Horde 3.0-cvs - en to sv translation catalogue (918 entries)

en:  at
sv:  vid

en: "%s" was added to the groups system.
sv: "%s" lades till i gruppsystemet.

en: "%s" was added to the permissions system.
sv: "%s" lades till i behörighetssystemet.

en: "%s" was not created: %s.
sv: "%s" skapades inte: %s.

en: %.2fMB used of %.2fMB allowed (%.2f%%)
sv: %.2fMB använt av %.2fMB  (%2f%%)

en: %d %s and %s
sv: %d %s och %s

en: %d days until your password expires.
sv: Ditt lösenord går ut om %d dagar.

en: %d minutes
sv: %d minuter

en: %d person likes this | %d persons like this
sv[0]: %d person gillar detta
sv[1]: %d personer gillar detta

en: %d to %d of %d
sv: %d till %d av %d

en: %d-day forecast
sv: %d-dygnsprognos

en: %s - Notice
sv: %s - För kännedom

en: %s Configuration
sv: Konfiguration för %s

en: %s Tasks - Confirmation
sv: %s uppgifter - bekräftelse

en: %s Terms of Agreement
sv: Licensavtal för %s

en: %s at %s %s
sv: %s vid %s %s

en: %s is ready to perform the tasks below. Select each operation to run at this time.
sv: %s kommer att utföra de underhållsaktiviteterna som kryssats i nedan. Kryssa i de aktiviteter som du vill utföra.

en: , gusting
sv: , byar

en: , gusting %s %s
sv: , byar %s %s

en: , variable from %s to %s
sv: , variabel mellan %s och %s

en: 12 Hour Format
sv: 12-timmarsformat

en: 24 Hour Format
sv: 24-timmarsformat

en: 24 hours
sv: 24 timmar

en: 24-hour format
sv: 24-timmarsformat

en: <tag:app_name /> can interact with your Facebook account, but you must login to Facebook manually each time.
sv: <tag:app_name /> can kopplas till ditt Facebook-konto, men du måste logga in till Facebook manuellt varje gång.

en: <tag:app_name /> cannot read information about your Facebook friends.
sv: <tag:app_name /> kan inte hämta information om dina Facebook-vänner.

en: <tag:app_name /> cannot read your stream messages and various other Facebook data items.
sv: <tag:app_name /> kan inte hämta dina meddelanden och andra Facebook-data

en: <tag:app_name /> cannot set your status messages or publish other content to Facebook.
sv: <tag:app_name /> kan inte sätta din status eller posta annat innehåll till Facebook.

en: <tag:appname /> can interact with your Twitter account
sv: <tag:appname /> kan kopplas till ditt Twitter-konto

en: A characters
sv: Antal tecken

en: A device wipe has been requested. Device will be wiped on next syncronization attempt.
sv: En fjärradering har begärts. Enheten kommer att raderas vid nästa synkroniseringsförsök.

en: A newer version (%s) exists.
sv: En nyare version (%s) finns.

en: A remote wipe for device id %s has been initiated. The device will be wiped during the next synchronisation.
sv: En fjärradering för enhetsid %s har påbörjats. Enheten kommer att raderas vid nästa synkronisering.

en: AM Clouds
sv: Mulet på FM

en: AM Drizzle
sv: Duggregn på FM

en: AM Fog
sv: Dimma på FM

en: AM Light Rain
sv: Lättare regn på FM

en: AM Light Snow
sv: Lättare snö på FM

en: AM Rain
sv: Regn på FM

en: AM Showers
sv: Skurar på FM

en: AM Snow
sv: Snö på FM

en: AM Snow Showers
sv: Snöbyar på FM

en: AM Sun
sv: Soligt på FM

en: AM T-Showers
sv: Åskbyar på FM

en: AM T-Storms
sv: Åskskurar på FM

en: AM/PM
sv: FM/EM

en: Account Information
sv: Kontoinformation

en: Account Password
sv: Kontolösenord

en: Actions
sv: Åtgärder

en: ActiveSync Device Administration
sv: ActiveSync enhetsadministration

en: ActiveSync Devices
sv: ActiveSync-enheter

en: ActiveSync not activated.
sv: ActiveSync ej aktiverad.

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Content
sv: Lägg till innehåll

en: Add Here:
sv: Lägg till här:

en: Add Members
sv: Lägg till medlemmar

en: Add a group
sv: Lägg till en grupp

en: Add a new user:
sv: Lägg till en ny användare:

en: Add new alarm
sv: Lägg till nytt alarm

en: Add pair
sv: Lägg till par

en: Add user
sv: Lägg till användare

en: Added "%s" to the system, but could not add additional signup information: %s.
sv: "%s" lades till i systemet, men kunde inte lägga till extra information: %s.

en: Added "%s" to the system. You can log in now.
sv: "%s" lades till i systemet. Du kan logga in nu.

en: Adding users is disabled.
sv: Upplägg av användare är inaktiverat.

en: Address
sv: Adress

en: Address Book
sv: Adressbok

en: Alarm end
sv: Alarmslut

en: Alarm methods
sv: Alarmmetod

en: Alarm start
sv: Alarmstart

en: Alarm text
sv: Alarmtext:

en: Alarm title
sv: Alarmtitel

en: Alarms
sv: Alarm

en: All
sv: Alla

en: All Authenticated Users
sv: Alla authentiserade användare

en: All policy keys successfully reset.
sv: Alla policynycklar återställda.

en: All state removed for your ActiveSync devices. They will resynchronize next time they connect to the server.
sv: Alla enhettillstånd har raderats för dina ActiveSync-enheter. De kommer att omsynkroniseras nästa gång de kopplar upp sig mot servern.

en: All synchronization sessions deleted.
sv: Alla synkroniseringssessioner borttagna.

en: Alternate IMSP Login
sv: Alternativ IMSP-inloggning

en: Alternate IMSP Password
sv: Alternativt lösenord för IMSP

en: Alternate IMSP Username
sv: Alternativt användarnamn för IMSP

en: Alternate email address
sv: Alternativ e-post adress

en: An unknown error has occured.
sv: Ett okänt fel har inträffat

en: Answer
sv: Svar

en: Application
sv: Applikation

en: Application Context:
sv: Applikationskontext

en: Application List
sv: Applikationslista

en: Application is ready.
sv: Applikationen är klar.

en: Application is up-to-date.
sv: Applikationen är den senaste.

en: Approve
sv: Godkänn

en: Arabic (Windows-1256)
sv: Arabiska (Windows-1256)

en: Are you sure you want to delete '%s'?
sv: Är det säkert att du vill radera '%s'?

en: Are you sure you want to remove the signup request for "%s"?
sv: Är det säkert att du vill ta bort anmälningbegäran för "%s"?

en: Are you sure you wish to delete "%s"?
sv: Är det säkert att du vill radera "%s"?

en: Armenian (ARMSCII-8)
sv: Armenska (ARMSCII-8)

en: Art
sv: Konst

en: Ascii Art
sv: Asciikonst

en: At least one database schema is outdated.
sv: Minst ett databasschema är gammalt.

