Turba 2.0-cvs - en to pt translation catalogue (296 entries)

en:  Add an IMSP Address Book
pt: Adicionar um Livro de Endereços IMSP

en:  Delete IMSP Address Book
pt: Remover um Livro de Endereços IMSP

en: "%s" already exists and was not imported.
pt: "%s" já existe e, por isso, não foi importado.

en: "%s" was not copied because it is a list.
pt: "%s" não foi copiado por ser uma lista.

en: "%s" was not moved because it is a list.
pt: "%s" não foi movido por ser uma lista.

en: "Firstname Lastname"  (ie. John Doe)
pt: "Próprio Apelido" (e.g., José Silva)

en: "Lastname, Firstname" (ie. Doe, John)
pt: "Apelido, Próprio" (e.g., Silva, José)

en: %s added.
pt: %s adicionado.

en: %s file successfully imported
pt: Ficheiro %s importado com sucesso

en: %s to %s of %s
pt: %s a %s de %s

en: %s's Address Book
pt: Contactos de %s

en: A browser that supports iFrames is required
pt: É necessário um navegador que suporte iFrames

en: Above search form
pt: Sobre o formulário de procura

en: Access denied to %s
pt: Acesso a %s negado

en: Add
pt: Adicionar

en: Add address book
pt: Adicionar livro de endereços

en: Add and Delete IMSP address books
pt: Adicionar e Remover livros de endereços IMSP

en: Add column
pt: Adicionar coluna

en: Add file
pt: Adicionar arquivo

en: Add to
pt: Adicionar a

en: Adding contacts is not available.
pt: Adição de contactos indisponível.

en: Address Book
pt: Livro de Endereços

en: Address Book Listing
pt: Listagem dos Contactos

en: Address Books
pt: Livros de Endereços

en: Address book entry
pt: Contacto

en: Address book successfully purged.
pt: Livro de endereços purgado com sucesso.

en: Address book to delete
pt: Livro de endereços a remover

en: Address books that will not be displayed:
pt: Livros de endereços que não serão mostrados:

en: Advanced Search
pt: Pesquisa Avançada

en: Alias
pt: Alcunha

en: All
pt: Tudo

en: Already Exists
pt: Já Existe

en: Are you sure that you want to delete %s?
pt: Quer mesmo remover %s?

en: Are you sure that you want to delete the selected entries?
pt: Quer mesmo remover as entradas seleccionadas?

en: Ascending
pt: Crescente

en: Basic Search
pt: Procura Básica

en: Below search form
pt: Sob o formulário de procura

en: Bind failed: (%s) %s
pt: Ligação falhou: (%s) %s

en: Birthday
pt: Aniversário

en: Browse
pt: Navegar

en: Business Category
pt: Categoria de Negócio

en: Can't add a group to itself.
pt: Não se pode adicionar um grupo a si mesmo.

en: Check _All/None
pt: Marcar _Tudo/Nada

en: Choose a name
pt: Escolha um nome

en: Choose an address book
pt: Escolha o livro de endereços

en: Choose an address book:
pt: Escolha um livro de endereços:

en: Choose which address books to display, and in what order:
pt: Escolha os livros de endereços a mostrar e a sua ordem:

en: Choose which address books to use.
pt: Escolha os livros de endereços a usar.

en: Choose which columns to display and in what order:
pt: Escolha as colunas a mostrar e a sua ordem:

en: Column Options
pt: Opções de Coluna

en: Columns that will not be displayed:
pt: Colunas que não serão mostradas:

en: Comma separated values
pt: Valores separados por vírgulas

en: Comma separated values (Microsoft Outlook)
pt: Valores separados por vírgulas (Microsoft Outlook)

en: Company
pt: Empresa

en: Company Address
pt: Morada na Empresa

en: Connection failed: %s
pt: Ligação falhou: %s

en: Connection failure
pt: Falha de ligação

en: Contact Search
pt: Procura de Contactos

en: Contacts in list: %s
pt: Contactos na lista: %s

en: Copy
pt: Copiar

en: Create
pt: Criar

en: Create Address Book
pt: Criar Livro de Endereços

en: Create a new Contact List in:
pt: Criar uma nova Lista de Contactos em:

en: Created
pt: Criado

en: Default sorting direction:
pt: Direcção de ordenação por omissão:

en: Delete
pt: Remover

en: Delete Address Book
pt: Remover Livro de Endereços

en: Delete Confirmation
pt: Confirmação de Remoção

en: Delete button behaviour
pt: Comportamento do botão de remoção.

