Horde 5.2.0-git - en to ja translation catalogue (834 entries)

en: "%s" was added to the groups system.
ja: "%s" がグループシステムに追加されました。

en: "%s" was added to the permissions system.
ja: "%s" が権限システムに追加されました。

en: "%s" was not created: %s.
ja: "%s" は作成されませんでした: %s。

en: %.2fMB used of %.2fMB allowed (%.2f%%)
ja: 容量 %2$.2fMB 中の %1$.2fMB 使用(%3$.2f%%)

en: %d %s and %s
ja: %d %s と %s

en: %d days until your password expires.
ja: パスワードはあと %d 日有効です。

en: %d minutes
ja: %d 分

en: %d person likes this | %d persons like this
ja[0]: %d 人がこれをいいね！と言っています

en: %d to %d of %d
ja: %d から %d、合計 %d

en: %d-day forecast
ja: %d 日間の予報

en: %s - Notice
ja: 通知 - %s

en: %s Configuration
ja: %s の設定

en: %s Tasks - Confirmation
ja: %s タスク - 確認

en: %s Terms of Agreement
ja: %s 同意条項

en: %s can interact with your Twitter account
ja: %s はあなたの Twitter アカウントと交流できます

en: %s cannot read information about your Facebook friends.
ja: %s はあなたの Facebook の友人情報を読めません。

en: %s cannot read your stream messages and various other Facebook data items.
ja: %s はあなたのストリームメッセージと他の Facebook データを読めません。

en: %s cannot set your status messages or publish other content to Facebook.
ja: %s は Facebook のあなたのステータスメッセージをセットしたり、他の内容を公開したりできません。

en: %s is ready to perform the tasks below. Select each operation to run at this time.
ja: %s は以下の作業を実行する準備が整いました。実行したい操作のボックスをチェックしてください。

en: , gusting %s %s
ja: 、突風 %s %s

en: , variable from %s to %s
ja: 、%s から %s へ変化

en: 1 Day
ja: １日

en: 1 Month
ja: １ヶ月

en: 1 Week
ja: １週

en: 12 Hour Format
ja: 12時間形式

en: 2 Weeks
ja: ２週

en: 24 Hour Format
ja: 24時間形式

en: 24 hours
ja: 24 時間

en: 24-hour format
ja: 24時間形式

en: 3 Days
ja: ３日

en: A device wipe has been requested. Device will be wiped on next syncronization attempt.
ja: 端末のワイプ（データ初期化）が要求されました。端末は次回の同期時にワイプされます。

en: A newer version (%s) exists.
ja: 新しいバージョン（%s）があります。

en: A remote wipe for device id %s has been initiated. The device will be wiped during the next synchronisation.
ja: 端末 ID %s へのワイプ（データ初期化）が起動されました。端末は次回の同期時にワイプされます。

en: Account Information
ja: アカウント情報

en: Account Password
ja: アカウントのパスワード

en: Actions
ja: アクション

en: ActiveSync Administration
ja: ActiveSync の管理

en: ActiveSync Devices
ja: ActiveSync 端末

en: ActiveSync not activated.
ja: ActiveSync が有効ではありません。

en: Add
ja: 追加

en: Add Content
ja: コンテンツ追加

en: Add Here:
ja: ここに追加:

en: Add Members
ja: メンバを追加

en: Add a group
ja: グループを追加

en: Add a new user:
ja: 新規ユーザを追加：

en: Add new alarm
ja: 新しいアラームを追加

en: Add pair
ja: ペアを追加

en: Add user
ja: ユーザを追加

en: Added "%s" to the system, but could not add additional signup information: %s.
ja: システムに "%s" を追加しましたが、サインアップの情報が追加できませんでした：%s

en: Added "%s" to the system. You can log in now.
ja: システムに "%s" を追加しましたので、ログインできます。

en: Adding users is disabled.
ja: ユーザの追加は禁止になっています。

en: Address
ja: 住所

en: Address Book
ja: アドレス帳

en: Administration
ja: 管理

en: Alarm end
ja: アラーム終了

en: Alarm methods
ja: アラーム方法

en: Alarm start
ja: アラーム開始

en: Alarm text
ja: アラーム文

en: Alarm title
ja: アラーム題名

en: Alarms
ja: アラーム

en: Alarms have been disabled in the configuration
ja: アラームは環境設定で禁止になっています

en: All
ja: 全部

en: All Authenticated Users
ja: 全認証ユーザ

en: All policy keys successfully reset.
ja: 全てのポリシーキイは正常にリセットされました。

en: All state removed for your ActiveSync devices. They will resynchronize next time they connect to the server.
ja: ActiveSync 端末の全ステータスが削除されました。次に端末がサーバに接続された時、再同期されます。

en: All synchronization sessions deleted.
ja: 全ての同期セッションは削除しました。

en: Allow alphanumeric
ja: 英数字を使用

en: Allow any
ja: 全ての文字を使用

en: Allow non-provisionable devices
ja: プロビジョン不能な端末を許可

en: Allow only numeric
ja: 数字のみ使用

en: Alternate IMSP Login
ja: 代替の IMSP ログイン

en: Alternate IMSP Password
ja: 代替の IMSP パスワード

en: Alternate IMSP Username
ja: 代替の IMSP ユーザ名

en: Alternate email address
ja: 代替のメールアドレス

en: Answer
ja: 答え

en: Application
ja: アプリケーション

en: Application Context
ja: アプリケーション・コンテキスト

en: Application is ready.
ja: アプリケーションは使用可能です。

en: Approve
ja: 承認

en: Arabic (Windows-1256)
ja: アラビア語 (Windows-1256)

en: Are you sure you want to delete '%s'?
ja: 本当に '%s' を削除していいですか？

en: Are you sure you want to remove the signup request for "%s"?
ja: "%s" のサインアップ要求を本当に削除していいですか？

en: Are you sure you wish to delete "%s"?
ja: 本当に "%s" を削除したいですか？

en: Armenian (ARMSCII-8)
ja: アルメニア語 (ARMSCII-8)

en: Art
ja: 芸術

en: Ascii Art
ja: ASCII アート

en: At least one database schema is outdated.
ja: 少なくとも１つのデータベース・スキーマが賞味期限切れです。

en: Attachment
ja: 添付

en: Attachment Download
ja: 添付のダウンロード

en: Attempt to delete a non-existent group.
ja: 存在しないグループを削除しようとしました。

en: Attempt to delete a non-existent permission.
ja: 存在しない権限を削除しようとしました。

en: Attempt to edit a non-existent permission.
ja: 存在しない権限を編集しようとしました。

en: Attempt to edit a non-existent share.
ja: 存在しない共有を編集しようとしました。

en: Authenticated Applications
ja: 認証済みアプリケーション

en: Authorize
ja: 認可

en: Authorize Access to Friends Data
ja: 友達データへのアクセスを認可

en: Authorize Publish
ja: 公開を認可

en: Authorize Read
ja: 読み出しを認可

en: Automatic
ja: 自動

en: Available fields:
ja: 使用可能なフィールド：

en: BOFH Excuses
ja: 嫌な管理人の言い訳

en: Baltic (ISO-8859-13)
ja: バルト言語 (ISO-8859-13)

