Horde_Nls - en to km translation catalogue (228 entries)

en: Afghanistan
km: អាហ្គានីស្ថាន

en: Albania
km: អាល់បានី

en: Algeria
km: អាល់ហ្សេរី

en: American Samoa
km: សាមូអា អាមេរិក

en: Andorra
km: អង់ដូរ៉ា

en: Angola
km: អង់ហ្គោឡា

en: Anguilla
km: អង់ហ្ស៊ីឡា

en: Antarctica
km: ភាគ​ខាង​ត្បូង

en: Antigua and Barbuda
km: អង់ទីហ្គា និង បាប៊ុយដា

en: Argentina
km: អាហ្សង់ទីន

en: Armenia
km: អាមេនី

en: Aruba
km: អារូបា

en: Australia
km: អូស្ត្រាលី

en: Austria
km: អូទ្រីស

en: Azerbaijan
km: អាហ្ស៊ែរបែហ្សង់

en: Bahamas
km: បាហាម៉ាស

en: Bahrain
km: បារ៉ែន

en: Bangladesh
km: បង់ក្លាដេស្ហ

en: Barbados
km: បារបាដូស

en: Belarus
km: បេឡារុស្ស

en: Belgium
km: បែល​ហ្ស៊ិក

en: Belize
km: បេលីហ្ស

en: Benin
km: បេណាំង

en: Bermuda
km: ប៊េរមូដា

en: Bhutan
km: ប៊ូតាន

en: Bolivia
km: បូលីវី

en: Bosnia and Herzegovina
km: បូស្ន៊ី និង ហឺហ្ស៊េហ្គោវីណា

en: Botswana
km: បុតស្វាណា

en: Bouvet Island
km: កោះ​ប៊ូវ៉ែ

en: Brazil
km: ប្រេស៊ីល

en: British Indian Ocean Territory
km: អាណាចក្រ​សមុទ្រ​ឥណ្ឌា អង់គ្លេស

en: Brunei Darussalam
km: ប្រ៊ុយណេ​ដារ៊ុយសាឡាម

en: Bulgaria
km: ប៊ុលហ្គារី

en: Burkina Faso
km: ប៊ូរគីណាហ្វាសូ

en: Burundi
km: ប៊ូរុនឌី

en: Cambodia
km: កម្ពុជា

en: Cameroon
km: កាម៉ារូន

en: Canada
km: កាណាដា

en: Cape Verde
km: កាបវែរ

en: Cayman Islands
km: កោះ​កៃម៉ាន

en: Central African Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​អាហ្វ្រិក​កណ្ដាល

en: Chad
km: ឆាដ

en: Chile
km: ឈីលី

en: China
km: ចិន

en: Christmas Island
km: កោះ​គ្រីស្តម៉ាស

en: Cocos (Keeling) Islands
km: កោះ​កូកូ (ឃីលីង)

en: Colombia
km: កូឡុំប៊ី

en: Comoros
km: កុំម៉ូរ៉ូស

en: Congo
km: កុងហ្គោ

en: Cook Islands
km: កោះ​កូក

en: Costa Rica
km: កូស្តារីកា

en: Croatia
km: ក្រូអាត

en: Cuba
km: គុយបា

en: Cyprus
km: ស៊ីពរ៍

en: Czech Republic
km: សាធារណ​រដ្ឋ​ឆេក

en: Denmark
km: ដាណឺម៉ាក

en: Djibouti
km: ហ្ស៊ីបូទី

en: Dominica
km: ដូមីនីកា

en: Dominican Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​ដូមីនីកែន

en: Ecuador
km: អេក្វាឌ័រ

en: Egypt
km: អេហ្ស៊ីប

en: El Salvador
km: អែលសាល់វ៉ាឌ័រ

en: Equatorial Guinea
km: ហ្គីណេ​អេក្វាទ័រ

en: Eritrea
km: អេរីទ្រា

en: Estonia
km: អេស្តូនី

en: Ethiopia
km: អេត្យូពី

en: Europe
km: អឺរ៉ុប

en: Falkland Islands (Malvinas)
km: កោះ​ហ្វ៉កឡង់ (ម៉ាល់វីណា)

