Horde 3.2-cvs - en to it translation catalogue (813 entries)

en: "%s" was added to the groups system.
it: Aggiunto '%s' al sistema di gruppi.

en: "%s" was added to the permissions system.
it: "%s" aggiunto al sistema di permessi.

en: "%s" was not created: %s.
it: "%s" non è stato creato: %s

en: %.2fMB used of %.2fMB allowed (%.2f%%)
it: %.2fMB usati di %.2fMB permessi (%.2f%%)

en: %d %s and %s
it: %d %s e %s

en: %d days until your password expires.
it: %d giorni prima della scadenza della tua password

en: %d minutes
it: %d minuti

en: %d person likes this | %d persons like this
it[0]: A %d persona piace
it[1]: A %d persone piace

en: %d to %d of %d
it: %d a %d di %d

en: %d-day forecast
it: previsione di %d giorni

en: %s - Notice
it: %s - Attenzione

en: %s Configuration
it: %s  Configurazione

en: %s Tasks - Confirmation
it: %s Compiti - Conferma

en: %s Terms of Agreement
it: %s Termini d'Uso

en: %s at %s %s
it: %s a %s %s

en: %s can interact with your Twitter account
it: %s puo' interagire con il tuo account Twitter

en: %s cannot read information about your Facebook friends.
it: %s non puoi leggere le informazioni sui tuoi amici di Facebook.

en: %s cannot read your stream messages and various other Facebook data items.
it: %s non puo' leggere i vostri messaggi e vari altri elementi di dati di Facebook.

en: %s cannot set your status messages or publish other content to Facebook.
it: %s non e' possibile impostare i messaggi di stato o pubblicare altri contenuti su Facebook.

en: %s is ready to perform the tasks below. Select each operation to run at this time.
it: %s è pronto per svolgere i compiti di seguito. Selezionare ogni operazione da eseguire in questo momento.

en: , gusting %s %s
it: , folata %s %s

en: , variable from %s to %s
it: , variabile da %s a %s

en: 1 Day
it: 1 Giorno

en: 1 Month
it: 1 Mese

en: 1 Week
it: 1 Settimana

en: 12 Hour Format
it: 12 ore

en: 2 Weeks
it: 2 Settimane

en: 24 Hour Format
it: 24 ore

en: 24 hours
it: 24 ore

en: 24-hour format
it: Formato 24 ore

en: 3 Days
it: 3 Giorni

en: <tag:app_name /> cannot read information about your Facebook friends.
it: <tag:app_name /> non può leggere le informazioni sui tuoi amici di Facebook.

en: <tag:app_name /> cannot read your stream messages and various other Facebook data items.
it: <tag:app_name /> non può leggere i vostri messaggi e vari altri elementi di dati di Facebook.

en: <tag:app_name /> cannot set your status messages or publish other content to Facebook.
it: <tag:app_name /> non è possibile impostare i messaggi di stato o pubblicare altri contenuti su Facebook.

en: <tag:appname /> can interact with your Twitter account
it: <tag:appname /> può interagire con il tuo account Twitter

en: A device wipe has been requested. Device will be wiped on next syncronization attempt.
it: Una pulizia del dispositivo è stata richiesta. Il dispositivo verrà pulito alla prossima sincronizzazione.

en: A newer version (%s) exists.
it: Esiste già una nuova versione (%s).

en: A remote wipe for device id %s has been initiated. The device will be wiped during the next synchronisation.
it: Una pulizia remota per il dispositivo %s è stata avviata. Il dispositivo verrà pulito durante la prossima sincronizzazione.

en: Account Information
it: Informazioni Personali

en: Actions
it: Azioni

en: ActiveSync Administration
it: Amministrazione Dispositivi ActiveSync

en: ActiveSync Devices
it: Dispositivi ActiveSync

en: ActiveSync not activated.
it: ActiveSync non attivato

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Content
it: Aggiungi un contenuto

en: Add Here:
it: Aggiungi qui:

en: Add Members
it: Aggiungi Membri

en: Add a group
it: Aggiungi un gruppo

en: Add a new user:
it: Aggiungi un nuovo utente:

en: Add new alarm
it: Aggiungi un nuovo allarme:

en: Add pair
it: Aggiungi una coppia

en: Add user
it: Aggiungi utente

en: Added "%s" to the system, but could not add additional signup information: %s.
it: Aggiunto "%s" al sistema, ma non era possibile inserire informazioni aggiuntive riguardo alla registrazione: %s.

en: Added "%s" to the system. You can log in now.
it: Aggiunto "%s" al sistema. Ora puoi iniziare la tua sessione.

en: Adding users is disabled.
it: La funzione di aggiunta utenti non è attiva.

en: Address
it: Rubrica

en: Address Book
it: Rubrica

en: Administration
it: Amministrazione

en: Alarm end
it: Fine allarme

en: Alarm methods
it: Modalita di allarme

en: Alarm start
it: Inizio allarme

en: Alarm text
it: Testo allarme

en: Alarm title
it: Titolo allarme

en: Alarms
it: Allarmi

en: Alarms have been disabled in the configuration
it: Gli allarmi sono stati disattivati nella configurazione

en: All
it: Tutti

en: All Authenticated Users
it: Tutti gli Utenti Autenticati

en: All policy keys successfully reset.
it: Tutte le regole delle chiavi sono state resettate.

en: All state removed for your ActiveSync devices. They will resynchronize next time they connect to the server.
it: Tutti gli stati sono stati rimossi per il tuo dispositivo ActiveSync. Essi verranno risincronizzati al prossimo collegamento al server.

en: All synchronization sessions deleted.
it: Tutte le sessioni di sincronizzazione sono state cancellate

en: Allow alphanumeric
it: Consentiti alfanumerici

en: Allow any
it: Consenti qualsiasi

en: Allow non-provisionable devices
it: Consenti dispositivi senza provisioning

en: Allow only numeric
it: Solo numerico

en: Alternate IMSP Login
it: Login IMSP alternativo

en: Alternate IMSP Password
it: Password IMSP alternativa

en: Alternate IMSP Username
it: Username IMSP alternativo

en: Alternate email address
it: Indirizzo email alternativo

en: Answer
it: Risposta

en: Application
it: Applicazione

en: Application Context
it: Contesto Applicazione

en: Application is ready.
it: L'applicazione è pronta.

en: Approve
it: Approvato

en: Arabic (Windows-1256)
it: Arabo (Windows-1256

en: Are you sure you want to delete '%s'?
it: Sicuro di voler cancellare '%s'?

en: Are you sure you want to remove the signup request for "%s"?
it: Sei sicuro di voler eliminare la richiesta di iscrizione per "%s"?

en: Are you sure you wish to delete "%s"?
it: Sei sicuro di voler cancellare "%s"?

en: Armenian (ARMSCII-8)
it: Armeno (ARMSCII-8)

en: Art
it: Arte

en: Ascii Art
it: Arte Ascii

en: At least one database schema is outdated.
it: Almeno uno schema database non è aggiornato.

en: Attachment
it: Allegato

en: Attachment Download
it: Allegato

en: Attempt to delete a non-existent group.
it: Tentativo di cancellazione di un gruppo inesistente.

