Horde 5.1 - en to uk translation catalogue (632 entries)

en: "%s" was added to the groups system.
uk: "%s" додано до групової системи.

en: "%s" was added to the permissions system.
uk: "%s" додано до системи допуску.

en: "%s" was not created: %s.
uk: "%s" не створено: %s.

en: %.2fMB used of %.2fMB allowed (%.2f%%)
uk: Квота: %.2fMB / %.2fMB  дозволено (%.2f%%)

en: %d %s and %s
uk: %d %s i %s

en: %d days until your password expires.
uk: ще %d днів ваш пароль є дійсним.

en: %d minutes
uk: %d хвилин

en: %d to %d of %d
uk: %d по %d з %d

en: %d-day forecast
uk: %d-денний прогноз

en: %s - Notice
uk: %s - нотатка

en: %s Configuration
uk: Конфігурація %s

en: %s Tasks - Confirmation
uk: %s завдання - Підтвердження

en: %s Terms of Agreement
uk: %s Умови надання послуг

en: %s at %s %s
uk: %s в %s %s

en: %s can interact with your Twitter account
uk: %s може взаємодіяти з Вашим аккаунтом Twitter

en: %s cannot read information about your Facebook friends.
uk: %s не може прочитати інформацію про ваших друзів у Facebook.

en: %s is ready to perform the tasks below. Select each operation to run at this time.
uk: %s готовий виконати вказані операції. Позначте ті операції, які слід виконати в цей час.

en: , gusting %s %s
uk: , вітряно %s %s

en: , variable from %s to %s
uk: , змінні від %s до %s

en: 1 Day
uk: 1 День

en: 1 Month
uk: 1 Місяць

en: 1 Week
uk: 1 Тиждень

en: 12 Hour Format
uk: 12-годинний формат

en: 2 Weeks
uk: 2 Тижні

en: 24 Hour Format
uk: 24 годинний формат

en: 24 hours
uk: 24 години

en: 24-hour format
uk: 24-годинний формат

en: 3 Days
uk: 3 Дні

en: A device wipe has been requested. Device will be wiped on next syncronization attempt.
uk: Потрібне очещення пристрою. Пристрій буде очищено при наступній спробі синхронізації.

en: A newer version (%s) exists.
uk: Існує новіша версія (%s).

en: A remote wipe for device id %s has been initiated. The device will be wiped during the next synchronisation.
uk: Віддалене очищення пристрою %s ініційовано. Пристрій буде очищений при наступній синхронізації.

en: AM/PM
uk: АМ/РМ

en: Account Information
uk: Дані про аккаунт

en: Account Password
uk: Пароль

en: Actions
uk: Дії

en: ActiveSync Device Administration
uk: Адміністрування пристроїв ActiveSync

en: ActiveSync Devices
uk: Пристрої ActiveSync

en: ActiveSync not activated.
uk: ActiveSync не активовано.

en: Add
uk: Додати

en: Add Content
uk: Додати контент

en: Add Here:
uk: Додати сюди:

en: Add Members
uk: Додати Членів

en: Add a group
uk: Додати групу

en: Add a new user:
uk: Додати нового користувача:

en: Add new alarm
uk: Додати новий дзвоник

en: Add pair
uk: Додати пару

en: Add user
uk: Додати користувача

en: Added "%s" to the system, but could not add additional signup information: %s.
uk: "%s" додано в систему, але не можу додати додаткові реєстраційні дані: %s.

en: Added "%s" to the system. You can log in now.
uk: "%s" внесено в систему. Тепер Ви можете ввійти.

en: Adding users is disabled.
uk: Внесення користувачів заборонене.

en: Address
uk: Адреса

en: Address Book
uk: Адресник

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Alarm end
uk: Кінець дзвоника

en: Alarm methods
uk: Методи дзвоника

en: Alarm start
uk: Початок дзвоника

en: Alarm text
uk: Текст дзвоника

en: Alarm title
uk: Назва дзвоника

en: Alarms
uk: Дзвоники

en: All
uk: Всі

en: All Authenticated Users
uk: Всі аутентифіковані користувачі

en: All state removed for your ActiveSync devices. They will resynchronize next time they connect to the server.
uk: Всі області видалені з вашого ActiveSync пристрою. Вони будуть синхронізованіпри наступному підключенні.

en: Allow
uk: Дозволити

en: Allow any
uk: Дозволити будь-який

en: Allow only numeric
uk: Дозволити тільки числовий

en: Alternate IMSP Login
uk: Альтернативний логін IMSP

en: Alternate IMSP Password
uk: Альтернативний пароль IMSP

en: Alternate IMSP Username
uk: Назва альтернативного користувача IMSP

en: Alternate email address
uk: Альтернативна адреса е-пошти

en: Answer
uk: Відповідь

en: Application
uk: Модуль

en: Application Context
uk: Контекст модуля

en: Application is ready.
uk: Модуль готовий.

en: Approve
uk: Затвердити

en: Are you sure you want to delete '%s'?
uk: Чи Ви впевнені, що хочете витерти '%s'?

en: Are you sure you want to remove the signup request for "%s"?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити запит реєстрації для "%s"?

en: Are you sure you wish to delete "%s"?
uk: Чи Ви впевнені, що хочете витерти "%s"?

en: At least one database schema is outdated.
uk: Принаймні одна схема бази даних застаріла.

