Horde 5.2.15 - en to tr translation catalogue (831 entries)

en: "%s" was added to the groups system.
tr: "%s" grup sistemine eklendi.

en: "%s" was added to the permissions system.
tr: "%s" izin sistemine eklendi.

en: "%s" was not created: %s.
tr: "%s" yaratılamadı: %s.

en: %.2fMB used of %.2fMB allowed (%.2f%%)
tr: %.2fMB kullanıyor. İzin verilen %.2fMB . (%.2f%%)

en: %d %s and %s
tr: %d %s ve %s

en: %d days until your password expires.
tr: Şifrenizin son kullanım tarihine %d gün kaldı.

en: %d minutes
tr: %d dakika

en: %d person likes this | %d persons like this
tr[0]: %d kişi bunu beğendi
tr[1]: %d kişi bunu beğendi

en: %d to %d of %d
tr: %d den %d e. toplam: %d

en: %d-day forecast
tr: %d-günlük hava tahmini

en: %s - Notice
tr: %s - Uyarı

en: %s Configuration
tr: %s Yapılandırma

en: %s Tasks - Confirmation
tr: /%s Görevler - Onaylama

en: %s Terms of Agreement
tr: %s Kullanım Koşulları

en: %s at %s %s
tr: %s de %s %s

en: %s can interact with your Twitter account
tr: %s, Twitter hesabınızla etkileşimde bulunabilir.

en: %s cannot read information about your Facebook friends.
tr: %s, Facebook arkadaşlarınızla ilgili bilgileri okuyamıyor.

en: %s cannot read your stream messages and various other Facebook data items.
tr: %s, akış iletilerinizi ve diğer çeşitli Facebook veri öğelerini okuyamıyor.

en: %s cannot set your status messages or publish other content to Facebook.
tr: %s, durum iletilerinizi ayarlayamıyor veya başka içeriği Facebook'a yayınlayamıyor.

en: %s is ready to perform the tasks below. Select each operation to run at this time.
tr: %s aşağıdaki görevleri yapmaya hazır. Şimdi yapılacak işlemleri seçin.

en: , gusting %s %s
tr: , fırtınalı %s %s

en: , variable from %s to %s
tr: , değişim %s -> %s

en: 1 Day
tr: 1 Gün

en: 1 Month
tr: 1 Ay

en: 1 Week
tr: 1 Hafta

en: 12 Hour Format
tr: 12'lik Saat Biçimi

en: 2 Weeks
tr: 2 Hafta

en: 24 Hour Format
tr: 24'lük Saat Biçimi

en: 24 hours
tr: 24 saat

en: 24-hour format
tr: 24'lük saat biçimi

en: 3 Days
tr: 3 Gün

en: A device wipe has been requested. Device will be wiped on next syncronization attempt.
tr: Bir cihaz temizleme isteği gönderildi. Cihaz bir sonraki senkronizasyon girişiminde temizlenecek.

en: A newer version (%s) exists.
tr: Daha yeni bir sürüm (%s) var.

en: A remote wipe for device id %s has been initiated. The device will be wiped during the next synchronisation.
tr: Cihaz kimliği %s için uzaktan cihaz temizleme başlatıldı. Cihaz bir sonraki eşleşme sırasında temizlenecek.

en: AM/PM
tr: Öğleden Önce / Öğleden Sonra

en: Account Information
tr: Hesap Bilgileri

en: Actions
tr: İşlemler

en: ActiveSync Administration
tr: ActiveSync Yönetimi

en: ActiveSync Devices
tr: ActiveSync Cihazları

en: ActiveSync not activated.
tr: ActiveSync etkinleştirilmedi.

en: Add
tr: Ekle

en: Add Content
tr: İçerik Ekle

en: Add Here:
tr: Buraya Ekle:

en: Add Members
tr: Üye Ekle

en: Add a group
tr: Grup Ekle

en: Add a new user:
tr: Yeni kullanıcı ekle:

en: Add new alarm
tr: Yeni alarm ekle

en: Add pair
tr: Eş ekle

en: Add user
tr: Kullanıcı ekle

en: Added "%s" to the system, but could not add additional signup information: %s.
tr: "%s" sisteme eklendi, fakat ek giriş bilgileri eklenemedi: %s.

en: Added "%s" to the system. You can log in now.
tr: "%s" sisteme eklendi. Giriş yapabilirsiniz.

en: Adding users is disabled.
tr: Kullanıcı ekleme devre dışı.

en: Address
tr: Adres

en: Address Book
tr: Adres Defteri

en: Administration
tr: Yönetim

en: Alarm end
tr: Alarm sonu

en: Alarm methods
tr: Alarm yöntemi

en: Alarm start
tr: Alarm başlangıcı

en: Alarm text
tr: Alarm metni

en: Alarm title
tr: Alarm başlığı

en: Alarms
tr: Alarmlar

en: Alarms have been disabled in the configuration
tr: Alarmlar konfigürasyonda devde dışı bırakıldı.

en: All
tr: Tümü

en: All Authenticated Users
tr: Oturum açmış tüm kullanıcılar

en: All policy keys successfully reset.
tr: Tüm policy anahtarları başarıyla sıfırlandı.

en: All state removed for your ActiveSync devices. They will resynchronize next time they connect to the server.
tr: Tüm durumlar ActiveSync aygıtlarınız için kaldırıldı. Sunucuya bir dahaki sefere bağlandıklarında tekrar eşleşecekler.

en: All synchronization sessions deleted.
tr: Tüm eşleşme oturumları silindi.

en: Allow alphanumeric
tr: Alfanumerik izin ver

en: Allow any
tr: Herhangi birine izin ver

en: Allow non-provisionable devices
tr: Sağlanamayan cihazlara izin ver

en: Allow only numeric
tr: Yalnızca numerik izin ver

en: Alternate IMSP Login
tr: İkincil IMSP Girişi

en: Alternate IMSP Password
tr: İkincil IMSP Şifresi

en: Alternate IMSP Username
tr: İkincil IMSP Kullanıcı Adı

en: Alternate email address
tr: İkinci eposta adresi

en: Answer
tr: Cevap

en: Application
tr: Uygulama

en: Application Context
tr: Uygulama Bağlamı

en: Application is ready.
tr: Uygulama Hazır.

en: Approve
tr: Onayla

en: Arabic (Windows-1256)
tr: Arapça (Windows-1256)

en: Are you sure you want to delete '%s'?
tr: '%s'i silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove the signup request for "%s"?
tr: "%s" için kayıt olma talebi iptal edilecek. Emin misiniz?

en: Are you sure you wish to delete "%s"?
tr: "%s" i silmek istediğinize emin misiniz?

en: Armenian (ARMSCII-8)
tr: Ermenice (ARMSCII-8)

en: Art
tr: Sanat

en: Ascii Art
tr: Ascii Sanatı

en: At least one database schema is outdated.
tr: En az bir veritabanı şeması güncel değil.

en: Attachment
tr: Ek

en: Attachment Download
tr: Ek İndirme

en: Attempt to delete a non-existent group.
tr: Var olmayan bir grubu silme girişimi.

en: Attempt to delete a non-existent permission.
tr: Var olmayan bir izni silme girişimi.

en: Attempt to edit a non-existent permission.
tr: Var olmayan bir grubu düzenleme girişimi.

en: Attempt to edit a non-existent share.
tr: Var olmayan bir paylaşımı düzenleme girişimi.

