Turba 0.0.3 - en to it translation catalogue (405 entries)

en: "%s" already exists and was not imported.
it: "%s" esistente, non è stato importato.

en: "%s" updated, but saving the uploaded file failed: %s
it: "%s" aggiornato, ma il salvataggio del file uplodato è fallito: %s

en: "%s" updated.
it: "%s" aggiornato.

en: "%s" was not copied because it is a list.
it: "%s" non è stato copiato, già in lista.

en: "%s" was not moved because it is a list.
it: "%s" non è stato spostato, già in lista.

en: "Firstname Lastname"  (ie. John Doe)
it: "Nome Cognome" (es. Mario Rossi)

en: "Lastname, Firstname" (ie. Doe, John)
it: "Cognome, Nome" (es. Rossi, Mario)

en: %d. %s of %s
it: %d. %s di %s

en: %s added.
it: %s aggiunto.

en: %s file successfully imported.
it: File %s importato con successo

en: %s to %s of %s
it: %s a %s di %s

en: << Merge this into the first contact
it: << Unisci questo nel primo contatto

en: A browser that supports iframes is required
it: E' necessario un browser che supporti iframes

en: Access denied to %s
it: Accesso negato a %s

en: Add
it: Aggiungi

en: Add file
it: Aggiugi File

en: Add to
it: Aggiungi a

en: Added or updated %d contact, but at least one contact failed: | Added or updated %d contacts, but at least one contact failed:
it[0]: Aggiunto o aggiornato il contatto %d , ma non riuscito per un contatto:
it[1]: Aggiunti o aggiornati i contatti %d , ma non riuscito per un contatto:

en: Adding contacts is not available.
it: Impossibile aggiungere contatti.

en: Address Book
it: Rubrica

en: Address Book List
it: Elenco Rubrica.

en: Address Book Listing
it: Elenco Rubrica.

en: Address Books
it: Rubriche

en: Address book of %s
it: Rubrica di %s

en: Address book successfully purged.
it: Rubrica svuotata con successo.

en: Address books that will not be displayed:
it: Rubriche non visualizzate:

en: Advanced Search
it: Ricerca Avanzata

en: All
it: Tutti

en: All state removed for your ActiveSync devices. They will resynchronize next time they connect to the server.
it: Tutti gli stati sono stati rimossi per il tuo dispositivo ActiveSync. Essi verranno risincronizzati al prossimo collegamento al server.

en: Already Exists
it: Già esistente

en: Anniversaries
it: Anniversari

en: Anniversary
it: Anniversario

en: Are you sure that you want to delete %s?
it: Sei sicuro di voler cancellare %s?

en: Are you sure that you want to delete the selected contacts?
it: Sei sicuro di voler eliminare il contatto selezionato?

en: Assistant
it: Assistente

en: Assistant Phone
it: Telefono Assistente

en: Basic Search
it: Ricerca Semplice

en: Bind failed: (%s) %s
it: Collegamento fallito. (%s) %s

en: Birthday
it: Compleanno

en: Birthdays
it: Compleanni

en: Blank name
it: Nome vuoto

en: Both
it: Entrambi

en: Browse
it: Sfoglia

en: Business Category
it: Categoria Affari

en: Can't add a group to itself.
it: Impossibile inserire un gruppo dentro se stesso.

en: Cancel
it: Annulla

en: Car Phone
it: Telefono Auto

en: Category
it: Categoria

en: Change %s sort to %s
it: Cambia ordinamento %s in %s

en: Change Permissions
it: Cambia Permessi

en: Check All/None
it: Seleziona Tutti/Nessuno

en: Check _All/None
it: Seleziona Tutti/Nessuno

en: Children
it: Figlio

en: Choose an address book
it: Scegli una rubrica

en: Choose which address books to display, and in what order:
it: Scegli quali rubriche visualizzare, e in che ordine:

en: Choose which address books to use for synchronization with external devices.
it: Selezionare le rubriche da sincronizzare con i dispositivi esterni.

