phpMyAdmin 5.2.1-dev - en to fa translation catalogue (786 entries)

en: Uptime below one day
fa: آپتایم زیر یک روز

en: Uptime is less than 1 day, performance tuning may not be accurate.
fa: آپ‌تایم کمتر از یک روز است، بهبود کارایی ممکن است دقیق انجام نشود.

en: To have more accurate averages it is recommended to let the server run for longer than a day before running this analyzer
fa: برای آنکه میانگین، دقیق‌تر گرفته شود، توصیه می‌کنیم که اجازه دهید سرور بیش از یک روزقبل از اجرای این آنالیزور در حال اجرا باشد.

en: The uptime is only %s
fa: آپتایم فقط %s است!

en: Questions below 1,000
fa: سوالات کمتر از ۱۰۰۰ تا هستند.

en: Fewer than 1,000 questions have been run against this server. The recommendations may not be accurate.
fa: کمتر از ۱۰۰۰ سوال در مقابل این سرور اجرا شده‌اند؛ بنابراین ممکن است توصیه‌ها دقیق نباشند.

en: Let the server run for a longer time until it has executed a greater amount of queries.
fa: به سرور اجازه دهید تا زمانی که تعداد بیشتری کوئری اجرا کرده است برای مدت زمان بیشتری در اجرا باشد.

en: Current amount of Questions: %s
fa: تعداد سوالات در حال حاضر: %s

en: Percentage of slow queries
fa: درصد کوئری های کند

en: There is a lot of slow queries compared to the overall amount of Queries.
fa: تعداد کوئری‌‌های کُند نسبت به کل کوئری‌ها زیاد است.

en: The slow query rate should be below 5%%, your value is %s%%.
fa: نرخ پرس و جو کُند باید کمتر از%% باشد، مقدار شما %s%% می‌باشد.

en: Percentage of temp tables on disk
fa: درصد جداول موقت روی دیسک

en: key_buffer_size is 0
fa: است key_buffer_size 0

en: Percentage of index reads from memory
fa: درصد index از حافظه خوانده شده

en: You may need to increase {key_buffer_size}.
fa: شما ممکن است نیاز به افزایش  key_buffer_size داشته باشید.

en: The number of opened files is at %s%% of the limit. It should be below 85%%
fa: تعداد فایل های باز %s%% از محدوده است.این باید کمتر از 85%% باشد

en: Rate of open files
fa: میزان فایل های باز

en: The rate of opening files is high.
fa: میزان فایل های باز زیاد است.

en: Opened files rate: %s, this value should be less than 5 per hour
fa: میزان فایل های باز : %s ، این مقدار باید کمتر از 5 عدد در ساعت باشد

en: Is InnoDB disabled?
fa: آیا InnoDB خاموش است ؟

en: InnoDB log size
fa: سابقه اندازه InnoDb

en: Max InnoDB log size
fa: حداکثر اندازه ورود به سیستم InnoDB

en: concurrent_insert is set to 0
fa: مقدار concurrent_insert صفر شده است

en: Query cache max size
fa: حداکثر اندازه حافظه پنهان جست جو

en: per second
fa: در ثانیه

en: per minute
fa: در دقیقه

en: per hour
fa: در ساعت

en: per day
fa: هر روز

en: Go
fa: تاييد

en: Keyname
fa: نام کلید

en: Description
fa: توضیحات

en: Page number:
fa: شماره صفحه:

en: Show all
fa: نمايش همه

en: You should upgrade to %s %s or later.
fa: شما باید به  %s %s یا جدیدتر به روز شوید.

en: You have enabled mbstring.func_overload in your PHP configuration. This option is incompatible with phpMyAdmin and might cause some data to be corrupted!
fa: شما ویژگی ایجاد استرینگ بیش از حد مجاز را در تنظیمات پی اچ پی فعال کرده اید. این خاصیت با ویرایشگر اصلی پی اچ پی سازگاری ندارد و ممکن است باعث از بین رفتن برخی از اطلاعات گردد!

en: possible exploit
fa: احتمال وجود exploit

en: Servers display options.
fa: گزینه های نمایش سرورها.

en: A user-friendly description of this server. Leave blank to display the hostname instead.
fa: توضیحات کاربر پسند از این سرور . این فیلد را خالی بگذارید تا نام میزبان به جای آن قرار بگیرد .

en: Disable multi table maintenance
fa: نگهداشت چندتایی جدول را غیر فعال کنید

en: Save as file
fa: ذخيره به صورت پرونده

en: Character set of the file
fa: مجموعه كاراكترهاي پرونده

en: Format
fa: قالب

en: Compression
fa: فشرده‌سازي

en: Put columns names in the first row
fa: قراردادن نام ستونها در اولين سطر

en: Dump table
fa: بیرون کشیدن جدول

en: Comments
fa: توضيحات

en: Export method
fa: روش صدور

en: Add AUTO_INCREMENT value
fa: مقدار افزایشی خودکار اضافه شود

en: Enclose table and column names with backquotes
fa: قراردادن نام جدولها و ستونها بين علامت نقل‌قول

en: Use delayed inserts
fa: از ورودی با تاخیر استفاده نمایید

en: Add %s
fa: افزودن %s

en: Use ignore inserts
fa: از ورودی های درنظرگرفته نشده استفاده نمایید

en: Export type
fa: نوع صدور

en: Databases
fa: پايگاههاي داده

en: CSV
fa: داده‌هاي CSV

en: General
fa: عمومی

en: Navigation panel
fa: پانل ناوبری

en: Servers
fa: سرور

en: Tables
fa: جدولها

en: Page titles
fa: عنوان صفحه

en: Authentication
fa: ورود

en: SQL Query box
fa: جعبه پرس و جوي SQL

en: SQL queries
fa: پرس و جوي SQL

en: Tabs
fa: جدول

en: Text fields
fa: فیلد های متنی

en: Warnings
fa: هشدارها

en: Extra parameters for iconv
fa: پارامترهای اضافی برای iconv

en: Ignore multiple statement errors
fa: نادیده گرفتن اشتباهات بیانی متعدد

en: Partial import: allow interrupt
fa: ورودی جزئی : اجازه توقف دادن

en: Do not abort on INSERT error
fa: آیا  درج خطا بینتیجه بوده

en: Format of imported file
fa: فرمت فایل های مهم

en: Use LOCAL keyword
fa: استفاده از کلید واژه های محلی

en: Column names in first row
fa: نام ستونها در اولين سطر

en: Do not import empty rows
fa: ردیف خالی وارد کنید

en: Import currencies ($5.00 to 5.00)
fa: ارز واردات ($ 5.00 به 5.00)

en: Import percentages as proper decimals (12.00% to .12)
fa: درصد واردات به عنوان رقم اعشار مناسب (12.00٪ به 0.12)