en: Attempt to delete a non-existent permission.
it: Tentativo di eliminazione di un permesso inesistente.

en: Attempt to edit a non-existent permission.
it: Tentativo di modifica di un permesso inesistente

en: Attempt to edit a non-existent share.
it: Tentativo di modifica di una condivisione inesistente

en: Authenticated Applications
it: Autenticate applicazioni

en: Authorize
it: Autorizza

en: Authorize Access to Friends Data
it: Autorizzare l'accesso agli Amici:

en: Authorize Access to Friends Data:
it: Autorizzare l'accesso a Dati Amici:

en: Authorize Publish
it: Autorizza Pubblicazione

en: Authorize Read
it: Autorizza Lettura

en: Authorize Read:
it: Autorizza Lettura:

en: Automatic
it: Automatico

en: Available fields:
it: Campi disponibili:

en: Baltic (ISO-8859-13)
it: Baltico (ISO-8859-13)

en: Basic
it: Semplice

en: Block
it: Blocca

en: Block Settings
it: Impostazioni Blocco

en: Block Type
it: Tipo di Blocco

en: Bookmarks
it: Preferiti

en: Both
it: Entrambi

en: Bottom
it: Sotto

en: Cached Heartbeat (seconds)
it: Cached Heartbeat (secondi)

en: Calendar
it: Calendario

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel Problem Report
it: Annulla il Rapporto del Problema

en: Cancel Wipe
it: Annulla Pulizia

en: Cannot reset password automatically, contact your administrator.
it: Non puoi resettare la password automaticamente, contatta l'amministratore

en: Categories and Labels
it: Categorie e Etichette

en: Celtic (ISO-8859-14)
it: Celtico (ISO-8859-14)

en: Central European (ISO-8859-2)
it: Europa Centrale (ISO-8859-2)

en: Change
it: Modifica

en: Change Location
it: Cambia località

en: Change Your Password
it: Cambia la tua Password

en: Change your personal information.
it: Modifica le tue informazioni personali

en: Changing your password is not supported with the current configuration.  Contact your administrator.
it: Cambiamento password non supportato nella configurazione corrente. Contatta il tuo amministratore.

en: Check
it: Controllo

en: Check for newer versions
it: Controllo per nuove versioni

en: Checking
it: Verifica

en: Chinese Simplified (GB2312)
it: Cinese Simplificato (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
it: Cinese Tradizionale (Big5)

en: Choose %s
it: Scegli %s

en: Choose how to display dates (abbreviated format):
it: Scegli come visualizzare le date (in formato abbreviato):

en: Choose how to display dates (full format):
it: Scegli come visualizzare le date (in formato completo):

en: Choose how to display times:
it: Scegli come visualizzare gli orari:

en: Class
it: Classe

en: Clear Query
it: Pulisci la Query

en: Clear out user: %s
it: Elimina utente: %s

en: Clear user
it: Elimina utente

en: Clear user data
it: Elimina le informazioni dell'utente

en: Click on one of your selected address books and then select all fields to search.
it: Clicca su una delle rubriche selezionate e quindi seleziona tutti i campi da ricerca.

en: Click to Continue
it: Clicca per Continuare

en: Close Window
it: Chiudi la Finestra

en: Clouds
it: Nuvole

en: Codeword frequency
it: Frequenza Codeword

en: Collapse
it: Collassa

en: Collection id
it: Elenco id

en: Color Picker
it: Seleziona Colore

en: Comics
it: Fumetti

en: Command
it: Comando

en: Command Shell
it: Shell di Comandi

en: Comments: %d
it: Commenti: %d

en: Common Name
it: Il tuo nome

en: Condition
it: Condizioni

en: Conditions
it: Condizioni

en: Configuration
it: Configurazione

en: Configuration Differences
it: Configurazione Differenze

en: Configuration for syncing with PDAs, Smartphones and Outlook.
it: Configurazione per la sincronizzazione con PDA, Smartphone e Outlook

en: Configuration is out of date.
it: La configurazione deve essere aggiornata.

en: Configuration upgrade scripts available
it: È disponibile uno script di configurazione aggiornato

en: Configure %s
it: Configura %s

en: Confirm Password
it: Conferma Password

en: Continue
it: Continua

en: Could not connect to server "%s" using FTP: %s
it: Impossibile connettersi al server "%s" usando FTP: %s

en: Could not contact server. Try again later.
it: Impossibile contattare il server. Riprovare più tardi.

en: Could not delete configuration upgrade script "%s".
it: Impossibile eliminare lo script di aggiornamento "%s".

en: Could not find authorization for "%s" to interact with your Facebook account. This means that either you have not yet authorized your Facebook account to interact with "%s", or your authorization has expired and must be renewed.
it: Non posso trovare l'autorizzazione per  "%s" per interagier con il tuo account Facebook Questo Significa che non sei ancora autorizzato al tuo account Facebook per interagire con "%s", o la tua autorizzazione e' scaduta  e devi rinnovarla.

en: Could not find authorization for %s to interact with your Twitter account
it: Impossibile trovare l'autorizzazione per %s di interagire con il tuo account Twitter

en: Could not find authorization for <tag:appname /> to interact with your Twitter account
it: Impossibile trovare l'autorizzazione per <tag:appname /> di interagire con il tuo account Twitter

en: Could not reset the password for the requested user. Some or all of the details are not correct. Try again or contact your administrator if you need further help.
it: Impossibile resettare la password per l'utente specificato. Alcuni o tutti i dettagli non sono corretti. Prova ancora o contatta l'amministratore se hai bisogno di ulteriore aiuto

en: Could not revert configuration.
it: Impossibile rirpristinare la configurazione

en: Could not save a backup configuation: %s
it: Impossibile salvare una copia di backup della configurazione: %s

en: Could not save configuration upgrade script to: "%s".
it: Impossibile salvare lo script di aggiornamento in: "%s".

en: Could not save the configuration file %s. Use one of the options below to save the code.
it: Impossibile salvare il file di configurazione %s. Usa una delle opzioni sotto per salvare il codice.

en: Could not save the configuration file %s. You can either use one of the options to save the code back on %s or copy manually the code below to %s.
it: Impossibile salvare il file di configurazione %s. Potresti usare uno delle opzioni per salvare il codice dopo %s o copiare manualmente il codice sotto di %s.

en: Could not write configuration for "%s": %s
it: Impossibile scrivere la configurazione per "%s": %s

en: Country
it: Paese

en: Create
it: Crea

en: Create New Identity
it: Crea una Nuova Identità

en: Current 4 Phases
it: 4 fasi correnti

en: Current Alarms
it: Allarmi attuali

en: Current Locks
it: Blocchi attuali

en: Current Sessions
it: Sessioni Correnti

en: Current Time
it: Ora attuale

en: Current Weather
it: Meteo Attuale

en: Current condition
it: condizione attuale

en: Cyrillic (KOI8-R)
it: Cirillico (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
it: Cirillico (Windows-1251)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
it: Cirillico/Ucraino (KOI8-U)

en: DB access is not configured.
it: L'accesso DB non è configurato.

