Horde_Nls - en to nl translation catalogue (297 entries)

en: Abkhaz
nl: Abchazisch

en: Aland Islands
nl: Åland Eilanden

en: Albania
nl: Albanië

en: Albanian
nl: Albanees

en: Algeria
nl: Algerije

en: American Samoa
nl: Amerikaans Samoa

en: Amharic
nl: Amhaars

en: Anonymous Proxy
nl: Anonieme Proxy

en: Antigua and Barbuda
nl: Antigua en Barbuda

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Aragonese
nl: Aragonees

en: Argentina
nl: Argentinië

en: Armenia
nl: Armenië

en: Armenian
nl: Armeens

en: Ascension Island
nl: Ascension

en: Asia/Pacific Region
nl: Aziatische deel van de Stille Zuidzee

en: Assamese
nl: Assamitisch

en: Australia
nl: Australië

en: Austria
nl: Oostenrijk

en: Avaric
nl: Avaars

en: Avestan
nl: Avestisch

en: Azerbaijan
nl: Azerbeidzjan

en: Azerbaijani
nl: Azerbaidzjaans

en: Bahamas
nl: Bahama's

en: Bahrain
nl: Bahrein

en: Bashkir
nl: Basjkiers

en: Basque
nl: Baskisch

en: Belarus
nl: Wit-Rusland

en: Belarusian
nl: Wit-Russisch

en: Belgium
nl: België

en: Bengali
nl: Bengaals

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
nl: Bonaire, Sint Eustatius en Saba