en: Recently used tables
fa: جدول های استفاده شده اخیر

en: Favorite tables
fa: جداول مورد علاقه

en: Natural order
fa: نوبت خنثی

en: Remember table's sorting
fa: به یاد ماندن نوع جدول

en: Repeat headers
fa: تکرار عنوان ها

en: Save directory
fa: ذخیره ی پوشه

en: Control host
fa: کنترل هاست

en: Hide databases
fa: مخفی کردن پایگاه داده ها

en: SQL query history table
fa: جدول تاریخ دستورات اس کیو ال

en: Server hostname
fa: نام میزبان سرور

en: Logout URL
fa: خروج URL

en: Database name
fa: نام پايگاه داده

en: Server port
fa: پورت سرور

en: Recently used table
fa: جدول هایی که به تازگی استفاده شده

en: Relation table
fa: ارتباط جدول

en: Display columns table
fa: نمایش جدول ستون ها

en: Statements to track
fa: جملاتی که باید ردگیری شوند

en: Automatically create versions
fa: به صورت خودکار نسخه ایجاد شود

en: Allow to display all the rows
fa: اجازه دهید همه ردیف ها نمایش داده شوند

en: Show field types
fa: نمايش جدولها

en: Show hint
fa: Show grid

en: Retain query box
fa: پرس و جوي SQL

en: Show statistics
fa: آمار سطرها

en: Edit
fa: ويرايش

en: Explain SQL
fa: شرح دادن SQL

en: Refresh
fa: بارگیری مجدد

en: Textarea columns
fa: اضافه يا حذف ستونها

en: Database
fa: پايگاه داده

en: Default title
fa: پيش‌فرض

en: Server
fa: سرور

en: Table
fa: جدول

en: Server connection collation
fa: Collation اتصال سرور

en: Missing data for %s
fa: داده برای %s وارد نشده است

en: unavailable
fa: در دسترس نیست

en: "%s" requires %s extension
fa: "%s" نیاز به پسوند %s دارد

en: Structure
fa: ساختار

en: Data
fa: داده

en: CSV for MS Excel
fa: CSV براي داده‌هاي MS Excel

en: Export
fa: صدور

en: Import
fa: صدور

en: Existing configuration file (%s) is not readable.
fa: فایل تنظیمات فعلی (%s) قابل خواندن نیست.

en: Wrong permissions on configuration file, should not be world writable!
fa: تنظمیات دسترسی اشتباه در فایل تنظیمات ، نباید قابل نوشتن جهانی باشد!

en: This usually means there is a syntax error in it, please check any errors shown below.
fa: معمولا به معنی وجود خطا می باشد، لطفا خطاهای نمایش داده شده زیر را چک کنید.

en: Invalid server index: %s
fa: ایندکس غلط در سرور : %s

en: no description
fa: no Description

en: No databases selected.
fa: هیچ پایگاه داده ای انتخاب نشده است.

en: The %s file is not available on this system, please visit %s for more information.
fa: فایل %s بر روی این سیستم موجود نمی باشد، جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت %s مراجعه نمایید.

en: Showing rows %1$s - %2$s.
fa: نمایش سطرهای
    %1$s - %2$s

en: No tables found in database.
fa: در اين پايگاه داده هيچ جدولي وجود ندارد .

en: Could not load import plugins, please check your installation!
fa: خطا در بارگزاری افزونه ها, لطفا مراحل نصب را چک کنید!

en: The database name is empty!
fa: نام پایگاه داده وارد نشده‌ است!

en: Cannot copy database to the same name. Change the name and try again.
fa: نمی توانید پایگاه داده را با نام کپی کنید. نام را تغییر دهید و مجددا تلاش نمایید.

en: Database %1$s has been renamed to %2$s.
fa: نام پایگاه داده %1$s به %2$s تغییر داده شد.

en: Database %1$s has been copied to %2$s.
fa: رونوشت پایگاه داده %1$s در %2$s انجام شد.

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. %sFind out why%s.
fa: امكانات اضافي براي كاركردن با جدولهاي پيوندي غيرفعال شده‌است . براي پيداكردن دليل آن  %sFind out why%s  را بزنيد.

en: Access denied!
fa: دسترسي مجاز نيست!

en: Success!
fa: موفق!

en: Table %s has been emptied.
fa: جدول %s خالی شد.

en: This view has at least this number of rows. Please refer to %sdocumentation%s.
fa: در این نما حداقل این تعداد از سطرها موجود می باشد . لطفا به %sنوشتار%s مراجعه کنید .

en: unknown
fa: ناشناس

en: Yes
fa: بلي

en: Tracking data deleted successfully.
fa: پايگاه داده پیگیری با موفقیت حذف گرديد.

en: Version %1$s was created for selected tables, tracking is active for them.
fa: نسخه %1$s برای جداول انتخاب شده ساخته شده، پیگیری برای آنها فعال گردید.

en: No tables selected.
fa: هیچ جدولی انتخاب نشده است.

en: Database Log
fa: سابقه عملکرد پایگاه داده

en: An error has been detected and an error report has been automatically submitted based on your settings.
fa: خطایی شناسایی شد و گزارش خطا طبق تنظیماتی که انجام داده اید برای شما ارسال شد.

en: Thank you for submitting this report.
fa: از این که این گزارش را ارسال کردید متشکریم.

en: An error has been detected and an error report has been generated but failed to be sent.
fa: خطایی شناسایی شد و گزارش خطا ساخته شد اما ارسال آن با مشکل مواجه شد.

en: If you experience any problems please submit a bug report manually.
fa: اگر با مشکلی مواجه می شوید لفاً گزارش اشکال را به صورت دستی ارسال نمایید.

en: You may want to refresh the page.
fa: ممکن است نیاز به refresh کردن صفحه داشته باشید.

en: Bad type!
fa: نوع اشتباه!

en: Bad parameters!
fa: ورودی های اشتباه!

en: Succeeded
fa: عملیات موفق شد

en: Failed
fa: عملیات شکست خورد

en: You probably tried to upload a file that is too large. Please refer to %sdocumentation%s for a workaround for this limit.
fa: احتمالاً شما سعی کرده اید یک فایل حجیم را آپلود کنید. لطفاً برای یافتن راه حلی برای این محدودیت به  %sdocumentation%s مراجعه کنید.

en: Showing bookmark
fa: نمایش نشانه گذاری

en: The bookmark has been deleted.
fa: نشانه گذاری حذف شد.

en: No data was received to import. Either no file name was submitted, or the file size exceeded the maximum size permitted by your PHP configuration. See [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].
fa: داده ای برای وارد کردن دریافت نشد. یا نام فایل تعیین نشده، یا حجم فایل از حداکثر اندازه ای که در تنظیمات PHP مشخص شده، بیشتر است [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].

en: However on last run no data has been parsed, this usually means phpMyAdmin won't be able to finish this import unless you increase php time limits.
fa: اما در آخرین اجرا هیچ داده ای پردازش نشده است،این بدین معنا است که phpMyAdmin نمی تواند ورود داده را تمام کند مگر این که شما محدودیت های زمانی php را افزایش دهید.

