Turba (3.0.3-git) - en to uk translation catalogue (408 entries)

en: "%s" already exists and was not imported.
uk: "%s" вже існує не був імортований.

en: "%s" updated, but saving the uploaded file failed: %s
uk: "%s" оновлено, але зберегти підвантажений файл не вдалось: %s

en: "%s" updated.
uk: "%s" оновлено.

en: "%s" was not copied because it is a list.
uk: "%s" не скопійовано, бо це список.

en: "%s" was not moved because it is a list.
uk: "%s" не переміщено, бо це список.

en: "Firstname Lastname"  (ie. John Doe)
uk: "Ім'я Прізвище"  (напр. Петро Петренко)

en: "Lastname, Firstname" (ie. Doe, John)
uk: "Прізвище, Ім'я"  (напр. Петренко, Петро)

en: %d. %s of %s
uk: %d. %s з %s

en: %s added.
uk: %s додано.

en: %s file successfully imported.
uk: Файл %s успішно імпортовано.

en: %s in %s
uk: %s в %s

en: %s to %s of %s
uk: %s по %s з %s

en: << Merge this into the first contact
uk: << Приэднати це до першого контакту

en: Access denied to %s
uk: Доступ до %s заборонено

en: Add
uk: Додати

en: Add file
uk: Додати файл

en: Add to
uk: Додати до

en: Added or updated %d contact, but at least one contact failed: | Added or updated %d contacts, but at least one contact failed:
uk[0]: Додано або оновлено %d контакт, але принаймні один контакт невдалий:
uk[1]: Додано або оновлено %d контакти, але принаймні один контакт невдалий:
uk[2]: Додано або оновлено %d контактів, але принаймні один контакт невдалий:

en: Adding contacts is not available.
uk: Внесення контактів неможливе.

en: Address Book
uk: Адресник

en: Address Book Listing
uk: Перегляд Адресника

en: Address Books
uk: Адресники

en: Address book does not exist
uk: Адресника "%s" не існує.

en: Address book of %s
uk: Адресник %s

en: Address book successfully purged.
uk: Адресник успішно очищено.

en: Addressbook entry could not be loaded.
uk: Вмістиме адресника, не відображається.

en: Advanced Search
uk: Розширений пошук

en: Alias
uk: Псевдонім

en: All
uk: Всі

en: All state removed for your ActiveSync devices. They will resynchronize next time they connect to the server.
uk: Всі області видалені з вашого ActiveSync пристрою. Вони будуть синхронізованіпри наступному підключенні.

en: Already Exists
uk: Вже існує

en: Anniversaries
uk: Ювілеї

en: Anniversary
uk: Ювілей

en: Are you sure that you want to delete %s?
uk: Впевнені, що хочете видалити %s?

en: Are you sure that you want to delete the selected contacts?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити вибрані контакти?

en: Assistant
uk: Асистент

en: Assistant Phone
uk: Телефон асистента

en: Basic Search
uk: Простий пошук

en: Bind failed: (%s) %s
uk: Під'єднання невдале: (%s) %s

en: Birthday
uk: День народження

en: Birthdays
uk: Дні народження

en: Browse
uk: Перегляд

en: Business Category
uk: Бізнес категорія

en: Can't add a group to itself.
uk: Не можна додавати групу саму до себе.

en: Cancel
uk: Відмінити

en: Car Phone
uk: Телефон у машині

en: Category
uk: Категорія

en: Change %s sort to %s
uk: Змінити %s сортування на %s

en: Change Permissions
uk: Змінити права

en: Check All/None
uk: Позначити всі/жодного

en: Check _All/None
uk: Позначити всі/жодного

en: Children
uk: Діти

en: Choose an address book
uk: Виберіть адресник

en: Choose which address books to use for synchronization with external devices.
uk: Вкажіть адресник для синхронізації з зовнішніми пристроями.

en: Choose which address books to use.
uk: Виберіть, які адресники використовувати.

en: Click an address book to sort its columns. Drag columns to re-arrange them. Check a column to enable it.
uk: Клацніть на адреснику для сортування його колонок. Перетягніть колонки щоб розташувати їх. Позначте колонку щоб активувати її.

