phpMyAdmin 5.2.1-dev - en to it translation catalogue (3321 entries)

en: Uptime below one day
it: Uptime inferiore ad un giorno

en: Uptime is less than 1 day, performance tuning may not be accurate.
it: Il server è stato in esecuzione per un periodo inferiore ad 1 giorno, i suggerimenti per migliorarne l'efficienza potrebbero non essere accurati.

en: To have more accurate averages it is recommended to let the server run for longer than a day before running this analyzer
it: Per ottenere valori medi più realistici si raccomanda di lasciare il server in esecuzione per più di un giorno prima di lanciare questo analizzatore

en: The uptime is only %s
it: L'uptime è solo %s

en: Questions below 1,000
it: Question al di sotto di 1.000

en: Fewer than 1,000 questions have been run against this server. The recommendations may not be accurate.
it: Sono stati lanciate meno di 1.000 question su questo server. Le raccomandazioni potrebbero non essere precise.

en: Let the server run for a longer time until it has executed a greater amount of queries.
it: Lasciate attivo il server per un periodo maggiore finché non abbia eseguito un numero più grande di query.

en: Current amount of Questions: %s
it: Quantità corrente di Question: %s

en: Percentage of slow queries
it: Percentuale di query lente

en: There is a lot of slow queries compared to the overall amount of Queries.
it: Ci sono molte query lente rispetto al numero totale di query.

en: You might want to increase {long_query_time} or optimize the queries listed in the slow query log
it: Potreste voler incrementare {long_query_time} oppure ottimizzare le query elencate nel log delle quey lente

en: The slow query rate should be below 5%%, your value is %s%%.
it: Il tasso di query lente dovrebbe essere al di sotto di w 5%%, il tuo valore è %s%%.

en: Slow query rate
it: Tasso di query lente

en: There is a high percentage of slow queries compared to the server uptime.
it: Si riscontra un'alta percentuale di query lente rispetto all'uptime del server.

en: You have a slow query rate of %s per hour, you should have less than 1%% per hour.
it: Si rileva un tasso di query lente di %s all'ora, mentre dovreste averne meno dell'1%% all'ora.

en: Long query time
it: Tempo di query lunghe

en: {long_query_time} is set to 10 seconds or more, thus only slow queries that take above 10 seconds are logged.
it: (long_query_time) è impostato a 10 secondi o più, quindi solo le query lente che richiedono più di 10 secondi vengono registrate nel log.

en: It is suggested to set {long_query_time} to a lower value, depending on your environment. Usually a value of 1-5 seconds is suggested.
it: Si suggerisce di impostare {long_query_time} a un valore inferiore, a seconda del vostro ambiente. Di solito si suggerisce un valore di 1-5 secondi.

en: long_query_time is currently set to %ds.
it: long_query_time è impostato a %d secondi.

en: Slow query logging
it: Log delle quey lente

en: The slow query log is disabled.
it: Lo slow_query_log è disabilitato.

en: Enable slow query logging by setting {log_slow_queries} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
it: Abilitate il log delle query lente impostando {log_slow_queries} a 'ON'. Questo aiuterà nella risoluzione dei problemi per le query con prestazioni non buone.

en: log_slow_queries is set to 'OFF'
it: log_slow_queries è impostato a 'OFF'

en: Enable slow query logging by setting {slow_query_log} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
it: Abilitate il log delle query lente impostando {slow_query_log} a 'ON'. Questo aiuterà nella risoluzione dei problemi per le query con cattive prestazioni.

en: slow_query_log is set to 'OFF'
it: slow_query_log è impostato a 'OFF'

en: Release Series
it: Cancella la serie

en: The MySQL server version less than 5.1.
it: La versione del server MySQL è inferiore a 5.1.

en: You should upgrade, as MySQL 5.1 has improved performance, and MySQL 5.5 even more so.
it: E' consigliabile effettuare un aggiornamento poiché MySQL 5.1 ha migliorato le prestazioni e MySQL 5.5. ancora di più.

en: Current version: %s
it: Versione corrente: %s

en: Minor Version
it: Versione minore

en: Version less than 5.1.30 (the first GA release of 5.1).
it: Versione inferiore a 5.1.30 (la prima release GA della 5.1).

en: You should upgrade, as recent versions of MySQL 5.1 have improved performance and MySQL 5.5 even more so.
it: E' consigliabile effettuare un aggiornamento poiché le recenti versioni MySQL 5.1 hanno migliorato le prestazioni e MySQL 5.5. ancora di più.

en: Version less than 5.5.8 (the first GA release of 5.5).
it: Versione inferiore a 5.5.8 (la prima release GA della 5.5).

en: You should upgrade, to a stable version of MySQL 5.5.
it: Dovresti effettuare l'aggiornamento ad una versione stabile di MySQL 5.5.

en: Distribution
it: Distribuzione

en: Version is compiled from source, not a MySQL official binary.
it: Questa versione è stata compilata dal sorgente, non è un eseguibile ufficiale di MySQL.

en: If you did not compile from source, you may be using a package modified by a distribution. The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries, not any package distributions (such as RedHat, Debian/Ubuntu etc).
it: Se non avete compilato dal sorgente, potete usare un pacchetto modificato da una distribuzione. Il manuale MySQL risulta accurato solo per gli eseguibili ufficiali MySQL, non per tutti i pacchetti delle distribuzioni (come RedHat, Debian/Ubuntu ecc.).

en: 'source' found in version_comment
it: 'source' trovato nel version_comment

en: The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries.
it: Il manuale MySQL è accurato solo per gli eseguibili ufficiali MySQL.

en: Percona documentation is at <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>
it: La documentazione su Percona si trova qui <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>

en: 'percona' found in version_comment
it: 'percona' trovato nel version_comment

en: MySQL Architecture
it: Architettura MySQL

en: MySQL is not compiled as a 64-bit package.
it: MySQL non è compilato come pacchetto a 64-bit.

en: Your memory capacity is above 3 GiB (assuming the Server is on localhost), so MySQL might not be able to access all of your memory. You might want to consider installing the 64-bit version of MySQL.
it: La memoria disponibile è superiore a 3GiB (supponendo che il server sia in localhost), quindi MySQL potrebbe non riuscire ad accedere a tutta la memoria disponibile. Si consiglia di installare la versione a 64-bit di MySQL.

en: Available memory on this host: %s
it: Memoria disponibile su questo host: %s

en: Query caching method
it: Metodo di caching della query

en: Suboptimal caching method.
it: Metodo di caching subottimale.

en: You are using the MySQL Query cache with a fairly high traffic database. It might be worth considering to use <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.6/en/ha-memcached.html">memcached</a> instead of the MySQL Query cache, especially if you have multiple replicas.
it: State usando la cache delle query MySQL con un traffico di database piuttosto alto. Potrebbe essere utile prendere in considerazione <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.6/en/ha-memcached.html">memcached</a> invece della cache delle query MySQL, soprattutto se avete repliche multiple.

en: The query cache is enabled and the server receives %d queries per second. This rule fires if there is more than 100 queries per second.
it: La cache delle query è abilitata e il server riceve %d query al secondo. Questa regola si attiva se ci sono più di 100 query al secondo.

en: Percentage of sorts that cause temporary tables
it: Percentuale di ordinamenti che producono tabelle temporanee

en: Too many sorts are causing temporary tables.
it: Troppi ordinamenti stanno creando tabelle temporanee.

en: Consider increasing {sort_buffer_size} and/or {read_rnd_buffer_size}, depending on your system memory limits.
it: Valutate se incrementare il valore di {sort_buffer_size} e/o {read_rnd_buffer_size}, secondo i limiti di memoria del vostro sistema.

en: %s%% of all sorts cause temporary tables, this value should be lower than 10%%.
it: %s%% di tutti gli ordinamenti causano la creazione di tabelle temporanee, questo valore dovrebbe essere inferiore al 10%%.

en: Rate of sorts that cause temporary tables
it: Frequenza di ordinamenti che producono tabelle temporanee

en: Temporary tables average: %s, this value should be less than 1 per hour.
it: Media di tabelle temporanee: %s, questo valore dovrebbe essere inferiore a 1 all'ora.

en: Sort rows
it: Oridna le righe

en: There are lots of rows being sorted.
it: Ci sono molte righe da ordinare.

en: While there is nothing wrong with a high amount of row sorting, you might want to make sure that the queries which require a lot of sorting use indexed columns in the ORDER BY clause, as this will result in much faster sorting.
it: Sebbene non ci sia nulla di sbagliato nell'avere un'alto numero di righe da ordinare, potreste voler essere sicuri che le query che richiedono molti ordinamenti usino campi indicizzati nella clausola ORDER BY, poiché questo risulterebbe in un ordinamento molto più veloce.

en: Sorted rows average: %s
it: Media di righe ordinate: %s

en: Rate of joins without indexes
it: Frequenza di join senza indici

en: There are too many joins without indexes.
it: Ci sono troppe join prive di indici.

en: This means that joins are doing full table scans. Adding indexes for the columns being used in the join conditions will greatly speed up table joins.
it: Significa che alcune join richiedono una scansione dell'intera tabella collegata. Aggiungendo indici alle colonne utilizzate nelle condizioni di join, si otterranno notevoli riduzioni dei tempi di esecuzione.

en: Table joins average: %s, this value should be less than 1 per hour
it: Media di join di tabella: %s, questo valore dovrebbe essere inferiore a 1 all'ora

en: Rate of reading first index entry
it: Tasso di lettura della prima voce nell'indice

en: The rate of reading the first index entry is high.
it: Il tasso di lettura della prima voce nell'indice è alto.

en: This usually indicates frequent full index scans. Full index scans are faster than table scans but require lots of CPU cycles in big tables, if those tables that have or had high volumes of UPDATEs and DELETEs, running 'OPTIMIZE TABLE' might reduce the amount of and/or speed up full index scans. Other than that full index scans can only be reduced by rewriting queries.
it: Questo indica solitamente frequenti scansioni complete dell'indice. Scansioni complete dell'indice sono più veloci delle scansioni di tabella, ma richiedono molto utilizzo della CPU in grandi tabelle, se tali tabelle hanno o hanno avuto un volume elevato di UPDATE e DELETE query, l'esecuzione di 'OPTIMIZE TABLE' potrebbe ridurre la quantità delle e/o velocizzare le scansioni complete dell'indice. Oltre a questo scansioni complete dell'indice possono essere ridotte solo riscrivendo le query.

en: Index scans average: %s, this value should be less than 1 per hour
it: Media di scansioni dell'indice: %s, questo valore dovrebbe essere inferiore a 1 all'ora

en: Rate of reading fixed position
it: Tasso di lettura in posizione fissa

en: The rate of reading data from a fixed position is high.
it: Il tasso di lettura dei dati da una posizione fissa è alto.

en: This indicates that many queries need to sort results and/or do a full table scan, including join queries that do not use indexes. Add indexes where applicable.
it: Questo indica che molte query richiedono l'ordinamento dei risultati e/o la scansione completa della tabella, includendo query con join che non usa gli indici. Aggiungete gli indici ove possibile.

en: Rate of reading fixed position average: %s, this value should be less than 1 per hour
it: Tasso medio di lettura su posizione fissa: %s, questo valore dovrebbe essere inferiore a 1 all'ora

en: Rate of reading next table row
it: Frequenza di lettura della riga nella prossima tabella

en: The rate of reading the next table row is high.
it: La frequenza di lettura della riga nella prossima tabella è alta.

en: This indicates that many queries are doing full table scans. Add indexes where applicable.
it: Questo indica che molte query stanno facendo scansioni complete su tabella. Aggiungete degli indici ove possibile.

en: Rate of reading next table row: %s, this value should be less than 1 per hour
it: Tasso di lettura della riga successiva nella tabella: %s, questo valore dovrebbe essere inferiore a 1 all'ora

en: Different tmp_table_size and max_heap_table_size
it: Differenti tmp_table_size e max_heap_table_size

en: {tmp_table_size} and {max_heap_table_size} are not the same.
it: {tmp_table_size} e {max_heap_table_size} non coincidono.

en: If you have deliberately changed one of either: The server uses the lower value of either to determine the maximum size of in-memory tables. So if you wish to increase the in-memory table limit you will have to increase the other value as well.
it: Se avete modificato intenzionalmente una delle due: Il server utilizza il valore più basso di entrambe per determinare la dimensione massima delle tabelle in-memory. Quindi, se volete aumentare il limite della tabella in-memory, dovete incrementare anche l'altro valore.

en: Current values are tmp_table_size: %s, max_heap_table_size: %s
it: I valori attuali di tmp_table_size sono: %s, max_heap_table_size: %s

en: Percentage of temp tables on disk
it: Percentuale di tabelle temporanee su disco

en: Many temporary tables are being written to disk instead of being kept in memory.
it: Molte tabelle temporanee vengono scritte nel disco invece di essere mantenute in memoria.

en: Increasing {max_heap_table_size} and {tmp_table_size} might help. However some temporary tables are always being written to disk, independent of the value of these variables. To eliminate these you will have to rewrite your queries to avoid those conditions (Within a temporary table: Presence of a BLOB or TEXT column or presence of a column bigger than 512 bytes) as mentioned in the beginning of an <a href="https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">Article by the Pythian Group</a>
it: Incrementare {max_heap_table_size} e {tmp_table_size} potrebbe risolvere il problema. Tuttavia alcune tabelle temporanee vengono sempre scritte sul disco, indipendentemente dal valore di queste variabili. Per eliminarle dovrete riscrivere le query per evitare queste condizioni (All'interno delle tabelle temporanee: Presenza di un campo BLOB o di un TEXT o presenza di un campo più grande di 512 byte) come menzionato all'inizio di un <a href="https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">Articolo del Pythian Group</a>

en: %s%% of all temporary tables are being written to disk, this value should be below 25%%
it: Il %s%% di tutte le tabelle temporanee verrà scritto su disco, questo valore dovrebbe essere inferiore al 25%%

en: Temp disk rate
it: Frequenza disco temporaneo

en: Increasing {max_heap_table_size} and {tmp_table_size} might help. However some temporary tables are always being written to disk, independent of the value of these variables. To eliminate these you will have to rewrite your queries to avoid those conditions (Within a temporary table: Presence of a BLOB or TEXT column or presence of a column bigger than 512 bytes) as mentioned in the <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/internal-temporary-tables.html">MySQL Documentation</a>
it: Incrementare {max_heap_table_size} e {tmp_table_size} potrebbe risolvere il problema. Tuttavia alcune tabelle temporanee vengono sempre scritte sul disco, indipendentemente dal valore di queste variabili. Per eliminarle dovrete riscrivere le query per evitare queste condizioni (All'interno delle tabelle temporanee: Presenza di un campo BLOB o di un TEXT o presenza di un campo più grande di 512 byte) come menzionato nella <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/internal-temporary-tables.html">Documentazione MySQL</a>

en: Rate of temporary tables being written to disk: %s, this value should be less than 1 per hour
it: Tasso di tabelle temporanee che verranno scritte su disco: %s, questo valore dovrebbe essere inferiore a 1 all'ora

en: MyISAM key buffer size
it: Dimensione del key buffer MyISAM

en: Key buffer is not initialized. No MyISAM indexes will be cached.
it: Key buffer non inizializzato. Nessun indice MyISAM verrà memorizzato in cache.

en: Set {key_buffer_size} depending on the size of your MyISAM indexes. 64M is a good start.
it: Impostare {key_buffer_size} a seconda della dimensione dei vostri indici MyISAM. 64M è un buon inizio.

en: key_buffer_size is 0
it: key_buffer_size è uguale a 0

en: Max % MyISAM key buffer ever used
it: Massima % di utilizzo del key buffer MyISAM

en: MyISAM key buffer (index cache) % used is low.
it: Bassa % di utilizzo del buffer delle chiavi MyISAM (cache degli indici).

en: You may need to decrease the size of {key_buffer_size}, re-examine your tables to see if indexes have been removed, or examine queries and expectations about what indexes are being used.
it: Potrebbe essere necessario diminuire la dimensione di {key_buffer_size}, ricontrollare le tabelle per verificare se gli indici sono stati rimossi, oppure esaminare le query e controllare che siano utilizzati gli indici che ci si aspetta.

en: max %% MyISAM key buffer ever used: %s%%, this value should be above 95%%
it: Masisma %% MyISAM key buffer mai usata: %s%%, questo valore dovrebbe essere sopra il 95%%

en: Percentage of MyISAM key buffer used
it: Percentuale di utilizzo del buffer key MyISAM

en: %% MyISAM key buffer used: %s%%, this value should be above 95%%
it: %% di key buffer MyISAM utilizzato: %s%%, questo valore dovrebbe essere superiore al 95%%

en: Percentage of index reads from memory
it: Percentuale di letture degli indici dalla memoria

en: The % of indexes that use the MyISAM key buffer is low.
it: La % di indici che usa il buffer MyISAM è bassa.

en: You may need to increase {key_buffer_size}.
it: Potrebbe essere necessario aumentare {key_buffer_size}.

en: Index reads from memory: %s%%, this value should be above 95%%
it: Letture degli indici dalla memoria: %s%%, questo valore dovrebbe essere superiore al 95%%

en: Rate of table open
it: Frequenza di tabelle aperte

en: The rate of opening tables is high.
it: La frequenza di apertura di tabelle è alta.

en: Opening tables requires disk I/O which is costly. Increasing {table_open_cache} might avoid this.
it: Aprire tabelle richiede I/O su disco che è un'operazione costosa. Aumentare {table_open_cache} potrebbe evitarlo.

en: Opened table rate: %s, this value should be less than 10 per hour
it: Tasso di apertura delle tabelle: %s, questo valore dovrebbe essere inferiore a 10 all'ora

en: Percentage of used open files limit
it: Limite percentuale di file aperti utilizzati

en: The number of open files is approaching the max number of open files. You may get a "Too many open files" error.
it: Il numero di file aperti si sta avvicinando al massimo numero di file aperti. Potresti ricevere un errore "Troppi file aperti".

en: Consider increasing {open_files_limit}, and check the error log when restarting after changing {open_files_limit}.
it: Valutate se incrementare {open_files_limit} e controllate il log degli errori quando riavviate dopo avere cambiato {open_files_limit}.

en: The number of opened files is at %s%% of the limit. It should be below 85%%
it: Il numero di file aperti è al %s%% del limite. Dovrebbe essere al di sotto dell'85%%

en: Rate of open files
it: Frequenza di file aperti

en: The rate of opening files is high.
it: La frequenza di apertura di file è alta.

en: Opened files rate: %s, this value should be less than 5 per hour
it: Tasso di file aperti: %s, questo valore dovrebbe essere inferiore a 5 all'ora

en: Immediate table locks %
it: % di lock immediati delle tabelle

en: Too many table locks were not granted immediately.
it: Troppi lock delle tabelle non sono stati assegnati immediatamente.

en: Optimize queries and/or use InnoDB to reduce lock wait.
it: Ottimizzate le query e/o utilizzate InnoDB per ridurre i ritardi dovuti al lock.

en: Immediate table locks: %s%%, this value should be above 95%%
it: Lock di tabelle immediato: %s%%, questo valore dovrebbe essere al di sopra del 95%%

en: Table lock wait rate
it: Tasso di lock delle tabelle in attesa

en: Table lock wait rate: %s, this value should be less than 1 per hour
it: Tasso di lock di tabelle in attesa: %s, questo valore dovrebbe essere inferiore a 1 all'ora

en: Thread cache
it: Cache del thread

en: Thread cache is disabled, resulting in more overhead from new connections to MySQL.
it: La chace dei thread è disabilitata: questo causa un overhead maggiore delle nuove connessioni verso MySQL.

en: Enable the thread cache by setting {thread_cache_size} > 0.
it: Abilitate la cache dei thread impostando {thread_cache_size} > 0.

en: The thread cache is set to 0
it: La cache dei thread è impostata a 0

en: Thread cache hit rate %
it: % di hit nella cache del thread

en: Thread cache is not efficient.
it: La cache dei thread non è efficiente.

en: Increase {thread_cache_size}.
it: Aumenta {thread_cache_size}.

en: Thread cache hitrate: %s%%, this value should be above 80%%
it: Frequenza hit nella cache dei thread: %s%%, questo valore dovrebbe essere superiore all'80%%

en: Threads that are slow to launch
it: Thread che sono lenti da avviarsi

en: There are too many threads that are slow to launch.
it: Ci sono troppi thread lenti da avviare.

en: This generally happens in case of general system overload as it is pretty simple operations. You might want to monitor your system load carefully.
it: Questo di solito succede quando si verifica un sovraccarico del sistema anche per operazioni piuttosto semplici. Sarebbe opportuno monitorare attentamente il carico del sistema.

en: %s thread(s) took longer than %s seconds to start, it should be 0
it: %s thread hanno richiesto più di %s secondi per partire, dovrebbe essere 0

en: Slow launch time
it: Tempo di avvio lento

en: Slow_launch_time is above 2s.
it: Il valore di Slow_launch_time è superiore a 2 secondi.

en: Set {slow_launch_time} to 1s or 2s to correctly count threads that are slow to launch.
it: Impostate {slow_launch_time} a 1 o 2 secondi per contare correttamente i thread che sono lenti ad avviarsi.

en: slow_launch_time is set to %s
it: slow_launch_time é impostato a %s

en: Percentage of used connections
it: Percentuale di connessioni utilizzate

en: The maximum amount of used connections is getting close to the value of {max_connections}.
it: Il numero massimo di connessioni utilizzate si sta avvicinando al valore {max_connections}.

en: Increase {max_connections}, or decrease {wait_timeout} so that connections that do not close database handlers properly get killed sooner. Make sure the code closes database handlers properly.
it: Aumentate {max_connections}, o diminuite {wait_timeout} affinché le connessioni che non chiudono i database handler in modo corretto possano essere cancellate al più presto. Assicuratevi che il codice chiuda i database handler in modo corretto.

en: Max_used_connections is at %s%% of max_connections, it should be below 80%%
it: Max_used_connections è al %s%% di max_connections, dovrebbe essere inferiore all'80%%

en: Percentage of aborted connections
it: Percentuale di connessioni abortite

en: Too many connections are aborted.
it: Sono state interrotte troppe connessioni.

en: Connections are usually aborted when they cannot be authorized. <a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">This article</a> might help you track down the source.
it: Le connessioni vengono di solito interrotte quando non possono essere autorizzate. <a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">Questo articolo</a> essere d'aiuto per tracciare il sorgente.

en: %s%% of all connections are aborted. This value should be below 1%%
it: Il %s%% di tutte le connessioni è stato interrotto. Questo valore dovrebbe essere inferiore all'1%%

en: Rate of aborted connections
it: Frequenza di connessioni abortite

en: Aborted connections rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
it: Il tasso di connessioni interrotte è %s, questo valore dovrebbe essere inferiore a 1 all'ora

en: Percentage of aborted clients
it: Percentuale di client abortiti

en: Too many clients are aborted.
it: Sono state interrotti troppi client.

en: Clients are usually aborted when they did not close their connection to MySQL properly. This can be due to network issues or code not closing a database handler properly. Check your network and code.
it: Le connessioni dei client sono solitamente terminate quando questi non terminano correttamente le loro connessioni a MySQL. Questo potrebbe essere causato da problemi di rete o da codice che non termina correttamente le connessioni. Controllare rete e codice.

en: %s%% of all clients are aborted. This value should be below 2%%
it: Il server termina il %s%% delle connessioni dei client. Questo valore dovrebbe essere inferiore al 2%%

en: Rate of aborted clients
it: Frequenza di connessioni client terminate

en: Aborted client rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
it: La frequenza di interruzione di connessioni dei client è %s, questo valore dovrebbe essere inferiore ad 1 per ora

en: Is InnoDB disabled?
it: InnoDB è disabilitato?

en: You do not have InnoDB enabled.
it: InnoDB non è abilitato.

en: InnoDB is usually the better choice for table engines.
it: InnoDB è solitamente la miglior scelta tra i motori di archiviazione.

en: have_innodb is set to 'value'
it: have_innodb è impostato a 'value'

en: InnoDB log size
it: Dimensione log InnoDB

en: The InnoDB log file size is not an appropriate size, in relation to the InnoDB buffer pool.
it: La dimensione del file di log InnoDB non è appropriata, in relazione alla dimensione del buffer pool InnoDB.

en: Especially on a system with a lot of writes to InnoDB tables you should set {innodb_log_file_size} to 25% of {innodb_buffer_pool_size}. However the bigger this value, the longer the recovery time will be when database crashes, so this value should not be set much higher than 256 MiB. Please note however that you cannot simply change the value of this variable. You need to shutdown the server, remove the InnoDB log files, set the new value in my.cnf, start the server, then check the error logs if everything went fine. See also <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">this blog entry</a>
it: Si dovrebbe impostare {innodb_log_file_size} al 25% di {innodb_buffer_pool_size}, soprattutto in sistemi che processano numerose scritture in tabelle InnoDB. Tuttavia più questo valore è alto maggiore sarà il tempo necessario per recuperare i database in seguito a crash, quindi sarebbe opportuno non andare molto oltre 256 MiB. È necessario tener conto che non è possibile una veloce modifica di questo parametro. Occorre fermare il server, rimuovere i file log InnoDB, impostare il nuovo valore in my.cnf, avviare il server, quindi assicurarsi dell'assenza di errori nei log. Vedi anche <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">questo articolo di blog</a>

en: Your InnoDB log size is at %s%% in relation to the InnoDB buffer pool size, it should not be below 20%%
it: La dimensione del log InnoDB è %s%% in relazione alla dimensione del buffer pool InnoDB, dovrebbe essere non inferiore al 20%%

en: Max InnoDB log size
it: Dimensione massima log InnoDB

en: The InnoDB log file size is inadequately large.
it: La dimensione del file di log InnoDB è eccessivamente grande.

en: It is usually sufficient to set {innodb_log_file_size} to 25% of the size of {innodb_buffer_pool_size}. A very big {innodb_log_file_size} slows down the recovery time after a database crash considerably. See also <a href="https://www.percona.com/blog/2006/07/03/choosing-proper-innodb_log_file_size/">this Article</a>. You need to shutdown the server, remove the InnoDB log files, set the new value in my.cnf, start the server, then check the error logs if everything went fine. See also <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">this blog entry</a>
it: Di solito è sufficiente impostare {innodb_log_file_size} al 25% della dimensione di {innodb_buffer_pool_size}. Un {innodb_log_file_size} molto grande rallenta considerevolmente il tempo di ripristino in seguito ad un crash del database. Vedere anche <a href="https://www.percona.com/blog/2006/07/03/choosing-proper-innodb_log_file_size/">questo articolo</a>. È necessario fare uno shutdown del server, rimuovere i file log InnoDB, impostare il nuovo valore in my.cnf, avviare il server, quindi controllare nei log degli errori se tutto è andato a buon fine. Consultare anche <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">questo articolo di blog</a>

en: Your absolute InnoDB log size is %s MiB
it: La vostra dimensione assoluta del log InnoDB è %s MiB

en: InnoDB buffer pool size
it: Dimensione del buffer pool InnoDB

en: Your InnoDB buffer pool is fairly small.
it: Il vostro buffer pool InnoDB è abbastanza piccolo.