en: Choose which address books to use.
it: Scegli quali rubriche usare.

en: Click an address book to sort its columns. Drag columns to re-arrange them. Check a column to enable it.
it: Fare clic su una rubrica per ordinare le colonne. Trascinare le colonne per ri-organizzarle. Controllare una colonna per attivarlo.

en: Close
it: Chiudi

en: Close Search
it: Chiudi Ricerca

en: Column Preferences
it: Colonna Preferenze

en: Comma separated values
it: Valori separati da virgole

en: Comma separated values (Microsoft Outlook)
it: Valori separati da virgole (Microsoft Outlook)

en: Common Address Extended
it: Indirizzo Comune Esteso

en: Common City
it: Città Comune

en: Common Country
it: Paese Comune

en: Common Phone
it: Telefono Comune

en: Common Post Office Box
it: Casella Postale Comune

en: Common Postal Code
it: CAP Comune

en: Common State/Province
it: Provincia o Stato Comune

en: Common Street
it: Strada Comune

en: Common Video Call
it: Video Chiamata Comune

en: Communications
it: Comunicazioni

en: Company
it: Azienda

en: Company Address
it: Indirizzo Lavoro

en: Company Phone
it: Telefono Azienda

en: Connection failure
it: Connessione fallita

en: Contact Search
it: Ricerca Contatti

en: Contacts
it: Contatti

en: Contacts displayed:
it: Contatti visualizzati:

en: Contacts in list: %s
it: Contatti nella lista: %s

en: Copy
it: Copia

en: Count
it: Conta

en: Create
it: Crea

en: Create Address Book
it: Crea Rubrica

en: Create a new Address Book
it: Crea una nuova Rubrica

en: Create a new Contact List in:
it: Crea una nuova Lista Contatti in:

en: Created
it: Creato

en: De_lete
it: Cance_lla

en: Delete
it: Cancella

en: Delete "%s"
it: Cancella "%s"

en: Delete %s
it: Cancella %s

en: Delete Group "%s"
it: Elimina Gruppo "%s"

en: Delete denied.
it: Eliminazione negata.

en: Delete failed: (%s) %s
it: Eliminazione fallita: (%s) %s

en: Deleting contacts is not available.
it: Eliminazione dei contatti non possibile.

en: Deletion failed
it: Eliminazione Fallita

en: Department
it: Dipartimento

en: Description
it: descrizione

en: Display
it: Visualizza

en: Display Preferences
it: Visualizza Preferenze

en: Download
it: Scarica

en: Download vCard
it: Scarica vCard

en: Duplicate Search
it: Ricerca Duplicati

en: Duplicates of %s
it: Duplicati di %s

en: Duplicates of %s "%s"
it: Duplicati di %s "%s"

en: Edit
it: Modifica

en: Edit "%s"
it: Modifica '%s'

en: Edit %s
it: Modifica '%s'

en: Edit Group "%s"
it: Modifica Gruppo "%s"

en: Edit/View Group Members
it: Visualizza/Modifica Membri del Gruppo

en: Emails
it: Email

en: Error adding %d contact(s) to list.
it: Errore nell'inserimento di %d cotatti nella lista.

en: Error adding %d of %d requested contact(s) to list.
it: Errore nell'inserimento di %d cotatti su %d nella lista.

en: Error deleting %d contact. | Error deleting %d contacts.
it[0]: Errore nella cancellazione del contatto %d.
it[1]: Errore nella cancellazione dei contatti %d.

en: Error deleting %d of %d requested contact. | Error deleting %d of %d requested contacts.
it[0]: Errore nella cancellazione di %d di %d richiesta contatto.
it[1]: Errore nella cancellazione di %d di %d richiesta contatti.

en: Error removing %d contact(s) from list.
it: Errore nella cancellazione di %d cotatti dalla lista.

en: Error removing %d of %d requested contact(s) from list.
it: Errore nella cancellazione di %d cotatti su %d dalla lista.

