trean v0.1 - en to it translation catalogue (73 entries)

en: 1 Line
it: 1 Riga

en: 10 rows
it: 10 righe

en: 15 rows
it: 15 righe

en: 2 Line
it: 2 Righe

en: 25 rows
it: 25 righe

en: 3 Line
it: 3 Righe

en: Add
it: Aggiungi

en: Add to Bookmarks
it: Aggiungi ai Preferiti

en: Added
it: Aggiunto

en: Ascending (A to Z or oldest to newest)
it: Crescente (A a Z)

en: Bookmark Added
it: Preferito Aggiunto

en: Bookmark not found: %s.
it: Preferito trovato: %s.

en: Bookmarked on
it: Preferito Aggiunto

en: Bookmarks
it: Preferiti

en: Bookmarks Feed
it: Feed Preferiti

en: Bookmarks successfully imported
it: Preferiti importati con successo

en: Browse
it: Passa in Rassegna

en: Can't create a new bookmark.
it: Non posso creare il nuovo preferito.

en: Cancel
it: Cancella

en: Clicks
it: Premi qui

en: Close
it: Chiudi

en: Deleted bookmark:
it: Preferiti eliminato:

en: Description
it: Descrizione

en: Display Preferences
it: Preferenze di Visualizzazione

en: Display Rows
it: Mostra Righe

en: Drag the "Add to Bookmarks" link below onto your "Links" Bar
it: Trascina il link "Aggiungi ai Preferiti" sotto nella tua barra "Link"

en: Drag the "Add to Bookmarks" link below onto your "Personal Toolbar".
it: Trascina il link "Aggiungi ai Preferiti" sotto nella tua "Barra Personale".

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Bookmark
it: Modifica Preferito

en: Import
it: Importa

en: Import Bookmarks
it: Importa Preferiti

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Maximum Number of Bookmarks
it: Numero Massimo dei Preferiti

en: Most Clicked
it: Più Cliccati

en: Most-clicked Bookmarks
it: Preferiti più cliccati

en: New Bookmark
it: Nuovo Preferito

en: No bookmarks found
it: Nessun Preferito trovato

en: No bookmarks to display
it: Nessun preferito da visualizzare

en: No bookmarks yet.
it: Nessun preferito ancora

en: No search
it: Nessuna Ricerca

en: Note:
it: Appunti:

en: Number of bookmarks to show
it: Numero di preferiti da mostrare

en: On newer versions of Internet Explorer, you may have to add %s://%s to your Trusted Zone for this to work.
it: Nelle nuove versioni di Internet Explorer, ti potrà essere richiesto di aggiungere  %s://%s alla tua Trusted Zone.

en: Open links in a new window?
it: Aprire i collegamenti in nuova finestra?

en: Other Preferences
it: Altre Preferenze

en: Previously used tags
it: Tag usato Precedentemente

en: Remove from search
it: Elimina dalla ricerca

en: Save
it: Salva

en: Search
it: Ricerca

en: Search results (%s)
it: Risultati della ricerca (%s)

en: See previously used tags
it: Guarda Tag usati precedentemente

en: Select the file to import:
it: Scegli il file da importare:

en: Select the format of the source file:
it: Scegli il formato del file sorgente:

en: Set how to display bookmark listings and how to open links.
it: Imposta come visualizzare la lista dei preferiti e come aprire i collegamenti.

en: Sort bookmarks by:
it: Ordina preferiti per

en: Sort by
it: Ordina per

en: Sort direction:
it: Ordina direzioni:

en: Tagged with %s
it: Taggato con %s

en: Template
it: Modello

en: The file didn't contain any bookmarks.
it: Il file non contiene nessuno preferito

en: There was a problem deleting the bookmark: %s
it: Si  verificato un errore eliminando il preferito: %s

en: There was an error adding the bookmark: %s
it: Si e' verificato un errore nell'aggiunta del preferito: %s

en: There was an error saving the bookmark: %s
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio del preferito: %s

en: This is what the server said: %s
it: Questo e' quello che il server dice: %s

en: Title
it: Titolo

en: To be able to quickly add bookmarks from your web browser:
it: Per poter aggiungere rapidamente i Preferiti dal tuo browser:

en: While browsing you will be able to bookmark the current page by clicking your new "Add to Bookmarks" shortcut.
it: Durante la navigazione potrai aggiungere la pagina corrente cliccando  "Aggiungi ai Preferiti".

en: You are not allowed to create more than %d bookmarks.
it: Non hai il permesso di creare più di %d preferiti.

en: _Browse
it: _Mostra

en: _Import
it: _Importa

en: _New Bookmark
it: _Nuovo Preferito

en: click
it: premi qui

en: clicks
it: premi qui
