phpMyAdmin 5.2.1-dev - en to el translation catalogue (3089 entries)

en: Uptime below one day
el: Σε λειτουργία λιγότερο από μια ημερα

en: Uptime is less than 1 day, performance tuning may not be accurate.
el: Είναι σε λειτουργία λιγότερο από 1 ημέρα, η ρύθμιση της απόδσης ίσως δεν είναι ακριβής.

en: To have more accurate averages it is recommended to let the server run for longer than a day before running this analyzer
el: Για να έχετε πιο ακριβείς μέσους όρους προτείνεται ο διακομιστής να λειτουργεί περισσότερο από μια ημέρα πριν εκτελέσετε αυτόν τον αναλυτή

en: The uptime is only %s
el: Ο χρόνος λειτουργίας είναι μόνο %s

en: Questions below 1,000
el: Ερωτήσεις κάτω από 1.000

en: Fewer than 1,000 questions have been run against this server. The recommendations may not be accurate.
el: Λιγότερες από 1.000 ερωτήσεις έχουν εκτελεστεί στο διακομιστή. Οι προτάσεις ίσως να μην είναι ακριβείς.

en: Let the server run for a longer time until it has executed a greater amount of queries.
el: Αφήστε τον διακομιστή να εκτελείται για περισσότερο χρόνο μέχρι να εκτελεστεί μεγαλύτερος αριθμός ερωτημάτων.

en: Current amount of Questions: %s
el: Τρέχουσα ποσότητα ερωτήσεων: %s

en: Percentage of slow queries
el: Ποσοστό αργών ερωτημάτων

en: There is a lot of slow queries compared to the overall amount of Queries.
el: Υπάρχει σημαντικός αριθμός αργών ερωτημάτων σε σχέση με τον συνολικό αριθμό των Ερωτημάτων.

en: You might want to increase {long_query_time} or optimize the queries listed in the slow query log
el: Ίσως να θέλετε να αυξήσετε το {long_query_time} ή να βελτιστοποιήσετε τα ερωτήματα που εμφανίζονται στην καταγραφή των αργών ερωτημάτων

en: The slow query rate should be below 5%%, your value is %s%%.
el: Το ποσοστό των αργών ερωτημάτων πρέπει να είναι κάτω από 5%%, η τιμή σας είναι %s%%.

en: Slow query rate
el: Βαθμός αργών ερωτημάτων

en: There is a high percentage of slow queries compared to the server uptime.
el: Υπάρχει ένα υψηλό ποσοστό αργών ερωτημάτων σε σχέση με το χρόνο λειτουργίας του διακομιστή.

en: You have a slow query rate of %s per hour, you should have less than 1%% per hour.
el: Έχετε ένα αργό ρυθμό ερωτημάτων των %s aνά ώρα, πρέπει να έχετε λιγότερο από 1%% ανά ώρα.

en: Long query time
el: Χρόνος μακρού ερωτήματος

en: {long_query_time} is set to 10 seconds or more, thus only slow queries that take above 10 seconds are logged.
el: Το {long_query_time} ορίστηκε στα 10 δευτερόλεπτα ή περισσότεραs, έτσι μόνο αργά ερωτήματα που κρατούν περισσότερο από 10 δευτερόλεπτα καταγράφονται.

en: It is suggested to set {long_query_time} to a lower value, depending on your environment. Usually a value of 1-5 seconds is suggested.
el: Προτείνεται να ορίσετε το {long_query_time} σε μια μικρότερη τιμή, που εξαρτάται από το περιβάλλον σας. Συνήθως προτείνεται μια τιμή μεταξύ 1-5 δευτερολέπτων.

en: long_query_time is currently set to %ds.
el: Το long_query_time έχει οριστεί σε %dδ.

en: Slow query logging
el: Καταγραφή αργού ερωτήματος

en: The slow query log is disabled.
el: Η καταγραφή αργού ερωτήματος είναι απενεργοποιημένη.

en: Enable slow query logging by setting {log_slow_queries} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
el: Ενεργοποίηση της αργής καταγραφής ερωτήματος ορίζοντας το {log_slow_queries} σε «ΕΝΕΡΓΟ». Αυτό θα βοηθήσει στη κακή εκτέλεση ερωτημάτων.

en: log_slow_queries is set to 'OFF'
el: Το log_slow_queries έχει οριστεί σε «ΑΝΕΝΕΡΓΟ»

en: Enable slow query logging by setting {slow_query_log} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
el: Ενεργοποίηση της αργής καταγραφής ερωτήματος ορίζοντας το {slow_query_log} σε «ΕΝΕΡΓΟ». Αυτό θα βοηθήσει στη αντιμετώπιση προβλημάτων για δυσχερή εκτέλεση ερωτημάτων.

en: slow_query_log is set to 'OFF'
el: Το slow_query_log έχει οριστεί σε «ΑΝΕΝΕΡΓΟ»

en: Release Series
el: Σειρές Δημοσίευσης

en: The MySQL server version less than 5.1.
el: Η έκδοση διακομιστή MySQL είναι παλαιότερη της 5.1.

en: You should upgrade, as MySQL 5.1 has improved performance, and MySQL 5.5 even more so.
el: Πρέπει να αναβαθμίσετε, καθώς η MySQL 5.1 έχει βελτιώσει την απόδοση και η MySQL 5.5 ακόμα περισσότερο.

en: Current version: %s
el: Τρέχουσα έκδοση: %s

en: Minor Version
el: Μικρή Έκδοση

en: Version less than 5.1.30 (the first GA release of 5.1).
el: Έκδοση μικρότερη από 5.1.30 (η πρώτη GA δημοσίευση της 5.1).

en: You should upgrade, as recent versions of MySQL 5.1 have improved performance and MySQL 5.5 even more so.
el: Πρέπει να αναβαθμίσετε, καθώς οι πρόσφατες εκδόσεις της MySQL 5.1 έχουν βελτιώσει την απόδση και οι MySQL 5.5 ακόμα περισσότερο.

en: Version less than 5.5.8 (the first GA release of 5.5).
el: Έκδοση μικρότερη από 5.5.8 (η πρώτη GA δημοσίευση της 5.5).

en: You should upgrade, to a stable version of MySQL 5.5.
el: Πρέπει να αναβαθμίσετε σε σταθερή έκδοση της MySQL 5.5.

en: Distribution
el: Διανομή

en: Version is compiled from source, not a MySQL official binary.
el: Η έκδοση έχει προέλθει από τον κώδικα κια όχι από το επίσημο εκτελέσιμο της MySQL.

en: If you did not compile from source, you may be using a package modified by a distribution. The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries, not any package distributions (such as RedHat, Debian/Ubuntu etc).
el: Αν δεν έχει προέλθει από τον κώδικα, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα πακέτο που έχει προσαρμοστεί στη διανομή. Το εγχειρίδιο της MySQL είναι έγκυρο μόνο για τα επίσημα εκτελέσιμα της MySQL και καμιά άλλη διανομή (όπως RedHat, Debian/Ubuntu κλπ).

en: 'source' found in version_comment
el: Βρέθηκη η «προέλευση» στο version_comment

en: The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries.
el: Το εγχειρίδιο της MySQL είναι έγκυρο μόνο για τα επίσημα εκτελέσιμα της MySQL.

en: Percona documentation is at <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>
el: Η τεκμηρίωση Percona είναι στο <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>

en: 'percona' found in version_comment
el: Βρέθηκη η «percona» στο version_comment

en: MySQL Architecture
el: Αρχιτεκτονική MySQL

en: MySQL is not compiled as a 64-bit package.
el: Η MySQL δεν δομήθηκε ως πακέτο 64-bit.

en: Your memory capacity is above 3 GiB (assuming the Server is on localhost), so MySQL might not be able to access all of your memory. You might want to consider installing the 64-bit version of MySQL.
el: Η χωρητικότητα της μνήμης σας είναι πάνω από 3 GB (υποθέτουμε ότι ο Διακομιστής είναι τοπικά), έτσι η MySQL ίσως να μην έχει πρόσβαση σε όλη σας τη μνήμη. Ίσως πρέπει να σκεφτείτε να εγκαταστήσετετ την 64-bit έκδοση της MySQL.

en: Available memory on this host: %s
el: Διαθέσιμη μνήμη σε αυτό το φιλοξενητή: %s

en: Query caching method
el: Μέθοδος λανθάνουσας μνήμης ερωτήματος

en: Suboptimal caching method.
el: Ημί βέλτιστη μέθοδος λανθάνουσας μνήμης.

en: The query cache is enabled and the server receives %d queries per second. This rule fires if there is more than 100 queries per second.
el: Η λανθάνουσα μνήμη ερωτήματος είναι ενεργοποιήμένη και ο διακομιστής λαμβάνει %d ερωτήματα ανά δευτερόλεπτο. Αυτός ο κανόνας ενεργοποιείται αν υπάρχουν περισσότερα από 100 ερωτήματα το δευτερόλεπτο.

en: Percentage of sorts that cause temporary tables
el: Ποσοστό ταξινομήσεων που δημιουργούν προσωρινούς πίνακες

en: Too many sorts are causing temporary tables.
el: Πάρα πολλές ταξινομήσεις δημιουργούν προσωρινούς πίνακες.

en: Consider increasing {sort_buffer_size} and/or {read_rnd_buffer_size}, depending on your system memory limits.
el: Σκεφτείτε να αυξήσετε το {sort_buffer_size} και/ή το {read_rnd_buffer_size}, ανάλογα με τους περιορισμούς της μνήμης του συστήματός σας.

en: %s%% of all sorts cause temporary tables, this value should be lower than 10%%.
el: Το %s%% όλων των ταξινομήσεων προκαλεί προσωρινούς πίνακες, αυτή η τιμή πρέπει να είναι κάτω από 10%%.

en: Rate of sorts that cause temporary tables
el: Επιτρέπει τη δημιουργία προσωρινών πινάκων

en: Temporary tables average: %s, this value should be less than 1 per hour.
el: Μέσος όρος προσωρινών πινάκων: %s, αυτή η τιμή πρέπει να είναι κάτω από 1 ανά ώρα.

en: Sort rows
el: Ταξινόμηση εγγραφών

en: There are lots of rows being sorted.
el: Ταξινομούνται πολλές εγγραφές.

en: While there is nothing wrong with a high amount of row sorting, you might want to make sure that the queries which require a lot of sorting use indexed columns in the ORDER BY clause, as this will result in much faster sorting.
el: Καθώς δεν υπάρχει τίποτα κακό με τον μεγάλο αριθμό ταξινομήσεων εγγραφών, ίσως θέλετε να σιγουρευτείτε ότι τα ερωτήματα που απαιτούν αρκετή ταξινόμηση χρησιμοποιήσετε τις ταξινομημένες στήλες στη σύνταξη του ORDER BY, καθώς αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα πολλή γρηγορότερη ταξινόμηση.

en: Sorted rows average: %s
el: Μέσος όρος ταξινομημένων εγγραφών: %s

en: Rate of joins without indexes
el: Βαθμός ενώσεων χωρίς ευρετήρια

en: There are too many joins without indexes.
el: Υπάρχουν πολλές ενώσεις χωρίς ευρετήρια.

en: This means that joins are doing full table scans. Adding indexes for the columns being used in the join conditions will greatly speed up table joins.
el: Αυτό σημαίνει ότι οι ενώσεις προκαλούν πλήρεις σαρώσεις πίνακα. Η προσθήκη ευρετηρίων για τις στήλες που χρησιμοποιούνται στις συνθήκες ένωσης θα αυξήσει δραματικά τις ενώσεις πινάκων.

en: Table joins average: %s, this value should be less than 1 per hour
el: Μέσος όρος ενώσεων πινάκων: %s, αυτή η τιμή πρέπει να είναι μικρότερη από 1 ανά ώρα

en: Rate of reading first index entry
el: Βαθμός ανάγνωσης πρώτης εισαγωγής ευρετηρίου

en: The rate of reading the first index entry is high.
el: Ο βαθμός ανάγνωσης της πρώτης εισαγωγής ευρετηρίου είναι υψηλός.

en: This usually indicates frequent full index scans. Full index scans are faster than table scans but require lots of CPU cycles in big tables, if those tables that have or had high volumes of UPDATEs and DELETEs, running 'OPTIMIZE TABLE' might reduce the amount of and/or speed up full index scans. Other than that full index scans can only be reduced by rewriting queries.
el: Αυτό δείχνει, συνήθως, συχνές πλήρεις σαρώσεις ευρετηρίου. Οι πλήρεις σαρώσεις ευρετηρίου είναι γρηγορότερες από τις σαρώσεις πινάκων αλλά απαιτούν έντονη χρήση επεξεργαστή για μεγάλους πίνακες, αν αυτοί οι πίνακες έχουν ή είχαν μεγάλους όγκους από UPDATEs και DELETEs, εκτελώντας το «OPTIMIZE TABLE» ίσως μειώσει τον αριθμό και/ή αυξήσει την ταχύτητα των πλήρων σαρώσεων ευρετηρίου. Εκτός από αυτό, οι πλήρεις σαρώσεις ευρετηρίου μπορούν να μειωθούν ξαναγράφοντας τα ερωτήματα.

en: Index scans average: %s, this value should be less than 1 per hour
el: Μέσος όρος σαρώσεων ευρετηρίου: %s, αυτή η τιμή πρέπει να είναι κάτω από 1 ανά ώρα

en: Rate of reading fixed position
el: Βαθμός ανάγνωσης σταθερής θέσης

en: The rate of reading data from a fixed position is high.
el: Ο βαθμός ανάγνωσης δεδομένων από μια σταθερή θέση είναι υψηλός.

en: This indicates that many queries need to sort results and/or do a full table scan, including join queries that do not use indexes. Add indexes where applicable.
el: Αυτό δείχνει ότι πολλά ερωτήματα χρειάζεται να ταξινομήσουν αποτελέσματα και/ή να εκτελέσουν μια πλήρη σάρωση πίνακα, συμπεριλαμβανομένης της ένωσης ερωτημάτων που δεν χρησιμοποιούν ευρετήρια. Προσθέστε ευρετήρια όπου μπουρούν να εφαρμοστούν.

en: Rate of reading fixed position average: %s, this value should be less than 1 per hour
el: Μέσος όρος βαθμού ανάγνωσης σταθερής θέσης: %s, αυτή η τιμή πρέπει να είναι κάτω από 1 ανά ώρα

en: Rate of reading next table row
el: Βαθμός ανάγνωσης επόμενης γραμμής πίνακα

en: The rate of reading the next table row is high.
el: Ο βαθμός ανάγνωσης της επόμενης εγγραφής του πίνακα είναι υψηλός.

en: This indicates that many queries are doing full table scans. Add indexes where applicable.
el: Αυτό δείχνει ότι πολλά ερωτήματα εκτελούν πλήρεις σαρώσεις πινάκων. Προσθέστε ευρετήρια όπου μπορούν να εφαρμοστούν.

en: Rate of reading next table row: %s, this value should be less than 1 per hour
el: Βαθμός ανάγνωσης επόμενης εγγραφής πίνακα: %s, αυτό πρέπει να είναι κάτω από 1 ανά ώρα

en: Different tmp_table_size and max_heap_table_size
el: Διαφορετικά tmp_table_size και max_heap_table_size

en: {tmp_table_size} and {max_heap_table_size} are not the same.
el: Το {tmp_table_size} και το {max_heap_table_size} δεν είναι τα ίδια.

en: If you have deliberately changed one of either: The server uses the lower value of either to determine the maximum size of in-memory tables. So if you wish to increase the in-memory table limit you will have to increase the other value as well.
el: Αν έχετε αλλάξει εσκεμένα κάποιο από αυτά. Ο διακομιστής χρησιμοποιεί τη χαμηλότερη τιμή είτε για να προσδιορίσει το μέγιστο μέγεθος μνήμης για χρήση πινάκων. Έτσι, αν επιθυμείτε να αυξήσετε το όριο εσωτερικής μνήμης πινάκων θα πρέπει να αυξήσετε και την άλλη τιμή.

en: Current values are tmp_table_size: %s, max_heap_table_size: %s
el: Οι τρέχουσες τιμές είναι tmp_table_size: %s, max_heap_table_size: %s

en: Percentage of temp tables on disk
el: Ποσοστό προσωρινών πινάκων στο δίσκο

en: Many temporary tables are being written to disk instead of being kept in memory.
el: Πολλοί προσωρινοί πίνακες εγγράφονται στο δίσκό αντί για τη μνήμη.

en: Increasing {max_heap_table_size} and {tmp_table_size} might help. However some temporary tables are always being written to disk, independent of the value of these variables. To eliminate these you will have to rewrite your queries to avoid those conditions (Within a temporary table: Presence of a BLOB or TEXT column or presence of a column bigger than 512 bytes) as mentioned in the beginning of an <a href="https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">Article by the Pythian Group</a>
el: Η αύξηση του {max_heap_table_size} και του {tmp_table_size} ίσως βοηθήσει. Ωστόσο ορισμένοι προσωρινοί πίνακες πάντα γράφονται στο δίσκο, ανεξάρτητα από την τιμή αυτών των μεταβλητών. Για να το αποτρέψετε αυτό θα πρέπει να ξαναγράψετε τα ερωτήματά σας για να αποφύγετε αυτές τις συνθήκες (Εντός ενός προσωρινού πίνακα: Παρουσία μιας στήλης BLOB ή TEXT ή παρουσία μιας στήλης μεγαλύτερης από 512 bytes) όπως αναφέρθηκεν στην αρχή ενός <a href="https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">Άρθρου από την Ομάδα Pythian</a>

en: %s%% of all temporary tables are being written to disk, this value should be below 25%%
el: %s%% όλων των προσωρινών αρχείων εγγράφονται στο δίσκο, αυτή η τιμή πρέπει να είναι κάτω από 25%%

en: Temp disk rate
el: Βαθμός προσωρινού δίσκου

en: Rate of temporary tables being written to disk: %s, this value should be less than 1 per hour
el: Βαθμός των προσωρινών πινάκων που εγγράφονται στο δίσκο: %s, αυτή η τιμή πρέπει να είναι μικρότερη από 1 ανά ώρα

en: MyISAM key buffer size
el: Μέγεθος buffer κλειδιού MyISAM

en: Key buffer is not initialized. No MyISAM indexes will be cached.
el: Το buffer κλειδιού δεν ξεκίνησε. Κανένα ευρετήριο MyISAM δεν θα αποθηκευτεί.

en: Set {key_buffer_size} depending on the size of your MyISAM indexes. 64M is a good start.
el: Ορίστε το {key_buffer_size} ανάλογα με το μέγεθος των ευρετηρίων MyISAM. 64M είναι μια καλή αρχή.

en: key_buffer_size is 0
el: Το key_buffer_size είναι 0

en: You may need to decrease the size of {key_buffer_size}, re-examine your tables to see if indexes have been removed, or examine queries and expectations about what indexes are being used.
el: Ίσως χρειαστεί να μειώσετε το μέγεθος του {key_buffer_size}, επανεξετάστε τους πινακές σας για να δείτε αν έχουν απομακρυνθεί τα ευρετήρια ή εξετάστε τα ερωτήματα και τις προσδοκίες για το ποια ευρετήρια χρησιμοποιούνται.

en: max %% MyISAM key buffer ever used: %s%%, this value should be above 95%%
el: μέγιστο %% buffer κλειδιού MyISAM που χρησιμοποιήθηκε: %s%%, αυτή η τιμή πρέπει να είναι πάνω από 95%%

en: Percentage of MyISAM key buffer used
el: Ποσοστό buffer κλειδιού MyISAM που χρησιμοποιήθηκε

en: %% MyISAM key buffer used: %s%%, this value should be above 95%%
el: %% buffer κλειδιού MyISAM χρησιμοποιείται: %s%%, αυτή η τιμή πρέπει να είναι πάνω από 95%%

en: Percentage of index reads from memory
el: Ποσοστό των αναγνώσεων ευρετηρίων από τη μνήμη

en: You may need to increase {key_buffer_size}.
el: Ίσως χρειστεί να αυξήσετε το {key_buffer_size}.

en: Index reads from memory: %s%%, this value should be above 95%%
el: Αναγνώσεις ευρετηρίου από τη μνήμη: %s%%, αυτή η τιμή πρέπει να είναι πάνω από 95%%

en: Rate of table open
el: Βαθμός ανοίγματος πίνακα

en: The rate of opening tables is high.
el: Ο βαθμός των ανοιγμένων πινάκων είναι υψηλός.

en: Opening tables requires disk I/O which is costly. Increasing {table_open_cache} might avoid this.
el: Το άνοιγμα ερωτημάτων πινάκων απαιτεί I/O δίσκου που κοστίζει. Η αύξηση του {table_open_cache} ίσως το αποτρέψει αυτό.

en: Opened table rate: %s, this value should be less than 10 per hour
el: Βαθμός ανοιγμένων πινάκων: %s, αυτή η τιμή πρέπει να είναι μικρότερη από 10 ανά ώρα

en: Percentage of used open files limit
el: Ποσοστό του ορίου χρησιμοποιημένων ανοιχτών αρχείων

en: Consider increasing {open_files_limit}, and check the error log when restarting after changing {open_files_limit}.
el: Σκεφτείτε να αυξήσετε το {open_files_limit}, και ελέγξτε την καταγραφή σφαλμάτων αφού κάνετε επανεκκίνηση μετά την αλλαγή του {open_files_limit}.

en: The number of opened files is at %s%% of the limit. It should be below 85%%
el: Ο αριθμός των ανοιγμένων αρχείων είναι στο %s%% του ορίου. Πρέπει να είναι κάτω από το 85%%

en: Rate of open files
el: Βαθμός ανοιχτών αρχείων

en: The rate of opening files is high.
el: Ο βαθμός των ανοιγμένων αρχείων είναι υψηλός.

en: Opened files rate: %s, this value should be less than 5 per hour
el: Βαθμός ανοιγμένων αρχείων: %s, αυτή η τιμή πρέπει να είναι λιγότερο από 5 ανά ώρα

en: Too many table locks were not granted immediately.
el: Πολλά κλειδώματα πίνακα δεν έγιναν αποδεκτά αμέσως.

en: Optimize queries and/or use InnoDB to reduce lock wait.
el: Βελτιστοποίηση ερωτημάτων και/ή χρήση InnoDB για μείωση αναμονής κλειδώματος.

en: Immediate table locks: %s%%, this value should be above 95%%
el: Άμεσα κλειδώματα πίνακα: %s%%, αυτή η τιμή πρέπει να είναι πάνω από 95%%

en: Table lock wait rate
el: Βαθμός αναμονής κλειδώματος πίνακα

en: Table lock wait rate: %s, this value should be less than 1 per hour
el: Βαθμός αναμονής κλειδώματος πίνακα: %s, αυτή η τιμή πρέπει να είναι κάτω από 1 ανά ώρα

en: Thread cache
el: Λανθάνουσα μνήμη νήματος

en: Thread cache is disabled, resulting in more overhead from new connections to MySQL.
el: Η λανθάνουσα μνήμη νήματος είναι απενεργποιημένη με αποτέλεσμα περισσότερη περίσσεια από νέες συνδέσεις στη MySQL.

en: Enable the thread cache by setting {thread_cache_size} > 0.
el: Ενεργοποιήστε τη λανθάνουσα μνήμη νήματος ορίζοντας το {thread_cache_size} > 0.

en: The thread cache is set to 0
el: Η λανθάνουσα μνήμη νήματος έχει οριστεί σε 0

en: Thread cache is not efficient.
el: Η λανθάνουσα μνήμη νήματος δεν είναι επαρκής.

en: Increase {thread_cache_size}.
el: Αύξηση του {thread_cache_size}.

en: Thread cache hitrate: %s%%, this value should be above 80%%
el: Βαθμός λανθάνουσας μνήμης νήματος: %s%%, αυτή η τιμή πρέπει να είναι πάνω από 80%%

en: Threads that are slow to launch
el: Νήματα που είναι αργά στην προσπέλαση

en: There are too many threads that are slow to launch.
el: Υπάρχουν πολλές διεργασίες που έχουν αργή προσπέλαση.

en: This generally happens in case of general system overload as it is pretty simple operations. You might want to monitor your system load carefully.
el: Αυτό συνήθως συμβαίνει σε περίπτωση γενικής υπερφόρτωσης συστήματος καθώς είναι απλές διαδικασίες. Ίσως θέλετε να εποπτεύσετε τη φόρτωση του συστήματός σας προσεκτικά.

en: %s thread(s) took longer than %s seconds to start, it should be 0
el: %s νήμα(τα) χρειάστηακν περισσότερα από t%s δευτερόλεπτα για να ξεκινήσουν, έπρεπε να είναι 0

en: Slow launch time
el: Αργός χρόνος προσπέλασης

en: Slow_launch_time is above 2s.
el: Το Slow_launch_time είναι πάνω από 2δ.

en: Set {slow_launch_time} to 1s or 2s to correctly count threads that are slow to launch.
el: Ορίστε το {slow_launch_time} σε 1s ή 2s για σωστό μέτρημα νημάτων που είναι αργά στην προσπέλαση.

en: slow_launch_time is set to %s
el: Το slow_launch_time έχει οριστεί σε %s

en: Percentage of used connections
el: Ποσοστό χρησιμοποιημένων συνδέσεων

en: The maximum amount of used connections is getting close to the value of {max_connections}.
el: Ο μέγιστος αριθμός χρησιμοποιημένων συνδέσεων πλησιάζει την τιμή των {max_connections}.

en: Increase {max_connections}, or decrease {wait_timeout} so that connections that do not close database handlers properly get killed sooner. Make sure the code closes database handlers properly.
el: Αυξήστε τις {max_connections}, ή μειώστε τον }wait_timeout} ώστε οι συνδέσεις που δεν κλείνουν σωστά τους χειριστές βάσεων δεδομένων να τερματίζονται νωρίτερα. Σιγουρευτείτε ότι ο κώδικας κλείνει τους χειριστές βάσεων δεδομένων σωστά.

en: Max_used_connections is at %s%% of max_connections, it should be below 80%%
el: Οι Max_used_connections είναι στο %s%% των max_connections, έπρεπε να είναι κάτω από 80%%

en: Percentage of aborted connections
el: Ποσοστό παρατημένων συνδέσεων

en: Too many connections are aborted.
el: Πάρα πολλές παρατημένες συνδέσεις.

en: Connections are usually aborted when they cannot be authorized. <a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">This article</a> might help you track down the source.
el: Οι συνδέσεις συνήθως ματαιώνονται όταν δεν μπορούν να πιστοποιηθούν. <a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">Αυτό το άρθρο</a> ίσως σας βοηθήσει να ανιχνεύσετε την προέλευση.

en: %s%% of all connections are aborted. This value should be below 1%%
el: %s%% όλων των συνδέσεων ματαιώνονται. Αυτή η τιμή πρέπει να είναι κάτω από 1%%

en: Rate of aborted connections
el: Βαθμός παρατημένων συνδέσεων

en: Aborted connections rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
el: Ο βαθμός ματαιωμένων συνδέσεων είναι στο %s, αυτή η τιμή πρέπει να είναι κάτω από 1 ανά ώρα

en: Percentage of aborted clients
el: Ποσοστό παρατημένων πελατών

en: Too many clients are aborted.
el: Πάρα πολλοί πελάτες ματαιώθηκαν.

en: Clients are usually aborted when they did not close their connection to MySQL properly. This can be due to network issues or code not closing a database handler properly. Check your network and code.
el: Οι πελάτες συνήθως ματαιώνονται όταν δεν κλείνουν τις συνδέσεις τους με τη MySQL σωστά. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε θέματα με το δίκτυο ή στον κώδικα όταν δεν κλείνει σωστά ένας χειριστής βάσης δεδομένων. Ελέξτε το δίκτυο και τον κώδικά σας.

en: %s%% of all clients are aborted. This value should be below 2%%
el: %s%% όλων των πελατών ματαιώθηκε. Αυτη η τιμή πρέπει να είναι κάτω από 2%%

en: Rate of aborted clients
el: Βαθμός παρατημένων πελατών

en: Aborted client rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
el: Ο βαθμός ματαιωμένου πελάτη είναι στο %s, αυτή η τιμή πρέπει να είναι κάτω από 1 ανά ώρα

en: Is InnoDB disabled?
el: Είναι απενεργποιημένη η InnoDB;

en: You do not have InnoDB enabled.
el: Δεν έχετε ενεργοποημένη την InnoDB.

en: InnoDB is usually the better choice for table engines.
el: Η InnoDB ε΄ναι συνήθς η καλύτερη επιλογή για μηχανές πινάκων.

en: have_innodb is set to 'value'
el: Το have_innodb έχει οριστεί σε «τιμή»

en: InnoDB log size
el: Μέγεθος καταγραφής InnoDB

en: The InnoDB log file size is not an appropriate size, in relation to the InnoDB buffer pool.
el: Το μέγεθος αρχείου καταγραφής της InnoDB δεν είναι κατάλληλο μέγεθος, σε σχέση με το InnoDB buffer pool.

en: Your InnoDB log size is at %s%% in relation to the InnoDB buffer pool size, it should not be below 20%%
el: Το μέγεθος καταγραφής InnoDB είναι στο %s%% σε σχέση με το μέγεθος του InnoDB buffer pool, δεν θα πρέπει να είναι κάτω από 20%%

en: Max InnoDB log size
el: Μέγιστο μέγεθος καταγραφής InnoDB

en: The InnoDB log file size is inadequately large.
el: Το μεγεθος του αρχείου καταγραφής της InnoDB είναι ανεπαρκώς μεγάλο.

en: Your absolute InnoDB log size is %s MiB
el: Το απόλυτο μέγεθος καταγραφής της InnoDB είναι %s MB

en: InnoDB buffer pool size
el: Μέγεθος InnoDB buffer pool

en: Your InnoDB buffer pool is fairly small.
el: Το InnoDB buffer pool είναι αρκετά μικρό.

en: You are currently using %s%% of your memory for the InnoDB buffer pool. This rule fires if you are assigning less than 60%%, however this might be perfectly adequate for your system if you don't have much InnoDB tables or other services running on the same machine.
el: Χρησιμοποιείτε το %s%% της μνήμης σας για το InnoDB buffer pool. Αυτός ο κανόνας εμφανίζεται αν δεσμέυετε κάτω από 60%%, ωστόσο, αυτό ίσως είναι απολύτως επαρκές για το σύστημά σας, αν δεν έχετε πολλούς πίνακες InnoDB ή άλλες υπηρεσίες να εκτελούνται στο ίδιο μηχάνημα.

en: MyISAM concurrent inserts
el: Ταυτόχρονες εισαγωγές MyISAM

en: Enable {concurrent_insert} by setting it to 1
el: Ενεργοποιήστε το {concurrent_insert} ορίζοντας στο 1

en: Setting {concurrent_insert} to 1 reduces contention between readers and writers for a given table. See also <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">MySQL Documentation</a>
el: Ο ορισμός του {concurrent_insert} σε 1 μειώνει τη διαμάχη μεταξύ αναγνώσεων και εγγραφών για ένα πίνακα. Δείτε επίσης την <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">τεκμηρίωση της MySQL</a>

en: concurrent_insert is set to 0
el: Το concurrent_insert έχει οριστεί στο 0

en: Query cache disabled
el: Η λανθάνουσα μνήμη είναι απενεργοποιημένη

en: The query cache is not enabled.
el: Η λανθάνουσα μνήμη ερωτήματος δεν είναι ενεργοποιημένη.

en: The query cache is known to greatly improve performance if configured correctly. Enable it by setting {query_cache_size} to a 2 digit MiB value and setting {query_cache_type} to 'ON'. <b>Note:</b> If you are using memcached, ignore this recommendation.
el: Η λανθάνουσα μνήμη ερωτήματος είναι γνωστό ότι βελτιώνει σημαντικά την απόδοση, αν ρυθμιστεί σωστά. Ενεργοποιήστε τη ορίζοντας το {query_cache_size} με μια διψήφια τιμής ΜΒ και το {query_cache_type} σε «ΟΝ». <b>Σημείωση:</b> Αν χρησιμοποιείτε memcached, αγνοήστε την πρόταση.

en: query_cache_size is set to 0 or query_cache_type is set to 'OFF'
el: Το query_cache_size ορίστηκε σε 0 ή το query_cache_type ορίστηκε σε «OFF»

en: Query cache not running efficiently, it has a low hit rate.
el: Η λανθάνουσα μνήμη ερωτήματος δεν λειτουργεί σωστά, έχει χαμηλό βαθμό απόδοσης.

en: Consider increasing {query_cache_limit}.
el: Σκεφτείτε την αύξηση {query_cache_limit}.

en: The current query cache hit rate of %s%% is below 20%%
el: Ο τρέχων βαθμός απόδοσης της λανθάνουσας μνήμης ερωτήματος του %s%% είναι κάτω από 20%%

en: Query Cache usage
el: Χρήση λανθάνουσας μνήμης ερωτήματος

en: This might be caused by {query_cache_limit} being too low. Flushing the query cache might help as well.
el: Αυτό μπορεί να οφείλεται στο ότι το {query_cache_limit} είναι πολύ χαμηλό. Η εκκαθάριση της λανθάνουσας μνήμης ερωτήματος μπορεί επίσης να βοηθήσει.

en: The current ratio of free query cache memory to total query cache size is %s%%. It should be above 80%%
el: Η τρέχουσα αναλογία της ελεύθερης λανθάνουσας μνήμης ερωτήματος προς τη συνολική λανθάνουσα μνήμη ερωτήματος είναι %s%%. Πρέπει να είναι περισσότερο από 80%%

en: Query cache fragmentation
el: Συγκρότηση λανθάνουσας μνήμης ερωτήματος

en: The query cache is considerably fragmented.
el: Η λανθάνουσας μνήμης ερωτήματος είναι αρκετά συγκροτημένη.

en: Severe fragmentation is likely to (further) increase Qcache_lowmem_prunes. This might be caused by many Query cache low memory prunes due to {query_cache_size} being too small. For a immediate but short lived fix you can flush the query cache (might lock the query cache for a long time). Carefully adjusting {query_cache_min_res_unit} to a lower value might help too, e.g. you can set it to the average size of your queries in the cache using this formula: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache
el: Η έντονη συγκρότηση είναι πιθανόν να αυξήσει (περισσότερο) το Qcache_lowmem_prunes. Αυτό μπορεί να προκληθεί από πολλούς χαμηλής μνήμης κλάδους της λανθάνουσας μνήμης ερωτήματος λόγω του γεγονότος ότι το {query_cache_size} είναι πολύ μικρό. Για μια άμεση αλλά βραχυχρόνια λύση μπορείτε να εκκαθαρίσετε τη λανθάνουσα μνήμη ερωτήματος (μπορεί να κλειδώσει τη λανθάνουσα μνήμη ερωτήματος για πολύ χρόνο). Προσαρμόστε προσεκτικά το {query_cache_min_res_unit} σε μια χαμηλότερη τιμή για να βοηθήσει και αυτό, π.χ. μπορείτε να το ορίσετε στο μέσο μέγεθος των ερωτημάτων σας στη λανθάνουσα μνήμη χρησιμοποιώντας αυτή τη φόρμουλα: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache

en: The cache is currently fragmented by %s%% , with 100%% fragmentation meaning that the query cache is an alternating pattern of free and used blocks. This value should be below 20%%.
el: Η λανθάνουσα μνήμη έχει συγκροτηθεί κατά %s%%, με 100%% συγκρότηση σημαίνει ότι η λανθάνουσα μνήμη ερωτήματος είναι μια εναλλακτική μορφή ελεύθερων και χρησιμοποιημένων μπλοκς. Αυτή η τιμή πρέπει να είναι κάτω από 20%%.

en: Query cache low memory prunes
el: Χαμηλής μνήμης κλάδοι λανθάνουσας μνήμης ερωτήματος

en: Cached queries are removed due to low query cache memory from the query cache.
el: Προγνωστικές αναζητήσεις έχουν διαγραφεί λόγο έλλειψης ελεύθερης λανθάνουσας μνήμης ερωτημάτων.

en: You might want to increase {query_cache_size}, however keep in mind that the overhead of maintaining the cache is likely to increase with its size, so do this in small increments and monitor the results.
el: Ίσως θέλετε να αυξήσετε το {query_cache_size}, ωστόσο, έχετε υπόψη σας ότι η περίσσεια συντήρησης της λανθάνουσας μνήμης είναι πιθανόν να αυξηθεί με το μέγεθός της, για αυτό κάντε το αυτό με μικρές μεταβολές και δείτε τα αποτελέσματα.

en: The ratio of removed queries to inserted queries is %s%%. The lower this value is, the better (This rules firing limit: 0.1%%)
el: Ο βαθμός απομακρυσμένων ερωτημάτων προς τα εισερχόμενα ερωτήματα είναι %s%%. Όσο χαμηλότερη αυτή η τιμή, τόσο το καλύτερο (Το όριο συναγερμού είναι: 0,1%%)

en: Query cache max size
el: Μέγιστο μέγεθος λανθάνουσας μνήμης ερωτήματος

en: The query cache size is above 128 MiB. Big query caches may cause significant overhead that is required to maintain the cache.
el: Το μέγεθος λανθάνουσας μνήμης είναι πάνω από 128ΜΒ. Οι μεγάλες λανθάνουσες μνήμες μπορεί να προκαλέσουν περίσσεια που απαιτείται για τη διατήρηση της λανθάνουσας μνήμης.

en: Depending on your environment, it might be performance increasing to reduce this value.
el: Ανάλογα με το περιβάλλον σας, ίσως αυξηθεί η απόδοσή του μειώνοντας αυτή την τιμή.

en: Current query cache size: %s
el: Τρέχον μέγεθος λανθάνουσας μνήμης ερωτήματος: %s

en: Query cache min result size
el: Ελάχιστο μέγεθος λανθάνουσας μνήμης ερωτήματος

en: The max size of the result set in the query cache is the default of 1 MiB.
el: Το μέγιστο μέγεθος του συνόλου αποτελεσμάτων στη λανθάνουσα μνήμη ερωτήματος είναι η προεπιλογή του 1ΜΒ.

en: Changing {query_cache_limit} (usually by increasing) may increase efficiency. This variable determines the maximum size a query result may have to be inserted into the query cache. If there are many query results above 1 MiB that are well cacheable (many reads, little writes) then increasing {query_cache_limit} will increase efficiency. Whereas in the case of many query results being above 1 MiB that are not very well cacheable (often invalidated due to table updates) increasing {query_cache_limit} might reduce efficiency.
el: Αλλάζοντας το {query_cache_limit} (συνήθως αυξάνοντάς το) ίσως αυξήσει την αποτελεσματικότητα. Αυτή η μεταβλητή καθορίζει το μέγιστο μέγεθος που μπορεί να έχει ένα αποτέλεσμα ερωτήματος για να εισαχθεί στη λανθάνουσα μνήμη ερωτήματος. Αν υπάρχουν πολλά αποτελέσματα ερωτημάτων μεγαλύτερα από 1ΜΒ που είναι καλώς αποθηκευμένα στη λανθάνουσα μνήμη (πολλές αναγνώσεις, λίγες εγγραφές) όταν αυξήσετε το {query_cache_limit} θα αυξηθεί και η απόδοση. Έτσι, στην περίπτωση που πολλά αποτελέσματα ερωτημάτων είναι πάνω από 1ΜΒ και δεν είναι καλώς αποθηκευμένα στη λανθάνουσα μνήμη (συνήθως μη επικαιροποιημένα λόγω ενημερώσεων πίνακα), η αύξηση του {query_cache_limit} ίσως μειώσει την απόδοση.

en: query_cache_limit is set to 1 MiB
el: Το query_cache_limit ορίστηκε στο 1ΜΒ

en: Error when evaluating: %s
el: Σφάλμα κατά την εκτίμηση: %s

en: Failed evaluating precondition for rule '%s'.
el: Απέτυχε η αξιολόγηση προσυνθήκης για τον κανόνα «%s».

en: Failed calculating value for rule '%s'.
el: Απέτυχε ο υπολογισμός τιμής για τον κανόνα «%s».

en: Failed running test for rule '%s'.
el: Απέτυχε η εκτέλεση ελέγχου για τον κανόνα «%s».

en: Failed formatting string for rule '%s'.
el: Αποτυχία διαμόρφωσης κειμένου για τον κανόνα «%s».

en: per second
el: ανά δευτερόλεπτο

en: per minute
el: ανά λεπτό

en: per hour
el: ανά ώρα

en: per day
el: ανά ημέρα

en: Search:
el: Αναζήτηση:

en: Go
el: Εκτέλεση

en: Keyname
el: Όνομα κλειδιού

en: Description
el: Περιγραφή

en: Page number:
el: Σελίδα:

en: Show all
el: Εμφάνιση όλων

en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: Collation]
en: German (phone book order)
el: Γερμανικά (ταξινόμηση τηλεφωνικού καταλόγου)

[ctx: Collation]
en: German (dictionary order)
el: Γερμανικά (ταξινόμηση λεξικού)

[ctx: Collation]
en: Spanish (traditional)
el: Ισπανικά (παραδοσιακά)

[ctx: Collation]
en: Spanish (modern)
el: Ισπανικά (μοντέρνα)

[ctx: Collation variant]
en: case-insensitive
el: χωρίς ταίριασμα πεζών-κεφαλαίων

[ctx: Collation variant]
en: case-sensitive
el: ταίριασμα πεζών-κεφαλαίων

[ctx: Collation variant]
en: accent-insensitive
el: χωρίς ταίριασμα τονισμένων

[ctx: Collation variant]
en: accent-sensitive
el: ταίριασμα τονισμένων

[ctx: Collation variant]
en: multi-level
el: πολυεπίπεδο

[ctx: Collation variant]
en: binary
el: δυαδικό

[ctx: Collation]
en: Binary
el: Δυαδικό

[ctx: Collation]
en: West European
el: Δυτικής Ευρώπης

[ctx: Collation]
en: Central European
el: Κεντρικής Ευρώπης

[ctx: Collation]
en: Russian
el: Ρωσικά

[ctx: Collation]
en: Simplified Chinese
el: Απλοποιημένα Κινέζικα

[ctx: Collation]
en: Traditional Chinese
el: Παραδοσιακά Κινέζικα

[ctx: Collation]
en: Chinese
el: Κινέζικα

[ctx: Collation]
en: Japanese
el: Ιαπωνικά

[ctx: Collation]
en: Baltic
el: Βαλτικής

[ctx: Collation]
en: Armenian
el: Αρμενικά

[ctx: Collation]
en: Cyrillic
el: Κυριλλικά

[ctx: Collation]
en: Arabic
el: Αραβικά

[ctx: Collation]
en: Korean
el: Κορεατικά

[ctx: Collation]
en: Hebrew
el: Εβραϊκά

[ctx: Collation]
en: Georgian
el: Γεωργιανά

[ctx: Collation]
en: Greek
el: Ελληνικά

[ctx: Collation]
en: Czech-Slovak
el: Τσέχο-Σλοβάκικα

[ctx: Collation]
en: Ukrainian
el: Ουκρανικά

[ctx: Collation]
en: Turkish
el: Τουρκικά

[ctx: Collation]
en: Swedish
el: Σουηδικά

[ctx: Collation]
en: Thai
el: Ταϊλανδικά

[ctx: Collation]
en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: Collation]
en: Bulgarian
el: Βουλγαρικά

[ctx: Collation]
en: Croatian
el: Κροατικά

[ctx: Collation]
en: Czech
el: Τσεχικά

[ctx: Collation]
en: Danish
el: Δανέζικα

[ctx: Collation]
en: English
el: Αγγλικά

[ctx: Collation]
en: Esperanto
el: Εσπεράντο

[ctx: Collation]
en: Estonian
el: Εσθονικά

[ctx: Collation]
en: Hungarian
el: Ουγγρικά

[ctx: Collation]
en: Icelandic
el: Ισλανδικά

[ctx: Collation]
en: Classical Latin
el: Κλασσικά Λατινικά

[ctx: Collation]
en: Latvian
el: Λετονικά

[ctx: Collation]
en: Lithuanian
el: Λιθουανικά

[ctx: Collation]
en: Burmese
el: Μπουρμέζικα

[ctx: Collation]
en: Persian
el: Περσικά

[ctx: Collation]
en: Polish
el: Πολωνικά

[ctx: Collation]
en: Romanian
el: Ρουμάνικα

[ctx: Collation]
en: Sinhalese
el: Σινχαλέζικα

[ctx: Collation]
en: Slovak
el: Σλοβάκικα

[ctx: Collation]
en: Slovenian
el: Σλοβένικα

[ctx: Collation]
en: Vietnamese
el: Βιετναμέζικα

en: You should upgrade to %s %s or later.
el: Πρέπει να αναβαθμίσετε σε %s %s ή νεότερη.

en: Error: Token mismatch
el: Σφάλμα: Το πειστήριο δεν ταιριάζει

en: Failed to set session cookie. Maybe you are using HTTP instead of HTTPS to access phpMyAdmin.
el: Αποτυχία ορισμού του cookie συνεδρίας. Ίσως χρησιμοποιείτε HTTP αντί HTTPS για πρόσβαση στο phpMyAdmin.

en: You have enabled mbstring.func_overload in your PHP configuration. This option is incompatible with phpMyAdmin and might cause some data to be corrupted!
el: Έχετε ενεργή τη mbstring.func_overload στις ρυθμίσεις της PHP. Αυτή η επιλογή είναι ασύμβατη με το phpMyAdmin και ίσως προκαλέσει πρόβλημα με μερικά δεδομένα!

en: GLOBALS overwrite attempt
el: προσπάθεια επανεγγραφής GLOBALS

en: possible exploit
el: δυνατή αξιοποίηση

en: Users cannot set a higher value
el: Οι χρήστες δεν μπορούν να ορίσουν μεγαλύτερη τιμή

en: If enabled, user can enter any MySQL server in login form for cookie auth.
el: Αν ενεργοποιηθεί, ο χρήστης μπορεί να συνδεθεί σε οποιοδήποτε διακομιστή MySQL μέσω φόρμας σύνδεσης για επικύρωση cookie.

en: Restricts the MySQL servers the user can enter when a login to an arbitrary MySQL server is enabled by matching the IP or hostname of the MySQL server to the given regular expression.
el: Περιορίζει τους διακομιστές MySQL που μπορεί ο χρήστης να εισέλθει όταν μια σύνδεση σε έναν τυχαίο διακομιστή MySQL είναι ενεργοποιημένη ταιριάζοντας την IP ή το όνομα φιλοξενητή του διακομιστή MySQL στην δοθείσα κανονική έκφραση.

en: Enabling this allows a page located on a different domain to call phpMyAdmin inside a frame, and is a potential [strong]security hole[/strong] allowing cross-frame scripting (XSS) attacks.
el: Ενεργοποιώντας αυτό, επιτρέπει μια σελίδα που βρίσκεται σε άλλο διακομιστή να καλεί το phpMyAdmin μέσα σε ένα πλαίσιο, κάτι που είναι [strong]τρύπα ασφαλείας[/strong] που επιτρέπει  (XSS) εισβολές στον κώδικα μέσω πλαισίων.

en: Secret passphrase used for encrypting cookies in [kbd]cookie[/kbd] authentication.
el: Μυστική φράση πρόσβασης χρησιμοποιήθηκε για την κρυπτογράφηση των cookies στην επικύρωση του [kbd]cookie[/kbd].

en: Enable bzip2 compression for import operations.
el: Ενεργοποίηση της συμπίεσης bzip2 για λειτουργίες εισαγωγής.

en: Defines which type of editing controls should be used for CHAR and VARCHAR columns; [kbd]input[/kbd] - allows limiting of input length, [kbd]textarea[/kbd] - allows newlines in columns.
el: Ορίζει ποιος τύπος πεδίων φόρμας πρέπει να χρησιμοποιηθεί για πεδία CHAR και VARCHAR: [kbd]input[/kbd] - επιτρέπει περιορισμό του μήκους, [kbd]textarea[/kbd] - επιτρέπει αλλαγή γραμμών στα πεδία.

en: Use user-friendly editor for editing SQL queries (CodeMirror) with syntax highlighting and line numbers.
el: Χρησιμοποιήστε το φιλικό προς το χρήστη πρόγραμμα επεξεργασίας για την επεξεργασία ερωτημάτων SQL (CodeMirror) με επισήμανση σύνταξης και αρίθμηση γραμμών.