en: The InnoDB buffer pool has a profound impact on performance for InnoDB tables. Assign all your remaining memory to this buffer. For database servers that use solely InnoDB as storage engine and have no other services (e.g. a web server) running, you may set this as high as 80% of your available memory. If that is not the case, you need to carefully assess the memory consumption of your other services and non-InnoDB-Tables and set this variable accordingly. If it is set too high, your system will start swapping, which decreases performance significantly. See also <a href="https://www.percona.com/blog/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/">this article</a>
it: Il buffer pool InnoDB ha un impatto notevole sulla prestazione delle tabelle InnoDB. Assegnate tutta la memoria restante a questo buffer. Per server di database che utilizzano esclusivamente InnoDB come motore di memorizzazione e che non hanno altri servizi attivi (come ad esempio un server web), potreste impostare questo valore fino all'80% della memoria disponibile. Se questo non è il caso, dovete valutare con attenzione il consumo di memoria degli altri servizi e delle tabelle non-InnoDB e impostare questa variabile di conseguenza. Se viene impostata a un valore troppo alto, il sistema inizierà a fare swapping, diminuendo le prestazioni in maniera significativa. Vedi anche <a href="https://www.percona.com/blog/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/">questo articolo</a>

en: You are currently using %s%% of your memory for the InnoDB buffer pool. This rule fires if you are assigning less than 60%%, however this might be perfectly adequate for your system if you don't have much InnoDB tables or other services running on the same machine.
it: State utilizzando il %s%% della vostra memoria per il buffer pool InnoDB. Questa regola si attiva se state assegnando meno del 60%%, in ogni caso potrebbe essere perfettamente adeguato al vostro sistema se non avete troppe tabelle InnoDB o servizi attivi sulla stessa macchina.

en: MyISAM concurrent inserts
it: Inserimenti MyISAM contemporanei

en: Enable {concurrent_insert} by setting it to 1
it: Abilita {concurrent_insert} impostandolo a 1

en: Setting {concurrent_insert} to 1 reduces contention between readers and writers for a given table. See also <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">MySQL Documentation</a>
it: Impostare {concurrent_insert} a 1 riduce i conflitti tra letture e scritture su una data tabella. V. anche la <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">Documentazione MySQL</a>

en: concurrent_insert is set to 0
it: concurrent_insert è impostato a 0

en: Query cache disabled
it: Cache della query disabilitata

en: The query cache is not enabled.
it: La cache delle query non è abilitata.

en: The query cache is known to greatly improve performance if configured correctly. Enable it by setting {query_cache_size} to a 2 digit MiB value and setting {query_cache_type} to 'ON'. <b>Note:</b> If you are using memcached, ignore this recommendation.
it: E' noto che la cache delle query può migliorare notevolmente le prestazioni se configurata correttamente. Abilitatela impostando {query_cache_size} a un valore in MiB di due cifre e impostando {query_cache_type} a 'ON'. <b>Nota:</b> Se state usando memcached, ignorate questo suggerimento.

en: query_cache_size is set to 0 or query_cache_type is set to 'OFF'
it: query_cache_size è impostato a 0 or query_cache_type è impostato a 'OFF'

en: Query cache efficiency (%)
it: Efficienza della cache delle query (%)

en: Query cache not running efficiently, it has a low hit rate.
it: La cache delle query non sta lavorando in maniera efficiente, risulta una frequenza bassa di hit.

en: Consider increasing {query_cache_limit}.
it: Provate a incrementare {query_cache_limit}.

en: The current query cache hit rate of %s%% is below 20%%
it: Il tasso corrente di %s%% delle hit nella cache delle query è al di sotto del 20%%

en: Query Cache usage
it: Utilizzo della cache della query

en: Less than 80% of the query cache is being utilized.
it: Verrà utilizzato meno dell'80% della cache delle query.

en: This might be caused by {query_cache_limit} being too low. Flushing the query cache might help as well.
it: Questo potrebbe essere causato dal valore troppo basso di {query_cache_limit}. Effettuare il flush della cache potrebbe risolvere il problema.

en: The current ratio of free query cache memory to total query cache size is %s%%. It should be above 80%%
it: Il rapporto corrente tra la memoria libera nella cache delle query e la dimensione totale della cache delle query è %s%%. Dovrebbe essere sopra l'80%%

en: Query cache fragmentation
it: Frammentazione della cache della query

en: The query cache is considerably fragmented.
it: La cache delle query risulta essere considerevolmente frammentata.

en: Severe fragmentation is likely to (further) increase Qcache_lowmem_prunes. This might be caused by many Query cache low memory prunes due to {query_cache_size} being too small. For a immediate but short lived fix you can flush the query cache (might lock the query cache for a long time). Carefully adjusting {query_cache_min_res_unit} to a lower value might help too, e.g. you can set it to the average size of your queries in the cache using this formula: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache
it: Un'alta frammentazione potrebbe (in seguito) incrementare Qcache_lowmem_prunes. Questo potrebbe essere causato da troppe riduzioni per mancanza di memoria della cache delle query, dovute a {query_cache_size} troppo piccolo. Per una risoluzione veloce ma non duratura, potete fare il flush della cache delle query (potrebbe bloccare la cache delle query per un lungo periodo). Impostare con attenzione {query_cache_min_res_unit} a un valore più basso potrebbe risolvere, ad esempio potete impostarlo alla dimensione media delle vostre query nella cache utilizzando la formula: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache

en: The cache is currently fragmented by %s%% , with 100%% fragmentation meaning that the query cache is an alternating pattern of free and used blocks. This value should be below 20%%.
it: La cache è attualmente frammentata al %s%%, una frammentazione del 100%% indica che la cache delle query presenta uno schema alternato di blocchi liberi e usati. Questo valore dovrebbe essere inferiore al 20%%.

en: Query cache low memory prunes
it: Riduzioni della cache delle query per mancanza di memoria

en: Cached queries are removed due to low query cache memory from the query cache.
it: Le query in cache sono state rimosse per mancanza di memoria nella cache delle query.

en: You might want to increase {query_cache_size}, however keep in mind that the overhead of maintaining the cache is likely to increase with its size, so do this in small increments and monitor the results.
it: Potreste voler incrementare {query_cache_size}, comunque considerate che l'overhead per mantenere la cache cresce in proporzione alla sua dimensione, quindi fatelo con piccoli incrementi e monitorate i risultati.

en: The ratio of removed queries to inserted queries is %s%%. The lower this value is, the better (This rules firing limit: 0.1%%)
it: Il rapporto tra le query rimosse e quelle inserite è %s%%. Più basso è questo valore, meglio è (Limite per l'attivazione di questa regola: 0.1%%)

en: Query cache max size
it: Dimensione massima della cache delle query

en: The query cache size is above 128 MiB. Big query caches may cause significant overhead that is required to maintain the cache.
it: La dimensione della cache delle query è superiore a 128 MiB. Le cache per query grandi possono causare un overhead significativo per il mantenimento della cache stessa.

en: Depending on your environment, it might be performance increasing to reduce this value.
it: A seconda del vostro ambiente, la riduzione di questo valore potrebbe aumentare le prestazioni.

en: Current query cache size: %s
it: La dimensione attuale della cache delle query è: %s

en: Query cache min result size
it: Dimensione minima del risultato della cache delle query

en: The max size of the result set in the query cache is the default of 1 MiB.
it: La dimensione massima del result set nella cache delle query è per default di 1 MiB.

en: Changing {query_cache_limit} (usually by increasing) may increase efficiency. This variable determines the maximum size a query result may have to be inserted into the query cache. If there are many query results above 1 MiB that are well cacheable (many reads, little writes) then increasing {query_cache_limit} will increase efficiency. Whereas in the case of many query results being above 1 MiB that are not very well cacheable (often invalidated due to table updates) increasing {query_cache_limit} might reduce efficiency.
it: Cambiare {query_cache_limit} (di solito incrementandolo) potrebbe migliorare l'efficienza. Questa variabile determina la dimensione massima per la quale il risultato di una query può essere inserito nella cache delle query. Se ci sono troppi risultati di query con dimensione superiore a 1 MiB che sono facilmente memorizzabili nella cache (molte letture, poche scritture) allora aumentare {query_cache_limit} incrementa l'efficienza. Laddove molti risultati di query siano più grandi di 1 MiB e non possono essere memorizzati nella cache (spesso invalidati a causa di aggiornamenti delle tabelle) aumentare {query_cache_limit} potrebbe ridurre l'efficienza.

en: query_cache_limit is set to 1 MiB
it: query_cache_limit impostsato a 1 MiB

en: Error when evaluating: %s
it: Si é verificato un errore durante la valutazione di: %s

en: Failed evaluating precondition for rule '%s'.
it: E' fallita la valutazione della precondizione per la regola '%s'.

en: Failed calculating value for rule '%s'.
it: E' fallito il calcolo del valore per la regola '%s'.

en: Failed running test for rule '%s'.
it: E' fallita l'esecuzione del test per la regola '%s'.

en: Failed formatting string for rule '%s'.
it: Formattazione della stringa non riuscita per regola '%s'.

en: per second
it: al secondo

en: per minute
it: al minuto

en: per hour
it: all'ora

en: per day
it: al giorno

en: Search:
it: Cerca:

en: Go
it: Esegui

en: Keyname
it: Chiave

en: Description
it: Descrizione

en: Page number:
it: Numero pagina:

en: Show all
it: Mostra tutti

en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: Collation]
en: German (phone book order)
it: Tedesco (ordine rubrica telefonica)

[ctx: Collation]
en: German (dictionary order)
it: Tedesco (ordine dizionario)

[ctx: Collation]
en: Spanish (traditional)
it: Spagnolo (tradizionale)

[ctx: Collation]
en: Spanish (modern)
it: Spagnolo (moderno)

[ctx: Collation variant]
en: multi-level
it: multilivello

[ctx: Collation variant]
en: binary
it: binario

[ctx: Collation]
en: Binary
it: Binario

[ctx: Collation]
en: West European
it: Europeo Occidentale

[ctx: Collation]
en: Central European
it: Europeo Centrale

[ctx: Collation]
en: Russian
it: Russo

[ctx: Collation]
en: Simplified Chinese
it: Cinese Semplificato

[ctx: Collation]
en: Traditional Chinese
it: Cinese Tradizionale

[ctx: Collation]
en: Chinese
it: Cinese

[ctx: Collation]
en: Japanese
it: Giapponese

[ctx: Collation]
en: Baltic
it: Baltico

[ctx: Collation]
en: Armenian
it: Armeno

[ctx: Collation]
en: Cyrillic
it: Cirillico

[ctx: Collation]
en: Arabic
it: Arabo

[ctx: Collation]
en: Korean
it: Coreano

[ctx: Collation]
en: Hebrew
it: Ebreo

[ctx: Collation]
en: Georgian
it: Georgiano

[ctx: Collation]
en: Greek
it: Greco

[ctx: Collation]
en: Czech-Slovak
it: Ceco-Slovacco

[ctx: Collation]
en: Ukrainian
it: Ucraino

[ctx: Collation]
en: Turkish
it: Turco

[ctx: Collation]
en: Swedish
it: Svedese

[ctx: Collation]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: Collation]
en: Bulgarian
it: Bulgaro

[ctx: Collation]
en: Croatian
it: Croato

[ctx: Collation]
en: Czech
it: Ceco

[ctx: Collation]
en: Danish
it: Danese

[ctx: Collation]
en: English
it: Inglese

[ctx: Collation]
en: Estonian
it: Estone

[ctx: Collation]
en: Hungarian
it: Ungherese

[ctx: Collation]
en: Icelandic
it: Islandese

[ctx: Collation]
en: Classical Latin
it: Latin classico

[ctx: Collation]
en: Latvian
it: Lettone

[ctx: Collation]
en: Lithuanian
it: Lituano

[ctx: Collation]
en: Persian
it: Persiano

[ctx: Collation]
en: Polish
it: Polacco

[ctx: Collation]
en: Romanian
it: Romeno

[ctx: Collation]
en: Sinhalese
it: Cingalese

[ctx: Collation]
en: Slovak
it: Slovacco

[ctx: Collation]
en: Slovenian
it: Sloveno

en: You should upgrade to %s %s or later.
it: Si dovrebbe aggiornare %s alla versione %s o successiva.

en: Error: Token mismatch
it: Errore: token non corrispondente

en: Failed to set session cookie. Maybe you are using HTTP instead of HTTPS to access phpMyAdmin.
it: Impostazione del cookie di sessione fallita. Forse stai usando HTTP invece che HTTPS per accedere a phpMyAdmin.

en: You have enabled mbstring.func_overload in your PHP configuration. This option is incompatible with phpMyAdmin and might cause some data to be corrupted!
it: Avete abilitato mbstring.func_overload nella configurazione del PHP. Questa opzione è incompatibile con phpMyAdmin e potrebbe causare la corruzione di alcuni dati!

en: The ini_get and/or ini_set functions are disabled in php.ini. phpMyAdmin requires these functions!
it: Le funzioni ini_get e/o ini_set sono disabilitate in php.ini. phpMyAdmin richiede queste funzioni!

en: GLOBALS overwrite attempt
it: Tentativo di sovrascrivere GLOBALS

en: possible exploit
it: possibile exploit

en: Users cannot set a higher value
it: Gli utenti non possono impostare un valore maggiore

en: If enabled, user can enter any MySQL server in login form for cookie auth.
it: Se abilitato, l'utente potrà utilizzare l'autenticazione per mezzo di cookie con qualsiasi server MySQL inserito nel modulo di login.

en: Restricts the MySQL servers the user can enter when a login to an arbitrary MySQL server is enabled by matching the IP or hostname of the MySQL server to the given regular expression.
it: Limita i server MySQL a cui l'utente può collegarsi quando è abilitato il collegamento a qualsiasi server MySQL, a quelli ottenuti confrontando l'IP o il nome host del server MySQL con l'espressione regolare data.

en: Enabling this allows a page located on a different domain to call phpMyAdmin inside a frame, and is a potential [strong]security hole[/strong] allowing cross-frame scripting (XSS) attacks.
it: L'abilitazione di questa opzione consente l'integrazione di phpMyAdmin all'interno di pagine situate in altri domini; ed è una potenziale [strong]falla di sicurezza[/strong] che permetterebbe attacchi di cross-frame scripting (XSS).

en: Secret passphrase used for encrypting cookies in [kbd]cookie[/kbd] authentication.
it: La passphrase segreta utilizzata per crittografare i cookie nell'autenticazione via [kbd]cookie[/kbd].

en: Enable bzip2 compression for import operations.
it: Abilita la compressione bzip2 per le operazioni di importazione.

en: Enter the URL for your reCAPTCHA v2 compatible API.
it: Inserisci l'URL della propria API compatibile reCAPTCHA v2.

en: Enter the Content-Security-Policy snippet for your reCAPTCHA v2 compatible API.
it: Inserisci lo snippet Content-Security-Policy della propria API compatibile reCAPTCHA v2.

en: Enter the request parameter used by your reCAPTCHA v2 compatible API.
it: Inserisci il parametro di richiesta usato dalla propria API compatibile reCAPTCHA v2.

en: Enter the response parameter used by your reCAPTCHA v2 compatible API.
it: Inserisci il parametro di risposta usato dalla propria API compatibile reCAPTCHA v2.

en: Enter your public key for the reCAPTCHA service on your domain.
it: Inserisci la tua chiave pubblica per il servizio reCAPTCHA sul tuo dominio.

en: Enter your private key for your domain reCAPTCHA service.
it: Inserisci la tua chiave privata per il servizio reCAPTCHA sul tuo dominio.

en: Enter your siteverify URL for your reCAPTCHA service.
it: Inserisci l'URL di verifica sito per il tuo servizio reCAPTCHA.

en: Defines which type of editing controls should be used for CHAR and VARCHAR columns; [kbd]input[/kbd] - allows limiting of input length, [kbd]textarea[/kbd] - allows newlines in columns.
it: Definisce quale tipo di controllo si utilizzerà per modificare campi CHAR e VARCHAR; [kbd]input[/kbd] - permette di limitare la lunghezza dell'input, [kbd]textarea[/kbd] - permette di inserire caratteri newline (andare a capo).

en: Use user-friendly editor for editing SQL queries (CodeMirror) with syntax highlighting and line numbers.
it: Usa un editor user-friendly per modificare le query SQL (CodeMirror) con evidenziazione della sintassi e numeri di riga.

en: Find any errors in the query before executing it. Requires CodeMirror to be enabled.
it: Trova gli errori nella query prima di eseguirla. Richiede CodeMirror per essere abilitato.

en: Defines the minimum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
it: Definisce la dimensione minima per i campi di input generati per le colonne CHAR e VARCHAR.

en: Defines the maximum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
it: Definisce la dimensione massima per i campi di input generati per le colonne CHAR e VARCHAR.

en: Compress gzip exports on the fly without the need for much memory; if you encounter problems with created gzip files disable this feature.
it: Comprimi esportazioni gzip/bzip2 al volo senza la necessità di usare molta memoria; disattivare questa opzione in caso di problemi nella creazione di file gzip/bzip2.

en: Whether a warning ("Are your really sure…") should be displayed when you're about to lose data.
it: Mostra un messaggio di conferma ("Sei veramente sicuro…") in caso di lancio di comandi che eliminano dati.

en: Autocomplete of the table and column names in the SQL queries.
it: Completamento automatico dei nomi di tabella e colonna nelle query SQL.

en: Values for options list for default transformations. These will be overwritten if transformation is filled in at table structure page.
it: Valori per la lista opzioni delle trasformazioni predefinite. Questi valori saranno sovrascritti se la trasformazione è definita nella pagina struttura della tabella.

en: Disable the table maintenance mass operations, like optimizing or repairing the selected tables of a database.
it: Disabilita le operazioni di manutenzione delle tabelle, come l'optimizzazione o la riparazione delle tabelle selezione nel database.

en: Set the number of seconds a script is allowed to run ([kbd]0[/kbd] for no limit).
it: Imposta il numero di secondi concessi per l'esecuzione di uno script([kbd]0[/kbd] = nessun limite).

en: Exclude definition of current user
it: Esclude la definizione dell'utente corrente

en: Sort order for items in a foreign-key dropdown box; [kbd]content[/kbd] is the referenced data, [kbd]id[/kbd] is the key value.
it: Ordinamento degli elementi nel menu a tendina delle chiavi esterne; [kbd]content[/kbd] sono i dati di rifereimento, [kbd]id[/kbd] é il valore della chiave.

en: Specify browser's title bar text. Refer to [doc@faq6-27]documentation[/doc] for magic strings that can be used to get special values.
it: Specifica il testo per la barra del titolo nel browser. Puoi consultare la [doc@faq6-27]documentation[/doc] per vedere delle stringhe che possono essere utilizzate per ottenere dei valori speciali.

en: Please note that phpMyAdmin is just a user interface and its features do not limit MySQL.
it: Si prega di notare che phpMyAdmin é solo un'interfaccia e le sue funzionalità non limitano MySQL.

en: Advanced server configuration, do not change these options unless you know what they are for.
it: Configurazione avanzata del server, non cambiare queste opzioni se non sai a cosa servono.

en: Configure phpMyAdmin configuration storage to gain access to additional features, see [doc@linked-tables]phpMyAdmin configuration storage[/doc] in documentation.
it: Configura la memorizzazione delle configurazione di phpMyAdmin per accedere alle funzionalitá supplementari, vedi [doc@linked-tables]memorizzazione della configurazione di phpMyAdmin[/doc] nella documentazione.

en: Tracking of changes made in database. Requires the phpMyAdmin configuration storage.
it: Monitoraggio dei cambiamenti effettuati al database. Richiede la memorizzazione della configurazione di phpMyAdmin.

en: Customize browse mode.
it: Personalizza modalità di navigazione.

en: Customize default options.
it: Personalizza le opzioni predefinite.

en: Settings for phpMyAdmin developers.
it: Impostazioni per gli sviluppatori di phpMyAdmin.

en: Customize edit mode.
it: Personalizza la modalitá di modifica.

en: Customize default export options.
it: Personalizza le opzioni di esportazione predefinite.

en: Set some commonly used options.
it: Imposta delle opzioni utilizzate abitualmente.

en: Customize default common import options.
it: Personalizza le opzioni di importazione predefinite.

en: Set import and export directories and compression options.
it: Imposta le opzioni di compressione e le cartelle per l'esportazione e l'importazione.

en: Databases display options.
it: Opzioni di visualizzazione dei database.

en: Customize appearance of the navigation panel.
it: Personalizza l'aspetto del pannello di navigazione.

en: Customize the navigation tree.
it: Personalizza l'albero di navigazione.

en: Servers display options.
it: Opzioni di visualizzazione dei server.

en: Tables display options.
it: Opzioni di visualizzazione delle tabelle.

en: Settings that didn't fit anywhere else.
it: Altre impostazioni.

en: Authentication settings.
it: Impostazioni di autenticazione.

en: Enter server connection parameters.
it: Inserisci i parametri di connessione al server.

en: Customize links shown in SQL Query boxes.
it: Personalizza i collegamenti mostrati nei riquadri per query SQL.

en: SQL queries settings.
it: Impostazioni query SQL.

en: Customize startup page.
it: Personalizza la pagina benvenuto.

en: Choose which details to show in the database structure (list of tables).
it: Seleziona quali dettagli mostrare nella struttura del database (lista delle tabelle).

en: Settings for the table structure (list of columns).
it: Impostazioni per la struttura delle tabelle (lista delle colonne).

en: Choose how you want tabs to work.
it: Seleziona il funzionamento delle tabulazioni.

en: Customize text input fields.
it: Personalizza le opzioni dei campi di input.

en: Customize default options
it: Personalizza le opzioni predefinite

en: Disable some of the warnings shown by phpMyAdmin.
it: Disabilita alcuni degli avvisi mostrati da phpMyAdmin.

en: Enable gzip compression for import and export operations.
it: Abilita la compressione gzip per le operazioni di importazione ed esportazione.

en: If enabled, phpMyAdmin continues computing multiple-statement queries even if one of the queries failed.
it: Se impostato, phpMyAdmin continuerá a processare le query con istruzioni multiple anche se una di queste fallisce.

en: Allow interrupt of import in case script detects it is close to time limit. This might be a good way to import large files, however it can break transactions.
it: Consentire l'interruzione del processo di importazione nel caso lo script rilevi di essere troppo vicino al tempo limite. Questo potrebbe essere un buon modo di importare grandi file, tuttavia potrebbe interrompere le transazioni.

en: Default format; be aware that this list depends on location (database, table) and only SQL is always available.
it: Formato predefinito; notare che questa lista dipende dalla posizione (database, tabella) e solo SQL é sempre disponibile.

en: Update data when duplicate keys found on import
it: Aggiorna i dati quando vengono trovate chiavi duplicate durante il processo di importazione

en: Number of queries to skip from start.
it: Numero di query da saltare dall'inizio.

en: If TRUE, logout deletes cookies for all servers; when set to FALSE, logout only occurs for the current server. Setting this to FALSE makes it easy to forget to log out from other servers when connected to multiple servers.
it: Se TRUE, il processo di logout rimuove tutti i cookie per tutti i server; se FALSE, il processo di logout accade solo per il server corrente. Se questa opzione é impostata a FALSE è facile dimenticare di uscire anche dagli altri server, quando si é connessi a multipli server.

en: Define whether the previous login should be recalled or not in [kbd]cookie[/kbd] authentication mode.
it: Stabilisci se il login precedente deve essere ricordato o meno, nel modo di autenticazione [kbd]cookie[/kbd].

en: Defines how long (in seconds) a login cookie should be stored in browser. The default of 0 means that it will be kept for the existing session only, and will be deleted as soon as you close the browser window. This is recommended for non-trusted environments.
it: Stabilisce per quanto tempo (in secondi) un cookie di login deve essere conservato nel browser. Il predefinito di 0 vuol dire che verrá conservato solo per la sessione esistente, e verrá rimorro al momento della chiusura della finestra del browser. Questo é consigliato per ambienti di sfiducia.

en: Maximum number of characters used when a SQL query is displayed.
it: Il numero massimo di caratteri utilizzati per visalizzare una query SQL.

en: The number of items that can be displayed on each page on the first level of the navigation tree.
it: Il numero di elementi che possono essere visualizzati in ogni pagina al primo livello dell'albero di navigazione.

en: The number of items that can be displayed on each page of the navigation tree.
it: Il numero di elementi che possono essere visualizzati in ogni pagina dell'albero di navigazione.

en: Number of rows displayed when browsing a result set. If the result set contains more rows, "Previous" and "Next" links will be shown.
it: Il numero di righe visualizzato durante la navigazione dei risulati. Se i risultati contengono ulteriori righe i collegamenti "Precedente" e "Seguente" saranno mostrati.

en: The number of bytes a script is allowed to allocate, e.g. [kbd]32M[/kbd] ([kbd]-1[/kbd] for no limit and [kbd]0[/kbd] for no change).
it: Il numero massimo di byte che uno script può allocare, ad esempio [kbd]32M[/kbd] ([kbd]-1[/kbd] per nessun limite e [kbd]0[/kbd] per nessun cambiamento).

en: In the navigation panel, replaces the database tree with a selector
it: Nel pannello di navigazione, sostituisce l'albero del database con un selettore

en: Link with main panel by highlighting the current database or table.
it: Collegamento con il pannello principale evidenziando il database o la tabella correnti.

en: Open the linked page in the main window ([code]main[/code]) or in a new one ([code]new[/code]).
it: Apri i link nella finestra principale ([code]main[/code]) o in una finestra nuova ([code]new[/code]).

en: Defines the minimum number of items (tables, views, routines and events) to display a filter box.
it: Numero minimo di elementi (tabelle, viste, procedure ed eventi) per visualizzare il riquadro di filtraggio.

en: Group items in the navigation tree (determined by the separator defined in the Databases and Tables tabs above).
it: Raggruppa gli elementi nell'albero della navigazione (determinato dal separatore definito nella sezione Database e Tabelle qui sopra).

en: Whether to offer the possibility of tree expansion in the navigation panel.
it: Se consentire la possibilità di espandere l'albero nel pannello di navigazione.

en: Whether to show procedures under database in the navigation tree
it: Se mostrare le procedure sotto il database nell'albero di navigazione

en: Whether to expand single database in the navigation tree automatically.
it: Se espandere automaticamente il singolo database nell'albero di navigazione.

en: Set to 0 to collapse navigation panel.
it: Imposta a 0 per richiudere il pannello di navigazione.

en: Show logo in navigation panel.
it: Mostra logo nel pannello di navigazione.

en: URL where logo in the navigation panel will point to.
it: URL a cui punta il logo del logo nel pannello di navigazione.

en: Display server choice at the top of the navigation panel.
it: Visualizza la scelta del server nella parte superiore del pannello di navigazione.

en: String that separates databases into different tree levels.
it: Stringa che separa i database in diversi livelli dell'albero.

en: String that separates tables into different tree levels.
it: Stringa che separa le tabelle in diversi livelli dell'albero.

en: Highlight server under the mouse cursor.
it: Evidenzia il server sotto il cursore del mouse.

en: Whether to show tables under database in the navigation tree
it: Se mostrare le tabelle sotto il database nell'albero di navigazione

en: Whether to show views under database in the navigation tree
it: Se mostrare le view sotto il database nell'albero di navigazione

en: Whether to show functions under database in the navigation tree
it: Se mostrare le funzioni sotto il database nell'albero di navigazione

en: Whether to show events under database in the navigation tree
it: Se mostrare gli eventi sotto il database nell'albero di navigazione

en: [kbd]SMART[/kbd] - i.e. descending order for columns of type TIME, DATE, DATETIME and TIMESTAMP, ascending order otherwise.
it: [kbd]SMART[/kbd] - ad esempio ordine decrescente per i campi di tipo TIME, DATE, DATETIME e TIMESTAMP, ordine crescente altrimenti.

en: Disable the default warning that is displayed on the database details Structure page if any of the required tables for the phpMyAdmin configuration storage could not be found.
it: Disabilita l'avviso predefinito che viene visualizzato sulla pagina dei dettagli della Struttura dei database, se qualche tabella necessaria per memorizzare la configurazione di phpMyAdmin non viene trovata.

en: Disable the default warning that is displayed on the Structure page if column names in a table are reserved MySQL words.
it: Disabilita l'avviso predefinito che viene visualizzato sulla pagina di Struttura se una tabella contiene campi i cui nomi sono parole riservate in MySQL.

en: Enable if you want DB-based query history (requires phpMyAdmin configuration storage). If disabled, this utilizes JS-routines to display query history (lost by window close).
it: Abilita se vuoi che la cronologia delle query sia salvata nel database (richiede la memorizzazione della configurazione di phpMyAdmin). Se disabilitata, questa utilizzera funzioni JS per visualizzare la cronologia delle query (persa alla chiusura della finstra).

en: Sets the effective timezone; possibly different than the one from your database server
it: Imposta la timezone effettiva, potrebbe essere diversa da quella del tuo server database

en: Leave blank for no [doc@bookmarks@]bookmark[/doc] support, suggested: [kbd]pma__bookmark[/kbd]
it: Lascia vuoto per disattivare il supporto per i [doc@bookmarks@]segnalibri[/doc], consigliato: [kbd]pma__bookmark[/kbd]

en: Leave blank for no column comments/media types, suggested: [kbd]pma__column_info[/kbd].
it: Lascia vuoto per disattivare i campi di tipo commenti/media, consigliato: [kbd]pma__column_info[/kbd].

en: A special MySQL user configured with limited permissions, more information available on [doc@linked-tables]documentation[/doc].
it: Un utente speciale di MySQL configurato con autorizzazioni limitate, ulteriori informazioni disponibili nella [doc@linked-tables]documentazione[/doc].

en: An alternate host to hold the configuration storage; leave blank to use the already defined host.
it: Un host alternativo per memorizzare la configurazione; lasciare in bianco per utilizzare l'host già definito.

en: An alternate port to connect to the host that holds the configuration storage; leave blank to use the default port, or the already defined port, if the controlhost equals host.
it: Porta alternativa per collegarsi all'host in cui è memorizzata la configurazione; lasciare in bianco per usare la porta di default, ovvero la porta già definita, se controlhost è posto uguale a host.

en: More information on [a@https://github.com/phpmyadmin/phpmyadmin/issues/8970]phpMyAdmin issue tracker[/a] and [a@https://bugs.mysql.com/19588]MySQL Bugs[/a]
it: Maggiori informazioni su [a@https://github.com/phpmyadmin/phpmyadmin/issues/8970]phpMyAdmin issue tracker[/a] e [a@https://bugs.mysql.com/19588]MySQL Bugs[/a]

en: Leave blank for no SQL query history support, suggested: [kbd]pma__history[/kbd].
it: Lascia vuoto per disabilitare il supporto per la cronologia delle query SQL, consigliato: [kbd]pma__history[/kbd].

en: Limits number of table preferences which are stored in database, the oldest records are automatically removed.
it: Limita il numero delle preferenze di tabella che sono memorizzate nel database, i record più vecchi sono rimossi automaticamente.

en: Leave blank for no QBE saved searches support, suggested: [kbd]pma__savedsearches[/kbd].
it: Lascia vuoto per disabilitare il supporto per le ricerche QBE (Query By Example) salvate, consigliato: [kbd]pma__savedsearches[/kbd].

en: Leave blank for no export template support, suggested: [kbd]pma__export_templates[/kbd].
it: Lascia vuoto per disabilitare il supporto all'esportazione dei template, consigliato: [kbd]pma__export_templates[/kbd].

en: Leave blank for no central columns support, suggested: [kbd]pma__central_columns[/kbd].
it: Lascia vuoto per disabilitare il supporto dei campi centrali, consigliato: [kbd]pma__central_columns[/kbd].

en: You can use MySQL wildcard characters (% and _), escape them if you want to use their literal instances, i.e. use [kbd]'my\_db'[/kbd] and not [kbd]'my_db'[/kbd].
it: Puoi utilizzare i caratteri jolly di MySQL (% e _), prefissali con una barra rovesciata '\' se vuoi utilizzarli nel loro senso letterale, ad esempio [kbd]'my\_db'[/kbd] e non [kbd]'my_db'[/kbd].