en: Attachment
uk: Додаток

en: Attachment Download
uk: Скачування додатку

en: Attempt to delete a non-existent group.
uk: Спроба стерти неіснуючу групу.

en: Attempt to delete a non-existent permission.
uk: Спроба стерти неіснуючі права.

en: Attempt to edit a non-existent permission.
uk: Спроба редагувати неіснуючі права.

en: Attempt to edit a non-existent share.
uk: Спроба редагувати неіснуючу пісочницю.

en: Authenticated to
uk: Автентифікований до

en: Authorize
uk: Авторизувати

en: Authorize Read
uk: Читання тільки авторизованим

en: Automatic
uk: Автоматичний

en: Available fields:
uk: Доступні поля:

en: Basic
uk: Базовий

en: Block Settings
uk: Настройки блоку

en: Block Type
uk: Тип блоку

en: Bookmarks
uk: Закладки

en: Both
uk: Обидва

en: Bottom
uk: Низ

en: Browser
uk: Браузер

en: Calendar
uk: Календар

en: Camera
uk: Камера

en: Cancel
uk: Відмінити

en: Cancel Problem Report
uk: Відмінити рапорт про проблему

en: Cancel Wipe
uk: Відмінити очистку

en: Cannot reset password automatically, contact your administrator.
uk: Не можу очистити пароль автоматично, сконтактуйтесь з адміністратором.

en: Categories and Labels
uk: Категорії і Позначення

en: Change
uk: Змінити

en: Change Location
uk: Змінити локацію

en: Change Your Password
uk: Змініть Ваш пароль

en: Change your personal information.
uk: Змініть свої персональні дані.

en: Changing your password is not supported with the current configuration.  Contact your administrator.
uk: Зміна паролю не підтримується поточною конфігурацією. Сконтактуйтесь з адміністратором.

en: Check for newer versions
uk: Перевірити наявність нових версій

en: Choose %s
uk: Виберіть %s

en: Choose how to display dates (abbreviated format):
uk: Оберіть, як відображати дати (формат з абревіатурами):

en: Choose how to display dates (full format):
uk: Оберіть, як відображати дати (повний формат):

en: Choose how to display times:
uk: Оберіть формат відображення часу:

en: Clear Query
uk: Очистити запит

en: Clear out user: %s
uk: Очистити користувача: %s

en: Clear user
uk: Очистити користувача

en: Clear user data
uk: Очистити дані користувача

en: Click on one of your selected address books and then select all fields to search.
uk: Клацніть на одному з вибраних адресників, а потім виберіть всі поля для пошуку.

en: Click to Continue
uk: Клацніть для продовження

en: Close Window
uk: Закрити вікно

en: Collapse
uk: Згорнути

en: Color Picker
uk: Піпетка кольору

en: Command
uk: Команда

en: Command Shell
uk: Командний рядок

en: Comments: %d
uk: Коментарі: %d

en: Condition
uk: Умова

en: Conditions
uk: Умови

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Configuration Differences
uk: Відмінності конфігурації

en: Configuration for syncing with PDAs, Smartphones and Outlook.
uk: Конфігурація для синхронізації з КПК, смартфонами і Outlook.

en: Configuration is out of date.
uk: Конфігурація застаріла.

en: Configuration upgrade scripts available
uk: Доступні скрипти оновлення конфігурації.

en: Configure %s
uk: Конфігурувати %s

en: Confirm Password
uk: Підтвердіть Пароль

en: Continue
uk: Продовжити

en: Could not connect to server "%s" using FTP: %s
uk: Не можу з'єднатися з сервером "%s" через FTP: %s

en: Could not contact server. Try again later.
uk: Не можу сконтактуватись з сервером. Спробуймо пізніше.

en: Could not delete configuration upgrade script "%s".
uk: Не можу стерти скрипт обновлення конфігурації "%s".

en: Could not find authorization for %s to interact with your Facebook account.
uk: Не знаходжу авторизації %s для взаємодії з Вашим аккаунтом Facebook.

en: Could not find authorization for %s to interact with your Twitter account
uk: Не знаходжу авторизації %s для взаємодії з Вашим аккаунтом Twitter.

en: Could not reset the password for the requested user. Some or all of the details are not correct. Try again or contact your administrator if you need further help.
uk: Не можу очистити пароль вказаного користувача. Деякі або всі деталі некоректні. Спробуйте ще, або сконтактуйтесь з адміністратором, якщо потребуєте подальшої допомоги.

en: Could not revert configuration.
uk: Не можу повернути конфігурацію.

en: Could not save a backup configuation: %s
uk: Не можу зберегти резервну конфігурацію: %s

en: Could not save configuration upgrade script to: "%s".
uk: Не можу зберегти скрипт обновлення конфігурації в: "%s".

en: Could not save the configuration file %s. Use one of the options below to save the code.
uk: Не можу зберегти файл конфігурації %s. Скористайтесь опціями нижче для збереження коду.

en: Could not save the configuration file %s. You can either use one of the options to save the code back on %s or copy manually the code below to %s.
uk: Не можу зберегти файл конфігурації %s. Ви можете використати опції збереження коду назад в %s або вручну скопіювати код знизу в %s.

en: Could not write configuration for "%s": %s
uk: Не можу записати конфігурацію для "%s": %s

en: Country
uk: Країна

en: Create
uk: Створити

en: Create New Identity
uk: Створити нову іпостась

en: Current 4 Phases
uk: Поточні 4 фази

en: Current Alarms
uk: Існуючі дзвоники

en: Current Locks
uk: Поточні блокування

en: Current Sessions
uk: Поточні сесії

en: Current Time
uk: Поточний час

en: Current Weather
uk: Поточна погода

en: Current condition
uk: Поточні умови

en: DB access is not configured.
uk: Доступ до СУБД не налаштований.