en: Delete failed: (%s) %s
pt: Remoção falhou: (%s) %s

en: Deleting contacts is not available.
pt: Remoção de contactos indisponível.

en: Deletion failed
pt: Remoção falhou

en: Department
pt: Departamento

en: Descending
pt: Decrescente

en: Description
pt: Descrição

en: Directory
pt: Directório

en: Display
pt: Mostrar

en: Display Options
pt: Opções de Visualização

en: Do you want to confirm deleting entries?
pt: Deseja confirmar a remoção de entradas?

en: Download
pt: Receber

en: Download vCard
pt: Descarregar vCard

en: Edit
pt: Editar

en: Edit "%s"
pt: Editar "%s"

en: Edit Address Books
pt: Editar Livros de Endereços

en: Edit entry for %s
pt: Editar entrada de %s

en: Email
pt: Correio Electrónico

en: Entry for %s updated, but saving the uploaded file failed: %s
pt: Entrada de %s actualizada, mas o arquivo carregado não foi guardado: %s

en: Entry for %s updated.
pt: Entrada de %s actualizada.

en: Error adding %d contact(s) to list.
pt: Erro ao adicionar à lista %d contacto(s).

en: Error adding %d of %d requested contact(s) to list.
pt: Erro ao adicionar à lista %d contacto(s) de %d pretendidos(s).

en: Error deleting %d contact(s).
pt: Erro ao remover %d contacto(s).

en: Error deleting %d of %d requested contacts(s).
pt: Erro ao remover %d contacto(s) de %d pretendidos(s).

en: Error removing %d contact(s) from list.
pt: Erro ao remover da lista %d contacto(s).

en: Error removing %d of %d requested contact(s) from list.
pt: Erro ao remover da lista %d contacto(s) de %d pretendidos(s).

en: Error searching the address book: %s
pt: Erro ao procurar no livro de endereços: %s

en: Export
pt: Exportar

en: Export Address Book
pt: Exportar Livro de Endereços

en: Export only the selected contacts.
pt: Exportar apenas os contactos seleccionados

en: Export the following address book completely.
pt: Exportar na íntegrar o livro de endereços que se segue.

en: Failed to access the address book: %s
pt: Falhou acesso ao livro de endereços: %s

en: Failed to add %s to %s: %s
pt: Falhou adição de %s a %s: %s

en: Failed to browse list
pt: Falhou navegação da lista

en: Failed to browse the directory
pt: Falhou navegação do directório

en: Failed to change name: (%s) %s; Old DN = %s, New DN = %s, Root = %s
pt: Falhou a mudança do nome: (%s) %s; Old DN = %s, New DN = %s, Root = %s

en: Failed to find object to be added: %s
pt: Procura do objecto a adicionar falhou: %s

en: Failed to search the address book
pt: Procura no livro de endereços falhada

en: Failed to search the directory: %s
pt: Pesquisa no directório falhou: %s

en: Files
pt: Arquivos

en: Find
pt: Procurar

en: Finish
pt: Terminar.

en: First Name
pt: Nome Próprio

en: Freebusy URL
pt: URL de livre/ocupado

en: From
pt: De

en: Global Address Book
pt: Lista de Endereços Global

en: Group
pt: Grupo

en: Home Address
pt: Morada de Casa

en: Home City
pt: Cidade de Casa

en: Home Country
pt: País de Casa

en: Home Phone
pt: Telefonei de Casa

en: Home Postal Code
pt: Código Postal de Casa

en: Home State/Province
pt: Estado/Província de Casa

en: Home Street Address
pt: Rua de Casa

en: IMSP Address Book Administration
pt: Administração de Livros de Endereços IMSP

en: Import Address Book, Step %d
pt: Importar Lista de Endereços, Passo %d

en: Import/Export Address Books
pt: Importar/Exportar Listas de Endereços

en: Invalid ID
pt: ID Inválido.

en: Invalid address book
pt: Livro de endereços inválido.

