Turba 2.0-cvs - en to nn translation catalogue (112 entries)

en: %s file successfully imported
nn: Fila %s vart importert

en: Add Contact ...
nn: Legg til kontakt...

en: Add a new contact
nn: Legg til ny kontakt

en: Add failed
nn: Kunne ikkje legge til

en: Add
nn: Legg til

en: Address Book Listing
nn: Adresseboklisting

en: Addressbook is read-only.
nn: Adresseboka er berre lesbar

en: Advanced Search
nn: Avansert søk

en: Available Columns:
nn: Tilgjengelege kolonner:

en: Browse
nn: Bla gjennom

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Cell Phone
nn: Mobiltelefon

en: Choose the order of the columns to display in the address list.
nn: Vel rekkefølgja på kolonnene som skal visast i adresselista.

en: Clear Search
nn: Nullstill søk

en: Column Options
nn: Alternativ for kolonne

en: Company
nn: Firma

en: Contents of %s
nn: Innhald i %s

en: Default Display
nn: Standardvising

en: Delete
nn: Slett

en: Deletion failed
nn: Kunne ikkje slette

en: Directory
nn: Katalog

en: Display Options
nn: Visingsalternativ

en: Edit '%s'
nn: Endre '%s'

en: Edit
nn: Endre

en: Email
nn: E-post

en: Error while searching directory.
nn: Feil ved søking i katalog.

en: Export Addressbook
nn: Eksporter adressebok

en: Export
nn: Eksport

en: Failed to access the specified address book.
nn: Fekk ikkje tilgang til den spesifiserte adresseboka.

en: Failed to browse %s.
nn: Kunne ikkje bla i %s.

en: Failed to connect to the specified directory.
nn: Kunne ikkje kople til den spesifiserte katalogen.

en: Failed to search the directory: %s
nn: Kunne ikkje søke i katalogen: %s

en: Failed to search the specified directory.
nn: Kunne ikkje søke i den spesifiserte katalogen.

en: Fax
nn: Faks

en: Find
nn: Finn

en: From
nn: Frå

en: Help
nn: Hjelp

en: Home Address
nn: Adresse, privat

en: Home Phone
nn: Telefon, privat

en: If importing CSV data: does the first row contain the field names?
nn: Dersom du importerer CSV-data; inneheld den første rada feltnamn?

en: Illegal or malformed form data.
nn: Ulovleg eller feil utforma data.

en: Import Addressbook
nn: Importer adressebok

en: Import/Export Addressbooks
nn: Importer/eksporter adressebøker

en: Import/Export
nn: Import/eksport

en: Invalid addressbook.
nn: Ugyldig adressebok.

en: Invalid e-mail address.
nn: Ugyldig e-postadresse.

en: Invalid email.
nn: Ugyldig e-postadresse.

en: Invalid name.
nn: Ugyldig namn.

en: Invalid public key.
nn: Ugyldig offentleg nøkkel.

en: Language
nn: Språk

en: Matching
nn: samsvarande med

en: More than 1 entry returned.
nn: Meir enn 1 oppføring returnert.

en: Mulberry addressbook sucessfully imported
nn: Mulberry-adressebok vart importert

en: Name
nn: Namn

en: No public key found for %s.
nn: Fann ingen offentleg nøkkel for %s.

en: None of the available address books are configured to allow you to add new entries to them. If you believe this is an error, please contact your system administrator.
nn: Ingen av deil tilgjengelege adressebøkene er konfigurert til å la deg legge til nye oppføringar. Dersom du meinar dette er feil, ver venleg og kontakt din systemadministrator.

en: Notes
nn: Notatar

en: Options
nn: Alternativ

en: PGP Public Key
nn: PGP offentleg nøkkel

en: Pine addressbook sucessfully imported
nn: Pine-adressebok vart importert

en: Please choose an address book to add a contact to.
nn: Vel ei adressebok for å legge til ei kontakt.