en: Basic
ja: 基本

en: Block
ja: ブロック

en: Block Settings
ja: ブロック設定

en: Block Type
ja: ブロック型

en: Bluetooth
ja: ブルートゥース

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Both
ja: 両方

en: Bottom
ja: 最も下

en: Browser
ja: ブラウザ

en: Cached Heartbeat (seconds)
ja: ハートビートのキャッシュ（秒）

en: Calendar
ja: 予定表

en: Camera
ja: カメラ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Problem Report
ja: 障害報告をキャンセルする

en: Cancel Wipe
ja: ワイプを取り消す

en: Cannot reset password automatically, contact your administrator.
ja: パスワードは自動ではリセットできません。管理者に連絡して下さい。

en: Categories and Labels
ja: 分類とラベル

en: Celtic (ISO-8859-14)
ja: ケルト語 (ISO-8859-14)

en: Central European (ISO-8859-2)
ja: 中央ヨーロッパ (ISO-8859-2)

en: Change
ja: 変更

en: Change Location
ja: 場所の変更

en: Change Your Password
ja: あなたのパスワードを変更

en: Change your personal information.
ja: あなたの個人情報を変更します。

en: Changing your password is not supported with the current configuration.  Contact your administrator.
ja: 現在の設定ではパスワードの変更をサポートしていません。管理者に連絡して下さい。

en: Check
ja: 確認

en: Check for newer versions
ja: 新しいバージョンを確認

en: Checking
ja: 確認中

en: Chinese Simplified (GB2312)
ja: 簡体字中国語 (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
ja: 繁体字中国語 (Big5)

en: Choose %s
ja: %s から選択

en: Choose how to display dates (abbreviated format):
ja: 日付の表示形式を選択（短縮形式）：

en: Choose how to display dates (full format):
ja: 日付の表示形式を選択（完全形式）：

en: Choose how to display times:
ja: 時間の表示形式を選択：

en: Clear Query
ja: クエリー消去

en: Clear out user: %s
ja: ユーザの退去：%s

en: Clear user
ja: ユーザ消去

en: Clear user data
ja: ユーザデータ消去

en: Click on one of your selected address books and then select all fields to search.
ja: 指定したアドレス帳の 1 つをクリックしてから、検索するフィールドをすべて指定してください。

en: Click to Continue
ja: クリックすると次へ

en: Client Anchor
ja: クライアント・アンカー

en: Close Window
ja: ウインドウを閉じる

en: Clouds
ja: 雲

en: Codeword frequency
ja: コードワードまでの回数

en: Collapse
ja: 畳む

en: Color Picker
ja: 色選択

en: Comics
ja: コミックス

en: Command
ja: コマンド

en: Command Shell
ja: コマンドシェル

en: Comments: %d
ja: コメント： %d

en: Common Name
ja: コモンネーム

en: Computers
ja: コンピュータ

en: Condition
ja: 気象状況

en: Conditions
ja: 気象状況

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Configuration Differences
ja: 環境設定の差分

en: Configuration for syncing with PDAs, Smartphones and Outlook.
ja: PDA、スマートフォン、Outlookとの同期を設定します。

en: Configuration is out of date.
ja: 環境設定は賞味期限切れです。

en: Configuration upgrade scripts available
ja: 環境設定の更新用スクリプトがあります

en: Configure %s
ja: %s を設定する

en: Configured Horde Default
ja: デフォルトに設定したもの

en: Confirm Password
ja: パスワードを確認

en: Continue
ja: 続く

en: Cookie
ja: クッキー

en: Could not connect to server "%s" using FTP: %s
ja: FTP でサーバ "%s" に接続できませんでした: %s

en: Could not contact server. Try again later.
ja: サーバに接続できません。後で再度実行してください。

en: Could not delete configuration upgrade script "%s".
ja: 設定更新用スクリプト "%s" を削除できませんでした。

en: Could not find authorization for "%s" to interact with your Facebook account. This means that either you have not yet authorized your Facebook account to interact with "%s", or your authorization has expired and must be renewed.
ja: あなたのFacebookアカウントと交流する"%s"の認証が見つかりません。原因は、あなたが未だ"%s"を認証していないか、あるいは認証の期限が過ぎてしまったかです。

en: Could not find authorization for %s to interact with your Twitter account
ja: %s があなたの Twitter アカウントを利用するたの許可が見つかりません

en: Could not reset the password for the requested user. Some or all of the details are not correct. Try again or contact your administrator if you need further help.
ja: 要求されたユーザのパスワードをリセットできませんでした。いくつかあるいは全ての情報は間違っています。再度試してみるか管理者に連絡して下さい。

en: Could not revert configuration.
ja: 設定を元に戻せませんでした。

en: Could not save a backup configuation: %s
ja: 設定のバックアップを保存できませんでした：%s

en: Could not save configuration upgrade script to: "%s".
ja: 設定更新用スクリプトを "%s" に保存できませんでした。

en: Could not save the configuration file %s. Use one of the options below to save the code.
ja: 設定ファイル %s に保存できませんでした。以下のオプションの何れかを使用して下さい。

en: Could not save the configuration file %s. You can either use one of the options to save the code back on %s or copy manually the code below to %s.
ja: 設定ファイル %s に保存できませんでした。%s に戻って保存オプションを実行するか、手でこの画面のコードを %s にコピーして下さい。

en: Could not write configuration for "%s": %s
ja: "%s" の設定が書き込めません：%s

en: Country
ja: 国

en: Create
ja: 作成

en: Create New Identity
ja: 新しい ID の作成

en: Current 4 Phases
ja: 現在の４相

en: Current Alarms
ja: 現在のアラーム

en: Current Locks
ja: 現在のロック

en: Current Sessions
ja: 現在のセッション

en: Current Time
ja: 現在の時間

en: Current Weather
ja: 現在の天気

en: Current condition
ja: 現在の天候

en: Cyrillic (KOI8-R)
ja: キリル言語 (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
ja: キリル言語 (Windows-1251)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
ja: キリル/ウクライナ (KOI8-U)

en: DB access is not configured.
ja: DB へのアクセスが設定されていません。

en: DD
ja: 日

en: Data
ja: データ

en: Database
ja: データベース

en: Date
ja: 日付

en: Date Received
ja: データ受信

en: Date: %s; time: %s
ja: 日付：%s、時間：%s

en: Day
ja: 日

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Color
ja: デフォルト色

en: Default Shell
ja: デフォルト Shell

en: Default charset for sending e-mail messages:
ja: 電子メールメッセージ送信時のデフォルト文字セット：

en: Default location to use for location-aware features.
ja: 場所に依存する機能で使用されるデフォルトの場所