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Attempt to delete a non-existent group.
sv: Försökte radera en grupp som inte finns.

en: Attempt to delete a non-existent permission.
sv: Försökte radera en behörighet som inte finns.

en: Attempt to edit a non-existent permission.
sv: Försökte ändra en behörighet som inte finns.

en: Attempt to edit a non-existent share.
sv: Försökte ändra en utdelning som inte finns.

en: Authenticated to:
sv: Authentiserad till:

en: Authorize Access to Friends Data:
sv: Tillåt tillgång till vänner-data:

en: Authorize Publish
sv: Tillåt publicering

en: Authorize Read:
sv: Tillåt läsning:

en: Authorize an infinite session:
sv: Tillåt en oändlig session:

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Available fields:
sv: Tillgängliga fält:

en: BOFH Excuses
sv: BOFH ursäkter

en: Baltic (ISO-8859-13)
sv: Baltisk (ISO-8859-13)

en: Base graphics directory "%s" not found.
sv: Grundkatalog "%s" för grafik hittades inte.

en: Block Settings
sv: Blockinställningar

en: Block Type
sv: Blocktyp

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Both
sv: Båda

en: Brown
sv: Brun

en: Browser:
sv: Webläsare:

en: Cache init was not completed.
sv: Initiering av cache slutfördes ej.

en: Calendar
sv: Kalender

en: Calm
sv: Lugnt

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel Problem Report
sv: Avbryt problemrapport

en: Cancel Wipe
sv: Avbryt radering

en: Cannot reset password automatically, contact your administrator.
sv: Kan inte återställa lösenord automatiskt, kontakta din administratör.

en: Categories and Labels
sv: Kategorier och etiketter

en: Central European (ISO-8859-2)
sv: Centraleuropeisk (ISO-8859-2)

en: Change
sv: Ändra

en: Change Location
sv: Ändra plats

en: Change Your Password
sv: Ändra ditt lösenord

en: Change your personal information.
sv: Ändra din personliga information.

en: Changing your password is not supported with the current configuration.  Contact your administrator.
sv: Ändring av lösenord stöds inte med nuvarande konfiguration.  Kontakta din administratör.

en: Check
sv: Kontrollera

en: Check for newer versions
sv: Leta efter nyare versioner

en: Checking
sv: Kontrollerar

en: Chinese Simplified (GB2312)
sv: Förenklad kinesiska (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
sv: Traditionell kinesiska (Big5)

en: Choose %s
sv: Välj %s

en: Choose how to display dates (abbreviated format):
sv: Välj hur datum skall visas (kort format):

en: Choose how to display dates (full format):
sv: Välj hur datum skall visas (långt format):

en: Choose how to display times:
sv: Välj hur tid skall visas:

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear Query
sv: Rensa fråga

en: Clear out user: %s
sv: Rensa användare: %s

en: Clear user
sv: Rensa användare

en: Clear user data
sv: Rensa användardata

en: Clearing Early
sv: Tidigt uppklarnande

en: Clearing Late
sv: Sent uppklarnande

en: Click on one of your selected address books and then select all fields to search.
sv: Klicka på en av dina adressböcker och ange sedan vilka fält som skall genomsökas.

en: Click to Continue
sv: Klicka för att fortsätta

en: Client Anchor
sv: Klientankare

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Clouds
sv: Moln

en: Clouds Early
sv: Tidiga moln

en: Clouds Late
sv: Sena moln

en: Cloudy
sv: Mulet

en: Collapse
sv: Slå ihop

en: Color Picker
sv: Färgväljare

en: Comics
sv: Serier

en: Command
sv: Kommando

en: Command Shell
sv: Kommandoskal

en: Comments: %d
sv: Kommentarer: %d

en: Computers
sv: Datorer

en: Condition
sv: Förhållande

en: Conditions
sv: Förhållanden

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Configuration Differences
sv: Konfigurationsskillnader

en: Configuration for syncing with PDAs, Smartphones and Outlook.
sv: Konfiguration för synkronisering med handdatorer, smarta telefoner och Outlook

en: Configuration is out of date.
sv: Konfiguration behöver uppdateras.

en: Configuration upgrade scripts available
sv: Uppdateringsskript för konfiguration är tillgängliga

en: Configure %s
sv: Konfigurera %s

en: Confirm Password
sv: Bekräfta lösenord

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Cookie
sv: Kaka

en: Could not connect to server "%s" using FTP: %s
sv: Kan inte kontakta server "%s" via FTP: %s

en: Could not contact server. Try again later.
sv: Kunde inte kontakta servern. Försök igen senare.

en: Could not delete configuration upgrade script "%s".
sv: Kunde inte ta bort upgraderingsskript "%s" för konfiguration.

en: Could not find authorization for <tag:appname /> to interact with your Twitter account
sv: Kunde inte hitta autorisering för <tag:appname /> för koppling med ditt Twitter-konto

en: Could not reset the password for the requested user. Some or all of the details are not correct. Try again or contact your administrator if you need further help.
sv: Kunde inte återställa lösenordet för den begärda användaren. Några eller alla detaljer är inte rätt. Försök igen eller kontakta din administratör om du behöver mer hjälp.

en: Could not revert configuration.
sv: Kunde inte återskapa konfiguration.

en: Could not save a backup configuation: %s
sv: Kunde inte spara en backup-konfiguration: %s.

en: Could not save configuration upgrade script to: "%s".
sv: Kunde inte spara uppgraderingsscript för konfiguration till: "%s".

en: Could not save the backup configuration file %s.
sv: Kunde inte spara backup-konfiguration %s.

en: Could not save the configuration file %s. Use one of the options below to save the code.
sv: Kunde inte spara konfigurationfilen %s. Välj något alternativ nedan för att spara koden.

en: Could not save the configuration file %s. You can either use one of the options to save the code back on %s or copy manually the code below to %s.
sv: Kunde inte spara konfigurationsfilen %s. Du kan antingen välja något alternativ för att spara koden tillbaka på %s eller manuellt kopiera koden nedan till %s.

en: Could not write configuration for "%s": %s
sv: Kunde inta skriva konfiguration för "%s": %s

en: Country
sv: Land

en: Create
sv: Skapa

en: Create New Identity
sv: Skapa ny identitet

en: Current 4 Phases
sv: Aktuella 4 faser

en: Current Alarms
sv: Aktuella alarm

en: Current Locks
sv: Aktuella lås

en: Current Sessions
sv: Aktuella sessioner

en: Current Time
sv: Aktuell tid

en: Current Weather
sv: Aktuellt väder

en: Current condition
sv: Aktuella förhållanden

en: Current condition:
sv: Aktuella förhållanden:

en: Cyrillic (KOI8-R)
sv: Krylliska (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
sv: Krylliska (Windows-1251)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
sv: Krylliska/Ukrainska (KOI8-U)

en: DB access is not configured.
sv: Databastillgång är inte konfigurerad

en: DB schema is out of date.
sv: Databasschema behöver uppdateras.

en: DB schema is ready.
sv: Databasschema är klart.

en: DataTree Browser
sv: DataTree-bläddrare

en: Database
sv: Databas

en: Date
sv: Datum

en: Date Received
sv: Datum mottaget

en: Date: %s; time: %s
sv: Datum: %s; tid: %s

en: Day
sv: Dag

en: Default
sv: Förvalt

en: Default Color
sv: Förvald färg

en: Default Shell
sv: Förvalt skal

en: Default charset for sending e-mail messages:
sv: Förvald teckenuppsättning vid sändning av e-postmeddelanden:

en: Default location to use for location-aware features.
sv: Förvald plats att använda för platsmedvetna funktioner.

en: Definitions
sv: Definitioner

en: Delete
sv: Radera

en: Delete "%s"
sv: Radera "%s"

en: Delete All SyncML Data
sv: Ta bort all SyncML-data

en: Delete Group
sv: Radera grupp

en: Deleted configuration upgrade script "%s".
sv: Tog bort uppgraderingsskript för konfiguration "%s".

en: Deleted synchronization session for device "%s" and database "%s".
sv: Tog bort synkroniseringssession för enheten "%s" och databasen "%s".