en: Find any errors in the query before executing it. Requires CodeMirror to be enabled.
el: Βρίσκει οποιαδήποτε σφάλματα στο ερώτημα πριν την εκτέλεσή του. Απαιτείται η ενεργοποίηση του CodeMirror.

en: Defines the minimum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
el: Ορίζεται το ελάχιστο μέγεθος για τις στήλες CHAR και VARCHAR.

en: Defines the maximum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
el: Ορίζεται το ελάχιστο μέγεθος για τα πεδία εισαγωγής για τις στήλες CHAR και VARCHAR.

en: Compress gzip exports on the fly without the need for much memory; if you encounter problems with created gzip files disable this feature.
el: Η συμπίεση gzip εξάγει άμεσα χωρίς την ανάγκη για πολύ μνήμη, για αυτό αν παρουσιάστηκαν προβλήματα με τα δημιουργηθέντα αρχεία gzip απενεργοποιήστε αυτό το χαρακτηριστικό.

en: Whether a warning ("Are your really sure…") should be displayed when you're about to lose data.
el: Όταν μια προειδοποίηση («Είστε σίγουρος/η…») πρέπει να προβάλετε αν πρόκειται να χαθούν δεδομένα.

en: Autocomplete of the table and column names in the SQL queries.
el: Αυτόματη συμπλήρωση του ονόματος πίνακα και στηλών στα ερωτήματα SQL.

en: Values for options list for default transformations. These will be overwritten if transformation is filled in at table structure page.
el: Τιμές για τη λίστα επιλογών για τις προεπιλεγμένες μετατροπές. Αυτά θα αντικατασταθούν η μετατροπή έχει συμπληρωθεί στη σελίδα δομής πίνακα.

en: Disable the table maintenance mass operations, like optimizing or repairing the selected tables of a database.
el: Απενεργοποιεί τις λειτουργίες μαζικής συντήρησης πινάκων, όλως βελτιστοποίηση ή επισκευή των επιλεγμένων πινάκων μιας βάσης δεδομένων.

en: Set the number of seconds a script is allowed to run ([kbd]0[/kbd] for no limit).
el: Ορίστε τον αριθμό των δευτερολέπτων που επιτρέπεται να εκτελεστεί κώδικας ([kbd]0[/kbd] για εκτέλεση χωρίς όριο).

en: Sort order for items in a foreign-key dropdown box; [kbd]content[/kbd] is the referenced data, [kbd]id[/kbd] is the key value.
el: Ταξινόμηση για αντικείμενα σε αναδυόμενο μενού foreing key; [kbd]content[/kbd] είναι τα αναφερθέντα δεδομένα, [kbd]id[/kbd] είναι η τιμή κλειδιού.

en: Specify browser's title bar text. Refer to [doc@faq6-27]documentation[/doc] for magic strings that can be used to get special values.
el: Ορίστε το κείμενο του τίτλου στο φυλλομετρητή σας. Δείτε την [doc@faq6-27]τεκμηρίωση[/doc] για μαγικά κείμενα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για ειδικές τιμές.

en: Please note that phpMyAdmin is just a user interface and its features do not limit MySQL.
el: Σημειώστε ότι το phpMyAdmin είναι απλά ένα περιβάλλον εργασίας και τα χαρακτηριστικά του δεν περιορίζουν τη MySQL.

en: Advanced server configuration, do not change these options unless you know what they are for.
el: Προχωρημένη ρύθμιση διακομιστή, μην αλλάξετε αυτές τις ρυθμίσεις εκτός και αν ξέρετε που παραπέμπουν.

en: Configure phpMyAdmin configuration storage to gain access to additional features, see [doc@linked-tables]phpMyAdmin configuration storage[/doc] in documentation.
el: Προσαρμογή βάσης δεδομένων phpMyAdmin για παροχή πρόσβασης σε πρόσθετα χαρακτηριστικά. Δείτε την [doc@linked-tables]υποδομή συνδεδεμένων πινάκων[/doc] στην τεκμηρίωση.

en: Tracking of changes made in database. Requires the phpMyAdmin configuration storage.
el: Η παρακολούθηση των αλλαγών έγινε στη βάση δεδομένων. Απαιτεί το χώρο αποθήκευσης ρυθμίσεων του phpMyAdmin.

en: Customize browse mode.
el: Προσαρμοσμένη κατάσταση αναζήτησης.

en: Customize default options.
el: Προσαρμογή προεπιλεγμένων επιλογών.

en: Settings for phpMyAdmin developers.
el: Ρυθμίσεις για δημιουργούς του phpMyAdmin.

en: Customize edit mode.
el: Προσαρμοσμένη κατάσταση επεξεργασίας.

en: Customize default export options.
el: Προσαρμογή προεπιλεγμένων επιλογών εξαγωγής.

en: Set some commonly used options.
el: Ορίστε ορισμένες κοινώς χρησιμοποιούμενες επιλογές.

en: Customize default common import options.
el: Προσαρμογή προεπιλεγμένων επιλογών εισαγωγής.

en: Set import and export directories and compression options.
el: Ορισμός φακέλων εισαγωγής-εξαγωγής και επιλογές συμπίεσης.

en: Databases display options.
el: Επιλογές προβολής βάσεων δεδομένων.

en: Customize appearance of the navigation panel.
el: Προσαρμογή εμφάνισης του πίνακα πλοήγησης.

en: Customize the navigation tree.
el: Προσαρμογή δέντρου πλοήγησης.

en: Servers display options.
el: Επιλογές προβολής διακομιστών.

en: Tables display options.
el: Επιλογές προβολής πινάκων.

en: Settings that didn't fit anywhere else.
el: Ρυθμίσεις που δεν ανήκουν κάπου αλλού.

en: Authentication settings.
el: Ρυθμίσεις πιστοποίησης.

en: Enter server connection parameters.
el: Εισάγετε παραμέτρους σύνδεσης διακομιστή.

en: Customize links shown in SQL Query boxes.
el: Προσαρμογή εμφανιζόμενων συνδέσμων στους χώρους ερωτημάτων SQL.

en: SQL queries settings.
el: Ρυθμίσεις ερωτημάτων SQL.

en: Customize startup page.
el: Προσαρμογή σελίδας εκκίνησης.

en: Choose which details to show in the database structure (list of tables).
el: Επιλέξτε ποιες λεπτομέρειες θα προβάλονται στη δομή της βάσης δεδομένων (λίστα πινάκων).

en: Settings for the table structure (list of columns).
el: Ρυθμίσεις για τη δομή του πίνακα (λίστα στηλών).

en: Choose how you want tabs to work.
el: Επιλέξτε πως θα λειτουργούν οι καρτέλες.

en: Customize text input fields.
el: Προσαρμογή πεδίων εισαγωγής κειμένου.

en: Customize default options
el: Προσαρμογή προεπιλεγμένων επιλογών

en: Disable some of the warnings shown by phpMyAdmin.
el: Απενεργοποίηση ορισμένων προειδοποιήσεων που εμφανίζονται στο phpMyAdmin.

en: Enable gzip compression for import and export operations.
el: Ενεργοποιήστε τη συμπίεση gzip για τις λειτουργίες εισαγωγής και εξαγωγής.

en: If enabled, phpMyAdmin continues computing multiple-statement queries even if one of the queries failed.
el: Αν ενεργοποιηθεί, το phpMyAdmin συνεχίζει να υπολογίζει ερωτήματα πολλαπλών δηλώσεων ακόμα και αν ένα από τα ερωτήματα αποτύχει.

en: Allow interrupt of import in case script detects it is close to time limit. This might be a good way to import large files, however it can break transactions.
el: Επιτρέπει τη διακοπή της εισαγωγής σε περίπτωση που ανιχνευτεί ότι ο χρόνος εκτέλεσης του κώδικα προσεγγίζει το χρονικό όριο. Αυτό ίσως είναι καλό για την εισαγωγή μεγάλων αρχείων, αν και μπορεί να μπορεί να διακόψει τις διαδικασίες.

en: Default format; be aware that this list depends on location (database, table) and only SQL is always available.
el: Προεπιλεγμένη μορφή; να ληφθεί υπόψη ότι αυτή η λίστα εξαρτάται από την τοποθεσία (βάση δεδομένων, πίνακας) και ότι μόνο η SQL είναι πάντα διαθέσιμη.

en: Update data when duplicate keys found on import
el: Ενημερώνει τα δεδομένα όταν βρεθούν διπλοεγγραφές κλειδιών στην εισαγωγή

en: Number of queries to skip from start.
el: Αριθμός ερωτημάτων που θα παραβλεφθούν από την αρχή.

en: If TRUE, logout deletes cookies for all servers; when set to FALSE, logout only occurs for the current server. Setting this to FALSE makes it easy to forget to log out from other servers when connected to multiple servers.
el: Αν οριστεί ως TRUE, με την αποσύνδεση διαγράφονται τα cookies για όλους τους διακομιστές; όταν οριστεί ως FALSE, η αποσύνδεση επηρεάζει μόνο τον τρέχοντα διακομιστή. Ορίζοντάς το σε FALSE είναι εύκολο να ξεχάσετε να αποσυνδεθείτε από άλλους διακομιστές όταν συνδέεστε σε πολλούς.

en: Define whether the previous login should be recalled or not in [kbd]cookie[/kbd] authentication mode.
el: Ορίζει αν η προηγούμενη σύνδεση πρέπει να επανακληθεί ή όχι σε κατάσταση επικύρωσης [kbd]cookie[/kbd].

en: Defines how long (in seconds) a login cookie should be stored in browser. The default of 0 means that it will be kept for the existing session only, and will be deleted as soon as you close the browser window. This is recommended for non-trusted environments.
el: Ορίζει για πόσο χρόνο (σε δευτερόλεπτα) ένα cookie σύνδεσης πρέπει να αποθηκεύεται στο φυλλομετρητή. Η προεπιλογή 0 σημαίνει ότι θα κρατηθεί μόνο για την τρέχουσα συνεδρία και θα διαγραφεί μόλις κλείσετε τον φυλλομετρητή. Αυτό προτείνεται για μη αξιόπιστα περιβάλλοντα.

en: Maximum number of characters used when a SQL query is displayed.
el: Μέγιστος αριθμός χαρακτήρων όταν προβάλεται ένα ερώτημα SQL.

en: The number of items that can be displayed on each page on the first level of the navigation tree.
el: Ο αριθμός των αντικειμένων που μπορούν να προβληθούν σε κάθε σελίδα στο πρώτο επίπεδο του δέντρου πλοήγησης.

en: The number of items that can be displayed on each page of the navigation tree.
el: Ο αριθμός των αντικειμένων που μπορούν να προβληθούν σε κάθε σελίδα στο δέντρο πλοήγησης.

en: Number of rows displayed when browsing a result set. If the result set contains more rows, "Previous" and "Next" links will be shown.
el: Αριθμός γραμμών που θα προβάλονται όταν γίνεται περιήγηση σε κάποιο αποτέλεσμα. Αν το αποτέλεσμα περιέχει περισσότερες γραμμές, θα εμφανίζονται σύνδεσμοι «Προηγούμενο» και «Επόμενο».

en: In the navigation panel, replaces the database tree with a selector
el: Στον πίνακα πλοήγησης, αντικαθιστά το δέντρο της βάσης δεδομένων με έναν επιλογέα

en: Link with main panel by highlighting the current database or table.
el: Σύνδεση με τον βασικό πίνακα επισημαίνοντας την τρέχουσα βάση δεδομένων ή πίνακα.

en: Open the linked page in the main window ([code]main[/code]) or in a new one ([code]new[/code]).
el: Ανοίγει τη συνδεδεμένη σελίδα στο κύριο παράθυρο ([code]main[/code]) ή σε νέο ([code]new[/code]).

en: Defines the minimum number of items (tables, views, routines and events) to display a filter box.
el: Ορίζει τον ελάχιστο αριθμό αντικειμένων (πίνακες, προβολές, ρουτίνες και συμβάντα) για προβολή σε πλαίσιο φίλτρου.

en: Group items in the navigation tree (determined by the separator defined in the Databases and Tables tabs above).
el: Ομαδοποιήση αντικειμένων στο δέντρο πλοήγησης (προσδορίζεται από το διαχωριστικό στις Βάσεις Δεδομένων και τους Πίνακες παραπάνω).

en: Whether to offer the possibility of tree expansion in the navigation panel.
el: Αν θα προσφέρεται η πιθανότητα επέκτασης του δέντρου στον πίνακα πλοήγησης.

en: Whether to show procedures under database in the navigation tree
el: Αν θα προβάλονται διεργασίες κάτω από τη βάση δεδομένων στο δέντρο πλοήγησης

en: Set to 0 to collapse navigation panel.
el: Ορισμός σε 0 για σύμπτυξη του πίνακα πλοήγησης.

en: Show logo in navigation panel.
el: Προβολή λογοτύπου στον πίνακα πλοήγησης.

en: URL where logo in the navigation panel will point to.
el: Ο Σϋνδεσμος URL όπου θα τοποθετηθεί στο λογότυπο στον πίνακα πλοήγησης.

en: Display server choice at the top of the navigation panel.
el: Προβολή επιλογής διακομιστή επάνω στον πίνακα πλοήγησης.

en: String that separates databases into different tree levels.
el: Κείμενο που διαχωρίζει τις βάσεις δεδομένων σε διαφορετικά επίπεδα.

en: String that separates tables into different tree levels.
el: Κείμενο που διαχωρίζει τους πίνακες σε διαφορετικά επίπεδα.

en: Highlight server under the mouse cursor.
el: Επισήμανση διακομιστή με τον δείκτη του ποντικιού.

en: Whether to show tables under database in the navigation tree
el: Αν θα προβάλονται πίνακες κάτω από τη βάση δεδομένων στο δέντρο πλοήγησης

en: Whether to show views under database in the navigation tree
el: Αν θα προβάλονται εμφανίσεις κάτω από τη βάση δεδομένων στο δέντρο πλοήγησης

en: Whether to show functions under database in the navigation tree
el: Αν θα εμφανίζονται συναρτήσεις κάτω από τη βάση δεδομένων στο δέντρο πλοήγησης

en: Whether to show events under database in the navigation tree
el: Αν θα θα προβάλονται συμβάντα κάτω από τη βάση δεδομένων στο δέντρο πλοήγησης

en: [kbd]SMART[/kbd] - i.e. descending order for columns of type TIME, DATE, DATETIME and TIMESTAMP, ascending order otherwise.
el: [kbd]SMART[/kbd] - π.χ. φθίνουσα ταξινόμηση για στήλες τύπου TIME, DATE, DATETIME και TIMESTAMP, αύξουσα ταξινόμηση στα υπόλοιπα.

en: Disable the default warning that is displayed on the database details Structure page if any of the required tables for the phpMyAdmin configuration storage could not be found.
el: Απενεργοποήστε την προεπιλογμένη προειδοποίηση που εμφανίζεται στη σελίδα λεπτομερούς δομής της βάσης δεδομένων, αν κάποιο από τους απαραίτητους πίνακες για την αποθήκευση ρυθμίσεων του phpMyAdmin δεν βρεθεί.

en: Disable the default warning that is displayed on the Structure page if column names in a table are reserved MySQL words.
el: Απενεργοποiήστε την προεπιλεγμένη προειδοποίηση που εμφανίζεται στη σελίδα Δομής, αν τα ονόματα στηλών είναι δεσμευμένες λέξεις της MySQL.

en: Enable if you want DB-based query history (requires phpMyAdmin configuration storage). If disabled, this utilizes JS-routines to display query history (lost by window close).
el: Ενεργοποιήστε το αν θέλετε ιστορικό ανά βάση δεδομένων (απαιτεί αποθήκευση ρυθμίσεων phpMyAdmin). Αν απενεργοποιηθεί, λειτουργούν ρουτίνες JS για προβολή του ιστορικού ερωτημάτων (χάνεται με το κλείσιμο του παραθύρου).

en: Sets the effective timezone; possibly different than the one from your database server
el: Ορίζει την ενεργή ζώνη ώρας, πιθανά διαφορετική από αυτή του διακομιστή σας

en: Leave blank for no [doc@bookmarks@]bookmark[/doc] support, suggested: [kbd]pma__bookmark[/kbd]
el: Αφήστε κενό αν δεν υπάρχει υποστήριξη[doc@bookmarks@]σελιδοδείκτη[/doc], προτείνεται: [kbd]pma__bookmark[/kbd]

en: A special MySQL user configured with limited permissions, more information available on [doc@linked-tables]documentation[/doc].
el: Ρυθμίστηκε ένας ειδικός χρήστης MySQL με περιορισμένα δικαιώματα. Περισσότερες πληροφορίες είναι διαθέσιμες στην [doc@linked-tables]τεκμηρίωση[/doc].

en: An alternate host to hold the configuration storage; leave blank to use the already defined host.
el: Ένας εναλλακτικός φιλοξενητής για αποθήκευση των ρυθμίσεων, αφήστε το κενό για χρήση του ήδη ορισμένου.

en: An alternate port to connect to the host that holds the configuration storage; leave blank to use the default port, or the already defined port, if the controlhost equals host.
el: Μια εναλλακτική θύρα για σύνδεση με τον φιλοξενητή που διατηρεί την αποθήκευση των ρυθμίσεων, αφήστε το κενό για χρήση της προεπιλεγμένης θύρας ή της ήδη ορισμένης θύρας αν το controlhost ισούται με το φιλοξενητή.

en: More information on [a@https://github.com/phpmyadmin/phpmyadmin/issues/8970]phpMyAdmin issue tracker[/a] and [a@https://bugs.mysql.com/19588]MySQL Bugs[/a]
el: Περισσότερες πληροφορίες στο [a@https://github.com/phpmyadmin/phpmyadmin/issues/8970]phpMyAdmin issue tracker[/a] και [a@https://bugs.mysql.com/19588]MySQL Bugs[/a]

en: Leave blank for no SQL query history support, suggested: [kbd]pma__history[/kbd].
el: Αφήστε το κενό για μη υποστήριξη ιστορικού ερωτημάτων SQL, προτείνεται: [kbd]pma_history[/kbd].

en: Limits number of table preferences which are stored in database, the oldest records are automatically removed.
el: Περιορίζει τον αριθμό των προτιμήσεων πινάκων που αποθηκεύονται στη βάση δεδομένων, οι παλαιές εγγραφές απομακρύνονται αυτόματα.

en: Leave blank for no QBE saved searches support, suggested: [kbd]pma__savedsearches[/kbd].
el: Αφήστε το κενό για μη υποστήριξη αποθηκευμένων αναζητήσεων QBE, προτείνεται: [kbd]pma__savedsearches[/kbd].

en: Leave blank for no export template support, suggested: [kbd]pma__export_templates[/kbd].
el: Αφήστε το κενό για μη υποστήριξη εξαγωγής προτύπου, προτείνεται: [kbd]pma__export_templates[/kbd].

en: Leave blank for no central columns support, suggested: [kbd]pma__central_columns[/kbd].
el: Αφήστε το κενό για να μην υποστηρίζονται κεντρικές στήλες. Προτείνεται: [kbd]pma__central_columns[/kbd].

en: You can use MySQL wildcard characters (% and _), escape them if you want to use their literal instances, i.e. use [kbd]'my\_db'[/kbd] and not [kbd]'my_db'[/kbd].
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε χαρακτήρες μπαλαντέρ MySQL (% και _), με ανάποδη κάθετο χρησιμοποιήστε τα ως κανονικούς χαρακτήρες, π.χ. χρησιμοποιήστε [kbd]'my\_db[/kbd]' και όχι [kbd]'my_db[/kbd]'.

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].
el: Αφήστε το κενό για μη υποστήριξη σχεδίου PDF, προτείνεται: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].

en: Database used for relations, bookmarks, and PDF features. See [doc@linked-tables]pmadb[/doc] for complete information. Leave blank for no support. Suggested: [kbd]phpmyadmin[/kbd].
el: Η βάση δεδομένων που χρησιμοποιείται για συσχετίσεις, σελιδοδείκτες και χαρακτηριστικά PDF. Δείτε το [doc@linked-tables]pmadb[/doc] για λεπτομέρειες. Αφήστε κενό για να μην υπάρχει υποστήριξη. Προτείνεται: [kbd]phpmyadmin[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" recently used tables across sessions, suggested: [kbd]pma__recent[/kbd].
el: Αφήστε το κενό για μη «μόνιμους» πρόσφατα χρησιμοποιημένους πίνακες μεταξύ συνεδριών, προτείνεται: [kbd]pma__recent[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" favorite tables across sessions, suggested: [kbd]pma__favorite[/kbd].
el: Αφήστε το κενό για μη «μόνιμους» αγαπημένους πίνακες μεταξύ συνεδριών, προτείνεται: [kbd]pma__favorite[/kbd].

en: Leave blank for no [doc@relations@]relation-links[/doc] support, suggested: [kbd]pma__relation[/kbd].
el: Αφήστε το κενό για να μην υπάρχει υποστήριξη [doc@relations@]συνδέσμων-συσχετίσεων[/doc], προτείνεται: [kbd]pma__relation[/kbd].

en: See [doc@authentication-modes]authentication types[/doc] for an example.
el: Δείτε τους [doc@authentication-modes]τύπους επικύρωσης[/doc] για ένα παράδειγμα.

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__table_coords[/kbd].
el: Αφήστε το κενό για να μην υποστηρίζεται σχέδιο PDF. Προτείνεται: [kbd]pma__table_coords[/kbd].

en: Table to describe the display columns, leave blank for no support; suggested: [kbd]pma__table_info[/kbd].
el: Ο πίνακας που περιγράφει τις προβαλλόμενες στήλες - αφήστε το κενό για να μην υποστηρίζεται, προτείνεται: [kbd]pma__table_info[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" tables' UI preferences across sessions, suggested: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].
el: Αφήστε το κενό για μη «μόνιμο» περιβάλλον εργασίας ρυθμίσεων πινάκων μεταξύ συνεδριών, προτείνεται: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].

en: Whether a DROP DATABASE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a database.
el: Όταν δηλωθεί DROP DATABASE IF EXISTS θα προστεθεί ως πρώτη γραμμή στην καταγραφή κατά τη δημιουργία βάσης δεδομένων.

en: Whether a DROP TABLE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a table.
el: Όταν δηλωθεί DROP TABLE IF EXISTS θα προστεθεί ως πρώτη γραμμή στην καταγραφή κατά τη δημιουργία πίνακα.

en: Whether a DROP VIEW IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a view.
el: Όταν δηλωθεί DROP VIEW IF EXISTS θα προστεθεί ως πρώτη γραμμή στην καταγραφή κατά τη δημιουργία προβολής.

en: Defines the list of statements the auto-creation uses for new versions.
el: Ορίζει τη λίστα των δηλώσεων που χρησιμοποιεί η αυτόματη δημιουργία για νέες εκδόσεις.

en: Leave blank for no SQL query tracking support, suggested: [kbd]pma__tracking[/kbd].
el: Αφήστε το κενό για μη υποστήριξη ιστορικού ερωτημάτων SQL , προτείνεται: [kbd]pma__tracking[/kbd].

en: Whether the tracking mechanism creates versions for tables and views automatically.
el: Αν ο μηχανισμός παρακολούθησης δημιουργεί εκδόσεις για πίνακες και προβολές αυτόματα.

en: Leave blank for no user preferences storage in database, suggested: [kbd]pma__userconfig[/kbd].
el: Αφήστε το κενό για μη αποθήκευση των ρυθμίσεων χρήστη, προτείνεται: [kbd]pma__userconfig[/kbd].

en: Both this table and the user groups table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__users[/kbd].
el: Τόσο αυτός ο πίνακας όσο και ο πίνακας ομάδων χρηστών απαιτούνται για ενεργοποίηση του χαρακτηριστικού μενού ρυθμίσεων. Αφήνοντας ένα από τα δύο κενό απενεργοποιείται
     το χαρακτηριστικό, προτείνεται: [kbd]pma__users[/kbd].

en: Both this table and the users table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__usergroups[/kbd].
el: Τόσο αυτός ο πίνακας όσο και ο πίνακας ομάδων χρηστών απαιτούνται για ενεργοποίηση του χαρακτηριστικού μενού ρυθμίσεων. Αφήνοντας ένα από τα δύο κενό απενεργοποιείται το χαρακτηριστικό, προτείνεται: [kbd]pma__usergroups[/kbd].

en: Leave blank to disable the feature to hide and show navigation items, suggested: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].
el: Αφήστε το κενό για απενεργοποίηση του χαρακτηριστικού προσαρμόσιμων μενού, προτείνεται: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].

en: A user-friendly description of this server. Leave blank to display the hostname instead.
el: Μια φιλοχρηστική περιγραφή αυτού του διακομιστή. Αφήστε το κενό για να εμφανίζεται το όνομα.

en: Leave blank if not used.
el: Αφήστε το άδειο αν δεν χρησιμοποιηθεί.

en: Leave blank for defaults.
el: Αφήστε κενό για προεπιλογές.

en: HTTP Basic Auth Realm name to display when doing HTTP Auth.
el: Το βασίλειο του HTTP Basic Auth εμφανίζεται όταν γίνεται πιστοποίηση HTTP.

en: Authentication method to use.
el: Μέθοδος επικύρωσης για χρήση.

en: Compress connection to MySQL server.
el: Συνδεση συμπίεσης στο διακομιστή MySQL.

en: Hide databases matching regular expression (PCRE).
el: Απόκρυψη βάσεων δεδομένων που ταιριάζουν την κανονική έκφραση (PCRE).

en: Hostname where MySQL server is running.
el: Ονομασία θέσης όπου εκτελείται ο διακομιστής MySQL.

en: Leave empty if not using config auth.
el: Αφήστε το άδειο αν δεν χρησιμοποιείτε ρύθμισμένη επικύρωση.

en: Port on which MySQL server is listening, leave empty for default.
el: Θύρα που αποκρίνεται ο διακομιστής MySQL. Αφήστε το άδειο για προεπιλογή.

en: Socket on which MySQL server is listening, leave empty for default.
el: Η υποδοχή στην οποία ο διακομιστής MySQL αποκρίνεται. Αφήστε το κενό για προεπιλογή.

en: Enable SSL for connection to MySQL server.
el: Ενεργοποιήση SSL για σύνδεση στο διακομιστή MySQL.

en: Please note that enabling this has no effect with [kbd]config[/kbd] authentication mode because the password is hard coded in the configuration file; this does not limit the ability to execute the same command directly.
el: Σημειώστε ότι ενεργοποιώντας αυτή δεν έχει καμιά επίδραση στην κατάσταση επικύρωσης [kbd]ρύθμισης[/kbd] γιατί έχει πολύ κωδικοποίηση στο αρχείο ρυθμίσεων και αυτό δεν περιορίζει τη δυνατότητα άμεσης εκτέλεσης της ίδιας εντολής.

en: Show or hide a column displaying the Creation timestamp for all tables.
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη μιας στήλης εμφανίζοντας τη χρονοσφραγίδα Δημιουργίας για όλους τους πίνακες.

en: Show or hide a column displaying the Last update timestamp for all tables.
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη μιας στήλης που θα εμφανίζει τη χρονοσφραγίδα Τελευταίας ενημέρωσης για όλους τους πίνακες.

en: Show or hide a column displaying the Last check timestamp for all tables.
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη μιας στήλης που θα εμφανίζει τη χρονοσφραγίδα Τελευταίου ελέγχου για όλους τους πίνακες.

en: Defines whether or not type fields should be initially displayed in edit/insert mode.
el: Ορίζει αν θα εμφανίζονται οι τύποι των πεδίων σε κατάσταση επεξεργασίας/εισαγωγής.

en: Shows link to [a@https://www.php.net/manual/en/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a] output.
el: Εμφανίζει σύνδεσμο για το προϊόν του [a@https://php.net/manual/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a].

en: Whether a user should be displayed a "show all (rows)" button.
el: Αν θα εμφανίζεται στο χρήστη ένα κουμπί «εμφάνιση όλων (των εγγραφών)».

en: Show or hide a column displaying the comments for all tables.
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη μιας στήλης που εμφανίζει τα σχόλια για όλους του πίνακες.

en: Show or hide a column displaying the charset for all tables.
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη μιας στήλης που εμφανίζει το σύνολο χαρακτήρων για όλους του πίνακες.

en: Display the function fields in edit/insert mode.
el: Προβολή των πεδίων συναρτήσεων σε κατάσταση επεξεργασίας εισαγωγής.

en: Whether to show hint or not.
el: Αν θα εμφανίζεται επεξήγηση ή όχι.

en: Defines whether SQL queries generated by phpMyAdmin should be displayed.
el: Ορίζει αν τα δημιουργημένα ερωτήματα SQL από το phpMyAdmin πρέπει να προβάλονται.

en: Mark used tables and make it possible to show databases with locked tables.
el: Επισήμανση χρησιμοποιημένων πινάκων και ενεργοποίηση της δυνατότητας προβολής των βάσεων δεδομένων με κλειδωμένους πίνακες.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if Suhosin is detected.
el: Απενεργοποίηση της προεπιλεγμένης προειδοποίησης που εμφανίζεται στη βασική σελίδα αν βρεθεί το Suhosin.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if the value of the PHP setting session.gc_maxlifetime is less than the value of `LoginCookieValidity`.
el: Απενεργοποiήστε την προεπιλεγμένη προειδοποίηση που εμφανίζεται στη βασική σελίδα αν η τιμή της ρύθμισης PHP session.gc_maxlifetime είναι λιγότερο από την τιμή του «LoginCookieValidity».

en: Textarea size (columns) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
el: Το μέγεθος του textarea (στήλες) σε κατάσταση επεξεργασίας. Αυτή η τιμή πολλαπλασιαστεί για τα textareas των ερωτημάτων (x2).

en: Textarea size (rows) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
el: Το μέγεθος του textarea (γραμμές) σε κατάσταση επεξεργασίας. Αυτή η τιμή πολλαπλασιαστεί για τα textareas των ερωτημάτων (x2).

en: Input proxies as [kbd]IP: trusted HTTP header[/kbd]. The following example specifies that phpMyAdmin should trust a HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) header coming from the proxy 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].
el: Εισάγει διευθύνσεις ως [kbd]IP: αξιόπιστη κεφαλίδα HTTP[/kbd]. Το παρακάτω παράδειγμα ορίζει ότι το phpMyAdmin πρέπει να εμπιστεύεται μια κεφαλίδα HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) προερχόμενη από τη διεύθυνση 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].

en: When disabled, users cannot set any of the options below, regardless of the checkbox on the right.
el: Όταν απενεργοποιηθεί, οι χρήστες δεν μπορούν να ορίσουν καμιά από τις παρακάτω επιλογές, ανεξάρτητα από την επιλογή στα δεξιά.

en: The username for authenticating with the proxy. By default, no authentication is performed. If a username is supplied, Basic Authentication will be performed. No other types of authentication are currently supported.
el: Το όνομα χρήστη για πιστοποίηση με τον διακομιστή. Ως προεπιλογή, δεν απαιτείται πιστοποίηση. Αν δωθεί όνομα χρήστη, θα εφαρμοστεί η Βασική Πιστοποίηση. Κανένας άλλος τύπος πιστοποίησης δεν υποστηρίζεται προς το παρόν.

en: Queries are executed by pressing Enter (instead of Ctrl+Enter). New lines will be inserted with Shift+Enter.
el: Τα ερωτήματα εκτελούνται πατώντας το Enter (αντί του Ctrl+Enter). Οι νέες γραμμές θα εισαχθούν με το Shift+Enter.

en: Highlight selected rows.
el: Επισήμανση επιλεγμένων γραμμών.

en: Highlight row pointed by the mouse cursor.
el: Επισήμανση γραμμής που δείχνει ο δείκτης του ποντικιού.

en: Number of columns for CHAR/VARCHAR textareas.
el: Αριθμός στηλών για περιοχές κειμένου CHAR/VARCHAR.

en: Number of rows for CHAR/VARCHAR textareas.
el: Αριθμός γραμμών για περιοχές κειμένου CHAR/VARCHAR.

en: Log SQL queries and their execution time, to be displayed in the console
el: Καταγραφή ερωτημάτων SQL και του χρόνου εκτέλεσής τους για να εμφανίζονται στην κονσόλα

en: Tab that is displayed when entering a database.
el: Προβαλόμενη καρτέλα κατά το άνοιγμα της βάσης δεδομένων.

en: Tab that is displayed when entering a server.
el: Προβαλόμενη καρτέλα κατά το άνοιγμα του διακομιστή.

en: Tab that is displayed when entering a table.
el: Προβαλόμενη καρτέλα κατά το άνοιγμα ενός πίνακα.

en: Whether the table structure actions should be hidden.
el: Αν θα πρέπει να αποκρυφτούν οι ενέργειες δομής πίνακα.

en: Whether column comments should be shown in table structure view
el: Αν τα σχόλια στήλης θα εμφανίζονται στην προβολή δομής πίνακα

en: Show server listing as a list instead of a drop down.
el: Εμφάνιση λίστας διακομιστών ως λίστα και όχι ως αναδυόμενο μενού.

en: A dropdown will be used if fewer items are present.
el: Μια αναδυόμενη λίστα θα χρησιμοποιηθεί, αν υπάρχουν λίγα αντικείμενα.

en: Default value for foreign key checks checkbox for some queries.
el: Προεπιλεγμένη τιμή για ελέγχους μη διακριτών κλειδιών για ορισμένα ερωτήματα.

en: How many rows can be inserted at one time.
el: Πόσες γραμμές μπορούν να εισαχθούν μονομιάς.

en: Maximum number of characters shown in any non-numeric column on browse view.
el: Μέγιστος αριθμός χαρακτήρων που φαίνεται σε μη αριθμητική στήλη στην προβολή φυλλομετρητή.

en: Define how long (in seconds) a login cookie is valid.
el: Ορίστε χρονικά (σε δευτερόλεπτα) την ισχύ ενός cookie σύνδεσης.

en: Double size of textarea for LONGTEXT columns.
el: Διπλό μέγεθος του textarea για στήλες LONGTEXT.

en: Maximum number of databases displayed in database list.
el: Μέγιστος αριθμός βάσεων δεδομένων που θα προβάλονται στη λίστα βάσεων δεδομένων.

en: Maximum number of tables displayed in table list.
el: Μέγιστος αριθμός πινάκες που θα προβάλονται σε λίστα πινάκων.

en: Maximum number of recently used tables; set 0 to disable.
el: Μέγιστος αριθμός πρόσφατα χρησιμοποιημένων πινάκων. ορίστε το σε 0 για απενεργοποιήση.

en: Maximum number of favorite tables; set 0 to disable.
el: Μέγιστος αριθμός αγαπημένων πινάκων. ορίστε το σε 0 για απενεργοποιήση.

en: These are Edit, Copy and Delete links.
el: Αυτοί είναι οι σύνδεσμοι Επεξεργασία, Αντιγραφή και Διαγραφή.

en: Whether to show row links even in the absence of a unique key.
el: Αν θα προβάλονται σύνδεσμοι εγγραφής ακόμα και κατά την απουσία μοναδικού κλειδιού.

en: Disable shortcut keys
el: Απενεργοποίηση κλειδιών συντομεύσεων

en: Use natural order for sorting table and database names.
el: Χρήση φυσικής ταξινόμησης για την ταξινόμηση ονομάτων πινάκων και βάσεων δεδομένων.

en: Use only icons, only text or both.
el: Χρήση μόνο εικονιδίων, μόνο κειμένου ή και τα δύο.

en: Use GZip output buffering for increased speed in HTTP transfers.
el: Χρήση εξαγόμενου GZip buffering για αυξημένη ταχύτητα σε μεταφορές HTTP.

en: Use persistent connections to MySQL databases.
el: Χρήση εξαναγκασμένων συνδέσεων στις βάσεις δεδομένων MySQL.

en: Disallow BLOB and BINARY columns from editing.
el: Αποτροπή επεξεργασίας στηλών BLOB και BINARY.

en: How many queries are kept in history.
el: Πόσα ερωτήματα παραμένουν στο ιστορικό.

en: Select which functions will be used for character set conversion.
el: Επιλέξτε ποιες συναρτήσεις θα χρησιμοποιηθούν για μετατροπή συνόλων χαρακτήρων.

en: When browsing tables, the sorting of each table is remembered.
el: Όταν μεταικινήστε μταξύ πινάκων, η ταξινόμηση για κάθε πίανακα απομνημονεύεται.

en: Default sort order for tables with a primary key.
el: Προεπιλεγμένη ταξινόμηση για πίνακες με πρωτεύον κλειδί.

en: Repeat the headers every X cells, [kbd]0[/kbd] deactivates this feature.
el: Επανάληψη κεφαλίδων κάθε Χ κελιά. Το [kbd]0[/kbd] απενεργοποιεί το χαρακτηριστικό.

en: For display Options
el: Για Επιλογές προβολής

en: Directory where exports can be saved on server.
el: Ο φάκελος στον διακομιστή όπου οι εξαγωγές μπορούν να αποθηκευτούν.

en: Defines whether the query box should stay on-screen after its submission.
el: Ορίζεται αν το ερώτημα πρέπει να παραμείνει στην οθόνη μετά την υποβολή του.

en: Title of browser window when a database is selected.
el: Τίτλος του παραθύρου του φυλλομετρητή όταν επιλέγεται μια βάση δεδομένων.

en: Title of browser window when nothing is selected.
el: Τίτλος του παραθύρου του φυλλομετρητή όταν δεν επιλέγεται τίποτα.

en: Title of browser window when a server is selected.
el: Τίτλος του παραθύρου του φυλλομετρητή όταν επιλέγεται ένας διακομιστής.

en: Title of browser window when a table is selected.
el: Τίτλος του παραθύρου του φυλλομετρητή όταν επιλέγεται ένας πίνακας.

en: Directory on server where you can upload files for import.
el: Φάκελος στο διακομιστή όπου μπορείτε να αποστείλετε αρχεία για εισαγωγή.

en: Allow for searching inside the entire database.
el: Επιτρέπει την αναζήτηση εντός ολόκληρης της βάσης δεδομένων.

en: Enables check for latest version on main phpMyAdmin page.
el: Ενεργοποιεί τον έλεγχο για τη τελευταία έκδοση στη κεντρική σελίδα του phpMyAdmin.

en: The password for authenticating with the proxy.
el: Ο κωδικός πρόσβασης για πιστοποίηση με τον διακομιστή.

en: Enable ZIP compression for import and export operations.
el: Ενεργοποιήστε τη συμπίεση ZIP για τις λειτουργίες εισαγωγής και εξαγωγής.

en: Choose the default action when sending error reports.
el: Επιλέξτε την προεπιλεγμένη ενέργεια όταν αποστέλετε αναφορές σφάλματος.

en: Allow login to any MySQL server
el: Δικαίωμα σύνδεσης σε οποιοδήποτε διακομιστή MySQL

en: Restrict login to MySQL server
el: Περιορισμένη σύνδεση στον διακομιστή MySQL

en: Allow third party framing
el: Επιτρέπονται frames τρίτων

en: Show "Drop database" link to normal users
el: Προβολή συνδέσμου «Διαγραφής βάσης δεδομένων» σε κανονικούς χρήστες

en: Blowfish secret
el: Μυστικό κολιτσίδας

en: Row marker
el: Επισημαντής γραμμής

en: Highlight pointer
el: Δείκτης επισήμανσης

en: CHAR columns editing
el: Επεξεργασία στηλών CHAR

en: Enable CodeMirror
el: Ενεργοποίηση CodeMirror

en: Enable linter
el: Ενεργοποίηση βάμβακα

en: Minimum size for input field
el: Ελάχιστο μέγεθος για πεδίο εισαγωγής

en: Maximum size for input field
el: Μέγιστο μέγεθος για πεδίο εισαγωγής

en: CHAR textarea columns
el: Στήλες textarea για CHAR

en: CHAR textarea rows
el: Γραμμές textarea για CHAR

en: Check config file permissions
el: Ελέξτε τα δικαιώματα του αρχείου ρυθμίσεων

en: Compress on the fly
el: Άμεση συμπίεση

en: Confirm DROP queries
el: Επιβεβαίωση ερωτημάτων DROP

en: Debug SQL
el: Ανίχνευση λαθών SQL

en: Paper size
el: Μέγεθος χαρτιού

en: Default database tab
el: Προεπιλεγμένη καρτέλα βάσης δεδομένων

en: Default server tab
el: Προεπιλεγμένη καρτέλα διακομιστή

en: Default table tab
el: Προεπιλεγμένη καρτέλα πίνακα

en: Enable autocomplete for table and column names
el: Ενεργοποίηση αυτόματης συμπλήρωσης για ονόματα πίνακα και στηλών

en: Show column comments
el: Προβολή σχολίων στήλης

en: Hide table structure actions
el: Απόκρυψη ενεργειών δομής πίνακα

en: Default transformations for Hex
el: Προεπιλεγμένες μετατροπές για Δεκαεξαδικό

en: Default transformations for Substring
el: Προεπιλεγμένες μετατροπές για το Substring

en: Default transformations for Bool2Text
el: Προεπιλεγμένες μετατροπές για Bool2Text

en: Default transformations for External
el: Προεπιλεγμένες μετατροπές για External

en: Default transformations for PreApPend
el: Προεπιλεγμένες μετατροπές για PreApPend

en: Default transformations for DateFormat
el: Προεπιλεγμένες μετατροπές για το DateFormat

en: Default transformations for Inline
el: Προεπιλεγμένες μετατροπές για το Inline

en: Default transformations for TextImageLink
el: Προεπιλεγμένες μετατροπές για το TextImageLink

en: Default transformations for TextLink
el: Προεπιλεγμένες μετατροπές για το TextLink

en: Display servers as a list
el: Προβολή διακομιστών ως λίστα

en: Disable multi table maintenance
el: Απενεργοποίηση συντήρησης πολλαπλών πινάκων

en: Maximum execution time
el: Μέγιστος χρόνος εκτέλεσης

en: Save as file
el: Αποστολή

en: Character set of the file
el: Σύνολο χαρακτήρων αρχείου

en: Format
el: Μορφοποίηση

en: Compression
el: Συμπίεση

en: Put columns names in the first row
el: Εμφάνιση ονομάτων στηλών στην πρώτη γραμμή

en: Columns enclosed with
el: Στήλες που περικλείονται με

en: Columns escaped with
el: Τα πεδία χρησιμοποιούν το χαρακτήρα διαφυγής

en: Replace NULL with
el: Αντικατάσταση τιμής NULL με

en: Remove CRLF characters within columns
el: Απομάκρυνση χαρακτήρων CRLF μέσα στις στήλες

en: Columns terminated with
el: Στήλες που τελειώνουν με

en: Lines terminated with
el: Γραμμές που τελειώνουν με

en: Excel edition
el: Έκδοση Excel

en: Database name template
el: Πρότυπο ονόματος βάσης δεδομένων

en: Server name template
el: Πρότυπο ονόματος διακομιστή

en: Table name template
el: Πρότυπο ονόματος πίνακα

en: Dump table
el: Απόρριψη πίνακα

en: Include table caption
el: Συμπερίληψη λεζάντας πίνακα

en: Comments
el: Σχόλια

en: Table caption
el: Λεζάντα πίνακα

en: Continued table caption
el: Συνεχής λεζάντα πίνακα

en: Label key
el: Κλειδί ετικέτας

en: Relationships
el: Συσχετίσεις

en: Export method
el: Μέθοδος εξαγωγής

en: Save on server
el: Αποθήκευση στο διακομιστή

en: Overwrite existing file(s)
el: Αντικατάσταση αρχείου(ων)

en: Export as separate files
el: Εξαγωγή ως χωριστά αρχεία

en: Add AUTO_INCREMENT value
el: Προσθήκη τιμής AUTO_INCREMENT

en: Enclose table and column names with backquotes
el: Χρήση ανάποδων εισαγωγικών στα ονόματα των πινάκων και των στηλών

en: SQL compatibility mode
el: Κατάσταση συμβατότητας SQL

en: Creation/Update/Check dates
el: Δημιουργία/Ενημέρωση/Έλεγχος ημερομηνιών

en: Use delayed inserts
el: Χρήση εισαγωγών με καθυστέρηση

en: Disable foreign key checks
el: Απενεργοποίηση ελέγχων μη διακριτών κλειδιών

en: Export views as tables
el: Εξαγωγή προβολών ως πίνακες

en: Export related metadata from phpMyAdmin configuration storage
el: Εξαγωγή σχετικών μεταδεδομένων από αποθήκευση ρυθμίσεων του phpMyAdmin

en: Add %s
el: Προσθήκη %s

en: Use hexadecimal for BINARY & BLOB
el: Χρήση δεκαεξαδικού για BINARY και BLOB

en: Add IF NOT EXISTS (less efficient as indexes will be generated during table creation)
el: Προσθήκη του IF NOT EXISTS (λιγότερο αποτελεσματικό από ευρετήρια καθώς θα δημιουργηθούν κατά τη δημιουργία τη δημιουργία πίνακα)

en: Use ignore inserts
el: Χρήση παραβλεφθέντων εισαγωγών

en: Syntax to use when inserting data
el: Σύνταξη για χρήση στην εισαγωγή δεδομένων

en: Maximal length of created query
el: Μέγιστο μήκος δημιουργηθέντος ερωτήματος

en: Export type
el: Εξαγωγή τύπου

en: Enclose export in a transaction
el: Συμπερίληψη εξαγωγής στη συναλλαγή

en: Export time in UTC
el: Εξαγωγή χρόνου σε UTC

en: Foreign key dropdown order
el: Αναδυόμενη σειρά μη διακριτού κλειδιού

en: Foreign key limit
el: Όριο μη διακριτού κλειδιού

en: Foreign key checks
el: Έλεγχοι μη διακριτού κλειδιού

en: Databases
el: Βάσεις δεδομένων

en: Browse mode
el: Κατάσταση αναζήτησης

en: Developer
el: Δημιουργός

en: Edit mode
el: Κατάσταση επεξεργασίας

en: Export defaults
el: Προεπιλογές εξαγωγής

en: General
el: Γενικά

en: Import defaults
el: Προεπιλογές εισαγωγής

en: Import / export
el: Εισαγωγή / εξαγωγή

en: LaTeX
el: Έγγραφο LaTeX

en: Navigation panel
el: Πίνακας πλοήγησης

en: Navigation tree
el: Δέντρο πλοήγησης

en: Servers
el: Διακομιστές

en: Tables
el: Πίνακες

en: Main panel
el: Βασικός πίνακας

en: Microsoft Office
el: Microsoft Excel

en: Other core settings
el: Άλλες ρυθμίσεις πυρήνα

en: Page titles
el: Τίτλοι σελίδας

en: Security
el: Ασφάλεια

en: Basic settings
el: Βασικές ρυθμίσεις

en: Authentication
el: Πιστοποιίηση

en: Server configuration
el: Προσαρμογή διακομιστή

en: Configuration storage
el: Χώρος αποθήκευση ρυθμίσεων

en: Changes tracking
el: Παρακολούθηση αλλαγών

en: SQL
el: Κώδικας SQL

en: SQL Query box
el: Χώρος Ερωτήματος SQL

en: SQL queries
el: Ερωτήματα SQL

en: Startup
el: Εκκίνηση

en: Database structure
el: Δομή βάσης δεδομένων

en: Table structure
el: Δομή πίνακα

en: Tabs
el: Καρτέλες

en: Display relational schema
el: Προβολή σχεσιακού σχήματος

en: Text fields
el: Πεδία κειμένου

en: Texy! text
el: Κείμενο Texy

en: Warnings
el: Προειδοποιήσεις

en: Console
el: Παράθυρο

en: Extra parameters for iconv
el: Επιπλέον παράμετροι για την iconv

en: Ignore multiple statement errors
el: Παράβλεψη σφαλμάτων πολλαπλών δηλώσεων

en: Partial import: allow interrupt
el: Μερική εισαγωγή: να επιτρέπεται η διακοπή

en: Do not abort on INSERT error
el: Να μην γίνετια ακύρωση σε σφάλμα INSERT

en: Add ON DUPLICATE KEY UPDATE
el: Προσθήκη στο ON DUPLICATE KEY UPDATE

en: Format of imported file
el: Μορφή εισαχθέντος αρχείου

en: Use LOCAL keyword
el: Χρήση λέξης-κλειδί LOCAL

en: Column names in first row
el: Ονόματα στήλης στην πρώτη γραμμή

en: Do not import empty rows
el: Να μην γίνει εισαγωγή άδειων γραμμών

en: Import currencies ($5.00 to 5.00)
el: Προσθήκη νομισμάτων (€5,00 αντί 5,00)

