phpMyAdmin 5.2.1-dev - en to fy translation catalogue (501 entries)

en: Current version: %s
fy: Hjoeddeistige ferzje: %s

en: Distribution
fy: Distribúsje

en: MySQL Architecture
fy: MySQL-arsjitektuer

en: per second
fy: per sekonde

en: per minute
fy: per minút

en: per hour
fy: per oere

en: per day
fy: per dei

en: Search:
fy: Sykje:

en: Go
fy: Starte

en: Keyname
fy: Kaainamme

en: Description
fy: Beskriuwing

en: Page number:
fy: Sidenûmer:

en: Paper size
fy: Papierformaat

en: Save as file
fy: Bewarje as triem

en: Format
fy: Opmaak

en: Compression
fy: Kompresje

en: Excel edition
fy: Excel-edysje

en: Comments
fy: Opmerkings

en: Table caption
fy: Tabeltitel

en: Label key
fy: Labelkaai

en: Export method
fy: Eksportearmetoade

en: Save on server
fy: Bewarje op server

en: SQL compatibility mode
fy: SQL-kompatibiliteitsmoadus

en: Add %s
fy: %s tafoegje

en: Export time in UTC
fy: Eksporteartiid in UTC

en: Developer
fy: Untwikkelder

en: General
fy: Algemien

en: Import / export
fy: Ymportearje / eksportearje

en: Navigation panel
fy: Navigaasjepaniel

en: Tables
fy: Tabellen

en: Main panel
fy: Haadpaniel

en: Page titles
fy: Sidetitels

en: Server configuration
fy: Serverkonfiguraasje

en: SQL Query box
fy: SQL-queryfjild

en: SQL queries
fy: SQL-queries

en: Database structure
fy: Databasestruktuer

en: Table structure
fy: Tabelstruktuer

en: Text fields
fy: Tekstfjilden

en: Texy! text
fy: Texy! tekst

en: Warnings
fy: Warskôgings

en: Import currencies ($5.00 to 5.00)
fy: Faluta ymportearje ($5.00 nei 5.00)

en: Memory limit
fy: Unthâldlimyt

en: Natural order
fy: Natuerlike folchoarder

en: Bookmark table
fy: Blêdwizertabel

en: SQL query history table
fy: SQL-queryskiednistabel

en: Server hostname
fy: Serverhostnamme

en: Database name
fy: Databasenamme

en: Server port
fy: Serverpoarte

en: Relation table
fy: Relaasjetabel

en: Server socket
fy: Serversocket

en: Users table
fy: Brûkerstabel

en: User groups table
fy: Brûkersgroepentabel

en: Edit
fy: Bewurkje

en: Suhosin warning
fy: Suhosin-warskôging

en: Default title
fy: Standerttitel

en: Table
fy: Tabel

en: Version check
fy: Ferzjekontrôle

en: Proxy username
fy: Proxy brûkersnamme

en: Proxy password
fy: Proxy wachtwurd

en: Order
fy: Folchoarder

en: Server connection collation
fy: Kollaasje fan de serverferbining

en: maximum %s
fy: maksimum %s

en: Custom
fy: Oanpast

en: Structure
fy: Struktuer

en: CSV for MS Excel
fy: CSV foar MS Excel

en: OpenDocument Spreadsheet
fy: OpenDocument-rekkenblêd

en: OpenDocument Text
fy: OpenDocument-tekst

en: Export
fy: Eksportearje

en: Features
fy: Opsjes

en: Import
fy: Ymportearje

en: no description
fy: gjin beskriuwing

en: No bookmarks
fy: Gjin blêdwizers

en: SQL Query Console
fy: SQL-queryconsole

en: unknown
fy: ûnbekend

en: Yes
fy: Ja

en: Save & close
fy: Bewarje & slute

en: Reset
fy: Ferfarskje

en: Add index
fy: Yndeks tafoegje

en: SQL query:
fy: SQL-query:

en: Close
fy: Slute

note: l10n: Other, small valued, queries
en: Other
fy: Oare

note: l10n: Thousands separator
en: ,
fy: .

