SQL parser 5 - en to ja translation catalogue (53 entries)

en: Not implemented yet.
ja: 実装されていません。

en: A new statement was found, but no delimiter between it and the previous one.
ja: 新しいステートメントが見つかりましたが、その前の文との間に区切り文字がありません。

en: Missing comma before start of a new alter operation.
ja: 新しい ALTER 操作を開始する前にカンマがありません。

en: Unrecognized alter operation.
ja: 認識できない alter 操作。

en: %1$d values were expected, but found %2$d.
ja: 値 %1$d があるべきですが、 %2$d が見つかりました。

en: An opening bracket followed by a set of values was expected.
ja: 左括弧とそれに続く一連の値があるべきです。

en: An opening bracket was expected.
ja: 左括弧が必要です。

en: Unexpected keyword.
ja: 予期しないキーワードです。

en: Unexpected end of CASE expression
ja: 予期しない CASE 式の終了

en: Potential duplicate alias of CASE expression.
ja: CASE 式でエイリアスが重複している可能性があります。

en: An alias expected after AS but got
ja: AS の後にエイリアスが必要ですが、取得したものは

en: An alias was previously found.
ja: エイリアスが前に見つかっています。

en: An alias was expected after AS.
ja: AS の後にエイリアスが必要です。

en: A symbol name was expected! A reserved keyword can not be used as a column name without backquotes.
ja: シンボル名が必要です。 予約語をバッククォートなしでカラム名として使用することはできません。

en: A symbol name was expected!
ja: シンボル名が必要です!

en: A comma or a closing bracket was expected.
ja: カンマか閉じ括弧が必要です。

en: A closing bracket was expected.
ja: 閉じる括弧があるべきです。

en: Unrecognized data type.
ja: 認識できないデータ形式。

en: An expression was expected.
ja: 式が必要です。

en: An alias was expected.
ja: エイリアスが必要です。

en: Unexpected dot.
ja: 予期しないドット。

en: Unexpected token.
ja: 予期しないトークン。

en: An offset was expected.
ja: オフセットがあるべきです。

en: Unexpected end of LOCK expression.
ja: 予期しない LOCK 式の終了。

en: This option conflicts with "%1$s".
ja: このオプションは "%1$s" と競合しています。

en: The old name of the table was expected.
ja: テーブルの古い名前が必要です。

en: Keyword "TO" was expected.
ja: キーワード "TO" が必要です。

en: The new name of the table was expected.
ja: テーブルの新しい名前が必要です。

en: A rename operation was expected.
ja: リネーム操作が必要です。

en: Missing expression.
ja: 式がありません。

en: Unexpected character.
ja: 予期しない文字です。

en: Expected whitespace(s) before delimiter.
ja: 区切り文字の前に空白が必要です。

en: Expected delimiter.
ja: 区切り文字が必要です。

en: Ending quote %1$s was expected.
ja: 終端クォート %1$s が必要です。

en: Variable name was expected.
ja: 変数名があるべきです。

en: Unexpected beginning of statement.
ja: ここで文を始めることができません。

en: Unrecognized statement type.
ja: 認識されないステートメント形式です。

en: No transaction was previously started.
ja: 開始されているトランザクションはありません。

en: This type of clause was previously parsed.
ja: この種類の句は以前に解釈済みです。

en: Unrecognized keyword.
ja: 認識できないキーワードです。

en: Keyword at end of statement.
ja: ステートメントの末尾にキーワードがあります。

en: Unexpected ordering of clauses.
ja: 予期しない節の順序です。

en: The name of the entity was expected.
ja: エンティティの名前が予想されていました。

en: A table name was expected.
ja: テーブル名が必要です。

en: At least one column definition was expected.
ja: 少なくとも 1 つのカラム定義が必要です。

en: A "RETURNS" keyword was expected.
ja: キーワード "RETURNS" が必要です。

en: This type of clause is not valid in Multi-table queries.
ja: この句の種類は、複数テーブルクエリでは無効です。

en: Unexpected end of LOCK statement.
ja: LOCK ステートメントが予期せず終了しました。

en: Unexpected keyword
ja: 予期しないキーワード

en: The name of the CTE was expected.
ja: CTE の名前が必要です。

en: AS keyword was expected.
ja: キーワード AS が必要です。

en: Subquery of the CTE was expected.
ja: CTE のサブクエリが必要です。

en: Unexpected end of the WITH CTE.
ja: WITH CTE が予期せず終了しました。
