski

en: Kalaallisut, Greenlandic
hr: Grenlandski

en: Kashmiri
hr: Kašmirski

en: Kazakh
hr: Kazaški

en: Kazakhstan
hr: Kazahstan

en: Kenya
hr: Kenija

en: Khmer
hr: Kmerski

en: Kikuyu, Gikuyu
hr: Kikuyu

en: Kirghiz, Kyrgyz
hr: Kirgiski

en: Kiribati
hr: Kirbati

en: Korea, Democratic People's Republic of
hr: Koreja, Demokratska Narodna Republika

en: Korea, Republic of
hr: Koreja, Republika

en: Korean
hr: Koreanski

en: Kurdish
hr: Kurdski

en: Kuwait
hr: Kuvajt

en: Kwanyama, Kuanyama
hr: Kwanyama

en: Lao People's Democratic Republic
hr: Narodna Demokratska Republika Laos

en: Latin
hr: Latinski

en: Latvia
hr: Latvija

en: Latvian
hr: Latvijski

en: Lebanon
hr: Libanon

en: Lesotho
hr: Lesoto

en: Liberia
hr: Liberija

en: Libyan Arab Jamahiriya
hr: Libijska Arapska Džamahirija

en: Liechtenstein
hr: Lihtenštajn

en: Limburgish, Limburgan, Limburger
hr: Limburgish

en: Lithuania
hr: Litva

en: Lithuanian
hr: Litavski

en: Luganda
hr: Ganda

en: Luxembourg
hr: Luksemburg

en: Luxembourgish, Letzeburgesch
hr: Luksemburški

en: Macao
hr: Makao

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
hr: Makedonija

en: Macedonian
hr: Makedonski

en: Madagascar
hr: Madagaskar

en: Malagasy
hr: Malagaški

en: Malawi
hr: Malavi

en: Malay
hr: Malajski

en: Malayalam
hr: Malajlamski

en: Malaysia
hr: Malezija

en: Maldives
hr: Maldivi

en: Maltese
hr: Malteški

en: Manx
hr: Manski

en: Maori
hr: Maorski

en: Marshall Islands
hr: Maršalovo Otočje

en: Martinique
hr: Martinik

en: Mauritania
hr: Mauritanija

en: Mauritius
hr: Mauricijus

en: Mexico
hr: Meksiko

en: Micronesia, Federated States of
hr: Savezne Države Mikronezije

en: Moldova, Republic of
hr: Republika Moldavija

en: Monaco
hr: Monako

en: Mongolia
hr: Mongolija

en: Mongolian
hr: Mongolski

en: Montenegro
hr: Crna Gora

en: Morocco
hr: Maroko

en: Mozambique
hr: Mozambik

en: Myanmar
hr: Mjanmar

en: Namibia
hr: Nambija

en: Navajo, Navaho
hr: Navajo

en: Netherlands
hr: Nizozemska

en: Netherlands Antilles
hr: Nizozemski Antili

en: New Caledonia
hr: Nova Kaledonija

en: New Zealand
hr: Novi Zeland

en: Nicaragua
hr: Nikaragva

en: Nigeria
hr: Nigerija

en: Norfolk Island
hr: Norfolško otočje

en: North Ndebele
hr: Sjeverni Ndebele

en: Northern Mariana Islands
hr: Sjeverno Marijansko Otočje

en: Northern Sami
hr: Sjeverni sami jezik

en: Norway
hr: Norveška

en: Norwegian
hr: Norveški

en: Norwegian BokmÃ¥l
hr: Knjiški norveški

en: Norwegian Nynorsk
hr: Novonorveški

en: Occitan
hr: Okcitanski

en: Ojibwe, Ojibwa
hr: Ojibwa

en: Old Church Slavonic, Church Slavic, Church Slavonic, Old Bulgarian, Old Slavonic
hr: Staroslavenski