en: Data
it: Dati

en: Database migration files not found. Please check PEAR's data_dir configuration setting.
it: I files per la migrazione del database non sono stati trovati. Prova a controllare la directory PEAR data_dir se i settaggi sono corretti.

en: Date
it: Dati

en: Date Received
it: Data Ricevuto

en: Date: %s; time: %s
it: Data: %s: tempo: %s

en: Day
it: Giorno

en: Default Color
it: Colore di Default

en: Default Shell
it: Shell di Default

en: Default charset for sending e-mail messages:
it: Charset di default per l'invio di messaggi email:

en: Default location to use for location-aware features.
it: Posizione predefinita da utilizzare per le funzioni di localizzazione.

en: Definitions
it: Condizioni

en: Delete
it: Cancella

en: Delete "%s"
it: Cancella "%s"

en: Delete All SyncML Data
it: Cancella Tutti i Dati SyncML

en: Delete Group
it: Elimina Gruppo

en: Deleted configuration upgrade script "%s".
it: Eliminato lo script di aggiornamento "%s".

en: Deleted synchronization session for device "%s" and database "%s".
it: Cancellate le sessioni di sicronizzazione per il dispositivo "%s" e il database "%s".

en: Describe the Problem
it: Descrivi il Problema

en: Development
it: Sviluppo

en: Device
it: Dispositivo

en: Device Id
it: ID Dispositivo

en: Device Information
it: Informazione Dispositivo

en: Device Management
it: Gestione Dispositivi

en: Device Type
it: Tipo Dispositivo

en: Device encryption
it: Criptazione dispositivo

en: Device is Blocked.
it: Il dispositivo e' bloccato

en: Device is Wiped. Remove device state to allow device to reconnect.
it: Il dispositivo e' stato cancellato. Rimuovi lo stato del dispositivo in modo che si riconnetta

en: Device successfully removed.
it: Dispositivo rimosso con successo.

en: Device wipe successfully canceled.
it: Pulizia del Dispositivo annullata correttamente.

en: Dew Point
it: Punto di Rugiada

en: Dew Point for last hour:
it: Punto di Rugiada per l'ultima ora:

en: Dew point
it: Punto di Rugiada

en: Disable
it: Disabilita

en: Disable (not recommended)
it: Disabilitato (non raccomandato)

en: Display 24-hour times?
it: Visualizza nel formato 24 ore?

en: Display Preferences
it: Preferenze di Visualizzazione

en: Display detailed forecast
it: Opzioni Visualizzazione previsioni

en: Display forecast (TAF)
it: Visualizza previsioni (TAF)

en: Does the first row contain the field names? If yes, check this box:
it: La prima riga contiene i nomi dei campi? Se si, spunta questo campo

en: Don't have an account? Sign up.
it: Non hai un account? Registrati.

en: Download %s
it: Scarica: %s

en: Download generated configuration as PHP script.
it: Scarica la configurazione generata come script PHP.

en: Drugs
it: Droga

en: Dynamic
it: Dinamico

en: EU VAT identification
it: identificazione Partita IVA

en: Edit
it: Modifica

en: Edit "%s"
it: Modifica "%s"

en: Edit Preferences for
it: Modificare le preferenze di

en: Edit permissions
it: Modifica Permessi

en: Edit permissions for "%s"
it: Modifica permessi per "%s"

en: Education
it: Educazione

en: Email Address
it: Indirizzo di Posta

en: Enable
it: Abilita

en: End Time
it: Orario di fine

en: English
it: Inglese

en: Enter a name for the new category:
it: Inserisci un nome per la nuova categoria:

en: Enter a security question which you will be asked if you need to reset your password, e.g. 'what is the name of your pet?':
it: Inserisci una domanda di sicurezza che ti verrà chiesta se sarà necessario

en: Error connecting to Facebook. Details have been logged for the administrator.
it: Errore durante la connessione a Fasebook. I dettagli sono stati registrati per l'amministratore.

en: Error connecting to Twitter. Details have been logged for the administrator.
it: Errore durante la connessione a Twitter. I dettagli sono stati registrati per l'amministratore.

en: Error connecting to Twitter: %s Details have been logged for the administrator.
it: Errore durante la connessione a Twitter: %s I dettagli sono stati registrati per l'amministratore.

en: Error deleting synchronization session:
it: Errore durante la cancellazione della sessione di sicronizzazione:

en: Error deleting synchronization sessions:
it: Errore durante la cancellazione delle sessioni di sicronizzazione: %s

en: Error updating password: %s
it: Errore durante l'aggiornamento della password: %s

en: Ethnic
it: Etnico

en: Every 15 minutes
it: Ogni 15 minuti

en: Every 2 minutes
it: Ogni 2 minuti

en: Every 30 seconds
it: Ogni 30 secondi

en: Every 5 minutes
it: Ogni 5 minuti

en: Every half hour
it: Ogni Mezz'ora

en: Every hour
it: Ogni Ora

en: Every minute
it: Ogni minuto

en: Example values:
it: Valori di esempio:

en: Execute
it: Esegui

en: Expand
it: Espandi

en: FTP upload of configuration
it: Caricamento FTP della configurazione

en: Facebook Integration
it: Integrazione Facebook

en: Failed unlock attempts before device is wiped
it: Tentativo fallito di sblocco prima che dispositivo e' cancellato

en: Favorite
it: Favoriti

en: Feed Address
it: Indirizzo Feed

en: Feels Like
it: Si sente come

en: Fields to search
it: Campi da ricercare

en: Filter
it: Filtro

en: Filters
it: Filtri

en: First Half
it: Prima Metà

en: First Quarter
it: Primo Trimestre

en: Food
it: Cibo

en: Forecast (TAF)
it: Previsioni (TAF)

en: Forecast Days (note that the returned forecast returns both day and night; a large number here could result in a wide block)
it: Previsioni per i prossimi giorni (notare che le previsioni sono per il giorno e la notte; un alto numero di giorni potrebbe necessitare di  un blocco largo)

en: Forgot your password?
it: Hai dimenticato la tua password?

en: Forms
it: Moduli

en: Fortune
it: Indovino

en: Fortune type
it: Tipo di fortuna

en: Fortunes
it: Fortune

en: Fortunes 2
it: Fortune 2

en: Forums
it: Forum

en: Friends enabled
it: Amici abilitati

en: Friends enabled.
it: Amici abilitati

en: From the %s (%s &deg;) at %s %s
it: Da il %s (%s &deg;) a %s %s

en: From the %s at %s %s
it: dalle %s alle %s %s

en: Full Description
it: Descrizione Completa

en: Full Moon
it: Luna Piena

en: Full Name
it: Nome Completo

en: Generate %s Configuration
it: Genera Configurazione %s

en: Generated Code
it: Codice Generato

en: Get More
it: Ottieni altro

en: Global Preferences
it: Preferenze Globali

en: Go
it: Vai a

en: Google Search
it: Ricerca Google

en: Greek (ISO-8859-7)
it: Greco (ISO-8859-7)

en: Group Administration
it: Amministrazione Gruppi

en: Group name
it: nome del gruppo

en: Group was not created: %s.
it: Il gruppo non è stato creato: %s

en: Groups
it: Gruppi

en: Guest Permissions
it: Permessi degli Ospiti

en: HTML Email
it: Email HTML

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
it: Ebreo (ISO-8859-8-I)

en: Height
it: Altezza

en: Height of stream content (width automatically adjusts to block)
it: Altezza del contenuto (la larghezza si regola automaticamente al blocco)

en: Help
it: Aiuto

en: Help _Topics
it: Elenca gli argomenti di Aiuto

en: Hemisphere
it: Emisfero

en: Here is the beginning of the file:
it: Questo e l'inizio del file:

en: Hide Advanced Preferences
it: Nascondi Preferenze Avanzate

en: Hide Results
it: Nascondi Risultati

en: How many fields (columns) are there?
it: Quanti campi (colonne) ci sono?

