Horde 3 - en to fa translation catalogue (497 entries)

en:  at
fa:  در

en: "%s" was added to the groups system.
fa: "%s" به گروه‌های سامانه اضافه شد

en: "%s" was added to the permissions system.
fa: "%s" به سامانه مجوز‌ها اضافه شد

en: "%s" was not created: %s.
fa: "%s" ایجاد نشده بود: %s.

en: %.2fMB used of %.2fMB allowed (%.2f%%)
fa: %.2fMB استفاده شده از %.2fMB مجاز (%.2fMB)

en: %d %s and %s
fa: %d %s و %s

en: %d days until your password expires.
fa: اسم رمز شما %d روز دیگر معتبر است.

en: %d-day forecast
fa: پیش­بینی %d-روزه

en: %s - Notice
fa: %s - توجه

en: %s Terms of Agreement
fa: شروط توافق %s

en: %s at %s %s
fa: %s در %s %s

en: %s not found.
fa: %s پیدا نشد

en: , gusting
fa: ، باد

en: , gusting %s %s
fa: ، باد %s %s

en: , variable from %s to %s
fa: ، متغییر از %s به %s

en: 12 Hour Format
fa: قالب ۱۲ ساعتی

en: 24 Hour Format
fa: قالب ۲۴ ساعتی

en: 24 hours
fa: ۲۴ ساعته

en: A database backend is required for this block.
fa: یک پشتیبان دادگان برای این بلاک مورد نیاز است

en: AM Light Rain
fa: باران سبک صبحگاهی

en: AM Rain
fa: باران صبحگاهی

en: AM Showers
fa: رگبار صبحگاهی

en: AM Snow Showers
fa: تگرگ صبحگاهی

en: AM/PM
fa: صبح/عصر

en: Account Information
fa: اطلاعات حساب

en: Account Password
fa: اسم رمز حساب

en: Actions
fa: عملیات

en: Add
fa: اضافه کردن

en: Add Here:
fa: اینجا اضافه کن:

en: Add a new user:
fa: اضافه کردن یک کاربر جدید:

en: Add pair
fa: اضافه کردن زوج

en: Add user
fa: اضافه كردن کاربر

en: Adding users is disabled.
fa: اضافه کردن کاربران فعال نیست

en: Address
fa: آدرس

en: Address Book
fa: کتابچهٔ آدرس

en: All
fa: همه

en: All Authenticated Users
fa: تمامی کاربران تأیید صلاحیت شده

en: All Groups
fa: همه گروه‌ها

en: Alternate IMSP Login
fa: ورود IMSP جایگزین

en: Alternate IMSP Password
fa: اسم رمز IMSP جایگزین

en: Alternate IMSP Username
fa: نام کاربری IMSP جایگزین

en: Alternate email address
fa: آدرس پست الکترونیک جایگزین

en: Answer
fa: پاسخ

en: Application
fa: برنامهٔ‌ کاربردی

en: Application List
fa: فهرست برنامه‌های کاربردی

en: Application is ready.
fa: برنامه آماده است

en: Approve
fa: تصویب

en: Art
fa: هنر

en: Attempt to delete a non-existent group.
fa: سعی در حذف گروهی شده است که موجود نیست

en: Attempt to delete a non-existent permission.
fa: سعی در حذف مجوزی شده است که موجود نیست

en: Attempt to edit a non-existent permission.
fa: سعی در ویرایش مجوزی شده است که موجود نیست

en: Attempt to edit a non-existent share.
fa: سعی در ویرایش اشتراکی شده است که موجود نیست

en: Available fields:
fa: فیلدهای قابل دسترسی:

en: Block Settings
fa: تنظیمات بلوک

en: Block Type
fa: نوع بلوک

en: Bookmarks
fa: چوب الف

en: Both
fa: هر دو

en: Calendar
fa: تقویم

en: Calm
fa: آرام

en: Cancel
fa: انصراف

en: Cancel Problem Report
fa: انصراف از ارسال گزارش

en: Categories and Labels
fa: گروه‌ها و برچسبها

en: Change
fa: تغییر

en: Change Your Password
fa: اسم رمز خود را تغییر دهید

en: Change the name and address that people see when they read and reply to your emails.
fa: تغییردادن نام و آدرسی که افراد هنگام خواندن و پاسخ دادن به نامهٔ شما خواهند دید