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
fa: عبارت "DROP DATABASE" غیر فعال است.

en: Could not load the progress of the import.
fa: قادر به بارگذاری پیشرفت واردات نیست.

en: You are about to DESTROY a complete database!
fa: شما برای حذف کامل پایگاه داده اقدام کرده اید!

en: You are about to DESTROY a complete table!
fa: شما برای حذف کامل جدول اقدام کرده اید !

en: You are about to TRUNCATE a complete table!
fa: شما برای خالی کردن کامل جدول اقدام کرده اید

en: Deleting tracking data
fa: در حال حذف اطلاعات پیگیری

en: Dropping Primary Key/Index
fa: حذف کلید اصلی/ایندکس

en: This operation could take a long time. Proceed anyway?
fa: این فرمان ممکن است مدتی طول بکشد. در هر حال ادامه میدهید؟

en: Reset
fa: پاک سازی

en: Missing value in the form!
fa: مقداري در فرم وارد نشده !

en: Add %s column(s) to index
fa: افزودن %s  ستون به index

en: The host name is empty!
fa: نام ميزبان خالي است!

en: The user name is empty!
fa: نام كاربر خالي است!

en: The password is empty!
fa: اسم رمز خالي است!

en: The passwords aren't the same!
fa: اسم رمزها مانند هم نمي‌باشد!

en: Removing Selected Users
fa: حذف کاربران انتخاب شده

en: Close
fa: بستن

note: l10n: Other, small valued, queries
en: Other
fa: دیگر

en: Connections / Processes
fa: اتصالات / پروسه ها

en: The chart arrangement configuration in your browsers local storage is not compatible anymore to the newer version of the monitor dialog. It is very likely that your current configuration will not work anymore. Please reset your configuration to default in the <i>Settings</i> menu.
fa: تنظیمات ترتیب نمودار در ذخیره سازی محلی مرورگرهای شما دیگر با ورژن جدید monitor dialog سازگار نیست. احتمالاً تنظیمات فعلی شما دیگر کار نکند. لطفاً از منوی <i>تنظیمات</i> تنظیمات خود را به حالت اولیه برگردانید.

en: Query cache efficiency
fa: میزان کارایی کش کوئری

en: Query cache usage
fa: فضاي استفاده‌شده

en: Query cache used
fa: فضاي استفاده‌شده

en: System memory
fa: حافظه سیستم

en: System swap
fa: swap سیستم

en: Average load
fa: بار میانگین

en: Total memory
fa: کل حافظه

en: Cached memory
fa: حافظه کش

en: Buffered memory
fa: حافظه بافر

en: Free memory
fa: حافظه آزاد

en: Used memory
fa: حافظه استفاده شده

en: Bytes sent
fa: میزان بایت ارسالی

en: Bytes received
fa: میزان بایت دریافتی

en: Connections
fa: اتصالات

en: Processes
fa: پروسه ها

note: l10n: shortcuts for Byte
en: B
fa: بايت

note: l10n: shortcuts for Kilobyte
en: KiB
fa: كيلوبايت

note: l10n: shortcuts for Megabyte
en: MiB
fa: مگا بايت

note: l10n: shortcuts for Gigabyte
en: GiB
fa: گيگا بايت

note: l10n: shortcuts for Terabyte
en: TiB
fa: ترابايت

note: l10n: shortcuts for Petabyte
en: PiB
fa: پتا بايت

note: l10n: shortcuts for Exabyte
en: EiB
fa: اگزا بايت

en: %d table(s)
fa: %d جدول

note: l10n: Questions is the name of a MySQL Status variable
en: Questions
fa: سوالات

en: Traffic
fa: ترافیک

en: Settings
fa: تنظیم

en: Add chart to grid
fa: اضافه کردن نمودار به جدول

en: None
fa: هیچ یک

en: Resume monitor
fa: به حالت قبل برگرداندن مانیتور

en: Pause monitor
fa: توقف مانیتور

en: general_log and slow_query_log are enabled.
fa: general_log و slow_query_log فعال شدند.

en: general_log is enabled.
fa: general_log فعال شد.

en: slow_query_log is enabled.
fa: slow_query_log فعال است.

en: slow_query_log and general_log are disabled.
fa: slow_query_log و general_log are غیر فعال می باشند.

en: log_output is not set to TABLE.
fa: log_output به جدول تنظیم نشده است.

en: log_output is set to TABLE.
fa: log_output به جدول تنظیم شده است.

en: slow_query_log is enabled, but the server logs only queries that take longer than %d seconds. It is advisable to set this long_query_time 0-2 seconds, depending on your system.
fa: slow_query_log فعال است ، اما سرور فقط کوئری هایی را لاگ می کند که بیش از %d ثانیه طول کشیده باشند. بهتر است این مقدار را بین 0-2 بسته به سیستم خود قرار دهید.

en: long_query_time is set to %d second(s).
fa: long_query_time روی %d ثانیه تنظیم شده است.

en: Following settings will be applied globally and reset to default on server restart:
fa: بعد از ری استارت سرور این تنظیمات به حالت پیش فرض برمیگردد:

note: l10n: %s is FILE or TABLE
en: Set log_output to %s
fa: ذخيره به صورت پرونده %s

note: l10n: Enable in this context means setting a status variable to ON
en: Enable %s
fa: فعال سازی %s

note: l10n: Disable in this context means setting a status variable to OFF
en: Disable %s
fa: غیر فعال سازی %s

en: You can't change these variables. Please log in as root or contact your database administrator.
fa: شما این مقادیر را نمی توانید تغییر دهید. لطفا به عنوان root وارد شوید و یا با مدیر پایگاه داده تماس بگیرید.

en: Change settings
fa: تغيير تنظیمات

en: Current settings
fa: تنظیمات فعلی

note: l10n: As in differential values
en: Differential
fa: تفاوت

en: Divided by %s
fa: تقسیم بر %s

en: Unit
fa: واحد

en: From slow log
fa: از slow log

en: From general log
fa: از لاگ عمومی

en: Analysing logs
fa: آنالیز لاگ ها

en: Analysing & loading logs. This may take a while.
fa: در حال آنالیز و بارگیری لاگ. ممکن است مدتی زمان بگیرد.

en: Cancel request
fa: لغو کردن

en: This column shows the amount of identical queries that are grouped together. However only the SQL query itself has been used as a grouping criteria, so the other attributes of queries, such as start time, may differ.
fa: این ستون مقدار کوئری هایی که گروه بندی شده اند را نشان می دهد. هرچند فقط از کوئری SQL به عنوان ضابطه استفاده شده است، بنابراین بقیه مشخصات کوئری ها مانند زمان شروع ممکن است متفاوت باشند.

en: Since grouping of INSERTs queries has been selected, INSERT queries into the same table are also being grouped together, disregarding of the inserted data.
fa: چون دسته بندی کوئری Insert انتخاب شده است ، کوئری Insert در همان جدول نیز دسته بندی می شود بدون در نظر گرفتن داده های ورودی.

en: Log data loaded. Queries executed in this time span:
fa: لاگ داده ها بارگیری شد. کوئری هایی که در این دوره اجرا شده اند:

en: Jump to Log table
fa: پرش به جدول لاگ ها

en: No data found
fa: اطلاعاتی یافت نشد

en: Log analysed, but no data found in this time span.
fa: لاگ ها آنالیز شد، اما چیزی در این بازه زمانی یافت نشد.

en: Analyzing…
fa: در حال آنالیز…

en: Explain output
fa: شرح دادن خروجی

en: Status
fa: وضعیت

en: Time
fa: زمان

en: Total time:
fa: زمان کل:

en: Profiling results
fa: دسته بندی نتایج

[ctx: Display format]
en: Table
fa: جدول

en: Chart
fa: نمودار

note: l10n: A collection of available filters
en: Log table filter options
fa: آمار پايگاههاي داده

note: l10n: Filter as in "Start Filtering"
en: Filter
fa: فیلتر

en: Filter queries by word/regexp:
fa: فیلتر کوئری ها به وسیله لغت/عبارت باقاعده:

en: Group queries, ignoring variable data in WHERE clauses
fa: دسته کوئری ها،در نظر نگرفتن قسمت Where

en: Sum of grouped rows:
fa: تعداد سطرها در هر صفحه:

en: Total:
fa: مجموع:

en: Loading logs
fa: بارگیری لاگ ها

en: Monitor refresh failed
fa: مانیتور رفرش ریت

en: While requesting new chart data the server returned an invalid response. This is most likely because your session expired. Reloading the page and reentering your credentials should help.
fa: هنگامی که اطلاعات جدید نمودار ارسال شد ، سرور جواب غلطی داد. این بیشتر به دلیل پایان زمان سشن شما می باشد.صفحه را رفرش کنید و دوباره وارد شوید.