en: Authenticated Applications
tr: Yetkilendirilmiş Uygulamalar

en: Authorize
tr: Yetki

en: Authorize Access to Friends Data
tr: Arkadaş Verileri Erişimine Yetki

en: Authorize Publish
tr: Yayınlama Yetkisi

en: Authorize Read
tr: Okuma Yetkisi

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Available fields:
tr: Kullanılabilit alanlar:

en: BOFH Excuses
tr: BOFH Açıklamaları

en: Baltic (ISO-8859-13)
tr: Baltık (ISO-8859-13)

en: Basic
tr: Temel

en: Block
tr: Engelle

en: Block Settings
tr: Blok Ayarları

en: Block Type
tr: Blok Tipi

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: Both
tr: Her İkisi

en: Bottom
tr: Alt

en: Browser
tr: Tarayıcı

en: Cached Heartbeat (seconds)
tr: Önbelleklenmiş Kalpatışı (saniye)

en: Calendar
tr: Takvim

en: Camera
tr: Kamera

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel Problem Report
tr: Sorun Raporunu İptal Et

en: Cancel Wipe
tr: Silmeyi iptal et

en: Cannot reset password automatically, contact your administrator.
tr: Otomatik olarak şifre sıfırlanamadı, sistem yönetisi ile görüşünüz.

en: Categories and Labels
tr: Kategoriler ve Etiketler

en: Celtic (ISO-8859-14)
tr: Keltik (ISO-8859-14)

en: Central European (ISO-8859-2)
tr: Orta Avrupa (ISO-8859-2)

en: Change
tr: Değiştir

en: Change Location
tr: Konumu Değiştir

en: Change Your Password
tr: Şifre Değiştirme

en: Change your personal information.
tr: Kişisel bilgileri değiştir

en: Changing your password is not supported with the current configuration.  Contact your administrator.
tr: Geçerli yapılandırma, şifre değiştirmeyi desteklemiyor. Lütfen sistem yöneticiniz ile temasa geçiniz.

en: Check
tr: İşaretle

en: Check for newer versions
tr: Yeni sürümü kontrol et

en: Checking
tr: Kontrol ediyor

en: Chinese Simplified (GB2312)
tr: Basitleştirilmiş Çince (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
tr: Geleneksel Çince (Big5)

en: Choose %s
tr: %s seç

en: Choose how to display dates (abbreviated format):
tr: Tarih biçimini seçin (kısaltılmış gösterim):

en: Choose how to display dates (full format):
tr: Tarih biçimini seçin (uzun gösterim):

en: Choose how to display times:
tr: Zaman biçimini seçin:

en: Class
tr: Sınıf

en: Clear Query
tr: Sorguyu temizle

en: Clear out user: %s
tr: Kullanıcıyı temizle: %s

en: Clear user
tr: Kullanıcı temizle

en: Clear user data
tr: Kullanıcı verisini temizle

en: Click on one of your selected address books and then select all fields to search.
tr: Seçili adres defterlerinizden birine tıklayın ve aramak için tüm alanları seçin.

en: Click to Continue
tr: Devam etmek için tıklayın

en: Client Anchor
tr: İstemci Çapası

en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

en: Clouds
tr: Bulutlar

en: Codeword frequency
tr: Kod sözcük frekansı

en: Collapse
tr: Daralt

en: Collection id
tr: Koleksiyon kimliği

en: Color Picker
tr: Renk Seçici

en: Comics
tr: Karikatürler

en: Command
tr: Komut

en: Command Shell
tr: Komut Kabuğu

en: Comments: %d
tr: Yorum: %d

en: Common Name
tr: Yaygın İsim

en: Computers
tr: Bilgisayarlar

en: Condition
tr: Durum

en: Conditions
tr: Koşullar

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Configuration Differences
tr: Yapılandırma Farkları

en: Configuration for syncing with PDAs, Smartphones and Outlook.
tr: PDAs, Smartphones ve Outlook ile eşleme yapılandırması

en: Configuration is out of date.
tr: Yapılandırma güncel değil.

en: Configuration upgrade scripts available
tr: Yapılandırma yükseltme betikleri bulundu

en: Configure %s
tr: Yapılandır:%s

en: Confirm Password
tr: Paraloyı Doğrula

en: Continue
tr: Devam

en: Cookie
tr: Çerez

en: Could not connect to server "%s" using FTP: %s
tr: Sunucu "%s"'e FTP kullanılarak bağlanılamadı: %s

en: Could not contact server. Try again later.
tr: Sunucuyla iletişime geçilemedi. Lütfen tekrar deneyin.

en: Could not delete configuration upgrade script "%s".
tr:  "%s" yapılandırma yükseltme betiği silinemedi.

en: Could not find authorization for "%s" to interact with your Facebook account. This means that either you have not yet authorized your Facebook account to interact with "%s", or your authorization has expired and must be renewed.
tr: Facebook hesabınızla etkileşim kurmak için "%s" için yetkilendirme bulunamadı. Bu, Facebook hesabınızda "%s" ile etkileşim kurmaya henüz izin vermediğiniz veya yetkinizin süresinin dolduğu ve yenilenmesi gerektiği anlamına gelir.

en: Could not find authorization for %s to interact with your Twitter account
tr: Twitter hesabınızla etkileşim kurmak için %s için yetkilendirme bulunamadı.

en: Could not reset the password for the requested user. Some or all of the details are not correct. Try again or contact your administrator if you need further help.
tr: İstenen kullancı için şifre sıfırlanamadı. Bazı ayrıntılar doğru değil. Yeniden deneyin yada daha fazla yardım için sistem yöneticinizle görüşün.

en: Could not revert configuration.
tr: Yapılandırma geri döndürülemedi..

en: Could not save a backup configuation: %s
tr: Yedek bir yapılandırma kaydedilemedi: %s

en: Could not save configuration upgrade script to: "%s".
tr:  "%s" yapılandırma yükseltme betiği kaydfedilemedi.

en: Could not save the configuration file %s. Use one of the options below to save the code.
tr: %s konfigürasyon dosyası kaydedilemedi. Kaydetmek için aşağıdaki seçeneklerden birini kullanın.

en: Could not save the configuration file %s. You can either use one of the options to save the code back on %s or copy manually the code below to %s.
tr: Yapılandırma dosyası %s kaydedilemedi. Bu durumda, kodu tekrar %s içine kaydetmek yada takip eden kodu el ile %s içine kopyalamak, seçeneklerini kullanabilirsiniz.

en: Could not write configuration for "%s": %s
tr: "%s" için yapılandırma yazılamadı: %s

en: Country
tr: Ülke

en: Create
tr: Yarat

en: Create New Identity
tr: Yeni Kimlik Yarat

en: Current 4 Phases
tr: Şu Andaki 4 Evre

en: Current Alarms
tr: Şu Andaki Alarmlar

en: Current Locks
tr: Şu Andaki Kilitlemeler

en: Current Sessions
tr: Şu Andaki Oturumlar

en: Current Time
tr: Şu Andaki Zaman

en: Current Weather
tr: Şu Andaki Hava Durumu

en: Current condition
tr: Şu Andaki Şartlar:

en: Cyrillic (KOI8-R)
tr: Kiril (Windows-1251)

en: Cyrillic (Windows-1251)
tr: Kiril (Windows-1251)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
tr: Kiril/Ukrayna (KOI8-U)

en: DB access is not configured.
tr: Veritabanı erişimi henüz yapılandırılmadı.

en: DD
tr: GG

en: Data
tr: Veri

en: Database
tr: Veritabanı

en: Database migration files not found. Please check PEAR's data_dir configuration setting.
tr: Veritabanı taşıma dosyaları bulunamadı. Lütfen PEAR data_dir konfigürasyon ayarlarını kontrol ediniz.

en: Date
tr: Tarih

en: Date Received
tr: Geliş Tarihi

en: Date: %s; time: %s
tr: Tarih: %s; zaman: %s

en: Day
tr: Gün

en: Default
tr: varsayılan

en: Default Color
tr: varsayılan Renk

en: Default Shell
tr: Varsayılan Kabuk

en: Default charset for sending e-mail messages:
tr: Eposta gönderilirken kullanılacak varsayılan karakter seti:

en: Default location to use for location-aware features.
tr: Konum-bildirim özellikleri için kullanılacak varsayılan konum.

