turba - en to fr translation catalogue (414 entries)

en: "%s" already exists and was not imported.
fr: « %s » existait déjà et n'a pas été importé.

en: "%s" updated, but saving the uploaded file failed: %s
fr: « %s » a été mis à jour, mais la sauvegarde du fichier téléchargé a échoué : %s

en: "%s" updated.
fr: Mise à jour de « %s » effectuée.

en: "%s" was not copied because it is a list.
fr: « %s » n'a pas été copié parce que c'est une liste.

en: "%s" was not moved because it is a list.
fr: « %s » n'a pas été déplacé parce que c'est une liste.

en: "Firstname Lastname"  (ie. John Doe)
fr: « Prénom Nom »  (c. à d.. Michel Tremblay)

en: "Lastname, Firstname" (ie. Doe, John)
fr: « Nom, Prénom »  (c. à d.. Tremblay, Michel)

en: %d. %s of %s
fr: %d. %s de %s

en: %s added.
fr: %s ajouté.

en: %s file successfully imported.
fr: fichier %s importé avec succès.

en: %s in %s
fr: %s dans %s

en: %s to %s of %s
fr: %s à %s sur %s

en: << Merge this into the first contact
fr: << Fusionner ceci dans le premier contact

en: Access denied to %s
fr: Accès à %s refusé

en: Add
fr: Ajouter

en: Add file
fr: Ajouter un fichier

en: Add to
fr: Ajouter à

en: Added or updated %d contact, but at least one contact failed: | Added or updated %d contacts, but at least one contact failed:
fr[0]: %d contact a été ajouté ou mis à jour, mais au moins un contact a échoué :
fr[1]: %d contacts ont été ajoutés ou mis à jour, mais au moins un contact a échoué :

en: Adding contacts is not available.
fr: L'ajout de contacts n'est pas disponible.

en: Address Book
fr: Carnet d'adresses

en: Address Book Listing
fr: Liste des annuaires

en: Address Books
fr: Carnets d'adresses

en: Address book does not exist
fr: Le carnet d'adresses n'existe pas.

en: Address book of %s
fr: Carnet d'adresses de %s

en: Address book successfully purged.
fr: Carnet d'adresses nettoyé avec succès.

en: Addressbook entry could not be loaded.
fr: Le contact du carnet d'adresses ne peut être chargé.

en: Advanced Search
fr: Recherche avancée

en: All
fr: Tout

en: All state removed for your ActiveSync devices. They will resynchronize next time they connect to the server.
fr: Tous les états ont été retirés de vos appareils ActiveSync. Ils seront resynchronisés lors de la prochaine connexion au serveur.

en: Already Exists
fr: Existe déjà

en: Anniversaries
fr: Anniversaires

en: Anniversary
fr: Anniversaire

en: Are you sure that you want to delete %s?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer %s ?

en: Are you sure that you want to delete the selected contacts?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer les entrées sélectionnées ?

en: Assistant Phone
fr: Tél. de l'assistant

en: Basic Search
fr: Recherche simple

en: Bind failed: (%s) %s
fr: Échec de la liaison : (%s) %s

en: Birthday
fr: Anniversaire

en: Birthdays
fr: Anniversaires

en: Blank name
fr: Nom à blanc

en: Browse
fr: Parcourir

en: Business Category
fr: Catégorie affaire

en: Can't add a contact list to itself.
fr: Impossible d'ajouter une liste de contacts à elle-même.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Car Phone
fr: Téléphone de voiture

en: CardDAV Account URL
fr: URL du compte CardDAV

en: CardDAV Subscription URL
fr: URL d'abonnement CardDAV

en: Category
fr: Catégorie

en: Change %s sort to %s
fr: Permuter le tri %s en %s

en: Change Permissions
fr: Changer les permissions

en: Check All/None
fr: Vérifier Tout/Rien

en: Check _All/None
fr: Vérifier _Tout/Rien

en: Children
fr: Enfants

en: Choose an address book
fr: Choisir un carnet d'adresses

en: Choose which address books to use for synchronization with external devices.
fr: Sélectionner les carnets d'adresses qui seront utilisés pour la synchronisation avec les périphériques externes :

en: Choose which address books to use.
fr: Choisir quel carnet d'adresses utiliser.