en: Describe the Problem
sv: Beskriv problemet

en: Development
sv: Utveckling

en: Device
sv: Enhet

en: Device ID
sv: Enhets-ID

en: Device Management
sv: Enhetshantering

en: Device id:
sv: Enhets-ID:

en: Device is wiped
sv: Enheten är raderad

en: Device successfully removed.
sv: Enheten borttagen.

en: Device wipe successfully canceled.
sv: Enhetsraderingen avbruten.

en: Dew Point
sv: Daggpunkt

en: Dew Point for last hour:
sv: Daggpunkt senaste timmen:

en: Dew point
sv: Daggpunkt

en: Dew point:
sv: Daggpunkt:

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Display 24-hour times?
sv: Visa 24-timmarsklocka?

en: Display Preferences
sv: Visningsinställningar

en: Display detailed forecast
sv: Visa detaljerad prognos

en: Display forecast (TAF)
sv: Visa prognos (TAF)

en: Does the first row contain the field names? If yes, check this box:
sv: Innehåller första raden fältnamn? Om ja, markera denna ruta:

en: Don't have an account? Sign up.
sv: Har du inget konto? Anmäl dig.

en: Download %s
sv: Hämta %s

en: Download generated configuration as PHP script.
sv: Hämta genererad konfiguration som PHP-skript.

en: Drizzle
sv: Duggregn

en: Drugs
sv: Droger

en: Dynamic
sv: Dynamisk

en: E characters
sv: Antal tecken

en: EU VAT identification
sv: EU momsnummer

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit "%s"
sv: Redigera "%s".

en: Edit Preferences for
sv: Redigera inställningar för

en: Edit permissions
sv: Redigera behörigheter

en: Edit permissions for "%s"
sv: Redigera behörigheter för "%s"

en: Education
sv: Utbildning

en: Email Address
sv: E-postadress

en: End Time
sv: Sluttid

en: Enter a name for the new category:
sv: Ange namn för den nya kategorin:

en: Enter a security question which you will be asked if you need to reset your password, e.g. 'what is the name of your pet?':
sv: Skriv en säkerhetsfråga som kommer att ställas till dig om du behöver återställa ditt lösenord, t.ex. 'Vad heter ditt husdjur?':

en: Error connecting to Twitter: %s Details have been logged for the administrator.
sv: Fel uppstod vid anslutning till Twitter: %s Detaljer har loggats för administratören.

en: Error deleting synchronization session:
sv: Fel uppstod vid borttagning av synkroniseringssessionen:

en: Error deleting synchronization sessions:
sv: Fel uppstod vid borttagning av synkroniseringsessionerna:

en: Error updating password: %s
sv: Fel vid uppdatering av lösenord: %s

en: Ethnic
sv: Etnisk

en: Event Invites:
sv: Händelseinbjudningar:

en: Every 15 minutes
sv: Var 15:e minut

en: Every 2 minutes
sv: Varannan minut

en: Every 30 seconds
sv: Var 30:e sekund

en: Every 5 minutes
sv: Var 5:e minut

en: Every half hour
sv: Varje halvtimma

en: Every hour
sv: Varje timme

en: Every minute
sv: Varje minut

en: Example values:
sv: Exempelvärden:

en: Execute
sv: Kör

en: Expand
sv: Expandera

en: Extra Large
sv: Extra stor:

en: FTP upload of configuration
sv: FTP-uppladdning av konfiguration

en: Facebook Integration
sv: Facebook-integration

en: Fair
sv: Klart

en: Feed
sv: Flöde

en: Feed Address
sv: Flödesadress

en: Feels Like
sv: Känns som

en: Feels like:
sv: Känns som:

en: Few Showers
sv: Några skurar

en: Few Snow Showers
sv: Några snöbyar

en: Fields to search
sv: Fält att söka i

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: Filters
sv: Filter

en: First Half
sv: Första halvan

en: First Quarter
sv: Första kvarten

en: Fog
sv: Dimma

en: Fog Early
sv: Tidig dimma

en: Fog Late
sv: Sen dimma

en: Foggy
sv: Dimmigt

en: Food
sv: Mat

en: Forecast (TAF)
sv: Prognos (TAF)

en: Forecast Days (note that the returned forecast returns both day and night; a large number here could result in a wide block)
sv: Prognosdygn (observera att prognosen innehåller både dag och natt; ett högt värde här kan resultera i ett brett block)

en: Forgot your password?
sv: Glömt ditt lösenord?

en: Forms
sv: Formulär

en: Fortune
sv: Lyckokaka

en: Fortune type
sv: Typ av lyckokaka

en: Fortunes
sv: Lyckokakor

en: Fortunes 2
sv: Lyckokakor 2

en: Forums
sv: Forum

en: Freezing Drizzle
sv: Underkylt duggregn

en: Friend Requests:
sv: Vänförfrågningar:

en: Friends enabled
sv: Vänner aktiva

en: From the
sv: Från den

en: From the %s (%s &deg;) at %s %s
sv: Från den %s (%s &deg;) kl %s %s

en: From the %s at %s %s
sv: Från den %s kl %s %s

en: Full Description
sv: Fullständig beskrivning

en: Full Moon
sv: Fullmåne

en: Full Name
sv: Namn

en: Generate %s Configuration
sv: Generera konfiguration för %s

en: Generated Code
sv: Genererad kod

en: Get More
sv: Hämta mer

en: Global Preferences
sv: Allmänna inställningar

en: Go
sv: Gå

en: Goedel
sv: Gödel

en: Google Search
sv: Googlesökning

en: Greek (ISO-8859-7)
sv: Grekiska (ISO-8859-7)

en: Group Administration
sv: Gruppadministration

en: Group name
sv: Gruppnamn

en: Group was not created: %s.
sv: Gruppen skapades inte: %s.

en: Groups
sv: Grupper

en: Guest Permissions
sv: Gästbehörigheter

en: Haze
sv: Torrdis

en: Heavy Rain
sv: Kraftigt regn

en: Heavy T-Storm
sv: Kraftigt åskväder

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
sv: Hebreiska (ISO-8859-I)

en: Height
sv: Höjd

en: Height of stream content (width automatically adjusts to block)
sv: Höjd på flödesinnehåll (bredden justeras automatiskt till rutan)

en: Help
sv: Hjälp

en: Help _Topics
sv: Hjälprubriker

en: Hemisphere
sv: Halvklot

en: Here is the beginning of the file:
sv: Här är början av filen:

en: Hide Advanced Preferences
sv: Göm avancerade inställningar

en: Hide Results
sv: Göm resultat

en: Hide Sidebar
sv: Göm sidomeny

en: High
sv: Hög

en: Home Directory
sv: Hemkatalog

en: Horde Website
sv: Horde websida

en: How many fields (columns) are there?
sv: Hur många fält (kolumner) finns det?

en: How many seconds before we check for new articles?
sv: Hur många sekunder mellan vi letar efter nya artiklar?

en: Humidity
sv: Luftfuktighet

en: Humidity:
sv: Luftfuktighet:

en: Humorists
sv: Humorister

en: Icons Only
sv: Enbart ikoner

en: Icons for %s
sv: Ikoner för %s

en: Icons with text
sv: Ikoner med text

en: Ideas
sv: Idéer

en: Identity's name:
sv: Identitetens namn:

en: Import, Step %d
sv: Importera, steg %d

en: Imported field: %s
sv: Importerat fält: %s

en: Imported fields:
sv: Importerade fält:

en: In reply to:
sv: Som svar till:

en: In the lists below select both, a field imported from the source file at the left, and the matching field available in your address book at the right. Then hit "Add pair" to mark them for the import. Once your are finished hit "Next".
sv: I listan nedan välj både ett importerat fält från källfilen till vänster och det motsvarande fältet tillgängligt i din adressbok till höger. Tryck sedan "Lägg till par" för att markera dem för import. När du är klar tryck "Nästa".

