Turba 2.0-cvs - en to sv translation catalogue (409 entries)

en: "%s" already exists and was not imported.
sv: "%s" finns redan och importerades inte.

en: "%s" updated, but saving the uploaded file failed: %s
sv: "%s" uppdaterades, men uppladdad fil kunde inte sparas: %s

en: "%s" updated.
sv: "%s"uppdaterades.

en: "%s" was not copied because it is a list.
sv: "%s" kopierades inte eftersom det är en lista.

en: "%s" was not moved because it is a list.
sv: "%s" flyttades inte eftersom det är en lista.

en: "Firstname Lastname"  (ie. John Doe)
sv: "Förnamn Efternamn"  (dvs. John Doe)

en: "Lastname, Firstname" (ie. Doe, John)
sv: "Efternamn, Förnamn" (dvs. Doe, John)

en: %d. %s of %s
sv: %d. %s av %s

en: %s added.
sv: %s lades till.

en: %s file successfully imported.
sv: %s filen är importerad

en: %s in %s
sv: %s i %s

en: %s to %s of %s
sv: %s till %s av %s

en: << Merge this into the first contact
sv: << Infoga detta i första kontakten

en: A browser that supports iframes is required
sv: En webläsare som stödjer iFrames krävs

en: Access denied to %s
sv: Access nekad till %s

en: Add
sv: Lägg till

en: Add file
sv: Lägg till fil

en: Add to
sv: Lägg till i

en: Added or updated %d contact, but at least one contact failed: | Added or updated %d contacts, but at least one contact failed:
sv[0]: Lade till eller updaterade %d kontakt, men minst ett fel inträffade
sv[1]: Lade till eller updaterade %d kontakter, men minst ett fel inträffade

en: Adding contacts is not available.
sv: Det går inte att lägga till kontakter

en: Address Book
sv: Adressbok

en: Address Book List
sv: Lista på adressböcker

en: Address Book Listing
sv: Lista på adressböcker

en: Address Books
sv: Adressböcker

en: Address book of %s
sv: %s adressböcker

en: Address book successfully purged.
sv: Adressbooken är tömd.

en: Address books that will not be displayed:
sv: Adressböcker som inte visas:

en: Advanced Search
sv: Avancerad sökning

en: All
sv: Alla

en: All state removed for your ActiveSync devices. They will resynchronize next time they connect to the server.
sv: Status borttagen för samtliga ActiveSync-enheter. De kommer att synkronisera när de ansluter till servern.

en: Already Exists
sv: Finns redan

en: Anniversaries
sv: Jubileum

en: Anniversary
sv: Jubileum

en: Are you sure that you want to delete %s?
sv: Är det säkert att du vill radera %s?

en: Are you sure that you want to delete the selected contacts?
sv: Är du säker att du vill radera vald post?

en: Assistant
sv: Assistent

en: Assistant Phone
sv: Assistens telefonnummer

en: Basic Search
sv: Sökning

en: Bind failed: (%s) %s
sv: Anslutning misslyckades: (%s) %s

en: Birthday
sv: Födelsedag

en: Birthdays
sv: Födelsedagar

en: Blank name
sv: Namn tomt

en: Both
sv: Båda

en: Browse
sv: Lista

en: Business Category
sv: Typ av företag

en: Can't add a group to itself.
sv: Kan inte lägga till grupp till sig själv.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Car Phone
sv: Mobiltelefon

en: Category
sv: Kategori

en: Change %s sort to %s
sv: Ändra %s sortering till %s

en: Change Permissions
sv: Ändra behörigheter

en: Check All/None
sv: Markera _Alla/Ingen

en: Check _All/None
sv: Markera _Alla/Ingen

en: Children
sv: Barn

en: Choose an address book
sv: Välj en adressbok

en: Choose which address books to display, and in what order:
sv: Välj adressböcker som skall visas och i vilken ordning:

en: Choose which address books to use for synchronization with external devices.
sv: Välj adressböcker som skall synkronisera med externa enheter.

