Horde 5.2.2-git - en to hu translation catalogue (832 entries)

en: "%s" was added to the groups system.
hu: "%s" hozzáadva a csoportokhoz.

en: "%s" was added to the permissions system.
hu: "%s" hozzáadva a jogosultsági rendszerhez.

en: "%s" was not created: %s.
hu: "%s" nem jött létre: %s.

en: %.2fMB used of %.2fMB allowed (%.2f%%)
hu: %.2fMB foglalt a megengedett %.2fMB-ból (%.2f%%)

en: %d %s and %s
hu: %d %s és %s

en: %d days until your password expires.
hu: Jelszavának érvényessége %d nap múlva lejár.

en: %d minutes
hu: %d perc

en: %d person likes this | %d persons like this
hu[0]: %d személy kedveli ezt
hu[1]: %d személy kedveli ezt

en: %d to %d of %d
hu: %d - %d (összesen %d)

en: %d-day forecast
hu: %d napos előrejelzés

en: %s - Notice
hu: %s - Figyelmeztetés

en: %s Configuration
hu: %s Konfiguráció

en: %s Tasks - Confirmation
hu: %s Feladat - Megerősítés

en: %s Terms of Agreement
hu: %s szolgáltatási feltételek

en: %s at %s %s
hu: %s sebesség %s %s

en: %s can interact with your Twitter account
hu: A %s hozzáfér a Twitter fiókjához

en: %s cannot read information about your Facebook friends.
hu: A %s nem tudja lekérdezni az Ön Facebook ismerőseit.

en: %s cannot read your stream messages and various other Facebook data items.
hu: A %s nem tudja olvasni az Ön Facebook üzenőfali üzeneteit és más elemeit.

en: %s cannot set your status messages or publish other content to Facebook.
hu: A %s nem tudja a frissíteni az állapotát, vagy más adatait a Facebookon.

en: %s is ready to perform the tasks below. Select each operation to run at this time.
hu: A %s készen áll az alábbi bejelentkezési feladatok elvégzésére:

en: , gusting %s %s
hu: , %s %s sebességű széllökések

en: , variable from %s to %s
hu: , %s és %s között változó

en: 1 Day
hu: nappal

en: 1 Month
hu: 1 Hónap

en: 1 Week
hu: 1 Hét

en: 12 Hour Format
hu: 12 órás formátum

en: 2 Weeks
hu: 2 Hét

en: 24 Hour Format
hu: 24 órás formátum

en: 24 hours
hu: 24 óra

en: 24-hour format
hu: 24 órás formátum

en: 3 Days
hu: nappal

en: A device wipe has been requested. Device will be wiped on next syncronization attempt.
hu: Egy eszköz tisztítási kérés érkezett. Az eszköz megtisztítása a következő szinkronizációkor lesz megkísérelve.

en: A newer version (%s) exists.
hu: Létezik egy újabb verzió (%s).

en: A remote wipe for device id %s has been initiated. The device will be wiped during the next synchronisation.
hu: A távoli %s eszköz tisztítása megkezdve. Az eszköz megtisztítása a következő szinkronizációval fog megtörténni.

en: AM/PM
hu: de/du

en: Account Information
hu: Bejelentkezési információ

en: Account Password
hu: Jelszóemlékeztető

en: Actions
hu: Opciók

en: ActiveSync Administration
hu: ActiveSync adminisztráció

en: ActiveSync Devices
hu: ActiveSync eszközök

en: ActiveSync not activated.
hu: ActiveSync nincs engedélyezve

en: Add
hu: Bevitel

en: Add Content
hu: Tartalom hozzáadása

en: Add Here:
hu: Hozzáadás itt:

en: Add Members
hu: Tagok hozzáadása

en: Add a group
hu: Új csoport hozzáadása

en: Add a new user:
hu: Új felhasználó létrehozása:

en: Add new alarm
hu: Új emlékeztető hozzáadása

en: Add pair
hu: Új pár hozzáadása

en: Add user
hu: Új felhasználó hozzáadása

en: Added "%s" to the system, but could not add additional signup information: %s.
hu: "%s" felhasználó hozzáadva a rendszerhez, de nem sikerült a többi bejelentkezési adat tárolása: %s.

en: Added "%s" to the system. You can log in now.
hu: A "%s" felhasználó felvéve a rendszerbe. Most már bejelentkezhet.

en: Adding users is disabled.
hu: A rendszerhez nem adhatók hozzá új felhasználók.

en: Address
hu: Cím

en: Address Book
hu: Címjegyzék

en: Administration
hu: Felhasználók adminisztrálása

en: Alarm end
hu: Az emlékeztető vége

en: Alarm methods
hu: Az emlékeztető módjai

en: Alarm start
hu: Az emlékeztető kezdete

en: Alarm text
hu: Az emlékeztető szövege

en: Alarm title
hu: Az emlékeztető neve

en: Alarms
hu: Emlékeztetők

en: Alarms have been disabled in the configuration
hu: A részletek a rendszergazda számára készülő naplófájlba kerültek.

en: All
hu: az összeset

en: All Authenticated Users
hu: Felhasználók

en: All policy keys successfully reset.
hu: Minden biztonsági kulcs sikeresen visszaállt

en: All state removed for your ActiveSync devices. They will resynchronize next time they connect to the server.
hu: Minden ActiveSync eszköz állapota visszaállítva. A következő csatlakozáskor fog megtörténni a szinkronizáció.

en: All synchronization sessions deleted.
hu: Mindnen szinkronizációs munkamenet törölve.

en: Allow alphanumeric
hu: betű-szám engedélyezése

en: Allow any
hu: Minden engedélyezése

en: Allow non-provisionable devices
hu: Minden eszköz engedélyezése

en: Allow only numeric
hu: Csak számok engedélyezése

en: Alternate IMSP Login
hu: IMSP bejelentkezési paraméterek

en: Alternate IMSP Password
hu: Másik, IMSP jelszó

en: Alternate IMSP Username
hu: Másik, IMSP bejelentkezési név

en: Alternate email address
hu: Másik email cím

en: Answer
hu: Válasz

en: Application
hu: Alkalmazás

en: Application Context
hu: Az alkalmazás környezete:

en: Application is ready.
hu: Az alkalmazás kész.

en: Approve
hu: Engedélyezés

en: Arabic (Windows-1256)
hu: Arab (Windows-1256)

en: Are you sure you want to delete '%s'?
hu: Biztos, hogy törölni kívánja %s-t?

en: Are you sure you want to remove the signup request for "%s"?
hu: Biztos benne, hogy törölni kívánja "%s" bejelentkezési igényét?

en: Are you sure you wish to delete "%s"?
hu: Biztos, hogy törölni kívánja %s-t?

en: Armenian (ARMSCII-8)
hu: örmény (ARMSCII-8)

en: Art
hu: Művészet

en: Ascii Art
hu: Ascii rajzok

en: At least one database schema is outdated.
hu: Néhány adatbázis séma elavult.

en: Attachment
hu: Melléklet

en: Attachment Download
hu: Melléklet

en: Attempt to delete a non-existent group.
hu: Nemlétező csoportot kísérelt meg törölni.

en: Attempt to delete a non-existent permission.
hu: Nemlétező jogosultságot kísérelt meg törölni.

en: Attempt to edit a non-existent permission.
hu: Nemlétező jogosultságot kísérelt meg módosítani.

en: Attempt to edit a non-existent share.
hu: Nemlétező közös tárterületet kísérelt meg módosítani.

en: Authenticated Applications
hu: Bejelentkezve mint:

en: Authorize
hu: Olvasás engedélyezése:

en: Authorize Access to Friends Data
hu: Engedélyezett hozzáférések a barátaid adataihoz:

en: Authorize Publish
hu: Közzététel engedélyezése

en: Authorize Read
hu: Olvasás engedélyezése:

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Available fields:
hu: A rendelkezésre álló mezők:

en: BOFH Excuses
hu: A gonosz rendszergazda mentségei

en: Baltic (ISO-8859-13)
hu: Balti (ISO-8859-13)

en: Basic
hu: Varázslat

en: Block
hu: Tiltás

en: Block Settings
hu: Képernyőmodul beállítás

en: Block Type
hu: Képernyőmodul típus

en: Bluetooth
hu: Kék hold

en: Bookmarks
hu: Könyvjelzők

en: Both
hu: Mindkettő

en: Bottom
hu: Mindkettő

en: Browser
hu: Böngészőprogram:

en: Cached Heartbeat (seconds)
hu: Gyorsítótárazott Heartbeat (másodperc)

en: Calendar
hu: Naptár

en: Camera
hu: Név

en: Cancel
hu: Mégse

en: Cancel Problem Report
hu: Mégse küldök hibajelentést

en: Cancel Wipe
hu: Mégse

en: Cannot reset password automatically, contact your administrator.
hu: A jelszó nem állítható át automatikusan, keresse meg a rendszergazdát.

en: Categories and Labels
hu: Kategóriák és jelölésük

en: Celtic (ISO-8859-14)
hu: kelta (ISO-8859-14)

en: Central European (ISO-8859-2)
hu: kelet-európai (ISO-8859-2)

en: Change
hu: Változtatás

en: Change Location
hu: Hely

en: Change Your Password
hu: A jelszó módosítása

en: Change your personal information.
hu: Személyes adatok módosítása

en: Changing your password is not supported with the current configuration.  Contact your administrator.
hu: A jelen konfigurációban nem lehetséges a jelszavak módosítása. Forduljon a rendszergazdához.

en: Check
hu: Ellenőrzés

en: Check for newer versions
hu: Nézzük meg, hogy van-e új verzió

en: Checking
hu: Ellenőrzés

en: Chinese Simplified (GB2312)
hu: kínai, egyszerűsített (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
hu: kínai, hagyományos (Big5)

en: Choose %s
hu: Válasszuk %s-t

en: Choose how to display dates (abbreviated format):
hu: Válassza ki a dátumok megjelenítési formáját (rövidített):

en: Choose how to display dates (full format):
hu: Válassza ki a dátumok megjelenítési formáját (hosszú):

en: Choose how to display times:
hu: Válassza ki az idő megjelenítési formáját:

en: Clear Query
hu: A lekérdezés törlése

en: Clear out user: %s
hu: %s felhasználó adatainak törlése

en: Clear user
hu: A felhasználó törlése

en: Clear user data
hu: A felhasználó adatainak törlése

en: Click on one of your selected address books and then select all fields to search.
hu: Kattintson az egyik címjegyzékre és válassza ki az összes mezőt a kereséshez.

en: Click to Continue
hu: A folytatáshoz kattintson az egérrel

en: Client Anchor
hu: Kliens rögzítése

en: Close Window
hu: Az ablak bezárása

en: Clouds
hu: Borult ég

en: Codeword frequency
hu: Kódszó gyakoriság

en: Collapse
hu: Becsukás

en: Color Picker
hu: Színválasztó

en: Comics
hu: Képregények

en: Command
hu: Parancs

en: Command Shell
hu: Parancsértelmező

en: Comments: %d
hu: Megjegyzés: %d

en: Common Name
hu: Általános név

en: Computers
hu: Számítógépek

en: Condition
hu: Feltétel

en: Conditions
hu: Időjárási helyzet

en: Configuration
hu: Konfiguráció

en: Configuration Differences
hu: Különbségek a konfigurációban

en: Configuration for syncing with PDAs, Smartphones and Outlook.
hu: Kéziszámítógépekkel, okostelefonokkal, Outlookal való adatszinkronizálás konfigurációja.

en: Configuration is out of date.
hu: A konfiguráció elavult.

en: Configuration upgrade scripts available
hu: Friss beállítások elérhetők

en: Configure %s
hu: %s konfigurációja

en: Confirm Password
hu: A jelszó megerősítése

en: Continue
hu: Folytatás

en: Cookie
hu: Süti

en: Could not connect to server "%s" using FTP: %s
hu: Nem sikerült az FTP kapcsolat felvétele a "%s" szerverrel: %s

en: Could not contact server. Try again later.
hu: A szerver nem érhető el, próbálja újra később.

en: Could not delete configuration upgrade script "%s".
hu: Nem sikerült törölni a "%s" setup upgrade programot.

en: Could not find authorization for "%s" to interact with your Facebook account. This means that either you have not yet authorized your Facebook account to interact with "%s", or your authorization has expired and must be renewed.
hu: Nem sikerült a "%s" autentikálása a Facebook profiljához való hozzáféréshez. Ez azt jelenti, hogy vagy még nem állította be a Facebook profilját a "%s" kapcsolódásához, vagy az már lejárt és meg kell újítani.

en: Could not find authorization for %s to interact with your Twitter account
hu: A %s alkalmazás nem jogosult arra, hogy kommunikáljon az Ön Twitter fiókjával.

en: Could not reset the password for the requested user. Some or all of the details are not correct. Try again or contact your administrator if you need further help.
hu: Nem sikerült a kívánt felhasználó jelszavát átállítani. A megadott adatok nem felelnek meg. Próbálja újra, vagy ha további segítségre van szüksége, forduljon a rendszergazdához.

en: Could not revert configuration.
hu: Nem sikerült visszaállítani ez eredeti konfigurációt.

en: Could not save a backup configuation: %s
hu: Nem sikerült elmenteni a backup konfigurációt: %s

en: Could not save configuration upgrade script to: "%s".
hu: Nem sikerült elmenteni a "%s" setup upgrade programot.

en: Could not save the configuration file %s. Use one of the options below to save the code.
hu: A %s konfigurációs állományt nem sikerült elmenteni. Használja valamelyik lehetőséget az alábbiak közül a mentéshez.

en: Could not save the configuration file %s. You can either use one of the options to save the code back on %s or copy manually the code below to %s.
hu: A %s konfigurációs állományt nem sikerült elmenteni. Vagy használja a %s oldalon levő lehetőségeket, vagy másolja át az alábbi kódot ide: %s.

en: Could not write configuration for "%s": %s
hu: Nem sikerült elmenteni "%s" konfigurációját: %s

en: Country
hu: Ország

en: Create
hu: Létrehozás

en: Create New Identity
hu: Új azonosító

en: Current 4 Phases
hu: Jelenlegi 4 fázis

en: Current Alarms
hu: Jelenlegi emlékeztetők

en: Current Locks
hu: A jelenlegi felhasználókapcsolatok

en: Current Sessions
hu: A jelenlegi felhasználókapcsolatok

en: Current Time
hu: Pontos idő

en: Current Weather
hu: Jelenlegi időjárás

en: Current condition
hu: A jelenlegi időjárási helyzet:

en: Cyrillic (KOI8-R)
hu: cirill (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
hu: cirill (Windows-1251)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
hu: cirill-ukrán (KOI8-U)

en: DB access is not configured.
hu: Nincs mentett adatbázis konfiguráció.

en: DD
hu: NN

en: Data
hu: Adatok

en: Database
hu: Adatbázis

en: Date
hu: Dátum

en: Date Received
hu: A beérkezés napja

en: Date: %s; time: %s
hu: Dátum: %s; idő: %s

en: Day
hu: nappal

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Default Color
hu: Az alapértelmezés szerinti szín

en: Default Shell
hu: Az alapértelmezett parancsértelmező

en: Default charset for sending e-mail messages:
hu: Alapértelmezett karakter készlet a küldéshez:

en: Default location to use for location-aware features.
hu: Alapértelmezett hely a helyfüggő funkciókhoz:

en: Definitions
hu: Definíciók

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete "%s"
hu: "%s" törlése

en: Delete All SyncML Data
hu: Összes SyncML adat törlése

en: Delete Group
hu: A csoport törlése

en: Deleted configuration upgrade script "%s".
hu: A "%s" setup upgrade programot töröltük.