note: l10n: Decimal separator
en: .
fy: ,

en: System memory
fy: Systeemûnthâld

en: System swap
fy: Systeemwikseltriem

en: Total memory
fy: Totaal ûnthâld

en: Connections
fy: Ferbinings

en: %d table(s)
fy: %d tabel(len)

en: Traffic
fy: Ferkear

en: Settings
fy: Ynstellingen

en: None
fy: Gjin

en: Change settings
fy: Ynstellingen wizigjen

en: Current settings
fy: Hjoeddeistige ynstellingen

en: Chart title
fy: Grafyktitel

note: l10n: As in differential values
en: Differential
fy: Ferskil

en: Unit
fy: Ienheid

en: No data found
fy: Gjin gegevens fûn

en: Time
fy: Tiid

en: Total time:
fy: Totale tiid:

[ctx: Display format]
en: Table
fy: Tabel

en: Chart
fy: Grafyk

en: Total:
fy: Totaal:

en: Cancel
fy: Annulearje

en: Apply
fy: Tapasse

en: Error code: %s
fy: Flaterkoade: %s

en: Error text: %s
fy: Flateromskriuwing: %s

en: No
fy: Nee

en: Search this list
fy: Sykje yn dizze list

en: See more
fy: Mear

note: l10n: Display text for calendar close link
en: Done
fy: Klear

en: Back
fy: Werom

en: Step
fy: Stap

en: Save
fy: Bewarje

en: Column maximum:
fy: Kolommaksimum:

en: Column minimum:
fy: Kolomminimum:

en: Add a point
fy: In punt tafoegje

en: Encryption key
fy: Fersiferingskaai

en: Page name
fy: Sidenamme

en: Save page
fy: Side bewarje

en: Submit
fy: Ferstjoere

en: cancel
fy: annulearje

en: Generate password
fy: Wachtwurd generearje

en: Generate
fy: Generearje

en: Change password
fy: Wachtwurd wizigjen

en: More
fy: Mear

en: Hide
fy: Ferbergje

en: Rows
fy: Rigen

en: Total
fy: Totaal

en: Sent
fy: Ferstjoerd

en: Error
fy: Flater

en: Row: %1$s, Column: %2$s, Error: %3$s
fy: Rige: %1$s, Kolom: %2$s, Flater: %3$s

en: Index
fy: Yndeks

en: Query error
fy: Queryflater

en: YES
fy: JA

en: NO
fy: NEE

en: Add event
fy: Barren tafoegje

en: Edit event
fy: Barren bewurkje

en: Or:
fy: Of:

en: And:
fy: En:

en: Ins
fy: Tafoegje

en: New bookmark
fy: Nije blêdwizer

en: Add routine
fy: Routine tafoegje

en: Edit routine
fy: Routine bewurkje

en: Add trigger
fy: Trigger tafoegje

[ctx: First page]
en: Begin
fy: Begjin

[ctx: Next page]
en: Next
fy: Folgjende

en: Full texts
fy: Folsleine teksten

en: Descending
fy: Ofrinnend

en: Ascending
fy: Oprinnend

en: Version information
fy: Ferzje-ynformaasje

en: Data files
fy: Gegevenstriemmen

en: InnoDB Status
fy: InnoDB-status

en: pages
fy: sides

en: Documentation
fy: Dokumintaasje

en: Report
fy: Rapportearje

en: Options
fy: Opsjes

en: Structure of %s
fy: Struktuer fan %s

en: Function
fy: Funksje

en: Or
fy: Of

en: Browse
fy: Ferkenne

en: Search
fy: Sykje

en: Insert
fy: Ynfoegje

en: Privileges
fy: Rjochten

en: Operations
fy: Hannelingen

en: Tracking
fy: Trasearje

en: Events
fy: Barrens

en: Designer
fy: Untwerper

en: Replication
fy: Replikaasje

en: Variables
fy: Fariabelen

en: Charsets
fy: Karaktersets

en: Events:
fy: Barrens:

en: Functions:
fy: Funksjes:

en: Procedures:
fy: Prosedueres:

en: Tables:
fy: Tabellen:

en: Collapse all
fy: Alles gearteare

en: Columns
fy: Kolommen

[ctx: Create new column]
en: New
fy: Nij

en: Column
fy: Kolom

[ctx: Create new database]
en: New
fy: Nij

[ctx: Create new event]
en: New
fy: Nij

en: Event
fy: Barren

en: Functions
fy: Funksjes

[ctx: Create new function]
en: New
fy: Nij

[ctx: Create new index]
en: New
fy: Nij

en: Procedures
fy: Prosedueres

[ctx: Create new procedure]
en: New
fy: Nij

en: Procedure
fy: Proseduere

[ctx: Create new table]
en: New
fy: Nij

[ctx: Create new trigger]
en: New
fy: Nij

[ctx: Create new view]
en: New
fy: Nij

en: Step 1.
fy: Stap 1.

en: Step 2.
fy: Stap 2.

en: Step 3.
fy: Stap 3.

en: Analyze
fy: Analysearje

en: Check
fy: Kontrolearje

en: Optimize
fy: Optimalisearje

en: Repair
fy: Reparearje

en: Drop
fy: Fuortsmite

en: Welcome to %s
fy: Wolkom by %s

en: Format:
fy: Opmaak:

en: Excel edition:
fy: Excel-edysje:

en: structure
fy: struktuer

en: data
fy: gegevens

en: structure and data
fy: struktuer en gegevens

en: Null
fy: Leech

en: Default
fy: Standert

en: Name
fy: Namme

en: Definition
fy: Definysje

en: Table structure for table
fy: Tabelstruktuer foar tabel

en: Table caption:
fy: Tabeltitel:

en: Label key:
fy: Labelkaai:

en: Server version:
fy: Serverferzje:

en: PHP Version:
fy: PHP-ferzje:

en: Data:
fy: Gegevens:

en: Structure:
fy: Struktuer:

en: Export table names
fy: Tabelnammen eksportearje

en: Report title:
fy: Rapporttitel:

en: Export contents
fy: Eksportearynhâld

en: Table:
fy: Tabel:

en: Column names:
fy: Kolomnammen:

en: MediaWiki Table
fy: MediaWiki-table

en: Import currencies <i>(ex. $5.00 to 5.00)</i>
fy: Faluta ymportearje <i>($5.00 nei 5.00)</i>

en: ESRI Shape File
fy: ESRI-foarmtriem

en: SQL compatibility mode:
fy: SQL-kompatibiliteitsmoadus:

en: Table of contents
fy: Ynhâldsopjefte

en: Table comments:
fy: Tabelopmerkings:

en: Attributes
fy: Attributen

en: Extra
fy: Ekstra

en: Orientation
fy: Oriïntaasje

en: Favorites
fy: Favoriten

en: Error.
fy: Flater.

en: Unknown error
fy: Unbekende flater

en: Privileges for %s
fy: Rjochten foar %s

en: User
fy: Brûker

en: SQL query
fy: SQL-query

en: Query cache
fy: Querycache

en: Key cache
fy: Kaaicache

en: Files
fy: Triemmen

en: Command
fy: Opdracht

en: No data
fy: Gjin gegevens

en: Structure and data
fy: Struktuer en gegevens

en: Export as %s
fy: Eksportearje as %s

[ctx: numeric types]
en: Numeric
fy: Numeryk

[ctx: date and time types]
en: Date and time
fy: Datum en tiid

[ctx: spatial types]
en: Spatial
fy: Romtlik

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for January
en: Jan
fy: jan

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for February
en: Feb
fy: feb