en: Choose which address books to use.
sv: Välj adressböcker som skall användas.

en: Click an address book to sort its columns. Drag columns to re-arrange them. Check a column to enable it.
sv: Klicka på adressbok för att välja. Flytta kolumner med dra-och-släpp. Markera i ruta för visning.

en: Close
sv: Stäng

en: Close Search
sv: Stäng sökning

en: Column Preferences
sv: Inställning av kolumnvisning

en: Comma separated values
sv: Kommaseparerade värden

en: Comma separated values (Microsoft Outlook)
sv: Kommaseparerade värden (Microsoft Outlook)

en: Common Address Extended
sv: Ytterligare rad hemadress

en: Common City
sv: Hemort

en: Common Country
sv: Hemland

en: Common Phone
sv: Hemtelefon

en: Common Post Office Box
sv: Boxadress hem

en: Common Postal Code
sv: Postnr, hem

en: Common State/Province
sv: Region, hem

en: Common Street
sv: Gatuadress hem

en: Common Video Call
sv: Videokonferens

en: Communications
sv: Kommunikation

en: Company
sv: Företag

en: Company Address
sv: Adress, företag

en: Company Phone
sv: Telefon arbete

en: Connection failure
sv: Förbindelse misslyckades

en: Contact Search
sv: Sök kontakt

en: Contacts
sv: Kontakter

en: Contacts displayed:
sv: Poster visade:

en: Contacts in list: %s
sv: Kontakter i listan: %s

en: Copy
sv: Kopiera

en: Count
sv: Antal

en: Create
sv: Skapa

en: Create Address Book
sv: Skapa adressbok

en: Create a new Address Book
sv: Skapa en ny adressbok

en: Create a new Contact List in:
sv: Skapa ny kontaktlista i:

en: Created
sv: Skapad

en: De_lete
sv: Ra_dera

en: Delete
sv: Radera

en: Delete "%s"
sv: Radera "%s"

en: Delete %s
sv: Radera %s

en: Delete Group "%s"
sv: Radera gruppen "%s"

en: Delete denied.
sv: Radering nekades

en: Delete failed: (%s) %s
sv: Radering misslyckades: (%s) %s

en: Deleting contacts is not available.
sv: Det går inte att radera kontakter

en: Deletion failed
sv: Radering misslyckades

en: Department
sv: Avdelning

en: Description
sv: Beskrivning

en: Display
sv: Visa

en: Display Preferences
sv: Inställningar för visning

en: Download
sv: Hämta

en: Download vCard
sv: Ladda ner vCard

en: Duplicate Search
sv: Kopiera sökning

en: Duplicates of %s
sv: Dubletter av %s

en: Duplicates of %s "%s"
sv: Dubletter av %s "%s"

en: Edit
sv: Ändra

en: Edit "%s"
sv: Ändra "%s"

en: Edit %s
sv: Ändra "%s"

en: Edit Group "%s"
sv: Ändra grupp för "%s"

en: Edit/View Group Members
sv: Ändra/Visa gruppmedlemmar

en: Email
sv: E-post

en: Emails
sv: E-post

en: Error adding %d contact(s) to list.
sv: Fel när %d kontakt(er) skulle läggas till i listan.

en: Error adding %d of %d requested contact(s) to list.
sv: Fel när %d av %d skulle läggas till i lista.

en: Error deleting %d contact. | Error deleting %d contacts.
sv[0]: Fel vid radering av kontakten %d.
sv[1]: Fel vid radering av kontakter %d.

en: Error deleting %d of %d requested contact. | Error deleting %d of %d requested contacts.
sv[0]: Fel vid radering av %d av %d begärd kontakt.
sv[1]: Fel vid radering av %d av %d begärda kontakter.

en: Error removing %d contact(s) from list.
sv: Fel när %d kontakter skulle raderas från listan.