en: Ossetian, Ossetic
hr: Osetski

en: Other
hr: Ostalo

en: Palestinian Territory, Occupied
hr: Palestinski teritorij, Okupirani

en: Panjabi, Punjabi
hr: Pendžabski

en: Papua New Guinea
hr: Papua Nova Gvineja

en: Paraguay
hr: Paragvaj

en: Pashto, Pushto
hr: Paštunski

en: Persian
hr: Perzijski

en: Philippines
hr: Filipini

en: Pitcairn
hr: Pitcairn otoci

en: Pitcairn Island
hr: Otok Pitcairn

en: Poland
hr: Poljska

en: Polish
hr: Poljski

en: Portuguese
hr: Portugalski

en: Puerto Rico
hr: Portoriko

en: Qatar
hr: Katar

en: Quechua
hr: Kečuanski

en: Reunion
hr: Skup

en: Reunion Island
hr: Otok Reunion

en: Romania
hr: Rumunjska

en: Romanian, Moldavian, Moldovan
hr: Moldavski

en: Romansh
hr: Retoromanski

en: Russian
hr: Ruski

en: Russian Federation
hr: Ruska Federacija

en: Rwanda
hr: Ruanda

en: Saint Helena
hr: Sveta Helena

en: Saint Kitts and Nevis
hr: Sveti Kitts i Nevis

en: Saint Lucia
hr: Sveta Lucija

en: Saint Pierre and Miquelon
hr: Sveti Pierre i Miquelion

en: Saint Vincent and the Grenadines
hr: Sveti Vincent i Grenadini

en: Samoan
hr: Samoanski

en: Sanskrit
hr: Sanskrt

en: Sao Tome and Principe
hr: Sao Tome i Principe

en: Sardinian
hr: Sardski

en: Satellite Provider
hr: Davatelj usluga satelita

en: Saudi Arabia
hr: Saudijska Arabija

en: Scottish Gaelic; Gaelic
hr: Škotski gaelski

en: Serbia
hr: Srbija

en: Serbia and Montenegro
hr: Srbija i Crna Gora

en: Serbian
hr: Srpski

en: Seychelles
hr: Sejšeli

en: Sierra Leone
hr: Siera Leone

en: Singapore
hr: Singapur

en: Sinhala, Sinhalese
hr: Sinhalese

en: Slovak
hr: Slovački

en: Slovakia
hr: Slovačka

en: Slovene
hr: Slovenski

en: Slovenia
hr: Slovenija

en: Solomon Islands
hr: Solomonski otoci

en: Somali
hr: Somalski

en: Somalia
hr: Somalija

en: South Africa
hr: Južna Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
hr: Južna Georgija i Južno Sandwich Otočje

en: South Ndebele
hr: Južni Ndebele

en: Southern Sotho
hr: Južni Sotho

en: Soviet Union
hr: Sovjetski savez

en: Spain
hr: Španjolska

en: Spanish; Castilian
hr: Španjolski

en: Sri Lanka
hr: Šri Lanka

en: Sundanese
hr: Sundski

en: Suriname
hr: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
hr: Svalbard i Jan Mayen

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
hr: Otoci Svalbard i Jan Mayen

en: Swahili
hr: Svahili

en: Swaziland
hr: Kraljevina Svaziland

en: Sweden
hr: Švedska

en: Swedish
hr: Švedski

en: Switzerland
hr: Švicarska

en: Syrian Arab Republic
hr: Arapska Republika Sirija

en: Tahitian
hr: Tahićanski

en: Taiwan
hr: Tajvan

en: Taiwan, Province of China
hr: Tajvan, Kineska provincija

en: Tajik
hr: Tadžički

en: Tamil
hr: Tamilski

en: Tanzania, United Republic of
hr: Ujedinjena Republika Tanzanija

en: Tatar
hr: Tatarski

en: Telugu
hr: Teluški

en: Thailand
hr: Tajland

en: Tibetan Standard, Tibetan, Central
hr: Tibetski

en: Tigrinya
hr: Tigrinja

en: Timor-Leste
hr: Timor Leste

en: Tonga (Tonga Islands)
hr: Tonga

en: Trinidad and Tobago
hr: Trinidad i Tobago

en: Tunisia
hr: Tunis

en: Turkey
hr: Turska

en: Turkish
hr: Turski

en: Turkmen
hr: Turkmenski

en: Turks and Caicos Islands
hr: Turks i Caicos otočje

en: Uighur, Uyghur
hr: Ujgurski

en: Ukraine
hr: Ukrajina

en: Ukrainian
hr: Ukrajinski

en: United Arab Emirates
hr: Ujedinjeni Arapski Emirati

en: United Kingdom
hr: Ujedinjeno Kraljevstvo

en: United States
hr: Sjedinjene Američke Države

en: United States Minor Outlying Islands
hr: Malo Izvanjsko Otočje Sjedinjenih Država

en: Urdu
hr: Urdski

en: Uruguay
hr: Urugvaj

en: Venezuela
hr: Venecuela

en: Viet Nam
hr: Vijetnam

en: Vietnamese
hr: Vijetnamski

en: Virgin Islands, British
hr: Djevičansko otočje, VB

en: Virgin Islands, U.S.
hr: Djevičansko otočje, SAD

en: VolapÃ¼k
hr: Volapük

en: Wallis and Futuna
hr: Wallis i Futuna

en: Wallis and Futuna Islands
hr: Otoci Wallis i Futuna

en: Welsh
hr: Velški

en: Western Frisian
hr: Zapadno frizijski

en: Western Sahara
hr: Zapadna Sahara

en: Yemen
hr: Jemen

en: Yiddish
hr: Jidiš

en: Yugoslavia
hr: Jugoslavija

en: Zambia
hr: Zambija

en: Zhuang, Chuang
hr: Zhuang

en: Zimbabwe
hr: Zimbabve
