Horde_Nls - en to ja translation catalogue (456 entries)

en: Abkhaz
ja: アブハジ語

en: Afar
ja: アファール語

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: Akan
ja: アーカン語

en: Aland Islands
ja: オーランド諸島

en: Albania
ja: アルバニア

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: American Samoa
ja: アメリカ領サモア

en: Amharic
ja: アムハラ語

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ共和国

en: Anguilla
ja: アングィラ

en: Anonymous Proxy
ja: 匿名プロキシー

en: Antarctica
ja: 南極（大陸）

en: Antigua and Barbuda
ja: アンティグア・バーブーダ

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Aragonese
ja: アラゴン語

en: Argentina
ja: アルゼンチン共和国

en: Armenia
ja: アルメニア共和国

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Aruba
ja: アルバ

en: Ascension Island
ja: アセンション島

en: Asia/Pacific Region
ja: アジア／太平洋地域

en: Assamese
ja: アッサム語

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア共和国

en: Avaric
ja: エーバー語

en: Avestan
ja: エーバスタン語

en: Aymara
ja: イーマラ語

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン共和国

en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bambara
ja: バムバラ語

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ人民共和国

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Bashkir
ja: バシュキア語

en: Basque
ja: バスク語

en: Belarus
ja: ベラルーシ共和国

en: Belarusian
ja: ベラルーシ語

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Bengali
ja: ベンガル語

en: Benin
ja: ベナン共和国

en: Bermuda
ja: バミューダ（諸島）

en: Bhutan
ja: ブータン王国

en: Bihari
ja: ビハリ語

en: Bislama
ja: ビスラマ語

en: Bolivia
ja: ボリビア共和国

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
ja: ボネール島、シント・ユースタティウス島およびサバ島

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Bosnian
ja: ボスニア語

en: Botswana
ja: ボツワナ共和国

en: Bouvet Island
ja: ブーベ島

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Breton
ja: ブルトン語

en: British Indian Ocean Territory
ja: 英領インド諸島

en: Brunei Darussalam
ja: ブルネイ・ダルサラーム

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burmese
ja: ビルマ語

en: Burundi
ja: ブルンジ共和国

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン共和国

en: Canada
ja: カナダ

en: Cape Verde
ja: カーポベルデ共和国

en: Catalan; Valencian
ja: カタロニア語; バレンシア

en: Cayman Islands
ja: ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja: チャド共和国

en: Chamorro
ja: チャモロ語

en: Chechen
ja: チェチェン語

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
ja: チェワ語；ニャンジャ語

en: Chile
ja: チリ共和国

en: China
ja: 中華人民共和国

en: Chinese
ja: 中国語

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: Chuvash
ja: チューバッシュ語

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス諸島

en: Colombia
ja: コロンビア共和国

en: Comoros
ja: コモロ連合

en: Congo
ja: コンゴ共和国

en: Congo, Republic of
ja: コンゴ民主共和国

en: Congo, The Democratic Republic of the
ja: コンゴ民主共和国

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Cornish
ja: コーンウォール語

en: Corsican
ja: コルシカ語

en: Costa Rica
ja: コスタリカ共和国

en: Cote d'Ivoire
ja: コートジボワール共和国

en: Cree
ja: クリー語

en: Croatia
ja: クロアチア共和国

en: Croatia/Hrvatska
ja: クロアチア共和国

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Cuba
ja: キューバ共和国

en: CuraÃ§ao
ja: キュラソー島

en: Cyprus
ja: キプロス共和国

en: Czech
ja: チェック語

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: CÃ´te d'Ivoire
ja: コートジボワール

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian;
ja: ディベヒ語；モルディブ語

en: Djibouti
ja: ジブチ共和国

en: Dominica
ja: ドミニカ

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Dzongkha
ja: ゾンカ語

en: East Timor
ja: 東ティモール民主共和国

en: Ecuador
ja: エクアドル共和国

en: Egypt
ja: エジプト・アラブ共和国

en: El Salvador
ja: エルサルバドル共和国

en: English
ja: 英語

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア共和国

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Esperanto
ja: エスペラント語

en: Estonia
ja: エストニア共和国

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Europe
ja: ヨーロッパ

en: European Union
ja: ヨーロッパ連邦

en: Ewe
ja: アワ語

en: Falkland Islands (Malvinas)
ja: フォークランド諸島（マルビナス諸島）

en: Faroe Islands
ja: フェロー諸島

en: Faroese
ja: ファローズ語

en: Fiji
ja: フィジー諸島共和国

en: Fijian
ja: フィジー語

en: Finland
ja: フィンランド共和国

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: France
ja: フランス共和国

en: French
ja: フランス語

en: French Guiana
ja: フランス領ギアナ

en: French Polynesia
ja: フランス領ポリネシア

en: French Southern Territories
ja: フランス領極南諸島

en: Fula; Fulah; Pulaar; Pular
ja: フーラ語；ピュラー語

en: Gabon
ja: ガボン共和国

en: Galician
ja: ガリシア語

en: Gambia
ja: ガンビア共和国

en: Georgia
ja: グルジア共和国

en: Georgian
ja: グルジア語

en: German
ja: ドイツ語

en: Germany
ja: ドイツ連邦共和国

en: Ghana
ja: ガーナ共和国

en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

en: Greece
ja: ギリシャ共和国

en: Greek, Modern
ja: ギリシャ語（現代）

en: Greenland
ja: グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Guadeloupe
ja: グアドループ島