en: Definitions
ja: 定義

en: Delete
ja: 削除

en: Delete "%s"
ja: "%s" を削除

en: Delete All SyncML Data
ja: 全ての SyncML データを削除

en: Delete Group
ja: グループを削除

en: Deleted configuration upgrade script "%s".
ja: 設定更新用スクリプト "%s" を削除しました。

en: Deleted synchronization session for device "%s" and database "%s".
ja: 端末"%s"とデータベース"%s"との同期セッションは削除されました。

en: Describe the Problem
ja: 障害内容の説明

en: Development
ja: 開発

en: Device
ja: 端末

en: Device Id
ja: 端末 id

en: Device Information
ja: 端末情報

en: Device Management
ja: 端末の管理

en: Device Type
ja: 端末の種類

en: Device encryption
ja: 端末の暗号化

en: Device is Blocked.
ja: 端末はブロックされました。

en: Device is Wiped
ja: 端末は初期化されました

en: Device is Wiped. Remove device state to allow device to reconnect.
ja: 端末はワイプされました。端末の再接続を可能にするために端末ステータスは削除されました。

en: Device successfully removed.
ja: 端末は正常に取り外されました。

en: Device wipe successfully canceled.
ja: 端末のワイプは取り消されました。

en: Dew Point
ja: 露点

en: Dew Point for last hour:
ja: この時間の露点：

en: Dew point
ja: 露点

en: Disable
ja: 無効

en: Disable (not recommended)
ja: 禁止（推奨しません）

en: Display 24-hour times?
ja: 24時間表示

en: Display Preferences
ja: 表示の個人設定

en: Display detailed forecast
ja: 詳細な予報の表示

en: Display forecast (TAF)
ja: 予報表示（空港）

en: Does the first row contain the field names? If yes, check this box:
ja: 最初の行がフィールド名を含んでいますか？ そうならチェックしてください：

en: Don't have an account? Sign up.
ja: アカウントが必要ならサインアップして下さい。

en: Download %s
ja: %s のダウンロード

en: Download generated configuration as PHP script.
ja: 生成された設定を PHP スクリプトをとしてダウンロードする。

en: Drugs
ja: 薬物

en: Dynamic
ja: 動的

en: EU VAT identification
ja: EU VAT（付加価値税）登録番号

en: Edit
ja: 編集

en: Edit "%s"
ja: "%s" を編集

en: Edit Preferences for
ja: 個人設定編集

en: Edit permissions
ja: 権限の編集

en: Edit permissions for "%s"
ja: "%s" の権限の編集

en: Education
ja: 教育

en: Email Address
ja: 電子メールアドレス

en: Enable
ja: 有効

en: End Time
ja: 終了時間

en: English
ja: 英語

en: Enter a name for the new category:
ja: 新しい分類の名前を入力して下さい：

en: Enter a security question which you will be asked if you need to reset your password, e.g. 'what is the name of your pet?':
ja: あなたのパスワードをリセットする時に尋ねる秘密の質問を入力して下さい。例えば、「ペットの名前は？」など：

en: Error connecting to Facebook. Details have been logged for the administrator.
ja: Facebook への接続エラーです。詳細は管理者のために記録されました。

en: Error connecting to Twitter. Details have been logged for the administrator.
ja: Twitter への接続エラー。詳細は管理者のために記録されました。

en: Error connecting to Twitter: %s Details have been logged for the administrator.
ja: Twitter への接続エラー：%s　詳細は管理者のために記録されました。

en: Error deleting synchronization session:
ja: 同期セッションの削除エラー：

en: Error deleting synchronization sessions:
ja: 同期セッションの削除エラー：

en: Error updating password: %s
ja: パスワード更新エラー: %s

en: Ethnic
ja: 民族的

en: Event Invites:
ja: イベント招待：

en: Every 15 minutes
ja: 15分毎

en: Every 2 minutes
ja: 2分毎

en: Every 30 seconds
ja: 30秒毎

en: Every 5 minutes
ja: 5分毎

en: Every half hour
ja: 30分毎

en: Every hour
ja: １時間毎

en: Every minute
ja: 1分毎

en: Example values:
ja: 値の例：

en: Execute
ja: 実行

en: Expand
ja: 拡大

en: Extra Large
ja: 特大

en: FTP upload of configuration
ja: 設定を FTP でアップロード

en: Facebook Integration
ja: Facebook 統合

en: Failed unlock attempts before device is wiped
ja: 端末をワイプするまでのアンロックの失敗回数

en: Favorite
ja: お気に入り

en: Feed
ja: フィード

en: Feed Address
ja: フィードアドレス

en: Feels Like
ja: 気分

en: Fields to search
ja: 検索項目

en: File Manager
ja: ファイル管理

en: Filter
ja: フィルター

en: Filters
ja: 振り分け

en: First Half
ja: 上弦の半月

en: First Quarter
ja: 上弦の月

en: Food
ja: 食べ物

en: Forecast (TAF)
ja: 予報（空港）

en: Forecast Days (note that the returned forecast returns both day and night; a large number here could result in a wide block)
ja: 予報日数（予報は昼だけでなく夜の分も含まれますので、大きな数を指定すると、ブロックは大きくなります）

en: Forgot your password?
ja: パスワードを忘れてしまいましたか？

en: Forms
ja: フォーム

en: Fortune
ja: 格言

en: Fortune type
ja: 格言の種類

en: Fortunes
ja: 格言

en: Fortunes 2
ja: 格言２

en: Forums
ja: フォーラム

en: Friend Requests:
ja: 友達リクエスト：

en: Friends enabled.
ja: 友人を許可済み。

en: From the %s (%s &deg;) at %s %s
ja: 風向 %s（%s度）、風速 %s %s

en: From the %s at %s %s
ja: 風向 %s、風速 %s %s

en: Full Description
ja: 詳しい説明

en: Full Moon
ja: 満月

en: Full Name
ja: 氏名

en: Generate %s Configuration
ja: %s 構成情報を生成する

en: Generated Code
ja: 生成されたコード

en: Get More
ja: 続きを見る

en: Global Preferences
ja: 共通の個人設定

en: Go
ja: 実行

en: Goedel
ja: ゲーデル

en: Google Search
ja: Google 検索

en: Greek (ISO-8859-7)
ja: ギリシャ語 (ISO-8859-7)

en: Group Administration
ja: グループ管理

en: Group name
ja: グループ名

en: Group was not created: %s.
ja: グループは作成されませんでした： %s。

en: Groups
ja: グループ

en: Guest Permissions
ja: ゲストの権限

en: HTML Email
ja: HTML形式メール

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
ja: ヘブライ語 (ISO-8859-8-I)

en: Height
ja: 高さ

en: Height of stream content (width automatically adjusts to block)
ja: ストリーム表示の高さ（幅は自動で調整されます）

