Whups 1.0-cvs - en to it translation catalogue (564 entries)

en: "%s" is no longer among those responsible for "%s"
it: "%s" non è più tra i responsabili di "%s"

en: %d people watching, %d people responsible
it: %d persone stanno guardando, %d persone sono responsabili

en: %s %s tickets in %s
it: %s %s ticket in %s

en: %s %s tickets in all queues
it: %s %s ticket in tutte le code

en: %s (%s) uploaded: %s
it: %s (%s) caricato: %s

en: %s (%s) wrote:
it: %s (%s) ha scritto:

en: %s added to those responsible for "%s"
it: %s aggiunto tra i responsabili di "%s"

en: %s days
it: %s giorni

en: %s deleted this ticket.
it: %s ha cancellato questo ticket.

en: %s part
it: %s parte

en: %s tickets in %s
it: %s ticket in %s

en: %s tickets in all queues
it: %s ticket in tutte le code

en: %s will be notified when this ticket is updated.
it: %s sarà avvisato quando questo ticket sarà aggiornato.

en: %s will no longer receive updates for this ticket.
it: %s non riceverà a lungo aggiornamento per questo ticket.

en: (inactive)
it: (Inattivo)

en: - Stage 1
it: - Fase 1

en: - Stage 2
it: - Fase 2

en: <<First
it: <<Primo

en: <Prev
it: <Precedente

en: Access denied to %s
it: Accesso negato a %s

en: Add Attribute
it: Aggiungi Attributo

en: Add Attribute Criterion
it: Aggiungi Criterio all'Attributo

en: Add Content
it: Aggiungi un contenuto

en: Add Criterion
it: Aggiugi Criterio

en: Add Date Criterion
it: Aggiungi data al Criterio

en: Add Form Reply
it: Aggiungi modulo di risposta

en: Add Group Criterion
it: Aggiungi Criterio di Gruppo

en: Add Priority
it: Aggiungi Priorità

en: Add Property Criterion
it: Aggiungi Criterio di Proprietà

en: Add Queue
it: Aggiungi Coda

en: Add State
it: Aggiungi Stato

en: Add Text Criterion
it: Aggiungi Criterio di Testo

en: Add Type
it: Aggiungi Tipo

en: Add Type %s
it: Aggiungi Tipo %s

en: Add User Criterion
it: Aggiungi Criterio di Utente

en: Add Users
it: Aggiungi Utenti

en: Add Version
it: Aggiungi Versione

en: Add Watcher
it: Aggiungi Osservatore

en: Adding your ticket failed: %s.
it: Aggiungi il tuo ticket fallito: %s

en: Address Books
it: Rubriche

en: Administration
it: Amministrazione

en: And
it: E

en: Any
it: Qualsiasi

en: Any Group
it: Qualsiasi Gruppo

en: Ascending
it: Crescente

en: Assign
it: Assegna

en: Assigned
it: Assegnato

en: Assigned from
it: Assegnato da

en: Assigned to
it: Assegnato a

en: Assigned to %s
it: Assegnato a: %s

en: Associations updated successfully.
it: Associazioni aggiornate con successo

en: Attachment
it: Allegato

en: Attachment %s deleted.
it: Allegato %s eliminato.

en: Attachment %s not found.
it: L'allegato %s non è stato trovato.

en: Attachments for %s
it: Allegati per %s

en: Attri_bute Criteria
it: Attri_buto Criterio

en: Attribute %d
it: Attributo %d

en: Attribute Description
it: Descrizione dell'attributo

en: Attribute Name
it: Nome Attributo

en: Attribute Type
it: Tipo Attributo

en: Attributes
it: Attributi

en: Attributes for this Type
it: Attributi per questo Tipo

en: Autolink to other tickets in comments?
it: Autolink ad altri commenti di ticket

en: Average days to close by Owner
it: Giorni rimanenti alla chiusura del proprietario

en: Average days to close by Queue
it: Giorni rimanenti alla chiusura della coda

en: Average days to close by Requester
it: Giorni rimanenti alla chiusura del richiedente

en: Average time a ticket is unresolved
it: Tempo mancante dell'ticket irrisolvibile

en: Branch Type
it: Tipo di ramificazione

en: Case Insensitive Substring
it: Sottostringa Case Insensitive

en: Case Sensitive Substring
it: Sottostringa Case Insensitive

en: Change
it: Modifica

en: Change display preferences such as how search results are sorted.
it: Modifica le impostazioni di visualizzazione dei risultati di una ricerca.