en: Error removing %d of %d requested contact(s) from list.
sv: Fel när %d av %d kontakter skulle raderas från listan.

en: Error searching the address book: %s
sv: Fel vid sökning i adressbok: %s

en: Export
sv: Exportera

en: Export Address Book
sv: Exportera adressbok

en: Export only the selected contacts.
sv: Exportera enbart markerade kontakter.

en: Export the following address book completely.
sv: Exportera hela denna adressbok.

en: Facebook Friends
sv: Vänner i Facebook

en: Failed to add %s to %s: %s
sv: Kunde inte lägga till %s till %s: %s

en: Failed to browse list
sv: Kunde inte visa listan

en: Failed to change name: (%s) %s; Old DN = %s, New DN = %s, Root = %s
sv: Kunde inte ändra namn: (%s) %s; Gammalt DN = %s, Nytt DN = %s, Root = %s

en: Failed to find object to be added: %s
sv: Hittade inte objekt som skulle läggas till: %s

en: Failed to search the address book
sv: Fel vid sökning i adressboken

en: Failed to search the directory: %s
sv: Misslyckades att söka i katalogen: %s

en: Favourite Recipients
sv: Favoritmottagare

en: Files
sv: Filer

en: Find
sv: Sök

en: Finish
sv: Slutför

en: First Name
sv: Förnamn

en: From
sv: Från

en: Gender
sv: Kön

en: Group
sv: Grupp

en: Home Address
sv: Adress, hem

en: Home Address Extended
sv: Adress, hem, utökad

en: Home City
sv: Hemort

en: Home Country
sv: Hemland

en: Home Email
sv: Privat e-post

en: Home Fax
sv: Fax hem

en: Home Latitude
sv: Latitud, hem

en: Home Longitude
sv: Longitud, hem

en: Home Mobile Phone
sv: Mobiltelefon privat

en: Home Phone
sv: Hemtelefon

en: Home Post Office Box
sv: Boxnummer, hem

en: Home Postal Code
sv: Postnr, hem

en: Home State/Province
sv: Region, hem

en: Home Street Address
sv: Gatuadress, hem

en: Home Video Call
sv: Videokonferens, hem

en: Home Website URL
sv: Hemsida

en: Import Address Book, Step %d
sv: Import adressbok, steg %d

en: Import/Export Address Books
sv: Importera/Exportera adressböcker

en: Initials
sv: Initialer

en: Instant Messenger
sv: Meddelandesystem

en: Invalid ID
sv: Felaktigt ID

en: Invalid address book: %s
sv: Ogiltig adressbok: %s

en: Invalid contact unique ID
sv: Ogiltigt unikt kontakt-ID

en: Invalid email
sv: Ogiltig e-post

en: Invalid entry
sv: Ogiltigt värde

en: Invalid key specified.
sv: Ogiltig nyckel angiven.

en: Invalid name
sv: Ogiltigt namn

en: Job Title
sv: Yrkestitel

en: Kolab Home Server
sv: Kolabserver

en: LDAP support is required but the LDAP module is not available or not loaded.
sv: LDAP-stöd krävs, men LDAP-modulen är inte tillgänglig eller laddad.

en: LDIF Address Book
sv: Adressbok i LDIF-format

en: Language
sv: Språk

en: Last Modified
sv: Senast ändrad

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Last change:
sv: Senast ändrad

en: Latitude
sv: Latitud

en: List
sv: Lista

en: Location
sv: Plats

en: Logo
sv: Logotyp

en: Logo MIME Type
sv: MIME-typ för logotyp

en: Longitude
sv: Longitud

en: Malformed request.
sv: Felaktigt utformad begäran

en: Manage Address Books
sv: Hantera adressböcker

en: Manager
sv: Chef

en: Mark this as your own contact
sv: Markera som personlig kontakt

en: Matching
sv: Matchar

en: Maximum Number of Contacts
sv: Maximalt antal kontakter

en: Maximum number of pages
sv: Maximalt antal sidor

en: Middle Names
sv: Mellannamn

en: Missing DN in LDAP source configuration.
sv: Saknar DN i LDAP-konfiguration.