en: Please select a directory:
nn: Vel ein katalog:

en: Reset
nn: Nullstill

en: Save Changes
nn: Lagre endringar

en: Save
nn: Lagre

en: Search Results
nn: Søkeresultat

en: Search
nn: Søk

en: Search&nbsp;Results
nn: Søkeresultat

en: Select the destination to import to:
nn: Vel mål for import:

en: Select the file to import:
nn: Vel fil som skal importerast:

en: Select the format to export to:
nn: Vel format å eksportere til:

en: Select the format to import from:
nn: Vel format å importere frå:

en: Select the source to export from:
nn: Vel kjelde å eksportere frå:

en: Select view to display by default.
nn: Vel vising som skal brukast som standard.

en: Select which fields to display in the address lists.
nn: Vel kva felt som skal visast i adresselistene.

en: Select your preferred language:
nn: Vel ønska språk:

en: Selected Columns:
nn: Tilgjengelege kolonner:

en: Send mail to %s
nn: Send post til %s

en: Set your preferred display language.
nn: Set ønska språk.

en: Some of Turba's configuration files are missing:
nn: Nokre av Turba sine konfigurasjonsfiler manglar:

en: The data got lost.
nn: Dataene forsvann

en: The data was lost
nn: Dataene forsvann

en: The file contained no data.
nn: Fila inneheld ingen data.

en: There are no browseable address books.
nn: Ingen adressebøker tilgjengeleg for gjennomsyning.

en: There are no entries in %s.
nn: Ingen oppføringar i %s.

en: There are no writeable address books.
nn: Ingen adressebøker med skrivetilgang.

en: There was a problem with the file upload. The file may have been larger than the maximum allowed size.
nn: Problem ved opplasting av fil. Fila var kanskje større enn den maksimalt tillatte storleiken.

en: There was an error adding this object. Contact your system administrator for further help.
nn: Feil når objektet skulle leggast til. Kontakt din systemadministrator for vidare hjelp.

en: There was an error deleting this object. Contact your system administrator for further help.
nn: Feil når objektet skulle slettast. Kontakt din systemadministrator for vidare hjelp.

en: There was an error importing the data.
nn: Det skjedde ein feil ved import av data.

en: There was an error importing the uploaded file
nn: Det skjedde ein feil ved import av den opplasta fila

en: This file controls the default preferences for Turba, and also controls which preferences users can alter.
nn: Denne fila kontrollerer standardinnstillingane for Turba, og kontrollerer også kva innstillingar brukarar kan endre.

en: This file controls the stylesheet that is used to set colors and fonts in addition to or overriding Horde defaults.
nn: Denne fila kontrollerer stilarket som blir brukt til å definere fargar og skrifttypar, og legg til eller overstyrer standardverdiane til Horde.

en: This file defines the Turba global attribute names and types - names, email addresses, etc.
nn: Denne fila definerer dei globale attributtnamna og -typane for Turba - namn, e-postadresser, osb.

en: This file defines the list of available sources for Turba.
nn: Denne fila definerer lista over tilgjengelege kjelder for Turba.

en: This is the main Turba configuration file. It contains paths and options for the Turba scripts.
nn: Dette er hovedkonfigurasjonsfila for Turba. Den inneheld katalognamn og alternativ for skripta i Turba.

en: This person already has a public key in the addressbook.
nn: Denne personen har allereie ein offentleg nøkkel i adresseboka.

en: This person is already in your addressbook.
nn: Denne personen er allereie i adresseboka di.

en: Title
nn: Tittel

en: Turba is not properly configured
nn: Turba er ikkje ordentleg konfigurert

en: Unable to load the definition of %s.
nn: Kunne ikkje laste inn definisjonen til %s.

en: User Options
nn: Brukaralternativ

en: View to display by default:
nn: Bruk denne visinga som standard:

en: Work Address
nn: Adresse, arbeid

en: Work Phone
nn: Telefon, arbeid

en: You didn't map any fields from the imported file to the corresponding fields in Turba.
nn: Du kopla ingen felt frå den importerte fila til korresponderande felt i Turba.

en: Your Information
nn: Din informasjon

en: [Edit]
nn: [Endre]

en: add column
nn: legg til kolonne

en: move left
nn: flytt venstre

en: move right
nn: flytt høgre

en: remove column
nn: fjern kolonne