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help _Topics
ja: _Tヘルプ項目

en: Hemisphere
ja: 半球

en: Here is the beginning of the file:
ja: ファイルの先頭部分です：

en: Hide Advanced Preferences
ja: 拡張個人設定を隠す

en: Hide Results
ja: 結果を隠す

en: Home Directory
ja: ホームディレクトリー

en: How many fields (columns) are there?
ja: フィールド(列)の数はいくつですか？

en: How many seconds before we check for new articles?
ja: 新着記事をチェックまで何秒待ちますか？

en: Humidity
ja: 湿度

en: Humorists
ja: ユーモア

en: Icons for %s
ja: %s のアイコン

en: Identity to use when sending email via ActiveSync.
ja: ActiveSync経由で送信するメールの識別id。

en: Identity's name:
ja: ID の名前：

en: Import, Step %d
ja: インポート、ステップ %d

en: Imported field: %s
ja: インポートされたフィールド： %s

en: Imported fields:
ja: インポートされたフィールド：

en: In reply to:
ja: ここに返信：

en: In the lists below select both, a field imported from the source file at the left, and the matching field available in your address book at the right. Then hit "Add pair" to mark them for the import. Once your are finished hit "Next".
ja: 以下のリストは、左側にファイルからインポートされた項目が、右側にアドレス帳で使用可能な項目が並んでいますので、それぞれから１つづつクリックし、「ペアを追加」をクリックして下さい。最後に「次」をクリックします。

en: Incorrect username or alternate address. Try again or contact your administrator if you need further help.
ja: ユーザ名か代替アドレスが正しくありません。再度試してみるか、管理者に連絡して下さい。

en: Individual Users
ja: 個別ユーザ

en: Information
ja: 情報

en: Inherited Members
ja: 継承されたメンバー

en: Insert an email address to which you can receive the new password:
ja: 新しいパスワードを受け取るメールアドレスを入力：

en: Insert the required answer to the security question:
ja: 秘密の質問の答えを入力：

en: Invalid VAT identification number format.
ja: VAT（付加価値税）登録番号の形式が無効です。

en: Invalid action %s
ja: 不正なアクション %s

en: Invalid application.
ja: 無効なアプリケーションです。

en: Invalid hash.
ja: 不正なハッシュです。

en: Invalid parent permission.
ja: 上位の権限が無効です。

en: Inventory
ja: 一覧作成

en: Japanese (ISO-2022-JP)
ja: 日本語 (ISO-2022-JP)

en: JavaScript is either disabled or not available on your browser. You are restricted to the minimal view.
ja: お使いのブラウザはJavaScriptの機能が無いか無効になっていますので、機能が限定されています。

en: Just now...
ja: ちょうど今...

en: Kernel Newbies
ja: カーネル初心者

en: Keyword
ja: キイワード

en: Kids
ja: 子供

en: Korean (EUC-KR)
ja: 韓国語 (EUC-KR)

en: Language
ja: 言語

en: Large
ja: 特大

en: Last Half
ja: 下弦の半月

en: Last Password Change
ja: パスワード最終変更日

en: Last Quarter
ja: 下弦の月

en: Last Sync Time
ja: 最後の同期時間

en: Last Updated:
ja: 最終更新：

en: Last login: %s
ja: 前回のログイン: %s

en: Last login: %s from %s
ja: 前回のログイン: %2$s から %1$s

en: Last login: Never
ja: 前回のログイン: なし

en: Latest
ja: 最新

en: Law
ja: 法律

en: Like
ja: いいね

en: Limerick
ja: リムリック

en: Linux Cookie
ja: Linux クッキー

en: List Tables
ja: テーブル一覧

en: Listing alarms failed: %s
ja: アラームの一覧作成に失敗：%s

en: Listing locks failed: %s
ja: ロックの一覧作成に失敗：%s

en: Listing sessions failed: %s
ja: セッション一覧取得に失敗：%s

en: Listing users failed with this error message: %s
ja: ユーザ一覧の作成はこのエラーで失敗しました：%s

en: Listing users failed.
ja: ユーザ一覧の作成に失敗しました。

en: Listing users is disabled.
ja: ユーザのリストは無効になっています。

en: Literature
ja: 文学

en: Local time: %s %s (UTC %s)
ja: 現地時間：%s %s (UTC %s)

en: Locale and Time
ja: 地域と時間

en: Location
ja: 場所

en: Lock User
ja: ユーザをロック

en: Locks
ja: ロック

en: Log in
ja: ログイン

en: Log out
ja: ログアウト

en: Logged in to Facebook
ja: Facebook にログイン

en: Login failed because your username or password was entered incorrectly.
ja: ユーザ名かパスワードが正しくないためにログインに失敗しました。

en: Login failed.
ja: ログインに失敗しました。

en: Login to %s
ja: %s にログイン

en: Login to Facebook and authorize %s
ja: Facebook にログインし %s を認可する

en: Login to Twitter and authorize %s
ja: Twitter にログインし %s を認可する

en: Logout
ja: ログアウト

en: Love
ja: 愛

en: MM
ja: 月

en: Magic
ja: 魔法

en: Mail
ja: メール

en: Mail Admin
ja: メール管理

en: Manage the list of categories you have to label items with, and colors associated with those categories.
ja: 色付けされたラベルを対応させて分類を管理します。

en: Manage your ActiveSync devices.
ja: ActiveSync 端末を管理します。

en: Matching fields:
ja: 一致したフィールド：

en: Max temp last 24 hours:
ja: 過去24時間の最高気温：

en: Max temp last 6 hours:
ja: 過去６時間の最高気温：

en: Maximum Email age
ja: 同期するメールの古さ

en: Maximum Number of Portal Blocks
ja: ポータルブロックの最大数

en: Maximum attachment size
ja: 最大添付サイズ

en: Maximum number of devices
ja: 最大端末数

en: Maximum number of entries to display
ja: 表示する項目の最大数

en: Medicine
ja: 医学

en: Medium
ja: 中

en: Members
ja: メンバー

en: Mentions
ja: 言及

en: Metric
ja: メートル

en: Min temp last 24 hours:
ja: 過去24時間の最低気温：

en: Min temp last 6 hours:
ja: 過去６時間の最低気温：

en: Minimum PIN length
ja: 最低限の PIN の長さ

en: Miscellaneous
ja: その他諸々

en: Missing configuration.
ja: 設定がありません。

en: Mobile (Minimal)
ja: 携帯（文字のみ）

en: Mobile (No JavaScript)
ja: 携帯（JavaScriptなし）

en: Mobile (Smartphone/Tablet)
ja: モバイル（スマホ／タブレット）

en: Mobile Optimized Apps
ja: 携帯に適したアプリ

en: Mode
ja: モード

en: Model
ja: 型番

en: Module is up-to-date.
ja: モジュールは最新です。

en: Monday
ja: 月曜

en: Moon Phases
ja: 月相

en: My Account
ja: 私のアカウント

en: My Account Information
ja: 私のアカウント情報

en: My Facebook Stream
ja: Facebook ストリーム

en: My Portal
ja: マイポータル

en: My Portal Layout
ja: マイポータルの配置

en: NO, I Do NOT Agree
ja: いいえ、同意しません

en: NOTE: WIPING A DEVICE MAY RESET IT TO FACTORY DEFAULTS. PLEASE MAKE SURE YOU REALLY WANT TO DO THIS BEFORE REQUESTING A WIPE
ja: 注意：端末をワイプすると工場出荷時の状態になります。ワイプ（初期化）が本当に必要か十分に検討して下さい。

en: Name
ja: 名前

en: Never
ja: なし

en: New Category
ja: 新規分類

en: New Messages:
ja: 新規メッセージ：

en: New Moon
ja: 新月

en: New Username (optional)
ja: 新しいユーザ名(任意)