en: Changing your password is not supported with the current configuration.  Contact your administrator.
fa: تغییردادن اسم رمز شما در پیکربندی فعلی پشتیبانی نمی‌شود. با سرپرست سامانه خود تماس بگیرید

en: Clear
fa: صاف

en: Clear out user: %s
fa: پاک کردن کاربر : %s

en: Clear user
fa: پاک کردن کاربر

en: Clear user data
fa: پاک کردن دادهٔ کاربر

en: Click to Continue
fa: برای ادامه، کلیک کنید

en: Close Window
fa: بستن پنجره

en: Clouds
fa: ابرها

en: Cloudy
fa: ابری

en: Collapse Sidebar
fa: جمع شدن نوار کناری

en: Color Picker
fa: انتخاب کننده رنگ

en: Command
fa: فرمان

en: Command Shell
fa: پوسته فرمان

en: Computers
fa: رایانه‌ها

en: Condition
fa: شرط

en: Conditions
fa: شرایط

en: Configuration Differences
fa: تفاوتهای پیکربندی

en: Configure %s
fa: پیکربندی %s

en: Confirm Password
fa: تأیید اسم رمز

en: Continue
fa: ادامه

en: Cookie
fa: کوکی

en: Could not bind to LDAP server.
fa: نمی‌توان به کارساز LDAP پیوست

en: Could not reset the password for the requested user. Some or all of the details are not correct. Try again or contact your administrator if you need further help.
fa: نمی‌توان اسم رمز را برای کاربر مورد نظر بازنشاند. بعضی یا همه جزئیات مربوط به آن نادرست می‌باشد. دوباره سعی کنید یا برای کمک بیشتر با سرپرست سامانه خود تماس بگیرید

en: Could not revert configuration.
fa: نمی‌توان پیکربندی را بازگرداند

en: Could not save a backup configuation: %s
fa: نمی‌توان پیکربندی پشتیبان را حفظ کرد: %s

en: Could not save the backup configuration file %s.
fa: نمی‌توان پرونده پشتیبان پیکربندی %s را حفظ کرد

en: Could not save the configuration file %s. You can either use one of the options to save the code back on %s or copy manually the code below to %s.
fa: نمی‌توان پرونده پیکربندی %s را حفظ نمود. شما می توانید از یکی از گزینه‌ها برای حفظ کد بر روی %s استفاده نمایید و یا اینکه از کد به صورت دستی در%s رونوشت تهیه نمایید

en: Country
fa: کشور

en: Create
fa: ایجاد

en: Current Time
fa: ساعت فعلی

en: Current Weather
fa: آب و هوای فعلی

en: Current condition:
fa: شرایط فعلی:

en: Data
fa: داده

en: DataTree Browser
fa: مرورگر درخت داده

en: Date
fa: تاریخ

en: Date Received
fa: تاریخ دریافت شده

en: Day
fa: روز

en: Default
fa: پیش فرض

en: Default Color
fa: رنگ پیش فرض

en: Default Shell
fa: پوستهٔ پیش فرض

en: Definitions
fa: تعاریف

en: Delete
fa: حذف

en: Delete Group
fa: حذف گروه

en: Describe the Problem
fa: شرح مشکل

en: Development
fa: گسترش

en: Dew Point
fa: نقطه شبنم

en: Dew Point for last hour:
fa: نقطه شبنم برای ساعت گذشته:

en: Dew point:
fa: نقطه شبنم:

en: Display 24-hour times?
fa: آیا زمان 24 ساعته نمایش داده شود؟

en: Display detailed forecast
fa: نمایش جزئیات پیش­بینی

en: Display forecast (TAF)
fa: نمایش پیش­بینی

en: Does the first row contain the field names? If yes, check this box:
fa: آیا سطر اول شامل فیلد نام می‌باشد؟ اگر چنین است، این جعبه را علامت بزنید:

