Horde 3.0.9 - en to cs translation catalogue (760 entries)

en: "%s" was added to the groups system.
cs: "%s" byl přidán do systému skupin.

en: "%s" was added to the permissions system.
cs: "%s" byl přidán do systému přístupových práv.

en: "%s" was not created: %s.
cs: "%s" nebyl vytvořen: %s.

en: %.2fMB used of %.2fMB allowed (%.2f%%)
cs: %.2fMB použito z %.2fMB povolených (%.2f%%)

en: %d %s and %s
cs: %d %s a %s

en: %d days until your password expires.
cs: %d dní do vypršení hesla.

en: %d minutes
cs: %d minut

en: %d person likes this | %d persons like this
cs[0]: %d osoba jako tato
cs[1]: %d osoby jako tato
cs[2]: %d osob jako tato

en: %d to %d of %d
cs: %d až %d z %d

en: %d-day forecast
cs: %d-denní předpověď

en: %s - Notice
cs: %s - Oznámení

en: %s Configuration
cs: %s Nastavení

en: %s Tasks - Confirmation
cs: %s Úkoly - Potvrzení

en: %s Terms of Agreement
cs: %s Podmínky používání

en: %s at %s %s
cs: %s na %s %s

en: %s is ready to perform the tasks below. Select each operation to run at this time.
cs: %s je připraven provést níže označené úkoly. Vyberte všechny operace, které chcete nyní provést.

en: , gusting %s %s
cs: , nárazový %s %s

en: , variable from %s to %s
cs: , proměnná z %s do %s

en: 12 Hour Format
cs: 12 hodinový formát

en: 24 Hour Format
cs: 24 hodinový formát

en: 24 hours
cs: 24 hodin

en: 24-hour format
cs: 24 hodinový formát

en: 3 Days
cs: 3 dny

en: A device wipe has been requested. Device will be wiped on next syncronization attempt.
cs: Vymazání zařízení požadováno. Zařízení bude vymazáno při příštím pokusu o synchronizaci.

en: A newer version (%s) exists.
cs: Novější verze (%s) existuje.

en: A remote wipe for device id %s has been initiated. The device will be wiped during the next synchronisation.
cs: Vzdálené vymazání pro zařízení id %s spuštěno. Zařízení bude vymazáno při příští synchronizaci.

en: AM/PM
cs: Dopoledne/Odpoledne

en: Account Information
cs: Informace o účtu

en: Account Password
cs: Heslo účtu

en: Actions
cs: Akce

en: ActiveSync Administration
cs: Správa ActiveSyncu

en: ActiveSync Devices
cs: ActiveSync zařízení

en: ActiveSync not activated.
cs: ActiveSync není aktivováno.

en: Add
cs: Přidat

en: Add Content
cs: Vložit obsah

en: Add Here:
cs: Přidat:

en: Add Members
cs: Přidat členy

en: Add a group
cs: Přidat skupinu

en: Add a new user:
cs: Přidat nového uživatele:

en: Add new alarm
cs: Přidat nové upozornění

en: Add pair
cs: Přidat pár

en: Add user
cs: Přidat uživatele

en: Added "%s" to the system, but could not add additional signup information: %s.
cs: "%s" bylo přidáno do systému, ale nelze přidat následující informace: %s.

en: Added "%s" to the system. You can log in now.
cs: "%s" bylo přidáno do systému. Nyní se můžete přihlásit.

en: Adding users is disabled.
cs: Přidávání uživatelů je vypnuto.

en: Address
cs: Adresa

en: Address Book
cs: Kontakty

en: Administration
cs: Administrace

en: Alarm end
cs: Konec upozornění

en: Alarm methods
cs: Metody upozornění

en: Alarm start
cs: Start upozornění

en: Alarm text
cs: Text upozornění

en: Alarm title
cs: Název upozornění

en: Alarms
cs: Upozornění

en: All
cs: Vše

en: All Authenticated Users
cs: Všichni ověření uživatelé

en: All policy keys successfully reset.
cs: Všechny klíče politik resetovány.

en: All state removed for your ActiveSync devices. They will resynchronize next time they connect to the server.
cs: Všechny stavy odstraněny pro Vaše ActiveSync zařízení. Budou resynchronizovány při příštím připojení na server.

en: All synchronization sessions deleted.
cs: Všechny relace synchronizace smazány.

en: Alternate IMSP Login
cs: Alternativní IMSP login

en: Alternate IMSP Password
cs: Alternativní IMSP heslo

en: Alternate IMSP Username
cs: Alternativní IMSP uživatelské jméno

en: Alternate email address
cs: Alternativní emailová adresa

en: Answer
cs: Odpověď

en: Application
cs: Aplikace

en: Application is ready.
cs: Aplikace je připravená.

en: Approve
cs: Schválit

en: Arabic (Windows-1256)
cs: Arabsky (Windows-1256)

en: Are you sure you want to delete '%s'?
cs: Skutečně chcete vymazat %s?

en: Are you sure you want to remove the signup request for "%s"?
cs: Skutečně chcete vymazat žádost o registraci pro "%s" ?

en: Are you sure you wish to delete "%s"?
cs: Skutečně chcete vymazat "%s"?

en: Armenian (ARMSCII-8)
cs: Arménský (ARMSCII-8)

en: Art
cs: Umění

en: Ascii Art
cs: Ascii umění

en: At least one database schema is outdated.
cs: Nejméně jedno databázové schéma není aktuální.

en: Attachment
cs: Příloha

en: Attempt to delete a non-existent group.
cs: Pokus o vymazání neexistující skupiny.

en: Attempt to delete a non-existent permission.
cs: Pokus o vymazání neexistujících uživatelských práv.

en: Attempt to edit a non-existent permission.
cs: Pokus o editaci neexistujících uživatelských práv.

en: Attempt to edit a non-existent share.
cs: Pokus o editaci neexistujícího sdíleného objektu.

en: Authorize Publish
cs: Autorizovat publikování

en: Automatic
cs: Automaticky

en: Available fields:
cs: Dostupná pole:

en: BOFH Excuses
cs: BOFH výmluvy

en: Baltic (ISO-8859-13)
cs: Baltické (ISO-8859-13)

en: Basic
cs: Základní

en: Block
cs: Zablokovat

en: Block Settings
cs: Nastavení bloku

en: Block Type
cs: Typ bloku

en: Bookmarks
cs: Záložky

en: Both
cs: Oba

en: Bottom
cs: Dole

en: Browser
cs: Prohlížeč

en: Cached Heartbeat (seconds)
cs: Interval obnovování (s)

en: Calendar
cs: Kalendář

en: Camera
cs: Fotoaparát

en: Cancel
cs: Storno

en: Cancel Problem Report
cs: Stornovat hlášení problému

en: Cancel Wipe
cs: Storno vymazání

en: Cannot reset password automatically, contact your administrator.
cs: Heslo nelze změnit automaticky, prosím kontaktujte Vašeho administrátora.