en: Change preferences for email notifications of ticket activity.
it: Cambia le opzioni per le notificazioni email delle attività degli ticket

en: Choose Action:
it: Scegli Azione:

en: Choose New Query instead of deleting the root node.
it: Scegli nuova richiesta di eliminazione del nodo radice

en: Choose:
it: Scegli:

en: Chronological (oldest first)
it: Cronologico (più vecchio prima)

en: Clone
it: Clona

en: Clone Description
it: Descizione Clonazione

en: Clone Type
it: Tipo Clonazione

en: Columns
it: Colonne

en: Comma Separated Values (CSV file)
it: Valori separati da virgolette (CSV file)

en: Comment
it: Commento

en: Comment #%d
it: Commento #%d

en: Comment #%d (Private)
it: Commento #%d (Privato)

en: Comment added
it: Commento aggiunto

en: Comment on %s
it: Commento su %s:

en: Commentor
it: Commentatore

en: Copy of %s
it: Copia di %s

en: Could not find any groups.
it: Impossibile trovare alcun gruppo.

en: Could not find ticket "%s".
it: Impossibile trovare l'ticket "%s".

en: Create Default Priorities
it: Crea Proprietà di Default

en: Create Default States
it: Crea Stati di Default

en: Create Ticket
it: Crea Ticket

en: Create Ticket - Step 1
it: Crea Ticket - Passo 1

en: Create Ticket - Step 2
it: Crea Ticket - Passo 2

en: Create Ticket - Step 3
it: Crea Ticket - Passo 3

en: Create Ticket - Step 4
it: Crea Ticket - Passo 4

en: Created
it: Creato

en: Created By
it: Creato da

en: Created from
it: Creato da

en: Created to
it: Creato a

en: Current Query
it: Richiesta Corrente

en: Current Ticket Type
it: Tipo di ticket corrente

en: DD/MM/YY
it: GG/MM/AA

en: DD/MM/YY HH:MM:SS
it: GG/MM/AA OO:MM:SS

en: DO NOT REPLY TO THIS MESSAGE. THIS EMAIL ADDRESS IS NOT MONITORED.
it: NON RISPONDERE A QUESTO MESSAGGIO. QUESTO INDIRIZZO EMAIL NON E' CONTROLLATO.

en: Date
it: Data

en: Date/Time format for search results
it: Formato Data/Ora per risultati di ricerca

en: Dates
it: Date

en: Default Ticket Type
it: Tipo Ticket di Default

en: Default sorting criteria:
it: Criteri di ordinamento predefiniti:

en: Default sorting direction:
it: Ordine predefinito:

en: Delete
it: Elimina

en: Delete %s
it: Elimina %s

en: Delete %s?
it: Elimina %s?

en: Delete Attribute
it: Elimina Attributo

en: Delete Attribute Confirmation
it: Elimina Comferma Attributo

en: Delete Form Reply
it: Elimina Modulo risposta

en: Delete Form Reply Confirmation
it: Elimina modulo risposta di Conferma

en: Delete Priority
it: Elimina Priotità

en: Delete Priority Confirmation
it: Elimina Priorità di Conferma

en: Delete Query
it: Elimina richiesta

en: Delete Query?
it: Elimina richiesta?

en: Delete Queue
it: Elimina Coda

en: Delete Queue Confirmation
it: Elimina Conferma di Coda

en: Delete Reply
it: Elimina risposta

en: Delete State
it: Elimina Stato

en: Delete State Confirmation
it: Elimina Conferma Stato

en: Delete Type
it: Elimina Tipo

en: Delete Type Confirmation
it: Elimina Conferma Tipo

en: Delete Version
it: Elimina Versione

en: Delete Version Confirmation
it: Elimina Conferma Versione

en: Delete entry
it: Elimina inserimento

en: Deleted Attachment
it: Elimina Allegato

en: Deleted Attachment: %s
it: Elimina Allegato: %s

en: Deleted:
it: Eliminato:

en: Descending
it: Discendente

en: Description
it: Descrizione

en: Display Preferences
it: Preferenze di Visualizzazione

en: Download
it: Scarica

en: Download these results as:
it: Salva questi risultati come:

en: Due
it: Scadenza

en: Due &rArr; %s
it: Scadenza &rArr; %s

en: Due Date
it: Data Scadenza

en: Due from
it: Scadenza da

en: Due to
it: Scadenza a

en: E_xecute Query
it: _Esegui Richiesta

en: Edit
it: Modifica

en: Edit %s
it: Modifica %s

en: Edit Attribute
it: Modifica Attributo

en: Edit Attribute Criterion
it: Modifica attributo Criterio

en: Edit Attributes
it: Modifica Attributi

en: Edit Date Criterion
it: Modifica Data Criterio

en: Edit Form Replies
it: Modifica il modulo delle risposte

en: Edit Form Reply
it: Modifica modulo risposta

en: Edit Group Criterion
it: Modifica il modulo Criterio di Gruppo

en: Edit Priorities
it: Modifica Priorità

en: Edit Priority
it: Modifica Priorità

en: Edit Property Criterion
it: Modifica Criterio di Proprietà

en: Edit Queue
it: Modifica Coda

en: Edit Queues
it: Modifica Code

en: Edit State
it: Modifica Stato

en: Edit States
it: Modifica Stati

en: Edit Text Criterion
it: Modifica Criterio di Testo

en: Edit Type
it: Modifica Tipo

en: Edit User Criterion
it: Modifica Criterio di Utente

en: Edit Version
it: Modifica Versione

en: Edit _Permissions
it: Modifica _Permessi

en: Edit _Types
it: Modifica _Tipi

en: Edit or Delete Attributes
it: Modifica o Elimina Attributi

en: Edit or Delete Form Replies
it: Modifica o Elimina modulo di risposta

en: Edit or Delete Priorities
it: Modifica o Elimina Priorità

en: Edit or Delete Queues
it: Modifica o Elimina Code

en: Edit or Delete States
it: Modifica o Elimina Stati

en: Edit or Delete Types
it: Modifica o Elimina Tipi

en: Edit or Delete Versions
it: Modifica o Elimina Versioni

en: Edit the permissions on this form reply
it: Modifica i permessi di di risposta questa coda

en: Edit the permissions on this queue
it: Modifica i permessi di questa coda

en: Edit the users responsible for this queue
it: Modifica la responsabilità d'utente per questa coda

en: Edit the versions for this queue
it: Modifica le versioni pr questa coda

en: Email address to notify
it: Indirizzo email da notificare

en: Email address to remove
it: Indirizzo emai da rimuovere

en: Empty attachment
it: Allegato assente

en: Entry deleted.
it: Entry eliminato

en: Error: Unknown query form "%s", defaulting to properties
it: Errore: modulo query sconosciuto "%s", defaulting to properties

en: Exact Match
it: Abbinamento esatto

en: Execute Query
it: Richiesta Eseguita

en: For tickets from these queues
it: Per ticket da queste code

en: For tickets which are
it: Per gli ticket

en: Form Replies
it: Modulo Risposte

en: Form Replies for this Type
it: Modulo risposte per questo Tipo

en: Form Reply Name
it: Nome Risposta

en: Form Reply Text
it: Modulo Risposta di testo

en: Form Reply:
it: Rispondi:

en: General Preferences
it: Preferenze Globali

en: Group Owners
it: Proprietari Gruppi

en: Groups
it: Gruppi

en: Here is a summary of your open tickets:
it: Questo e' il sommario dei tuoi tickets aperti:

en: Hidden Comments
it: Commento nascosto

en: History
it: Storia

en: Hoist Children
it: Sollevamento Figli

en: If you select any tickets that do not have an owner, who should we send email to?
it: Se vengono selezionati ticket senza proprietario, a chi deve essere mandata l'email?

en: Insert And
it: Inserisci And

en: Insert Branch
it: Inserisci Ramo

en: Insert Not
it: Inserisci Not

en: Insert Or
it: Inserisci O

en: Invalid Queue
it: Coda invalida

en: Invalid Ticket Id
it: Id ticket invalido

en: Invalid argument: Missing attribute name or value.
it: Argomento invalido: Manca il nome o valore dell'attributo.

en: Invalid arguments: Must supply a ticket number and new attributes.
it: Argomento invalido: Bisogna fornire un numero di ticket e un nuovo attributo.

en: Invalid queue
it: Coda invalida

en: Invalid search
it: Ricerca non valida.

en: Invalid ticket data supplied: %s
it: Data dell'ticket fornita invalida: %s

en: Keep a set of versions for this queue?
it: Mantieni un set di versioni per questa coda?

en: Last>>
it: Ultimo>>

en: Load Query
it: Carica Richiesta

en: Loading...
it: Caricamento...

en: MM/DD/YY
it: MM/GG/AA

en: MM/DD/YY HH:MM:SS
it: MM/GG/AA OO:MM:SS

en: Make a clone of %s
it: Fai una copia di %s

en: Make this comment visible only to members of a group?
it: Fai diventare visibile il commenato solo ai membri del gruppo?