en: Bosnia and Herzegovina
nl: Bosnië en Herzegovina

en: Bosnian
nl: Bosnisch

en: Bouvet Island
nl: Bouvet

en: Brazil
nl: Brazilië

en: British Indian Ocean Territory
nl: Brits gebied in de Indische Oceaan

en: Brunei Darussalam
nl: Brunei

en: Bulgaria
nl: Bulgarije

en: Bulgarian
nl: Bulgaars

en: Burmese
nl: Birmaans

en: Cambodia
nl: Cambodja

en: Cameroon
nl: Kameroen

en: Cape Verde
nl: Kaapverdië

en: Catalan; Valencian
nl: Catalaans; Valencia

en: Cayman Islands
nl: Kaaimaneilanden

en: Central African Republic
nl: Centraal-Afrikaanse Republiek

en: Chad
nl: Tsjaad

en: Chechen
nl: Tsjetsjeens

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
nl: Chichewa; Nyanja

en: Chile
nl: Chili

en: Chinese
nl: Chinees

en: Christmas Island
nl: Kersteiland

en: Chuvash
nl: Tsjoevasjisch

en: Cocos (Keeling) Islands
nl: Cocoseilanden

en: Comoros
nl: Comoren

en: Congo, Republic of
nl: Congo, Republiek

en: Congo, The Democratic Republic of the
nl: Congo, Democratische Republiek

en: Cook Islands
nl: Cookeilanden

en: Cornish
nl: Cornisch

en: Corsican
nl: Corsicaans

en: Cote d'Ivoire
nl: Ivoorkust

en: Croatia
nl: Kroatië

en: Croatia/Hrvatska
nl: Kroatië

en: Croatian
nl: Kroatisch

en: CuraÃ§ao
nl: Curacao

en: Czech
nl: Tjechisch

en: Czech Republic
nl: Tsjechië

en: CÃ´te d'Ivoire
nl: Ivoorkust

en: Danish
nl: Deens

en: Denmark
nl: Denemarken

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian;
nl: Divehi; Maldivisch

en: Dominican Republic
nl: Dominicaanse Republiek

en: Dutch
nl: Nederlands

en: East Timor
nl: Oost-Timor

en: Egypt
nl: Egypte

en: English
nl: Engels

en: Equatorial Guinea
nl: Equatoriaal-Guinea

en: Estonia
nl: Estland

en: Estonian
nl: Ests

en: Ethiopia
nl: Ethiopië

en: Europe
nl: Europa

en: European Union
nl: Europese Unie

en: Falkland Islands (Malvinas)
nl: Falklandeilanden

en: Faroe Islands
nl: Faeröer

en: Faroese
nl: Faeröers

en: Fijian
nl: Fijisch

en: Finnish
nl: Fins

en: France
nl: Frankrijk

en: French
nl: Frans

en: French Guiana
nl: Frans Guyana

en: French Polynesia
nl: Frans Polynesië

en: French Southern Territories
nl: Franse Zuidelijke Gebieden

en: Fula; Fulah; Pulaar; Pular
nl: Fula

en: Galician
nl: Galicisch

en: Georgia
nl: Georgië

en: Georgian
nl: Georgisch

en: German
nl: Duits

en: Germany
nl: Duitsland

en: Greece
nl: Griekenland

en: Greek, Modern
nl: Nieuwgrieks

en: Greenland
nl: Groenland

en: Guarani
nl: Guaraní

en: Guinea
nl: Guinee

en: Guinea-Bissau
nl: Guinee-Bissau

en: Haiti
nl: Haïti

en: Haitian; Haitian Creole
nl: Haïtiaans; Haïtiaans Creools

en: Heard Island and McDonald Islands
nl: Heardeiland en McDonaldeiland

en: Heard and McDonald Islands
nl: Heard- en McDonaldeilanden

en: Hebrew (modern)
nl: Ivriet

en: Holy See (Vatican City State)
nl: Vaticaanstad

en: Hong Kong
nl: Hongkong

en: Hungarian
nl: Hongaars

en: Hungary
nl: Hongarije

en: Iceland
nl: IJsland

en: Icelandic
nl: IJslands

en: Indonesia
nl: Indonesië

en: Indonesian
nl: Indonesisch

en: Inupiaq
nl: Inupiat

en: Iran, Islamic Republic of
nl: Iran, Islamitische Republiek

en: Iraq
nl: Irak

en: Ireland
nl: Ierland

en: Irish
nl: Iers

en: Isle of Man
nl: Man

en: Israel
nl: Israël

en: Italian
nl: Italiaans

en: Italy
nl: Italië

en: Japanese
nl: Japans

en: Javanese
nl: Javaans

en: Jordan
nl: Jordanië

en: Kalaallisut, Greenlandic
nl: Inuktitut, Groenlands

en: Kashmiri
nl: Kasjmiri

en: Kazakh
nl: Kazachstaans

en: Kazakhstan
nl: Kazachstan

en: Kenya
nl: Kenia

en: Kirghiz, Kyrgyz
nl: Kirgizisch

en: Komi
nl: Zurjeens

en: Kongo
nl: Congo

en: Korea, Democratic People's Republic of
nl: Korea,  Democratische Volksrepubliek

en: Korea, Republic of
nl: Korea, Republiek

en: Korean
nl: Koreaans

en: Kurdish
nl: Koerdisch

en: Kuwait
nl: Koeweit

en: Kwanyama, Kuanyama
nl: Kwanyama

en: Kyrgyzstan
nl: Kirgizië

en: Lao
nl: Laotiaans

en: Lao People's Democratic Republic
nl: Lao, Democratische Volksrepubliek

en: Latin
nl: Latijn

en: Latvia
nl: Letland

en: Latvian
nl: Lets

en: Lebanon
nl: Libanon

en: Libya
nl: Libië

en: Libyan Arab Jamahiriya
nl: Libië

en: Limburgish, Limburgan, Limburger
nl: Limburgs

en: Lithuania
nl: Litouwen

en: Lithuanian
nl: Litouws

en: Luxembourg
nl: Luxemburg

en: Luxembourgish, Letzeburgesch
nl: Luxemburgs

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
nl: Macedonië, Voormalige Joegoslavische Republiek

en: Macedonia, The former Yugoslav Republic of
nl: Macedonië, Voormalige Joegoslavische Republiek

en: Macedonian
nl: Macedonisch

en: Malagasy
nl: Malagassisch

en: Malay
nl: Maleis

en: Malaysia
nl: Maleisië

en: Maldives
nl: Malediven

en: Maltese
nl: Maltees

en: Marshall Islands
nl: Marshalleilanden

en: Marshallese
nl: Marshallees

en: Mauritania
nl: Mauretanië

en: Micronesia, Federated States of
nl: Micronesia

en: Moldova, Republic of
nl: Moldavië, Republiek

en: Mongolia
nl: Mongolië

en: Mongolian
nl: Mongools

en: Morocco
nl: Marokko

en: Namibia
nl: Namibië

en: Navajo, Navaho
nl: Navajo

en: Nepali
nl: Nepalees

en: Netherlands
nl: Nederland

en: Netherlands Antilles
nl: Nederlandse Antillen

en: New Caledonia
nl: Nieuw-Caledonië

en: New Zealand
nl: Nieuw-Zeeland

en: Norfolk Island
nl: Norfolkeiland

en: North Ndebele
nl: Noord-Ndebele

en: Northern Mariana Islands
nl: Noordelijke Marianen

en: Northern Sami
nl: Noord-Samisch

en: Norway
nl: Noorwegen

en: Norwegian
nl: Noors

en: Norwegian BokmÃ¥l
nl: Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
nl: Nynorsk

en: Occitan
nl: Occitaans

en: Old Church Slavonic, Church Slavic, Church Slavonic, Old Bulgarian, Old Slavonic
nl: Oudkerkslavisch