en: Definitions
tr: Tanımlar

en: Delete
tr: Sil

en: Delete "%s"
tr: Sil: "%s"

en: Delete All SyncML Data
tr: Tüm SyncML Eşleme Verisini Sil

en: Delete Group
tr: Grup Sil

en: Deleted configuration upgrade script "%s".
tr: Yapılandırma yükseltme betiği "%s" sil.

en: Deleted synchronization session for device "%s" and database "%s".
tr: Aygıt "%s" ve veritabanı "%s" için oturum eşlemeyi sil.

en: Describe the Problem
tr: Sorunu Tanımlayın

en: Development
tr: Gelişim

en: Device
tr: Aygıt

en: Device Id
tr: Cihaz Kimliği

en: Device Information
tr: Cihaz Bilgisi

en: Device Management
tr: Cihaz Yönetimi

en: Device Type
tr: Cihaz Tipi

en: Device encryption
tr: Cihaz şifrelemesi

en: Device is Blocked.
tr: Cihaz Engellendi.

en: Device is Wiped. Remove device state to allow device to reconnect.
tr: Cihaz Temizlenmiş. Cihazın yeniden bağlanabilmesi için cihazın durumunu kaldırın.

en: Device successfully removed.
tr: Cihaz başarıyla kaldırıldı.

en: Device wipe successfully canceled.
tr: Cihaz temizlenmesi başarıyla iptal edildi.

en: Dew Point
tr: Çiğ Noktası

en: Dew Point for last hour:
tr: Son saat için Çiğ Noktası:

en: Dew point
tr: Çiğ Noktası

en: Disable
tr: Devredışı bırak

en: Disable (not recommended)
tr: Devre Dışı Bırak (önerilmez)

en: Display 24-hour times?
tr: 24 saatlik zaman mı gösterilsin?

en: Display Preferences
tr: Seçenekleri Göster

en: Display detailed forecast
tr: Detaylı tahmini görüntüle

en: Display forecast (TAF)
tr: Hava tahminini görüntüle (TAF)

en: Does the first row contain the field names? If yes, check this box:
tr: İlk satır alan adlarını içeriyor mu? Evet ise bu kutuyu seçin:

en: Don't have an account? Sign up.
tr: Hesabınız yok mu? Kayıt olun.

en: Download %s
tr: %s indir

en: Download generated configuration as PHP script.
tr: Oluşturulan yapılandırmayı PHP betiği olarak indir.

en: Drugs
tr: İlaçlar

en: Dynamic
tr: Dinamik

en: EU VAT identification
tr: AB KDV tanımlaması

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit "%s"
tr: Düzenle "%s"

en: Edit Preferences for
tr: Seçenekleri düzenle:

en: Edit permissions
tr: İzin Değiştirme

en: Edit permissions for "%s"
tr: "%s" için izinleri düzenle

en: Education
tr: Eğitim

en: Email Address
tr: Elektronik Posta Adresi

en: Enable
tr: Etkin

en: End Time
tr: Bitiş Zamanı

en: English
tr: İngilizce

en: Enter a name for the new category:
tr: Yeni kategori için bir isim girin:

en: Error connecting to Facebook. Details have been logged for the administrator.
tr: Facebook'a bağlanırken hata oluştu. Ayrıntılar yönetici için günlüklere kaydedildi.

en: Error connecting to Twitter. Details have been logged for the administrator.
tr: Twitter'a bağlanırken hata oluştu. Ayrıntılar yönetici için günlüklere kaydedildi.

en: Error connecting to Twitter: %s Details have been logged for the administrator.
tr: Twitter bağlantısında hata: %s Detaylar yönetici için günlüklere kaydedildi.

en: Error deleting synchronization session:
tr: Eşleme oturumu silinirken hata:

en: Error deleting synchronization sessions:
tr: Eşleme oturumları silinirken hata:

en: Error updating password: %s
tr: Şifre güncellenirken hata : %s

en: Ethnic
tr: Etnik

en: Every 15 minutes
tr: Her 15 dakika

en: Every 2 minutes
tr: Her 2 dakika

en: Every 30 seconds
tr: Her 30 saniye

en: Every 5 minutes
tr: Her 5 dakika

en: Every half hour
tr: Her yarım saat

en: Every hour
tr: Her saat

en: Every minute
tr: Her dakika

en: Example values:
tr: Örnek değerler:

en: Execute
tr: Çalıştır

en: Expand
tr: Genişlet

en: Extra Large
tr: Çok Büyük

en: FTP upload of configuration
tr: Yapılandırmanın FTP yüklemesi

en: Facebook Integration
tr: Facebook Entegrasyonu

en: Failed unlock attempts before device is wiped
tr: Cihaz temizlenmeden önce kilit açma denemeleri başarısız oldu

en: Favorite
tr: Sık Kullanılan

en: Feed
tr: Besleme

en: Feed Address
tr: Besleme Adresi

en: Feels Like
tr: Hissediliyor

en: Fields to search
tr: Arama Alanları

en: File Manager
tr: Dosya Yöneticisi

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: First Half
tr: İlk Yarı

en: First Quarter
tr: İlk Çeyrek

en: Food
tr: Yemek

en: Forecast (TAF)
tr: Tahmin (TAF)

en: Forecast Days (note that the returned forecast returns both day and night; a large number here could result in a wide block)
tr: Tahmin Günleri (Not: Geri dönülecekler hem gün hem gece olarak dönülecek; )büyük bir sayı geniş bir öbekle sonuçlanacaktır)

en: Forgot your password?
tr: Şifrenizi mi unuttunuz?

en: Forms
tr: Formlar

en: Fortune
tr: Deyiş

en: Fortune type
tr: Deyiş türü

en: Fortunes
tr: Deyişler

en: Fortunes 2
tr: Deyişler 2

en: Forums
tr: Forumlar

en: Friends enabled.
tr: Arkadaşlar etkin.

en: From the %s (%s &deg;) at %s %s
tr: %s (%s &deg;) 'den %s 'de %s

en: From the %s at %s %s
tr: %s'den %s %s de

en: Full Description
tr: Tam Betimleme

en: Full Moon
tr: Dolunay

en: Full Name
tr: Açık Ad

en: Generate %s Configuration
tr: %s Yapılandırmasını Oluştur

en: Generated Code
tr: Oluşturulan Kod

en: Get More
tr: Daha Fazla

en: Global Preferences
tr: Genel Seçenekler

en: Go
tr: Git

en: Google Search
tr: Google Arama

en: Greek (ISO-8859-7)
tr: Yunanca (ISO-8859-7)

en: Group Administration
tr: Grup Yönetimi

en: Group name
tr: Grup Adı

en: Group was not created: %s.
tr: Grup yaratılamadı: %s.

en: Groups
tr: Gruplar

en: Guest Permissions
tr: Konuk İzinleri

en: HTML Email
tr: HTML E-posta

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
tr: İbranice (ISO-8859-8-I)

en: Height
tr: Yükseklik

en: Height of stream content (width automatically adjusts to block)
tr: Akış içeriğinin yüksekliği (genişlik otomatik olarak engellenir)

en: Help
tr: Yardım

en: Help _Topics
tr: Yardım _Başlıkları

en: Hemisphere
tr: Yarıküre

en: Here is the beginning of the file:
tr: Dosyanın başlangıcı:

en: Hide Advanced Preferences
tr: Gelişmiş Seçenekleri Gizle

en: Hide Results
tr: Sonuçları Gizle

en: Home Directory
tr: Ev Dizini

en: How many fields (columns) are there?
tr: Kaç alan (kolon) var?

en: How many seconds before we check for new articles?
tr: Yeni makale kontrolleri arası kaç saniye olsun?

en: Humidity
tr: Nem

en: Humorists
tr: Mizahçılar

en: Icons for %s
tr: %s için simgeler

en: Identity to use when sending email via ActiveSync.
tr: ActiveSync ile e-posta gönderirken kullanılacak kimlik.

