Whups 1.0-cvs - en to pt translation catalogue (317 entries)

en: %s days
pt: %s dias

en: - Stage 1
pt: - Estágio 1

en: - Stage 2
pt: - Estágio 2

en: Access denied to %s
pt: Acesso negado para %s

en: Add Attribute
pt: Adicionar atributo

en: Add Attribute Criterion
pt: Adicionar critério de atributo

en: Add Content
pt: Adicionar Conteúdo

en: Add Criterion
pt: Adicionar critério

en: Add Group Criterion
pt: Adicionar critério de grupo

en: Add Priority
pt: Adicionar prioridade

en: Add Property Criterion
pt: Adicionar prioridade de critério

en: Add Queue
pt: Adicionar fila

en: Add State
pt: Adicionar estado

en: Add Text Criterion
pt: Adicionar texto do critério

en: Add Type
pt: Adicionar tipo

en: Add Type %s
pt: Adicioar tipo %s

en: Add User Criterion
pt: Adicionar critério de usuário

en: Add Users
pt: Adicionar usuários

en: Add Version
pt: Adicionar versão

en: Adding your ticket failed: %s.
pt: Falha ao adicionar seu ticket: %s.

en: Address Books
pt: Contatos

en: Administration
pt: Administração

en: And
pt: e

en: Any
pt: Qualquer um

en: Any Group
pt: Qualquer grupo

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Assigned
pt: Assinado

en: Associations updated successfully.
pt: Associações atualizadas com sucesso.

en: Attachment
pt: Anexo

en: Attachment %s deleted.
pt: Anexo %s apagado.

en: Attribute Description
pt: Descrição do atributo

en: Attribute Name
pt: Nome do atributo

en: Attributes
pt: Atributos

en: Attributes for this Type
pt: Atributos para este tipo

en: Autolink to other tickets in comments?
pt: Ligar automaticamente para outros tickets nos comentários

en: Average days to close by Owner
pt: Média de dias para fechar por Proprietário

en: Average days to close by Queue
pt: Média de dias para fechar por fila

en: Average days to close by Requester
pt: Média de dias para fechar por Requisitante

en: Average time a ticket is unresolved
pt: Tempo médio em que um ticket fica sem solução

en: Case Insensitive Substring
pt: Sequência não sensível ao caso

en: Change
pt: Alterar

en: Choose Action:
pt: Escolher ação:

en: Choose:
pt: Escolher

en: Chronological (oldest first)
pt: Cronológica (antigas primeiro)

en: Clone
pt: Clonar

en: Clone Description
pt: Descrição do clone

en: Clone Type
pt: Clonar tipo

en: Comma Separated Values (CSV file)
pt: Valores separados por vírgula (arquivo CSV)

en: Comment
pt: Comentário

en: Comment added
pt: Comentário adicionado

en: Comment on %s
pt: Comentário em %s

en: Commentor
pt: Comentarista

en: Copy of %s
pt: Copia de %s

en: Could not find any groups.
pt: Não encontrei nenhum grupo

en: Create Default Priorities
pt: Criar prioridades padrão

en: Create Default States
pt: Criar Estados padrão

en: Create Ticket
pt: Criar ticket

en: Create Ticket - Step 1
pt: Criar ticket - Passo 1

en: Create Ticket - Step 2
pt: Criar ticket - Passo 2

en: Create Ticket - Step 3
pt: Criar ticket - Passo 3

en: Create Ticket - Step 4
pt: Criar ticket - Passo 4

en: Created
pt: Criado

en: Created By
pt: Criado por

en: Current Query
pt: Consulta atual

en: Current Ticket Type
pt: Tipo do ticket atualmente

en: DO NOT REPLY TO THIS MESSAGE. THIS EMAIL ADDRESS IS NOT MONITORED.
pt: NÃO RESPONDA A ESTA MENSAGEM. ESTE E-MAIL NÃO É MONITORADO

en: Date
pt: Data

en: Date/Time format for search results
pt: Formato de data/hora para resultado das pesquisas

en: Default sorting criteria:
pt: Critério de classificação padrão

en: Default sorting direction:
pt: Direção de classificação padrão

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete %s
pt: Excluir %s

en: Delete %s?
pt: Apagar %s?