en: DB schema is out of date.
uk: Схема бази даних застаріла.

en: DB schema is ready.
uk: Схема бази даних готова.

en: Data
uk: Дані

en: Database
uk: База даних

en: Date
uk: Дата

en: Date Received
uk: Дата отримання

en: Date: %s; time: %s
uk: Дата: %s; час: %s

en: Day
uk: День

en: Default
uk: За замовчуванням

en: Default Color
uk: Основний колір

en: Default Shell
uk: Типова оболонка

en: Default charset for sending e-mail messages:
uk: Ваше типове кодування при відсиланні листів:

en: Default location to use for location-aware features.
uk: Типове місцезнаходження, для послуг, що його використовують.

en: Definitions
uk: Визначення

en: Delete
uk: Витерти

en: Delete "%s"
uk: Витерти "%s"

en: Delete Group
uk: Витерти групу

en: Deleted configuration upgrade script "%s".
uk: Витерто скрипт обновлення конфігурації "%s".

en: Describe the Problem
uk: Опишіть проблему

en: Development
uk: Розробка

en: Device
uk: Пристрій

en: Device ID
uk: ID Пристрою

en: Device Information
uk: Інформація про пристрій

en: Device Management
uk: Управління пристоями

en: Device encryption
uk: Кодування пристрою

en: Device is Wiped
uk: Пристрій Очищено

en: Device is wiped
uk: Пристрій очищено

en: Device successfully removed.
uk: Пристрій успішно видалено.

en: Device wipe successfully canceled.
uk: Очистку пристрою успішно відмінено.

en: Dew Point
uk: Точка роси

en: Dew Point for last hour:
uk: Точка роси за останню годину:

en: Dew point
uk: Точка роси

en: Display 24-hour times?
uk: Показувати час в 24-годинному форматі?

en: Display Preferences
uk: Опції відображення

en: Display detailed forecast
uk: Показати детальний прогноз

en: Display forecast (TAF)
uk: Показати прогноз (TAF)

en: Does the first row contain the field names? If yes, check this box:
uk: Перший рядок містить назви полів? Якщо так, позначте цю опцію:

en: Don't have an account? Sign up.
uk: Не маєте аккаунту? Зареєструйтесь.

en: Download %s
uk: Скачати %s

en: Download generated configuration as PHP script.
uk: Завантажити створену конфігурацію як РНР скрипт.

en: Dynamic
uk: Динамічний

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit "%s"
uk: Редагувати "%s"

en: Edit Preferences for
uk: Правити налаштування для

en: Edit permissions
uk: Редагувати права

en: Edit permissions for "%s"
uk: Редагувати права для "%s"

en: Email Address
uk: Адреса e-пошти

en: End Time
uk: Час кінця

en: English
uk: Англійська

en: Enter a name for the new category:
uk: Введіть назву нової категорії:

en: Enter a security question which you will be asked if you need to reset your password, e.g. 'what is the name of your pet?':
uk: Введіть контрольне питання, яке Вас запитають, якщо Вам треба буде оновити пароль. напр. 'Дівоче прізвище матері?':

en: Error connecting to Twitter. Details have been logged for the administrator.
uk: Помилка з'єднання з Twitter. Деталі збережені для адміністратора.

en: Error connecting to Twitter: %s Details have been logged for the administrator.
uk: Помилка з'єднання з Twitter: %s Деталі збережені для адміністратора.

en: Error updating password: %s
uk: Помилка оновлення паролю: %s

en: Every 15 minutes
uk: Кожні 15 хвилин

en: Every 2 minutes
uk: Кожні 2 хвилин

en: Every 30 seconds
uk: Кожні 30 секунд

en: Every 5 minutes
uk: Кожні 5 хвилин

en: Every half hour
uk: Кожні півгодини

en: Every hour
uk: Щогодини

en: Every minute
uk: Щохвилини

en: Example values:
uk: Орієнтовні величини:

en: Execute
uk: Виконати

en: Expand
uk: Розкрити

en: FTP upload of configuration
uk: Завантаження конфігурації через FTP

en: Facebook Integration
uk: Інтеграція з Facebook

en: Fields to search
uk: Поля для пошуку

en: File Manager
uk: Файл-менеджер

en: Filter
uk: Фільтр

en: Filters
uk: Фільтри

en: First Half
uk: Перша половина

en: First Quarter
uk: Перша четвертина

en: Forecast (TAF)
uk: Прогноз (TAF)

en: Forgot your password?
uk: Забули Ваш пароль?

en: Forums
uk: Форуми

en: Friends enabled.
uk: Доступні друзі.

en: From the %s (%s &deg;) at %s %s
uk: Від %s  (%s &deg;) в %s %s

en: From the %s at %s %s
uk: Від %s в %s  %s

en: Full Description
uk: Повний опис

en: Full Moon
uk: Повний місяць

en: Full Name
uk: Повне ім'я

en: Generate %s Configuration
uk: Створити конфігурацію %s

en: Generated Code
uk: Створений код

en: Global Preferences
uk: Глобальні Опції

en: Go
uk: Далі

en: Google Search
uk: Пошук в Google

en: Group Administration
uk: Адміністрування груп

en: Group name
uk: Назва групи

en: Group was not created: %s.
uk: Групу не створено: %s.