en: Reload page
fa: باز کردن مجدد صفحه

en: Affected rows:
fa: سطر تحت تاثیر قرار گرفته:

en: Failed parsing config file. It doesn't seem to be valid JSON code.
fa: تجزیه ی فایل های پیکربندی شده ناموفق بود .این کد معتبر برای JSON به نظر نمیرسد.

en: Failed building chart grid with imported config. Resetting to default config…
fa: ایجاد خطا در تقسیم بندی نمودار(چارت گرید) به واسطه تنظیمات غلط.باز گرداندن به تنظیمات پیش فرض …

en: Import monitor configuration
fa: وارد کردن تنظیمات مانیتور

en: Cancel
fa: لغو کردن

en: Loading…
fa: در حال بارگیری…

en: OK
fa: تاييد

en: Click to dismiss this notification
fa: برای حذف کردن این اطلاعات کلیک کن

en: No
fa: خير

en: Searching
fa: جستجو

en: Hide search results
fa: مخفی کردن نتایج جستجو

en: Show search results
fa: نمایش نتایج

en: Browsing
fa: مشاهده

en: Deleting
fa: پاک کردن

en: Delete the matches for the %s table?
fa: داده های همتا در جدول %s حذف شوند؟

en: The definition of a stored function must contain a RETURN statement!
fa: تعریف یک تابع ذخیره شده باید شامل یک دستور بازگشت باشد!

en: Values for column %s
fa: تعداد ستون ها %s

en: Values for a new column
fa: مقادیر ستون جدید

en: Add %d value(s)
fa: اضافه کردن مقدار %d

en: Note: If the file contains multiple tables, they will be combined into one.
fa: توجه داشته باشید:اگر این فایل شامل جداول چند گانه میباشد,انها به یکی تبدیل خواهند شد.

en: Hide query box
fa: مخفی کردن جعبه پرس و جو

en: Show query box
fa: نمایش جعبه پرس و جو

en: Delete
fa: حذف

en: %d is not valid row number.
fa: %d شماره ردیف معتبر نمی باشد.

note: l10n: Display text for calendar close link
en: Done
fa: انجام شد

en: Back
fa: بازگشت

en: Save
fa: ذخيره

en: Hide search criteria
fa: پنهان سازی ضوابط جستجو

en: Show search criteria
fa: نمایش معیارهای جستجو

en: Each point represents a data row.
fa: هر نقطه نشان دهنده یک سطر داده ها.

en: Hovering over a point will show its label.
fa: برچسب ن برفزار یک نقطه نشان داده خواهد شد.

en: To zoom in, select a section of the plot with the mouse.
fa: برای بزرگنمایی,یک بخش را با موس انتخاب نمایید.

en: Click a data point to view and possibly edit the data row.
fa: با کیک بر روی  داده ها ان ها را بینید و احتمالا  ردیف داده ها راویرایش کنید.

en: The plot can be resized by dragging it along the bottom right corner.
fa: تغییر اندازه طرح  با کشیدن آن در امتداد گوشه پایین سمت راس میتواند انجام گیرد.

en: Select two columns
fa: انتخاب دو ستون

en: Select two different columns
fa: انتخاب دو ستون متفاوت

en: Data point content
fa: محتوای داده ها

en: Ignore
fa: در نظر نگرفتن

en: Copy
fa: کپی

en: Point
fa: درجه

en: Point %d
fa: درجه %d

en: Linestring
fa: رشته خطی

en: Polygon
fa: چند گوشه

en: Geometry
fa: هندسه

en: Add a point
fa: افزودن درجه جديد

en: Add an inner ring
fa: افزودن يك حلقه داخلی

en: Select referenced key
fa: انتخاب کلید اشاره

en: Select Foreign Key
fa: انتخاب کلید خارجی

en: Choose column to display
fa: ستون را براي نمايش انتخاب نماييد

en: You haven't saved the changes in the layout. They will be lost if you don't save them. Do you want to continue?
fa: تغییر در طرح شما ذخیره نشده است. آنها از دست خواهد رفت اگر شما آنها را ذخیره نکنید.  ایا شما میخواهید ادامه دهید؟

en: Modifications have been saved
fa: اصلاحات ذخيره گرديد

en: Submit
fa: ارسال

en: You have edited some data and they have not been saved. Are you sure you want to leave this page before saving the data?
fa: شما مقداری داده ویرایش کردید و ان ها ذخیره نشده اند.ایا شما برای ترک این صفحه بدون ذخیره کردن داده ها اطمینان دارید؟

en: Click the drop-down arrow<br>to toggle column's visibility.
fa: با کلیک بر روی منوی کشویی <br> فلش به ضامن دید ستون.

en: This table does not contain a unique column. Features related to the grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete links may not work after saving.
fa: این جدول هیچ مقدار کلیدی ندارد. امکانات ویرایش جدولی، چک باکس ها ، ویرایش ، کپی و حذف ممکن است کار نکنند.

en: Generate password
fa: تغيير اسم رمز

en: Generate
fa: توليد‌ کن

en: Change password
fa: تغيير کلمه ی عبور

en: More
fa: بیشتر

en: A newer version of phpMyAdmin is available and you should consider upgrading. The newest version is %s, released on %s.
fa: نسخه جدید phpmyadmin آمده است و شما باید به فکر به روز رسانی باشید. جدیدترین نسخه %s و در %s بیرون آمده است.

note: l10n: Latest available phpMyAdmin version
en: , latest stable version:
fa: نسخه قبلی:

en: up to date
fa: به روز

en: Copy table with prefix
fa: کپی کردن جدول با پیشوند

en: Hide
fa: پنهان کردن

en: Show
fa: نمايش

en: Could not import configuration
fa: امکان وارد کردن اطلاعات پیکربندی وجود ندارد

en: Rows
fa: سطرها

en: Indexes
fa: فهرست‌ها

en: Total
fa: جمع كل

en: Overhead
fa: بار بیش از حد

en: Database %1$s has been created.
fa: پایگاه داده %1$s ایجاد شد.

en: No Privileges
fa: امتيازات

en: Missing parameter:
fa: پارامتر یافت نشد:

en: Bookmark %s has been created.
fa: نشانه گذاری %s ایجاد شده است.

en: MySQL returned an empty result set (i.e. zero rows).
fa: MySQL يك نتيجه خالي داد. (مثلا 0 سطر).

en: View
fa: نمایه

en: Error
fa: خطا

en: Primary
fa: اصلي

en: Index
fa: فهرست

en: MySQL said:
fa: پيغام MySQL :

en: Ins
fa: اینسرت

en: Del
fa: حذف

en: Edit routine
fa: تغییر ستون

en: at least one of the words
fa: حداقل يكي از كلمات

en: as regular expression
fa: بعنوان مبين منظم(as regular expression)

[ctx: First page]
en: Begin
fa: شروع

[ctx: Previous page]
en: Previous
fa: قبلی

[ctx: Next page]
en: Next
fa: بعدی

[ctx: Last page]
en: End
fa: انتها

en: Descending
fa: نزولي

en: Ascending
fa: صعودي

en: Kill
fa: از کار انداختن

en: Version information
fa: اطلاعات نسخه

en: Autoextend increment
fa: افزایش خودکار گسترش

en: The increment size for extending the size of an autoextending tablespace when it becomes full.
fa: را وقتی از آن می شودautoextendingافزایش حجم برای گسترش اندازه جدول .