en: Import percentages as proper decimals (12.00% to .12)
el: Εισαγωγή ποσοστών ως κανονικά δεκαδικά (12.00% αντί .12)

en: Partial import: skip queries
el: Μερική εισαγωγή: παράβλεψη ερωτημάτων

en: Do not use AUTO_INCREMENT for zero values
el: Να μην γίνεται AUTO_INCREMENT για μηδενικές τιμές

en: Read as multibytes
el: Ανάγνωση ως πολλαπλών bytes

en: Initial state for sliders
el: Αρχική κατάσταση κυλυομένων

en: Number of inserted rows
el: Αριθμός εισαχθέντων γραμμών

en: Limit column characters
el: Όριο χαρακτήρων στήλης

en: Delete all cookies on logout
el: Διαγραφή όλων των cookies με την αποσύνδεση

en: Recall user name
el: Επανάκληση ονόματος χρήστη

en: Login cookie store
el: Αποθήκευση cookie σύνδεσης

en: Login cookie validity
el: Εγκυρότητα cookie σύνδεσης

en: Bigger textarea for LONGTEXT
el: Μεγαλύτερο textarea για LONGTEXT

en: Maximum displayed SQL length
el: Μέγιστο μήκος προβολής SQL

en: Maximum databases
el: Μέγιστος αριθμός βάσεων δεδομένων

en: Maximum items on first level
el: Μέγιστος αριθμός αντικειμένων στο πρώτο επίπεδο

en: Maximum items in branch
el: Μέγιστος αριθμός αντικειμένων στον κλάδο

en: Maximum number of rows to display
el: Μέγιστος αριθμός γραμμών για προβολή

en: Maximum tables
el: Μέγιστος αριθμός πινάκων

en: Memory limit
el: Όριο μνήμης

en: Show databases navigation as tree
el: Προβολή πλοήγησης βάσεων δεδομένων ως δέντρο

en: Navigation panel width
el: Πλάτος πίνακα πλοήγησης

en: Link with main panel
el: Σύνδεσμος με τον βασικό πίνακα

en: Display logo
el: Προβολή λογοτύπου

en: Logo link URL
el: Διεύθυνση URL συνδέσμου λογοτύπου

en: Logo link target
el: Προορισμός συνδέσμου λογοτύπου

en: Display servers selection
el: Προβολή επιλογής διακομιστών

en: Target for quick access icon
el: Προορισμός για εικονίδιο γρήγορης πρόσβασης

en: Target for second quick access icon
el: Προορισμός για δεύτερο εικονίδιο γρήγορης πρόσβασης

en: Minimum number of items to display the filter box
el: Ελάχιστος αριθμός αντικειμένων για προβολή του πλαισίου φίλτρου

en: Minimum number of databases to display the database filter box
el: Ελάχιστος αριθμός πινάκων για προβολή στο πλαίσιο φίλτρου πίνακα

en: Group items in the tree
el: Ομαδοποίηση αντικειμένων στο δέντρο

en: Database tree separator
el: Διαχωριστικό δέντρου βάσης δεδομένων

en: Table tree separator
el: Διαχωριστικό δέντρου πινάκων

en: Maximum table tree depth
el: Μέγιστο βάθος δέντρου πίνακα

en: Enable highlighting
el: Ενεργοποίηση επισήμανσης

en: Enable navigation tree expansion
el: Ενεργοποίηση επέκτασης δέντρου πλοήγησης

en: Show tables in tree
el: Προβολή πινάκων στο δέντρο

en: Show views in tree
el: Προβολή εμφανίσεων στο δέντρο

en: Show functions in tree
el: Προβολή συναρτήσεων στο δέντρο

en: Show procedures in tree
el: Προβολή διεργασιών στο δέντρο

en: Show events in tree
el: Προβολή συμβάντων στο δέντρο

en: Recently used tables
el: Πρόσφατα χρησιμποιημένοι πίνακες

en: Favorite tables
el: Αγαπημένοι πίνακες

en: Where to show the table row links
el: Που να προβάλονται οι σύνδεσμοι γραμμής πίνακα

en: Show row links anyway
el: Πρόβολη συνδέσμων εγγραφών πάντα

en: Natural order
el: Φυσική ταξινόμηση

en: Table navigation bar
el: Γραμμή πλοήγησης πίνακα

en: GZip output buffering
el: Εξαγόμενο GZip buffering

en: Default sorting order
el: Προεπιλεγμένη ταξινόμηση

en: Persistent connections
el: Επιμένουσες συνδέσεις

en: Missing phpMyAdmin configuration storage tables
el: Λείπουν πίνακες αποθήκευσης ρυθμίσεων του phpMyAdmin

en: MySQL reserved word warning
el: Προειδοποίηση δεσμευμένης λέξης MySQL

en: How to display the menu tabs
el: Πως θα εμφανίζονται οι καρτέλες μενού

en: How to display various action links
el: Πως θα εμφανίζονται διάφοροι σύνδεσμοι ενεργιών

en: Protect binary columns
el: Προστασία δυαδικών στηλών

en: Permanent query history
el: Μόνιμο ιστορικό ερωτημάτων

en: Query history length
el: Μέγεθος ιστορικού ερωτημάτων

en: Recoding engine
el: Μηχανή επανακωδικοποίησης

en: Remember table's sorting
el: Απομνημόνευση ταξινόμησης πινάκων

en: Primary key default sort order
el: Προεπιλεγμένη ταξινόμηση πρωτεύοντος κλειδιού

en: Repeat headers
el: Επανάληψη κεφαλίδων

en: Grid editing: trigger action
el: Επεξεργασία καννάβου: πρόκληση δράσης

en: Relational display
el: Σχεσιακή προβολή

en: Grid editing: save all edited cells at once
el: Επεξεργασία καννάβου: Αποθήκευση όλων των επεξεργασμένων κελιών μαζί

en: Save directory
el: Φάκελος αποθήκευσης

en: Host authorization order
el: Σειρά πιστοποίησης φιλοξενητή

en: Host authorization rules
el: Κανόνες πιστοποίησης φιλοξενητή

en: Allow logins without a password
el: Δικαίωμα συνδέσεων χωρίς κωδικό πρόσβασης

en: Allow root login
el: Δικαίωμα ριζικής σύνδεσης

en: Session timezone
el: Ζώνη ώρας συνεδρίας

en: HTTP Realm
el: Βασίλειο HTTP

en: Authentication type
el: Τύπος επικύρωσης

en: Bookmark table
el: Πίνακας σελιδοδεικτών

en: Column information table
el: Πίνακας πληροφοριών στήλης

en: Compress connection
el: Σύνδεση συμπίεσης

en: Control user password
el: Έλεγχος κωδικού πρόσβασης χρήστη

en: Control user
el: Έλεγχος χρήστη

en: Control host
el: Έλεγχος φιλοξηνητή

en: Control port
el: Θύρα ελέγχου

en: Disable use of INFORMATION_SCHEMA
el: Απενεργοποίηση χρήσης του INFORMATION_SCHEMA

en: Hide databases
el: Απόκρυψη βάσεων δεδομένων

en: SQL query history table
el: Πίνακας ιστορικού ερωτημάτων SQL

en: Server hostname
el: Ονομασία θέσης διακομιστή

en: Logout URL
el: Διεύθυνση URL αποσύνδεσης

en: Maximal number of table preferences to store
el: Μέγιστος αριθμός προτιμήσεων πινάκων για αποθήκευση

en: QBE saved searches table
el: Πίνακας αποθηκευμένων αναζητήσεων QBE

en: Export templates table
el: Εξαγωγή πίνακα προτύπων

en: Central columns table
el: Πίνακας κεντρικών στηλών

en: Show only listed databases
el: Εμφάνιση μόνο των βάσεων δεδομένων από λίστα

en: Password for config auth
el: Κωδικός πρόσβασης για ρυθμισμένη επικύρωση

en: PDF schema: pages table
el: Σχέδιο PDF: πίνακας σελίδων

en: Database name
el: Όνομα βάσης δεδομένων

en: Server port
el: Θύρα διακομιστή

en: Recently used table
el: Πρόσφατα χρησιμοποιημένος πίνακας

en: Favorites table
el: Πίνακας αγαπημένων

en: Relation table
el: Πίνακας συσχετίσεων

en: Signon session name
el: Ονομάσία συνεδρίας σύνδεσης

en: Signon URL
el: Διεύθυνση URL σύνδεσης

en: Server socket
el: Υποδοχή διακομιστή

en: Use SSL
el: Χρήση SSL

en: Designer and PDF schema: table coordinates
el: Σχεδιαστής και σχέδιο PDF: συντεταγμένες πίνακα

en: Display columns table
el: Πίνακας προβολής στηλών

en: UI preferences table
el: Πίνακας προτιμήσεων UI

en: Add DROP DATABASE
el: Προσθήκη της εντολής DROP DATABASE

en: Add DROP TABLE
el: Προσθήκη DROP TABLE

en: Add DROP VIEW
el: Προσθήκη DROP VIEW

en: Statements to track
el: Δηλώσεις προς παρακολούθηση

en: SQL query tracking table
el: Πίνακας ιστορικού παρακολούθησης ερωτημάτων SQL

en: Automatically create versions
el: Αυτόματη δημιουργία εκδόσεων

en: User preferences storage table
el: Πίνακας αποθήκευσης προτιμήσεων χρήστη

en: Users table
el: Πίνακας χρηστών

en: User groups table
el: Πίνακας ομάδων χρηστών

en: Hidden navigation items table
el: Πίνακας κρυφών αντικειμένων πλοήγησης

en: User for config auth
el: Χρήστης για ρυθμισμένη επικύρωση

en: Verbose name of this server
el: Φιλοχρηστικό όνομα διακομιστή

en: Allow to display all the rows
el: Δικαίωμα προβολή όλων των γραμμών

en: Show password change form
el: Εμφάνιση φόρμας αλλαγής κωδικού πρόσβασης

en: Show create database form
el: Εμφάνιση φόρμας δημιουργίας βάσης δεδομένων

en: Show table comments
el: Προβολή σχολίων πίνακα

en: Show creation timestamp
el: Προβολή χρονοσφραγίδας δημιουργίας

en: Show last update timestamp
el: Εμφάνιση χρονοσφραγίδας τελευταίας ενημερώσης

en: Show last check timestamp
el: Προβολή χρονοσφραγίδας τελευταίου ελέγχου

en: Show table charset
el: Προβολή συνόλου χαρακτήρων πίνακα

en: Show field types
el: Εμφάνιση τύπων πεδίου

en: Show function fields
el: Εμφάνιση πεδίων συναρτήσεων

en: Show hint
el: Εμφάνιση επεξήγησης

en: Show phpinfo() link
el: Εμφάνιση συνδέσμου phpinfo()

en: Show detailed MySQL server information
el: Εμφάνιση λεπτομερών πληροφοριών διακομιστή MySQL

en: Show SQL queries
el: Εμφάνιση ερωτημάτων SQL

en: Retain query box
el: Διατήρηση παραθύρου ερωτήματος

en: Show statistics
el: Εμφάνιση στατιστικών

en: Skip locked tables
el: Παράβλεψη κλειδωμένων πινάκων

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Explain SQL
el: Ανάλυση SQL

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Create PHP code
el: Δημιουργία κώδικα PHP

en: Suhosin warning
el: προειδοποίηση Suhosin

en: Login cookie validity warning
el: Προειδοποίηση εγκυρότητας cookie σύνδεσης

en: Textarea columns
el: Στήλες textarea

en: Textarea rows
el: Γραμμές textarea

en: Database
el: Βάση δεδομένων

en: Default title
el: Προεπιλεγμένος τίτλος

en: Server
el: Διακομιστής

en: Table
el: Πίνακας

en: List of trusted proxies for IP allow/deny
el: Λίστα αξιόπιστων διευθύνσεων IP για να επιτρέπεται/απαγορεύεται

en: Upload directory
el: Φάκελος αποστολής

en: Use database search
el: Χρήση αναζήτησης βάσης δεδομένων

en: Enable the Developer tab in settings
el: Ενεργοποίηση της καρτέλας Δημιουργός στις ρυθμίσεις

en: Version check
el: Έλεγχος έκδοσης

en: Proxy username
el: Όνομα χρήστη διακομιστή

en: Proxy password
el: Κωδικός πρόσβασης διακομιστή

en: Send error reports
el: Αποστολή αναφορών σφάλματος

en: Enter executes queries in console
el: Το Enter εκτελεί τα ερωτήματα στην κονσόλα

en: Enable Zero Configuration mode
el: Ενεργοποίηση κατάστασης Μηδενικής Ρύθμισης

en: Show query history at start
el: Προβολή ιστορικού ερωτημάτων στην έναρξη

en: Always expand query messages
el: Πάντα ανάπτυξη των μηνυμάτων ερωτημάτων

en: Show current browsing query
el: Προβολή τρέχοντος ερωτημάτος φυλλομετρητή

en: Switch to dark theme
el: Αλλαγή σε σκοτεινό θέμα

en: Console height
el: Ύψος κονσόλας

en: Console mode
el: Κατάσταση κονσόλας

en: Group queries
el: Ομαδοποίηση ερωτημάτων

en: Order
el: Ταξινόμηση

en: Order by
el: Ταξινόμηση κατά

en: Server connection collation
el: Σύνθεση σύνδεσης διακομιστή

en: Missing data for %s
el: Απολεσθέντα δεδομένα για %s

en: Incorrect value!
el: Εσφαλμένη τιμή!

en: unavailable
el: μη διαθέσιμο

en: "%s" requires %s extension
el: το «%s» απαιτεί την επέκταση %s

en: Compressed import will not work due to missing function %s.
el: η συμπιεσμένη εισαγωγή δεν θα λειτουργήσει γιατί λείπει η συνάρτηση %s.

en: Compressed export will not work due to missing function %s.
el: Η συμπιεσμένη εξαγωγή δεν θα λειτουργήσει γιατί λείπει η συνάρτηση %s.

en: maximum %s
el: μέγιστος αριθμός %s

en: Config authentication
el: Πιστοποίηση ρύθμισης

en: HTTP authentication
el: Πιστοποίηση HTTP

en: Signon authentication
el: Σειρά επικύρωσης

en: Quick
el: Γρήγορο

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Structure
el: Δομή

en: Data
el: Δεδομένα

en: CSV for MS Excel
el: Μορφή CSV για δεδομένα MS Excel

en: Microsoft Word 2000
el: Έγγραφο Microsoft Word 2000

en: OpenDocument Spreadsheet
el: Έγγραφο Λογιστικού Φύλλου Ανοιχτού Κώδικα - ODS

en: OpenDocument Text
el: Έγγραφο Κειμένου Ανοιχτού Κώδικα - ODΤ

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Features
el: Χαρακτηριστικά

en: CSV using LOAD DATA
el: CSV με χρήση LOAD DATA

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Default transformations
el: Προεπιλεγμένες μετατροπές

en: Cannot save settings, submitted configuration form contains errors!
el: Αδύνατη η αποθήκευση ρυθμίσεων γιατί η υποβλειθείσα ρύθμιση περιέχει σφάλματα!

en: Existing configuration file (%s) is not readable.
el: Το υπαρχον αρχείο ρυθμίσεων (%s) δεν είναι αναγνώσιμο.

en: Wrong permissions on configuration file, should not be world writable!
el: Εσφαλμένα δικαιώματα στο αρχείο ρυθμίσεων, δεν πρέπει να είναι καθολικά εγγράψιμο!

en: Failed to read configuration file!
el: Αδύνατη η ανάγνωση του αρχείου ρυθμίσεων!

en: This usually means there is a syntax error in it, please check any errors shown below.
el: Αυτό σημαίνει, συνήθως, ότι υπάρχει συντακτικό λάθος, για αυτό ελέγξτε τα σφάλματα που εμφανίζονται παρακάτω.

en: Invalid server index: %s
el: Μη έγκυρο ευρετήριο διακομιστή: %s

en: Server %d
el: Διακομιστής %d

en: This %soption%s should be disabled as it allows attackers to bruteforce login to any MySQL server. If you feel this is necessary, use %srestrict login to MySQL server%s or %strusted proxies list%s. However, IP-based protection with trusted proxies list may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
el: Αυτή η %sεπιλογή%s πρέπει να απενεργοποιηθεί καθώς επιτρέπει σε εισβολείς να συνδεθούν σε οποιοδήποτε διακομιστή MySQL. Αν νομίζετε ότι αυτό είναι απαραίτητο, χρησιμοποιήστε την %sπεριορισμένη σύνδεση στον διακομιστή MySQL%s ή %sλίστα αξιόπιστων διακομιστών%s. Ωστόσο, η προστασία με βάση την IP από λίστα προστατευμένων διακομιστών ίσως να μην είναι αξιόπιστη γιατί μπορεί η IP σας να ανήκει σε πάροχο με χιλιάδες χρήστες.

en: This value should be double checked to ensure that this directory is neither world accessible nor readable or writable by other users on your server.
el: Αυτή η τιμή πρέπει να διπλοελεχθεί για διασφάλιση ότι αυτός ο φάκελος δεν είναι καθολικά προσβάσιμος ούτε αναγνώσιμος ούτε εγγράψιμος από άλλους χρήστες στο διακομιστή σας.

en: You should use SSL connections if your database server supports it.
el: Πρέπει να χρησιμοποιήσετε συνδέσεις SSL αν ο διακομιστής ιστού σας τις υποστηρίζει.

en: If you feel this is necessary, use additional protection settings - %1$shost authentication%2$s settings and %3$strusted proxies list%4$s. However, IP-based protection may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
el: Αν νομίζετε ότι είναι απαραίτητο, χρησιμοποιήστε πρόσθετες ρυθμίσεις προστασίας - ρυθμίσεις %1$sπιστοποίησης φιλοξενίας%2$s και %3$sλίστα ασφαλών διακομιστών%4$s. Ωστόσο, η προστασία βασισμένη στις ΙΡ δεν είναι αξιόπιστη αν η IP σας ανήκει σε πάροχο διαδικτύου (ISP) με χιλιάδες συνδεδεμένους χρήστες.

en: You set the [kbd]config[/kbd] authentication type and included username and password for auto-login, which is not a desirable option for live hosts. Anyone who knows or guesses your phpMyAdmin URL can directly access your phpMyAdmin panel. Set %1$sauthentication type%2$s to [kbd]cookie[/kbd] or [kbd]http[/kbd].
el: Ορίσατε τον τύπο πιστοποίησης [kbd]ρύθμισης[/kbd] και συμπεριλάβατε όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης για αυτόματη σύνδεση, αν και δεν προτείνεται. Όποιος γνωρίζει ή υποθέτει τη διεύθυνση URL του phpMyAdmin μπορεί να έχει άμεση πρόσβαση. Ορίστε τον %1$sτύπο πιστοποίησης%2$s σε [kbd]cookie[/kbd] ή [kbd]http[/kbd].

en: You allow for connecting to the server without a password.
el: Επιτρέπετε την σύνδεση στο διακομιστή χωρίς κωδικό πρόσβασης.

en: %sZip decompression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
el: Η %sαποσυμπίεση Zip%s απαιτεί συναρτήσεις (%s) που δεν είναι διαθέσιμες σε αυτό το σύστημα.

en: %sZip compression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
el: Η %sσυμπίεση Zip%s απαιτεί συναρτήσεις (%s) που δεν είναι διαθέσιμες σε αυτό το σύστημα.

en: You didn't have blowfish secret set and have enabled [kbd]cookie[/kbd] authentication, so a key was automatically generated for you. It is used to encrypt cookies; you don't need to remember it.
el: Δεν ορίσατε τη μυστική φράση και ενεργοποιήσατε την επικύρωση [kbd]cookie[/kbd]. Έτσι δημιουργήθηκε αυτόματα ένα κλειδί για σας. Χρησιμοποιείται για την κρυπτογράφηση των cookies και δε χρειάζεται να το θυμάστε.

en: %1$sLogin cookie validity%2$s greater than %3$ssession.gc_maxlifetime%4$s may cause random session invalidation (currently session.gc_maxlifetime is %5$d).
el: Αν η %1$sLogin cookie validity%2$s είναι μεγαλύτερη από %3$ssession.gc_maxlifetime%4$s μπορεί να προκαλέσει τυχαία ακύρωση συνεδρίας (το τρέχον session.gc_maxlifetime είναι %5$d).

en: %sLogin cookie validity%s should be set to 1800 seconds (30 minutes) at most. Values larger than 1800 may pose a security risk such as impersonation.
el: Η %sεγκυρότητα Σύνδεσης cookie%s πρέπει να οριστεί σε 1800 δευτερόλεπτα (30 λεπτά) το περισσότερο. Τιμές μεγαλύτερες από 1800 μπορεί να ελοχεύει κινδύνους απροσωποληψίας.

en: If using [kbd]cookie[/kbd] authentication and %sLogin cookie store%s is not 0, %sLogin cookie validity%s must be set to a value less or equal to it.
el: Αν χρησιμοποιείτε πιστοποίηση [kbd]cookie[/kbd] και η %sαποθήκευση cookie Σύνδεσης%s δεν είναι 0, η %sεγκυρότητα Σύνδεσης cookie%s πρέπει να οριστεί σε μια τιμή μικρότερη ή ίση με αυτή.

en: %1$sBzip2 compression and decompression%2$s requires functions (%3$s) which are unavailable on this system.
el: Η %1$sσυμπίεση και αποσυμπίεση Bzip2%2$s απαιτεί συναρτήσεις (%3$s) που δεν είναι διαθέσιμες σε αυτό το σύστημα.

en: %1$sGZip compression and decompression%2$s requires functions (%3$s) which are unavailable on this system.
el: Η %1$sσυμπίεση και αποσυμπίεση GZip%2$s απαιτεί συναρτήσεις (%3$s) που δεν είναι διαθέσιμες σε αυτό το σύστημα.

en: no description
el: χωρίς περιγραφή

en: You do not have necessary privileges to create a database named '%s'. You may go to 'Operations' tab of any database to set up the phpMyAdmin configuration storage there.
el: Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δημιουργήσετε μια βάση δεδομένων με το όνομα «%s». Μπορείτε να πάτε στην καρτέλα «Λειτουργίες» οποιασδήποτε βάσης δεδομένων για να ορίσετε την αποθήκευση ρυθμίσεων του phpMyAdmin εκεί.

en: View users
el: Χρήστες προβολών

en: Server-level tabs
el: Καρτέλες επιπέδου διακομιστή

en: Database-level tabs
el: Καρτέλες επιπέδου βάσης δεδομένων

en: Table-level tabs
el: Καρτέλες επιπέδου πίνακα

en: Could not connect to the database server!
el: Αδύνατη η σύνδεση με τον διακομιστή βάσης δεδομένων!

en: Invalid authentication type!
el: Μη έγκυρος τύπος επικύρωσης!

en: Empty username while using [kbd]config[/kbd] authentication method!
el: Άδειασμα ονόματος χρήστη ενώ χρησιμοποιείτε μέθοδο επικύρωσης [kbd]config[/kbd]!

en: Empty signon session name while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
el: Άδειασμα ονομασίας συνεδρίας σύνδεσης ενώ χρησιμοποιείτε μέθοδο επικύρωσης [kbd]signon[/kbd]!

en: Empty signon URL while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
el: Άδειασμα διεύθυνση URL σύνδεσης ενώ χρησιμοποιείτε μέθοδο επικύρωσης [kbd]signon[/kbd]!

en: Empty phpMyAdmin control user while using phpMyAdmin configuration storage!
el: Άδειασμα ελέγχου χρήστη του phpMyAdmin ενώ χρησιμοποιείτε phpMyAdmin configuration storage!

en: Empty phpMyAdmin control user password while using phpMyAdmin configuration storage!
el: Άδειασμα ελέγχου κωδικού πρόσβασης του phpMyAdmin ενώ χρησιμοποιείτε την αποθήκευση ρυθμίσεων του phpMyAdmin!

en: Incorrect value:
el: Εσφαλμένη τιμή:

en: Incorrect IP address: %s
el: Εσφαλμένη διεύθυνση IP: %s

en: Not a valid port number!
el: Μη έγκυρος αριθμός θύρας!

en: Not a positive number!
el: Δεν είναι θετικός αριθμός!

en: Not a non-negative number!
el: Δεν είναι μη αρνητικός αριθμός!

en: Value must be less than or equal to %s!
el: Η τιμή πρέπει να είναι ίση ή μικρότερη από %s!

en: Showing %1$d bookmark (both private and shared) | Showing %1$d bookmarks (both private and shared)
el[0]: Προβολή %1$d σελιδοδείκτη (τόσο ιδιωτικού όσο και κοινόχρηστου)
el[1]: Προβολή %1$d σελιδοδεικτών (τόσο ιδιωτικών όσο και κοινόχρηστων)

en: No bookmarks
el: Κανένας σελιδοδείκτης

en: SQL Query Console
el: Παράθυρο Ερωτήματος SQL

en: No databases selected.
el: Δεν έχετε επιλέξει βάσεις δεδομένων.

en: The %s file is not available on this system, please visit %s for more information.
el: Το αρχείο %s δεν είναι διαθέσιμο σε αυτό το σύστημα, για αυτό επισκεφτείτε το %s για περισσότερες πληροφορίες.

en: Showing rows %1$s - %2$s.
el: Εμφάνιση εγγραφών %1$s - %2$s.

en: No tables found in database.
el: Δεν βρέθηκαν πίνακες στη βάση δεδομένων.

en: Could not load export plugins, please check your installation!
el: Αδύνατη η φόρτωση προσθέτων εξαγωγής, για αυτό εξέξτε την εγκατάστασή σας!

en: Could not load import plugins, please check your installation!
el: Αδύνατη η φόρτωση προσθέτων εισαγωγής, για αυτό ελέξτε την εγκατάστασή σας!

en: The database name is empty!
el: Το όνομα της βάσης δεδομένων είναι κενό!

en: Cannot copy database to the same name. Change the name and try again.
el: Αδύνατη η αντιγραφή βάσης δεδομένων με το ίδιο όνομα. Αλλάξτε το όνομα και δοκιμάστε ξανά.

en: Database %1$s has been renamed to %2$s.
el: Η βάση δεδομένων %1$s μετονομάστηκε σε %2$s.

en: Database %1$s has been copied to %2$s.
el: Η βάση δεδομένων %1$s αντιγράφηκε στη %2$s.

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. %sFind out why%s.
el: Οι επιπρόσθετες λειτουργίες για εργασία με συσχετισμένους πίνακες έχουν απενεργοποιηθεί. %sΜάθετε γιατί%s.

en: Access denied!
el: Άρνηση πρόσβασης!

en: Success!
el: Επιτυχία!

en: View %s has been dropped.
el: Η προβολή %s διαγράφτηκε.

en: Table %s has been dropped.
el: Ο πίνακας %s έχει διαγραφεί.

en: Table %s has been emptied.
el: Ο πίνακας %s άδειασε.

en: This view has at least this number of rows. Please refer to %sdocumentation%s.
el: Αυτή η προβολή έχει τουλάχιστον αυτό τον αριθμό γραμμών. Λεπτομέρειες στην %sτεκμηρίωση%s.

en: unknown
el: άγνωστο

en: Yes
el: Ναι

en: No change
el: Χωρίς αλλαγή

en: Favorite List is full!
el: Η Λίστα Αγαπημένων είναι πλήρης!

en: Tracking data deleted successfully.
el: Τα δεδομένα παρακολούθησης διαγράφτηκαν επιτυχώς.

en: Version %1$s was created for selected tables, tracking is active for them.
el: Η έκδοση %1$s δημιουργήθηκε για επιλεγμένους πίνακες, η παρακολούθηση είναι ενεργοποιημένη για αυτούς.

en: No tables selected.
el: Δεν επιλέχθηκαν πίνακες.

en: Database Log
el: Καταγραφή Βάσης Δεδομένων

en: An error has been detected and an error report has been automatically submitted based on your settings.
el: Ανιχνεύτηκε ένα σφάλμα και μια αναφορά σφάλματος έχει υποβληθεί αυτόματα σύμφωνα με τις ρυθμίσεις σας.

en: Thank you for submitting this report.
el: Ευχαριστούμε που υποβάλλατε αυτή την αναφορά.

en: An error has been detected and an error report has been generated but failed to be sent.
el: Ανιχνεύτηκε ένα σφάλμα και μια αναφορά σφάλματος έχει δημιουργηθεί αλλά απέτυχε να αποσταλεί.

en: If you experience any problems please submit a bug report manually.
el: Αν σας παρουσιάστηκε κάποιο σφάλμα υποβάλλετε μια αναφορά σφάλματος χειροκίνητα.

en: You may want to refresh the page.
el: Ίσως θέλετε να ανανεώσετε τη σελίδα.

en: Bad type!
el: Μη έγκυρος τύπος!

en: Bad parameters!
el: Μη έγκυρες παράμετροι!

en: You were logged out from one server, to logout completely from phpMyAdmin, you need to logout from all servers.
el: Έχετε αποσυνδεθεί από έναν διακομιστή, για να αποσυνθεθείτε πλήρως από το phpMyAdmin, πρέπει να αποσυνδεθείτε από όλους του διακομιστές.

en: The phpMyAdmin configuration storage is not completely configured, some extended features have been deactivated. %sFind out why%s.
el: Η αποθήκευση ρυθμίσεων του phpMyAdmin δεν έχει ρυθμιστεί πλήρως. Μερικά εκτεταμένα χαρακτηριστικά έχουν απενεργοποιηθεί. %sΜάθετε γιατί%s.

en: Or alternately go to 'Operations' tab of any database to set it up there.
el: Ή εναλλακτικά μεταβείτε στην καρτέλα «Λειτουργίες» οποιασδήποτε βάσης δεδομένων για να το ορίσετε εκεί.

en: Your PHP parameter [a@https://www.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login might expire sooner than configured in phpMyAdmin.
el: Η παράμετρος PHP [a@https://www.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] είναι μικρότερη από την ρυθμισμένη εγκυρότητα cookie στο phpMyAdmin. Εξαιτίας αυτού, η σύνδεσή σας ίσως λήξει νωρίτερα από ό,τι ρυθμίστηκε στο phpMyAdmin.

en: Login cookie store is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login will expire sooner than configured in phpMyAdmin.
el: Το αποθηκευμένο cookie σύνδεσης είναι μικρότερο από την εγκυρότητα cookie που ορίστηκε στο phpMyAdmin, για αυτό, η σύνδεσή σας θα λήξει συντομότερα από τη ρύθμιση του phpMyAdmin.

en: Directory [code]config[/code], which is used by the setup script, still exists in your phpMyAdmin directory. It is strongly recommended to remove it once phpMyAdmin has been configured. Otherwise the security of your server may be compromised by unauthorized people downloading your configuration.
el: Ο φάκελος [code]config[/code], που χρησιμοποιήθηκε από τον κώδικα εγκατάστασης, υπάρχει ακόμα στο φάκελο phpMyAdmin. Προτείνεται να τον διαγράψετε μόλις ρυθμιστεί το phpMyAdmin. Σε αντίθετη περίπτωση η ασφάλεια του διακομιστή σας μπορεί να προσβηθεί από μη αδειοδοτημένους χρήστες που μπορούν να λάβουν τη ρύθμισή σας.

en: Server running with Suhosin. Please refer to %sdocumentation%s for possible issues.
el: Ο διακομιστής εκτελείται με Suhosin. Αναφερθείτε στην %sτεκμηρίωση%s για πιθανά ζητήματα.

en: The $cfg['TempDir'] (%s) is not accessible. phpMyAdmin is not able to cache templates and will be slow because of this.
el: Το $cfg['TempDir'] (%s) δεν είναι προσβάσιμο. Το phpMyAdmin δεν μπορεί να βάλει στη λανθάνουσα μνήμη πρότυπα και θα είναι αργό εξαιτίας αυτού.

en: The mbstring PHP extension was not found and you seem to be using a multibyte charset. Without the mbstring extension phpMyAdmin is unable to split strings correctly and it may result in unexpected results.
el: Η επέκταση mbstring της ΡΗΡ δεν βρέθηκε και φαίνεται ότι χρησιμοποιείτε κωδικοσελίδα πολλαπλών bytes. Χωρίς αυτή την επέκταση το phpMyAdmin δεν μπορεί να χωρίσει συμβολοσειρές σωστά και ίσως προκύψουν μη αναμενόμενα αποτελέσματα.

en: The curl extension was not found and allow_url_fopen is disabled. Due to this some features such as error reporting or version check are disabled.
el: Η επέκταση curl δεν βρέθηκε και το allow_url_fopen είναι απενεργοποιημένο. Εξαιτίας αυτού ορισμένα χαρακτηριστικά όπως αναφορές σφαλμάτων ή έλεγχοι εκδόσης είναι απενεργοποιημένα.

en: Incomplete params
el: Ελλιπείς παράμετροι

en: Succeeded
el: Επιτεύχθηκε

en: Failed
el: Απέτυχε

en: You probably tried to upload a file that is too large. Please refer to %sdocumentation%s for a workaround for this limit.
el: Πιθανόν προσπαθήσατε να αποστείλετε πολύ μεγάλο αρχείο. Λεπτομέρειες στην %sτεκμηρίωση%s για τρόπους αντιμετώπισης αυτού του περιορισμού.

en: Showing bookmark
el: Εμφάνιση σελιδοδείκτη

en: The bookmark has been deleted.
el: Η ετικέτα διεγράφη.

en: No data was received to import. Either no file name was submitted, or the file size exceeded the maximum size permitted by your PHP configuration. See [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].
el: Δεν ελήφθησαν δεδομένα για εισαγωγή. Είτε δεν υποβλήθηκε αρχείο είτε το μέγεθος του αρχείου υπερβαίνει το μέγιστο επιτρεπτό μέγεθος από τη ρύθμιση της ΡΗΡ. Δείτε τις [doc@faq1-16]ΣΑΕ 1.16[/doc].

en: Import has been successfully finished, %d query executed. | Import has been successfully finished, %d queries executed.
el[0]: Η εισαγωγή ολοκληρώθηκε επιτυχώς, %d ερώτημα εκτελέστηκε.
el[1]: Η εισαγωγή ολοκληρώθηκε επιτυχώς, %d ερωτήματα εκτελέστηκαν.

en: Script timeout passed, if you want to finish import, please %sresubmit the same file%s and import will resume.
el: Το χρονικό όριο του κώδικα εξαντλήθηκε, οπότε αν θέλετε να τελειώσετε την εισαγωγή, %sεπανυποβάλτε το ίδιο αρχείο%s και η εισαγωγή θα συνεχίσει.

en: However on last run no data has been parsed, this usually means phpMyAdmin won't be able to finish this import unless you increase php time limits.
el: Ωστόσο, στην τελευταία εκτέλεση δεν αναλύθηκαν δεδομένα. Αυτό συνήθως σημαίνει ότι το phpMyAdmin δεν θα μπορέσει να τελειώσει την εισαγωγή εκτός και αν αυξήσετε τα χρονικά όρια της php.

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
el: Οι εντολές «DROP DATABASE» έχουν απενεργοποιηθεί.

en: Only single-table UPDATE and DELETE queries can be simulated.
el: Μονο ερωτήματα UPDATE και DELETE μονού πίνακα μπορούν να εξομοιωθούν.

en: Could not load the progress of the import.
el: Αδύνατη η φόρτωση της διαδικασίας της εισαγωγής.

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: Do you really want to execute "%s"?
el: Θέλετε να εκτελέσετε το ακόλουθο το «%s»;

en: You are about to DESTROY a complete database!
el: Πρόκειται να DESTROY μια ολόκληρη βάση δεδομένων!

en: Cannot rename database to the same name. Change the name and try again
el: Αδύνατη η μετονομασία βάσης δεδομένων με το ίδιο όνομα. Αλλάξτε το όνομα και δοκιμάστε ξανά

en: You are about to DESTROY a complete table!
el: Πρόκειται να DESTROY έναν ολόκληρο πίνακα!

en: You are about to TRUNCATE a complete table!
el: Πρόκειται να TRUNCATE έναν ολόκληρο πίνακα!

en: Delete tracking data for this table?
el: Διαγραφή δεδομένων παρακολούθησης για αυτόν τον πίνακα;

en: Delete tracking data for these tables?
el: Διαγραφή δεδομένων παρακολούθησης για αυτούς τους πίνακες;

en: Delete tracking data for this version?
el: Διαγραφή δεδομένων παρακολούθησης για αυτήν την έκδοση;

en: Delete tracking data for these versions?
el: Διαγραφή δεδομένων παρακολούθησης για αυτές τις εκδόσεις;

en: Delete entry from tracking report?
el: Διαγραφή εισαγωγής από την αναφορά παρακολούθησης;

en: Deleting tracking data
el: Διαγραφή δεδομένων παρακολούθησης

en: Dropping Primary Key/Index
el: Διαγραφή Πρωτεύοντος Κλειδιού/Περιεχομενου

en: Dropping Foreign key.
el: Διαγράφετε ένα Ξένο κλειδί.

en: This operation could take a long time. Proceed anyway?
el: Αυτή η διαδικασία ίσως κρατήσει αρκετά. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Do you really want to delete user group "%s"?
el: Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε την ομάδα χρηστών «%s»;

en: Do you really want to delete the search "%s"?
el: Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε την αναζήτηση «%s»;

en: You have unsaved changes; are you sure you want to leave this page?
el: Έχετε μη αποθηκευμένες αλλαγές. Θέλετε σίγουρα να αφήσετε αυτή τη σελίδα;

en: Do you really want to revoke the selected user(s) ?
el: Θέλετε πραγματικά να ανακαλέσετε τον(ους) επιλεγμένο(ους) χρήστη(ες);

en: Do you really want to delete this central column?
el: Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε αυτή την κεντρική στήλη;

en: Do you really want to delete the selected items?
el: Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε τα επιλεγμένα αντικείμενα;

en: Do you really want to DROP the selected partition(s)? This will also DELETE the data related to the selected partition(s)!
el: Θέλετε πραγματικά να ΔΙΑΓΡΑΨΕΤΕ την(ις) επιλεγμένη(ες) κατάτμηση(εις); Αυτό θα ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ επίσης τα δεδομένα που σχετίζονται με αυτή(ές) τη(ις) κατατμήση(εις)!

en: Do you really want to TRUNCATE the selected partition(s)?
el: Θέλετε πραγματικά να ΠΕΡΙΚΟΨΕΤΕ τη(ις) επιλεγμένη(ες) κατάτμηση(εις);

en: Do you really want to remove partitioning?
el: Θέλετε πραγματικά να απομακρύνετε τη(ις) κατάτμηση(εις);

en: This operation will attempt to convert your data to the new collation. In rare cases, especially where a character doesn't exist in the new collation, this process could cause the data to appear incorrectly under the new collation; in this case we suggest you revert to the original collation and refer to the tips at
el: Αυτή η λειτουργία θα αποπειραθεί να μετατρέψει τα δεδομένα σας στη νέα σύνθεση. Σε σπάνιες περιπτώσεις, ειδικά όταν ο χαρακτήρας δεν υπάρχει στη νέα σύνθεση, αυτή η διαδικασία ίσως προκαλέσει τα δεδομένα να μην εμφανίζονται σωστά υπό τη νέα σύνθεση. Σε αυτή την περίπτωη, προτείνουμε να επανέλθετε στην αρχική σύνθεση και να αναφερθείτε στις οδηγίες στο

en: Garbled Data
el: Αλλοιωμένα Δεδομένα

en: Are you sure you wish to change the collation and convert the data?
el: Θέλετε, σίγουρα, να αλλάξετε τη σύνθεση και να μετατρέψετε τα δεδομενα;

en: Through this operation, MySQL attempts to map the data values between collations. If the character sets are incompatible, there may be data loss and this lost data may <b>NOT</b> be recoverable simply by changing back the column collation(s). <b>To convert existing data, it is suggested to use the column(s) editing feature (the "Change" Link) on the table structure page. </b>
el: Μέσω αυτής της διαδικασίας, η MySQLεπιχειρεί να χαρτογραφήσει τις τιμές δεδομένων μεταξύ συνθέσεων. Αν τα σύνολα χαρακτήρων είναι ασύμβατα, ίσως υπάρχει απώλεια δεδομένων και αυτή η απώλεια δεδομένων ίσως <b>ΔΕΝ</b> είναι αναστρέψιμη απλά αλλάζοντας τη(ις) σύνθεση(εις) στήλης. <b>Για να μετατρέψετε υπάρχοντα δεδομένα, σας προτείνεται να χρησιμοποιήσετε το χαρακτηριστικό επεξεργασίας στήλη(ων) (τον Σύνδεσμο «Αλλαγή») στη σελίδα δομής πίνακα.</b>

en: Are you sure you wish to change all the column collations and convert the data?
el: Θέλετε, σίγουρα, να αλλάξετε όλες τις συνθέσεις στηλών και να μετατρέψετε τα δεδομενα;

en: Save & close
el: Αποθήκευση & κλείσιμο

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Reset all
el: Επαναφορά όλων

en: Missing value in the form!
el: Η τιμή δεν υπάρχει στη φόρμα!

en: Select at least one of the options!
el: Επιλέξτε τουλάχιστον μια από τις επιλογές!

en: Please enter a valid number!
el: Εισάγετε έναν έγκυρο αριθμό!

en: Please enter a valid length!
el: Εισάγετε ένα έγκυρο μήκος!

en: Add index
el: Προσθήκη ευρετηρίου

en: Edit index
el: Επεξεργασία ευρετηρίου

en: Add %s column(s) to index
el: Προσθήκη %s στήλης(ών) στο ευρετήριο

en: Create single-column index
el: Δημιουργία ευρετηρίου μονής στήλης

en: Create composite index
el: Δημιουργία σύνθετου ευρετηρίου

en: Composite with:
el: Σύνθεση με:

en: Please select column(s) for the index.
el: Επιλέξτε στήλη(ες) για το ευρετήριο.

en: Preview SQL
el: Προεπισκόπηση SQL

en: Simulate query
el: Εξομοίωση ερωτήματος

en: Matched rows:
el: Εγγραφές που ταιριάζουν:

en: SQL query:
el: Εντολή SQL:

note: l10n: Default label for the y-Axis of Charts
en: Y values
el: Τιμές Υ

en: The host name is empty!
el: Το όνομα του συστήματος είναι κενό!

en: The user name is empty!
el: Το όνομα του χρήστη είναι κενό!

en: The password is empty!
el: Ο κωδικός πρόσβασης είναι κενός!

en: The passwords aren't the same!
el: Οι κωδικοί πρόσβασης δεν είναι ίδιοι!

en: Removing Selected Users
el: Διαγραφή των επιλεγμένων χρηστών

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Template was created.
el: Το πρότυπο δημιουργήθηκε.

en: Template was loaded.
el: Το πρότυπο φορτώθηκε.

en: Template was updated.
el: Το πρότυπο ανανεώθηκε.

en: Template was deleted.
el: Το πρότυπο διαγράφηκε.

note: l10n: Other, small valued, queries
en: Other
el: Άλλα

note: l10n: Thousands separator
en: ,
el: .

note: l10n: Decimal separator
en: .
el: ,

en: Connections / Processes
el: Συνδέσεις / Διεργασίες

en: Local monitor configuration incompatible!
el: Ασύμβατη η ρύθμιση τοπικής εποπτείας!

en: The chart arrangement configuration in your browsers local storage is not compatible anymore to the newer version of the monitor dialog. It is very likely that your current configuration will not work anymore. Please reset your configuration to default in the <i>Settings</i> menu.
el: Η ρύθμιση ταξινόμησης διαγραμμάτων στον τοπικό χώρο αποθήκευσης των φυλλομετρητών σας δεν είναι πλέον συμβατός με τη νεότερη έκδοση του διαλόγου εποπτείας.Είναι πολύ πιθανό ότι η τρέχουσα ρύθμιση δεν θα λειτουργεί πλέον. Επαναφέρτε τις ρυθμίσεις σας στις προεπιλεγμένες στο μενού <i>Ρυθμίσεις</i>.

en: Query cache efficiency
el: Αποτελεσματικότητα λανθάνουσας μνήμης ερωτήματος

en: Query cache usage
el: Χρήση λανθάνουσας μνήμης ερωτήματος

en: Query cache used
el: Χρησιμοποιημένη λανθάνουσα μνήμη ερωτήματος

en: System CPU usage
el: Χρήση CPU συστήματος

en: System memory
el: Μνήμη συστήματος

en: System swap
el: Αδράνεια συστήματος

en: Average load
el: Μέσο φορτίο

en: Total memory
el: Συνολική μνήμη

en: Cached memory
el: Λανθάνουσα μνήμη

en: Buffered memory
el: Ρυθμισμένη μνήμη

en: Free memory
el: Ελεύθερη μνήμη

en: Used memory
el: Χρησιμοποιημένη μνήμη

en: Total swap
el: Σύνολο αδράνειας

en: Cached swap
el: Λανθανουσα αδράνεια

en: Used swap
el: Χρησιμοποιημένη αδράνεια

en: Free swap
el: Ελεύθερη αδράνεια

en: Bytes sent
el: Σταλθέντα Bytes

en: Bytes received
el: Ληφθέντα Bytes

en: Connections
el: Συνδέσεις

en: Processes
el: Διεργασίες

note: l10n: shortcuts for Kilobyte
en: KiB
el: KB

note: l10n: shortcuts for Megabyte
en: MiB
el: MB

note: l10n: shortcuts for Gigabyte
en: GiB
el: GB

note: l10n: shortcuts for Terabyte
en: TiB
el: TB

note: l10n: shortcuts for Petabyte
en: PiB
el: PB

note: l10n: shortcuts for Exabyte
en: EiB
el: EB

en: %d table(s)
el: %d πίνακας(ες)

note: l10n: Questions is the name of a MySQL Status variable
en: Questions
el: Ερωτήσεις

en: Traffic
el: Κίνηση

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Add chart to grid
el: Προσθήκη διαγράμματος στο πλέγμα

en: Please add at least one variable to the series!
el: Εισάγετε τουλάχιστον μια μεταβλητή στις σειρές!

en: None
el: Καμία

en: Resume monitor
el: Επανεκίννηση εποπτείας

en: Pause monitor
el: Παύση εποπτείας

en: Start auto refresh
el: Έναρξη αυτόματης ανανέωσης

en: Stop auto refresh
el: Διακοπή αυτόματης ανανέωσης

en: general_log and slow_query_log are enabled.
el: Το general_log και το slow_query_log είναι ενεργοποιημένα.

en: general_log is enabled.
el: Το general_log είναι ενεργοποιημένο.

en: slow_query_log is enabled.
el: Το slow_query_log είναι ενεργοποιημένο.

en: slow_query_log and general_log are disabled.
el: Το slow_query_log και το general_log είναι απενεργοποιημένα.

en: log_output is not set to TABLE.
el: Το log_output δεν έχει οριστεί στο TABLE.

en: log_output is set to TABLE.
el: Το log_output έχει οριστεί στο TABLE.

en: slow_query_log is enabled, but the server logs only queries that take longer than %d seconds. It is advisable to set this long_query_time 0-2 seconds, depending on your system.
el: Το slow_query_log είναι ενεργοποιημένο ο διακομιστής καταγράφει μόνο ερωτήματα που διαρκούν περισσότερα από %d δευτερόλεπτα. Σας προτείνεται να ορίσετε το long_query_time μεταξύ 0-2 δευτερόλεπτα, κάτι που εξαρτάται από το σύστημά σας.

en: long_query_time is set to %d second(s).
el: Το long_query_time έχει οριστεί σε %d δευτερόλεπτο(α).

en: Following settings will be applied globally and reset to default on server restart:
el: Οι ακόλουθες ρυθμίσεις θα εφαρμοστούν καθολικά και θα επανέλθουν στις προεπιλογές με την επανεκκίνηση του διακομιστή:

note: l10n: %s is FILE or TABLE
en: Set log_output to %s
el: Ορισμός του log_output σε %s

note: l10n: Enable in this context means setting a status variable to ON
en: Enable %s
el: Ενεργοποίηση %s

note: l10n: Disable in this context means setting a status variable to OFF
en: Disable %s
el: Απενεργοποίηση %s

note: l10n: %d seconds
en: Set long_query_time to %d seconds.
el: Ορισμός του long_query_time σε %d δευτερόλεπτα.

en: You can't change these variables. Please log in as root or contact your database administrator.
el: Δεν έχετε δικαιώματα υπερχρήστη για να αλλάξετε αυτές τις μεταβλητές. Συνδεθείτε ως λογαριασμός root ή επικοινωνήστε με τον διαχειριστή της βάσης δεδομένων σας.

en: Change settings
el: Αλλαγή ρυθμίσεων

en: Current settings
el: Τρέχουσες ρυθμίσεις

en: Chart title
el: Τίτλος διαγράμματος

note: l10n: As in differential values
en: Differential
el: Διαφορικός

en: Divided by %s
el: Διαίρεση με %s

en: Unit
el: Μονάδα

en: From slow log
el: Από την αργή καταγραφή

en: From general log
el: Από την γενική καταγραφή

en: The database name is not known for this query in the server's logs.
el: Το όνομα της βάσης δεδομένων δεν είναι γνωστό για αυτό το ερώτημα στα αρχεία καταγραφής του διακομιστή.

en: Analysing logs
el: Ανάλυση καταγραφών

en: Analysing & loading logs. This may take a while.
el: Ανάλυση & φόρτωση καταγραφών. Αυτό ίσως διαρκέσει λίγο.

en: Cancel request
el: Ακύρωση αιτήματος

en: This column shows the amount of identical queries that are grouped together. However only the SQL query itself has been used as a grouping criteria, so the other attributes of queries, such as start time, may differ.
el: Αυτή η στήλη δείχνουν τον αριθμό των μοναδικών ερωτημάτων που ομαδοποιήθηκαν. Ωστόσο, μόνο το ερώτημα SQL χρησιμοποιήθηκε ως κριτήριο ομαδοποίησης, έτσι οι άλλες ιδιότητες των ερωτημάτων, όπως ο χρόνος εκκίνησης, μπορεί να διαφέρουν.

en: Since grouping of INSERTs queries has been selected, INSERT queries into the same table are also being grouped together, disregarding of the inserted data.
el: Αφού επιλέχθηκε η ομαδοποίηση των εντολών INSERT, τα ερωτήματα INSERT εντός του ίδιου πίνακα επίσης ομαδοποιηούνται ανεξάρτητα από εισαγόμενα δεδομένα.

en: Log data loaded. Queries executed in this time span:
el: Τα δεδομένα καταγραφής φορτώθηκαν. Τα ερωτήματα που εκτελέστηκαν σε αυτή την επέκταση χρόνου:

en: Jump to Log table
el: Μετάβαση στον πίνακα Καταγραφής

en: No data found
el: Δεν βρέθηκαν δεδομένα

en: Log analysed, but no data found in this time span.
el: Η καταγραφή αναλύθηκε αλλά δεν βρέθηκαν δεδομένα σε αυτή την επέκταση χρόνου.

en: Analyzing…
el: Ανάλυση…

en: Explain output
el: Επεξήγηση προϊόντος

en: Status
el: Κατάσταση

en: Time
el: Χρόνος

en: Total time:
el: Συνολικός χρόνος:

en: Profiling results
el: Αποτελέμσατα προφίλ

[ctx: Display format]
en: Table
el: Πίνακας

en: Chart
el: Διάγραμμα

[ctx: Alias]
en: Database
el: Βάση δεδομένων

[ctx: Alias]
en: Table
el: Πίνακας

[ctx: Alias]
en: Column
el: Στήλη

note: l10n: A collection of available filters
en: Log table filter options
el: Επιλογές φιλτραρίσματος πίνακα καταγραφής

note: l10n: Filter as in "Start Filtering"
en: Filter
el: Φίλτρο

en: Filter queries by word/regexp:
el: Φιλτράρισμα ερωτημάτων ανά λέξη/κανονική έκφραση:

en: Group queries, ignoring variable data in WHERE clauses
el: Ομαδοποίηση ερωτημάτων, αγνοώντας τα δεδομένα μεταβλητής στις δηλώσεις WHERE

en: Sum of grouped rows:
el: Άθροισμα ομαδοποιημένων γραμμών:

en: Total:
el: Σύνολο:

en: Loading logs
el: Φόρτωση καταγραφών

en: Monitor refresh failed
el: Η ανανέωση της εποπτείας απέτυχε

en: While requesting new chart data the server returned an invalid response. This is most likely because your session expired. Reloading the page and reentering your credentials should help.
el: Κατά την αίτηση νέων δεδομένων διαγράμματος, ο διακομιστής επιστρέφει μη έγκυρη απάντηση. Αυτό συμβαίνει πιθανόν γιατί η συνεδρία σας έληξε. Η επαναφόρτωση της σελίδας και η επανεισαγωγή των διαπιστευτηρίων σας θα βοηθήσουν.

en: Reload page
el: Επαναφόρτωση σελίδας

en: Affected rows:
el: Επηρρεαζόμενες εγγραφές:

en: Failed parsing config file. It doesn't seem to be valid JSON code.
el: Αποτυχία ανάλυσης αρχείου config. Δεν φαίνεται να είναι έγκυρος κώδκας JSON.

en: Failed building chart grid with imported config. Resetting to default config…
el: Απέτυχε η δημιουργία καννάβου διαγράμματος με την εισαγωγή ρυθμίσεων. Επαναφορά στην προεπιλεγμένη ρύθμιση…

en: Import monitor configuration
el: Εισαγωγή ρύθμισης εποπτείας

en: Please select the file you want to import:
el: Ελέγξτε το αρχείο που θέλετε να εισάγετε:

en: No files available on server for import!
el: Κανένα διαθέσιμο αρχείο στο διακομιστή για εισαγωγή!

en: Analyse query
el: Ανάλυση ερωτήματος

en: Formatting SQL…
el: Διαμόρφωση SQL…

en: No parameters found!
el: Δεν βρέθηκαν παράμετροι!