en: Download %s
fa: استقرار %s

en: Download generated configuration as PHP script.
fa: استقرار پیکربندی تولید شده بعنوان دست نویس PHP

en: Drugs
fa: داروها

en: Edit
fa: ویرایش

en: Edit Group
fa: ویرایش گروه

en: Edit permissions for "%s"
fa: ویرایش مجوز‌ها برای "%s"

en: Education
fa: تحصیلات

en: Email Address
fa: آدرس نامهٔ الکترونیکی

en: Enter a security question which you will be asked if you need to reset your password, e.g. 'what is the name of your pet?':
fa: یک سئوال امنیتی برای پرسش از شما به هنگام بازنشاندن اسم رمز وارد کنید، مثلاْ 'نام حیوان خانگی شما چیست؟'

en: Error
fa: خطا

en: Error updating password: %s
fa: خطا در بروزرسانی اسم رمز : %s

en: Ethnic
fa: عتیقه

en: Every 15 minutes
fa: هر پانزده دقیقه

en: Every 2 minutes
fa: هر دو دقیقه

en: Every 30 seconds
fa: هر سی دقیقه

en: Every 5 minutes
fa: هر پنج دقیقه

en: Every half hour
fa: هر نیم ساعت

en: Every minute
fa: هر دقیقه

en: Example values:
fa: مقادیر مثال:

en: Execute
fa: اجرا

en: Expand
fa: باز کردن

en: Fair
fa: لطیف

en: Few Showers
fa: رگبار خفیف

en: Few Snow Showers
fa: کمی تگرگ

en: File Manager
fa: مدیر پرونده

en: Filters
fa: فیلترها

en: First Half
fa: نیمه اول

en: First Quarter
fa: ربع اول

en: Fog
fa: مه‌آلود

en: Food
fa: غذا

en: Forecast (TAF)
fa: پیش­بینی

en: Forgot your password?
fa: اسم رمز خود را فراموش کرده‌ا‌ید؟

en: Fortune
fa: طالع

en: Fortune type
fa: نوع طالع

en: Fortunes
fa: طالعها

en: Fortunes 2
fa: طالعها ۲

en: Forums
fa: انجمنها

en: Forwards
fa: ارجاعها

en: From the
fa: از

en: Full Description
fa: شرح کامل

en: Full Moon
fa: ماه کامل

en: Full Name
fa: نام کامل

en: Generate %s Configuration
fa: تولید پیکربندی %s

en: Generated Code
fa: کد تولید شده

en: Go
fa: برو

en: Google Search
fa: جسنجوی گوگل

en: Group Administration
fa: سرپرستی گروه

en: Groups
fa: گروه&#x200c;ها

en: Guest Permissions
fa: مجوزهای مهمان

en: Haze
fa: مه‌آلود

en: Height
fa: بلندی

en: Help
fa: راهنما

en: Hemisphere
fa: نیم‌کره

en: Here is the beginning of the file:
fa: اینجا ابتدای پرونده‌ می‌باشد:

en: High
fa: بالا

en: Home Directory
fa: شاخهٔ اصلی

en: Horde
fa: هورد

en: How many fields (columns) are there?
fa: چند فیلد (ستون) وجود دارد؟

en: Humidity
fa: رطوبت

en: Humidity:
fa: رطوبت:

en: Icons Only
fa: فقط آیکونها

en: Icons for %s
fa: آیکونها برای %s

en: Icons with text
fa: آیکونها با متن

en: Identity's name:
fa: نام هویّت:

en: Import, Step %d
fa: درون‌برد، گام %d

en: Imported field: %s
fa: فیلد درون‌برد شده: %s

en: Imported fields:
fa: فیلد‌های درون‌برد شده:

en: Incorrect username or alternate address. Try again or contact your administrator if you need further help.
fa: نام کاربر یا آدرس جایگزین نادرست می‌باشد. لطفا مجدداْ سعی کنید و یا در صورت نیاز به کمک بیشتر با سرپرست سامانه تماس بگیرید