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].
it: Lascia vuoto disabilitare il supporto per PDF schema, consigliato: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].

en: Database used for relations, bookmarks, and PDF features. See [doc@linked-tables]pmadb[/doc] for complete information. Leave blank for no support. Suggested: [kbd]phpmyadmin[/kbd].
it: Database utilizzato per relazioni, segnalibri e funzionalitá PDF. Vedi [doc@linked-tables]pmadb[/doc] per tutti dettagli. Lascia vuoto per disabilitarne il supporto. Consigliato: [kbd]phpmyadmin[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" recently used tables across sessions, suggested: [kbd]pma__recent[/kbd].
it: Lascia vuoto per disabilitare la memorizzazione delle tabelle usate di recente tra una sessione di lavoro e l'altra, consigliato: [kbd]pma__recent[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" favorite tables across sessions, suggested: [kbd]pma__favorite[/kbd].
it: Lascia vuoto per disabilitare la memorizzazione delle tabelle preferite tra una sessione di lavoro e l'altra, consigliato: [kbd]pma__recent[/kbd].

en: Leave blank for no [doc@relations@]relation-links[/doc] support, suggested: [kbd]pma__relation[/kbd].
it: Lascia vuoto per disabilitare il supporto per [doc@relations@]relation-links[/doc], consigliato: [kbd]pma__relation[/kbd].

en: See [doc@authentication-modes]authentication types[/doc] for an example.
it: Vedi [doc@authentication-modes]tipi di autenticazione[/doc] per un esempio.

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__table_coords[/kbd].
it: Lascia vuoto per disabilitare il supporto dello schema PDF, consigliato: [kbd]pma__table_coords[/kbd].

en: Table to describe the display columns, leave blank for no support; suggested: [kbd]pma__table_info[/kbd].
it: Tabella che descrive i campi di visualizzazione, lascia vuoto per disabilitarne il supporto; consigliato: [kbd]pma__table_info[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" tables' UI preferences across sessions, suggested: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].
it: Lascia vuoto per disabilitare la memorizzazione delle preferenze dell'interfaccia utenti tra le sessioni di lavoro, consigliato: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].

en: Whether a DROP DATABASE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a database.
it: Se aggiungere un instruzione DROP DATABASE IF EXISTS sulla prima linea del log quando viene creato un database.

en: Whether a DROP TABLE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a table.
it: Se aggiungere un instruzione DROP TABLE IF EXISTS sulla prima linea del log quando viene creato una tabella.

en: Whether a DROP VIEW IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a view.
it: Se aggiungere un instruzione DROP VIEW IF EXISTS sulla prima linea del log quando viene creata una vista.

en: Defines the list of statements the auto-creation uses for new versions.
it: Definisce la lista delle istruzioni the l'auto-creazione utilizza per le nuove versioni.

en: Leave blank for no SQL query tracking support, suggested: [kbd]pma__tracking[/kbd].
it: Lascia vuoto per disabilitare il supporto per il monitoraggio delle query SQL, consigliato: [kbd]pma__tracking[/kbd].

en: Whether the tracking mechanism creates versions for tables and views automatically.
it: Se il meccanismo di monitoraggio crea versioni per tabelle e viste automaticamente.

en: Leave blank for no user preferences storage in database, suggested: [kbd]pma__userconfig[/kbd].
it: Lascia vuoto per disabilitare la memorizzazione delle preferenze degli utenti nel database, consigliato: [kbd]pma__userconfig[/kbd].

en: Both this table and the user groups table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__users[/kbd].
it: Sono richiesti sia questa tabella che la tabella gruppi di utenti per abilitare la funzione menu configurabile; lasciando uno dei due vuoto si disattiva questa funzione, suggerito: [kbd]pma__users[/kbd].

en: Both this table and the users table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__usergroups[/kbd].
it: Sono richiesti sia questa tabella che la tabella utenti per abilitare la funzione menu configurabile; lasciando uno dei due vuoto si disattiva questa funzione, suggerito: [kbd]pma__usergroups[/kbd].

en: Leave blank to disable the feature to hide and show navigation items, suggested: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].
it: Lascia vuoto per disabilitare la possibilità di nascondere/mostrare gli elementi di navigazione, consigliato: [kbd]pma__userconfig[/kbd].

en: A user-friendly description of this server. Leave blank to display the hostname instead.
it: Una descrizione di facile utilizzo di questo server. Lascia vuoto per visualizzare il nome host, invece.

en: Leave blank if not used.
it: Lasciare vuoto se non usato.

en: Leave blank for defaults.
it: Lasciare vuoto per i valori predefiniti.

en: HTTP Basic Auth Realm name to display when doing HTTP Auth.
it: Il nome del Basic Auth Realm da visualizzare quando si esegue HTTP Auth.

en: Authentication method to use.
it: Metodo di autenticazione da usare.

en: Compress connection to MySQL server.
it: Comprimi la connessione al server MySQL.

en: Hide databases matching regular expression (PCRE).
it: Nascondi i database corrispondenti all'espressione regolare (PCRE).

en: Hostname where MySQL server is running.
it: Il nome dell'host su cui è in esecuzione il server MySQL.

en: Leave empty if not using config auth.
it: Lascia vuoto se non è utilizzato config auth.

en: Port on which MySQL server is listening, leave empty for default.
it: Porta su cui il server MySQL è in ascolto, lascia vuoto per il valore predefinito.

en: Socket on which MySQL server is listening, leave empty for default.
it: Socket sul quale il server MySQL è in ascolto, lascia vuoto per il valore predefinito.

en: Enable SSL for connection to MySQL server.
it: Abilita SSL per la connessione al server MySQL.

en: Please note that enabling this has no effect with [kbd]config[/kbd] authentication mode because the password is hard coded in the configuration file; this does not limit the ability to execute the same command directly.
it: Si prega di notare che l'attivazione di questo non ha effetto con [kbd]config[/kbd] la modalità di autenticazione perché la password è codificata nel file di configurazione; questo non limita la possibilità di eseguire lo stesso comando direttamente.

en: Show or hide a column displaying the Creation timestamp for all tables.
it: Mostra o nascondi un campo che visualizza la marcatura temporale (timestamp) di Creazione per tutte le tabelle.

en: Show or hide a column displaying the Last update timestamp for all tables.
it: Mostra o nascondi un campo che visualizza la marcatura temporale (timestamp) di Ultimo aggiornamento per tutte le tabelle.

en: Show or hide a column displaying the Last check timestamp for all tables.
it: Mostra o nascondi un campo che visualizza la marcatura temporale (timestamp) di Ultimo controllo per tutte le tabelle.

en: Defines whether or not type fields should be initially displayed in edit/insert mode.
it: Stabilisce se i tipi dei campi dovrebbero essere visualizzati inizialmente nella modalitá di inserimento/modifica.

en: Shows link to [a@https://www.php.net/manual/en/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a] output.
it: Mostra il collegamento all'output di [a@https://php.net/manual/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a].

en: Whether a user should be displayed a "show all (rows)" button.
it: Se visualizzare all'utente un pulsante "mostra tutte le (righe)".

en: Show or hide a column displaying the comments for all tables.
it: Mostra o nascondi un campo che visualizza i commenti per tutte le tabelle.

en: Show or hide a column displaying the charset for all tables.
it: Mostra o nascondi un campo che visualizza i set di caratteri per tutte le tabelle.

en: Display the function fields in edit/insert mode.
it: Visualizza i campi delle funzioni nelle modalità di inserimento/modifica.

en: Whether to show hint or not.
it: Se mostrare il suggerimento o meno.

en: Defines whether SQL queries generated by phpMyAdmin should be displayed.
it: Definisce se le query SQL generate da phpMyAdmin dovrebbero essere visualizzate.

en: Allow to display database and table statistics (e.g. space usage).
it: Consenti la visualizzazione delle statistiche dei database e tabelle (ad esempio, lo spazio utilizzato).

en: Mark used tables and make it possible to show databases with locked tables.
it: Segna le tabelle utilizzate e consenti la visualizzazione dei database con tabelle bloccate.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if Suhosin is detected.
it: Disabilita l'avviso predefinito che è visualizzato sulla pagina principale se viene rilevato Suhosin.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if the value of the PHP setting session.gc_maxlifetime is less than the value of `LoginCookieValidity`.
it: Disabilita l'avviso predefinito che viene visualizzato sulla pagina principale se il valore del parametro PHP session.gc_maxlifetime è inferiore al valore di `LoginCookieValidity`.

en: Textarea size (columns) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
it: Dimensione TextArea (colonne) in modalità di modifica, questo valore verrà sottolineato per SQL query textareas (* 2).

en: Textarea size (rows) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
it: Dimensione dell'area di testo (righe) in modalitá di modifica, questo valore viene incrementato per le aree di testo delle query SQL (*2).

en: Input proxies as [kbd]IP: trusted HTTP header[/kbd]. The following example specifies that phpMyAdmin should trust a HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) header coming from the proxy 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].
it: Inserire i proxy secondo lo schema [kbd]IP: trusted HTTP header[/kbd]. Il seguente esempio specifica che phpMyAdmin dovrebbe accettare un intestazione HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) proveniente dal proxy 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].

en: When disabled, users cannot set any of the options below, regardless of the checkbox on the right.
it: Quando disabilitato, gli utenti non possono impostare nessuna delle opzioni sottostanti, indipendentemente dalla casella di controllo sulla destra.

en: The URL of the proxy to be used when retrieving the information about the latest version of phpMyAdmin, or when submitting error reports. You need this if the server where phpMyAdmin is installed does not have direct access to the Internet. The format is: "hostname:portnumber".
it: L'URL del proxy da utilizzare quando si recuperano le informazioni sulla versione di phpMyAdmin o quando si inviano rapporti di errore. Hai bisogno di questo se il server in cui è installato phpMyAdmin non ha accesso diretto a Internet. Il formato è: "hostname:portnumber".

en: The username for authenticating with the proxy. By default, no authentication is performed. If a username is supplied, Basic Authentication will be performed. No other types of authentication are currently supported.
it: Il nome utente per l'autenticazione con il proxy. Per impostazione predefinita, non viene eseguita autenticazione. Se viene fornito un nome utente, verrà eseguita l'autenticazione di base. Nessun altro tipo di autenticazione è attualmente supportato.

en: Queries are executed by pressing Enter (instead of Ctrl+Enter). New lines will be inserted with Shift+Enter.
it: Le query verranno eseguite premendo Invio (invece di Ctrl+Invio). Le nuove linee saranno inserite con MAIUSC+INVIO.

en: Enable Zero Configuration mode which lets you set up phpMyAdmin configuration storage tables automatically.
it: Abilitare la modalità configurazione Zero che consente di configurare automaticamente tabelle di memorizzazione di phpMyAdmin.

en: Highlight selected rows.
it: Evidenzia le righe selezionate.

en: Highlight row pointed by the mouse cursor.
it: Evidenzia le righe al passaggio del mouse.

en: Number of columns for CHAR/VARCHAR textareas.
it: Numero di colonne per caselle textarea di campi CHAR/VARCHAR.

en: Number of rows for CHAR/VARCHAR textareas.
it: Numero di righe per caselle textarea di campi CHAR/VARCHAR.

en: Log SQL queries and their execution time, to be displayed in the console
it: Query Log SQL e loro tempo di esecuzione, da visualizzare nella console

en: Tab that is displayed when entering a database.
it: Tab da mostrare quando si entra in un database.

en: Tab that is displayed when entering a server.
it: Tab da mostrare quando si entra in un server.

en: Tab that is displayed when entering a table.
it: Tab da mostrare quando si entra in una tabella.

en: Whether the table structure actions should be hidden.
it: Nascondi le azioni relative alla struttura della tabella.

en: Whether column comments should be shown in table structure view
it: Attiva la visualizzazione dei commenti ai campi nella vista struttura di tabella

en: Show server listing as a list instead of a drop down.
it: Mostra i server in una lista invece di un menu a tendina.

en: A dropdown will be used if fewer items are present.
it: Un menu a tendina verrá utilizzato in caso ci siano meno elementi.

en: Default value for foreign key checks checkbox for some queries.
it: Valore di default per il checkbox dei controlli di chiave esterna per alcune query.

en: Uncheck the checkbox to disable drag and drop import
it: Togli la spunta per disabilitare l'importazione drag and drop

en: How many rows can be inserted at one time.
it: Il numero massimo di righe che è possibile inserire in una volta.

en: Maximum number of characters shown in any non-numeric column on browse view.
it: Il numero massimo di caratteri mostrati in qualsiasi campo non-numerico nella vista di navigazione.

en: Define how long (in seconds) a login cookie is valid.
it: Stabilisce per quanto tempo (in secondi) un cookie di login è valido.

en: Double size of textarea for LONGTEXT columns.
it: Raddoppia la dimensione dell'area di testo per campi LONGTEXT.

en: Maximum number of databases displayed in database list.
it: Il numero massimo di database da visualizzare nella lista dei database.

en: Maximum number of tables displayed in table list.
it: Il numero massimo di tabelle da visualizzare nella lista di tabelle.

en: Maximum number of recently used tables; set 0 to disable.
it: Numero massimo di tabelle usate di recente; imposta 0 per disabilitare.

en: Maximum number of favorite tables; set 0 to disable.
it: Numero massimo di tabelle preferite; imposta 0 per disabilitare.

en: These are Edit, Copy and Delete links.
it: Questi sono i collegamenti per Modifica, Copia ed Elimina.

en: Whether to show row links even in the absence of a unique key.
it: Se visualizzare i link di riga anche in assenza di una chiave univoca.

en: Disable shortcut keys
it: Disabilita le scorciatoie da tastiera

en: Use natural order for sorting table and database names.
it: Utilizza l'ordine naturale per ordinare i nomi delle tabelle e dei database.

en: Use only icons, only text or both.
it: Usa solo icone, solo testo o entrambi.

en: Use GZip output buffering for increased speed in HTTP transfers.
it: Usa il buffer di uscita GZip per una maggiore velocità nei trasferimenti via HTTP.

en: Use persistent connections to MySQL databases.
it: Usa connessioni persistenti per i database MySQL.

en: Disallow BLOB and BINARY columns from editing.
it: Disabilita l'opzione di modifica dei campi BLOB e BINARY.

en: How many queries are kept in history.
it: Numero di query conservate in cronologia.

en: Select which functions will be used for character set conversion.
it: Seleziona le funzioni che saranno usate per la conversione dell'insieme di caratteri.

en: When browsing tables, the sorting of each table is remembered.
it: L'ordine delle tabelle é memorizzato durante la navigazione delle tabelle.

en: Default sort order for tables with a primary key.
it: Criterio di ordinamento predefinito per le tabelle con chiave primaria.

en: Repeat the headers every X cells, [kbd]0[/kbd] deactivates this feature.
it: Ripeti le intestazioni ogni X celle, [kbd]0[/kbd] disattiva questa funzionalità.

en: For display Options
it: Per le Opzioni di visualizzazione

en: Directory where exports can be saved on server.
it: Cartella in cui le esportazioni possono essere salvate sul server.

en: Defines whether the query box should stay on-screen after its submission.
it: Definisce se la finestra della query deve stare sullo schermo dopo la conferma.

en: Title of browser window when a database is selected.
it: Titolo della finestra del browser quando un database è selezionato.

en: Title of browser window when nothing is selected.
it: Titolo della finestra del browser quando niente è selezionato.

en: Title of browser window when a server is selected.
it: Titolo della finestra del browser quando un server è selezionato.

en: Title of browser window when a table is selected.
it: Titolo della finestra del browser quando una tabella è selezionata.

en: Directory on server where you can upload files for import.
it: La cartella sul server dove è possibile caricare i file per l'importazione.

en: Allow for searching inside the entire database.
it: Consenti la ricerca all'interno di un intero database.

en: Enables check for latest version on main phpMyAdmin page.
it: Abilita la verifica della versione più recente sulla pagina principale di phpMyAdmin.

en: The password for authenticating with the proxy.
it: La password per l'autenticazione con il proxy.

en: Enable ZIP compression for import and export operations.
it: Abilita la compressione ZIP per le operazioni di importazione ed esportazione.

en: Choose the default action when sending error reports.
it: Scegli l'azione di default quando invii i rapporti d'errore.

en: Allow login to any MySQL server
it: Permette il login a qualsiasi server MySQL

en: Restrict login to MySQL server
it: Limita il login al server MySQL

en: Allow third party framing
it: Consenti inquadratura da terze parti

en: Show "Drop database" link to normal users
it: Mostra il link "Drop database" agli utenti normali

en: Blowfish secret
it: Segreto Blowfish

en: Row marker
it: Evidenziatore per le righe

en: Highlight pointer
it: Evidenzia il puntatore

en: CHAR columns editing
it: Modifica dei campi CHAR

en: Enable CodeMirror
it: Abilita CodeMirror

en: Enable linter
it: Abilita linter

en: Minimum size for input field
it: Dimensione minima per il campo di input

en: Maximum size for input field
it: Dimensione massima per il campo di input

en: CHAR textarea columns
it: Campi con aree di testo CHAR

en: CHAR textarea rows
it: Righe con aree di testo CHAR

en: Check config file permissions
it: Controlla i permessi di accesso al file di configurazione

en: Compress on the fly
it: Comprimi al volo

en: Confirm DROP queries
it: Conferma query DROP

en: Paper size
it: Dimensioni carta

en: Default database tab
it: Tabulazione predefinita per i database

en: Default server tab
it: Tabulazione predefinita per il server

en: Default table tab
it: Tabulazione predefinita per le tabelle

en: Enable autocomplete for table and column names
it: Attivare il completamento automatico per i nomi di tabella e colonna

en: Show column comments
it: Mostra i commenti al campo

en: Hide table structure actions
it: Nascondi le azioni relative alla struttura della tabella

en: Default transformations for Hex
it: Trasformazioni predefinite per Hex

en: Default transformations for Substring
it: Trasformazioni predefinite per le Sottostringhe

en: Default transformations for Bool2Text
it: Trasformazioni predefinite per Bool2Text

en: Default transformations for External
it: Trasformazioni predefinite per External

en: Default transformations for PreApPend
it: Trasformazioni predefinite per PreApPend

en: Default transformations for DateFormat
it: Trasformazioni predefinite per DateFormat

en: Default transformations for Inline
it: Trasformazioni predefinite per Inline

en: Default transformations for TextImageLink
it: Trasformazioni predefinite per TextImageLink

en: Default transformations for TextLink
it: Trasformazioni predefinite per TextLink

en: Display servers as a list
it: Visualizza i server in una lista

en: Disable multi table maintenance
it: Disabilita la manutenzione multipla di tabelle

en: Maximum execution time
it: Massimo tempo di esecuzione

en: Save as file
it: Salva con nome

en: Character set of the file
it: Codifica dei caratteri del file

en: Format
it: Formatta

en: Compression
it: Compressione

en: Put columns names in the first row
it: Metti i nomi dei campi nel primo rigo

en: Columns enclosed with
it: Campi limitati da

en: Columns escaped with
it: Campi prefissati con

en: Replace NULL with
it: Sostituisci NULL con

en: Remove CRLF characters within columns
it: Rimuovi i caratteri CRLF dai campi

en: Columns terminated with
it: Campi terminati da

en: Lines terminated with
it: Linee terminate con

en: Excel edition
it: Edizione Excel

en: Database name template
it: Modello per nomi dei database

en: Server name template
it: Modello per nomi dei server

en: Table name template
it: Modello per nomi delle tabelle

en: Dump table
it: Dump delle tabelle

en: Include table caption
it: Includi sottotitolo della tabella

en: Comments
it: Commenti

en: Table caption
it: Sottotitolo della tabella

en: Continued table caption
it: Sottotitolo della tabella, continuato

en: Label key
it: Chiave etichetta

en: Media type
it: Tipo MIME

en: Relationships
it: Relazioni

en: Export method
it: Metodo di esportazione

en: Save on server
it: Salva sul server

en: Overwrite existing file(s)
it: Sovrascrivi file(s) esistente/i

en: Export as separate files
it: Esporta come file separati

en: Remember filename template
it: Ricorda il modello per i nomi dei file

en: Remove DEFINER clause from definitions
it: Rimuovi la clausola DEFINER dalle definizioni

en: Add AUTO_INCREMENT value
it: Aggiungi valore AUTO_INCREMENT

en: Enclose table and column names with backquotes
it: Racchiudi i nomi di tabelle e di campi con virgolette

en: SQL compatibility mode
it: Modalità di compatibilità SQL

en: Creation/Update/Check dates
it: Creazione/Aggiornamento/Controllo dati

en: Use delayed inserts
it: Usa inserimenti ritardati

en: Disable foreign key checks
it: Disabilita i controlli sulle chiavi straniere

en: Export views as tables
it: Esporta le viste come tabelle

en: Export related metadata from phpMyAdmin configuration storage
it: Esporta i metadati correlati prelevandoli dall'area di configurazione di phpMyAdmin

en: Add %s
it: Aggiungi %s

en: Use hexadecimal for BINARY & BLOB
it: Usa notazione esadecimale per i BINARI e i BLOB

en: Add IF NOT EXISTS (less efficient as indexes will be generated during table creation)
it: Aggiungi IF NOT EXISTS (meno efficiente in quanto gli indici sono generati durante la creazione della tabella)

en: %s view
it: Vista %s

en: Use ignore inserts
it: Usa ignore inserts

en: Syntax to use when inserting data
it: Sintassi da utilizzare nell'inserimento dei dati

en: Maximal length of created query
it: Lunghezza massima di una query creata

en: Export type
it: Tipo di esportazione

en: Enclose export in a transaction
it: Includi esportazione in una transazione

en: Export time in UTC
it: Esporta l'orario in UTC

en: Foreign key dropdown order
it: Ordinamento delle chiavi esterne nel menu a tendina

en: Foreign key limit
it: Limite di chiavi esterne

en: Foreign key checks
it: Controllo delle chiavi esterne

en: First day of calendar
it: Primo giorno del calendario

en: Databases
it: Database

en: Browse mode
it: Modalitá di navigazione

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Edit mode
it: Modalitá di modifica

en: Export defaults
it: Esporta i predefiniti

en: General
it: Generale

en: Import defaults
it: Importa i predefiniti

en: Import / export
it: Importa / esporta

en: Navigation panel
it: Pannello di navigazione

en: Navigation tree
it: Albero di navigazione

en: Servers
it: Server

en: Tables
it: Tabelle

en: Main panel
it: Pannello principale

en: Other core settings
it: Altre opzioni principali

en: Page titles
it: Titoli delle pagine

en: Security
it: Sicurezza

en: Basic settings
it: Impostazioni di base

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Server configuration
it: Configurazione del server

en: Configuration storage
it: Configurazione di memorizzazione

en: Changes tracking
it: Monitoriaggio dei cambiamenti

en: SQL Query box
it: Riquadro per query SQL

en: SQL queries
it: Query SQL

en: Startup
it: Avvio

en: Database structure
it: Struttura del database

en: Table structure
it: Struttura della tabella

en: Tabs
it: Schede

en: Display relational schema
it: Visualizza lo schema relazionale

en: Text fields
it: Campi di testo

en: Texy! text
it: Testo! testo

en: Warnings
it: Avviso

en: Extra parameters for iconv
it: Parametri aggiuntivi per iconv

en: Ignore multiple statement errors
it: Ignore errori delle istruzioni multiple

en: Enable drag and drop import
it: Abilita l'importazione drag and drop (trascina e rilascia)

en: Partial import: allow interrupt
it: Importazione parziale: consenti interruzione

en: Do not abort on INSERT error
it: Non interrompere su errore durante un operazione di INSERT

en: Add ON DUPLICATE KEY UPDATE
it: Aggiungi ON DUPLICATE KEY UPDATE

en: Format of imported file
it: Formato del file importato

en: Use LOCAL keyword
it: Usa parola chiave LOCAL

en: Column names in first row
it: I nomi dei campi sulla prima riga

en: Do not import empty rows
it: Non importare righe vuote

en: Import currencies ($5.00 to 5.00)
it: Importa valute ($5.00 a 5.00)

en: Import percentages as proper decimals (12.00% to .12)
it: Importa percentuali come valori decimali (12.00% a .12)

en: Partial import: skip queries
it: Importazione parziale: ignora query

en: Do not use AUTO_INCREMENT for zero values
it: Non usare AUTO_INCREMENT per il valore zero

en: Read as multibytes
it: Letto come multybyte

en: Initial state for sliders
it: Stato iniziale per i dispositivi di scorrimento