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Page-related settings
el: Ρυθμίσεις σχετικές με τη σελίδα

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Loading…
el: Φόρτωση…

en: Request aborted!!
el: Το αίτημα διακόπηκε!!

en: Processing request
el: Εκτέλεση αιτήματος

en: Request failed!!
el: Το αίτημα απέτυχε!!

en: Error in processing request
el: Σφάλμα στην εκτέλεση του αιτήματος

en: Error code: %s
el: Κωδικός σφάλματος: %s

en: Error text: %s
el: Κείμενο σφάλματος: %s

en: It seems that the connection to server has been lost. Please check your network connectivity and server status.
el: Φαίνεται ότι η σύνδεση με τον εξυπηρετητή χάθηκε. Παρακαλώ ελέγξτε τη συνδεσιμότητά σας και την κατάσταση του εξυπηρετητή.

en: No accounts selected.
el: Δεν επιλέχθηκαν λογαριασμοί.

en: Dropping column
el: Διαγραφή στήλης

en: Adding primary key
el: Προσθήκη πρωτεύοντος κλειδιού

en: OK
el: Εντάξει

en: Click to dismiss this notification
el: Πατήστε γαι να παραλείψετε αυτή την ειδοποίηση

en: Renaming databases
el: Μετονομασία βάσεων δεδομένων

en: Copying database
el: Αντιγραφή βάσης δεδομένων

en: Changing charset
el: Αλλαγή συνόλου χαρακτήρων

en: No
el: Όχι

en: Enable foreign key checks
el: Ενεργοποίηση ελέγχων μη διακριτών κλειδιών

en: Failed to get real row count.
el: Αποτυχία λήψης πραγματικής μέτρησης εγγραφών.

en: Searching
el: Αναζήτηση

en: Hide search results
el: Απόκρυψη αποτελεσμάτων αναζήτησης

en: Show search results
el: Προβολή αποτελεσμάτων αναζήτησης

en: Browsing
el: Αναζήτηση

en: Deleting
el: Διαγραφή

en: Delete the matches for the %s table?
el: Διαγραφή παρόμοιων αποτελεσμάτων για τον πίνακα %s;

en: The definition of a stored function must contain a RETURN statement!
el: Ο ορισμός μιας αποθηκευμένης συνάρτησης πρέπει να περιέχει μια δήλωση RETURN!

en: No routine is exportable. Required privileges may be lacking.
el: Καμιά ρουτίνα δεν είναι εξαγώγιμη. Ίσως υπάρχει έλλειψη απαιτούμενων δικαιωμάτων.

en: Values for column %s
el: Τιμές για τη στήλη %s

en: Values for a new column
el: Τιμές για νέα στήλη

en: Enter each value in a separate field.
el: Εισαγωγή κάθε τιμής σε διαφορετικό πεδίο.

en: Add %d value(s)
el: Προσθήκη %d τιμής(ών)

en: Note: If the file contains multiple tables, they will be combined into one.
el: Σημείωση: Αν το αρχείο περιέχει πολλούς πίνακες, θα ενωθουν σε έναν.

en: Hide query box
el: Απόκρυψη παραθύρου ερωτήματος

en: Show query box
el: Προβολή παραθύρου ερωτήματος

en: Delete
el: Διαγραφή

en: %d is not valid row number.
el: Ο αριθμός %d δεν είναι έγκυρος αριθμός γραμμών.

en: Browse foreign values
el: Αναζήτηση μη διακριτών τιμών

en: Variable %d:
el: Μεταβλητή %d:

en: Pick
el: Διαλέξτε

en: Column selector
el: Επιλογέας στήλης

en: Search this list
el: Αναζήτηση σε αυτή τη λίστα

en: No columns in the central list. Make sure the Central columns list for database %s has columns that are not present in the current table.
el: Καμία στήλη στη κεντρική λίστα. Σιγουρευτείτε ότι η Κεντρική λίστα στηλών για τη βάση δεδομένων %s έχει στήλες που δεν είναι παρούσες στον τρέχοντα πίνακα.

en: See more
el: Δείτε περισσότερα

en: Add primary key
el: Προσθήκη πρωτεύοντος κλειδιού

en: Primary key added.
el: Προστέθηκε πρωτεύον κλειδί.

en: Taking you to next step…
el: Μεταφέροντάς σας στο επόμενο βήμα…

en: The first step of normalization is complete for table '%s'.
el: Το πρώτο βήμα κανονικοποίησης ολοκληρώθηκε για τον πίνακα «%s».

en: End of step
el: Τέλος βήματος

en: Second step of normalization (2NF)
el: Δεύτερο βήμα κανονικοποίησης (2NF)

note: l10n: Display text for calendar close link
en: Done
el: Ολοκληρώθηκε

en: Confirm partial dependencies
el: Επιβεβαίωση μερικών εξαρτήσεων

en: Selected partial dependencies are as follows:
el: Οι επιλεγμένες μερικές εξαρτήσεις είναι ως ακολούθως:

en: Note: a, b -> d,f implies values of columns a and b combined together can determine values of column d and column f.
el: Σημείωση: a, b -> d,f αναφέρει τιμές των στηλών a και b όπου συνδυαζόμενες μπορούν να ορίσουν τις τιμές των στηλών d και f.

en: No partial dependencies selected!
el: Δεν έχετε επιλέξει μερικές εξαρτήσεις!

en: Back
el: Επιστροφή

en: Show me the possible partial dependencies based on data in the table
el: Προβολή των πιθανών μερικών εξαρτήσεων με βάση δεδομένα στον πίνακα

en: Hide partial dependencies list
el: Απόκρυψη λίστας μερικών εξαρτήσεων

en: Sit tight! It may take few seconds depending on data size and column count of the table.
el: Καθήστε αναπαυτικά! Ίσως διαρκέσει μερικά δευτερόλεπτα βάσει του μεγέθους των δεδομένων και του αριθμού στηλών στον πίνακα.

en: Step
el: Βήμα

en: The following actions will be performed:
el: Οι ακόλουθες πράξεις θα πραγματοποιηθούν:

en: DROP columns %s from the table %s
el: Απομάκρυνση στηλών από %s από τον πίνακα %s

en: Create the following table
el: Δημιουργία του ακόλουθου πίνακα

en: Third step of normalization (3NF)
el: Τρίτο βήμα κανονικοποίησης (3NF)

en: Confirm transitive dependencies
el: Επιβεβαίωση μεταβατικών εξαρτήσεων

en: Selected dependencies are as follows:
el: Οι επιλεγμένες εξαρτήσεις είναι ως ακολούθως:

en: No dependencies selected!
el: Δεν έχετε επιλέξει εξαρτήσεις!

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Hide search criteria
el: Απόκρυψη κριτηρίων αναζήτησης

en: Show search criteria
el: Προβολή κριτηρίων αναζήτησης

en: Column maximum:
el: Μέγιστο στήλης:

en: Column minimum:
el: Ονόματα στηλών:

en: Hide find and replace criteria
el: Απόκρυψη κριτηρίων εύρεσης και αντικατάστασης

en: Show find and replace criteria
el: Προβολή κριτηρίων εύρεσης και αντικατάστασης

en: Each point represents a data row.
el: Κάθε σημείο αναπαρειστά μια εγγραφή δεδομένων.

en: Hovering over a point will show its label.
el: Η μετάβαση πάνω από ένα σημείο θα δείξει την ετικέτα του.

en: To zoom in, select a section of the plot with the mouse.
el: Για να εστιάσετε, επιλέξτε ένα τομέα της εκτύπωσης με το ποντίκι.

en: Click reset zoom button to come back to original state.
el: Πατήστε το κουμπί επαναφοράς εστίασης για να επιστρέψετε στην αρχική κατάσταση.

en: Click a data point to view and possibly edit the data row.
el: Πατήστε ένα σημείο δεδομένων για να δείτε και πιθανά να επεξεργαστείτε τη γραμμή δεδομένων.

en: The plot can be resized by dragging it along the bottom right corner.
el: Ο χώρος εργασίας μπορεί να αλλάξει μέγεθος σύρωντας την κάτω δεξιά γωνία.

en: Select two columns
el: Επιλογή δύο στηλών

en: Select two different columns
el: Επιλογή δύο διαφορετικών στηλών

en: Data point content
el: Περιεχόμενο δείκτη δεδομένων

en: Ignore
el: Παράληψη

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: X
el: Χ

en: Y
el: Υ

en: Point
el: Σημείο

en: Point %d
el: Σημείο %d

en: Linestring
el: Κείμενο γραμμής

en: Polygon
el: Πολύγωνο

en: Geometry
el: Γεωμετρία

en: Inner ring
el: Εσωτερικός δακτύλιος

en: Outer ring
el: Εξωτερικός δακτύλιος

en: Add a point
el: Προσθήκη σημείου

en: Add an inner ring
el: Προσθήκη εσωτερικού δακτυλίου

en: Do you want to copy encryption key?
el: Θέλετε να αντιγράψετε κλειδί κρυπτογράφησης;

en: Encryption key
el: Κλειδί κρυπτογράφησης

en: MySQL accepts additional values not selectable by the slider; key in those values directly if desired
el: Η MySQL αποδέχεται πρόσθετες τιμές που δεν είναι επιλέξιμες από την κύλιση, δώστε κλειδί σε αυτές τιμές άμεσα, αν το επιθυμείτε

en: MySQL accepts additional values not selectable by the datepicker; key in those values directly if desired
el: Η MySQL αποδέχεται πρόσθετες τιμές που δεν είναι επιλέξιμες από τον επιλογέα ημερομηνίας, δώστε κλειδί σε αυτές τιμές άμεσα, αν το επιθυμείτε

en: Indicates that you have made changes to this page; you will be prompted for confirmation before abandoning changes
el: Δείχνει ότι έχετε κάνει αλλαγές σε αυτή τη σελίδα, θα ερωτηθείτε για επιβεβαίωση πριν εγκαταλείψετε τις αλλαγές

en: Select referenced key
el: Επιλέξτε αναφερθέν κλειδί

en: Select Foreign Key
el: Επιλέξτε Μη Διακριτό Κλειδί

en: Please select the primary key or a unique key!
el: Επιλέξτε το πρωτεύον κλειδί ή ένα μοναδικό κλειδί!

en: Choose column to display
el: Επιλέξτε στήλη για εμφάνιση

en: You haven't saved the changes in the layout. They will be lost if you don't save them. Do you want to continue?
el: Δεν αποθηκεύσατε τις αλλαγές στο προϊόν. Θα χαθούν αν δεν τις αποθηκεύσετε. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Add tables from other databases
el: Προσθήκη πινάκων από άλλες βάσεις δεδομένων

en: Page name
el: Όνομα σελίδας

en: Save page
el: Αποθήκευση σελίδας

en: Save page as
el: Αποθήκευση σελίδας ως

en: Open page
el: Άνοιγμα σελίδας

en: Delete page
el: Διαγραφή σελίδας

en: Untitled
el: Χωρίς τίτλο

en: Please select a page to continue
el: Επιλέξτε σελίδα για συνέχεια

en: Please enter a valid page name
el: Εισάγετε ένα έγκυρο όνομα σελίδας

en: Do you want to save the changes to the current page?
el: Θέλετε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές στην τρέχουσα σελίδα;

en: Successfully deleted the page
el: Η σελίδα διαγράφτηκε επιτυχώς

en: Export relational schema
el: Εξαγωγή σχεσιακού σχήματος

en: Modifications have been saved
el: Οι αλλαγές αποθηκεύτηκαν

en: %d object(s) created.
el: %d αντικείμενο(α) δημιουργήθηκε(αν).

en: Submit
el: Αποστολή

en: You have edited some data and they have not been saved. Are you sure you want to leave this page before saving the data?
el: Έχετε επεξεργαστεί ορισμένα δεδομένα και δεν έχουν αποθηκευτεί. Θέλετε να αφήσετε τη σελίδα χωρίς αποθήκευση των δεδομένων;

en: Drag to reorder.
el: Σύρτε για ανακατανομή.

en: Click to sort results by this column.
el: Πατήστε για ταξινόμηση των αποτελεσμάτων κατά αυτή τη στήλη.

en: Shift+Click to add this column to ORDER BY clause or to toggle ASC/DESC.<br>- Ctrl+Click or Alt+Click (Mac: Shift+Option+Click) to remove column from ORDER BY clause
el: Shift+Κλικ για προσθήκη αυτής της στήλης στη δήλωση ORDER BY ή για εναλλαγή ASC/DESC.<br>- Control+Κλικ ή Alt+Κλικ (Για Mac: Shift+Option+Click) για απομάκρυνση της στήλης από τη δήλωση ORDER BY

en: Click to mark/unmark.
el: Πατήστε για εναλλαγή επισήμανσης.

en: Double-click to copy column name.
el: Διπλό κλικ για αντιγραφή ονόματος στήλης.

en: Click the drop-down arrow<br>to toggle column's visibility.
el: Πατήστε το προς τα κάτω βέλος<br>για εναλλαγή της εμφάνισης στηλών.

en: This table does not contain a unique column. Features related to the grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete links may not work after saving.
el: Αυτό ο πίνακας δεν περιέχει μοναδική στήλη. Χαρακτηριστικά που συνδέονται με την επεξεργασία και επιλογή καννάβου Επεξεργασία, Αντιγραφή και Διαγραφή ίσως να μη λειτουργούν μετά την αποθήκευση.

en: Please enter a valid hexadecimal string. Valid characters are 0-9, A-F.
el: Εισάγετε ένα έγκυρο δεκαεξαδικό αριθμό. Έγκυροι χαρακτήρες είναι 0-9, A-F.

en: Do you really want to see all of the rows? For a big table this could crash the browser.
el: Θέλετε πραγματικά να δείτε όλες τις εγγραφές; Για ένα μεγάλο πίνακα, αυτό ίσως φέρει δυσλειτουργία στον φυλλομετρητή σας.

en: Original length
el: Αρχικό μήκος

en: cancel
el: άκυρο

en: Aborted
el: Ακυρωμένες συνδέσεις

en: Success
el: Επιτυχία

en: Import status
el: Κατάσταση εισαγωγής

en: Drop files here
el: Ρίξτε αρχεία εδώ

en: Select database first
el: Επιλέξτε βάση δεδομένων πρώτα

en: You can also edit most values<br>by double-clicking directly on them.
el: Μπορείτε επίσης να επεξεργαστείτε τις περισσότερες τιμές<br>πατώντας με διπλό κλικ κατευθείαν σε αυτές.

en: You can also edit most values<br>by clicking directly on them.
el: Μπορείτε επίσης να επεξεργαστείτε τις περισσότερες τιμές<br>πατώντας κατευθείαν σε αυτές.

en: Go to link:
el: Μετάβαση στο σύνδεσμο:

en: Generate password
el: Δημιουργία κωδικού πρόσβασης

en: Generate
el: Παραγωγή

en: Change password
el: Αλλαγή κωδικού πρόσβασης

en: More
el: Περισσότερα

en: Show panel
el: Εμφάνιση πίνακα

en: Hide panel
el: Απόκρυψη πίνακα

en: Unlink from main panel
el: Αποσύνδεση από τον βασικό πίνακα

en: A newer version of phpMyAdmin is available and you should consider upgrading. The newest version is %s, released on %s.
el: Μια νεότερη έκδοση του phpMyAdmin είναι διαθέσιμη και καλό θα είναι να την εγκαταστήσετε. Η νεότερη έκδοση είναι η %s και δημοσιεύτηκε την %s.

note: l10n: Latest available phpMyAdmin version
en: , latest stable version:
el: , τελευταία έκδοση:

en: up to date
el: ενημερωμένο

en: A fatal JavaScript error has occurred. Would you like to send an error report?
el: Ένα ανεπανόρθωτο σφάλμα έχει συμβεί. Θέλετε να στείλετε μια αναφορά σφάλματος;

en: Change report settings
el: Αλλαγή ρυθμίσεων αναφοράς

en: Show report details
el: Εμφάνιση λεπτομερειών αναφοράς

en: Your export is incomplete, due to a low execution time limit at the PHP level!
el: Η εξαγωγή σας ήταν ανεπιτυχής, λόγω χαμηλού χρονικού ορίου στην PHP!

en: Warning: a form on this page has more than %d fields. On submission, some of the fields might be ignored, due to PHP's max_input_vars configuration.
el: Προειδοποίηση: μια φόρμα σε αυτή τη σελίδα έχει περισσότερα από %d πεδία. Κατά την υποβολή ορισμένα πεδία ίσως αγνοηθούν λόγω της ρύθμισης της PHP max_input_vars.

en: Some errors have been detected on the server!
el: Ανιχνεύτηκαν ορισμένα σφάλματα στο διακομιστή!

en: Please look at the bottom of this window.
el: Δείτε στο κάτω μέρος αυτού του παραθύρου.

en: Ignore All
el: Παράληψη Όλων

en: As per your settings, they are being submitted currently, please be patient.
el: Σύμφωνα με τις ρυθμίσεις σας, υποβάλλονται άμεσα, κάντε υπομονή.

en: Execute this query again?
el: Επανεκτέλεση αυτού του ερώτηματος ξανά;

en: Do you really want to delete this bookmark?
el: Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε αυτό το σελιδοδείκτη;

en: Some error occurred while getting SQL debug info.
el: Κάποιο σφάλμα συνέβει κατά τη λήψη πληροφοριών αποσφαλμάτωσης SQL.

en: %s queries executed %s times in %s seconds.
el: %s ερωτήματα εκτελέστηκαν %s φορές σε %s δευτερόλεπτα.

en: %s argument(s) passed
el: %s επιχείρημα(τα) πέρασαν

en: Show arguments
el: Προβολή επιχειρημάτων

en: Hide arguments
el: Απόκρυψη επιχειρημάτων

en: Time taken:
el: Χρόνος που παρήλθε:

en: There was a problem accessing your browser storage, some features may not work properly for you. It is likely that the browser doesn't support storage or the quota limit has been reached. In Firefox, corrupted storage can also cause such a problem, clearing your "Offline Website Data" might help. In Safari, such problem is commonly caused by "Private Mode Browsing".
el: Υπήρξε κάποιο πρόβλημα στη πρόσβαση του αποθηκευτικού χώρου του φυλλομετρητή σας, ορισμένα χαρακτηριστικά ίσως να μην λειτουργούν σωστά για σας. Πιθανόν ο φυλλομετρητής σας δεν υποστηρίζει αποθήκευση ή το όριο αποθήκευσης έχει φτάσει. Στον Firefox, η κατεστραμμένη αποθήκευση ίσως προκαλεί τέτοιο πρόβλημα, καθαρίζονται τα «Δεδομένα ιστοσελίδων εκτός σύνδεσης» ίσως βοηθήσει. Στον Safari, τέτοιο πρόβλημα εμφανίζεται από την «Κατάσταση Ιδιωτικής Περιήγησης».

en: Copy tables to
el: Αντιγραφή πινάκων στη

en: Add table prefix
el: Προσθήκη προθέματος πίνακα

en: Replace table with prefix
el: Αντικατάσταση πίνακα με πρόθεμα

en: Copy table with prefix
el: Αντιγραφή πίνακα με πρόθεμα

en: Extremely weak
el: Υπερβολικά αδύνατο

en: Very weak
el: Πολύ αδύνατο

en: Weak
el: Αδύνατο

en: Good
el: Καλό

en: Strong
el: Δυνατό

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Fatal error: The navigation can only be accessed via AJAX
el: Κρίσιμο σφάλμα: Η πλοήγηση μπορεί να προσπελαστεί μέσω AJAX

en: Select one…
el: Επιλογή ενός…

en: No such column
el: Καμιά τέτοια στήλη

[ctx: string types]
en: String
el: Κείμενο

en: phpMyAdmin configuration snippet
el: Απόσπασμα ρυθμίσεων του phpMyAdmin

en: Paste it to your config.inc.php
el: Επικολλήστε το στο config.inc.php

en: Could not import configuration
el: Αδύνατη η εισαγωγή ρυθμίσεων

en: Two-factor authentication has been removed.
el: Η πιστοποίηση δύο-παραγόντων έχει αφαιρεθεί.

en: Two-factor authentication has been configured.
el: Η πιστοποίηση δύο-παραγόντων έχει ρυθμιστεί.

en: Rows
el: Εγγραφές

en: Indexes
el: Ευρετήρια

en: Total
el: Σύνολο

en: Overhead
el: Περίσσεια

en: Database %1$s has been created.
el: Δημιουργήθηκε η βάση δεδομένων %1$s.

en: %1$d database has been dropped successfully. | %1$d databases have been dropped successfully.
el[0]: %1$d βάση δεδομένων διεγράφηκε επιτυχώς.
el[1]: %1$d βάσεις δεδομένων διεγράφηκαν επιτυχώς.

en: No Privileges
el: Χωρίς Δικαιώματα

en: Username and hostname didn't change. If you only want to change the password, 'Change password' tab should be used.
el: Το όνομα χρήστη και το όνομα φιλοξενητή δεν άλλαξαν. Αν θέλετε να αλλάξετε μόνο τον κωδικό πρόσβασης, πρέπει να χρησιμοποιηθεί η καρτέλα «Αλλαγή κωδικού».

en: User has been added.
el: Ο χρήστης προστέθηκε.

en: Thread %s was successfully killed.
el: Η λειτουργία %s διεκόπη.

en: phpMyAdmin was unable to kill thread %s. It probably has already been closed.
el: Το phpMyAdmin δεν μπόρεσε να διακόψει τη λειτουργία %s. Μπορεί να έχει ήδη σταματήσει.

en: Received
el: Ελήφθησαν

en: Sent
el: Εστάλησαν

en: Max. concurrent connections
el: Μέγιστος αριθμός ταυτόχρονων συνδέσεων

en: Failed attempts
el: Αποτυχημένες προσπάθειες

en: The number of connections that were aborted because the client died without closing the connection properly.
el: Ο αριθμός των συνδέσεων που διακόπηκαν επειδή ο πελάτης παρετήθηκε χωρίς να κλείσει σωστά τη σύνδεση.

en: The number of failed attempts to connect to the MySQL server.
el: Ο αριθμός των αποτυχημένων προσπαθειών για σύνδεση στο διακομιστή MySQL.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache but that exceeded the value of binlog_cache_size and used a temporary file to store statements from the transaction.
el: Ο αριθμός των συναλλαγών που χρησιμοποιούν την προσωρινή δυαδική λανθάνουσα μνήμη καταγραφής που υπερβαίνει την τιμή binlog_cache_size και χρησιμοποιούν ένα προσωρινό αρχείο για αποθήκευση δηλώσεων από τη συναλλαγή.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache.
el: Ο αριθμός των συναλλαγών που χρησιμοποίησαν την προσωρινή δυαδική λανθάνουσα μνήμη καταγραφής.

en: The number of connection attempts (successful or not) to the MySQL server.
el: Ο αριθμός των προσπαθειών για σύνδεση (επιτυχημένων ή όχι) στο διακομιστή MySQL.

en: The number of temporary tables on disk created automatically by the server while executing statements. If Created_tmp_disk_tables is big, you may want to increase the tmp_table_size  value to cause temporary tables to be memory-based instead of disk-based.
el: Ο αριθμός των προσωρινών πινάκων στο δίσκο που δημιουργήθηκαν αυτόματα από τον διακομιστή κατά την εκτέλεση δηλώσεων. Αν το Created_tmp_disk_tables είναι μεγάλο, ίσως θέλετε να αυξήσετε την τιμή  tmp_table_size ώστε οι προσωρινοί πίνακες να είναι στη μνήμη και όχι στο δίσκο.

en: How many temporary files mysqld has created.
el: Πόσα προσωρινά αρχεία δημιούργησε το mysqld.

en: The number of in-memory temporary tables created automatically by the server while executing statements.
el: Ο αριθμός των προσωρινών πινάκων στη μνήμη που δημιουργήθηκαν αυτόματα από τον διακομιστή κατά την εκτέλεσε δηλώσεων.

en: The number of rows written with INSERT DELAYED for which some error occurred (probably duplicate key).
el: Ο αριθμός των εγεγγραμμένων γραμμών με την εντολή INSERT DELAYED για τις οποίες υπήρξε κάποιο σφάλμα (πιθανόν διπλό κλειδί).

en: The number of INSERT DELAYED handler threads in use. Every different table on which one uses INSERT DELAYED gets its own thread.
el: Ο αριθμός των διεργασιών χειριστή της εντολής INSERT DELAYED σε χρήση. Κάθε διαφορετικός πίνακας στον οποίο κάποιος χρησιμοποιεί την εντολή INSERT DELAYED χρησιμοποιεί της δική του διεργασία.

en: The number of INSERT DELAYED rows written.
el: Ο αριθμός των INSERT DELAYED γραμμών που εγγράφτηκαν.

en: The number of executed FLUSH statements.
el: Ο αριθμός των εκτελεσθέντων δηλώσεων FLUSH.

en: The number of internal COMMIT statements.
el: Ο αριθμός των εσωτερικών δηλώσεων COMMIT.

en: The number of times a row was deleted from a table.
el: Οι φορές που διαγράφτηκε μια γραμμή από έναν πίνακα.

en: The MySQL server can ask the NDB Cluster storage engine if it knows about a table with a given name. This is called discovery. Handler_discover indicates the number of time tables have been discovered.
el: Ο διακομιστής MySQL μπορεί να ρωτήσει τη μηχανή αποθήκευσης συμπλέγματος NDB, αν γνωρίζει σχετικά με έναν πίνακα με δοθέν όνομα. Αυτό καλείται ανακάλυψη. Το Handler_discover δείχνει τον αριθμό των πινάκων χρόνου που βρέθηκαν.

en: The number of times the first entry was read from an index. If this is high, it suggests that the server is doing a lot of full index scans; for example, SELECT col1 FROM foo, assuming that col1 is indexed.
el: Οι φορές που αναγνώστηκε η πρώτη εισαγωγή από ένα ευρετήριο. Αν ο αριθμός είναι υψηλός, αύτο σημαίνει ότι ο διακομιστής κάνει πολλές πλήρεις σαρώσεις ευρετηρίου. Παράδειγμα: SELECT col1 FROM foo, υποθέτοντας ότι το col1 έχει ευρετήριο.

en: The number of requests to read a row based on a key. If this is high, it is a good indication that your queries and tables are properly indexed.
el: Ο αριθμός των αιτήσεων να αναγνωστεί μια γραμμή με βάση ένα κλειδί. Αν αυτός είναι υψηλός, είναι ένας καλός δείκτης ότι τα ερωτήματά σας και οι πίνακές σας έχουν κάνει σωστά ευρετήρια.

en: The number of requests to read the next row in key order. This is incremented if you are querying an index column with a range constraint or if you are doing an index scan.
el: Ο αριθμός των αιτήσεων ανάγνωσης της επόμενης γραμμής σε ταξινόμηση κλειδιού. Αυτό αυξάνετε αν κάνετε ερώτημα σε μια στήλη ευρετηρίου με ένα περιορισμό ευρετηρίου ή αν κάνετε μια σάρωση ευρετηρίου.

en: The number of requests to read the previous row in key order. This read method is mainly used to optimize ORDER BY … DESC.
el: Ο αριθμός των αιτήσεων που ανέγνωσαν την προηγούμενη γραμμή ανά κλειδί. Αυτή η μέθοδος ανάγνωσης χρησιμοποιείτε κυρίως για βελτιστοποίηση της εντολής ORDER BY … DESC.

en: The number of requests to read a row based on a fixed position. This is high if you are doing a lot of queries that require sorting of the result. You probably have a lot of queries that require MySQL to scan whole tables or you have joins that don't use keys properly.
el: Ο αριθμός των αιτήσεων ανάγνωσης μιας γραμμής βασισμένων σε μια σταθερή θέση. Αύτός είναι υψηλός αν κάνετε πολλά ερωτήματα που απαιτούν ταξινόμηση αποτελέσματος. Ίσως έχετε πολλά ερωτήματα που απαιτούν από τη MySQL να σαρώνει ολόκληρους πίνακες ή έχετε ενώσεις που δεν χρησιμοποιούν σωστά τα κλειδιά.

en: The number of requests to read the next row in the data file. This is high if you are doing a lot of table scans. Generally this suggests that your tables are not properly indexed or that your queries are not written to take advantage of the indexes you have.
el: Ο αριθμός των αιτήσεων ανάγνωσης της επόμενης γραμμής στο αρχείο δεδομένων. Αυτός είναι υψηλός, αν κάνετε αρκετές σαρώσεις πινάκων. Γενικά αυτό σημαίνει ότι οι πίνακες σας δεν έχουν σωστά ευρετήρια ή ότι τα ερωτήματά σας δεν έχουν γραφτεί ώστε να λαμβάνουν υπόψη τα ευρετήρια που έχετε.

en: The number of internal ROLLBACK statements.
el: Ο αριθμός των εσωτερικών δηλώσεων ROLLBACK.

en: The number of requests to update a row in a table.
el: Ο αριθμός των αιτήσεων για ενημέρωση μιας γραμμής σε έναν πίνακα.

en: The number of requests to insert a row in a table.
el: Ο αριθμός των αιτήσεων για εισαγωγή μιας γραμμής σε έναν πίνακα.

en: The number of pages containing data (dirty or clean).
el: Ο αριθμός των σελίδων που περιέχουν δεδομένα (καθαρά και μη).

en: The number of pages currently dirty.
el: Ο αριθμός των μη καθαρώ σελίδων.

en: The number of buffer pool pages that have been requested to be flushed.
el: Ο αριθμός των σελίδων του buffer pool για τις οποίες υπήρξε αίτηση για εκκαθάριση.

en: The number of free pages.
el: Ο αριθμός των ελεύθερων σελίδων.

en: The number of latched pages in InnoDB buffer pool. These are pages currently being read or written or that can't be flushed or removed for some other reason.
el: Ο αριθμός των κλειδωμένων σελίδων στο buffer pool της InnoDB. Υπάρχουν σελίδες που έχουν ήδη αναγνωστεί ή εγγραφεί ή που δεν μπορούν να εκκαθαριστούν ή απομακρυνθούν για κάποιο άλλο λόγο.

en: The number of pages busy because they have been allocated for administrative overhead such as row locks or the adaptive hash index. This value can also be calculated as Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.
el: Ο αριθμός των απασχολούμενων σελίδων γιατί έχουν δεσμευτεί για διαχειριστική υπερκεφαλή όπως κλειδώματα γραμμής ή το υιοθετημένο ευρετήριο μνήμης. Αυτή η τιμή μπορεί να υπολογιστεί ως Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.

en: Total size of buffer pool, in pages.
el: Συνολικό μέγεθος του buffer pool, σε σελίδες.

en: The number of "random" read-aheads InnoDB initiated. This happens when a query is to scan a large portion of a table but in random order.
el: Ο αριθμός των «τυχαίων» αναγνώσεων κεφαλίδων της InnoDB που ξεκίνησαν. Αυτό συμβαίνει όταν ένα ερώτημα πρόκειται να σαρώσει ένα μεγάλο τμήμα πίνακα αλλά με τυχαία σειρά.

en: The number of sequential read-aheads InnoDB initiated. This happens when InnoDB does a sequential full table scan.
el: Ο αριθμός των διαδοχικών αναγνώσεων κεφαλίδων της InnoDB που ξεκίνησαν. Αυτό συμβείναι όταν η InnoDB εκτελεί μια διαδοχική πλήρη σάρωση πίνακα.

en: The number of logical read requests InnoDB has done.
el: Ο αριθμός των λογικών αιτήσεων ανάγνωσης που έκαν η InnoDB.

en: The number of logical reads that InnoDB could not satisfy from buffer pool and had to do a single-page read.
el: Ο αριθμός των λογικών αναγνώσεων που η InnoDB δεν μπόρεσε να ικανοποιήσει από το buffer pool και έπρεπε να κάνει ανάγνωση μονής σελίδας.

en: Normally, writes to the InnoDB buffer pool happen in the background. However, if it's necessary to read or create a page and no clean pages are available, it's necessary to wait for pages to be flushed first. This counter counts instances of these waits. If the buffer pool size was set properly, this value should be small.
el: Κανονικά, οι εγγραφές συμβαίνουν στο υπόβαθρο του buffer pool της InnoDB. Ωστόσο, αν είναι απαραίτητο να διαβάσετε ή να δημιουργήσετε μια σελίδα δεν υπάρχουν διαθέσιμες σελίδες, είναι απαραίτητό να περιμένετε πρώτα την εκκαθάριση των σελίδων. Αυτός ο μετρητής μετράει συμβάντα αυτών των αναμονών. Αν το μέγεθος του buffer pool έχει οριστεί σωστά, αυτή η τιμή πρέπει να είναι μικρή.

en: The number writes done to the InnoDB buffer pool.
el: Ο αριθμός των εγγραφών που έγιναν στο buffer pool της InnoDB.

en: The number of fsync() operations so far.
el: Ο αριθμός των λειτουργιών του fsync() μέχρι στιγμής.

en: The current number of pending fsync() operations.
el: Ο τρέχων αριθμός των εκκρεμών λειτουργιών του fsync().

en: The current number of pending reads.
el: Ο τρέχων αριθμός των εκκρεμών αναγνώσεων.

en: The current number of pending writes.
el: Ο τρέχων αριθμός των εκκρεμών εγγραφών.

en: The amount of data read so far, in bytes.
el: Το πλήθος των δεδομένων που αναγνώστηκε μέχρι στιγμής σε bytes.

en: The total number of data reads.
el: Ο συνολικός αριθμός των αναγνώσεων δεδομένων.

en: The total number of data writes.
el: Ο συνολικός αριθμός των εγγραφών δεδομένων.

en: The amount of data written so far, in bytes.
el: Το πλήθος των εγεγγραμμένων δεδομένων μέχρι στιγμής, σε bytes.

en: The number of pages that have been written for doublewrite operations.
el: Ο αριθμός των εγγραφών διπλοεγγραφής που έγιναν και ο αριθμός των σελίδων που γράφτηκαν για αυτό το σκοπό.

en: The number of doublewrite operations that have been performed.
el: Ο αριθμός των εγγραφών διπλοεγγραφής που έγιναν και ο αριθμός των σελίδων που γράφτηκαν για αυτό το σκοπό.

en: The number of waits we had because log buffer was too small and we had to wait for it to be flushed before continuing.
el: Ο αριθμός των αναμονών που έγιναν εξαιτίας του μικρού μεγέθος του buffer καταγραφής και έπρεπε να αναμένεται να εκκαθαριστεί πριν συνεχίσει.

en: The number of log write requests.
el: Ο αριθμός των αιτήσεων εγγραφής καταγραφής.

en: The number of physical writes to the log file.
el: Ο αριθμός των φυσικών εγγραφών στο αρχείο καταγραφής.

en: The number of fsync() writes done to the log file.
el: Ο αριθμός των εγγραφών fsync() που ολοκληρώθηκαν στο αρχείο καταγραφής.

en: The number of pending log file fsyncs.
el: Ο αριθμός των εκκρεμών fsyncs στο αρχείο καταγραφής.

en: Pending log file writes.
el: Εκκρεμείς εγγραφές αρχείου καταγραφής.

en: The number of bytes written to the log file.
el: Ο αριθμός των εγεγγραμμένων bytes στο αρχείο καταγραφής.

en: The number of pages created.
el: Ο αριθμός των δημιουργηθέντων σελίδων.

en: The compiled-in InnoDB page size (default 16KB). Many values are counted in pages; the page size allows them to be easily converted to bytes.
el: Το μέγεθος μεταφρασμένης σελίδας της InnoDB (προεπιλογή: 16KB). Πολλές τιμές υπολογίζονται σε σελίδες. Το μέγεθος της σελίδας επιτρέπει την εύκολη μετατροπή σε bytes.

en: The number of pages read.
el: Ο αριθμός των αναγνωσμένων σελίδων.

en: The number of pages written.
el: Ο αριθμός των εγεγγραμμένων σελίδων.

en: The number of row locks currently being waited for.
el: Ο αριθμός των κλειδωμάτων γραμμής που είναι τώρα σε αναμονή.

en: The average time to acquire a row lock, in milliseconds.
el: Ο μέσος χρόνος απόκτησης ενός κλειδώματος γραμμής σε χιλιοστοδευτερόλεπτα.

en: The total time spent in acquiring row locks, in milliseconds.
el: Ο συνολικός απαιτούμενος χρόνος απόκτησης κλειδώματος γραμμής σε χιλιοστοδευτερόλεπτα.

en: The maximum time to acquire a row lock, in milliseconds.
el: Ο μέγιστος χρόνος απόκτησης ενός κλειδώματος γραμμής σε χιλιοστοδευτερόλεπτα.

en: The number of times a row lock had to be waited for.
el: Οι φορές που πρέπει να αναμένεται ένα κλείδωμα γραμμής.

en: The number of rows deleted from InnoDB tables.
el: Ο αριθμός των διαγραμμένων γραμμών από πίνακες InnoDB.

en: The number of rows inserted in InnoDB tables.
el: Ο αριθμός των εισαχθέντων γραμμών σε πίνακες InnoDB.

en: The number of rows read from InnoDB tables.
el: Ο αριθμός των αναγνωσμένων γραμμών από πίνακες InnoDB.

en: The number of rows updated in InnoDB tables.
el: Ο αριθμός των ενημερωμένων γραμμών σε πίνακες InnoDB.

en: The number of key blocks in the key cache that have changed but haven't yet been flushed to disk. It used to be known as Not_flushed_key_blocks.
el: Ο αριθμός των μπλοκ κλειδιού στη λανθάνουσα μνήμη κλειδιού που έχει αλλάξει αλλά δεν έχει ακόμα εκκαθαριστεί στο δίσκο. Ήταν γνωστός ως Not_flushed_key_blocks.

en: The number of unused blocks in the key cache. You can use this value to determine how much of the key cache is in use.
el: Ο αριθμός των μη χρησιμοποιημένων μπλοκς στη λανθάνουσα μνήμη κλειδιού. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτή τη τιμή για να προσδιορίσετε πόση λανθάνουσα μνήμη κλειδιού χρησιμοποιείται.

en: The number of used blocks in the key cache. This value is a high-water mark that indicates the maximum number of blocks that have ever been in use at one time.
el: Ο αριθμός των χρησιμοποιημένων μπλοκς στη λανθάνουσα μνήμη κλειδιού. Αυτή η τιμή είναι ένα έντονο σημάδι που δείχνει τον μέγιστο αριθμό μπλοκς που είναι σε χρήση με μια φορά.

en: Percentage of used key cache (calculated value)
el: Ποσοστό της χρησιμοποιημένης λανθάνουσας μνήμης κλειδιού (υπολογισμένη τιμή)

en: The number of requests to read a key block from the cache.
el: Ο αριθμός των αιτήσεων ανάγνωσης ενός μπλοκ κλειδιού από τη λανθάνουσα μνήμη.

en: The number of physical reads of a key block from disk. If Key_reads is big, then your key_buffer_size value is probably too small. The cache miss rate can be calculated as Key_reads/Key_read_requests.
el: Ο αριθμός των φυσικών αναγνώσεων ενός μπλοκ κλειδιού από το δίσκο. Αν το Key_reads είναι μεγάλο, τότε η τιμή key_buffer_size είναι πιθανόν πολύ μικρή. Ο βαθμό απώλειας λανθάνουσας μνήμης μπορεί να υπολογιστεί ως Key_reads/Key_read_requests.

en: Key cache miss calculated as rate of physical reads compared to read requests (calculated value)
el: Η λανθάνουσα μνήμη κλειδιού κακώς υπολογίστηκε ως βαθμός φυσικών αναγνώσεων σε σχέση με τα αιτήματα ανάγνωσης (υπολογισμένη τιμή)

en: The number of requests to write a key block to the cache.
el: Ο αριθμός των αιτήσεων εγγραφής ενός μπλοκ κλειδιού στη λανθάνουσα μνήμη.

en: The number of physical writes of a key block to disk.
el: Ο αριθμός των φυσικών εγγραφών ενός κλειδιού στο δίσκο.

en: Percentage of physical writes compared to write requests (calculated value)
el: Ποσοστό φυσικών εγγραφών σε σχέση με τα αιτήματα εγγραφής (υπολογισμένη τιμή)

en: The total cost of the last compiled query as computed by the query optimizer. Useful for comparing the cost of different query plans for the same query. The default value of 0 means that no query has been compiled yet.
el: Το συνολικό κόστος του τελευταίου μεταφρασμένου ερωτήματος όπως υπολογίστηκε από τον βελτιοποιητή ερωτήματος. Είναι χρήσιμο για σύγκριση κόστους διαφορετικών σχεδίων ερωτημάτων για το ίδιο ερώτημα. Η προεπιλεγμένη τιμή 0 σημαίνει ότι κανένα ερώτημα δεν μεταφράστηκε ακόμα.

en: The maximum number of connections that have been in use simultaneously since the server started.
el: Ο μέγιστος αριθμός συνδέσεων που ήταν σε σύνδεση ταυτόχρονα από την εκκίνηση του διακομιστή.

en: The number of rows waiting to be written in INSERT DELAYED queues.
el: Ο αριθμός των γραμμών σε αναμονή για εγγραφή στις σειρές INSERT DELAYED.

en: The number of files that are open.
el: Ο αριθμός των αρχείων που είναι ανοιχτά.

en: The number of streams that are open (used mainly for logging).
el: Ο αριθμός των ροών που είναι ανοιχτές (χρησιμοποιούνται κυρίως για καταγραφή).

en: The number of tables that are open.
el: Ο αριθμός των πινάκων που είναι ανοιχτοί.

en: The number of free memory blocks in query cache. High numbers can indicate fragmentation issues, which may be solved by issuing a FLUSH QUERY CACHE statement.
el: Ο αριθμός των ελεύθερων μπλόκς στη λανθάνουσα μνήμη ερωτημάτων. Υψηλές τιμές ίσως κρύβουν θέματα συγκρότησης, που μπορούν να διορθωθούν χρησιμοποιώντας την εντολή FLUSH QUERY CACHE.

en: The amount of free memory for query cache.
el: Το μέγεθος της ελεύθερης μνήμης για λανθάνουσα μνήμη ερωτημάτων.

en: The number of cache hits.
el: Ο αριθμός των προσπελάσεων λανθάνουσας μνήμης.

en: The number of queries added to the cache.
el: Ο αριθμός των ερωτημάτων που προστέθηκαν στην λανθάνουσα μνήμη.

en: The number of queries that have been removed from the cache to free up memory for caching new queries. This information can help you tune the query cache size. The query cache uses a least recently used (LRU) strategy to decide which queries to remove from the cache.
el: Ο αριθμός των ερωτημάτων που έχουν απομακρυνθεί από τη λανθάνουσα μνήμη για την απελευθέρωση της μνήμης για την απομνημόνευση νέων ερωτημάτων. Αυτή η πληροφορία σας βοηθάει να ρυθμίσετε το μέγεθος της λανθάνουσας μνήμης ερωτήματος. Η λανθάνουσα μνήμη ερωτημάτων χρησιμοποιεί μια τελευταία χρησιμοποιούμενη στρατηγική (LRU) για να αποφασίσει ποια ερωτήματα να απομακρύνει από τη λανθάνουσα μνήμη.

en: The number of non-cached queries (not cachable, or not cached due to the query_cache_type setting).
el: Ο αριθμός των μη λανθανόντων ερωτημάτων (μη απομνημονεύσιμα ή δεν απομνημονεύονται λόγω της ρύθμισης query_cache_type).

en: The number of queries registered in the cache.
el: Ο αριθμός των καταχωρημένων ερωτημάτων στη λανθάνουσα μνήμη.

en: The total number of blocks in the query cache.
el: Ο συνολικός αριθμός των μπλοκς στη λανθάνουσα μνήμη ερωτημάτων.

en: The status of failsafe replication (not yet implemented).
el: Η κατάσταση της ασφαλούς αναπαραγωγής (δεν έχει εφαρμοστεί).

en: The number of joins that do not use indexes. If this value is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.
el: Ο αριθμός των ενώσεων που δεν χρησιμοποιούν ευρετήρια. Αν η τιμή είναι 0, πρέπει να ελέγχετε προσεκτικά τα ευρετήρια των πινάκων σας.

en: The number of joins that used a range search on a reference table.
el: Ο αριθμός των ενώσεων που χρησιμοποιήσαν μια αναζήτηση εύρους σε έναν πίνακα παραπομπής.