en: Click an address book to sort its columns. Drag columns to re-arrange them. Check a column to enable it.
fr: Cliquer sur un annuaire pour trier ses colonnes. Déplacez les colonnes pour les organiser. Cocher les colonnes pour les activer

en: Close
fr: Fermer

en: Close Search
fr: Fermer la recherche

en: Column Preferences
fr: Option des colonnes

en: Comma separated values
fr: Valeurs séparées par des virgules

en: Comma separated values (Microsoft Outlook)
fr: Valeurs séparées par des virgules (Microsoft Outlook)

en: Common Address Extended
fr: Adresse

en: Common City
fr: Ville

en: Common Country
fr: Pays

en: Common Phone
fr: Téléphone

en: Common Post Office Box
fr: Boîte postale

en: Common Postal Code
fr: Code postal

en: Common State/Province
fr: État/Province

en: Common Street
fr: Rue

en: Common Video Call
fr: Visiophone

en: Company
fr: Société

en: Company Address
fr: Adresse professionnelle

en: Company Phone
fr: Téléphone professionel

en: Connection failure
fr: Échec de la connexion

en: Contact List
fr: Liste de contacts

en: Contact List Members
fr: Membres de la liste de contacts

en: Contact Search
fr: Recherche de contacts

en: Contacts displayed:
fr: Contacts affichés :

en: Contacts from %s
fr: Contacts de %s

en: Contacts in list: %s
fr: Contacts dans la liste : %s

en: Copy
fr: Copier

en: Copy this URL to a CardDAV client to subscribe to this address book
fr: Copier cette URL dans un client CardDAV pour s'abonner à ce carnet d'adresses

en: Copy this URL to a CarddAV client to subscribe to all your address books
fr: Copier cette URL dans un client CardDAV pour s'abonner à tous vos carnets d'adresses

en: Copy this URL to a WebDAV client to browse this address book
fr: Copier cette URL dans un client WebDAV pour parcourir ce carnet d'adresses

en: Count
fr: Nombre

en: Create
fr: Créer

en: Create Address Book
fr: Créer un carnet d'adresses

en: Create a new Address Book
fr: Créer un carnet d'adresses

en: Create a new Contact List in:
fr: Créer une nouvelle liste de contacts dans :

en: Created
fr: Créé

en: De_lete
fr: _Supprimer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete "%s"
fr: Effacer « %s »

en: Delete %s
fr: Supprimer %s

en: Delete Contact List "%s"
fr: Supprimer liste de contactis "%s"

en: Delete denied.
fr: Suppression refusée

en: Delete failed: (%s) %s
fr: Échec de la suppression : (%s) %s

en: Deleted contact: %s
fr: Supprimer le contact : %s

en: Deleting contacts is not available.
fr: La suppression des contacts n'est pas disponible.

en: Deletion failed
fr: Échec de la suppression

en: Department
fr: Département

en: Display
fr: Affichage

en: Display Preferences
fr: Options d'affichage

en: Download
fr: Télécharger

en: Download vCard
fr: Télécharger vCard

en: Duplicate Search
fr: Recherche des doublons

en: Duplicates of %s
fr: Doublons de %s

en: Duplicates of %s "%s"
fr: Doublons de %s « %s »

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit "%s"
fr: Modifier « %s »

en: Edit %s
fr: Modifier %s

en: Edit Contact List "%s"
fr: Editer la liste de contacts "%s"²

en: Edit/View Contact List Members
fr: Editer/Voir les membres de la liste de contacts

en: Email
fr: Courriel

en: Emails
fr: Courriels

en: Entries
fr: Entrées

en: Error adding %d contact(s) to list.
fr: Erreur lors de l'ajout de %d contact(s) à la liste.

en: Error adding %d of %d requested contact(s) to list.
fr: Erreur lors de l'ajout à la liste de %d sur %d contact(s) demandé(s).

en: Error deleting %d contact. | Error deleting %d contacts.
fr[0]: Erreur lors de la suppression de %d contact.
fr[1]: Erreur lors de la suppression de %d contacts.

en: Error deleting %d of %d requested contact. | Error deleting %d of %d requested contacts.
fr[0]: Erreur lors de la suppression de %d contact sur %d.
fr[1]: Erreur lors de la suppression de %d contacts sur %d.

en: Error removing %d contact(s) from list.
fr: Erreur lors du retrait de %d contact(s) de la liste.