en: Deleted synchronization session for device "%s" and database "%s".
hu: Szinkornizációs munkamenet törlése a "%s" eszközön és "%s" adatbázisban.

en: Describe the Problem
hu: Adjon leírást a problémáról

en: Development
hu: Fejlesztés

en: Device
hu: Eszköz

en: Device Id
hu: Ezköz Azonosító

en: Device Information
hu: Információ

en: Device Management
hu: Eszköz kezelő

en: Device Type
hu: Eszköz típus

en: Device encryption
hu: Eszköz titkosítás

en: Device is Blocked.
hu: Az eszköz blokkolva.

en: Device is Wiped
hu: Eszköz megtisztítva

en: Device is Wiped. Remove device state to allow device to reconnect.
hu: Az eszköz törölve. Törölje az eszköz állapotát, ha újra szeretne csatlakozni vele.

en: Device successfully removed.
hu: Eszköz sikeresen eltávolítva.

en: Device wipe successfully canceled.
hu: Eszköz törlése sikeresen visszavonva.

en: Dew Point
hu: Harmatpont

en: Dew Point for last hour:
hu: Harmatpont jelenleg:

en: Dew point
hu: Harmatpont

en: Disable
hu: Letiltva

en: Disable (not recommended)
hu: Kikapcsolás (nem ajánlott)

en: Display 24-hour times?
hu: Az időpontokat 24 órás formátumban jelenítsük meg?

en: Display Preferences
hu: Megjelenítési beállítások

en: Display detailed forecast
hu: Részletes időjárási előrejelzés megjelenítése

en: Display forecast (TAF)
hu: Előrejelzés megjelenítése (repülőtéri)

en: Does the first row contain the field names? If yes, check this box:
hu: Az első sor a mezők neveit tartalmazza? Ha igen, jelölje ki ezt:

en: Don't have an account? Sign up.
hu: Nincs még bejelentkezési neve? Igényeljen egyet.

en: Download %s
hu: Töltsük le %s-t

en: Download generated configuration as PHP script.
hu: Töltsük le PHP program formájában az elkészült konfigurációt.

en: Drugs
hu: Kábítószerek

en: Dynamic
hu: Dinamikus

en: EU VAT identification
hu: EU ÁFA-azonosító

en: Edit
hu: Módosítás

en: Edit "%s"
hu: "%s" módosítása

en: Edit Preferences for
hu: Beállítások szerkesztése

en: Edit permissions
hu: Jogosultságok módosítása

en: Edit permissions for "%s"
hu: "%s" jogosultságainak módosítása

en: Education
hu: Oktatás

en: Email Address
hu: Email cím

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: End Time
hu: Vége időpont

en: English
hu: Angol

en: Enter a name for the new category:
hu: Kérem adja meg az új kategória nevét:

en: Enter a security question which you will be asked if you need to reset your password, e.g. 'what is the name of your pet?':
hu: Adja meg azt a biztonsági kérdést, melyre majd válaszolnia kell jelszavának átállításához, pl. 'hogy hívják a kutyáját?':

en: Error connecting to Facebook. Details have been logged for the administrator.
hu: Nem sikerült a Facebookhoz csatlakozni: a részletek a rendszergazda naplójába kerültek.

en: Error connecting to Twitter. Details have been logged for the administrator.
hu: Nem sikerült a Twitterhez csatlakozni: %s a részletekről értesítettük az adminisztrátor

en: Error connecting to Twitter: %s Details have been logged for the administrator.
hu: Nem sikerült a Twitterhez csatlakozni: %s a részletekről értesítettük az adminisztrátor

en: Error deleting synchronization session:
hu: Nem sikerült a sync info törlése:

en: Error deleting synchronization sessions:
hu: Nem sikerült a sync infok törlése:

en: Error updating password: %s
hu: A jelszó módosításakor hiba történt: %s

en: Ethnic
hu: Nemzetiségek

en: Event Invites:
hu: Esemény meghívás:

en: Every 15 minutes
hu: 15 percenként

en: Every 2 minutes
hu: 2 percenként

en: Every 30 seconds
hu: 30 másodpercenként

en: Every 5 minutes
hu: 5 percenként

en: Every half hour
hu: félóránként

en: Every hour
hu: óránként

en: Every minute
hu: percenként

en: Example values:
hu: Példa értékek:

en: Execute
hu: Végrehajtás

en: Expand
hu: Kinyitás

en: Extra Large
hu: Extra nagy

en: FTP upload of configuration
hu: FTP feltöltés beállítása

en: Facebook Integration
hu: Facebook integráció

en: Failed unlock attempts before device is wiped
hu: Meghiúsult unlock próbálkozások mielőtt az eszköz el lett távolítva

en: Favorite
hu: Idézet

en: Feed
hu: Hírforrás

en: Feed Address
hu: A hírforrás címe

en: Feels Like
hu: Hőmérsékletérzet

en: Fields to search
hu: Mezők keresése

en: File Manager
hu: Fájl menedzser

en: Filter
hu: Szűrő

en: Filters
hu: Szűrők

en: First Half
hu: Első negyed

en: First Quarter
hu: Első negyed

en: Food
hu: Ételek

en: Forecast (TAF)
hu: Előrejelzés (repülőtéri)

en: Forecast Days (note that the returned forecast returns both day and night; a large number here could result in a wide block)
hu: Az előrejelzés időtartama napokban (az előrejelzés nappali és éjszakai adatokat is tartalmaz, ezért a nagy számok széles blokkot eredményeznek)

en: Forgot your password?
hu: Elfelejtette a jelszavát?

en: Forms
hu: Űrlapok

en: Fortune
hu: Idézet

en: Fortune type
hu: Az idézet fajtája

en: Fortunes
hu: Idézetek

en: Fortunes 2
hu: Idézetek 2

en: Forums
hu: Fórumok

en: Friend Requests:
hu: Barátnak jelölt:

en: Friends enabled.
hu: Barátok engedélyezve.

en: From the %s (%s &deg;) at %s %s
hu: %s (%s) irányból %s %s sebességgel

en: From the %s at %s %s
hu: %s irányból %s %s sebességgel

en: Full Description
hu: Részletes leírás

en: Full Moon
hu: Telihold

en: Full Name
hu: Teljes név

en: Generate %s Configuration
hu: Hozzuk létre a %s konfigurációját

en: Generated Code
hu: A keletkezett kód

en: Get More
hu: Bővebben

en: Global Preferences
hu: Globális beállítások

en: Go
hu: Mehet

en: Goedel
hu: Gödel

en: Google Search
hu: Google keresés

en: Greek (ISO-8859-7)
hu: görög (ISO-8859-7)

en: Group Administration
hu: Csoport adminisztráció

en: Group name
hu: Csoport neve

en: Group was not created: %s.
hu: A csoport nem jött létre: %s.

en: Groups
hu: Csoportok

en: Guest Permissions
hu: Vendégek

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
hu: héber (ISO-8859-8-I)

en: Height
hu: Magasság

en: Height of stream content (width automatically adjusts to block)
hu: A hírfolyam magassága (a szélesség automatikus)

en: Help
hu: Segítség

en: Help _Topics
hu: A segítség témái

en: Hemisphere
hu: Félteke

en: Here is the beginning of the file:
hu: Ez a fájl eleje:

en: Hide Advanced Preferences
hu: Haladó beállítások elrejtése

en: Hide Results
hu: Az eredmények elrejtése

en: Home Directory
hu: Személyes alkönyvtár

en: How many fields (columns) are there?
hu: Hány mező (oszlop) van?

en: How many seconds before we check for new articles?
hu: Hány másodpercenként ellenőrizzük, hogy van-e új cikk?