en: Number of inserted rows
it: Il numero di righe inserite

en: Limit column characters
it: Limita i caratteri dei campi

en: Delete all cookies on logout
it: Elimina tutti i cookie al logout

en: Recall user name
it: Ricorda nome utente

en: Login cookie store
it: Store del cookie di login

en: Login cookie validity
it: Validitá per il cookie di login

en: Bigger textarea for LONGTEXT
it: Un area di testo piú grande per LONGTEXT

en: Maximum displayed SQL length
it: Lunghezza massima per visualizzazione SQL

en: Maximum databases
it: Massimi numero dei database

en: Maximum items on first level
it: Numero massimo di elementi al primo livello

en: Maximum items in branch
it: Numero massimo di elementi nel ramo

en: Maximum number of rows to display
it: Il massimo numero di righe da visualizzare

en: Maximum tables
it: Il massimo numero di tabelle

en: Memory limit
it: Limite memoria

en: Show databases navigation as tree
it: Mostra la navigazione tra i database in forma di albero

en: Navigation panel width
it: Larghezza pannello di navigazione

en: Link with main panel
it: Collega al pannello principale

en: Display logo
it: Visualizza logo

en: Logo link URL
it: URL del collegamento per il logo

en: Logo link target
it: Destinazione del collegamento per il logo

en: Display servers selection
it: Visalizza la selezione dei server

en: Target for quick access icon
it: Destinazione per l'icona di accesso veloce

en: Target for second quick access icon
it: Destinazione per la seconda icona di accesso veloce

en: Minimum number of items to display the filter box
it: Numero minimo di elementi per visualizzare il riquadro di filtraggio

en: Minimum number of databases to display the database filter box
it: Numero minimo di database per visualizzare il riquadro di filtraggio dei database

en: Group items in the tree
it: Raggruppa elementi nell'albero

en: Database tree separator
it: Separatore dell'albero database

en: Table tree separator
it: Separatore dell'albero di tabelle

en: Maximum table tree depth
it: Massima profonditá per l'albero delle tabelle

en: Enable highlighting
it: Abilita evidenziamento

en: Enable navigation tree expansion
it: Abilita l'espansione dell'albero di navigazione

en: Show tables in tree
it: Mostra le tabelle nell'albero

en: Show views in tree
it: Mostra le view nell'albero

en: Show functions in tree
it: Mostra le funzioni nell'albero

en: Show procedures in tree
it: Mostra le procedure nell'albero

en: Show events in tree
it: Mostra gli eventi nell'albero

en: Expand single database
it: Espandi il singolo database

en: Recently used tables
it: Tabelle utilizzate recentemente

en: Favorite tables
it: Tabelle preferite

en: Where to show the table row links
it: Dove mostrare i collegamenti per le righe delle tabelle

en: Show row links anyway
it: Mostra comunque i link di riga

en: Natural order
it: Ordine naturale

en: Table navigation bar
it: Barra di navigazione delle tabelle

en: GZip output buffering
it: buffer di uscita GZip

en: Default sorting order
it: Ordinamento predefinito

en: Persistent connections
it: Connessione persistente

en: Missing phpMyAdmin configuration storage tables
it: Mancano le tabelle di configurazione di phpMyAdmin

en: MySQL reserved word warning
it: Avviso parola riservata in MySQL

en: How to display the menu tabs
it: Come visualizzare le linguette dei menu

en: How to display various action links
it: Come visualizzare i collegamenti a diverse azioni

en: Protect binary columns
it: Proteggi campi binari

en: Permanent query history
it: Cronologia delle query permanente

en: Query history length
it: Lunghezza per la cronologia delle query

en: Recoding engine
it: Motore di registrazione

en: Remember table's sorting
it: Ricorda l'ordine delle tabelle

en: Primary key default sort order
it: Ordinamento predefinito per la chiave primaria

en: Repeat headers
it: Ripeti intestazioni

en: Grid editing: trigger action
it: Modifica griglia: azione di innesco

en: Relational display
it: Visualizzazione relazionale

en: Grid editing: save all edited cells at once
it: Modifica griglia: salva all'istante tutte le celle modificate

en: Save directory
it: Salva cartella

en: Host authorization order
it: Ordine dei permessi del host

en: Host authorization rules
it: Regole dei permessi del host

en: Allow logins without a password
it: Consenti login senza la parola chiave

en: Allow root login
it: Consenti login per utenti root

en: Session timezone
it: Timezone della sessione

en: HTTP Realm
it: Realm HTTP

en: Authentication type
it: Tipo di autenticazione

en: Bookmark table
it: Tabella dei segnalibri

en: Column information table
it: Tabella delle informazioni sui campi

en: Compress connection
it: Comprimi la connessione

en: Control user password
it: Parola chiave per l'utente di controllo

en: Control user
it: Utente di controllo

en: Control host
it: Host di controllo

en: Control port
it: Porta di controllo

en: Disable use of INFORMATION_SCHEMA
it: Disabilita l'utilizzo di INFORMATION_SCHEMA

en: Hide databases
it: Nascondi i database

en: SQL query history table
it: Tabella di cronologia delle query SQL

en: Server hostname
it: Nome host del server

en: Logout URL
it: Url di logout

en: Maximal number of table preferences to store
it: Numero massimo di preferenze di tabella da memorizzare

en: QBE saved searches table
it: Tabella delle ricerche QBE (Query By Example) salvate

en: Export templates table
it: Esporta le tabelle template

en: Central columns table
it: Tabella dei campi centrali

en: Show only listed databases
it: Mostra solo i database dalla lista

en: Password for config auth
it: Parola chiave per config auth

en: PDF schema: pages table
it: Schema PDF: tabella delle pagine

en: Database name
it: Nome del database

en: Server port
it: Porta del server

en: Recently used table
it: Tabella utilizzata recentemente

en: Favorites table
it: Tabelle preferite

en: Relation table
it: Tabella relazionale

en: Signon session name
it: Nome della sessione di signon

en: Signon URL
it: L'URL di signon

en: Server socket
it: Socket del server

en: Use SSL
it: Utilizza SSL

en: Designer and PDF schema: table coordinates
it: Designer e schema PDF: coordinate delle tabelle

en: Display columns table
it: Visualizza i campi della tabella

en: UI preferences table
it: Tabella di memorizzazione delle preferenze dell'interfaccia utente

en: Add DROP DATABASE
it: Aggiungi DROP DATABASE

en: Add DROP TABLE
it: Aggiungi DROP TABLE

en: Add DROP VIEW
it: Aggiungi DROP VIEW

en: Statements to track
it: Istruzioni da monitorare

en: SQL query tracking table
it: Tabella de monitoraggio delle query SQL

en: Automatically create versions
it: Crea versioni automaticamente

en: User preferences storage table
it: Tabella di memorizzazione delle preferenze degli utenti

en: Users table
it: Tabella utenti

en: User groups table
it: Tabella gruppi utenti

en: Hidden navigation items table
it: Tabella dei dati di navigazione nascosta

en: User for config auth
it: Utente per il config auth

en: Verbose name of this server
it: Nome completo di questo server

en: Allow to display all the rows
it: Consenti la visualizzazione di tutte le righe

en: Show password change form
it: Mostra il modulo di modifica della parola chiave

en: Show create database form
it: Mostra il modulo di creazione dei database

en: Show table comments
it: Mostra i commenti alla tabella

en: Show creation timestamp
it: Mostra la marcatura temporale (timestamp) di creazione

en: Show last update timestamp
it: Mostra la marcatura temporale (timestamp) dell'ultimo aggiornamento

en: Show last check timestamp
it: Mostra la marcatura temporale (timestamp) dell'ultimo controllo

en: Show table charset
it: Mostra il set di caratteri della tabella

en: Show field types
it: Mostra i tipi di campi

en: Show function fields
it: Mostra i campi delle funzioni

en: Show hint
it: Mostra suggerimento

en: Show phpinfo() link
it: Mostra un collegamento a phpinfo()

en: Show detailed MySQL server information
it: Mostra informazioni dettagliate del server MySQL

en: Show SQL queries
it: Mostra query SQL

en: Retain query box
it: Conserva il riquadro della query

en: Show statistics
it: Mostra statistiche

en: Skip locked tables
it: Ignora le tabelle bloccate

en: Edit
it: Modifica

en: Explain SQL
it: Spiega SQL

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Create PHP code
it: Crea il codice PHP

en: Suhosin warning
it: Avviso Suhosin

en: Login cookie validity warning
it: Avviso validità per il cookie di login

en: Textarea columns
it: Campi di aree di testo

en: Textarea rows
it: Righe nelle aree di testo

en: Default title
it: Titolo Predefinito

en: Table
it: Tabella

en: List of trusted proxies for IP allow/deny
it: Lista dei proxy di fiducia per l'accettazione/rifiuto degli IP

en: Upload directory
it: Cartella di upload

en: Use database search
it: Utilizza la ricerca dei database

en: Enable the Developer tab in settings
it: Abilita la tabulazione per Sviluppatori nelle impostazioni

en: Version check
it: Controllo versione

en: Proxy username
it: Nome utente Proxy

en: Proxy password
it: Password Proxy

en: URL for reCAPTCHA v2 API
it: URL per reCAPTCHA v2 API

en: Content-Security-Policy snippet for reCAPTCHA v2 API
it: Snippet Content-Security-Policy per reCAPTCHA v2 API

en: Request parameter for reCAPTCHA v2 API
it: Parametro di richiesta per reCAPTCHA v2 API

en: Response parameter for reCAPTCHA v2 API
it: Parametro di risposta per reCAPTCHA v2 API

en: Public key for reCAPTCHA
it: Chiave pubblica per reCAPTCHA

en: Private key for reCAPTCHA
it: Chiave privata per reCAPTCHA

en: URL for reCAPTCHA siteverify
it: URL per verifica sito reCAPTCHA

en: Send error reports
it: Invia rapporti di errore

en: Enter executes queries in console
it: INVIO esegue query in console

en: Enable Zero Configuration mode
it: Abilita la modalità Zero Configuration

en: Show query history at start
it: Mostra la cronologia delle query all'inizio

en: Always expand query messages
it: Espandi sempre i messaggi delle query

en: Show current browsing query
it: Mostra la query in corso di navigazione

en: Execute queries on Enter and insert new line with Shift+Enter
it: Esegui le query con INVIO e inserisci la nuova riga con MAIUSC+INVIO

en: Switch to dark theme
it: Passare al tema scuro

en: Console height
it: Altezza della console

en: Console mode
it: Modalità console

en: Group queries
it: Raggruppa query

en: Order
it: Ordine

en: Order by
it: Ordina per

en: Server connection collation
it: Collation della connessione del server

en: Missing data for %s
it: Dati mancanti per %s

en: Incorrect value!
it: Valore non corretto!

en: unavailable
it: non disponibile

en: "%s" requires %s extension
it: "%s" richiede l'estensione %s

en: Compressed import will not work due to missing function %s.
it: L'importazione di dati compressi non funzionerà, funzione (%s) mancante.

en: Compressed export will not work due to missing function %s.
it: L'esportazione con compressione non funzionerà, funzione (%s) mancante.

en: maximum %s
it: massimo %s

en: Config authentication
it: Autenticazione via config

en: HTTP authentication
it: Autenticazione HTTP

en: Signon authentication
it: Autenticazione via signon

en: Quick
it: Veloce

en: Custom
it: Personalizzazato

en: Structure
it: Struttura

en: Data
it: Dati

en: CSV for MS Excel
it: CSV per dati MS Excel

en: OpenDocument Spreadsheet
it: Foglio di calcolo OpenDocument

en: OpenDocument Text
it: Testo OpenDocument

en: Export
it: Esporta

en: Features
it: Caratteristiche

en: CSV using LOAD DATA
it: CSV usando LOAD DATA

en: Import
it: Importa

en: Default transformations
it: Trasformazioni predefinite

en: Cannot save settings, submitted configuration form contains errors!
it: Impossibile salvare le impostazioni, il modulo di configurazione inviato contiene errori!

en: Existing configuration file (%s) is not readable.
it: File di configurazione esistente (%s) non è leggibile.

en: Wrong permissions on configuration file, should not be world writable!
it: Permessi incorretti sul file di configurazione, non deve essere scrivibile da tutti!

en: Failed to read configuration file!
it: Lettura del file di configurazione fallita!

en: This usually means there is a syntax error in it, please check any errors shown below.
it: Questo di solito significa che vi è un errore di sintassi in esso, verifica eventuali errori riportati in basso.

en: Invalid server index: %s
it: Indice server non valido: %s

en: This %soption%s should be disabled as it allows attackers to bruteforce login to any MySQL server. If you feel this is necessary, use %srestrict login to MySQL server%s or %strusted proxies list%s. However, IP-based protection with trusted proxies list may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
it: Questa %sopzione%s dovrebbe essere disabilitata perché rende possibili attacchi di tipo bruteforce login a qualunque server MySQL. Se credi che sia necessario, usa %slimita login al server MySQL%s oppure %slista dei proxy di fiducia%s. Comunque, la protezione basata su IP con proxy di fiducia potrebbe non essere affidabile se il tuo IP appartiene ad un ISP dove migliaia di utenti, incluso te, sono connessi.

en: This value should be double checked to ensure that this directory is neither world accessible nor readable or writable by other users on your server.
it: Questo valore deve essere ricontrollato per assicurarsi che questa cartella non é scrivibile da tutti o leggibile o scrivibile da altri utenti sul tuo server.

en: You should use SSL connections if your database server supports it.
it: Usa una connessione SSL se il tuo server database la supporta.

en: If you feel this is necessary, use additional protection settings - %1$shost authentication%2$s settings and %3$strusted proxies list%4$s. However, IP-based protection may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
it: Se lo ritieni necessario, usa ulteriori impostazioni di protezione - %1$sautenticazione host%2$s e %3$slista di proxy fidati%4$s. Comunque, la protezione a basata su IP potrebbe non essere affidabile se il tuo indirizzo IP pubblico appartiene ad un ISP (Internet Service Provider) che lo condivide con migliaia di utenti, incluso te.

en: You set the [kbd]config[/kbd] authentication type and included username and password for auto-login, which is not a desirable option for live hosts. Anyone who knows or guesses your phpMyAdmin URL can directly access your phpMyAdmin panel. Set %1$sauthentication type%2$s to [kbd]cookie[/kbd] or [kbd]http[/kbd].
it: Hai impostato il tipo di autenticazione su [kbd]config[/kbd] e hai incluso il nome utente e la parola chiave per l'auto-login. Questa configurazione non è opportuna per gli host ad accesso diretto dall'esterno. Chiunque conosca o indovini il tuo URL di accesso a phpMyAdmin potrá accedere direttamente al pannello di phpMyAdmin. Imposta %1$sil tipo di autenticazione%2$s a [kbd]cookie[/kbd] o [kbd]http[/kbd].

en: You allow for connecting to the server without a password.
it: Consenti la connessione al server senza password.

en: %sZip decompression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
it: %sLa decompressione Zip%s richiede funzioni (%s) che non sono disponibili su questo sistema.

en: %sZip compression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
it: %sLa compressione Zip%s richiede funzioni (%s) che non sono disponibili su questo sistema.

en: You didn't have blowfish secret set and have enabled [kbd]cookie[/kbd] authentication, so a key was automatically generated for you. It is used to encrypt cookies; you don't need to remember it.
it: Non avevi impostato una parola chiave blowfish ed hai abilitato la autenticazione via [kbd]cookie[/kbd], quindi una chiave é stata creata per te automaticamente. È utilizzata per la criptazione dei cookie; non hai bisogno di ricordarla.

en: %1$sLogin cookie validity%2$s greater than %3$ssession.gc_maxlifetime%4$s may cause random session invalidation (currently session.gc_maxlifetime is %5$d).
it: %1$sUn periodo di validità del cookie di sessione%2$s maggiore di %3$ssession.gc_maxlifetime%4$s secondi potrebbe causare una scadenza anticipata (in modo casuale) della sessione di phpMyAdmin (attualmente session.gc_maxlifetime è impostato a %5$d secondi).

en: %sLogin cookie validity%s should be set to 1800 seconds (30 minutes) at most. Values larger than 1800 may pose a security risk such as impersonation.
it: %sLa validitá del cookie%s dovrebbe essere impostata a 1800 secondi (30 minuti) al massimo. I valori maggiogi di 1800 creano un rischio di sicurezza, come impersonazione.

en: If using [kbd]cookie[/kbd] authentication and %sLogin cookie store%s is not 0, %sLogin cookie validity%s must be set to a value less or equal to it.
it: Se usi l'autenticazione via [kbd]cookie[/kbd] e %sLogin cookie store%s è diverso da 0, %sLogin cookie validity%s va impostato su un valore minore o uguale.

en: %1$sBzip2 compression and decompression%2$s requires functions (%3$s) which are unavailable on this system.
it: %1$sLa compressione e decompressione Bzip%2$s richiedono alcune funzioni (%3$s) che non sono disponibili su questo sistema.

en: %1$sGZip compression and decompression%2$s requires functions (%3$s) which are unavailable on this system.
it: %1$sLa compressione e decompressione GZip%2$s richiedono alcune funzioni (%3$s) che non sono disponibili su questo sistema.

en: no description
it: nessuna descrizione

en: You do not have necessary privileges to create a database named '%s'. You may go to 'Operations' tab of any database to set up the phpMyAdmin configuration storage there.
it: Non possiedi i privilegi necessari per creare un database di nome '%s'. Puoi andare nella sezione 'Operazioni' di un qualunque database per impostare in quel database la memorizzazione della configurazione di phpMyAdmin.

en: View users
it: Vista utenti

en: Server-level tabs
it: Tabulazioni livello server

en: Database-level tabs
it: Tabulazioni livello database

en: Table-level tabs
it: Tabulazioni livello tabella

en: Could not connect to the database server!
it: Impossibile connettersi al server del database!

en: Invalid authentication type!
it: Tipo di autenticazione non valido!

en: Empty username while using [kbd]config[/kbd] authentication method!
it: Rimuovi il nome utente durante l'utilizzo del metodo di autenticazione [kbd]config[/kbd]!

en: Empty signon session name while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
it: Rimuovi il nome della sessione signon durante l'utilizzo del metodo di autenticazione [kbd]signon[/kbd]!

en: Empty signon URL while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
it: Rimuovi l'URL di signon durante l'utilizzo del metodo di autenticazione [kbd]signon[/kbd]!

en: Empty phpMyAdmin control user while using phpMyAdmin configuration storage!
it: Rimuovi l'utente di controllo di phpMyAdmin durante l'utilizzo di phpMyAdmin configuration storage!

en: Empty phpMyAdmin control user password while using phpMyAdmin configuration storage!
it: Rimuovi la password dell'utente di controllo di phpMyAdmin durante l'utilizzo di phpMyAdmin configuration storage!

en: Incorrect value:
it: Valore non corretto:

en: Incorrect IP address: %s
it: Indirizzo IP non corretto: %s

en: Not a valid port number!
it: Numero della porta non valido!

en: Not a positive number!
it: Non è un numero positivo!

en: Not a non-negative number!
it: Non è un numero non negativo!

en: Value must be less than or equal to %s!
it: Il valore deve essere uguale o minore di %s!

en: Showing %1$d bookmark (both private and shared) | Showing %1$d bookmarks (both private and shared)
it[0]: Visualizzo %1$d bookmark (sia privato che condiviso)
it[1]: Visualizzo %1$d bookmark (sia privati che condivisi)

en: No bookmarks
it: Nessun segnalibro

en: SQL Query Console
it: Console per Query SQL

en: No databases selected.
it: Nessun database selezionato.

en: The %s file is not available on this system, please visit %s for more information.
it: Il file %s non è disponibile su questo sistema, visita %s per maggiori informazioni.

en: Showing rows %1$s - %2$s.
it: Mostro le righe %1$s - %2$s.

note: l10n: The user tries to save a page with an existing name in Designer
en: There already exists a page named "%s" please rename it to something else.
it: Esiste già una pagina chiamata "%s" per favore scegli un altro nome.

en: No tables found in database.
it: Non ci sono tabelle nel database.

en: Could not load export plugins, please check your installation!
it: Non è stato possibile di caricare i plugin di esportazione, controlla la tua installazione!

en: Could not load import plugins, please check your installation!
it: Non è stato possibile caricare i plugin di importazione, controlla la tua installazione!

en: No collation provided.
it: Nessuna collazione disponibile.

en: The database name is empty!
it: Il nome del database è vuoto!

en: Cannot copy database to the same name. Change the name and try again.
it: Impossibile copiare il database usando lo stesso nome. Cambia nome e riprova.

en: Database %1$s has been renamed to %2$s.
it: Il database %1$s è stato rinominato come %2$s.

en: Database %1$s has been copied to %2$s.
it: Il database %1$s è stato copiato come %2$s.

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. %sFind out why%s.
it: La configurazione dello storage di phpMyAdmin è disabilitata. %sScopri la ragione%s.

en: Access denied!
it: Accesso negato!

en: No table selected.
it: Nessuna tabella selezionata.

en: Success!
it: Successo!

en: View %s has been dropped.
it: La vista %s è stata eliminata.

en: Table %s has been dropped.
it: La tabella %s è stata eliminata.

en: Table %s has been emptied.
it: La tabella %s è stata svuotata.

en: This view has at least this number of rows. Please refer to %sdocumentation%s.
it: Questa vista ha, come minimo, questo numero di righe. Per informazioni controlla la %sdocumentazione%s.

en: unknown
it: sconosciuto

en: Yes
it: Sì

en: No change
it: Nessun cambiamento

en: Favorite List is full!
it: La lista dei preferiti è piena!

en: Tracking data deleted successfully.
it: Dati di monitoraggio eliminati correttamente.

en: Version %1$s was created for selected tables, tracking is active for them.
it: Versione %1$s creata per le tabelle selezionate, il monitoraggio su di loro è attivo.

en: No tables selected.
it: Nessuna tabella selezionata.

en: Database Log
it: Log database

en: An error has been detected and an error report has been automatically submitted based on your settings.
it: È stato rilevato un errore e un rapporto di errore è stato inviato automaticamente in base alle impostazioni.

en: Thank you for submitting this report.
it: Grazie per aver inviato questo rapporto.

en: An error has been detected and an error report has been generated but failed to be sent.
it: È stato rilevato un errore e un rapporto di errore è stato generato ma il suo invio non è riuscito.

en: If you experience any problems please submit a bug report manually.
it: In caso di problemi inviare il rapporto manualmente.

en: You may want to refresh the page.
it: Si consiglia di aggiornare la pagina.

en: Bad type!
it: Tipo errato!

en: Bad parameters!
it: Parametri errati!

en: You were logged out from one server, to logout completely from phpMyAdmin, you need to logout from all servers.
it: Ti sei scollegato solo da un server, per scollegarti completamente da phpMyAdmin, devi scollegarti da tutti i server.

en: The phpMyAdmin configuration storage is not completely configured, some extended features have been deactivated. %sFind out why%s.
it: La configurazione dello storage di phpMyAdmin non é completa, quindi alcune caratteristiche aggiuntive sono state disattivate. %sScopri perché%s.

en: Or alternately go to 'Operations' tab of any database to set it up there.
it: In alternativa, vai alla scheda 'Operazioni' di qualunque database per configurarlo da lì.

en: Your PHP parameter [a@https://www.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login might expire sooner than configured in phpMyAdmin.
it: Il parametro [a@https://www.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] di PHP (configurato in php.ini) ha un valore inferiore al periodo di validitá del cookie di sessione configurato da phpMyAdmin; per questo motivo, questa sessione potrebbe scadere prima del periodo impostato in phpMyAdmin.

en: Login cookie store is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login will expire sooner than configured in phpMyAdmin.
it: Store del cookie login é inferiore alla validitá di cookie configurata in phpMyAdmin, per questo motivo, it tuo login scadrá prima di quanto configurato in phpMyAdmin.

en: Your server is running with default values for the controluser and password (controlpass) and is open to intrusion; you really should fix this security weakness by changing the password for controluser 'pma'.
it: Il tuo server sta usando i valori di default per controluser e password (controlpass) ed è pertanto aperto a possibili intrusioni; dovresti risolvere questo problema di sicurezza cambiando la password di controluser 'pma'.

en: The configuration file needs a valid key for cookie encryption. A temporary key was automatically generated for you. Please refer to the [doc@cfg_blowfish_secret]documentation[/doc].
it: Il file di configurazione necessita una chiave valida per criptare i cookies. Una chiave temporanea è stata generata automaticamente per te. Per favore consulta la [doc@cfg_blowfish_secret]documentazione[/doc].

en: The cookie encryption key in the configuration file is longer than necessary. It should only be %d bytes long. Please refer to the [doc@cfg_blowfish_secret]documentation[/doc].
it: La chiave per criptare i cookie nel file di configurazione è più lunga del necessario. Deve essere lunga al massimo %d bytes. Per favore consulta la [doc@cfg_blowfish_secret]documentazione[/doc].

en: Directory [code]config[/code], which is used by the setup script, still exists in your phpMyAdmin directory. It is strongly recommended to remove it once phpMyAdmin has been configured. Otherwise the security of your server may be compromised by unauthorized people downloading your configuration.
it: La cartella [code]config[/code], che è utilizzata dallo script di installazione, esiste ancora nella cartella del tuo phpMyAdmin. Si raccomanda fortemente di rimuoverla una volta configurato phpMyAdmin. In caso contrario la sicurezza del vostro server potrebbe essere compromessa da persone non autorizzate che scaricano la vostra configurazione.

en: Server running with Suhosin. Please refer to %sdocumentation%s for possible issues.
it: Sul server è in esecuzione Suhosin. Controlla la documentazione: %sdocumentation%s per possibili problemi.

en: The $cfg['TempDir'] (%s) is not accessible. phpMyAdmin is not able to cache templates and will be slow because of this.
it: La cartella $cfg['TempDir'] (%s) non è accessibile. phpMyAdmin non è in grado di pre-memorizzare i template e subirà un rallentamento a causa di ciò.

en: The mbstring PHP extension was not found and you seem to be using a multibyte charset. Without the mbstring extension phpMyAdmin is unable to split strings correctly and it may result in unexpected results.
it: L'estensione PHP mbstring non è stata trovata e sembra che si stia utilizzando un set di caratteri multibyte. Senza l'estensione mbstring, phpMyAdmin non è in grado di dividere correttamente le stringhe di caratteri e questo può portare a risultati inaspettati.

en: The curl extension was not found and allow_url_fopen is disabled. Due to this some features such as error reporting or version check are disabled.
it: Estensione curl non trovata e parametro allow_url_fopen disabilitato. Per questo motivo alcune funzioni quali, ad esempio, il reporting egli errori o il check della versione, sono disabilitate.

en: Incomplete params
it: Parametri incompleti

en: Succeeded
it: Riuscito

en: Failed
it: Fallito

en: You probably tried to upload a file that is too large. Please refer to %sdocumentation%s for a workaround for this limit.
it: Stai probabilmente cercando di caricare sul server un file troppo grande. Fai riferimento alla %sdocumentazione%s se desideri aggirare questo limite.

en: Showing bookmark
it: Visualizzazione segnalibri

en: The bookmark has been deleted.
it: Il segnalibro è stato cancellato.

en: No data was received to import. Either no file name was submitted, or the file size exceeded the maximum size permitted by your PHP configuration. See [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].
it: Non sono stati ricevuti dati da importare. O non è stato indicato alcun nome file, oppure è stato superata la dimensione massima consentita nella configurazione di PHP per l'upload di un file. Vedi [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].

en: Import has been successfully finished, %d query executed. | Import has been successfully finished, %d queries executed.
it[0]: Importazione eseguita con successo, %d query eseguita.
it[1]: Importazione eseguita con successo, %d query eseguite.

en: Script timeout passed, if you want to finish import, please %sresubmit the same file%s and import will resume.
it: Superato il tempo limite per l'esecuzione dello script, se vuoi completare l'importazione %sreinvia lo stesso file%s ed il processo riprenderà dal punto in cui si era interrotto.

en: However on last run no data has been parsed, this usually means phpMyAdmin won't be able to finish this import unless you increase php time limits.
it: Nell'ultima esecuzione non è stato processato alcun dato, solitamente questo evidenzia che il limite di tempo impostato nella configurazione è troppo basso per consentire a phpMyAdmin di terminare l'operazione.