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row. (If this is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.)
el: Ο αριθμός των ενώσεων χωρίς κλειδιά που ελέγχουν τη χρήση κλειδιού μετά από κάθε γραμμή. (Αν αυτό δεν είναι 0, πρέπει να ελέγχετε προσεκτικά τα ευρετήρια των πινάκων σας.)

en: The number of joins that used ranges on the first table. (It's normally not critical even if this is big.)
el: Ο αριθμός των ενώσεων που χρησιμοποιούν εύρη στον πρώτο πίνακα. (Κανονικά δεν είναι κρίσιμος αν δεν είναι μεγάλος.)

en: The number of joins that did a full scan of the first table.
el: Ο αριθμός των ενώσεων που έκαναν μια πλήρη σάρωση του πρώτου πίνακα.

en: The number of threads that have taken more than slow_launch_time seconds to create.
el: Ο αριθμός των διεργασιών που έλαβαν περισσότερα από slow_launch_time δευτερόλεπτα να δημιουργηθούν.

en: The number of queries that have taken more than long_query_time seconds.
el: Ο αριθμός των ερωτημάτων που έλαβαν περισσότερα από long_query_time δευτερόλεπτα.

en: The number of merge passes the sort algorithm has had to do. If this value is large, you should consider increasing the value of the sort_buffer_size system variable.
el: Ο αριθμός των συνόλων περασμάτων που έπρεπε να κάνει ο αλγόριθμός ταξινόμησης. Αν ο αριθμός είναι μεγάλος, πρέπει να αυξήσετε την τιμή της μεταβλητής συστήματος sort_buffer_size.

en: The number of sorts that were done with ranges.
el: Ο αριθμός των ταξινομήσεων που έγιναν με εύρη.

en: The number of sorted rows.
el: Ο αριθμός των ταξινομημένων γραμμών.

en: The number of sorts that were done by scanning the table.
el: Ο αριθμός των ταξινομήσεων που έγιναν σαρώνοντας τον πίνακα.

en: The number of times that a table lock was acquired immediately.
el: Οι φορές που ένα κλείδωμα πινακα ανακτήθηκε άμεσα.

en: The number of times that a table lock could not be acquired immediately and a wait was needed. If this is high, and you have performance problems, you should first optimize your queries, and then either split your table or tables or use replication.
el: Οι φορές που ένα κλείδωμα πίνακα δεν μπόρεσε να ληφθεί αμέσως και ήταν απαραίτητη μια αναμονή. Αν ο αριθμός είναι υψηλός, και έχετε προβλήματα απόδοσης, πρέπει πρώτα να βελτιώσετε τα ερωτήματά σας και μετά χωρίστε τον πίνακα ή τους πίνακες ή χρησιμοποιείστε αναπαραγωγή.

en: The number of threads in the thread cache. The cache hit rate can be calculated as Threads_created/Connections. If this value is red you should raise your thread_cache_size.
el: Ο αριθμός των διεργασιών στη λανθάνουσα μνήμη διεργασιών. Ο βαθμός χρήσης λανθάνουσας μνήμης μπορεί να υπολογιστεί ως Threads_created/Connections. Αν η τιμή είναι κόκκινη πρέπει να αυξήσετε την τιμή thread_cache_size.

en: The number of currently open connections.
el: Ο αριθμός των τρέχοντων ανοιγμένων συνδέσεων.

en: The number of threads created to handle connections. If Threads_created is big, you may want to increase the thread_cache_size value. (Normally this doesn't give a notable performance improvement if you have a good thread implementation.)
el: Ο αριθμός των διεργασιών που δημιουργήθηκαν για το χειρισμό συνδέσεων. Αν το Threads_created είναι μεγάλο, ίσως θέλετε να αυξήσετε την τιμή thread_cache_size. (Κανονικά αυτό δεν δίνει μια σημαντική βελτίωση απόδοσης αν έχετε μια καλή εφαρμογή διεργασίας.)

en: Thread cache hit rate (calculated value)
el: Βαθμός λανθάνουσας μνήμης νήματος (υπολογισμένη τιμή)

en: The number of threads that are not sleeping.
el: Ο αριθμός των διεργασιών που δεν είναι σε νάρκη.

en: Missing parameter:
el: Απολεσθείσα παράμετρος:

en: Setting variable failed
el: Ο ορισμός της μεταβλητής απέτυχε

en: Incorrect form specified!
el: Ορίστηκε λάθος φόρμα!

en: You are not using a secure connection; all data (including potentially sensitive information, like passwords) is transferred unencrypted!
el: Δεν χρησιμοποιείτε ασφαλή σύνδεση: όλα τα δεδομένα (ακόμα και δυνητικά ευαίσθητες πληροφορίες, όπως οι κωδικοί πρόσβασης) διακινούνται ακρυπτογράφητα!

en: If your server is also configured to accept HTTPS requests follow this link to use a secure connection.
el: Αν ο διακομιστής σας έχει ρυθμιστεί να δέχεται αιτήσεις HTTPS πατήστε αυτόν τον σύνδεσμο για χρήση ασφαλούς σύνδεσης.

en: Insecure connection
el: Μη ασφαλής σύνδεση

en: Bookmark %s has been created.
el: Ο σελιδοδείκτης %s έχει δημιουργηθεί.

en: Bookmark not created!
el: Ο σελιδοδείκτης δεν δημιουργήθηκε!

en: Table %1$s has been altered successfully.
el: Ο πίνακας %1$s αλλάχτηκε επιτυχώς.

en: No row selected.
el: Δεν επιλέχθηκε εγγραφή.

en: No SQL query was set to fetch data.
el: Κανένα ερώτημα SQL δεν τέθηκε για να έρθουν δεδομένα.

en: No numeric columns present in the table to plot.
el: Καμία αριθμητική στήλη παρούσα στον πίνακα για εκτύπωση.

en: No data to display
el: Κανένα δεδομένο για προβολή

en: '%s' database does not exist.
el: Η βάση δεδομένων «%s» δεν υπάρχει.

en: Table %s already exists!
el: Ο πίνακας %s υπάρχει ήδη!

en: Your SQL query has been executed successfully.
el: Η εντολή SQL εκτελέσθηκε επιτυχώς.

en: No column selected.
el: Δεν επιλέχθηκε στήλη.

en: Invalid table name
el: Μη έγκυρο όνομα πίνακα

en: MySQL returned an empty result set (i.e. zero rows).
el: Η MySQL επέστρεψε ένα άδειο σύνολο αποτελεσμάτων (π.χ. καμμία εγγραφή).

en: View
el: Προβολή

en: Error
el: Σφάλμα

en: Display column was successfully updated.
el: Η προβολή της στήλης ενημερώθηκε επιτυχώς.

en: Internal relationships were successfully updated.
el: Οι εσωτερικές συσχετίσεις έχουν ενημερωθεί επιτυχώς.

en: Row: %1$s, Column: %2$s, Error: %3$s
el: Γραμμή: %1$s, Στήλη: %2$s, Σφάλμα: %3$s

en: Failed to get description of column %s!
el: Αποτυχία λήψης περιγραφής της στήλης  %s!

en: Primary
el: Πρωτεύον

en: Index
el: Ευρετήριο

en: The columns have been moved successfully.
el: Οι στήλες μετακινήθηκαν επιτυχώς.

en: Query error
el: Σφάλμα ερωτήματος

en: The name '%s' is a MySQL reserved keyword. | The names '%s' are MySQL reserved keywords.
el[0]: Το όνομα «%s» είναι δεσμευμένη λέξη-κλειδί MySQL.
el[1]: Τα ονόματα «%s» είναι δεσμευμένες λέξεις-κλειδία MySQL.

en: Table %1$s has been altered successfully. Privileges have been adjusted.
el: Ο πίνακας %1$s αλλάχτηκε επιτυχώς. Τα προνόμια έχουν προσαρμοστεί.

en: Tracking of %s is activated.
el: Παρακολούθηση του %s ενεργοποιήθηκε.

en: Tracking versions deleted successfully.
el: Οι παρακολουθούμενες εκδόσεις διεγράφησαν επιτυχώς.

en: No versions selected.
el: Δεν επιλέχθηκαν εκδόσεις.

en: SQL statements executed.
el: Οι δηλώσεις SQL εκτελέστηκαν.

en: You don't have sufficient privileges to be here right now!
el: Δεν έχετε αρκετά δικαιώματα να είσαστε εδώ τώρα!

en: View name can not be empty!
el: Όνομα προβολής δεν μπορεί να είναι άδειο!

en: The %s extension is missing. Please check your PHP configuration.
el: Η επέκταση %s λείπει. Δείτε τις ρυθμίσεις της PHP.

en: The configuration storage is not ready for the central list of columns feature.
el: Η αποθήκευση ρυθμίσεων δεν είναι έτοιμη για το χαρακτηριστικό κεντρικής λίστας στηλών.

en: Could not add %1$s as they already exist in central list!
el: Αδύνατη η προσθήκη %1$s καθώς υπάρχουν ήδη στην κεντρική λίστα!

en: Could not add columns!
el: Αδύνατη η προσθήκη στηλών!

en: Couldn't remove Column(s) %1$s as they don't exist in central columns list!
el: Αδύνατη η απομάκρυνση της(ων) Στήλης(ών) %1$s καθώς δεν υπάρχουν στη κεντρική λίστα στηλών!

en: Could not remove columns!
el: Αδύνατη η απομάκρυνση στηλών!

en: YES
el: ΝΑΙ

en: NO
el: ΌΧΙ

en: Error: relationship already exists.
el: Σφάλμα: η συσχέτιση υπαρχει ήδη.

en: FOREIGN KEY relationship has been added.
el: Έχει προστεθεί η συσχέτιση FOREIGN KEY.

en: Error: FOREIGN KEY relationship could not be added!
el: Σφάλμα: Δεν μπόρεσε να προστεθεί η συσχέτιση FOREIGN KEY!

en: Error: Missing index on column(s).
el: Σφάλμα: Ανύπαρκτο ευρετήριο στη(ις) στήλη(ες).

en: Error: Relational features are disabled!
el: Σφάλμα: Τα χαρακτηριστικά συσχέτισης είναι απεπεργοποιημένα!

en: Internal relationship has been added.
el: Η εσωτερική συσχέτιση έχει προστεθεί.

en: Error: Internal relationship could not be added!
el: Σφάλμα: Δεν μπόρεσε να προστεθεί η εσωτερική συσχέτιση!

en: FOREIGN KEY relationship has been removed.
el: Έχει απομακρυνθεί η συσχέτιση FOREIGN KEY.

en: Error: Internal relationship could not be removed!
el: Σφάλμα: Δεν μπόρεσε να απομακρυνθεί η εσωτερική συσχέτιση!

en: Internal relationship has been removed.
el: Η εσωτερική συσχέτιση έχει απομακρυνθεί.

en: Could not load schema plugins, please check your installation!
el: Αδύνατη η φόρτωση προσθέτων σχήματος, για αυτό ελέξτε την εγκατάστασή σας!

en: The following query has failed: "%s"
el: Το ακόλουθο ερώτημα έχει αποτύχει: «%s»

en: MySQL said:
el: Η MySQL επέστρεψε το μήνυμα:

en: Event %1$s has been modified.
el: Το συμβάν %1$s έχει αλλαχτεί.

en: Event %1$s has been created.
el: Το συμβάν %1$s έχει δημιουργηθεί.

en: One or more errors have occurred while processing your request:
el: Ένα ή περισσότερα σφάλματα έλαβαν χώρα κατά την προώθηση του αιτήματός σας:

en: Add event
el: Προσθήκη συμβάντος

en: Edit event
el: Επεξεργασία συμβάντος

en: The definer must be in the "username@hostname" format!
el: Ο οριστής πρέπει να είναι της μορφής «username@hostname»!

en: You must provide an event name!
el: Πρέπει να δώσετε ένα όνομα στο συμβάν!

en: You must provide a valid interval value for the event.
el: Πρέπει να δώσετε μια έγκυρη τιμή διαστήματος για το συμβάν.

en: You must provide a valid execution time for the event.
el: Πρέπει να δώσετε μια έγκυρη τιμή εκτέλεσης για το συμβάν.

en: You must provide a valid type for the event.
el: Πρέπει να δώσετε έναν έγκυρο τύπο συμβάντος.

en: You must provide an event definition.
el: Πρέπει να δώσετε έναν προσδιορισμό συμβάντος.

en: Sorry, we failed to restore the dropped event.
el: Συγνώμη, αποτύχαμε να επαναφέρουμε το συμβάν διαγραφής.

en: The backed up query was:
el: Το εφεδρικό ερώτημα ήταν:

en: Error in processing request:
el: Σφάλμα στην προώθηση αιτημάτος:

en: No event with name %1$s found in database %2$s.
el: Κανένα συμβάν με ονομασία %1$s δεν βρέθηκε στη βάση δεδομένων %2$s.

en: Export of event %s
el: Εξαγωγή του συμβάντος %s

en: Unable to use timezone "%1$s" for server %2$d. Please check your configuration setting for [em]$cfg['Servers'][%3$d]['SessionTimeZone'][/em]. phpMyAdmin is currently using the default time zone of the database server.
el: Αδύνατη η χρήση της ζώνης ώρας "%1$s" για το διακομιστή %2$d. Ελέγξτε τις επιλογές ρυθμίσεων για το [em]$cfg['Servers'][%3$d]['SessionTimeZone'][/em]. το phpMyAdmin χρησιμοποιεί την προεπιλεγμένη ζώνη ώρας του διακομιστή της βάσης δεδομένων.

en: Failed to set configured collation connection!
el: Αδύνατος ο ορισμός σύνδεσης ρυθμισμένης σύνθεσης!

en: Missing connection parameters!
el: Παράμετροι χαμένης σύνδεσης!

en: Connection for controluser as defined in your configuration failed.
el: Ανεπιτυχής σύνδεση του χρήστη ελέγχου όπως ορίστηκε στη ρύθμισή σας.

en: See %sour documentation%s for more information.
el: Δείτε την %sτεκμηρίωσή μας%s για περισσότερες πληροφορίες.

en: Or:
el: Ενωση:

en: And:
el: Και:

en: Ins
el: Εισαγωγή

en: Del
el: Διαγραφή

en: Saved bookmarked search:
el: Αποθηκευμένες αναζητήσεις από σελιδοδείκτες:

en: New bookmark
el: Νέος σελιδοδείκτης

en: Create bookmark
el: Δημιουργία σελιδοδείκτη

en: Update bookmark
el: Ενημέρωση σελιδοδείκτη

en: Delete bookmark
el: Διαγραφή σελιδοδείκτη

en: Add routine
el: Προσθήκη ρουτίνας

en: Edit routine
el: Επεξεργασία ρουτίνας

en: No routine with name %1$s found in database %2$s. You might be lacking the necessary privileges to edit this routine.
el: Καμιά ρουτίνα με το όνομα %1$s δεν βρέθηκε στη βάση δεδομένων %2$s. Ίσως δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για επεξεργασία της ρουτίνας.

en: Invalid routine type: "%s"
el: Μη έγκυρος τύπος ρουτίνας: «%s»

en: Routine %1$s has been created.
el: Η ρουτίνα %1$s έχει δημιουργηθεί.

en: Routine %1$s has been modified. Privileges have been adjusted.
el: Η ρουτίνα %1$s έχει αλλαχτεί. Τα προνόμια έχουν προσαρμοστει.

en: Routine %1$s has been modified.
el: Η ρουτίνα %1$s έχει αλλαχτεί.

en: You must provide a name and a type for each routine parameter.
el: Πρέπει να δώσετε ένα όνομα και ένα τύπο για κάθε παράμετρος της ρουτίνας.

en: Invalid direction "%s" given for parameter.
el: Εσφαλμένη κατεύθυνση «%s» δόθηκε για την παράμετρο.

en: You must provide length/values for routine parameters of type ENUM, SET, VARCHAR and VARBINARY.
el: Πρέπει να δώσετε μήκος/τιμές για τις παραμέτρους της ρουτίνας του τύπου ENUM, SET, VARCHAR και VARBINARY.

en: You must provide a valid return type for the routine.
el: Πρέπει να δώσετε ένα έγκυρο τύπο επιστροφής για τη ρουτίνα.

en: You must provide a routine name!
el: Πρέπει να δώσετε ένα όνομα στη ρουτίνα!

en: You must provide a routine definition.
el: Πρέπει να δώσετε ένα προσδιορισμό ρουτίνας.

en: No routine with name %1$s found in database %2$s.
el: Καμιά ρουτίνα με την ονομασία %1$s δεν βρέθηκε στη βάση δεδομένων %2$s.

en: Execution results of routine %s
el: Αποτελέσματα εκτέλεσης της ρουτίνας %s

en: %d row affected by the last statement inside the procedure. | %d rows affected by the last statement inside the procedure.
el[0]: %d εγγραφή επηρεάστηκε από την τελευταία δήλωση μέσα στη διαδικασία.
el[1]: %d εγγραφές επηρεάστηκαν από την τελευταία δήλωση μέσα στη διαδικασία.

en: Execute routine
el: Εκτέλεση ρουτίνας

en: Sorry, we failed to restore the dropped routine.
el: Συγνώμη, αποτύχαμε να επαναφέρουμε τη διαγραμμένη ρουτίνα.

en: Export of routine %s
el: Εξαγωγή της ρουτίνας %s

en: at least one of the words
el: τουλάχιστον έναν από τους όρους

en: all of the words
el: όλοι οι όροι

en: the exact phrase as substring
el: την ακριβή φράση ως μέρος κειμένου

en: the exact phrase as whole field
el: την ακριβή φράση ως πλήρες πεδίο

en: as regular expression
el: ως κανονική έκφραση

en: Trigger %1$s has been modified.
el: Η ενέργεια %1$s έχει αλλαχτεί.

en: Trigger %1$s has been created.
el: Η ενέργεια %1$s έχει δημιουργηθεί.

en: Add trigger
el: Προσθήκη ενέργειας

en: Edit trigger
el: Επεξεργασία ενέργειας

en: You must provide a trigger name!
el: Πρέπει να δώσετε ένα όνομα στην ενέργεια!

en: You must provide a valid timing for the trigger!
el: Πρέπει να δώσετε ένα έγκυρο χρόνο για την ενέργεια!

en: You must provide a valid event for the trigger!
el: Πρέπει να δώσετε ένα έγκυρο συμβάν για την ενέργεια!

en: You must provide a valid table name!
el: Πρέπει να δώσετε ένα έγκυρο όνομα πίνακα!

en: You must provide a trigger definition.
el: Πρέπει να δώσετε ένα προσδιορισμό ενέργειας.

en: Sorry, we failed to restore the dropped trigger.
el: Συγνώμη, αποτύχαμε να επαναφέρουμε τη διαγραμμένη ενέργεια.

en: No trigger with name %1$s found in database %2$s.
el: Καμιά ενέργεια με την ονομασία %1$s δεν βρέθηκε στη βάση δεδομένων %2$s.

en: Export of trigger %s
el: Εξαγωγή της ενέργειας %s

en: SSL connection enforced by server, automatically enabling it.
el: Ο διακομιστής δεσμεύει για σύνδεση SSL και ενεργοποιείται αυτόματα.

[ctx: First page]
en: Begin
el: Αρχή

[ctx: Previous page]
en: Previous
el: Προηγούμενη

[ctx: Next page]
en: Next
el: Επόμενη

[ctx: Last page]
en: End
el: Τέλος

en: Partial texts
el: Περιληπτικά κείμενα

en: Full texts
el: Πλήρη κείμενα

en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Ascending
el: Αύξουσα

en: The row has been deleted.
el: Η εγγραφή έχει διαγραφεί.

en: Kill
el: Τερματισμός

en: May be approximate. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
el: Ίσως είναι κατά προσέγγιση. Δείτε τις [doc@faq3-11]ΣΑΕ 3.11[/doc].

en: Showing rows %1s - %2s
el: Εμφάνιση εγγραφών %1s - %2s

en: %1$d total, %2$d in query
el: %1$d σύνολο, %2$d στο ερώτημα

en: %d total
el: %d συνολικά

en: Query took %01.4f seconds.
el: Το ερώτημα χρειάστηκε %01.4f δευτερόλεπτα.

en: Link not found!
el: Δεν βρέθηκε η σύνδεση!

en: Version information
el: Πληροφορίες έκδοσης

en: Data home directory
el: Αρχικός φάκελος δεδομένων

en: The common part of the directory path for all InnoDB data files.
el: Το κοινό τμήμα της διαδρομής φακέλου για όλα τα αρχεία δεδομένων της InnoDB.

en: Data files
el: Αρχεία δεδομένων

en: Autoextend increment
el: Αυτόματη επέκταση αρίθμηση

en: The increment size for extending the size of an autoextending tablespace when it becomes full.
el: Το μέγεθος της αύξησης για την επέκταση του μεγέθους ενός αυτόματα επεκτεινόμενου χώρου πίνακα όταν πληρωθεί.

en: Buffer pool size
el: Μέγεθος buffer pool

en: The size of the memory buffer InnoDB uses to cache data and indexes of its tables.
el: Το μέγεθος της μνήμης buffer στην InnoDB χρησιμοποιείται σε λανθάνοντα δεδομένα και ευρετήρια των πινάκων της.

en: InnoDB Status
el: Κατάσταση InnoDB

en: Buffer Pool Usage
el: Χρήση Buffer Pool

en: pages
el: σελίδες

en: Free pages
el: Ελέυθερες σελίδες

en: Dirty pages
el: Προβληματικές σελίδες

en: Pages containing data
el: Σελίδες που περιέχουν δεδομένα

en: Pages to be flushed
el: Σελίδες για να εκκαθαριστούν

en: Busy pages
el: Απασχολημένες σελίδες

en: Latched pages
el: Κλειδωμένες σελίδες

en: Buffer Pool Activity
el: Δραστηριότητα Buffer Pool

en: Read requests
el: Αιτήσεις ανάγνωσεης

en: Write requests
el: Αιτήσεις εγγραφής

en: Read misses
el: Απώλειες ανάγνωσης

en: Write waits
el: Αναμονές εγγραφής

en: Read misses in %
el: Απώλειες ανάγνωσης σε ποσοστό

en: Write waits in %
el: Αναμονές εγγραφής σε ποσοστό

en: Data pointer size
el: Μέγεθος δείκτη δεδομένων

en: The default pointer size in bytes, to be used by CREATE TABLE for MyISAM tables when no MAX_ROWS option is specified.
el: Το προεπιλεγμένο μέγεθος δείκτη σε Bytes για να χρησιμοποιηθεί από την εντολή CREATE TABLE για πίνακες MyISAM όταν δεν έχει οριστεί η επιλογή MAX_ROWS.

en: Automatic recovery mode
el: Αυτόματη κατάσταση επαναφοράς

en: The mode for automatic recovery of crashed MyISAM tables, as set via the --myisam-recover server startup option.
el: Η κατάσταση για την αυτόματη επαναφορά για κατεστραμμένους πίνακες MyISAM, όπως ορίστηκε στην επιλογή εκκίνησης διακομιστή --myisam-recover.

en: Maximum size for temporary sort files
el: Μέγιστο μέγεθος αρχείων προσωρινής ταξινόμησης

en: The maximum size of the temporary file MySQL is allowed to use while re-creating a MyISAM index (during REPAIR TABLE, ALTER TABLE, or LOAD DATA INFILE).
el: Το μέγιστο μέγεθος προσωρινού αρχείου MySQL που επιτρέπεται να χρησιμοποιηθεί όταν επαναδημιουργείται ένα ευρετήριο MyISAM (κατά την εκτέλεση των εντολών REPAIR TABLE, ALTER TABLE ή LOAD DATA INFILE).

en: Maximum size for temporary files on index creation
el: Μέγιστο μέγεθος προσωρινών αρχείων στη δημιουργία ευρετηρίου

en: If the temporary file used for fast MyISAM index creation would be larger than using the key cache by the amount specified here, prefer the key cache method.
el: Αν το προσωρινό αρχείο που χρησιμοποιείται για γρήγορη δημιουργία ευρετηρίου MyISAM θα είναι μεγαλύτερο από τη χρήση λανθάνουσας μνήμης κλειδιού από την ορισμένη εδώ τιμή, προτιμήστε τη μέθοδο λανθάνουσας μνήμης κλειδιού.

en: Repair threads
el: Προσπάθειες επιδιόρθωσης

en: If this value is greater than 1, MyISAM table indexes are created in parallel (each index in its own thread) during the repair by sorting process.
el: Αν αυτή η τιμή είναι μεγαλύτερη από 1, τα ευρετήρια πινάκων MyISAM δημιουργούνται παράλληλα (κάθε ευρετήριο ως ξεχωριστή διεργασία) κατά την Επιδιόρθωση στη διαδικασία ταξινόμησης.

en: Sort buffer size
el: Μέγεθος buffer ταξινόμησης

en: The buffer that is allocated when sorting MyISAM indexes during a REPAIR TABLE or when creating indexes with CREATE INDEX or ALTER TABLE.
el: Το buffer που χρησιμοποιείται κατά την ταξινόμηση ευρετηρίων MyISAM κατά την εκτέλεση της εντολής REPAIR TABLE ή όταν δημιουργούνται ευρετήρια με τις εντολές CREATE INDEX ή ALTER TABLE.

en: Index cache size
el: Μέγεθος λανθάνουσας μνήμης ευρετηρίου

en: This is the amount of memory allocated to the index cache. Default value is 32MB. The memory allocated here is used only for caching index pages.
el: Αυτό είναι το μέγεθος την μνήμης που χρησιμοποιείται από τη λανθάνουσας μνήμη ευρετηρίου. Προεπιλεγμένη τιμή είναι τα 32MB. Η μνήμη αυτή χρησιμοποιείται μόνο για την απομνημόνευση σελίδων ευρετηρίου.

en: Record cache size
el: Μέγεθος λανθάνουσας μνήμης εγγραφών

en: This is the amount of memory allocated to the record cache used to cache table data. The default value is 32MB. This memory is used to cache changes to the handle data (.xtd) and row pointer (.xtr) files.
el: Αυτό είναι το μέγεθος της δεσμευμένης μνήμης από τη λανθάνουσα μνήμη εγγραφών που χρησιμοποιείται από τα δεδομένα πινάκων. Η προεπιλεγμένη τιμή έιναι 32MB. Αυτή η μνήμη χρησιμοποιείται για την αποθήκευση αλλαγών στα διαχειριζόμενα δεδομένα (.xtd) και στα αρχεία δείκτη γραμμής (.xtr).

en: Log cache size
el: Μέγεθος λανθανουσας μνήμης καταγραφής

en: The amount of memory allocated to the transaction log cache used to cache on transaction log data. The default is 16MB.
el: Το μέγεθος της μνήμης που χρησιμοποιείται στη λανθάνουσα μνήμη καταγραφών. Η προεπιλογή είναι 16MB.

en: Log file threshold
el: Όριο αρχείου καταγραφής

en: The size of a transaction log before rollover, and a new log is created. The default value is 16MB.
el: Το μέγεθος της καταγραφής πριν την ανατροπή και τη δημιουργία νέου αρχείου καταγραφής. Η προεπιλεγμένη τιμή είναι 16MB.

en: Transaction buffer size
el: Μέγεθος buffer δραστηριοτήτων

en: The size of the global transaction log buffer (the engine allocates 2 buffers of this size). The default is 1MB.
el: Το μέγεθος του καθολικού buffer καταγραφής (η μηχανή δεσμεύει 2 buffers αυτού του μεγέθους). Η προεπιλογή είναι 1MB.

en: Checkpoint frequency
el: Συχνότητα σημείου ελέγχου

en: The amount of data written to the transaction log before a checkpoint is performed. The default value is 24MB.
el: Το πλήθος των εγγεγραμμένων δεδομένων στην καταγραφή πριν το σημείο ελέγχου. Η προεπιλεγμένη τιμή είναι 24MB.

en: Data log threshold
el: Όριο καταγραφής δεδομένων

en: The maximum size of a data log file. The default value is 64MB. PBXT can create a maximum of 32000 data logs, which are used by all tables. So the value of this variable can be increased to increase the total amount of data that can be stored in the database.
el: Το μέγιστο μέγεθος ενός αρχείου καταγραφής δεδομένων. Η προεπιλεγμένη τιμή είναι 64MB. Το PBXT μπορεί να δημιουργήσει έως 32000 καταγραφές δεδομένων, οι οποίες χρησιμοποιούνται από όλους του πίνακες. Έτσι η τιμή από αυτή τη μεταβλητή μπορεί να αυξηθεί για να αυξηθεί το συνολικό πλήθος των δεδομένων που μπορούν να αποθηκευτούν στη βάση δεδομένων.

en: Garbage threshold
el: Όριο σκουπιδιών

en: The percentage of garbage in a data log file before it is compacted. This is a value between 1 and 99. The default is 50.
el: Το ποσοστό των σκουπιδιών στο αρχείο καταγραφής δεδομένων πριν συμπιεστεί. Λαμβάνει τιμές από 1 έως 99. Προεπιλεγμένη τιμή είναι το 50.

en: Log buffer size
el: Μέγεθος buffer καταγραφής

en: The size of the buffer used when writing a data log. The default is 256MB. The engine allocates one buffer per thread, but only if the thread is required to write a data log.
el: Το μέγεθος του buffer που χρησιμοποιείται κατά την εγγραφή ενός αρχείου καταγραφής δεδομένων. Η προεπιλογή είναι τα 256MB. Η μηχανή τοποθετεί ένα buffer ανά διεργασία, αλλά μόνο αν η διεργασία απαιτείται για την εγγραφή αρχείου καταγραφής δεδομένων.

en: Data file grow size
el: Αναπτυγμένο μέγεθος αρχείου δεδομένων

en: The grow size of the handle data (.xtd) files.
el: Το αναπτυγμένο μέγεθος των αρχείων διαχειρισμένων δεδομένων (.xtd).

en: Row file grow size
el: Αναπτυγμένο μέγεθος αρχείου γραμμής

en: The grow size of the row pointer (.xtr) files.
el: Το αναπτυγμένο μεγεθος των αρχείων δείκτη γραμμής (.xtr).

en: Log file count
el: Πλήθος γραμμών αρχείου καταγραφής

en: This is the number of transaction log files (pbxt/system/xlog*.xt) the system will maintain. If the number of logs exceeds this value then old logs will be deleted, otherwise they are renamed and given the next highest number.
el: Αυτός είναι ο αριθμός των αρχείων καταγραφής (pbxt/system/xlog*.xt) που θα συντηρεί το σύστημα. Αν ο αριθμός των αρχείων καταγραφής υπερβεί αυτή την τιμή, τότε τα παλαιά αρχεία θα διαγράφονται, διαφορετικά μετονομάζονται και τους δίδεται ο επόμενος αύξων αριθμός.

en: Documentation
el: Τεκμηρίωση

en: Documentation and further information about PBXT can be found on the %sPrimeBase XT Home Page%s.
el: Τεκμηρίωση και περισσότερες πληροφορίες για το PBXT μπορούν να βρεθούν στην %sΙστοσελίδα του PrimeBase XT%s.

en: Too many error messages, some are not displayed.
el: Πολλά μηνύματα σφάλματος, ορισμένα δεν εμφανίζονται.

en: Report
el: Αναφορά

en: Automatically send report next time
el: Αυτόματη αποστολή αναφοράς την επόμενη φορά

en: Insufficient space to save the file %s.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος για την αποθήκευση του αρχείου %s.

en: File %s already exists on server, change filename or check overwrite option.
el: Το αρχείο %s υπάρχει ήδη στον διακομιστή, για αυτό επιλέξτε διαφορετικό όνομα αρχείου ή ενεργοποιήστε την επιλογή αντικατάστασης.

en: The web server does not have permission to save the file %s.
el: Ο διακομιστής δεν έχει δικαιώματα αποθήκευσης του αρχείου %s.

en: Dump has been saved to file %s.
el: Το αρχείο εξόδου αποθηκεύτηκε ως %s.

en: File was not an uploaded file.
el: Το αρχείο δεν ήταν αρχείο αποστολής.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
el: Το προς αποστολή αρχείο υπερβαίνει την οδηγία upload_max_filesize στο php.ini.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
el: Το προς αποστολή αρχείο υπερβαίνει την οδηγία MAX_FILE_SIZE όπως ορίστηκε στη φόρμα HTML.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
el: Το απεσταλμένο αρχείο εστάλει μόνο μερικώς.

en: Missing a temporary folder.
el: Χάθηκε ένας προσωρινός φάκελος.

en: Failed to write file to disk.
el: Αποτυχία εγγραφής του αρχείου στο δίσκο.

en: File upload stopped by extension.
el: Η αποστολή του αρχείου σταμάτησε λόγω επέκτασης.

en: Unknown error in file upload.
el: Άγνωστο σφάλμα στην αποστολή αρχείου.

en: File is a symbolic link
el: Το αρχείο είναι συμβολικός σύνδεσμος

en: File could not be read!
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του αρχείου!

en: Error moving the uploaded file, see [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].
el: Σφάλμα μετακίνησης του αρχείου αποστολής. Δείτε τις [doc@faq1-11]ΣΑΕ 1.11[/doc].

en: Error while moving uploaded file.
el: Σφάλμα κατά τη μετακίνηση αρχείου αποστολής.

en: Cannot read uploaded file.
el: Αδύνατη η ανάγνωση του αποσταλμένου αρχείου.

en: You attempted to load file with unsupported compression (%s). Either support for it is not implemented or disabled by your configuration.
el: Προσπαθήσατε να φορτώσετε αρχείο με μη υποστηριζόμενη συμπίεση (%s). Είτε η υποστήριξη για αυτή δεν έχει εφαρμοστεί ή απενεργοποιηθεί από τις ρυθμίσεις σας.

en: Jump to database “%s”.
el: Μεταπήδηση στην βάση δεδομένων «%s».

en: The %s functionality is affected by a known bug, see %s
el: Η λειτουργία %s έχει επηρρεαστεί από ένα γνωστό σφάλμα, για αυτό δείτε %s

en: SSL is not being used
el: Το SSL δεν έχει χρησιμοποιηθεί

en: SSL is used with disabled verification
el: Το SSL χρησιμοποιείται με απενεργοποιημένη επιβεβαίωση

en: SSL is used without certification authority
el: Το SSL χρησιμοποιείται χωρίς απενεργοποιημένη επιβεβαίωση

en: SSL is used
el: Το SSL χρησιμοποιείται

en: Skip Explain SQL
el: Χωρίς ανάλυση SQL

en: Without PHP code
el: Χωρίς κώδικα PHP

en: Submit query
el: Υποβολή ερωτήματος

en: Profiling
el: Δημιουργία προφίλ

[ctx: Inline edit query]
en: Edit inline
el: Επεξεργασία εσωτερικά

en: Static analysis:
el: Στατική ανάλυση:

en: %d errors were found during analysis.
el: %d σφάλματα βρέθηκαν κατά την ανάλυση.

en: [ROLLBACK occurred.]
el: [συνέβει ROLLBACK.]

en: The following structures have either been created or altered. Here you can:
el: Οι ακόλουθες δομές δημιουργήθηκαν ή αλλάχτηκαν. Εδώ μπορείτε να:

en: View a structure's contents by clicking on its name.
el: Προβολή των περιεχομένων δομής πατώντας στο όνομά της.

en: Change any of its settings by clicking the corresponding "Options" link.
el: Αλλάξτε τις ρυθμίσεις πατώντας τον αντίστοιχο σύνδεσμο «Επιλογές».

en: Edit structure by following the "Structure" link.
el: Επεξεργαστείτε τη δομή πατώντας τον σύνδεσμο «Δομή».

en: Options
el: Επιλογές

en: Go to database: %s
el: Μετάβαση στη βάση δεδομένων: %s

en: Edit settings for %s
el: Επεξεργασία ρυθμίσεων για %s

en: Go to table: %s
el: Μετάβαση στον πίνακα: %s

en: Structure of %s
el: Δομή του %s

en: Go to view: %s
el: Μετάβαση στην προβολή: %s

en: Only INSERT, UPDATE, DELETE and REPLACE SQL queries containing transactional engine tables can be rolled back.
el: Μόνο ερωτήματα SQL INSERT, UPDATE, DELETE και REPLACE που περιέχουν πίνακες με μηχανή συναλλαγής μπορούν να επανέλθουν.

en: The indexes %1$s and %2$s seem to be equal and one of them could possibly be removed.
el: Τα ευρετήρια %1$s και %2$s φαίνεται να είναι ίσα και ένα από αυτά μπορεί να απομακρυνθεί.

en: Function
el: Συνάρτηση

en: Type
el: Τύπος

en: The directory you set for upload work cannot be reached.
el: Ο φάκελος που ορίσατε για την αποθήκευση αρχείων δεν μπόρεσε να βρεθεί.

en: Or
el: Ενωση

en: web server upload directory:
el: κατάλογος αποθήκευσης αρχείων διακομιστή:

en: Showing SQL query
el: Εμφάνιση ερωτήματος SQL

en: Inserted row id: %1$d
el: Ταυτότητα εισερχόμενης εγγραφής: %1$d

en: Ignoring unsupported language code.
el: Αγνόηση μη υποστηριζόμενου κωδικού γλώσσας.

en: Linting is disabled for this query because it exceeds the maximum length.
el: Η αποίνωση είναι απενεργοποιημένη για αυτό το ερώτημα γιατί υπερβαίνει το μέγιστο μήκος.

en: %1$s (near <code>%2$s</code>)
el: %1$s (κοντά στο <code>%2$s</code>)

en: Browse
el: Περιήγηση

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Insert
el: Προσθήκη

en: Privileges
el: Δικαιώματα

en: Operations
el: Λειτουργίες

en: Tracking
el: Παρακολούθηση

en: Triggers
el: Δείκτες

en: Database seems to be empty!
el: Η βάση δεδομένων φαίνεται να είναι άδεια!

en: Query
el: Επερώτημα κατά παράδειγμα

en: Routines
el: Εργασίες

en: Events
el: Συμβάντα

en: Designer
el: Σχεδιαστής

en: Central columns
el: Κεντρικές στήλες

en: User accounts
el: Λογαριασμοί χρήστη

en: Binary log
el: Δυαδικό αρχείο καταγραφής

en: Replication
el: Αναπαραγωγή

en: Variables
el: Μεταβλητές

en: Charsets
el: Σύνολο χαρακτήρων

en: Engines
el: Μηχανές

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: %1$d row affected. | %1$d rows affected.
el[0]: Επηρεάστηκε %1$d γραμμή.
el[1]: Επηρεάστηκαν %1$d γραμμές.

en: %1$d row deleted. | %1$d rows deleted.
el[0]: Διαγράφτηκε %1$d γραμμή.
el[1]: Διαγράφτηκαν %1$d γραμμές.

en: %1$d row inserted. | %1$d rows inserted.
el[0]: Εισήχθηκε %1$d γραμμή.
el[1]: Εισήχθηκαν %1$d γραμμές.

en: Groups:
el: Ομάδες:

en: Events:
el: Συμβάντα:

en: Functions:
el: Συναρτήσεις:

en: Procedures:
el: Διαδικασίες:

en: Tables:
el: Πίνακες:

en: Views:
el: Προβολές:

en: There are large item groups in navigation panel which may affect the performance. Consider disabling item grouping in the navigation panel.
el: Υπάρχουν μεγάλες ομάδες αντικειμένων στον πίνακα πλοήγησης που μπορούν να επηρεάσουν την απόδοση. Λάβετε υπόψη σας να απενεργοποίησετε την ομοδοποίηση αντικειμένων στον πίνακα πλοήγησης.

en: %s result found | %s results found
el[0]: %s αποτέλεσμα βρέθηκε
el[1]: %s αποτελέσματα βρέθηκαν

en: Collapse all
el: Σύμπτηξη όλων

note: l10n: The word "Node" must not be translated here
en: Invalid class name "%1$s", using default of "Node"
el: Μη έγκυρο όνομα κλάσης «%1$s», χρήση της προεπιλογής του «Node»

en: Could not load class "%1$s"
el: Αδύνατη η φόρτωση κλάσης «%1$s»

en: Columns
el: Στήλες

[ctx: Create new column]
en: New
el: Νέα

en: Column
el: Στήλη

[ctx: Create new database]
en: New
el: Νέα

en: Database operations
el: Λειτουργίες βάσης δεδομένων

en: Show hidden items
el: Εμφάνιση κρυφών αντικειμένων

[ctx: Create new event]
en: New
el: Νέο

en: Event
el: Συμβάν

en: Functions
el: Συναρτήσεις

[ctx: Create new function]
en: New
el: Νέα

[ctx: Create new index]
en: New
el: Νέο

en: Expand/Collapse
el: Ανάπτυξη/Σύμπτηξη

en: Procedures
el: Διαδικασίες

[ctx: Create new procedure]
en: New
el: Νέα

en: Procedure
el: Διαδικασία

[ctx: Create new table]
en: New
el: Νέο

[ctx: Create new trigger]
en: New
el: Νέα

en: Views
el: Προβολές

[ctx: Create new view]
en: New
el: Νέα

en: Make all columns atomic
el: Κάνει όλες τις στήλες ατομικές

en: First step of normalization (1NF)
el: Πρώτο βήμα κανονικοποίησης (1NF)

en: Step 1.
el: Βήμα 1.

en: Do you have any column which can be split into more than one column? For example: address can be split into street, city, country and zip.
el: Έχετε κάποια στήλη που μπορεί να διαιρεθεί σε περισσότερες στήλες; Για παράδειγμα: η διεύθυνση μπορεί να διαιρεθεί σε οδό, πόλη, χώρα και ταχυδρομικό κώδικα.

en: Show me the central list of columns that are not already in this table
el: Προβολή της κεντρικής λίστας στηλών που δεν είναι ήδη σε αυτό τον πίνακα

en: Select a column which can be split into more than one (on select of 'no such column', it'll move to next step).
el: Επιλέξτε μια στήση που μπορεί να διαιρεθεί σε περισσότερες από μια (επιλέγοντας το «Καμιά τέτοια στήλη», θα μεταβείτε στο επόμενο βήμα).

en: split into
el: διαίρεση σε

en: Have a primary key
el: Κατοχή πρωτεύοντος κλειδιού

en: Primary key already exists.
el: Πρωτεύον κλειδί υπάρχει ήδη.

en: There is no primary key; please add one.<br>Hint: A primary key is a column (or combination of columns) that uniquely identify all rows.
el: Δεν υπάρχει κανένα πρωτεύον κλειδί. Προσθέστε ένα.<br>Σημείωση: Ένα πρωτεύον κλειδί (ή συνδυασμός στηλών) που ταυτοποιεί μοναδικά όλες τις εγγραφές.

en: Add a primary key on existing column(s)
el: Προσθήκη πρωτεύοντος κλειδιού σε υπάρχουσα(ες) στήλη(ες)

en: If it's not possible to make existing column combinations as primary key
el: Αν δεν είναι δυνατό να κάνετε μοναδικούς συνδυασμούς υπαρχόντων στηλών ως πρωτεύον κλειδί

en: + Add a new primary key column
el: + Προσθήκη μιας νέας στήλης πρωτεύοντος κλειδιού

en: Remove redundant columns
el: Απομάκρυνση περιττών στηλών

en: Do you have a group of columns which on combining gives an existing column? For example, if you have first_name, last_name and full_name then combining first_name and last_name gives full_name which is redundant.
el: Έχετε μια ομάδα στηλών όπου συνδυαζόμενη δίνει υπάρχουσα στήλη; Για παράδειγμα, αν έχετε first_name, last_name και full_name τότε συνδυάζοντας τα first_name και last_name έχετε το full_name που είναι περιττό.

en: Check the columns which are redundant and click on remove. If no redundant column, click on 'No redundant column'
el: Ελέγξτε τις στήλες που είναι περιττές και πατήστε για απομάκρυνση. Αν καμιά στήλη δεν είναι περιττή, πατήστε το «Καμιά περιττή στήλη»

en: Remove selected
el: Απομάκρυνση επιλεγμένων

en: No redundant column
el: Καμιά περιττή στήλη

en: Move repeating groups
el: Μετακίνηση επαναλαμβανόμενων ομάδων

en: Do you have a group of two or more columns that are closely related and are all repeating the same attribute? For example, a table that holds data on books might have columns such as book_id, author1, author2, author3 and so on which form a repeating group. In this case a new table (book_id, author) should be created.
el: Έχετε μια ομάδα των δύο ή περισσοτέρων στηλών που σχετίζονται στενά και επαναλαμβάνουν όλες το ίδιο χαρακτηριστικό; Για παράδειγμα, ένας πίνακας που έχει δεδομένα από βιβλία μπορεί να έχει στήλες όπως book_id, author1, author2, author3 και άλλες που διαμορφώνουν μια επαναλαμβανόμενη ομάδα. Σε αυτή την περίπτωση, ένας νέος πίνακας (book_id, author) πρέπει να δημιουργηθεί.

en: Check the columns which form a repeating group. If no such group, click on 'No repeating group'
el: Ελέγξτε τις στήλες που είναι που διαμορφώνουν μια επαναλαμβανόμενη ομάδα. Αν δεν υπάρχει τέτοια ομάδα, πατήστε στο «Καμιά επαναλαμβανόμενη ομάδα»

en: No repeating group
el: Καμιά επαναλαμβανόμενη ομάδα

en: Step 2.
el: Βήμα 2.

en: Find partial dependencies
el: Εύρεση μερικών εξαρτήσεων

en: No partial dependencies possible as no non-primary column exists since primary key ( %1$s ) is composed of all the columns in the table.
el: Καμιά μερική εξάρτηση δεν είναι δυνατή καθώς δεν υπάρχει μη πρωτεύουσα στήλη και το πρωτεύον κλειδί ( %1$s ) συνδυάζεται σε όλες τις στήλες στον πίνακα.

en: Table is already in second normal form.
el: Ο πίνακας είναι ήδη σε δεύτερη κανονική μορφή.

en: The primary key ( %1$s ) consists of more than one column so we need to find the partial dependencies.
el: Το πρωτεύον κλειδί ( %1$s ) απαρτίζεται από περισσότερες από μια στήλες έτσι χρειάζεται να βρεθούν οι μερικές εξαρτήσεις.

en: Please answer the following question(s) carefully to obtain a correct normalization.
el: Απαντήστε την(ις) ακόλουθη(ες) ερώτηση(εις) προσεκτικά ώστε να έχετε μια σωστή κανονικοποίηση.

en: + Show me the possible partial dependencies based on data in the table
el: + Προβολή των πιθανών μερικών εξαρτήσεων με βάση δεδομένα στον πίνακα

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.
el: Για κάθε μια από τις στήλες παρακάτω, επιλέξτε την <b>ελάχιστη ομάδα</b> στηλών μεταξύ των δοθέντων ομάδων των οποίων οι συνδυασμένες τιμές είναι επαρκείς για να ορίσουν την τιμή της στήλης.

en: '%1$s' depends on:
el: Το «%1$s» εξαρτάται από:

en: No partial dependencies possible as the primary key ( %1$s ) has just one column.
el: Καμιά πιθανή μερική εξάρτηση καθώς το πρωτεύον κλειδί ( %1$s ) έχει μόνο μια στήλη.