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for March
en: Mar
fy: mrt

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for April
en: Apr
fy: apr

[ctx: Short month name]
note: l10n: Short month name
en: May
fy: mai

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for June
en: Jun
fy: jun

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for July
en: Jul
fy: jul

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for August
en: Aug
fy: aug

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for September
en: Sep
fy: sep

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for October
en: Oct
fy: okt

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for November
en: Nov
fy: nov

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for December
en: Dec
fy: des

note: l10n: Short week day name for Monday
en: Mon
fy: mo

note: l10n: Short week day name for Tuesday
en: Tue
fy: ti

note: l10n: Short week day name for Wednesday
en: Wed
fy: wo

note: l10n: Short week day name for Thursday
en: Thu
fy: to

note: l10n: Short week day name for Friday
en: Fri
fy: fr

note: l10n: Short week day name for Saturday
en: Sat
fy: so

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
fy: %s dagen, %s oeren, %s minuten en %s sekonden

en: Users
fy: Brûkers

en: Icons
fy: Piktogrammen

en: Text
fy: Tekst

en: Both
fy: Beide

en: Nowhere
fy: Nearne

en: Left
fy: Lofts

en: Right
fy: Rjochts

en: Click
fy: Klik

en: Double click
fy: Dûbelklik

en: Disabled
fy: Utskeakele

en: Closed
fy: Sluten

en: Monday
fy: moandei

en: Tuesday
fy: tiisdei

en: Wednesday
fy: woansdei

en: Thursday
fy: tongersdei

en: Friday
fy: freed

en: Saturday
fy: sneon

en: Sunday
fy: snein

[ctx: for default]
en: None
fy: Gjin

en: Unique
fy: Unike wearde

en: Fulltext
fy: Folsleine tekst

en: Spatial
fy: Romtlik

en: first
fy: earste

en: after %s
fy: nei %s

en: Table name
fy: Tabelnamme

en: Add
fy: Tafoegje

en: Collation:
fy: Kollaasje:

en: Comment
fy: Opmerking

en: Collation
fy: Kollaasje

en: Collapse
fy: Gearteare

en: Clear
fy: Leechmeitsje

en: History
fy: Skiednis

en: Bookmarks
fy: Blêdwizers

en: Bookmark
fy: Blêdwizer

en: Count
fy: Oantal

en: Add bookmark
fy: Blêdwizer tafoegje

en: Add new column
fy: Nije kolom tafoegje

en: Add column
fy: Kolom tafoegje

en: Action
fy: Aksje

en: Number of columns
fy: Oantal kolommen

en: New page
fy: Nije side

en: Export schema
fy: Schema eksportearje

en: Number of tables:
fy: Oantal tabellen:

en: Value
fy: Wearde

en: New name
fy: Nije namme

en: New page name
fy: Nije sidenamme

en: Event name
fy: Barrennamme

en: Event type
fy: Barrentype

en: ON
fy: OAN

en: OFF
fy: ÚT

en: New database name
fy: Nije databasenamme

en: User name
fy: Brûkersnamme

en: Grant
fy: Takenne

en: Any
fy: Elke

en: global
fy: globaal

en: wildcard
fy: jokerteken

[ctx: Create new user]
en: New
fy: Nij

en: Ins:
fy: Ynfoegje:

en: Column:
fy: Kolom:

en: Routine name
fy: Routinenamme

en: Direction
fy: Rjochting

en: Add parameter
fy: Parameter tafoegje

en: Charset
fy: Karakterset

en: Security type
fy: Befeiligingstype

en: Routine parameters
fy: Routineparameters

en: Search in database
fy: Sykje yn de database

en: Add prefix
fy: Foarheaksel tafoegje

en: %s table | %s tables
fy[0]: %s tabel
fy[1]: %s tabellen

en: Sum
fy: Som

en: From
fy: Fan

en: To
fy: Nei

en: Empty
fy: Leegje

en: Table maintenance
fy: Tabelûnderhâld

en: Optimize table
fy: Tabel optimalisearje

en: Repair table
fy: Reparearje tabel

en: Are you sure?
fy: Binne jo wis?

