Horde_Nls - en to uk translation catalogue (334 entries)

en: Abkhaz
uk: Абхазька

en: Afghanistan
uk: Афганістан

en: Afrikaans
uk: Африкаанс

en: Aland Islands
uk: Аландські острови

en: Albania
uk: Албанія

en: Albanian
uk: Албанська

en: Algeria
uk: Алжир

en: American Samoa
uk: Американські о-ви Самоа

en: Andorra
uk: Андорра

en: Angola
uk: Ангола

en: Anguilla
uk: Анквілла

en: Anonymous Proxy
uk: Анонімний проксі

en: Antarctica
uk: Антарктика

en: Antigua and Barbuda
uk: Антігуа і Барбуда

en: Arabic
uk: Арабська

en: Argentina
uk: Аргентина

en: Armenia
uk: Вірменія

en: Armenian
uk: Вірменська

en: Aruba
uk: Аруба

en: Ascension Island
uk: Острів Вознесіння

en: Asia/Pacific Region
uk: Азія/Тихоокеанський регіон

en: Australia
uk: Австралія

en: Austria
uk: Австрія

en: Azerbaijan
uk: Азербайджан

en: Azerbaijani
uk: Азербайджанська

en: Bahamas
uk: Багами

en: Bahrain
uk: Бахрейн

en: Bangladesh
uk: Бангладеш

en: Barbados
uk: Барбадос

en: Bashkir
uk: Башкирська

en: Basque
uk: Баскська

en: Belarus
uk: Білорусія

en: Belarusian
uk: Білоруська

en: Belgium
uk: Бельгія

en: Belize
uk: Беліз

en: Bengali
uk: Бенгальська

en: Benin
uk: Бенін

en: Bermuda
uk: Бермуди

en: Bhutan
uk: Бутан

en: Bolivia
uk: Болівія

en: Bosnia and Herzegovina
uk: Боснія і Герцеговина

en: Bosnian
uk: Боснійська

en: Botswana
uk: Ботсвана

en: Bouvet Island
uk: Острів Буво

en: Brazil
uk: Бразилія

en: British Indian Ocean Territory
uk: Британська співдружність Індійского Океану