en: Invalid address book: %s
pt: Livro de endereços inválido: %s

en: Invalid email
pt: Endereço de correio electrónico inválido.

en: Invalid entry
pt: Entrada Inválida.

en: Invalid key specified.
pt: Chave inválida especificada.

en: Invalid name
pt: Nome Inválido.

en: Invalid objectId
pt: objectID Inválido.

en: LDAP support is required but the LDAP module is not available or not loaded.
pt: Suporte LDAP é necessário mas o módulo LDAP não está disponível ou não está carregado.

en: Last Modified
pt: Modificado

en: Last Name
pt: Último Nome

en: List
pt: Lista

en: Matching
pt: Correspondente

en: Maximum Number of Contacts
pt: Número Máximo de Contactos

en: Maximum number of pages
pt: Número máximo de páginas

en: Menu List
pt: Lista de Menus

en: Missing DN in LDAP source configuration.
pt: Falta DN na configuração do LDAP fonte

en: Mobile Phone
pt: Telemóvel

en: Modify failed: (%s) %s
pt: Modificação falhou: (%s) %s

en: More than 1 entry found
pt: Encontrada mais que uma entrada.

en: Move
pt: Mover

en: Move left
pt: Mover à esquerda

en: Move right
pt: Mover à direita

en: Mulberry Address Book
pt: Livro de Endereços Mulberry

en: Multiple persons with address [%s], but none with name [%s] already exist
pt: Há várias pessoas com o endereço [%s], mas nenhuma com o nome [%s]

en: My Address Book
pt: O Meu Livro de Endereços

en: My Address Books
pt: Os Meus Livros de Endereços

en: Name
pt: Nome

en: Name Format
pt: Formato do Nome

en: New Contact
pt: Novo Contacto

en: Next
pt: Próxima

en: Nickname
pt: Alcunha

en: No %s entry found for %s
pt: Não se encontrou entrada %s para %s

en: No address books found.
pt: Não se encontrou livros de endereços.

en: No contacts found
pt: Não se encontrou contactos

en: No vCard data was found.
pt: Não se encontrou dados vCard.

en: None
pt: Nenhuma

en: Notes
pt: Notas

en: Number of items per page
pt: Número de itens por página

en: Object not found
pt: Objecto não encontrado.

en: Office
pt: Escritório

en: Once you save this option page, the address book will be permanently deleted. If this is not what you want, then you must change your selection to "None".
pt: Logo que guarde esta página de opções o livro de endereços será permanentemente removido. Se não é isso que deseja, deverá alterar a sua selecção para "Nenhum".

en: Only one vcard supported.
pt: Apenas um vcard suportado.

en: Other Options
pt: Outras Opções

en: PGP Public Key
pt: Chave Pública PGP

en: Permission Denied
pt: Permissão Negada

en: Permission denied
pt: Permissão Negada

en: Permissions
pt: Permissões

en: Pine Address Book
pt: Livro de Endereços Pine

en: Please name the new contact list:
pt: Por favor dê um nome à nova lista de contactos:

en: Previous
pt: Anterior

en: Query failed: (%s) %s
pt: A interrogação falhou: (%s) %s

en: Quick Search
pt: Procura Rápida

en: Read failed: (%s) %s
pt: A leitura falhou: (%s) %s

en: Reading contacts is not available.
pt: Leitura de contactos indisponível.

en: Really delete this contact?
pt: Deseja mesmo remover este contacto?

en: Records displayed:
pt: Registos mostrados:

en: Remove address book
pt: Remover livro de endereços

en: Remove column
pt: Remover coluna

en: Remove from this list
pt: Remover desta lista

en: Replace existing address book with the imported one? <strong>Warning: This deletes all entries in your current address book.</strong>
pt: Substituir livro de endereços existente pelo importado? <strong>Aviso: Isso removerá todas as entradas no seu livro de endereços corrente.</strong>

en: Requested object not found.
pt: Objecto pedido não encontrado.

en: Reset to Defaults
pt: Voltar a Valores por Omissão

en: S/MIME Public Certificate
pt: Certificado Público S/MIME

en: STARTTLS failed: (%s) %s
pt: STARTLS falhou: (%s) %s

en: Save
pt: Guardar

en: Saving contacts is not available.
pt: Não é possível guardar contactos.