en: Error searching the address book: %s
it: Errore nella ricerca nella rubrica: %s

en: Export
it: Esporta

en: Export Address Book
it: Esporta Rubrica

en: Export only the selected contacts.
it: Esporta solo i contatti selezionati

en: Export the following address book completely.
it: Esporta la seguente rubrica completamente.

en: Facebook Friends
it: Amici Facebook

en: Failed to add %s to %s: %s
it: Aggiungimento del %s a %s falita: %s

en: Failed to browse list
it: Impossibile esaminare la lista

en: Failed to change name: (%s) %s; Old DN = %s, New DN = %s, Root = %s
it: Modifica fallita del nome: (%s) %s; vecchio DN = %s, Nuovo DN = %s, Root %s

en: Failed to find object to be added: %s
it: Ricerca di oggetti da aggiungere fallita: %s

en: Failed to search the address book
it: Ricerca nella rubrica fallita

en: Failed to search the directory: %s
it: Ricerca nella directory fallita: %s

en: Favourite Recipients
it: Cartelle Preferite

en: Files
it: File

en: Find
it: Trova

en: Finish
it: Fine

en: First Name
it: Nome

en: Freebusy URL
it: URL libero/occupato

en: From
it: Da

en: Gender
it: Sesso

en: Group
it: Gruppo

en: Home Address
it: Indirizzo Abitazione

en: Home Address Extended
it: Indirizzo Abitazione

en: Home City
it: Città Abitazione

en: Home Country
it: Paese Abitazione

en: Home Email
it: Email Personale

en: Home Fax
it: Fax Abitazione

en: Home Latitude
it: Latitudine Abitazione

en: Home Longitude
it: Longitudine Abitazione

en: Home Mobile Phone
it: Cellulare Personale

en: Home Phone
it: Telefono Abitazione

en: Home Post Office Box
it: Casella Postale Abitazione

en: Home Postal Code
it: CAP Abitazione

en: Home State/Province
it: Provincia o Stato Abitazione

en: Home Street Address
it: Indirizzo Abitazione

en: Home Video Call
it: Video Chiamata Abitazione

en: Home Website URL
it: Sito web personale

en: IM Address
it: Indirizzo IM

en: Import Address Book, Step %d
it: Importazione Rubrica, step %d

en: Import/Export Address Books
it: Importa/Esporta Rubriche

en: Initials
it: Iniziali

en: Instant Messenger
it: Messaggistica Istantanea

en: Invalid ID
it: ID invalido

en: Invalid address book: %s
it: Rubrica non valida: %s

en: Invalid contact unique ID
it: ID univoco contatto invalido

en: Invalid email
it: Indirizzo e-mail non valido.

en: Invalid entry
it: Dato non valido.

en: Invalid key specified.
it: Chiave invalida specificata.

en: Invalid name
it: Nome non valido.

en: Job Title
it: Titolo Lavoro

en: LDAP support is required but the LDAP module is not available or not loaded.
it: Il supporto LDAP è richiesto ma il modulo LDAP non è disponibile o caricato.

en: LDIF Address Book
it: Rubrica LDIF

en: Language
it: Lingua

en: Last Modified
it: Ultima Modifica

en: Last Name
it: Cognome

en: Last change:
it: Ultima modifica:

en: Latitude
it: Latitudine

en: List
it: Lista

en: Location
it: Luogo

en: Longitude
it: Longitudine

en: Malformed request.
it: Richiesta non valida.

en: Manage Address Books
it: Gestisci Rubriche

en: Mark this as your own contact
it: Seleziona come tua informazione personale

en: Matching
it: Corrispondente

en: Maximum Number of Contacts
it: Numero massimo di Contatti.

en: Maximum number of pages
it: Numero massimo di pagine

en: Middle Names
it: Nomi Centrali

en: Missing DN in LDAP source configuration.
it: Manca il DN nella configurazione LDAP.

en: Mobile Phone
it: Cellulare

en: Modify failed: (%s) %s
it: Modifica fallita: (%s) %s

en: More Options...
it: Altre Opzioni...

en: More than 1 entry found
it: Risulta più di un dato.