en: Match
it: Abbina

en: Match Operator
it: Abbina Operatore

en: Match Pattern
it: Abbina modello

en: Match Word
it: Abbina Parola

en: Maximum time a ticket is unresolved
it: Tempo massimo, un ticket non è risolto

en: Minimum time a ticket is unresolved
it: Tempo Minimo, un ticket non è risolto

en: Most recent first
it: Più recente prima

en: Moved ticket %d to "%s"
it: Ticket %d mosso in "%s"

en: My %s
it: Mio %s

en: My %s :: Add Content
it: Mio %s:: Aggiungi Contenuto

en: My Queries
it: Mie Richieste

en: My Requests
it: Mie Richieste

en: My Tickets
it: Miei Ticket

en: My tickets by assignment date
it: Miei ticket per data di assegnazione

en: My tickets by creation date
it: Miei ticket per data di creazione

en: My tickets by due date
it: Miei ticket per data di scadenza

en: My tickets by resolution date
it: Mie ticket per data di risoluzione

en: Name
it: Nome

en: Name of the cloned copy
it: Nome della copia

en: Ne_w Query
it: _Nuova Richiesta

en: New
it: Nuovo

en: New Attachment
it: Nuovo Allegato

en: New Attachment: %s
it: Nuovo Allegato: %s

en: New Queue
it: Nuova Coda

en: New Ticket
it: Nuovo Ticket

en: New Type
it: Nuovo Tipo

en: Next>
it: Prossimo>

en: No attachments
it: Nessun allegato

en: No priority for this ticket and no default priority for ticket type "%s" specified.
it: Nessuna priorità per questo ticket e nessuna priorità di default per il tipo di ticket "%s" specificato.

en: No queries have been saved.
it: Non è stata salvata nessuna richiesta.

en: No query to run
it: Nessuna richiesta da caricare

en: No queues available.
it: Nessuna coda disponibile.

en: No state for this ticket and no default state for ticket type "%s" specified.
it: Nessuno stato per questo ticket e nessuno stato di deafult per il tipo di ticket "%s" specificato.

en: No stats available.
it: Statistiche non disponibili.

en: No tickets are assigned to you.
it: Non hai assegnato nessun ticket

en: No tickets are unassigned!
it: Nessun ticket assegnato!

en: No tickets from query.
it: Nessun ticket in coda.

en: No tickets in queue.
it: Nessun ticket in coda.

en: No tickets matched your search criteria.
it: Nessun ticket abbinato ai criteri di ricerca.

en: No type for this ticket and no default type for queue "%s" specified.
it: Nessun tipo per questo ticket e nessun tipo predefinito per la coda "%s" specificata.

en: None
it: Nessuno

en: Notification Preferences
it: Preferenze di notifica

en: Older? Please update first!
it: Vecchio? Aggiorna prima!

en: Only notify me of ticket changes from other users?
it: Avvisa solo per cambiamenti di ticket fatti da altri utenti?

en: Only notify me of ticket changes with comments?
it: Avvisa solo per cambiamenti di ticket con commento

en: Open
it: Apri

en: Open Tickets by Owner
it: Apri Ticket dal Proprietario

en: Open Tickets by Priority
it: Aori Ticket dalla priorità

en: Open Tickets by Queue
it: Apri Ticket dalla Coda

en: Open Tickets by Requester
it: Apri Ticket dalla Richiesta

en: Open Tickets by State
it: Apri Ticket dallo Stato

en: Open Tickets by Type
it: Apri Ticket dal Tipo

en: Open Tickets in %s
it: Apri Ticket in %s

en: Open tickets in %s
it: Apri ticket in %s

en: Open tickets in all queues.
it: Apri ticket in tutte le code

en: Opened:
it: Aperto:

en: Or
it: O

en: Original Message
it: Messaggio Originale

en: Owners
it: Proprietari

en: Permanently delete %s?
it: Cancella definitivamente %s?

en: Permanently delete entry?
it: Cancella definitivamente?

en: Permission Denied
it: Permesso Negato

en: Permission Denied.
it: Permesso Negato.