en: Incorrect username or alternate address. Try again or contact your administrator if you need further help.
sv: Ogiltigt användarnamn eller alternativ adress. Försök igen eller kontakta din administratör om du behöver mer hjälp.

en: Individual Users
sv: Individuella användare

en: Infinite sessions enabled.
sv: Oändliga sessioner aktiverade.

en: Information no longer available.
sv: Information är inte längre tillgänglig.

en: Inherited Members
sv: Ärvda medlemmar

en: Insert an email address to which you can receive the new password:
sv: Skriv in en e-postadress som det nya lösenordet kan skickas till:

en: Insert the required answer to the security question:
sv: Skriv in svaret på säkerhetsfrågan:

en: Invalid VAT identification number format.
sv: Felaktigt format på VAT-nummret.

en: Invalid action %s
sv: Felaktig åtgärd %s

en: Invalid application.
sv: Felaktig applikation.

en: Invalid hash.
sv: Felaktig hash.

en: Invalid license key.
sv: Ogiltig licensnyckel.

en: Invalid location provided.
sv: Felaktig plats angiven.

en: Invalid parent permission.
sv: Felaktig huvudbehörighet.

en: Invalid partner id.
sv: Felaktigt partner-ID.

en: Invalid product code.
sv: Ogiltig produktkod.

en: Inventory
sv: Inventarie

en: Isolated T-Storms
sv: Enskilda åskväder

en: Japanese (ISO-2022-JP)
sv: Japanska (ISO-2022-JP)

en: Just now...
sv: Alldeles nyss...

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: Kids
sv: Barn

en: Korean (EUC-KR)
sv: Koreanska (EUC-KR)

en: Language
sv: Språk

en: Large
sv: Stor

en: Last Half
sv: Sista halvan

en: Last Password Change
sv: Senaste lösenordsbyte

en: Last Quarter
sv: Sista kvarten

en: Last Sync Time
sv: Senaste synktid

en: Last Updated:
sv: Senast uppdaterad:

en: Last login: %s
sv: Senaste inloggning: %s

en: Last login: %s from %s
sv: Senaste inloggning: %s från %s

en: Last login: Never
sv: Senaste inloggning: Aldrig

en: Latest
sv: Senaste

en: Law
sv: Lag

en: Light Drizzle
sv: Lättare duggregn

en: Light Rain
sv: Lättare regn

en: Light Rain Early
sv: Tidigt lättare regn

en: Light Rain Late
sv: Sent lättare regn

en: Light Rain Shower
sv: Lättare regnskur

en: Light Rain with Thunder
sv: Lättare regn med åska

en: Light Snow
sv: Lättare snöfall

en: Light Snow Early
sv: Tidigt lättare snöfall

en: Light Snow Late
sv: Sent lättare snöfall

en: Light Snow Shower
sv: Lättare snöby

en: Like
sv: Gilla

en: List Tables
sv: Listtabeller

en: Listing alarms failed: %s
sv: Listning av alarm misslyckades: %s

en: Listing locks failed: %s
sv: Listning av lås misslyckades: %s

en: Listing sessions failed: %s
sv: Listning av sessioner misslyckades: %s

en: Listing users is disabled.
sv: Listning av användare är avaktiverad.

en: Literature
sv: Litteratur

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Local time:
sv: Lokal tid:

en: Local time: %s %s
sv: Lokal tid: %s %s

en: Locale and Time
sv: Språk och tid

en: Location
sv: Plats

en: Lock User
sv: Lås användare

en: Locks
sv: Lås

en: Log in
sv: Logga in

en: Log out
sv: Logga ut

en: Login failed because your username or password was entered incorrectly.
sv: Inloggning misslyckades p.g.a. att användarnamn eller lösenord var felaktigt.

en: Login failed.
sv: Inloggning misslyckades.

en: Login to Facebook and authorize <tag:app_name />
sv: Logga in på Facebook och tillåt <tag:app_name />

en: Login to Twitter and authorize the <tag:appname /> application
sv: Logga in på Twitter och tillåt applikationen <tag:appname />

en: Love
sv: Kärlek

en: Low
sv: Låg

en: Loyola Blue
sv: Loyoa Blue

en: Magic
sv: Magisk

en: Mail
sv: E-post

en: Mail Admin
sv: E-postadministration

en: Manage the list of categories you have to label items with, and colors associated with those categories.
sv: Hantera dina kategorier och dess färger

en: Manage your ActiveSync devices.
sv: Hantera dina ActiveSync-enheter

en: Matching fields:
sv: Matchande fält:

en: Max temp last 24 hours:
sv: Högsta temperatur senaste dygnet:

en: Max temp last 6 hours:
sv: Högsta temperatur senaste 6 timmarna:

en: Maximum Number of Portal Blocks
sv: Maximalt antal portalblock

en: Maximum number of entries to display
sv: Maximalt antal inlägg att visa

en: Medicine
sv: Medicin

en: Members
sv: Medlemmar

en: Mentions
sv: Omnämningar

en: Menu mode:
sv: Menyutseende:

en: Metar Weather
sv: METAR-väder

en: MetarDB is not connected.
sv: MetarDB är inte ansluten.

en: Metric
sv: Metrisk

en: Min temp last 24 hours:
sv: Lägsta temperatur senaste dygnet:

en: Min temp last 6 hours:
sv: Lägsta temperatur senaste 6 timmarna:

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Missing configuration.
sv: Konfiguration saknas.

en: Mist
sv: Fuktdis

en: Mobile
sv: Mobil

en: Mobile (Smartphone)
sv: Mobil (Smartphone)

en: Mode
sv: Läge

en: Moderate
sv: Måttligt

en: Monday
sv: Måndag

en: Moon Phases
sv: Månfaser

en: Mostly Clear
sv: Mestadels klart

en: Mostly Cloudy
sv: Mestadels mulet

en: Mostly Cloudy and Windy
sv: Mestadels mulet och blåsigt

en: Mostly Sunny
sv: Mestadels soligt

en: My Account
sv: Mitt konto

en: My Account Information
sv: Min kontoinformation

en: My Facebook Stream
sv: Mitt Facebook-flöde

en: My Portal
sv: Min portal

en: My Portal Layout
sv: Min portallayout

en: N/A
sv: Ej tillgängligt

en: NO, I Do NOT Agree
sv: NEJ, Jag accepterar INTE

en: NOTE: WIPING A DEVICE MAY RESET IT TO FACTORY DEFAULTS. PLEASE MAKE SURE YOU REALLY WANT TO DO THIS BEFORE REQUESTING A WIPE
sv: OBS: ATT RADERA EN ENHET KAN ÅTERSTÄLLA DEN TILL FABRIKSINSTÄLLNINGAR. VÄNLIGEN BESTÄM DIG FÖR ATT DU VERKLIGEN VILL GÖRA DETTA INNAN DU BEGÄR RADERING

en: Name
sv: Namn

en: Never
sv: Aldrig

en: New Category
sv: Ny kategori

en: New Messages:
sv: Nya meddelanden:

en: New Moon
sv: Nymåne

en: New Username (optional)
sv: Nytt användarnamn (valfritt)

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: New passwords don't match.
sv: De nya lösenorden är inte lika.

en: News
sv: Nyheter

en: Next
sv: Nästa

en: Next 4 Phases
sv: Nästa 4 faser

en: Night
sv: Natt

en: No Sound
sv: Inget ljud

en: No available configuration data to show differences for.
sv: Det finns inget konfigurationdata att visa skillnader för.