en: How many seconds before we check for new articles?
it: Quanti secondi prima di cercare nuovi articoli?

en: Humidity
it: Umidità

en: Humorists
it: Umoristi

en: Icons for %s
it: Icone for %s

en: Identity to use when sending email via ActiveSync.
it: Account da utilizzare quando mandi una email via ActiveSync

en: Identity's name:
it: Nome dell'Identità:

en: Import, Step %d
it: Importa, Passo %d

en: Imported field: %s
it: Campo importato: %s

en: Imported fields:
it: Campi importati:

en: In reply to:
it: In risposta a:

en: In the lists below select both, a field imported from the source file at the left, and the matching field available in your address book at the right. Then hit "Add pair" to mark them for the import. Once your are finished hit "Next".
it: Nelle liste sotto selezionare entrambi, un campo importato dal file sorgente a sinistra, e il campo corrispondente disponibile nella tua agenda a destra. Quindi clicca "Aggiungi coppia" per marcarli per l'importazione. Una volta finito  clicca "Prossimo".

en: Incorrect username or alternate address. Try again or contact your administrator if you need further help.
it: Nome Utente non corretto o indirizzo alternativo. Riprova o contatta l'amministratore

en: Individual Users
it: Utenti Individuali

en: Information
it: Informazione

en: Inherited Members
it: Membri ereditati

en: Insert an email address to which you can receive the new password:
it: inserisci l'indirizzo email su cui ricevere la nuova password:

en: Insert the required answer to the security question:
it: Rispondi alla domanda di sicurezza:

en: Invalid VAT identification number format.
it: Formato partita IVA non valido

en: Invalid action %s
it: Azione non valida %s

en: Invalid application.
it: Applicazione invalida.

en: Invalid hash.
it: Hash non valido.

en: Invalid parent permission.
it: Permesso padre non valido

en: Inventory
it: Inventario

en: Japanese (ISO-2022-JP)
it: Giapponese (ISO-2022-JP)

en: JavaScript is either disabled or not available on your browser. You are restricted to the minimal view.
it: Javascript e' stato disabilitato e non e' installato sul tuo browser, ridotto a visualizzazione minimale

en: Just now...
it: Proprio ora...

en: Kernel Newbies
it: Neofiti del Kernel

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Kids
it: Bambini

en: Korean (EUC-KR)
it: Coreano (EUC-KR)

en: Language
it: Lingua

en: Large
it: largo

en: Last Half
it: Prima Metà

en: Last Password Change
it: Ultimo cambiamento password

en: Last Quarter
it: Ultimo Quarto

en: Last Sync Time
it: Ultima Sincronizzazione

en: Last Updated:
it: Ultimo Aggiornamento:

en: Last login: %s
it: Ultimo accesso: %s

en: Last login: %s from %s
it: Ultimo accesso: %s da %s

en: Last login: Never
it: Ultimo accesso: Mai

en: Last synckey
it: Ultima Sincronizzazione

en: Latest
it: Ultimo

en: Law
it: Legge

en: Like
it: Come

en: Limerick
it: Limerick (poesia tipica inglese)

en: Linux Cookie
it: Cookie Linux

en: List Tables
it: Elenco Tabelle

en: Listing alarms failed: %s
it: Funzione elenco allarmi fallito: %s

en: Listing locks failed: %s
it: Elenco dei blocchi fallito: %s

en: Listing sessions failed: %s
it: Elenco sessioni fallito: %s.

en: Listing users failed with this error message: %s
it: Lista utenti fallita con questo messaggio di errore: %s

en: Listing users failed.
it: Elenco utenti. fallito

en: Listing users is disabled.
it: Non è attiva la funzione di elenco utenti.

en: Literature
it: Letteratura

en: Local time: %s %s (UTC %s)
it: Ora locale: %s %s (UTC %s)

en: Locale and Time
it: Lingua e Ora

en: Location
it: Luogo

en: Lock User
it: Blocca Utente

en: Locks
it: Blocchi

en: Log in
it: Utente

en: Log out
it: Esci

en: Logged in to Facebook
it: Loggato a Facebook

en: Login failed because your username or password was entered incorrectly.
it: Accesso fallito: username o password non corretti.

en: Login failed.
it: Accesso fallito

en: Login to %s
it: Accesso a: %s

en: Login to Facebook and authorize %s
it: Accedere a Facebook e autorizzare %s

en: Login to Facebook and authorize <tag:app_name />
it: Accedere a Facebook e autorizzare <tag:app_name />

en: Login to Twitter and authorize %s
it: Accedere a Twitter e autorizzare %s

en: Login to Twitter and authorize the <tag:appname /> application
it: Accedere a Twitter e autorizzare <tag:app_name />

en: Logout
it: Esci

en: Love
it: Amore

en: Magic
it: Magia

en: Mail
it: Posta

en: Mail Admin
it: Indirizzo Amministratore

en: Manage the list of categories you have to label items with, and colors associated with those categories.
it: Gestisci la lista delle categorie dando loro un'etichetta e associando loro un colore.

en: Manage your ActiveSync devices.
it: Gestisci i tuoi dispositivi ActiveSync.

en: Matching fields:
it: Campi corrispondenti

en: Max temp last 24 hours:
it: Temperatura massima nelle ultime 24 ore:

en: Max temp last 6 hours:
it: Temperatura massima nelle ultime 6 ore:

en: Maximum Email age
it: Massima eta' dell'email

en: Maximum Number of Portal Blocks
it: Numero massimo di blocchi portali

en: Maximum attachment size in bytes
it: Dimesione massimo per l'allegato in bytes

en: Maximum number of devices
it: Numero massimo di dispositivi

en: Maximum number of entries to display
it: Numero massimo di voci da visualizzare

en: Medicine
it: Medicina

en: Medium
it: Medio

en: Members
it: Membri

en: Mentions
it: Citazioni

en: Metar Weather
it: Meteo Attuale

en: Metric
it: metrico

en: Min temp last 24 hours:
it: Temperatura minima nelle ultime 24 ore

en: Min temp last 6 hours:
it: Temperatura minima nelle ultime 6 ore

en: Minimum PIN length
it: Lunghezza minima del PIN

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Missing configuration.
it: Configurazione mancante.