en: Error removing %d of %d requested contact(s) from list.
fr: Erreur lors du retrait de la liste de %d contact(s) sur %d.

en: Error searching the address book: %s
fr: Erreur lors de la recherche dans le carnet d'adresse : %s

en: Export
fr: Exporter

en: Export Address Book
fr: Exporter l'annuaire

en: Export only the selected contacts.
fr: N'exporter que les contacts sélectionnés.

en: Export the following address book completely.
fr: Exporter en totalité le carnet d'adresses suivant.

en: Facebook Friends
fr: Amis Facebook

en: Failed to add %s to %s: %s
fr: Impossible d'ajouter %s à %s : %s

en: Failed to browse list
fr: Impossible d'accéder à cette liste

en: Failed to change name: (%s) %s; Old DN = %s, New DN = %s, Root = %s
fr: Impossible de modifier le nom : (%s) %s ; ancien DN = %s, nouveau DN = %s, racine = %s

en: Failed to find object to be added
fr: Impossible de trouver l'objet à ajouter

en: Failed to search the address book
fr: Impossible d'effectuer une recherche dans ce carnet d'adresses : %s

en: Failed to search the directory: %s
fr: Impossible d'effectuer une recherche dans ce répertoire : %s

en: Favourite Recipients
fr: Destinataires préférés

en: Fax
fr: Télécopie

en: Files
fr: Fichiers

en: Find
fr: Rechercher

en: Finish
fr: Terminer

en: First Name
fr: Prénom

en: Freebusy URL
fr: URL des disponibilités

en: From
fr: De

en: Gender
fr: Genre

en: Home Address
fr: Adresse personnelle

en: Home Address Extended
fr: Adresse domicile étendue

en: Home City
fr: Ville

en: Home Country
fr: Pays

en: Home Email
fr: Courriel personnel

en: Home Fax
fr: Fax personnel

en: Home Latitude
fr: Latitude du domicile

en: Home Longitude
fr: Longitude du domicile

en: Home Mobile Phone
fr: Tél. mobile personnel

en: Home Phone
fr: Tél. domicile

en: Home Post Office Box
fr: Code postal personnel

en: Home Postal Code
fr: Code postal

en: Home State/Province
fr: État/Province

en: Home Street Address
fr: Rue

en: Home Video Call
fr: Visiophone personnel

en: Home Website URL
fr: URL du site web

en: Import Address Book, Step %d
fr: Importer un carnet d'adresses, étape %d

en: Import/Export Address Books
fr: Importer/Exporter les carnet d'adresses

en: Initials
fr: Initiales

en: Instant Messenger
fr: Messagerie instantanée

en: Invalid ID
fr: Identifiant invalide

en: Invalid address book.
fr: Carnet d'adresses invalide.

en: Invalid address book: %s
fr: Carnet d'adresses invalide : %s

en: Invalid contact unique ID
fr: Identifiant unique de contact invalide.

en: Invalid email
fr: Courriel invalide

en: Invalid entry
fr: Entrée invalide

en: Invalid key specified.
fr: Clef spécifiée invalide.

en: Invalid name
fr: Nom invalide

en: Job Title
fr: Fonction

en: Kolab Home Server
fr: Serveur Kolab

en: LDAP support is required but the LDAP module is not available or not loaded.
fr: Le support LDAP est requis mais le module LDAP n'est pas disponible ou n'est pas chargé.

en: LDIF Address Book
fr: Carnet d'adresses au format LDIF

en: Language
fr: Langue

en: Last Modified
fr: Dernière modification

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: Last change:
fr: Dernier changement :

en: List
fr: Lister

en: Loading...
fr: Chargement ...

en: Location
fr: Lieu

en: Logo MIME Type
fr: Type MIME du logo

en: Malformed request.
fr: Mauvaise requête.

en: Manager
fr: Supérieur

en: Mark this as your own contact
fr: Marquer comme étant votre propre contact

en: Matching
fr: Contenant

en: Maximum Number of Contacts
fr: Nombre maximal de contacts

en: Maximum number of pages
fr: Nombre maximal de pages

en: Middle Names
fr: Deuxièmes prénoms

en: Missing DN in LDAP source configuration.
fr: DN manquant dans la configuration de la source LDAP.

en: Mobile Addressbook
fr: Carnet d'adresses mobile

en: Mobile Phone
fr: Tél. mobile

en: Modify failed: (%s) %s
fr: Échec de la modification : (%s) %s

en: More Options...
fr: Plus d'options...