en: Mobile Phone
sv: Mobiltelefon

en: Modify failed: (%s) %s
sv: Ändring misslyckades: (%s) %s

en: More Options...
sv: Fler inställningar...

en: More than 1 entry found
sv: Mer än 1 värde hittades

en: Move
sv: Flytta

en: Mulberry Address Book
sv: Mulberry adressbok

en: Multiple contacts found with same unique ID.
sv: Mer än en kontakts fanns med samma ID

en: Multiple persons with address [%s], but none with name [%s] already exist
sv: Flera personer med adressen [%s], men ingen med namnet [%s] existerar

en: My Address Book
sv: Personlig adressbok

en: Name
sv: Namn

en: Name Format
sv: Namnformat

en: Name Prefixes
sv: Namnprefix

en: Name Suffixes
sv: Namnsuffix

en: Name:
sv: Namn

en: New Contact
sv: Ny kontakt

en: Next
sv: Nästa

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: No %s entry found for %s
sv: Post %s saknas för %s

en: No Address Books are currently available. Import and Export is disabled.
sv: Inga adressböcker tillgängliga, import och export är inaktiverade

en: No Address Books are currently available. Searching is disabled.
sv: Inga adressböcker tillgängliga, sökning inaktiverad

en: No address book specified
sv: Ingen dressbok har angivits.

en: No contacts found
sv: Inga kontakter hittades.

en: No contacts match the current filter.
sv: Inga kontakter matchar denna regel

en: No duplicates found.
sv: Inga dubletter hittades.

en: No matching contacts
sv: Ingen matchande kontakt

en: No source for favourite recipients exists.
sv: Ingen källa för Favoritmottagare finns.

en: No vCard data was found.
sv: Information om vCard saknas.

en: None
sv: Ingen

en: Not Found
sv: Hittades inte

en: Not found
sv: Hittades inte

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Number of items per page
sv: Antal poster per sida

en: Object not found
sv: Objektet hittades inte

en: Object with UID %s does not exist!
sv: Objekt med UID %s existerar inte!

en: Occupation
sv: Yrke

en: Office
sv: Kontor

en: Only one vcard supported.
sv: Endast ett vCard stöds.

en: Organization
sv: Organisation

en: Other
sv: Ytterligare

en: Other Address
sv: Ytterligare adress

en: Other City
sv: Ytterligare stad

en: Other Country
sv: Ytterligare land

en: Other Post Office Box
sv: Ytterligare boxadress

en: Other Postal Code
sv: Ytterligare postnr

en: Other State/Province
sv: Ytterligare region

en: Other Street Address
sv: Ytterligare gatuadress

en: PGP Public Key
sv: Publik PGP-nyckel

en: Pager
sv: Personsökare

en: Permanently delete this contact?
sv: Radera kontakten permanent?

en: Permission denied
sv: Behörighet nekades

en: Personal
sv: Personlig

en: Photo
sv: Foto

en: Photo MIME Type
sv: MIME-typ för foto

en: Pine Address Book
sv: Pine adressbok

en: Please name the new contact list:
sv: Skriv in ett namn på den nya kontaktlistan:

en: Previous
sv: Föregående

en: Private Address Book
sv: Privat adressbok

en: Query failed: (%s) %s
sv: Sökning misslyckades: (%s) %s

en: Radio Phone
sv: Radiotelefon

en: Read failed: (%s) %s
sv: Läsning misslyckades: (%s) %s

en: Reading contacts is not available.
sv: Se kontakter är inte tillgängligt

en: Really delete the address book "%s"? This cannot be undone and all contacts in this address book will be permanently removed.
sv: Skall adressboken "%s" verkligen raderas? Alla kontakter tas bort permanent.

