Horde_Nls - en to hu translation catalogue (360 entries)

en: Abkhaz
hu: Abház

en: Afghanistan
hu: Afganisztán

en: Aland Islands
hu: Aland-szigetek

en: Albania
hu: Albánia

en: Albanian
hu: Albániai

en: Algeria
hu: Algéria

en: American Samoa
hu: Amerikai Szamoa

en: Amharic
hu: Amhar

en: Anonymous Proxy
hu: Anonim proxy

en: Antarctica
hu: Antarktisz

en: Antigua and Barbuda
hu: Antigua és Barbuda

en: Arabic
hu: Arab

en: Aragonese
hu: Aragóniai

en: Argentina
hu: Argentína

en: Armenia
hu: Örményország

en: Armenian
hu: Örmény

en: Ascension Island
hu: Ascension-sziget

en: Asia/Pacific Region
hu: Ázsia/Csendes-óceáni régió

en: Assamese
hu: Asszámi

en: Australia
hu: Ausztrália

en: Austria
hu: Ausztria

en: Avaric
hu: Avar

en: Avestan
hu: Helyettes

en: Aymara
hu: Ajmara

en: Azerbaijan
hu: Azerbajdzsán

en: Azerbaijani
hu: Azeri

en: Bahamas
hu: Bahamák

en: Bahrain
hu: Bahrein

en: Bangladesh
hu: Banglades

en: Bashkir
hu: Baskír

en: Basque
hu: Baszk

en: Belarus
hu: Fehéroroszország

en: Belarusian
hu: Belarusz

en: Bengali
hu: Bengáli

en: Bhutan
hu: Bhután

en: Bihari
hu: Bihári

en: Bislama
hu: Biszlama

en: Bolivia
hu: Bolívia

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
hu: Bonaire, Sint Eustatius és Saba

en: Bosnia and Herzegovina
hu: Bosznia-Hercegovina

en: Bosnian
hu: Bosnyák

en: Bouvet Island
hu: Bouvet-sziget

en: Brazil
hu: Brazília

en: British Indian Ocean Territory
hu: Brit Indiai-óceáni Terület

en: Bulgaria
hu: Bulgária

en: Bulgarian
hu: Bolgár

en: Burmese
hu: Burmai

en: Cambodia
hu: Kambodzsa

en: Cameroon
hu: Kamerun

en: Canada
hu: Kanada

en: Cape Verde
hu: Zöld-foki-szigetek

en: Catalan; Valencian
hu: Katalán; Valenciai

en: Cayman Islands
hu: Kajmán-szigetek

en: Central African Republic
hu: Közép-afrikai Köztársaság

en: Chad
hu: Csád

en: Chamorro
hu: Csamorro

en: Chechen
hu: Csecsen

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
hu: Cseva, nyandzsa

en: China
hu: Kína

en: Chinese
hu: Kínai

en: Christmas Island
hu: Karácsony-szigetek

en: Chuvash
hu: Csuvas

en: Cocos (Keeling) Islands
hu: Kókusz-szigetek

en: Colombia
hu: Kolumbia

en: Comoros
hu: Comore-szigetek

en: Congo
hu: Kongó

en: Congo, Republic of
hu: Kongói Köztársaság

en: Congo, The Democratic Republic of the
hu: Kongói Demokratikus Köztársaság

en: Cook Islands
hu: Cook-szigetek

en: Cornish
hu: Korni

en: Corsican
hu: Korzikai

en: Cote d'Ivoire
hu: Elefántcsontpart

en: Cree
hu: Krí

en: Croatia
hu: Horvátország

en: Croatia/Hrvatska
hu: Horvátország

en: Croatian
hu: Horvát

en: Cuba
hu: Kuba

en: CuraÃ§ao
hu: Curaçao

en: Cyprus
hu: Ciprus

en: Czech
hu: Cseh

en: Czech Republic
hu: Cseh Köztársaság

en: CÃ´te d'Ivoire
hu: Elefántcsontpart

en: Danish
hu: Dán

en: Denmark
hu: Dánia

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian;
hu: Maldív

en: Djibouti
hu: Dzsibuti

en: Dominica
hu: Dominika

en: Dominican Republic
hu: Dominikai Köztársaság

en: Dutch
hu: Holland

en: East Timor
hu: Kelet-Timor

en: Egypt
hu: Egyiptom

en: El Salvador
hu: Salvador

en: English
hu: Angol

en: Equatorial Guinea
hu: Egyenlítői-Guinea

en: Esperanto
hu: Eszperantó

en: Estonia
hu: Észtország

en: Estonian
hu: Észt

en: Ethiopia
hu: Etiópia

en: Europe
hu: Európa

en: European Union
hu: Európai Unió

en: Ewe
hu: Eve

en: Falkland Islands (Malvinas)
hu: Falkland-szigetek (Malvinas)