en: Humidity
hu: Páratartalom

en: Humorists
hu: Humoristák

en: Icons for %s
hu: %s ikonjai

en: Identity to use when sending email via ActiveSync.
hu: Azonosító használata emailküldéshez ActiveSync-en keresztül

en: Identity's name:
hu: Az azonosítóhoz választott elnevezés:

en: Import, Step %d
hu: Importálás, %d. lépés

en: Imported field: %s
hu: Az importált mező: %s

en: Imported fields:
hu: Az importált mezők:

en: In reply to:
hu: Válasz:

en: In the lists below select both, a field imported from the source file at the left, and the matching field available in your address book at the right. Then hit "Add pair" to mark them for the import. Once your are finished hit "Next".
hu: Az alábbi listákban a bal oldalon jelölje ki az importálandó állomány egy mezejét, a jobb oldalon pedig a címjegyzékében azt a mezőt, ami megfelel az előbbinek. Ezután kattintson az "Új pár hozzáadása" gombra, az importáláshoz való kiejelöléshez. Ha befejezte, akkor kattintson a "Következő" gombra.

en: Incorrect username or alternate address. Try again or contact your administrator if you need further help.
hu: Nem megfelelő a felhasználói név vagy az alternatív cím. Próbálja újra vagy forduljon a rendszergazdához, ha további segítségre van szüksége.

en: Individual Users
hu: Egyes felhasználók

en: Information
hu: Információ

en: Inherited Members
hu: Öröklött tagok

en: Insert an email address to which you can receive the new password:
hu: Adjon meg egy email címet, melyen megkaphatja az új jelszót:

en: Insert the required answer to the security question:
hu: Írja be a biztonsági ellenőrző kérdésre adandó választ:

en: Invalid VAT identification number format.
hu: Hibás/elfogadhatatlan VAT-azonosítószám-formátum.

en: Invalid action %s
hu: Érvénytelen művelet %s

en: Invalid application.
hu: Hibás/elfogadhatatlan alkalmazás.

en: Invalid hash.
hu: Érvénytelen ellenőrzőösszeg.

en: Invalid parent permission.
hu: Hibás az eredetobjektum jogosultsága.

en: Inventory
hu: Nyilvántartás

en: Japanese (ISO-2022-JP)
hu: japán (ISO-2022-JP)

en: JavaScript is either disabled or not available on your browser. You are restricted to the minimal view.
hu: A JavaScript vagy le van tiltva vagy a böngészője nem támogatja. A megjelenítés minimális nézetre lett korlátozva

en: Just now...
hu: Éppen most...

en: Kernel Newbies
hu: Kezdő kernelfejlesztők

en: Keyword
hu: Kulcsszó

en: Kids
hu: Gyerekek

en: Korean (EUC-KR)
hu: koreai (EUC-KR)

en: Language
hu: Nyelv

en: Large
hu: Nagy

en: Last Half
hu: Utolsó negyed

en: Last Password Change
hu: Az utolsó jelszóváltoztatás

en: Last Quarter
hu: Utolsó negyed

en: Last Sync Time
hu: Legutoljára szinkronizálva

en: Last Updated:
hu: Utolsó változtatás:

en: Last login: %s
hu: Utolsó bejelentkezés: %s

en: Last login: %s from %s
hu: Utolsó bejelentkezés: %s, %s címről

en: Last login: Never
hu: Utolsó bejelentkezés: még soha nem volt

en: Latest
hu: Legutolsó

en: Law
hu: Jog

en: Like
hu: Tetszik

en: Linux Cookie
hu: Linux

en: List Tables
hu: Az adattáblák listája

en: Listing alarms failed: %s
hu: Az emlékeztetők kilistázása nem sikerült: %s

en: Listing locks failed: %s
hu: Hibás letiltások listázása: %s

en: Listing sessions failed: %s
hu: A kapcsolatok kilistázása nem sikerült: %s

en: Listing users failed with this error message: %s
hu: A felhasználók kilistázása sikertelen a következő üzenettel: %s

en: Listing users failed.
hu: A felhasználók kilistázása sikertelen.

en: Listing users is disabled.
hu: A felhasználók kilistázása tiltva van.

en: Literature
hu: Irodalom

en: Local time: %s %s (UTC %s)
hu: Helyi idő: %s %s (UTC %s)

en: Locale and Time
hu: Nyelv, dátum, idő

en: Location
hu: Hely

en: Lock User
hu: Felhasználó letiltása

en: Locks
hu: Letiltások

en: Log in
hu: Bejelentkezés

en: Log out
hu: Kijelentkezés

en: Logged in to Facebook
hu: Bejelentkezés Facebookba

en: Login failed because your username or password was entered incorrectly.
hu: A bejelentkezés nem sikerült, mert rossz felhasználónevet vagy jelszót adott meg.

en: Login failed.
hu: A bejelentkezés nem sikerült.

en: Login to %s
hu: Bejelentkezés:  %s

en: Login to Facebook and authorize %s
hu: Bejelentkezés a Facebookra és a %s alkalmazás engedélyezése

en: Login to Twitter and authorize %s
hu: Bejelentkezés a Twitterre és a %s alkalmazás engedélyezése

en: Logout
hu: Kijelentkezés

en: Love
hu: Szerelem

en: MM
hu: HH

en: Magic
hu: Varázslat

en: Mail
hu: Levelezés

en: Mail Admin
hu: Email domain kezelés

en: Manage the list of categories you have to label items with, and colors associated with those categories.
hu: Adatait kategóriákba sorolhatja. Ezek itt definiálhatók, módosíthatók, továbbá színek rendelhetők hozzájuk.

en: Manage your ActiveSync devices.
hu: ActiveSync eszközök kezelése.

en: Matching fields:
hu: Egymásnak megfelelő mezők:

en: Max temp last 24 hours:
hu: Az elmúlt 24 óra maximális hőmérséklete:

en: Max temp last 6 hours:
hu: Az elmúlt 6 óra maximális hőmérséklete:

en: Maximum Email age
hu: Maximális Email életkor

en: Maximum Number of Portal Blocks
hu: A képernyőmodulok maximális száma

en: Maximum attachment size in bytes
hu: Maximális melléklet méret bájtban

en: Maximum number of devices
hu: Az eszközök maximális száma

en: Maximum number of entries to display
hu: A megjelenítendő elemek száma

en: Medicine
hu: Orvostudomány

en: Medium
hu: Közepes

en: Members
hu: Tagok

en: Mentions
hu: Megemlít

en: Metar Weather
hu: Metar időjárásjelentés

en: Metric
hu: Metrikus

en: Min temp last 24 hours:
hu: Az elmúlt 24 óra legalacsonyabb hőmérséklete:

en: Min temp last 6 hours:
hu: Az elmúlt 6 óra legalacsonyabb hőmérséklete:

en: Minimum PIN length
hu: Minimum PIN hosszúság

en: Miscellaneous
hu: Vegyes

en: Missing configuration.
hu: Hiányzó konfiguráció

en: Mobile (Minimal)
hu: Mobil (minimális)

en: Mobile (No JavaScript)
hu: Mobil (JavaScript nélkül)

en: Mobile (Smartphone/Tablet)
hu: Mobil (okostelefon/tablet)

en: Mobile Optimized Apps
hu: Mobilra optimalizált alkalmazások

en: Mode
hu: Mód

en: Module is up-to-date.
hu: A modul a legfrissebb verziójú.

en: Monday
hu: hétfő

en: Moon Phases
hu: Holdfázisok

en: My Account
hu: Bejelentkezési beállítások

en: My Account Information
hu: Bejelentkezési információim

en: My Facebook Stream
hu: Saját Facebook hírfolyam

en: My Portal
hu: Saját összegző oldalam

en: My Portal Layout
hu: Saját összegző oldalam tervezése

en: N/A
hu: Ismeretlen

en: NO, I Do NOT Agree
hu: NEM, nem egyezem bele.

en: NOTE: WIPING A DEVICE MAY RESET IT TO FACTORY DEFAULTS. PLEASE MAKE SURE YOU REALLY WANT TO DO THIS BEFORE REQUESTING A WIPE
hu: MEGJEGYZÉS: AZ ESZKÖZ TISZTÍTÁSA MINDENT VISSZAÁLLÍT GYÁRI ÉRTÉKRE. GYŐZŐDJÖN MEG RÓLA BIZTOSAN EL SZERETNÉ INDÍTANI A TÖRLÉST.