en: Close
uk: Закрити

en: Close Search
uk: Закрити пошук

en: Column Preferences
uk: Налаштування колонок

en: Comma separated values
uk: Розділені комою значення

en: Comma separated values (Microsoft Outlook)
uk: Розділені комою значення (Microsoft Outlook)

en: Common Address Extended
uk: Загальні адреси

en: Common City
uk: Загальні міста

en: Common Country
uk: Загальні країни

en: Common Phone
uk: Загальні телефони

en: Common Post Office Box
uk: Загальні поштові скриньки

en: Common Postal Code
uk: Загальний поштовий індекс

en: Common State/Province
uk: Загальні області або регіони

en: Common Street
uk: Загальні вулиці

en: Common Video Call
uk: Загальні відео-дзвінки

en: Communications
uk: Комунікації

en: Company
uk: Компанія

en: Company Address
uk: Адреса компанії

en: Company Phone
uk: Телефон компанії

en: Connection failure
uk: Збій зв'язку

en: Contact Search
uk: Пошук контактів

en: Contacts
uk: Контакти

en: Contacts displayed:
uk: Показано контакти:

en: Contacts in list: %s
uk: Контакти в списку: %s

en: Copy
uk: Копіювати

en: Count
uk: Кількість

en: Create
uk: Створити

en: Create Address Book
uk: Створити Адресник

en: Create a new Address Book
uk: Створити новий Адресник

en: Create a new Contact List in:
uk: Створити новий список контактів в:

en: Created
uk: Створено

en: De_lete
uk: Видалити

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete "%s"
uk: Видалити "%s"

en: Delete %s
uk: Видалити %s

en: Delete Group "%s"
uk: Видалити групу "%s"

en: Delete denied.
uk: Видалення заборонено.

en: Delete failed: (%s) %s
uk: Видалення  невдале: (%s) %s

en: Deleted contact: %s
uk: Видалений контакт: %s

en: Deleting contacts is not available.
uk: Видалення контактів не можливе.

en: Deletion failed
uk: Видалення не вдалося.

en: Department
uk: Відділ

en: Description
uk: Опис

en: Display
uk: Показати

en: Display Preferences
uk: Опції відображення

en: Download
uk: Скачати

en: Download vCard
uk: Скачати vCard

en: Duplicate Search
uk: Пошук дублікатів

en: Duplicates of %s
uk: Дублікати %s

en: Duplicates of %s "%s"
uk: Дублікати %s "%s"

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit "%s"
uk: Редагувати "%s"

en: Edit %s
uk: Редагувати %s

en: Edit Group "%s"
uk: Редагувати групу "%s"

en: Edit/View Group Members
uk: Редагувати/Перегляд членів групи

en: Email
uk: Е-пошта

en: Emails
uk: Е-пошти

en: Error adding %d contact(s) to list.
uk: Помилка додавання %d контакту(ів) до списку.

en: Error adding %d of %d requested contact(s) to list.
uk: Помилка додавання %d з %d вказаних контактів до списку.

en: Error deleting %d contact. | Error deleting %d contacts.
uk[0]: Помилка видалення %d контакту.
uk[1]: Помилка видалення %d контактів.
uk[2]: Помилка видалення %d контактів.

en: Error deleting %d of %d requested contact. | Error deleting %d of %d requested contacts.
uk[0]: Помилка видалення %d з %d вказаного контакту.
uk[1]: Помилка видалення %d з %d вказаних контактів.
uk[2]: Помилка видалення %d з %d вказаних контактів.

en: Error removing %d contact(s) from list.
uk: Помилка видалення %d контакту(ів) зі списку.

en: Error removing %d of %d requested contact(s) from list.
uk: Помилка видалення %d з %d вказаних контактів(ів) зі списку.

en: Error searching the address book: %s
uk: Помилка пошуку в Адреснику: %s

en: Export
uk: Експорт

en: Export Address Book
uk: Експорт Адресника

en: Export only the selected contacts.
uk: Експортувати тільки вказані контакти.