en: Faroe Islands
hu: Faröer-szigetek

en: Faroese
hu: Faröeri

en: Fiji
hu: Fidzsi

en: Fijian
hu: Fidzsi

en: Finland
hu: Finnország

en: Finnish
hu: Finn

en: France
hu: Franciaország

en: French
hu: Francia

en: French Guiana
hu: Francia Guyana

en: French Polynesia
hu: Francia Polinézia

en: French Southern Territories
hu: Francia Déli Területek

en: Fula; Fulah; Pulaar; Pular
hu: Ful

en: Galician
hu: Galiciai

en: Georgia
hu: Grúzia

en: Georgian
hu: Grúz

en: German
hu: Német

en: Germany
hu: Németország

en: Ghana
hu: Ghána

en: Gibraltar
hu: Gibraltár

en: Greece
hu: Görögország

en: Greek, Modern
hu: Görög

en: Greenland
hu: Grönland

en: Guinea-Bissau
hu: Bissau-Guinea

en: Gujarati
hu: Gudzsaráti

en: Haitian; Haitian Creole
hu: Haiti kreol

en: Hausa
hu: Hausza

en: Heard Island and McDonald Islands
hu: Heard- és McDonald-szigetek

en: Heard and McDonald Islands
hu: Heard- és McDonald-szigetek

en: Hebrew (modern)
hu: Héber (modern)

en: Hiri Motu
hu: Hiri motu

en: Holy See (Vatican City State)
hu: Vatikánváros

en: Hong Kong
hu: Hongkong

en: Hungarian
hu: Magyar

en: Hungary
hu: Magyarország

en: Iceland
hu: Izland

en: Icelandic
hu: Izlandi

en: Igbo
hu: Igbó

en: Indonesia
hu: Indonézia

en: Indonesian
hu: Indonézia

en: Interlingua
hu: Interlingva

en: Interlingue
hu: Interlingva

en: Inupiaq
hu: Inupiak

en: Iran, Islamic Republic of
hu: Iráni Iszlám Köztársaság

en: Iraq
hu: Irak

en: Ireland
hu: Írország

en: Irish
hu: Ír

en: Isle of Man
hu: Man-sziget

en: Israel
hu: Izrael

en: Italian
hu: Olasz

en: Italy
hu: Olaszország

en: Japan
hu: Japán

en: Japanese
hu: Japán

en: Javanese
hu: Jávai

en: Jordan
hu: Jordánia

en: Kalaallisut, Greenlandic
hu: Grönlandi

en: Kashmiri
hu: Kasmíri

en: Kazakh
hu: Kazah

en: Kazakhstan
hu: Kazahsztán

en: Kikuyu, Gikuyu
hu: Kikuju

en: Kinyarwanda
hu: Kinyarvanda

en: Kirghiz, Kyrgyz
hu: Kirgiz

en: Kirundi
hu: Rundi

en: Kongo
hu: Kikongo

en: Korea, Democratic People's Republic of
hu: Koreai Népi Demokratikus Köztársaság