en: Brunei Darussalam
uk: Бруней Даруссалам

en: Bulgaria
uk: Болгарія

en: Bulgarian
uk: Болгарська

en: Burkina Faso
uk: Буркіна Фасо

en: Burundi
uk: Бурунді

en: Cambodia
uk: Камбоджа

en: Cameroon
uk: Камерун

en: Canada
uk: Канада

en: Cape Verde
uk: Кабо-Верде

en: Catalan; Valencian
uk: Каталонська; Валенсійська

en: Cayman Islands
uk: Кайманові острови

en: Central African Republic
uk: Центрально-Африканська Республіка

en: Chad
uk: Чад

en: Chechen
uk: Чеченська

en: Chile
uk: Чілі

en: China
uk: Китай

en: Chinese
uk: Китайська

en: Christmas Island
uk: Острів Різдва

en: Chuvash
uk: Чуваська

en: Cocos (Keeling) Islands
uk: Кокосові острови

en: Colombia
uk: Колумбія

en: Comoros
uk: Комори

en: Congo
uk: Конго

en: Congo, Republic of
uk: Республіка Конго

en: Congo, The Democratic Republic of the
uk: Демократична Республіка Конго

en: Cook Islands
uk: Острови Кука

en: Corsican
uk: Корсиканська

en: Costa Rica
uk: Коста Ріка

en: Cote d'Ivoire
uk: Берег Слонової Кістки

en: Croatia
uk: Хорватія

en: Croatia/Hrvatska
uk: Хорватія

en: Croatian
uk: Хорватська

en: Cuba
uk: Куба

en: Cyprus
uk: Кіпр

en: Czech
uk: Чеська

en: Czech Republic
uk: Чеська Республіка

en: CÃ´te d'Ivoire
uk: Берег Слонової Кістки

en: Danish
uk: Данська

en: Denmark
uk: Данія

en: Djibouti
uk: Джібуті

en: Dominica
uk: Домініка

en: Dominican Republic
uk: Домініканська Республіка

en: Dutch
uk: Голандська

en: East Timor
uk: Східний Тимор

en: Ecuador
uk: Еквадор

en: Egypt
uk: Єгипет

en: El Salvador
uk: Ель Сальвадор

en: English
uk: Англійська

en: Equatorial Guinea
uk: Екваторіальна Гвінея

en: Eritrea
uk: Еритрея

en: Esperanto
uk: Есперанто

en: Estonia
uk: Естонія

en: Estonian
uk: Естонська

en: Ethiopia
uk: Ефіопія

en: Europe
uk: Європа

en: European Union
uk: Європейський Союз

en: Falkland Islands (Malvinas)
uk: Фолклендські острови (Мальвіни)

en: Faroe Islands
uk: Фарерські острови

en: Faroese
uk: Фарерська

en: Fiji
uk: Фіджі

en: Fijian
uk: Фіджі

en: Finland
uk: Фінляндія

en: Finnish
uk: Фінська

en: France
uk: Франція

en: French
uk: Французька

en: French Guiana
uk: Французька Гвіана

en: French Polynesia
uk: Французька Полінезія

en: French Southern Territories
uk: Французькі Південні Території

en: Gabon
uk: Габон

en: Gambia
uk: Гамбія

en: Georgia
uk: Грузія

en: Georgian
uk: Грузинська

en: German
uk: Німецька

en: Germany
uk: Німеччина

en: Ghana
uk: Гана

en: Gibraltar
uk: Гібралтар

en: Greece
uk: Греція

en: Greek, Modern
uk: Грецька, сучасна

en: Greenland
uk: Гренландія

en: Grenada
uk: Гренада

en: Guadeloupe
uk: Гваделупа

en: Guam
uk: Гуам

en: Guarani
uk: Гуарані

en: Guatemala
uk: Гватемала

en: Guernsey
uk: Острів Гернсі

en: Guinea
uk: Гвінея

en: Guinea-Bissau
uk: Гвінея-Бісау

en: Gujarati
uk: Гуяраті

en: Guyana
uk: Гайана

en: Haiti
uk: Гаїті

en: Heard and McDonald Islands
uk: Острови Херд і МакДональд

en: Hindi
uk: Хінді

en: Holy See (Vatican City State)
uk: Ватикан

en: Honduras
uk: Гондурас

en: Hong Kong
uk: Гонг-Конг

en: Hungarian
uk: Угорська

en: Hungary
uk: Угорщина

en: Iceland
uk: Ісландія

en: Icelandic
uk: Ісландська

en: India
uk: Індія

en: Indonesia
uk: Індонезія

en: Indonesian
uk: Індонезійська

en: Interlingua
uk: Інтерлінгва

en: Interlingue
uk: Інтерлінгва

en: Iran, Islamic Republic of
uk: Ісламська Республіка Іран

en: Iraq
uk: Ірак

en: Ireland
uk: Ірландія

en: Irish
uk: Ірландська

en: Israel
uk: Ізраїль

en: Italian
uk: Італійська

en: Italy
uk: Італія

en: Jamaica
uk: Ямайка

en: Japan
uk: Японія

en: Japanese
uk: Японська

en: Jersey
uk: Джерсі

en: Jordan
uk: Йордан

en: Kazakh
uk: Казахська

en: Kazakhstan
uk: Казахстан

en: Kenya
uk: Кенія

en: Kirghiz, Kyrgyz
uk: Киргизька

en: Kiribati
uk: Кірібаті

en: Komi
uk: Комі

en: Kongo
uk: Конго

en: Korea, Democratic People's Republic of
uk: Корейська Народо-Демократична Республіка