en: Mobile (Minimal)
it: Mobile (Cellulare)

en: Mobile (Smartphone/Tablet)
it: Mobile (Cellulare/Tablet)

en: Mobile Optimized Apps
it: Applicazione ottimizzata per Mobile

en: Mode
it: Modalità

en: Model
it: Modallo

en: Module is up-to-date.
it: L'applicazione e'aggiornata.

en: Monday
it: Lunedi

en: Moon Phases
it: Fasi Lunari

en: My Account
it: Mio Account

en: My Account Information
it: Dati del mio account

en: My Portal
it: Mio Portale

en: My Portal Layout
it: Layout del Mio Portale

en: N/A
it: N.D.

en: NO, I Do NOT Agree
it: NO, NON Sono d'Accordo.

en: NOTE: WIPING A DEVICE MAY RESET IT TO FACTORY DEFAULTS. PLEASE MAKE SURE YOU REALLY WANT TO DO THIS BEFORE REQUESTING A WIPE
it: NOTA: Pulire un dispositivo può reimpostarlo alle impostazioni di fabbrica. Si prega di essere sicuri di voler fare questo prima di richiedere una pulizia

en: Name
it: Nome

en: Never
it: Mai

en: New Category
it: Nuova Categoria

en: New Moon
it: Luna nuova

en: New Username (optional)
it: Nuovo Nome Utente (Opzionale)

en: New password
it: Nuova Password

en: New passwords don't match.
it: Le password non corrispondono.

en: News
it: Notizie

en: Next
it: Prossimo

en: Next 4 Phases
it: Prossime 4 fasi

en: No Sound
it: Nessun suono

en: No available configuration data to show differences for.
it: I dati della configurazione su cui mostrare le differenze non sono disponibili.

en: No change.
it: Non modificato

en: No icons found.
it: Icone non trovate.

en: No items to display
it: Niente da mostrare

en: No location is set.
it: Nessuna locazione configurata.

en: No offensive fortunes
it: Nessuna fortuna offensiva

en: No pending signups.
it: Nessuna registrazione in attesa.

en: No push while roaming
it: Funziona Push non disponibile in roaming

en: No security question has been set. Please contact your administrator.
it: Nessuna domanda di sicurezza è stato impostato. Si prega di contattare  l'amministratore.

en: No stable version exists yet.
it: versione stabile ancora non disponibile

en: No username specified.
it: Nessun nome utente specificato.

en: No version found in original configuration. Regenerate configuration.
it: Nessuna versione trovata nella configurazione originale. Rigenera la configurazione.

en: No version found in your configuration. Regenerate configuration.
it: Nessuna versione trovata nella tua configurazione. Rigenera la configurazione.

en: NoSQL indices are ready.
it: Schemi SQL sono pronti

en: NoSQL indices for %s
it: Schema indici SQL per %s

en: NoSQL indices out of date.
it: Lo schema SQL non e' aggiornato

en: None
it: Nessuno

en: Nordic (ISO-8859-10)
it: Nordico (ISO-8859-10)

en: Northern Hemisphere
it: Emisfero Boreale

en: Not Provisioned
it: Non Fornito

en: Notes
it: Note

en: Nothing to browse, go back.
it: Non vi sono risorse da sfogliare, tona indietro.

en: Number of articles to display
it: Numero di articoli da mostrare

en: Number of seconds to wait to refresh
it: Numero di secondi prima di aggiornare

en: OS
it: S.O.

en: Object Browser
it: Oggetto del Browser

en: Object Creator
it: Creatore dell'oggetto

en: Offense filter
it: Filtro per le offese

en: Office
it: Ufficio

en: Old and new passwords must be different.
it: La password nuova deve essere differente da quella vecchia.

en: Old password
it: Vecchia Password

en: Old password is not correct.
it: la vecchia password non è corretta

en: Only offensive fortunes
it: Solo fortune offensive

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
it: Solamente il proprietario o l'amministratore di sistema possono modificare permessi di appartenenza di una condivisione

en: Operating System
it: Sistema Operativo

en: Or enter a user name:
it: Oppure digita il nome utente:

en: Other Information
it: Altre Informazioni

en: Other Options
it: Altre Opzioni

en: Others
it: Altro

en: Owner
it: Proprietario

en: Owner:
it: Proprietario:

en: PHP Code
it: Codice PHP

en: PHP Shell
it: Shell PHP

en: POP/IMAP Email accounts
it: Accounts Email POP/IMAP

en: POSIX extension is missing
it: Estensione POSIX mancante

en: P_HP Shell
it: Shell PHP

en: Password Complexity
it: Complessita' Password

en: Password changed successfully.
it: Password modificata con successo

en: Passwords must match.
it: Le password devono coincidere.

en: Paste
it: Incolla

en: Pending Signups:
it: Registrazioni in Attesa:

en: People
it: Gente

en: Perform Login Tasks
it: Esegui le operazioni di Login

en: Permission "%s" not deleted.
it: Permessi '%s' non eliminati.

en: Permissions
it: Permessi

en: Permissions Administration
it: Amministrazione dei Permessi

en: Personal Information
it: Informazioni Personali

en: Pets
it: Animali domestici

en: Phone Number
it: Numero di telefono

en: Photos
it: Foto

en: Platitudes
it: Sciocchezze

en: Please enter a password.
it: Si prega di inserire una password.

en: Please enter a username.
it: Si prega di inserire un nome utente.

en: Please provide a summary of the problem.
it: Fornire una descrizione del problema

en: Please read the following text. You MUST agree with the terms to use the system.
it: Leggi il seguente testo. DEVI accettare i termini d'uso per utilizzare il sistema.

en: Politics
it: Politica

en: Posted %s
it: Inviato %s

en: Posted %s via %s
it: Inviato %s via %s

en: Precipitation for last %d hour:  | Precipitation for last %d hours:
it[0]: Precipitazioni nell'ultima %d ora:
it[1]: Precipitazioni nelle ultime %d ore:

en: Precipitation%schance
it: Possibili %s precipitazioni

en: Pressure
it: Pressione

en: Pressure at sea level:
it: Pressione al livello di mare:

en: Principal
it: Principale

en: Problem Description
it: Descrizione del problema

en: Provisioned
it: Rifornito

en: Provisioning
it: Rifornito

en: Publish enabled.
it: Pubblicazione abilitata.

en: Query
it: Domanda

en: Random Fortune
it: Fortuna Casuale

en: Read
it: Leggi

en: Read enabled
it: Lettura abilitata

en: Read enabled.
it: Lettura abilitata

en: Really delete "%s"? This operation cannot be undone.
it: Sicuro di voler eliminare %s? L'operazione non può essere annullata

en: Really remove user data for user "%s"? This operation cannot be undone.
it: Eliminare i dati di %s? L'operazione non può essere annullata

en: Refresh Dynamic Menu Elements:
it: Rigenera elementi dinamici del menu

en: Refresh Portal View:
it: Aggiorna la visualizzazione Portale:

en: Refresh rate:
it: Frequenza di refresh:

en: Regular Apps
it: Applicazioni regolari

en: Remarks
it: Note

en: Remote Host
it: Host remoto:

en: Remove
it: Elimina

en: Remove pair
it: Elimina paio

en: Remove saved script from server's temporary directory.
it: Elimina gli scripts salvati dalla directory temporanea del server

en: Remove user
it: Elimina utente

en: Remove user: %s
it: Elimina utente: %s

en: Reply
it: Rispondi

en: Require PIN
it: Richiesto PIN

en: Require S/MIME Encryption
it: Richiesto S/MIME Encryption

en: Require S/MIME Signature
it: Richiede firma S/MIME

en: Reset
it: Annulla

en: Reset Password
it: Annulla Password

en: Reset all device state
it: Resetta lo stato di tutti i dispositivi

en: Reset all device state. This will cause your devices to resyncronize all items.
it: Ripristina tutti gli stati del dispositivo. Questo farà sì che il tuo dispositivo risincronizzerà tutti gli elementi.