en: Guam
ja: グアム島

en: Guarani
ja: グラワニ語

en: Guatemala
ja: グアテマラ共和国

en: Guernsey
ja: ガーンジー島

en: Guinea
ja: ギニア共和国

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ共和国

en: Gujarati
ja: グジャラート語

en: Guyana
ja: ガイアナ共同共和国

en: Haiti
ja: ハイチ共和国

en: Haitian; Haitian Creole
ja: ハイチ語；ハイチクレオール語

en: Hausa
ja: ハウサ語

en: Heard Island and McDonald Islands
ja: ハード・マクドナルド諸島

en: Heard and McDonald Islands
ja: ハード・マクドナルド諸島

en: Hebrew (modern)
ja: ヘブライ語（現代）

en: Herero
ja: ヘレロ語

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: Hiri Motu
ja: ハイリモーツ語

en: Holy See (Vatican City State)
ja: ローマ法王庁（バチカン市国）

en: Honduras
ja: ホンジュラス共和国

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Hungary
ja: ハンガリー共和国

en: Iceland
ja: アイスランド共和国

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Ido
ja: イード語

en: Igbo
ja: イボ語

en: India
ja: インド

en: Indonesia
ja: インドネシア共和国

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Interlingua
ja: 国際語

en: Interlingue
ja: 国際補助語

en: Inuktitut
ja: イヌクティトット語

en: Inupiaq
ja: イヌピアト語

en: Iran, Islamic Republic of
ja: イラン・イスラム共和国

en: Iraq
ja: イラク共和国

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Irish
ja: アイルランド語

en: Isle of Man
ja: マン島

en: Israel
ja: イスラエル

en: Italian
ja: イタリア語

en: Italy
ja: イタリア共和国

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Japanese
ja: 日本語

en: Javanese
ja: ジャワ語

en: Jersey
ja: ジャージー島

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Kalaallisut, Greenlandic
ja: カラーリット語、グリーンランド語

en: Kannada
ja: カンナダ語

en: Kanuri
ja: カヌリ語

en: Kashmiri
ja: カシミール語

en: Kazakh
ja: カザフ語

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン共和国

en: Kenya
ja: ケニア共和国

en: Khmer
ja: クメール語

en: Kikuyu, Gikuyu
ja: キクユ語

en: Kinyarwanda
ja: ルワンダ語

en: Kirghiz, Kyrgyz
ja: キルギス語

en: Kiribati
ja: キリバス共和国

en: Kirundi
ja: ルンディー語

en: Komi
ja: コミ語

en: Kongo
ja: コンゴ語

en: Korea, Democratic People's Republic of
ja: 朝鮮民主主義人民共和国

en: Korea, Republic of
ja: 大韓民国

en: Korean
ja: 韓国語

en: Kurdish
ja: クルディスタン語

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kwanyama, Kuanyama
ja: クワニャマ語