en: Move
it: Sposta

en: Mulberry Address Book
it: Rubrica Mulberry

en: Multiple contacts found with same unique ID.
it: Trovati conatti multipli con lo stesso ID univoco.

en: Multiple persons with address [%s], but none with name [%s] already exist
it: Diverse persone con indirizzo [%s], ma nessuna con nome [%s] nella rubrica.

en: My Address Book
it: Rubrica Personale

en: Name
it: Nome

en: Name Format
it: Formato Nome

en: Name Prefixes
it: Prefissi Nome

en: Name Suffixes
it: Suffissi Nome

en: Name:
it: Nome:

en: New Contact
it: Nuovo Contatto

en: Next
it: Successivo

en: Nickname
it: nome

en: No %s entry found for %s
it: Nessun dato %s trovato per %s.

en: No Address Books are currently available. Import and Export is disabled.
it: Nessuna rubrica è al momento disponibile. Importazione/Esportazione disattivata.

en: No Address Books are currently available. Searching is disabled.
it: Nessuna rubrica è al momento disponibile. La ricerca è disattivata.

en: No address book specified
it: Nessuna rubrica specificata.

en: No contacts found
it: Nessun contatto trovato

en: No contacts match the current filter.
it: Nessun contatto corrisponde al filtro corrente.

en: No duplicates found.
it: Nessun duplicato trovato.

en: No matching contacts
it: Nessun contatto corrispondente

en: No source for favourite recipients exists.
it: Non esiste nessun archivio per contatti preferiti.

en: No vCard data was found.
it: Nessun vCard trovato.

en: None
it: Nessuno

en: Not Found
it: Non Trovato

en: Not found
it: Non Trovato

en: Notes
it: Note

en: Number of items per page
it: Numero di elementi per pagina

en: Object not found
it: Oggetto non trovato

en: Object with UID %s does not exist!
it: Oggetto con UID %s non esiste!

en: Occupation
it: Occupazione

en: Office
it: Ufficio

en: Only one vcard supported.
it: Solo un vCard è supportato.

en: Organization
it: Azienda

en: Other
it: Altro

en: Other Address
it: Altro Indirizzo

en: Other City
it: Altra Città

en: Other Country
it: Altro Paese

en: Other Post Office Box
it: Altra Casella Postale

en: Other Postal Code
it: Altro CAP

en: Other State/Province
it: Altro Stato/Provincia

en: Other Street Address
it: Altro Indirizzo

en: PGP Public Key
it: Chiave PGP pubblica

en: Pager
it: Cercapersone

en: Permanently delete this contact?
it: Eliminare definitivamente questo contatto?

en: Permission denied
it: Permesso Negato

en: Personal
it: Personale

en: Photo
it: Foto

en: Photo MIME Type
it: Foto MIME Type

en: Pine Address Book
it: Rubrica Pine

en: Please name the new contact list:
it: Inserisci il nome della nuova lista:

en: Previous
it: Precedente

en: Private Address Book
it: Rubrica Privata

en: Query failed: (%s) %s
it: Query fallita: (%s) %s

en: Radio Phone
it: Telefono Radio

en: Read failed: (%s) %s
it: Lettura fallita: (%s) %s

en: Reading contacts is not available.
it: La visualizzazione dei contatti non è disponibile.

en: Really delete the address book "%s"? This cannot be undone and all contacts in this address book will be permanently removed.
it: Sei sicuro di eliminare la rubrica %s?. Questa operazione non può essere annullata e tutti i contatti di questa rubrica saranno eliminati permanentemente.

en: Remove from this list
it: Elimina da questa lista

en: Removing user data is not supported in the current address book storage driver.
it: L'attuale database delle rubriche non permette l'eliminazione delle informazioni dell'utente.