en: More than 1 entry found
fr: Plus d'une entrée trouvée

en: Move
fr: Déplacer

en: Mulberry Address Book
fr: Annuaire Mulberry

en: Multiple contacts found with same unique ID %s.
fr: Plusieurs contacts trouvés avec le même identifiant %s.

en: Multiple persons with address [%s], but none with name [%s] already exist
fr: Plusieurs personnes avec l'adresse [%s], mais aucune avec le nom [%s] existent déjà

en: My Address Book
fr: Mon annuaire

en: My Address Books
fr: Mes carnets d'adresses

en: Name
fr: Nom Complet

en: Name Format
fr: Format de nom

en: Name Prefixes
fr: Préfixes de nom

en: Name Suffixes
fr: Suffixes de nom

en: Name:
fr: Nom :

en: New Contact
fr: Nouveau contact

en: Next
fr: Suivant

en: Nickname
fr: Surnom

en: No %s entry found for %s
fr: Aucune entrée %s trouvée pour %s.

en: No Address Books are currently available. Import and Export is disabled.
fr: Aucun carnet d'adresses disponible actuellement. L'importation et l'exportation sont désactivés.

en: No Address Books are currently available. Searching is disabled.
fr: Aucun carnet d'adresses disponible actuellement. La recherche est désactivée.

en: No Name
fr: Pas de nom

en: No address book specified
fr: Aucun carnet d'adresses spécifié.

en: No browseable address books
fr: Aucun carnet d'adresses consultable

en: No contacts found
fr: Aucun contact trouvé

en: No contacts match the current filter.
fr: Aucun contact ne correspond au filtre courant.

en: No duplicates found.
fr: Aucun doublon trouvé.

en: No matching contacts
fr: Aucun contact ne correspond

en: No source for favourite recipients exists.
fr: Il n'existe pas de source pour les destinataires préférés.

en: No vCard data was found.
fr: Aucune donnée vCard trouvée.

en: None
fr: Aucun

en: Not Found
fr: Non trouvé

en: Not found
fr: Non trouvé

en: Number of items per page
fr: Nombre d'items par page

en: Object %s not found.
fr: Objet %s non trouvé.

en: Object with UID %s does not exist!
fr: L'object avec l'UID « %s » n'existe pas !

en: Occupation
fr: Emploi

en: Office
fr: Bureau

en: Only one vcard supported.
fr: Une seule vCard est supportée.

en: Organization
fr: Organisation

en: Other
fr: Autre

en: Other Address
fr: Autre adresse domicile

en: Other Address Books
fr: Autres Carnets d'adresses

en: Other City
fr: Autre ville

en: Other Country
fr: Autre pays

en: Other Post Office Box
fr: Autre boîte postale

en: Other Postal Code
fr: Autre code postal

en: Other State/Province
fr: Autre État/Province

en: Other Street Address
fr: Autre Rue

en: Owner
fr: Propriétaire

en: PGP Public Key
fr: Clé publique PGP

en: Pager
fr: Récepteur d'appel

en: Permanently delete this contact?
fr: Effacer ce contact définitivement ?

en: Permission denied
fr: Permission refusée

en: Personal
fr: Personnel

en: Phonetic First Name
fr: Prénom phonétique

en: Phonetic Last Name
fr: Nom de famille phonétique

en: Photo MIME Type
fr: Type MIME de la photo

en: Pine Address Book
fr: Annuaire Pine

en: Please name the new contact list:
fr: Veuillez nommer la nouvelle liste de contacts :

en: Previous
fr: Précédent

en: Private Address Book
fr: Carnet d'adresses privé

en: Query failed: (%s) %s
fr: Échec de la requête : (%s) %s

en: Radio Phone
fr: Radio téléphone

en: Read failed: (%s) %s
fr: Échec de lecture : (%s) %s

en: Reading contacts is not available.
fr: La lecture des contacts n'est pas disponible.

en: Really delete the address book "%s"? This cannot be undone and all contacts in this address book will be permanently removed.
fr: Supprimer réellement le carnet d'adresses « %s ». Cela ne peut être annulé et tous les contacts de cet annuaire seront définitivement supprimés.

en: Removing user data is not supported in the current address book storage driver.
fr: La suppression de données utilisateur n'est pas supportée par le pilote actuellement utilisé pour enregistrer le carnet d'adresses.