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: New passwords don't match.
ja: 新しいパスワードが一致しません。

en: News
ja: ニュース

en: Next
ja: 次

en: Next 4 Phases
ja: 次の４相

en: No Sound
ja: 音なし

en: No available configuration data to show differences for.
ja: 差分を表示するための設定がありません。

en: No change.
ja: 変更なし。

en: No icons found.
ja: アイコンがありません。

en: No items to display
ja: 表示する項目がありません

en: No location is set.
ja: 場所が設定されていません。

en: No offensive fortunes
ja: 耳に痛い格言は無し

en: No pending signups.
ja: 保留のサインアップなし。

en: No push while roaming
ja: ローミング中はプッシュしない

en: No security question has been set. Please contact your administrator.
ja: 秘密の質問が設定されていません。管理者に相談して下さい。

en: No stable version exists yet.
ja: まだ安定したバージョンはありません。

en: No username specified.
ja: ユーザ名が指定されていません。

en: No version found in original configuration. Regenerate configuration.
ja: オリジナルの設定ファイルにバージョンがありません。設定を再生成します。

en: No version found in your configuration. Regenerate configuration.
ja: 設定ファイルにバージョンがありません。設定ファイルを作り直して下さい。

en: NoSQL indices are ready.
ja: NoSQL索引準備完了。

en: NoSQL indices for %s
ja: %s のNoSQL索引

en: NoSQL indices out of date.
ja: NoSQL の索引は賞味期限切れです。

en: None
ja: なし

en: Northern Hemisphere
ja: 北半球

en: Not Provisioned
ja: 未プロビジョン

en: Notes
ja: メモ

en: Nothing to browse, go back.
ja: 表示するものがありません。戻って下さい。

en: Number of articles to display
ja: 表示する記事数

en: Number of seconds to wait to refresh
ja: 再表示までの待ち時間（秒）

en: Object Browser
ja: オブジェクト閲覧

en: Object Creator
ja: オブジェクト作成者

en: Offense filter
ja: 耳に痛いものを選別

en: Office
ja: オフィス

en: Old and new passwords must be different.
ja: 古いパスワードと新しいパスワードが同じではいけません。

en: Old password
ja: 古いパスワード

en: Old password is not correct.
ja: 古いパスワードが正しくありません

en: Only offensive fortunes
ja: 耳に痛い格言だけ

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
ja: 所有者かシステム管理者だけが共有の所有権と権限を変更できます

en: Operating System
ja: オペレーティング・システム

en: Or enter a user name:
ja: あるいはユーザ名を入力：

en: Other Information
ja: その他の情報

en: Other Options
ja: その他のオプション

en: Others
ja: その他

en: Owner
ja: 所有者

en: Owner:
ja: 所有者：

en: PHP Code
ja: PHPコード

en: PHP Shell
ja: PHPシェル

en: POP/IMAP Email accounts
ja: POP/IMAP メールアカウント

en: POSIX extension is missing
ja: POSIX 拡張が見当たりません

en: P_HP Shell
ja: _HPHPシェル

en: Password
ja: パスワード

en: Password Complexity
ja: パスワードの難易度

en: Password changed successfully.
ja: パスワードは正常に変更されました。

en: Passwords must match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Pending Signups:
ja: 保留中のサインアップ：

en: People
ja: 人々

en: Perform Login Tasks
ja: ログイン時にタスクを実行

en: Permission "%s" not deleted.
ja: 権限 "%s" は削除されませんでした。

en: Permissions
ja: 権限

en: Permissions Administration
ja: 権限の管理

en: Personal Information
ja: 個人情報

en: Pets
ja: ペット

en: Phone Number
ja: 電話番号

en: Photos
ja: 写真

en: Platitudes
ja: 陳腐

en: Please enter a password.
ja: パスワードを入力してください。

en: Please enter a username.
ja: ユーザ名を入力してください。

en: Please provide a summary of the problem.
ja: 障害内容の要約をご記入ください。

en: Please read the following text. You MUST agree with the terms to use the system.
ja: 次の文書を読んでください. このシステムを使用するための規定事項に同意する必要があります。

en: Pokes:
ja: あいさつ：

en: Politics
ja: 政治

en: Position of reply text when replying to email on your device. Note that some devices will always send the citation string at the end of the reply text.
ja: あなたの端末でメールの返信をする時の文章の位置。ただし、いくつかの端末では、返信文の後に引用文を挿入します。

en: Post
ja: 投稿

en: Posted %s
ja: 投稿 %s

en: Posted %s via %s
ja: %s は %s 経由でポストされました

en: Precipitation for last %d hour:  | Precipitation for last %d hours:
ja[0]: 過去 %d 時間の降水量：

en: Precipitation%schance
ja: 降水%s確率

en: Pressure
ja: 気圧

en: Pressure at sea level:
ja: 海水面の気圧：

en: Principal
ja: プリンシパル

en: Problem Description
ja: 障害内容の説明

en: Provisioned
ja: プロビジョン済み

en: Provisioning
ja: プロビジョニング

en: Publish enabled.
ja: 公開は許可されています。

en: Query
ja: クエリー

en: Quota
ja: クォータ

en: Random Fortune
ja: 無作為の格言

en: Read
ja: 読出

en: Read enabled.
ja: 読み出し許可済み。

en: Really delete "%s"? This operation cannot be undone.
ja: 本当に "%s" を削除しますか? この操作は元に戻せません。

en: Really remove user data for user "%s"? This operation cannot be undone.
ja: 本当にユーザ "%s" のデータを削除しますか？ この操作は取り消せません。

en: Refresh Dynamic Menu Elements:
ja: 動的メニューの再表示間隔:

en: Refresh Portal View:
ja: ポータルの再表示：

en: Refresh rate:
ja: 再表示頻度：

en: Regular Apps
ja: 普通のアプリ

en: Remarks
ja: 備考

en: Remote Host
ja: リモートホスト

en: Remove
ja: 削除

en: Remove pair
ja: ペアを削除

en: Remove saved script from server's temporary directory.
ja: 保存したスクリプトを作業ディレクトリから削除する。