en: Remove from this list
sv: Ta bort från aktuell lista

en: Removing user data is not supported in the current address book storage driver.
sv: Det går inte att radera data från denna databas

en: Replace existing address book with the imported one? <strong>Warning: This deletes all entries in your current address book.</strong>
sv: Ersätt befintlig adressbok med den importerade? <strong>Varning: Alla poster i aktuell adressbok kommer att raderas.</strong>

en: Requested object not found.
sv: Efterfrågat objekt saknas.

en: Reset to Defaults
sv: Återställ till grundinställningar

en: S/MIME Public Certificate
sv: Publikt S/MIME-certifikat

en: STARTTLS failed: (%s) %s
sv: STARTTLS misslyckades: (%s) %s

en: Save
sv: Spara

en: Save search as a virtual address book?
sv: Spara som virtuell adressbok?

en: Saving contacts is not available.
sv: Spara kontakter är inte tillgängligt

en: Search
sv: Sök

en: Search duplicates in:
sv: Sök efter dubletter i:

en: Search failed
sv: Sökning misslyckades

en: Search failed: %s
sv: Sökning misslyckades: %s

en: Search for:
sv: Sök efter:

en: Searching is not available.
sv: Sökning är inte tillgänglig

en: Select contact
sv: Välj kontakt

en: Select the address book to export from:
sv: Välj adressbok att exportera från:

en: Select the address book to import to:
sv: Välj adressbok att importera till:

en: Select the address books that should be used for synchronization with external devices:
sv: Välj adressbok att synkronisera med externa enheter:

en: Select the charset of the source file:
sv: Välj teckenuppsättning på importfilen:

en: Select the export format:
sv: Välj exportformat:

en: Select the file to import:
sv: Välj fil att importera:

en: Select the format of the source file:
sv: Välj format på importfilen:

en: Select the format used to <em>display</em> names:
sv: Välj format för <em>visning</em> av namn:

en: Select the format used to <em>sort</em> names:
sv: Välj format för <em>sortera</em> av namn:

en: Select view to display by default and paging preferences.
sv: Välj vy som skall visas som standard, sorterings- och sidinställning.

en: Select which fields to display in the address lists.
sv: Välj vilka fält som visas i adresslistan.

en: Select which format to display names.
sv: Välj format hur namn visas.

en: Selected address book "%s".
sv: Vald adressbok "%s".

en: Shared Address Books
sv: Delade adressböcker

en: Shared Directory
sv: Delad katalogtjänst

en: Show %s
sv: Visa %s

en: Show Both
sv: Visa båda

en: Show Contacts
sv: Visa kontakter

en: Show Lists
sv: Visa listor

en: Sort Direction
sv: Sorteringsriktning

en: Sort by %s
sv: Sortera efter %s

en: Sort by %s only
sv: Sortera efter %s enbart

en: Sort by %s, then by %s
sv: Sortera efter %s, sedan %s

en: Source:
sv: Databas:

en: Sources
sv: Databaser

en: Spouse
sv: Make

en: Successfully added %d contact(s) to list.
sv: %d kontakt(er) lades till i lista.

en: Successfully added %s to %s
sv: %s lades till i %s

en: Successfully created the contact list "%s".
sv: Skapade kontaktlistan "%s".

en: Successfully created virtual address book "%s"
sv: Skapade kontaktlistan "%s".

en: Successfully deleted %d contact. | Successfully deleted %d contacts.
sv[0]: %d raderades.
sv[1]: %d raderades

en: Successfully merged two contacts.
sv: Två kontakter har slagits ihop.

en: Successfully removed %d contact(s) from list.
sv: %d kontakt(er) har tagits bort från listan.

en: Synchronization Preferences
sv: Inställningar för synkronisering

en: Tab separated values
sv: Tabseparerade värden

en: Target Address Book
sv: Adressbok att importera till

en: Target Contact List
sv: Kontaktlista att importera till

en: The %s file didn't contain any contacts.
sv: Filen %s innehåll inga kontakter.