en: In order to put the original table '%1$s' into Second normal form we need to create the following tables:
el: Με σκοπό την τοποθέτηση του αρχικού πίνακα «%1$s» στην Δεύτερη κανονική μορφή χρειαζόμαστε να δημιουργήσουμε τους ακόλουθους πίνακες:

en: The second step of normalization is complete for table '%1$s'.
el: Το δεύτερο βήμα κανονικοποίησης ολοκληρώθηκε για τον πίνακα «%1$s».

en: Error in processing!
el: Σφάλμα στην προώθηση!

en: In order to put the original table '%1$s' into Third normal form we need to create the following tables:
el: Με σκοπό την τοποθέτηση του αρχικού πίνακα «%1$s» στην Τρίτη κανονική μορφή χρειαζόμαστε να δημιουργήσουμε τους ακόλουθους πίνακες:

en: The third step of normalization is complete.
el: Το τρίτο βήμα κανονικοποίησης ολοκληρώθηκε.

en: Selected repeating group has been moved to the table '%s'
el: Η επιλεγμένη επαναλαμβανόμενη ομάδα έχει μετακινηθεί στον πίνακα «%s»

en: Step 3.
el: Βήμα 3.

en: Find transitive dependencies
el: Εύρεση μεταβατικών εξαρτήσεων

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.<br>Note: A column may have no transitive dependency, in that case you don't have to select any.
el: Για κάθε μια από τις στήλες παρακάτω, επιλέξτε την <b>ελάχιστη ομάδα</b> στηλών μεταξύ των δοθέντων ομάδων των οποίων οι συνδυασμένες τιμές είναι επαρκείς για να ορίσουν την τιμή της στήλης.<br>Σημείωση: Μια στήλη μπορεί να μην έχει μεταβατική εξάρτηση, σε αυτή την περίπτωση δεν έχετε να επιλέξετε κάποια.

en: No Transitive dependencies possible as the table doesn't have any non primary key columns
el: Καμιά πιθανή μεταβατική εξάρτηση καθώς ο πίνακας δεν έχει καμιά στήλη με μη πρωτεύον κλειδί

en: Table is already in Third normal form!
el: Ο πίνακας είναι ήδη σε Τρίτη κανονική μορφή!

en: Improve table structure (Normalization):
el: Βελτίωση δομης πίνακα (Κανονικοποίηση):

en: Select up to what step you want to normalize
el: Επιλέξτε μέχρι ποιο βήμα θέλετε να κανονικοποιήσετε

en: Second step of normalization (1NF+2NF)
el: Δεύτερο βήμα κανονικοποίησης (1NF+2NF)

en: Third step of normalization (1NF+2NF+3NF)
el: Τρίτο βήμα κανονικοποίησης (1NF+2NF+3NF)

en: Hint: Please follow the procedure carefully in order to obtain correct normalization
el: Σημείωση: Ακολουθήστε τη διαδικασία προσεκτικά ώστε να έχετε σωστή κανονικοποίηση

en: This list is based on a subset of the table's data and is not necessarily accurate.
el: Αυτή η λίστα βασίζεται σε μια υποομάδα δεδομένων του πίνακα που δεν είναι απαραίτητα ακριβής.

en: No partial dependencies found!
el: Δεν βρέθηκαν μερικές εξαρτήσεις!

en: Analyze
el: Ανάλυση

en: Check
el: Έλεγχος

en: Optimize
el: Βελτιστοποίηση

en: Rebuild
el: Επανακατασκευή

en: Repair
el: Επισκευή

en: Truncate
el: Διαγραφή

en: Drop
el: Διαγραφή

en: Coalesce
el: Κοαλέζικα

en: Can't move table to same one!
el: Δεν είναι δυνατή η μεταφορά του πίνακα στον εαυτό του!

en: Can't copy table to same one!
el: Δεν είναι δυνατή η αντιγραφή του πίνακα στον εαυτό του!

en: Table %s has been moved to %s. Privileges have been adjusted.
el: Ο πίνακας %s μεταφέρθηκε στο %s. Τα προνόμια έχουν προσαρμοστεί.

en: Table %s has been copied to %s. Privileges have been adjusted.
el: Ο πίνακας %s αντιγράφηκε στο %s. Τα προνόμια έχουν προσαρμοστεί.

en: Table %s has been moved to %s.
el: Ο πίνακας %s μεταφέρθηκε στο %s.

en: Table %s has been copied to %s.
el: Ο πίνακας %s αντιγράφηκε στο %s.

en: The table name is empty!
el: Το όνομα του πίνακα είναι κενό!

en: Error while creating PDF:
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία του PDF:

en: Cannot connect: invalid settings.
el: Αδύνατη η σύνδεση: άκυρες ρυθμίσεις.

en: Welcome to %s
el: Καλωσήρθατε στο %s

en: You probably did not create a configuration file. You might want to use the %1$ssetup script%2$s to create one.
el: Πιθανή αιτία για αυτό είναι η μη δημιουργία αρχείου προσαρμογής. Ίσως θέλετε να χρησιμοποιήσετε τον %1$sκώδικα εγκατάστασηςt%2$s για να δημιουργήσετε ένα.

en: phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
el: Το phpMyAdmin προσπάθησε να συνδεθεί με τον διακομιστή MySQL αλλά ο διακομιστής απέρριψε τη σύνδεση. Θα πρέπει να ελέγξετε την διεύθυνση, το όνομα χρήστη και τον κωδικό πρόσβασης στο αρχείο ρυθμίσεων config.inc.php και να βεβαιωθείτε ότι αντιστοιχούν σε αυτά που σας έχει δώσει ο διαχειρηστής του διακομιστή MySQL.

en: Retry to connect
el: Επαναπροσπάθεια για σύνδεση

en: Your session has expired. Please log in again.
el: Η συνεδρία σας έληξε. Συνδεθείτε ξανά.

en: Missing reCAPTCHA verification, maybe it has been blocked by adblock?
el: Λείπει η επιβεβαίωση reCAPTCHA, ίσως έχει αποκλειστεί από το adblock;

en: Failed to connect to the reCAPTCHA service!
el: Αδύνατη η σύνδεση με υπηρεσία reCAPTCHA!

en: Entered captcha is wrong, try again!
el: Το captcha που εισάγατε είναι λανθασμένο, δοκιμάστε ξανά!

en: You are not allowed to log in to this MySQL server!
el: Δεν επιτρέπεται να συνδεθείτε στον διακομιστή MySQL!

en: Wrong username/password. Access denied.
el: Λανθασμένο όνομα χρήστη/κωδικός πρόσβασης. Άρνηση πρόσβασης.

en: Can not find signon authentication script:
el: Αδύνατη η εύρεση του κώδικα πιστοποίησης σύνδεσης:

en: Login without a password is forbidden by configuration (see AllowNoPassword)
el: Η σύνδεση χωρίς κωδικό πρόσβασης απαγορεύεται από τις ρυθμίσεις (δείτε τη μεταβλητή AllowNoPassword)

en: Cannot log in to the MySQL server
el: Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση με τον διακομιστή MySQL

en: You have enabled two factor authentication, please confirm your login.
el: Ενεργοποιήσατε την πιστοποίηση δύο παραγόντων, παρακαλώ επιβεβαιώστε τη σύνδεση σας.

en: Format:
el: Μορφοποίηση:

en: Columns separated with:
el: Στήλες που χωρίζονται με:

en: Columns enclosed with:
el: Στήλες που περικλείονται με:

en: Columns escaped with:
el: Τα πεδία χρησιμοποιούν το χαρακτήρα διαφυγής:

en: Lines terminated with:
el: Γραμμές που τελειώνουν με:

en: Replace NULL with:
el: Αντικατάσταση τιμής NULL με:

en: Remove carriage return/line feed characters within columns
el: Απομάκρυνση χαρακτήρων αλλαγής γραμμής μέσα στις στήλες

en: Excel edition:
el: Έκδοση Excel:

en: structure
el: δομή

en: data
el: δεδομένα

en: structure and data
el: δομή και δεδομένα

en: Data dump options
el: Επιλογές απορριμμάτων δεδομένων

en: Dumping data for table
el: Άδειασμα δεδομένων του πίνακα

en: Null
el: Κενό

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Links to
el: Σύνδεση με

en: Name
el: Όνομα

en: Definition
el: Προσδιορισμός

en: Table structure for table
el: Δομή πίνακα για τον πίνακα

en: Structure for view
el: Δομή για προβολή

en: Stand-in structure for view
el: Στημένη δομή για προβολή

en: Output pretty-printed JSON (Use human-readable formatting)
el: Προϊόν όμορφα εκτυπώσιμου JSON (Χρήση μορφής ανθρωπίνως αναγνώσιμης)

en: Output unicode characters unescaped
el: Προϊόν κανονικών χαρακτήρων unicode

en: Content of table @TABLE@
el: Περιεχόμενο του πίνακα @TABLE@

en: (continued)
el: (συνεχίζεται)

en: Structure of table @TABLE@
el: Δομή του πίνακα @TABLE@

en: Object creation options
el: Επιλογές μετατροπής αντικειμένου

en: Table caption:
el: Λεζάντα πίνακα:

en: Table caption (continued):
el: Λεζάντα πίνακα (συνέχεια):

en: Label key:
el: Κλειδί ετικέτας:

en: Display foreign key relationships
el: Προβολή σχέσεων μη διακριτών κλειδιών

en: Display comments
el: Εμφάνιση σχολίων

en: Put columns names in the first row:
el: Εμφάνιση ονομάτων στηλών στην πρώτη γραμμή:

en: Host:
el: Εξυπηρετητής:

en: Generation Time:
el: Χρόνος δημιουργίας:

en: Server version:
el: Έκδοση διακομιστή:

en: PHP Version:
el: Έκδοση PHP:

en: Database:
el: Βάση δεδομένων:

en: Data:
el: Δεδομένα:

en: Structure:
el: Δομή:

en: Export table names
el: Εξαγωγή ονομάτων πινάκων

en: Export table headers
el: Εξαγωγή κεφαλίδων πίνακα

en: Report title:
el: Τίτλος αναφοράς:

en: Dumping data
el: Άδειασμα δεδομένων

en: View structure
el: Προβολή δομής

en: Stand in
el: και μετά

en: Display comments <i>(includes info such as export timestamp, PHP version, and server version)</i>
el: Προβολή σχολίων <i>(περιλαμβάνει πληροφορίες όπως εξαγωγή timestamp, έκδοση PHPκαι έκδοση διακομιστή)</i>

en: Additional custom header comment (\n splits lines):
el: Προσθήκη προσαρμοσμένου σχολίου στην κεφαλίδα (το \n χωρίζει τις γραμμές):

en: Include a timestamp of when databases were created, last updated, and last checked
el: Περιλαμβάνει μια χρονοσφραγίδα για το πότε δημιουργούνται, ενημερώνονται και ελέγχονται βάσεις δεδομένων

en: Export metadata
el: Εξαγωγή μεταδεδομένων

en: Database system or older MySQL server to maximize output compatibility with:
el: Σύστημα βάσεων δεδομένων ή παλαιός διακομιστής MySQL για μεγιστοποίηση της συμβατότητας του εξαγόμενου με:

en: Add statements:
el: Προσθήκη δηλώσεων:

en: Add %s statement
el: Προσθήκη δήλωσης %s

en: (less efficient as indexes will be generated during table creation)
el: (λιγότερυ αποτελεσματικό από ευρετήρια καθώς θα δημιουργηθούν κατά τη δημιουργία πίνακα)

en: %s value
el: %s τιμή

en: Enclose table and column names with backquotes <i>(Protects column and table names formed with special characters or keywords)</i>
el: Εσωκλείει ονόματα πίνακα και πεδίων με ανάποδα εισαγωγικά <i>(Προστατεύει τα ονόματα πεδίων και πινάκων που δημιουργήθηκαν με ειδικούς χαρακτήρες ή λέξεις-κλειδιά)</i>

en: Data creation options
el: Επιλογές δημιουργίας δεδομένων

en: Truncate table before insert
el: Εκκαθάριση του πίνακα πριν την εισαγωγή

en: Instead of <code>INSERT</code> statements, use:
el: Αντί για δηλώσεις <code>INSERT</code>, χρησιμοποιήστε:

en: <code>INSERT DELAYED</code> statements
el: δηλώσεις <code>INSERT DELAYED</code>

en: <code>INSERT IGNORE</code> statements
el: δηλώσεις <code>INSERT IGNORE</code>

en: Function to use when dumping data:
el: Η συνάρτηση που θα χρησιμοποιηθεί κατά την μετατροπή δεδομένων:

en: Syntax to use when inserting data:
el: Η σύνταξη που θα χρησιμοποιηθεί κατά την εισαγωγή δεδομένων:

en: include column names in every <code>INSERT</code> statement <br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3)</code>
el: συμπεριλαμβάνει ονόματα στηλών σε κάθε δήλωση <code>INSERT</code><br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Παράδειγμα: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3)</code>

en: insert multiple rows in every <code>INSERT</code> statement<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
el: εισάγει πολλαπλές εγγραφές σε κάθε δήλωση <code>INSERT</code><br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Παράδειγμα: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: both of the above<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
el: όλα τα παραπάνω<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Παράδειγμα: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: neither of the above<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3)</code>
el: κανένα από τα παραπάνω<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Παράδειγμα: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3)</code>

en: Dump binary columns in hexadecimal notation <i>(for example, "abc" becomes 0x616263)</i>
el: Μετατροπή δυαδικών στηλών σε δεκαεξαδική σημείωση <i>(για παράδειγμα, το «abc» γίνεται 0x616263)</i>

en: Dump TIMESTAMP columns in UTC <i>(enables TIMESTAMP columns to be dumped and reloaded between servers in different time zones)</i>
el: Μετατροπή στηλών TIMESTAMP σε UTC <i>(ενεργοποιεί τις στήλες TIMESTAMP να μετατραπούν και να επαναφορτωθούν μεταξύ διακομιστών σε διαφορετικές ζώνες ώρας)</i>

en: It appears your database uses routines;
el: Φαίνεται ότι η βάση δεδομένων σας χρησιμοποιεί ρουτίνες;

en: alias export may not work reliably in all cases.
el: Η εξαγωγή ετικέτας μπορεί να μη λειτουργεί αξιόπιστα σε όλες τις περιπτώσεις.

en: Metadata
el: Μεταδεδομένα

en: Metadata for table %s
el: Μεταδεδομένα για πίνακα %s

en: Metadata for database %s
el: Μεταδεδομένα για βάση δεδομένων %s

en: Creation:
el: Δημιουργία:

en: Last update:
el: Τελευταία ενημέρωση:

en: Last check:
el: Tελευταίος έλεγχος:

en: Error reading structure for table %s:
el: Σφάλμα ανάγνωσης για τον πίνακα %s:

en: It appears your database uses views;
el: Φαίνεται ότι η βάση δεδομένων σας χρησιμοποιεί προβολές

en: Constraints for dumped tables
el: Περιορισμοί για άχρηστους πίνακες

en: Constraints for table
el: Περιορισμοί για πίνακα

en: Indexes for dumped tables
el: Ευρετήρια για άχρηστους πίνακες

en: Indexes for table
el: Ευρετήρια για πίνακα

en: AUTO_INCREMENT for dumped tables
el: AUTO_INCREMENT για άχρηστους πίνακες

en: AUTO_INCREMENT for table
el: AUTO_INCREMENT για πίνακα

en: RELATIONSHIPS FOR TABLE
el: ΣΥΣΧΕΤΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΙΝΑΚΑ

en: It appears your table uses triggers;
el: Φαίνεται ότι ο πίνακάς σας χρησιμοποιεί δείκτες

en: Structure for view %s exported as a table
el: Δομή για προβολή %s εξαγώμενη ως πίνακας

en: (See below for the actual view)
el: (Δείτε παρακάτω για την πραγματική προβολή)

en: Error reading data for table %s:
el: Σφάλμα ανάγνωσης δεδομένων για τον πίνακα %s:

en: Object creation options (all are recommended)
el: Επιλογές δημιουργίας αντικειμένου (όλες προτείνονται)

en: Export contents
el: Εξαγωγή περιεχομένων

en: Table:
el: Πίνακας:

en: Purpose:
el: Σκοπός:

en: Update data when duplicate keys found on import (add ON DUPLICATE KEY UPDATE)
el: Ενημέρωση δεδομένων όταν βρεθούν διπλοεγγραφές κλειδιών στην εισαγωγή (προσθήκη στο ON DUPLICATE KEY UPDATE)

en: The first line of the file contains the table column names <i>(if this is unchecked, the first line will become part of the data)</i>
el: Η πρώτη γραμμή του αρχείου περιέχει τα ονόματα στηλών του πίνακα <i>(αν δεν επιλεγεί, η πρώτη γραμμή θα περιέχει δεδομένα)</i>

en: If the data in each row of the file is not in the same order as in the database, list the corresponding column names here. Column names must be separated by commas and not enclosed in quotations.
el: Αν τα δεδομένα σε κάθε εγγραφή του αρχείου δεν είναι στην ίδια σειρά όπως στη βάση δεδομένων, δώστε εδώ τα ονόματα των στηλών. Τα ονόματα των στηλών πρέπει να χωρίζονται με κόμμα και να μην περιβάλλονται σε εισαγωγικά.

en: Invalid format of CSV input on line %d.
el: Μη έγκυρη μορφή στο εισαχθέν CSV στη γραμμή %d.

en: Invalid column count in CSV input on line %d.
el: Μη έγκυρο πλήθος στηλών στο εισαχθέν CSV στη γραμμή %d.

en: Invalid parameter for CSV import: %s
el: Μη έγκυρη παράμετρος στο εισαχθέν CSV: %s

en: Invalid column (%s) specified! Ensure that columns names are spelled correctly, separated by commas, and not enclosed in quotes.
el: Ορίστηκε μη έγκυρη στήλη (%s)! Σιγουρευτείτε ότι τα ονόματα στηλών ορίζονται σωστά, χωρίζονται με κόμμα δεν περιέχονται σε εισαγωγικά.

en: Column names:
el: Ονόματα στηλών:

en: This plugin does not support compressed imports!
el: Αυτό το πρόσθετο δεν υποστηρίζει συμπιεσμένες εισαγωγές!

en: MediaWiki Table
el: Πίνακας MediaWiki

en: Invalid format of mediawiki input on line: <br>%s.
el: Μη έγκυρη μορφή του εισαγόμενου mediawiki στη γραμμή <br>%s.

en: Import percentages as proper decimals <i>(ex. 12.00% to .12)</i>
el: Εισαγωγή ποσοστών ως κανονικά δεκαδικά <i>(π.χ. 12.00% αντί .12)</i>

en: Import currencies <i>(ex. $5.00 to 5.00)</i>
el: Εισαγωγή νομισμάτων <i>(π.χ. €5,00 αντί 5,00)</i>

en: The XML file specified was either malformed or incomplete. Please correct the issue and try again.
el: Το αρχείο XML που ορίστηκε ήταν σε λανθασμένη μορφή ή ανεπαρκές. Διορθώστε το θέμα και δοκιμάστε ξανά.

en: Could not parse OpenDocument Spreadsheet!
el: Αδύνατη η προσπέλαση Εγγράφου Λογιστικού Φύλλου Ανοιχτού Κώδικα - ODS!

en: ESRI Shape File
el: Shape File της ESRI

en: There was an error importing the ESRI shape file: "%s".
el: Σφάλμα εισαγωγής shape file της ESRI: «%s».

en: MySQL Spatial Extension does not support ESRI type "%s".
el: Η Χωρική Επέκταση της MySQL δεν υποστηρίζει τύπο της ESRI «%s».

en: The imported file does not contain any data!
el: Το εισαγόμενο αρχείο δεν περιέχει δεδομένα!

en: SQL compatibility mode:
el: Κατάσταση συμβατότητας SQL:

en: Do not use <code>AUTO_INCREMENT</code> for zero values
el: Να μην γίνεται <code>AUTO_INCREMENT</code> σε μηδενικές τιμές

en: XML
el: Κώδικας XML

en: This format has no options
el: Αυτή η μορφή δεν έχει επιλογές

en: Invalid authentication method set in configuration:
el: Ορίστηκε εσφαλμένη μέθοδος πιστοποίησης στη ρύθμιση:

en: The %s table doesn't exist!
el: Ο πίνακας «%s» δεν υπάρχει!

en: Schema of the %s database - Page %s
el: Σχήμα της βάσης δεδομένων %s - Σελίδα %s

en: SCHEMA ERROR:
el: ΣΦΑΛΜΑ ΣΧΗΜΑΤΟΣ:

en: PDF export page
el: Σελίδα εξαγωγής PDF

en: Schema of the %s database
el: Σχήμα της βάσης δεδομένων %s

en: Relational schema
el: Σχεσιακό σχήμα

en: Table of contents
el: Πίνακας περιεχομένων

en: Table comments:
el: Σχόλια πίνακα:

en: Attributes
el: Χαρακτηριστικά

en: Extra
el: Πρόσθετα

en: Show color
el: Εμφάνιση χρωμάτων

en: Only show keys
el: Μόνο ερφάνιση κλειδιών

en: Orientation
el: Προσανατολισμός

en: Landscape
el: Οριζόντια διάταξη

en: Portrait
el: Κάθετη διάταξη

en: Same width for all tables
el: Ίδιο πλάτος για όλους τους πίνακες

en: Show grid
el: Εμφάνιση πλέγματος

en: Data dictionary
el: Λεξικό δεδομένων

en: Order of the tables
el: Ταξινόμηση των πινάκων

en: Name (Ascending)
el: Όνομα (Αύξουσα)

en: Name (Descending)
el: Όνομα (Φθίνουσα)

en: Converts Boolean values to text (default 'T' and 'F'). First option is for TRUE, second for FALSE. Nonzero=true.
el: Μετατρέπει Δυαδικές τιμές σε κείμενο (Προεπιλογή «T» και «F»). Η πρώτη επιλογή είναι για το ΑΛΗΘΕΣ, η δεύτερη για το ΨΕΥΔΕΣ. Nonzero=true.

en: Displays a TIME, TIMESTAMP, DATETIME or numeric unix timestamp column as formatted date. The first option is the offset (in hours) which will be added to the timestamp (Default: 0). Use second option to specify a different date/time format string. Third option determines whether you want to see local date or UTC one (use "local" or "utc" strings) for that. According to that, date format has different value - for "local" see the documentation for PHP's strftime() function and for "utc" it is done using gmdate() function.
el: Προβάλεται ένα πεδίο TIME, TIMESTAMP, DATETIME ή αριθμητικός χρόνος UNIX ως μορφοποιημένη ημερομηνία. Η πρώτη επιλογή είναι το αντιστάθμισμα (σε ώρες) που θα προστεθεί στην υπαρχουσα (Προεπιλογή: 0) Χρησιμοποιείστε τη δεύτερη επιλογή για να ορίσετε μια μορφή ημερομηνίας-ώρας. Η τρίτη επιλογή ορίζει αν θέλετε να δείτε την τοπική ή την παγκόσμια ώρα (χρήση «local» ή «utc» αντίστοιχα). Σύμφωνα με αυτό, η μορφή της ημερομηνίας έχει διαφορετική τιμή - για το «local» δείτε την τεκμηρίωση για τη συνάρτηση strftime() της PHP και για το «utc» γίνεται χρησιμοποιώντας τη συνάρτηση gmdate().

note: l10n: See https://www.php.net/manual/en/function.strftime.php
en: %B %d, %Y at %I:%M %p
el: %d %B %Y στις %H:%M:%S

en: Displays a link to download the binary data of the column. You can use the first option to specify the filename, or use the second option as the name of a column which contains the filename. If you use the second option, you need to set the first option to the empty string.
el: Προβάλει έναν σύνδεσμο για λήψη των δυαδικών δεδομένων μιας στήλης. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την πρώτη επιλογή για να ορίσετε το όνομα αρχείου. Η δεύτερη επιλογή είναι ένα πιθανό όνομα στήλης πίνακα που περιέχει το όνομα αρχείου. Αν επιλέξετε τη δεύτερη επιλογή πρέπει να έχετε ορίσει την πρώτη επιλογή ως κενό.

en: Displays the contents of the column as-is, without running it through htmlspecialchars(). That is, the column is assumed to contain valid HTML.
el: Διατηρεί την αρχική μορφοποίηση του πεδίου, χωρίς χρήση της συνάρτησης htmlspecialchars(). Θεωρείται ότι η στήλη περιέχει έγκυρη HTML.

en: Displays hexadecimal representation of data. Optional first parameter specifies how often space will be added (defaults to 2 nibbles).
el: Προβάλει δεκαεξαδική παρουσίαση των δεδομένων. Η προαιρετική πρώτη παράμετρος ορίζει πόσο συχνά θα προστείθεται διάστημα (η προεπιλογή στις 2 στιγμές).

en: Displays a link to download this image.
el: Εμφανίζει έναν σύνδεσμο για αυτήν την εικόνα.

en: Image upload functionality which also displays a thumbnail. The options are the width and height of the thumbnail in pixels. Defaults to 100 X 100.
el: Η λειτουργικότητα αποστολής εικόνας που προβάλει μια μικρογραφία. Οι επιλογές είναι το πλάτος και ύψος της μικρογραφίας σε εικονοστοιχεία. Προεπιλογή είναι 100 x 100.

en: Image preview here
el: Η προεπισκόπιση εικόνας εδώ

en: Displays a clickable thumbnail. The options are the maximum width and height in pixels. The original aspect ratio is preserved.
el: Εμφανίζει μια εικόνα προεπισκόπησης με σύνδεσμο; επιλογές: πλάτος, ύψος σε εικονοστοιχεία με διατήρηση της αρχικής αναολογίας.

en: Converts an (IPv4) Internet network address stored as a BIGINT into a string in Internet standard dotted format.
el: Μετατρέπει μια διεύθυνση διαδικτύου (IPv4) αποθηκευμένη ως BIGINTσε κείμενο στη στικτή βασική μορφή Διαδικτύου.

en: Prepends and/or Appends text to a string. First option is text to be prepended, second is appended (enclosed in single quotes, default empty string).
el: Προστίθεται πριν και//η μετά το κείμενο σε μια συμβολοσειρά. Η πρώτη επιλογή είναι το κείμενο να προηγείται (περικλειόμενο σε μονά εισαγωγικά, προεπιλογή η κενή συμβολοσειρά).

en: Validates the string using regular expression and performs insert only if string matches it. The first option is the Regular Expression.
el: Επικυρώνει το κείμενο με χρήση κανονικής έκφρασης και εκτελεί εισαγωγή αν το κείμενο ταιριάζει. Η πρώτη επιλογή είναι η Κανονική Έκφραση.

en: Validation failed for the input string %s.
el: Η επικύρωση απέτυχε για το κείμενο εισόδου %s.

en: Formats text as SQL query with syntax highlighting.
el: Μορφοποιεί το κείμενο ως ερώτημα SQL με συντακτική επισήμανση.

en: Displays a part of a string. The first option is the number of characters to skip from the beginning of the string (Default 0). The second option is the number of characters to return (Default: until end of string). The third option is the string to append and/or prepend when truncation occurs (Default: "…").
el: Εμφανίζει μόνο μέρος ενός αλφαριθμητικού. Η πρώτη επιλογή είναι η θέση στην οποία ξεκινά η εμφάνιση του κειμένου (Προεπιλογή: 0). Η δεύτερη επιλογή είναι ο αριθμός των χαρακτήρων που θα επιστραφούν (Προεπιλογή: μέχρι το τέλος του κειιμένου). Η τρίτη επιλογή καθορίζει ποιοι χαρακτήρες θα ακολουθούν το κείμενο όταν εμφανίζεται τμήμα του (Προεπιλογή: «…»).

en: File upload functionality for TEXT columns. It does not have a textarea for input.
el: Η λειτουργικότητα αποστολής αρχείου για στήλες TEXT. Δεν έχει ένα textarea για εισαγωγή.

en: Displays an image and a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second and third options are the width and the height in pixels.
el: Εμφανίζει μία εικόνα και ένα σύνδεσμο, το πεδίο περιέχει το όνομα αρχείου. Η πρώτη επιλογή είναι ένα πρόθεμα όπως «https://www.example.com/», η δεύτερη επιλογή είναι το πλάτος σε εικονοστοιχεία, η τρίτη είναι το ύψος.

en: Displays a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second option is a title for the link.
el: Εμφανίζει ένα σύνδεσμο, το πεδίο περιέχει το όνομα αρχείου. Η πρώτη επιλογή είναι ένα πρόθεμα όπως «https://www.example.com/», η δεύτερη επιλογή είναι ένας τίτλος για τον σύνδεσμο.

en: Converts an Internet network address in (IPv4/IPv6) format to binary
el: Μετατρέπει μια διεύθυνση δικτύου από μορφή (IPv4/IPv6) σε δυαδική

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for JSON.
el: Σφάλμα επισήμανσης επεξεργαστή CodeMirror για το JSON.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for SQL.
el: Σφάλμα σύνταξης επεξεργαστή CodeMirror για την SQL.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for XML (and HTML).
el: Σφάλμα σύνταξης επεξεργαστή CodeMirror για την XML (και την HTML).

en: Converts an Internet network address stored as a binary string into a string in Internet standard (IPv4/IPv6) format.
el: Μετατρέπει μια διεύθυνση διαδικτύου αποθηκευμένο ως δυαδικό κείμενο σε κείμενο στη βασική μορφή Διαδικτύου (IPv4/IPv6).

en: Formats text as JSON with syntax highlighting.
el: Μορφοποιεί το κείμενο ως JSON με επισήμανση της σύνταξης.

en: Formats text as XML with syntax highlighting.
el: Μορφοποιεί το κείμενο ως XML με επισήμανση της σύνταξης.

en: Authentication Application (2FA)
el: Εφαρμογή πιστοποίησης (2FA)

en: Provides authentication using HOTP and TOTP applications such as FreeOTP, Google Authenticator or Authy.
el: Παρέχει πιστοποίηση χρησιμοποιώντας εφαρμογές HOTP και TOTP, όπως το FreeOTP, το Google Authenticator ή το Authy.

en: Two-factor authentication failed: %s
el: Η πιστοποίηση δύο-παραγόντων απέτυχε: %s

en: Two-factor authentication failed.
el: Η πιστοποίηση δύο-παραγόντων απέτυχε.

en: Login using password only.
el: Σύνδεση μόνο με συνθηματικό.

en: Simple two-factor authentication
el: Απλή πιστοποίηση δύο παραγόντων

en: For testing purposes only!
el: Μόνο για δοκιμαστικούς σκοπούς!

en: The server is not responding (or the local server's socket is not correctly configured).
el: Ο διακομιστής δεν αποκρίνεται (ή ο τοπικός διακομιστής δεν έχει ρυθμιστεί σωστά).

en: The server is not responding.
el: Ο διακομιστής δεν αποκρίνεται.

en: Logout and try as another user.
el: Αποσυνδεθείτε και δοκιμάστε ως άλλος χρήστης.

en: Please check privileges of directory containing database.
el: Ελέξτε τα δικαιώματα του φακέλου που περιέχει τη βάση δεδομένων.

en: Details…
el: Λεπτομέρειες…

en: Could not save recent table!
el: Αδύνατη η αποθήκευση πρόσφατου πίνακα!

en: Could not save favorite table!
el: Αδύνατη η αποθήκευση αγαπημένου πίνακα!

en: Recent tables
el: Πρόσφατοι πίνακες

en: Recent
el: Πρόσφατα

en: Favorites
el: Αγαπημένοι

en: Connection to server is disabled, please enable $cfg['AllowArbitraryServer'] in phpMyAdmin configuration.
el: Η σύνδεση με το διακομιστή είναι απενεργοποιημένη, ενεργοποιήστε τη $cfg['AllowArbitraryServer'] στη ρύθμιση phpMyAdmin.

en: Replication started successfully.
el: Η αναπαραγωγή εκκινήθηκε επιτυχώς.

en: Error starting replication.
el: Σφάλμα έναρξης αναπαραγωγής.

en: Replication stopped successfully.
el: Η αναπαραγωγή σταμάτησε επιτυχώς.

en: Error stopping replication.
el: Σφάλμα λήξης αναπαραγωγής.

en: Replication resetting successfully.
el: Η αναπαραγωγή επαναφέρθηκε επιτυχώς.

en: Error resetting replication.
el: Σφάλμα επαναφοράς αναπαραγωγής.

en: Success.
el: Επιτυχία.

en: Error.
el: Σφάλμα.

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Please provide a name for this bookmarked search.
el: Δώστε ένα όνομα για αυτή την αναζήτηση από φυλλομετρητή.

en: Missing information to save the bookmarked search.
el: Λείπουν πληροφορίες για την αποθήκευση της αναζήτησης από σελιδοδείκτη.

en: An entry with this name already exists.
el: Μια εισαγωγή με αυτό το όνομα υπάρχει ήδη.

en: Missing information to delete the search.
el: Λείπουν πληροφορίες για διαγραφή της αναζήτησης.

en: Missing information to load the search.
el: Λείπουν πληροφορίες για φόρτωση της αναζήτησης.

en: Error while loading the search.
el: Σφάλμα κατά τη φόρτωση της αναζήτησης.

en: Native MySQL authentication
el: Γηγενής πιστοποίηση MySQL

en: SHA256 password authentication
el: Πιστοποίηση κωδικού πρόσβασης SHA256

en: No privileges.
el: Χωρίς δικαιώματα.

en: Includes all privileges except GRANT.
el: Περιλαμβάνει όλα τα δικαιώματα εκτός από το GRANT.

en: Allows deleting data.
el: Επιτρέπει τη διαγραφή δεδομένων.

en: Allows creating new tables.
el: Επιτρέπει τη δημιουργία νέων πινάκων.

en: Allows dropping tables.
el: Επιτρέπει τη διαγραφή πινάκων.

en: Allows creating and dropping indexes.
el: Επιτρέπει την δημιουργία και την διαγραφή ευρετηρίων.

en: Allows altering the structure of existing tables.
el: Επιτρέπει την αλλαγή δομής των υπαρχόντων πινάκων.

en: Allows creating new views.
el: Επιτρέπει τη δημιουργία νέων προβολών.

en: Allows performing SHOW CREATE VIEW queries.
el: Επιτρέπει την εκτέλεση ερωτημάτων της μορφής SHOW CREATE VIEW.

en: Allows creating and dropping triggers.
el: Επιτρέπει τη δημιουργία και διαγραφή υποδείξεων.

en: Allows reading data.
el: Επιτρέπει την ανάγνωση δεδομένων.

en: Allows inserting and replacing data.
el: Επιτρέπει την εισαγωγή και την αντικατάσταση δεδομένων.

en: Allows changing data.
el: Επιτρέπει την αλλαγή δεδομένων.

en: Allows creating new databases and tables.
el: Επιτρέπει τη δημιουργία νέων βάσεων και πινάκων.

en: Allows dropping databases and tables.
el: Επιτρέπει τη διαγραφή βάσεων και πινάκων.

en: Allows reloading server settings and flushing the server's caches.
el: Επιτρέπει την επανεκκίνηση του διακομιστή και τον καθαρισμό των προσωρινών αρχείων του.

en: Allows shutting down the server.
el: Επιτρέπει την διακοπή λειτουργίας του διακομιστή.

en: Allows viewing processes of all users.
el: Επιτρέπει την προβολή διεργασιών όλων των χρηστών.

en: Allows importing data from and exporting data into files.
el: Επιτρέπει την εισαγωγή και εξαγωγή δεδομένων από και σε αρχεία.

en: Has no effect in this MySQL version.
el: Δεν έχει χρήση σε αυτήν την έκδοση MySQL.

en: Gives access to the complete list of databases.
el: Δίνει πρόσβαση στην πλήρη λίστα των βάσεων δεδομένων.

en: Allows connecting, even if maximum number of connections is reached; required for most administrative operations like setting global variables or killing threads of other users.
el: Επιτρέπει τη σύνδεση, ακόμα και όταν ο μέγιστος αριθμός συνδέσεων έχει καλυθφεί, το οποίο απαιτείται για τις περισσότερες λειτουργίες διαχείρισης όπως ο ορισμός γενικών μεταβλητών ή τη διακοπή λειτουργιών άλλων χρηστών.

en: Allows creating temporary tables.
el: Επιτρέπει τη δημιουργία προσωρινών πινάκων.

en: Allows locking tables for the current thread.
el: Επιτρέπει το κλείδωμα πινάκων για την τρέχουσα λειτουργία.

en: Allows to set up events for the event scheduler.
el: Επιτρέπει τον ορισμό συμβάντων για τον προγραμματιστή συμβάντων.

en: Allows creating stored routines.
el: Επιτρέπει τη δημιουργία αποθηκευμένων εργασιών.

en: Allows altering and dropping stored routines.
el: Επιτρέπει την αλλαγή και διαγραφή αποθηκευμένων εργασιών.

en: Allows creating, dropping and renaming user accounts.
el: Επιτρέπει τη δημιουργία, διαγραφή και μετονομασία λογαριασμών χρηστών.

en: Allows executing stored routines.
el: Επιτρέπει την εκτέλεση αποθηκευμένων εργασιών.

en: The password for %s was changed successfully.
el: Ο κωδικός πρόσβασης για τον χρήστη %s άλλαξε επιτυχώς.

en: You have revoked the privileges for %s.
el: Ανακαλέσατε τα δικαιώματα για %s.

en: Not enough privilege to view users.
el: Δεν υπάρχουν αρκετά δικαιώματα για προβολή χρηστών.

en: Edit privileges
el: Επεξεργασία δικαιωμάτων

en: Revoke
el: Ανάκληση

en: Database-specific privileges
el: Δικαιώματα βάσης δεδομένων

en: Table-specific privileges
el: Δικαιώματα πινάκων

en: Routine
el: Εργασία

en: Routine-specific privileges
el: Δικαιώματα για τη συγκεκριμένη εργασία

en: No users selected for deleting!
el: Δεν επιλέχθηκαν χρήστες για διαγραφή!

en: Reloading the privileges
el: Επαναφόρτωση δικαιωμάτων

en: The selected users have been deleted successfully.
el: Οι επιλεγμένοι χρήστες διεγράφησαν επιτυχώς.

en: You have updated the privileges for %s.
el: Τα δικαιώματα του χρήστη %s ενημερώθηκαν.

en: No user found.
el: Δεν βρέθηκαν χρήστες.

en: Deleting %s
el: Διαγραφή %s

en: The privileges were reloaded successfully.
el: Τα δικαιώματα επαναφορτώθηκαν επιτυχώς.

en: The user %s already exists!
el: Ο χρήστης %s υπάρχει ήδη!

en: Privileges for %s
el: Δικαιώματα για %s

en: User
el: Χρήστης

en: A user account allowing any user from localhost to connect is present. This will prevent other users from connecting if the host part of their account allows a connection from any (%) host.
el: Ένας λογαριασμός χρήστη επιτρέπει οποιοδήποτε χρήστη από τοπικά να συνδεθεί είναι παρών. Αυτό θα αποτρέπει άλλους χρήστες να συνδέονται, αν το τμήμα φιλοξενίας του λογαριασμού τους επιτρέπει μια σύνδεση από οποιαδήποτε (%) φιλοξενία.

en: Note: phpMyAdmin gets the users’ privileges directly from MySQL’s privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, you should %sreload the privileges%s before you continue.
el: Σημείωση: Το phpMyAdmin διαβάζει τα δικαιώματα των χρηστών κατευθείαν από τους πίνακες δικαιωμάτων της MySQL. Το περιεχόμενο αυτών των πινάκων μπορεί να διαφέρει από τα δικαιώματα που χρησιμοποιεί ο διακομιστής εάν έχουν γίνει αλλαγές χειροκίνητα. Σε αυτήν την περίπτωση, θα πρέπει να %sεπαναφορτώσετε τα δικαιώματα%s πριν συνεχίσετε.

en: Note: phpMyAdmin gets the users’ privileges directly from MySQL’s privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, the privileges have to be reloaded but currently, you don't have the RELOAD privilege.
el: Σημείωση: Το phpMyAdmin διαβάζει τα δικαιώματα των χρηστών κατευθείαν από τους πίνακες δικαιωμάτων της MySQL. Το περιεχόμενο αυτών των πινάκων μπορεί να διαφέρει από τα δικαιώματα που χρησιμοποιεί ο διακομιστής εάν έχουν γίνει αλλαγές χειροκίνητα. Σε αυτήν την περίπτωση, τα δικαιώματα πρέπει να επαναφορτωθούν αλλά προς το παρόν, δεν έχετε το δικαίωμα RELOAD.

en: You have added a new user.
el: Προσθέσατε ένα νέο χρήστη.

en: SQL query
el: Εντολή SQL

en: Handler
el: Χειριστής

en: Query cache
el: Λανθάνουσα μνήμη ερωτήματος

en: Threads
el: Διεργασίες

en: Temporary data
el: Προσωρινά δεδομένα

en: Delayed inserts
el: Καθυστερημένες εισαγωγές

en: Key cache
el: Λανθάνουσα μνήμη κλειδιού

en: Joins
el: Ενώσεις

en: Sorting
el: Ταξινόμηση

en: Transaction coordinator
el: Συντονιστής κινήσεων

en: Files
el: Αρχεία

en: Flush (close) all tables
el: Εκκαθάριση (κλείσιμο) όλων των πινάκων

en: Show open tables
el: Εμφάνιση ανοιχτών πινάκων

en: Flush query cache
el: Εκκαθάριση λανθάνουσας μνήμης ερωτημάτων

en: ID
el: Κωδικός

en: Host
el: Εξυπηρετητής

en: Command
el: Εντολή

en: Progress
el: Εξέλιξη

en: Reading of version failed. Maybe you're offline or the upgrade server does not respond.
el: Η ανάγνωση της έκδοσης απέτυχε. Ίσως είστε εκτός δικτύου ή ο αναβαθμισμένος διακομιστής δεν αποκρίνεται.

en: Got invalid version string from server
el: Ελήφθει μη έγκυρη έκδοση από τον διακομιστή

en: Unparsable version string
el: Μη αναγνώσιμος αριθμός έκδοσης

en: You are using Git version, run [kbd]git pull[/kbd] :-)[br]The latest stable version is %s, released on %s.
el: Χρησιμοποιείτε έκδοση Git, τρέξτε το [kbd]git pull[/kbd] :-)[br]Η τελευταία σταθερή έκδοση είναι %s, δημοσιεύτηκε την %s.

en: No newer stable version is available
el: Δεν υπάρχει νεότερη σταθερή έκδοση διαθέσιμη

en: Using bookmark "%s" as default browse query.
el: Χρήση του σελιδοδείκτη «%s» ως προεπιλεγμένο ερώτημα φυλλομετρητή.

en: Showing as PHP code
el: Εμφάνιση ως κώδικά PHP

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete features are not available. %s
el: Η τρέχουσα επιλογή δεν περιέχει μια μοναδική στήλη. Τα χαρακτηριστικά επεξεργασίας πλέγματος, πλαίσια ελέγχου, Επεξεργασίας, Αντιγραφής και Διαγραφής δεν είναι διαθέσιμα. %s

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, Edit, Copy and Delete features may result in undesired behavior. %s
el: Η τρέχουσα επιλογή δεν περιέχει μια μοναδική στήλη. Τα χαρακτηριστικά επεξεργασίας πλέγματος, Επεξεργασίας, Αντιγραφής και Διαγραφής ίσως έχουν αποτέλεσμα μη επιθυμητής συμπεριφοράς. %s

en: Run SQL query/queries on server “%s”
el: Εκτέλεση ερωτήματος/ερωτημάτων SQL στο διακομιστή «%s»

en: Run SQL query/queries on database %s
el: Εκτέλεση εντολής/εντολών SQL στη βάση δεδομένων %s

en: Run SQL query/queries on table %s
el: Εκτέλεση ερωτήματος/ερωτημάτων SQL στον πίνακα %s

en: There is no detailed status information available for this storage engine.
el: Δεν υπάρχουν λεπτομερείς πληροφορίες κατάστασης για αυτή τη μηχανή αποθήκευσης.

en: %s is the default storage engine on this MySQL server.
el: Η %s είναι η προεπιλεγμένη μηχανή αποθήκευσης σε αυτόν τον διακομιστή MySQL.

en: %s is available on this MySQL server.
el: Η %s είναι διαθέσιμη σε αυτό το διακομιστή MySQL.

en: %s has been disabled for this MySQL server.
el: Η %s έχει απενεργοποιήθεί σε αυτό το διακομιστή MySQL.

en: This MySQL server does not support the %s storage engine.
el: Αύτος ο διακομιστής MySQL δεν υποστηρίζει τη μηχανή αποθήκευσης %s.

en: The name of the primary key must be "PRIMARY"!
el: Το όνομα του πρωτεύοντος κλειδιού πρέπει να είναι "PRIMARY"!

en: Problems with indexes of table `%s`
el: Προβλήματα με τα ευρετήρια στον πίνακα «%s»

en: Unknown table status:
el: Άγνωστη κατάσταση πίνακα:

en: Source database `%s` was not found!
el: Η Βάση δεδομένων προέλευσης «%s» δεν βρέθηκε!

en: Target database `%s` was not found!
el: Η βάση δεδομένων προορισμού «%s» δεν βρέθηκε!

en: Invalid database:
el: Μη έγκυρη βάση δεδομένων:

en: Invalid table name:
el: Μη έγκυρο όνομα πίνακα:

en: Failed to rename table %1$s to %2$s!
el: Αποτυχία μετονομασίας του πίνακα %1$s σε %2$s!

en: Table %1$s has been renamed to %2$s.
el: Ο πίνακας %1$s μετονομάσθηκε σε %2$s.

en: Could not save table UI preferences!
el: Αδύνατη η αποθήκευση του πίνακα ρυθμίσεων UI!

en: Failed to cleanup table UI preferences (see $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)
el: Αδύνατη η εκκαθάριση του πίνακα προτιμήσεων του περιβάλλοντος εργασίας (δείτε το $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)

en: Cannot save UI property "%s". The changes made will not be persistent after you refresh this page. Please check if the table structure has been changed.
el: Αδύνατη η ιδιότητα περιβάλλοντος εργασίας «%s». Οι αλλαγές που έγιναν δεν θα παραμείνουν μετά την ανανέωση της σελίδας. Ελέξτε αν η δομή πίνακα έχει αλλαχτεί.

en: Can't rename index to PRIMARY!
el: Η μετατροπή του ευρετηρίου σε PRIMARY δεν είναι εφικτή!

en: No index parts defined!
el: Δεν ορίστηκαν τα στοιχεία του ευρετηρίου!

en: Error creating foreign key on %1$s (check data types)
el: Σφάλμα δημιουργίας μη διακριτού κλειδιού στο %1$s (ελέξτε τους τύπους δεδομένων)

en: Error while working with template cache: %s
el: Σφάλμα κατά την εργασία με τη λανθάνουσα μνήμη προτύπων: %s

en: Default theme %s not found!
el: Το προεπιλεγμένο θέμα %s δεν βρέθηκε!

en: Theme %s not found!
el: Το θέμα %s δεν βρέθηκε!

en: No valid image path for theme %s found!
el: Βρέθηκε μη έγκυρη διαδρομή εικόνας για το θέμα %s!

en: Tracking report
el: Αναφορά παρακολούθησης

en: Tracking statements
el: Δηλώσεις παρακολούθησης

en: Delete tracking data row from report
el: Διαγραφή γραμμής δεδομένων παρακολούθησης από την αναφορά

en: No data
el: Δεν υπάρχουν δεδομένα

en: Structure only
el: Μόνο η δομή

en: Data only
el: Μόνο τα δεδομένα

en: Structure and data
el: Δομή και δεδομένα

en: Show %1$s with dates from %2$s to %3$s by user %4$s %5$s
el: Εμφάνιση %1$s με ημερομηνίες από %2$s έως %3$s από χρήστη %4$s %5$s

en: SQL dump (file download)
el: Κάδος SQL (λήψη αρχείου)

en: SQL dump
el: Κάδος SQL

en: This option will replace your table and contained data.
el: Αυτή η επιλογή θα αντικαταστήσει τον πίνακα και τα περιεχόμενά δεδομένα.