en: Reset your password
it: Reimposta la tua password

en: Restore Last Query
it: Ripristina ultima richiesta

en: Results
it: Risultati

en: Results for %s
it: Risultati per %s

en: Retweeted by %s
it: Ritweetato da %s

en: Retype new password
it: Digita ancora la nuova password

en: Revert Configuration
it: Torna alla configurazione precedente

en: Run
it: Esegui

en: Run Login Tasks
it: Avvia Operazioni di Login

en: SD card
it: SD Card

en: SMS Text messages
it: Nuovi SMS

en: SQL DB schema is out of date.
it: Lo schema SQL non e' aggiornato

en: SQL DB schema is ready.
it: Lo schema SQL e' aggiornato

en: SQL Shell
it: Shell SQL

en: S_QL Shell
it: Shell SQL

en: Save
it: Salva

en: Save "%s"
it: Salva "%s"

en: Save and Finish
it: Salva e Chiudi

en: Save generated configuration as a PHP script to your server's temporary directory.
it: Salva la configurazione generate come script PHP nella cartella temporanea del tuo server.

en: Saved configuration upgrade script to: "%s".
it: Script di aggiornamento della configurazione salvato in: "%s".

en: Science
it: Scienza

en: Scope
it: Portata

en: Sea_rch
it: Ricerca

en: Search
it: Ricerca

en: Search:
it: Ricerca

en: Seconds of inactivity before device should lock
it: Secondi di inattivit' prima che il dispositivo venga bloccato

en: Select a group to add:
it: Seleziona un gruppo da aggiungere

en: Select a new owner:
it: Seleziona un nuovo proprietario

en: Select a server
it: Seleziona un server

en: Select a user to add:
it: Seleziona un utente da aggiungere

en: Select all fields to search when expanding addresses.
it: Seleziona tutti i campi di ricerca quando si espandono indirizzi.

en: Select the date and time format:
it: Scegli il formato di data e ora:

en: Select the date delimiter:
it: Seleziona il delimitatore di data:

en: Select the date format:
it: Scegli il formato della data:

en: Select the day and time order:
it: Scegli l'ordine di giorno e data

en: Select the time delimiter:
it: Seleziona il delimitatore dell'ora:

en: Select the time format:
it: Scegli il formato dell'ora:

en: Select your color scheme.
it: Seleziona il tuo schema colori.

en: Select your preferred language:
it: Seleziona la lingua che preferisci:

en: Send Problem Report
it: Invia il report del problema

en: Sensor:
it: Sensore:

en: Server Time
it: Time Server

en: Session Administration
it: Amministrazione delle sessioni

en: Session Timestamp
it: Timestamp della Sessione:

en: Sessions
it: sessioni

en: Set preferences to allow you to reset your password if you ever forget it.
it: Configura le opzioni per permetterti di resettare la password nel caso la dimentichi.

en: Set up integration with your Facebook account.
it: Impostare l'integrazione con il tuo account Facebook.

en: Set up integration with your Twitter account.
it: Impostare l'integrazione con il tuo account Twitter.

en: Set your preferred language, timezone and date preferences.
it: Impostare la lingua preferita, il fuso orario e il formato delle date.

en: Set your startup application, color scheme, page refreshing, and other display preferences.
it: Impostare l'applicazione all'avvio, lo schema colori, il refresh della pagina e le altre preferenze di visualizzazione.

en: Several locations possible with the parameter: %s
it: Parecchie posizioni possibili con il parametro: %s

en: Short Summary
it: Breve Riassunto

en: Should access keys be defined for most links?
it: Definire gli accessi da tastiera per i link?

en: Show
it: Mostra

en: Show Advanced Preferences
it: Mostra Preferenze Avanzate

en: Show All Preferences Groups
it: Mostra Preferenze dei Gruppi

en: Show differences between currently saved and the newly generated configuration.
it: Mostra differenze tra la configurazione salvata e quella appena generata.

en: Show extra detail?
it: Mostra dettagli aggiuntivi?

en: Show last login time when logging in?
it: Mostra l'ultimo login all'accesso?

en: Skip Login Tasks
it: Salta le operazioni di Login

en: Small
it: Piccolo

en: Snow depth:
it: Profondità di neve:

en: Snow equivalent in water:
it: Neve equivalente in acqua:

en: Songs & Poems
it: Canzoni e poemi

en: South European (ISO-8859-3)
it: Europa Meridionale (ISO-8859-3)

en: Southern Hemisphere
it: Emisfero Australe

en: Start Time
it: Orario di Inizio

en: State Management
it: Gestione dello stato

en: Status
it: Stato

en: Status unable to be set.
it: Impossibile impostare lo stato

en: Submitted request to add "%s" to the system. You cannot log in until your request has been approved.
it: La richiesta per aggiungere '%s' al sistema è stata inoltrata. Non sarà possibile fare il login finché non sarà stata approvata.

en: Succesfully connected your Facebook account or updated permissions.
it: Collegato con successo al tuo account Facebook o aggiornati i permessi.

en: Success
it: Successo

en: Successfully added "%s" to the system.
it: Aggiunto '%s' al sistema.

en: Successfully cleared data for user "%s" from the system.
it: Dati di '%s' eliminati dal sistema.

en: Successfully deleted "%s".
it: '%s' eliminato con successo.

en: Successfully removed "%s" from the system.
it: Rimosso '%s' dal sistema.

en: Successfully reverted configuration. Reload to see changes.
it: Configurazione ripristinata. Ricaricare la pagina per vedere le modifiche.

en: Successfully saved backup configuration.
it: Configurazione di backup salvata.

en: Successfully updated "%s"
it: '%s' aggiornato con successo

en: Successfully wrote %s
it: Scritto con successo %s

en: Sun Rise
it: Alba

en: Sun Set
it: Tramonto

en: Sunday
it: Domenica

en: Sunrise
it: Alba

en: Sunrise/Sunset
it: Alba/Tramonto

en: Sunset
it: Tramonto

en: Sync all
it: Sincronizza tutto

en: Syndicated Feed
it: Syndicate Feed

en: Tasks
it: Attività

en: Temp for last hour:
it: Temperatura ultima ora:

en: Temperature
it: Temperatura

en: Temperature%s(%sHi%s/%sLo%s)
it: Temperatura%s(%sMax%s/%sMin%s)

en: Temporarily unable to connect with Facebook, Please try again.
it: Temporaneamente impossibile connettersi con Facebook, Riprova ancora.