en: Categories and Labels
cs: Kategorie a značky

en: Celtic (ISO-8859-14)
cs: Keltský (ISO-8859-14)

en: Central European (ISO-8859-2)
cs: Středoevropský (ISO-8859-2)

en: Change
cs: Změnit

en: Change Location
cs: Změna umístění

en: Change Your Password
cs: Změnit Vaše heslo

en: Change your personal information.
cs: Změnit Vaše osobní informace

en: Changing your password is not supported with the current configuration.  Contact your administrator.
cs: V součastné konfiguraci není podporována změna hesel. Kontaktujte Vašeho administrátora.

en: Check
cs: Zkontrolovat

en: Check for newer versions
cs: Zkontrolovat nové verze

en: Checking
cs: Kontrola probíhá ...

en: Chinese Simplified (GB2312)
cs: Zjednodušená Čínština (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
cs: Tradiční Čínština (Big5)

en: Choose %s
cs: Zvolit %s

en: Choose how to display dates (abbreviated format):
cs: Zvolte zobrazení datumu (zkrácený formát):

en: Choose how to display dates (full format):
cs: Zvolte zobrazení datumu (plný formát):

en: Choose how to display times:
cs: Zvolte zobrazení času:

en: Clear Query
cs: Vyčistit frontu

en: Clear out user: %s
cs: Odstranění uživatele: %s

en: Clear user
cs: Odstranit uživatele

en: Clear user data
cs: Odstranění údajů o uživateli

en: Click on one of your selected address books and then select all fields to search.
cs: Klikněte na jeden z Vašich vybraných adresářů a vyberte pole pro vyhledávání.

en: Click to Continue
cs: pro pokračování klikněte

en: Client Anchor
cs: Kotva klienta

en: Close Window
cs: Zavřít okno

en: Clouds
cs: Zataženo

en: Collapse
cs: Sbalit

en: Color Picker
cs: Výběr barev

en: Comics
cs: Komiksy

en: Command
cs: Příkaz

en: Command Shell
cs: Příkazová konzola

en: Comments: %d
cs: Komentáře: %d

en: Common Name
cs: Název

en: Computers
cs: Počítače

en: Condition
cs: Podmínka

en: Conditions
cs: Podmínky

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Configuration Differences
cs: Rozdíly v nastavení

en: Configuration for syncing with PDAs, Smartphones and Outlook.
cs: Nastavení pro synchronizaci s PDA, Smartfony a Outlookem.

en: Configuration is out of date.
cs: Nastavení již není aktuální.

en: Configuration upgrade scripts available
cs: Aktualizační konfigurační skripty jsou dostupné

en: Configure %s
cs: Nastavit %s

en: Confirm Password
cs: Potvrdit heslo

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Cookie
cs: Koláček

en: Could not connect to server "%s" using FTP: %s
cs: Nelze se připojit na server "%s" pomocí FTP: %s

en: Could not contact server. Try again later.
cs: Není možné kontaktovat server, zkuste to prosím později.

en: Could not delete configuration upgrade script "%s".
cs: Nelze smazat aktualizační skript pro "%s"'.

en: Could not reset the password for the requested user. Some or all of the details are not correct. Try again or contact your administrator if you need further help.
cs: Nelze resetovat heslo pro danného uživatele. Všechny nebo některé z detailů nebyly správně zadány. Zkuste to znovu a pokud potřebujete pomoc, kontaktujte správce systémů.

en: Could not revert configuration.
cs: Nelze přepnout konfiguraci.

en: Could not save a backup configuation: %s
cs: Nelze uložit záložní konfiguraci: %s

en: Could not save configuration upgrade script to: "%s".
cs: Nelze uložit konfigurační skript pro aktualizaci do: "%s".

en: Could not save the configuration file %s. Use one of the options below to save the code.
cs: Nelze uložit konfigurační soubor %s. Pro uložení kódu můžete použít jednu z možností níže.

en: Could not save the configuration file %s. You can either use one of the options to save the code back on %s or copy manually the code below to %s.
cs: Nelze uložit konfigurační soubor %s. Pro uložení kódu do %s, můžete použít jednu z možností nebo ručně zkopírovat níže uvedený kód do %s.

en: Could not write configuration for "%s": %s
cs: Nelze uložit konfiguraci pro "%s": %s

en: Country
cs: Země

en: Create
cs: Vytvořit

en: Create New Identity
cs: Vytvořit novou identitu

en: Current 4 Phases
cs: Aktuální 4 fáze

en: Current Alarms
cs: Aktuální upozornění

en: Current Locks
cs: Aktuální zámky

en: Current Sessions
cs: Aktuální sessions

en: Current Time
cs: Aktuální čas

en: Current Weather
cs: Aktuální počasí

en: Current condition
cs: Aktuální podmínka

en: Cyrillic (KOI8-R)
cs: Azbuka (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
cs: Azbuka (Windows-1251)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
cs: Azbuka/Ukrajina (KOI8-U)

en: DB access is not configured.
cs: DB přístup není nastaven.

en: Data
cs: Datum

en: Database
cs: Databáze

en: Date
cs: Datum

en: Date Received
cs: Přijato dne

en: Date: %s; time: %s
cs: Datum: %s; čas: %s

en: Day
cs: Den

en: Default
cs: Implicitní

en: Default Color
cs: Implicitní barva

en: Default Shell
cs: Výchozí shell

en: Default charset for sending e-mail messages:
cs: Výchozí znaková sada posílaných e-mailových zpráv:

en: Default location to use for location-aware features.
cs: Výchozí umístění pro použití ve vlastnosti location-aware (místní povědomí).

en: Definitions
cs: Definice

en: Delete
cs: Smazat

en: Delete "%s"
cs: Smazat "%s"

en: Delete All SyncML Data
cs: Smazat všechna SyncML data

en: Delete Group
cs: Smazat skupinu

en: Deleted configuration upgrade script "%s".
cs: Konfigurační skript pro aktualizaci "%s" byl smazán.

en: Deleted synchronization session for device "%s" and database "%s".
cs: Smazána synchronizační relace pro zařízení "%s" a databáze "%s".

en: Describe the Problem
cs: Popsat problém

en: Development
cs: Vývoj

en: Device
cs: Zařízení

en: Device Id
cs: ID zařízení

en: Device Information
cs: Informace o zařízení

en: Device Management
cs: Správce zařízení

en: Device Type
cs: Typ zařízení

en: Device encryption
cs: Šifrování zařízení

en: Device is Blocked.
cs: Zařízení je blokováno

en: Device is Wiped
cs: Zařízení vymazáno

en: Device successfully removed.
cs: Zařízení úspěšně odstraněno.

en: Device wipe successfully canceled.
cs: Vymazání zařízení úspěšně stornováno.