en: Replace existing address book with the imported one? <strong>Warning: This deletes all entries in your current address book.</strong>
fr: Remplacer le carnet d'adresses existant par celui importé ? <strong>Attention : cela supprimera toutes vos entrées du présent carnet d'adresses.</strong>

en: Reset to Defaults
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: S/MIME Public Certificate
fr: Certificat public S/MIME

en: STARTTLS failed: (%s) %s
fr: Échec de STARTTLS : (%s) %s

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save search as a virtual address book?
fr: Enregistrer la recherche en tant que carnet d'adresses virtuel ?

en: Saving contacts is not available.
fr: L'enregistrement des contacts n'est pas disponible.

en: Search
fr: Recherche

en: Search Criteria Hidden - Click to Display
fr: Critère de recherche caché - Cliquer pour l'afficher

en: Search duplicates in:
fr: Recherche de doublons dans :

en: Search failed
fr: La recherche a échoué

en: Search failed: %s
fr: Échec de la recherche : %s

en: Search for:
fr: Recherche de :

en: Searching is not available.
fr: La recherche n'est pas disponible.

en: Select contact
fr: Sélectionnez un contact

en: Select the address book to export from:
fr: Sélectionnez le carnet d'adresses pour l'exportation :

en: Select the address book to import to:
fr: Sélectionnez le carnet d'adresses pour l'importation :

en: Select the address books that should be used for synchronization with external devices:
fr: Sélectionner l'annuaire qui sera utilisé pour la synchronisation avec les périphériques externes :

en: Select the charset of the source file:
fr: Sélectionnez le jeu de caractères du fichier source :

en: Select the export format:
fr: Choisissez le format d'exportation :

en: Select the file to import:
fr: Choisissez le fichier à importer :

en: Select the format of the source file:
fr: Choisissez le format du fichier source :

en: Select the format used to <em>display</em> names:
fr: Sélectionnez le format à utiliser pour <em>afficher</em> les noms :

en: Select the format used to <em>sort</em> names:
fr: Sélectionnez le format à utiliser pour <em>trier</em> les noms :

en: Select view to display by default and paging preferences.
fr: Sélectionnez la vue à afficher par défaut, ainsi que les options de tri et de pagination.

en: Select which fields to display in the address lists.
fr: Sélectionnez les champs à afficher dans la liste des adresses.

en: Select which format to display names.
fr: Sélectionnez le format utilisé pour afficher les noms.

en: Selected address book "%s".
fr: Carnet d'adresses sélectionné : « %s ».

en: Server error when adding data.
fr: Erreur du serveur lors de l'ajout de données.

en: Server error when deleting data.
fr: Erreur du serveur lors de la suppression de données.

en: Server error when initializing database connection.
fr: Erreur du serveur lors de la connection à la base de données.

en: Server error when performing search.
fr: Erreur du serveur lors de la recherche.

en: Server error when saving data.
fr: Erreur du serveur lors de l'enregistrement de données.

en: Shared Address Books
fr: Carnets d'adresses partagés

en: Shared Directory
fr: Répertoire partagé

en: Show Both
fr: Afficher les deux

en: Show _Contacts
fr: Afficher _Contacts

en: Show _Lists
fr: Afficher _Listes

en: Sort Direction
fr: Sens du tri

en: Sort by %s
fr: Tri par %s

en: Sort by %s only
fr: Tri selon %s seulement

en: Sort by %s, then by %s
fr: Tri par %s, puis par %s

en: Spouse
fr: Époux

en: Successfully added %d contact(s) to list.
fr: %d contact(s) ajouté(s) à la liste.

en: Successfully added %s to %s
fr: « %s » a bien été ajouté(e) à %s.

en: Successfully created the contact list "%s".
fr: La liste « %s » a bien été créée.

en: Successfully created virtual address book "%s"
fr: Création du carnet d'adresses virtuel « %s » effectuée

en: Successfully deleted %d contact. | Successfully deleted %d contacts.
fr[0]: Suppression de %d contact effectuée.
fr[1]: Suppression de %d contacts effectuée.

en: Successfully merged two contacts.
fr: Fusion des deux contacts effectuée.

en: Successfully removed %d contact(s) from list.
fr: %d contact(s) retiré(s) de la liste.