en: No change.
sv: Ingen ändring.

en: No icons found.
sv: Inga ikoner hittades.

en: No location is set.
sv: Ingen plats är inställd.

en: No location provided.
sv: Ingen plats angiven.

en: No offensive fortunes
sv: Inga stötande lyckokakor

en: No pending signups.
sv: Inga väntande anmälningar.

en: No security question has been set. Please contact your administrator.
sv: Ingen säkerhetsfråga har angivits. Vänligen kontakta din administratör.

en: No stable version exists yet.
sv: Ingen stabil version finns ännu.

en: No temporary directory available for cache.
sv: Temporärkatalog ej tillgänglig för cache.

en: No username specified.
sv: Inget användarnamn angivet.

en: No version found in original configuration. Regenerate configuration.
sv: Ingen version funnen i originalkonfigurationen. Återgenerera konfiguration.

en: No version found in your configuration. Regenerate configuration.
sv: Ingen version funnen i din konfiguration. Återgenerera konfiguration.

en: None
sv: Ingen

en: Nordic (ISO-8859-10)
sv: Nordisk (ISO-8859-10)

en: Northern Hemisphere
sv: Norra halvklotet

en: Not Provisioned
sv: Ej förberedd

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Nothing to browse, go back.
sv: Inget att bläddra, gå tillbaka.

en: Number of articles to display
sv: Antal artiklar att visa

en: Number of seconds to wait to refresh
sv: Antal sekunder mellan uppdateringar

en: Object Creator
sv: Objektskapare

en: Offense filter
sv: Filter för stötande innehåll

en: Office
sv: Kontor

en: Old Horde Website
sv: Gammal Horde websida

en: Old and new passwords must be different.
sv: Gammalt och nytt lösenord måste vara olika.

en: Old password
sv: Gammalt lösenord

en: Old password is not correct.
sv: Gammalt lösenord felaktigt.

en: Only offensive fortunes
sv: Bara stötande lyckokakor

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
sv: Endast ägaren eller systemadministratören kan ändra ägare eller behörigheter på en utdelning

en: Operating System
sv: Operativsystem

en: Or enter a user name:
sv: Eller skriv ett användarnamn:

en: Organizing
sv: Kontor

en: Other
sv: Annan

en: Other Information
sv: Övrig information

en: Other characters
sv: Andra tecken

en: Owner
sv: Ägare

en: Owner:
sv: Ägare:

en: PHP Code
sv: PHP-kod

en: PHP Shell
sv: PHP-skal

en: PM Clouds
sv: Mulet på EM

en: PM Drizzle
sv: Duggregn på EM

en: PM Fog
sv: Dimma på EM

en: PM Light Rain
sv: Lättare regn på EM

en: PM Light Snow
sv: Lättare snö på EM

en: PM Rain
sv: Regn på EM

en: PM Showers
sv: Skurar på EM

en: PM Snow
sv: Snö på EM

en: PM Snow Showers
sv: Snöbyar på EM

en: PM Sun
sv: Soligt på EM

en: PM T-Showers
sv: Åskskurar på EM

en: PM T-Storms
sv: Åskväder på EM

en: POSIX extension is missing
sv: POSIX-extension fattas

en: P_HP Shell
sv: P_HP-skal

en: Partly Cloudy
sv: Delvis mulet

en: Password
sv: Lösenord

en: Password changed successfully.
sv: Lösenord ändrades.

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Passwords must match.
sv: Lösenorden måste vara lika.

en: Paste
sv: Klistra in

en: Pending Signups:
sv: Väntande anmälningar:

en: People
sv: Folk

en: Perform Login Tasks
sv: Utför inloggningsaktiviteter

en: Permission "%s" not deleted.
sv: Behörighet "%s" raderades inte.

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Permissions Administration
sv: Behörighetsadministration

en: Personal Information
sv: Personlig information

en: Pets
sv: Husdjur

en: Photos
sv: Foton

en: Platitudes
sv: Plattityder

en: Please enter a password.
sv: Var god ange ett lösenord.

en: Please enter a username.
sv: Var god ange ett användarnamn.

en: Please provide a summary of the problem.
sv: Var god sammanfatta ditt problem.

en: Please read the following text. You MUST agree with the terms to use the system.
sv: Var god läs igenom följande text. Du MÅSTE samtycka med villkoren för att använda systemet.

en: Pokes:
sv: Petningar:

en: Policy Key
sv: Policynyckel

en: Policy Key:
sv: Policynyckel

en: Politics
sv: Politik

en: Posted %s
sv: Postade %s

en: Posted %s via %s
sv: Postade %s via %s

en: Precipitation for last %d hour:  | Precipitation for last %d hours:
sv[0]: Nederbörd senaste timmen:
sv[1]: Nederbörd senaste %d timmarna:

en: Precipitation%schance
sv: Nederbörds%srisk

en: Precipitation<br />chance
sv: Nederbörd<br />risk

en: Pressure
sv: Tryck

en: Pressure at sea level:
sv: Tryck vid havsnivå:

en: Pressure:
sv: Tryck:

en: Principal
sv: Huvudman

en: Problem Description
sv: Problembeskrivning

en: Provisioned
sv: Förberedd

en: Publish enabled.
sv: Publicering aktiverad.

en: Query
sv: Fråga

en: Quota
sv: Kvot

en: Rain
sv: Regn

en: Rain Early
sv: Tidigt regn

en: Rain Late
sv: Sent regn

en: Rain Shower
sv: Skur

en: Rain and Snow
sv: Regn och snö

en: Rain to Snow
sv: Regn till snö

en: Random Fortune
sv: Slumpmässig lyckokaka

en: Read
sv: Läs

en: Read enabled
sv: Läs aktiverad

en: Really delete "%s"? This operation cannot be undone.
sv: Säkert att du vill radera "%s"? Raderingen kan inte ångras.

en: Really remove user data for user "%s"? This operation cannot be undone.
sv: Säkert att du vill radera användardata för "%s"? Raderingen kan inte ångras.

en: Refresh Dynamic Menu Elements:
sv: Uppdatera dynamiska menyelement:

en: Refresh Portal View:
sv: Uppdatera portalvy:

en: Refresh rate:
sv: Uppdateringsintervall:

en: Registered User Devices
sv: Registrerade användarenheter

en: Remarks
sv: Kommentarer

en: Remote Host:
sv: Fjärrvärd:

en: Remote Servers
sv: Fjärrservrar

en: Remote URL (http://www.example.com/horde):
sv: Fjärr-URL (http://www.exempel.se/horde):

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove pair
sv: Ta bort par

en: Remove saved script from server's temporary directory.
sv: Ta bort sparat skript från serverns temporära katalog.

en: Remove user
sv: Ta bort användare

en: Remove user: %s
sv: Ta bort användare: %s

en: Reply
sv: Svar

en: Reprovision All Devices
sv: Gör om förberedelse för alla enheter

en: Requested service could not be found.
sv: Begärd tjänst kunde inte hittas.

