Whups 1.0-cvs - en to ru translation catalogue (294 entries)

en: %s (%s) wrote:
ru: %s (%s) написал:

en: %s days
ru: %s дней

en: %s will be notified when this ticket is updated.
ru: %s будет уведомлен при обновлении этого запроса

en: %s will no longer receive updates for this ticket.
ru: %s больше не будет получать уведомления по этому запросу

en: - Stage 1
ru: - Шаг 1

en: - Stage 2
ru: - Шаг 2

en: Access denied to %s
ru: Доступ запрещен для %s

en: Add Attribute
ru: Добавить аттрибут

en: Add Criterion
ru: Добавить критерий

en: Add Group Criterion
ru: Добавить критерии группы

en: Add Priority
ru: Добавить приоритет

en: Add Property Criterion
ru: Добавить критерии свойства

en: Add Queue
ru: Добавить Тему

en: Add State
ru: Добавить состояние

en: Add Subject
ru: Добавить заглавие

en: Add Text Criterion
ru: Добавить критерии текста

en: Add Type
ru: Добавить тип

en: Add Type %s
ru: Добавить тип %s

en: Add User Criterion
ru: Добавить критерии пользователя

en: Add Users
ru: Добавить пользователей

en: Add Version
ru: Добавить версию

en: Add Watcher
ru: Добавить

en: Administration
ru: Администрирование

en: And
ru: И

en: Any
ru: - Не важно -

en: Any Group
ru: Любые группы

en: Ascending
ru: По возростанию

en: Assigned
ru: В работе

en: Attachment
ru: Вложение

en: Attachment %s deleted.
ru: Вложение %s удалено

en: Attachment %s not found.
ru: Вложение %s не найдено

en: Attachments
ru: Вложения

en: Attribute Criteria
ru: Аттрибуты

en: Attribute Description
ru: Описание

en: Attribute Name
ru: Аттрибут

en: Attributes for this Type
ru: Аттрибуты для этого Типа

en: Autolink to other tickets in comments?
ru: Автоматические ссылки на другие запросы в коментариях

en: Average days to close by Owner
ru: Среднее время решения по Ответственным

en: Average days to close by Queue
ru: Среднее время решения по Теме

en: Average days to close by Requester
ru: Среднее время решения по Запросившему

en: Average time a ticket is unresolved
ru: Среднее время решения запроса

en: Case Insensitive Substring
ru: частичное без учета регистра

en: Change display options such as how search results are sorted.
ru: Изменить настройки отображения, например порядок сортировки результатов поиска

en: Change options for email notifications of ticket activity.
ru: Изменить настройки рассылки уведомлений по электронной почте

en: Choose Action:
ru: Действие:

en: Choose:
ru: Выбор:

en: Chronological (oldest first)
ru: В хронологическом порядке

en: Clear All Searches
ru: Очистить все поисковые запросы

en: Clone
ru: Клонировать

en: Clone Description
ru: Клонировать описание:

en: Clone Type
ru: Клонировать тип

en: Comma Separated Values (CSV file)
ru: CSV-файл

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comment added
ru: Комментарий добавлен

en: Comment on %s
ru: Комментарий для %s

en: Commentor
ru: Комментатор

en: Could not find any groups.
ru: Нет групп

en: Create Default Priorities
ru: Создать приоритеты по умолчанию

en: Create Default States
ru: Создать состояния по умолчанию

en: Create Ticket
ru: Создать запрос

en: Create Ticket - Step 1
ru: Создание запроса - Шаг 1

en: Create Ticket - Step 2
ru: Создание запроса - Шаг 2

en: Create Ticket - Step 3
ru: Создание запроса - Шаг 3

en: Create Ticket - Step 4
ru: Создание запроса - Шаг 4

en: Created
ru: Создано

en: Current Query
ru: Текущая Тема

en: DO NOT REPLY TO THIS MESSAGE. THIS EMAIL ADDRESS IS NOT MONITORED.
ru: НЕ ОТВЕЧАЙТЕ НА ЭТО СООБЩЕНИЕ. ЭТОТ EMAIL АДРЕС НЕ ПРОСМАТРИВАЕТСЯ.

en: Date/Time format for search results
ru: Формат даты/времени для результатов поиска

en: Default sorting criteria:
ru: Сортировка по умолчанию:

en: Default sorting direction:
ru: Направление сортировки по умолчанию:

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete %s
ru: Удалить %s

en: Delete %s?
ru: Удалить %s?

en: Delete Attribute
ru: Удалить атрибут

en: Delete Attribute Confirmation
ru: Подтверждение удаления атрибута

en: Delete Priority
ru: Удалить приоритет

en: Delete Priority Confirmation
ru: Подтверждение удаления приоритета

en: Delete Query
ru: Удалить запрос

en: Delete Query?
ru: Удалить запрос?

en: Delete Queue
ru: Удалить Тему

en: Delete Queue Confirmation
ru: Подтверждение удаления Темы

en: Delete Search
ru: Удалить поиск

en: Delete State
ru: Удалить состояние

en: Delete State Confirmation
ru: Подтверждение удаления состояния

en: Delete Subject
ru: Удалить тему

en: Delete Subject Confirmation
ru: Подтверждение удаления темы

en: Delete Type
ru: Удалить тип

en: Delete Type Confirmation
ru: Подтверждение удаления типа

en: Delete Version
ru: Удалить версию

en: Delete Version Confirmation
ru: Подтверждение удаления версии

en: Deleted Attachment
ru: Удалить вложение

en: Deleted Attachment: %s
ru: Удалить вложение: %s

en: Descending
ru: По убыванию

en: Description
ru: Описание:

en: Display Options
ru: Настройки отображения

en: Download
ru: Скачать

en: Edit
ru: Редактирование

en: Edit %s
ru: Редактирование %s

en: Edit Attribute
ru: Редактировать аттрибут

en: Edit Attributes
ru: Редактировать аттрибуты

en: Edit Permissions
ru: Редактировать права

en: Edit Priorities
ru: Редактировать приоритеты

en: Edit Priority
ru: Редактировать приоритет

en: Edit Query
ru: Редактировать

en: Edit Queue
ru: Редактировать Тему

en: Edit Queues
ru: Редактировать Темы

en: Edit State
ru: Редактировать состояние

en: Edit States
ru: Редактировать состояния

en: Edit Subject
ru: Редактировать заглавия

en: Edit Subjects
ru: Редактировать заглавия

en: Edit Type
ru: Редактировать тип

en: Edit Types
ru: Редактировать типы

en: Edit Version
ru: Редактировать версию

en: Edit or Delete Attributes
ru: Добавлени или Удаление Аттрибут

en: Edit or Delete Priorities
ru: Редактирование или Удаление Приоритетов

en: Edit or Delete Queues
ru: Редактирование или Удаление Тем

en: Edit or Delete States
ru: Редактирование или Удаление Состояний

en: Edit or Delete Subjects
ru: Редактирование или Удаление Заглавий

en: Edit or Delete Types
ru: Редактирование или Удаление Типов

en: Edit or Delete Versions
ru: Редактирование или Удаление Версий

en: Edit the permissions on this queue
ru: Редактировать права для этой темы

en: Edit the users responsible for this queue
ru: Редактировать пользователей ответсвенных за эту тему

en: Edit the versions for this queue
ru: Редактировать версии для этой темы

en: Email address to notify
ru: Добавить адрес:

en: Email address to remove
ru: Исключить адрес:

en: Exact Match
ru: Полное

en: Execute Query
ru: Выполнить

en: For tickets from these queues
ru: Для Запросов по Теме

en: For tickets which are
ru: Для Запросов, которые

en: Go
ru: ->

en: Group Criteria
ru: Группы

en: Groups
ru: Группы

en: History
ru: История

en: If you don't select any categories, no filtering will be done on ticket category.
ru: Если вы не выберите ни одного состояния - Запросы не будут фильтроваться по состоянию

en: If you don't select any types, no filtering will be done on ticket type.
ru: Если вы не выберите ни одного типа - Запросы не будут фильтроваться по типу

en: If you select any tickets that do not have an owner, who should we send email to?
ru: При выборе Запроса, которому не назначен владелец - кому полылать e-mail?

en: Insert And
ru: Добавить И

en: Insert Not
ru: Добавить НЕ

en: Insert Or
ru: Добавить ИЛИ

en: Invalid Ticket Id
ru: Неверный ID Запроса

en: Keep a set of versions for this queue?
ru: Поддержка разных версий для этой темы?