en: Dew Point
cs: Rosný bod

en: Dew Point for last hour:
cs: Rosný bod za poslední hodinu:

en: Dew point
cs: Rosný bod:

en: Disable
cs: Deaktivovat

en: Display 24-hour times?
cs: Zobrazit 24-hodinový čas?

en: Display Preferences
cs: Nastavení zobrazení

en: Display detailed forecast
cs: Zobrazit detailní předpověď

en: Display forecast (TAF)
cs: Zobrazit předpověď (TAF)

en: Does the first row contain the field names? If yes, check this box:
cs: Obsahuje první řádek název sloupců? Pokud ano, zatrhněte tento rámeček:

en: Don't have an account? Sign up.
cs: Nemáte účet? Zaregistrujte se.

en: Download generated configuration as PHP script.
cs: Načíst generovanout konfiguraci jako PHP skript.

en: Drugs
cs: Drogy

en: Dynamic
cs: Plnohodnotný

en: EU VAT identification
cs: EU DPH Identifikace

en: Edit
cs: Upravit

en: Edit "%s"
cs: Upravit "%s"

en: Edit Preferences for
cs: Upravit nastavení pro

en: Edit permissions
cs: Upravit práva

en: Edit permissions for "%s"
cs: Upravit práva pro "%s"

en: Education
cs: Vzdělání

en: Email Address
cs: Emailová adresa

en: Enable
cs: Povolit

en: End Time
cs: Koečný čas

en: Enter a name for the new category:
cs: Prosím zadejte název nové kategorie:

en: Enter a security question which you will be asked if you need to reset your password, e.g. 'what is the name of your pet?':
cs: Zadejte bezpečnostní otázku, na kterou budete muset odpovědět, pokud si bude přát resetovat Vaše heslo, např. 'Jaké je jméno Vašeho domácího mazlíčka?':

en: Error connecting to Twitter: %s Details have been logged for the administrator.
cs: Chyby přihlášení do Twitteru: %s Detaily byly zaznamenány do log souboru pro administrátora.

en: Error deleting synchronization session:
cs: Chyba při mazání synchronizační relace:

en: Error deleting synchronization sessions:
cs: Chyba při mazání synchronizačních relací:

en: Error updating password: %s
cs: Chyba při změně hesla: %s.

en: Ethnic
cs: Etnické

en: Event Invites:
cs: Pozvánky událostí:

en: Every 15 minutes
cs: Každých 15 minut

en: Every 2 minutes
cs: Každé 2 minuty

en: Every 30 seconds
cs: Každých 30 sekund

en: Every 5 minutes
cs: Každých 5 minut

en: Every half hour
cs: Každou půlhodinu

en: Every hour
cs: Každou hodinu

en: Every minute
cs: Každou minutu

en: Example values:
cs: Vzorové hodnoty:

en: Execute
cs: Provést

en: Expand
cs: Rozvinout

en: Extra Large
cs: Extra velké

en: FTP upload of configuration
cs: FTP nahrání konfigurace

en: Facebook Integration
cs: Integrace facebooku

en: Feed
cs: RSS kanál

en: Feed Address
cs: Adresa RSS kanálu

en: Feels Like
cs: Cítit jak

en: Fields to search
cs: Pole pro vyhledávání

en: File Manager
cs: Správce souborů

en: Filter
cs: Filtr

en: Filters
cs: Filtry

en: First Half
cs: První půlka

en: First Quarter
cs: První čtvrtka

en: Food
cs: Jídlo

en: Forecast (TAF)
cs: Předpověď (TAF)

en: Forecast Days (note that the returned forecast returns both day and night; a large number here could result in a wide block)
cs: Dny pro předpověď (poznámka: předpověď zobrazuje dny i noci, což může vytvořit poměrně obsáhlý seznam)

en: Forgot your password?
cs: Zapoměli jste Vaše heslo?

en: Forms
cs: Formuláře

en: Fortune
cs: Fortuna

en: Fortune type
cs: Typ fortuny

en: Fortunes
cs: Fortuny

en: Fortunes 2
cs: Fortuny 2

en: Forums
cs: Fóra

en: Friend Requests:
cs: Žádosti přátel

en: From the %s (%s &deg;) at %s %s
cs: Od %s (%s &deg;) do %s %s

en: From the %s at %s %s
cs: Od %s do %s %s

en: Full Description
cs: Detailní popis

en: Full Moon
cs: Úplněk

en: Full Name
cs: Celé jméno

en: Generate %s Configuration
cs: Vytvořit %s konfiguraci

en: Generated Code
cs: Vygenerovaný kód

en: Get More
cs: Získat více

en: Global Preferences
cs: Globální nastavení

en: Go
cs: Jdi na

en: Google Search
cs: Vyhledávání pomocí Googlu

en: Greek (ISO-8859-7)
cs: Řecké (ISO-8859-7)

en: Group Administration
cs: Administrace skupiny

en: Group name
cs: Název skupiny

en: Group was not created: %s.
cs: Skupina nebyla vytvořena: %s.

en: Groups
cs: Skupiny

en: Guest Permissions
cs: Práva hostů

en: HTML Email
cs: HTML e-mail

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
cs: Hebrejština (ISO-8859-8-I)

en: Height
cs: Výška

en: Height of stream content (width automatically adjusts to block)
cs: Výška streamového obsahu (šíře se automaticky přizpůsobí bloku)

en: Help
cs: Nápověda

en: Help _Topics
cs: Seznam témat nápovědy

en: Hemisphere
cs: Polokoule

en: Here is the beginning of the file:
cs: Zde je začátek souboru:

en: Hide Advanced Preferences
cs: Skrýt pokročilé nastavení

en: Hide Results
cs: Schovat výsledky

en: Home Directory
cs: Domovský adresář

en: How many fields (columns) are there?
cs: Kolik je tam polí (sloupců)?

en: How many seconds before we check for new articles?
cs: Po kolika sekundách se mají kontrolovat nové články?

en: Humidity
cs: Vlhkost

en: Humorists
cs: Humorné

en: Icons for %s
cs: Ikony pro %s

en: Identity to use when sending email via ActiveSync.
cs: Identita, která se použije při odesílání e-mailů přes ActiveSync.

en: Identity's name:
cs: Název identity:

en: Import, Step %d
cs: Import, krok %d

en: Imported field: %s
cs: Importované pole: %s

en: Imported fields:
cs: Importovaná pole:

en: In reply to:
cs: V odpovědi komu:

en: In the lists below select both, a field imported from the source file at the left, and the matching field available in your address book at the right. Then hit "Add pair" to mark them for the import. Once your are finished hit "Next".
cs: V seznamu níže vyberte obojí, pole importované ze zdrojového souboru na levé straně a odpovídající pole ve vašem adresáři na pravé straně. Potom klepněte na "Přidat pár" pro označení pro import. Když jste hotovi, klepněte na "Další".

