Whups-0.0.1-cvs - en to fr translation catalogue (437 entries)

en: %s added to those responsible for '%s'
fr: %s fait désormais partie des responsables de « %s »

en: %s days
fr:  (il y a %s jours)

en: '%s' is no longer among those responsible for '%s'
fr: « %s » ne fait plus partie des responsables de « %s »

en: - Stage 1
fr: - Étape 1

en: - Stage 2
fr: - Étape 2

en: -Added By: %s
fr: -Ajouté par : %s

en: -Assigned By: %s
fr: -Assigné par : %s

en: -Assigned To: %s
fr: -Assigner à  : %s

en: -Comment by %s on %s:
fr: -Commentaire par %s sur %s :

en: -Created By: %s
fr: -Créé par : %s

en: -Queue: %s
fr: -Queue : %s

en: -Queue: %s
fr: -Queue : %s

en: -New Priority: %s
fr: -Nouvelle priorité : %s

en: -New State: %s
fr: -Nouvel état : %s

en: -State: %s
fr: -État  : %s

en: -Summary:
fr: -Résumé :

en: 1. Low
fr: 1. Bas

en: 2. Medium
fr: 2. Moyen

en: 3. High
fr: 3. Haut

en: <i>No summary</i>
fr: <i>Pas de résumé</i>

en: A ticket has been reported but not yet analyzed.
fr: Un ticket a été pris en compte mais pas encore analysé.

en: Accepted
fr: Accepté

en: Add Attribute Criterion
fr: Ajouter un critère sur l'attribut

en: Add Attribute
fr: Ajouter un attribut

en: Add Comment Succeeded
fr: Commentaire ajouté

en: Add Comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Add Criterion
fr: Ajouter un critère

en: Add Queue
fr: Ajouter un module

en: Add Priority
fr: Ajouter une priorité

en: Add Property Criterion
fr: Ajouter un critère sur la propriété

en: Add State
fr: Ajouter un état

en: Add Subject
fr: Ajouter un sujet

en: Add Text Criterion
fr: Ajouter un critère sur le texte

en: Add Type %s
fr: Ajouter le type %s

en: Add Type
fr: Ajouter un type

en: Add User Criterion
fr: Ajouter un critère sur l'utilisateur

en: Add Users
fr: Ajouter des utilisateurs

en: Add Version
fr: Ajouter une version

en: Adding your ticket failed: %s.
fr: L'ajout de votre ticket a échoué : %s.

en: Additional Comment
fr: Commentaire additionnel

en: Admin
fr: Admin.

en: An appropriate person has been notified of this request.
fr: Cette requête a été notifiée à la personne appropriée.

en: And
fr: Et

en: Any Group
fr: Groupe quelconque

en: Any
fr: Quelconque

en: Ascending
fr: Croissant

en: Assign Ticket Succeeded
fr: Assignation du ticket réussie

en: Assign Ticket
fr: Assigner un ticket

en: Assigned ticket to %s
fr: Assigner un ticket à %s

en: Assigned
fr: Assigné

en: Assignee
fr: Responsable

en: Associations updated successfully.
fr: Associations mises à jour.

en: Attribute Criteria
fr: Critère d'attribut

en: Attribute Description
fr: Description de l'attribut

en: Attribute Name
fr: Nom de l'attribut

en: Attributes for this Type
fr: Attribut pour ce type

en: Autolink to other tickets in comments
fr: Lien vers d'autres tickets dans les commentaires

en: Average days to close by Queue
fr: Délai moyen de clôture par modules

en: Average days to close by Owner
fr: Délai moyen de clôture par propriétaires

en: Average days to close by Requester
fr: Délai moyen de clôture par demandeurs

en: Average time a ticket is unresolved
fr: Délai moyen des tickets non résolus

en: Branch Type
fr: Type de branche

en: Canceled
fr: Annulé

en: Case Insensitive Substring
fr: Sous-chaîne non sensible à la casse

en: Case Sensitive Substring
fr: Sous-chaîne sensible à la casse

en: Change Ticket Type
fr: Modifier le type du ticket

en: Change display options such as how search results are sorted.
fr: Changer les options d'affichage de la même manière que l'ordre des résultats de recherches.