en: Identity's name:
tr: Kimliğin adı:

en: Import, Step %d
tr: İçeri Aktar, Adım %d

en: Imported field: %s
tr: İçeri aktarılan alan: %s

en: Imported fields:
tr: İçeri aktarılan alanlar:

en: In reply to:
tr: Cevap olarak:

en: In the lists below select both, a field imported from the source file at the left, and the matching field available in your address book at the right. Then hit "Add pair" to mark them for the import. Once your are finished hit "Next".
tr: Aşağıdaki listeden, solda kaynak dosyadaki alanı ve sağda bununla eşleşen adres defteri alanını seçiniz. Daha sonra "İkili Ekle" butonuna tıklayarak, ikilileri içeri taşımak için işaretleyiniz. Bitirince "Devam" butonuna tıklayınız.

en: Incorrect username or alternate address. Try again or contact your administrator if you need further help.
tr: Yanlış kullanıcı adı veya öteki adres.Yeniden deneyin veya daha fazla yardım için yöneticinizle görüşün.

en: Individual Users
tr: Bireysel Kullanıcılar

en: Information
tr: Bilgi

en: Inherited Members
tr: Miras Üyelikler

en: Invalid VAT identification number format.
tr: Geçersiz KDV tanımlama numarası biçimi.

en: Invalid action %s
tr: geçersiz işlem %s

en: Invalid application.
tr: Geçersiz uygulama.

en: Invalid hash.
tr: Geçersiz hash.

en: Invalid parent permission.
tr: Geçersiz üst izin.

en: Inventory
tr: Envanter

en: Japanese (ISO-2022-JP)
tr: Japonca (ISO-2022-JP)

en: JavaScript is either disabled or not available on your browser. You are restricted to the minimal view.
tr: JavaScript, tarayıcıda devre dışı bırakılmış veya mevcut değil. Minimal görünümle sınırlandırıldınız.

en: Just now...
tr: Sadece şimdi...

en: Kernel Newbies
tr: Çekirdek Acemileri

en: Keyword
tr: Anahtar Kelime

en: Kids
tr: Çocuklar

en: Korean (EUC-KR)
tr: Korece (euc-KR)

en: Language
tr: Dil

en: Large
tr: Geniş

en: Last Half
tr: Son Dördün

en: Last Password Change
tr: Son Şifre Değişimi

en: Last Quarter
tr: Şişkin Ay

en: Last Sync Time
tr: Son Eşleşme Zamanı

en: Last Updated:
tr: Son Güncelleme:

en: Last login: %s
tr: Son Giriş: %s

en: Last login: %s from %s
tr: Son Giriş: %s zamanında %s üzerinden yapıldı.

en: Last login: Never
tr: Son giriş: Daha önce giriş yapılmadı.

en: Last synckey
tr: Son eşleşme anahtarı

en: Latest
tr: En son

en: Law
tr: Yasa

en: Like
tr: Beğen

en: Limerick
tr: Nükteli Şiir

en: Linux Cookie
tr: Linux Çerezi

en: List Tables
tr: Çizelgeleri Listele

en: Listing alarms failed: %s
tr: Alarm listeleme başarısız oldu: %s

en: Listing locks failed: %s
tr: Kilit listeleme başarısız oldu: %s

en: Listing sessions failed: %s
tr: Oturum listeleme başarısız oldu: %s

en: Listing users failed with this error message: %s
tr: Kullanıcıların listesi bu hata mesajıyla başarısız oldu: %s

en: Listing users failed.
tr: Kullanıcı listeleme başarısız.

en: Listing users is disabled.
tr: Kullanıcı listeleme seçilemez kılındı.

en: Literature
tr: Edebiyat

en: Local time: %s %s (UTC %s)
tr: Yerel zaman: %s %s (UTC %s)

en: Locale and Time
tr: Konum ve Zaman

en: Location
tr: Kunum

en: Lock User
tr: Kullanıcıyı Kilitle

en: Locks
tr: Kilitler

en: Log in
tr: Oturum Aç

en: Log out
tr: Oturumu Kapat

en: Logged in to Facebook
tr: Facebook'ta oturum açtı

en: Login failed because your username or password was entered incorrectly.
tr: Giriş başarısız: Kullanıcı adı yada parola yanlış

en: Login failed.
tr: Giriş başarısız.

en: Login to %s
tr: %s için Oturum Aç

en: Login to Facebook and authorize %s
tr: Facebook'a giriş yapın ve %s yetkilendirin

en: Login to Twitter and authorize %s
tr: Twitter'a giriş yapın ve %s yetkilendirin

en: Logout
tr: Oturumu Kapat

en: Love
tr: Aşk

en: MM
tr: AA

en: Magic
tr: Büyü

en: Mail
tr: Posta

en: Mail Admin
tr: Posta Yöneticisi

en: Manage the list of categories you have to label items with, and colors associated with those categories.
tr: Öğeleri etiketleyeceğiniz kategori listesini ve kategorileri ilişkilendireceğiniz renkleri yönetin.

en: Manage your ActiveSync devices.
tr: ActıceSync aygıtlarınızı yönetin.

en: Matching fields:
tr: Eşleşen alanlar:

en: Max temp last 24 hours:
tr: Son 24 saatteki en yüksek sıcaklık:

en: Max temp last 6 hours:
tr: Son 6 saatteki en yüksek sıcaklık:

en: Maximum Email age
tr: En Yüksek Eposta yaşı

en: Maximum Number of Portal Blocks
tr: En Fazla Portal Bloğu Sayısı

en: Maximum attachment size in bytes
tr: Byte cinsinden en büyük ek boyutu

en: Maximum number of devices
tr: En fazla cihaz sayısı

en: Maximum number of entries to display
tr: En Fazla Girdi Sayısı

en: Medicine
tr: Tıp

en: Medium
tr: Orta

en: Members
tr: Üyeler

en: Mentions
tr: İmalar

en: Metar Weather
tr: Hava Raporu

en: Metric
tr: Metrik

en: Min temp last 24 hours:
tr: Son 24 saatteki en düşük sıcaklık:

en: Min temp last 6 hours:
tr: Son 6 saatteki en düşük sıcaklık:

en: Minimum PIN length
tr: Minimum PIN uzunluğu

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Missing configuration.
tr: Yapılandırma yok.

en: Mobile (Minimal)
tr: Mobil (Minimal)

en: Mobile (No JavaScript)
tr: Mobil (JavaScript Yok)

en: Mobile (Smartphone/Tablet)
tr: Mobil (Akıllı Telefon/Tablet)

en: Mobile Optimized Apps
tr: Mobil Cihazlar için Optimize Edilen Uygulamalar

en: Mode
tr: Mod

en: Module is up-to-date.
tr: Uygulama güncel.

