Trean 1.0-cvs - en to fr translation catalogue (76 entries)

en: %d Folders and %d Bookmarks imported.
fr: %d dossiers et %d signets importés.

en: %s Bookmarks
fr: %s Signets

en: %s Subcategories
fr: %s Sous catégories

en: '%s' was not added: %s.
fr: '%s' n'a pas été ajouté: %s.

en: '%s' was not created: %s.
fr: '%s' n'a pas été créé: %s.

en: 1 Line
fr: 1 ligne

en: 2 Line
fr: 2 lignes

en: 3 Line
fr: 3 lignes

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Bookmark
fr: Ajouter Signet

en: Add a new bookmark
fr: Ajouter un nouveau signet

en: Add to Bookmarks
fr: Ajouter aux signets

en: All bookmarks and categories will be imported into here.
fr: Tous les signets et catégories vont être importés ici.

en: And
fr: Et

en: Any Part of field
fr: N'importe quelle partie du champ

en: Browse
fr: Parcourir

en: Categories
fr: Classer

en: Category
fr: Catégorie

en: Change the number of columns to display in browse and search results.
fr: Changez le nombre de colonnes à afficher lors d'une recherche ou d'une consultation.

en: Combine
fr: Combiner

en: Define one or more categories for your bookmarks
fr: Definissez une ou plusieurs catégories pour vos signets

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete current category?
fr: Supprimer la catégorie?

en: Delete this Category
fr: Supprimer cette catégorie

en: Display Options
fr: Afficher les options

en: Display edit buttons when displaying Bookmarks?
fr: Afficher un bouton d'édition lors de l'affichage des signets?

en: Drag the 'Add to Bookmarks' link below onto your 'Links' Bar
fr: Glissez le lien 'Ajouter aux signets' ci-dessous sur votre barre de 'liens'

en: Drag the 'Add to Bookmarks' link below onto your 'Personal Toolbar'
fr: Glissez le lien 'Ajouter aux signets' ci-dessous sur votre barre d'outils 'personnel'

en: Edit
fr: Editer

en: Edit %s
fr: Editer %s

en: Edit Bookmark
fr: Editer le signer

en: Export
fr: Exporter

en: Export Bookmarks
fr: Exporter vos signets

en: Help
fr: Aide

en: Import
fr: Importer

en: Import Bookmarks
fr: Importer vos signets

en: Import/Export
fr: Importer/Exporter

en: Imported Bookmarks
fr: Signets importés

en: Internet Expolorer Users will need to export their current Favorites by going to the 'File' menu and selected 'Import and Export'
fr: Les utilisateurs d'Internet Explorer devront exporter leurs signets en allant dans le menu 'Fichier' puis 'Importer et Exporter'

en: Language
fr: Langue

en: Match
fr: Contient

en: Mozilla will need to export their current Bookmarks by going into 'Bookmark Manager' and selecting 'Export' from the 'Tools' menu
fr: Les utilisateurs de Mozilla devront aller dans le menu 'Bookmarks-> Manage Bookmarks...->Tools->Export...'

en: My Bookmarks
fr: Mes signets

en: My Categories
fr: Mes categories

en: Name
fr: Nom

en: New Bookmark
fr: Nouveau signet

en: New Subcategory
fr: Nouvelle sous catégorie

en: No Bookmarks found
fr: Pas de signets trouvés

en: No categories defined
fr: Pas de catégorie définie

en: Number of columns to display in browse and search results:
fr: Nombre de colonnes à afficher lors d'une recherche ou d'une consultation:

en: Open links in new windows
fr: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre

en: Or
fr: Ou

en: Other Options
fr: Autres options

en: Please enter the name of the new category:
fr: Veuillez entrer le nom de la nouvelle catégorie:

en: Reset
fr: RAZ

en: Save
fr: Enregistrer

en: Search
fr: Recherche

en: Search Bookmarks
fr: Rechercher dans les signets

en: Search Results
fr: Résultats de la recherche

en: Select the file to import:
fr: Séléctionnez le fichier à importer:

en: Select your preferred language:
fr: Séléctionnez votre langue par défaut:

en: Set the your preferred display language.
fr: Séléctionnez votre langue d'affichage.

en: Some of Trean's configuration files are missing:
fr: Certains fichiers de configuration pour Trean sont manquants:

en: Target Category:
fr: Catégorie cible:

en: Template to use when displaying Bookmarks:
fr: Modèle à utiliser pour l'affichage des signets:

en: There was an error adding the bookmark
fr: Erreur lors de l'ajout aux signets

en: This file contains preferences for Trean.
fr: Ce fichiers contient les préférences pour Trean.

en: This is the main Trean configuration file. It contains options for all Trean scripts.
fr: Fichier principal de configuration pour Trean. Il contient les options pour tous les scripts de Trean.

en: To be able to quickly add bookmarks from your web browser:
fr: Pour ajouter rapidement un signet depuis votre navigateur:

en: Trean is not properly configured
fr: Trean n'est pas correctement configuré

en: URL
fr: Adresse

en: User Options
fr: Options utilisateur

en: While browsing you will be able to add bookmarks by clicking your new 'Add to Bookmarks' shortcut.
fr: Lors d'une navigation vous pouvez rapidement ajouter un signet en cliquant sur le lien 'Ajouter aux signets'.

en: Whole Field
fr: Tout le champ

en: You are creating a category folder.
fr: Vous crééez une catégorie.

en: Your Information
fr: Votre information