en: Export the following address book completely.
uk: Експортувати наступний адресник повністю.

en: Facebook Friends
uk: Друзі в Facebook

en: Failed to add %s to %s: %s
uk: Не вдалось додати %s до %s: %s

en: Failed to browse list
uk: Не вдалось проглянути список

en: Failed to change name: (%s) %s; Old DN = %s, New DN = %s, Root = %s
uk: Не вдалось змінити ім'я: (%s) %s; Старий DN = %s, Новий DN = %s, Root = %s

en: Failed to find object to be added: %s
uk: Не вдалось знайти об'єкт для додавання: %s

en: Failed to search the address book
uk: Помилка пошуку в адреснику

en: Failed to search the directory: %s
uk: Не вдалось знайти директорію: %s

en: Favourite Recipients
uk: Популярні отримувачі

en: Fax
uk: Факс

en: Files
uk: Файли

en: Find
uk: Пошук

en: Finish
uk: Кінець

en: First Name
uk: Ім'я

en: From
uk: Від

en: Gender
uk: Стать

en: Group
uk: Група

en: Group Members
uk: Члени групи

en: Home Address
uk: Домашня адреса

en: Home Address Extended
uk: Домашня адреса Розширена

en: Home City
uk: Місто проживання

en: Home Country
uk: Країна проживання

en: Home Email
uk: Особиста е-пошта

en: Home Fax
uk: Домашній факс

en: Home Latitude
uk: Широта міста проживання

en: Home Longitude
uk: Довгота міста проживання

en: Home Mobile Phone
uk: Домашній Мобільний телефон

en: Home Phone
uk: Домашній телефон

en: Home Post Office Box
uk: Домашня Поштова скринька

en: Home Postal Code
uk: Домашній Поштовий Індекс

en: Home State/Province
uk: Область або регіон проживання

en: Home Street Address
uk: Домашня вулиця

en: Home Video Call
uk: Відео-дзвінок додому

en: Home Website URL
uk: URL домашнього вебсайту

en: IM Address
uk: IM Адреса

en: Import Address Book, Step %d
uk: Імпорт адресника, Крок %d

en: Import/Export Address Books
uk: Імпорт/Експорт адресників

en: Initials
uk: Ініціали

en: Instant Messenger
uk: Онлайн мессенджер

en: Invalid ID
uk: Неправильний ID

en: Invalid address book.
uk: Неправильний адресник.

en: Invalid address book: %s
uk: Неправильна адресник: %s

en: Invalid contact unique ID
uk: Неправильний unique ID контакту.

en: Invalid email
uk: Неправильна е-пошта

en: Invalid entry
uk: Неправильний запис

en: Invalid key specified.
uk: Вказано некоректний ключ.

en: Invalid name
uk: Неправильне ім'я

en: Job Title
uk: Назва роботи

en: Kolab Home Server
uk: Домашній Kolab сервер

en: LDAP support is required but the LDAP module is not available or not loaded.
uk: Підтримка LDAP необхідна, але модуль LDAP не доступний або не завантажений.

en: LDIF Address Book
uk: Адресник LDIF

en: Language
uk: Мова

en: Last Modified
uk: Востаннє оновлено

en: Last Name
uk: Прізвище

en: Last change:
uk: Остання зміна:

en: Latitude
uk: Широта

en: List
uk: Список

en: Location
uk: Місце перебування

en: Logo
uk: Логотип

en: Logo MIME Type
uk: Логотип типу MIME

en: Longitude
uk: Довгота

en: Malformed request.
uk: Неправильний запит.

en: Manager
uk: Менеджер

en: Mark this as your own contact
uk: Позначити це як власний контакт

en: Matching
uk: Порівняти з

en: Maximum Number of Contacts
uk: Максимальна кількість контактів

en: Maximum number of pages
uk: Максимальна кількість сторінок

en: Middle Names
uk: По-батькові

en: Missing DN in LDAP source configuration.
uk: Відсутній DN в налаштуваннях LDAP

en: Mobile Addressbook
uk: Адресник телефонів

en: Mobile Phone
uk: Мобільний телефон

en: Modify failed: (%s) %s
uk: Зміна невдала: (%s) %s

en: More Options...
uk: Більше опцій...