en: Support separate address books?
fr: Support des carnets d'adresses séparés ?

en: Synchronization Preferences
fr: Option de synchronisation

en: System
fr: Système

en: Tab separated values
fr: Valeurs séparées par tabulation

en: Tags
fr: Mots clés

en: Target Address Book
fr: Carnet d'adresses cible

en: Target Contact List
fr: Liste de contacts cible

en: The %s file didn't contain any contacts.
fr: Le fichier %s ne contenait aucuns contacts.

en: The Content_Tagger class could not be found. Make sure the Content application is installed.
fr: La classe Content_Tagger n'a pas pu être trouvée. Vérifiez que le contenu de l'application est installé.

en: The address book "%s" does not exist.
fr: Le carnet d'adresses « %s » n'existe pas.

en: The address book "%s" has been created.
fr: Le carnet d'adresses « %s » a été créé.

en: The address book could not be purged: %s
fr: Le carnet d'adresses n'a pas pu être purgé : %s

en: The address book with your own contact doesn't exist anymore.
fr: Le carnet d'adresses avec votre propre contact n'existe pas.

en: The addressbook "%s" has been deleted.
fr: Le carnet d'adresses « %s » a été supprimé.

en: The addressbook "%s" has been renamed to "%s".
fr: Le carnet d'adresses « %s » a été renommé en « %s ».

en: The addressbook "%s" has been saved.
fr: Le carnet d'adresses « %s » a été sauvegardé.

en: The contact you requested does not exist.
fr: Le contact demandé n'existe pas.

en: The file "%s" has been deleted.
fr: Le fichier « %s » a été supprimé.

en: The import can be finished despite the warnings.
fr: L'importation s'est terminée malgré les avertissements.

en: The requested contact was not found.
fr: Le contact demandé n'a pas été trouvé.

en: There are no browseable address books.
fr: Aucun carnet d'adresses disponible en lecture.

en: There are no writeable address books. None of the available address books are configured to allow you to add new entries to them. If you believe this is an error, please contact your system administrator.
fr: Aucun des annuaires disponibles n'est configuré pour vous permettre d'ajouter un nouveau contact. Si vous pensez que ceci est une erreur, contactez votre administrateur système.

en: There is %d contact in this list that is not viewable to you | There are %d contacts in this list that are not viewable to you
fr[0]: Il y a %d contact dans la list que vous ne pouvez pas visualiser
fr[1]: Il y a %d contacts dans la list que vous ne pouvez pas visualiser

en: There was a problem creating the virtual address book: %s
fr: Une erreur est survenue lors de la création du carnet d'adresses virtuel : %s

en: There was an error adding the new contact. Contact your system administrator for further help.
fr: Une erreur est survenue lors de l'ajout de ce contact. Contactez votre administrateur système pour plus d'informations.

en: There was an error communicating with the ActiveSync server: %s
fr: Une erreur s'est produite en contactant le serveur ActiveSync : %s

en: There was an error creating a new list.
fr: Une erreur est survenue lors de la création de cette liste.

en: There was an error deleting "%s" from the source address book.
fr: Une erreur est survenue lors de l'effacement de « %s » du carnet d'adresses d'origine.

en: There was an error deleting this contact: %s
fr: Une erreur est survenue lors de la suppression de ce contact : %s

en: There was an error displaying the list
fr: Une erreur est survenue lors de l'affichage de la liste

en: There was an error importing the data: %s
fr: Une erreur est apparue lors de l'importation des données : %s

en: There was an error importing the iCalendar data.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'importation des données iCalendar.

en: There was an error importing the vCard data.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'importation des données vCard.

en: There was an error removing an address book for %s
fr: Une erreur est survenue lors de la suppression d'un carnet d'adresses pour %s

en: There was an error saving the contact. Contact your system administrator for further help.
fr: Une erreur est survenue lors de l'enregistrement de ce contact. Contactez votre administrateur système pour plus d'informations.

en: This address book cannot be deleted
fr: Ce carnet d'adresses ne peut être supprimé

en: This contact has been marked as your own.
fr: Ce contact à été marqué comme étant le votre.

en: This file format is not supported.
fr: Ce format de fichier n'est pas supporté.

en: This person already has a %s entry in the address book
fr: Cette personne a déjà une entrée %s dans le carnet d'adresses.