en: Temporarily unable to contact Twitter. Please try again later.
it: Impossibile temporaneamente contattare Twitter. Riprovare più tardi.

en: The Remote Wipe for device id %s has been cancelled.
it: La pulizia da remoto del dispositivo id %s è stata annullata.

en: The alarm has been deleted.
it: L'allarme è stato eliminato.

en: The alarm has been saved.
it: L'allarme è stato salvato.

en: The configuration for %s cannot be updated automatically. Please update the configuration manually.
it: La configurazione per %s non può essere aggiornata automaticamente. Si prega di aggiornare la configurazione manualmente.

en: The default e-mail address to use with this identity:
it: L'indirizzo e-mail di default da utilizzare per questa identità:

en: The lock has been removed.
it: Il blocco è stato rimosso.

en: The member state service could not be reached in time. Try again later or with a different member state.
it: Lo stato del servizio non può essere raggiunto, riprova più tardi o con un differente stato

en: The member state service is currently not available. Try again later or with a different member state.
it: Lo stato del servizio non è attualmente disponibile. Riprovare in seguito con un differente stato

en: The provided country code is invalid.
it: Codice regionale immesso non valido

en: The service is currently not available. Try again later.
it: Servizio momentaneamente non disponibile. Riprova più tardi.

en: The service is currently too busy. Try again later.
it: Il servizio è attualmente occupato. Riprova più tardi.

en: The signup request for "%s" has been removed.
it: La richiesta di registrazione per %s è stata eliminata.

en: The signup request for user "%s" has been removed.
it: La richiesta di iscrizione per l'utente "%s"  è stata rimossa.

en: The state for device id %s has been reset. It will resynchronize next time it connects to the server.
it: Lo stato per il dispositivo id %s è stato reimpostato. Verrà risincronizzato la prossima volta che si connette al server.

en: The test script is currently enabled. For security reasons, disable test scripts when you are done testing (see horde/docs/INSTALL).
it: Lo script di test è attualmente abilitato. Per motivi di sicurezza, disabilitare lo script di test quando si è completato il test (vedi horde/ docs/ INSTALL).

en: The user "%s" already exists.
it: L'utente "%s" esiste già.

en: The user "%s" does not exist.
it: L'utente "%s" non esiste.

en: There was a problem adding "%s" to the system: %s
it: Si è verificato un problema aggiungendo "%s" al sistema: %s.

en: There was a problem clearing data for user "%s" from the system:
it: Si è verificato un problema rimuovendo i dati dell'utente "%s" dal sistema:

en: There was a problem removing "%s" from the system:
it: Si è verificato un problema rimuovendo "%s" dal sistema:

en: There was a problem updating "%s": %s
it: Si è verificato un problema aggiornando '%s': %s

en: There was an error communicating with the ActiveSync server: %s
it: Si è verificato un errore durante la comunicazione con il server ActiveSync: %s

en: There was an error contacting Twitter: %s
it: Si è verificato un errore nel contattare Twitter: %s

en: There was an error in the configuration form. Perhaps you left out a required field.
it: Errore nella compilazione del form. Verificare di aver compilato tutti i campi necessari.

en: There was an error making the request: %s
it: Si è verificato un errore nel fare la richiesta: %s

en: There was an error obtaining your Facebook session. Please try again later.
it: C'è stato un errore per ottenere la tua sessione Facebook. Riprovare più tardi.

en: There was an error removing global data for %s. Details have been logged.
it: Si è verificato un errore durante la rimozione dati globali di %s. I dettagli sono stati registrati.

en: There was an error with the requested permissions
it: Si è verificato un errore nel richiedere i permessi

en: This VAT identification number is invalid.
it: Numero di partita IVA non valido

en: This VAT identification number is valid.
it: Numero di partita IVA valido

en: This will cause all devices to resyncronize all items.
it: Questo forza il reset di tutti i dispositivi per risincronizzare tutto

en: This will cause your devices to resyncronize all items.
it: Questo forza il reset di tutti i dispositivi per risincronizzare tutto

en: Tickets
it: Ticket

en: Time Tracking
it: Gestione del Tempo

en: Time format
it: Formato Ora

en: Timestamp or unknown
it: Timestamp o sconosciuto

en: Timestamps of successful synchronization sessions
it: Timestamp delle sincronizzazioni avvenute con successo

en: Title
it: Titolo

en: To exclude a particular field form the import or to correct a wrong match select a field in the lists below and hit "Remove pair".
it: Per escludere un campo dall'importazione o per correggere una corrispondenza errata scegliere un campo nell'elenco sottostante e selezionare "Rimuovi coppia".

en: To select multiple fields, hold down the Control (PC) or Command (Mac) while clicking.
it: Per selezionare più voci, cliccare tenendo premuto contemporaneamente il tasto CTRL (Command su Mac).

en: Today
it: Oggi

en: Tomorrow
it: Domani

en: Top
it: Alto

en: Translations
it: Traduzioni

en: Turkish (ISO-8859-9)
it: Turco (ISO-8859-9)

en: Twitter Integration
it: Integrazione Twitter

en: Twitter Timeline for %s
it: Twitter Timeline di %s

en: Twitter not enabled.
it: Twitter non e' abilitato

en: Unable to delete "%s": %s.
it: Impossibile cancellare '%s': %s.

en: Unable to set like.
it: Impossibile impostare Mi Piace.

en: Unable to validate the request token. Please try your request again.
it: Impossibile validare la richiesta di token. Riprova ancora.

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: Unblock
it: Sblocca

en: Undo Changes
it: Annulla le Modifiche

en: Unfiled
it: Indefinito

en: Units
it: Unità

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unlock
it: Sblocca

en: Unsupported action.
it: Azione non supportata.

en: Update
it: Aggiorna

en: Update %s
it: Aggiorna %s

en: Update %s schema
it: Aggiorna %s schema

en: Update all DB schemas
it: Aggiorna tutti gli schemi DB

en: Update all configurations
it: Aggiorna tutte le configurazione

en: Update user
it: Aggiorna utente

en: Updated "%s".
it: Aggiornato '%s'

en: Updated schema for %s.
it: Aggiorna lòo schema per: %s.

en: Upload
it: Aggiorna

en: Uploaded all application configuration files to the server.
it: Caricato tutti i file di configurazione dell'applicazione sul server.

en: Use Horde Default
it: Utilizza Horde predefinito

en: Use if name/password is different for IMSP server.
it: Utilizza se utente/password sono differenti dal server IMSP

en: User
it: Utente

en: User Administration
it: Amministrazione Utenti

en: User Name
it: Nome Utente

en: User Registration
it: Registrazione Utente

en: User Registration has been disabled for this site.
it: La registrazione utente è stata disabilitata per questo sito.

en: User Registration is not properly configured for this site.
it: La registrazione utente non è configurato correttamente per questo sito.

en: User account not found
it: Account utente non trovato.