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
it: I comandi "DROP DATABASE" sono disabilitati.

en: Only single-table UPDATE and DELETE queries can be simulated.
it: Possono essere simulate query UPDATE e DELETE solo su tabelle singole.

en: Could not load the progress of the import.
it: Non è stato possibile caricare la progressione del processo di importazione.

en: Confirm
it: Conferma

en: Do you really want to execute "%s"?
it: Sei sicuro di voler eseguire "%s"?

en: You are about to DESTROY a complete database!
it: Stai per DISTRUGGERE COMPLETAMENTE un intera base di dati!

en: Cannot rename database to the same name. Change the name and try again
it: Impossibile rinominare il database usando lo stesso nome. Cambia nome e riprova

en: You are about to DESTROY a complete table!
it: Stai per DISTRUGGERE COMPLETAMENTE un intera tabella!

en: You are about to TRUNCATE a complete table!
it: Stai per TRONCARE COMPLETAMENTE il contenuto della tabella!

en: You are about to DELETE all the rows of the table!
it: Stai per ELIMINARE tutte le righe della tabella!

en: Delete tracking data for this table?
it: Cancellare dati di monitoraggio per questa tabella?

en: Delete tracking data for these tables?
it: Cancellare dati di monitoraggio per queste tabelle?

en: Delete tracking data for this version?
it: Cancellare il monitoraggio dati per questa versione?

en: Delete tracking data for these versions?
it: Cancellare il monitoraggio dati per queste versioni?

en: Delete entry from tracking report?
it: Cancellare la riga dal report di tracciamento?

en: Deleting tracking data
it: Cancella dati di tracciamento

en: Dropping Primary Key/Index
it: Cancellazione Chiave primaria/index

en: Dropping Foreign key.
it: Scarta Foreign key.

en: This operation could take a long time. Proceed anyway?
it: Questa operazione potrebbe impiegare molto tempo. Procedere comunque?

en: Do you really want to delete user group "%s"?
it: Sei sicuro di voler eliminare il gruppo "%s"?

en: Do you really want to delete the search "%s"?
it: Sei sicuro di voler eliminare la ricerca "%s"?

en: You have unsaved changes; are you sure you want to leave this page?
it: Le modifiche non sono state salvate; sei sicuro di voler lasciare questa pagina?

en: You are trying to reduce the number of rows, but have already entered data in those rows which will be lost. Do you wish to continue?
it: Stai cercando di ridurre il numero di righe, ma alcune di queste righe contengono dati che andranno persi. Desideri procedere lo stesso?

en: Do you really want to revoke the selected user(s) ?
it: Sei sicuro di voler eliminare l'utente/i selezionati?

en: Do you really want to delete this central column?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa colonna centrale?

en: Do you really want to delete the selected items?
it: Sei sicuro di voler eliminare gli elementi selezionati?

en: Do you really want to DROP the selected partition(s)? This will also DELETE the data related to the selected partition(s)!
it: Sei sicuro di voler ELIMINARE la partizione selezionata? Questa azione CANCELLERA' anche i dati contenuti nella partizione selezionata!

en: Do you really want to TRUNCATE the selected partition(s)?
it: Sei sicuro di voler TRONCARE la partizione selezionata?

en: Do you really want to remove partitioning?
it: Sei sicuro di voler rimuovere il partizionamento?

en: Do you really want to reset the replica (RESET REPLICA)?
it: Sei sicuro di voler resettare la replica (RESET REPLICA)?

en: This operation will attempt to convert your data to the new collation. In rare cases, especially where a character doesn't exist in the new collation, this process could cause the data to appear incorrectly under the new collation; in this case we suggest you revert to the original collation and refer to the tips at
it: Questa operazione cercherà di convertire i tuoi dati nella nuova collazione. In casi rari, specialmente quando un carattere non esiste nella nuova collazione, questo processo potrebbe causare una rappresentazione non corretta del carattere; in questo caso suggeriamo di tornare alla vecchia collazione e di far riferimento alla pagina dei suggeimenti

en: Garbled Data
it: Dati Confusi

en: Are you sure you wish to change the collation and convert the data?
it: Sei sicuro di voler cambiare la collazione e convertire i dati?

en: Through this operation, MySQL attempts to map the data values between collations. If the character sets are incompatible, there may be data loss and this lost data may <b>NOT</b> be recoverable simply by changing back the column collation(s). <b>To convert existing data, it is suggested to use the column(s) editing feature (the "Change" Link) on the table structure page. </b>
it: Con questa operazione, MySQL cerca di mappare i valori dei dati tra le collation. Se i set di caratteri sono incompatibili, potrebbe esserci perdita di dati e questi dati persi potrebbero <b>NON</b> essere recuperabili tramite un semplice ripristino della collation del/dei campo(i).<b> Per convertire i dati esistenti, si suggerisce di usare le funzioni di editing dei campi (il Link "Modifica") sulla pagina di struttura della tabella. </b>

en: Are you sure you wish to change all the column collations and convert the data?
it: Sei sicuro di voler cambiare tutte le collation dei campi collazione e convertire i dati?

en: Save & close
it: Salva &amp; chiudi

en: Reset
it: Riavvia

en: Reset all
it: Reimposta tutto

en: Missing value in the form!
it: Valore mancante nel form!

en: Select at least one of the options!
it: Seleziona almeno una opzione!

en: Please enter a valid number!
it: Si prega di inserire un numero valido!

en: Please enter a valid length!
it: Inserire una lunghezza valida!

en: Add index
it: Aggiungi indice

en: Edit index
it: Modifica indice

note: l10n: Rename a table Index
en: Rename index
it: Rinomina indice

en: Add %s column(s) to index
it: Aggiungi %s campo/i all'indice

en: Create single-column index
it: Crea indice a colonna singola

en: Create composite index
it: Crea indice composito

en: Composite with:
it: Composto da:

en: Please select column(s) for the index.
it: Selezionare il campo/i per l'indice.

en: Preview SQL
it: Anteprima SQL

en: Simulate query
it: Simula query

en: Matched rows:
it: Righe coinvolte:

en: SQL query:
it: Query SQL:

note: l10n: Default label for the y-Axis of Charts
en: Y values
it: Valori per l'asse Y

en: Please enter the SQL query first.
it: Si prega di inserire prima la query SQL.

en: The host name is empty!
it: Il nome di host è vuoto!

en: The user name is empty!
it: Il nome utente è vuoto!

en: The password is empty!
it: La password è vuota!

en: The passwords aren't the same!
it: La password non coincide!

en: Removing Selected Users
it: Rimozione Utenti Selezionati

en: Close
it: Chiudi

[ctx: Lock the account.]
en: Lock
it: Blocca

[ctx: Unlock the account.]
en: Unlock
it: Sblocca

en: Lock this account.
it: Blocca questo account.

en: Unlock this account.
it: Sblocca questo account.

en: Template was created.
it: Il template è stato creato.

en: Template was loaded.
it: Il template è stato caricato.

en: Template was updated.
it: Il template è stato aggiornato.

en: Template was deleted.
it: Il template è stato eliminato.

note: l10n: Other, small valued, queries
en: Other
it: Altre

en: Connections / Processes
it: Connessioni / Processi

en: Local monitor configuration incompatible!
it: Configurazione del monitor locale incompatibile!

en: The chart arrangement configuration in your browsers local storage is not compatible anymore to the newer version of the monitor dialog. It is very likely that your current configuration will not work anymore. Please reset your configuration to default in the <i>Settings</i> menu.
it: La configurazione della posizione dei grafici salvata nel local storage del browser non è più compatibile con la nuova versione del dialogo di monitorizzazione. È molto probabile che le impostazioni correnti non funzionino. Sei pregato di ripristinare queste impostazioni ai valori iniziali nel menù <i>Settings</i>.

en: Query cache efficiency
it: Efficienza della cache delle query

en: Query cache usage
it: Utilizzo della cache delle query

en: Query cache used
it: Cache delle query utilizzata

en: System CPU usage
it: Utilizzo della CPU di sistema

en: System memory
it: Memoria

en: System swap
it: Swap

en: Average load
it: Carico medio

en: Total memory
it: Memoria totale

en: Cached memory
it: Memoria cached

en: Buffered memory
it: Memoria buffer

en: Free memory
it: Memoria libera

en: Used memory
it: Memoria utilizzata

en: Total swap
it: Swap totale

en: Cached swap
it: Swap in cache

en: Used swap
it: Swap utilizzata

en: Free swap
it: Swap libera

en: Bytes sent
it: Byte inviati

en: Bytes received
it: Byte ricevuti

en: Connections
it: Connessioni

en: Processes
it: Processi

en: %d table(s)
it: %d tabella/e

note: l10n: Questions is the name of a MySQL Status variable
en: Questions
it: Domande

en: Traffic
it: Traffico

en: Settings
it: Impostazioni

en: Add chart to grid
it: Aggiungi diagramma alla griglia

en: Please add at least one variable to the series!
it: Aggiungi almeno una variabile alla serie!

en: None
it: Nessuno

note: l10n: SQL Query on modal to show exported query
en: SQL Query
it: Query SQL

en: Resume monitor
it: Avvia il monitoraggio

en: Pause monitor
it: Arresta il monitoraggio

en: Start auto refresh
it: Avvia auto-refresh

en: Stop auto refresh
it: Blocca l'auto-refresh

en: general_log and slow_query_log are enabled.
it: general_log e slow_query_log sono abilitati.

en: general_log is enabled.
it: general_log è abilitato.

en: slow_query_log is enabled.
it: slow_query_log è abilitato.

en: slow_query_log and general_log are disabled.
it: slow_query_log e general_log sono disabilitati.

en: log_output is not set to TABLE.
it: log_output non è impostato su TABLE.

en: log_output is set to TABLE.
it: log_output è impostato su TABLE.

en: slow_query_log is enabled, but the server logs only queries that take longer than %d seconds. It is advisable to set this long_query_time 0-2 seconds, depending on your system.
it: slow_query_log è abilitato, ma il server registra solo query che impiegano più di %d secondi. É consigliato di impostare long_query_time a 0-2 seconds, a secondi del tipo di sistema.

en: long_query_time is set to %d second(s).
it: long_query_time é impostato a %d secondi.

en: Following settings will be applied globally and reset to default on server restart:
it: Le seguenti impostazioni verranno applicate globalmente e reimpostate ai valori predefiniti durante il riavvio del server:

note: l10n: %s is FILE or TABLE
en: Set log_output to %s
it: Imposta log_output a %s

note: l10n: Enable in this context means setting a status variable to ON
en: Enable %s
it: Abilita %s

note: l10n: Disable in this context means setting a status variable to OFF
en: Disable %s
it: Disabilita %s

note: l10n: %d seconds
en: Set long_query_time to %d seconds.
it: Imposta long_query_time a %d secondi.

en: You can't change these variables. Please log in as root or contact your database administrator.
it: Non puoi cambiare i valori di queste variabili. Prega effettua il login come root o contatta l'amministratore del database.

en: Change settings
it: Modifica impostazioni

en: Current settings
it: Impostazioni attuali

en: Chart title
it: Titolo del grafico

note: l10n: As in differential values
en: Differential
it: Differenziali

en: Divided by %s
it: Diviso per %s

en: Unit
it: Unità

en: From slow log
it: Dallo slow log

en: From general log
it: Dal log generale

en: The database name is not known for this query in the server's logs.
it: Il nome del database non è noto per questa query nei log del server.

en: Analysing logs
it: Analisi dei log in corso

en: Analysing & loading logs. This may take a while.
it: L'analisi e il caricamento dei log in corso. Questa operazione potrebbe richiedere del tempo.

en: Cancel request
it: Annulla la richiesta

en: This column shows the amount of identical queries that are grouped together. However only the SQL query itself has been used as a grouping criteria, so the other attributes of queries, such as start time, may differ.
it: Questo campo mostra il numero di query identiche raggruppate. Tuttavia il raggruppamento è fatto in base al testo che costituisce la query SQL, quindi altri attributi, come lo start time, potrebbero essere diversi.

en: Since grouping of INSERTs queries has been selected, INSERT queries into the same table are also being grouped together, disregarding of the inserted data.
it: Visto che l'opzione di raggruppare le query INSERTèé stata selezionata, queste query effettuate sulla stessa tabella verranno raggruppate, ignorando i dati inseriti.

en: Log data loaded. Queries executed in this time span:
it: Dati di log caricati. Query eseguite in questo intervallo di tempo:

en: Jump to Log table
it: Vai alla tabella di Log

en: No data found
it: Nessun dato trovato

en: Log analysed, but no data found in this time span.
it: Il log é stato analizzato, ma nessun dato è stato trovato per questo intervallo di tempo.

en: Analyzing…
it: Analisi in corso…

en: Explain output
it: Spiega l'output

en: Status
it: Stato

en: Time
it: Tempo

en: Total time:
it: Tempo totale:

en: Profiling results
it: Risultati del profiling

[ctx: Display format]
en: Table
it: Tabella

en: Chart
it: Grafico

[ctx: Alias]
en: Database
it: Base di dati

[ctx: Alias]
en: Table
it: Tabella

[ctx: Alias]
en: Column
it: Campo

note: l10n: A collection of available filters
en: Log table filter options
it: Opzioni di filtro per il log delle tabelle

note: l10n: Filter as in "Start Filtering"
en: Filter
it: Filtra

en: Filter queries by word/regexp:
it: Filtra query per parola/regexp:

en: Group queries, ignoring variable data in WHERE clauses
it: Raggruppa query ignorando dati variabili nelle condizioni del WHERE

en: Sum of grouped rows:
it: Somma delle righe raggruppate:

en: Total:
it: Totale:

en: Loading logs
it: Caricamento dei log in corso

en: Monitor refresh failed
it: L'aggiornamento del monitor è fallito

en: While requesting new chart data the server returned an invalid response. This is most likely because your session expired. Reloading the page and reentering your credentials should help.
it: Richiedendo nuovi dati per i grafici il server ha dato una risposta invalida. Potrebbe essere accaduto a causa del termine della validità della tua sessione. Prova a ricaricare la pagina reinserendo i tuoi dati di login.

en: Reload page
it: Ricarica la pagina

en: Affected rows:
it: Righe coinvolte:

en: Failed parsing config file. It doesn't seem to be valid JSON code.
it: L'analisi del file di configurazione é fallita. Non sembra essere codice JSON valido.

en: Failed building chart grid with imported config. Resetting to default config…
it: Impossibile creare la tabella dei grafici con la configurazione importata. Ripristino alle impostazioni predefinite in corso…

en: Import monitor configuration
it: Importa la configurazione del monitor

en: Please select the file you want to import:
it: Seleziona il file da importare:

en: Please enter a valid table name.
it: Inserisci un nome di tabella valido.

en: Please enter a valid database name.
it: Inserisci un nome di database valido.

en: No files available on server for import!
it: Sul server non è disponibile nessun file da importare!

en: Analyse query
it: Analizza la query

en: Formatting SQL…
it: Formatto SQL…

en: No parameters found!
it: Parametri errati!

en: Cancel
it: Annulla

en: Page-related settings
it: Impostazioni specifiche della pagina

en: Apply
it: Applica

en: Loading…
it: Caricamento…

en: Request aborted!!
it: Richiesta interrotta!

en: Processing request
it: Elaborazione richiesta

en: Request failed!!
it: Richiesta fallita!

en: Error in processing request
it: Errore nell'elaborazione della richiesta

en: Error code: %s
it: Codice errore: %s

en: Error text: %s
it: Messaggio errore: %s

en: It seems that the connection to server has been lost. Please check your network connectivity and server status.
it: La connessione con il server sembra caduta. Controlla per favore la connessione di rete e lo stato del server.

en: No accounts selected.
it: Nessun account selezionato.

en: Dropping column
it: Eliminazione campo

en: Adding primary key
it: Aggiungo chiave primaria

en: Click to dismiss this notification
it: Clicca per chiudere questa notifica

en: Renaming databases
it: Rinomino database

en: Copying database
it: Copio il database

en: Changing charset
it: Cambio il charset

en: Enable foreign key checks
it: Abilita i controlli sulle chiavi esterne

en: Failed to get real row count.
it: Il conteggio delle righe reali è fallito.

en: Searching
it: Ricerca in corso

en: Hide search results
it: Nascondi i risultati della ricerca

en: Show search results
it: Mostra i risultati della ricerca

en: Browsing
it: Navigazione

en: Deleting
it: Cancellazione

en: Delete the matches for the %s table?
it: Eliminare le corrispondenze relative alla tabella %s?

en: The definition of a stored function must contain a RETURN statement!
it: La definizione delle funzioni memorizzate deve contenere un istruzione RETURN!

en: No routine is exportable. Required privileges may be lacking.
it: Non ci sono routine esportabili. Potresti non avere i privilegi necessari.

en: Values for column %s
it: Valori per il campo %s

en: Values for a new column
it: Valori per un nuovo campo

en: Enter each value in a separate field.
it: Inserisci i valori in campi separati.

en: Add %d value(s)
it: Aggiungi %d valore/i

en: Note: If the file contains multiple tables, they will be combined into one.
it: Nota: Se il file contiene piú di una tabella, i dati saranno combinati in un unica tabella.

en: Hide query box
it: Nascondi riquadro query SQL

en: Show query box
it: Mostra riquadro query SQL

en: Delete
it: Elimina

en: %d is not valid row number.
it: %d non è un numero valido di righe.

en: Browse foreign values
it: Naviga tra i valori esterni

en: No previously auto-saved query is available. Loading default query.
it: Nessuna query automaticamente salvata presente. Caricamento query predefinita in corso.

en: You have a previously saved query. Click Get auto-saved query to load the query.
it: Hai una query precedentemente salvata. Clicca "Ottieni query" per caricare la query.

en: Variable %d:
it: Variabile %d:

en: Pick
it: Seleziona

en: Column selector
it: Selettore colonne

en: Search this list
it: Cerca nella lista

en: No columns in the central list. Make sure the Central columns list for database %s has columns that are not present in the current table.
it: Nessuna colonna nella lista centrale. Assicurati che la lista centrale per il database %s abbia colonne non presenti nella tabella corrente.

en: See more
it: Vedi altri

en: Add primary key
it: Aggiungi chiave primaria

en: Primary key added.
it: Chiave primaria aggiunta.

en: Taking you to next step…
it: Alla fase successiva…

en: The first step of normalization is complete for table '%s'.
it: La prima fase di normalizzazione per la tabella '%s' è completa.

en: End of step
it: Fase terminata

en: Second step of normalization (2NF)
it: Seconda fase di normalizzazione (2NF)

note: l10n: Display text for calendar close link
en: Done
it: Fatto

en: Confirm partial dependencies
it: Conferma dipendenze parziali

en: Selected partial dependencies are as follows:
it: Le dipendenze parziali selezionate sono come segue:

en: Note: a, b -> d,f implies values of columns a and b combined together can determine values of column d and column f.
it: Nota: a, b -> d, f implica che i valori delle colonne a e b combinati possono determinare i valori delle colonne d ed f.

en: No partial dependencies selected!
it: Nessuna dipendenza parziale selezionata!

en: Back
it: Indietro

en: Show me the possible partial dependencies based on data in the table
it: Mostrami le possibili dipendenze parziali basandoti sui dati nella tabella

en: Hide partial dependencies list
it: Nascondi la lista delle dipendenze parziali

en: Sit tight! It may take few seconds depending on data size and column count of the table.
it: Stai pronto! Potrebbero volerci alcuni secondi, in base alla quantità di dati e al numero di colonne della tabella.

en: Step
it: Fase

en: The following actions will be performed:
it: Verranno eseguite le seguenti azioni:

en: DROP columns %s from the table %s
it: ELIMINA le colonne %s dalla tabella %s

en: Create the following table
it: Crea la tabella seguente

en: Third step of normalization (3NF)
it: Terzo livello di normalizzazione (3NF)

en: Confirm transitive dependencies
it: Conferma le dipendenze transitive

en: Selected dependencies are as follows:
it: Le dipendenze selezionate sono come segue:

en: No dependencies selected!
it: Nessuna dipendenza selezionata!

en: Save
it: Salva

en: Hide search criteria
it: Nascondi criteri di ricerca

en: Show search criteria
it: Mostra criteri di ricerca

en: Column maximum:
it: Numero massimo dei campi:

en: Column minimum:
it: Numero minimo dei campi:

en: Hide find and replace criteria
it: Nascondi i criteri di trova e sostituisci

en: Show find and replace criteria
it: Mostra criteri di ricerca e sostituzione

en: Each point represents a data row.
it: Ogni punto rappresenta una riga dei dati.

en: Hovering over a point will show its label.
it: Passando il mouse su un punto mostrerà la sua etichetta.

en: To zoom in, select a section of the plot with the mouse.
it: Per effettuare lo zoom, scegliere una sezione del plot con il mouse.

en: Click reset zoom button to come back to original state.
it: Fai clic sul bottone "Ripristina zoom" per tornare allo stato originale.

en: Click a data point to view and possibly edit the data row.
it: Clicca su un punto nel piano per visualizzare ed eventualmente modificare la riga di dati.

en: The plot can be resized by dragging it along the bottom right corner.
it: Il piano può essere ridimensionato trascinandolo dall'angolo in basso a destra.

en: Select two columns
it: Seleziona due campi

en: Select two different columns
it: Seleziona due campi diversi

en: Data point content
it: Contenuto del punto

en: Ignore
it: Ignora

en: Copy
it: Copia

en: Point
it: Punto

en: Point %d
it: Punto %d

en: Linestring
it: Stringa su più linee

en: Polygon
it: Poligono

en: Geometry
it: Geometria

en: Inner ring
it: Anello Interno

en: Outer ring
it: Anello esterno

en: Add a point
it: Aggiungi un punto

en: Add an inner ring
it: Aggiunge una cerchia interna

en: Do you want to copy encryption key?
it: Vuoi copiare la chiave di criptazione?

en: Encryption key
it: Chiave di criptazione

en: The HEX function will treat the integer as a string while calculating the hexadecimal value
it: La funzione HEX tratterà l'intero come una stringa durante il calcolo del valore esadecimale

en: MySQL accepts additional values not selectable by the slider; key in those values directly if desired
it: MySQL accetta ulteriori valori non selezionabili con il movimento dello slider; se lo desideri, puoi inserire direttamente questi valori

en: MySQL accepts additional values not selectable by the datepicker; key in those values directly if desired
it: MySQL accetta ulteriori valori non selezionabili con il selettore date; se lo desideri, puoi inserire direttamente questi valori

en: Indicates that you have made changes to this page; you will be prompted for confirmation before abandoning changes
it: Indica che hai modificato questa pagina; ti verrà chiesta una conferma prima di abbandonare le modifiche

en: Select referenced key
it: Seleziona la chiave referenziale

en: Select Foreign Key
it: Seleziona Foreign Key

en: Please select the primary key or a unique key!
it: Seleziona la chiave primaria o una chiave univoca!

en: Choose column to display
it: Scegli il campo da mostrare

en: You haven't saved the changes in the layout. They will be lost if you don't save them. Do you want to continue?
it: Non hai salvato i cambiamenti della disposizione. Questi cambiamenti saranno persi se non li salvi. Vuoi procedere?

en: value/subQuery is empty
it: value/subQuery è vuoto

en: Add tables from other databases
it: Aggiungi tabelle da altri database

en: Page name
it: Nome della pagina

en: Save page
it: Salva pagina

en: Save page as
it: Salva pagina come

en: Open page
it: Apri pagina

en: Delete page
it: Cancella pagina

note: l10n: When the user opens a page saved in the Designer
en: Some tables saved in this page might have been renamed or deleted.
it: Alcune tabelle salvate in questa pagina potrebbero essere state rinominate o eliminate.

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Please select a page to continue
it: Scegli una pagina per continuare

en: Please enter a valid page name
it: Inserisci un nome di pagina valido

en: Do you want to save the changes to the current page?
it: Vuoi salvare le modifiche apportate alla pagina corrente?

en: Successfully deleted the page
it: Pagina eliminata con sucesso

en: Export relational schema
it: Esporta schema relazionale

en: Modifications have been saved
it: Le modifiche sono state salvate

en: %d object(s) created.
it: %d oggetto/i creato/i.

en: Column name
it: Nome colonna

en: Submit
it: Invia

en: Press escape to cancel editing.<br>- Shift+Enter for a newline.
it: Premi Esc per annullare la modifica.<br>- Shift+Enter per una nuova riga.

en: You have edited some data and they have not been saved. Are you sure you want to leave this page before saving the data?
it: Hai modificato dei dati e non hai salvato. Sei sicuro di voler navigare via da questa pagina senza salvare i dati?

en: Drag to reorder.
it: Trascina per riordinare.

en: Click to sort results by this column.
it: Clicca per ordinare i risultati secondo questa colonna.

en: Shift+Click to add this column to ORDER BY clause or to toggle ASC/DESC.<br>- Ctrl+Click or Alt+Click (Mac: Shift+Option+Click) to remove column from ORDER BY clause
it: Shift+Click per aggiungere questa colonna alla clausola ORDER BY o per alternare ASC/DESC.<br>- Ctrl+Click o Alt+Click (Mac: Shift+Option+Click) per rimuovere la colonna dalla clausola ORDER BY

en: Click to mark/unmark.
it: Clicca per selezionare/deselezionare.

en: Double-click to copy column name.
it: Doppio click per copiare il nome della colonna.

en: Click the drop-down arrow<br>to toggle column's visibility.
it: Clicca sulla freccia<br>per cambiare lo stato di visualizzazione dei campi.

en: This table does not contain a unique column. Features related to the grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete links may not work after saving.
it: Questa tabella non contiene una colonna unica. Funzionalità relative alla modifica, copia ed eliminazione potrebbero non funzionare dopo il salvataggio.

en: Please enter a valid hexadecimal string. Valid characters are 0-9, A-F.
it: Inserire una stringa esadecimale valida. I caratteri consentiti sono 0-9, A-F.

en: Do you really want to see all of the rows? For a big table this could crash the browser.
it: Vuoi davvero vedere tutte le righe? Con una tabella di grandi dimensioni, questa operazione potrebbe mandare il browser in crash.

en: Original length
it: Lunghezza originale

en: cancel
it: Annulla

en: Aborted
it: Fallito

en: Success
it: Riuscito

en: Import status
it: Importa stato

en: Drop files here
it: Rilascia i file qui

en: Select database first
it: Prima seleziona un database

en: You can also edit most values<br>by double-clicking directly on them.
it: È possibile modificare la maggior parte dei campi<br> cliccando due volte direttamente su essi.

en: You can also edit most values<br>by clicking directly on them.
it: È possibile modificare la maggior parte dei valori<br>cliccando direttamente su di essi.

en: Go to link:
it: Vai al link:

en: Generate password
it: Genera password

en: Generate
it: Genera

en: Change password
it: Cambia password

en: More
it: Più

en: Show panel
it: Mostra pannello

en: Hide panel
it: Nascondi pannello

en: Unlink from main panel
it: Scollega dal pannello principale

en: A newer version of phpMyAdmin is available and you should consider upgrading. The newest version is %s, released on %s.
it: Una nuova versione di phpMyAdmin è disponibile e dovresti considerarne l'aggiornamento. La versione più recente è la %s, rilasciata il %s.

note: l10n: Latest available phpMyAdmin version
en: , latest stable version:
it: , versione stabile piú recente:

en: up to date
it: aggiornata

en: A fatal JavaScript error has occurred. Would you like to send an error report?
it: Un errore fatale di JavaScript si è verificato. Vuoi inviare una segnalazione?

en: Change report settings
it: Modifica le impostazioni della segnalazione

en: Show report details
it: Mostra i dettagli della segnalazione

en: Your export is incomplete, due to a low execution time limit at the PHP level!
it: L'esportazione non è stata completata, a causa di un limite di tempo troppo basso nell'esecuzione di script PHP!

en: Warning: a form on this page has more than %d fields. On submission, some of the fields might be ignored, due to PHP's max_input_vars configuration.
it: Attenzione: un form in questa ha più di %d campi. Dopo la sottomissione alcuni campi saranno ignorati, a causa della configuazione max_input_vars di PHP.

en: Some errors have been detected on the server!
it: Sono stati rilevati alcuni errori sul server!

en: Please look at the bottom of this window.
it: Guarda in fondo a questa finestra.

en: Ignore All
it: Ignora Tutto

en: As per your settings, they are being submitted currently, please be patient.
it: Secondo le impostazioni, sono in corso di presentazione, si prega di attendere.

en: Column name successfully copied to clipboard!
it: Il nome del campo è stato copiato negli appunti!

en: Column name copying to clipboard failed!
it: Il tentativo di copiare il nome del campo negli appunti è fallito!

en: Successfully copied!
it: Pagina copiata con sucesso!

en: Copying failed!
it: Copia fallita!

en: Execute this query again?
it: Eseguire di nuovo questa query?

en: Do you really want to delete this bookmark?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo bookmark?

en: Some error occurred while getting SQL debug info.
it: Ci sono stati alcuni errori durante il recupero delle informazioni di debug SQL.

en: %s queries executed %s times in %s seconds.
it: %s query eseguite %s volte in %s secondi.

en: %s argument(s) passed
it: %s argomento(i) passati

en: Show arguments
it: Mostra argomenti

en: Hide arguments
it: Nascondi argomenti

en: Time taken:
it: Tempo utilizzato:

en: There was a problem accessing your browser storage, some features may not work properly for you. It is likely that the browser doesn't support storage or the quota limit has been reached. In Firefox, corrupted storage can also cause such a problem, clearing your "Offline Website Data" might help. In Safari, such problem is commonly caused by "Private Mode Browsing".
it: Si è verificato un problema con l'accesso all'area di memorizzazione dati offline del tuo browser, alcune funzioni potrebbero non funzionare correttamente. Sembra che il tuo browser non supporti la memorizzazione in locale, oppure è stata raggiunta la quota limite. In Firefox questo problema può anche essere causato da dati corrotti, prova a cancellare i dati non in linea dei siti web, tramite le seguenti voci del menu di Firefox:
    Opzioni -> Privacy -> Cancellare la cronologia recente
    
    Nella finestra Dettagli, seleziona la casella:
    Dettagli -> Dati non in linea dei siti web (se non vuoi cancellare gli altri dati della cronologia, togli il segno di spunta alle caselle relative ai dati che vuoi conservare).
    