en: The VFS backend needs to be configured to enable attachment uploads.
sv: VFS behöver konfigureras för att aktivera uppladdning av bilagor.

en: The address book "%s" does not exist.
sv: Adressboken "%s" finns inte.

en: The address book "%s" has been created.
sv: Adressbok "%s" har skapats.

en: The address book could not be purged: %s
sv: Adressboken kunde inte tömmas: %s

en: The address book with your own contact doesn't exist anymore.
sv: Adressboken med dine egna uppgifter finns inte längre.

en: The addressbook "%s" has been deleted.
sv: Adressbok "%s" är raderad.

en: The addressbook "%s" has been renamed to "%s".
sv: Adressbok "%s" är namnändrad till "%s".

en: The addressbook "%s" has been saved.
sv: Adressbok "%s" är sparad.

en: The contact you requested does not exist.
sv: Kontakten du söker existerar inte.

en: The file "%s" has been deleted.
sv: Filen "%s" är raderad.

en: The import can be finished despite the warnings.
sv: Importen kan avslutas trots varningar.

en: The requested contact was not found.
sv: Efterfrågad kontakt kunde inte hittas.

en: There are no browseable address books.
sv: Det finns inga adressböcker att visa.

en: There are no writeable address books. None of the available address books are configured to allow you to add new entries to them. If you believe this is an error, please contact your system administrator.
sv: Ingen av de tillgängliga adressböckerna är konfigurerade så att du får lägga till kontakter i dem, Om du tror att det är ett fel, kontakta din system-administratör.

en: There is %d contact in this list that is not viewable to you | There are %d contacts in this list that are not viewable to you
sv[0]: Det finns %d kontakt i denna lista som inte visas
sv[1]: Det finns %d kontakter i denna lista som inte visas

en: There was a problem creating the virtual address book: %s
sv: Fel vid radering av %s från adressbok.

en: There was an error adding the new contact. Contact your system administrator for further help.
sv: Det uppstod problem  när kontakten skulle läggas till. Kontakta din systemadministratör för ytterligare hjälp.

en: There was an error communicating with the ActiveSync server: %s
sv: Det gick inte att kontakta ActiveSync-servern: %s.

en: There was an error creating a new list.
sv: Fel vid skapandet av ny lista.

en: There was an error deleting "%s" from the source address book.
sv: Fel vid radering av "%s" från databasens adressbok.

en: There was an error deleting this contact: %s
sv: Fel vid radering av kontakt: %s

en: There was an error displaying the list
sv: Fel vid visning av list

en: There was an error importing the data: %s
sv: Fel vid import av data: %s.

en: There was an error importing the iCalendar data.
sv: Fel vid import av iCalendar data.

en: There was an error removing an address book for %s
sv: Fel vid borttagning av adressbok för %s

en: There was an error saving the contact. Contact your system administrator for further help.
sv: Det uppstod problem  när kontakten skulle sparas. Kontakta din systemadministratör för hjälp.

en: There were no addresses to export.
sv: Inga adresser att exportera.

en: These address books will display in this order:
sv: Adressböckerna visas i den här ordningen:

en: This address book cannot be deleted
sv: Denna adressboken kan inte raderas

en: This contact has been marked as your own.
sv: iDenna kontakt har markerats som din egen

en: This file format is not supported.
sv: Filformatet stöds inte.

en: This person already has a %s entry in the address book
sv: Personen har redan ett värde för %s i adressboken

en: This will be the default address book when adding or importing contacts.
sv: Förvald adressbok för nya och importerade kontakter.

en: Time Zone
sv: Tidszon

en: Unable to find contact owner.
sv: Kan inte hitta ägare till denna kontakt

en: Unable to load the definition of %s.
sv: Kan inte ladda definitionen av %s.