en: Kyrgyzstan
ja: キルギス共和国

en: Lao
ja: ラオ語

en: Lao People's Democratic Republic
ja: ラオス人民民主共和国

en: Latin
ja: ラテン語

en: Latvia
ja: ラトビア共和国

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Lebanon
ja: レバノン共和国

en: Lesotho
ja: レソト王国

en: Liberia
ja: リベリア共和国

en: Libya
ja: リビア

en: Libyan Arab Jamahiriya
ja: 大リビア・アラブ社会主義人民ジャマーヒリーヤ

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン公国

en: Limburgish, Limburgan, Limburger
ja: リンブルフ語

en: Lingala
ja: リンガラ語

en: Lithuania
ja: リトアニア共和国

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Luba-Katanga
ja: ルバ・カタンガ語

en: Luganda
ja: ルガンダ語

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク大公国

en: Luxembourgish, Letzeburgesch
ja: ルクセンブルク語

en: Macao
ja: マカオ

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
ja: マケドニア旧ユーゴスラビア共和国

en: Macedonia, The former Yugoslav Republic of
ja: マケドニア旧ユーゴスラビア共和国

en: Macedonian
ja: マケドニア語

en: Madagascar
ja: マダガスカル共和国

en: Malagasy
ja: マダガスカル語

en: Malawi
ja: マラウイ共和国

en: Malay
ja: マレー語

en: Malayalam
ja: マラヤーラム語

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Maldives
ja: モルディブ共和国

en: Mali
ja: メール

en: Malta
ja: マルタ共和国

en: Maltese
ja: マルタ語

en: Manx
ja: マン島語

en: Maori
ja: マオリ語

en: Marathi
ja: マラーティー語

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島共和国

en: Marshallese
ja: マーシャル語

en: Martinique
ja: マルティニク島

en: Mauritania
ja: モーリタニア・イスラム共和国

en: Mauritius
ja: モーリシャス共和国

en: Mayotte
ja: マイヨット島

en: Mexico
ja: メキシコ合衆国

en: Micronesia, Federated States of
ja: ミクロネシア連邦

en: Moldova, Republic of
ja: モルドバ共和国

en: Monaco
ja: モナコ公国

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Mongolian
ja: モンゴル語

en: Montenegro
ja: モンテネグロ共和国

en: Montserrat
ja: モントセラト島

en: Morocco
ja: モロッコ王国

en: Mozambique
ja: モザンビーク共和国

en: Myanmar
ja: ミャンマー連邦

en: Namibia
ja: ナミビア共和国

en: Nauru
ja: ナウル共和国

en: Navajo, Navaho
ja: ナバホ語

en: Ndonga
ja: ンドンガ語

en: Nepal
ja: ネパール王国

en: Nepali
ja: ネパール語

en: Netherlands
ja: オランダ王国

en: Netherlands Antilles
ja: オランダ領アンティル諸島

en: New Caledonia
ja: フランス領ニューカレドニア

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Nicaragua
ja: ニカラグア共和国

en: Niger
ja: ニジェール共和国

en: Nigeria
ja: ナイジェリア連邦共和国

en: Niue
ja: ニウエ島

en: Norfolk Island
ja: ノーフォーク島

en: North Ndebele
ja: 北ンデベレ語

en: Northern Mariana Islands
ja: 北マリアナ諸島

en: Northern Sami
ja: 北サーミ語

en: Norway
ja: ノルウェー王国

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Norwegian BokmÃ¥l
ja: ノルウェー・ブークモール語

en: Norwegian Nynorsk
ja: ノルウェー・ニーノシュク語

en: Nuosu
ja: ノス語

en: Occitan
ja: オック語

en: Ojibwe, Ojibwa
ja: オジブウェー語

en: Old Church Slavonic, Church Slavic, Church Slavonic, Old Bulgarian, Old Slavonic
ja: 古代教会スラブ語、教会スラブ語、古代ブルガリア語

en: Oman
ja: オマーン

en: Oriya
ja: オリヤー語

en: Oromo
ja: オロモ語

en: Ossetian, Ossetic
ja: オセット語

en: Other
ja: その他

en: Pakistan
ja: パキスタン・イスラム共和国

en: Palau
ja: パラオ共和国

en: Palestinian Territory, Occupied
ja: パレスチナ自治区

en: Pali
ja: パーリ語

en: Panama
ja: パナマ共和国

en: Panjabi, Punjabi
ja: パンジャブ語

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア独立国

en: Paraguay
ja: パラグアイ共和国

en: Pashto, Pushto
ja: パシュト語

en: Persian
ja: ペルシア語

en: Peru
ja: ペルー共和国

en: Philippines
ja: フィリピン共和国

en: Pitcairn
ja: ピトケアン島

en: Pitcairn Island
ja: ピトケアン島

en: Poland
ja: ポーランド共和国

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Portugal
ja: ポルトガル共和国

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Qatar
ja: カタール

en: Quechua
ja: ケチュア語

en: Reunion Island
ja: レユニオン島

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Romanian, Moldavian, Moldovan
ja: ルーマニア語、モルダビア語

en: Romansh
ja: ロマンシュ語

en: Russian
ja: ロシア語

en: Russian Federation
ja: ロシア連邦

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: RÃ©union
ja: レユニオン

en: Saint BarthÃ©lemy
ja: サン・バルテルミー島

en: Saint Helena
ja: セントヘレナ島

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
ja: セントヘレナ、アセンションおよびトリスタン・ダ・クーニャ