en: Groups
uk: Групи

en: Guest Permissions
uk: Права гостя

en: HTML Email
uk: Е-пошта HTML

en: Height
uk: Висота

en: Help
uk: Довідка

en: Help _Topics
uk: Теми Довідки

en: Hemisphere
uk: Півкуля

en: Here is the beginning of the file:
uk: Ось початок файлу:

en: Hide Advanced Preferences
uk: Сховати розширені опції

en: Hide Results
uk: Сховати результати

en: Home Directory
uk: Домашня папка

en: How many fields (columns) are there?
uk: Скільки полів (колонок) є там?

en: Humidity
uk: Вологість

en: Icons for %s
uk: Іконки для %s

en: Identity's name:
uk: Назва Іпостасі:

en: Import, Step %d
uk: Імпорт, Крок %d

en: Imported field: %s
uk: Імпортоване поле: %s

en: Imported fields:
uk: Імпортовані поля:

en: Incorrect username or alternate address. Try again or contact your administrator if you need further help.
uk: Неправильна назва користувача або альтернативна алреса. Спробуйте ще раз, або сконтактуйтесь з адміністратором для подальшої допомоги.

en: Individual Users
uk: Індивідуальні користувачі

en: Information
uk: Інформація

en: Insert an email address to which you can receive the new password:
uk: Введіть адресу е-пошти, на яку відіслати новий пароль:

en: Insert the required answer to the security question:
uk: Введіть правильну відповідь на контрольне запитання:

en: Invalid action %s
uk: Неправильна дія %s

en: Invalid application.
uk: Неправильний модуль.

en: Invalid parent permission.
uk: Неправильні батьківські права.

en: Just now...
uk: Просто зараз...

en: Language
uk: Мова

en: Last Half
uk: Остання половина

en: Last Password Change
uk: Остання зміна паролю

en: Last Quarter
uk: Остання чверть

en: Last Sync Time
uk: Час останньої синхронізації

en: Last Updated:
uk: Останнє оновлення:

en: Last login: %s
uk: Останній вхід: %s

en: Last login: %s from %s
uk: Останній вхід: %s з %s

en: Last login: Never
uk: Останній вхід: ніколи

en: List Tables
uk: Список таблиць

en: Listing alarms failed: %s
uk: Перегляд дзвоників невдалий: %s

en: Listing locks failed: %s
uk: Перегляд блокувань невдалий: %s

en: Listing sessions failed: %s
uk: Перегляд сесій невдалий: %s

en: Listing users is disabled.
uk: Перегляд користувачів заборонено.

en: Local time: %s %s
uk: Місцевий час: %s %s

en: Locale and Time
uk: Локалізація

en: Location
uk: Місце перебування

en: Lock User
uk: Замкнути користувача

en: Locks
uk: Блокування

en: Log in
uk: Ввійти

en: Log out
uk: Вийти

en: Login failed because your username or password was entered incorrectly.
uk: Не вдалося ввійти. Неправильна назва користувача або пароль.

en: Login failed.
uk: Ввійти не вдалося.

en: Logout
uk: Вийти

en: MM
uk: ММ

en: Mail
uk: Пошта

en: Manage the list of categories you have to label items with, and colors associated with those categories.
uk: Налаштуйте список категорій позначень і кольори, асоційовані з  цими категоріями.

en: Manage your ActiveSync devices.
uk: Керування Вашими приладами ActiveSync.

en: Max temp last 24 hours:
uk: Макс. темп. за останні 24 години:

en: Max temp last 6 hours:
uk: Макс. темп. за останні 6 годин:

en: Maximum Email age
uk: Максимальний вік е-пошти

en: Maximum Number of Portal Blocks
uk: Максимальна кількість блоків порталу

en: Maximum attachment size
uk: Максимальний об'єм додатку

en: Maximum number of devices
uk: Максимальна кількість пристроїв

en: Members
uk: Члени

en: Metar Weather
uk: Погода Metar

en: Metric
uk: Метрична

en: Min temp last 24 hours:
uk: Мін темп. за останні 24 години:

en: Min temp last 6 hours:
uk: Мін темп. за останні 6 годин:

en: Minimum PIN length
uk: Мінімальна довжина PIN

en: Missing configuration.
uk: Відсутня конфігурація.

en: Mobile (Minimal)
uk: Мобільний (Мінімальний)

en: Mobile (Smartphone/Tablet)
uk: Мобільний (Смартфон/Таблетка)

en: Mode
uk: Режим

en: Module is up-to-date.
uk: Модуль актуальний.

en: Monday
uk: Понеділок

en: Moon Phases
uk: Фази місяця

en: My Account
uk: Мій аккаунт

en: My Account Information
uk: Моя облікова інформація

en: My Portal
uk: Мій Портал

en: My Portal Layout
uk: План мого порталу

en: NO, I Do NOT Agree
uk: Ні, Я НЕ погоджуюсь

en: NOTE: WIPING A DEVICE MAY RESET IT TO FACTORY DEFAULTS. PLEASE MAKE SURE YOU REALLY WANT TO DO THIS BEFORE REQUESTING A WIPE
uk: УВАГА: ОЧИСТКА ПРИСТРОЮ МОЖЕ СКИНУТИ ЙОГО ДО ЗАВОДСЬКИХ НАЛАШТУВАНЬ. ПЕРШ НІЖ ЗАМОВИТИ ОЧИСТКУ ВПЕВНІТЬСЯ, БУДЬ-ЛАСКА, ЩО ВАМ ЦЕ ПОТРІБНО

en: Name
uk: Ім'я

en: Never
uk: Ніколи

en: New Category
uk: Нова категорія

en: New Messages:
uk: Нові листи:

en: New Moon
uk: Новий Місяць

en: New Username (optional)
uk: Нова назва користувача (опціонально)

en: New password
uk: Новий пароль

en: New passwords don't match.
uk: Новий пароль не співпадає.