en: Korea, Republic of
uk: Республіка Корея

en: Korean
uk: Корейська

en: Kurdish
uk: Курдська

en: Kuwait
uk: Кувейт

en: Kyrgyzstan
uk: Киргизстан

en: Lao
uk: Лаоська

en: Lao People's Democratic Republic
uk: Лаоська Народо-Демократична Республіка

en: Latin
uk: Латина

en: Latvia
uk: Латвія

en: Latvian
uk: Латвійська

en: Lebanon
uk: Ліван

en: Lesotho
uk: Лесото

en: Liberia
uk: Ліберія

en: Libya
uk: Лівія

en: Libyan Arab Jamahiriya
uk: Лівійська Арабська Джамахірія

en: Liechtenstein
uk: Ліхтенштейн

en: Lithuania
uk: Литва

en: Lithuanian
uk: Литовська

en: Luxembourg
uk: Люксембург

en: Macao
uk: Макао

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
uk: Колишня Югославська Республіка Македонія

en: Macedonia, The former Yugoslav Republic of
uk: Колишня Югославська Республіка Македонія

en: Macedonian
uk: Македонська

en: Madagascar
uk: Мадагаскар

en: Malawi
uk: Малаві

en: Malaysia
uk: Малайзія

en: Maldives
uk: Мальдіви

en: Mali
uk: Малі

en: Malta
uk: Мальта

en: Maltese
uk: Мальтійська

en: Marshall Islands
uk: Маршалові Острови

en: Martinique
uk: Мартініка

en: Mauritania
uk: Мавританія

en: Mauritius
uk: Маврикій

en: Mexico
uk: Мексика

en: Micronesia, Federated States of
uk: Федеративні Штати Мікронезії

en: Moldova, Republic of
uk: Республіка Молдова

en: Monaco
uk: Монако

en: Mongolia
uk: Монголія

en: Mongolian
uk: Монгольська

en: Montenegro
uk: Чорногорія

en: Montserrat
uk: Монтсеррат

en: Morocco
uk: Марокко

en: Mozambique
uk: Мозамбік

en: Namibia
uk: Намібія

en: Nauru
uk: Науру

en: Nepal
uk: Непал

en: Nepali
uk: Непальська

en: Netherlands
uk: Нідерланди

en: Netherlands Antilles
uk: Нідерландські Антілли

en: New Caledonia
uk: Нова Каледонія

en: New Zealand
uk: Нова Зеландія

en: Nicaragua
uk: Нікарагуа

en: Niger
uk: Нігер

en: Nigeria
uk: Нігерія

en: Norfolk Island
uk: Острови Норфолк

en: Northern Mariana Islands
uk: Північні Маринські Острови

en: Norway
uk: Норвегія

en: Norwegian
uk: Норвезька

en: Oman
uk: Оман

en: Other
uk: Інший

en: Pakistan
uk: Пакистан

en: Palau
uk: Палау

en: Palestinian Territory, Occupied
uk: Палестинські території, окуповані

en: Panama
uk: Панама

en: Papua New Guinea
uk: Папуа Нова Гвінея

en: Paraguay
uk: Парагвай

en: Persian
uk: Перська

en: Peru
uk: Перу

en: Philippines
uk: Філіпіни

en: Pitcairn Island
uk: Острів Піткерн

en: Poland
uk: Польща

en: Polish
uk: Польська

en: Portugal
uk: Португалія

en: Portuguese
uk: Португальська

en: Puerto Rico
uk: Пуерто-Ріко

en: Qatar
uk: Катар

en: Reunion Island
uk: Острів Реюньон

en: Romania
uk: Румунія

en: Romanian, Moldavian, Moldovan
uk: Румунська, Молдавська

en: Russian
uk: Російська

en: Russian Federation
uk: Російська Федерація

en: Rwanda
uk: Руанда

en: Saint Helena
uk: Острів Св.Єлени

en: Saint Kitts and Nevis
uk: Сент-Кітц і Невіс

en: Saint Lucia
uk: Санта-Лусіа

en: Saint Pierre and Miquelon
uk: Сен-П'єр і Мікелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
uk: Сент-Вінсент і Гренада