en: Delete Attribute
pt: Apagar atributo

en: Delete Attribute Confirmation
pt: Confirmação para apagar atributo

en: Delete Priority
pt: Apagar prioridade

en: Delete Priority Confirmation
pt: Confirmação para apagar prioridade

en: Delete Queue
pt: Apagar fila

en: Delete Queue Confirmation
pt: Confirmação para apagar fila

en: Delete State
pt: Apagar estado

en: Delete State Confirmation
pt: Confirmação para apagar estado

en: Delete Type
pt: Apagar tipo

en: Delete Type Confirmation
pt: Confirmacão para apagar tipo

en: Delete Version
pt: Apagar versão

en: Delete Version Confirmation
pt: Confirmação para apagar versão

en: Descending
pt: Decrescente

en: Description
pt: Descrição

en: Due Date
pt: Data de Vencimento

en: Edit
pt: Editar

en: Edit %s
pt: Editar %s

en: Edit Attribute
pt: Editar atributo

en: Edit Attributes
pt: Editar atributos

en: Edit Priorities
pt: Editar prioridades

en: Edit Priority
pt: Editar prioridade

en: Edit Queue
pt: Editar fila

en: Edit Queues
pt: Editar filas

en: Edit State
pt: Editar estado

en: Edit States
pt: Editar estados

en: Edit Type
pt: Editar tipo

en: Edit Version
pt: Editar versão

en: Edit or Delete Attributes
pt: Editar ou apagar atributos

en: Edit or Delete Priorities
pt: Editar ou apagar prioridades

en: Edit or Delete Queues
pt: Editar ou apagar filas

en: Edit or Delete States
pt: Editar ou apagar Estados

en: Edit or Delete Types
pt: Editar ou apagar tipos

en: Edit or Delete Versions
pt: Editar ou apagar versões

en: Edit the permissions on this queue
pt: Editar as permissões desta fila

en: Edit the users responsible for this queue
pt: Editar os usuários responsáveis por esta fila

en: Edit the versions for this queue
pt: Editar as versões para esta fila

en: Exact Match
pt: Coincidência exata

en: Execute Query
pt: Executar consulta

en: For tickets from these queues
pt: Para tickets desta fila

en: For tickets which are
pt: Para tickets que são

en: General Preferences
pt: Preferências Gerais

en: Group Owners
pt: Proprietários do grupo

en: Groups
pt: Grupos

en: Hidden Comments
pt: Ocultar comentários

en: History
pt: História

en: Insert And
pt: Inserir And

en: Insert Branch
pt: Inserir Branch

en: Insert Not
pt: Inserir Not

en: Insert Or
pt: Inserir Or

en: Invalid Ticket Id
pt: Identificação do ticket inválida

en: Keep a set of versions for this queue?
pt: Manter um configuração de versão para esta fila?

en: Load Query
pt: Ler consulta

en: Loading...
pt: Carregando...

en: MM/DD/YY
pt: MM/DD/AA

en: MM/DD/YY HH:MM:SS
pt: MM/DD/AA HH:MM:SS

en: Make a clone of %s
pt: Fazer um clone de %s

en: Match
pt: Coincidir

en: Match Operator
pt: Operador de coincidência

en: Match Pattern
pt: Modelo de coincidência

en: Match Word
pt: Palavra de coincidência

en: Maximum time a ticket is unresolved
pt: Tempo máximo para um ticket ficar sem solução

en: Minimum time a ticket is unresolved
pt: Tempo mínimo para um ticket ficar sem solução

en: Most recent first
pt: Mais novos primeiro

en: My Queries
pt: Minhas consultas

en: My Tickets
pt: Meus tickets

en: Name
pt: Nome

en: Name of the cloned copy
pt: Nome da cópia clonada

en: New
pt: Novo

en: New Queue
pt: Nova fila

en: New Ticket
pt: Novo ticket

en: New Type
pt: Novo tipo

en: Next>
pt: Próxima>

en: No
pt: Não

en: No stats available.
pt: Nenhuma estatistica disponível

en: No tickets matched your search criteria.
pt: Nenhum ticket coincide com seu critério de pesquisa

en: None
pt: Nenhum

en: Not
pt: Não

en: Open Tickets by Owner
pt: Tickets abertos por Proprietário

en: Open Tickets by Priority
pt: Tickets abertos por Prioridade

en: Open Tickets by Queue
pt: Tickets abertos por Fila

en: Open Tickets by Requester
pt: Tickets abertos por Requisitante

en: Open Tickets by State
pt: Tickets abertos por Estado

en: Open Tickets by Type
pt: Tickets abertos por Tipo

en: Or
pt: Ou

en: Owners
pt: Proprietários

en: Permanently delete %s?
pt: Apagar permanentemente %s?

en: Permission Denied
pt: Permissão negada

en: Permission Denied.
pt: Permissão negada.

en: Permission denied.
pt: Permissão negada.