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset Password
sv: Återställ lösenord

en: Reset all device state. This will cause your devices to resyncronize all items.
sv: Återställ alla enhetstillstånd. Detta innebär att att dina enhter kommer att omsynkronisera allt innehåll.

en: Reset your password
sv: Återställ ditt lösenord

en: Restore Last Query
sv: Återställ senaste fråga

en: Results
sv: Resultat

en: Results for %s
sv: Resultat för %s

en: Return to Main Screen
sv: Återvänd till huvudmeny

en: Retweeted by %s
sv: Retweetad av %s

en: Retype new password
sv: Skriv nytt lösenord igen

en: Revert Configuration
sv: Återställ konfiguration

en: Riddles
sv: Gåtor

en: Run
sv: Kör

en: Run Login Tasks
sv: Kör inloggningsaktiviteter

en: SQL Shell
sv: SQL-skal

en: S_QL Shell
sv: S_QL-skal

en: Save
sv: Spara

en: Save "%s"
sv: Spara "%s"

en: Save and Finish
sv: Spara och avsluta

en: Save generated configuration as a PHP script to your server's temporary directory.
sv: Spare genererad konfiguration som ett PHP-skript i din servers temporär katalog.

en: Saved configuration upgrade script to: "%s".
sv: Kan inte spara uppgraderingsscript till: "%s".

en: Scattered Showers
sv: Spridda skurar

en: Scattered T-Storms
sv: Spridda åskväder

en: Science
sv: Vetenskap

en: Scope
sv: Omfattning

en: Sea_rch
sv: Sök

en: Search
sv: Sök

en: Search:
sv: Sök:

en: Select a group to add:
sv: Välj grupp att lägga till:

en: Select a new owner:
sv: Välj en ny ägare:

en: Select a server
sv: Välj en server

en: Select a user to add:
sv: Välj en användare att lägga till:

en: Select all fields to search when expanding addresses.
sv: Välj alla fält som ska genomsökas vid autokomplettering av adresser.

en: Select the characters you need from the boxes below. You can then copy and paste them from the text area.
sv: Ange de tecken du behöver i rutorna nedan. Du kan sedan kopiera och klistra in dem från textrutan.

en: Select the date and time format:
sv: Välj datum- och tidsformat:

en: Select the date delimiter:
sv: Välj avgränsare för datum:

en: Select the date format:
sv: Välj datumformat:

en: Select the day and time order:
sv: Välj dag och tidsordning:

en: Select the time delimiter:
sv: Välj tidsavgränsare:

en: Select the time format:
sv: Välj tidsformat:

en: Select your color scheme.
sv: Välj ditt färgschema.

en: Select your preferred language:
sv: Ange ditt förvalda språk:

en: Send Problem Report
sv: Sänd problemrapport

en: Sensor:
sv: Givare:

en: Server Time
sv: Servertid

en: Server data wrong or not available.
sv: Serverdata felaktig eller ej tillgänglig.

en: Session Admin
sv: Sessionsadministration

en: Session Timestamp:
sv: Sessionstidsstämpel:

en: Sessions
sv: Sessioner

en: Set preferences to allow you to reset your password if you ever forget it.
sv: Välj inställningar för att låta dig återställa ditt lösenord om du skulle glömma det.

en: Set up integration with your Facebook account.
sv: Ställ in koppling till ditt Facebook-konto.

en: Set up integration with your Twitter account.
sv: Ställ in koppling till ditt Twitter-konto.

en: Set up remote servers that you want to access from your portal.
sv: Inställningar för fjärrservrar som du vill visa i din portal.

en: Set your preferred language, timezone and date preferences.
sv: Ställ in ditt förvalda språk, tidszon och datuminställningar.

en: Set your startup application, color scheme, page refreshing, and other display preferences.
sv: Ställ in din startapplikation, färgschema, siduppdatering och andra visningsinställningar.

en: Several locations possible with the parameter:
sv: Flera platser möjliga med parametern:

en: Several locations possible with the parameter: %s
sv: Flera möjliga platser med parametern: %s

en: Short Summary
sv: Kort sammanfattning

en: Should access keys be defined for most links?
sv: Använd snabbtangenter för länkar?

en: Show
sv: Visa

en: Show Advanced Preferences
sv: Visa avancerade inställningar

en: Show Sidebar
sv: Visa sidomeny

en: Show differences between currently saved and the newly generated configuration.
sv: Visa skillnader mellan innevarande sparad och den nyligen genererade konfigurationen.

en: Show extra detail?
sv: Visa extra detaljer?

en: Show last login time when logging in?
sv: Visa senaste inloggningstid vid inloggning?

en: Show notifications
sv: Visa notifieringar

en: Show the %s Menu on the left?
sv: Visa meny för %s till vänster?

en: Showers
sv: Skurar

en: Showers Early
sv: Tidiga skurar

en: Showers Late
sv: Sena skurar

en: Showers in the Vicinity
sv: Skurar i närheten

en: Skip Login Tasks
sv: Hoppa över inloggningsaktiviteter

en: Small
sv: Liten

en: Snow
sv: Snö

en: Snow Early
sv: Tidigt snöfall

en: Snow Late
sv: Sent snöfall

en: Snow Shower
sv: Snöby

en: Snow Showers
sv: Snöbyar

en: Snow Showers Early
sv: Tidiga snöbyar

en: Snow Showers Late
sv: Sena snöbyar

en: Snow depth:
sv: Snödjup:

en: Snow equivalent in water:
sv: Snö motsvarande i vatten:

en: Songs & Poems
sv: Sånger och dikter

en: South European (ISO-8859-3)
sv: Sydeuropeisk (ISO-8859-3)

en: Southern Hemisphere
sv: Södra halvklotet

en: Spam
sv: Skräppost

en: Special Character Input
sv: Inmatning av speciella tecken

en: Sports
sv: Sport

en: Start Time
sv: Starttid

en: State Management
sv: Tillståndhantering

en: Status unable to be set.
sv: Det går inte att uppdatera status.

en: Stream
sv: Flöde

en: Subdirectory "%s" not found.
sv: Kan inte hitta underkatalog "%s".

en: Submitted request to add "%s" to the system. You cannot log in until your request has been approved.
sv: Begäran att lägga till "%s" till systemet skickad. Du kan inte logga in förrän din begärad har blivit godkänd.

en: Succesfully connected your Facebook account or updated permissions.
sv: Kopplingen till ditt Facebook-konto eller uppdateringen av behörighet lyckades.

en: Success
sv: Lyckat

en: Successfully added "%s" to the system.
sv: "%s" lades till i systemet.

en: Successfully cleared data for user "%s" from the system.
sv: Användar-data för användaren "%s" rensades från systemet.

en: Successfully deleted "%s".
sv: "%s" raderades.

en: Successfully removed "%s" from the system.
sv: "%s" togs bort från systemet.

en: Successfully reverted configuration. Reload to see changes.
sv: Återkallade konfiguration. Ladda om för att se ändringar.

en: Successfully saved backup configuration.
sv: Sparade backupkonfiguration.

en: Successfully saved the backup configuration file %s.
sv: Sparade backupkonfigurationsfilen %s.

en: Successfully updated "%s"
sv: "%s" uppdaterades.

en: Successfully wrote %s
sv: Skrev %s

en: Sun Rise
sv: Soluppgång

en: Sun Set
sv: Solnedgång

en: Sunday
sv: Söndag

en: Sunny
sv: Soligt

en: Sunrise
sv: Soluppgång

en: Sunrise/Sunset
sv: Soluppgång/solnedgång

en: Sunrise:
sv: Soluppgång:

en: Sunset
sv: Solnedgång

en: Sunset:
sv: Solnedgång:

en: Syndicated Feed
sv: Syndikerat flöde

en: T-Showers
sv: Åskskurar

en: T-Showers Early
sv: Tidiga åskskurar

en: T-Showers Late
sv: Sena åskskurar

en: T-Storm
sv: Åskväder

en: T-Storm and Windy
sv: Åskväder och blåsigt

en: T-Storms
sv: Åskväder

en: T-Storms Early
sv: Tidigt åskväder

en: T-Storms Late
sv: Sent åskväder

en: Tag Cloud
sv: Tagg-moln

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: Temp for last hour:
sv: Temperatur senaste timmen:

en: Temperature
sv: Temperatur

en: Temperature%s(%sHi%s/%sLo%s)
sv: Temperatur%s(%sHö%s/%sLå%s)

en: Temperature:
sv: Temperatur:

en: Temperature<br />(%sHi%s/%sLo%s) &deg;%s
sv: Temperatur<br />(%sHö%s/%sLå%s) &deg;%s

en: Temporarily unable to connect with Facebook, Please try again.
sv: För närvarande ej möjligt att koppla upp mot Facebook. Var god försök igen.