en: Search
pt: Procurar

en: Search failed
pt: Procura falhou

en: Search failed: %s
pt: Procura falhou: %s

en: Searching is not available.
pt: Procura indisponível.

en: Searching...
pt: Procurando...

en: Select an address book to delete
pt: Seleccione o livro de endereços a remover

en: Select an address book to edit
pt: Seleccione o livro de endereços a modificar

en: Select the address book to export from:
pt: Seleccione o livro de endereços do qual exportar:

en: Select the address book to import to:
pt: Seleccione o livro de endereços para o qual importar:

en: Select the charset of the source file:
pt: Seleccione o conjunto de caracteres (charset) do ficheiro fonte:

en: Select the export format:
pt: Seleccione o formato de exportação:

en: Select the file to import:
pt: Seleccione o ficheiro a importar:

en: Select the format of the source file:
pt: Seleccione o formato do ficheiro fonte:

en: Select the format used to display names:
pt: Seleccione o formato usado para mostrar nomes:

en: Select view to display by default, sort options, and paging options.
pt: Escolha a vizualização por omissão e as opções de ordenação e paginação.

en: Select which fields to display in the address lists.
pt: Escolher os campos visíveis nas listas de contactos.

en: Select which format to display names.
pt: Escolher com que formato mostrar os nomes.

en: Selected address book "%s".
pt: Seleccionado o livro de endereços "%s".

en: Show %s
pt: Mostrar %s

en: Show All
pt: Mostrar Tudo

en: Show Contacts
pt: Mostrar Contactos

en: Show Lists
pt: Mostrar Listas

en: Sort Direction
pt: Direcção de Ordenação

en: Sources
pt: Fontes

en: Specify where you want advanced search results to appear.
pt: Especifique onde pretende que apareçam os resultados da procura.

en: Successfully added %d contact(s) to list.
pt: A adição de %d contactos à lista teve sucesso.

en: Successfully added %s to %s
pt: Adicação de %s a %s teve sucesso

en: Successfully created the contact list "%s".
pt: A criação da lista de contactos "%s" teve sucesso.

en: Successfully deleted %d contact(s).
pt: A remoção de %d contactos teve sucesso.

en: Successfully removed %d contact(s) from list.
pt: A remoção de %d contactos da lista teve sucesso.

en: Tab separated values
pt: Valores separados por tabulações

en: The %s file didn't contain any contacts.
pt: O ficheiro %s não continha quaisquer contactos.

en: The VFS backend needs to be configured to enable attachment uploads.
pt: O mecanismo VFS precisa de ser configurado para suportar o carregamento de anexos.

en: The address book "%s" does not exist.
pt: O livro de endereços "%s" não existe.

en: The address book "%s" was created successfully.
pt: O livro de endereços "%s" foi criado com sucesso.

en: The address book "%s" was removed successfully.
pt: O livro de endereços "%s" foi removido com sucesso.

en: The address book "%s" was successfully updated.
pt: O livro de endereços "%s" foi actualizado com sucesso.

en: The address book could not be purged: %s
pt: O livro de endereços não pôde ser purgado: %s

en: The contact you requested does not exist.
pt: O contacto pedido não existe.

en: The file "%s" has successfully been deleted.
pt: O arquivo "%s" foi removido com sucesso.

en: The import can be finished despite the warnings.
pt: A importação pode ser concluída apesar dos avisos.

en: There are no browseable address books.
pt: Não há livros de endereços navegáveis.

en: There are no writeable address books. None of the available address books are configured to allow you to add new entries to them. If you believe this is an error, please contact your system administrator.
pt: Não há livros de endereços alteráveis. Nenhum dos livros de endereços disponíveis está configurado para permitir a adição de novas entradas. Se achar que isto é um erro, por favor contacte o administrador do sistema.

en: There was an error adding the new contact. Contact your system administrator for further help.
pt: Ocorreu um erro ao adicionar este contacto. Contacte o seu administrador de sistema para obter ajuda.

en: There was an error creating a new list.
pt: Ocorreu um erro ao criar uma nova lista.