en: Permission denied.
it: Permesso Negato

en: Priorities for this Type
it: Priorità per questo Tipo

en: Priority
it: Priotità

en: Priority &rArr; %s
it: Priorità &rArr; %s

en: Priority Description
it: Descrizione Priorità

en: Priority Name
it: Nome Priorità

en: Public Queries
it: Richieste Pubbliche

en: Query Builder
it: Costruttore di richieste

en: Query Name
it: Nome Coda

en: Query Parameters
it: Parametri di Richiesta

en: Query Results
it: Risultati Richiesta

en: Query Slug
it: Slug Coda

en: Query to run
it: Richieste da caricare

en: Queue
it: Coda

en: Queue &rArr; %s
it: Coda &rArr; %s

en: Queue Contents
it: Contenuto Coda

en: Queue Description
it: Descrizione Coda

en: Queue Email
it: Coda Email

en: Queue Name
it: Nome Coda

en: Queue Slug
it: Slug Coda

en: Queue Summary
it: Riassunto Coda

en: Queue Version
it: Versione Coda

en: Queue/Type Matri_x
it: Coda/Tipo _Matrice

en: Queue/Type Matrix
it: Coda/Tipo Matrice

en: Queues
it: Code

en: Re_turn to Search Results
it: _Ritorna ai Risultati di Ricerca

en: Really delete this attribute? This may cause data problems!
it: Sicuro di voler eliminare questo attributo? Questo potrebbe causare problemi nei dati!

en: Really delete this form reply?
it: Vuoi cancellare veramente questa risposta?

en: Really delete this priority? This may cause data problems!
it: Sicuro di voler eliminare questa priorità? Questo potrebbe causare problemi nei dati!

en: Really delete this query? This operation is not undoable.
it: Sicuro di voler eliminare questa richiesta? L'operazione non può essere annullata.

en: Really delete this state? This may cause data problems!
it: Sicuro di voler eliminare questo stato? Questo potrebbe causare problemi nei dati!

en: Really delete this ticket? It will NOT be archived, and will be gone forever.
it: Sicuro di voler eliminare questo ticket? L'ticket NON sarà archiviato e sarà perso.

en: Really delete this type? This may cause data problems!
it: Sicuro di voler eliminare questo tipo? Questo potrebbe causare problemi nei dati!

en: Really delete this version? This may cause data problems!
it: Sicuro di voler eliminare questa versione? Questo potrebbe causare problemi nei dati!

en: Received message:
it: Messaggi ricevuti

en: Refine Search
it: Raffina Ricerca

en: Reminder: Your open tickets
it: Promemoria: i tuoi ticket aperti:

en: Reminders were sent.
it: Ricorda dove spedito.

en: Remove User
it: Elimina Utente

en: Remove Watcher
it: Elimina Spettatore

en: Reply to this comment
it: Rispondi a questo commento

en: Reports
it: Rapporti

en: Requester
it: Richiedente

en: Required Attribute?
it: Attributo Richiesto?

en: Resolved
it: Risolto

en: Resolved from
it: Risolto da

en: Resolved to
it: Risolto a

en: Responsible Users
it: Utente Responsabile

en: S_et Queue
it: _Imposta Coda

en: Sa_ve Query
it: Sal_va Richiesta

en: Save
it: Salva

en: Save Criterion
it: Salva Criterio

en: Save Query
it: Salva Richiesta

en: Save as Query
it: Salva come Richiesta

en: Saved Queries
it: Richiesta salvata

en: Search
it: Cerca

en: Search %s Attribute
it: Cerca Attributo %s

en: Search Attribute
it: Cerca Attributo

en: Search Comments
it: Cerca Commenti

en: Search Owners
it: Cerca Proprietari

en: Search Requester
it: Cerca Richiedenti

en: Search Results
it: Risultati Ricerca

en: Search Results: %s of %s
it: Risultati Ricerca: %s of %s

en: Search Summary
it: Riassunto Ricerca

en: Search Tickets
it: Cerca ticket

en: Select address book sources for adding and searching for addresses.
it: Seleziona le fonti della rubrica per aggiungere e cercare indirizzi.

en: Select the view to display after login:
it: Scegli la visualizzazione da mostrare dopo l'accesso:

en: Sen_d Reminders
it: _Spedisci Promemoria

en: Send Reminders
it: Spedisci Promemoria

en: Send only for this list of ticket ids
it: Spedisci solo per questa lista di Id di ticket

en: Set Default Priority
it: Imposta Priorità di Default

en: Set Default State
it: Imposta Stato di Default

en: Set Queue - Step 1
it: Imposta Coda - Passo 1

en: Set Queue - Step 2
it: Imposta Coda - Passo 2

en: Set Queue - Step 3
it: Imposta Coda - Passo 3

en: Set Queue for %s
it: Imposta Coda per %s

en: Set Requester
it: Imposta Richiedente

en: Set Type - Step 1
it: Imposta Tipo - Passo 1

en: Set Type - Step 2
it: Imposta Tipo - Passo 2

en: Set Type for %s
it: Imposta Tipo per %s

en: Set _Type
it: Imposta _Tipo

en: Show comments in chronological order, or most recent first?
it: Mostra commenti in ordine cronologico, o prima il più recente?

en: Show ticket IDs in the summary view?
it: Mostra Id ticket nella vista del sommario?