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントキッツ＆ネーヴィス

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Saint Martin (French part)
ja: セント・マーチン島（フランス領）

en: Saint Pierre and Miquelon
ja: サンピエール・ミクロン島

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントピンセントおよびグレナディーン諸島

en: Samoa
ja: サモア独立国

en: Samoan
ja: サモア語

en: San Marino
ja: サンマリノ共和国

en: Sango
ja: サンゴ語

en: Sanskrit
ja: サンスクリット語

en: Sao Tome and Principe
ja: サントメ・プリンシペ民主共和国

en: Sardinian
ja: サルディーニャ語

en: Satellite Provider
ja: 衛星通信会社

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア王国

en: Scottish Gaelic; Gaelic
ja: スコットランド・ゲール語；ゲール語

en: Senegal
ja: セネガル共和国

en: Serbia
ja: セルビア共和国

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Seychelles
ja: セーシェル共和国

en: Shona
ja: ショナ語

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ共和国

en: Sindhi
ja: シンド語

en: Singapore
ja: シンガポール共和国

en: Sinhala, Sinhalese
ja: シンハラ語

en: Sint Maarten (Dutch part)
ja: シント・マールテン（オランダ領）

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovakia
ja: スロバキア共和国

en: Slovene
ja: スロベニア語

en: Slovenia
ja: スロベニア共和国

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somali
ja: ソマリア語

en: Somalia
ja: ソマリア民主共和国

en: South Africa
ja: 南アフリカ共和国

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ja: 南ジョージア島・南サンドイッチ諸島

en: South Ndebele
ja: 南ンデベレ語

en: South Sudan
ja: 南スーダン

en: Southern Sotho
ja: 南ソト語

en: Soviet Union
ja: ソビエト連邦

en: Spain
ja: スペイン

en: Spanish; Castilian
ja: スペイン語；カスティリャ語

en: Sri Lanka
ja: スリランカ民主社会主義共和国

en: Sudan
ja: スーダン共和国

en: Sundanese
ja: スンダ語

en: Suriname
ja: スリナム共和国

en: Svalbard and Jan Mayen
ja: スヴァールバル、ヤンマイエン諸島

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
ja: スヴァールバル、ヤンマイエン諸島

en: Swahili
ja: スワヒリ語

en: Swati
ja: スワジ語

en: Swaziland
ja: スワジランド王国

en: Sweden
ja: スウェーデン王国

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Switzerland
ja: スイス連邦

en: Syrian Arab Republic
ja: シリア・アラブ共和国

en: Tagalog
ja: タガログ語

en: Tahitian
ja: タヒチ語

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Taiwan, Province of China
ja: 台湾（中国の一部）

en: Tajik
ja: タジク語

en: Tajikistan
ja: タジキスタン共和国

en: Tamil
ja: タミール語

en: Tanzania, United Republic of
ja: タンザニア連邦共和国

en: Tatar
ja: タタール語

en: Telugu
ja: テルグ語

en: Thai
ja: タイ語

en: Thailand
ja: タイ王国

en: Tibetan Standard, Tibetan, Central
ja: チベット語（標準、中央）

en: Tigrinya
ja: ティグリニャ語

en: Timor-Leste
ja: 東ティモール民主共和国

en: Togo
ja: トーゴ共和国

en: Tokelau
ja: トケラウ諸島

en: Tonga
ja: トンガ王国

en: Tonga (Tonga Islands)
ja: トンガ王国（トンガ諸島）

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ共和国

en: Tsonga
ja: ツォンガ語

en: Tswana
ja: ツワナ語

en: Tunisia
ja: チュニジア共和国

en: Turkey
ja: トルコ共和国

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Turkmen
ja: トルクメン語

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja: タークス・カイコス諸島

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Twi
ja: トウィ語

en: Uganda
ja: ウガンダ共和国

en: Uighur, Uyghur
ja: ウイグル語

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: 英国

en: United States
ja: 米国

en: United States Minor Outlying Islands
ja: 米領太平洋諸島

en: Urdu
ja: ウルドゥー語

en: Uruguay
ja: ウルグアイ東方共和国

en: Uzbek
ja: ウズベク語

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン共和国

en: Vanuatu
ja: バヌアツ共和国

en: Venda
ja: ヴェンダ語

en: Venezuela
ja: ベネズエラ・ボリバル共和国

en: Viet Nam
ja: ベトナム社会主義共和国

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Virgin Islands, British
ja: 英領バージン諸島

en: Virgin Islands, U.S.
ja: 米領バージン諸島

en: VolapÃ¼k
ja: ボラピューク語

en: Wallis and Futuna
ja: ウォリス・フトゥーナ諸島

en: Wallis and Futuna Islands
ja: ウォリス・フトゥーナ諸島

en: Walloon
ja: ワロン語

en: Welsh
ja: ウェールズ語

en: Western Frisian
ja: 西フリジア語

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: Wolof
ja: ウォロフ語

en: Xhosa
ja: コサ語

en: Yemen
ja: イエメン共和国

en: Yiddish
ja: イディッシュ語

en: Yoruba
ja: ヨルバ

en: Yugoslavia
ja: ユーゴスラビア

en: Zambia
ja: ザンビア共和国

en: Zhuang, Chuang
ja: チワン語

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ共和国

en: Zulu
ja: ズールー語

en: Ã
    land Islands
ja: オーランド諸島