en: Buffer pool size
fa: اندازه بافر استخر

en: The size of the memory buffer InnoDB uses to cache data and indexes of its tables.
fa: استفاده می کند به داده های ذخیره سازی و شاخص از جداول آن است  InnoDB اندازه  بافر حافظه از.

en: InnoDB Status
fa: InnoDB حالت

en: Buffer Pool Usage
fa: مقداراستفاده از حافظه بافر

en: pages
fa: صفحه ها

en: Free pages
fa: صفحه های ازاد

en: Dirty pages
fa: صفحه های کثیف

en: Pages containing data
fa: صفحه های شامل داده

en: Pages to be flushed
fa: صفحه هایی که بایستی تراز (پاک) شوند

en: Busy pages
fa: صفحه های مشغول

en: Latched pages
fa: صفحه های ضامندار

en: Buffer Pool Activity
fa: فعالیت حافظه بافر

en: Read requests
fa: درخواست را بخوانید

en: Write requests
fa: درخواست را بنویسید

en: Read misses
fa: نمیتواند خوانده شود

en: Write waits
fa: منتظر نوشتن

en: Data pointer size
fa: اندازه نشانگر داده ها

en: Documentation
fa: مستندات

en: Too many error messages, some are not displayed.
fa: خطای زیاد،برخی نمایش داده نشدند.

en: Insufficient space to save the file %s.
fa: فضای کافی برای ذخیره فایل %s موجود نیست.

en: File %s already exists on server, change filename or check overwrite option.
fa: فایل %s در حال حاضر در سرور وجود دارد، نام فایل را تغییر دهید و یا تنظیمات بازنویسی را بررسی کنید .

en: The web server does not have permission to save the file %s.
fa: وب سرور مجوز ذخیره فایل %s را ندارد .

en: Dump has been saved to file %s.
fa: اطلاعات دریافت شده در فایل %s ذخیره شد‬.

en: File was not an uploaded file.
fa: فایل آپلود شده نبود.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
fa: فایل آپلود شده بیش از upload_max_size قرار دستور در فایل php.ini اجرا.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
fa: فایل آپلود شده کاملا آپلود نشده.

en: Missing a temporary folder.
fa: از دست دادن یک پوشه موقت.

en: Failed to write file to disk.
fa: برای نوشتن فایل بر روی دیسک شکست خورده.

en: Unknown error in file upload.
fa: خطای ناشناخته در آپلود فایل.

en: File could not be read!
fa: امکان خواندن فایل وجود ندارد!

en: Error while moving uploaded file.
fa: خطا در موقع جابجا کردن فایل آپلود شده.

en: You attempted to load file with unsupported compression (%s). Either support for it is not implemented or disabled by your configuration.
fa: فایلی که می خواهید بارگذاری کنید با فرمت (%s) فشرده سازی شده است که پشتیبانی نشده یا در تنظیمات برنامه، غیر فعال شده است.

en: The %s functionality is affected by a known bug, see %s
fa: قابلیت %s به خاطر یک باگ شناخته شده تحت تاثیر قرار گرفته ایست، برای اطلاعات بیشتر به %s مراجعه کنید

en: Skip Explain SQL
fa: رد شدن از توضیحات SQL

en: Profiling
fa: استفاده از پروفایل

en: Function
fa: تابع

en: Type
fa: نوع

en: The directory you set for upload work cannot be reached.
fa: پوشه‌اي را كه براي انتقال فايل انتخاب كرده‌ايد قابل دسترسي نيست.

en: Or
fa: يا

en: Showing SQL query
fa: نمایش پرس و جو SQL

en: Inserted row id: %1$d
fa: درج شناسه ردیف: %1$d

en: Browse
fa: فهرست

en: Search
fa: جستجو

en: Insert
fa: درج

en: Privileges
fa: امتيازات

en: Operations
fa: عمليات

en: Query
fa: پرس و جو

en: Events
fa: رویدادها

en: Designer
fa: طرّاح

en: User accounts
fa: حساب های كاربری

en: Replication
fa: تکرار

en: Variables
fa: متغییرها

en: Charsets
fa: مجموعه کاراکترهای

en: Engines
fa: موتور

en: Plugins
fa: پلاگین ها

en: %1$d row affected. | %1$d rows affected.
fa[0]: %1$d ردیف تحت تاثیر.
fa[1]: %1$d ردیف تحت تاثیر.

en: Groups:
fa: گروه ها:

en: Events:
fa: رویدادها:

en: Functions:
fa: توابع:

en: Procedures:
fa: پروسه ها:

en: Views:
fa: مشاهده ها:

en: Column
fa: ستون

en: Event
fa: رویداد

en: Repair
fa: تعمیر

en: Drop
fa: حذف

en: Table %s has been moved to %s.
fa: جدول %s به %s انتقال داده‌شد.

en: Table %s has been copied to %s.
fa: جدول %s به %s كپي شد.

en: The table name is empty!
fa: نام جدول وارد نشده‌است !

en: Error while creating PDF:
fa: PDF خطا در موقع درست کردن:

en: Cannot connect: invalid settings.
fa: خطا در اتصال : تنظیمات اشتباه می باشد.

en: Welcome to %s
fa: به %s خوش‌آمديد

en: You probably did not create a configuration file. You might want to use the %1$ssetup script%2$s to create one.
fa: احتمالا فایل تنظیمات ایجاد نکرده اید.می توانید از %1$ssetup script%2$s برای ایجاد آن استفاده نمایید.

en: phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
fa: phpMyAdmin سعی کرد به MYSQL SERVER متصل شود ، سرور اتصال را رد کرد.شما باید host,username و password را در تنظیمات خود چک کنید و مطمئن شوید اطلاعات آن با اطلاعاتی که مدیر MYSQL SERVER داده است تفاوتی نداشته باشد.

en: Wrong username/password. Access denied.
fa: نام كاربر/اسم رمز اشتباه است. دسترسي مجاز نيست.

en: Can not find signon authentication script:
fa: کد ورود یافت نشد :

en: Login without a password is forbidden by configuration (see AllowNoPassword)
fa: ورود بدون رمز عبور ممنوع می باشد(به قسمت AllowNoPassword مراجعه نمایید )

en: Cannot log in to the MySQL server
fa: ورود به MySQL server ناموفق بود

en: structure
fa: ساختار

en: data
fa: اطلاعات

en: structure and data
fa: ساختار و داده‌ها

en: Dumping data for table
fa: حذف داده‌هاي جدول

en: Null
fa: تهی

en: Default
fa: پيش‌ فرض

en: Links to
fa: پيوند به

en: Name
fa: اسم

en: Server version:
fa: نسخه سرور:

en: Creation:
fa: ایجاد:

en: Last update:
fa: آخرین به روز رسانی:

en: Last check:
fa: آخرین بازدید:

en: Invalid authentication method set in configuration:
fa: روش احراز هویت در تنظیمات صحیح نمی باشد:

en: Table comments:
fa: توضيحات جدول:

en: Attributes
fa: ويژگيها

en: Extra
fa: اضافي

en: Show color
fa: نمايش رنگ

en: Portrait
fa: تصوير

en: Show grid
fa: نمایش جدول

note: l10n: See https://www.php.net/manual/en/function.strftime.php
en: %B %d, %Y at %I:%M %p
fa: %d %B %Y ساعت %I:%M %p

en: Could not save recent table!
fa: ناتوانی در ذخیره جدول اخیر!

