Turba - en to ar translation catalogue (165 entries)

en: "Firstname Lastname"  (ie. John Doe)
ar: "الاسم ، اللقب"  (مثال: محمد العربي)

en: "Lastname, Firstname" (ie. Doe, John)
ar: "اللقب ، الاسم"  (مثال: العربي محمد)

en: %s file successfully imported
ar: تم استيراد الملف %s بنجاح

en: Add
ar: إضافة

en: Add Contact ...
ar: إضافة اتصال...

en: Add a new contact
ar: إضافة اتصال جديد

en: Add failed
ar: خطأ خلال الإضافة

en: Add to
ar: إضافة إلى

en: Address Book Listing
ar: قائمة دفتر العناوين

en: Address book is read-only.
ar: دفتر العناوين للقراءة فقط

en: Addresses in list: %s
ar: عدد العناوين في القائمة: %s

en: Advanced Search
ar: بحث متقدم

en: Alias
ar: اسم بديل

en: All
ar: الجميع

en: An illegal value was specified.
ar: تم تحديد قيمة غير مقبولة

en: Ascending
ar: تصاعدي

en: Available Columns:
ar: الأعمدة المتاحة:

en: Back to %s
ar: عودة إلى %s

en: Browse
ar: تصفح

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Checkbox
ar: مربع اختيار

en: Choose the order of the columns to display in the address list.
ar: اختر توضع الأعمدة لإظهارها في قائمة العناوين

en: Clear Search
ar: مسح البحث

en: Column Options
ar: خيارات الأعمدة

en: Comma separated values
ar: قيم مفصولة بفارزة

en: Company
ar: الشركة

en: Contact removed from list.
ar: اتصال محذوف من القائمة.

en: Contents of %s
ar: محتويات %s

en: Default Display
ar: الإظهار الافتراضي

en: Default sorting direction:
ar: اتجاه الفرز الافتراضي:

en: Delete
ar: حذف

en: Deletion failed
ar: خطأ خلال الحذف

en: Descending
ar: تنازلي

en: Directory
ar: مجلد

en: Display Options
ar: خيارات الإظهار

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit '%s'
ar: تحرير « %s »

en: Email
ar: بريد إلكتروني

en: Error
ar: خطأ

en: Error while searching directory.
ar: حصل خطأ خلال البحث في المجلدات

en: Exit Address Book
ar: خروج من دفتر العناوين

en: Export
ar: تصدير

en: Export Address Book
ar: تصدير دفتر العناوين

en: Failed to access the specified address book.
ar: خطأ في فتح دفتر العناوين المطلوب.

en: Failed to browse list
ar: خطأ في تصفح القائمة

en: Failed to browse the directory
ar: خطأ في تصفح المجلد

en: Failed to connect to the specified directory.
ar: خطأ في الاتصال بالمجلد المطلوب.

en: Failed to search the directory: %s
ar: خطأ خلال البحث في المجلد: %s

en: Failed to search the specified directory.
ar: خطأ خلال البحث في المجلد المطلوب.

en: Fax
ar: فاكس

en: Find
ar: أوجد

en: From
ar: من

en: Group
ar: مجموعة

en: Help
ar: المساعدة

en: Home Address
ar: عنوان المنزل

en: Home Phone
ar: هاتف المنزل

en: If importing CSV data: does the first row contain the field names?
ar: خلال استيراد ملف 'CVS': هل يحتوي السطر الأول على اسماء الحقول؟

en: Illegal or malformed form data.
ar: تنسيق غير مقبول أو خطأ في البيانات.