en: News
uk: Новини

en: Next
uk: Наступний

en: Next 4 Phases
uk: Наступні 4 фази

en: No Sound
uk: Без звуку

en: No available configuration data to show differences for.
uk: Немає доступних даних конфігурації, щоб показати різницю.

en: No change.
uk: Без змін.

en: No icons found.
uk: Іконок не знайдено.

en: No items to display
uk: Немає елементів для показу

en: No location is set.
uk: Не вказано місце.

en: No pending signups.
uk: Жодних запитів реєстрації в очікуванні.

en: No security question has been set. Please contact your administrator.
uk: Питання безпеки не встановлено. Сконтактуйтесь адміністратором.

en: No stable version exists yet.
uk: Стабільної версії наразі не існує.

en: No username specified.
uk: Назва користувача не вказана.

en: No version found in original configuration. Regenerate configuration.
uk: Не знайдено версій в початковій конфігурації. Переконфігуруйте.

en: No version found in your configuration. Regenerate configuration.
uk: Не знайдено версій у Вашій конфігурації. Переконфігуруйте.

en: None
uk: Жодна

en: Northern Hemisphere
uk: Північна півкуля

en: Notes
uk: Нотатки

en: Nothing to browse, go back.
uk: Немає що проглядати, повертайтесь.

en: Number of articles to display
uk: Кількість статей для відображення

en: Object Browser
uk: Оглядач об'єктів

en: Object Creator
uk: Створювач об'єкту

en: Office
uk: Офіс

en: Old and new passwords must be different.
uk: Старий і новий паролі повинні відрізнятися.

en: Old password
uk: Старий пароль

en: Old password is not correct.
uk: Старий пароль невірний.

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
uk: Тільки власник або адміністратор може змінити власника або права власності на пісочницю

en: Operating System
uk: Операційна система

en: Or enter a user name:
uk: Або введіть назву користувача:

en: Other Information
uk: Інша Інформація

en: Other Options
uk: Інші опції

en: Others
uk: Інші

en: Owner
uk: Власник

en: Owner:
uk: Власник:

en: PHP Code
uk: Код РНР

en: PHP Shell
uk: Оболонка РНР

en: POSIX extension is missing
uk: Відсутнє розширення POSIX

en: P_HP Shell
uk: Оболонка РНР

en: Password
uk: Пароль

en: Password Complexity
uk: Складність паролю

en: Password changed successfully.
uk: Пароль успішно змінено.

en: Passwords must match.
uk: Пароль має співпадати.

en: Paste
uk: Вставити

en: Pending Signups:
uk: Очікуючі запити на реєстрацію:

en: Permission "%s" not deleted.
uk: Доступ "%s" не витертий.

en: Permissions
uk: Права

en: Permissions Administration
uk: Адміністрування прав

en: Personal Information
uk: Особисті Дані

en: Photos
uk: Фото

en: Please enter a password.
uk: Введіть, будь-ласка, пароль.

en: Please enter a username.
uk: Введіть назву користувача.

en: Please provide a summary of the problem.
uk: Напишіть коротко про суть проблеми.

en: Please read the following text. You MUST agree with the terms to use the system.
uk: Будь-ласка, прочитайте наступний текст. Ви МУСИТЕ погодитись з умовами, щоб користуватись системою

en: Pressure
uk: Тиск

en: Pressure at sea level:
uk: Тиск на рівні моря:

en: Problem Description
uk: Опис проблеми

en: Provisioning
uk: Резервування

en: Query
uk: Запит

en: Quota
uk: Квота

en: Read
uk: Читати

en: Read enabled.
uk: Читання дозволено

en: Really delete "%s"? This operation cannot be undone.
uk: Справді стерти "%s"? Ця операція незворотня.

en: Really remove user data for user "%s"? This operation cannot be undone.
uk: Дійсно видалити дані для користувача "%s"? Ця операція незворотня.

en: Refresh Dynamic Menu Elements:
uk: Оновити елементи Динамічного меню:

en: Refresh Portal View:
uk: Оновити Вигляд Порталу:

en: Refresh rate:
uk: Частота оновлення:

en: Registered User Devices
uk: Зареєстровані пристрої користувача

en: Remarks
uk: Ремарки

en: Remote Host
uk: Віддалений хост

en: Remove
uk: Видалити

en: Remove pair
uk: Видалити пару

en: Remove saved script from server's temporary directory.
uk: Видалити збережений скрипт з тимчасової папки сервера.