en: Replace existing address book with the imported one? <strong>Warning: This deletes all entries in your current address book.</strong>
it: Sostituire la rubrica esistente con una importata? <strong>Attenzione: Questa azione elimina tutte le voci della rubrica corrente.</strong>

en: Requested object not found.
it: Oggetto richiesto non trovato.Sostituisci la rubrica esistente con quella impostata? <strong>Attenzione: questo eliminerà tutti i contatti nella rubrica attuale.</strong>

en: Reset to Defaults
it: Ritorna alle impostazioni di Default

en: S/MIME Public Certificate
it: Certificato Pubblico S/MIME

en: STARTTLS failed: (%s) %s
it: STARTTLS  fallita: (%s) %s

en: Save
it: Salva

en: Save search as a virtual address book?
it: Salva la ricerca come rubrica Virtuale?

en: Saving contacts is not available.
it: Il salvataggio dei contatti non è disponibile

en: Search
it: Cerca

en: Search duplicates in:
it: Ricerca duplicati in:

en: Search failed
it: Ricerca fallita

en: Search failed: %s
it: Ricerca fallita: %s

en: Search for:
it: Ricerca di:

en: Searching is not available.
it: La ricerca non è disponibile.

en: Select contact
it: Seleziona un contatto

en: Select the address book to export from:
it: Seleziona la fonte da cui esportare:

en: Select the address book to import to:
it: Seleziona il calendario verso cui importare:

en: Select the address books that should be used for synchronization with external devices:
it: Selezionare la rubrica che deve essere usata per la sincronizzazione con strumenti esterni:

en: Select the charset of the source file:
it: Seleziona il set di caratteri del file sorgente:

en: Select the export format:
it: Seleziona il formato di esportazione:

en: Select the file to import:
it: Seleziona il file da importare:

en: Select the format of the source file:
it: Seleziona il formato in cui esportare:

en: Select the format used to <em>display</em> names:
it: Seleziona il formato utilizzato per <em>visualizzare</em> nomi:

en: Select the format used to <em>sort</em> names:
it: Seleziona il formato utilizzato per <em>ordinare</em> nomi:

en: Select view to display by default and paging preferences.
it: Selezionare Visualizza per la visualizzazione di default e le preferenze delle pagine.

en: Select which fields to display in the address lists.
it: Seleziona quali campi mostrare nella lista indirizzi.

en: Select which format to display names.
it: Seleziona in quale formato visualizzare i nomi.

en: Selected address book "%s".
it: Seleziona rubrica '%s'.

en: Shared Address Books
it: Rubrica Condivisa

en: Shared Directory
it: Carella Condivisa

en: Show %s
it: Mostra %s

en: Show Both
it: Mostra entrambi

en: Show Contacts
it: Mostra Contatti

en: Show Lists
it: Mostra Liste

en: Sort Direction
it: Direzione di ordinamento

en: Sort by %s
it: Ordina per %s

en: Sort by %s only
it: Ordina solo per %s

en: Sort by %s, then by %s
it: Ordina per %s, poi per %s

en: Source:
it: Sorgente

en: Sources
it: Sorgenti

en: Spouse
it: Sposo

en: Successfully added %d contact(s) to list.
it: Aggiunti con successo %d contatti alla lista

en: Successfully added %s to %s
it: Aggiunto con successo %s a %s

en: Successfully created the contact list "%s".
it: Lista Contatti "%s" creata con successo.

en: Successfully created virtual address book "%s"
it: Rubrica Virtuale  "%s" creata con successo.

en: Successfully deleted %d contact. | Successfully deleted %d contacts.
it[0]: Eliminato con successo %d contatto.
it[1]: Eliminati con successo %d contatti.

en: Successfully merged two contacts.
it: Uniti con successo i due contatti.

en: Successfully removed %d contact(s) from list.
it: Eliminati con successo %d contatti dalla lista.

en: Synchronization Preferences
it: Preferenze di sincronizzazione

en: Tab separated values
it: Valori separati da Tab

en: Target Address Book
it: Rubrica destinazione

en: Target Contact List
it: Lista Contatti destinazione

en: The %s file didn't contain any contacts.
it: Il file %s non contiene contatti.