en: Samoa
uk: Самоа

en: Samoan
uk: Самоа

en: San Marino
uk: Сан Марин

en: Sanskrit
uk: Санскрит

en: Sao Tome and Principe
uk: Сао Том і Прінсіпі

en: Satellite Provider
uk: Супутниковий провайдер

en: Saudi Arabia
uk: Саудівська Аравія

en: Senegal
uk: Сенегал

en: Serbia
uk: Сербія

en: Serbian
uk: Сербська

en: Seychelles
uk: Сейшели

en: Sierra Leone
uk: С'єрра-Леоне

en: Singapore
uk: Сингапур

en: Slovak
uk: Словацька

en: Slovakia
uk: Словакія

en: Slovene
uk: Словенська

en: Slovenia
uk: Словенія

en: Solomon Islands
uk: Соломонові Острови

en: Somali
uk: Сомалійська

en: Somalia
uk: Сомалі

en: South Africa
uk: Південна Африка

en: South Sudan
uk: Південний Судан

en: Soviet Union
uk: Совіцький союз

en: Spain
uk: Іспанія

en: Spanish; Castilian
uk: Іспанська

en: Sri Lanka
uk: Шрі-Ланка

en: Sudan
uk: Судан

en: Suriname
uk: Сурінам

en: Swahili
uk: Суахілі

en: Swaziland
uk: Свазіленд

en: Sweden
uk: Швеція

en: Swedish
uk: Швецька

en: Switzerland
uk: Швейцарія

en: Syrian Arab Republic
uk: Сірія

en: Taiwan
uk: Тайвань

en: Taiwan, Province of China
uk: Китайська Провінція Тайвань

en: Tajik
uk: Таджицька

en: Tajikistan
uk: Таджикістан

en: Tanzania, United Republic of
uk: Об'єднана Республіка Танзанія

en: Tatar
uk: Татарська

en: Thai
uk: Тайська

en: Thailand
uk: Тайланд

en: Tibetan Standard, Tibetan, Central
uk: Тібетська

en: Timor-Leste
uk: Тимор-Лест

en: Togo
uk: Того

en: Tokelau
uk: Токелау

en: Tonga
uk: Тонга

en: Tonga (Tonga Islands)
uk: Тонга (острови Тонга)

en: Trinidad and Tobago
uk: Трінідад і Тобаго

en: Tunisia
uk: Туніс

en: Turkey
uk: Туреччина

en: Turkish
uk: Турецька

en: Turkmen
uk: Туркменська

en: Turkmenistan
uk: Туркменістан

en: Tuvalu
uk: Тувалу

en: Uganda
uk: Уганда

en: Ukraine
uk: Україна

en: Ukrainian
uk: Українська

en: United Arab Emirates
uk: Об'єднані Арабські Емірати

en: United Kingdom
uk: Великобританія

en: United States
uk: Сполучені Штати

en: Uruguay
uk: Уругвай

en: Uzbek
uk: Узбецька

en: Uzbekistan
uk: Узбекистан

en: Vanuatu
uk: Вануату

en: Venezuela
uk: Венесуела

en: Viet Nam
uk: В'єтнам

en: Vietnamese
uk: В'єтнамська

en: Virgin Islands, British
uk: Британські Вірджинські острови

en: Virgin Islands, U.S.
uk: Вірджинські острови, США

en: Western Sahara
uk: Західна Сахара

en: Yemen
uk: Ємен

en: Yugoslavia
uk: Югославія

en: Zambia
uk: Замбія

en: Zimbabwe
uk: Зімбабве

en: Ã
    land Islands
uk: Аландські острови