en: Individual Users
fa: کاربران خاص

en: Information
fa: اطلاعات

en: Information no longer available.
fa: اطلاعات دیگر در دسترس نیست

en: Insert an email address to which you can receive the new password:
fa: یک آدرس پست الکترونیک برای دریافت اسم رمز  جدید درج کنید

en: Insert the required answer to the security question:
fa: پاسخ مورد نیاز را برای سئوال امنیتی درج کنید:

en: Invalid application.
fa: برنامهٔ کاربردی نامعتبر

en: Invalid parent permission.
fa: مجوز پدر نامعتبر

en: Isolated T-Storms
fa: T-Storms

en: Kids
fa: ‌بچه‌ها

en: Language
fa: زبان

en: Last Half
fa: نیمهٔ آخر

en: Last Password Change
fa: تغییر آخرین اسم رمز

en: Last Quarter
fa: ربع آخر

en: Last Updated:
fa: آخرین بروزرسانی:

en: Last login: %s
fa: آخرین ورود: %s

en: Last login: %s from %s
fa: آخرین ورود : %s از %s

en: Last login: Never
fa: آخرین ورود: هرگز

en: Law
fa: حقوق

en: Light Drizzle
fa: نم‌نم باران

en: Light Rain
fa: بارندگی سبک

en: Light Rain Early
fa: بارندگی سبک زودهنگام

en: Light Rain Late
fa: بارندگی سبک دیرهنگام

en: Light Rain Shower
fa: بارندگی و رگبار سبک

en: Light Rain with Thunder
fa: باران سبک به همراه رعد

en: Light Snow
fa: برف سبک

en: Light Snow Shower
fa: برف و رگبار سبک

en: Linux Cookie
fa: کوکی لینوکس

en: List Tables
fa: فهرست جداول

en: Listing users is disabled.
fa: فهرست کاربران فعال نمی‌باشد

en: Literature
fa: ادبیات

en: Local time:
fa: ساعت محلی:

en: Locale and Time
fa: محلیّت و ساعت

en: Location
fa: موقعیت

en: Log in
fa: ورود

en: Login
fa: ورود

en: Login failed because your username or password was entered incorrectly.
fa: ورود ناموفّق بود زیرا نام کاربر و یا اسم رمز وارد شده اشتباه بود

en: Login failed.
fa: ورود ناموفّق بود.

en: Love
fa: عشق

en: Low
fa: پایین

en: Magic
fa: جادو

en: Mail
fa: نامه الکترونیکی

en: Mail Admin
fa: سرپرست نامه

en: Manage the list of categories you have to label items with, and colors associated with those categories.
fa: مدیریت و تعیین رنگ دسته‌هایی که شما موارد را با آنها نام‌گذاری می‌کنید

en: Max temp last 24 hours:
fa: بیشینه دما در ۲۴ ساعت گذشته:

en: Max temp last 6 hours:
fa: بیشینه دما در ۶ ساعت گذشته:

en: Medicine
fa: پزشکی

en: Members
fa: اعضاء

en: Menu mode:
fa: مد گزینگانی:

en: Metar Weather
fa: آب و هوای Metar

en: Metar block not available.
fa: بلوک Metar قابل دسترس نیست

en: Metar block not available. Details have been logged for the administrator.
fa: بلوک Metar قابل دسترس نیست. جزئیات برای سرپرست سامانه ثبت شده است

en: Metric
fa: اندازه‌ای

en: Min temp last 24 hours:
fa:  کمینه دمای ۲۴ ساعت گذشته:

en: Min temp last 6 hours:
fa:  کمینه دمای ۶ ساعت گذشته:

en: Miscellaneous
fa: متفرقه

en: Moderate
fa: معتدل کردن

en: Moon Phases
fa: فازهای ماه

en: Mostly Clear
fa: بیشتر صاف

en: Mostly Cloudy
fa: بیشتر ابری

en: Mostly Sunny
fa: بیشتر آفتابی

en: My Account
fa: حساب من

en: My Account Information
fa: اطلاعات حساب من

en: My Portal
fa: درگاه من

en: My Portal Layout
fa: جانمایی درگاه من

en: NO, I Do NOT Agree
fa: نه، من موافق نیستم

en: Name
fa: نام

en: Never
fa: هرگز

en: New Category
fa: دسته جدید

en: New Moon
fa: ماه نو

en: New Username (optional)
fa: نام کاربری جدید (اختیاری)