en: Oromo
nl: Afaan Oromo

en: Ossetian, Ossetic
nl: Ossetisch

en: Other
nl: Overig

en: Palestinian Territory, Occupied
nl: Palestijns gebied, bezet

en: Panjabi, Punjabi
nl: Punjabi

en: Papua New Guinea
nl: Papoea-Nieuw-Guinea

en: Pashto, Pushto
nl: Pasjtoe

en: Persian
nl: Perzisch

en: Philippines
nl: Filippijnen

en: Pitcairn Island
nl: Pitcairneiland

en: Poland
nl: Polen

en: Polish
nl: Pools

en: Portuguese
nl: Portugees

en: Reunion Island
nl: Réunioneiland

en: Romania
nl: Roemenië

en: Romanian, Moldavian, Moldovan
nl: Roemeens, Moldavisch

en: Romansh
nl: Reto-Romaans

en: Russian
nl: Russisch

en: Russian Federation
nl: Russische Federatie

en: RÃ©union
nl: Réunion

en: Saint BarthÃ©lemy
nl: Sint-Bartholomeus

en: Saint Helena
nl: Sint-Helena

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
nl: Sint-Helena, Ascension en Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
nl: Saint Kitts en Nevis

en: Saint Lucia
nl: Sint Lucia

en: Saint Martin (French part)
nl: Sint-Maarten (Frans)

en: Saint Pierre and Miquelon
nl: Saint-Pierre en Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
nl: Saint Vincent en de Grenadines

en: Samoan
nl: Samoaans

en: Sanskrit
nl: Sanskriet

en: Sao Tome and Principe
nl: Sao Tomé en Principe

en: Sardinian
nl: Sardisch

en: Satellite Provider
nl: Satteliet provider

en: Saudi Arabia
nl: Saoedi-Arabië

en: Scottish Gaelic; Gaelic
nl: Schots-Keltisch; Keltisch

en: Serbia
nl: Servië

en: Serbian
nl: Servisch

en: Seychelles
nl: Seychellen

en: Sinhala, Sinhalese
nl: Singalees

en: Sint Maarten (Dutch part)
nl: Sint Maarten (Nederlands)

en: Slovak
nl: Slowaaks

en: Slovakia
nl: Slowakije

en: Slovene
nl: Sloveens

en: Slovenia
nl: Slovenië

en: Solomon Islands
nl: Salomonseilanden

en: Somali
nl: Somalisch

en: Somalia
nl: Somalië

en: South Africa
nl: Zuid-Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
nl: Zuid-Georgia en de Zuidelijke Sandwicheilanden

en: South Ndebele
nl: Zuid-Ndebele

en: South Sudan
nl: Zuid-Soedan

en: Southern Sotho
nl: Zuid-Sotho

en: Soviet Union
nl: Sovjet-Unie

en: Spain
nl: Spanje

en: Spanish; Castilian
nl: Spaans; Castilliaans

en: Sudan
nl: Soedan

en: Sundanese
nl: Sudanees

en: Svalbard and Jan Mayen
nl: Spitsbergen en Jan Mayen

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
nl: Spitsbergen en Jan Mayeneilanden

en: Swati
nl: Swazi

en: Sweden
nl: Zweden

en: Swedish
nl: Zweeds

en: Switzerland
nl: Zwitserland

en: Syrian Arab Republic
nl: Syrisch Arabische Republiek

en: Tahitian
nl: Tahitiaans

en: Taiwan, Province of China
nl: Taiwan

en: Tajik
nl: Tadzjieks

en: Tanzania, United Republic of
nl: Tanzania, Verenigde Republiek

en: Tatar
nl: Tataars

en: Thai
nl: Thais

en: Tibetan Standard, Tibetan, Central
nl: Tibetaans

en: Timor-Leste
nl: Oost-Timor

en: Tokelau
nl: Tokelau-eilanden

en: Tonga (Tonga Islands)
nl: Tonga (Tonga-eilanden)

en: Trinidad and Tobago
nl: Trinidad en Tobago

en: Tunisia
nl: Tunesië

en: Turkey
nl: Turkije

en: Turkish
nl: Turks

en: Turkmen
nl: Turkmeens

en: Turks and Caicos Islands
nl: Turks- en Caicoseilanden

en: Uganda
nl: Oeganda

en: Uighur, Uyghur
nl: Oeigoers

en: Ukraine
nl: Oekraïne

en: Ukrainian
nl: Oekraïens

en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

en: United Kingdom
nl: Verenigd Koninkrijk

en: United States
nl: Verenigde Staten

en: United States Minor Outlying Islands
nl: kleine afgelegen eilanden van de Verenigde Staten

en: Uzbek
nl: Oezbeeks

en: Uzbekistan
nl: Oezbekistan

en: Viet Nam
nl: Vietnam

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: Virgin Islands, British
nl: Maagden Eilanden, Brits

en: Virgin Islands, U.S.
nl: Maagden Eilanden, V.S.

en: VolapÃ¼k
nl: Volapük

en: Wallis and Futuna
nl: Wallis en Futuna

en: Wallis and Futuna Islands
nl: Wallis en Futuna-eilanden

en: Walloon
nl: Waals

en: Western Frisian
nl: Fries

en: Western Sahara
nl: Westelijke Sahara

en: Yemen
nl: Jemen

en: Yiddish
nl: Jiddisch

en: Yugoslavia
nl: Joegoslavië

en: Zhuang, Chuang
nl: Zhuang

en: Zulu
nl: Zoeloe

en: Ã
    land Islands
nl: Åland-eilanden