en: Show tickets you have requested in the summary view?
it: Mostra ticket richiesti nella vista del sommario?

en: Simple HTML Report
it: Semplice Rapporto HTML

en: Slugs allows direct access to this queue's open tickets by visiting: %s. <br /> Slug names may contain only letters, numbers or the _ (underscore) character.
it: Permetti l'accesso diretto alla coda aperta dagli ticket visitati: %s. <br /> I nomi possono contenere solo lettere, numeri o il carattere _ (underscore)

en: Sort by %s
it: Ordina per %s

en: Spam protection
it: Protezione Spam

en: State
it: Stato

en: State &rArr; %s
it: Stato &rArr; %s

en: State Category
it: Stato Categoria

en: State Description
it: Descrizione Stato

en: State Name
it: Nome Stato

en: State:
it: Stato:

en: States for this Type
it: Stato per questo tipo

en: Status
it: Stato

en: Submit
it: Invio

en: Subscribe to this query
it: Sottoscrivi questa richiesta

en: Successfully Cloned %s to %s.
it: Clonazione di %s in %s eseguita con successo

en: Successfully changed ticket type.
it: Camnio tipo di ticket eseguito con successo.

en: Summary
it: Breve Riassunto

en: Summary &rArr; %s
it: Sommario &rArr; %s

en: Summary like
it: Sommario tipo

en: Taken from %s
it: Preso da %s

en: Text
it: Testo

en: That queue slug is already taken. Please select another.
it: Quella coda slug è già presa. Per favore sceglierne un'altra.

en: The Requester's Email Address
it: Indirizzo Email richiedente

en: The VFS backend needs to be configured to enable attachment uploads.
it: VFS backend necessita di essere configurato per abilitare l'upload di allegati.

en: The attribute "%s" has been added to %s.
it: L'attributo "%s" è stato aggiunto a %s.

en: The attribute has been deleted.
it: L'attributo è stato eliminato.

en: The attribute has been modified.
it: L'attributo è stato modificato.

en: The attribute was not deleted.
it: L'attributo non è stato eliminato.

en: The default priority has been set.
it: La priorità di Default è stata impostata.

en: The default state has been set.
it: Lo stato di Default è stato impostato.

en: The form reply "%s" has been added to %s.
it: Il modulo di risposta "%s" e' stato aggiunto %s.

en: The form reply has been deleted.
it: Il modulo di risposta e' stato cancellato

en: The form reply has been modified.
it: Il modulo di risposta e' stato modificato

en: The form reply was not deleted.
it: Il modulo di risposta non e' stato cancellato.

en: The priority "%s" has been added to %s.
it: La priorità "%s" è stata aggiunta a %s.

en: The priority has been deleted.
it: La priorità è stata eliminata.

en: The priority has been modified.
it: La priorità è stata modificata.

en: The priority was not deleted.
it: La priorità non era eliminata.

en: The query "%s" couldn't be deleted: %s
it: La richiesta "%s" non può essere elimata: %s

en: The query "%s" has been deleted.
it: La richiesta "%s" è stata eliminata.

en: The query couldn't be loaded:
it: La richiesta non può essere caricata:

en: The queue "%s" has been created.
it: la coda "%s" è stata creata.

en: The queue has been deleted.
it: La coda è stata eliminata.

en: The queue has been modified.
it: La coda è stata eliminata.

en: The queue was not deleted.
it: La coda non è stata eliminata.

en: The requested template does not exist.
it: Il template richiesto non esiste.

en: The state "%s" has been added to %s.
it: Lo stato "%s" è stato aggiunto a %s.

en: The state has been deleted.
it: Lo stato è stato eliminato.

en: The state has been modified.
it: Lo stato è stato modificato.

en: The state was not deleted.
it: lo stato non è stato eliminato.

en: The ticket was deleted.
it: Il ticket e' stato cancellato.

en: The ticket was not deleted.
it: L'ticket non è stato eliminato.

en: The type "%s" has been modified.
it: Il tipo "%s" è stato modificato.

en: The type has been deleted.
it: Il tipo è stato eliminato.

en: The type was not deleted.
it: Il tipo non è stato eliminato

en: The version "%s" has been added to %s.
it: la versione "%s" è stata aggiunta a %s.

en: The version has been deleted.
it: La versione è stata eliminata.

en: The version has been modified.
it: La versione è stata modificata.

en: The version was not deleted.
it: la versione non è stata eliminata.

en: There are no attribute types to edit
it: Non ci sono tipi di attributi da modificare

en: There are no attributes defined.
it: Non ci sono attributi definiti.

en: There are no form replies to edit
it: Non ci sono tipi da modificare.