en: Korea, Republic of
hu: Koreai Köztársaság

en: Korean
hu: Koreai

en: Kurdish
hu: Kurd

en: Kuwait
hu: Kuvait

en: Kwanyama, Kuanyama
hu: Kvanyama

en: Kyrgyzstan
hu: Kirgizisztán

en: Lao People's Democratic Republic
hu: Laoszi Népi Demokratikus Köztársaság

en: Latvia
hu: Lettország

en: Latvian
hu: Lett

en: Lebanon
hu: Libanon

en: Liberia
hu: Libéria

en: Libya
hu: Líbia

en: Libyan Arab Jamahiriya
hu: Líbiai Arab Szocialista Nagy Népi Közösség

en: Limburgish, Limburgan, Limburger
hu: Limburgi

en: Lithuania
hu: Litvánia

en: Lithuanian
hu: Litván

en: Luba-Katanga
hu: Luba-katanga

en: Luxembourg
hu: Luxemburg

en: Luxembourgish, Letzeburgesch
hu: Luxemburgi

en: Macao
hu: Makaó

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
hu: Macedónia

en: Macedonia, The former Yugoslav Republic of
hu: Macedónia

en: Macedonian
hu: Macedón

en: Madagascar
hu: Madagaszkár

en: Malagasy
hu: Malgas

en: Malay
hu: Maláj

en: Malayalam
hu: Malajálam

en: Malaysia
hu: Malajzia

en: Maldives
hu: Maldív-szigetek

en: Malta
hu: Málta

en: Maltese
hu: Máltai

en: Marathi
hu: Maráthi

en: Marshall Islands
hu: Marshall-szigetek

en: Marshallese
hu: Marshall-szigeteki

en: Mauritania
hu: Mauritánia

en: Mexico
hu: Mexikó

en: Micronesia, Federated States of
hu: Mikronéziai Szövetségi Államok

en: Moldova, Republic of
hu: Moldovai Köztársaság

en: Mongolia
hu: Mongólia

en: Mongolian
hu: Mongol

en: Montenegro
hu: Montenegró

en: Morocco
hu: Marokkó

en: Mozambique
hu: Mozambik

en: Myanmar
hu: Mianmar

en: Namibia
hu: Namíbia

en: Navajo, Navaho
hu: Navahó

en: Nepal
hu: Nepál

en: Nepali
hu: Nepáli

en: Netherlands
hu: Hollandia

en: Netherlands Antilles
hu: Holland Antillák

en: New Caledonia
hu: Új-Kaledónia

en: New Zealand
hu: Új-Zéland

en: Nigeria
hu: Nigéria

en: Norfolk Island
hu: Norfolk-sziget

en: North Ndebele
hu: Észak Ndebele

en: Northern Mariana Islands
hu: Északi-Mariana-szigetek

en: Northern Sami
hu: Északi számi

en: Norway
hu: Norvégia

en: Norwegian
hu: Norvég

en: Norwegian BokmÃ¥l
hu: Norvég Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
hu: Norvég Nynorsk

en: Nuosu
hu: Nuoszu

en: Occitan
hu: Okcitán

en: Ojibwe, Ojibwa
hu: Odzsibva

en: Old Church Slavonic, Church Slavic, Church Slavonic, Old Bulgarian, Old Slavonic
hu: Óegyházi szláv

en: Oman
hu: Omán

en: Oriya
hu: Orija

en: Oromo
hu: Oromó

en: Ossetian, Ossetic
hu: Oszét

en: Other
hu: Egyéb

en: Pakistan
hu: Pakisztán

en: Palestinian Territory, Occupied
hu: Palesztin Terület (megszállt)

en: Pali
hu: Páli

en: Panjabi, Punjabi
hu: Pandzsábi

en: Papua New Guinea
hu: Pápua Új-Guinea

en: Pashto, Pushto
hu: Pastu

en: Persian
hu: Perzsa

en: Philippines
hu: Fülöp-szigetek

en: Pitcairn Island
hu: Pitcairn

en: Poland
hu: Lengyelország

en: Polish
hu: Lengyel

en: Portugal
hu: Portugália

en: Portuguese
hu: Portugál

en: Qatar
hu: Katar

en: Quechua
hu: Kecsua

en: Reunion Island
hu: Reunion

en: Romania
hu: Románia

en: Romanian, Moldavian, Moldovan
hu: Románia

en: Romansh
hu: Román

en: Russian
hu: Orosz

en: Russian Federation
hu: Orosz Föderáció

en: Rwanda
hu: Ruanda

en: RÃ©union
hu: Réunion

en: Saint BarthÃ©lemy
hu: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena
hu: Szent Ilona-sziget

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
hu: Szent Ilona, Ascension és Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
hu: Saint Kitts és Nevis

en: Saint Martin (French part)
hu: Szent Márton-sziget (francia rész)

en: Saint Pierre and Miquelon
hu: Saint Pierre és Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
hu: Saint Vincent és Grenadine-szigetek