en: Priorities for this Type
pt: Prioridades para este tipo

en: Priority
pt: Prioridade

en: Priority &rArr; %s
pt: Prioridade &rArr; %s

en: Priority Description
pt: Descrição da prioridade

en: Priority Name
pt: Nome da prioridade

en: Query Builder
pt: Construtor de consultas

en: Query Parameters
pt: Parâmetros da consulta

en: Query Results
pt: Resultados da consulta

en: Queue
pt: Fila

en: Queue &rArr; %s
pt: Fila &rArr; %s

en: Queue Description
pt: Descrição da fila

en: Queue Name
pt: Nome da fila

en: Queue Version
pt: Versão da fila

en: Queue/Type Matrix
pt: Matriz de fila/tipo

en: Queues
pt: Filas

en: Really delete this attribute? This may cause data problems!
pt: Apagar com certeza este atributo? Isto pode causar problemas de dados!

en: Really delete this priority? This may cause data problems!
pt: Apagar com certeza esta prioridade? Isto pode causar problemas de dados!

en: Really delete this state? This may cause data problems!
pt: Apagar com certeza este estado? Isto pode causar problemas de dados!

en: Really delete this ticket? It will NOT be archived, and will be gone forever.
pt: Apagar com certeza este ticket? Isto pode causar problemas de dados!

en: Really delete this type? This may cause data problems!
pt: Apagar com certeza este tipo? Isto pode causar problemas de dados!

en: Really delete this version? This may cause data problems!
pt: Apagar com certeza esta versão? Isto pode causa problemas de dados!

en: Refine Search
pt: Refinar pesquisa

en: Remove User
pt: Remover usuário

en: Reports
pt: Relatórios

en: Requester
pt: Requisitante

en: Resolved
pt: Resolvido

en: Responsible Users
pt: Usuários responsáveis

en: Save
pt: Salvar

en: Save Query
pt: Salvar consulta

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search %s Attribute
pt: Pesquisar %s atributo

en: Search Attribute
pt: Pesquisar atributo

en: Search Comments
pt: Pesquisar comentários

en: Search Owners
pt: Pesquisar proprietários

en: Search Requester
pt: Pesquisa por requisitante

en: Search Results
pt: Resultados da pesquisa

en: Search Results: %s of %s
pt: Resultados da pesquisa: %s de %s

en: Search Summary
pt: Sumário da pesquisa

en: Search Tickets
pt: Pesquisar tickets

en: Select address book sources for adding and searching for addresses.
pt: Selecione os contatos para adicionar e pesquisar endereços.

en: Select the view to display after login:
pt: Selecione o que ver depois do login:

en: Send Reminders
pt: Enviar lembretes

en: Send only for this list of ticket ids
pt: Enviar apenas para esta lista de tickets ids

en: Set Queue - Step 1
pt: Configurar fila - passo 1

en: Set Queue - Step 2
pt: Configurar fila - passo 2

en: Set Queue - Step 3
pt: Configurar fila - passo 3

en: Set Queue for %s
pt: Configurar fila para %s

en: Set Type - Step 1
pt: Configurar tipo - passo 1

en: Set Type - Step 2
pt: Configurar tipo - passo 2

en: Set Type for %s
pt: Configurar tipo para %s

en: Show comments in chronological order, or most recent first?
pt: Mostrar comentários na ordem cronológica, ou a mais recente primeiro?

en: Show ticket IDs in the summary view?
pt: Mostrar IDs dos tickets no sumário

en: Show tickets you have requested in the summary view?
pt: Mostrar tickets que você requisitou no sumário?

en: Simple HTML Report
pt: Relatório HTML simples

en: Sort by %s
pt: Classificado por %s

en: State
pt: Estado

en: State &rArr; %s
pt: Estado &rArr; %s

en: State Category
pt: Categoria do estado

en: State Description
pt: Descrição do estado

en: State Name
pt: Nome do estado

en: States for this Type
pt: Estados para este tipo

en: Status
pt: Situação

en: Submit
pt: Enviar

en: Successfully Cloned %s to %s.
pt: %s clonado com sucesso para %s.

en: Successfully changed ticket type.
pt: Tipo do ticket alterado com sucesso.

en: Summary
pt: Sumário

en: Summary &rArr; %s
pt: Sumário &rArr; %s

en: Summary like
pt: Sumário como

en: Taken from %s
pt: Pego de %s

en: Text
pt: Texto

en: The VFS backend needs to be configured to enable attachment uploads.
pt: O backend VFS precisa ser configurado para ativar envio de anexos.

en: The attribute has been deleted.
pt: O atributo foi apagado.

en: The attribute has been modified.
pt: O artibuto foi modificado.

en: The attribute was not deleted.
pt: O atributo não foi apagado.

en: The priority has been deleted.
pt: A prioridade foi apagada.

en: The priority has been modified.
pt: A prioridade foi modificada.

en: The priority was not deleted.
pt: A prioriadade não foi modificada.