en: There are no open tickets.
it: Non ci sono ticket aperti.

en: There are no priorities to edit
it: Non ci sono priorità da modificare

en: There are no queues available.
it: Non ci sono code disponibili.

en: There are no queues to edit
it: Non ci sono code da modificare

en: There are no queues which you can create tickets in.
it: Non ci sono code nelle quali è possibile creare ticket.

en: There are no queues which you can search.
it: Non ci sono code che puoi cercare.

en: There are no states to edit
it: Non ci sono stati da modificare

en: There are no ticket types associated with this queue; until there are, you cannot create any tickets in this queue.
it: Non ci sono tipi di ticket associati con questa coda; fino a che non ci saranno non si potrà creare nessun ticket in questa coda.

en: There are no types to edit
it: Non ci sono tipi da modificare.

en: There are no users responsible for this queue.
it: Non ci sono utenti responsabili per questa coda.

en: There are no users to which this ticket can be assigned.
it: Non ci sono utenti ai quali può essere assegnato questo ticket.

en: There are no versions to edit
it: Non ci sono versioni da modificare

en: There is no data for this report.
it: Non ci sono dati per questo rapporto.

en: There was an error adding "%s" to the responsible list for "%s":
it: Si è verificato un errore aggiungendo "%s" alla lista responsabile per "%s":

en: There was an error creating the attribute:
it: Si è verificato un errore nella creazione dell'attributo:

en: There was an error creating the form reply:
it: Si è verificato un errore nella creazione della priorità:

en: There was an error creating the priority:
it: Si è verificato un errore nella creazione della priorità:

en: There was an error creating the queue:
it: Si è verificato un errore nella creazione della coda:

en: There was an error creating the state:
it: Si è verificato un errore nella creazione dello stato:

en: There was an error creating the version:
it: Si è verificato un errore nella creazione della versione:

en: There was an error deleting the attribute:
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione dell'attributo:

en: There was an error deleting the form reply:
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione della priorità:

en: There was an error deleting the priority:
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione della priorità:

en: There was an error deleting the queue:
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione della coda:

en: There was an error deleting the state:
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione dello stato:

en: There was an error deleting the ticket:
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione dell'ticket:

en: There was an error deleting the type:
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione del tipo:

en: There was an error deleting the version:
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione della versione:

en: There was an error editing the attribute:
it: Si è verificato un errore durante la modifica dell'attributo:

en: There was an error editing the form reply:
it: Si è verificato un errore durante la modifica della priorità:

en: There was an error editing the priority:
it: Si è verificato un errore durante la modifica della priorità:

en: There was an error editing the queue:
it: Si è verificato un errore durante la modifica della coda:

en: There was an error editing the state:
it: Si è verificato un errore durante la modifica dello stato:

en: There was an error editing the version:
it: Si è verificato un errore durante la modifica della versione:

en: There was an error listing users: %s
it: C'e' stato un errore nella lista utenti: %s

en: There was an error locating tickets in this queue: %s
it: C'e' stato un errore cercando il ticket in questa coda: %s

en: There was an error modifying the type:
it: Si è verificato un errore durante la modifica del tipo:

en: There was an error performing your search: %s
it: Si è verificato un errore durante la ricerca: %s

en: There was an error removing "%s" from the responsible list for "%s":
it: Si è verificato un errore durante la rimozione di "%s" dalla lista dei responsabili di "%s":

en: There was an error setting the default priority:
it: Si è verificato un errore durante l'impostazione delle priorità di default:

en: There was an error setting the default state:
it: Si è verificato un errore durante l'impostazione dello stato di default:

en: This comment is visible to everyone
it: Questo commento e' vibile a tutti

en: This email address will be used when sending notifications for any queue tickets.
it: Questo indirizzo email sarà usato per mandare notificazioni da qualsiasi ticket della coda.

en: This is not a search results template.
it: Questo non è un risultato di ricerca template.

en: This query element cannot be edited.
it: Questo elemento non puo' essere modificato.

en: This queue requires that you specify a version, but there are no versions associated with it. Until versions are created for this queue, you will not be able to create tickets.
it: Questa coda richiede che venga specificata una versione, non c'è nessuna versione associata con essa. Fino a che una versino non sarà creata per questa coda, non sarà possibile creare ticket.

en: Ticket %d has been deleted.
it: Ticket %d è stato eliminato.

en: Ticket %d not found.
it: il ticket %d non è stato trovato.

en: Ticket %s was not found.
it: L'ticket %s non è stato trovato.