en: Remove user
ja: ユーザを削除

en: Remove user: %s
ja: ユーザを削除: %s

en: Reply
ja: 返信

en: Require PIN
ja: PIN 必須

en: Require S/MIME Encryption
ja: S/MIME 暗号化必須

en: Require S/MIME Signature
ja: S/MIME 署名必須

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Password
ja: パスワードをリセット

en: Reset all device state
ja: 全ての端末ステータスをリセットする

en: Reset your password
ja: あなたのパスワードをリセット

en: Restore Last Query
ja: 最後のクエリーを戻す

en: Results
ja: 結果

en: Results for %s
ja: %s の結果

en: Retweet
ja: リツイート

en: Retweeted by %s
ja: %s にリツイートされました

en: Retype new password
ja: パスワードを再入力

en: Revert Configuration
ja: 元の設定に戻す

en: Riddles
ja: なぞなぞ

en: Run
ja: 実行

en: Run Login Tasks
ja: ログインタスクを実行

en: SD card
ja: SD カード

en: SD card encryption
ja: SD カードの暗号化

en: SMS Text messages
ja: SMSテキストメッセージ

en: SQL DB schema is out of date.
ja: SQL DB スキーマは賞味期限切れです。

en: SQL DB schema is ready.
ja: SQL DB スキーマは準備完了です。

en: SQL Shell
ja: SQL シェル

en: S_QL Shell
ja: _QSQL シェル

en: Save
ja: 保存

en: Save "%s"
ja: "%s" を保存

en: Save and Finish
ja: 保存して終了

en: Save generated configuration as a PHP script to your server's temporary directory.
ja: 生成された設定を PHP スクリプトとしてサーバの作業ディレクトリに保存する。

en: Saved configuration upgrade script to: "%s".
ja: 設定更新用スクリプトを "%s" に保存しました。

en: Science
ja: 科学

en: Scope
ja: 範囲

en: Sea_rch
ja: _R検索

en: Search
ja: 検索

en: Search:
ja: 検索：

en: Seconds of inactivity before device should lock
ja: 端末をロックするまでのアイドル時間（秒）

en: Select a group to add:
ja: 追加するグループを選択：

en: Select a new owner:
ja: 新しい所持者を選択：

en: Select a server
ja: サーバを選択

en: Select a user to add:
ja: 追加するユーザを選択：

en: Select all fields to search when expanding addresses.
ja: アドレスを拡張する際に検索する欄を全て選択して下さい。

en: Select the date and time format:
ja: 日付と時間の形式を指定：

en: Select the date delimiter:
ja: 日付の区切り文字を指定してください：

en: Select the date format:
ja: 日付の形式を指定してください：

en: Select the day and time order:
ja: 日付と時間の並びを指定：

en: Select the time delimiter:
ja: 時刻の区切り文字を指定してください：

en: Select the time format:
ja: 時刻の形式を指定してください：

en: Select your color scheme.
ja: 色調を選択してください.

en: Select your preferred language:
ja: 優先する言語を選択してください:

en: Send Problem Report
ja: 障害レポートを送信する

en: Sensor:
ja: センサー：

en: Server Time
ja: サーバ時刻

en: Session Administration
ja: セッション管理

en: Session Timestamp
ja: セッション・タイムスタンプ

en: Sessions
ja: セッション

en: Set preferences to allow you to reset your password if you ever forget it.
ja: 忘れてしまったパスワードをリセットできるように設定します。

en: Set up integration with your Facebook account.
ja: Facebook アカウントとの統合を設定します。

en: Set up integration with your Twitter account.
ja: Twitter アカウントとの統合を設定します。

en: Set your preferred language, timezone and date preferences.
ja: あなたの言語、時間帯、日付を設定します。

en: Set your startup application, color scheme, page refreshing, and other display preferences.
ja: 開始時のアプリケーション、色調、ページ再表示、その他の表示用の設定をします。

en: Several locations possible with the parameter: %s
ja: このパラメータではいくつもの場所が該当します：%s

en: Short Summary
ja: 簡単な要約：

en: Should access keys be defined for most links?
ja: （メニューなどで）ショートカットキーが使えるようにしますか？

en: Show
ja: 表示

en: Show Advanced Preferences
ja: 拡張個人設定を表示

en: Show All Preferences Groups
ja: 全ての設定グループを表示

en: Show differences between currently saved and the newly generated configuration.
ja: 現在の設定と新しく生成された設定との差分を表示する。

en: Show extra detail?
ja: 拡張詳細を表示しますか？

en: Show last login time when logging in?
ja: ログイン時に前回のログイン時間を表示しますか？

en: Show notifications
ja: 通知を表示

en: Skip Login Tasks
ja: ログインタスクをスキップ

en: Small
ja: 小さい

en: Snow depth:
ja: 積雪：

en: Snow equivalent in water:
ja: 降雪雨量：

en: Songs & Poems
ja: 唄と詩

en: South European (ISO-8859-3)
ja: 南ヨーロッパ (ISO-8859-3)

en: Southern Hemisphere
ja: 南半球

en: Sports
ja: スポーツ

en: Standard
ja: 標準

en: Star Trek
ja: スター・トレック

en: Start Time
ja: 開始時間

en: State Management
ja: 状態の管理

en: Status
ja: 状態

en: Status unable to be set.
ja: ステータスがセットできません。

en: Stream
ja: ストリーム

en: Submitted request to add "%s" to the system. You cannot log in until your request has been approved.
ja: システムへ　"%s"　の追加要求を送信しました。要求が受理されるまでログインはできません。

en: Succesfully connected your Facebook account or updated permissions.
ja: あなたの Facebook アカウントに正常に接続されました。

en: Success
ja: 成功

en: Successfully added "%s" to the system.
ja: "%s" はシステムに追加されました。

en: Successfully cleared data for user "%s" from the system.
ja: "%s" がシステムから削除されました。

en: Successfully deleted "%s".
ja: "%s" が削除されました。

en: Successfully removed "%s" from the system.
ja: "%s" がシステムから削除されました。

en: Successfully reverted configuration. Reload to see changes.
ja: 設定は正常に戻されました。リロードして確認できます。

en: Successfully saved backup configuration.
ja: 設定のバックアップは正常に保存されました。

en: Successfully updated "%s"
ja: "%s" は正常に更新されました

en: Successfully wrote %s
ja: %s は正常に書き込まれました

en: Sun Rise
ja: 日の出

en: Sun Set
ja: 日の入り

en: Sunday
ja: 日曜

en: Sunrise
ja: 日の出

en: Sunrise/Sunset
ja: 日の出/日の入り

en: Sunset
ja: 日の入り

en: Sync all
ja: 全て同期

en: Tag Cloud
ja: タグ・クラウド

en: Tasks
ja: タスク

en: Temp for last hour:
ja: この１時間の気温：

en: Temperature
ja: 気温

en: Temperature%s(%sHi%s/%sLo%s)
ja: 気温%s(%s最高%s/%s最低%s)

en: Temporarily unable to connect with Facebook, Please try again.
ja: Facebook に一時的に接続できなくなっています。後で再度試して下さい。

en: Temporarily unable to contact Twitter. Please try again later.
ja: Twitter への接続が一時的にできません。後で再度実行してください。

en: Thai (TIS-620)
ja: タイ語 (TIS-620)

en: The Remote Wipe for device id %s has been cancelled.
ja: 端末 ID %s へのワイプは取り消されました。