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Moon Phases
tr: Ay Evreleri

en: My Account
tr: Hesabım

en: My Account Information
tr: Hesap Bilgilerim

en: My Facebook Stream
tr: Facebook Akışım

en: My Portal
tr: Portalım

en: My Portal Layout
tr: Portal Düzenim

en: NO, I Do NOT Agree
tr: Kabul etmiyorum

en: NOTE: WIPING A DEVICE MAY RESET IT TO FACTORY DEFAULTS. PLEASE MAKE SURE YOU REALLY WANT TO DO THIS BEFORE REQUESTING A WIPE
tr: NOT: CİHAZIN TEMİZLENMESİ, CİHAZI FABRİKA AYARLARINA DÖNDÜREBİLİR. LÜTFEN TEMİZLEME İSTEĞİ GÖNDERMEDEN ÖNCE BUNU GERÇEKTEN İSTEDİĞİNİZE EMİN OLUNUZ

en: Name
tr: Ad

en: Never
tr: Asla

en: New Category
tr: Yeni Kategori

en: New Moon
tr: Yeni Ay

en: New Username (optional)
tr: Yeni Kullanıcı Adı (Seçimli)

en: New password
tr: Yeni şifre

en: New passwords don't match.
tr: Yeni şifre eşleşmedi.

en: News
tr: Haberler

en: Next
tr: Sonraki

en: Next 4 Phases
tr: Sonraki 4 Evre

en: No Sound
tr: Ses Yok

en: No available configuration data to show differences for.
tr: Farkların gösterilebileceği kullanılabilir yapılandırma verisi yok.

en: No change.
tr: Değişiklik Yok

en: No icons found.
tr: Hiçbir simge bulunamadı.

en: No items to display
tr: Görüntülenecek etkinlik yok

en: No location is set.
tr: Hiçbir yer belirtilmedi.

en: No offensive fortunes
tr: Saldırgan deyiş kullanma

en: No pending signups.
tr: Üye olmak için bekleyen yok.

en: No push while roaming
tr: Dolaşımdayken Push yok

en: No security question has been set. Please contact your administrator.
tr: Güvenlik sorusu ayarlanmadı. Lütfen yöneticinize başvurun.

en: No stable version exists yet.
tr: Henüz kararlı bir sürüm yok.

en: No username specified.
tr: Kullanıcı adı belirtilmedi.

en: No version found in original configuration. Regenerate configuration.
tr: Özgün yapılandırmada sürüm bulunamadı.Yapılandırmayı tekrar üretin.

en: No version found in your configuration. Regenerate configuration.
tr: Özgün yapılandırmanızda sürüm bulunamadı.Yapılandırmayı tekrar üretin.

en: NoSQL indices are ready.
tr: NoSQL indexleri hazır.

en: NoSQL indices for %s
tr: %s için NoSQL indexleri

en: NoSQL indices out of date.
tr: NoSQL indexleri güncel değil.

en: None
tr: Hiçbiri

en: Nordic (ISO-8859-10)
tr: Kuzey Avrupalı (ISO-8859-10)

en: Northern Hemisphere
tr: Kuzey Yarımküre

en: Not Provisioned
tr: Sağlanmamış

en: Notes
tr: Notlar

en: Nothing to browse, go back.
tr: Göz atılacak birşey yok, geri dönün.

en: Number of articles to display
tr: Görüntülenecek makale sayısı

en: Number of seconds to wait to refresh
tr: Yenileme sıklığı (saniye)

en: Object Browser
tr: Nesne Tarayıcısı

en: Object Creator
tr: Nesne Yaratıcısı

en: Offense filter
tr: Saldırganlık süzgeci

en: Office
tr: Ofis

en: Old and new passwords must be different.
tr: Eski ve yeni şifreler farklı olmalı.

en: Old password
tr: Eski şifre

en: Old password is not correct.
tr: Eski şifre doğru değil.

en: Only offensive fortunes
tr: Sadece saldırgan deyişler

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
tr: Bir paylaşımın sahipliğini veya sahibini sadece sisyem yöneticisi veya sahibi değiştirebilir.

en: Operating System
tr: İşletim Sistemi

en: Or enter a user name:
tr: Yada bir kullanıcı adı girin:

en: Other Information
tr: Diğer Bilgiler

en: Other Options
tr: Diğer Seçenekler

en: Others
tr: Diğerleri

en: Owner
tr: Sahip

en: Owner:
tr: Sahip:

en: PHP Code
tr: PHP Kodu

en: PHP Shell
tr: PHP Kabuğu

en: POP/IMAP Email accounts
tr: POP / IMAP E-posta hesapları

en: POSIX extension is missing
tr: POSIX eklentisi yok

en: P_HP Shell
tr: P_HP Kabuğu

en: Password
tr: Şifre

en: Password Complexity
tr: Parola Karmaşıklığı

en: Password changed successfully.
tr: Şifre başarı ile değiştirildi.

en: Passwords must match.
tr: Şifreler eşleşmek zorundadır.

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Pending Signups:
tr: Bekleyen Üyelikler:

en: People
tr: İnsanlar

en: Perform Login Tasks
tr: Giriş Görevlerini Uygula

en: Permission "%s" not deleted.
tr:  "%s" izni silinmedi.

en: Permissions
tr: İzinler

en: Permissions Administration
tr: İzin Yönetimi

en: Personal Information
tr: Kişisel Bilgiler

en: Pets
tr: Evcil Hayvanlar

en: Phone Number
tr: Telefon Numarası

en: Photos
tr: Fotoğraflar

en: Platitudes
tr: Beylik Sözler

en: Please enter a password.
tr: Lütfen bir parola giriniz.

en: Please enter a username.
tr: Lütfen bir kullanıcı adı giriniz.

en: Please provide a summary of the problem.
tr: Lütfen sorunun bir özetini yapın.

en: Please read the following text. You MUST agree with the terms to use the system.
tr: Lütfen aşağıdaki metni okuyunuz. Sistemi kullanma şartlarını KABUL ETMELİSİNİZ.

en: Politics
tr: Politika

en: Position of reply text when replying to email on your device. Note that some devices will always send the citation string at the end of the reply text.
tr: Cihazınızda e-postanızı yanıtlarken cevap metninin konumu. Bazı cihazların yanıt metninin sonundaki atıf dizesini daima göndereceğini unutmayın.

en: Posted %s
tr: %s yayınladı

en: Posted %s via %s
tr: %s, %s ile yayınladı

en: Precipitation for last %d hour:  | Precipitation for last %d hours:
tr[0]: Son %d saat için yağış:
tr[1]: Son %d saat için yağış:

en: Precipitation%schance
tr: Yağış%solasılığı

en: Pressure
tr: Basınç:

en: Pressure at sea level:
tr: Deniz seviyesindeki basınç:

en: Principal
tr: Asıl

en: Problem Description
tr: Sorun Tanımlaması

en: Provisioned
tr: Hazırladı

en: Provisioning
tr: Sağlama

en: Publish enabled.
tr: Yayın etkinleştirildi.

en: Query
tr: Sorgu

en: Quota
tr: Kota

en: Random Fortune
tr: Rastgele Deyiş

en: Read
tr: Okuma

en: Read enabled.
tr: Okuma etkin.

en: Really delete "%s"? This operation cannot be undone.
tr: "%s" gerçekten silinsin mi? Bu işlem geri döndürülemez.

en: Really remove user data for user "%s"? This operation cannot be undone.
tr: Gerçekten "%s" için kullanıcı verilerinin silinmesini istiyor musunuz? Bu işlemin geri dönüşü yoktur.

en: Refresh Dynamic Menu Elements:
tr: Dinamik Menü Öğelerini Yenile:

en: Refresh Portal View:
tr: Portal Görünümünü Yenile:

en: Refresh rate:
tr: Yenileme sıklığı

en: Regular Apps
tr: Düzenli Uygulamalar

en: Remarks
tr: Açıklamalar

en: Remote Host
tr: Uzaktaki Sunucu

en: Remove
tr: Sil

en: Remove pair
tr: Ikiliyi Sil

en: Remove saved script from server's temporary directory.
tr: Kaydedilmiş betiği sunucunu geçici dizininden sil.

en: Remove user
tr: Kullanıcı Sil

en: Remove user: %s
tr: Kullanıcıyı sil: %s

en: Reply
tr: Yanıtla

en: Require PIN
tr: PIN Gerektirir

en: Require S/MIME Encryption
tr: S / MIME Şifrelemesi Gerektirir

en: Require S/MIME Signature
tr: S / MIME İmzası Gerektirir

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset Password
tr: Şifreyi Sıfırla

en: Reset all device state
tr: Tüm cihaz durumlarını sıfırla

en: Reset your password
tr: Şifrenizi Sıfırlayın

en: Restore Last Query
tr: Son Sorguyu Geri Al

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Results for %s
tr: %s için sonuçlar

en: Retweeted by %s
tr: %s tarafından Retweetlendi

en: Retype new password
tr: Yeni şifreyi tekrar yazınız

en: Revert Configuration
tr: Yapılandırmayı Geri Döndür

en: Riddles
tr: Bilmeceler

en: Run
tr: Çalıştır

en: Run Login Tasks
tr: Giriş Görevlerini Uygula

en: SD card
tr: Sd kart

en: SD card encryption
tr: SD kart şifreleme

en: SMS Text messages
tr: SMS Metin mesajları

en: SQL DB schema is out of date.
tr: SQL Veritabanı şeması güncel değil.