en: More than 1 entry found
uk: Знайдено більше ніж 1 запис

en: Move
uk: Перенести

en: Mulberry Address Book
uk: Адресник Mulberry

en: Multiple contacts found with same unique ID %s.
uk: Декалька контактів знайдено з однаковим unique ID %s.

en: Multiple persons with address [%s], but none with name [%s] already exist
uk: Кілька осіб з адресами [%s] існують, але жодна з іменем [%s]

en: My Address Book
uk: Мій Адресник

en: My Address Books
uk: Мої Адресники

en: Name
uk: Логін

en: Name Format
uk: Формат імені

en: Name Prefixes
uk: Префікс імені

en: Name Suffixes
uk: Суфікс імені

en: Name:
uk: Назва:

en: New Contact
uk: Новий контакт

en: Next
uk: Наступний

en: Nickname
uk: Нік

en: No %s entry found for %s
uk: Не знайдено записів %s для %s

en: No Address Books are currently available. Import and Export is disabled.
uk: Жодних адресників зараз не доступно. Імпорт і експорт заборонені.

en: No Address Books are currently available. Searching is disabled.
uk: Жодних адресників зараз не доступно. Пошук заборонений.

en: No Name
uk: Немає Ім'я

en: No address book specified
uk: Жодного адресника не вказано

en: No browseable address books
uk: Немає адресника, який можна проглянути.

en: No contacts found
uk: Жодних контактів не знайдено

en: No contacts match the current filter.
uk: Жоден контакт не відповідає поточному фільтру.

en: No duplicates found.
uk: Дублікатів не знайдено

en: No matching contacts
uk: Відповідних контактів не знайдено

en: No source for favourite recipients exists.
uk: Не існує джерело для улюблених отримувачів.

en: No vCard data was found.
uk: Жодних vCard даних не знайдено.

en: None
uk: Жоден

en: Not Found
uk: Не знайдено

en: Not found
uk: Не знайдено

en: Notes
uk: Нотатки

en: Number of items per page
uk: Кількість на сторінку

en: Object %s not found.
uk: Об'єкт %s не знайдено

en: Object with UID %s does not exist!
uk: Об'єкт з UID %s не існує!

en: Occupation
uk: Посада

en: Office
uk: Офіс

en: Only one vcard supported.
uk: Підтримується тільки одна vcard.

en: Organization
uk: Організація

en: Other
uk: Інший

en: Other Address
uk: Інша адреса

en: Other Address Books
uk: Інші Адресники

en: Other City
uk: Інше місто

en: Other Country
uk: Інша країна

en: Other Post Office Box
uk: Інша Поштова скринька

en: Other Postal Code
uk: Інший Поштовий Індекс

en: Other State/Province
uk: Інша Область або Регіон

en: Other Street Address
uk: Інша вулиця

en: Owner
uk: Власник

en: PGP Public Key
uk: Публічний ключ PGP

en: Pager
uk: Пейджер

en: Permanently delete this contact?
uk: Назавжди видалити цей контакт?

en: Permission denied
uk: В доступі відмовлено

en: Personal
uk: Приватні

en: Phonetic First Name
uk: Ім'я

en: Phonetic Last Name
uk: Прізвище

en: Photo
uk: Фото

en: Photo MIME Type
uk: Фото типу MIME

en: Pine Address Book
uk: Адресник Pine

en: Please name the new contact list:
uk: Будь-ласка, назвіть новий список контактів:

en: Previous
uk: Попередня

en: Private Address Book
uk: Приватний Адресник

en: Query failed: (%s) %s
uk: Невдалий запит: (%s) %s

en: Radio Phone
uk: Радіо телефон

en: Read failed: (%s) %s
uk: Збій читання: (%s) %s

en: Reading contacts is not available.
uk: Читання контактів не доступне.