en: Could not save favorite table!
fa: ناتوانی در ذخیره جدول مورد علاقه!

en: Recent tables
fa: جداول اخیر

en: Recent
fa: اخیر

en: Favorites
fa: مورد علاقه

en: Includes all privileges except GRANT.
fa: وارد کردن تمام دسترسی ها به غیر از GRANT.

en: Allows deleting data.
fa: دادن مجوز برای حذف اطلاعات.

en: Allows creating new tables.
fa: دادن مجوز برای ایجاد جدول جدید.

en: Allows altering the structure of existing tables.
fa: دادن مجوز برای تغییر ساختار جدول های ایجاد شده .

en: Allows creating new views.
fa: دادن مجوز برای ایجاد نمایه جدید.

en: Allows creating new databases and tables.
fa: دادن مجوز برای ساخت پایگاه داده و جدول جدید.

en: Allows dropping databases and tables.
fa: دادن مجوز برای حذف پایگاه داده و جدول ها.

en: Allows importing data from and exporting data into files.
fa: دادن اجازه برای وارد و خارج کردن اطلاعات از فایل ها.

en: Allows creating temporary tables.
fa: دادن مجوز برای ایجاد جدول موقت.

en: Allows creating stored routines.
fa: دادن مجوز برای ایجاد روال .

en: Allows altering and dropping stored routines.
fa: دادن مجوز برای تغییر یا حذف روال های ذخیره شده.

en: Allows creating, dropping and renaming user accounts.
fa: دادن مجوز برای ایجاد , حذف و تغییر نام کاربران.

en: You have revoked the privileges for %s.
fa: شما امتيازات %s را ابطال كرديد.

en: Revoke
fa: ابطال

en: You have updated the privileges for %s.
fa: امتيازات %s به هنگام گرديد.

en: Deleting %s
fa: در حال پاک کردن %s

en: User
fa: كاربر

en: You have added a new user.
fa: شما يك كاربر جديد اضافه كرديد.

en: SQL query
fa: پرس و جوي SQL

en: Files
fa: فایل ها

en: ID
fa: شناسه

en: Host
fa: ميزبان

en: Command
fa: دستور

en: Progress
fa: پیشرفت

en: Run SQL query/queries on database %s
fa: اجراي پرس و جو(ها)ي SQL در پايگاه‌داده %s

en: %s is the default storage engine on this MySQL server.
fa: در این پایگاه داده(mysql) موتور پیش فرض ذخیره سازی %s میباشد .

en: The name of the primary key must be "PRIMARY"!
fa: نام كليد اصلي بايد PRIMARY باشد !

en: Failed to cleanup table UI preferences (see $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)
fa: پاک سازی تنظیمات UI جداول موفقیت آمیز نبود(به $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s مراجعه کنید)

en: Cannot save UI property "%s". The changes made will not be persistent after you refresh this page. Please check if the table structure has been changed.
fa: مقدار UI "%s" را نمی توان ذخیره کرد.تغییرات انجام شد اما با رفرش صفحه از بین می روند.لطفا ساختار جدول خود را برای تغییرات چک کنید.

en: Can't rename index to PRIMARY!
fa: بازناميدن فهرست به PRIMARY مقدور نمي‌باشد!

en: Default theme %s not found!
fa: تم پیش فرض  %s یافت نشد!

en: Theme %s not found!
fa: تم  %s یافت نشد!

en: No valid image path for theme %s found!
fa: آدرس تصاویر برای تم %s یافت نمی شود!

en: Tracking report
fa: گزارشات دنبال شده

en: Structure only
fa: فقط ساختار

en: Data only
fa: فقط داده‌ها

en: Structure and data
fa: ساختار و داده‌ها

en: Structure snapshot
fa: تصویر لحظه ای ساختار

en: The profile has been updated.
fa: تنظيمات به هنگام گرديد.

en: Max: %s%s
fa: حداکثر:  %s %s

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for January
en: Jan
fa: ژانويه

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for February
en: Feb
fa: فوريه

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for March
en: Mar
fa: مارس

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for April
en: Apr
fa: آوريل

[ctx: Short month name]
note: l10n: Short month name
en: May
fa: مي

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for June
en: Jun
fa: ژوئن

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for July
en: Jul
fa: جولاي

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for August
en: Aug
fa: آگوست

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for September
en: Sep
fa: سپتامبر

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for October
en: Oct
fa: اكتبر

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for November
en: Nov
fa: نوامبر

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for December
en: Dec
fa: دسامبر

note: l10n: Short week day name for Monday
en: Mon
fa: دوشنبه

note: l10n: Short week day name for Tuesday
en: Tue
fa: سه‌شنبه

note: l10n: Short week day name for Wednesday
en: Wed
fa: چهارشنبه

note: l10n: Short week day name for Thursday
en: Thu
fa: پنج‌شنبه

note: l10n: Short week day name for Friday
en: Fri
fa: جمعه

note: l10n: Short week day name for Saturday
en: Sat
fa: شنبه

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
fa: %s روز ، %s ساعت ، %s دقیقه و %s ثانیه

en: Sort
fa: ترتيب

en: Both
fa: هردو

en: Nowhere
fa: هیچ جا

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Disabled
fa: غيرفعال

en: Open
fa: بازکردن

en: Closed
fa: بسته شده

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنجشنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Sunday
fa: يكشنبه

en: Quick - display only the minimal options to configure
fa: سریع - فقط انتخاب های کمی را برای تنظیم نشان می دهد

en: Custom - display all possible options to configure
fa: مرسوم - نمایش همه تنظیمات امکان پذیر

en: Custom - like above, but without the quick/custom choice
fa: مرسوم - مانند قبلی، ولی بدون تنظیمات سریع/مرسوم

en: complete inserts
fa: تمام وروديها

en: extended inserts
fa: وروديهاي تمديدشده

en: both of the above
fa: هر دو گزینه بالا

en: neither of the above
fa: هیچ کدام از گزینه های بالا

en: Unique
fa: يكتا

en: Fulltext
fa: كاملا متن

en: Comment
fa: توضيحات

en: Length/Values
fa: طول/مقادير*

en: Collation
fa: مقایسه

en: Adjust privileges
fa: تنظیم امتیازات

en: Click to sort.
fa: برای مرتب کردن کلیک کنید.

en: Action
fa: عمل

en: Number of columns
fa: تعداد سطرها در هر صفحه

en: Create
fa: ساختن

en: Print
fa: چاپ

en: No index defined!
fa: هيچ فهرستي تعريف‌نشده‌است!

en: Select all
fa: انتخاب همه

en: Create table
fa: ساختن جدول

en: Reload
fa: بارگذاری مجدد

en: Help
fa: راهنما

en: Angular links
fa: لینک های زاویه ای

en: Direct links
fa: لینک های مستقیم

en: Small/Big All
fa: کوچک/بزرگ کردن همه

en: Toggle small/big
fa: تعویض کوچک/بزرگ

en: Build Query
fa: ایجاد کوئری

en: Move Menu
fa: حرکت دادن منو

en: Hide/Show all
fa: پنهان/نمايش همه

en: Except
fa: به جز

en: Value
fa: مقدار

en: Rename to
fa: تغییر نام به

en: New name
fa: نام جدید

en: Aggregate
fa: مجموع

en: Active options
fa: گزینه های فعال

en: Click to toggle
fa: برای انتخاب کلیک کنبد

en: ON
fa: روشن

en: OFF
fa: خاموش

en: Exporting tables from "%s" database
fa: ساخت جدول جديد در پايگاه داده %s

en: Database comment
fa: توضيحات پایگاه داده

en: Remove database
fa: حذف پایگاه داده

en: Database %s has been dropped.
fa: پايگاه داده %s حذف گرديد.