en: Incorrect username or alternate address. Try again or contact your administrator if you need further help.
cs: Nesprávné uživatelské jméno nebo alternativní adresa. Zkuste jěště jednou, nebo kontaktujte Vašeho administrátora.

en: Individual Users
cs: Jednotliví uživatelé

en: Information
cs: Informace

en: Inherited Members
cs: Zdědění členové

en: Insert an email address to which you can receive the new password:
cs: Vložte emailovou adresu, na kterou obdržíte nové heslo:

en: Insert the required answer to the security question:
cs: Vložte požadovanou odpověď na bezpečnostní otázku:

en: Invalid VAT identification number format.
cs: Neplatný fotmát DIČ

en: Invalid action %s
cs: Neplatná akce %s

en: Invalid application.
cs: Neplatná aplikace.

en: Invalid hash.
cs: Neplatný řetězec.

en: Invalid parent permission.
cs: Neplatná vlastnická práva.

en: Japanese (ISO-2022-JP)
cs: Japonština (ISO-2022-JP)

en: Just now...
cs: Právě teď...

en: Kernel Newbies
cs: Nováčci kernelu

en: Keyword
cs: Klíčové slovo

en: Kids
cs: Děti

en: Korean (EUC-KR)
cs: Korejsky (EUC-KR)

en: Language
cs: Jazyk

en: Large
cs: Velké

en: Last Half
cs: Druhá polovina

en: Last Password Change
cs: Změnit heslo

en: Last Quarter
cs: Poslední čtvrtina

en: Last Sync Time
cs: Poslední synchronizace

en: Last Updated:
cs: Poslední aktualizace:

en: Last login: %s
cs: Poslední přihlášení: %s

en: Last login: %s from %s
cs: Poslední přihlášení: %s z %s

en: Last login: Never
cs: Poslední přihlášení: nikdy

en: Latest
cs: Poslední

en: Law
cs: Právo

en: Like
cs: Lííbí se

en: Linux Cookie
cs: Linux cookie

en: List Tables
cs: Seznam tabulek

en: Listing alarms failed: %s
cs: Výpis upozornění selhal: %s

en: Listing locks failed: %s
cs: Výpis zámků selhal: %s

en: Listing sessions failed: %s
cs: Výpis sessions se nezdařil: %s

en: Listing users is disabled.
cs: Výpis uživatelů není dostupný.

en: Literature
cs: Literatura

en: Locale and Time
cs: Lokalizace a čas

en: Location
cs: Místo

en: Lock User
cs: Zamknout uživatele

en: Locks
cs: Zámky

en: Log in
cs: Přihlásit se

en: Log out
cs: Odhlášení

en: Login failed because your username or password was entered incorrectly.
cs: Selhalo přihlášení do systému, protože Vaše uživatelské jméno a/nebo heslo není správné.

en: Login failed.
cs: Přihlášení selhalo.

en: Login to %s
cs: Přihlásit se do %s

en: Logout
cs: Odhlásit se

en: Love
cs: Láska

en: Magic
cs: Magie

en: Mail
cs: Pošta

en: Mail Admin
cs: Poštovní administrátor

en: Manage the list of categories you have to label items with, and colors associated with those categories.
cs: Pro umožnění ovládání kategorií je zapotřebí označit položky barvami, které jsou přiřazeny k těmto kategoriím.

en: Manage your ActiveSync devices.
cs: Spravovat Vaše ActiveSync zařízení

en: Matching fields:
cs: Shodující se pole:

en: Max temp last 24 hours:
cs: Nejvyšší teplota za posledních 24 hodin:

en: Max temp last 6 hours:
cs: Nejvyšší teplota za posledních 6 hodin:

en: Maximum Email age
cs: Maximální stáří e-mailů

en: Maximum Number of Portal Blocks
cs: Maximální počet portal-bloků

en: Maximum attachment size in bytes
cs: Maximální velikost přílohy v bytech

en: Maximum number of devices
cs: Maximální počet zařízení

en: Maximum number of entries to display
cs: Maximální počet zobrayených položek

en: Medicine
cs: Medicína

en: Medium
cs: Střední

en: Members
cs: Členové

en: Mentions
cs: Zmínky

en: Metar Weather
cs: Počasí

en: Metric
cs: Metrický

en: Min temp last 24 hours:
cs: Nejnižší teplota za posledních 24 hodin:

en: Min temp last 6 hours:
cs: Nejnižší teplota za posledních 6 hodin:

en: Minimum PIN length
cs: Minimální délka PINu

en: Miscellaneous
cs: Různé

en: Missing configuration.
cs: Chybějící konfigurace.

en: Mobile (Minimal)
cs: Mobilní (Minimalistický)

en: Mobile (No JavaScript)
cs: Mobilní (Bez JavaScriptu)

en: Mobile (Smartphone/Tablet)
cs: Mobilní (Smartphone/Tablet)

en: Mobile Optimized Apps
cs: Mobilní aplikace

en: Mode
cs: Mód

en: Module is up-to-date.
cs: Modul je aktuální.

en: Monday
cs: Pondělí

en: Moon Phases
cs: Fáze měsíce

en: My Account
cs: Můj účet

en: My Account Information
cs: Informace o mém účtu

en: My Facebook Stream
cs: Můj facebook stream

en: My Portal
cs: Můj portál

en: My Portal Layout
cs: Moje rozložení portálu

en: NO, I Do NOT Agree
cs: NE, NESOUHLASÍM

en: NOTE: WIPING A DEVICE MAY RESET IT TO FACTORY DEFAULTS. PLEASE MAKE SURE YOU REALLY WANT TO DO THIS BEFORE REQUESTING A WIPE
cs: POZNÁMKA: VYMAZÁNÍ ZAŘÍZENÍ MŮŽE ZPŮSOBIT NÁVRAT DO VÝROBCEM NASTAVENÝCH HODNOT. PROSÍME UJISTĚTE SE PŘED PROVEDENÍM VYMAZÁNÍ, ZDALI TO CHCETE OPRAVDU PROVÉST.

en: Name
cs: Jméno

en: Never
cs: Nikdy

en: New Category
cs: Nová kategorie

en: New Messages:
cs: Nové zprávy:

en: New Moon
cs: Měsíc v první čtvrti

en: New Username (optional)
cs: Nové uživatelské jméno (nepovinné)

en: New password
cs: Nové heslo

en: New passwords don't match.
cs: Nová hesla se neshodují.

en: News
cs: Novinky

en: Next
cs: Další

en: Next 4 Phases
cs: Další 4 fáze

en: No Sound
cs: Bez zvuku

en: No available configuration data to show differences for.
cs: Žadná konfigurační data nejsou dostupná pro zobrazení rozdílů.

en: No change.
cs: Beze změny.

en: No icons found.
cs: Nebyly nalezeny žádné ikony.