en: Temporarily unable to contact Twitter. Please try again later.
sv: För närvarande ej möjligt att kontakta Twitter. Var god försök igen.

en: Text Area
sv: Textruta

en: Text Only
sv: Enbart text

en: The Remote Wipe for device id %s has been cancelled.
sv: Fjärradering för enhets-id %s har avbrutits.

en: The alarm has been deleted.
sv: Alarmet har raderats.

en: The alarm has been saved.
sv: Alarmet har sparats.

en: The configuration for %s cannot be updated automatically. Please update the configuration manually.
sv: Konfigurationen för %s kan inte uppdateras automatiskt. Var vänlig uppdatera manuellt.

en: The default e-mail address to use with this identity:
sv: Den förvalda e-postadressen för denna identitet:

en: The lock has been removed.
sv: Låset har tagits bort.

en: The member state service could not be reached in time. Try again later or with a different member state.
sv: Medlemsstatens tjänst kunde inte nås i tid. Försök igen senare eller med en annan medlemsstat.

en: The member state service is currently not available. Try again later or with a different member state.
sv: Medlemsstatens tjänst är för närvarande inte tillgänglig. Försök igen senare eller med en annan medlemsstat.

en: The provided country code is invalid.
sv: Angiven landskod är ogiltig.

en: The server "%s" has been deleted.
sv: Servern "%s" har raderats.

en: The server "%s" has been saved.
sv: Servern "%s" sparades.

en: The service is currently not available. Try again later.
sv: Tjänsten är för närvarande inte tillgänglig. Försök igen senare.

en: The service is currently too busy. Try again later.
sv: Tjänsten är för närvarande upptagen. Försök igen senare.

en: The signup request for "%s" has been removed.
sv: Anmälningsbegäran för "%s" has tagits bort.

en: The signup request for user "%s" has been removed.
sv: Anmälningsbegäran för användaren "%s" har tagits bort.

en: The state for device id %s has been reset. It will resynchronize next time it connects to the server.
sv: Tillståndet för för enhets-id %s har återställts. Enheten kommer att omsynkronisera nästa gång den kopplar upp sig mot servern.

en: The test script is currently enabled. For security reasons, disable test scripts when you are done testing (see horde/docs/INSTALL).
sv: Testskriptet är för närvarande aktiverat. Avaktivera testskript av säkerhetsskäl när du testa klart (läs horde/docs/INSTALL).

en: The user "%s" already exists.
sv: Användaren "%s" finns redan.

en: The user "%s" does not exist.
sv: Användaren "%s" finns inte.

en: Themes directory "%s" not found.
sv: Temakatalog "%s" ej funnen.

en: There was a problem adding "%s" to the system: %s
sv: Problem med att lägga till "%s" till systemet: %s

en: There was a problem clearing data for user "%s" from the system:
sv: Problem med att rensa information om användare "%s" från systemet:

en: There was a problem removing "%s" from the system:
sv: Problem med att ta bort "%s" från systemet:

en: There was a problem updating "%s": %s
sv: Problem vid uppdatering av "%s": %s

en: There was an error communicating with the ActiveSync server: %s
sv: Det uppstod ett fel vid kommunikation med ActiveSync-servern: %s.

en: There was an error contacting Twitter: %s
sv: Det uppstod ett vid kontakt med Twitter: %s.

en: There was an error in the configuration form. Perhaps you left out a required field.
sv: Det var ett fel i konfigurationsformuläret. Du kanske glömde att fylla i ett obligatoriskt fält.

en: There was an error making the request: %s
sv: Fel vid begäran: %s.

en: There was an error obtaining your Facebook session. Please try again later.
sv: Det uppstod ett fel vid hämtning av din Facebook-session. Var god försök igen senare.

en: There was an error removing global data for %s. Details have been logged.
sv: Det uppstod ett fel vid radering av global data för %s. Detaljer har loggats.

en: There was an error with the requested permissions
sv: Det uppstod ett fel med de begärda rättigheterna

en: This VAT identification number is invalid.
sv: Detta VAT-nummer är ogiltigt.

en: This VAT identification number is valid.
sv: Detta VAT-nummer är giltigt.

en: Thunder
sv: Åska

en: Tickets
sv: Ärenden

en: Time Tracking
sv: Tidsredovisning

en: Time format
sv: Tidsformat

en: Timestamp or unknown
sv: Tidsstämpel eller okänt

en: Timestamps of successful synchronization sessions
sv: Tidstämplar för lyckade synkroniseringssessioner

en: Title
sv: Titel

en: To exclude a particular field form the import or to correct a wrong match select a field in the lists below and hit "Remove pair".
sv: För att exkludera ett specifikt fält från importen eller för att korrigera en felaktig matchning, välj ett fält i listorna nedan och tryck "Ta bort par".

en: To select multiple fields, hold down the Control (PC) or Command (Mac) while clicking.
sv: För att välja flera fält, håll ned Control (på PC) eller Command (på Mac) medan du klickar.

en: Today
sv: Idag

en: Tomorrow
sv: Imorgon

en: Traditional
sv: Traditionell

en: Translations
sv: Översättningar

en: Turkish (ISO-8859-9)
sv: Turkiska (ISO-8859-9)

en: Tweet
sv: Kvitter

en: Twitter Integration
sv: Twitterintegration

en: Twitter Timeline
sv: Twitter tidslinje

en: Twitter Timeline for %s
sv: Twitter tidslinje för %s

en: U.V. index:
sv: UV-index:

en: Unable to contact Twitter. Please try again later. Error returned: %s
sv: Ej möjligt att kontakta Twitter. Var god försök igen senare. Felmeddelande: %s

en: Unable to delete "%s": %s.
sv: Kan inte radera "%s": %s

en: Unable to set like.
sv: Ej möjligt att gilla.

en: Undo Changes
sv: Ångra ändringar

en: Unfiled
sv: Ej kategoriserad

en: Units
sv: Enheter

en: Unknown location provided.
sv: Okänd plats angiven.

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update %s
sv: Uppdatera %s

en: Update %s schema
sv: Uppdatera schema %s

en: Update all DB schemas
sv: Uppdatera alla databas-scheman

en: Update all configurations
sv: Uppdatera alla konfigurationer

en: Update user
sv: Uppdatera användare

en: Updated "%s".
sv: Uppdaterade "%s".

en: Updated schema for %s.
sv: Uppdaterade schema för "%s".