en: Change display options such as the color scheme and how search results are sorted.
fr: Changer les options d'affichage tels que le thème coloré et la manière dont les résultats de recherches sont classés.

en: Change options for email notifications of ticket activity.
fr: Changer les options de notifications par courrier de l'activité des tickets.

en: Change
fr: Modifier

en: Choose Action:
fr: Choisir une action :

en: Chronological (oldest first)
fr: Chronologique (les plus ancien en premier)

en: Clone Description
fr: Description du clone

en: Clone Type
fr: Type de clone

en: Clone
fr: Dupliquer

en: Comma Separated Values (CSV file)
fr: Texte CSV (fichier CSV)

en: Comment from %s on %s
fr: Commentaire de %s sur %s

en: Comment
fr: Commentaire

en: Commentor
fr: Commentateur

en: Copy of %s
fr: Copie de %s

en: Create Default Priorities
fr: Créer les priorités par défaut

en: Create Default States
fr: Créer les états par défaut

en: Create Ticket - Stage 1
fr: Créer un ticket - Étape 1

en: Create Ticket - Stage 2
fr: Créer un ticket - Étape 2

en: Create Ticket - Stage 3
fr: Créer un ticket - Étape 3

en: Create Ticket - Stage 4
fr: Créer un ticket - Étape 4

en: Create Ticket
fr: Créer un ticket

en: Create Tickets
fr: Créer des tickets

en: Created
fr: Créé

en: Current Query
fr: Requête courante

en: Current Type
fr: Type courant

en: Date Criteria
fr: Critère sur la date

en: Date/Time format for search results
fr: Format de la date et de l'heure pour les résultats de recherche

en: Default sorting criteria:
fr: Critère de classement par défaut

en: Default sorting direction:
fr: Sens de classement par défaut

en: Delete Attribute Confirmation
fr: Confirmation de la suppression de l'attribut