en: Faroe Islands
km: កោះហ្វាអេរូ

en: Fiji
km: ហ្វីហ្ស៊ី

en: Finland
km: ហ្វាំងឡង់

en: France
km: បារាំង

en: French Guiana
km: ហ្គូអ៊ីយ៉ាណា បារាំង

en: French Polynesia
km: ប៉ូលីនេស៊ី​បារាំង

en: French Southern Territories
km: អាណចក្រ​ខាង​ត្បូង បារាំង

en: Gabon
km: ហ្គាបុង

en: Gambia
km: ហ្កាំប៊ី

en: Georgia
km: ហ្សកហ្ស៊ី

en: Germany
km: អាល្លឺម៉ង់

en: Ghana
km: ហ្កាណា

en: Gibraltar
km: ហ្គីប្រាល់តា

en: Greece
km: ក្រិក

en: Greenland
km: គ្រីឡង់

en: Grenada
km: ហ្គ្រីណាដា

en: Guadeloupe
km: ហ្គូអាដឺលូប៉េ

en: Guam
km: ហ្គាំម

en: Guatemala
km: ហ្គាតេម៉ាឡា

en: Guinea
km: ហ្គីណេ

en: Guinea-Bissau
km: ហ្គីណេប៊ីសៅ

en: Guyana
km: ហ្គីយ៉ាណា

en: Haiti
km: ហៃទី

en: Heard Island and McDonald Islands
km: កោះ​ហ៊ើដ និង កោះ​ម៉ាកដូណាល់

en: Holy See (Vatican City State)
km: ហូលីស៊ី (រដ្ឋ​ក្រុង​វ៉ាទីកង់)

en: Honduras
km: ហុងឌូរ៉ាស់

en: Hong Kong
km: ហុងកុង

en: Hungary
km: ហុងគ្រី

en: Iceland
km: អ៊ីស្លង់

en: India
km: ឥណ្ឌា

en: Indonesia
km: ឥណ្ឌូនេស៊ី

en: Iraq
km: អ៊ីរ៉ាក់

en: Ireland
km: អៀរឡង់

en: Israel
km: អ៊ីស្រាអែល

en: Italy
km: អ៊ីតាលី

en: Jamaica
km: ចាម៉ៃកា

en: Japan
km: ជប៉ុន

en: Jordan
km: ហ្ស៊កដានី

en: Kazakhstan
km: កាហ្សាក់ស្តង់

en: Kenya
km: កែនយ៉ា

en: Kiribati
km: គិរិបាទី

en: Kuwait
km: គុយ​វ៉ែត

en: Kyrgyzstan
km: គៀរហ្គីស្តង់

en: Lao People's Democratic Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាធិបតេយ្យ​ប្រជាមានិត​ឡាវ