en: No items to display
cs: Žádné položky k zobrazení

en: No location is set.
cs: Nebylo nastaveno žádné místo.

en: No offensive fortunes
cs: Žádné neslušné

en: No pending signups.
cs: Žádné nevyřízené žádosti o přihlášení.

en: No security question has been set. Please contact your administrator.
cs: Nebyla nastavena bezpečnostní otázka. Kontaktujte prosím správce.

en: No stable version exists yet.
cs: Zatím neexistuje žádná stabilní verze.

en: No username specified.
cs: Nebylo zadáno žádné uživatelské jméno.

en: No version found in original configuration. Regenerate configuration.
cs: V originální konfiguraci nebyla nalezena verze. Přegenerujte konfiguraci.

en: No version found in your configuration. Regenerate configuration.
cs: Ve Vaší konfiguraci nebyla nalezena verze. Přegenerujte konfiguraci.

en: None
cs: Žádné

en: Nordic (ISO-8859-10)
cs: Severský (ISO-8859-10)

en: Northern Hemisphere
cs: Severní polokoule

en: Not Provisioned
cs: Nespravováno

en: Notes
cs: Poznámky

en: Nothing to browse, go back.
cs: Nic k prohlédnutí, běžte zpět.

en: Number of articles to display
cs: Počet článků pro zobrazení

en: Number of seconds to wait to refresh
cs: Sekund do aktualizace

en: Object Creator
cs: Vytvářeč objektů

en: Offense filter
cs: Filtrovat neslušné

en: Office
cs: Kancelář

en: Old and new passwords must be different.
cs: Staré a nové heslo se musí lišit.

en: Old password
cs: Staré heslo

en: Old password is not correct.
cs: Staré heslo je nesprávně.

en: Only offensive fortunes
cs: Pouze neslušné

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
cs: Pouze vlastník nebo administrátor může změnit vlastnicví nebo práva pro sdílený objekt

en: Operating System
cs: Operační systém

en: Or enter a user name:
cs: Nebo uveďte uživatelské jméno:

en: Other Information
cs: Ostatní informace

en: Other Options
cs: Další Možnosti

en: Others
cs: Ostatní

en: Owner
cs: Vlastník

en: Owner:
cs: Vlastník:

en: PHP Code
cs: PHP kód

en: PHP Shell
cs: PHP konsole

en: POSIX extension is missing
cs: Chybí POSIX rozšíření.

en: P_HP Shell
cs: P_HP konsole

en: Password
cs: Heslo

en: Password changed successfully.
cs: Heslo úspěšně změněno.

en: Passwords must match.
cs: Hesla se musí shodovat.

en: Paste
cs: Vložit

en: Pending Signups:
cs: Žádosti o přihlášení:

en: People
cs: Lidé

en: Perform Login Tasks
cs: Provést úkoly prováděné při přihlášení

en: Permission "%s" not deleted.
cs: Právo "%s" nebylo smazáno.

en: Permissions
cs: Práva

en: Permissions Administration
cs: Administrační práva

en: Personal Information
cs: Osobní informace

en: Pets
cs: Domácí zvířata

en: Phone Number
cs: Telefonní číslo

en: Photos
cs: Fotky

en: Platitudes
cs: Fráze

en: Please enter a password.
cs: Prosím zadejte heslo.

en: Please enter a username.
cs: Prosím zadejte uživatelské jméno.

en: Please provide a summary of the problem.
cs: Prosím uveďte shrnutí Vašeho problému.

en: Please read the following text. You MUST agree with the terms to use the system.
cs: Prosím přečtěte si následující text. MUSÍTE souhlasit s podmínkami používání systému.

en: Pokes:
cs: Štouchance:

en: Politics
cs: Politika

en: Position of reply text when replying to email on your device. Note that some devices will always send the citation string at the end of the reply text.
cs: Umístění textu odpovědi při odepisování na mobilním zařízení. Poznámka: Některá zařízení vždy umístí citaci na konec zprávy.

en: Post
cs: Pošta

en: Posted %s
cs: Napsáno %s

en: Posted %s via %s
cs: Napsáno %s via %s

en: Precipitation for last %d hour:  | Precipitation for last %d hours:
cs[0]: Srážky za poslední %d hodinu
cs[1]: Srážky za poslední %d hodiny
cs[2]: Srážky za posledních %d hodin

en: Precipitation%schance
cs: Pravděpodobnost%ssrážek

en: Pressure
cs: Barometrický tlak

en: Pressure at sea level:
cs: Barometrický tlak na úrovni moře:

en: Principal
cs: Hlavní

en: Problem Description
cs: Popis problému

en: Provisioned
cs: upraveno

en: Publish enabled.
cs: Publikování zapnuto.

en: Query
cs: Vyhledání

en: Quota
cs: Kvóta

en: Random Fortune
cs: Náhodné štěstí

en: Read
cs: Přečíst

en: Really delete "%s"? This operation cannot be undone.
cs: Opravdu smazat "%s"? Tato operace je nevratná.

en: Really remove user data for user "%s"? This operation cannot be undone.
cs: Opravdu smazat uživatelská data uživatele "%s"? Tato operace je nevratná.

en: Refresh Dynamic Menu Elements:
cs: Obnovit dynamické elementy menu:

en: Refresh Portal View:
cs: Obnovit zobrazení portálu:

en: Refresh rate:
cs: Obnovovací frekvence:

en: Regular Apps
cs: Ostatní aplikace

en: Remarks
cs: Hodnoty

en: Remote Host
cs: Vzdálený hostitel

en: Remove
cs: Odstranit

en: Remove pair
cs: Odstranit pár

en: Remove saved script from server's temporary directory.
cs: Odstratit uložený skript z dočasného adresáře serveru.

en: Remove user
cs: Odstranit uživatele

en: Remove user: %s
cs: Odstranit uživatele: %s

en: Reply
cs: Odpovědět

en: Reset
cs: Smazat

en: Reset Password
cs: Vymazat heslo

en: Reset all device state
cs: Vynulovat stav všech zařízení

en: Reset your password
cs: Reset Vašeho hesla

en: Restore Last Query
cs: Obnovit poslední vyhledání

en: Results
cs: Výsledky

en: Results for %s
cs: Výsledky pro %s

en: Retweet
cs: Retweetnout

en: Retweeted by %s
cs: Retweetnuto %s

en: Retype new password
cs: Znovu zapište nové heslo

en: Revert Configuration
cs: Přepnout konfiguraci

en: Riddles
cs: Hádanky

en: Run
cs: Provést

en: Run Login Tasks
cs: Spustit úkoly prováděné při přihlášení

en: SQL Shell
cs: SQL konsole

en: S_QL Shell
cs: S_QL konsole

en: Save
cs: Uložit

en: Save "%s"
cs: Uložit "%s"

en: Save and Finish
cs: Uložit a ukončit

en: Save generated configuration as a PHP script to your server's temporary directory.
cs: Uložit vyvořený konfigurační PHP skript do dočasného adresáře na serveru.