en: Delete Attribute
fr: Supprimer l'attribut

en: Delete Queue Confirmation
fr: Confirmation de la suppression de module

en: Delete Queue
fr: Supprimer le module

en: Delete Priority Confirmation
fr: Confirmation de la suppression de priorité

en: Delete Priority
fr: Supprimer la priorité

en: Delete State Confirmation
fr: Confirmation de la suppression de l'état

en: Delete State
fr: Supprimer l'état

en: Delete Subject Confirmation
fr: Confirmation de la suppression du sujet

en: Delete Subject
fr: Supprimer le sujet

en: Delete Ticket Succeeded
fr: Suppression du ticket effectué

en: Delete Ticket
fr: Supprimer un ticket

en: Delete Type Confirmation
fr: Confirmation de la suppression du type

en: Delete Type
fr: Supprimer le type

en: Delete Version Confirmation
fr: Confirmation de la suppression de la version

en: Delete Version
fr: Supprimer la version

en: Delete
fr: Supprimer

en: Descending
fr: Décroissant

en: Display Options
fr: Options d'affichage

en: Edit %s
fr: Éditer %s

en: Edit Attribute
fr: Éditer l'attribut

en: Edit Attributes
fr: Éditer les attributs

en: Edit Queue
fr: Éditer le module

en: Edit Queues
fr: Éditer des modules

en: Edit Priorities
fr: Éditer les priorités

en: Edit Priority
fr: Éditer la priorité

en: Edit Query
fr: Éditer une requête

en: Edit State
fr: Éditer l'état

en: Edit States
fr: Éditer les états

en: Edit Subject
fr: Éditer le sujet

en: Edit Subjects
fr: Éditer les sujets

en: Edit Type
fr: Éditer le type

en: Edit Types
fr: Éditer les types

en: Edit Version
fr: Éditer la version

en: Edit or Delete Attributes
fr: Éditer ou supprimer les attributs

en: Edit or Delete Queues
fr: Éditer ou supprimer les modules

en: Edit or Delete Priorities
fr: Éditer ou supprimer les priorités

en: Edit or Delete States
fr: Éditer ou supprimer les états

en: Edit or Delete Subjects
fr: Éditer ou supprimer les sujets

en: Edit or Delete Types
fr: Éditer ou supprimer les types

en: Edit or Delete Versions
fr: Éditer ou supprimer les versions

en: Edit the permissions on this module
fr: Éditer les permissions de ce module

en: Edit the users responsible for this module
fr: Éditer les utilisateurs responsables pour ce module

en: Edit the versions for this module
fr: Éditer les versions de ce module

en: Edit
fr: Éditer

en: Error: Unknown query form %s, defaulting to properties
fr: Erreur : formulaire de recherche %s inconnu, utilisation des propriétés par défaut

en: Exact Match
fr: Correspondance exacte

en: Execute Query
fr: Exécution de la requête

en: For tickets from these modules
fr: Pour les tickets de ce module

en: For tickets which are
fr: Pour les tickets qui sont

en: Go
fr: Lancer

en: Help
fr: Aide

en: Hide Assigned
fr: Cacher les tickets affectés

en: Hide New
fr: Cacher les nouveaux

en: Hide Resolved
fr: Cacher les résolus

en: Hide Unconfirmed
fr: Cacher les non-confirmés

en: Hoist
fr: Monter

en: Id
fr: Id.

en: If you believe you have recieved this mail in error, please contact %s.
fr: Si vous avez reçu ce courrier par erreur, veuillez contacter %s.

en: If you don't select any categories, no filtering will be done on ticket category.
fr: Si vous ne sélectionnez aucune catégorie, aucun filtre ne sera appliqué sur la catégorie.

en: If you don't select any types, no filtering will be done on ticket type.
fr: Si vous ne sélectionnez aucun type, aucun filtre ne sera appliqué sur le type de ticket.

en: If you select any tickets that do not have an owner, who should we send email to?
fr: Si vous sélectionnez un ticket sans propriétaire, à qui envoyer le courrier ?

en: Initial priority of '%s' set by %s on %s.
fr: Priorité initiale de « %s » modifié par %s sur %s.

en: Initial state of '%s' set by %s on %s
fr: État initial de « %s » modifié par %s sur %s

en: Insert And
fr: Insérer « Et »

en: Insert Branch
fr: Insérer une branche

en: Insert Not
fr: Insérer « Non »

en: Insert Or
fr: Insérer « Ou »

en: Insert Query
fr: Insérer une requête »

en: Keep a set of versions for this queue?
fr: Conserver un jeu de versions pour ce module ?

en: Language
fr: Langue

en: Load Query
fr: Charger une requête

en: Login
fr: Connexion

en: MM/DD/YY HH:MM:SS
fr: MM/JJ/AA HH:MM:SS

en: MM/DD/YY
fr: MM/JJ/AA

en: Make a clone of %s
fr: Dupliquer %s

en: Match Operator
fr: Faire correspondre l'opérateur

en: Match Pattern
fr: Faire correspondre le motif

en: Match Word
fr: Faire correspondre le mot

en: Match
fr: Correspond

en: Maximum time a ticket is unresolved
fr: Temps maximum pour un ticket non résolu

en: Minimum time a ticket is unresolved
fr: Temps minimum pour un ticket non résolu

en: Queue Description
fr: Description du module

en: Queue Name
fr: Nom de module

en: Queue Version
fr: Version du module

en: Queue/Type Matrix
fr: Matrice Queue/Type

en: Queue: %s, Ticket: %s, Category: %s, Type: %s
fr: Queue : %s, Ticket : %s, Catégorie : %s, Type : %s