en: Name
hu: Név

en: Never
hu: Soha

en: New Category
hu: Új kategória

en: New Messages:
hu: Új üzenet:

en: New Moon
hu: Újhold

en: New Username (optional)
hu: Új felhasználónév (opcionális)

en: New password
hu: Új jelszó

en: New passwords don't match.
hu: Az új jelszavak nem egyeznek.

en: News
hu: Hírek

en: Next
hu: Következő

en: Next 4 Phases
hu: A következő 4 fázis

en: No Sound
hu: Nincs hang

en: No available configuration data to show differences for.
hu: Nincs rendelkezésre álló konfiguráció, amihez képest a különbségeket meg lehetne mutatni.

en: No change.
hu: Nincs változás.

en: No icons found.
hu: Nincs ikon.

en: No items to display
hu: Nincs megjelenítendő elem

en: No location is set.
hu: Nincs megadva a hely.

en: No offensive fortunes
hu: Ne legyen megbotránkoztató idézet

en: No pending signups.
hu: Nincs új bejelentkezési igény.

en: No push while roaming
hu: Nincs "push" romaingkor

en: No security question has been set. Please contact your administrator.
hu: Nincs beállítva biztonsági kérdés. Kérem keresse meg az adminisztrátort.

en: No stable version exists yet.
hu: Még nincs stabil verzió.

en: No username specified.
hu: Nincs megadva a felhasználónév.

en: No version found in original configuration. Regenerate configuration.
hu: Nincs még konfiguráció, generáljon egyet.

en: No version found in your configuration. Regenerate configuration.
hu: Nincs még konfigurációja, generáljon egyet.

en: NoSQL indices are ready.
hu: NoSQL indexek elkészültek.

en: NoSQL indices for %s
hu: NoSQL indexek ehhez: %s

en: NoSQL indices out of date.
hu: A NoSQL indexek elavultak.

en: None
hu: nincs

en: Nordic (ISO-8859-10)
hu: Nordikus (ISO-8859-10)

en: Northern Hemisphere
hu: Északi félteke

en: Not Provisioned
hu: Nem felügyelt

en: Notes
hu: Jegyzettömb

en: Nothing to browse, go back.
hu: Nincs böngészhető adat, térjen vissza.

en: Number of articles to display
hu: A megjelenítendő cikkek száma

en: Number of seconds to wait to refresh
hu: Frissítési idő másodpercben

en: Object Browser
hu: Objektum browser

en: Object Creator
hu: Létrehozó

en: Offense filter
hu: Szűrés

en: Office
hu: Hivatal/munkahely

en: Old and new passwords must be different.
hu: A régi és új jelszónak különböznie kell.

en: Old password
hu: Régi jelszó

en: Old password is not correct.
hu: A régi jelszó nem megfelelő.

en: Only offensive fortunes
hu: Csak megbotránkoztató idézet legyen

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
hu: Csak a tulajdonos vagy a rendszergazda változtathatja meg egy közös tárterület tulajdonosát vagy elérési jogosultságait

en: Operating System
hu: Operációs rendszer

en: Or enter a user name:
hu: Válasszon egy felhasználónevet:

en: Other Information
hu: Egyéb információ

en: Other Options
hu: Egyéb opciók

en: Others
hu: Egyebek

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: Owner:
hu: Tulajdonos:

en: PHP Code
hu: PHP kód

en: PHP Shell
hu: PHP parancsértelmező

en: POP/IMAP Email accounts
hu: POP/IMAP Email fiókok

en: POSIX extension is missing
hu: Hiányzik a POSIX bővítés

en: P_HP Shell
hu: PHP parancsértelmező

en: Password
hu: Jelszó

en: Password Complexity
hu: Jelszó bonyolultság

en: Password changed successfully.
hu: A jelszó sikeresen módosítva.

en: Passwords must match.
hu: A jelszavaknak egyezniük kell.

en: Paste
hu: Beillesztés

en: Pending Signups:
hu: Új felhasználónak bejelentkezettek:

en: People
hu: Emberek

en: Perform Login Tasks
hu: Feladatok elvégzése

en: Permission "%s" not deleted.
hu: A "%s" jogosultságot nem lett törölve.

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: Permissions Administration
hu: Jogosultság adminisztráció

en: Personal Information
hu: Személyes adatok

en: Pets
hu: Állatkedvencek

en: Phone Number
hu: Telefonszám

en: Photos
hu: Fényképek

en: Platitudes
hu: Közhelyek

en: Please enter a password.
hu: Kérem adjon meg egy jelszót.

en: Please enter a username.
hu: Kérem adjon meg egy felhasználónevet.

en: Please provide a summary of the problem.
hu: Kérem röviden írja le a probléma lényegét.

en: Please read the following text. You MUST agree with the terms to use the system.
hu: Kérem olvassa el a következő szöveget. A rendszer használatának feltételeit el KELL fogadnia.

en: Pokes:
hu: Viccek

en: Politics
hu: Politika

en: Position of reply text when replying to email on your device. Note that some devices will always send the citation string at the end of the reply text.
hu: Az ön eszközén lévő válasz üzenet pozíciója, ha emailre válaszol. Ne feledje, néhány eszköz mindíg elküldi a hivatkozó szöveget a válasz üzenet végén.

en: Post
hu: Küldés

en: Posted %s
hu: Elküldve %s-t

en: Posted %s via %s
hu: Elküldve %s %s részére

en: Precipitation for last %d hour:  | Precipitation for last %d hours:
hu[0]: Az elmúlt %d óra csapadékmennyisége:
hu[1]: Az elmúlt %d óra csapadékmennyisége:

en: Precipitation%schance
hu: Csapadékvalószínűség %s

en: Pressure
hu: Légnyomás

en: Pressure at sea level:
hu: A tengerszintnek megfelelő nyomás:

en: Principal
hu: Elsődleges

en: Problem Description
hu: A hiba leírása

en: Provisioned
hu: Felügyelet

en: Publish enabled.
hu: Közzététel engedélyezve.

en: Query
hu: Kereső/parancs string

en: Quota
hu: Kvóta

en: Random Fortune
hu: Véletlen idézet

en: Read
hu: Olvasás

en: Read enabled.
hu: Olvasás engedélyezve.

en: Really delete "%s"? This operation cannot be undone.
hu: A "%s" felhasználó végleges törlése? Ez a változtatás nem fordítható vissza.

en: Really remove user data for user "%s"? This operation cannot be undone.
hu: A "%s" felhasználó adatainak végleges törlése? Ez a változtatás nem fordítható vissza.

en: Refresh Dynamic Menu Elements:
hu: A menü dinamikus elemeinek frissítési gyakorisága:

en: Refresh Portal View:
hu: Az indulóoldal frissítésének gyakorisága:

en: Refresh rate:
hu: Frissítési gyakoriság:

en: Regular Apps
hu: Általános alkalmazások

en: Remarks
hu: Megjegyzések

en: Remote Host
hu: Távoli számítógép

en: Remove
hu: Törlés

en: Remove pair
hu: A pár törlése

en: Remove saved script from server's temporary directory.
hu: Az elmentett program törlése a szerver ideiglenes állományokat tartalmazó mappájából.