en: Load Query
ru: Загрузить

en: MM/DD/YY
ru: ММ/ДД/ГГ

en: MM/DD/YY HH:MM:SS
ru: ММ/ДД/ГГ ЧЧ:ММ:СС

en: Make a clone of %s
ru: Сделать клон %s

en: Match Operator
ru: Совпадение

en: Match Pattern
ru: Маска

en: Match Word
ru: Слово

en: Maximum time a ticket is unresolved
ru: Максимальное время решения запроса

en: Minimum time a ticket is unresolved
ru: Минимальное время решения запроса

en: Most recent first
ru: Сначала свежие

en: My Assigned Tickets
ru: Запросы мне

en: My Open Requests
ru: Запросы от меня

en: My Queries
ru: Мои запросы

en: My QuickSearches
ru: Быстрый поиск

en: My Tickets
ru: Мои запросы

en: NEW: %s
ru: НОВЫЙ: %s

en: Name
ru: Имя

en: Name of the cloned copy
ru: Имя клонированной копии

en: New
ru: Новые

en: New Attachment
ru: Новое вложение

en: New Attachment: %s
ru: Новое вложение: %s

en: New Query
ru: Новый

en: New Queue
ru: Новая Тема

en: New State
ru: Новое состояние

en: New Ticket
ru: Добавить

en: No
ru: Нет

en: No tickets matched your search criteria.
ru: Не найдено Запросов в соответствии с условиями поиска

en: No tickets to display
ru: Нет замечаний для отображения

en: Notification Options
ru: Настройки оповещения

en: Only notify me of ticket changes from other users
ru: Оповещать меня только при изменении запроса другими пользователями

en: Open Tickets by Owner
ru: Отурытые запросы по Ответственным

en: Open Tickets by Priority
ru: Открытые запросы по Приоритету

en: Open Tickets by Queue
ru: Открытые запросы по Теме

en: Open Tickets by Requester
ru: Открытые запросы по Запросившему

en: Open Tickets by State
ru: Открытые запросы по Состоянию

en: Open Tickets by Type
ru: Открытые запросы по Типу

en: Other Options
ru: Настройки пользователя

en: Owners
ru: Владелец

en: Priorities for this Type
ru: Приоритеты для этого типа:

en: Priority
ru: Приоритет

en: Priority &rArr; %s
ru: Приоритет &rArr; %s

en: Priority Description
ru: Описание

en: Priority Name
ru: Приоритет

en: Property Criteria
ru: Свойства

en: Queue
ru: Тема

en: Queue &rArr; %s
ru: Тема &rArr; %s

en: Queue Description
ru: Описание Темы

en: Queue Name
ru: Тема

en: Queue Version
ru: Версия

en: Queue/Type Matrix
ru: Тема/Тип

en: Queues
ru: Темы

en: RESOLVED: %s
ru: ВЫПОЛНЕНО: %s

en: Really delete this attribute? This may cause data problems!
ru: Действительно удалить этот аттрибут? Возможны проблемы с данными!

en: Really delete this priority? This may cause data problems!
ru: Действительно удалить этот приоритет? Возможны проблемы с данными!

en: Really delete this query? This operation is not undoable.
ru: Действительно удалить этот запрос? Возможны проблемы с данными!

en: Really delete this queue? This may cause data problems!
ru: Действительно удалить эту тему? Возможны проблемы с данными!

en: Really delete this state? This may cause data problems!
ru: Действительно удалить это состояние? Возможны проблемы с данными!

en: Really delete this subject? This may cause data problems!
ru: Действительно удалить это заглавие? Возможны проблемы с данными!

en: Refine Search
ru: Поиск

en: Remove User
ru: Удалить

en: Requester
ru: Добавил

en: Resolved
ru: Выполнено

en: Restrict ticket subjects to a specified list?
ru: Ограничить заглавия запросов списком?

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Query
ru: Записать

en: Save these results as:
ru: Сохранить результат как:

en: Search Attribute
ru: Поиск аттрибута:

en: Search Comments
ru: Искать в комментариях

en: Search Owners
ru: Искать в Ответственных

en: Search Requester
ru: Искать в Запросивших

en: Search Results
ru: Результат поиска

en: Search Results: %s of %s
ru: Результат поиска: %s из %s

en: Search Summary
ru: Краткое обобщение:

en: Search Tickets
ru: Поиск

en: Select the view to display after login:
ru: Режим работы после входа в Запросы:

en: Send Reminders
ru: Отправление напоминаний

en: Send only for this list of ticket ids
ru: Отправлять только для указанных запросов:

en: Set Queue
ru: Задать Тему

en: Show "(X Days Ago)" in Date field of search results?
ru: Показывать (х Дней назад) в Дате при поиске?