en: SQL DB schema is ready.
tr: SQL Veritabanı şeması hazır.

en: SQL Shell
tr: SQL Kabuğu

en: S_QL Shell
tr: S_QL Kabuğu

en: Save
tr: Kaydet

en: Save "%s"
tr: Sakla: "%s"

en: Save and Finish
tr: Kaydet ve Sonlandır

en: Save generated configuration as a PHP script to your server's temporary directory.
tr: Oluşturulan yapılandırmayı PHP betiği olarak sunucunun geçici dizinine kaydet.

en: Saved configuration upgrade script to: "%s".
tr: Yapılandırma yükseltme betiği kaydedildi: "%s".

en: Science
tr: Bilim

en: Scope
tr: Kapsam

en: Sea_rch
tr: A_ra

en: Search
tr: Arama

en: Search:
tr: Ara:

en: Seconds of inactivity before device should lock
tr: Cihaz kilitlenmeden önce etkinliksiz gçeen saniyeler

en: Select a group to add:
tr: Eklenecek grubu seçin:

en: Select a new owner:
tr: Bir sahip seçin:

en: Select a server
tr: Bir sunucu seçin

en: Select a user to add:
tr: Eklenecek kullanıcıyı seçin

en: Select all fields to search when expanding addresses.
tr: Adresleri genişletirken tüm alanları aramak için seç

en: Select the date and time format:
tr: Tarih ve zaman biçimini seçin:

en: Select the date delimiter:
tr: Tarih sınırlayıcısını seçın:

en: Select the date format:
tr: Tarih biçimini seçin:

en: Select the day and time order:
tr: Gün ve zaman sırasını seçin:

en: Select the time delimiter:
tr: Saat sınırlayıcısını seçin:

en: Select the time format:
tr: Saat biçimini seçin:

en: Select your color scheme.
tr: Renk düzeninizi seçin.

en: Select your preferred language:
tr: Tercih ettiğiniz dili seçin:

en: Send Problem Report
tr: Sorun Raporu Gönder

en: Sensor:
tr: Algılayıcı:

en: Server Id
tr: Sunucu Kimliği

en: Server Time
tr: Sunucu Saati

en: Session Administration
tr: Oturum Yönetimi

en: Session Timestamp
tr: Oturum Zaman Damgası

en: Sessions
tr: Oturum

en: Set up integration with your Facebook account.
tr: Facebook hesabınızla entegrasyon kurun.

en: Set up integration with your Twitter account.
tr: Twitter hesabınızla entegrasyon kurun.

en: Set your preferred language, timezone and date preferences.
tr: Tercih ettiğiniz dili, zaman dilimini ve tarih özelliklerini ayarlayın.

en: Set your startup application, color scheme, page refreshing, and other display preferences.
tr: Başlangıç uygulamanızı, renk düzeninizi, sayfa tazeleme, ve diğer görüntü seçeneklerini belirleyin.

en: Several locations possible with the parameter: %s
tr: %s parametresi ile mümkün olan çeşitli yerler:

en: Short Summary
tr: Kısa Özet

en: Should access keys be defined for most links?
tr: Çoğu bağlantı için erişim anahtarı tanımlansın mı?

en: Show
tr: Göster

en: Show Advanced Preferences
tr: Gelişmiş Seçenekleri Göster

en: Show All Preferences Groups
tr: Tüm Seçeneklere Dön

en: Show differences between currently saved and the newly generated configuration.
tr: Halen kayıtlı olan yapılandırma ile yeni yaratılan yapılandırma arasındaki farkları göster.

en: Show extra detail?
tr: Ek detay gösterilsin mi?

en: Show last login time when logging in?
tr: Girişte en son giriş tarihi gösterilsin mi?

en: Skip Login Tasks
tr: Giriş Görevlerini Atla

en: Small
tr: Küçük

en: Snow depth:
tr: Kar Derinliği:

en: Snow equivalent in water:
tr: Yağan karın su eşiti:

en: Songs & Poems
tr: Şarkılar & Şiirler

en: South European (ISO-8859-3)
tr: Güney Avrupa (ISO-8859-3)

en: Southern Hemisphere
tr: Güney Yarımküre

en: Spam
tr: İstenmeyen İleti

en: Sports
tr: Sporlar

en: Standard
tr: Standart

en: Star Trek
tr: Uzay Yolu

en: Start Time
tr: Başlangıç Zamanı

en: State Management
tr: Durum Yöneticisi

en: Status
tr: Durum

en: Status unable to be set.
tr: Durum ayarlanamadı.

en: Stream
tr: Akış

en: Submitted request to add "%s" to the system. You cannot log in until your request has been approved.
tr: "%s" yi sisteme ekleme talebiniz alındı. Talep onaylanana kadar sisteme giriş yapamazsınız.

en: Succesfully connected your Facebook account or updated permissions.
tr: Facebook hesabınıza başarıyla bağlanıldı veya izinleriniz güncellendi.

en: Success
tr: Başarı

en: Successfully added "%s" to the system.
tr: "%s" başarıyla sisteme eklendi.

en: Successfully cleared data for user "%s" from the system.
tr: "%s" kullanıcısının bilgileri başarıyla sistemden temizlendi.

en: Successfully deleted "%s".
tr: "%s" başarıyla silindi.

en: Successfully removed "%s" from the system.
tr: "%s" başarıyla sistemden kaldırıldı.

en: Successfully reverted configuration. Reload to see changes.
tr: Yapılandırma başarıyla geri döndürüldü. Değişiklikleri görmek için yeniden yükleyin.

en: Successfully saved backup configuration.
tr: Yedek yapılandırma başarıyla kaydedildi.

en: Successfully updated "%s"
tr: "%s" başarıyla güncellendi

en: Successfully wrote %s
tr: %s başarıyla yazıldı.

en: Sun Rise
tr: Gün Doğumu

en: Sun Set
tr: Gün batımı

en: Sunday
tr: Pazar

en: Sunrise
tr: Gün doğumu

en: Sunrise/Sunset
tr: Gün doğumu/Gün batımı

en: Sunset
tr: Gün batımı

en: Sync all
tr: Hepsini eşitle

en: Syndicated Feed
tr: Ortak Besleme

en: Tag Cloud
tr: Etiket Bulutu

en: Tasks
tr: Görevler

en: Temp for last hour:
tr: Son saat için sıcaklık:

en: Temperature
tr: Sıcaklık

en: Temperature%s(%sHi%s/%sLo%s)
tr: Sıcaklık%s(%sYük%s/%sAlç%s)

en: Temporarily unable to connect with Facebook, Please try again.
tr: Geçici olarak Facebook ile iletişim kuramıyor Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: Temporarily unable to contact Twitter. Please try again later.
tr: Geçici olarak Twitter ile iletişim kuramıyor Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: Thai (TIS-620)
tr: Tai (TIS-620)

en: The DELETE command completed successfully. A total of %d rows were deleted.
tr: DELETE komutu başarıyla tamamlandı. Toplam %d satır silindi

en: The INSERT command completed successfully.
tr: INSERT komutu başarıyla tamamlandı.

en: The Remote Wipe for device id %s has been cancelled.
tr: Cihaz kimliği %s için Uzaktan Temizleme işlemi iptal edildi.

en: The UPDATE command completed successfully. A total of %d rows were modified.
tr: UPDATE komutu başarıyla tamamlandı. Toplan %d satır değiştirildi.