en: Latvia
km: ឡាតវីយ៉ា

en: Lebanon
km: លីបង់

en: Lesotho
km: ឡេសូតូ

en: Liberia
km: លីបេរីយ៉ា

en: Libyan Arab Jamahiriya
km: ចាម៉ាអ៊ិរីយ៉ា​អារ៉ាប់ លីប៊ី

en: Liechtenstein
km: លិចទេនស្តែន

en: Lithuania
km: លីទុយអានី

en: Luxembourg
km: លុចហ្សំបួរ

en: Macao
km: ម៉ាកាវ

en: Madagascar
km: ម៉ាដាហ្កាស្ការ

en: Malawi
km: ម៉ាឡាវៃ

en: Malaysia
km: ម៉ាឡេស៊ី

en: Maldives
km: ម៉ាល់ឌីវ

en: Mali
km: ម៉ាលី

en: Malta
km: ម៉ាល់តា

en: Marshall Islands
km: កោះ Marshall

en: Martinique
km: ម៉ារទីនីគ

en: Mauritania
km: ម៉ូរីតានី

en: Mauritius
km: ម៉ូរីទុស

en: Mayotte
km: មៃអូតេ

en: Mexico
km: ម៉ិចស៊ិក

en: Monaco
km: ម៉ូណាកូ

en: Mongolia
km: ម៉ុងហ្គោលី

en: Montserrat
km: ម៉ុងសេរ៉ា

en: Morocco
km: ម៉ារ៉ុក

en: Mozambique
km: ម៉ូហ្សាំប៊ិក

en: Myanmar
km: មីយ៉ាន់ម៉ា

en: Namibia
km: ណាមីប៊ី

en: Nauru
km: ណូរុ

en: Nepal
km: នេប៉ាល់

en: Netherlands
km: ​ហុល្លង់

en: Netherlands Antilles
km: អង់ទីយ៍​ហូល្លង់

en: New Caledonia
km: នូវែលកាលេដូនី

en: New Zealand
km: នូវែលហ៊្សេឡង់

en: Nicaragua
km: នីការ៉ាហ្គ័រ

en: Niger
km: នីហ្សេរ

en: Nigeria
km: នីហ្សេរីយ៉ា

en: Niue
km: នីវ

en: Norfolk Island
km: កោះ​ណ៉ហ្វ៉ក

en: Northern Mariana Islands
km: កោះ​ម៉ារៀណា​ភាគ​ខាង​ជើង

en: Norway
km: ន័រវែស

en: Oman
km: អូមែន

en: Other
km: ផ្សេងៗ

en: Pakistan
km: ប៉ាគីស្ថាន

en: Palau
km: ប៉ាឡូ

en: Panama
km: ប៉ាណាម៉ា

en: Papua New Guinea
km: ប៉ាពូញូវហ្គីណេ

en: Paraguay
km: ប៉ារ៉ាហ្គាយ

en: Peru
km: ប៉េរ៉ូ

en: Philippines
km: ហ្វីលីពីន

en: Pitcairn
km: ពីតខាយរិន

en: Poland
km: ប៉ូឡូញ

en: Portugal
km: ព័រទុយហ្គាល់

en: Puerto Rico
km: ព័រតូរីកូ

en: Qatar
km: កាតា

en: Reunion
km: រីអុយនីយ៉ុង

en: Romania
km: រូម៉ានី

en: Russian Federation
km: សហព័ន្ធ​រុស្ស៊ី

en: Rwanda
km: រវ៉ាន់ដា

en: Saint Helena
km: សង់​ហេឡេណា

en: Saint Kitts and Nevis
km: សង់ឃីត និង នេវីស

en: Saint Lucia
km: សង់លូស៊ីយ៉ា

en: Saint Pierre and Miquelon
km: សង់​ព្យែរ និង មីគុយអេឡុង

en: Saint Vincent and the Grenadines
km: សង់វាំងសង់ និង ​ហ្គ្រីណាឌីន

en: Samoa
km: សាមូអា

en: San Marino
km: សាន់ម៉ារីណូ

en: Saudi Arabia
km: អារ៉ាប់​ប៊ីសាអូឌី

en: Senegal
km: សេណេហ្គាល់

en: Serbia and Montenegro
km: សែប៊ី និង ម៉ុងតេណេហ្ក្រូ

en: Seychelles
km: សីស្ហែល

en: Sierra Leone
km: សេរ៉ាឡេអូន

en: Singapore
km: សឹង្ហបុរី

en: Slovakia
km: ស្លូវ៉ាគី

en: Slovenia
km: ស្លូវ៉ានី

en: Solomon Islands
km: កោះ​សូឡូម៉ូន

en: Somalia
km: សូម៉ាលី

en: South Africa
km: អាហ្រិក​​ខាង​ត្បូង

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
km: ហ្សកហ្ស៊ី​ខាង​ត្បូង និង កោះសាំងវិច​ខាង​ត្បូង

en: Spain
km: អេស៉្បាញ

en: Sri Lanka
km: ស្រីលង្កា

en: Sudan
km: ស៊ូដង់

en: Suriname
km: ស៊ូរីណាមី

en: Svalbard and Jan Mayen
km: ស្វាល់បាត និង ហ្សង់ម៉ាយេន

en: Swaziland
km: ស្វាហ្ស៊ីឡង់

en: Sweden
km: ស៊ុយអែដ

en: Switzerland
km: ស្វ៊ីស

en: Syrian Arab Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​អារ៉ាប់ ស៊ីរី

en: Taiwan
km: តៃវ៉ាន់

en: Tajikistan
km: តាដហ្ស៊ីគីស្តង់

en: Thailand
km: ថៃ

en: Togo
km: តូហ្គោ

en: Tokelau
km: តូកេឡាអ៊ូ

en: Tonga
km: តុងហ្គោ

en: Trinidad and Tobago
km: ទ្រីនីដាដ និង​​ តូបាហ្គោ

en: Tunisia
km: ទុយណេស៊ី

en: Turkey
km: ទួរគី

en: Turkmenistan
km: ទួគមេនីស្តង់

en: Turks and Caicos Islands
km: កោះ​ទួក និង​ កៃកូស

en: Tuvalu
km: ទុយវ៉ាលុយ

en: Uganda
km: អ៊ូហ្គង់ដា

en: Ukraine
km: អ៊ុយក្រែន

en: United Arab Emirates
km: អារ៉ាប់​រួម

en: United Kingdom
km: ចក្រ​ភព​អង់គ្លេស

en: United States
km: សហរដ្ឋអាមេរិក

en: United States Minor Outlying Islands
km: កោះ​ឆ្ងាយៗ​របស់​សហរដ្ឋ​អាមេរិក

en: Uruguay
km: អ៊ុយរ៉ាហ្គាយ

en: Uzbekistan
km: អ៊ូហ្សបេគីស្តង់

en: Vanuatu
km: វ៉ានុយអាទុយ

en: Venezuela
km: វេណេហ្សុយអេឡា

en: Virgin Islands, U.S.
km: កោះ​វីជីន សហរដ្ឋ​អាមេរិក

en: Wallis and Futuna
km: វ៉ាលីស និង ហ្វ៊ូ​ទុយណា

en: Western Sahara
km: សាហារ៉ា​ខាង​លិច

en: Yemen
km: យេមែន

en: Yugoslavia
km: យូហ្គោស្លាវី

en: Zambia
km: ហ្សាំប៊ី

en: Zimbabwe
km: ហ្ស៊ីមបាវ៉េ