en: This will be the default address book when adding or importing contacts.
fr: Ce sera le carnet d'adresses par défaut pour l'ajout ou l'importation de contacts.

en: Time Zone
fr: Fuseau horaire

en: Unable to find contact owner.
fr: Impossible de trouver le propriétaire du contact.

en: Unable to load the definition of %s.
fr: Impossible de charger la définition de %s.

en: Unable to save address book "%s": %s
fr: Impossible de sauvegarder le carnet d'adresses « %s »: %s

en: Unsupported Content-Type: %s
fr: Type de contenu non-supporté : %s

en: View Contact
fr: Afficher le contact

en: View Entry
fr: Fiche

en: View to display by default:
fr: Affichage par défaut :

en: WebDAV URL
fr: URL WebDAV

en: Website URL
fr: URL du site web

en: Work Address
fr: Adresse professionnelle

en: Work Address Extended
fr: Adresse professionnelle étendue

en: Work City
fr: Ville du bureau

en: Work Country
fr: Pays du bureau

en: Work Email
fr: Courriel professionnel

en: Work Fax
fr: Fax professionnel

en: Work Latitude
fr: Latitude professionnelle

en: Work Longitude
fr: Longitude professionnelle

en: Work Mobile Phone
fr: Tél. mobile professionnel

en: Work Phone
fr: Tél. professionnel

en: Work Post Office Box
fr: Boîte postale professionnelle

en: Work Postal Code
fr: Code postal du bureau

en: Work State/Province
fr: État/Province du bureau

en: Work Street Address
fr: Rue du bureau

en: Work Video Call
fr: Visiophone professionnel

en: Work Website URL
fr: URL du site web professionnel

en: You are not allowed to create more than %d contacts in "%s".
fr: Vous n'êtes pas autorisé à créer plus de %d contacts dans « %s ».

en: You are not allowed to delete this addressbook.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer ce carnet d'adresses.

en: You are not allowed to see this addressbook.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à visualiser ce carnet d'adresses.

en: You are not connected to Facebook. Create a Facebook connection in the Global Preferences.
fr: Vous n'êtes pas connecté à Facbook. Créer une connexion Facebookdans les "options globales".

en: You cannot add new contacts to a virtual address book
fr: Vous ne pouvez pas ajouter de nouveaux contacts à un carnet d'adresses virtuel

en: You cannot delete contacts from a virtual address book
fr: Vous ne pouvez pas supprimer de contacts d'un carnet d'adresses virtuel

en: You didn't mark a contact as your own yet.
fr: Vous n'avez pas encore marqué un contact comme étant le votre

en: You do not have permission to view this contact.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à consulter ce contact.

en: You do not have permission to view this object.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à consulter cet objet.

en: You do not have permissions to delete this address book.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer ce carnet d'adresses.

en: You don't have sufficient permissions to read the address book that contains your own contact.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à lire ce carnet d'adresses qui contient votre propre contact.

en: You must provide a name for virtual address books.
fr: Vous devez donner un nom aux carnets d'adresses virtuels.

en: You must select a target address book.
fr: Il faut d'abord sélectionner un carnet d'adresses cible.

en: You must select a target contact list.
fr: Vous devez sélectionner une liste de contacts cible.

en: You must select at least one contact first.
fr: Vous devez d'abord sélectionner au moins un contact.

en: You only have permission to view this contact.
fr: Vous êtes seulement autorisé à consulter ce contact.

en: Your default address book is not browseable.
fr: Impossible de parcourir votre carnet d'adresses par défaut.

en: Your own contact
fr: Votre propre contact

en: Your own contact cannot be found in the address book.
fr: Votre propre contact n'a pas été trouvé dans le carnet d'adresses.

en: _Browse
fr: _Parcourir

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: _Edit
fr: _Modifier

en: _Import/Export
fr: _Importer/Exporter

en: _New Contact
fr: _Nouveau contact

en: _Remove from this list
fr: _Retirer de la liste

en: _Search
fr: _Recherche

en: _View
fr: _Voir

en: ascending
fr: ascendant

en: by %s
fr: par %s

en: by me
fr: par moi

en: descending
fr: descendant

en: female
fr: Féminin

en: in %s
fr: dans %s

en: male
fr: Masculin

en: no formatting
fr: Aucun formatage

en: to a Contact List
fr: vers une liste de contacts

en: to a different Address Book
fr: vers un autre carnet d'adresses