    Seleziona l'Intervallo di tempo da cancellare -> tutto e procedi con Cancella adesso.
    
    Nel browser Safari il problema è causato spesso dalla modalità di navigazione Privata.

en: Copy tables to
it: Copia le tabelle su

en: Add table prefix
it: Aggiungi un prefisso alla tabella

en: Replace table with prefix
it: Sostituisci tabella con prefisso

en: Copy table with prefix
it: Copia tabella col prefisso

en: Extremely weak
it: Estremamente debole

en: Very weak
it: Molto debole

en: Weak
it: Debole

en: Good
it: Buona

en: Strong
it: Forte

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 5 (from U2F API)
en: Timed out waiting for security key activation.
it: Il tempo di attesa dell'attivazione della chiave di sicurezza è scaduto.

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 2 (from U2F API)
en: Invalid request sent to security key.
it: Richiesta non valida inviata alla chiave di sicurezza.

[ctx: U2F error]
note: l10n: unknown error code (from U2F API)
en: Unknown security key error.
it: Errore sconosciuto della chiave di sicurezza.

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 3 (from U2F API)
en: Client does not support security key.
it: Il client non supporta la chiave di sicurezza.

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 4 (from U2F API) on register
en: Failed security key activation.
it: Attivazione della chiave di sicurezza fallita.

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 4 (from U2F API) on authanticate
en: Invalid security key.
it: Chiave di sicurezza non valida.

en: WebAuthn is not available. Please use a supported browser in a secure context (HTTPS).
it: WebAuthn non è disponibile. Usa un browser supportato in un contesto sicuro (HTTPS).

en: You can not open, save or delete your page layout, as IndexedDB is not working in your browser and your phpMyAdmin configuration storage is not configured for this.
it: Non puoi aprire, salvare o eliminare il tuo layout di pagina perchè IndexedDB non funziona sul tuo browser e la tua modalità di memorizzazione della configurazione di phpMyAdmin  non è configurata per questo.

[ctx: The table already exists in the designer and can not be added once more.]
en: Table %s already exists!
it: La tabella %s esiste già!

en: Hide
it: Nascondi

en: Show
it: Mostra

en: Fatal error: The navigation can only be accessed via AJAX
it: Errore fatale: si può accedere ala navigazione solo tramite AJAX

en: Select one…
it: Seleziona un elemento…

en: No such column
it: Campo inesistente

[ctx: string types]
en: String
it: Stringa

en: phpMyAdmin configuration snippet
it: Snippet di configurazione di phpMyAdmin

en: Paste it to your config.inc.php
it: Incollalo nel tuo config.inc.php

en: Could not import configuration
it: Non é stato possibile caricare la configurazione

en: Two-factor authentication has been removed.
it: L'autenticazione a due fattori è stata rimossa.

en: Two-factor authentication has been configured.
it: L'autenticazione a due fattori è stata configurata.

en: Rows
it: Righe

en: Indexes
it: Indici

en: Total
it: Totale

en: Database %1$s has been created.
it: Il database %1$s è stato creato.

en: %1$d database has been dropped successfully. | %1$d databases have been dropped successfully.
it[0]: %1$d database é stato eliminato correttamente.
it[1]: %1$d databasi sono stati eliminati correttamente.

en: The account %s@%s has been successfully locked.
it: L'account %s@%s è stato bloccato.

en: The account %s@%s has been successfully unlocked.
it: L'account %s@%s è stato sbloccato.

en: No Privileges
it: Nessun Privilegio

en: You do not have the privileges to administrate the users!
it: Non hai le autorizzazioni per amministrare i dati degli utenti!

en: Username and hostname didn't change. If you only want to change the password, 'Change password' tab should be used.
it: Username e hostname non sono stati modificati. Se volevi cambiare soltanto la password, dovresti usare la sezione "Modifica password".

en: User has been added.
it: L'utente é stato aggiunto.

en: Thread %s was successfully killed.
it: Il thread %s è stato terminato con successo.

en: phpMyAdmin was unable to kill thread %s. It probably has already been closed.
it: phpMyAdmin non è in grado di terminare il thread %s. Probabilmente è già stato terminato.

en: Received
it: Ricevuti

en: Sent
it: Spediti

en: Max. concurrent connections
it: Max. connessioni contemporanee

en: Failed attempts
it: Tentativi falliti

en: The number of connections that were aborted because the client died without closing the connection properly.
it: Numero di connessioni fallite perché il client si é disconnesso senza chiudere la connessione correttamente.

en: The number of failed attempts to connect to the MySQL server.
it: Il numero di tentativi falliti di connettere al server MySQL.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache but that exceeded the value of binlog_cache_size and used a temporary file to store statements from the transaction.
it: Il numero delle transazioni che usano la cache temporanea del log binario, ma che oltrepassano il valore di binlog_cache_size e usano un file temporaneo per salvare gli statements dalle transazioni.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache.
it: Il numero delle transazioni che usano la cache temporanea del log binario.

en: The number of connection attempts (successful or not) to the MySQL server.
it: Il numero di tentativi di connesione al server MySQL (completati con successo o no).

en: The number of temporary tables on disk created automatically by the server while executing statements. If Created_tmp_disk_tables is big, you may want to increase the tmp_table_size  value to cause temporary tables to be memory-based instead of disk-based.
it: Il numero delle tabelle temporanee create automaticamente sul disco dal server mentre esegue i comandi. Se il valore Created_tmp_disk_tables è grande, potresti voler aumentare il valore  tmp_table_size, per fare im modo che le tabelle temporanee siano memory-based anzichè disk-based.

en: How many temporary files mysqld has created.
it: Numero di file temporanei che mysqld ha creato.

en: The number of in-memory temporary tables created automatically by the server while executing statements.
it: Il numero di tabelle temporanee create automaticamente in memoria dal server durante l'esecuzione dei comandi.

en: The number of rows written with INSERT DELAYED for which some error occurred (probably duplicate key).
it: Numero di righe scritte con INSERT DELAYED in cui ci sono stati degli errori (probabilmete chiave dublicata).

en: The number of INSERT DELAYED handler threads in use. Every different table on which one uses INSERT DELAYED gets its own thread.
it: Il numero di processi INSERT DELAYED in uso. Ciascuna tabella su cui è usato INSERT DELAYED occupa un thread.

en: The number of INSERT DELAYED rows written.
it: Il numero di righe INSERT DELAYED scritte.

en: The number of executed FLUSH statements.
it: Il numero di comandi FLUSH eseguiti.

en: The number of internal COMMIT statements.
it: Il numero di comandi interni COMMIT eseguiti.

en: The number of times a row was deleted from a table.
it: Il numero di volte in cui una riga è stata cancellata da una tabella.

en: The MySQL server can ask the NDB Cluster storage engine if it knows about a table with a given name. This is called discovery. Handler_discover indicates the number of time tables have been discovered.
it: Il server MySQL può chiedere al motore di storage NDB Cluster se conosce una tabella sulla base di un nome dato. Questo è chaiamto discovery. Handler_discover indica il numero di volte che una tabella è stata trovata.

en: The number of times the first entry was read from an index. If this is high, it suggests that the server is doing a lot of full index scans; for example, SELECT col1 FROM foo, assuming that col1 is indexed.
it: Il numero di volte che il primo valore è stato letto da un indice. Se è troppo alto è probabile che il server stia facendo molte scansioni complete degli indici; per esempio, SELECT col1 FROM foo, assumento che col1 sia indicizzata.

en: The number of requests to read a row based on a key. If this is high, it is a good indication that your queries and tables are properly indexed.
it: Il numero di richieste per leggere una riga basata su di una chiave. Se è alta, è un buon indice che le tue query e le tue tabelle sono correttamente indicizzate.

en: The number of requests to read the next row in key order. This is incremented if you are querying an index column with a range constraint or if you are doing an index scan.
it: Il numero di richieste per leggere la riga successiva nell'ordine delle chiavi. Questo valore è incrementato se stai facendo una query su un campo indice con un range costante, oppure se stai facendo una scansione degli indici.

en: The number of requests to read the previous row in key order. This read method is mainly used to optimize ORDER BY … DESC.
it: Il numero di richieste per leggere la riga precedente nell'ordine delle chiavi. Questo metodo di lettura è principalmente utilizzato per ottimizzare ORDER BY … DESC.

en: The number of requests to read a row based on a fixed position. This is high if you are doing a lot of queries that require sorting of the result. You probably have a lot of queries that require MySQL to scan whole tables or you have joins that don't use keys properly.
it: Il numero di richieste per leggere una riga basata su una posizione fissa. Questo valore è alto se stai facendo molte richieste che richiedono un ordinamento dei risultati. Probabilmente hai molte query che richiedono a MySQL di leggere l'intera tabella oppure ci sono dei joins che non usano le chiavi correttamente.

en: The number of requests to read the next row in the data file. This is high if you are doing a lot of table scans. Generally this suggests that your tables are not properly indexed or that your queries are not written to take advantage of the indexes you have.
it: Il numero di richieste per leggere la riga successiva in un file di dati. Questo valore è alto se stai facendo molte scansioni della tabella. Generalmente è un segnale che le tue tabelle non sono correttamente indicizzate, o che le query non sono state scritte per trarre vantaggi dagli indici che hai.

en: The number of internal ROLLBACK statements.
it: Il numero di comandi ROLLBACK interni.

en: The number of requests to update a row in a table.
it: Il numero di richieste per aggiornare una riga in una tabella.

en: The number of requests to insert a row in a table.
it: Il numero di richieste per inserire una riga in una tabella.

en: The number of pages containing data (dirty or clean).
it: Il numero di pagine che contengono dati (sporchi o puliti).

en: The number of pages currently dirty.
it: Il numero di pagine attualmente sporche.

en: The number of buffer pool pages that have been requested to be flushed.
it: Il numero di buffer pool pages che hanno avuto richiesta di essere aggiornate.

en: The number of free pages.
it: Il numero di pagine libere.

en: The number of latched pages in InnoDB buffer pool. These are pages currently being read or written or that can't be flushed or removed for some other reason.
it: Il numero di pagine bloccate in un InnoDB buffer pool. Queste pagine sono attualmente in lettura o in scittura e non possono essere aggiornate o rimosse per altre ragioni.

en: The number of pages busy because they have been allocated for administrative overhead such as row locks or the adaptive hash index. This value can also be calculated as Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.
it: Il numero di pagine occupate perchè sono state allocate per amministrazione, come row locks o per hash index adattivi. Questo valore può essere calcolato come Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.

en: Total size of buffer pool, in pages.
it: Il numero totale di buffer pool, in pagine.

en: The number of "random" read-aheads InnoDB initiated. This happens when a query is to scan a large portion of a table but in random order.
it: Il numero di read-aheads "random" InnoDB iniziate. Questo accade quando una query legge una porzione di una tabella, ma in ordine casuale.

en: The number of sequential read-aheads InnoDB initiated. This happens when InnoDB does a sequential full table scan.
it: Il numero di read-aheads InnoDB sequanziali. Questo accade quando InnoDB esegue una scansione completa sequenziale di una tabella.

en: The number of logical read requests InnoDB has done.
it: Il numero di richieste logiche che InnoDb ha fatto.

en: The number of logical reads that InnoDB could not satisfy from buffer pool and had to do a single-page read.
it: Il numero di richieste logiche che InnoDB non può soddisfare dal buffer pool e che devono fare una lettura di una pagina singola.

en: Normally, writes to the InnoDB buffer pool happen in the background. However, if it's necessary to read or create a page and no clean pages are available, it's necessary to wait for pages to be flushed first. This counter counts instances of these waits. If the buffer pool size was set properly, this value should be small.
it: Normalmente le sritture nel buffer pool InnoDB vengono effettuate in background. Tuttavia se è necessario leggere o creare una pagina, e non sono disponibile pagine pulite è necessario attendere che le pagine siano aggiornate prima. Questo contatore conta le istanze di queste attese. Se la dimesione del buffer pool è stata settata correttamente questo valore dovrebbe essere basso.

en: The number writes done to the InnoDB buffer pool.
it: Il numero di scritture effettuate nel buffer pool InnoDB.

en: The number of fsync() operations so far.
it: Il numero delle operazioni fsync() fino ad ora.

en: The current number of pending fsync() operations.
it: Il numero di operazioni fsync() in attesa.

en: The current number of pending reads.
it: Il numero di letture in attesa.

en: The current number of pending writes.
it: Il numero di scritture in attesa.

en: The amount of data read so far, in bytes.
it: La quantità di dati letti fino ad ora, in bytes.

en: The total number of data reads.
it: Il numero totale di dati letti.

en: The total number of data writes.
it: Il numero totale di dati scritti.

en: The amount of data written so far, in bytes.
it: La quantità di dati scritti fino ad ora, in bytes.

en: The number of pages that have been written for doublewrite operations.
it: Il numero di scritture doublewrite che sono state eseguite ed il numero che sono state scritte a questo scopo.

en: The number of doublewrite operations that have been performed.
it: Il numero di scritture doublewrite che sono state eseguite ed il numero che sono state scritte a questo scopo.

en: The number of waits we had because log buffer was too small and we had to wait for it to be flushed before continuing.
it: Il numero di attese che abbiamo avuto perchè il buffer di log era troppo piccolo e abbiamo duvuto attendere che fosse aggiornato prima di continuare.

en: The number of log write requests.
it: Il numero di richieste di scrittura dei log.

en: The number of physical writes to the log file.
it: Il numero scritture fisiche del log file.

en: The number of fsync() writes done to the log file.
it: Il numero di scritture effettuate da fsync() sul log file.

en: The number of pending log file fsyncs.
it: Il numero degli fsyncs in sospeso sul log file.

en: Pending log file writes.
it: Il numero di scritture in sospeso sul log file.

en: The number of bytes written to the log file.
it: Il numero di bytes scritti sul log file.

en: The number of pages created.
it: Il numero di pagine create.

en: The compiled-in InnoDB page size (default 16KB). Many values are counted in pages; the page size allows them to be easily converted to bytes.
it: La dimesione di-compilazione delle pagine InnoDB (default 16KB). Molti valori sono conteggiati nelle pagine; la dimesione delle pagine permette di convertirli facilmente in bytes.

en: The number of pages read.
it: Il numero di pagine lette.

en: The number of pages written.
it: Il numero di pagine scritte.

en: The number of row locks currently being waited for.
it: Il numero di row locks attualmente in attesa.

en: The average time to acquire a row lock, in milliseconds.
it: Il tempo medio per l'acquisizione di un row lock, in millisecondi.

en: The total time spent in acquiring row locks, in milliseconds.
it: Il tempo totale per l'acquisizione di un row locks, in millisecondi.

en: The maximum time to acquire a row lock, in milliseconds.
it: Il tempo massimo per l'acquisizione di un row lock, in millisecondi.

en: The number of times a row lock had to be waited for.
it: Il numero di volte che un row lock ha dovuto attendere.

en: The number of rows deleted from InnoDB tables.
it: Il numero di righe cancellate da una tabella InnoDB.

en: The number of rows inserted in InnoDB tables.
it: Il numero di righe inserite da una tabella InnoDB.

en: The number of rows read from InnoDB tables.
it: Il numero di righe lette da una tabella InnoDB.

en: The number of rows updated in InnoDB tables.
it: Il numero di righe aggiornate da una tabella InnoDB.

en: The number of key blocks in the key cache that have changed but haven't yet been flushed to disk. It used to be known as Not_flushed_key_blocks.
it: Il numero di blocchi chaive aggiunti nella cache chiave che sono stati cambiati, ma che non sono stai aggiornati su disco. É conosciuto con il nome di Not_flushed_key_blocks.

en: The number of unused blocks in the key cache. You can use this value to determine how much of the key cache is in use.
it: Il numero di blocchi non usati nella cache chiave. Puoi usare questo valore per determinare quanta cache chiave è in uso.

en: The number of used blocks in the key cache. This value is a high-water mark that indicates the maximum number of blocks that have ever been in use at one time.
it: Il numero di blocchi usati nella cache chiave. Questo valore è un'importante segnale che indica il numero massimo di blocchi che sono stati in uso contemporaneamente.

en: Percentage of used key cache (calculated value)
it: Percentuale di cache delle chiavi utilizzata (valore calcolato)

en: The number of requests to read a key block from the cache.
it: Il numero di richieste per leggere un blocco chiave dalla cache.

en: The number of physical reads of a key block from disk. If Key_reads is big, then your key_buffer_size value is probably too small. The cache miss rate can be calculated as Key_reads/Key_read_requests.
it: Il numero di letture fisiche dal disco di un blocco chiave. Se Key_reads è grande allora il valore key_buffer_size è probabilmente troppo piccolo. II rapporto di mancate letture dalla cache delle chivi può essere calcolato come Key_reads/Key_read_requests.

en: Key cache miss calculated as rate of physical reads compared to read requests (calculated value)
it: La mancata lettura dalla cache delle chiavi viene calcolato come rapporto tra le letture fisiche e le richieste di lettura (valore calcolato)

en: The number of requests to write a key block to the cache.
it: Il numero di richieste per scrivere una blocco chiave nella cache.

en: The number of physical writes of a key block to disk.
it: Il numero di scritture fisiche di un blocco chiave sul disco.

en: Percentage of physical writes compared to write requests (calculated value)
it: Percentuale di scritture fisiche in rapporto alle scritture richieste (valore calcolato)

en: The total cost of the last compiled query as computed by the query optimizer. Useful for comparing the cost of different query plans for the same query. The default value of 0 means that no query has been compiled yet.
it: Il costo totale dell'ultima query compilata così come computato dall'ottimizzatore delle query. Utile per comparare il costo di differenti query per la stessa operazione di query. Il valore di default è 0, che significa che nessuna query è stata ancora compilata.

en: The maximum number of connections that have been in use simultaneously since the server started.
it: Il massimo numero di connessioni che sono state utilizzate contemporaneamente dall'avvio del server.

en: The number of rows waiting to be written in INSERT DELAYED queues.
it: In numero di righe in attesa di essere scritte nella coda INSERT DELAYED.

en: The number of tables that have been opened. If opened tables is big, your table_open_cache value is probably too small.
it: Il numero di tabelle che sono state aperte. Se il numero di tabelle aperte è grande, probabilmente il valore di table_open_cache è troppo piccolo.

en: The number of files that are open.
it: Il numero di file che sono aperti.

en: The number of streams that are open (used mainly for logging).
it: Il numero di stream che sono aperti (usato principalmente per il logging).

en: The number of tables that are open.
it: Il numero di tabelle che sono aperte.

en: The number of free memory blocks in query cache. High numbers can indicate fragmentation issues, which may be solved by issuing a FLUSH QUERY CACHE statement.
it: Il numero di blocchi di memoria liberi nell a query cache. Numeri alti potrebbero indicare problemi di fragmentazione che possono essere risolti con l'esecuzione dell'istruzione FLUSH QUERY CACHE.

en: The amount of free memory for query cache.
it: L'ammontare di memoria libera nella cache delle query.

en: The number of cache hits.
it: Il numero di cache hits.

en: The number of queries added to the cache.
it: Il numero di query aggiunte alla cache.

en: The number of queries that have been removed from the cache to free up memory for caching new queries. This information can help you tune the query cache size. The query cache uses a least recently used (LRU) strategy to decide which queries to remove from the cache.
it: Il numero di query che sono state rimosse dalla cache per liberare memoria per la cache di nuove query. Questa informazione può aiutarti per parametrare la dimensione della cache delle query. La cache delle query usa una strategia di "meno usate recentemente" (LRU - least recently used) per decidere quali query rimuovere dalla cache.

en: The number of non-cached queries (not cachable, or not cached due to the query_cache_type setting).
it: Il numero di query non in cache (impossibilità di inserirle nella cache oppure non inserite per i settaggi del parametro query_cache_type).

en: The number of queries registered in the cache.
it: Il numero di query registrate nella cache.

en: The total number of blocks in the query cache.
it: Il numero totale di blocchi nella cache delle query.

en: The status of failsafe replication (not yet implemented).
it: Lo sato delle repliche failsafe (non ancora implementato).

en: The number of joins that do not use indexes. If this value is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.
it: Il numero di joins che non usano gli indici. Se questo valore non è 0, dovresti controllare attentamente gli indici delle tue tabelle.

en: The number of joins that used a range search on a reference table.
it: Il numero di joins che usano una ricerca limitata su di una tabella di riferimento.

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row. (If this is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.)
it: Il numero di joins senza chiavi che controllano per l'uso di una chiave dopo ogni riga. (Se questo valore non è 0, dovresti controllare attentamente gli indici delle tue tabelle.)

en: The number of joins that used ranges on the first table. (It's normally not critical even if this is big.)
it: Il numero di joins che usano un range sulla prima tabella. (Non è, solitamente, un valore critico anche se è grande.)

en: The number of joins that did a full scan of the first table.
it: Il numero di join che hanno effettuato una scansione completa della prima tabella.

en: The number of temporary tables currently open by the replica SQL thread.
it: Il numero di tabelle temporanee aperte attualmente dal thread replica SQL.

en: Total (since startup) number of times the replication replica SQL thread has retried transactions.
it: Numero totale di volte (dalla partenza) in cui il thread di replicazione replica SQL ha ritentato delle transazioni.

en: This is ON if this server is a replica that is connected to a primary.
it: Questa chiave è ON se questo server è una replica connessa ad un server primario.

en: The number of threads that have taken more than slow_launch_time seconds to create.
it: Numero di processi che hanno impiegato più di slow_launch_time secondi per partire.

en: The number of queries that have taken more than long_query_time seconds.
it: Numero di query che hanno impiegato più di long_query_time secondi.

en: The number of merge passes the sort algorithm has had to do. If this value is large, you should consider increasing the value of the sort_buffer_size system variable.
it: Il numero di fusioni passate all'algoritmo di ordianemento che sono state fatte. Se questo valore è grande, dovresti incrementare la variabile di sistema sort_buffer_size.

en: The number of sorts that were done with ranges.
it: Il numero di ordinamenti che sono stati eseguiti in un intervallo.

en: The number of sorted rows.
it: Il numero di righe ordinate.

en: The number of sorts that were done by scanning the table.
it: Il numero di ordinamenti che sono stati fatti leggendo la tabella.

en: The number of times that a table lock was acquired immediately.
it: Il numero di volte che un table lock è stato eseguito immediatamente.

en: The number of times that a table lock could not be acquired immediately and a wait was needed. If this is high, and you have performance problems, you should first optimize your queries, and then either split your table or tables or use replication.
it: Numero di volte in cui un blocco tabella (table lock) non poteva essere eseguito immediatamente ed è stato necessario un ciclo di attesa. Se questo valore è alto, e hai problemi di performance, dovresti per prima cosa ottimizzare le tue query, poi suddividere la tua o le tue tabelle, oppure utilizzare la replicazione.

en: The number of threads in the thread cache. The cache hit rate can be calculated as Threads_created/Connections. If this value is red you should raise your thread_cache_size.
it: Il numero dei processi nella cache dei processi. L'hit rate della cache può essere calcolato come processi_creati/connessioni. Se questo valore è rosso devi aumentare la tua thread_cache_size.

en: The number of currently open connections.
it: Il numero di connessioni correntemente aperte.

en: The number of threads created to handle connections. If Threads_created is big, you may want to increase the thread_cache_size value. (Normally this doesn't give a notable performance improvement if you have a good thread implementation.)
it: Il numero di processi creati per gestire le connessioni. Se Threads_created è grosso, devi probabilmente aumentare il valore thread_cache_size. (Normalmente questo non fornisce un significatico incremento delle performace se hai una buona implementazione dei processi.)

en: Thread cache hit rate (calculated value)
it: Percentuale hit nella cache del thread (valore calcolato)

en: The number of threads that are not sleeping.
it: Il numero di processi non in attesa.

en: Missing parameter:
it: Parametro mancante:

en: User groups management is not enabled.
it: La gestione dei gruppi di utenti non è abilitata.

en: Setting variable failed
it: L'impostazione della variablile è fallita

en: Incorrect form specified!
it: Modulo errato!

en: You are not using a secure connection; all data (including potentially sensitive information, like passwords) is transferred unencrypted!
it: Non stai utilizzando una connessione sicura; tutti i dati (inclusivo di informazioni potenzialmente riservate, come le password) sono trasferiti senza essere cifrati!

en: If your server is also configured to accept HTTPS requests follow this link to use a secure connection.
it: Se il tuo server accetta anche richieste HTTPS, segui questo link per utilizzare una connessione sicura.

en: Insecure connection
it: Connessione non sicura

en: Bookmark %s has been created.
it: Segnalibro %s creato.

en: Bookmark not created!
it: Segnalibro non creato!

en: Table %1$s has been altered successfully.
it: La tabella %1$s è già stata modificata con successo.

en: No row selected.
it: Nessuna riga selezionata.

en: No SQL query was set to fetch data.
it: Nessuna query SQL era impostata per estrarre dati.

en: No numeric columns present in the table to plot.
it: Nella tabella non sono presenti campi numerici da visualizzare graficamente.

en: No data to display
it: Nessun dato da visualizzare

en: '%s' database does not exist.
it: Database '%s' non esiste.

en: Table %s already exists!
it: La tabella %s esiste già!

en: Your SQL query has been executed successfully.
it: La query SQL è stata eseguita con successo.

en: No column selected.
it: Nessuna colonna selezionata.

en: %1$d column has been dropped successfully. | %1$d columns have been dropped successfully.
it[0]: %1$d campo é stato eliminato correttamente.
it[1]: %1$d campi sono stati eliminati correttamente.