en: Import
ar: استيراد

en: Import Address Book
ar: استيراد دفتر عناوين

en: Import/Export
ar: استيراد/تصدير

en: Import/Export Addressbooks
ar: استيراد/تصدير دفاتر عناوين

en: Invalid address book.
ar: دفتر عناوين غير صحيح

en: Invalid e-mail address.
ar: عنوان بريد إلكتروني غير صحيح

en: Invalid email.
ar: بريد إلكتروني غير صحيح

en: Invalid entry.
ar: خطأ في قيم الإدخال

en: Invalid name.
ar: خطأ في الاسم

en: Language
ar: اللغة

en: Matching
ar: مطابقة صحيحة

en: Message
ar: رسالة

en: Mobile Phone
ar: الهاتف المحمول

en: More than 1 entry returned.
ar: تم إرجاع أكثر من قيمة

en: Mulberry Address Book
ar: دفتر عناوين التوتي

en: Mulberry addressbook sucessfully imported
ar: تم استيراد دفتر عناوين التوتي بنجاح

en: Name
ar: اسم

en: Name Format
ar: تنسيق الاسم

en: New List
ar: قائمة جديدة

en: No %s entry found for %s.
ar: لا توجد بيانات %s من أجل %s

en: None
ar: لايوجد

en: None of the available address books are configured to allow you to add new entries to them. If you believe this is an error, please contact your system administrator.
ar: لايوجد دفتر عناوين معد لإدخال بيانات جديدة. إذا كنت تعتقد أنه خطأ ما، الرجاء إبلاغ مدير النظام.

en: Notes
ar: ملاحظات

en: Options
ar: خيارات

en: Outlook
ar: أوتلوك

en: Pine Address Book
ar: دفتر العناوين الصنوبري

en: Pine addressbook sucessfully imported
ar: تم استيراد دفتر العناوين الصنوبري بنجاح

en: Please choose an address book to add a contact to.
ar: الرجاء اختيار دفتر عناوين لإضافة اتصال إليه.

en: Please enter the name of the new list:
ar: الرجاء إدخال اسم القائمة الجديدة:

en: Please select a directory:
ar: الرجاء اختيار مجلد:

en: Problem?
ar: مشكلة؟

en: Remove from this list
ar: احذف من القائمة

en: Reset
ar: إعادة تهيئة

en: Save
ar: حفظ

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Search
ar: بحث

en: Search Results
ar: نتائج البحث

en: Search&nbsp;Results
ar: نتائج البحث

en: Select
ar: اختيار

en: Select Address Book
ar: اختر دفتر عناوين

en: Select List
ar: اختر قائمة

en: Select the destination to import to:
ar: اختر الوجهة التي تريد الإستيراد إليها:

en: Select the file to import:
ar: اختر ملف ليتم استيراده:

en: Select the format to export to:
ar: اختر تنسيق التصدير:

en: Select the format to import from:
ar: اختر تنسيق الاستيراد من:

en: Select the format used to display names:
ar: اختر تنسيق إظهار الأسماء:

en: Select the source to export from:
ar: اختر المصدر للتصدير منه:

en: Select view to display by default.
ar: اختر شكل الإظهار الافتراضي.

en: Select which fields to display in the address lists.
ar: اختر حقولاً ليتم إظهارها في قائمة العناوين.

en: Select which format to display names.
ar: اختر تنسيق إظهار الأسماء.

en: Select your preferred language:
ar: اختر لغتك المفضلة:

en: Selected Columns:
ar: اختر أعمدة:

en: Send mail to %s
ar: أرسل رسالة إلى %s

en: Set your preferred display language.
ar: اختر لغة الإظهار المفضلة.

en: Show
ar: إظهار

en: Show All
ar: إظهار الكل

en: Show Contacts
ar: إظهار الاتصالات

en: Show Lists
ar: إظهار القوائم

en: Some of Turba's configuration files are missing:
ar: Certains fichiers de configuration de Turba sont absents :

en: Sort Direction
ar: اتجاه الفرز

en: Success
ar: تم بنجاح

en: Tab separated values
ar: قيم مفصولة بمساحة

en: The data got lost
ar: البيانات مفقودة

en: The data got lost.
ar: تم فقدان البيانات

en: The file contained no data.
ar: الملف خال من البيانات.

en: There are no browseable address books.
ar: لايوجد دفتر عناوين قابل للتصفح.

en: There are no writeable address books.
ar: لايوجد دفتر عناوين قابل للكتابة.