en: New password
fa: اسم رمز جدید

en: New passwords don't match.
fa: اسم رمزهای جدید تطابق ندارد

en: News
fa: اخبار

en: Next
fa: بعدی

en: Night
fa: شب

en: No available configuration data to show differences for.
fa: داده پیکربندی در دسترسی برای نشان دادن تفاوتها وجود ندارد

en: No change.
fa: بدون تغییر

en: No icons found.
fa: هیچ آیکونی‌ پیدا نشد

en: No location is set.
fa: هیچ مکانی تنظیم نشده

en: No offensive fortunes
fa: آینده نامطبوعی نیست

en: No pending signups.
fa: تقاضای ثبت نامی در انتظار تأیید نیست

en: No temporary directory available for cache.
fa: شاخه موقتی برای کاشه موجود نیست

en: No version found in original configuration. Regenerate configuration.
fa: نسخه‌ در پیکربندی اصلی پیدا نشد. پیکربندی را دوباره تولید کنید

en: No version found in your configuration. Regenerate configuration.
fa: نسخه‌ در پیکربندی شما پیدا نشده است. پیکربندی را دوباره تولید کنید

en: None
fa: هیچ‌کدام

en: Northern Hemisphere
fa: نیم کره شمالی

en: Notes
fa: یادداشتها

en: Nothing to browse, go back.
fa: چیزی برای مرور نیست، به عقب برگرد

en: Object Creator
fa: ایجاد کننده شیء

en: Offense filter
fa: فیلتر بی‌حرمتی

en: Office
fa: دفتر کار

en: Old and new passwords must be different.
fa: اسم رمز جدید و اسم رمز فعلی باید متفاوت باشند

en: Old password
fa: اسم رمز قدیمی

en: Old password is not correct.
fa: اسم رمز  قدیمی نادرست است

en: Only offensive fortunes
fa: فقط آینده نامطبوع

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
fa: تنها مالک یا سرپرست سامانه می‌تواند مالکیت یا مجوزهای مالک را برای یک اشتراک تغییر دهد

en: Operating System
fa: سیستم عامل

en: Organizing
fa: سازماندهی

en: Other
fa: دیگر

en: Other Information
fa: اطلاعات دیگر

en: PHP Code
fa: کد PHP

en: PHP Shell
fa: پوسته PHP

en: PM Light Rain
fa: بارندگی سبک عصرگاهی

en: PM Showers
fa: رگبار عصرگاهی

en: PM Snow
fa: برف عصرگاهی

en: PM Snow Showers
fa: تگرگ عصرگاهی

en: PM T-Storms
fa: T-Storms

en: POSIX extension is missing
fa: بسط POSIX از بین رفته ‌است

en: P_HP Shell
fa: پوسته PHP

en: Partly Cloudy
fa: قسمتی ابری

en: Password
fa: اسم رمز

en: Password changed successfully.
fa: اسم رمز با موفّقیّت تغییر یافت.

en: Password:
fa: اسم رمز :

en: Passwords must match.
fa: اسم رمز‌ها باید منطبق باشند

en: Paste
fa: چسباندن

en: Pending Signups:
fa: ثبت نامهای نامعلوم

en: People
fa: مردم

en: Permission "%s" not deleted.
fa: مجوز  "%s" حذف نشد

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Permissions Administration
fa: سرپرستی مجوزها

en: Personal Information
fa: اطلاعات شخصی

en: Pets
fa: حیوانات خانگی

en: Photos
fa: عکسها

en: Please provide a summary of the problem.
fa: لطفاً خلاصه‌ا‌یی از مشکل را بنویسید

en: Please read the following text. You MUST agree with the terms to use the system.
fa: لطفاً متن زیر را بخوانید. شما برای استفاده از سامانه باید شروط را قبول کنید