en: Really delete the address book "%s"? This cannot be undone and all contacts in this address book will be permanently removed.
uk: Справді видалити адресник "%s"? Це незворотня операція і всі контакти в цьому адреснику будуть назавжди видалені.

en: Removing user data is not supported in the current address book storage driver.
uk: Видалення даних користувача не підтримується поточним драйвером системи збереження адресної книги.

en: Replace existing address book with the imported one? <strong>Warning: This deletes all entries in your current address book.</strong>
uk: Замініти існуючий адресник імпортованим? <strong> Увага: Це знищить всі записи в Вашому адреснику.</strong>

en: Requested object not found.
uk: Вказаний об'єкт не знайдено.

en: Reset to Defaults
uk: Значення за замовчуванням

en: S/MIME Public Certificate
uk: S/MIME Відкритий Сертифікат

en: STARTTLS failed: (%s) %s
uk: Збій STARTTLS: (%s) %s

en: Save
uk: Зберегти

en: Save search as a virtual address book?
uk: Зберегти пошук як псевдо-адресник?

en: Saving contacts is not available.
uk: Збереження контактів не доступне.

en: Search
uk: Пошук

en: Search duplicates in:
uk: Шукати дублікати в:

en: Search failed
uk: Пошук невдалий

en: Search failed: %s
uk: Пошук невдалий: %s

en: Search for:
uk: Пошук:

en: Searching is not available.
uk: Пошук не доступний.

en: Select contact
uk: Виберіть контакт

en: Select the address book to export from:
uk: Вкажіть адресник, з якого експортувати:

en: Select the address book to import to:
uk: Вкажіть адресник, в який імпортувати:

en: Select the address books that should be used for synchronization with external devices:
uk: Вкажіть адресник який використати для синхронізації з зовнішніми пристроями:

en: Select the charset of the source file:
uk: Вкажіть кодування вхідного файлу:

en: Select the export format:
uk: Вкажіть формат експорту:

en: Select the file to import:
uk: Вкажіть файл для імпорту:

en: Select the format of the source file:
uk: Виберіть формат вхідного файлу:

en: Select the format used to <em>display</em> names:
uk: Виберіть формат для <em>відображення</em> імен:

en: Select the format used to <em>sort</em> names:
uk: Виберіть формат для <em>сортування</em> імен:

en: Select view to display by default and paging preferences.
uk: Виберіть вигляд для показу по замовчуванню і опції розбиття.

en: Select which fields to display in the address lists.
uk: Виберіть поля, які показувати в списку адрес.

en: Select which format to display names.
uk: Вкажіть, в якому форматі показувати імена:

en: Selected address book "%s".
uk: Вибрані адресники "%s".

en: Shared Address Books
uk: Спільні адресники

en: Shared Directory
uk: Спільна папка

en: Show Both
uk: Показати обидва

en: Show _Contacts
uk: Показати контакти

en: Show _Lists
uk: Показати списки

en: Sort Direction
uk: Напрям сортування

en: Sort by %s
uk: Сортувати по %s

en: Sort by %s only
uk: Сортувати тільки по %s

en: Sort by %s, then by %s
uk: Сортувати по %s, потім по %s

en: Sources
uk: Джерела

en: Spouse
uk: Чоловік/Дружина

en: Successfully added %d contact(s) to list.
uk: Успішно додано %d контактів до списоку.

en: Successfully added %s to %s
uk: Успішно додано %s до %s

en: Successfully created the contact list "%s".
uk: Успішно створено список контактів "%s".

en: Successfully created virtual address book "%s"
uk: Успішно створено псевдо-адресник "%s"

en: Successfully deleted %d contact. | Successfully deleted %d contacts.
uk[0]: Успішно видалено %d контакт.
uk[1]: Успішно видалено %d контакти.
uk[2]: Успішно видалено %d контактів.

en: Successfully merged two contacts.
uk: Успішно поєднано два контакти.

en: Successfully removed %d contact(s) from list.
uk: Успішно видалено %d контакт(ів) зі списку.