en: There was a problem with the file upload. The file may have been larger than the maximum allowed size.
ar: توجد مشكلة في تحميل الملف. قد يكون حجم الملف أكبر من  الحجم الأقصى المسموح به.

en: There was an error adding this object. Contact your system administrator for further help.
ar: حصل خطأ خلال الإضافة. الرجاء سؤال مدير النظام لطلب المساعدة.

en: There was an error creating a new list.
ar: حصل خطأ خلال إنشاء قائمة جديدة.

en: There was an error deleting this object.
ar: حصل خطأ خلال الحذف.

en: There was an error deleting this object. Contact your system administrator for further help.
ar: حصل خطأ خلال الحذف. الرجاء سؤال مدير النظام لطلب المساعدة.

en: There was an error displaying the select List
ar: حصل خطأ خلال إظهار القائمة المختارة.

en: There was an error importing the data.
ar: حصل خطأ خلال استيراد البيانات.

en: There was an error importing the uploaded file
ar: حصل خطأ خلال استيراد الملف المحمل.

en: There was an error importing the vCard data.
ar: حصل خطأ خلال استيراد بيانات من vCard

en: There was an error removing this object.
ar: حصل خطأ خلال الحذف.

en: This file controls the default preferences for Turba, and also controls which preferences users can alter.
ar: يتحكم هذا الملف بالإعدادات الافتراضية لبريمجات توربا، كما يحدد الإعدادات التي يمكن للمستخدم تعديلها.

en: This file controls the stylesheet that is used to set colors and fonts in addition to or overriding Horde defaults.
ar: يتحكم هذا الملف بلوائح الألوان والخطوط إضافة أو بدلاً من إعدادات هوردي 'Horde'.

en: This file defines the Turba global attribute names and types - names, email addresses, etc.
ar: يحتوي هذا الملف على التعريفات العامة لتوربا اسماء المكونات ونمطها، عناوين البريد ، ألخ.

en: This file defines the list of available sources for Turba.
ar: يحتوي هذا الملف على قائمة المصادر المتاخة لتوربا.

en: This is the main Turba configuration file. It contains paths and options for the Turba scripts.
ar: هذا ملف الإعدادات الرئيسي لتوربا ويحوي مسارات و خيارات جميع بيرمجات توربا

en: This number must be at least one.
ar: يجب أن يكون هذا الرقم أكبر من الصفر.

en: This person already has a %s entry in the address book.
ar: يحتوي دفتر العناوين إدخالات عدد %s لهذا الشخص .

en: This person is already in your address book.
ar: هذا الشخص مدرج في دفتر العناوين

en: This value must be a number.
ar: يجب أن تكون هذه القيمة رقماً.

en: Title
ar: اللقب

en: Turba is not properly configured
ar: يوجد خطأ في إعدادات توربا

en: Unable to load the definition of %s.
ar: تعذر تحميل تعريف: %s.

en: Unnamed Contact
ar: اتصال دون اسم

en: User Options
ar: خيارات المستخدم

en: View map
ar: إظهار الخريطة

en: View to display by default:
ar: شكل الإظهار الافتراضي:

en: Warning
ar: تحذير

en: Work Address
ar: هاتف العمل

en: Work Phone
ar: هاتف العمل

en: You are creating a distribution list.
ar: يت إنشاء قائمة توزيع.

en: You didn't map any fields from the imported file to the corresponding fields in Turba.
ar: لم يتم تحديد دلالات الحقول من الملف المستورد لتدل على الحقول المطابقة في توربا.

en: You must select at least one contact first.
ar: يجب تحديد اتصال واحد على الأقل.

en: Your Information
ar: البيانات الشخصية

en: Your options have been updated.
ar: تم تحديث الخيارات.

en: [Edit]
ar: [تحرير]

en: add column
ar: إضافة عمود

en: from
ar: من

en: move left
ar: تحريك نحو اليسار

en: move right
ar: تحريك نحو اليمين

en: remove column
ar: حذف عمود