en: The VFS backend needs to be configured to enable attachment uploads.
it: Il backend VFS deve essere configurato per accettare upload di allegati

en: The address book "%s" does not exist.
it: La rubrica "%s" non esiste.

en: The address book "%s" has been created.
it: La rubrica "%s" è stata creata.

en: The address book could not be purged: %s
it: la rubrica non può essere svuotata: %s

en: The address book with your own contact doesn't exist anymore.
it: La rubrica con il contatto personale non esiste più.

en: The addressbook "%s" has been deleted.
it: la rubrica %s è stato eliminata

en: The addressbook "%s" has been renamed to "%s".
it: La rubrica "%s" è stata rinominata in %s.

en: The addressbook "%s" has been saved.
it: La rubrica "%s" è stata salvata.

en: The contact you requested does not exist.
it: L'oggetto richiesto non esiste.

en: The file "%s" has been deleted.
it: Il file %s è stato eliminato

en: The import can be finished despite the warnings.
it: L'impostazione può essere ultimata malgrado gli avvertimenti.

en: The requested contact was not found.
it: Oggetto richiesto non trovato.

en: There are no browseable address books.
it: Non ci sono rubriche sfogliabili.

en: There are no writeable address books. None of the available address books are configured to allow you to add new entries to them. If you believe this is an error, please contact your system administrator.
it: Nessuna delle rubriche disponibili è configurata in modo da consertirti di aggiungere nuove entrate. Se pensi sia un errore, per favore contatta il tuo amministratore di sistema.

en: There is %d contact in this list that is not viewable to you | There are %d contacts in this list that are not viewable to you
it[0]: C'è %d contatto in questa lista che non è visibile da te
it[1]: Ci sono %d contatti in questa lista che non sono visibili da te

en: There was a problem creating the virtual address book: %s
it: Si è verificato un errore nella creazione della rubrica virtuale %s

en: There was an error adding the new contact. Contact your system administrator for further help.
it: C'è stato un errore aggiungendo questo oggetto. Contatta il tuo amministratore di sistema per ulteriore aiuto.

en: There was an error communicating with the ActiveSync server: %s
it: Si è verificato un errore durante la comunicazione con il server ActiveSync: %s

en: There was an error creating a new list.
it: Errore nella creazione di una nuova lista.

en: There was an error deleting "%s" from the source address book.
it: Si è verificato un errore nell'eliminazione di %s dalla rubrica.

en: There was an error deleting this contact: %s
it: Errore nella cancellazione del contatto: %s.

en: There was an error displaying the list
it: Errore nella visualizzazione della lista

en: There was an error importing the data: %s
it: Errore nell'importazione dei dati: %s

en: There was an error importing the iCalendar data.
it: Errore nell'importazione dell'iCalendar

en: There was an error removing an address book for %s
it: Errore nella rimozione di una rubrica per %s

en: There was an error saving the contact. Contact your system administrator for further help.
it: C'è stato un errore aggiungendo questo oggetto. Contatta il tuo amministratore di sistema per ulteriore aiuto.

en: There were no addresses to export.
it: Non ci sono indirizzi da esportare.

en: These address books will display in this order:
it: Queste rubriche verranno visualizzate in questo ordine:

en: This address book cannot be deleted
it: Questa rubrica non può essere eliminata

en: This contact has been marked as your own.
it: Questo contatto è stato selezionato come propria informazione personale.

en: This file format is not supported.
it: Questo formato di file non è supportato.

en: This person already has a %s entry in the address book
it: Questa persona ha già una %s scheda nella rubrica.

en: This will be the default address book when adding or importing contacts.
it: Questa sarà la rubrica di default nell'inserimento o impostazione di contatti.

en: Time Zone
it: Fuso Orario

en: Unable to find contact owner.
it: Impossibile trovare il proprietario del contatto.

en: Unable to load the definition of %s.
it: Impossibile caricare le definizioni di %s.