en: Show comments in chronological order, or most recent first?
ru: Показывать комментарии в хронологическом порядке, или сначала свежие?

en: Show ticket IDs in the summary view?
ru: Показывать <u>ID Запроса</u> в Общем обзоре?

en: Show tickets you have requested in the summary view?
ru: Показывать <u>Запросы от Вас</u> в Общем обзоре?

en: Simple HTML Report
ru: Простой HTML отчет

en: State
ru: Состояние

en: State &rArr; %s
ru: Состояние &rArr; %s

en: State Category
ru: Категория

en: State Description
ru: Описание

en: State Name
ru: Состояние

en: States for this Type
ru: Состояния для этого типа:

en: Subject
ru: Заглавие

en: Subject Name
ru: Заглавие

en: Subjects associated with this Queue
ru: Заглавия, допустимые в данной Теме

en: Submit
ru:   ОК

en: Summary
ru: Сводка

en: Summary &rArr; %s
ru: Сводка &rArr; %s

en: Summary like
ru: Сводка содержит текст

en: Text
ru: Текст

en: Text Criteria
ru: Текст

en: The subject "%s" has been added.
ru: Заглавие %s было добавлено

en: The subject has been deleted.
ru: Заглавие было удалено

en: The subject has been modified.
ru: Заглавие изменено

en: There are no attribute types to edit
ru: Нет аттрибутов

en: There are no attributes defined for the current type
ru: Нет аттрибутов, определенных для данного типа

en: There are no priorities to edit
ru: Нет приоритетов

en: There are no queues available.
ru: Нет доступных тем.

en: There are no queues to edit
ru: Нет тем

en: There are no queues which you can create tickets in.
ru: Нет тем

en: There are no queues which you can search.
ru: Нет тем

en: There are no states to edit
ru: Нет состояний

en: There are no subjects to edit
ru: Нет заглавий

en: There are no ticket types associated with this queue; until there are, you cannot create any tickets in this queue.
ru: Нет тем

en: There are no users responsible for this queue.
ru: Нет ответственных за данную Тему

en: There are no users to which this ticket can be assigned.
ru: Нет пользователей за кем можно закрепить это замечание

en: There are no versions to edit
ru: Нет версий для редактирования

en: There is no data for this graph.
ru: Нет данных для этого графика

en: There is no data for this report.
ru: Нет данных для этого отчета

en: Ticket ID
ru: ID замечания

en: Ticket State
ru: Состояние

en: Ticket Stats
ru: Статистика по запросам:

en: Ticket Type
ru: Тип запроса

en: Ticket Types associated with this Queue
ru: Типы запросов, допустимые по этой Теме

en: Tickets
ru: Запросы

en: Tickets which are
ru: Состояние

en: Type
ru: Тип

en: Type &rArr; %s
ru: Тип &rArr; %s

en: Type Description
ru: Описание типа

en: Type Name
ru: Имя типа

en: Types
ru: Тип

en: Unassigned
ru: Не назначен

en: Unassigned tickets
ru: Неназначенные Запросы

en: Unconfirmed
ru: Неподтверждено

en: Update Associations
ru: Обновить ассоциации

en: User
ru: Пользователь

en: User Criteria
ru: Пользователь

en: User ID
ru: ID пользователя

en: Users responsible for this Queue
ru: Ответственные по данной теме

en: Users responsible for this queue
ru: Ответственные по данной теме

en: Version
ru: Версия

en: Version Description
ru: Описание версии

en: Version Name
ru: Название версии

en: View Graphs
ru: Просмотр графиков:

en: Watch
ru: Отслеживание

en: Watchers for %s
ru: Отслеживающие запрос %s

en: Weekday Day Month
ru: День недели, День, Месяц

en: Weekday Day Month HH:MM:SS TZ
ru: День недели, День, Месяц, ЧЧ:ММ:СС

en: Yes
ru: Да

en: Your Email Address
ru: Ваш Email:

en: Your ticket ID is %s. An appropriate person has been notified of this request.
ru: ID Вашего замечания %s. Ответсвенные лица будут извещены о Вашем запросе.

en: _My %s
ru: Мои %s

en: _New Ticket
ru: Добавить

en: _Query Builder
ru: Построить отчет

en: _Reports
ru: Графики

en: _Search
ru: Поиск