en: Ticket Search
it: Cerca ticket

en: Ticket State
it: Stato ticket

en: Ticket Stats
it: Statistiche ticket

en: Ticket Type
it: Tipo ticket

en: Ticket Types associated with this Queue
it: Tipo ticket associato a questa coda

en: Ticket URL: %s
it: URL ticket: %s

en: Ticket Updated
it: Ticket aggiornato

en: Tickets
it: Ticket

en: Tickets from %s
it: Tickets da %s

en: Tickets matching the query "%s".
it: Tickets confrontati nella query "%s".

en: Type
it: Tipo

en: Type &rArr; %s
it: Tipo &rArr; %s

en: Type Description
it: Descrizione Tipo

en: Type Name
it: Nome Tipo

en: Type: %s; State: %s
it: Tipo: %s: Stato: %s

en: Unassigned
it: Non assegnato

en: Unassigned Tickets
it: Ticket non assegnati

en: Unassigned tickets
it: Ticket non assegnato

en: Unconfirmed
it: Non confermato

en: Unknown node type %s
it: Tipo di nodo %s non conosciuto

en: Update
it: Aggiorna

en: Update %s
it: Aggiorna %s

en: Update Associations
it: Update associazioni

en: Updated By
it: Updated da

en: Updated from
it: Aggiornato da

en: Updated to
it: Aggiornato a

en: User
it: Utente

en: User ID
it: Nome utente

en: Users responsible for this Queue
it: Utenti responsabili per questa coda

en: Users responsible for this queue
it: Utenti responsabili per questa coda.

en: Version
it: Versione

en: Version &rArr; %s
it: Versione &rArr; %s

en: Version Active?
it: Versione Attiva?

en: Version Description
it: Descrizione Versione

en: Version Name
it: Nome Versione

en: Viewable only by members of
it: Visualizzabile solo dai membri di

en: Watch this ticket
it: Guarda questo ticket

en: Watchers for %s
it: Spettatori per %s

en: Weekday Day Month
it: Giorno settimana Giorno Mese

en: Weekday Day Month HH:MM:SS TZ
it: Giorno settimana Giorno Mese OO:MM:SS TZ

en: YY/MM/DD
it: AA/MM/GG

en: YY/MM/DD HH:MM:SS
it: AA/MM/GG OO:MM:SS

en: Yes
it: Si

en: You are not allowed to view ticket %d.
it: Non sei autorizzato a vedere l'ticket %d.

en: You do not have permission to access this ticket (%s).
it: Non hai permesso di accedere a questo ticket (%s).

en: You do not have permission to update this ticket.
it: Non hai permesso di aggiornare questo ticket.

en: You have no open requests.
it: Non hai delle richieste aperte.

en: You have no saved queries.
it: Non hai delle richieste salvate.

en: You must select at least one queue to send reminders for.
it: Devi selezionare come minimo una coda per mandare promemoria.

en: Your Email Address
it: Tuo Indirizzo Email

en: Your ticket ID is %s. An appropriate person has been notified of this request.
it: Il tuo Id ticket è %s. Una persona appropriata è stata notificata di questa richiesta.

en: [ Could not render body of message. ]
it: [ Non è possibile aprire il corpo del messaggio. ]

en: [Hidden]
it: [Nascosto]

en: [No Subject]
it: [Nessun Oggetto]

en: _Admin
it: _Amministratore

en: _Attachments
it: _Allegati

en: _Comment
it: _Commento

en: _Date Criteria
it: _Data Criterio

en: _Delete
it: _Elimina

en: _Delete Query
it: E_limina Richiesta

en: _Edit Query
it: _Modifica Richiesta

en: _Edit Queues
it: _Modifica Code

en: _Group Criteria
it: _Criterio Gruppo

en: _History
it: _Storia

en: _Load Query
it: _Carica Richiesta

en: _My %s
it: _Mio %s

en: _New Ticket
it: _Nuovo Ticket

en: _Property Criteria
it: _Proprietà criterio

en: _Query Builder
it: _Costruttore di Richieste

en: _Reports
it: _Rapporti

en: _Search
it: _Cerca

en: _Text Criteria
it: Criterio di _Testo

en: _Update
it: _Aggiorna

en: _User Criteria
it: Criterio _Utente

en: _Watch
it: _Guarda

en: contains (case insensitive) substring
it: contiene (case insensitive) sottostringhe

en: contains (case sensitive) substring
it: contiene (case sensitive) sottostringhe

en: contains the word
it: contiene la parola

en: estimated time
it: tempo stimato

en: is
it: è

en: is greater than
it: è più grande di

en: is less than
it: è meno di

en: matches the pattern
it: abbina il disegno

en: to
it: A