en: The alarm has been deleted.
ja: アラームは削除されました。

en: The alarm has been saved.
ja: アラームは保存されました。

en: The configuration for %s cannot be updated automatically. Please update the configuration manually.
ja: %s の設定は自動更新できませんでした。どうか、手動で設定して下さい。

en: The default e-mail address to use with this identity:
ja: この ID でデフォルトで使用するメールアドレス：

en: The lock has been removed.
ja: ロックは削除されました。

en: The member state service could not be reached in time. Try again later or with a different member state.
ja: メンバー用サービスに接続できませんでした。後で再度試すか、別のメンバーで試して下さい。

en: The member state service is currently not available. Try again later or with a different member state.
ja: メンバー用サービスは使用できませんでした。後で再度試すか、別のメンバーで試して下さい。

en: The provided country code is invalid.
ja: 指定された国コードは無効です。

en: The service is currently not available. Try again later.
ja: このサービスは現在使用できません。後で再度試して下さい。

en: The service is currently too busy. Try again later.
ja: このサービスは現在混んでいます。後で再度試して下さい。

en: The signup request for "%s" has been removed.
ja: "%s" へのサインアップ要求は削除されました。

en: The signup request for user "%s" has been removed.
ja: ユーザ "%s" へのサインアップ要求は削除されました。

en: The state for device id %s has been reset. It will resynchronize next time it connects to the server.
ja: 端末 ID %s がリセットされました。次に端末がサーバに接続された時、再同期されます。

en: The test script is currently enabled. For security reasons, disable test scripts when you are done testing (see horde/docs/INSTALL).
ja: テストスクリプトが現在有効になっています。セキュリティー上、テストが済み次第禁止にして下さい（horde/docs/INSTALLをご覧下さい）。

en: The user "%s" already exists.
ja: ユーザ　"%s" は既に存在します。

en: The user "%s" does not exist.
ja: "%s" というユーザは存在しません。

en: There was a problem adding "%s" to the system: %s
ja: "%s" をシステムへ追加中に問題が発生しました: %s

en: There was a problem clearing data for user "%s" from the system:
ja: ユーザ "%s" のデータをシステムから消去中に問題が発生しました:

en: There was a problem removing "%s" from the system:
ja: "%s" をシステムから削除中に問題が発生しました:

en: There was a problem updating "%s": %s
ja: "%s" を更新中に問題が発生しました: %s

en: There was an error communicating with the ActiveSync server: %s
ja: ActiveSync サーバへの通信でエラーがありました： %s

en: There was an error contacting Twitter: %s
ja: Twitter への接続時にエラーが起きました： %s

en: There was an error in the configuration form. Perhaps you left out a required field.
ja: 設定フォーム中にエラーがありました。たぶん、必須項目が空白だったのでしょう。

en: There was an error making the request: %s
ja: リクエスト作成中にエラーが発生しました：%s

en: There was an error obtaining your Facebook session. Please try again later.
ja: あなたの Facebook セッションを取得中にエラーが起きました。後で再度試して下さい。

en: There was an error removing global data for %s. Details have been logged.
ja: 共通データ %s の削除中にエラーが発生しました。詳細は記録されています。

en: There was an error with the requested permissions
ja: あなたの要求した権限でエラーが発生しました

en: This VAT identification number is invalid.
ja: この VAT（付加価値税）登録番号は無効です。

en: This VAT identification number is valid.
ja: この VAT（付加価値税）登録番号は正しい。

en: This will cause all devices to resyncronize all items.
ja: この結果、全ての端末の全項目が再同期されます。

en: This will cause your devices to resyncronize all items.
ja: この結果、あなたの端末の全ての項目が再同期されます。

en: Tickets
ja: チケット

en: Time Tracking
ja: 経過追跡

en: Time format
ja: 時間書式

en: Timestamp or unknown
ja: タイムスタンプが不明

en: Timestamps of successful synchronization sessions
ja: 成功した同期セッションの日時

en: Title
ja: タイトル

en: To exclude a particular field form the import or to correct a wrong match select a field in the lists below and hit "Remove pair".
ja: インポート中の一部の欄を除外する、あるいは間違った一致を修正するには、以下の一覧から欄を選び「ペアを削除」を押して下さい。

en: To select multiple fields, hold down the Control (PC) or Command (Mac) while clicking.
ja: 複数の項目を選択するには、PCでは Control キイ、Macなら Command キイを押しながらクリックします。

en: Today
ja: 今日

en: Tomorrow
ja: 明日

en: Top
ja: 最も上

en: Translations
ja: 翻訳

en: Turkish (ISO-8859-9)
ja: トルコ語 (ISO-8859-9)

en: Tweet
ja: ツイート

en: Twitter Integration
ja: Twitter 統合

en: Twitter Timeline
ja: Twitter タイムライン

en: Twitter Timeline for %s
ja: %s の Twitter タイムライン

en: Twitter not enabled.
ja: Twitter は許可されていません。

en: Unable to delete "%s": %s.
ja: "%s"を削除できません: %s.

en: Unable to set like.
ja: いいね！にできません。

en: Unable to validate the request token. Please try your request again.
ja: 要求トークンの検証ができません。もう一度試して下さい。

en: Unavailable
ja: ありません

en: Unblock
ja: アンブロック

en: Undo Changes
ja: 変更を取り消す

en: Unfavorite
ja: 嫌い

en: Unfiled
ja: 未整理

en: Units
ja: 単位

en: Unknown
ja: 不明

en: Unlock
ja: アンロック

en: Unsupported action.
ja: サポートされていない動作です。

en: Update
ja: 更新

en: Update %s
ja: %s を更新する。

en: Update %s schema
ja: %s のスキーマを更新

en: Update all DB schemas
ja: 全ての DB スキーマを更新する

en: Update all configurations
ja: 全ての設定を更新

en: Update user
ja: ユーザを更新する

en: Updated "%s".
ja: "%s" を更新しました。

en: Updated schema for %s.
ja: %s のスキーマを更新しました。

en: Upload
ja: アップロード

en: Uploaded all application configuration files to the server.
ja: 全てのアプリケーションの設定ファイルをサーバにアップロードしました。

en: Use if name/password is different for IMSP server.
ja: IMSP サーバのユーザ名／パスワードが異なる場合に使用します。

en: User
ja: ユーザ

en: User Administration
ja: ユーザ管理

en: User Agent
ja: ユーザエージェント

en: User Name
ja: ユーザ名

en: User Registration
ja: ユーザ登録

en: User Registration has been disabled for this site.
ja: ユーザの登録はこのサイトでは禁止されています。

en: User Registration is not properly configured for this site.
ja: このサイトではユーザ登録が正しく設定されていません。

en: User account not found
ja: ユーザーアカウントがありません。。

en: User to add:
ja: 追加するユーザ：

en: Username
ja: ユーザ名

en: Users
ja: ユーザ

en: Users in the system:
ja: システム中のユーザ：

en: VAT id number verification
ja: VAT（付加価値税）登録番号の確認

en: VAT identification number:
ja: VAT（付加価値税）登録番号

en: VAT number
ja: VAT（付加価値税）番号

en: Version
ja: バージョン

en: Version Check
ja: バージョンの確認

en: Version Control
ja: バージョン管理

en: Vietnamese (VISCII)
ja: ベトナム語 (VISCII)