en: Invalid table name
it: Nome tabella non valido

note: l10n: In case a SQL query did not pass a security check
en: There is an issue with your request.
it: C'è un problema con la tua richiesta.

en: MySQL returned an empty result set (i.e. zero rows).
it: MySQL ha restituito un insieme vuoto (i.e. zero righe).

en: Maintenance operations on multiple tables are disabled.
it: Le operazioni di manutenzione su tabelle multiple sono disabilitate.

en: View
it: Vista

en: Error
it: Errore

en: Display column was successfully updated.
it: Il campo display è stato aggiornato con successo.

en: Internal relationships were successfully updated.
it: Le relazioni interne sono state aggiornate con successo.

en: Row: %1$s, Column: %2$s, Error: %3$s
it: Riga: %1$s, Campo: %2$s, Errore: %3$s

en: Failed to get description of column %s!
it: Impossibile ottenere la descrizione del campo %s!

en: Primary
it: Primaria

en: Index
it: Indice

en: The columns have been moved successfully.
it: I campi sono stati spostati con successo.

en: Query error
it: Errore nella query

en: The name '%s' is a MySQL reserved keyword. | The names '%s' are MySQL reserved keywords.
it[0]: Il nome '%s' è un termine riservato MySQL.
it[1]: I nomi '%s' sono termini riservati MySQL.

en: Table %1$s has been altered successfully. Privileges have been adjusted.
it: La tabella %1$s è già stata modificata con successo. I privilegi sono stati adattati.

en: Tracking of %s is activated.
it: Monitoraggio di %s é attivo.

en: Tracking versions deleted successfully.
it: Tracking versions cancellate con successo.

en: No versions selected.
it: Nessuna versione selezionata.

en: SQL statements executed.
it: Instruzione SQL eseguita.

en: You don't have sufficient privileges to be here right now!
it: Non hai i permessi per effettuare questa operazione!

en: View name can not be empty!
it: Nome vista non può essere vuoto!

en: The %s extension is missing. Please check your PHP configuration.
it: L'estensione %s è mancante. Controlla la tua configurazione di PHP.

en: The configuration storage is not ready for the central list of columns feature.
it: Il salvataggio della configurazione non è pronto per la funzionalità della lista centrale dei campi.

en: Could not add %1$s as they already exist in central list!
it: Non posso aggiungere %1$s perchè esiste già nella lista centrale!

en: Could not add columns!
it: Impossibile aggiungere colonne!

en: Couldn't remove Column(s) %1$s as they don't exist in central columns list!
it: Non posso rimuovere le colonne %1$s perchè non esistono nella lista centrale!

en: Could not remove columns!
it: Impossibile rimuovere colonne!

en: YES
it: SI

[ctx: phpMyAdmin configuration storage is not configured for "Display Features" on designer when user tries to set a display field.]
en: phpMyAdmin configuration storage is not configured for "Display Features".
it: La configurazione di phpMyAdmin non consente di impostare un campo di visualizzazione (Display Features).

en: Error: relationship already exists.
it: Errore: relazione già esistente.

en: FOREIGN KEY relationship has been added.
it: La relazione FOREIGN KEY è stata aggiunta.

en: Error: FOREIGN KEY relationship could not be added!
it: Errore: non è stato possibile aggiungere la relazione FOREIGN KEY!

en: Error: Missing index on column(s).
it: Errore: manca l'indice su campo/i.

en: Error: Relational features are disabled!
it: Errore: Le funzionalità relazionali sono disabilitate!

en: Internal relationship has been added.
it: La relazione interna è stata aggiunta.

en: Error: Internal relationship could not be added!
it: Errore: non è stato possibile aggiungere la relazione interna!

en: FOREIGN KEY relationship has been removed.
it: La relazione FOREIGN KEY è stata rimossa.

en: Error: Internal relationship could not be removed!
it: Errore: non è stato possibile rimuovere la relazione interna!

en: Internal relationship has been removed.
it: La relazione interna è stata rimossa.

en: Could not load schema plugins, please check your installation!
it: Non è stato possibile caricare i plugin dello schema, controlla la tua installazione!

en: The following query has failed: "%s"
it: La seguente query è fallita: "%s"

en: MySQL said:
it: Messaggio di MySQL:

en: Event %1$s has been modified.
it: L'evento %1$s è stato modificato.

en: Event %1$s has been created.
it: L'evento %1$s è stato creato.

en: One or more errors have occurred while processing your request:
it: Si sono verificati uno o più errori durante l'esecuzione della tua richiesta:

en: Add event
it: Aggiungi evento

en: Edit event
it: Modifica evento

en: The definer must be in the "username@hostname" format!
it: Il definer deve essere nel seguente formato: "nomeutente@nomehost"!

en: You must provide an event name!
it: Devi fornire un nome di evento!

en: You must provide a valid interval value for the event.
it: È necessario fornire un intervallo valido per l'evento.

en: You must provide a valid execution time for the event.
it: È necessario fornire una data valida per l'esecuzione dell'evento.

en: You must provide a valid type for the event.
it: È necessario fornire un valido tipo per l'evento.

en: You must provide an event definition.
it: È necessario fornire una definizione per l'evento.

en: Sorry, we failed to restore the dropped event.
it: Ci dispiace, non siamo riusciti a ripristinare l'evento che è stato rimosso.

en: The backed up query was:
it: La query di backup è:

en: Error in processing request:
it: Errore nell'elaborazione della richiesta:

en: No event with name %1$s found in database %2$s.
it: Non é stata trovato alcun evento con nome %1$s nel database %2$s.

en: Export of event %s
it: Esportazione dell'evento %s

en: Error in processing request: No event with name %1$s found in database %2$s.
it: Errore nell'elaborazione della richiesta: non é stata trovato alcun evento con nome %1$s nel database %2$s.

en: Unable to use timezone "%1$s" for server %2$d. Please check your configuration setting for [em]$cfg['Servers'][%3$d]['SessionTimeZone'][/em]. phpMyAdmin is currently using the default time zone of the database server.
it: Impossibile usare la timezone "%1$s" per il server %2$d. Per favore controlla le tue impostazioni di configurazione per [em]$cfg['Servers'][%3$d]['SessionTimeZone'][/em]. Al momento phpMyAdmin sta usando la timezone predefinita sul server.

en: Failed to set configured collation connection!
it: Errore durante l'impostazione della connessione per la collazione configurata!

en: Missing connection parameters!
it: Parametri connessione mancanti!

en: Connection for controluser as defined in your configuration failed.
it: Connessione per controluser come definito nella configurazione fallita.

en: See %sour documentation%s for more information.
it: Vedi %sour documentation%s per maggiori dettagli.

en: Or:
it: Oppure:

en: And:
it: E:

en: Ins
it: Aggiungi

en: Del
it: Elimina

en: Saved bookmarked search:
it: Ricerca salvata nei segnalibri:

en: New bookmark
it: Nuovo segnalibro

en: Create bookmark
it: Crea segnalibro

en: Update bookmark
it: Aggiorna segnalibro

en: Delete bookmark
it: Elimina segnalibro

en: Add routine
it: Aggiungi una routine

en: Edit routine
it: Modifica routine

en: No routine with name %1$s found in database %2$s. You might be lacking the necessary privileges to edit this routine.
it: Non c'è alcuna routine di nome %1$s nel database %2$s. Potresti non avere le autorizzazioni necessarie per editare questa routine.

en: Invalid routine type: "%s"
it: Tipo di routine non valido: "%s"

en: Routine %1$s has been created.
it: La routine %1$s é stata creata.

en: Routine %1$s has been modified. Privileges have been adjusted.
it: La routine %1$s é stata modificata. I privilegi sono stati adattati.

en: Routine %1$s has been modified.
it: La routine %1$s é stata modificata.

en: You must provide a name and a type for each routine parameter.
it: È necessario fornire un nome ed un tipo per ogni parametro della routine.

en: Invalid direction "%s" given for parameter.
it: Direzione invalida "%s" é stata fornita per un parametro.

en: You must provide length/values for routine parameters of type ENUM, SET, VARCHAR and VARBINARY.
it: È necessario fornire lunghezza o valori per parameteri della routine del tipo ENUM, SET, VARCHAR e VARBINARY.

en: You must provide a valid return type for the routine.
it: È necessario fornire un valido tipo del risultato.

en: You must provide a routine name!
it: Devi fornire un nome di routine!

en: You must provide a routine definition.
it: È necessario fornire una definizione per la routine.

en: No routine with name %1$s found in database %2$s.
it: Non é stata trovata alcuna routine con nome %1$s nel database %2$s.

en: Execution results of routine %s
it: Risultato di esecuzione della routine %s

en: %d row affected by the last statement inside the procedure. | %d rows affected by the last statement inside the procedure.
it[0]: %d riga influenzata dall'ultima istruzione eseguita all'interno della procedura.
it[1]: %d righe influenzate dall'ultima istruzione eseguita all'interno della procedura.

en: Execute routine
it: Esegui routine

en: Sorry, we failed to restore the dropped routine.
it: Ci dispiace, non siamo riusciti a ripristinare la routine che é stata rimossa.

en: Export of routine %s
it: Esportazione della routine %s

en: Error in processing request: No routine with name %1$s found in database %2$s. You might be lacking the necessary privileges to view/export this routine.
it: Errore nell'elaborazione della richiesta: non è stata trovata nessuna routine di nome %1$s nel database %2$s. Potresti non avere le autorizzazioni necessarie per visualizzare/esportare questa routine.

en: at least one of the words
it: almeno una delle parole

en: all of the words
it: tutte le parole

en: the exact phrase as substring
it: la frase esatta come sottostringa

en: the exact phrase as whole field
it: la frase esatta come un campo completo

en: as regular expression
it: come espressione regolare

en: Trigger %1$s has been modified.
it: Il trigger %1$s é stato modificato.

en: Trigger %1$s has been created.
it: Il trigger %1$s é stato creato.

en: Add trigger
it: Aggiungi trigger

en: Edit trigger
it: Modifica trigger

en: You must provide a trigger name!
it: Devi fornire un nome di trigger!

en: You must provide a valid timing for the trigger!
it: Devi fornire un timing valido per il trigger!

en: You must provide a valid event for the trigger!
it: Devi fornire un evento valido per il trigger!

en: You must provide a valid table name!
it: Devi fornire un nome valido di tabella!

en: You must provide a trigger definition.
it: È necessario fornire una definizione per il trigger.

en: Sorry, we failed to restore the dropped trigger.
it: Ci dispiace, non siamo riusciti a ripristinare il trigger che é stato rimosso.

en: No trigger with name %1$s found in database %2$s.
it: Non é stata trovato alcun trigger con nome %1$s nel database %2$s.

en: Export of trigger %s
it: Esportazione del trigger %s

en: Error in processing request: No trigger with name %1$s found in database %2$s.
it: Errore nell'elaborazione della richiesta: non é stata trovato alcun trigger con nome %1$s nel database %2$s.

en: SSL connection enforced by server, automatically enabling it.
it: La connessione SSL è imposta dal server, viene abilitata automaticamente.

en: Error 1045: Access denied for user. Additional error information may be available, but is being hidden by the %s configuration directive.
it: Errore 1045: accesso negato per l'utente. Potrebbero essere disponibili ulteriori informazioni sull'errore, ma sono nascoste dalla direttiva di configurazione %s.

[ctx: First page]
en: Begin
it: Inizio

[ctx: Previous page]
en: Previous
it: Precedente

[ctx: Next page]
en: Next
it: Prossima

[ctx: Last page]
en: End
it: Ultima

en: Partial texts
it: Testi parziali

en: Full texts
it: Testi completi

en: Descending
it: Decrescente

en: Ascending
it: Crescente

en: The row has been deleted.
it: La riga è stata eliminata.

en: Kill
it: Rimuovi

en: May be approximate. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
it: Può essere approssimativo. Vedi [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].

en: Showing rows %1s - %2s
it: Mostro le righe %1s - %2s

en: %1$d total, %2$d in query
it: %1$d totali, %2$d nella query

en: %d total
it: %d del totale

en: Query took %01.4f seconds.
it: La query ha impiegato %01.4f secondi.

en: Link not found!
it: Link non trovato!

en: Version information
it: Informazioni sulla versione

en: Data home directory
it: Home directory dei dati

en: The common part of the directory path for all InnoDB data files.
it: La parte comune del path della directory per tutti i file dati InnoDB.

en: Data files
it: File dati

en: Autoextend increment
it: Incremento autoextend

en: The increment size for extending the size of an autoextending tablespace when it becomes full.
it: La dimensione di incremento per aumentare la dimensione di una tabella autoextending quando diventa piena.

en: Buffer pool size
it: Dimensione del buffer per pool

en: The size of the memory buffer InnoDB uses to cache data and indexes of its tables.
it: La dimensione del buffer di memoria InnoDB memorizza dati e indici delle proprie tabelle.

en: InnoDB Status
it: Stato InnoDB

en: Buffer Pool Usage
it: Utilizzo del Buffer Pool

en: pages
it: pagine

en: Free pages
it: Pagine libere

en: Dirty pages
it: Pagine sporche

en: Pages containing data
it: Pagine contenenti dati

en: Pages to be flushed
it: Pagine che devono essere mandate in flush

en: Busy pages
it: Pagine occupate

en: Latched pages
it: Pagine collegate

en: Buffer Pool Activity
it: Attività del Buffer Pool

en: Read requests
it: Richieste di lettura

en: Write requests
it: Richieste di scrittura

en: Read misses
it: Non letto

en: Write waits
it: In attesa di scrittura

en: Read misses in %
it: Non letto in %

en: Write waits in %
it: In attesa di scrittura in %

en: Data pointer size
it: Domensione del puntatore dati

en: The default pointer size in bytes, to be used by CREATE TABLE for MyISAM tables when no MAX_ROWS option is specified.
it: Dimensione del puntatore predefinito in Byte, che deve essere usata da CREATE TABLE per le tabelle MyISAM quando non è stata specificata l'opzione MAX_ROWS.

en: Automatic recovery mode
it: Modalità di ripristino automatico

en: The mode for automatic recovery of crashed MyISAM tables, as set via the --myisam-recover server startup option.
it: La modalità di irppristino automatico di tabelle MyISAM corrotte, come impostato tramite l'opzione di lan cio del server --myisam-recover.

en: Maximum size for temporary sort files
it: Dimensione massima dei file temporanei di ordinamento

en: The maximum size of the temporary file MySQL is allowed to use while re-creating a MyISAM index (during REPAIR TABLE, ALTER TABLE, or LOAD DATA INFILE).
it: La dimensione massima dei file temporanei MySQL può essere utilizzata nella rigenerazione di un indice MyISAM (durante un REPAIR TABLE, ALTER TABLE, o LOAD DATA INFILE).

en: Maximum size for temporary files on index creation
it: Dimensione massima per i file temporanei nella creazione di un indice

en: If the temporary file used for fast MyISAM index creation would be larger than using the key cache by the amount specified here, prefer the key cache method.
it: Se il file temporaneo è usato per la creazione veloce di un indice MyISAM, occuperebbe più spazio dell'utilizzo del metodo key cache con la quantità ivi specificata: perciò si deve prediligere il metodo key cache.

en: Repair threads
it: Thread di riparazione

en: If this value is greater than 1, MyISAM table indexes are created in parallel (each index in its own thread) during the repair by sorting process.
it: Se questo valore è maggiore di 1, gli indici della tabella MyISAM vengono creati in parallelo (ogni indice nel suo thread) durante il processo di ordinamento Repair by.

en: Sort buffer size
it: Ordina la dimensione del buffer

en: The buffer that is allocated when sorting MyISAM indexes during a REPAIR TABLE or when creating indexes with CREATE INDEX or ALTER TABLE.
it: Il buffer che viene allocato nell'ordinamento degli indici MyISAM durante un REPAIR TABLE o nella creazione degli indici con CREATE INDEX o ALTER TABLE.

en: Index cache size
it: Dimensione cache degli indici

en: This is the amount of memory allocated to the index cache. Default value is 32MB. The memory allocated here is used only for caching index pages.
it: This is the amount of memory allocated to the index cache. Il valore di default è 32MB. La memoria allocata qui è usata solo per la cache delle pagine di indice.

en: Record cache size
it: Dimensione cache dei record

en: This is the amount of memory allocated to the record cache used to cache table data. The default value is 32MB. This memory is used to cache changes to the handle data (.xtd) and row pointer (.xtr) files.
it: L'ammontare della memoria allocata nella cache dei record, usata per la cache dei dati della tabella. The default value is 32MB. This memory is used to cache changes to the handle data (.xtd) and row pointer (.xtr) files.

en: Log cache size
it: Dimensione cache dei log

en: The amount of memory allocated to the transaction log cache used to cache on transaction log data. The default is 16MB.
it: L'ammontare di memoria allocata per la cache del log delle trasazioni. Il valore di default è 16MB.

en: Log file threshold
it: Soglia dei file di log

en: The size of a transaction log before rollover, and a new log is created. The default value is 16MB.
it: La dimensione del log delle trasazioni prima di un rollover, quando viene creato un nuovo file. Il valore di default è 16MB.

en: Transaction buffer size
it: Dimensione buffer delle transazioni

en: The size of the global transaction log buffer (the engine allocates 2 buffers of this size). The default is 1MB.
it: La dimensione del buffer globale dei log di trasazione (il motore alloca 2 buffer di questa dimensione). Il valore di default è 1MB.

en: Checkpoint frequency
it: Frequheckpoint

en: The amount of data written to the transaction log before a checkpoint is performed. The default value is 24MB.
it: L'ammontare dei dati scritti sul log delle trasazioni, prima che sia eseguito un checkpoint. Il valore di default è 24MB.

en: Data log threshold
it: Dimensione del log dei dati

en: The maximum size of a data log file. The default value is 64MB. PBXT can create a maximum of 32000 data logs, which are used by all tables. So the value of this variable can be increased to increase the total amount of data that can be stored in the database.
it: La dimensione massima di un file con i log. Il valore di default è 64MB. PBXT può creare un massimo di 32000 log dei dati, che sono usati da tutte le tabelle. Il valore può essere incrementato per aumentare la dimensione massima dei dati che possono essere memorizzati complessivamente nel database.

en: Garbage threshold
it: Dimensione del cestino

en: The percentage of garbage in a data log file before it is compacted. This is a value between 1 and 99. The default is 50.
it: La percentuale di dati "spazzatura" in un file di log prima che questo debba essere compattato. Il valore deve essere compreso tra 1 e 99. Il valore di default è 50.

en: Log buffer size
it: Dimensione del buffer dei log

en: The size of the buffer used when writing a data log. The default is 256MB. The engine allocates one buffer per thread, but only if the thread is required to write a data log.
it: La dimensione del buffer usata quando si scrive un log dei dati. Il valore di default è 256MB. Il motore allora un buffer per ciascun thread, ma solo se è necessario scrivere un log dei dati.

en: Data file grow size
it: Dimensione incremento del file dei dati

en: The grow size of the handle data (.xtd) files.
it: Dimensione dell'incremento dei handle data file (.xtd).

en: Row file grow size
it: Dimensione incremento del file delle righe

en: The grow size of the row pointer (.xtr) files.
it: Dimensione dell'incremento del file (.xtr) con i puntatori delle righe.

en: Log file count
it: Numero dei file di log

en: This is the number of transaction log files (pbxt/system/xlog*.xt) the system will maintain. If the number of logs exceeds this value then old logs will be deleted, otherwise they are renamed and given the next highest number.
it: Questo è il numero dei file di log della trasazioni (pbxt/system/xlog*.xt) che il sistema conserva. Se il numero dei log è superiore i file più sono cancellati, altrimenti vengono rinominati e gli viene assegnato il numero più alto.

en: Documentation
it: Documentazione

en: Documentation and further information about PBXT can be found on the %sPrimeBase XT Home Page%s.
it: La documentazione ed ulteriori informazioni a riguardo di PBXT é disponibile su %sPrimeBase XT Home Page%s.

en: Too many error messages, some are not displayed.
it: Troppi errori, alcuni messaggi non verranno visualizzati.

en: Automatically send report next time
it: Invia un report automaticamente la prossima volta

en: Insufficient space to save the file %s.
it: Spazio insufficiente per salvare il file %s.

en: File %s already exists on server, change filename or check overwrite option.
it: Il file %s esiste già sul server, prego, cambia il nome del file o seleziona l'opzione di sovrascriittura.

en: The web server does not have permission to save the file %s.
it: Il server web non possiede i privilegi per salvare il file %s.

en: Dump has been saved to file %s.
it: Il dump è stato salvato nel file %s.

note: l10n: A query written by the user is a "raw query" that could be using no tables or databases in particular
en: Exporting a raw query is not supported for this export method.
it: L'export di una query in modalità raw non è supportato per questo metodo di esportazione.

en: File was not an uploaded file.
it: Il file non era un file caricato.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
it: Il file caricato eccede il parametro upload_max_filesize in php.ini.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
it: Il file caricato eccede il parametro MAX_FILE_SIZE specificato nel form HTML.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
it: Il file è stato solo parzialmente caricato.

en: Missing a temporary folder.
it: Non trovo la cartella temporanea.

en: Failed to write file to disk.
it: Non riesco a scrivere il file su disco.

en: File upload stopped by extension.
it: Caricamento del file interrotto per estensione errata.

en: Unknown error in file upload.
it: Si é verificato un errore sconosciuto durante il caricamento del file.

en: File is a symbolic link
it: Il file è un link simbolico

en: File could not be read!
it: Il file non può essere letto!

en: Error moving the uploaded file, see [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].
it: Errore nello spostamento del file caricato, vedi [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].

en: Error while moving uploaded file.
it: Si é verificato un errore durante lo spostamento del file.

en: Cannot read uploaded file.
it: Impossibile leggere il file caricato.

en: You attempted to load file with unsupported compression (%s). Either support for it is not implemented or disabled by your configuration.
it: Stai cercando di importare un file con un tipo di compressione (%s) non supportato. Il supporto per questo tipo di compressione potrebbe non essere ancora stato implementato oppure è disabilitato nella tua configurazione.

en: Session not found.
it: Sessione non trovata.

en: Jump to database “%s”.
it: Passa al database “%s”.

en: The %s functionality is affected by a known bug, see %s
it: La %s funzionalità è affetta da un bug noto, vedi %s

en: SSL is not being used
it: SSL inattivo

en: SSL is used with disabled verification
it: SSL attivo con verifica disabilitata

en: SSL is used without certification authority
it: SSL attivo con Autorità di Certificazione

en: SSL is used
it: SSL attivo

en: The PHP function password_hash() with default options.
it: La funzione PHP password_hash() con opzioni di default.

en: password_hash() PHP function
it: Funzione PHP password_hash()

en: Skip Explain SQL
it: Non Spiegare SQL

en: Without PHP code
it: Senza codice PHP

en: Submit query
it: Invia query

[ctx: Inline edit query]
en: Edit inline
it: Modifica inline

en: Static analysis:
it: Analisi statica:

en: %d errors were found during analysis.
it: Sono stati trovati %d errori durante l'analisi.

en: [ROLLBACK occurred.]
it: [è stato fatto un ROLLBACK.]

en: The following structures have either been created or altered. Here you can:
it: Le seguenti strutture sono state create o modificate. Qui tu puoi:

en: View a structure's contents by clicking on its name.
it: Visualizza i contenuti della struttura facendo click sul suo nome.

en: Change any of its settings by clicking the corresponding "Options" link.
it: Modifica una qualunque impostazione cliccando sul corrispondente link "Opzioni".

en: Edit structure by following the "Structure" link.
it: Modifica la struttura seguendo il link "Struttura".

en: Options
it: Opzioni

en: Go to database: %s
it: Vai al database: %s

en: Edit settings for %s
it: Modifica impostazioni per %s

en: Go to table: %s
it: Vai alla tabella: %s

en: Structure of %s
it: Struttura di %s

en: Go to view: %s
it: Vai alla visualizzazione: %s

en: Only INSERT, UPDATE, DELETE and REPLACE SQL queries containing transactional engine tables can be rolled back.
it: Possono essere annulate (rolled back) solo query SQL INSERT, UPDATE, DELETE and REPLACE contenenti tabelle di un motore transazionale.

en: The indexes %1$s and %2$s seem to be equal and one of them could possibly be removed.
it: Sembra che gli indici %1$s e %2$s sono uguali ed uno di questi potrebbe, possibilmente, essere rimosso.

en: Function
it: Funzione

en: Type
it: Tipo

en: The directory you set for upload work cannot be reached.
it: La directory impostata per l'upload non può essere trovata.

en: Or
it: Oppure

en: web server upload directory:
it: directory di upload del web-server:

en: Showing SQL query
it: Visualizzo la query SQL

en: Inserted row id: %1$d
it: Inserita riga id: %1$d

en: Ignoring unsupported language code.
it: Il codice in linguaggio non supportato viene ignorato.

en: Linting is disabled for this query because it exceeds the maximum length.
it: Linting è disabilitato per questa query perché il testo eccede la lunghezza massima.

en: %1$s (near <code>%2$s</code>)
it: %1$s (vicino a <code>%2$s</code>)

en: Browse
it: Mostra

en: Search
it: Cerca

en: Insert
it: Inserisci

en: Privileges
it: Privilegi

en: Operations
it: Operazioni

en: Tracking
it: Monitoraggio

en: Triggers
it: Trigger

en: Database seems to be empty!
it: Il database sembra essere vuoto!

en: Query
it: Query da esempio

en: Routines
it: Routine

en: Events
it: Eventi

en: Central columns
it: Colonne centrali

en: User accounts
it: Account utenti

en: Binary log
it: Log binario

en: Replication
it: Replicazione

en: Variables
it: Variabili

en: Charsets
it: Set di caratteri

en: Engines
it: Motori

en: Plugins
it: Plugin

en: %1$d row affected. | %1$d rows affected.
it[0]: %1$d riga modificata.
it[1]: %1$d righe modificate.

en: %1$d row deleted. | %1$d rows deleted.
it[0]: %1$d riga cancellata.
it[1]: %1$d righe cancellate.

en: %1$d row inserted. | %1$d rows inserted.
it[0]: %1$d riga inserita.
it[1]: %1$d righe inserite.

en: Groups:
it: Gruppi:

en: Events:
it: Eventi:

en: Functions:
it: Funzioni:

en: Procedures:
it: Procedure:

en: Tables:
it: Tabelle:

en: Views:
it: Viste:

en: There are large item groups in navigation panel which may affect the performance. Consider disabling item grouping in the navigation panel.
it: Nel pannello di navigazione ci sono gruppi di oggetti grandi che possono ridurre le prestazioni. Valuta se disabilitare il raggruppamento oggetti nel pannello di navigazione.

en: Groups
it: Gruppi

en: %s result found | %s results found
it[0]: %s risultato trovato
it[1]: %s risultati trovati

en: Collapse all
it: Collassa tutto

note: l10n: The word "Node" must not be translated here
en: Invalid class name "%1$s", using default of "Node"
it: Nome classe "%1$s" invalido, utilizzo il valore predefinito "Node"

en: Could not load class "%1$s"
it: Impossibile caricare la classe "%1$s"

en: Columns
it: Campi

[ctx: Create new column]
en: New
it: Nuovo

en: Column
it: Colonna

[ctx: Create new database]
en: New
it: Nuovo

en: Database operations
it: Opzioni di database

en: Show hidden items
it: Mostra elementi nascosti

[ctx: Create new event]
en: New
it: Nuovo

en: Event
it: Evento

en: Functions
it: Funzioni

[ctx: Create new function]
en: New
it: Nuova

[ctx: Create new index]
en: New
it: Nuovo

en: Expand/Collapse
it: Espandi/Riduci

en: Procedures
it: Procedure

[ctx: Create new procedure]
en: New
it: Nuova

[ctx: Create new table]
en: New
it: Nuova

[ctx: Create new trigger]
en: New
it: Nuovo

en: Views
it: Viste

[ctx: Create new view]
en: New
it: Nuova

en: Make all columns atomic
it: Rendi atomici tutti i campi

en: First step of normalization (1NF)
it: Primo step di normalizzazione (1NF)

en: Step 1.
it: Passaggio 1.