en: Most recent first
fr: Les plus récent en premier

en: Move
fr: Déplacer

en: My %s
fr: Mon %s

en: My Assigned Tickets
fr: Les tickets qui me sont assignés

en: My Bugs
fr: Mes tickets

en: My Open Requests
fr: Mes requête en cours

en: My Searches
fr: Mes requêtes

en: Name of the cloned copy
fr: Nom du clone

en: Name
fr: Nom

en: Name, Email Report
fr: Nom, rapport par courrier

en: New Priority
fr: Nouvelle priorité

en: New Query
fr: Nouvelle requête

en: New State
fr: Nouvel état

en: New Ticket
fr: Nouveau tickets

en: New comment for ticket %s
fr: Nouveau commentaire pour le ticket %s

en: New ticket (%s): %s
fr: Nouveau ticket (%s) : %s

en: New
fr: Nouveau

en: No configuration information specified for SQL Bugs.
fr: Pas d'information de configuration spécifiée pour la base de Whups.

en: No stats available.
fr: Aucun état disponible.

en: No such backend '%s' found
fr: Aucune interface « %s »

en: No such ticket.
fr: Aucun ticket de ce type.

en: No tickets matched your search criteria.
fr: Aucun ticket ne correspond à vos critères de recherche.

en: No tickets to display
fr: Aucun ticket a afficher

en: No
fr: Non

en: None
fr: Aucun

en: Not yet implemented...
fr: Pas encore implémenté...

en: Not
fr: Non

en: Notification Options
fr: Options de notification

en: Only notify me of ticket changes from other users
fr: Me notifier uniquement des changements portant sur les tickets d'autres utilisateurs

en: Open Tickets by Queue
fr: Mes ticket ouvert par module

en: Open Tickets by Owner
fr: Tickets ouvert par propriétaire

en: Open Tickets by Priority
fr: Ticket ouvert par priorité

en: Open Tickets by Requester
fr: Ticket ouvert par demandeur

en: Open Tickets by State
fr: Ticket ouvert par état

en: Open Tickets by Type
fr: Ticket ouvert par type

en: Open Tickets by Version
fr: Ticket ouvert par version

en: Or
fr: Ou

en: Other Options
fr: Autres options

en: Owners
fr: Propriétaire

en: Path
fr: Chemin

en: Permission Denied.
fr: Permission refusée.

en: Priorities for this Type
fr: Priorités pour ce type

en: Priority Description
fr: Description de la priorité

en: Priority Name
fr: Nom de la priorité

en: Priority changed to '%s' by %s on %s.
fr: Priorité passée à « %s » par %s sur %s.

en: Priority
fr: Priorité

en: Private
fr: Privé

en: Property Criteria
fr: critère de priorité

en: Query Builder
fr: Construction de requête

en: Query Parameters
fr: Paramètre de recherche

en: Query Results
fr: Résultat de la recherche

en: Re-execute Query
fr: Ré-exécution de la requête

en: Really delete this attribute? This may cause data problems!!
fr: Suppression définitive de cet état ? Cela peut provoquer des problèmes avec les données !

en: Really delete this queue? This may cause data problems!!
fr: Suppression définitive de ce module ? Cela peut provoquer des problèmes avec les données !

en: Really delete this priority? This may cause data problems!!
fr: Suppression définitive de cette priorité ? Cela peut provoquer des problèmes avec les données !

en: Really delete this state? This may cause data problems!!
fr: Suppression définitive de cet état ? Cela peut provoquer des problèmes avec les données !

en: Really delete this subject? This may cause data problems!!
fr: Suppression définitive de ce sujet ? Cela peut provoquer des problèmes avec les données !

en: Really delete this ticket? It will NOT be archived, and will be gone forever.
fr: Suppression définitive de ce ticket ? Il NE sera PAS archivé, et sera perdu définitivement.

