SQL parser 5 - en to da translation catalogue (44 entries)

en: Not implemented yet.
da: Endnu ikke implementeret.

en: A new statement was found, but no delimiter between it and the previous one.
da: Et nyt statement blev fundet, men der var ingen adskillelsestegn mellem det og det foregående.

en: Unrecognized alter operation.
da: Ukendt alter opgave.

en: %1$d values were expected, but found %2$d.
da: %1$d værdier var ventet, men fandt %2$d.

en: An opening bracket followed by a set of values was expected.
da: En kantet venstreparentes efterfulgt af et sæt værdier blev forventet.

en: An opening bracket was expected.
da: En kantet venstreparantes var forventet.

en: Unexpected keyword.
da: Uventet nøgleord.

en: Unexpected end of CASE expression
da: Uventet afslutning af CASE udtryk

en: An alias was previously found.
da: Et alias er fundet tidligere.

en: A symbol name was expected! A reserved keyword can not be used as a column name without backquotes.
da: Et symbolnavn var ventet! Et reserveret nøgleord kan ikke bruges som et feltnavn uden backquotes.

en: A symbol name was expected!
da: Et symbol var ventet!

en: A comma or a closing bracket was expected.
da: Et komma eller lukke parentes var ventet.

en: A closing bracket was expected.
da: En kantet højreparantes var ventet.

en: Unrecognized data type.
da: Ukendt datatype.

en: An expression was expected.
da: Et udtryk var ventet.

en: An alias was expected.
da: Et alias var verntet.

en: Unexpected dot.
da: Uventet punktum.

en: Unexpected token.
da: Uventet token.

en: An offset was expected.
da: En forskydning var ventet.

en: Unexpected end of LOCK expression.
da: Uventet afslutning af LOCK udtryk.

en: This option conflicts with "%1$s".
da: Denne indstilling er i konflikt med "%1$s".

en: The old name of the table was expected.
da: Tabellens gamle navn var ventet.

en: Keyword "TO" was expected.
da: Nøgleordet "TO" var forventet.

en: The new name of the table was expected.
da: Tabellens nye navn var ventet.

en: A rename operation was expected.
da: En omdøbsopgave var ventet.

en: Missing expression.
da: Manglende udtryk.

en: Unexpected character.
da: Uventet karakter.

en: Expected whitespace(s) before delimiter.
da: Forventede whitespace(s) før adskillelsestegn.

en: Expected delimiter.
da: Forventede adskillelsestegn.

en: Ending quote %1$s was expected.
da: Slut quote %1$s var ventet.

en: Variable name was expected.
da: Variabelnavn var ventet.

en: Unexpected beginning of statement.
da: Uventet start på statement.

en: Unrecognized statement type.
da: Ukendt type af statement.

en: No transaction was previously started.
da: Ingen transaktion er blevet startet tidligere.

en: This type of clause was previously parsed.
da: Denne type af sætningskonstruktion er tidligere blevet parset.

en: Unrecognized keyword.
da: Ukendt nøgleord.

en: Keyword at end of statement.
da: Nøgleord i slutningen af udtryk.

en: Unexpected ordering of clauses.
da: Uventet clause rækkefølge.

en: The name of the entity was expected.
da: Enhedens navn var ventet.

en: A table name was expected.
da: Et tabelnavn var ventet.

en: At least one column definition was expected.
da: Mindst en kolonne definition var ventet.

en: A "RETURNS" keyword was expected.
da: Et "RETURNS" nøgleord var forventet.

en: This type of clause is not valid in Multi-table queries.
da: Denn type af sætningskonstruktion er ikke gyldig i multitabel forespørgsler.

en: Unexpected keyword
da: Uventet nøgleord