en: Politics
fa: سیاستها

en: Pressure
fa: فشار

en: Pressure at sea level:
fa: فشار در سطح دریا:

en: Pressure:
fa: فشار:

en: Problem Description
fa: توضیح مشکل

en: Query
fa: پرس‌وجو

en: Quota
fa: سهمیه

en: Rain
fa: باران

en: Rain Early
fa: باران زودهنگام

en: Rain Late
fa: باران دیرهنگام

en: Rain Shower
fa: باران و رگبار

en: Rain and Snow
fa: باران و برف

en: Rain to Snow
fa: باران به برف

en: Random Fortune
fa: طالع تصادفی

en: Read
fa: خواندن

en: Refresh Dynamic Menu Elements:
fa: بازآوری عناصر گزینگان دینامیکی:

en: Refresh Portal View:
fa: بازآوری نمای درگاه:

en: Remarks
fa: توضیحات

en: Remote Servers
fa: کارسازهای راه‌دور

en: Remote URL (http://www.example.com/horde):
fa: URL

en: Remove
fa: حذف

en: Remove pair
fa: حذف زوج

en: Remove saved script from server's temporary directory.
fa: حذف دست ‌نویسهای حفظ شده در شاخه موقت کارساز

en: Remove user
fa: حذف کاربر

en: Remove user: %s
fa: حذف کاربر: %s

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Reset Password
fa: بازنشانی اسم رمز

en: Reset Your Password
fa: اسم رمز خود را بازنشانی کنید

en: Results
fa: نتایج

en: Retype new password
fa: تایپ دوباره اسم رمز  جدید

en: Revert Configuration
fa: بازگرداندن پیکربندی

en: Riddles
fa: معماها

en: Run
fa: اجرا

en: SQL Shell
fa: پوسته SQL

en: S_QL Shell
fa: پوسته SQL

en: Save
fa: حفظ کردن

en: Save generated configuration as a PHP script to your server's temporary directory.
fa: پیکربندی تولید شده بعنوان دست ‌نویس PHP در شاخهٔ موقت کارساز شما حفظ شود

en: Science
fa: علم

en: Search
fa: جست‌وجو

en: Select a server
fa: انتخاب یک کارساز

en: Select the characters you need from the boxes below. You can then copy and paste them from the text area.
fa: نویسه‌هایی که لازم دارید را از جعبه زیر انتخاب کنید. سپس شما می‌توانید از آنها در منطقه متن نسخه‌برداری کرده و در محل دیگر بچسبانید

en: Select the date delimiter:
fa: انتخاب محدوده تاریخ:

en: Select the date format:
fa: انتخاب قالب تاریخ:

en: Select the time delimiter:
fa: انتخاب محدودهٔ زمان:

en: Select the time format:
fa: انتخاب قالب زمان:

en: Select your color scheme.
fa: انتخاب طرح رنگ شما

en: Select your preferred language:
fa: انتخاب زبان مورد نظر شما:

en: Send Problem Report
fa: ارسال گزارش

en: Sensor:
fa: حسگر:

en: Set up remote servers that you want to access from your portal.
fa: تنظیم کارسازهای راه دوری که شما می‌خواهید از درگاه خود به آن دسترسی داشته باشید

en: Several locations possible with the parameter:
fa: چندین موقعیّت با پارامتر ممکن است:

en: Short Summary
fa: خلاصه کوتاه

en: Should access keys be defined for most links?
fa: آیا کلیدهای دسترسی باید برای بیشتر پیوندها تعریف شوند؟

en: Show
fa: نمایش

en: Show differences between currently saved and the newly generated configuration.
fa:  نمایش تفاوتهای میان پیکربندی حفظ شده فعلی و تولید شده جدید

en: Show last login time when logging in?
fa: آیا زمان آخرین ورود به هنگام ورود نشان داده شود؟