en: Remove user
uk: Видалити користувача

en: Remove user: %s
uk: Видалити користувача: %s

en: Reply
uk: Відповісти

en: Require PIN
uk: Необхідний PIN

en: Require S/MIME Signature
uk: Необхідно S/MIME підпис

en: Reset
uk: Очистити

en: Reset Password
uk: Скинути Пароль

en: Reset your password
uk: Скинути Ваш пароль

en: Restore Last Query
uk: Відновити останній запит

en: Results
uk: Результати

en: Results for %s
uk: Результати для %s

en: Return to Main Screen
uk: Назад до Головного вікна

en: Retype new password
uk: Ще раз введіть новий пароль

en: Revert Configuration
uk: Повернути конфігурацію

en: Run
uk: Виконати

en: Run Login Tasks
uk: Виконати Завдання Входу

en: SD card encryption
uk: Кодування SD card

en: SMS Text messages
uk: SMS повідомлення

en: SQL Shell
uk: Оболонка SQL

en: S_QL Shell
uk: Оболонка SQL

en: Save
uk: Зберегти

en: Save "%s"
uk: Зберегти "%s"

en: Save and Finish
uk: Зберегти і завершити

en: Save generated configuration as a PHP script to your server's temporary directory.
uk: Зберегти створену конфігурацію як РНР-скрипт у Вашій тимчасові директорії на сервері.

en: Saved configuration upgrade script to: "%s".
uk: Збережено скрипт оновлення конфігурації в: "%s".

en: Sea_rch
uk: Пошук

en: Search
uk: Пошук

en: Search:
uk: Пошук:

en: Select a group to add:
uk: Виберіть групу для додавання:

en: Select a new owner:
uk: Виберіть нового власника:

en: Select a server
uk: Виберіть сервер

en: Select a user to add:
uk: Виберіть, якого користувача додати:

en: Select all fields to search when expanding addresses.
uk: Виберіть всі поля для пошуку при розкритті адрес.

en: Select the date and time format:
uk: Виберіть формат дати і часу:

en: Select the date delimiter:
uk: Виберіть розмежовувач дат:

en: Select the date format:
uk: Виберіть формат дати:

en: Select the day and time order:
uk: Виберіть порядок дня і часу:

en: Select the time delimiter:
uk: Виберіть розмежовувач часу:

en: Select the time format:
uk: Виберіть формат часу:

en: Select your color scheme.
uk: Виберіть Вашу Схему кольорів.

en: Select your preferred language:
uk: Виберіть бажану мову:

en: Send Problem Report
uk: Відіслати рапорт про проблему

en: Server Time
uk: Серверний час

en: Session Administration
uk: Адміністрування сесій

en: Session Timestamp
uk: Часова мітка сесії

en: Sessions
uk: Сесії

en: Set preferences to allow you to reset your password if you ever forget it.
uk: Встановити опції, щоб дозволити очистити Ваш пароль, якщо Ви колись його забудете.

en: Set up integration with your Facebook account.
uk: Налаштуйте інтеграцію з Вашим аккаунтом Facebook.

en: Set up integration with your Twitter account.
uk: Налаштуйте інтеграцію з Вашим аккаунтом Twitter.

en: Set your preferred language, timezone and date preferences.
uk: Встановіть зручні для Вас мову, часовий пояс і опції дати.

en: Set your startup application, color scheme, page refreshing, and other display preferences.
uk: Виберіть стартовий модуль, схему кольорів, інтервал оновлення сторінки та інші опції відображення.

en: Several locations possible with the parameter: %s
uk: Кілька локацій можливі з параметром: %s

en: Short Summary
uk: Короткий зміст

en: Should access keys be defined for most links?
uk: Чи призначати гарячі клавіші для більшості лінків?

en: Show
uk: Показати

en: Show Advanced Preferences
uk: Показати розширені опції

en: Show differences between currently saved and the newly generated configuration.
uk: Показати різницю між щойно збереженою і новоствореною конфігурацією.

en: Show last login time when logging in?
uk: Показувати час останнього входу при входженні?

en: Skip Login Tasks
uk: Пропустити Завдання Входу

en: Snow depth:
uk: Глибина снігу:

en: Snow equivalent in water:
uk: Еквівалент снігу у воді:

en: Southern Hemisphere
uk: Південна Півкуля

en: Spam
uk: Спам

en: Standard
uk: Стандартний

en: Start Time
uk: Час початку

en: State Management
uk: Управління станами

en: Status
uk: Статус

en: Submitted request to add "%s" to the system. You cannot log in until your request has been approved.
uk: Подано запит, щоб додати "%s" в систему. Ви не зможете ввійти, поки Ваш запит не буде погоджений.

en: Success
uk: Успішно

en: Successfully added "%s" to the system.
uk: Успішно додано "%s" до системи.

en: Successfully cleared data for user "%s" from the system.
uk: Успішно витерто дані користувача "%s" з системи.

en: Successfully deleted "%s".
uk: Успішно витерто "%s".

en: Successfully removed "%s" from the system.
uk: Успішно видалено "%s" з системи.

en: Successfully reverted configuration. Reload to see changes.
uk: Успішно поверенена конфігурація. Перевантажте, щоб побачити зміни.

en: Successfully saved backup configuration.
uk: Успішно збережена резервна конфігурація.

en: Successfully updated "%s"
uk: Успішно оновлено "%s"

en: Successfully wrote %s
uk: Успішно записано %s

en: Sun Rise
uk: Схід Сонця

en: Sun Set
uk: Захід Сонця

en: Sunday
uk: Неділя

en: Sunrise
uk: Схід Сонця

en: Sunrise/Sunset
uk: Схід/Захід Сонця

en: Sunset
uk: Захід Сонця

en: Sync all
uk: Синхронізувати всі

en: Tasks
uk: Завдання

en: Temp for last hour:
uk: Темп. за останню годину:

en: Temperature
uk: Температура

en: Temperature%s(%sHi%s/%sLo%s)
uk: Температура%s(%sHi%s/%sLo%s)

en: Temporarily unable to connect with Facebook, Please try again.
uk: Тимчасово не можу з'єднатись з Facebook. Будь-ласка, спробуйте пізніше.