en: Synchronization Preferences
uk: Опції синхронізації

en: System
uk: Системний

en: Tab separated values
uk: Значення розділені табуляцією

en: Target Address Book
uk: Адресник призначення

en: Target Contact List
uk: Список Контактів призначення

en: The %s file didn't contain any contacts.
uk: Файл %s не містить даних.

en: The VFS backend needs to be configured to enable attachment uploads.
uk: VFS буфер мусить бути сконфігурований, щоб дозволити закачування додатків.

en: The address book "%s" does not exist.
uk: Адресника "%s" не існує.

en: The address book "%s" has been created.
uk: Адресник "%s" був створений.

en: The address book could not be purged: %s
uk: Адресник не може бути вичищений: %s.

en: The address book with your own contact doesn't exist anymore.
uk: Адресника з Вашим власним контактом більше не існує.

en: The addressbook "%s" has been deleted.
uk: Адресник "%s" був витертий.

en: The addressbook "%s" has been renamed to "%s".
uk: Адресник "%s" перейменовано на "%s".

en: The addressbook "%s" has been saved.
uk: Адресник "%s" збережено.

en: The contact you requested does not exist.
uk: Вказаний Вами контакт не існує.

en: The file "%s" has been deleted.
uk: Файл "%s" було видалено.

en: The import can be finished despite the warnings.
uk: Імпорт може бути завершено, не дивлячись на попередження.

en: The requested contact was not found.
uk: Вказаного контакту не знайдено.

en: There are no browseable address books.
uk: Немає адресника, який можна проглянути.

en: There are no writeable address books. None of the available address books are configured to allow you to add new entries to them. If you believe this is an error, please contact your system administrator.
uk: Немає адресників, в які можна записати. Жоден з доступних адресників не сконфігурований на приєднання нових записів. Якщо Ви думаєте, що це помилка, будь-ласка зв'яжіться з Вашим адміністратором.

en: There is %d contact in this list that is not viewable to you | There are %d contacts in this list that are not viewable to you
uk[0]: В списку є %d контакт, який Ви не можете переглядати
uk[1]: В списку є %d контакти, який Ви не можете переглядати
uk[2]: В списку є %d контактів, який Ви не можете переглядати

en: There was a problem creating the virtual address book: %s
uk: Трапилась помилка при створенні цього адресника: %s

en: There was an error adding the new contact. Contact your system administrator for further help.
uk: Була помилка при додаванні нового контакту. Зв'яжіться з адміністратором для подальшої допомоги.

en: There was an error communicating with the ActiveSync server: %s
uk: Трапилась помилка контактування з сервером ActiveSync: %s

en: There was an error creating a new list.
uk: Трапилась помилка створення нового списку.

en: There was an error deleting "%s" from the source address book.
uk: Трапилась помилка при видаленні "%s" з адресника-джерела.

en: There was an error deleting this contact: %s
uk: Трапилась помилка при видаленні цього контакту: %s

en: There was an error displaying the list
uk: Трапилась помилка відображенні списку

en: There was an error importing the data: %s
uk: Трапилась помилка при імпортуванні даних: %s.

en: There was an error importing the iCalendar data.
uk: Трапилась помилка імпорту даних з iCalendar

en: There was an error removing an address book for %s
uk: Трапилась помилка при видаленні адресника для %s

en: There was an error saving the contact. Contact your system administrator for further help.
uk: Трапилась помилка збереження контакту. Зв'яжіться з адміністратором для подальшої допомоги.

en: This address book cannot be deleted
uk: Цей адресник не може бути видалені.

en: This contact has been marked as your own.
uk: Цей контакт позначений як Ваш власний.

en: This file format is not supported.
uk: Цей формат файлу не підтримується.

en: This person already has a %s entry in the address book
uk: Про цю особу вже існує %s запис в адреснику

en: This will be the default address book when adding or importing contacts.
uk: Це буде основний адресник при додаванні або імпортуванні контактів.

en: Time Zone
uk: Часовий пояс

en: Unable to find contact owner.
uk: Не можу знайти власника контакту.