en: The queue has been deleted.
pt: A fila foi apagada.

en: The queue has been modified.
pt: A fila foi modificada.

en: The queue was not deleted.
pt: A fila não foi apagada.

en: The requested template does not exist.
pt: O modelo pedido não existe.

en: The state has been deleted.
pt: O estado foi apagado.

en: The state has been modified.
pt: O estado foi modificado.

en: The state was not deleted.
pt: O estado não foi apagado.

en: The ticket was not deleted.
pt: O ticket foi apagado.

en: The type has been deleted.
pt: O tipo foi apagado.

en: The type was not deleted.
pt: O tipo não foi apagado.

en: The version has been deleted.
pt: A versão foi apagada.

en: The version has been modified.
pt: A versão foi modificada.

en: The version was not deleted.
pt: A versão não foi apagada.

en: There are no attribute types to edit
pt: Não há tipos de atributos para editar

en: There are no priorities to edit
pt: Não há prioridades para editar

en: There are no queues available.
pt: Não há filas disponíveis

en: There are no queues to edit
pt: Não há filas para editar

en: There are no queues which you can create tickets in.
pt: Não há filas em que se possa criar tickets

en: There are no queues which you can search.
pt: Não há filas em que se possa pesquisar

en: There are no states to edit
pt: Não há estados para editar

en: There are no types to edit
pt: Não há tipos para editar

en: There are no users responsible for this queue.
pt: Não há usuários responsáveis por esta fila.

en: There are no users to which this ticket can be assigned.
pt: Não há usuários que possam assinar este ticket.

en: There are no versions to edit
pt: Não há versões para editar

en: There is no data for this report.
pt: Não há dados para este relatório.

en: There was an error performing your search: %s
pt: Houve um erro ao fazer sua pesquisa: %s

en: This is not a search results template.
pt: Este não é um modelo de resultado de pesquisa.

en: Ticket %d has been deleted.
pt: Ticket %d foi apagado

en: Ticket %s was not found.
pt: Ticket %s não foi encontrado

en: Ticket State
pt: Status do ticket

en: Ticket Stats
pt: Estatísticas do ticket

en: Ticket Type
pt: Tipo do ticket

en: Ticket Types associated with this Queue
pt: Tipos de tickets associados com esta fila

en: Ticket Updated
pt: Ticket atualizado

en: Tickets
pt: Bilhetes

en: Type
pt: Tipo

en: Type &rArr; %s
pt: Tipo &rArr; %s

en: Type Description
pt: Descrição do tipo

en: Type Name
pt: Nome do tipo

en: Unassigned
pt: Não assinado

en: Unassigned tickets
pt: Tickets não assinados

en: Unconfirmed
pt: Não confirmado

en: Unknown node type %s
pt: tipo de nó desconhecido %s

en: Update
pt: Atualizar

en: Update %s
pt: Atualizar %s

en: Update Associations
pt: Atualizar associações

en: Updated By
pt: Atualizado por

en: User
pt: Usuário

en: User ID
pt: Identificação do usuário

en: Users responsible for this Queue
pt: Usuários responsáveis por esta fila

en: Users responsible for this queue
pt: Usuários responsáveis por esta fila

en: Version
pt: Versão

en: Version Description
pt: Descrição da versão

en: Version Name
pt: Nome da versão

en: Viewable only by members of
pt: Visível apenas por membros de

en: Weekday Day Month
pt: Dia da semana Dia Mês

en: Weekday Day Month HH:MM:SS TZ
pt: Dia da semana Dia Mês HH:MM:SS TZ

en: Yes
pt: Sim

en: You do not have permission to access this ticket (%s).
pt: Você não tem permissão para acessar este ticket (%s).

en: You have no saved queries.
pt: Você não salvou as consultas

en: You must select at least one queue to send reminders for.
pt: Você deve selecionar ao menos uma fila para enviar lembretes

en: Your Email Address
pt: Seu e-mail

en: [No Subject]
pt: [Sem Assunto]

en: _Admin
pt: _Administração

en: _Delete
pt: E_xcluir

en: _My %s
pt: _Meus %s

en: _New Ticket
pt: _Novo ticket

en: _Query Builder
pt: _Construtor de consultas

en: _Reports
pt: _Relatórios

en: _Search
pt: _Pesquisa

en: contains (case insensitive) substring
pt: contem sequência (sensível ao caso)

en: contains (case sensitive) substring
pt: contem sequência (sensível ao caso)

en: contains the word
pt: contem palavra

en: is
pt: é

en: is greater than
pt: é maior que

en: is less than
pt: é menor que

en: matches the pattern
pt: coincide com o padrão

en: to
pt: até