en: Size
fy: Grutte

en: Last version
fy: Lêste ferzje

en: not active
fy: net aktyf

en: Versions
fy: Ferzjes

en: Trigger name
fy: Triggernamme

[ctx: Trigger action time]
en: Time
fy: Tiid

en: Number of rows:
fy: Oantal rigen:

en: All
fy: Alle

en: Relational key
fy: Relasjonele kaai

[ctx: None encoding conversion]
en: None
fy: Gjin

en: Rows:
fy: Rigen:

en: Output:
fy: Utfier:

en: New table name
fy: Nij tabelnamme

en: New column name
fy: Nije kolomnamme

en: Compression:
fy: Kompresje:

en: phpMyAdmin Demo Server
fy: phpMyAdmin-demoserver

en: Add geometry
fy: Geometry tafoegje

en: Output
fy: Utfier

en: Git revision:
fy: Git-revyzje:

en: General settings
fy: Algemiene ynstellingen

en: More settings
fy: Mear ynstellingen

en: Language
fy: Taal

en: Theme
fy: Tema

en: Database server
fy: Databaseserver

en: Server type:
fy: Servertype:

en: Protocol version:
fy: Protokolferzje:

en: User:
fy: Brûker:

en: Server charset:
fy: Serverkarakterset:

en: Web server
fy: Webserver

en: Database client version:
fy: Clientferzje fan database:

en: PHP extension:
fy: PHP-útwreiding:

en: PHP version:
fy: PHP-ferzje:

en: Show PHP information
fy: Ynformaasje oer PHP werjaan

en: Version information:
fy: Ferzje-ynformaasje:

en: Official Homepage
fy: Offisjele phpMyAdmin-webstee

en: Contribute
fy: Bydrage

en: Get support
fy: Stipe krije

en: List of changes
fy: List mei wizigingen

en: License
fy: Lisinsje

en: Warning
fy: Warskôging

en: %s of %s
fy: %s fan %s

en: %s/sec.
fy: %s/sek.

note: l10n: Display text for current month link in calendar
en: Today
fy: Hjoed

en: January
fy: jannewaris

en: February
fy: febrewaris

en: March
fy: maart

en: April
fy: april

note: l10n: Short month name for May
en: May
fy: maaie

en: June
fy: juny

en: July
fy: july

en: August
fy: augustus

en: September
fy: septimber

en: October
fy: oktober

en: November
fy: novimber

en: December
fy: desimber

note: l10n: Short week day name for Sunday
en: Sun
fy: si

note: l10n: Minimal week day name for Sunday
en: Su
fy: si

note: l10n: Minimal week day name for Monday
en: Mo
fy: mo

note: l10n: Minimal week day name for Tuesday
en: Tu
fy: ti

note: l10n: Minimal week day name for Wednesday
en: We
fy: wo

note: l10n: Minimal week day name for Thursday
en: Th
fy: to

note: l10n: Minimal week day name for Friday
en: Fr
fy: fr

note: l10n: Minimal week day name for Saturday
en: Sa
fy: so

note: l10n: Column header for week of the year in calendar
en: Wk
fy: Wike

en: Hour
fy: Oere

en: Minute
fy: Minút

en: Second
fy: Sekonde

en: Log in
fy: Oanmelde

en: Username:
fy: Brûkersnamme:

en: Password:
fy: Wachtwurd:

en: Home
fy: Startside

en: Log out
fy: Ofmelde

en: phpMyAdmin documentation
fy: phpMyAdmin-dokumintaasje

en: Import from file
fy: Ymportearje út triem

en: Enabled
fy: Ynskeakele

en: Log name
fy: Lognamme

en: Position
fy: Posysje

en: Server ID
fy: Server-ID

en: Information
fy: Ynformaasje

en: Databases statistics
fy: Databasestatistiken

en: No databases
fy: Gjin databases

en: Version
fy: Ferzje

en: Author
fy: Auteur

en: disabled
fy: útskeakele

en: No Password
fy: Gjin wachtwurd

en: Password Hashing:
fy: Wachtwurd-hashing:

en: Login Information
fy: Oanmeldingsynformaasje

en: User name:
fy: Brûkersnamme:

en: Any user
fy: Elke brûker

en: Any host
fy: Elke host

en: Local
fy: lokaal

en: Password
fy: Wachtwurd

en: Edit user group
fy: Brûkersgroep bewurkje

[ctx: None privileges]
en: None
fy: Gjin

en: Global
fy: Globaal

en: Administration
fy: Administraasje

en: User groups
fy: Brûkersgroepen

en: User group
fy: Brûkersgroep

en: Port:
fy: Poarte:

en: Variable
fy: Fariabel

en: Instructions
fy: Rjochtlinen

en: Query statistics
fy: Querystatistiken

en: Advisor
fy: Riejouwer

en: Instructions/Setup
fy: Ynstruksjes/Setup

en: Add chart
fy: Grafyk tafoegje

en: Chart columns
fy: Grafykkolommen

en: Chart Title
fy: Grafyktitel

en: Status variable(s)
fy: Statusfariabel(en)

en: per hour:
fy: per oere:

en: per minute:
fy: per minút:

en: per second:
fy: per sekonde:

en: Group name:
fy: Groepnamme:

en: Session value
fy: Sessywearde

en: Overview
fy: Oersjoch

en: Configuration file
fy: Konfiguraasjetriem

en: New server
fy: Nije server

en: Default language
fy: Standerttaal

en: Default server
fy: Standertserver

en: - none -
fy: - gjin -

en: phpMyAdmin homepage
fy: phpMyAdmin-webstee

en: Donate
fy: Donearje

en: Edit server
fy: Server bewurkje

en: Add a new server
fy: In server tafoegje

en: State
fy: Tastân

en: Total Time
fy: Totale tiid

en: % Time
fy: % Tiid

en: Calls
fy: Oproppen

en: ø Time
fy: Gemiddelde tiid

en: Delimiter
fy: Skiedingsteken

[ctx: Chart type]
en: Column
fy: Kolom

[ctx: Chart type]
en: Timeline
fy: Tiidline

en: X Values
fy: X-wearden

en: Y Values
fy: Y-wearden

en: Replace
fy: Ferfang

en: -- None --
fy: -- Gjin --

en: Index name:
fy: Yndeksnamme:

en: Index type:
fy: Yndekstype:

en: Comment:
fy: Opmerking:

en: and then
fy: en dan

en: Go back to previous page
fy: Werom

en: Binary
fy: Binêr

en: Table options
fy: Tabelopsjes

en: Table comments
fy: Tabelopmerkings

en: Actions
fy: Aksjes

en: Internal relation
fy: Ynterne relaasje

en: Number of rows per page
fy: Oantal rigen per side

en: Minimum value:
fy: Minimumwearde:

en: Maximum value:
fy: Maksimumwearde:

[ctx: None for default]
en: None
fy: Gjin

en: Change
fy: Feroarje

en: Distinct values
fy: Underskiedbere wearden

en: Add %s column(s)
fy: %s kolom(men) tafoegje

en: Effective
fy: Effektyf

en: Row statistics
fy: Rigestatistiken

en: static
fy: statysk

en: dynamic
fy: dynamysk

en: Row length
fy: Rigelingte

en: Row size
fy: Rigegrutte

en: Date
fy: Datum

en: Username
fy: Brûkersnamme

en: Column names
fy: Kolomnammen