en: Temporarily unable to contact Twitter. Please try again later.
uk: Тимчасово не можу сконтактуватись з Twitter. Спробуйте пізніше.

en: The Remote Wipe for device id %s has been cancelled.
uk: Віддалена очистка для пристрою %s скасована.

en: The alarm has been deleted.
uk: Дзвоник витерто.

en: The alarm has been saved.
uk: Дзвоник збережено.

en: The configuration for %s cannot be updated automatically. Please update the configuration manually.
uk: Конфігурація для %s не може бути автоматично оновлена. Будь-ласка, оновіть конфігурацію вручну.

en: The default e-mail address to use with this identity:
uk: Основна адреса е-пошти, властива для цієї іпостасі:

en: The lock has been removed.
uk: Блокування усунено.

en: The service is currently not available. Try again later.
uk: Послуга тимчасово недоступна. Спробуйте пізніше.

en: The signup request for "%s" has been removed.
uk: Запит на реєстрацію для "%s" видалено.

en: The signup request for user "%s" has been removed.
uk: Запит на реєстрацію користувача "%s" видалено.

en: The user "%s" already exists.
uk: Користувач "%s" вже існує.

en: The user "%s" does not exist.
uk: Користувача "%s" не існує.

en: There was a problem adding "%s" to the system: %s
uk: Трапилась помилка при додаванні "%s" в систему: %s

en: There was a problem clearing data for user "%s" from the system:
uk: Трапилась помилка при витиранні даних користувача "%s" з системи:

en: There was a problem removing "%s" from the system:
uk: Трапилась помилка при видаленні "%s" з системи:

en: There was a problem updating "%s": %s
uk: Трапилась помилка оновлення "%s": %s.

en: There was an error communicating with the ActiveSync server: %s
uk: Трапилась помилка контактування з сервером ActiveSync: %s

en: There was an error contacting Twitter: %s
uk: Трапилась помилка контактування з Twitter: %s

en: There was an error in the configuration form. Perhaps you left out a required field.
uk: Трапилась помилка в конфігурації. Можливо, Ви пропустили необхідне поле.

en: Tickets
uk: Таргани

en: Time Tracking
uk: Облік часу

en: Time format
uk: Формат часу

en: Title
uk: Назва

en: To select multiple fields, hold down the Control (PC) or Command (Mac) while clicking.
uk: Для вибору кількох полів тримайте натиснутою клавішу Control (PC) або Command  (Mac) і клацніть.

en: Today
uk: Сьогодні

en: Tomorrow
uk: Завтра

en: Top
uk: Верх

en: Twitter Integration
uk: Інтеграція з Twitter

en: Unable to delete "%s": %s.
uk: Не можу стерти "%s": %s.

en: Undo Changes
uk: Відмінити зміни

en: Unfiled
uk: Незаповнений

en: Unknown
uk: Невідомий

en: Update
uk: Оновити

en: Update %s
uk: Оновлення %s

en: Update %s schema
uk: Оновити %s схему

en: Update all DB schemas
uk: Оновити всі схеми БД

en: Update all configurations
uk: Оновити всі конфігурації

en: Update user
uk: Оновити користувача

en: Updated "%s".
uk: Оновлено "%s".

en: Updated schema for %s.
uk: Оновлено схему для %s.

en: Upload
uk: Закачати

en: Uploaded all application configuration files to the server.
uk: Закачати всі файли конфігурацій модулів на сервер.

en: Use if name/password is different for IMSP server.
uk: Використати якщо ім'я/пароль є іншими для IMSP cерверу.

en: User
uk: Користувач

en: User Administration
uk: Адміністрування користувача

en: User Name
uk: Назва користувача

en: User Registration
uk: Реєстрація користувача

en: User Registration has been disabled for this site.
uk: Реєстрація користувачів заборонена в цій системі.

en: User Registration is not properly configured for this site.
uk: Реєстрація користувачів неналежно сконфігурована для цього сайту.

en: User account not found
uk: Обліковий запис користувача не знайдено

en: User to add:
uk: Користувач, щоб додати:

en: Username
uk: Назва користувача

en: Users
uk: Користувачі

en: Users in the system:
uk: Користувачі в системі:

en: Version Check
uk: Перевірка версії

en: Version Control
uk: Контроль Версій

en: View an external web page
uk: Проглянути зовнішню веб сторінку

en: Visibility
uk: Видимість

en: Warning
uk: Зауваження

en: Weather
uk: Погода

en: Web Site
uk: Веб-сайт

en: Web browser
uk: Веб-браузер

en: Welcome
uk: Вітаю

en: Welcome, %s
uk: Вітаю, %s

en: What application should %s display after login?
uk: Який модуль %s має показати після входу?

en: What is the delimiter character?
uk: Який символ є розділювачем?

en: What is the quote character?
uk: Що є символом цитати?

en: Which day would you like to be displayed as the first day of the week?
uk: Який день вважати першим днем тижня?