en: Samoa
hu: Szamoa

en: Samoan
hu: Szamoai

en: Sango
hu: Szangó

en: Sanskrit
hu: Szanszkrit

en: Sao Tome and Principe
hu: Sao Tomé és Príncipe

en: Sardinian
hu: Szárd

en: Satellite Provider
hu: Műholdas szolgáltató

en: Saudi Arabia
hu: Szaúd-Arábia

en: Scottish Gaelic; Gaelic
hu: Skót gael

en: Senegal
hu: Szenegál

en: Serbia
hu: Szerbia

en: Serbian
hu: Szerbiai

en: Seychelles
hu: Seychelle-szigetek

en: Shona
hu: Sona

en: Sindhi
hu: Szindhi

en: Singapore
hu: Szingapúr

en: Sinhala, Sinhalese
hu: Szingaléz

en: Sint Maarten (Dutch part)
hu: Szent Márton-szigeti

en: Slovak
hu: Szlovák

en: Slovakia
hu: Szlovákia

en: Slovene
hu: Szlovén

en: Slovenia
hu: Szlovénia

en: Solomon Islands
hu: Salamon-szigetek

en: Somali
hu: Szomáli

en: Somalia
hu: Szomália

en: South Africa
hu: Dél-Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
hu: Déli-Georgia és Déli Sandwich-szigetek

en: South Ndebele
hu: Déli ndebele

en: South Sudan
hu: Dél szudáni

en: Southern Sotho
hu: Déli szoto

en: Soviet Union
hu: Szovjetunió

en: Spain
hu: Spanyolország

en: Spanish; Castilian
hu: spanyol; kasztíliai

en: Sri Lanka
hu: Srí Lanka

en: Sudan
hu: Szudán

en: Sundanese
hu: Szudndai

en: Svalbard and Jan Mayen
hu: Svalbard és Jan Mayen

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
hu: Svalbard és Jan Mayen

en: Swahili
hu: Szuahéli

en: Swati
hu: Szvázi

en: Swaziland
hu: Szváziföld

en: Sweden
hu: Svédország

en: Swedish
hu: Svéd

en: Switzerland
hu: Svájc

en: Syrian Arab Republic
hu: Szíriai Arab Köztársaság

en: Tahitian
hu: Tahiti

en: Taiwan
hu: Tajvan

en: Taiwan, Province of China
hu: Tajvan

en: Tajik
hu: Tádzsik

en: Tajikistan
hu: Tádzsikisztán

en: Tanzania, United Republic of
hu: Tanzániai Egyesült Királyság

en: Tatar
hu: Tatár

en: Thailand
hu: Thaiföld

en: Tibetan Standard, Tibetan, Central
hu: Tibeti (standard, központi)

en: Timor-Leste
hu: Kelet-Timor

en: Tonga (Tonga Islands)
hu: Tonga

en: Trinidad and Tobago
hu: Trinidad és Tobago

en: Tsonga
hu: Conga

en: Tswana
hu: Csvana

en: Tunisia
hu: Tunézia

en: Turkey
hu: Törökország

en: Turkish
hu: Török

en: Turkmen
hu: Türkmén

en: Turkmenistan
hu: Türkmenisztán

en: Turks and Caicos Islands
hu: Turks- és Caicos-szigetek

en: Twi
hu: Tvi

en: Uighur, Uyghur
hu: Ujgur

en: Ukraine
hu: Ukrajna

en: Ukrainian
hu: Ukrán

en: United Arab Emirates
hu: Egyesült Arab Emírségek

en: United Kingdom
hu: Egyesült Királyság

en: United States
hu: Egyesült Államok

en: United States Minor Outlying Islands
hu: Egyesült Államok, kisebb külső szigetek

en: Uzbek
hu: Üzbég

en: Uzbekistan
hu: Üzbegisztán

en: Viet Nam
hu: Vietnam

en: Vietnamese
hu: Vietnami

en: Virgin Islands, British
hu: Brit Virgin-szigetek

en: Virgin Islands, U.S.
hu: Amerikai Virgin-szigetek

en: VolapÃ¼k
hu: Volapük

en: Wallis and Futuna
hu: Wallis és Futuna

en: Wallis and Futuna Islands
hu: Wallis és Futuna

en: Walloon
hu: Vallon

en: Welsh
hu: Walesi

en: Western Frisian
hu: Nyugati fríz

en: Western Sahara
hu: Nyugat-Szahara

en: Wolof
hu: Volof

en: Xhosa
hu: Xhosza

en: Yemen
hu: Jemen

en: Yiddish
hu: Jiddis

en: Yoruba
hu: Joruba

en: Yugoslavia
hu: Jugoszlávia

en: Zhuang, Chuang
hu: Csuang

en: Ã
    land Islands
hu: Aland-szigetek