en: Saved configuration upgrade script to: "%s".
cs: Konfigurační skript pro aktualizaci byl uložen do: "%s".

en: Science
cs: Věda

en: Scope
cs: Rozsah

en: Search
cs: Vyhledat

en: Search:
cs: Vyhledat:

en: Select a group to add:
cs: Vybrat skupinu pro přidání:

en: Select a new owner:
cs: Vybrat nového vlastníka:

en: Select a server
cs: Vybrat server

en: Select a user to add:
cs: Vybrat uživatele pro přidání:

en: Select all fields to search when expanding addresses.
cs: Vybrat všechna pole pro vyhledávání během rozšiřování adres.

en: Select the date and time format:
cs: Vyberte formát datumu a času:

en: Select the date delimiter:
cs: Vyberte oddělovací znak pro datum:

en: Select the date format:
cs: Vyberte formát datumu:

en: Select the day and time order:
cs: Vyberte způsob řazení datumu a času:

en: Select the time delimiter:
cs: Vyberte oddělovací znak pro čas:

en: Select the time format:
cs: Vyberte formát času:

en: Select your color scheme.
cs: Vyberte barevný motiv.

en: Select your preferred language:
cs: Vyberte Vámi preferovaný jazyk:

en: Send Problem Report
cs: Poslat zprávu o problému

en: Server Time
cs: Serverový čas

en: Sessions
cs: Relace

en: Set preferences to allow you to reset your password if you ever forget it.
cs: Nastavit možnosti tak, abyste mohli resetovat heslo, pokud ho zapomenete.

en: Set up integration with your Facebook account.
cs: Nastavit integraci vašeho facebook účtu.

en: Set up integration with your Twitter account.
cs: Nastavit integraci vašeho twitter účtu.

en: Set your preferred language, timezone and date preferences.
cs: Nastavte Vámi preferovaný jazyk, časové pásmo a datum.

en: Set your startup application, color scheme, page refreshing, and other display preferences.
cs: Nastavit počáteční aplikaci, barevné schéma, obnovu stránek a další zobrazovací možnosti.

en: Several locations possible with the parameter: %s
cs: Některá místa lze nastavit s tímto paramentrem: %s

en: Short Summary
cs: Krátké shrnutí

en: Should access keys be defined for most links?
cs: Mají být klávesové zkratky definovány pro většinu odkazů?

en: Show
cs: Ukázat

en: Show Advanced Preferences
cs: Zobrazit pokročilé nastavení

en: Show All Preferences Groups
cs: Zobrazit všechny skupiny nastavení

en: Show differences between currently saved and the newly generated configuration.
cs: Zobrazit odlišnosti mezi současnou a předchozí konfigurací.

en: Show extra detail?
cs: Zobrazit popisky článků?

en: Show last login time when logging in?
cs: Zobrazit čas posledního přihlašení do systému?

en: Show notifications
cs: Zobrazit upozornění

en: Skip Login Tasks
cs: Přeskočit úkoly prováděné při přihlášení

en: Small
cs: Malé

en: Snow depth:
cs: Sněhový pokryv:

en: Snow equivalent in water:
cs: Vodní ekvivalent pro sníh:

en: Songs & Poems
cs: Písně a básně

en: South European (ISO-8859-3)
cs: Jihoevropský (ISO-8859-3)

en: Southern Hemisphere
cs: Jižní polokoule

en: Sports
cs: Sport

en: Start Time
cs: Čas spuštění

en: State Management
cs: Správa stavu

en: Status
cs: Stav

en: Status unable to be set.
cs: Status není možné nastavit.

en: Submitted request to add "%s" to the system. You cannot log in until your request has been approved.
cs: Byla podána žádost o přidání "%s" do systému. Nemůžete se přihlásit do systému, dokud nebude Vaše žádost vyřízena.

en: Succesfully connected your Facebook account or updated permissions.
cs: Úspěšně připojeno k vašemu facebook účtu nebo aktualizována práva.

en: Success
cs: Úspěšně

en: Successfully added "%s" to the system.
cs: "%s" byl(a) úspěšně přidán(a) do systému.

en: Successfully cleared data for user "%s" from the system.
cs: Data pro uživatele "%s" byla úspěšně odstraněna ze systému.

en: Successfully deleted "%s".
cs: Úspěšně odstraněno "%s".

en: Successfully removed "%s" from the system.
cs: "%s" úspěšně odstraněn(a) ze systému.

en: Successfully reverted configuration. Reload to see changes.
cs: Konfigurace byla úspěšně změněna. Obnovte stránku.

en: Successfully saved backup configuration.
cs: Úspěšné uložení záložní konfigurace.

en: Successfully updated "%s"
cs: Úspěšně aktualizováno "%s"

en: Successfully wrote %s
cs: %s bylo úspěšně zapsáno

en: Sun Rise
cs: Svítání

en: Sun Set
cs: Západ slunce

en: Sunday
cs: Neděle

en: Sunrise
cs: Východ slunce

en: Sunrise/Sunset
cs: Východ/Západ slunce

en: Sunset
cs: Západ slunce

en: Sync all
cs: Synchronizovat vše

en: Syndicated Feed
cs: RSS kanál

en: Tasks
cs: Úkoly

en: Temp for last hour:
cs: Teplota za poslední hodinu:

en: Temperature
cs: Teplota

en: Temperature%s(%sHi%s/%sLo%s)
cs: Teplota%s(%sNejvyšší%s/%sNejnižší%s)

en: Temporarily unable to connect with Facebook, Please try again.
cs: Dočasně nemožné spojit se s facebookem, prosíme zkuste to znovu.

en: Temporarily unable to contact Twitter. Please try again later.
cs: Dočasně nemožné kontaktovat twitter. Prosíme, zkuste to později.

en: Thai (TIS-620)
cs: Thajsky (TIS-620)

en: The Remote Wipe for device id %s has been cancelled.
cs: Vzdálené vymazání pro zařízení id %s bylo zrušeno.

en: The alarm has been deleted.
cs: Upozornění bylo vymazáno.

en: The alarm has been saved.
cs: Upozornění bylo uloženo.

en: The configuration for %s cannot be updated automatically. Please update the configuration manually.
cs: Konfigurace pro %s nemůže být aktualizována automaticky. Prosíme aktualizujte toto nastavení ručně.

en: The default e-mail address to use with this identity:
cs: Výchozí adresa pro použití s touto identitou:

en: The lock has been removed.
cs: Zámek odstraněn.

en: The member state service could not be reached in time. Try again later or with a different member state.
cs: Služba stavu členů nemohla být momentálně dosažena. Zkuste znovu později nebo s jiným stavem člena.