en: SQL execution
el: Εκτέλεση SQL

en: Export as %s
el: Εξαγωγή ως %s

en: Data manipulation statement
el: Δήλωση χειρισμού δεδομένων

en: Data definition statement
el: Δήλωση ορισμού δεδομένων

en: Structure snapshot
el: Στιγμιότυπο δομής

en: Version %s snapshot (SQL code)
el: Στιγμιότυπο έκδοσης %s (κώδικας SQL)

en: Tracking data definition successfully deleted
el: Ο προσδιορισμός των δεδομένων παρακολούθησης διαγράφτηκε επιτυχώς

en: Tracking data manipulation successfully deleted
el: Ο χειρισμός των δεδομένων παρακολούθησης διαγράφτηκε επιτυχώς

en: You can execute the dump by creating and using a temporary database. Please ensure that you have the privileges to do so.
el: Μπορείτε να εκτελέσετε τον κάδο δημιουργώντας και χρησιμοποιώντας μι προσωρινή βάση δεδομένων. Σιγουρευτείτε ότι έχετε τα δικαιώματα για αυτό.

en: Comment out these two lines if you do not need them.
el: Κάντε σχόλια αυτές τις δύο γραμμές αν δεν τις χρειάζεστε.

en: SQL statements exported. Please copy the dump or execute it.
el: Οι δηλώσεις SQL εξήχθησαν. Αντιγράψτε τον κάδο ή εκτελέστε τον.

en: Tracking report for table `%s`
el: Αναφορά παρακολούθησης για τον πίνακα «%s»

en: Tracking for %1$s was activated at version %2$s.
el: Παρακολούθηση του %1$s ενεργοποιήθηκε στην έκδοση %2$s.

en: Tracking for %1$s was deactivated at version %2$s.
el: Παρακολούθηση του %1$s απενεργοποιήθηκε στην έκδοση %2$s.

en: Version %1$s of %2$s was deleted.
el: Η έκδοση %1$s από %2$s διαγράφτηκε.

en: Version %1$s was created, tracking for %2$s is active.
el: Η έκδοση %1$s δημιουργήθηκε, η παρακολούθηση του %2$s ενεργοποιήθηκε.

en: A 1-byte integer, signed range is -128 to 127, unsigned range is 0 to 255
el: Ένας ακέραιος 1-byte, εύρος με πρόσημο είναι -128 έως 127, εύρος χωρίς πρόσημο είναι 0 έως 255

en: A 2-byte integer, signed range is -32,768 to 32,767, unsigned range is 0 to 65,535
el: Ένας ακέραιος 2-byte, εύρος με πρόσημο είναι -32.768 έως 32.767, εύρος χωρίς πρόσημο είναι 0 έως 65.535

en: A 3-byte integer, signed range is -8,388,608 to 8,388,607, unsigned range is 0 to 16,777,215
el: Ένας ακέραιος 3-byte, εύρος με πρόσημο είναι -8.388.608 έως 8.388.607, εύρος χωρίς πρόσημο είναι 0 έως 16.777.215

en: A 4-byte integer, signed range is -2,147,483,648 to 2,147,483,647, unsigned range is 0 to 4,294,967,295
el: Ένας ακέραιος 4-byte, εύρος με πρόσημο είναι -2.147.483.648 έως 2.147.483.647, εύρος χωρίς πρόσημο είναι 0 έως 4.294.967.295

en: An 8-byte integer, signed range is -9,223,372,036,854,775,808 to 9,223,372,036,854,775,807, unsigned range is 0 to 18,446,744,073,709,551,615
el: Ένας ακέραιος 8-byte, εύρος με πρόσημο είναι -9.223.372.036.854.775.808 έως 9.223.372.036.854.775.807, εύρος χωρίς πρόσημο είναι 0 έως 18.446.744.073.709.551.615

en: A fixed-point number (M, D) - the maximum number of digits (M) is 65 (default 10), the maximum number of decimals (D) is 30 (default 0)
el: Ένας αριθμός σταθερής υποδιαστολής (Μ,Δ) - ο μέγιστος αριθμός ψηφίων (Μ) είναι 65 (προεπιλογή 10), ο μέγιστος αριθμός δεκαδικών είναι (Δ) είναι 30 (προεπιλογή 0)

en: A small floating-point number, allowable values are -3.402823466E+38 to -1.175494351E-38, 0, and 1.175494351E-38 to 3.402823466E+38
el: Ένας μικρός αριθμός κινητής υποδιαστολής, επιτρεπτές τιμές είναι -3.402823466E+38 έως -1.175494351E-38, 0, και 1.175494351E-38 έως 3.402823466E+38

en: A double-precision floating-point number, allowable values are -1.7976931348623157E+308 to -2.2250738585072014E-308, 0, and 2.2250738585072014E-308 to 1.7976931348623157E+308
el: Ένας αριθμός κινητής υποδιαστολής διπλής ακρίβειας, επιτρεπτές τιμές είναι -1.7976931348623157E+308 έως -2.2250738585072014E-308, 0, και 2.2250738585072014E-308 έως 1.7976931348623157E+308

en: Synonym for DOUBLE (exception: in REAL_AS_FLOAT SQL mode it is a synonym for FLOAT)
el: Συνώνυμο για το DOUBLE (εξαίρεση: στην κατάσταση SQL REAL_AS_FLOAT είναι συνώνυμο με το FLOAT)

en: A bit-field type (M), storing M of bits per value (default is 1, maximum is 64)
el: Ένας τύπος πεδίου bit (M), αποθηκεύονται το πλήθος (M) των bits ανά τιμή (προεπιλογή είναι το 1, μέγιστο είναι το 64)

en: A synonym for TINYINT(1), a value of zero is considered false, nonzero values are considered true
el: Ένα συνώνυμο για το TINYINT(1), μια μηδενική τιμή θεωρείτε λάθος, μη μηδενικές τιμές θεωρούνται σωστές

en: An alias for BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE
el: Μια ετικέτα για το BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE

en: A date, supported range is %1$s to %2$s
el: Μια ημερομηνία, υποστηριζόμενο εύρος είναι από %1$s έως %2$s

en: A date and time combination, supported range is %1$s to %2$s
el: Ένας συνδυασμός ημερομηνίας και ώρας, υποστηριζόμενο εύρος είναι από %1$s έως %2$s

en: A timestamp, range is 1970-01-01 00:00:01 UTC to 2038-01-09 03:14:07 UTC, stored as the number of seconds since the epoch (1970-01-01 00:00:00 UTC)
el: Μια χρονοσφραγίδα, εύρος από 1970-01-01 00:00:01 UTC έως 2038-01-09 03:14:07 UTC, αποπθηκεύεται ως ο αριθμός των δευτερολέπτων από την αρχή (1970-01-01 00:00:00 UTC)

en: A time, range is %1$s to %2$s
el: Ένας χρόνος, εύρος είναι από %1$s έως %2$s

en: A year in four-digit (4, default) or two-digit (2) format, the allowable values are 70 (1970) to 69 (2069) or 1901 to 2155 and 0000
el: Το έτος με τέσσερα ψηφία (4, προεπιλογή) ή μορφή 2 ψηφίων (2), οι επιτρεπτές τιμές είναι 70 (1970) έως 69 (2069) ή 1901 έως 2155 και 0000

en: A fixed-length (0-255, default 1) string that is always right-padded with spaces to the specified length when stored
el: Ένα κείμενο σταθερού μήκους (0-255, προεπιλογή 1) που είναι πάντα δεξιά στοιχισμένο με κενά στο ορισμένο μήκος όταν αποθηεκύεται

en: A variable-length (%s) string, the effective maximum length is subject to the maximum row size
el: Ένα κείμενο μεταβλητού μήκους (%s), το δραστικό μέγιστο μήκος είναι σχετικό με το μέγιστο μέγεθος της εγγραφής

en: A TEXT column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) characters, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value in bytes
el: Μια στήλη TEXT με μέγιστο μήκος 255 (2⁸ - 1) χαρακτήρες, αποθηκεύεται με πρόθεμα 1-byte δείχνοντας το μήκος της τιμής σε bytes

en: A TEXT column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) characters, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value in bytes
el: Μια στήλη TEXT με μέγιστο μήκος 65.535 (2¹⁶ - 1) χαρακτήρες, αποθηκεύεται με πρόθεμα 2-byte δείχνοντας το μήκος της τιμής σε bytes

en: A TEXT column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) characters, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value in bytes
el: Μια στήλη TEXT με μέγιστο μήκος 16.777.215 (2²⁴ - 1) χαρακτήρες, αποθηκεύεται με πρόθεμα 3-byte δείχνοντας το μήκος της τιμής σε bytes

en: A TEXT column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) characters, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value in bytes
el: Μια στήλη TEXT με μέγιστο μήκος 4.294.967.295 ή 4GB (2³² - 1) χαρακτήρες, αποθηκεύεται με πρόθεμα 4-byte δείχνοντας το μήκος της τιμής σε bytes

en: Similar to the CHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
el: Παρόμοιο με τον τύπο CHAR, αλλά αποθηκεύει τα κείμενα δυαδικού byte παρά τα κείμενα με μη δυαδικούς χαρακτήρες

en: Similar to the VARCHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
el: Παρόμοιο με τον τύπο VARCHAR, αλλά αποθηκεύει τα κείμενα δυαδικού byte παρά τα κείμενα με μη δυαδικούς χαρακτήρες

en: A BLOB column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) bytes, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value
el: Μια στήλη BLOB με μέγιστο μήκος 255 (2⁸ - 1) bytes, αποθηκεύεται με πρόθεμα 2-byte δείχνοντας το μήκος της τιμής σε bytes

en: A BLOB column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) bytes, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value
el: Μια στήλη BLOB με μέγιστο μήκος 16.777.215 (2²⁴ - 1) χαρακτήρες, αποθηκεύεται με πρόθεμα 3-byte δείχνοντας το μήκος της τιμής σε bytes

en: A BLOB column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) bytes, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value
el: Μια στήλη BLOB με μέγιστο μήκος 65.535 (2¹⁶ - 1) χαρακτήρες, αποθηκεύεται με πρόθεμα 2-byte δείχνοντας το μήκος της τιμής σε bytes

en: A BLOB column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) bytes, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value
el: Μια στήλη BLOB με μέγιστο μήκος 4.294.967.295 ή 4GB (2³² - 1) χαρακτήρες, αποθηκεύεται με πρόθεμα 4-byte δείχνοντας το μήκος της τιμής σε bytes

en: An enumeration, chosen from the list of up to 65,535 values or the special '' error value
el: Μια απαρίθμηση, η οποία έχει επιλεγεί από τη λίστα των έως και 65.535 τιμές ή τις ειδικές " τιμή σφάλματος

en: A single value chosen from a set of up to 64 members
el: Μία μόνο τιμή που επιλέγεται από ένα σύνολο έως και 64 μέλη

en: A type that can store a geometry of any type
el: Ένας τύπος που μπορεί να αποθηκεύσει μια γεωμετρία οποιουδήποτε τύπου

en: A point in 2-dimensional space
el: Ένα σημείο σε δισδιάστατο χώρο

en: A curve with linear interpolation between points
el: Μια καμπύλη με γραμμική παρεμβολή μεταξύ σημείων

en: A polygon
el: Ένα πολύγωνο

en: A collection of points
el: Μια συλλογή από σημεία

en: A collection of curves with linear interpolation between points
el: Μια συλλογή καμπυλών με γραμμική παρεμβολή μεταξύ σημείων

en: A collection of polygons
el: Μια συλλογή πολυγώνων

en: A collection of geometry objects of any type
el: Μια συλλογή γεωμετρικών αντικειμένων οποιουδήποτε τύπου

en: Stores and enables efficient access to data in JSON (JavaScript Object Notation) documents
el: Αποθηκεύει και ενεργοποιεί επαρκή πρόσβαση σε δεδομένα σε έγγραφα JSON (JavaScript Object Notation)

[ctx: numeric types]
en: Numeric
el: Αριθμητικό

[ctx: date and time types]
en: Date and time
el: Ημερομηνία και ώρα

[ctx: spatial types]
en: Spatial
el: Χωρική

en: Taking you to the target site.
el: Μεταφέροντάς σας στη σελίδα προορισμού.

en: The profile has been updated.
el: Τα στοιχεία ανανεώθηκαν.

en: Password is too long!
el: Ο κωδικός πρόσβασης είναι πολύ μεγάλος!

en: Could not save configuration
el: Αδύνατη η αποθήκευση ρυθμίσεων

en: Max: %s%s
el: Μέγιστο μέγεθος: %s%s

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for January
en: Jan
el: Ιαν

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for February
en: Feb
el: Φεβ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for March
en: Mar
el: Μαρ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for April
en: Apr
el: Απρ

[ctx: Short month name]
note: l10n: Short month name
en: May
el: Μάη

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for June
en: Jun
el: Ιουν

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for July
en: Jul
el: Ιουλ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for August
en: Aug
el: Αυγ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for September
en: Sep
el: Σεπ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for October
en: Oct
el: Οκτ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for November
en: Nov
el: Νοε

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for December
en: Dec
el: Δεκ

[ctx: Short week day name for Sunday]
note: l10n: Short week day name for Sunday
en: Sun
el: Κυρ

note: l10n: Short week day name for Monday
en: Mon
el: Δευ

note: l10n: Short week day name for Tuesday
en: Tue
el: Τρί

note: l10n: Short week day name for Wednesday
en: Wed
el: Τετ

note: l10n: Short week day name for Thursday
en: Thu
el: Πέμ

note: l10n: Short week day name for Friday
en: Fri
el: Παρ

note: l10n: Short week day name for Saturday
en: Sat
el: Σάβ

[ctx: AM/PM indication in time]
en: PM
el: μ.μ.

[ctx: AM/PM indication in time]
en: AM
el: π.μ.

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
el: %s μέρες, %s ώρες, %s λεπτά %s δευτερόλεπτα

en: Users
el: Χρήστες

en: Sort
el: Ταξινόμηση

en: Error in ZIP archive:
el: Σφάλμα στο συμπιεσμένο αρχείο ZIP:

en: No files found inside ZIP archive!
el: Δεν βρέθηκαν αρχεία στο συμπιεσμένο αρχείο ZIP!

en: Icons
el: Εικονίδια

en: Text
el: Κείμενο

en: Both
el: Και τα δύο

en: Nowhere
el: Πουθενά

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Click
el: Πάτημα

en: Double click
el: Διπλό πάτημα

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένη

en: key
el: κλειδί

en: display column
el: προβολή στήλης

en: Welcome
el: Καλωσήρθατε

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Closed
el: Κλεισμένο

en: Monday
el: Δευτέρα

en: Tuesday
el: Τρίτη

en: Wednesday
el: Τετάρτη

en: Thursday
el: Πέμπτη

en: Friday
el: Παρασκευή

en: Saturday
el: Σάββατο

en: Sunday
el: Κυριακή

en: Ask before sending error reports
el: Ερώτηση πριν την αποστολή αναφορών σφάλματος

en: Always send error reports
el: Πάντα αποστολή αναφορών σφάλματος

en: Never send error reports
el: Ποτέ αποστολή αναφορών σφάλματος

en: Server default
el: Προεπιλογή διακομιστή

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Quick - display only the minimal options to configure
el: Γρήγορο - προβολή μονό των ελάχιστων επιλογών για ρύθμιση

en: Custom - display all possible options to configure
el: Προσαρμογή - προβολή όλων των πιθανών επιλογών για ρύθμιση

en: Custom - like above, but without the quick/custom choice
el: Προσαρμογή - όπως παραπάνω αλλά χωρίς την επιλογή γρήγορου/προσαρμοσμένου

en: complete inserts
el: πλήρεις εντολές Insert

en: extended inserts
el: εκτεταμένες εντολές Insert

en: both of the above
el: αμφότερα τα παραπάνω

en: neither of the above
el: κανένα από τα παραπάνω

en: Configuration already exists, setup is disabled!
el: Η ρύθμιση υπάρχει ήδη, η εγκατάσταση είναι απενεργοποιημένη!

en: Wrong data
el: Εσφαλμένα δεδομένα

en: Wrong data or no validation for %s
el: Εσφαλμένα δεδομένα ή καμιά πιστοποίηση για %s

en: Edit ENUM/SET values
el: Επεξεργασία τιμών ENUM/SET

[ctx: for default]
en: None
el: Καμία

en: As defined:
el: Όπως ορίστηκε:

en: You don't have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details
el: Δεν έχετε αρκετά δικαιώματα για εκτέλεση αυτής της λειτουργίας. Δείτε την τεκμηρίωση για περισσότερες λεπτομέρειες

en: Unique
el: Μοναδικό

en: Fulltext
el: Πλήρες κείμενο

en: Spatial
el: Χωρική

en: Expression
el: Έκφραση

en: first
el: πρώτη

en: after %s
el: μετά το %s

en: Table name
el: Ονομασία πίνακα

en: Add
el: Προσθήκη

en: column(s)
el: στήλη(ες)

en: Collation:
el: Σύνθεση:

en: Storage Engine:
el: Μηχανή αποθήκευσης:

en: Connection:
el: Σύνδεση:

en: PARTITION definition:
el: Ορισμός PARTITION:

en: Referenced by %s.
el: Αναφέρεται από %s.

en: Is a foreign key.
el: Είναι ένα foreign key.

en: Pick from Central Columns
el: Επιλογή από τις Κεντρικές Στήλες

en: Partition by:
el: Κατάτμηση κατά:

en: Expression or column list
el: Έκφραση ή λίστα στηλών

en: Partitions:
el: Κατατμήσεις:

en: Subpartition by:
el: Υπόκατάτμηση κατά:

en: Subpartitions:
el: Υποκατατμήσεις:

en: Partition
el: Κατάτμηση

en: Values
el: Τιμές

en: Subpartition
el: Υποκατάτμηση

en: Engine
el: Μηχανή

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Data directory
el: Φάκελος δεδομένων

en: Index directory
el: Φάκελος ευρετηρίου

en: Max rows
el: Μέγιστες εγγραφές

en: Min rows
el: Ελάχιστες εγγραφές

en: Table space
el: Χώρος πίνακα

en: Node group
el: Κόμβος ομάδας

en: Length/Values
el: Μήκος/Τιμές*

en: If column type is "enum" or "set", please enter the values using this format: 'a','b','c'…<br>If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
el: Αν ο τύπος του πεδίου είναι «enum» ή «set», παρακαλώ εισάγετε τις τιμές χρησιμοποιώντας την εξής μορφή: 'α','β','γ'…<br>Αν χρειάζεται να εισάγετε την ανάποδη κάθετο («\») ή απλά εισαγωγικά («'»), προθέστε τα με ανάποδη κάθετο στην αρχή (για παράδειγμα '\\χψω' ή 'α\'β').

en: For default values, please enter just a single value, without backslash escaping or quotes, using this format: a
el: Για προκαθορισμένες τιμές, παρακαλώ εισάγετε μία τιμή, χωρίς χαρακτήρες διαφυγής ή εισαγωγικά, χρησιμοποιώντας τη μορφή: a

en: Collation
el: Σύνθεση

en: Adjust privileges
el: Προσαρμογή δικαιωμάτων

en: Virtuality
el: Εικονικά

en: Move column
el: Απομάκρυνση στήλης

en: List of available transformations and their options
el: Κατάλογος διαθέσιμων μετατροπών και οι επιλογές τους

en: Browser display transformation
el: Μετατροπή προβολής περιηγητή

en: Browser display transformation options
el: Επιλογές μετατροπής προβολής περιηγητή

en: Please enter the values for transformation options using this format: 'a', 100, b,'c'…<br>If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
el: Παρακαλώ εισάγετε τις τιμές για τη μετατροπή χρησιμοποιώντας τη μορφή: 'α', 100, β,'γ'…<br>Εάν χρειαστεί να χρησιμοποιήσετε ανάποδη κάθετο («\») ή μονά εισαγωγικά («'») στις τιμές, βάλτε ως πρόθεμα ανάποδη κάθετο (παράδειγμα '\\χψω' ή 'α\'β').

en: Input transformation
el: Μετατροπή εισαγωγής

en: Input transformation options
el: Επιλογές μετατροπής εισαγωγής

en: This setting is disabled, it will not be applied to your configuration.
el: Αυτή η ρύθμιση είναι απενεργοποιημένη και δεν θα εφαρμοστεί στις ρυθμίσεις σας.

en: Set value: %s
el: Ορισμός τιμής: %s

en: Restore default value
el: Επαναφορά προεπιλεγμένης τιμής

en: Allow users to customize this value
el: Επιτρέπεται στους χρήστες να προσαρμόσουν αυτή την τιμή

en: Collapse
el: Σύμπτηξη

en: Expand
el: Ανάπτυξη

en: Requery
el: Επανερώτημα

en: Clear
el: Καθάρισμα

en: History
el: Ιστορικό

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: Press Ctrl+Enter to execute query
el: Πατήστε Ctrl+Enter για εκτέλεση του ερωτήματος

en: Press Enter to execute query
el: Πατήστε Enter για εκτέλεση του ερωτήματος

en: Explain
el: Εξήγηση

en: Bookmark
el: Σελιδοδείκτης

en: Query failed
el: Το ερώτημα απέτυχε

en: Queried time
el: Χρόνος ερωτήματος

en: During current session
el: Κατά την τρέχουσα συνεδρία

en: ascending
el: αύξουσα

en: descending
el: φθίνουσα

en: Order:
el: Ταξινόμηση:

en: Count
el: Μέτρηση

en: Execution order
el: Σειρά εκτέλεσης

en: Time taken
el: Χρόνος που παρήλθε

en: Order by:
el: Ταξινόμηση κατά:

en: Ungroup queries
el: Αποομαδοποίηση ερωτημάτων

en: Show trace
el: Προβολή ίχνους

en: Hide trace
el: Απόκρυψη ίχνους

en: Add bookmark
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη

en: Label
el: Ετικέτα

en: Target database
el: Βάση δεδομένων προορισμού

en: Share this bookmark
el: Κοινή χρήση αυτού του σελιδοδείκτη

en: Set default
el: Ορισμός προεπιλογής

en: Create version %1$s of %2$s
el: Δημιουργία έκδοσης %1$s του %2$s

en: Create version %1$s
el: Δημιουργία έκδοσης %1$s

en: Track these data definition statements:
el: Παρακολούθηση αυτών των δηλώσεων ορισμού δεδομένων:

en: Track these data manipulation statements:
el: Παρακολούθηση αυτών των δηλώσεων χειρισμού δεδομένων:

en: Create version
el: Δημιουργία έκδοσης

en: Add new column
el: Προσθήκη νέας στήλης

en: Attribute
el: Χαρακτηριστικό

en: A_I
el: Α/Α

en: Filter rows
el: Φιλτράρισμα εγγραφών

en: Search this table
el: Αναζήτηση σε αυτόν τον πίνακα

en: Add column
el: Προσθήκη στήλης

en: Select a table
el: Επιλογή ενός πίνακα

en: Select a column.
el: Επιλογή μιας στήλης.

en: Click to sort.
el: Πατήστε για ταξινόμηση.

en: Action
el: Ενέργεια

en: Number of columns
el: Αριθμός στηλών

en: Create
el: Δημιουργία

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Packed
el: Συμπιεσμένο

en: Cardinality
el: Μοναδικότητα

en: No index defined!
el: Δεν ορίστηκε ευρετήριο!

en: Select all
el: Επιλογή όλων

en: Show/hide columns
el: Εμφάνιση/απόκρυψη στηλών

en: See table structure
el: Προβολή δομής πίνακα

en: Add an option for column "%s".
el: Προσθήκη επιλογής για τη στήλη «%s».

en: Page to open
el: Σελίδα για άνοιγμα

en: Page to delete
el: Σελίδα για διαγραφή

en: Show/Hide tables list
el: Εμφάνιση/Απόκρυψη λίστας πινάκων

en: View in fullscreen
el: Προβολή σε πλήρη οθόνη

en: Exit fullscreen
el: Έξοδος από πλήρη οθόνη

en: New page
el: Νέα σελίδα

en: Delete pages
el: Διαγραφή σελίδων

en: Create table
el: Δημιουργία πίνακα

en: Create relationship
el: Δημιουργία συσχέτισης

en: Reload
el: Επαναφόρτωση

en: Help
el: Βοήθεια

en: Angular links
el: Γωνιακοί σύνδεσμοι

en: Direct links
el: Άμεσοι σύνδεσμοι

en: Snap to grid
el: Συγκράτηση στο πλέγμα

en: Small/Big All
el: Όλα Μικρά/Μεγάλα

en: Toggle small/big
el: Εναλλαγή μικρά/μεγάλα

en: Toggle relationship lines
el: Εναλλαγή γραμμών συσχέτισης

en: Export schema
el: Εξαγωγή σχήματος

en: Build Query
el: Δημιουργία ερωτήματος

en: Move Menu
el: Μενου μετακίνησης

en: Pin text
el: Καρφίτσωμα κειμένου

en: Hide/Show all
el: Απόκρυψη/Προβολή όλων

en: Hide/Show tables with no relationship
el: Απόκρυψη/Εμφάνιση πινάκων χωρίς συσχέτιση

en: Number of tables:
el: Αριθμός πινάκων:

en: Delete relationship
el: Διαγραφή συσχέτισης

en: Relationship operator
el: Λειτουργός συσχέτισης

en: Except
el: Εξαίρεση

en: Value
el: Τιμή

en: subquery
el: υποερώτημα

en: Rename to
el: Μετονομασία σε

en: New name
el: Νέο όνομα

en: Aggregate
el: Άθροιση

en: Operator
el: Τελεστής

en: Active options
el: Ενεργές επιλογές

en: Save to selected page
el: Αποθήκευση στην επιλεγμένη σελίδα

en: Create a page and save to it
el: Δημιουργία μιας σελίδας και αποθήκευση σε αυτή

en: New page name
el: Νέο όνομα σελίδα

en: Select page
el: Επιλογή σελίδας

en: Select Export Relational Type
el: Επιλογή Τύπου Συσχέτισης Εξαγωγής

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Event name
el: Όνομα συμβάντος

en: Event type
el: Τύπος συμβάντος

en: Change to %s
el: Αλλαγή σε %s

en: Execute at
el: Εκτέλεση σε

en: Execute every
el: Εκτέλεση κάθε

[ctx: Start of recurring event]
en: Start
el: Έναρξη

[ctx: End of recurring event]
en: End
el: Λήξη

en: On completion preserve
el: Διατήρηση με την ολοκλήρωση

en: Definer
el: Προσδιοριστής

en: Check all
el: Επιλογή όλων

en: There are no events to display.
el: Δεν υπάρχουν συμβάντα για εμφάνιση.

en: Event scheduler status
el: Κατάσταση προγραμματισμού συμβάντων

en: Click to toggle
el: Πατήστε για εναλλαγή

en: ON
el: ΕΝΕΡΓΟ

en: OFF
el: ΑΝΕΝΕΡΓΟ

en: Exporting tables from "%s" database
el: Εξαγωγή πινάκων από τη βάση δεδομένων «%s»

en: Importing into the database "%s"
el: Εισαγωγή στη βάση δεδομένων «%s»

en: Query window
el: Παράθυρο ερωτήματος

en: select table
el: επιλογή πίνακα

en: select column
el: επιλογή στήλης

en: Table alias
el: Ψευδώνυμα πίνακα

en: Column alias
el: Ψευδώνυμα στήλης

en: Use this column in criteria
el: Χρήση αυτής της στήλης στα κριτήρια

en: criteria
el: κριτήρια

en: Add as
el: Προσθήκη ως

en: Another column
el: Άλλης στήλης

en: Enter criteria as free text
el: Εισαγωγή κριτηρίων ως ελεύθερο κείμενο

en: Remove this column
el: Απομάκρυνση αυτής της στήλης

en: + Add column
el: + Προσθήκη στήλης

en: Update query
el: Ενημέρωση ερωτήματος

en: Database comment
el: Σχόλιο βάσης δεδομένων

en: Rename database to
el: Μετονομασία βάσης δεδομένων σε

en: New database name
el: Νέο όνομα βάσης δεδομένων

en: Remove database
el: Μετακίνηση βάσης δεδομένων σε

en: Database %s has been dropped.
el: Η βάση δεδομένων %s διεγράφη.

en: Drop the database (DROP)
el: Διαγραφή της βάση δεδομένων (DROP)

en: Copy database to
el: Αντιγραφή βάσης δεδομένων σε

en: CREATE DATABASE before copying
el: CREATE DATABASE πριν την αντιγραφή

en: Add constraints
el: Προσθήκη περιορισμών

en: Switch to copied database
el: Αλλαγή στο αντίγραφο της βάσης δεδομένων

en: Users having access to "%s"
el: Χρήστες με πρόσβαση στη βάση «%s»

en: User name
el: Όνομα χρήστη

en: Host name
el: Όνομασία φιλοξενητή

en: Grant
el: Χορήγηση

en: Any
el: Οποιοδήποτε

en: global
el: γενικός

en: database-specific
el: σχετιζόμενος με βάση δεδομένων

en: wildcard
el: μπαλαντέρ

en: routine
el: ρουτίνα

en: With selected:
el: Με τους επιλεγμένους:

[ctx: Create new user]
en: New
el: Νέος

en: Add user account
el: Προσθήκη λογαριασμού χρήστη

en: Switch to %svisual builder%s
el: Αλλαγή στον %sεικονικός μάστορας%s

en: You have to choose at least one column to display!
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον μία στήλη για εμφάνιση!

en: Ins:
el: Προσθήκη:

en: Del:
el: Διαγραφή:

en: Column:
el: Στήλη:

en: Alias:
el: Ετικέτα:

en: Show:
el: Εμφάνιση:

en: Sort:
el: Ταξινόμηση:

en: Sort order:
el: Κατεύθυνση ταξινόμησης:

en: Criteria:
el: Κριτήρια:

en: Modify:
el: Τροποποίηση:

en: SQL query on database <b>%s</b>:
el: Εντολή SQL στη βάση δεδομένων <b>%s</b>:

en: Routine name
el: Όνομα ρουτίνας

en: Parameters
el: Παράμετροι

en: Direction
el: Κατεύθυνση

en: Add parameter
el: Προσθήκη παραμέτρου

en: Remove last parameter
el: Μετακίνηση τελευταίας παραμέτρου

en: Return type
el: Τύπος επιστροφής

en: Return length/values
el: Επιστροφή μήκους/τιμών

en: Return options
el: Επιλογές επιστροφής

en: Charset
el: Σύνολο χαρακτήρων

en: Is deterministic
el: Είναι προσδιοριστικό

en: Security type
el: Τύπος ασφάλειας

en: SQL data access
el: Πρόσβαση δεδομένων SQL

en: Routine parameters
el: Παράμετροι ρουτίνας

en: There are no routines to display.
el: Δεν υπάρχουν ρουτίνες για εμφάνιση.

en: Returns
el: Επιστροφές

en: ENUM/SET editor
el: Επεξεργαστής ENUM/SET

en: Execute
el: Εκτέλεση

en: Search in database
el: Αναζήτηση στη βάση δεδομένων

en: Words or values to search for (wildcard: "%"):
el: Λέξεις ή τιμές για αναζήτηση (μπαλαντέρ: «%»):

en: Find:
el: Έυρεση:

en: Words are separated by a space character (" ").
el: Οι λέξεις χωρίζονται από τον χαρακτήρα διαστήματος (« »).

en: Inside tables:
el: Μέσα στους πίνακες:

en: Unselect all
el: Αποεπιλογή όλων

en: Inside column:
el: Εσωτερικό πεδίο:

en: %1$s match in <strong>%2$s</strong> | %1$s matches in <strong>%2$s</strong>
el[0]: %1$s αποτέλεσμα στο <strong>%2$s</strong>
el[1]: %1$s αποτελέσματα στο <strong>%2$s</strong>

en: <strong>Total:</strong> <em>%count%</em> match | <strong>Total:</strong> <em>%count%</em> matches
el[0]: <strong>Σύνολο:</strong> <em>%count%</em> αποτέλεσμα
el[1]: <strong>Σύνολο:</strong> <em>%count%</em> αποτελέσματα

en: Add prefix
el: Προσθήκη προθέματος

en: %s table | %s tables
el[0]: %s πίνακας
el[1]: %s πίνακες

en: Sum
el: Σύνολο

en: Continue
el: Συνέχεια

en: From
el: Από

en: To
el: Προς

en: Check tables having overhead
el: Επιλογή πινάκων με περίσσεια

en: Copy table
el: Αντιγραφή πίνακα

en: Show create
el: Εμφάνιση δημιουργίας

en: Delete data or table
el: Διαγραφή δεδομένων ή πίνακα

en: Empty
el: Άδειασμα

en: Table maintenance
el: Συντήρηση πίνακα

en: Analyze table
el: Ανάλυση πίνακα

en: Check table
el: Έλεγχος πίνακα

en: Checksum table
el: Πίνακας αθροίσματος ελέγχου

en: Optimize table
el: Βελτιστοποίηση πίνακα

en: Repair table
el: Επιδιόρθωση πίνακα

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Add prefix to table
el: Προσθήκη προθέματος στον πίνακα

en: Replace table prefix
el: Αντικατάσταση προθέματος πίνακα

en: Add columns to central list
el: Προσθήκη στηλών στη κεντρική λίστα

en: Remove columns from central list
el: Απομάκρυνση στηλών από την κεντρική λίστα

en: Make consistent with central list
el: Συνέπεια με την κεντρική λίστα

en: Are you sure?
el: Σίγουρα;

en: This action may change some of the columns definition.[br]Are you sure you want to continue?
el: Αυτή η ενέργεια ίσως αλλάξει ορισμένους από τους ορισμούς στηλών.[br]Θέλετε σίγουρα να συνεχίσετε;

en: Add AUTO INCREMENT value
el: Προσθήκη τιμής AUTO INCREMENT

en: Do you really want to execute the following query?
el: Θέλετε να εκτελέσετε το ακόλουθο ερώτημα;

en: Remove from Favorites
el: Απομάκρυνση από τα Αγαπημένα

en: Add to Favorites
el: Προσθήκη στα Αγαπημένα

en: Showing create queries
el: Εμφάνιση ερωτημάτων δημιουργίας

en: Create view
el: Δημιουργία προβολής

en: Not replicated
el: Χωρίς αναπαραγωγή

en: Replicated
el: Αναπαραγμένο

en: in use
el: σε χρήση

en: May be approximate. Click on the number to get the exact count. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
el: Ίσως είναι κατά προσέγγιση. Πατείστε στον αριθμό για να λάβετε το ακριβές ποσό. Δείτε τις [doc@faq3-11]ΣΑΕ 3.11[/doc].

en: Size
el: Μέγεθος

en: Creation
el: Δημιουργία

en: Last update
el: Τελευταία ενημέρωση

en: Last check
el: Tελευταίος έλεγχος

en: Tracking is active.
el: Η παρακολούθηση είναι ενεργοποιημένη.

en: Tracking is not active.
el: Η παρακολούθηση δεν είναι ενεργοποιημένη.

en: Tracked tables
el: Παρακολουθούμενοι πίνακες

en: Last version
el: Τελευταία έκδοση

en: Created
el: Δημιουργήθηκε

en: Updated
el: Ενημερώθηκε

en: active
el: ενεργή

en: not active
el: μη ενεργή

en: Delete tracking
el: Διαγραφή παρακολούθησης

en: Versions
el: Εκδόσεις

en: Untracked tables
el: Μη παρακολουθούμενοι πίνακες

en: Track table
el: Προβολή παρακολούθησης πίνακα

en: Trigger name
el: Όνομα ενέργειας

[ctx: Trigger action time]
en: Time
el: Χρόνος

en: There are no triggers to display.
el: Δεν υπάρχουν ενέργειες για εμφάνιση.

en: Save edited data
el: Αποθήκευση επεξεργασμένων δεδομένων

en: Restore column order
el: Επαναφορά κατανομής στηλών

en: Number of rows:
el: Αριθμός εγγραφών:

en: All
el: Όλα

en: Relational key
el: Κλειδί συσχέτισης

en: Display column for relationships
el: Προβολή στήλης για σχέσεις

en: Show binary contents
el: Εμφάνιση δυαδικών περιεχομένων

en: Show BLOB contents
el: Εμφάνιση περιεχομένων BLOB

en: Hide browser transformation
el: Απόκρυψη μετατροπής περιηγητή

en: Well Known Text
el: Καλά Γνωστό Κείμενο

en: Well Known Binary
el: Καλά Γνωστό Δυαδικό

en: Query results operations
el: Λειτουργίες αποτελεσμάτων ερωτήματος

en: Copy to clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Display chart
el: Εμφάνιση διαγράμματος

en: Visualize GIS data
el: Οπτικοποίηση δεδομένων GIS

[ctx: None encoding conversion]
en: None
el: Καμία

en: Convert to Kana
el: Μετατροπή σε Kana

en: This report automatically includes data about the error and information about relevant configuration settings. It will be sent to the phpMyAdmin team for debugging the error.
el: Αυτή η αναφορά περιλαμβάνει αυτόματα δεδομένα σχετικά με το σφάλμα και πληροφορίες σχετικά με επιλογές ρυθμίσεων. Θα αποσταλεί στην ομάδα του phpMyAdmin για την αντιμετώπιση του σφάλματος.

en: Can you tell us the steps leading to this error? It decisively helps in debugging:
el: Μπορείτε να μας πείτε τα βήματα που οδηγούν σε αυτό το σφάλμα; Βοηθάει αποτελεσματικά στην αντιμετώπιση των σφαλμάτων:

en: You may examine the data in the error report:
el: Μπορείτε να εξετάστε τα δεδομένα στην αναφορά σφάλματος:

en: Submit error report
el: Υποβολή αναφοράς σφάλματος

en: Send error report
el: Αποστολή αναφορών σφάλματος

en: Select a template
el: Επιλογή ενός προτύπου

en: Export templates:
el: Εξαγωγή προτύπων:

en: New template:
el: Νέο πρότυπο:

en: Template name
el: Ονομασία προτύπου

en: Existing templates:
el: Υπάρχοντα πρότυπα:

en: Template:
el: Πρότυπο:

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Export method:
el: Μέθοδος εξαγωγής:

en: Quick - display only the minimal options
el: Γρήγορο - προβολή μονό των ελάχιστων επιλογών

en: Custom - display all possible options
el: Προσαρμογή - προβολή όλων των πιθανών επιλογών

en: Rows:
el: Εγγραφές:

en: Dump all rows
el: Μετατροπή όλων των γραμμών

en: Dump some row(s)
el: Μετατροπή εγγραφής(ών)

en: Row to begin at:
el: Η εγγραφή θα ξεκινάει στο:

en: Output:
el: Εξαγόμενο:

en: Save on server in the directory <strong>%s</strong>
el: Αποθήκευση στον διακομιστή στον κατάλογο <strong>%s</strong>

en: Rename exported databases/tables/columns
el: Μετονομασία εξαγόμενων βάσεων δεδομένων/πινάκων/στηλών

en: Defined aliases
el: Ορισμένες ετικέτες

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Define new aliases
el: Ορισμός νεών ετικετών

en: Select database:
el: Επιλογή βάσης δεδομένων:

en: Select table:
el: Επιλογή πίνακα:

en: New table name
el: Νέο όνομα πίνακα

en: Select column:
el: Επιλογή στήλης:

en: New column name
el: Νέο ονόμα στήλης

en: Use %s statement
el: Χρήση δήλωσης %s

en: View output as text
el: Προβολή εξαγόμενου ως κείμενο

en: Save output to a file
el: Αποθήκευση εξαγόμενου σε αρχείο

en: File name template:
el: Πρότυπο ονόματος αρχείου:

en: Character set of the file:
el: Σύνολο χαρακτήρων του αρχείου:

en: Compression:
el: Συμπίεση:

en: zipped
el: συμπίεση «zip»

en: gzipped
el: συμπίεση «gzip»

en: Export databases as separate files
el: Εξαγωγή βάσεων δεδομένων ως χωριστά αρχεία

en: Export tables as separate files
el: Εξαγωγή πινάκων ως χωριστά αρχεία

en: Format-specific options:
el: Επιλογές ορισμένης μορφής:

en: Encoding Conversion:
el: Μετατροπή κωδικοποίησης:

en: Filters
el: Φίλτρα

en: Containing the word:
el: Να περιλαμβάνει τη λέξη:

en: Open new phpMyAdmin window
el: Άνοιγμα νέου παραθύρου phpMyAdmin

en: phpMyAdmin Demo Server
el: Διακομιστής Δοκιμών phpMyAdmin

en: Currently running Git revision %1$s from the %2$s branch.
el: Τώρα τρέχει η έκδοση Git %1$s από τον κλάδο %2$s.

en: Git information missing!
el: Λείπουν οι πληροφορίες Git!

en: Value for the column "%s"
el: Τιμή για τη στήλη «%s»

en: Use OpenStreetMaps as Base Layer
el: Χρήση του OpenStreetMaps ως Βασικό Επίπεδο

en: Geometry %d:
el: Γεωμετρία %d:

en: Point:
el: Σημείο:

en: Linestring %d:
el: Κείμενο γραμμής %d:

en: Outer ring:
el: Εξωτερικός δακτύλιος:

en: Inner ring %d:
el: Εσωτερικός δακτύλιος %d:

en: Add a linestring
el: Προσθήκη κειμένου γραμμής

en: Polygon %d:
el: Πολύγωνο %d:

en: Add a polygon
el: Προσθήκη πολυγώνου

en: Add geometry
el: Προσθήκη γεωμετρίας

en: Output
el: Εξαγόμενο

en: Choose "GeomFromText" from the "Function" column and paste the string below into the "Value" field.
el: Επιλέξτε το «GeomFromText» από τη στήλη «Function» και επικολλήστε το παρακάτω κείμενο στο πεδίο «Value».

en: Javascript must be enabled past this point!
el: Από αυτό το σημείο πρέπει να έχετε ενεργοποιημένη την Javascript!

en: Click on the bar to scroll to top of page
el: Πατήστε στη γραμμή για να μεταβείτε στην κορυφή της σελίδας

en: Git revision:
el: Αναθεώρηση git:

en: no branch
el: κανένας κλάδος

en: You are using the demo server. You can do anything here, but please do not change root, debian-sys-maint and pma users. More information is available at %s.
el: Χρησιμοποιείτε τον διακομιστή δοκιμών. Εδώ μπορείτε να κάνετε ό,τι θέλετε, αλλά μην αλλάξετε τους χρήστες root, debian-sys-maint και pma. Περισσότερες πληροφορίες είναι διαθέσιμες στο %s.

en: General settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: More settings
el: Περισσότερες ρυθμίσεις

en: Appearance settings
el: Ρυθμίσεις εμφάνισης

en: Language
el: Γλώσσα

en: Theme
el: Θέμα

en: Database server
el: Διακομιστής βάσης δεδομένων

en: Server:
el: Διακομιστής:

en: Server type:
el: Τύπος διακομιστή:

en: Server connection:
el: Σύνδεση διακομιστή:

en: Protocol version:
el: Έκδοση πρωτοκόλλου:

en: User:
el: Χρήστης:

en: Server charset:
el: Κωδικοποιήση διακομιστή:

en: Web server
el: Διακομιστής ιστού

en: Database client version:
el: Έκδοση πελάτη βάσης δεδομένων:

en: PHP extension:
el: Επέκταση PHP:

en: PHP version:
el: Έκδοση PHP:

en: Show PHP information
el: Εμφάνιση πληροφοριών της PHP

en: Version information:
el: Πληροφορίες έκδοσης:

en: Official Homepage
el: Επίσημη σελίδα του phpMyAdmin

en: Contribute
el: Συνεισφορά

en: Get support
el: Υποστήριξη

en: List of changes
el: Λίστα αλλαγών

en: License
el: Άδεια

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Get more themes!
el: Λήψη περισσότερων θεμάτων!

note: l10n: Choose the theme button in the themes list modal
en: Take it
el: Πάρτε το

en: The file being uploaded is probably larger than the maximum allowed size or this is a known bug in webkit based (Safari, Google Chrome, Arora etc.) browsers.
el: Το αρχείο που είναι να ληφθεί είναι πιθανόν μεγαλύτερο από το επιτρεπτό ή αυτό είναι ένα γνωστό σφάλμα φυλλομετρητή (Safari, Google Chrome, Arora κλπ.).

en: %s of %s
el: %s από %s

en: %s/sec.
el: %s/δευτ.

en: About %MIN min. %SEC sec. remaining.
el: Απομένουν περίπου %MIN λεπτά %SEC δευτερόλεπτα.

en: About %SEC sec. remaining.
el: Απομένουν περίπου %SEC δευτερόλεπτα.

en: The file is being processed, please be patient.
el: Η εισαγωγή του αρχείου είναι σε εξέλιξη, υπομονή.

en: Uploading your import file…
el: Αποστολή του αρχείου εισαγωγής σας…

en: Please be patient, the file is being uploaded. Details about the upload are not available.
el: Υπομονή, το αρχείο αποστέλεται. Λεπτομέρειες για την αποστολή δεν είναι διαθέσιμες.

en: File to import:
el: Αρχείο για εισαγωγή:

en: File may be compressed (%s) or uncompressed.
el: Το αρχείο μπορεί να συμπιεστεί (%s) ή να αποσυμπιεστεί.

en: A compressed file's name must end in <strong>.[format].[compression]</strong>. Example: <strong>.sql.zip</strong>
el: Το όνομα του συμπιεσμένου αρχείου πρέπει να λήγει σε <strong>.[format].[compression]</strong>. Παράδειγμα: <strong>.sql.zip</strong>

en: Browse your computer:
el: Περιηγηθείτε στον υπολογιστή σας:

en: You may also drag and drop a file on any page.
el: Μπορείτε να σύρετε και να αφήσετε ένα αρχείο σε οποιαδήποτε σελίδα.

en: File uploads are not allowed on this server.
el: Οι αποστολές αρχείων δεν επιτρέπονται σε αυτό τον διακομιστή.

en: Partial import:
el: Μερική εισαγωγή:

en: Previous import timed out, after resubmitting will continue from position %d.
el: Η προηγούμενη εισαγωγή εξάντλησε το χρονικό όριο, μετά την επανυποβολή θα συνεχίσει από τη θέση %d.

en: Skip this number of queries (for SQL) starting from the first one:
el: Αγνόηση αυτού του αριθμού ερωτημάτων (για SQL) ξεκινόντας από το πρώτο:

en: The primary key has been dropped.
el: Το πρωτεύον κλειδί διεγράφη.

en: Index %s has been dropped.
el: Το ευρετήριο %s έχει διαγραφεί.

note: l10n: Next month. Display text for next month link in calendar
en: Next
el: Επόμενο

note: l10n: Display text for current month link in calendar
en: Today
el: Σήμερα

en: January
el: Ιανουαρίου

en: February
el: Φεβρουαρίου

en: March
el: Μαρτίου

en: April
el: Απριλίου

note: l10n: Short month name for May
en: May
el: Μαΐου

en: June
el: Ιουνίου

en: July
el: Ιουλίου

en: August
el: Αυγούστου

en: September
el: Σεπτεμβρίου

en: October
el: Οκτωβρίου

en: November
el: Νοεμβρίου

en: December
el: Δεκεμβρίου

note: l10n: Short week day name for Sunday
en: Sun
el: Κυρ

note: l10n: Minimal week day name for Sunday
en: Su
el: Κυ

note: l10n: Minimal week day name for Monday
en: Mo
el: Δε

note: l10n: Minimal week day name for Tuesday
en: Tu
el: Τρ

note: l10n: Minimal week day name for Wednesday
en: We
el: Τε

note: l10n: Minimal week day name for Thursday
en: Th
el: Πέ

note: l10n: Minimal week day name for Friday
en: Fr
el: Πα

note: l10n: Minimal week day name for Saturday
en: Sa
el: Σά

note: l10n: Column header for week of the year in calendar
en: Wk
el: Εβδ

en: Hour
el: Ώρα

en: Minute
el: Λεπτό

en: Second
el: Δευτερόλεπτο

en: This field is required
el: Αυτό το πεδίο είναι υποχρεωτικό

en: Please fix this field
el: Διορθώστε αυτό το πεδίο

en: Please enter a valid email address
el: Εισάγετε μια έγκυρή ηλεκτρονική διεύθυνση

en: Please enter a valid URL
el: Εισάγετε έναν έγκυρο URL

en: Please enter a valid date
el: Εισάγετε μια έγκυρη ημερομηνία

en: Please enter a valid date ( ISO )
el: Εισάγετε μια έγκυρη ημερομηνία (ISO)

en: Please enter a valid number
el: Εισάγετε έναν έγκυρο αριθμό

en: Please enter a valid credit card number
el: Εισάγετε έναν έγκυρο αριθμό πιστωτικής κάρτας

en: Please enter only digits
el: Εισάγετε μόνο ψηφία

en: Please enter the same value again
el: Εισάγετε την ίδια τιμή ξανά

en: Please enter no more than {0} characters
el: Εισάγετε όχι περισσότερους από {0} χαρακτήρες

en: Please enter at least {0} characters
el: Εισάγετε τουλάχιστον {0} χαρακτήρες

en: Please enter a value between {0} and {1} characters long
el: Εισάγετε μια τιμή μήκους μεταξύ {0} και {1} χαρακτήρες

en: Please enter a value between {0} and {1}
el: Εισάγετε εισάγετε μια τιμή μεταξύ {0} και {1}

en: Please enter a value less than or equal to {0}
el: Εισάγετε μια τιμή μικρότερη ή ίση με {0}

en: Please enter a value greater than or equal to {0}
el: Εισάγετε μια τιμή μεγαλύτερη ή ίση με {0}

en: Please enter a valid date or time
el: Εισάγετε μια έγκυρη ημερομηνία ή ώρα

en: Please enter a valid HEX input
el: Εισάγετε μια έγκυρη ΔΕΚΑΕΞΑΔΙΚΗ εισαγωγή

en: Log in
el: Σύνδεση

en: You can enter hostname/IP address and port separated by space.
el: Μπορείτε να εισάγετε όνομα διακομιστή/διεύθυνση ΙΡ και θύρα χωρισμένα με κενό.