en: Unable to save address book "%s": %s
it: Impossibile salvare la rubrica %s: %s

en: Unsupported Content-Type: %s
it: Content-Type Non Supportato: %s

en: View Contact
it: Visualizza Contatto

en: View to display by default:
it: Vista da mostrare di default:

en: Website URL
it: Sito web

en: Work Address
it: Indirizzo Ufficio

en: Work Address Extended
it: Indirizzo Ufficio Esteso

en: Work City
it: Città Ufficio

en: Work Country
it: Paese Ufficio

en: Work Email
it: Email Ufficio

en: Work Fax
it: Fax Ufficio

en: Work Latitude
it: Latitudine Ufficio

en: Work Longitude
it: Longitudine Ufficio

en: Work Mobile Phone
it: Cellulare Ufficio

en: Work Phone
it: Telefono Ufficio

en: Work Post Office Box
it: Casella Postale Ufficio

en: Work Postal Code
it: CAP Ufficio

en: Work State/Province
it: Provincia o Stato Ufficio

en: Work Street Address
it: Indirizzo Ufficio

en: Work Video Call
it: Video Chiamata Ufficio

en: Work Website URL
it: Sito web Ufficio

en: You are not allowed to change this addressbook.
it: Non sei abilitato alla modifica di questa rubrica.

en: You are not allowed to create more than %d contacts in "%s".
it: Non sei abilitato a creare più di %d contatti in "%s".

en: You are not allowed to delete this addressbook.
it: Non sei autorizzato a eliminare questa rubrica.

en: You are not connected to Facebook. Create a Facebook connection in the Global Preferences.
it: Non sei connesso a Facebook. Creare una connessione Facebook nelle preferenze globali.

en: You cannot add new contacts to a virtual address book
it: Non si possono inserire contatti in una Rubrica Virtuale.

en: You cannot delete contacts from a virtual address book
it: Non si possono eliminare contatti da una Rubrica Virtuale.

en: You didn't mark a contact as your own yet.
it: Non hai ancora selezionato un contatto come tua informazione personale.

en: You do not have permission to view this contact.
it: Non hai il permesso di visualizzare questo contatto.

en: You do not have permission to view this object.
it: Non hai il permesso di visualizzare l'oggetto.

en: You do not have permissions to delete this address book.
it: Non hai il permesso di eliminare questa rubrica.

en: You don't have sufficient permissions to read the address book that contains your own contact.
it: Non si dispone di autorizzazioni sufficienti per leggere la rubrica che contiene il contatto personale.

en: You must provide a name for virtual address books.
it: Inserire un nome per la Rubrica Virtuale.

en: You must select a target address book.
it: Devi prima selezionare un indirizzo.

en: You must select a target contact list.
it: Devi prima selezionare una lista di destinazione.

en: You must select at least one contact first.
it: Devi prima specificare almeno un contatto.

en: You only have permission to view this contact.
it: Hai solo il permesso di visualizzare il contatto.

en: Your default address book is not browseable.
it: La tua rubrica di default non è sfogliabile.

en: Your own contact
it: Il tuo contatto personale

en: Your own contact cannot be found in the address book.
it: Il tuo contatto personale non può essere trovato nella rubrica.

en: _Browse
it: _Sfoglia

en: _Contacts
it: _Contatti

en: _Delete
it: _Elimina

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Import/Export
it: _Importa/Esporta

en: _Lists
it: _Liste

en: _My Address Books
it: _Le Mie Rubriche

en: _New Contact
it: _Nuovo Contatto

en: _Remove from this list
it: _Elimina da questa lista

en: _Search
it: _Cerca

en: _View
it: _Visualizza

en: ascending
it: crescente

en: by %s
it: da %s

en: by me
it: da me

en: contact
it: contatto

en: contacts.csv
it: contatti.csv

en: contacts.ldif
it: contatti.ldif

en: contacts.tsv
it: contatti.tsv

en: contacts.vcf
it: contatti.vcf

en: descending
it: discendente

en: female
it: femmina

en: in %s
it: in '%s'

en: male
it: maschio

en: no formatting
it: nessuna formattazione

en: to a Contact List
it: in una Lista Contatti

en: to a different Address Book
it: in una Rubrica differente