en: Drop the database (DROP)
fa: حذف پایگاه داده

en: CREATE DATABASE before copying
fa: پیش از کپی پایگاه داده ایجاد شود

en: Add constraints
fa: اعمال محدودیت ها

en: Switch to copied database
fa: تعویض به پایگاه داده ی کپی شده

en: User name
fa: نام كاربر

en: Any
fa: همه

en: With selected:
fa: موارد انتخاب‌ شده :

en: Switch to %svisual builder%s
fa: به %svisual builder%s بروید

en: You have to choose at least one column to display!
fa: شما حذاقل بايد يك ستون را براي نمايش انتخاب نماييد!

en: SQL query on database <b>%s</b>:
fa: پرس و جوي SQL از پايگاه داده <b>%s</b>:

en: Parameters
fa: پارامترها

en: Add parameter
fa: ایجاد پارامتر

en: Remove last parameter
fa: حذف آخرین پارامتر

en: Return type
fa: نوع برگشتی

en: Security type
fa: حالت امنیتی

en: ENUM/SET editor
fa: ویرایشگر ENUM/SET

en: Execute
fa: اجرا

en: Search in database
fa: جستجو در پايگاه‌ داده

en: Words or values to search for (wildcard: "%"):
fa: كلمه(ها) يا مقدار(ها) براي جستجو (wildcard: "%"):

en: Find:
fa: یافتن :

en: Words are separated by a space character (" ").
fa: كلمات با علامت فاصله (" ") جدا مي‌شوند.

en: Inside tables:
fa: درجدول های:

en: Inside column:
fa: در ستونها:

en: %1$s match in <strong>%2$s</strong> | %1$s matches in <strong>%2$s</strong>
fa[0]: %1$s همتا در <strong>%2$s</strong>
fa[1]: %1$s همتا در <strong>%2$s</strong>

en: Add prefix
fa: افزودن پیشوند

en: %s table | %s tables
fa[0]: %s جدول
fa[1]: %s  جدولها

en: Sum
fa: جمع

en: From
fa: از

en: To
fa: به

en: Check tables having overhead
fa: جدول هایی که سربار دارند را چک کنید

en: Empty
fa: خالي

en: Table maintenance
fa: نگهداشت جدول

en: Analyze table
fa: انالیز جدول

en: Check table
fa: بررسي جدول

en: Optimize table
fa: بهينه‌سازي جدول

en: Repair table
fa: بازسازی جدول

en: Add prefix to table
fa: پیشوند را به جدول اضافه کنید

en: Replace table prefix
fa: جایگزینی پیشوند جدول

en: Add AUTO INCREMENT value
fa: افزودن ارزش افزایش بصورت خودکار

en: Do you really want to execute the following query?
fa: آیا مطمئن هستید، می خواهید پرس و جوی پیش رو اجرا شود؟

en: Remove from Favorites
fa: حذف از مورد علاقه

en: Not replicated
fa: تکرار نشده

en: Replicated
fa: تکراری

en: in use
fa: در حال استفاده

en: Size
fa: اندازه

en: Creation
fa: ایجاد

en: Last update
fa: آخرین به روز رسانی

en: Last check
fa: آخرین بازدید

en: Tracking is active.
fa: پیگیری فعال می باشد.

en: Tracking is not active.
fa: پیگیری فعال نمی باشد.

en: Tracked tables
fa: جدول های پیگیری شده

en: Last version
fa: آخرین نسخه

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Updated
fa: به روز شده

en: active
fa: فعال

en: not active
fa: غیر فعال

en: Versions
fa: نسخه ها

en: Untracked tables
fa: جدول های پیگیری نشده

en: Track table
fa: پیگیری جدول

en: All
fa: همه

en: New table name
fa: نام جدول جدید

en: Character set of the file:
fa: مجموعه كاراكترهاي پرونده:

en: Filters
fa: فیلترها

en: Open new phpMyAdmin window
fa: باز کردن phpMyAdmin در پنجره جدید

en: phpMyAdmin Demo Server
fa: سرور دموی phpMyAdmin

en: Value for the column "%s"
fa: مقادیر ستون "%s"

en: Use OpenStreetMaps as Base Layer
fa: استفاده از OpenStreetMaps به عنوان لایه پایه

en: Geometry %d:
fa: هندسه %d:

en: Point:
fa: نقطه:

en: Outer ring:
fa: حلقه بیرونی:

en: Inner ring %d:
fa: حلقه داخلی %d:

en: Add a linestring
fa: افزودن يك رشته خطی

en: Polygon %d:
fa: چند ضلعی %d:

en: Add a polygon
fa: افزودن یک چند ضلعی

en: Add geometry
fa: اضافه کردن هندسه

en: Output
fa: خروجی

en: You are using the demo server. You can do anything here, but please do not change root, debian-sys-maint and pma users. More information is available at %s.
fa: شما در حال استفاده از سرور دمو هستید. می توانید در اینجا هر کاری انجام دهید اما لطفاً کاربران root و debian-sys-maint و pma را تغییر ندهید. برای اطلاعات بیشتر رجوع کنید به %s.

en: General settings
fa: تنظیمات عمومی

en: More settings
fa: تنظیمات بیشتر

en: Appearance settings
fa: تنظیمات ظاهری

en: Language
fa: زبان

en: Theme
fa: تم

en: Database server
fa: سرور پایگاه داده

en: Server:
fa: سرور:

en: Server type:
fa: نوع سرور:

en: Protocol version:
fa: نسخه پروتکل:

en: User:
fa: كاربر:

en: Server charset:
fa: کاراکترست سرور:

en: Web server
fa: وب سرور

en: Database client version:
fa: نسخه کلاینت پایگاه داده:

en: Show PHP information
fa: نمايش اطلاعات پی اچ پی

en: Version information:
fa: اطلاعات نسخه:

en: Official Homepage
fa: صفحه خانگی  رسمي

en: Contribute
fa: همکاری

en: Get support
fa: کمک گرفتن

en: List of changes
fa: لیست تغییرات

en: License
fa: اعتبار

en: Browse your computer:
fa: رایانه خود را مشاهده نمایید:

en: The primary key has been dropped.
fa: كليد اصلي حذف گرديد.

en: Index %s has been dropped.
fa: فهرست %s حذف گرديد.

note: l10n: Display text for current month link in calendar
en: Today
fa: امروز

en: January
fa: ژانویه

en: February
fa: فوریه

en: March
fa: مارس

en: April
fa: آوريل

note: l10n: Short month name for May
en: May
fa: مي

en: June
fa: ژوئن

en: July
fa: جولاي

en: August
fa: آگوست

en: September
fa: سپتامبر

en: October
fa: اكتبر

en: November
fa: نوامبر

en: December
fa: دسامبر

note: l10n: Short week day name for Sunday
en: Sun
fa: يكشنبه

note: l10n: Minimal week day name for Sunday
en: Su
fa: يكشنبه

note: l10n: Minimal week day name for Monday
en: Mo
fa: دوشنبه

note: l10n: Minimal week day name for Tuesday
en: Tu
fa: سه‌شنبه

note: l10n: Minimal week day name for Wednesday
en: We
fa: چهارشنبه

note: l10n: Minimal week day name for Thursday
en: Th
fa: پنج‌شنبه

note: l10n: Minimal week day name for Friday
en: Fr
fa: جمعه

note: l10n: Minimal week day name for Saturday
en: Sa
fa: شنبه

note: l10n: Column header for week of the year in calendar
en: Wk
fa: هفته

en: Hour
fa: ساعت

en: Minute
fa: دقیقه

en: Second
fa: ثانیه

en: Log in
fa: ورود

en: You can enter hostname/IP address and port separated by space.
fa: شما می توانید آدرس hostname/IP و پورت را با استفاده از فاصله بین آنها وارد نمایید.