en: Show the %s Menu on the left?
fa: آیا گزینگان %s سمت راست نشان داده شود؟

en: Showers
fa: تگرگ

en: Showers Early
fa: رگبار زودهنگام

en: Showers Late
fa: رگبار دیرهنگام

en: Snow
fa: برف

en: Snow Shower
fa: تگرگ

en: Snow Showers
fa: تگرگ

en: Snow Showers Early
fa: رگبار زودهنگام

en: Snow Showers Late
fa: رگبار دیرهنگام

en: Snow depth:
fa: عمق برف:

en: Snow equivalent in water:
fa: معادل برف در آب:

en: Songs & Poems
fa: شعرها و آوازها

en: Southern Hemisphere
fa: نیم کره جنوبی

en: Spam
fa: هرزنامه

en: Special Character Input
fa: کاراکتر خاص وارد شد

en: Sports
fa: ورزشی

en: Standard
fa: استاندارد

en: Star Trek
fa: ستاره

en: Status
fa: وضعیت‌

en: Success
fa: موفّقیّت

en: Successfully deleted "%s".
fa: "%s" با موفّقیّت حذف شد

en: Successfully reverted configuration. Reload to see changes.
fa: پیکربندی با موفّقیّت بازگردانده شد. برای مشاهده تغییرات مجدداْ آنرا بار نمایید

en: Successfully saved backup configuration.
fa: پیکربندی پشتیبان با موفّقیّت حفظ شد

en: Successfully saved the backup configuration file %s.
fa: پرونده پشتیبان پیکربندی %s با موفّقیّت حفظ شد

en: Successfully wrote %s
fa: %s با موفّقیّت نوشته شد

en: Sun Rise
fa: طلوع آفتاب

en: Sun Set
fa: غروب آفتاب

en: Sunny
fa: آفتابی

en: Sunrise
fa: طلوع

en: Sunrise/Sunset
fa: طلوع/غروب

en: Sunrise:
fa: طلوع:

en: Sunset
fa: غروب

en: Sunset:
fa: غروب:

en: T-Storm
fa: T-Storms

en: Tasks
fa: وظایف

en: Temp for last hour:
fa: دمای ساعت اخیر:

en: Temperature
fa: درجه حرارت

en: Temperature:
fa: درجه حرارت:

en: Text Only
fa: فقط متن

en: The server "%s" has been deleted.
fa: کارساز "%s" حذف شده است

en: The server "%s" has been saved.
fa: کارساز "%s" حفظ شده است

en: The weather.com block is not available.
fa: بلوک weather.com قابل دسترس نیست

en: There was an error in the configuration form. Perhaps you left out a required field.
fa: خطایی در پیکربندی فرم رخ داده است. شاید فیلد مورد نیازی را جا انداخته‌ا‌ید

en: Thunder
fa: رعد

en: Tickets
fa: بلیطها

en: Time Tracking
fa: ردیابی زمان

en: Time format
fa: قالب زمان

en: Title
fa: عنوان

en: Today
fa: امروز

en: Tomorrow
fa: فردا

en: Translations
fa: ترجمه‌ها

en: U.V. index:
fa: شاخص U.V. :

en: Unable to delete "%s": %s.
fa: نمی‌توان "%s" را حذف کرد: %s.

en: Undo Changes
fa: واگرداندن تغییرات

en: Unfiled
fa: غیر حوزه

en: Units
fa: واحدها

en: Update
fa: بروزرسانی

en: Update %s
fa: بروزرسانی %s

en: Update user
fa: بروزرسانی کاربر

en: Updated "%s".
fa: "%s" بروزرسانی شد

en: Upload
fa: ارسال کردن

en: Use if name/password is different for IMSP server.
fa: اگر نام/اسم رمز برای کارساز IMSP متفاوت است، استفاده کنید

en: User Administration
fa: سرپرستی کاربر

en: User Registration
fa: ثبت نام کاربر

en: User Registration has been disabled for this site.
fa: ثبت کاربر برای این پایگاه غیر فعال شده است

en: User account not found
fa: حساب کاربر پیدا نشد

en: Username
fa: نام کاربر

en: Username:
fa: نام کاربر:

en: Users in the system:
fa: کاربران سامانه:

en: Vacation
fa: تعطیلات

en: Variable
fa: متغییر

en: Version Control
fa: کنترل نسخه

en: Very High
fa: خیلی بالا

en: View an external web page
fa: نمای یک صفحه وب خارجی

en: Visibility
fa: قابلیت مشاهده

en: Visibility:
fa: قابلیت مشاهده:

en: Warning
fa: اخطار:

en: Weather Forecast
fa: پیش‌بینی هوا

en: Weather data provided by
fa: داده آب و هوایی فراهم شده به وسیله

en: Web Site
fa: وب‌گاه

en: Welcome
fa: خوش آمدید

en: Welcome to %s
fa: به %s خوش آمدید

en: Welcome, %s
fa: %s، خوش آمدید

en: What application should %s display after login?
fa: چه برنامهٔ کاربردی را %s باید بعد از ورود نشان دهد؟

en: What is the delimiter character?
fa: نویسهٔ‌ حائل چیست؟

en: What is the quote character?
fa: نویسه‌ی نقل قول چیست؟

en: Which phases
fa: کدام فاز

en: Wind
fa: باد:

en: Wind Early
fa: باد زودهنگام:

en: Wind speed in knots
fa: سرعت باد برحسب فوت بر ساعت

en: Wind:
fa: باد:

en: Wind:
fa: باد:

en: Wisdom
fa: عقل

en: Work
fa: کار

en: YY
fa: ‌YY

en: Yes, I Agree
fa: بله، موافقم

en: You have been logged out.
fa: شما خارج شدید

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
fa: قبل از ارسال گزارش، باید مشکل را شرح دهید

en: You must select an server to be deleted.
fa: شما باید یک کارساز، برای حذف کردن انتخاب کنید

en: You must specify a username to clear out.
fa: شما باید یک نام کاربر، برای حذف کردن مشخص کنید

en: You must specify a username to remove.
fa: شما باید یک نام کاربر، برای حذف شدن مشخص کنید

en: You must specify the username to add.
fa: شما باید یک نام کاربر، برای اضافه کردن مشخص کنید

en: You must specify the username to update.
fa: شما باید یک شناسه کاربر، برای بروزرسانی انتخاب کنید

en: Your Email Address
fa: آدرس الکترونیکی شما

en: Your Information
fa: اطلاعات شما

en: Your Name
fa: نام شما

en: Your authentication backend does not support listing users, or the feature has been disabled for some other reason.
fa: سامانه پشتیبان تصدیق هویّت شما فهرست کردن کاربران را پشتیبانی نمی‌کند، یا شاید بنا به دلیل دیگری این کار انجام نمی‌شود

en: Your browser does not support this feature.
fa: مرورگر شما این مشخصه را پشتیبانی نمی‌کند.

en: Your current time zone:
fa: زمان فعلی منطقه جغرافیایی شما:

en: Your full name:
fa: نام کامل شما:

en: Your login has expired.
fa: ورود شما منقضی شده است

en: Your new password for %s is: %s
fa: اسم رمز  جدید شما برای %s هست: %s

en: Your password has been reset
fa: اسم رمز  شما بازنشانی شده است

en: Your password has been reset, check your email and log in with your new password.
fa: اسم رمز شما بازنشانی شده است، پست الکترونیک خود را چک کنید و با اسم رمز جدید خود وارد شوید

en: Your password has expired.
fa: اسم رمز  شما منقضی شده است

en: Your remote servers:
fa: کارساز‌های راه‌دور شما:

en: [Problem Report]
fa: [گزارش مشکل]

en: _CLI
fa: CLI

en: _DataTree
fa: درخت داده

en: _Groups
fa: گروه&#x200c;ها

en: _Permissions
fa: مجوزها

en: _Users
fa: کاربران

en: calm
fa: آرام

en: from the %s (%s) at %s %s
fa: از %s (%s) در %s %s

en: gusting
fa: باد

en: inline
fa: درخط

en: rising
fa: طلوع

en: show differences
fa: نمایش تفاوتها

en: steady
fa: پی‌درپی

en: type the password twice to confirm
fa: اسم رمز را برای تأیید دوبار وارد کنید

en: unified
fa: یگانه شده