en: Really delete this type? This may cause data problems!!
fr: Suppression définitive de ce type ? Cela peut provoquer des problèmes avec les données !

en: Really delete this version? This may cause data problems!!
fr: Suppression définitive de cette version ? Cela peut provoquer des problèmes avec les données !

en: Refine Search
fr: Affiner la recherche

en: Refine search
fr: Affiner la recherche

en: Reminders were sent.
fr: Les rappels on été envoyés.

en: Remove User
fr: Retirer un utilisateur

en: Reports
fr: Rapport

en: Requester
fr: Demandeur

en: Required 'database' not specified in bugs configuration.
fr: Le paramètre obligatoire 'database' n'est pas spécifié dans la configuration de Whups.

en: Required 'hostspec' not specified in bugs configuration.
fr: Le paramètre obligatoire 'hostspec' n'est pas spécifié dans la configuration de Whups.

en: Required 'password' not specified in bugs configuration.
fr: Le paramètre obligatoire 'password' n'est pas spécifié dans la configuration de Whups.

en: Required 'phptype' not specified in bugs configuration.
fr: Le paramètre obligatoire 'phptype' n'est pas spécifié dans la configuration de Whups.

en: Required 'username' not specified in bugs configuration.
fr: Le paramètre obligatoire 'username' n'est pas spécifié dans la configuration de Whups.

en: Resolved
fr: Résolu

en: Responsible Users
fr: Utilisateurs responsables

en: Restrict ticket subjects to a specified list?
fr: Restreindre les sujets des tickets à une liste définie ?

en: Save Query
fr: Enregistrer la requête ?

en: Save these results as:
fr: Sauver ses résultats en :

en: Save
fr: Enregistrer

en: Search %s Attribute
fr: Rechercher l'attribut %s

en: Search Assignee
fr: Rechercher une personne affectée

en: Search Attribute
fr: Attribut de recherche

en: Search Comments
fr: Rechercher des commentaires

en: Search Requester
fr: Rechercher un demandeur

en: Search Results
fr: Résultats de recherche

en: Search Summary
fr: Rechercher un résumé

en: Search Tickets
fr: Rechercher des tickets

en: Search
fr: Recherche

en: Select the view to display after login:
fr: Sélectionnez la vue à afficher après l'identification

en: Select your preferred language:
fr: Sélectionnez votre langue de travail :

en: Send Reminders
fr: Envoyer des rappels

en: Send only for this list of ticket ids
fr: Envoyer seulement pour cette liste d'identifiants de tickets

en: Set Priority
fr: Affecter une priorité

en: Set State
fr: Affecter un état

en: Set Ticket Attributes
fr: Affecter un attribut au ticket

en: Set Ticket Priority
fr: Affecter une priorité au ticket

en: Set Ticket State Succeeded
fr: État du ticket mis à jour

en: Set your preferred display language.
fr: Affecter la langue utilisée pour l'affichage.

en: Show "(X Days Ago)" in Date field of search results?
fr: Afficher « (Il y a n jours) » dans les champs de type date des résultats de recherche ?

en: Show comments in chronological order, or most recent first?
fr: Afficher les commentaires par ordre chronologique, ou les plus récents en premier ?

en: Show ticket IDs in the summary view?
fr: Afficher les identifiants des tickets sur la vue du sommaire ?

en: Show tickets you have requested in the summary view?
fr: Afficher les tickets demandés sur la vue du sommaire ?

en: Simple HTML Report
fr: Rapport HTML simple

en: Some of Whups' configuration files are missing:
fr: Il manque certains fichiers de configuration de WHUPS :

en: Someone has accepted responsibility for the ticket.
fr: Quelqu'un a accepté la responsabilité pour le ticket.