en: Unable to load the definition of %s.
uk: Не можу завантажити визначення %s

en: Unable to save address book "%s": %s
uk: Не можу зберегти адресник "%s": %s

en: Unsupported Content-Type: %s
uk: Content-Type не підтримується: %s

en: View Contact
uk: Огляд контакту

en: View Entry
uk: Огляд

en: View to display by default:
uk: Стандартний вигляд для відображення:

en: Website URL
uk: URL вебсайту

en: Work Address
uk: Робоча адреса

en: Work Address Extended
uk: Розширена робоча адреса

en: Work City
uk: Місто в якому працюєте

en: Work Country
uk: Країна в якій працюєте

en: Work Email
uk: Робоча е-пошта

en: Work Fax
uk: Робочий факс

en: Work Latitude
uk: Широта місця праці

en: Work Longitude
uk: Довгота місця праці

en: Work Mobile Phone
uk: Робочий Мобільний телефон

en: Work Phone
uk: Робочий телефон

en: Work Post Office Box
uk: Робоча Поштова скринька

en: Work Postal Code
uk: Робочий Поштовий Індекс

en: Work State/Province
uk: Область або Регіон, де працюєте

en: Work Street Address
uk: Робоча адреса

en: Work Video Call
uk: Робочий відео-дзвінок

en: Work Website URL
uk: URL робочого вебсайту

en: You are not allowed to create more than %d contacts in "%s".
uk: Вам не дозволено створювати більше, ніж %d контактів в "%s"

en: You are not allowed to delete this addressbook.
uk: Вам не можна витирати цей адресник.

en: You are not allowed to see this addressbook.
uk: Вам не можете переглянути цей адресник.

en: You are not connected to Facebook. Create a Facebook connection in the Global Preferences.
uk: Ви не підключені до Facebook. Створіть підключення до Facebook взагальних налаштуваннях.

en: You cannot add new contacts to a virtual address book
uk: Ви не можете вносити нові контакти в псевдо-адресник

en: You cannot delete contacts from a virtual address book
uk: Ви не можете видалити контакти з псевдо-адресника

en: You didn't mark a contact as your own yet.
uk: Ви ще не вказали, який з контактів Ваш власний.

en: You do not have permission to view this contact.
uk: У Вас немає прав для прогляду цього контакту.

en: You do not have permission to view this object.
uk: У Вас немає прав для прогляду цього об'єкту.

en: You do not have permissions to delete this address book.
uk: У Вас немає прав витирати цей адресник.

en: You don't have sufficient permissions to read the address book that contains your own contact.
uk: У Вас немає достатньо прав для читання адресника, що містить Ваш власний контакт.

en: You must provide a name for virtual address books.
uk: Вам слід вказати назву псевдо-адресника.

en: You must select a target address book.
uk: Вам слід вказати адресник призначення.

en: You must select a target contact list.
uk: Вам слід вибрати список контактів призначення.

en: You must select at least one contact first.
uk: Вам слід вибрати спочатку хоча б один контакт.

en: You only have permission to view this contact.
uk: У Вас є право тільки на перегляд цього контакту.

en: Your default address book is not browseable.
uk: Ваш основний адресник не переглядається.

en: Your own contact
uk: Ваш власний контакт

en: Your own contact cannot be found in the address book.
uk: Ваш власний контакт відсутній в адреснику.

en: _Browse
uk: Перегляд

en: _Delete
uk: Витерти

en: _Edit
uk: Редагувати

en: _Import/Export
uk: Імпорт/Експорт

en: _New Contact
uk: Новий контакт

en: _Remove from this list
uk: Видалити з цього списку

en: _Search
uk: Пошук

en: _View
uk: Перегляд

en: ascending
uk: по зростанню

en: by %s
uk: по %s

en: by me
uk: мною

en: contact
uk: контакт

en: descending
uk: по спаданню

en: female
uk: жіноча

en: in %s
uk: в %s

en: male
uk: чоловіча

en: no formatting
uk: без форматування

en: to a Contact List
uk: до Списку Контактів

en: to a different Address Book
uk: до іншого Адресника