en: The member state service is currently not available. Try again later or with a different member state.
cs: Služba stavu členů je momentálně nedostupná. Zkuste znovu později nebo s jiným stavem člena.

en: The provided country code is invalid.
cs: Uvedený kód země je neplatný.

en: The service is currently not available. Try again later.
cs: Služba je momentálně nedostupná. Zkuste prosím znovu později.

en: The service is currently too busy. Try again later.
cs: Služba je momentálně příliš vytížená. Zkuste prosim znovu později.

en: The signup request for "%s" has been removed.
cs: Žádost o registraci pro "%s" byla odstraněna.

en: The signup request for user "%s" has been removed.
cs: Žádost o registraci pro uživatele "%s" byla odstraněna.

en: The state for device id %s has been reset. It will resynchronize next time it connects to the server.
cs: Stav pro zařízení id %s byl resetován. Bude resynchronizován při příštím připojení k serveru.

en: The test script is currently enabled. For security reasons, disable test scripts when you are done testing (see horde/docs/INSTALL).
cs: Testovací skript je momentálně zapnutý. Z bezpečnostních důvodů, vypněte testovací skript po dotestování (viz horde/docs/INSTALL).

en: The user "%s" already exists.
cs: Uživatel "%s" již existuje.

en: The user "%s" does not exist.
cs: Uživatel "%s" neexistuje.

en: There was a problem adding "%s" to the system: %s
cs: Nastala chyba při přidávání "%s" do systému: %s

en: There was a problem clearing data for user "%s" from the system:
cs: Nastala chyba při odstraňování uživatelských dat "%s" ze systému:

en: There was a problem removing "%s" from the system:
cs: Nastala chyba při odstraňování "%s" ze systému:

en: There was a problem updating "%s": %s
cs: Nastala chyba při aktualizaci "%s": %s

en: There was an error communicating with the ActiveSync server: %s
cs: Nastala chyba při komunikaci s ActiveSync serverem: %s

en: There was an error contacting Twitter: %s
cs: Nastala chyba při komunikaci s twittrem: %s

en: There was an error in the configuration form. Perhaps you left out a required field.
cs: Chyba v konfiguračním formuláři. Zřejmě jste vynechali požadované pole.

en: There was an error making the request: %s
cs: Nastala chyba provedení žádosti: %s

en: There was an error obtaining your Facebook session. Please try again later.
cs: Nastala chyba získávání dat z facebooku.  Prosíme, zkuste to později.

en: There was an error removing global data for %s. Details have been logged.
cs: Vyskytla se chyba odstraňování globálních dat pro %s. Detaily byly zalogovány.

en: There was an error with the requested permissions
cs: Nastala chyba s požadovanými právy.

en: This VAT identification number is invalid.
cs: Toto DIČ je neplatné.

en: This VAT identification number is valid.
cs: Toto DIČ je platné.

en: This will cause all devices to resyncronize all items.
cs: Toto zapříčiní resynchronizaci všech položek do Vašich zařízení.

en: This will cause your devices to resyncronize all items.
cs: Toto zapříčiní resynchronizaci všech položek do Vašich zařízení.

en: Tickets
cs: Tikety

en: Time Tracking
cs: Sledování času

en: Time format
cs: Formát času

en: Timestamp or unknown
cs: Datum a čas nebo neznámé

en: Timestamps of successful synchronization sessions
cs: Datum a čas úspěšných synchronizačních relací

en: Title
cs: Titulek

en: To exclude a particular field form the import or to correct a wrong match select a field in the lists below and hit "Remove pair".
cs: Pro vyjmutí jednotlivého pole z importu nebo pro opravu špatného výběru vyberte pole v seznamu níže a klepněte na "Odstranit Pár".

en: To select multiple fields, hold down the Control (PC) or Command (Mac) while clicking.
cs: Více položek vyberete stisknutím klávesy Control (PC) nebo Command (Mac) a kliknutím na položku.

en: Today
cs: Dnes

en: Tomorrow
cs: Zítra

en: Top
cs: Nahoře

en: Translations
cs: Překlady

en: Turkish (ISO-8859-9)
cs: Turecky (ISO-8859-9)

en: Twitter Integration
cs: Integrace twittru

en: Twitter Timeline
cs: Časová osa twitteru

en: Twitter Timeline for %s
cs: Časová osa twitteru pro %s

en: Unable to delete "%s": %s.
cs: Nelze vymazat "%s": %s.

en: Unable to set like.
cs: Nelze nastavit jako.

en: Unavailable
cs: Neznámý

en: Unblock
cs: Odblokovat

en: Undo Changes
cs: Stornovat změny

en: Unfiled
cs: Nevyplněno

en: Units
cs: Jednotky

en: Unknown
cs: Neznámé

en: Unlock
cs: Odemknout

en: Unsupported action.
cs: Nepodporovaná akce.

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Update %s
cs: Aktualizovat %s

en: Update %s schema
cs: Aktualizovat %s schéma

en: Update all DB schemas
cs: Aktualizovat všechna DB schémata

en: Update all configurations
cs: Aktualizovat všechny konfigurace.

en: Update user
cs: Aktualizovat uživatele

en: Updated "%s".
cs: Aktualizovaný "%s".

en: Updated schema for %s.
cs: Aktualizované schéma pro %s.

en: Upload
cs: Poskytnutí

en: Uploaded all application configuration files to the server.
cs: Všechny konfigurační soubory pro nastavení byly uloženy na server.

en: Use Horde Default
cs: Použít globální nastavení

en: Use if name/password is different for IMSP server.
cs: Použít pokud jméno/heslo jsou jiné než na IMSP serveru.

en: User
cs: Uživatel

en: User Administration
cs: Administrace uživatelů

en: User Name
cs: Uživatelské jméno

en: User Registration
cs: Registrace uživatelů

en: User Registration has been disabled for this site.
cs: Na této stránce není možná registrace uživatelů.

en: User Registration is not properly configured for this site.
cs: Uživatelská registrace není nastavena pro tuto stránku.

en: User account not found
cs: Uživatelský účet nenalezen

en: User to add:
cs: Vybrat uživatele pro přidání:

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Users
cs: Uživatelé

en: Users in the system:
cs: Seznam uživatelů:

en: VAT id number verification
cs: Ověření DIČ

en: VAT identification number:
cs: DIČ:

en: VAT number
cs: DIČ

en: Version
cs: Verze

en: Version Check
cs: Kontrola verzí

en: Version Control
cs: Kontrola verze

en: Vietnamese (VISCII)
cs: Vietnamsky (VISCII)

en: View an external web page
cs: Zobrazit externí webstránku

en: Visibility
cs: Viditelnost

en: Warning
cs: Upozornění

en: Warning: Your Caps Lock key is on!
cs: Upozornění: Máte zapnutý Caps Lock!