en: Sort Direction
fr: Direction du classement

en: Sort by %s
fr: Classer par %s

en: State Category
fr: Catégorie de l'état

en: State Description
fr: Description de l'état

en: State Name
fr: Nom de l'état

en: State changed to '%s' by %s on %s
fr: État modifié en « %s » par %s sur %s

en: State
fr: État

en: States for this Type
fr: États pour ce type

en: Subject Name
fr: Nom du sujet

en: Subject
fr: Sujet

en: Subjects associated with this Queue
fr: Sujets associés à ce module

en: Submit
fr: Envoi

en: Successfully Cloned %s to %s.
fr: Duplication effective de %s vers %s.

en: Summary
fr: Résumé

en: Text Criteria
fr: Critère textuel

en: Text
fr: Texte

en: The attribute '%s' has been added to %s.
fr: L'attribut « %s » a été ajouté à %s.

en: The attribute has been deleted.
fr: L'attribut a été supprimé.

en: The attribute has been modified.
fr: L'attribut a été modifié.

en: The attribute was not deleted.
fr: L'attribut n'a pas été supprimé.

en: The queue '%s' has been created.
fr: Le queue « %s » a été créé.

en: The queue has been deleted.
fr: Le queue a été supprimé.

en: The queue has been modified.
fr: Le queue a été modifié.

en: The queue was not deleted.
fr: Le queue n'a pas été supprimé.

en: The priority '%s' has been added to %s.
fr: La priorité « %s » a été ajoutée à %s.

en: The priority has been deleted.
fr: La priorité a été supprimée.

en: The priority has been modified.
fr: La priorité a été modifiée.

en: The priority was not deleted.
fr: La priorité n'a pas été supprimée.

en: The requested template does not exist.
fr: Le modèle demandé n'existe pas.

en: The state '%s' has been added to %s.
fr: L'état « %s » a été ajouté à %s.

en: The state has been deleted.
fr: L'état a été supprimé.

en: The state has been modified.
fr: L'état a été modifié.

en: The state was not deleted.
fr: L'état n'a pas été supprimé.

en: The subject '%s' has been added.
fr: Le sujet « %s » a été ajouté.

en: The subject has been deleted.
fr: Le sujet a été supprimé.

en: The subject has been modified.
fr: Le sujet a été modifié.

en: The subject was not deleted.
fr: Le sujet n'a pas été supprimé.

en: The ticket has been analyzed and accepted as valid.
fr: Le ticket a été analysé et validé.

en: The ticket has been resolved.
fr: Le type a été résolu.

en: The ticket is no longer valid for one reason or another.
fr: Le ticket n'est plus valide pour une raison quelconque.

en: The ticket is very urgent.
fr: Le ticket est très urgent.

en: The ticket was not deleted.
fr: Le ticket n'a pas été supprimé.

en: The type '%s' has been modified.
fr: Le type « %s » a été modifié.

en: The type has been deleted.
fr: Le type a été supprimé.

en: The type was not deleted.
fr: Le type n'a pas été supprimé.

en: The version '%s' has been added to %s.
fr: La version « %s » a été ajoutée à %s.

en: The version has been deleted.
fr: La version a été supprimée.

en: The version has been modified.
fr: La version a été modifiée.

en: The version was not deleted.
fr: La version n'a pas été supprimée.

en: There are no attribute types to edit
fr: Aucun type d'attribut à éditer

en: There are no attributes defined for the current type
fr: Il n'y a aucun attribut défini pour le type courant

en: There are no queues available.
fr: Il n'y a aucun queue disponible.

en: There are no queues to edit
fr: Aucun queue à éditer

en: There are no queues which you can create tickets in.
fr: Il n'y a aucun queues pour lequel vous pouvez créer un ticket.

en: There are no queues which you can search.
fr: Il n'y a aucun queues dans lequel vous pouvez rechercher.

en: There are no priorities to edit
fr: Aucune priorité à éditer

en: There are no states to edit
fr: Aucun état à éditer

en: There are no subjects to edit
fr: Aucun sujet à éditer

en: There are no ticket types associated with this module; until there are, you cannot create any tickets in this module.
fr: Il n'y a aucun type de ticket associé à ce module ; tant qu'il n'y en aura pas, vous ne pourrez associer aucun ticket à ce module.