en: Remove user
hu: A felhasználó törlése

en: Remove user: %s
hu: %s felhasználó törlése

en: Reply
hu: Válasz

en: Require PIN
hu: PIN szükséges

en: Require S/MIME Encryption
hu: S/MIME titkosítás szükséges

en: Require S/MIME Signature
hu: S/MIME aláírás szükséges

en: Reset Password
hu: A jelszó visszaállítása

en: Reset all device state
hu: Minden eszköz alaphelyzetbe állítása

en: Reset your password
hu: Az Ön jelszavának visszaállítása

en: Restore Last Query
hu: Az utolsó keresés visszaállítása

en: Results
hu: Eredmény

en: Results for %s
hu: %s keresés eredménye

en: Retweet
hu: Válasz

en: Retweeted by %s
hu: Retweet %s

en: Retype new password
hu: Az új jelszót írja be ismét

en: Revert Configuration
hu: Konfiguráció visszaállítása

en: Riddles
hu: Találós kérdések

en: Run
hu: Futtatás

en: Run Login Tasks
hu: Bejelentkezési feladatok elvégzése

en: SD card
hu: SD kártya

en: SD card encryption
hu: SD kártya titkosítás

en: SMS Text messages
hu: SMS üzenetek

en: SQL DB schema is out of date.
hu: Az adatbázis ELAVULT.

en: SQL DB schema is ready.
hu: Adatbázis OK.

en: SQL Shell
hu: SQL parancsértelmező

en: S_QL Shell
hu: SQL parancsértelmező

en: Save
hu: Mentés

en: Save "%s"
hu: "%s" mentése

en: Save and Finish
hu: Mentés és befejezés

en: Save generated configuration as a PHP script to your server's temporary directory.
hu: Mentsük el az elkészült konfigurációt PHP program formájában a szerver ideiglenes állományokat tartalmazó alkönyvtárában.

en: Saved configuration upgrade script to: "%s".
hu: A setup upgrade programot elmentve ide: "%s".

en: Science
hu: Tudomány

en: Scope
hu: Hatókör

en: Sea_rch
hu: Keresés

en: Search
hu: Keresés

en: Search:
hu: Keresés:

en: Seconds of inactivity before device should lock
hu: Tétlen percek mielőtt az eszköz zárolásra kerül

en: Select a group to add:
hu: Melyik csoportot kívánja hozzáadni:

en: Select a new owner:
hu: Válassza ki az új tulajdonost:

en: Select a server
hu: Válasszon szervert

en: Select a user to add:
hu: Melyik felhasználót kívánja hozzáadni:

en: Select all fields to search when expanding addresses.
hu: Válassza ki az összes mezőt a részletesebb kereséshez.

en: Select the date and time format:
hu: Válassza ki a dátum és idő formátumát:

en: Select the date delimiter:
hu: Válassza ki a dátumelválasztó karaktert:

en: Select the date format:
hu: Válassza ki a dátum formátumát:

en: Select the day and time order:
hu: Válassza ki a dátum és idő sorrendjét:

en: Select the time delimiter:
hu: Válassza ki az időelválasztó karaktert:

en: Select the time format:
hu: Válassza ki az idő formátumát:

en: Select your color scheme.
hu: Válassza ki a kívánt színegyüttest.

en: Select your preferred language:
hu: Válassza ki az Önnek megfelelő nyelvet:

en: Send Problem Report
hu: Hibajelentés küldése

en: Sensor:
hu: Érzékelő:

en: Server Time
hu: Szerver idő

en: Session Administration
hu: Felhasználókapcsolat adminisztráció

en: Session Timestamp
hu: Felhasználókapcsolat időbélyeg

en: Sessions
hu: Felhasználókapcsolatok

en: Set preferences to allow you to reset your password if you ever forget it.
hu: Állítsa be, arra az esetre, ha jelszavát elfelejtené.

en: Set up integration with your Facebook account.
hu: Facebook integráció beállítása

en: Set up integration with your Twitter account.
hu: Twitter integráció beállítsa.

en: Set your preferred language, timezone and date preferences.
hu: A kívánt nyelv, időzóna és dátumformátum beállítása.

en: Set your startup application, color scheme, page refreshing, and other display preferences.
hu: Beállítható, hogy melyik alkalmazás jelenjen meg a bejelentkezés után, milyen színösszeállítást, oldalfrissítési gyakoriságot ill. egyéb megjelenítési beállításokat szeretne.

en: Several locations possible with the parameter: %s
hu: A megadott paraméter több helységet is jelöl: %s

en: Short Summary
hu: Rövid összefoglalás

en: Should access keys be defined for most links?
hu: El kívánja érni az egyes funkciókat Alt-billentyű-kombinációkkal is?

en: Show
hu: Megjelenítés

en: Show Advanced Preferences
hu: Haladó beállítások mutatatása

en: Show All Preferences Groups
hu: Haladó beállítások mutatatása

en: Show differences between currently saved and the newly generated configuration.
hu: Különbségek az elmentett és az újonnan létrehozott konfiguráció között.

en: Show extra detail?
hu: Részletek megjelenítése

en: Show last login time when logging in?
hu: Minden bejelentkezéskor íródjék ki a korábbi utolsó bejelentkezés ideje?

en: Show notifications
hu: Értesítések megjelenítése

en: Skip Login Tasks
hu: Feladatok kihagyása

en: Small
hu: Kicsi

en: Snow depth:
hu: A hó mélysége:

en: Snow equivalent in water:
hu: A hó vízmennyiségben kifejezve:

en: Songs & Poems
hu: Dalok, versek

en: South European (ISO-8859-3)
hu: dél-európai (ISO-8859-3)

en: Southern Hemisphere
hu: Déli félteke

en: Sports
hu: Sport

en: Start Time
hu: Kezdő időpont

en: State Management
hu: Állapot kezelés

en: Status
hu: Állapot

en: Status unable to be set.
hu: Az állapot nem változtatható meg.

en: Stream
hu: Üzenet folyam

en: Submitted request to add "%s" to the system. You cannot log in until your request has been approved.
hu: "%s" új felhasználó bejelentkezési kérelme továbbítva. Ön csak kérelmének elfogadását követően tud majd bejelentkezni.

en: Succesfully connected your Facebook account or updated permissions.
hu: Sikeresene csatlakoztatta a Facebook fiókját vagy frissítette az engedélyeit.

en: Success
hu: Sikerült

en: Successfully added "%s" to the system.
hu: "%s" sikeresen hozzáadva a rendszerhez.

en: Successfully cleared data for user "%s" from the system.
hu: "%s" felhasználó adatait sikeresen töröltük a rendszerből.

en: Successfully deleted "%s".
hu: Sikeresen töröltük "%s"-t.

en: Successfully removed "%s" from the system.
hu: A "%s" felhasználó sikeresen eltávolítotva a rendszerből.

en: Successfully reverted configuration. Reload to see changes.
hu: A konfiguráció sikeresen visszaállítva. A változások megtekintéséhez frissítse az oldalt.

en: Successfully saved backup configuration.
hu: A backup konfiguráció elmentetve.

en: Successfully updated "%s"
hu: "%s" adatainak módosítása sikeresen megtörtént.

en: Successfully wrote %s
hu: A %s állomány sikeresen elmentetve.

en: Sun Rise
hu: Napkelte

en: Sun Set
hu: Napnyugta

en: Sunday
hu: vasárnap

en: Sunrise
hu: Napkelte

en: Sunrise/Sunset
hu: Napkelte/napnyugta

en: Sunset
hu: Napnyugta

en: Sync all
hu: Minden szinkronizálása

en: Syndicated Feed
hu: Egyesített hírek

en: Tag Cloud
hu: Felhők

en: Tasks
hu: Feladatok

en: Temp for last hour:
hu: Hőmérséklet az elmúlt órában:

en: Temperature
hu: Hőmérséklet

en: Temperature%s(%sHi%s/%sLo%s)
hu: Hőmérséklet%s(%sMax%s/%sMin%s)

en: Temporarily unable to connect with Facebook, Please try again.
hu: A Facebook ideinglenesen nem elérhető. Kérem próbálja meg később.

en: Temporarily unable to contact Twitter. Please try again later.
hu: Pillanatnyilag nem elérhető a Twitter. Kérem próbálja meg később.

en: Thai (TIS-620)
hu: thai (TIS-620)

en: The Remote Wipe for device id %s has been cancelled.
hu: A távoli %s eszköz tisztítása megszakítva.