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Uploaded all application configuration files to the server.
sv: Alla applikationskonfigurationer laddades upp till servern.

en: Use if name/password is different for IMSP server.
sv: Använd om namn/lösenord ej är lika för IMSP servern.

en: User
sv: Användare

en: User Administration
sv: Användaradministration

en: User Agent:
sv: Användarklient:

en: User Name
sv: Användarnamn

en: User Registration
sv: Användarregistrering

en: User Registration has been disabled for this site.
sv: Användarregistrering har avaktiverats för denna plats.

en: User Registration is not properly configured for this site.
sv: Användarregistrering är ej korrekt konfigurerad för denna plats.

en: User account not found
sv: Användarkonto hittades inte

en: User to add:
sv: Användare att lägga till:

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Users
sv: Användare

en: Users in the system:
sv: Användare i systemet:

en: VAT id number verification
sv: VAT-nummerverifikation

en: VAT identification number:
sv: VAT-nummer:

en: VAT number
sv: VAT-nummer

en: Variable
sv: Varierande

en: Version Check
sv: Versionkontroll

en: Version Control
sv: Versionhantering

en: Very High
sv: Mycket hög

en: Vietnamese (VISCII)
sv: Vietnamesiska (VISCII)

en: View an external web page
sv: Visa en extern hemsida

en: Visibility
sv: Sikt

en: Visibility:
sv: Sikt:

en: Warning
sv: Varning

en: Weather
sv: Väder

en: Weather Forecast
sv: Väderprognos

en: Weather data provided by
sv: Väderdata tillhandahålls av

en: Web Site
sv: Hemsida

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Welcome, %s
sv: Välkommen, %s

en: What application should %s display after login?
sv: Vilken applikation skall %s visa efter inloggning?

en: What are you working on now?
sv: Vad arbetar du med nu?

en: What is the delimiter character?
sv: Vilket är avgränsningstecknet?

en: What is the quote character?
sv: Vilket är tecknet för citerad text?

en: What's on your mind?
sv: Vad tänker du på?

en: Which day would you like to be displayed as the first day of the week?
sv: Vilken dag vill du ska visas som första dagen i veckan?

en: Which phases
sv: Vilka faser

en: Width of the %s menu on the left:
sv: Bredd för menyn %s till vänster?

en: Wind
sv: Vind

en: Wind Early
sv: Tidig vind

en: Wind Late
sv: Sen vind

en: Wind speed in knots
sv: Vindhastighet i knop

en: Wind:
sv: Vind:

en: Wind:
sv: Vind:

en: Wipe
sv: Radera

en: Wipe is pending
sv: Avvaktar radering

en: Wisdom
sv: Visdom

en: Work
sv: Arbete

en: X-Ref
sv: Korsreferens

en: Yes, I Agree
sv: Ja, jag samtycker

en: You and %d other person likes this | You and %d other people like this
sv[0]: Du och %d till gillar detta
sv[1]: Du och %d andra gillar detta

en: You are not allowed to add groups.
sv: Du har inte behörighet lägga till grupper.

en: You are not allowed to add shares.
sv: Du har inte behörighet att lägga till delningar.

en: You are not allowed to change groups.
sv: Du har inte behörighet att ändra grupper.

en: You are not allowed to change shares.
sv: Du har inte behörighet att ändra delningar.

en: You are not allowed to delete groups.
sv: Du har inte behörighet ta bort grupper.

en: You are not allowed to delete shares.
sv: Du har inte behörighet att ta bort delningar.

en: You are not allowed to list groups of shares.
sv: Du har inte behörighet att lista delningsgrupper.

en: You are not allowed to list share permissions.
sv: Du har inte behörighet lista delningsbehörigheter.

en: You are not allowed to list shares.
sv: Du har inte behörighet lista delningar.

en: You are not allowed to list users of groups.
sv: Du har inte behörighet att lista gruppanvändare.

en: You are not allowed to list users of shares.
sv: Du har inte behörighet delningsanvändare.

en: You can also check your Facebook settings in your %s.
sv: Du kan även kontrollera dina Facebook-inställningar i din %s.

en: You did not agree to the Terms of Service agreement, so you were not allowed to login.
sv: Eftersom du inte godkänt användningsvillkoren får du inte logga in.

en: You have been logged out.
sv: Du är utloggad.

en: You have denied the requested permissions.
sv: Du har nekat de begärda rättigheterna.

en: You have not properly connected your Facebook account with Horde. You should check your Facebook settings in your %s.
sv: Du har inte kopplat ditt Facebook-konto till Horde korrekt. Du bör kontrollera dina Facebook-inställningar i din %s.

en: You have not properly connected your Twitter account with Horde. You should check your Twitter settings in your %s.
sv: Du har inte kopplat ditt Twitter-konto till Horde korrekt. Du bör kontrollera dina Twitter-inställningar i din %s.

en: You like this
sv: Du gillar detta

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
sv: Du måste beskriva problemet innan du kan skicka problemrapporten.

en: You must select an server to be deleted.
sv: Du måste ange en server som skall raderas.

en: You must specify a username to clear out.
sv: Du måste ange ett användarnamn som skall rensas.

en: You must specify a username to remove.
sv: Du måste ange ett användarnamn som skall raderas.

en: You must specify the username to add.
sv: Du måste ange ett användarnamn som skall läggas till.

en: You must specify the username to update.
sv: Du måste ange ett användarnamn som skall uppdateras.

en: Your Email Address
sv: Din e-postadress

en: Your Information
sv: Din information

en: Your Internet Address has changed since the beginning of your session. To protect your security, you must login again.
sv: Din Internetadress har ändrats sedan du startade din session. För din säkerhet måste du logga in igen.

en: Your Name
sv: Ditt namn

en: Your authentication backend does not support adding users. If you wish to use Horde to administer user accounts, you must use a different authentication backend.
sv: Din användardatabas stödjer inte upplägg av användare, Om du önskar använda Horde för att administrera användarkonton så måste du använda en annan användardatabas.

en: Your authentication backend does not support listing users, or the feature has been disabled for some other reason.
sv: Din användardatabas stödjer inte listning av användare, eller så är funktionen avstängd.

en: Your browser appears to have changed since the beginning of your session. To protect your security, you must login again.
sv: Du verkar ha bytt webläsare sedan början av din session. För din säkerhet måste du logga in igen.

en: Your browser does not support this feature.
sv: Din webläsare stödjer inte den här funktionen.

en: Your current time zone:
sv: Din nuvarande tidszon:

en: Your full name:
sv: Ditt fullständiga namn:

en: Your login has been locked.
sv: Ditt konto har blivit låst.

en: Your login has expired.
sv: Din inloggning har upphört att gälla.

en: Your new password for %s is: %s
sv: Ditt nya lösenord för %s är: %s

en: Your password has been reset
sv: Ditt lösenord har blivit återställt

en: Your password has been reset, but couldn't be sent to you. Please contact the administrator.
sv: Ditt lösnord har återställts, men kunde inte skickas till dig. Var god kontakta administratören.

en: Your password has been reset, check your email and log in with your new password.
sv: Ditt lösnord har återställts, kontrollera din epost och logga in med ditt nya lösenord.

en: Your password has expired
sv: Ditt lösenord har upphört att gälla

en: Your password has expired.
sv: Ditt lösenord har upphört att gälla.

en: Your remote servers:
sv: Dina fjärrservrar:

en: Your session has expired. Please login again.
sv: Din %s session har upphört att gälla. Var god logga in igen.

en: [Problem Report]
sv: [Problemrapport]

en: [Unknown]
sv: [Okänd]

en: _Alarms
sv: _Alarm

en: _Configuration
sv: Konfiguration

en: _Groups
sv: _Grupper

en: _Home
sv: _Hem

en: _Locks
sv: _Lås

en: _Permissions
sv: _Behörigheter

en: _Users
sv: _Användare

en: attachment
sv: bilaga

en: calm
sv: lugnt

en: falling
sv: fallande

en: from the %s (%s) at %s %s
sv: från den %s (%s) kl %s %s

en: gusting
sv: byar

en: preferences
sv: inställningar

en: rising
sv: stigande

en: show differences
sv: visa skillnader

en: steady
sv: stadigt

en: type the password twice to confirm
sv: ange lösenordet två gånger för att bekräfta

en: unified
sv: sammanslagen

en: weather
sv: väder