en: Username:
fa: نام كاربر:

en: Password:
fa: اسم رمز:

en: Home
fa: خانه

en: Empty session data
fa: خال کردن داده های جلسه

en: Log out
fa: خروج

en: phpMyAdmin documentation
fa: مستندات phpMyAdmin

en: Navigation panel settings
fa: تنظیمات پانل ناوبری

en: Reload navigation panel
fa: بارگذاری مجدد پانل ناوبری

en: An error has occurred while loading the navigation display
fa: یک خطا هنگام بارگذاری صفحه ناوبری رخ داده است

en: Configuration contains incorrect data for some fields.
fa: اطلاعات پیکربندی شامل اطلاعات اشتباهی از بعضی فیلدهاست.

en: Do you want to import remaining settings?
fa: آیا میخواهید تنظیمات باقی مانده را وارد کنید؟

en: Saved on: @DATE@
fa: ذخیره شده در: @DATE@

en: Import from file
fa: وارد کردن اطلاعات از طریق فایل

en: Import from browser's storage
fa: وارد کردن اطلاعات از طریق حافظه مرورگر

en: Settings will be imported from your browser's local storage.
fa: تنظیمات از طریق حافظه مرورگر وارد خواهد شد .

en: You have no saved settings!
fa: شما تنظیمات ذخیره شده ای ندارید!

en: This feature is not supported by your web browser
fa: این قابلیت توسط مرورگر وب شما پشتیبانی نمی شود

en: Merge with current configuration
fa: ادغام با پیکربندی فعلی

en: You can set more settings by modifying config.inc.php, eg. by using %sSetup script%s.
fa: شما میتوانید تنظیمات بیشتری را از طریق config.inc.php , به طور مثال. با استفاده از %sSetup script%s ثبت کنید.

en: Save to browser's storage
fa: ذخیره کردن در حافظه مرورگر

en: Settings will be saved in your browser's local storage.
fa: تنظیمات در حافظه مرورگر ذخیره خواهد شد.

en: Existing settings will be overwritten!
fa: تنظیمات قبلی بازنویسی شدند!

en: You can reset all your settings and restore them to default values.
fa: شما میتوانید تنظیمات خود را به حالت پیش فرض بازگردانید.

en: There are no recent tables.
fa: جداول اخیری وجود ندارد.

en: There are no favorite tables.
fa: جداول مورد علاقه ای وجود ندارد.

en: not OK
fa: خراب

en: Enabled
fa: فعال

en: Select binary log to view
fa: سابقه بانری را برای مشاهده انتخاب کنید

en: Log name
fa: نام سابقه

en: Position
fa: موقعیت

en: Original position
fa: موقعیت اصلی

en: Information
fa: اطلاعات

en: Databases statistics
fa: آمار پايگاههاي داده

en: Create database
fa: ساخت پايگاه داده جديد

en: Check privileges for database "%s".
fa: تنظیمات دسترسی به پایگاه داده "%s" را بررسی کنید.

en: Note: Enabling the database statistics here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
fa: نکته: فعال کردن آمارگیری پایگاه داده ممکن است ترافیک سنگینی بین وب سرور و سرور پایگاه داده به وجود بیاورد.

en: Exporting databases from the current server
fa: ساخت جدول جديد در پايگاه داده %s

en: Plugin
fa: افزونه

en: Version
fa: نسخه

en: Author
fa: نویسنده

en: disabled
fa: غيرفعال

en: No Password
fa: بدون کلمه ی عبور

en: Login Information
fa: اطلاعات ورود

en: Any user
fa: همه كاربران

en: Any host
fa: همه ميزبانها

en: Local
fa: محلی

en: Password
fa: اسم رمز

en: Do not change the password
fa: عدم تغيير اسم رمز

en: Re-type
fa: دوباره نوشتن

en: Administration
fa: مدیریت

en: Allows adding users and privileges without reloading the privilege tables.
fa: دادن اجازه برای ایجاد  کاربران و اعطای امتیازات بدون بارگذاری اطلاعات جداول.

en: Variable
fa: متغییر

en: Advisor system
fa: سیستم مشاور

en: Possible performance issues
fa: امکان وجود مشکلات اجرایی

en: Query statistics
fa: آمار پرس و جو

en: Reset to default
fa: تنظیم به عنوان پیش فرض

en: Chart Title
fa: عنوان نمودار

en: Show only active
fa: فقط نمایش فعال

en: Statements
fa: شرج

en: Show this query here again
fa: نمايش دوباره اين پرس و جو در اينجا

en: shared
fa: به اشتراک گذاشته شده

en: Use this value
fa: این مقدار را استفاده کنید

en: Exporting rows from "%s" table
fa: ساخت جدول جديد در پايگاه داده %s

en: Index name:
fa: اسم فهرست&nbsp;:

en: "PRIMARY" <b>must</b> be the name of and <b>only of</b> a primary key!
fa: "PRIMARY" فقط <b>بايد</b> نام <b>يك</b> كليد اصلي باشد!

en: Index type:
fa: نوع فهرست&nbsp;:

en: Insert as new row
fa: درج به عنوان يك سطر جديد

en: Insert as new row and ignore errors
fa: درج به عنوان سطر جدید و صرفنظر از خطاها

en: and then
fa: و سپس

en: Go back to previous page
fa: برو به صفحه قبل

en: Insert another new row
fa: درج يك سطر جديد ديگر

en: Go back to this page
fa: برگرد به این صفحه

en: Edit next row
fa: ویرایش کردن ردیف بعدی

en: Use TAB key to move from value to value, or CTRL+arrows to move anywhere.
fa: استفاده از کلید Tab برای جابجایی بین مقادیر، یا CTRL + فلش ها برای جابجایی به هر نقطه.

en: Binary
fa: دودويي

en: Alter table order by
fa: تغيير جدول مرتب شده با

en: Rename table to
fa: بازناميدن جدول به

en: Table comments
fa: توضيحات جدول

en: Do a "query by example" (wildcard: "%")
fa: انجام يك "پرس و جو با نمونه" (wildcard: "%")

en: Add search conditions (body of the "where" clause):
fa: افزودن شرايط جستجو (بدنه شرط "where"):

en: Number of rows per page
fa: تعداد سطرها در هر صفحه

en: Display order:
fa: ترتيب نمايش:

en: Change
fa: تغيير

en: A primary key has been added on %s.
fa: يك كليد اصلي در %s اضافه شد.

en: An index has been added on %s.
fa: يك فهرست در %s اضافه گرديد.

en: Propose table structure
fa: پيشنهاد ساختار جدول

en: Space usage
fa: فضاي استفاده‌شده

en: Effective
fa: موثر

en: dynamic
fa: پويا

en: Row length
fa: طول سطر

en: Row size
fa: اندازه سطر

en: Username
fa: نام كاربر

en: Column names
fa: نام ستونها