en: User to add:
it: Utente da aggiungere:

en: Username
it: Nome Utente

en: Users
it: Utenti

en: Users in the system:
it: Utenti nel sistema:

en: VAT id number verification
it: Verifica Numero Partita IVA

en: VAT identification number:
it: Numero Partita IVA

en: VAT number
it: Partita IVA

en: Version
it: Versione

en: Version Check
it: Controllo Versione

en: Version Control
it: Controllo Versione

en: Vietnamese (VISCII)
it: Vietnamita (VISCII)

en: View an external web page
it: Visualizza una pagina web esterna

en: Visibility
it: Visibilità

en: Warning
it: Attenzione

en: Warning: Your Caps Lock key is on!
it: Attenzione: il tuo maiuscolo e' attivato!

en: Weather
it: Meteo

en: Weather data provided by
it: Dati meteorologici forniti da

en: Web Site
it: Sito Web

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Welcome, %s
it: Benvenuto, %s

en: Western (ISO-8859-1)
it: Occidentale (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
it: Occidentale (ISO-8859-15)

en: What application should %s display after login?
it: Che applicazione %s deve mostrare dopo il login?

en: What are you working on now?
it: A cosa stai lavorando ora?

en: What is the delimiter character?
it: Cosa è il carattere delimitatore

en: What is the quote character?
it: Cosa è il carattere virgolette?

en: Which day would you like to be displayed as the first day of the week?
it: Quale giorno mostrare come primo della settimana?

en: Which phases
it: Scegli fase

en: Width of the %s menu on the left:
it: Larghezza del menu %s di sinistra:

en: Wind
it: Vento

en: Wind speed in knots
it: Velocità del vento in nodi

en: Wind:
it: Vento:

en: Wipe
it: Pulisci

en: Wipe Pending
it: Pulizia in attesa

en: Wisdom
it: Saggezza

en: With
it: Con

en: Work
it: lavoro

en: YY
it: AA

en: Yes, I Agree
it: Si, sono d'accordo

en: You and %d other person likes this | You and %d other people like this
it[0]: Tu e %d altra persona piace questo elemento
it[1]: Tu e %d altre persone piace questo elemento

en: You are not allowed to add groups.
it: Non puoi creare gruppi.

en: You are not allowed to add shares.
it: Non puoi creare condivisioni.

en: You are not allowed to change groups.
it: Non puoi modificare gruppi.

en: You are not allowed to change shares.
it: non puoi modificare condivisioni.

en: You are not allowed to delete groups.
it: Non puoi eliminare gruppi.

en: You are not allowed to delete shares.
it: Non puoi eliminare condivisioni.

en: You are not allowed to list groups of shares.
it: Non puoi elencare gruppi di condivisioni.

en: You are not allowed to list share permissions.
it: Non puoi elencare permessi di condivisone.

en: You are not allowed to list shares.
it: Non puoi elencare condivisioni.

en: You are not allowed to list users of groups.
it: Non puoi elencare gli utenti dei gruppi.

en: You are not allowed to list users of shares.
it: Non puoi elencare gli utenti delle condivisioni.

en: You are not connected to your Facebook account. You should check your Facebook settings in your %s.
it: Non hai collegato correttamente il tuo account Facebook con Horde. Si consiglia di verificare le impostazioni di Facebook nel tuo %s.

en: You can also check your Facebook settings in your %s.
it: È anche possibile controllare le impostazioni di Facebook nel tuo %s.

en: You did not agree to the Terms of Service agreement, so you were not allowed to login.
it: Non hai accettato i termini di utilizzo, per cui non puoi fare il login.

en: You have been logged out.
it: La sessione è stata terminata.

en: You have denied the requested permissions.
it: Hai negato le autorizzazioni richieste.

en: You have not properly connected your Twitter account with Horde. You should check your Twitter settings in your %s.
it: Non hai collegato correttamente il tuo account Twitter con Horde. Si consiglia di verificare le impostazioni di Twitter nel tuo %s.

en: You like this
it: Ti piace questo

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
it: E' necessario descrivere il problema prima di inviare il report del problema

en: You must specify a username to clear out.
it: Specificare lo username da rimuovere.

en: You must specify a username to remove.
it: Specificare lo username da rimuovere.

en: You must specify the username to add.
it: Specificare lo username da aggiungere.

en: You must specify the username to update.
it: Specificare lo username da aggiornare.

en: Your Email Address
it: Tuo Indirizzo Email

en: Your Information
it: Vostra informazione

en: Your Internet Address has changed since the beginning of your session. To protect your security, you must login again.
it: Il tuo indirizzo IP è cambiato dall'inizio della tua sessione.Per ragioni di sicurezza è necessario effettuare nuovamente l'accesso.

en: Your Name
it: Il tuo nome

en: Your authentication backend does not support adding users. If you wish to use Horde to administer user accounts, you must use a different authentication backend.
it: Il tuo backend di autenticazione non supporta la aggiunta di utenti.Se si desidera utilizzare Horde per l'amministrazione degli account utente è necessario utilizzare un differente backend di autenticazione.

en: Your authentication backend does not support listing users, or the feature has been disabled for some other reason.
it: Il tuo backend di autenticazione non supporta la elencazione degli utenti, o la caratteristica è stata disabilitata per qualche motivo.

en: Your browser appears to have changed since the beginning of your session. To protect your security, you must login again.
it: Il tuo browser è cambiato dall'inizio della tua sessione. Per ragioni di sicurezza è necessario effettuare nuovamente l'accesso.

en: Your browser does not support this feature.
it: Il tuo browser non ha questa funzionalità.'.

en: Your current time zone:
it: Fuso orario attuale:

en: Your full name:
it: Il tuo nome:

en: Your login has expired.
it: Accesso scaduto

en: Your new password for %s is: %s
it: la nuova password per %s è : %s

en: Your password has been reset
it: La password è stata resettata.

en: Your password has been reset, but couldn't be sent to you. Please contact the administrator.
it: La tua password è stata resettata, ma non può esserti inviata. Si prega di contattare l'amministratore.

en: Your password has been reset, check your email and log in with your new password.
it: La tua password è stata resettata, controlla l'email e accedi nuovamente con la tua nuova password.

en: Your password has been succesfully changed. You need to re-login to the system with your new password.
it: La tua password e' stata resettata, controlla l'email e accedi nuovamente con la tua nuova password.

en: Your password has expired
it: La password è scaduta.

en: Your password has expired.
it: La password è scaduta.

en: Your session has expired. Please login again.
it: La tua sessione è scaduta. Effettua il login di nuovo.

en: Your session length has exceeded the maximum amount of time allowed. Please login again.
it: La tua sessione ha superato il limite massimo ed e' scaduta. Effettua il login di nuovo.

en: Zippy
it: vivace

en: [Problem Report]
it: [Documento di descrizione del problema]

en: _Alarms
it: _Allarmi

en: _Configuration
it: _Configurazione

en: _Groups
it: _Gruppi

en: _Locks
it: _Blocchi

en: _Permissions
it: _Permessi

en: _Users
it: _Utenti

en: attachment
it: allegato

en: calm
it: calmo

en: from the %s (%s) at %s %s
it: dalle %s (%s) alle %s %s

en: gusting
it: soffiare

en: preferences
it: Preferenze

en: show differences
it: mostra differenze

en: type the password twice to confirm
it: digita la password due volte per confermare

en: unified
it: unificato