en: There are no types to edit
fr: Aucun type à éditer

en: There are no users responsible for this module.
fr: Aucun utilisateur n'est responsable de ce module.

en: There are no users to which this ticket can be assigned.
fr: Il n'y a aucun utilisateur à qui ce ticket peut être assigne.

en: There are no versions to edit
fr: Aucune version à éditer

en: There is no data for this graph.
fr: Aucune donnée ne correspond à ce graphique.

en: There is no data for this report.
fr: Aucune donnée ne correspond à ce rapport.

en: There was an error adding '%s' to the responsible list for '%s': %s
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de « %s » à la liste des responsables de « %s » : %s

en: There was an error adding the subject: %s.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout du sujet : %s.

en: There was an error creating the attribute: %s.
fr: Une erreur s'est produite lors de la création de l'attribut : %s.

en: There was an error creating the module: %s.
fr: Une erreur s'est produite lors de la création du module : %s.

en: There was an error creating the priority: %s.
fr: Une erreur s'est produite lors de la création de la priorité : %s.

en: There was an error creating the state: %s.
fr: Une erreur s'est produite lors de la création de l'état : %s.

en: There was an error creating the version: %s.
fr: Une erreur s'est produite lors de la création de la version : %s.

en: There was an error deleting the attribute: %s.
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression de l'attribut : %s.

en: There was an error deleting the module: %s.
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression du module : %s.

en: There was an error deleting the priority: %s.
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression de la priorité : %s.

en: There was an error deleting the state: %s.
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression de l'état : %s.

en: There was an error deleting the subject: %s.
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression du sujet : %s.

en: There was an error deleting the ticket: %s
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression du ticket : %s.

en: There was an error deleting the type: %s.
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression du type : %s.

en: There was an error deleting the version: %s.
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression de la version : %s.

en: There was an error editing the attribute: %s.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'édition de l'attribut : %s.

en: There was an error editing the module: %s.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'édition du module : %s.

en: There was an error editing the priority: %s.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'édition de la priorité : %s.

en: There was an error editing the state: %s.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'édition de l'état : %s.

en: There was an error editing the subject: %s.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'édition du sujet : %s.

en: There was an error editing the version: %s.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'édition de la version : %s.

en: There was an error listing your assigned tickets: %s
fr: Une erreur s'est produite lors de la récupération des tickets qui vous sont assignés : %s.

en: There was an error listing your open requests: %s
fr: Une erreur s'est produite en listant vos requêtes ouvertes : %s

en: There was an error modifying the type: %s.
fr: Une erreur s'est produite lors de la modification du type : %s.

en: There was an error performing your search: %s
fr: Une erreur s'est produite lors de votre recherche : %s

en: There was an error removing '%s' from the responsible list for '%s': %s
fr: Une erreur s'est produite lors du retrait de « %s » de la liste des responsables de « %s » : %s.

en: This file controls the default preferences for Whups, and also controls which preferences users can alter.
fr: Ce fichier contrôle les préférences de Whups, ainsi que les préférences modifiables par les utilisateurs.

en: This file controls the stylesheet that is used to set colors and fonts in addition to or overriding Horde defaults.
fr: Ce fichier contrôle la feuille de style utilisée pour positionner les couleurs et les polices supplémentaires ou en remplacement des défauts de Horde.

en: This file defines the templates that various parts of Whups use to format data.
fr: Ce fichier définit les gabarits de mise en forme des données utilisables par Whups à différents endroits.

en: This is a very low priority ticket.
fr: Ceci est ticket de très faible priorité.

en: This is an important task, but not urgent.
fr: Ceci est une tâche importante, mais non urgente.

en: This is not a search results template.
fr: Il n'y pas de gabarit de résultat de recherche.