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Please scan following QR code into the two-factor authentication app on your device and enter authentication code it generates.
el: Παρακαλώ σαρώστε τον ακόλουθο κώδικα QR μέσα στην εφαρμογή πιστοποίησης δύο-παραγόντων στη συσκευή σας και εισάγετε τον κώδικα πιστοποίησης που παράγει.

en: Authentication code:
el: Κώδικας πιστοποίησης:

en: Open the two-factor authentication app on your device to view your authentication code and verify your identity.
el: Ανοίξτε την εφαρμογή πιστοποίησης δύο-παραγόντων στη συσκευή σας για να προβάλετε τον κώδικα πιστοποίησης και να επαληθεύσετε την ταυτότητα σας.

en: The configured two factor authentication is not available, please install missing dependencies.
el: Η ρυθμισμένη πιστοποίηση δύο-παραγόντων δεν είναι διαθέσιμη, παρακαλώ εγκαταστήστε τις εξαρτήσεις που λείπουν.

en: Please connect your FIDO U2F device into your computer's USB port. Then confirm registration on the device.
el: Παρακαλώ συνδέστε την FIDO U2F συσκευή σας, στην θύρα USB του υπολογιστή σας. Μετά επιβεβαιώστε την εγγραφή στην συσκευή.

en: You are not using https to access phpMyAdmin, therefore FIDO U2F device will most likely refuse to authenticate you.
el: Δεν χρησιμοποιήτε https για πρόσβαση στο phpMyAdmin, επομένως η FIDO U2F συσκευή πιθανά θα αρνηθεί να σας πιστοποιήσει.

en: Please connect your FIDO U2F device into your computer's USB port. Then confirm login on the device.
el: Παρακαλώ συνδέστε την FIDO U2F συσκευή σας στην θύρα USB του υπολογιστή σας. Μετά επιβεβαιώστε τη σύνδεση στη συσκευή.

en: Verify
el: Επαλήθευση

en: Show hidden navigation tree items.
el: Προβολή κρυφών αντικειμένων δέντρου πλοήγησης.

en: Home
el: Κεντρική σελίδα

en: Empty session data
el: Άδειασμα δεδομένων συνεδρίας

en: Log out
el: Αποσύνδεση

en: phpMyAdmin documentation
el: Τεκμηρίωση phpMyAdmin

en: Navigation panel settings
el: Ρυθμίσεις πίνακα πλοήγησης

en: Reload navigation panel
el: Επαναφόρτωση πίνακα πλοήγησης

en: An error has occurred while loading the navigation display
el: Ένα σφάλμα συμβαίνει κατά τη φόρτωση της προβολής πλοήγησης

en: Type to filter these, Enter to search all
el: Γράψτε για να φιλτράρετε, Enter για αναζήτηση όλων

en: Clear fast filter
el: Εκκαθάριση γρήγορου φίλτρου

en: Your browser has phpMyAdmin configuration for this domain. Would you like to import it for current session?
el: Ο φυλλομετρητής σας έχει ρύθμιση phpMyAdmin για αυτό το domain. Θέλετε να το εισάγετε για την τρέχουσα συνεδρία;

en: Delete settings
el: Διαγραφή ρυθμίσεων

en: Cannot save settings, submitted form contains errors!
el: Αδύνατη η αποθήκευση ρυθμίσεων γιατί η υποβλειθείσα φόρμα περιέχει σφάλματα!

en: Manage your settings
el: Διαχειριστείτε τις ρυθμίσεις σας

en: Two-factor authentication
el: Πιστοποίηση δύο-παραγόντων

en: Configuration has been saved.
el: Οι ρυθμίσεις αποθηκεύτηκαν.

en: Your preferences will be saved for current session only. Storing them permanently requires %sphpMyAdmin configuration storage%s.
el: Οι προτιμήσεις σας θα αποθηκευτούν για την τρέχουσα συνεδρία μόνο. Για τη μόνιμη αποθήκευση τους απαιτείται %sαποθήκευση ρυθμίσεων phpMyAdmin%s.

en: Configuration contains incorrect data for some fields.
el: Οι ρυθμίσεις περιέχουν λανθασμένα δεδομένα για ορισμένα πεδία.

en: Do you want to import remaining settings?
el: Θέλετε να εισάγετε τις υπόλοιπες ρυθμίσεις;

en: Saved on: @DATE@
el: Αποθήκευση στις: @DATE@

en: Import from file
el: Εισαγωγή από αρχείο

en: Import from browser's storage
el: Εισαγωγή από την αποθήκευση φυλλομετρητή

en: Settings will be imported from your browser's local storage.
el: Οι ρυθμίσεις θα εισαχθούν από την τοπική αποθήκευση του φυλλομετρητή σας.

en: You have no saved settings!
el: Δεν έχετε αποθηκευμένες ρυθμίσεις!

en: This feature is not supported by your web browser
el: Αυτό το χαρακτηριστικό δεν υποστηρίζεται από τον φυλλομετρητή σας

en: Merge with current configuration
el: Ένωση με την τρέχουσα ρύθμιση

en: You can set more settings by modifying config.inc.php, eg. by using %sSetup script%s.
el: Μπορείτε να ορίσετε περισσότερες ρυθμίσεις αλλάζοντας το αρχείο config.inc.php, π.χ. χρησιμοποιώντας τον %sκώδικα Εγκατάστασης%s.

en: Save as PHP file
el: Αποθήκευση στο αρχείο PHP

en: Save to browser's storage
el: Αποθήκευση στο χώρο αποθήκευσης του φυλλομετρητή

en: Settings will be saved in your browser's local storage.
el: Οι ρυθμίσεις θα αποθηκευτούν στην τοπική αποθήκευση του φυλλομετρητή σας.

en: Existing settings will be overwritten!
el: Οι υπάρχουσες ρυθμίσεις θα αντικατασταθούν!

en: You can reset all your settings and restore them to default values.
el: Μπορείτε να επαναφέρεται όλες σας τις ρυθμίσεις στις προεπιλεγμένες τιμές.

en: Configure two-factor authentication
el: Ρύθμιση πιστοποίησης δύο-παραγόντων

en: Enable two-factor authentication
el: Ενεργοποίηση πιστοποίησης δύο-παραγόντων

en: Confirm disabling two-factor authentication
el: Επιβεβαίωση απενεργοποίησης της πιστοποίησης δύο-παραγόντων

en: By disabling two factor authentication you will be again able to login using password only.
el: Με την απενεργοποίηση της πιστοποίησης δύο-παραγόντων θα μπορείτε ξανά να συνδεθείτε με χρήση μόνο του συνθηματικού.

en: Disable two-factor authentication
el: Απενεργοποίηση πιστοποίησης δύο-παραγόντων

en: Two-factor authentication status
el: Κατάσταση πιστοποίησης δύο-παραγόντων

en: Two-factor authentication is not available, please install optional dependencies to enable authentication backends.
el: Η πιστοποίηση δύο-παραγόντων δεν είναι διαθέσιμη, παρακαλώ εγκαταστήστε προαιρετικές εξαρτήσεις για να ενεργοποιήσετε υπηρεσίες πιστοποίησης.

en: Following composer packages are missing:
el: Τα ακόλουθα πακέτα σύνθεσης απουσιάζουν:

en: Two-factor authentication is available and configured for this account.
el: Η πιστοποίηση δύο-παραγόντων είναι διαθέσιμη και ρυθμισμένη για αυτό τον λογαριασμό.

en: Two-factor authentication is available, but not configured for this account.
el: Η πιστοποίηση δύο-παραγόντων είναι διαθέσιμη, αλλά δεν είναι ρυθμισμένη για αυτό τον λογαριασμό.

en: Two-factor authentication is not available, enable phpMyAdmin configuration storage to use it.
el: Η πιστοποίηση δύο-παραγόντων δεν είναι διαθέσιμη, ενεργοποιήστε την αποθήκευση ρυθμίσεων του phpMyAdmin για να τη χρησιμοποιήσετε.

en: You have enabled two factor authentication.
el: Έχετε ενεργοποιήσει την πιστοποίηση δύο-παραγόντων.

en: There are no recent tables.
el: Δεν υπάρχουν πρόσφατοι πίνακες.

en: There are no favorite tables.
el: Δεν υπάρχουν αγαπημένοι πίνακες.

en: Configuration of pmadb…
el: Ρύθμιση της pmadb…

en: not OK
el: άκυρο

en: General relation features
el: Γενικές λειτουργίες συσχέτισης

en: %sCreate%s a database named '%s' and setup the phpMyAdmin configuration storage there.
el: %sΔημιουργία%s μιας βάσης δεδομένων με το όνομα «%s» και εγκατάσταση της αποθήκευσης ρυθμίσεων του phpMyAdmin εκεί.

en: %sCreate%s the phpMyAdmin configuration storage in the current database.
el: %sΔημιουργία%s του τρέχοντος χώρου αποθήκευσης ρυθμίσεων του phpMyAdmin στην τρέχουσα βάση δεδομένων.

en: %sCreate%s missing phpMyAdmin configuration storage tables.
el: %sΔημιουργία%s των πινάκων αποθήκευσης ρυθμίσεων του phpMyAdmin που λείπουν.

[ctx: Correctly working]
en: OK
el: Εντάξει

en: General relation features:
el: Γενικές λειτουργίες συσχέτισης:

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένη

en: Please see the documentation on how to update your column_info table.
el: Παρακαλώ διαβάστε στην τεκμηρίωση για το πως μπορείτε να ανανεώσετε τον πίνακα column_info.

en: SQL history:
el: Ιστορικό SQL:

en: Quick steps to set up advanced features:
el: Γρήγορα βήματα για εγκατάσταση χαρακτηριστικών για προχωρημένους:

en: Create the needed tables with the <code>%screate_tables.sql</code>.
el: Δημιουργία των απαραίτητων πινάκων με το αρχείο <code>%screate_tables.sql</code>.

en: Create a pma user and give access to these tables.
el: Δημιουργήστε έναν χρήστη pma και δώστε πρόσβαση σε αυτούς του πίνακες.

en: Enable advanced features in configuration file (<code>config.inc.php</code>), for example by starting from <code>config.sample.inc.php</code>.
el: Ενεργοποιεί χαρακτηριστικά για προχωρημένους στο αρχείο ρυθμίσεων (<code>config.inc.php</code>), για παράδειγμα ξεκινήστε με το αρχείο <code>config.sample.inc.php</code>.

en: Re-login to phpMyAdmin to load the updated configuration file.
el: Επανασυνδεθείτε στο phpMyAdmin για να φορτωθεί το ενημερωμένο αρχείο ρυθμίσεων.

en: Select binary log to view
el: Επιλέξτε δυαδικό αρχείο καταγραφής για προβολή

en: Log name
el: Όνομασία καταγραφής

en: Position
el: Θέση

en: Server ID
el: Ταυτότητα Διακομιστή

en: Original position
el: Αρχική θέση

en: Information
el: Πληροφορία

en: Character sets and collations
el: Σύνολα και συνθέσεις χαρακτήρων

en: Databases statistics
el: Στατιστικά βάσης

en: Create database
el: Δημιουργία βάσης δεδομένων

en: Jump to database '%s'
el: Μετάβαση στη βάση δεδομένων '%s'

en: Check privileges for database "%s".
el: Έλεγχος δικαιωμάτων για τη βάση «%s».

en: Check privileges
el: Έλεγχος δικαιωμάτων

en: Note: Enabling the database statistics here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
el: Σημείωση: Η ενεργοποίηση στατιστικών μπορεί να προκαλέσει μεγάλη μεταφορά δεδομένων μεταξύ του διακομιστή ιστού και του διακομιστή MySQL.

en: Enable statistics
el: Ενεργοποίηση στατιστικών

en: No databases
el: Δεν υπάρχουν βάσεις δεδομένων

en: Storage engines
el: Μηχανές αποθήκευσης

en: Storage Engine
el: Μηχανή αποθήκευσης

en: Exporting databases from the current server
el: Εξαγωγή βάσεων δεδομένων από τον τρέχοντα διακομιστή

en: Importing into the current server
el: Εισαγωγή στον τρέχοντα διακομιστή

en: Plugin
el: Πρόσθετο

en: Version
el: Έκδοση

en: Author
el: Δημιουργός

en: disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Database for user account
el: Βάση δεδομένων για λογαριασμό χρήστη

en: Create database with same name and grant all privileges.
el: Δημιουργία βάσης δεδομένων με το ίδιο όνομα και με πλήρη δικαιώματα χρήσης.

en: Grant all privileges on wildcard name (username\_%).
el: Πλήρη δικαιώματα σε όνομα μπαλαντέρ (username\_%).

en: Grant all privileges on database %s.
el: Πλήρη δικαιώματα στη βάση δεδομένων %s.

en: No Password
el: Χωρίς Κωδικό Πρόσβασης

en: Enter:
el: Εισαγωγή:

en: Re-type:
el: Επαναεισαγωγή:

en: Password Hashing:
el: Μείγμα κωδικού πρόσβασης:

en: This method requires using an '<i>SSL connection</i>' or an '<i>unencrypted connection that encrypts the password using RSA</i>'; while connecting to the server.
el: Αυτή η μέθοδος απαιτεί τη χρήση μιας «<i>σύνδεσης SSL</i>» ή μιας «<i>μη κρυπτογραμμένης σύνδεσης που κρυπτογραφεί τον κωδικό πρόσβασης με χρήση RSA</i>», κατά τη σύνδεση στο διακομιστή.

en: Edit privileges:
el: Επεξεργασία δικαιωμάτων:

en: User account
el: Λογαριασμός χρήστη

en: Note: You are attempting to edit privileges of the user with which you are currently logged in.
el: Σημείωση: Προσπαθείτε να επεξεργαστείτε δικαιώματα του χρήστη με τον οποίο έχετε συνδεθεί.

en: Note: MySQL privilege names are expressed in English.
el: Σημείωση: Τα ονόματα δικαιωμάτων της MySQL εκφράζονται στα Αγγλικά.

en: Allows user to give to other users or remove from other users privileges that user possess on this routine.
el: Επιτρέπει στο χρήστη για δίνει σε άλλους χρήστες ή να απομακρύνει από άλλους χρήστες δικαιώματα που ο χρήστης κατέχει σε αυτή τη ρουτίνα.

en: Allows altering and dropping this routine.
el: Επιτρέπει την αλλαγή και διαγραφή αυτής της εργασίας.

en: Allows executing this routine.
el: Επιτρέπει την εκτέλεση αυτής της εργασίας.

en: Login Information
el: Πληροφορίες Σύνδεσης

en: User name:
el: Όνομα χρήστη:

en: Any user
el: Οποιοσδήποτε χρήστης

en: Use text field
el: Χρησιμοποιήστε το πεδίο κειμένου

en: An account already exists with the same username but possibly a different hostname.
el: Ένας λογαριασμός με το ίδιο όνομα χρήστη υπάρχει ήδη αλλά πιθανά διαφορετικό φιλοξενητή.

en: Host name:
el: Όνομα φιλοξενητή:

en: Any host
el: Οποιοδήποτε σύστημα

en: Local
el: Τοπικό

en: When Host table is used, this field is ignored and values stored in Host table are used instead.
el: Όταν χρησιμοποιείται ο Οικείος πίνακας, παραβλέπεται αυτό το πεδίο και χρησιμοποιούνται τιμές που είναι αποθηκευμένες στον Οικείο πίνακα.

en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

en: Do not change the password
el: Διατήρηση κωδικού πρόσβασης

en: Re-type
el: Επαναεισαγωγή

en: Edit user group
el: Επεξεργασία ομάδας χρηστών

en: Column-specific privileges
el: Δικαιώματα πεδίων

en: Add privileges on the following database(s):
el: Προσθήκη δικαιωμάτων στην(ις) ακόλουθη(ες) βάση(εις) δεδομένων:

en: Wildcards % and _ should be escaped with a \ to use them literally.
el: Οι χαρακτήρες μπαλαντέρ _ και % πρέπει να γραφούν μπροστά με \ για να χρησιμοποιηθούν.

en: Add privileges on the following table:
el: Προσθήκη δεδομένων στον ακόλουθο πίνακα:

en: Add privileges on the following routine:
el: Προσθήκη δικαιωμάτων στην ακόλουθη εργασία:

[ctx: None privileges]
en: None
el: Κανένα

en: Allows user to give to other users or remove from other users the privileges that user possess yourself.
el: Επιτρέπει το χρήστη να δώσει σε άλλους χρήστες ή απομακρύνει από άλλους χρήστες τα δικαιώματα που ο χρήστης κατέχει από μόνος του.

en: Global
el: Γενικά

en: Global privileges
el: Γενικά δικαιώματα

en: Administration
el: Διαχείριση

en: Allows adding users and privileges without reloading the privilege tables.
el: Επιτρέπει την προσθήκη χρηστών και δικαιωμάτων χωρίς να επαναφορτώσετε τους πίνακες δικαιωμάτων.

en: Resource limits
el: Όρια πόρων

en: Note: Setting these options to 0 (zero) removes the limit.
el: Σημείωση: Αν ορίσετε αυτές τις επιλογές σε 0 (μηδέν) αφαιρείτε ο περιορισμός.

en: Limits the number of queries the user may send to the server per hour.
el: Περιορίζει τον αριθμό των ερωτημάτων που ο χρήστης μπορεί να στείλει στον διακομιστή ανά ώρα.

en: Limits the number of commands that change any table or database the user may execute per hour.
el: Περιορίζει τον αριθμό των αλλαγής πινάκων ή βάσεων που ο χρήστης μπορεί να εκετελέσει ανά ώρα.

en: Limits the number of new connections the user may open per hour.
el: Περιορίζει τον αριθμό των νέων συνδέσεων που ο χρήστης μπορεί να ξεκινήσει ανά ώρα.

en: Limits the number of simultaneous connections the user may have.
el: Περιορίζει τον αριθμό των ταυτόχρονων συνδέσεων που μπορεί να έχει ο χρήστης.

en: Does not require SSL-encrypted connections.
el: Δεν απαιτούνται κρυπτογραφημένες συνδέσεις SSL.

en: Requires SSL-encrypted connections.
el: Απαιτούνται κρυπτογραφημένες συνδέσεις SSL.

en: Requires a valid X509 certificate.
el: Απαιτείται ένα έγκυρο πιστοποιητικό X509.

en: Requires that a specific cipher method be used for a connection.
el: Απαιτεί ότι συγκεκριμένη κρυπτογραφημένη μέθοδος θα χρησιμοποιείται για μια σύνδεση.

en: Requires that a valid X509 certificate issued by this CA be presented.
el: Απαιτεί ότι ένα έγκυρο πιστοποιητικό X509 που εκδόθηκε από αυτό το CA παρουσιάζεται.

en: Requires that a valid X509 certificate with this subject be presented.
el: Απαιτεί ότι ένα έγκυρο πιστοποιητικό X509 με αυτό το θέμα παρουσιάζεται.

en: User accounts overview
el: Επισκόπηση λογαριασμών χρηστών

en: User groups
el: Ομάδες χρηστών

en: The selected user was not found in the privilege table.
el: Ο επιλεγμένος χρήστης δεν βρέθηκε στον πίνακα δικαιωμάτων.

en: Change login information / Copy user account
el: Αλλαγή στοιχείων πρόσβασης / Αντιγραφή λογαριασμού χρήστη

en: Create a new user account with the same privileges and …
el: Δημιουργία νέου λογαριασμού χρήστη με τα ίδια δικαιώματα και …

en: … keep the old one.
el: … διατήρηση του παλιού χρήστη.

en: … delete the old one from the user tables.
el: … διαγραφή του παλιού χρήστη από τους πίνακες χρηστών.

en: … revoke all active privileges from the old one and delete it afterwards.
el: … ανάκληση των δικαιωμάτων του παλιού χρήστη και διαγραφή του.

en: … delete the old one from the user tables and reload the privileges afterwards.
el: … διαγραφή του παλιού χρήστη από τους πίνακες χρηστών και επαναφόρτωση των δικαιωμάτων.

en: User group
el: Ομάδας χρηστών

en: Remove selected user accounts
el: Διαγραφή των επιλεγμένων λογαριασμών χρηστών

en: Revoke all active privileges from the users and delete them afterwards.
el: Ανάκληση όλων των ενεργών δικαιώματα από τους χρήστες και διαγραφή τους.

en: Drop the databases that have the same names as the users.
el: Διαγραφή βάσεων δεδομένων που έχουν ίδια ονόματα με χρήστες.

en: Make sure you have a unique server-id in your configuration file (my.cnf). If not, please add the following line into [mysqld] section:
el: Σιγουρευτείτε ότι έχετε μοναδική ταυτότητα διακομιστή στο αρχείο ρυθμίσεων (my.cnf). Αν όχι, προσθέστε την παρακάτω γραμμή στον τομέα [mysqld]:

en: Port:
el: Θύρα:

en: Use text field:
el: Χρήση πεδίου κειμένου:

en: Generate password:
el: Δημιουργία κωδικού πρόσβασης:

en: Replicate all databases; Ignore:
el: Αναπαραγωγή όλων των βάσεων δεδομένων. Παράβλεψη:

en: Ignore all databases; Replicate:
el: Παράβλεψη όλων των βάσεων δεδομένων. Αναπαραγωγή:

en: Please select databases:
el: Επιλέξτε βάσεις δεδομένων:

en: Now, add the following lines at the end of [mysqld] section in your my.cnf and please restart the MySQL server afterwards.
el: Τώρα, προσθέστε της ακόλουθες γραμμές στο τέλος του τομέα [mysqld] του αρχείου my.cnf και επανεκκινήστε τον διακομιστή MySQL.

en: Start SQL Thread only
el: Εκκίνηση μόνο Νήματος SQL

en: Stop SQL Thread only
el: Σταμάτημα μόνο Νήματος SQL

en: Start IO Thread only
el: Εκκίνηση μόνο Νήματος IO

en: Stop IO Thread only
el: Σταμάτημα μόνο Νήματος IO

en: Error management:
el: Διαχείριση σφάλματος:

en: Skip current error
el: Παράβλεψη τρέχοντος σφάλματος

en: Skip next %s errors.
el: Παράβλεψη επόμενων %s σφαλμάτων.

en: Variable
el: Μεταβλητή

en: Current server:
el: Τρέχων διακομιστής:

en: Advisor system
el: Σύστημα σύμβουλου

en: Not enough privilege to view the advisor.
el: Δεν υπάρχουν αρκετά δικαιώματα για προβολή συμβούλου.

en: Instructions
el: Οδηγίες

en: The Advisor system can provide recommendations on server variables by analyzing the server status variables.
el: Το σύστημα Συμβούλου μπορεί να παρέχει προτάσεις για μεταβλητές διακομιστή αναλύοντας τις μεταβλητές κατάστασης διακομιστή.

en: Do note however that this system provides recommendations based on simple calculations and by rule of thumb which may not necessarily apply to your system.
el: Σημειώστε ότι αυτό το σύστημα παρέχει προτάσεις βάσει σε απλούς υπολογισμούς και βασικούς κανόνες που μπορεί να μην εφαρμόζονται στο σύστημά σας.

en: Prior to changing any of the configuration, be sure to know what you are changing (by reading the documentation) and how to undo the change. Wrong tuning can have a very negative effect on performance.
el: Πριν την αλλαγή της ρύθμισης, σιγουρευτείτε ότι αλλάζεται (δείτε την τεημνρίωση) και πως να αναιρέσετε την αλλαγή. Εσφαλμένη ρύθμιση ίσως έχει σοβαρή επίδραση στην απόδοση.

en: The best way to tune your system would be to change only one setting at a time, observe or benchmark your database, and undo the change if there was no clearly measurable improvement.
el: Ο καλύτερος τρόπος για να βελτιώσετε το σύστημά σας είναι να αλλάζετε μια ρύθμιση κάθε φορά, να παρατηρείτε τη βάση δεδομένων και αναιρέστε την αλλαγή αν δεν υπήρχε ουσιαστική βελτίωση.

en: Possible performance issues
el: Πιθανά θέματα απόδοσης

en: Query statistics
el: Στατιστικά ερωτήματος

en: All status variables
el: Όλες οι μεταβλητές κατάστασης

en: Monitor
el: Εποπτεία

en: Advisor
el: Σύμβουλος

en: Start Monitor
el: Έναρξη Εποπτείας

en: Instructions/Setup
el: Οδηγίες/Εγκατάσταση

en: Done dragging (rearranging) charts
el: Ολοκληρώθηκε η μετακίνηση (επανατοποθέτηση) διαγραμμάτων

en: Add chart
el: Προσθήκη διαγράμματος

en: Enable charts dragging
el: Ενεργοποίηση μετακίνησης διαγραμμάτων

en: Refresh rate
el: Ρυθμός ανανέωσης

en: Chart columns
el: Στήλες διαγράμματος

en: Chart arrangement
el: Διευθέτηση διαγράμματος

en: The arrangement of the charts is stored to the browsers local storage. You may want to export it if you have a complicated set up.
el: Η διευθέτηση των διαγραμμάτων αποθηκεύεται στον τοπικό χώρο αποθήκευσης των φυλλομετρητών. Ίσως θέλετε να το εξάγετε αν έχετε πολύπλοκη ρύθμιση.

en: Reset to default
el: Επαναφορά προεπιλογών

en: Monitor Instructions
el: Οδηγίες Εποπτείας

en: The phpMyAdmin Monitor can assist you in optimizing the server configuration and track down time intensive queries. For the latter you will need to set log_output to 'TABLE' and have either the slow_query_log or general_log enabled. Note however, that the general_log produces a lot of data and increases server load by up to 15%.
el: Η Εποπτεία phpMyAdmin μπορεί να σας βοηθήσει να βελτιστοποιήσετε τη ρύθμιση του διακομιστή και να καταγράφει χρονοβόρα ερωτήματα. Για το τελευταίο θα χρειαστείτε να ορίσετε το log_output σε «TABLE» και να έχετε ενεργοποιήσει το slow_query_log ή το general_log. Σημειώστε, ωστόσο, ότι το general_log παράγει πολλά δεδομένα και αυξάνει τη χρήση πόρων του διακομιστή μέχρι και 15%.

en: Using the monitor:
el: Χρήση της εποπτείας:

en: Your browser will refresh all displayed charts in a regular interval. You may add charts and change the refresh rate under 'Settings', or remove any chart using the cog icon on each respective chart.
el: Ο φυλλομετρητής σας θα ανανεώσει όλα τα εμφανιζόμενα διαγράμματα ανά ορισμένο διάστημα. Μπορείτε να προσθέσετε διαγράμματα και να αλλάξετε το ρυθμό ανανέωσης στη «Ρυθμίσεις», ή να απομακρύνεται οποιοδήποτε διάγραμμα χρηισιμποιώντας το εικονίδιο διαγραφής στο αντίστοιχο διάγραμμα.

en: To display queries from the logs, select the relevant time span on any chart by holding down the left mouse button and panning over the chart. Once confirmed, this will load a table of grouped queries, there you may click on any occurring SELECT statements to further analyze them.
el: Για να προβάλετε ερωτήματα από τις καταγραφές, επιλέξτε το αντίστοιχο χρονικό εύρος σε οποιοδήποτε διάγραμμα έχοντας πατημένο το πλήκτρο το ποντικιού και σαρώνοντας την επιφάνεια του διαγράμματος. Μόλις το επιβεβαιώσετε, θα φορτωθεί ένας πίνακας ομαδοποιημένων ερωτημάτων, οπού εκεί μπορείτε να πατήσετε οποιαδήποτε δήλωση SELECTγια περαιτέρω ανάλυση.

en: Please note:
el: Σημειώστε:

en: Enabling the general_log may increase the server load by 5-15%. Also be aware that generating statistics from the logs is a load intensive task, so it is advisable to select only a small time span and to disable the general_log and empty its table once monitoring is not required any more.
el: Η ενεργοποίηση του general_log μπορεί να αυξήσει τη φόρτωση του διακομιστή κατά 10-15%. Επίσης, έχετε υπόψη ότι η δημιουργία στατιστικών από τις καταγραφές είναι μια εργασία με υψηλές απαιτήσεις σε πόρους, για αυτό σας προτείνουμε να επιλέξετε μόνο ένα μικρό χρονικό διάστημα και να απενεργοποίησετε το general_log και να αδειάσετε τον πίνακά του μόλις δεν είναι απαραίτητη η εποπτεία.

en: Chart Title
el: Τίτλος Διαγράμματος

en: Preset chart
el: Προκαθορισμός διαγράμματος

en: Status variable(s)
el: Μεταβλητή(ές) κατάστασης

en: Select series:
el: Επιλογή σειρών:

en: Commonly monitored
el: Συχνά εποπτευόμενα

en: or type variable name:
el: ή όνομα τύπου μεταβλητής:

en: Display as differential value
el: Προβολή ως διαφορική τιμή

en: Apply a divisor
el: Εφαρμογή διαιρέτη

en: Append unit to data values
el: Προσάρτηση μονάδας στις τιμές δεδομένων

en: Add this series
el: Προσθήκη αυτής της σειράς

en: Clear series
el: Εκκαθάριση σειράς

en: Series in chart:
el: Σειρά σε διάγραμμα:

en: Log statistics
el: Στατιστικά καταγραφών

en: Selected time range:
el: Επιλεγμένο εύρος χρόνου:

en: Only retrieve SELECT,INSERT,UPDATE and DELETE Statements
el: Λήψη μόνο των δηλώσεων SELECT,INSERT,UPDATE και DELETE

en: Remove variable data in INSERT statements for better grouping
el: Απομάκρυνση δεδομένων μεταβλητών στις δηλώσεις INSERT για καλύτερη ομαδοποιήση

en: Choose from which log you want the statistics to be generated from.
el: Επιλέξτε από ποια καταγραφή θέλετε να δημιουργούνται τα στατιστικά.

en: Results are grouped by query text.
el: Τα αποτελέσματα ομαδοποιηούνται ανα κείμενο ερωτήματος.

en: Query analyzer
el: Αναλυτής ερωτήματος

en: Show only active
el: Εμφάνιση μόνο των ενεργών

en: Note: Enabling the auto refresh here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
el: Σημείωση: Η ενεργοποίηση της αυτόματης ανανέωσης εδώ μπορεί να προκαλέσει μεγάλη μεταφορά δεδομένων μεταξύ του διακομιστή ιστού και του διακομιστή MySQL.

en: per hour:
el: ανά ώρα:

en: per minute:
el: ανά λεπτό:

en: per second:
el: ανά δευτερόλεπτο:

en: Statements
el: Δηλώσεις

en: Not enough privilege to view query statistics.
el: Δεν υπάρχουν αρκετά δικαιώματα για προβολή στατιστικά ερωτημάτων.

en: Network traffic since startup: %s
el: Κυκλοφορία δικτύου από την εκκίνηση: %s

en: This MySQL server has been running for %1$s. It started up on %2$s.
el: Αυτός ο διακομιστής MySQL λειτουργεί για %1$s. Ξεκίνησε στις %2$s.

en: On a busy server, the byte counters may overrun, so those statistics as reported by the MySQL server may be incorrect.
el: Σε έναν απασχολημένο διακομιστή, οι μετρητές μνήμης μπορεί να τερματίσουν, έτσι αυτές οι στατιστικές όπως αναφέρονται από τον διακομιστή μπορεί να είναι εσφαλμένες.

en: Replication status
el: Κατάσταση αναπαραγωγής

en: Not enough privilege to view server status.
el: Δεν υπάρχουν αρκετά δικαιώματα για προβολή κατάστασης διακομιστή.

en: Show only alert values
el: Εμφάνιση μόνο τιμών ειδοποίησης

en: Filter by category…
el: Φιλτράρισμα ανά κατηγορία…

en: Show unformatted values
el: Εμφάνιση μη διαμορφομένων τιμών

en: Related links:
el: Σχετικοί σύνδεσμοι:

en: Not enough privilege to view status variables.
el: Δεν υπάρχουν αρκετά δικαιώματα για προβολή μεταβλητών κατάστασης.

en: Add user group
el: Προσθήκη ομάδας χρηστών

en: Edit user group: '%s'
el: Επεξεργασία ομάδας χρηστών: «%s»

en: User group menu assignments
el: Συσχετίσεις μενού ομάδας χρήστών

en: Group name:
el: Όνομα ομάδας:

en: Server level tabs
el: Καρτέλες επιπέδου διακομιστή

en: Database level tabs
el: Καρτέλες επιπέδου βάσης δεδομένων

en: Table level tabs
el: Καρτέλες επιπέδου πίνακα

en: Users of '%s' user group
el: Χρήστες της ομάδας χρηστών «%s»

en: No users were found belonging to this user group.
el: Κανένας χρήστης δεν βρέθηκε να ανήκει σε αυτή την ομάδα χρηστών.

en: Server variables and settings
el: Ρυθμίσεις και μεταβλητές του διακομιστή

en: This is a read-only variable and can not be edited
el: Αυτή είναι μια μεταβλητή μόνο για ανάγνωση και δεν μπορεί να επεξεργαστεί

en: Session value
el: Τιμή συνεδρίας

en: Not enough privilege to view server variables and settings. %s
el: Δεν υπάρχουν αρκετά δικαιώματα για προβολή μεταβλητών διακομιστή και ρυθμίσεων. %s

en: Overview
el: Επισκόπηση

en: Configuration file
el: Αρχείο ρυθμίσεων

en: Download
el: Λήψη

en: Submitted form contains errors
el: Η υποβλειθείσα φόρμα περιέχει σφάλματα

en: Try to revert erroneous fields to their default values
el: Δοκιμή μετατροπής εσφαλμένων πεδίων στις προεπιλεγμένες τιμές τους

en: Ignore errors
el: Παράβλεψη σφαλμάτων

en: Show form
el: Εμφάνιση φόρμας

en: There are no configured servers
el: Δεν υπάρχουν ρυθμισμένοι διακομιστές

en: New server
el: Νέος διακομιστής

en: Default language
el: Προεπιλεγμένη γλώσσα

en: Default server
el: Προεπιλεγμένος διακομιστής

en: let the user choose
el: δικαίωμα επιλογής στο χρήστη

en: - none -
el: - καμία -

en: End of line
el: Τέλος γραμμής

en: Display
el: Προβολή

en: phpMyAdmin homepage
el: Ιστοσελίδα phpMyAdmin

en: Donate
el: Δωρεά

en: Check for latest version
el: Έλεγχος για τελευταία έκδοση

en: Edit server
el: Επεξεργασία διακομιστή

en: Add a new server
el: Προσθήκη ενός νέου διακομιστή

en: Bookmark this SQL query
el: Αποθήκευση αυτού του ερωτήματος SQL

en: Label:
el: Ετικέτα:

en: Let every user access this bookmark
el: Δικαίωμα πρόσβασης στο σελίδοδείκτη σε κάθε χρήστη

en: Detailed profile
el: Λεπτομερές προφίλ

en: State
el: Κατάσταση

en: Summary by state
el: Περίληψη ανά κατάσταση

en: Total Time
el: Συνολικός Χρόνος

en: % Time
el: % Χρόνος

en: Calls
el: Κλήσεις

en: ø Time
el: ø Χρόνος

en: Get auto-saved query
el: Λήψη αυτόματου αποθηκευμένου ερωτήματος

note: l10n: Bind parameters in the SQL query using :parameterName format
en: Bind parameters
el: Παράμετροι δεσίματος

en: Bookmark this SQL query:
el: Αποθήκευση αυτού του ερωτήματος SQL:

en: Replace existing bookmark of same name
el: Αντικατάσταση υπάρχοντος σελιδοδείκτη με το ίδιο όνομα

en: Delimiter
el: Διαχωριστικό

en: Show this query here again
el: Επανεμφάνιση αυτού του ερώτηματος εδώ

en: Rollback when finished
el: Επαναφορά όταν ολοκληρωθεί

en: Bookmarked SQL query
el: Αποθηκευμένο ερώτημα SQL

en: shared
el: κοινόχρηστο

en: View only
el: Μόνο ανάγνωση

en: Use this value
el: Χρήση αυτής της τιμής

[ctx: Chart type]
en: Bar
el: Μπάρα

[ctx: Chart type]
en: Column
el: Στήλη

[ctx: Chart type]
en: Line
el: Γραμμή

[ctx: Chart type]
en: Spline
el: Καμπύλη γραμμή

[ctx: Chart type]
en: Area
el: Περιοχή

[ctx: Chart type]
en: Pie
el: Πίτα

[ctx: Chart type]
en: Timeline
el: Χρονολόγιο

[ctx: Chart type]
en: Scatter
el: Διασπορά

en: Stacked
el: Σταθεροποιημένο

en: Chart title:
el: Τίτλος διαγράμματος:

en: X-Axis:
el: Άξονας Χ:

en: Series:
el: Σειρές:

en: X-Axis label:
el: Ετικέτα άξονα Χ:

en: X Values
el: Τιμές Χ

en: Y-Axis label:
el: Ετικέτα άξονα Υ:

en: Y Values
el: Τιμές Υ

en: Series names are in a column
el: Τα ονόματα σειρών είναι σε μια στήλη

en: Series column:
el: Στήλη σειρών:

en: Value Column:
el: Στήλη Τιμής:

en: Save chart as image
el: Αποθήκευση διαγράμματος ως εικόνα

en: Exporting rows from "%s" table
el: Εξαγωγή εγγραφών από τον πίνακα «%s»

en: Table search
el: Αναζήτηση πίνακα

en: Zoom search
el: Αναζήτηση εστίασης

en: Find and replace
el: Εύρεση και αντικατάσταση

en: Replace with:
el: Αντικατάσταση με:

en: Use regular expression
el: Χρήση κανονικής έκφρασης

en: Find and replace - preview
el: Εύρεση και αντικατάσταση - προεπισκόπηση

en: Original string
el: Αρχικό κείμενο

en: Replaced string
el: Αντικατεστημένο κείμενο

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Display GIS Visualization
el: Εμφάνιση Οπτικοποίησης GIS

en: Label column
el: Στήλη ετικέτας

en: -- None --
el: -- Τίποτα --

en: Spatial column
el: Χωρική στήλη

en: Importing into the table "%s"
el: Εισαγωγή στον πίνακα «%s»

en: Index name:
el: Όνομα ευρετηρίου:

en: "PRIMARY" <b>must</b> be the name of and <b>only of</b> a primary key!
el: «PRIMARY» <b>πρέπει</b> να είναι το όνομα του πρωτεύοντος κλειδιού και <b>μόνο αυτού</b>!

en: Index choice:
el: Επιλογή ευρετηρίου:

en: Key block size:
el: Μέγεθος μπλοκ κλειδιού:

en: Index type:
el: Τύπος ευρετηρίου:

en: Parser:
el: Μεταφραστής:

en: Comment:
el: Σχόλιο:

en: Drag to reorder
el: Σύρτε για ανακατανομή

en: Insert as new row
el: Εισαγωγή ως νέα εγγραφή

en: Insert as new row and ignore errors
el: Εισαγωγή ως νέα γραμμή και παράβλεψη σφαλμάτων

en: Show insert query
el: Εμφάνιση ερωτήματος εισαγωγής

en: and then
el: και μετά

en: Go back to previous page
el: Επιστροφή

en: Insert another new row
el: Εισαγωγή νέας εγγραφής

en: Go back to this page
el: Επιστροφή σε αυτή τη σελίδα

en: Edit next row
el: Επεξεργασία επόμενης γραμμής

en: Use TAB key to move from value to value, or CTRL+arrows to move anywhere.
el: Χρήση του πλήκτρου TAB για μετακίνηση από τιμή σε τιμή ή CTRL+βέλη για μετακίνηση παντού.

en: Binary
el: Δυαδικό

en: Because of its length,<br> this column might not be editable.
el: Εξαιτίας του μεγέθος του,<br> αυτό το πεδίο ίσως να μη μπορεί να διορθωθεί.

en: Binary - do not edit
el: Δυαδικό - χωρίς δυνατότητα επεξεργασίας

en: Edit/Insert
el: Επεξεργασία/Προσθήκη

en: Continue insertion with %s rows
el: Συνέχιση εισαγωγής με %s εγγραφές

en: Alter table order by
el: Αλλαγή ταξινόμησης πίνακα κατά

en: Table options
el: Επιλογές πίνακα

en: Rename table to
el: Μετονομασία πίνακα σε

en: Table comments
el: Σχόλια πίνακα

en: Change all column collations
el: Αλλαγή όλων των συνθέσεων στηλών

en: Switch to copied table
el: Μεταφορά στον αντεγραμμένο πίνακα

en: Defragment table
el: Ανασυγκρότηση πίνακα

en: Table %s has been flushed.
el: Ο πίνακας %s εκκαθαρίστηκε.

en: Flush the table (FLUSH)
el: Εκκαθάριση («FLUSH») πίνακα

en: Empty the table (TRUNCATE)
el: Άδειασμα του πίνακα (TRUNCATE)

en: Delete the table (DROP)
el: Διαγραφή της βάσης δεδομένων (DROP)

en: Partition maintenance
el: Συντήρηση κατάτμησης

en: Remove partitioning
el: Απομάκρυνση κατάτμησης

en: Rename view to
el: Μετονομασία πίνακα σε

en: Delete the view (DROP)
el: Διαγραφή της προβολής (DROP)

en: Relation view
el: Εμφάνιση συσχετίσεων

en: table-specific
el: σχετικός με πίνακα

en: Foreign key constraints
el: Περιορισμοί ξένου κλειδιού

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Constraint properties
el: Ιδιότητες περιορισμών

en: Creating a foreign key over a non-indexed column would automatically create an index on it. Alternatively, you can define an index below, before creating the foreign key.
el: Δημιουργώντας ένα ξένο κλειδί σε μια στήλη χωρίς ευρετήριο θα δημιουργήσει αυτόματα ένα ευρετήριο για αυτή. Εναλλακτικά, μπορείτε να ορίσετε ένα ευρετήριο παρακάτω, πριν δημιουρήσετε το ξένο κλειδί.

en: Only columns with index will be displayed. You can define an index below.
el: Μόνο στήλες με ευρετήριο θα εμφανίζονται. Μπορείτε να ορίσετε ευρετήριο παρακάτω.

en: Foreign key constraint
el: Όριο μη διακριτού κλειδιού

en: + Add constraint
el: +Προσθήκη περιορισμού

en: Internal relationships
el: Εσωτερικές συσχετίσεις

en: Internal relation
el: Εσωτερική συσχέτιση

en: An internal relation is not necessary when a corresponding FOREIGN KEY relation exists.
el: Μια εσωτερική συσχέτιση δεν είναι απαραίτητη όταν υπάρχει μια αντίστοιχη συσχέτιση FOREIGN KEY.

en: Choose column to display:
el: Επιλέξτε στήλη για εμφάνιση:

en: Foreign key constraint %s has been dropped
el: Ο περιορισμός ξένου κλειδιού %s έχει διαγραφεί

en: Constraint name
el: Όνομα μεταβλητής

en: Do a "query by example" (wildcard: "%")
el: Εκτέλεσε ένα «επερώτημα κατά παράδειγμα» (χαρακτήρας μπαλαντέρ «%»)

en: Select columns (at least one):
el: Επιλογή πεδίων (τουλάχιστον ένα):

en: Add search conditions (body of the "where" clause):
el: Προσθήκη νέου όρου (σώμα της πρότασης «where» πρότασης):

en: Number of rows per page
el: Εγγραφές ανά σελίδα

en: Display order:
el: Σειρά εμφάνισης:

en: Range search
el: Αναζήτηση εύρους

en: Minimum value:
el: Ελάχιστη τιμή:

en: Maximum value:
el: Μέγιστη τιμή:

en: Start row:
el: Εγγραφή έναρξης:

en: Partitions
el: Κατατμήσεις

en: No partitioning defined!
el: Δεν ορίστηκε κατάτμηση!

en: Partitioned by:
el: Κατατμήθηκε κατά:

en: Sub partitioned by:
el: Υπό κατατμήθηκε κατά:

en: Data length
el: Μέγεθος δεδομένων

en: Index length
el: Μέγεθος ευρετηρίου

en: Partition table
el: Πίνακας κατάτμησης

en: Edit partitioning
el: Επεξεργασία κατάτμησης

[ctx: None for default]
en: None
el: Καμία

en: Change
el: Αλλαγή

en: Column %s has been dropped.
el: Η στήλη %s διεγράφη.

en: A primary key has been added on %s.
el: Ένα πρωτεύον κλειδί προστέθηκε στο %s.

en: An index has been added on %s.
el: Ένα ευρετήριο προστέθηκε στο %s.

en: Distinct values
el: Διακριτές τιμές

en: Remove from central columns
el: Απομάκρυνση από κεντρικές στήλες

en: Add to central columns
el: Προσθήκη στις κεντρικές στήλες

en: Move columns
el: Απομάκρυνση στήλης

en: Move the columns by dragging them up and down.
el: Μετακινήστε τις στήλες, σύροντας τες επάνω και κάτω.

en: Edit view
el: Επεξεργασία εμφάνισης

en: Propose table structure
el: Προτεινόμενη δομή πίνακα

en: Normalize
el: Κανονικοποίηση

en: Track view
el: Προβολή παρακολούθησης

en: Add %s column(s)
el: Προσθήκη %s στήλης(ών)

en: at beginning of table
el: στην αρχή του πίνακα

en: Space usage
el: Χρήση χώρου

en: Effective
el: Αποτελεσματικός

en: Row statistics
el: Στατιστικά εγγραφών

en: static
el: στατικό

en: dynamic
el: δυναμικά

en: partitioned
el: κατατμήθηκε

en: Row length
el: Μέγεθος γραμμής

en: Row size
el: Μέγεθος εγγραφής

en: Next autoindex
el: Επόμενη αυτόματη αρίθμηση

en: Delete version
el: Διαγραφή έκδοσης

en: Activate tracking for %s
el: Ενεργοποίηση παρακολούθησης για το %s

en: Activate now
el: Ενεργοποιήση τώρα

en: Deactivate tracking for %s
el: Απενεργοποιήση παρακολούθησης για το %s

en: Deactivate now
el: Απενεργοποιήση τώρα

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Do a "query by example" (wildcard: "%") for two different columns
el: Εκτέλεσε ένα «επερώτημα ανά παράδειγμα» (χαρακτήρας μπαλαντέρ «%») για δύο διαφρετικές στήλες

en: Additional search criteria
el: Πρόσθετα κριτήρια αναζήτησης

en: Use this column to label each point
el: Χρησιμοποιήστε αυτή τη στήλη για την ετικέτα κάθε σημείου

en: Maximum rows to plot
el: Μέγιστος αριθμός γραμμών για εκτύπωση

en: Browse/Edit the points
el: Αναζήτηση/Επεξεργασία των σημείων

en: How to use
el: Πως να το χρησιμοποιήσετε

en: Reset zoom
el: Επανφορά εστίασης

en: Available browser display transformations
el: Διαθέσιμες μετατροπές προβολής φυλλομετρητή

en: Available input transformations
el: Διαθέσιμες μετατροπές εισαγωγής

en: VIEW name
el: Όνομα VIEW

en: Column names
el: Ονόματα στηλών