en: The alarm has been deleted.
hu: Az emlékeztető törölve.

en: The alarm has been saved.
hu: Az emlékeztető elmentetve.

en: The configuration for %s cannot be updated automatically. Please update the configuration manually.
hu: A %s beállításait nem sikerült automatikusan frissíteni. Kérem végezze el a frissítést kézzel.

en: The default e-mail address to use with this identity:
hu: Emailcíme:

en: The lock has been removed.
hu: A letiltás feloldva.

en: The member state service could not be reached in time. Try again later or with a different member state.
hu: A tagállam szolgáltatása nem válaszolt időben. Próbálja meg később, vagy használja egy másik tagállam szolgáltatását.

en: The member state service is currently not available. Try again later or with a different member state.
hu: A tagállam szolgáltatása jelenleg nem érhető el. Próbálja meg később, vagy használja egy másik tagállam szolgáltatását.

en: The provided country code is invalid.
hu: A megadott országkód hibás/nem elfogadható.

en: The service is currently not available. Try again later.
hu: A szolgáltatás jelenleg nem érhető el. Kérem próbálja meg később.

en: The service is currently too busy. Try again later.
hu: A szolgáltatás jelenleg túlterhelt. Próbálkozzon később.

en: The signup request for "%s" has been removed.
hu: "%s" bejelentkezési kérelme törölve lett.

en: The signup request for user "%s" has been removed.
hu: "%s" regisztrálási kérelme törölve lett.

en: The state for device id %s has been reset. It will resynchronize next time it connects to the server.
hu: A %s eszköz állapota újraindult. A szinkronizálás a következő csatlakozáskor megtörténik.

en: The test script is currently enabled. For security reasons, disable test scripts when you are done testing (see horde/docs/INSTALL).
hu: A teszt program jelenleg engedélyezett. A biztonság növelése érdekében tiltsa le ha már végzett a rendszer tesztelésével (lásd horde/docs/INSTALL).

en: The user "%s" already exists.
hu: "%s" felhasználó már létezik.

en: The user "%s" does not exist.
hu: A "%s" felhasználó nem létezik.

en: There was a problem adding "%s" to the system: %s
hu: "%s" felhasználónak a rendszerhez adásakor hiba történt: %s

en: There was a problem clearing data for user "%s" from the system:
hu: "%s" felhasználó adatainak törlése során hiba lépett fel:

en: There was a problem removing "%s" from the system:
hu: "%s" rendszerből való törlésekor hiba lépett fel:

en: There was a problem updating "%s": %s
hu: "%s" módosítása során hiba lépett fel: %s

en: There was an error communicating with the ActiveSync server: %s
hu: Hiba történt az ActiveSync szerverrel való kommunikáció közben: %s

en: There was an error contacting Twitter: %s
hu: Hiba történt a Twitterhez való kapcsolódás közben: %s

en: There was an error in the configuration form. Perhaps you left out a required field.
hu: Hibás a megadott konfiguráció. Lehet, hogy nem töltött ki egy szükséges mezőt.

en: There was an error making the request: %s
hu: Hiba történt a kérés közben: %s

en: There was an error obtaining your Facebook session. Please try again later.
hu: Hiba történt a Facebook munkamenet megszerzése közben. Kérem próbálja meg később.

en: There was an error removing global data for %s. Details have been logged.
hu: Hiba törént a globális adatok eltávolítása közben: %s Hibajelentés elmentve.

en: There was an error with the requested permissions
hu: Hiba történt a kért engedélyek biztosítása közben

en: This VAT identification number is invalid.
hu: Ez az ÁFA-azonosítószám érvénytelen.

en: This VAT identification number is valid.
hu: Ez az ÁFA-azonosítószám érvényes.

en: This will cause all devices to resyncronize all items.
hu: Ennek hatására az összes eszköz újraszinkronizálja minden elemét.

en: This will cause your devices to resyncronize all items.
hu: Ennek hatására az összes eszköz újraszinkronizálja minden elemét.

en: Tickets
hu: Hibabejelentés-kezelés

en: Time Tracking
hu: Munkaidő-nyilvántartás

en: Time format
hu: Idő formátum

en: Timestamp or unknown
hu: Időbélyeg vagy ismeretlen

en: Timestamps of successful synchronization sessions
hu: Az időbélyeg sikeresen szinkronizálva

en: Title
hu: Titulus

en: To exclude a particular field form the import or to correct a wrong match select a field in the lists below and hit "Remove pair".
hu: Ha ki akar hagyni egy mezőt az importálásból, vagy ki akar javítani egy rosszul bejelölt mezőpárt, válasszon egy mezőt az alábbi listák egyikéből és kattintson a "Pár törlése" gombra.

en: To select multiple fields, hold down the Control (PC) or Command (Mac) while clicking.
hu: Ha több elemet is ki akar jelölni, tartsa lenyomva a Control (PC) vagy a Command (Mac) billentyűt a kattintás közben.

en: Today
hu: Ma

en: Tomorrow
hu: Holnap

en: Top
hu: Legfölül

en: Translations
hu: Fordítások

en: Turkish (ISO-8859-9)
hu: Török (ISO-8859-9)

en: Twitter Integration
hu: Twitter integráció

en: Twitter Timeline
hu: Twitter idővonal

en: Twitter Timeline for %s
hu: %s Twitter idővonala

en: Twitter not enabled.
hu: A Twitter nincs engedélyezve.

en: Unable to delete "%s": %s.
hu: "%s" törlése nem sikerült: %s.

en: Unable to set like.
hu: Nem lehet beállítani

en: Unable to validate the request token. Please try your request again.
hu: Nem lehet érvényesíteni a kérés jelet. Kérem próbálja újra.

en: Unavailable
hu: Elérhetetlen

en: Unblock
hu: Feloldás

en: Undo Changes
hu: Mégse mentsük el

en: Unfavorite
hu: Nem kedvenc

en: Unfiled
hu: Besorolatlan

en: Units
hu: egység

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Unlock
hu: FEloldás

en: Unsupported action.
hu: Nem támogatott művelet.

en: Update
hu: Módosítás

en: Update %s
hu: %s módosítása

en: Update %s schema
hu: %s séma frissítése

en: Update all DB schemas
hu: Minden DB séma frissítve

en: Update all configurations
hu: Minden beállítás frissítése

en: Update user
hu: Az adatok módosítása

en: Updated "%s".
hu: A "%s" változásai elmentetve.

en: Updated schema for %s.
hu: A "%s" változásai elmentetve.

en: Upload
hu: Feltöltés

en: Uploaded all application configuration files to the server.
hu: Az összes alkalmazás konfigurációja feltöltötve a szerverre.

en: Use Horde Default
hu: Alapértelmezés használata

en: Use if name/password is different for IMSP server.
hu: Arra az esetre, ha az IMSP szerveren más a login/jelszó páros.

en: User
hu: Felhasználók

en: User Administration
hu: Felhasználók adminisztrálása

en: User Name
hu: Felhasználónév

en: User Registration
hu: Felhasználók regisztrációja

en: User Registration has been disabled for this site.
hu: Ezen a rendszeren nincs engedélyezve a felhasználók regisztrációja.

en: User Registration is not properly configured for this site.
hu: Ezen a rendszeren nincs engedélyezve a felhasználók regisztrációja.

en: User account not found
hu: A felhasználói azonosító nem található

en: User to add:
hu: A hozzáadandó felhasználó:

en: Username
hu: Felhasználói név

en: Users
hu: Felhasználók

en: Users in the system:
hu: A rendszer felhasználói:

en: VAT id number verification
hu: ÁFA-azonosító ellenőrzése

en: VAT identification number:
hu: ÁFA-azonosítószám:

en: VAT number
hu: ÁFA szám

en: Version
hu: Verzió

en: Version Check
hu: Verziókövetés

en: Version Control
hu: Verziókövetés

en: Vietnamese (VISCII)
hu: vietnami (VISCII)

en: View an external web page
hu: Külső weboldal megjelenítése

en: Visibility
hu: Látótávolság

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: Warning: Your Caps Lock key is on!
hu: Vigyázat: a Caps Lock be van kapcsolva!