en: Weather
cs: Počasí

en: Weather data provided by
cs: Data o počasí poskytuje

en: Web Site
cs: Webstránka

en: Web browser
cs: Prohlížeč

en: Welcome
cs: Vítejte

en: Welcome, %s
cs: Vítejte, %s

en: Western (ISO-8859-1)
cs: Západní (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
cs: Západní (ISO-8859-15)

en: What application should %s display after login?
cs: Kterou aplikaci má %s zobrazit po přihlášení do systému?

en: What are you working on now?
cs: Na čem momentálně pracujete?

en: What is the delimiter character?
cs: Jaký je oddělovací znak?

en: What is the quote character?
cs: Jaký je znak pro citaci?

en: Which day would you like to be displayed as the first day of the week?
cs: Který den chcete nastavit jako první den týdne?

en: Which phases
cs: Které fáze

en: Width of the %s menu on the left:
cs: Šíře levého menu %s:

en: Wind
cs: Vítr

en: Wind speed in knots
cs: Rychlost větru v uzlech

en: Wind:
cs: Vítr:

en: Wipe
cs: Vymazat data

en: Wipe Pending
cs: Výmaz čeká na zpracování

en: Wisdom
cs: Moudrost

en: Work
cs: Práce

en: YY
cs: RR

en: Yes, I Agree
cs: Ano, souhlasím

en: You and %d other person likes this | You and %d other people like this
cs[0]: Vám a %d jiné osobě se to líbí
cs[1]: Vám a %d jiným osobám se to líbí
cs[2]: Vám a %d jiným osobám se to líbí

en: You are not allowed to add groups.
cs: Nejste oprávněni vytvářet skupiny.

en: You are not allowed to add shares.
cs: Nejste oprávněni vytvářet sdílené.

en: You are not allowed to change groups.
cs: Nejste oprávněni měnit skupiny.

en: You are not allowed to change shares.
cs: Nejste oprávněni měnit sdílené.

en: You are not allowed to delete groups.
cs: Nejste oprávněni mazat skupiny.

en: You are not allowed to delete shares.
cs: Nejste oprávněni mazat sdílené.

en: You are not allowed to list groups of shares.
cs: Nejste oprávněni pro prohlížení skupin sdílení.

en: You are not allowed to list share permissions.
cs: Nejste oprávněni pro prohlížení práv sdílení.

en: You are not allowed to list shares.
cs: Nejste oprávněni pro prohlížení sdílení.

en: You are not allowed to list users of groups.
cs: Nejste oprávněni pro prohlížení uživatelů skupin.

en: You are not allowed to list users of shares.
cs: Nejste oprávněni pro prohlížení uživatelů sdílení.

en: You can also check your Facebook settings in your %s.
cs: Můžete rovněž zkontrolovat Vaše facebooková nastavení ve vašem %s.

en: You did not agree to the Terms of Service agreement, so you were not allowed to login.
cs: Nesouhlasil jste se smluvními podmínkami, takže se nemůžete přihlásit.

en: You have been logged out.
cs: Byli jste odhlášeni ze systému.

en: You have denied the requested permissions.
cs: Máte zakázané požadované oprávnění.

en: You have not properly connected your Twitter account with Horde. You should check your Twitter settings in your %s.
cs: Nepřihlásili jste se hordem úspěšně k twittru. Měli byste zkontrolovat Vaše twitter nastavení ve vašem %s.

en: You like this
cs: Líbí se Vám to

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
cs: Musíte nejdříve popsat problém a pak ho lze poslat.

en: You must specify a username to clear out.
cs: Musíte vybrat uživatelské jméno, které bude smazáno.

en: You must specify a username to remove.
cs: Musíte udat uživatelské jméno, které bude odstraněno.

en: You must specify the username to add.
cs: Neuvedli jste uživatelské jméno, které bude přidáno.

en: You must specify the username to update.
cs: Neuvedli jste uživatelské jméno pro aktualizaci.

en: Your Email Address
cs: Vaše emailová adresa

en: Your Information
cs: Vaše informace

en: Your Internet Address has changed since the beginning of your session. To protect your security, you must login again.
cs: Během relace se změnila Vaše internetová adresa. Z bezpečnostních důvodů se musíte opět přihlásit.

en: Your Name
cs: Vaše jméno

en: Your authentication backend does not support adding users. If you wish to use Horde to administer user accounts, you must use a different authentication backend.
cs: Váš ověřovací backend systém nepodporuje přidávání uživatelů. Pokud chcete, aby Horde mohlo spravovat Vaše účty, musíte použít jiný autorizační backend systém.

en: Your authentication backend does not support listing users, or the feature has been disabled for some other reason.
cs: Váš ověřovací systém nepodporuje výpis uživatelů, nebo tato možnost není přístupná z jiných důvodů.

en: Your browser appears to have changed since the beginning of your session. To protect your security, you must login again.
cs: V průběhu relace se změnil Váš prohlížeč. Z bezpečnostních důvodů se musíte opět přihlásit.

en: Your browser does not support this feature.
cs: Váš prohlížeč nepodporuje tuto možnost.

en: Your current time zone:
cs: Vaše současné časové pásmo:

en: Your full name:
cs: Vaše celé jméno:

en: Your login has expired.
cs: Vaše přihlášení vypršelo.

en: Your new password for %s is: %s
cs: Vaše nové heslo pro %s je: %s

en: Your password has been reset
cs: Vaše heslo bylo vymazáno

en: Your password has been reset, but couldn't be sent to you. Please contact the administrator.
cs: Vaše heslo bylo vynulováno, ale nemůže být Vámi znovu nastaveno. Kontaktujte prosím správce.

en: Your password has been reset, check your email and log in with your new password.
cs: Vaše heslo bylo vynulováno, zkontrolujte si schránku a přihlaste se Vaším novým heslem.

en: Your password has expired
cs: Platnost Vašeho hesla vypršela

en: Your password has expired.
cs: Platnost Vašeho hesla vypršela.

en: Your session has expired. Please login again.
cs: Vaše relace vypršela.Opět se přihlašte, prosím.

en: Your session length has exceeded the maximum amount of time allowed. Please login again.
cs: Vaše relace vypršela. Opět se přihlašte, prosím.

en: [Problem Report]
cs: [Hlášení problému]

en: _Alarms
cs: _Upozornění

en: _Configuration
cs: _Konfigurace

en: _Groups
cs: _Skupiny

en: _Locks
cs: _Zámky

en: _Permissions
cs: _Práva

en: _Users
cs: _Uživatelé

en: attachment
cs: Příloha

en: calm
cs: bezvětří

en: from the %s (%s) at %s %s
cs: z %s (%s) rychlostí %s %s

en: gusting
cs: nárazový

en: inline
cs: v řadě

en: preferences
cs: Nastavení

en: show differences
cs: zobrazit rozdíly

en: type the password twice to confirm
cs: pro potvrzení napište heslo dvakrát

en: unified
cs: sjednocený