en: Which phases
uk: Які фази

en: Width of the %s menu on the left:
uk: Ширина %s меню зліва:

en: Wind
uk: Вітер

en: Wind speed in knots
uk: Швидкість вітру у вузлах

en: Wind:
uk: Вітер:

en: Wipe
uk: Очистка

en: Wipe Pending
uk: Очистка очікуючих

en: Wipe is pending
uk: Очищено очікуючі

en: Wisdom
uk: Мудрість

en: With
uk: З

en: Work
uk: Робота

en: YY
uk: РР

en: Yes, I Agree
uk: Так, згоден

en: You are not allowed to add groups.
uk: Вам не можна додавати групи.

en: You are not allowed to add shares.
uk: Вам не можна створювати пісочниць.

en: You are not allowed to change groups.
uk: Вам не можна змінювати групи.

en: You are not allowed to change shares.
uk: Вам не можна змінювати пісочниці.

en: You are not allowed to delete groups.
uk: Вам не дозволено витирати групи.

en: You are not allowed to delete shares.
uk: Вам не дозволено витирати пісочниці.

en: You are not allowed to list groups of shares.
uk: Вам не дозволено переглядати групи чи пісочниці.

en: You are not allowed to list share permissions.
uk: Вам не дозволено переглядати права пісочниць.

en: You are not allowed to list shares.
uk: Вам не дозволено переглядати пісочниці.

en: You are not allowed to list users of groups.
uk: Вам не дозволено переглядати користувачів групи.

en: You are not allowed to list users of shares.
uk: Вам не дозволено переглядати користувачів пісочниць.

en: You are not connected to your Facebook account. You should check your Facebook settings in your %s.
uk: Ви не підключені до свого акаунту Facebook. Ви можете перевіритиваші налаштування Facebook у Вашому %s.

en: You can also check your Facebook settings in your %s.
uk: Ви можете перевірити ваші налаштування Facebook у Вашому %s.

en: You did not agree to the Terms of Service agreement, so you were not allowed to login.
uk: Ви не погодились з Умовами Надавання Послуги, тому Вам не дозволено заходити.

en: You have been logged out.
uk: Ви вийшли з системи.

en: You like this
uk: Вам сподобалось

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
uk: Вам слід описати проблему перед надсиланням раборту.

en: You must specify a username to clear out.
uk: Вам слід вказати назву користувача, щоб очистити.

en: You must specify a username to remove.
uk: Вам слід вказати назву користувача для видалення.

en: You must specify the username to add.
uk: Вам слід вказати назву користувача щоб додати.

en: You must specify the username to update.
uk: Вам слід вказати назву користувача щоб обновити.

en: Your Email Address
uk: Ваша адреса е-пошти

en: Your Information
uk: Ваші дані

en: Your Internet Address has changed since the beginning of your session. To protect your security, you must login again.
uk: Ваша IP-адреса змінилась з часу початку Вашої сесії. Для Вашої безпеки, ввійдіть, будь-ласка, знову.

en: Your Name
uk: Ваше ім'я

en: Your authentication backend does not support adding users. If you wish to use Horde to administer user accounts, you must use a different authentication backend.
uk: Ваша система аутентифікації не підтримує додавання користувачів. Якщо бажаєте використати Horde для адміністрування реєстру користувача, використайте інший спосіб аутентифікації.

en: Your authentication backend does not support listing users, or the feature has been disabled for some other reason.
uk: Ваша система аутентифікації не підтримує списків користувачів, або ж функція вимкнута.

en: Your browser appears to have changed since the beginning of your session. To protect your security, you must login again.
uk: Ваш браузер змінився з початку Вашої сесії. Для Вашої безпеки, ввійдіть, будь-ласка, знову.

en: Your browser does not support this feature.
uk: Ваш браузер не підтримує цієї технології.

en: Your current time zone:
uk: Ваш поточний часовий пояс:

en: Your full name:
uk: Ваше повне ім'я:

en: Your login has expired.
uk: Час дії Вашого аккаунта вичерпано.

en: Your new password for %s is: %s
uk: Ваш новий пароль для %s є: %s

en: Your password has been reset
uk: Ваш пароль перевстановлений.

en: Your password has been reset, but couldn't be sent to you. Please contact the administrator.
uk: Ваш пароль очищений, але не може бути відправлений Вам. Будь-ласка, сконтактуйтесь з адміністратором.

en: Your password has been reset, check your email and log in with your new password.
uk: Ваш пароль очищений, перевірте пошту і зайдіть з новим паролем.

en: Your password has expired
uk: Час дії Вашого паролю вичерпано

en: Your password has expired.
uk: Час дії Вашого паролю вичерпано.

en: Your session has expired. Please login again.
uk: Термін Вашої сесії скінчився. Будь-ласка, ввійдіть ще раз.

en: Your session length has exceeded the maximum amount of time allowed. Please login again.
uk: Тривалысть Вашої сесії перевищив максимально дозволений час. Будь-ласка, ввійдіть ще раз.

en: [Problem Report]
uk: [Рапорт про проблему]

en: _Alarms
uk: Дзвоники

en: _CLI
uk: CLI

en: _Configuration
uk: Конфігурація

en: _Groups
uk: Групи

en: _Locks
uk: Блокування

en: _Permissions
uk: Права

en: _Users
uk: Користувачі

en: attachment
uk: додаток

en: inline
uk: вбудовано

en: preferences
uk: налаштування

en: show differences
uk: показати різницю

en: type the password twice to confirm
uk: Двічі введіть пароль для підтвердження

en: unified
uk: уніфікований

en: weather
uk: погода