en: Weather
hu: Időjárás

en: Weather data provided by
hu: Az időjárási adatok forrása

en: Web Site
hu: Honlap

en: Web browser
hu: Böngészőprogram

en: Welcome
hu: Üdvözöljük

en: Welcome, %s
hu: Üdvözöljük, %s

en: Western (ISO-8859-1)
hu: nyugat-európai (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
hu: nyugat-európai (ISO-8859-15)

en: What application should %s display after login?
hu: Milyen alkalmazást mutasson %s a bejelentkezés után?

en: What are you working on now?
hu: Hol dolgozol most?

en: What is the delimiter character?
hu: Mi az elválasztó karakter?

en: What is the quote character?
hu: Mi az idézetkarakter?

en: Which day would you like to be displayed as the first day of the week?
hu: Melyik napot szeretné a hét első napjaként megjeleníttetni?

en: Which phases
hu: Mely fázisok

en: Width of the %s menu on the left:
hu: A %s menü szélessége a bal oldalon:

en: Wind
hu: Szél

en: Wind speed in knots
hu: Szélsebesség csomóban

en: Wind:
hu: Szél:

en: Wipe
hu: Tisztítás

en: Wipe Pending
hu: Tisztítás folyamatban

en: Wisdom
hu: Bölcsesség

en: With
hu: Ezzel

en: Work
hu: Munka

en: YY
hu: ÉÉ

en: Yes, I Agree
hu: Igen, belegyezem.

en: You and %d other person likes this | You and %d other people like this
hu[0]: Ön és további %d ember kedveli ezt
hu[1]: Ön és további %d ember kedveli ezt

en: You are not allowed to add groups.
hu: Ön nem jogosult csoportokat létrehozni.

en: You are not allowed to add shares.
hu: Ön nem jogosult új megosztások létrehozására.

en: You are not allowed to change groups.
hu: Ön nem jogosult csoportokat módosítani.

en: You are not allowed to change shares.
hu: Ön nem jogosult megosztások módosítására.

en: You are not allowed to delete groups.
hu: Ön nem jogosult csoportokat törölni.

en: You are not allowed to delete shares.
hu: Ön nem jogosult megosztások törlésére.

en: You are not allowed to list groups of shares.
hu: Ön nem jogosult megosztási csoportok kilistázására.

en: You are not allowed to list share permissions.
hu: Ön nem jogosult megosztási jogosultságok kilistázására.

en: You are not allowed to list shares.
hu: Ön nem jogosult megosztások kilistázására.

en: You are not allowed to list users of groups.
hu: Ön nem jogosult a csoportok felhasználóit kilistázni.

en: You are not allowed to list users of shares.
hu: Ön nem jogosult kilistázni a megosztások felhasználóit.

en: You are not connected to your Facebook account. You should check your Facebook settings in your %s.
hu: Nem lehetséges a Facebook fiókhoz kapcsolódás. Ellenőrízze a Facebook beállításait itt: %s.

en: You can also check your Facebook settings in your %s.
hu: Őn is ellenőrízheti a Facebook beállításait: %s

en: You did not agree to the Terms of Service agreement, so you were not allowed to login.
hu: Ön nem fogadta el a felhasználási feltételeket, így a bejelentkezését letiltottuk.

en: You have been logged out.
hu: Sikeresen kijelentkezett.

en: You have denied the requested permissions.
hu: Ön nem rendelkezik kellő jogosúltsággal a kért művelethez.

en: You have not properly connected your Twitter account with Horde. You should check your Twitter settings in your %s.
hu: Nem lehetséges a Twitter fiókhoz kapcsolódás a Horde alól. Ellenőrízze a Twitter beállításait %s.

en: You like this
hu: Tetszik neked

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
hu: Előbb le kell írnia, hogy milyen problémát tapasztalt, mielőtt elküldi a hibajelentést.

en: You must specify a username to clear out.
hu: Meg kell adnia, hogy melyik felhasználó adatait kívánja törölni.

en: You must specify a username to remove.
hu: Meg kell adnia az eltávolítandó felhasználói nevet.

en: You must specify the username to add.
hu: Meg kell adnia a hozzáadandó felhasználó nevét.

en: You must specify the username to update.
hu: Meg kell adnia, hogy melyik felhasználó adatait kívánja módosítani.

en: Your Email Address
hu: Az Ön email címe

en: Your Information
hu: Személyes információ

en: Your Internet Address has changed since the beginning of your session. To protect your security, you must login again.
hu: Az Ön IP címe e bejelentkezés óta megváltozzott. Biztonságának érdekében ismét be kell jelentkeznie.

en: Your Name
hu: Az Ön neve

en: Your authentication backend does not support adding users. If you wish to use Horde to administer user accounts, you must use a different authentication backend.
hu: Az Ön felhasználóazonosító alrendszere nem teszi lehetővé az új felhasználók létrehozását. Ha a Horde rendszerrel kívánja kezelni a felhasználói adatokat, akkor másik felhasználóazonosító alrendszerre van szüksége.

en: Your authentication backend does not support listing users, or the feature has been disabled for some other reason.
hu: Az Ön felhasználóazonosító alrendszere nem teszi lehetővé a felhasználók listázását, vagy valami okból letiltották ezt a lehetőséget.

en: Your browser appears to have changed since the beginning of your session. To protect your security, you must login again.
hu: Úgy tűnik, megváltozott a böngészőprogramja a bejelentkezése óta. Biztonsága érdekében ismét be kell jelentkeznie.

en: Your browser does not support this feature.
hu: Az Ön böngészőprogramja nem támogatja ezt a lehetőséget.

en: Your current time zone:
hu: A jelenleg érvényes időzóna:

en: Your full name:
hu: Az Ön teljes neve:

en: Your login has expired.
hu: Lejárt a bejelentkezési jogosultsága.

en: Your new password for %s is: %s
hu: Az Ön %s-re használt új jelszava: %s

en: Your password has been reset
hu: Az Ön jelszava átállítva

en: Your password has been reset, but couldn't be sent to you. Please contact the administrator.
hu: Az Ön jelszavát visszaállítottuk, de nem sikerült elküldeni Önnek. Kérem keresse meg az adminisztrátort.

en: Your password has been reset, check your email and log in with your new password.
hu: Az Ön jelszavát átállítottuk, nézze meg a leveleit, majd jelentkezzen be az új jelszóval.

en: Your password has been succesfully changed. You need to re-login to the system with your new password.
hu: A jelszava megváltozott. Újra be kell jelentkeznie az új jelszavával.

en: Your password has expired
hu: Az Ön jelszavának lejárt az érvényességi ideje

en: Your password has expired.
hu: Az Ön jelszavának lejárt az érvényességi ideje.

en: Your session has expired. Please login again.
hu: Az Ön munkamenete lejárt. Kérem jelentkezzen be újra.

en: Your session length has exceeded the maximum amount of time allowed. Please login again.
hu: Az Ön munkamenete lejárt. Kérem jelentkezzen be újra.

en: [Problem Report]
hu: [Hibajelentés]

en: _Alarms
hu: _Emlékeztetők

en: _CLI
hu: _Parancssor

en: _Configuration
hu: _Konfiguráció

en: _Groups
hu: _Csoportok

en: _Locks
hu: _Letiltások

en: _Permissions
hu: _Jogosultságok

en: _Users
hu: _Felhasználók

en: attachment
hu: melléklet

en: calm
hu: szélcsend

en: from the %s (%s) at %s %s
hu: %s (%s) irányból %s %s sebességgel

en: gusting
hu: széllökések

en: inline
hu: beillesztett

en: preferences
hu: beállítások

en: show differences
hu: nézzük meg a különbségeket

en: type the password twice to confirm
hu: megerősítésként kétszer írja be a jelszót

en: unified
hu: egységesített