en: View an external web page
ja: 外部の web ページを表示

en: Visibility
ja: 視界

en: Warning
ja: 警告

en: Warning: Your Caps Lock key is on!
ja: 警告：Caps Lockがオンです！

en: Weather
ja: 天気

en: Weather data provided by
ja: 気象データの提供は

en: Web Site
ja: Web サイト

en: Web browser
ja: Web ブラウザ

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Welcome, %s
ja: ようこそ、%s さん

en: What application should %s display after login?
ja: %sログイン後どのアプリケーションを表示しますか？

en: What are you working on now?
ja: 今何してる？

en: What is the delimiter character?
ja: 区切り文字は何ですか？

en: What is the quote character?
ja: 引用文字は何ですか？

en: Which day would you like to be displayed as the first day of the week?
ja: どちらを週の始めの日として表示しますか？

en: Which phases
ja: どちらの相

en: Width of the %s menu on the left:
ja: 左に表示する %s メニューの幅：

en: Wifi
ja: WiFi

en: Wind
ja: 風

en: Wind speed in knots
ja: 風速（ノット）

en: Wind:
ja: 風：

en: Wipe
ja: ワイプ

en: Wipe Pending
ja: ワイプは保留中

en: Wisdom
ja: 知識

en: With
ja: with

en: Work
ja: 仕事

en: YY
ja: 年

en: Yes, I Agree
ja: 同意します

en: You and %d other person likes this | You and %d other people like this
ja[0]: %d 人が「いいね！」と言っています

en: You are not allowed to add groups.
ja: あなたにグループを追加することは許可されていません。

en: You are not allowed to add shares.
ja: あなたに共有を追加することは許可されていません。

en: You are not allowed to change groups.
ja: あなたにグループを変更することは許可されていません。

en: You are not allowed to change shares.
ja: あなたに共有を変更することは許可されていません。

en: You are not allowed to delete groups.
ja: あなたにグループを削除することは許可されていません。

en: You are not allowed to delete shares.
ja: あなたに共有を削除することは許可されていません。

en: You are not allowed to list groups of shares.
ja: あなたに共有グループの一覧を見ることは許可されていません。

en: You are not allowed to list share permissions.
ja: あなたに共有のアクセス権一覧を見ることは許可されていません。

en: You are not allowed to list shares.
ja: あなたに共有の一覧を見ることは許可されていません。

en: You are not allowed to list users of groups.
ja: グループのユーザ一覧を取得することは許可されていません。

en: You are not allowed to list users of shares.
ja: 共有のユーザ一覧を取得することは許可されていません。

en: You are not connected to your Facebook account. You should check your Facebook settings in your %s.
ja: あなたは Facebook アカウントへ接続していません。%s で Facebook の設定を確認して下さい。

en: You can also check your Facebook settings in your %s.
ja: %s で Facebook の設定が確認できます。

en: You did not agree to the Terms of Service agreement, so you were not allowed to login.
ja: あなたはサービス同意条項に合意していませんので、ログインは許可されません。

en: You have been logged out.
ja: あなたはログアウトしました。

en: You have denied the requested permissions.
ja: あなたの要求は拒否されました。

en: You have not properly connected your Twitter account with Horde. You should check your Twitter settings in your %s.
ja: Horde 経由での Twitter アカウントへの接続が正しくありません。%s で Twitter の設定を確認して下さい。

en: You like this
ja: いいね！

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
ja: 障害の内容を記述してから、障害レポートを送信してください。

en: You must specify a username to clear out.
ja: 消去するユーザ名を指定してください。

en: You must specify a username to remove.
ja: 削除するユーザ名を指定してください。

en: You must specify the username to add.
ja: 追加するユーザ名を指定してください。

en: You must specify the username to update.
ja: 更新するユーザ名を指定してください。

en: Your Email Address
ja: 電子メールアドレス

en: Your Information
ja: あなたの情報

en: Your Internet Address has changed since the beginning of your session. To protect your security, you must login again.
ja: セッションの間にあなたのIPアドレスが変更されました。セキュリティー保護のためにログインし直すべきです。

en: Your Name
ja: あなたの名前

en: Your authentication backend does not support adding users. If you wish to use Horde to administer user accounts, you must use a different authentication backend.
ja: この認証バックエンドでは、ユーザの追加がサポートされていません。もし Horde でユーザアカウントを管理したいのなら、他の認証バックエンドを使うべきです。

en: Your authentication backend does not support listing users, or the feature has been disabled for some other reason.
ja: この認証バックエンドでは、ユーザの一覧がサポートされていないか、あるいは何らかの理由でこの機能が無効になっています。

en: Your browser appears to have changed since the beginning of your session. To protect your security, you must login again.
ja: セッションの間にあなたのブラウザが変更されたようです。セキュリティー保護のためにログインし直すべきです。

en: Your browser does not support this feature.
ja: お使いのブラウザはこの機能をサポートしていません。

en: Your current time zone:
ja: あなたのタイムゾーン：

en: Your full name:
ja: あなたの氏名

en: Your login has expired.
ja: ログインは期限切れです。

en: Your new password for %s is: %s
ja: 新しい %s 用のパスワード：%s

en: Your password has been reset
ja: パスワードはリセットされました。

en: Your password has been reset, but couldn't be sent to you. Please contact the administrator.
ja: パスワードはリセットされましたが、まだあなたに送信していません。管理者に相談して下さい。

en: Your password has been reset, check your email and log in with your new password.
ja: パスワードはリセットされましたので、新しいパスワードでログインしてみて下さい。

en: Your password has been succesfully changed. You need to re-login to the system with your new password.
ja: あなたのパスワードは変更されました。新しいパスワードでログインし直して下さい。

en: Your password has expired
ja: パスワードが期限切れです

en: Your password has expired.
ja: パスワードが期限切れです。

en: Your session has expired. Please login again.
ja: セッションの有効期限が切れました。ログインし直してください。

en: Your session length has exceeded the maximum amount of time allowed. Please login again.
ja: セッションの有効期限が切れました。ログインし直してください。

en: Zippy
ja: ジッピー

en: [Problem Report]
ja: [障害報告]

en: _Alarms
ja: _Aアラーム

en: _Configuration
ja: _C環境設定

en: _Groups
ja: _Gグループ

en: _Locks
ja: _Lロック

en: _Permissions
ja: _P権限

en: _Users
ja: _Uユーザ

en: attachment
ja: 添付

en: calm
ja: 無風

en: gusting
ja: 突風

en: inline
ja: インライン

en: preferences
ja: 個人設定

en: show differences
ja: 差分を表示

en: type the password twice to confirm
ja: 確認のためパスワード2度入力して下さい

en: unified
ja: ユニファイド

en: weather
ja: 天気
