SQL parser 5 - en to id translation catalogue (53 entries)

en: Not implemented yet.
id: Belum diimplementasikan.

en: A new statement was found, but no delimiter between it and the previous one.
id: Suatu pernyataan baru ditemukan, tetapi tanpa pembatas antara itu dan sebelumnya.

en: Missing comma before start of a new alter operation.
id: Tidak ada koma sebelum memulai operasi perubahan baru.

en: Unrecognized alter operation.
id: Operasi ubah tabel (alter) tak dikenal.

en: %1$d values were expected, but found %2$d.
id: Nilai %1$d diharapkan. Namun, ditemukan %2$d.

en: An opening bracket followed by a set of values was expected.
id: Sebuah kurung buka yang diikuti oleh nilai-nilai diharapkan.

en: An opening bracket was expected.
id: Sebuah kurung buka diharapkan.

en: Unexpected keyword.
id: Kata kunci tak terduga.

en: Unexpected end of CASE expression
id: Akhir operasi CASE tak terduga

en: Potential duplicate alias of CASE expression.
id: Alias potensial duplikat dari ekspresi CASE.

en: An alias expected after AS but got
id: Alias yang diharapkan setelah AS tetapi didapat

en: An alias was previously found.
id: Sebuah alias telah ditemukan sebelumnya.

en: An alias was expected after AS.
id: Sebuah alias diharapkan.

en: A symbol name was expected! A reserved keyword can not be used as a column name without backquotes.
id: Sebuah nama simbol diharapkan! Kata kunci yang telah diatur tidak dapat digunakan sebagai nama kolom tanpa tanda kutip.

en: A symbol name was expected!
id: Sebuah nama simbol diharapkan!

en: A comma or a closing bracket was expected.
id: Sebuah koma atau kurung tutup diharapkan.

en: A closing bracket was expected.
id: Sebuah kurung tutup diharapkan.

en: Unrecognized data type.
id: Tipe data tak dikenal.

en: An expression was expected.
id: Sebuah perintah (expression) diharapkan.

en: An alias was expected.
id: Sebuah alias diharapkan.

en: Unexpected dot.
id: Titik tak terduga.

en: Unexpected token.
id: Token tak terduga.

en: An offset was expected.
id: Suatu pergeseran (offset) diharapkan.

en: Unexpected end of LOCK expression.
id: Akhir ekspresi LOCK tak terduga.

en: This option conflicts with "%1$s".
id: Pilihan ini bertentangan dengan "%1$s".

en: The old name of the table was expected.
id: Nama lama tabel diharapkan.

en: Keyword "TO" was expected.
id: Kata kunci "TO" diharapkan.

en: The new name of the table was expected.
id: Nama baru tabel diharapkan.

en: A rename operation was expected.
id: Sebuah operasi ganti nama diharapkan.

en: Missing expression.
id: Perintah (expression) hilang.

en: Unexpected character.
id: Karakter tak terduga.

en: Expected whitespace(s) before delimiter.
id: Mengharapkan spasi sebelum pembatas.

en: Expected delimiter.
id: Mengharapkan pembatas.

en: Ending quote %1$s was expected.
id: Petik akhir %1$s diharapkan.

en: Variable name was expected.
id: Nama variabel diharapkan.

en: Unexpected beginning of statement.
id: Awal pernyataan tak terduga.

en: Unrecognized statement type.
id: Jenis pernyataan tak dikenal.

en: No transaction was previously started.
id: Tidak ada transaksi yang dimulai sebelumnya.

en: This type of clause was previously parsed.
id: Jenis klausa ini telah diurai sebelumnya.

en: Unrecognized keyword.
id: Kata kunci tak dikenal.

en: Keyword at end of statement.
id: Kata kunci pada akhir pernyataan.

en: Unexpected ordering of clauses.
id: Pengurutan klausa tak terduga.

en: The name of the entity was expected.
id: Nama entitas diharapkan.

en: A table name was expected.
id: Sebuah nama tabel diharapkan.

en: At least one column definition was expected.
id: Setidaknya satu definisi kolom diharapkan.

en: A "RETURNS" keyword was expected.
id: Sebuah kata kunci "RETURNS" diharapkan.

en: This type of clause is not valid in Multi-table queries.
id: Jenis klausa ini tidak sah dalam kueri multitabel.

en: Unexpected end of LOCK statement.
id: Awal pernyataan tak terduga.

en: Unexpected keyword
id: Kata kunci tidak ada

en: The name of the CTE was expected.
id: Nama CTE diharapkan.

en: AS keyword was expected.
id: kata kunci AS diharapkan.

en: Subquery of the CTE was expected.
id: Subquery dari CTE diharapkan.

en: Unexpected end of the WITH CTE.
id: Akhir yang tidak terduga dari WITH CTE.