en: The alarm has been deleted.
tr: Alarm silindi.

en: The alarm has been saved.
tr: Alarm kaydedildi.

en: The configuration for %s cannot be updated automatically. Please update the configuration manually.
tr: %s konfigürsyonu otomatik olarak güncellenemedi. Lütfen konfigürasyonu elle güncelleyiniz.

en: The default e-mail address to use with this identity:
tr: Bu kimlikle kullanılacak varsayılan eposta adresi:

en: The lock has been removed.
tr: Kilit kaldırıldı.

en: The member state service could not be reached in time. Try again later or with a different member state.
tr: Üye ülke hizmetine ulaşılamadı. Daha sonra ya da farklı bir üye seçerek tekrar deneyiniz.

en: The member state service is currently not available. Try again later or with a different member state.
tr: Üye ülke hizmeti şuanda kullanılabilir değil. Daha sonra ya da farklı bir üye seçerek tekrar deneyiniz.

en: The provided country code is invalid.
tr: Belirtilen ülke kodu geçersiz.

en: The service is currently not available. Try again later.
tr: Hizmet şu anda kullanılabilir değil. Daha sonra tekrar deneyin.

en: The service is currently too busy. Try again later.
tr: Hizmet şu anda çok yoğun. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: The signup request for "%s" has been removed.
tr: "%s" için kayıt talebi iptal edildi.

en: The signup request for user "%s" has been removed.
tr: "%s" kullanıcısı için kayıt talebi iptal edildi.

en: The state for device id %s has been reset. It will resynchronize next time it connects to the server.
tr: Cihaz kimliği %s için durum sıfırlandı. Sunucuya bir dahaki sefer bağlandığında tekrar eşlenecek.

en: The test script is currently enabled. For security reasons, disable test scripts when you are done testing (see horde/docs/INSTALL).
tr: Test betikleri aktif. Güvenlik nedenlerinden dolayı, test betiklerini kapatın (bkz: horde/docs/INSTALL)

en: The user "%s" already exists.
tr: "%s" kullanıcısı zaten var.

en: The user "%s" does not exist.
tr: "%s" bulunamadı.

en: There was a problem adding "%s" to the system: %s
tr: "%s"'in sisteme eklenmesinde sorun oluştu: %s

en: There was a problem clearing data for user "%s" from the system:
tr: "%s" kullanıcının verilerinin sistemden silinmesinde sorun var:

en: There was a problem removing "%s" from the system:
tr: "%s" kullanıcısını sistemden çıkartılmasında sorun var:

en: There was a problem updating "%s": %s
tr: "%s" güncellenirken sorun oluştu: %s

en: There was an error communicating with the ActiveSync server: %s
tr: ActiveSync sunucusu ile iletişim kurarken bir hata oluştu: %s

en: There was an error contacting Twitter: %s
tr: Twitter ile iletişim kurarken bir hata oluştu: %s

en: There was an error in the configuration form. Perhaps you left out a required field.
tr: Konfigürasyon dosyasında hata var. Gerekli bir alanı boş bırakmış olabilirsiniz.

en: There was an error making the request: %s
tr: İstekte hata oluştu: %s

en: There was an error obtaining your Facebook session. Please try again later.
tr: Facebook oturumu alınırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: There was an error removing global data for %s. Details have been logged.
tr: %s için genel verileri kaldırırken bir hata oluştu. Ayrıntılar kaydedildi.

en: There was an error with the requested permissions
tr: İstenen izinlerle ilgili bir hata oluştu

en: This VAT identification number is invalid.
tr: Bu KDV numarası geçersiz.

en: This VAT identification number is valid.
tr: Bu KDV numarası geçerli.

en: This will cause all devices to resyncronize all items.
tr: Bu, tüm cihazların tüm öğeleri tekrar senkronize etmesine neden olacaktır.

en: This will cause your devices to resyncronize all items.
tr: Bu, cihazlarınızın tüm öğeleri tekrar eşitlemesine neden olacaktır.

en: Tickets
tr: Biletler

en: Time Tracking
tr: Zaman İzleme

en: Time format
tr: Zaman Biçimi

en: Timestamp or unknown
tr: Zaman bilgisi ya da bilinmiyor

en: Timestamps of successful synchronization sessions
tr: Başarılı eşleşme oturumlarının zaman damgaları

en: Title
tr: Başlık

en: To exclude a particular field form the import or to correct a wrong match select a field in the lists below and hit "Remove pair".
tr: Dışarıdan taşınan veridenki bir alanı tipini almamak için ya da hatalı bir eşlemeyi düzeltmek için, aşağıdaki listeden bir alan seçerek "İkili sil".a tıklayınız.

en: To select multiple fields, hold down the Control (PC) or Command (Mac) while clicking.
tr: Çoklu seçim yapmak için Ctrl (PC) yada Command (Mac) tuşuna basarak seçiniz.

en: Today
tr: Bugün

en: Tomorrow
tr: Yarın

en: Top
tr: Üst

en: Translations
tr: Çeviriler

en: Turkish (ISO-8859-9)
tr: Türkçe (ISO-8859-9)

en: Twitter Integration
tr: Twitter Entegrasyonu

en: Twitter Timeline
tr: Twitter Zaman Çizelgesi

en: Twitter Timeline for %s
tr: %s için Twitter Zaman Çizelgesi

en: Twitter not enabled.
tr: Twitter etkin değil.

en: Unable to delete "%s": %s.
tr: "%s" silinemedi: %s

en: Unable to set like.
tr: Böyle ayarlanamıyor.

en: Unable to validate the request token. Please try your request again.
tr: İstek belirteci doğrulanamadı. Lütfen isteğinizi tekrar deneyin.

en: Unavailable
tr: Kullanım dışı

en: Unblock
tr: Kilidi kaldır

en: Undo Changes
tr: Değişiklikleri Geri Al

en: Unfavorite
tr: Sık kullanılanlardan çıkar

en: Unfiled
tr: Doldurulmamış

en: Units
tr: Birimler

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Unlock
tr: Kilidi kaldır

en: Unsupported action.
tr: Desteklenmeyen eylem.

en: Update
tr: Güncelle

en: Update %s
tr: Güncelle: %s

en: Update %s schema
tr: Güncelle: %s şeması

en: Update all DB schemas
tr: Tüm veritabanı şemalarını güncelle

en: Update all configurations
tr: Tüm yapılandırmaları güncelle

en: Update user
tr: Kullanıcıyı güncelle

en: Updated "%s".
tr: "%s" Güncellendi.

en: Updated schema for %s.
tr: %s şeması güncellendi.

en: Upload
tr: Yükle

en: Uploaded all application configuration files to the server.
tr: Tüm uygulama konfigürasyon dosyaları sunucuya yüklendi.

en: Use Horde Default
tr: Varsayılanı Kullan

en: Use if name/password is different for IMSP server.
tr: Kullanıcı adınız/şifreniz IMSP sunucu için farklı ise kullanın.

en: User
tr: Kullanıcı

en: User Administration
tr: Kullanıcı Yönetimi

en: User Agent
tr: Kullanıcı Aracı

en: User Name
tr: Kullanıcı Adı

en: User Registration
tr: Kullanıcı Kaydı

en: User Registration has been disabled for this site.
tr: Kullanıcı kaydı bu site için devredışı bırakıldı.

en: User Registration is not properly configured for this site.
tr: Kullanıcı kaydı bu dite için yapılandırılmamış.

en: User account not found
tr: Kullanıcı hesabı bulunamadı

en: User to add:
tr: Eklenecek kullanıcı:

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Users in the system:
tr: Sistemdeki kullanıcılar:

en: VAT id number verification
tr: KDV numarası doğrulama

en: VAT identification number:
tr: KDV numarası:

en: VAT number
tr: KDV numarası

en: Version
tr: Sürüm

en: Version Check
tr: Sürüm Kontrol

en: Version Control
tr: Sürüm Kontrol

en: Vietnamese (VISCII)
tr: Vietnamca (VISCII)

en: View an external web page
tr: Bir dış web sayfası görüntüle

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Warning
tr: Uyarı

en: Weather
tr: Hava Durumu

en: Weather data provided by
tr: Hava verisi sağlayıcısı

en: Web Site
tr: Web Sitesi

en: Web browser
tr: İnternet tarayıcısı

en: Welcome
tr: Hoşgeldiniz

en: Welcome, %s
tr: Hoşgeldiniz, %s

en: Western (ISO-8859-1)
tr: Batı (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
tr: Batı (ISO-8859-15)

en: What application should %s display after login?
tr: %s girişten sonra hangi uygulamayı görüntülesin?

en: What are you working on now?
tr: Şu anda ne yapıyorsunuz?

en: What is the delimiter character?
tr: Sınırlayıcı karakter nedir?

en: What is the quote character?
tr: Aktarım karakteri nedir?

en: Which day would you like to be displayed as the first day of the week?
tr: Haftanın ilk günü olarak hangi gün görüntülensin?

en: Which phases
tr: Hangi Evre

en: Width of the %s menu on the left:
tr: Soldaki %s menüsü genişliği:

en: Wifi
tr: Kablosuz

en: Wind
tr: Rüzgar

en: Wind speed in knots
tr: Rüzgar Hızı (knot)

en: Wind:
tr: Rüzgar:

en: Wipe
tr: Temizleme

en: Wipe Pending
tr: Temizleme Bekliyor

en: Wisdom
tr: Bilgelik

en: With
tr: İle

en: Work
tr: İş

en: Yes, I Agree
tr: Evet, Kabul Ediyorum

en: You and %d other person likes this | You and %d other people like this
tr[0]: Siz ve %d kişi daha bunu beğendiniz.
tr[1]: Siz ve %d kişi daha bunu beğendiniz.

en: You are not allowed to add groups.
tr: Grup ekleme izniniz yok.

en: You are not allowed to add shares.
tr: Paylaşım ekleme izniniz yok.

en: You are not allowed to change groups.
tr: Grupları değiştirme izniniz yok.

en: You are not allowed to change shares.
tr: Paylaşımları değiştirme izniniz yok.

en: You are not allowed to delete groups.
tr: Grupları silme izniniz yok.

en: You are not allowed to delete shares.
tr: Paylaşımları silme izniniz yok.

en: You are not allowed to list groups of shares.
tr: Paylaşım gruplarını listeleme izniniz yok.

en: You are not allowed to list share permissions.
tr: Paylaşım izinlerini listeleme izniniz yok.

en: You are not allowed to list shares.
tr: Paylaşımları listeleme izniniz yok.

en: You are not allowed to list users of groups.
tr: Grup kullanıcılarını listeleme izniniz yok.

en: You are not allowed to list users of shares.
tr: Paylaşım kullanıcılarını listeleme izniniz yok.

en: You are not connected to your Facebook account. You should check your Facebook settings in your %s.
tr: Facebook hesabınıza bağlı değilsiniz. Facebook ayarlarınızı %s 'nizde kontrol etmelisiniz.

en: You can also check your Facebook settings in your %s.
tr: Facebook ayarlarınızı %s 'nizde de kontrol edebilirsiniz.

en: You did not agree to the Terms of Service agreement, so you were not allowed to login.
tr: Kullanım Şartlarını kabul etmediğini için sisteme girişinize izin verilmemektedir.

en: You have been logged out.
tr: Çıkış yaptınız.

en: You have denied the requested permissions.
tr: Talep edilen izin reddedildi.

en: You have not properly connected your Twitter account with Horde. You should check your Twitter settings in your %s.
tr: Horde ile Twitter hesabınızı doğru bir şekilde bağlamadınız. %s 'inizdeki Twitter ayarlarını kontrol etmelisiniz.

en: You like this
tr: Bunu beğendiniz

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
tr: Problem raporu göndermeden önce sorunu açıklamalısınız.

en: You must specify a username to clear out.
tr: Temizlenmesi için bir kullanıcı adı belirtmelisiniz.

en: You must specify a username to remove.
tr: Silinmesi için bir kullanıcı adı belirtmelisiniz.

en: You must specify the username to add.
tr: Eklenmesi için bir kullanıcı adı belirtmelisiniz.

en: You must specify the username to update.
tr: Güncellenmesi için bir kullanıcı adı belirtmelisiniz.

en: Your Email Address
tr: Eposta Adresiniz

en: Your Information
tr: Bilgileriniz

en: Your Internet Address has changed since the beginning of your session. To protect your security, you must login again.
tr: IP adresiniz oturumun başlangıcından sonra değişti. Güvenliğinizi sağlamak için, tekrar giriş yapmalısınız.

en: Your Name
tr: Adınız

en: Your authentication backend does not support adding users. If you wish to use Horde to administer user accounts, you must use a different authentication backend.
tr: Yetkilendirme arka aracınız, kullanıcı eklemeyi desteklemiyor. Horde'un kullanıcı hesaplarını yönetmesini istiyorsanız, farklı bir yetkilendirme arka aracı kullanmalısınız.

en: Your authentication backend does not support listing users, or the feature has been disabled for some other reason.
tr: Kimlik denetiminiz kullanıcı listelemeyi desteklememektedir veya bu özellik bir neden yüzünden seçilemez kılınmıştır.

en: Your browser appears to have changed since the beginning of your session. To protect your security, you must login again.
tr: Tarayıcınız oturumun başlangıcından sonra değişti. Güvenliğinizi sağlamak için, tekrar giriş yapnalısınız.

en: Your browser does not support this feature.
tr: Tarayıcınız bu özelliği desteklememektedir.

en: Your current time zone:
tr: Zaman Diliminiz:

en: Your full name:
tr: Tam Adınız:

en: Your login has expired.
tr: Girişiniz zaman aşımına uğradı.

en: Your new password for %s is: %s
tr: %s için yeni şifreniz: %s

en: Your password has been reset
tr: Şifreniz sıfırlandı.

en: Your password has been reset, but couldn't be sent to you. Please contact the administrator.
tr: Şifreniz sıfırlandı, fakat size gönderilemedi. Lütfen sistem yöneticinizle iletişime geçiniz.

en: Your password has been reset, check your email and log in with your new password.
tr: Şifreniz sıfırlandı, elektronik postanızı kontol edin ve yeni şifrenizle giriş yapın.

en: Your password has been succesfully changed. You need to re-login to the system with your new password.
tr: Parolanız başarıyla değiştirildi. Yeni şifrenizle sisteme yeniden giriş yapmanız gerekiyor.

en: Your password has expired
tr: Şifrenizin son kullanma tarihi doldu

en: Your password has expired.
tr: Şifrenizin son kullanma tarihi doldu.

en: Your session has expired. Please login again.
tr: Oturumunuz zaman aşımına uğradı. Lütfen tekrar giriş yapın.

en: Your session length has exceeded the maximum amount of time allowed. Please login again.
tr: Oturumunuz zaman aşımına uğradı. Lütfen tekrar giriş yapın.

en: Zippy
tr: Hızlı

en: [Problem Report]
tr: [Problem Raporu]

en: _Alarms
tr: _Alarmlar

en: _Configuration
tr: _Yapılandırma

en: _Groups
tr: _Gruplar

en: _Locks
tr: _Kilitler

en: _Permissions
tr: _İzinler

en: _Users
tr: K_ullanıcılar

en: attachment
tr: Ek

en: calm
tr: ılımlı

en: from the %s (%s) at %s %s
tr: %s (%s) den %s %s de

en: gusting
tr: fırtına

en: inline
tr: Metne gömülü

en: preferences
tr: seçenekler

en: show differences
tr: farkları göster

en: type the password twice to confirm
tr: şifreyi doğrulamak için iki defa girin

en: unified
tr: birleştirilmiş