en: There was an error creating this address book: %s
pt: Ocorreu um erro ao criar o livro de endereços: %s

en: There was an error deleting "%s" from the source address book.
pt: Ocorreu um erro ao remover "%s" do livro de endereços de origem.

en: There was an error deleting this contact: %s
pt: Ocorreu um erro ao remover este contacto: %s

en: There was an error displaying the list
pt: Ocorreu um erro ao mostrar a lista

en: There was an error importing the data: %s
pt: Ocorreu um erro na importação de dados: %s

en: There was an error importing the iCalendar data.
pt: Ocorreu um erro na importação de dados iCalendar.

en: There was an error removing this address book: %s
pt: Ocorreu um erro ao remover o livro de endereços: %s

en: There was an error updating this address book: %s
pt: Ocorreu um erro ao actualizar o livro de endereços: %s

en: There was an error updating this entry: %s
pt: Ocorreu um erro ao actualizar esta entrada: %s

en: There were no addresses to export.
pt: Não havia endereços a exportar.

en: These address books will display in this order:
pt: Os livros de endereços serão mostrados por esta ordem:

en: These columns will display in this order:
pt: As colunas serão mostradas por esta ordem:

en: This file format is not supported.
pt: Este formato de ficheiro não é suportado.

en: This person already has a %s entry in the address book
pt: Esta pessoa já tem uma entrada %s no seu livro de endereços.

en: This will be the default address book when adding or importing contacts.
pt: Este será o livro de endereços a usar, por omissão, quando adicionando ou importando contactos.

en: Title
pt: Título

en: Unable to create new share. Missing source type.
pt: Impossível criar a nova partilha. Tipo da fonte em falta.

en: Unable to load the definition of %s.
pt: Impossível ler a definição de %s.

en: Undo Changes
pt: Voltar atrás nas alterações

en: Unsupported Content-Type: %s
pt: Tipo de conteúdo (Content-Type) não é suportado: %s

en: View "%s"
pt: Ver "%s"

en: View Contact
pt: Ver Contacto

en: View to display by default:
pt: Visualização a mostrar por defeito:

en: Website URL
pt: URL da página Web

en: Work Address
pt: Endereço do Emprego

en: Work City
pt: Cidade do Emprego

en: Work Country
pt: País do Emprego

en: Work Phone
pt: Telefone do Emprego

en: Work Postal Code
pt: Código Postal do Emprego

en: Work State/Province
pt: Estado/Província do Emprego

en: Work Street Address
pt: Rua do Emprego

en: You are not allowed to create more than %d contacts in "%s".
pt: Não está autorizado a criar mais do que %d contactos em "%s".

en: You do not have permission to view this contact.
pt: Não tem permissão para ver este contacto.

en: You do not have permission to view this object.
pt: Não tem permissão para ver este objecto.

en: You do not have permissions to delete this source.
pt: Não tem permissão para remover esta fonte.

en: You must select a target address book.
pt: Tem de seleccionar um livro de endereços alvo.

en: You must select a target list.
pt: Tem de seleccionar uma lista alvo.

en: You must select at least one contact first.
pt: Tem de seleccionar primeiro pelo menos um contacto.

en: You must select at least one entry first.
pt: Tem de seleccionar primeiro pelo menos uma entrada.

en: You only have permission to view this contact.
pt: Só tem permissão para ver este contacto.

en: Your default address book is not browseable.
pt: O seu livro de endereços por omissão não é navegável.

en: [no value]
pt: [sem valor]

en: _Browse
pt: _Navegar

en: _Contacts
pt: _Contactos

en: _Delete
pt: _Remover

en: _Import/Export
pt: _Importar/Exportar

en: _Lists
pt: _Listas

en: _My Address Books
pt: Os _Meus Livros de Endereços

en: _New Contact
pt: _Novo Contacto

en: _Remove from this list
pt: Remov_er desta lista

en: _Search
pt: _Procurar

en: contact.vcf
pt: contacto.vcf

en: contacts.csv
pt: contactos.csv

en: contacts.tsv
pt: contactos.tsv

en: contacts.vcf
pt: contactos.vcf

en: no formatting
pt: sem formatação

en: none
pt: nenhum

en: to a Contact List
pt: a uma Lista Contactos

en: to a different Address Book
pt: a um outro Livro de Endereços