en: Unable to save address book "%s": %s
sv: Kan inte spara adressbok "%s": %s

en: Unsupported Content-Type: %s
sv: Content-Type stöds inte: %s

en: View Contact
sv: Visa kontakt

en: View to display by default:
sv: Vy som skall visas som standard

en: Website URL
sv: Hemsida

en: Work Address
sv: Adress, arbete

en: Work Address Extended
sv: Adress, arbete

en: Work City
sv: Stad, arbete

en: Work Country
sv: Land, arbete

en: Work Email
sv: E-post

en: Work Fax
sv: Fax, arbete

en: Work Latitude
sv: Latitud

en: Work Longitude
sv: Longitud

en: Work Mobile Phone
sv: Mobiltelefon

en: Work Phone
sv: Telefon, arbete

en: Work Post Office Box
sv: Box, arbete

en: Work Postal Code
sv: Postnr, arbete

en: Work State/Province
sv: Region, arbete

en: Work Street Address
sv: Gatuadress, arbete

en: Work Video Call
sv: Videokonferensnummer

en: Work Website URL
sv: Hemsida

en: You are not allowed to change this addressbook.
sv: Du har inte behörighet att ändra denna adressbok.

en: You are not allowed to create more than %d contacts in "%s".
sv: Du har inte behörighet skapa mer än %d kontakter i "%s".

en: You are not allowed to delete this addressbook.
sv: Du har inte behörighet att radera denna adressbok.

en: You are not connected to Facebook. Create a Facebook connection in the Global Preferences.
sv: Du har inte skapat en anslutning till Facebook, detta görs i Allmänna Inställningar

en: You cannot add new contacts to a virtual address book
sv: Det går inte att lägga till nya kontakter i en  virtuell adressbok

en: You cannot delete contacts from a virtual address book
sv: Det går inte att radera kontakter i en virtuell adressbok

en: You didn't mark a contact as your own yet.
sv: Du har inte markerat någon kontakt som din egen

en: You do not have permission to view this contact.
sv: Du är inte behörig att visa aktuell kontakt.

en: You do not have permission to view this object.
sv: Du har inte behörighet att visa objektet.

en: You do not have permissions to delete this address book.
sv: Du har inte behörighet att radera denna adressbok.

en: You don't have sufficient permissions to read the address book that contains your own contact.
sv: Du har inte behörighet att läsa adressboken med dina personliga uppgifter.

en: You must provide a name for virtual address books.
sv: Du måste välja ett namn på kontaktlistor.

en: You must select a target address book.
sv: Du måste välja en adressbok som mål.

en: You must select a target contact list.
sv: Du måste välja en lista som mål.

en: You must select at least one contact first.
sv: Välj minst en kontakt först.

en: You only have permission to view this contact.
sv: Du har enbart behörighet att visa aktuell kontakt.

en: Your default address book is not browseable.
sv: Din förvalda adressbok är inte läsbar.

en: Your own contact
sv: Dina egna uppgifter

en: Your own contact cannot be found in the address book.
sv: Dina egna uppgifter kunde inte hittas i adressboken.

en: _Browse
sv: _Lista

en: _Contacts
sv: _Kontakter

en: _Delete
sv: _Radera

en: _Edit
sv: Ändra

en: _Import/Export
sv: _Importera/Exportera

en: _Lists
sv: _Listor

en: _My Address Books
sv: _Mina Adressböcker

en: _New Contact
sv: _Ny kontakt

en: _Remove from this list
sv: _Radera från listan.

en: _Search
sv: _Sök

en: _View
sv: _Visa

en: ascending
sv: Stigande

en: by %s
sv: efter %s

en: by me
sv: av mig

en: contact
sv: kontakt

en: contacts.csv
sv: kontakter.csv

en: contacts.ldif
sv: kontakter.ldif

en: contacts.tsv
sv: kontakter.tsv

en: contacts.vcf
sv: kontakter.vcf

en: descending
sv: Fallande

en: female
sv: kvinna

en: in %s
sv: i %s

en: male
sv: man

en: no formatting
sv: ingen formatering

en: to a Contact List
sv: till kontaktlista

en: to a different Address Book
sv: till annan adressbok