en: This is not a valid subject.
fr: Sujet invalide.

en: This is the main Whups configuration file. It contains paths and options for all Whups scripts.
fr: C'est le fichier de configuration principal de WHUPS. Il contient les chemins et les options de tous les scripts de WHUPS.

en: This mail was automatically generated by %s
fr: Ce courrier a été généré automatiquement par %s

en: This queue requires that you specify a version, but there are no versions associated with it. Until versions are created for this module, you will not be able to create tickets.
fr: Ce queue nécessite que vous spécifiez une version, mais aucune version n'est associée avec lui. Tant qu'il n'y aura pas de versions créées pour ce module, vous ne pourrez pas créer de ticket.

en: Ticket #
fr: Ticket N°

en: Ticket %s Comments
fr: Commentaires sur le ticket %s

en: Ticket %s Details
fr: Détails du ticket %s

en: Ticket %s has been assigned
fr: Le ticket %s a été affecté

en: Ticket %s has changed priority
fr: La priorité du ticket %s a été modifiée

en: Ticket %s has changed state
fr: L'état du ticket %s a été modifié

en: Ticket %s was not found.
fr: Le ticket %s n'a pas été trouvé.

en: Ticket Details
fr: Détails du ticket

en: Ticket ID
fr: Id. du ticket

en: Ticket State
fr: État du ticket

en: Ticket Stats
fr: État du ticket

en: Ticket Summary
fr: Résumé du ticket

en: Ticket Type
fr: Type de ticket

en: Ticket Types associated with this Queue
fr: Types de ticket associés à ce module

en: Tickets assigned to you
fr: Les tickets à votre charge

en: Tickets which are
fr: Ticket qui sont

en: Tickets you requested
fr: Les tickets que vous avez demandé

en: Type Description
fr: Description du type

en: Type Name
fr: Nom du type

en: Unassigned tickets
fr: Ticket non assigné

en: Unassigned
fr: Non affecté

en: Unconfirmed
fr: Non confirmé

en: Unknown node type %s
fr: Type de n&oelig;ud %s inconnu

en: Update Associations
fr: Mettre à jour les associations

en: User Criteria
fr: Critère utilisateur

en: User ID
fr: ID Utilisateur

en: User Options
fr: Options utilisateur

en: User
fr: Utilisateur

en: Users responsible for this Queue
fr: Utilisateurs responsables de ce module

en: Users responsible for this module
fr: Utilisateurs responsables de ce module

en: Version Description
fr: Description de la version

en: Version Name
fr: Nom de la version

en: View Graphs
fr: Voir les graphiques

en: Viewable only by members of
fr: Consultable uniquement par les membres de

en: Weekday Day Month HH:MM:SS TZ
fr: Jour ouvrable Jour Mois HH:MM:SS FH

en: Weekday Day Month
fr: Jour ouvrable Jour Mois

en: Whups is not properly configured
fr: WHUPS n'est pas configuré correctement

en: Yes
fr: Oui

en: You do not have permission to access this ticket (%s).
fr: Vous n'avez pas la permission d'accéder ce ticket (%s).

en: You have no saved queries.
fr: Vous n'avez aucune requête sauvegardée.

en: You must select at least one queue to send reminders for.
fr: Vous devez sélectionner au moins un queue pour lequel envoyer des rappels.

en: Your Email Address
fr: Votre adresse électronique

en: Your Information
fr: Vos données

en: Your ticket id is %s.
fr: L'identifiant de votre ticket est %s.

en: contains (case insensitive) substring
fr: contient une sous-chaîne (non sensible à la casse)

en: contains (case sensitive) substring
fr: contient une sous-chaîne (sensible à la casse)

en: contains the word
fr: contient le mot

en: is greater than
fr: est supérieur à

en: is less than
fr: est inférieur à

en: is
fr: est

en: matches the pattern
fr: correspond au motif