en: Do you have any column which can be split into more than one column? For example: address can be split into street, city, country and zip.
it: Ci sono campi che possono essere suddivisi in più di un campo? Ad esempio, l'indirizzo può essere diviso in via, città, provincia e cap.

en: Show me the central list of columns that are not already in this table
it: Mostrami la lista centrale dei campi che non sono già presenti in questa tabella

en: Select a column which can be split into more than one (on select of 'no such column', it'll move to next step).
it: Seleziona un campo che può essere suddiviso in più di uno (selezionando 'non esiste tale campo', passerà allo step successivo).

en: split into
it: suddividi in

en: Have a primary key
it: Aggiungi chiave primaria

en: Primary key already exists.
it: La chiave primaria esiste già.

en: There is no primary key; please add one.<br>Hint: A primary key is a column (or combination of columns) that uniquely identify all rows.
it: Non c'è nessuna chiave primaria: si prega di aggiungerne una.<br>Suggerimento: una chiave primaria è un campo (o una combinazione di campi) che identifica univocamente tutte le righe.

en: Add a primary key on existing column(s)
it: Aggiunge una chiave primaria ad un campo, o a più campi già esistenti

en: If it's not possible to make existing column combinations as primary key
it: Se non è possibile rendere combinazioni di campi esistenti come chiave primaria

en: + Add a new primary key column
it: + Aggiungi un nuovo campo di chiave primaria

en: Remove redundant columns
it: Rimuovi i campi ridondanti

en: Do you have a group of columns which on combining gives an existing column? For example, if you have first_name, last_name and full_name then combining first_name and last_name gives full_name which is redundant.
it: Hai un gruppo di campi che, combinati fra di loro, danno come risultato un campo già esistente? Ad esempio, se hai nome, cognome e nominativo, e combinando nome e cognome ottieni nominativo, allora nominativo è un campo ridondante.

en: Check the columns which are redundant and click on remove. If no redundant column, click on 'No redundant column'
it: Seleziona i campi ridondanti e clicca su rimuovi. Se non ci sono campi ridondanti, clicca su 'Nessun campo ridondante'

en: Remove selected
it: Rimuovi gli elementi selezionati

en: No redundant column
it: Nessun campo ridondante

en: Move repeating groups
it: Sposta i gruppi ripetuti

en: Do you have a group of two or more columns that are closely related and are all repeating the same attribute? For example, a table that holds data on books might have columns such as book_id, author1, author2, author3 and so on which form a repeating group. In this case a new table (book_id, author) should be created.
it: Hai un gruppo di due o più campi che sono strettamente correlati e ripetono tutti lo stesso attributo? Ad esempio, una tabella che contiene record di libri potrebbe avere campi come: id_libro, autore1, autore2, autore3, e così via, formando un gruppo ripetuto (gruppo di autori). In questo caso dovrebbe essere creata una nuova tabella separata (id_libro, autore).

en: Check the columns which form a repeating group. If no such group, click on 'No repeating group'
it: Seleziona i campi che formano un gruppo ripetuto. Se non c'è alcun gruppo ripetuto, clicca su 'Nessun gruppo ripetuto'

en: No repeating group
it: Nessun gruppo ripetuto

en: Step 2.
it: Passaggio 2.

en: Find partial dependencies
it: Trova le dipendenze parziali

en: No partial dependencies possible as no non-primary column exists since primary key ( %1$s ) is composed of all the columns in the table.
it: Non sono possibili dipendenze parziali in quanto non esiste alcun campo non-primario dato che la chiave primaria ( %1$s ) è composta da tutti i campi presenti nella tabella.

en: Table is already in second normal form.
it: La tabella è già in seconda forma normalizzata.

en: The primary key ( %1$s ) consists of more than one column so we need to find the partial dependencies.
it: La chiave primaria ( %1$s ) consiste in più di un campo, è necessario pertanto trovare le dipendenze parziali.

en: Please answer the following question(s) carefully to obtain a correct normalization.
it: Si prega di rispondere con attenzione alle domande seguenti per ottenere una normalizzazione corretta.

en: + Show me the possible partial dependencies based on data in the table
it: + Mostrami le possibili dipendenze parziali basate sui dati contenuti nella tabella

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.
it: Per ciascuno dei campi qui sotto, per favore seleziona il <b>sottogruppo minimo</b> di campi, tra tutti i sottogruppi indicati, i cui valori, combinati tra di loro, sono sufficienti a determinare il valore del campo.

en: '%1$s' depends on:
it: '%1$s' dipende da:

en: No partial dependencies possible as the primary key ( %1$s ) has just one column.
it: Non sono possibili dipendenze parziali, in quanto la chiave primaria ( %1$s ) ha solo un campo.

en: In order to put the original table '%1$s' into Second normal form we need to create the following tables:
it: Per poter mettere la tabella originale '%1$s' nella Seconda forma normalizzata dobbiamo creare le tabelle seguenti:

en: The second step of normalization is complete for table '%1$s'.
it: Il secondo passaggio di normalizzazione per la tabella '%1$s' è completo.

en: Error in processing!
it: Errore di esecuzione!

en: In order to put the original table '%1$s' into Third normal form we need to create the following tables:
it: Per poter mettere la tabella originale '%1$s' nella Terza forma normalizzata dobbiamo creare le tabelle seguenti:

en: The third step of normalization is complete.
it: Il terzo passaggio di normalizzazione è completo.

en: Selected repeating group has been moved to the table '%s'
it: Il gruppo ripetuto selezionato è stato spostato nella tabella '%s'

en: Step 3.
it: Passo n. 3.

en: Find transitive dependencies
it: Trova le dipendenze transitive

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.<br>Note: A column may have no transitive dependency, in that case you don't have to select any.
it: Per ciascuno dei campi qui sotto, per favore seleziona il <b>sottogruppo minimo</b> di campi, tra tutti i sottogruppi indicati, i cui valori, combinati tra di loro, sono sufficienti a determinare il valore del campo.<br>Nota: un campo può anche non avere dipendenze transitive, in quel caso non devi selezionare nulla.

en: No Transitive dependencies possible as the table doesn't have any non primary key columns
it: Non sono possibili dipendenze Transitive in quanto la tabella non ha alcun campo in chiave non primaria

en: Table is already in Third normal form!
it: La Tabella è già in Terza forma normalizzata!

en: Improve table structure (Normalization):
it: Migliora la struttura della tabella (Normalizzazione):

en: Select up to what step you want to normalize
it: Seleziona fino al numero di passaggi che vuoi normalizzare

en: Second step of normalization (1NF+2NF)
it: Secondo passaggio di normalizzazione (1NF+2NF)

en: Third step of normalization (1NF+2NF+3NF)
it: Terzo passaggio di normalizzazione (1NF+2NF+3NF)

en: Hint: Please follow the procedure carefully in order to obtain correct normalization
it: Suggerimento: segui la procedura con attenzione per ottenere una normalizzazione corretta

en: This list is based on a subset of the table's data and is not necessarily accurate.
it: Questa lista si basa su un sottoinsieme dei dati della tabella e non è detto che sia accurata.

en: No partial dependencies found!
it: Dipendenze parziali non trovate!

en: Analyze
it: Analizza

en: Check
it: Controlla

en: Optimize
it: Ottimizza

en: Rebuild
it: Ricrea

en: Repair
it: Ripara

en: Truncate
it: Tronca

en: Drop
it: Elimina

en: Coalesce
it: Fondi

en: Can't move table to same one!
it: Impossibile spostare la tabella su se stessa!

en: Can't copy table to same one!
it: Impossibile copiare la tabella su se stessa!

en: Table %s has been moved to %s. Privileges have been adjusted.
it: La tabella %s è stata spostata in %s. I privilegi sono stati adattati.

en: Table %s has been copied to %s. Privileges have been adjusted.
it: La tabella %s è stata copiata su %s. I privilegi sono stati adattati.

en: Table %s has been moved to %s.
it: La tabella %s è stata spostata in %s.

en: Table %s has been copied to %s.
it: La tabella %s è stata copiata su %s.

en: The table name is empty!
it: Il nome della tabella è vuoto!

en: Error while creating PDF:
it: Si é verificato un errore durante la creazione del PDF:

en: Cannot connect: invalid settings.
it: Impossibile connettersi: impostazioni non valide.

en: Welcome to %s
it: Benvenuto in %s

en: You probably did not create a configuration file. You might want to use the %1$ssetup script%2$s to create one.
it: La ragione di questo è che probabilmente non hai creato alcun file di configurazione. Potresti voler usare %1$ssetup script%2$s per crearne uno.

en: phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
it: phpMyAdmin ha provato a connettersi al server MySQL, e il server ha rifiutato la connessione. Si dovrebbe controllare il nome dell'host, l'username e la password nel file di configurazione ed assicurarsi che corrispondano alle informazioni fornite dall'amministratore del server MySQL.

en: Retry to connect
it: Riprova a connetterti

en: Your session has expired. Please log in again.
it: La tua sessione è scaduta. Esegui un nuovo login.

en: Missing reCAPTCHA verification, maybe it has been blocked by adblock?
it: Verifica reCAPTCHA mancante, è stata forse bloccata da adblock?

en: Failed to connect to the reCAPTCHA service!
it: Impossibile connettersi al servizio reCAPTCHA!

en: Entered captcha is wrong, try again!
it: Il captcha inserito è sbagliato, riprova!

en: Your password is too long. To prevent denial-of-service attacks, phpMyAdmin restricts passwords to less than 1000 characters.
it: La tua password è troppo lunga. Per prevenire attacchi di tipo denial-of-service, phpMyAdmin limita la lunghezza delle password a meno di 1000 caratteri.

en: You are not allowed to log in to this MySQL server!
it: Non sei autorizzato ad eseguire il login in questo server MySQL!

en: Wrong username/password. Access denied.
it: Nome utente o password errati. Accesso negato.

en: Can not find signon authentication script:
it: Impossibile ritrovare lo script per l'autenticazione signon:

en: Login without a password is forbidden by configuration (see AllowNoPassword)
it: Login senza password è vietato dalla configurazione (vedi AllowNoPassword)

en: You have been automatically logged out due to inactivity of %s seconds. Once you log in again, you should be able to resume the work where you left off.
it: Sei stato disconnesso automaticamente dopo una inattività di %s secondi. Una volta riconnesso dovresti poter riprendere il lavoro da dove l'avevi lasciato.

en: Cannot log in to the MySQL server
it: Impossibile eseguire il login nel server MySQL

en: You have enabled two factor authentication, please confirm your login.
it: Hai abilitato l'autenticazione a due fattori, conferma il login.

en: Format:
it: Formato:

en: Columns separated with:
it: Campi terminati con:

en: Columns enclosed with:
it: Campi limitati da:

en: Columns escaped with:
it: Campi prefissati con:

en: Lines terminated with:
it: Linee terminate con:

en: Replace NULL with:
it: Sostituisci NULL con:

en: Remove carriage return/line feed characters within columns
it: Rimuovi i caratteri di ritorno a capo/avanzamento riga (CR/LF) dall'interno dei campi

en: Excel edition:
it: Edizione Excel:

en: structure
it: struttura

en: data
it: dati

en: structure and data
it: struttura e dati

en: Data dump options
it: Opzioni del dump dei dati

en: Dumping data for table
it: Dump dei dati per la tabella

en: Default
it: Predefinito

en: Links to
it: Collegamenti a

en: Name
it: Nome

en: Definition
it: Definizione

en: Table structure for table
it: Struttura della tabella

en: Structure for view
it: Struttura per vista

en: Stand-in structure for view
it: Struttura stand-in per le viste

en: Output pretty-printed JSON (Use human-readable formatting)
it: Output JSON ben formattato per la stampa (Utilizza una formattazione per la lettura facilitata)

en: Output unicode characters unescaped
it: Output caratteri unicode unescaped

en: Content of table @TABLE@
it: Contenuto della tabella @TABLE@

en: (continued)
it: (continua)

en: Structure of table @TABLE@
it: Struttura della tabella @TABLE@

en: Object creation options
it: Opzioni di creazione dell'oggetto

en: Table caption:
it: Sottotitolo della tabella:

en: Table caption (continued):
it: Sottotitolo della tabella (continuato):

en: Label key:
it: Etichetta della chiave:

en: Display foreign key relationships
it: Visualizza le relazioni delle chiavi esterne

en: Display comments
it: Visualizza commenti

en: Display media types
it: Mostra tipi media

en: Put columns names in the first row:
it: Metti i nomi dei campi nella prima riga:

en: Generation Time:
it: Creato il:

en: Server version:
it: Versione del server:

en: PHP Version:
it: Versione PHP:

en: Data:
it: Dati:

en: Structure:
it: Struttura:

en: Export table names
it: Esporta nomi delle tabelle

en: Export table headers
it: Esporta le intestazioni della tabella

en: Dumping data for query result
it: Dump dei dati del risultato della query

en: Report title:
it: Titolo del report:

en: Dumping data
it: Dump dei dati

en: Query result data
it: Dati del risultato della query

en: View structure
it: Vedi struttura

en: Display comments <i>(includes info such as export timestamp, PHP version, and server version)</i>
it: Visualizza commenti<i>(include informazioni come l'orario dell'esportazione, versione di PHP, e la versione del server)</i>

en: Additional custom header comment (\n splits lines):
it: Aggiunge un commento personalizzato al header (\n per tornare a capo):

en: Include a timestamp of when databases were created, last updated, and last checked
it: Includi l'orario della creazione, ultimo aggiornamento, ed ultimo controllo del database

en: Export metadata
it: Esporta i metadati

en: Database system or older MySQL server to maximize output compatibility with:
it: Sistema di database o server MySQL un po' vecchio per massimizzare la compatibilitá con:

en: Add statements:
it: Aggiungi istruzioni:

en: Add %s statement
it: Aggiungi l'istruzione %s

en: (less efficient as indexes will be generated during table creation)
it: (meno efficiente in quanto gli indici sono generati durante la creazione della tabella)

en: %s value
it: Valore %s

note: l10n: Allow simplifying exported view syntax to only "CREATE VIEW"
en: Use simple view export
it: Usa simple view export

en: Enclose table and column names with backquotes <i>(Protects column and table names formed with special characters or keywords)</i>
it: Racchiudi i nomi dei campi e delle tabelle in virgolette ` <i>(Protegge i nomi dei campi e tabelle che contengono caratteri speciali or parole chiave)</i>

en: Data creation options
it: Opzioni di creazione dei dati

en: Truncate table before insert
it: Svuota la tabella prima dell'inserimento

en: Instead of <code>INSERT</code> statements, use:
it: Invece delle istruzioni <code>INSERT</code>, usa:

en: <code>INSERT DELAYED</code> statements
it: Istruzioni <code>INSERT DELAYED</code>

en: <code>INSERT IGNORE</code> statements
it: Istruzioni <code>INSERT IGNORE</code>

en: Function to use when dumping data:
it: Funzione da utilizzare per il dumping dei dati:

en: Syntax to use when inserting data:
it: La sintassi da utilizza per gli inserimenti dei dati:

en: include column names in every <code>INSERT</code> statement <br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3)</code>
it: includi i nomi dei campi in ogni instruzione <code>INSERT</code> <br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Ad esempio: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3)</code>

en: insert multiple rows in every <code>INSERT</code> statement<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
it: inserisci righe multiple in ogni istruzione <code>INSERT</code><br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Ad esempio: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: both of the above<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
it: entrambi i precedenti<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Ad esempio: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: neither of the above<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3)</code>
it: nessuno dei precedenti<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Ad esempio: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3)</code>

en: Dump binary columns in hexadecimal notation <i>(for example, "abc" becomes 0x616263)</i>
it: Esegui il dump dei campi nella notazione esadecimale <i>(ad esempio, "abc" diventa 0x616263)</i>

en: Dump TIMESTAMP columns in UTC <i>(enables TIMESTAMP columns to be dumped and reloaded between servers in different time zones)</i>
it: Esegui il dump dei campi TIMESTAMP in UTC <i>(abilita il dump e la ricarica dei campi TIMESTAMP tra server in diversi fusi orari)</i>

en: It appears your database uses routines;
it: Il tuo database sembra utilizzare le funzioni;

en: alias export may not work reliably in all cases.
it: l'esportazione degli alias potrebbe non funzionare correttamente in tutti i casi.

en: Metadata
it: Metadati

en: Metadata for table %s
it: Metadati per tabella %s

en: Metadata for database %s
it: Metadati per database %s

en: Creation:
it: Creazione:

en: Last update:
it: Ultimo aggiornamento:

en: Last check:
it: Ultimo controllo:

en: Error reading structure for table %s:
it: Si è verificato un errore durante la lettura della struttura della tabella %s:

en: It appears your database uses views;
it: Il tuo database sembra utilizzare le viste;

en: Constraints for dumped tables
it: Limiti per le tabelle scaricate

en: Constraints for table
it: Limiti per la tabella

en: Indexes for dumped tables
it: Indici per le tabelle scaricate

en: Indexes for table
it: Indici per le tabelle

en: AUTO_INCREMENT for dumped tables
it: AUTO_INCREMENT per le tabelle scaricate

en: AUTO_INCREMENT for table
it: AUTO_INCREMENT per la tabella

en: RELATIONSHIPS FOR TABLE
it: RELAZIONI PER TABELLA

en: It appears your table uses triggers;
it: Il tuo database sembra utilizzare i trigger;

en: Structure for view %s exported as a table
it: Struttura per la vista %s esportata come una tabella

en: (See below for the actual view)
it: (Vedi sotto per la vista effettiva)

en: Error reading data for table %s:
it: Si è verificato un errore durante la lettura dei dati della tabella %s:

en: Object creation options (all are recommended)
it: Opzioni di creazione degli oggetti (sono tutte consigliate)

en: Export contents
it: Esporta contenuti

en: Table:
it: Tabella:

en: Purpose:
it: Scopo:

en: Update data when duplicate keys found on import (add ON DUPLICATE KEY UPDATE)
it: Aggiorna i dati quando vengono trovate chiavi duplicate durante l'importazione (aggiungi ON DUPLICATE KEY UPDATE)

en: Name of the new table (optional):
it: Nome della nuova tabella (opzionale):

en: Name of the new database (optional):
it: Nome del nuovo database (opzionale):

en: Import these many number of rows (optional):
it: Importa fino a questo numero di righe (opzionale):

en: The first line of the file contains the table column names <i>(if this is unchecked, the first line will become part of the data)</i>
it: La prima linea del file contiene i nomi dei campi della tabella <i>(se quest'opzione non é attivata, la prima linea diventerá parte dei dati)</i>

en: If the data in each row of the file is not in the same order as in the database, list the corresponding column names here. Column names must be separated by commas and not enclosed in quotations.
it: Se i dati in ogni riga non è nello stesso ordine come nel database, specifica i campi corrspondenti qui. I nomi dei campi devono essere separati da virgole e non racchiusi in virgolette.

en: Column names:
it: Nomi dei campi:

en: Invalid format of CSV input on line %d.
it: Formato non valido per l'input CSV alla linea %d.

en: Invalid column count in CSV input on line %d.
it: Il numero dei campi non é valido nell'input CSV alla linea %d.

en: Invalid parameter for CSV import: %s
it: Parametro non valido per importazione CSV: %s

en: Invalid column (%s) specified! Ensure that columns names are spelled correctly, separated by commas, and not enclosed in quotes.
it: Campo invalido (%s) specificato! Assicurati che i nomi dei campi sono scritti correttemente, sono separati da virgole e non racchiusi in virgolette.

en: Column names:
it: Nomi dei campi:

en: This plugin does not support compressed imports!
it: Questo plugin non supporta importazioni di dati compressi!

en: MediaWiki Table
it: Tabella MediaWiki

en: Invalid format of mediawiki input on line: <br>%s.
it: Formato non valido per l'input mediawiki alla linea: <br>%s.

en: Import percentages as proper decimals <i>(ex. 12.00% to .12)</i>
it: Importa percentuali come valori decimali <i>(ad esempio 12.00% come .12)</i>

en: Import currencies <i>(ex. $5.00 to 5.00)</i>
it: Importa valute <i>(ad esempio $5.00 come 5.00)</i>

en: The XML file specified was either malformed or incomplete. Please correct the issue and try again.
it: Il file XML specificato era malformato o incompleto. Correggi questo problema e prova ancora.

en: Could not parse OpenDocument Spreadsheet!
it: Non riesco ad analizzare il foglio di calcolo nel formato OpenDocument!

en: ESRI Shape File
it: Shape File ESRI

en: There was an error importing the ESRI shape file: "%s".
it: C'è stato un errore durante l'importazione del file shape ESRI: "%s".

en: MySQL Spatial Extension does not support ESRI type "%s".
it: L'Estensione Spaziale di MySQL non supporta il tipo ESRI "%s".

en: The imported file does not contain any data!
it: Il file importato non contiene alcun dato!

en: SQL compatibility mode:
it: Modalitá di compatibilità SQL:

en: Do not use <code>AUTO_INCREMENT</code> for zero values
it: Non usare <code>AUTO_INCREMENT</code> per il valori zero

en: This format has no options
it: Questo formato non ha opzioni

en: Invalid authentication method set in configuration:
it: Metodo di autenticazione impostato nella configurazione non valido:

en: The %s table doesn't exist!
it: La tabella %s non esiste!

en: Schema of the %s database - Page %s
it: Schema del database %s - Pagina %s

en: PDF export page
it: Pagina di esportazione PDF

en: Schema of the %s database
it: Schema del database %s

en: Relational schema
it: Schema relazionale

en: Table of contents
it: Tabella dei contenuti

en: Table comments:
it: Commenti alla tabella:

en: Attributes
it: Attributi

en: Show color
it: Mostra il colore

en: Only show keys
it: Mostra solo le chiavi

en: Orientation
it: Orientamento

en: Landscape
it: Orizzontale

en: Portrait
it: Verticale

en: Same width for all tables
it: Stessa larghezza per tutte le tabelle

en: Show grid
it: Mostra la griglia

en: Data dictionary
it: Dizionario dei dati

en: Order of the tables
it: Ordine delle tabelle

en: Name (Ascending)
it: Nome (ascendente)

en: Name (Descending)
it: Nome (Decrescente)

en: Converts Boolean values to text (default 'T' and 'F'). First option is for TRUE, second for FALSE. Nonzero=true.
it: Converte i valori Boolean in testo (default 'T' e 'F'). La prima opzione è per TRUE, la seconda per FALSE. Nonzero=true.

en: Displays a TIME, TIMESTAMP, DATETIME or numeric unix timestamp column as formatted date. The first option is the offset (in hours) which will be added to the timestamp (Default: 0). Use second option to specify a different date/time format string. Third option determines whether you want to see local date or UTC one (use "local" or "utc" strings) for that. According to that, date format has different value - for "local" see the documentation for PHP's strftime() function and for "utc" it is done using gmdate() function.
it: Mostra i campi TIME, TIMESTAMP, DATETIME o il TIMESTAMP UNIX come data formattata. La prima opzione è la deviazione (in ore) che verrà aggiunta all'ora (Predefinito: 0). Usa la seconda opzione per specificare una string che contiene un altro formato per data/ora. La terza opzione determina se vuoi vedere l'ora locale o UTC (usa "local" o "utc") per questo. In relazione a questo, il formato data ha differenti valori - per "local" vedi la documentazione della funzione PHP strftime(); per "utc" viene usata la funzione gmdate().

note: l10n: See https://www.php.net/manual/en/function.strftime.php
en: %B %d, %Y at %I:%M %p
it: %B %d, %Y alle %H:%M

en: Displays a link to download the binary data of the column. You can use the first option to specify the filename, or use the second option as the name of a column which contains the filename. If you use the second option, you need to set the first option to the empty string.
it: Visualizza un collegamento per trasferire i dati di un campo in formato binario. La prima opzione è il nome del file binario, o la seconda opzione per specificare il campo che contiene il nome del file. Se fornite la seconda opzione, dovete avere la prima opzione settata ad una stringa vuota.

en: LINUX ONLY: Launches an external application and feeds it the column data via standard input. Returns the standard output of the application. The default is Tidy, to pretty-print HTML code. For security reasons, you have to manually edit the file libraries/classes/Plugins/Transformations/Abs/ExternalTransformationsPlugin.php and list the tools you want to make available. The first option is then the number of the program you want to use. The second option should be blank for historical reasons. The third option, if set to 1, will convert the output using htmlspecialchars() (Default 1). The fourth option, if set to 1, will prevent wrapping and ensure that the output appears all on one line (Default 1).
it: SOLO PER LINUX: Lancia un'applicazione esterna e riempie i dati dei campi via standard input. Restituisce lo standard output dell'applicazione. L'impostazione predefinita è Tidy, per stampare in maniera corretta il codice HTML. Per motivi di sicurezza, dovete editare manualmente il file libraries/classes/Plugins/Transformations/Abs/ExternalTransformationsPlugin.php e inserire gli strumenti che volete rendere disponibili. La prima opzione è il numero del programma che volete utilizzare. La seconda opzione dovrebbe essere blank per ragioni storiche. La terza opzione, se impostata a 1, convertirà l'output utilizzando htmlspecialchars() (Default 1). La quarta opzione, se impostata a 1, inserirà un NOWRAP al contenuto della cella così che l'intero output sarà mostrato sulla stessa riga (Default 1).

en: You are using the external transformation command line options field, which has been deprecated for security reasons. Add all command line options directly to the definition in %s.
it: Stai utilizzando un campo opzione da linea di comando di trasformazione esterna, che è stato deprecato per ragioni di sicurezza. Imposta tutte le opzioni a linea di comando direttamente alla definizione in %s.

en: Displays the contents of the column as-is, without running it through htmlspecialchars(). That is, the column is assumed to contain valid HTML.
it: Preserva il contenuto originale del campo, senza processarlo con htmlspecialchars(). Vale a dire, é presupposto che il campo contiene valido codice HTML.

en: Displays hexadecimal representation of data. Optional first parameter specifies how often space will be added (defaults to 2 nibbles).
it: Mostra una rappresentazione esadecimale dei dati. Il primo parametro, opzionale, specifica ogni quanto deve essere aggiunto uno spazio (default a 2 nibbles).

en: Displays a link to download this image.
it: Mostra un collegamento per scaricare quest'immagine.

en: Image upload functionality which also displays a thumbnail. The options are the width and height of the thumbnail in pixels. Defaults to 100 X 100.
it: Funzionalità di caricamento immagini che mostra anche un'anteprima in miniatura. Le opzioni sono larghezza e altezza in pixel dell'immagine in miniatura. Il valore predefinito è 100 X 100.

en: Image preview here
it: Anteprima immagine qui

en: Displays a clickable thumbnail. The options are the maximum width and height in pixels. The original aspect ratio is preserved.
it: Mostra un'anteprima cliccabile. Le opzioni sono: massima larghezza ed altezza in pixel. La proporzione originale é mantenuta.

en: Converts an (IPv4) Internet network address stored as a BIGINT into a string in Internet standard dotted format.
it: Converte un indirizzo di rete Internet (IPv4) memorizzato come BIGINT in una stringa nel formato Internet standard a punti.

en: Prepends and/or Appends text to a string. First option is text to be prepended, second is appended (enclosed in single quotes, default empty string).
it: Antepone e/o Accoda testo a una stringa. La prima opzione è il testo da anteporre, la seconda quella da accodare (racchiuso tra apici, default stringa vuota).

en: Validates the string using regular expression and performs insert only if string matches it. The first option is the Regular Expression.
it: Convalida la stringa usando l'espressione regolare ed esegue l'inserimento solo se la stringa corrisponde. La prima opzione è l'Espressione Regolare.

en: Validation failed for the input string %s.
it: Convalida fallita per la stringa di input %s.

en: Formats text as SQL query with syntax highlighting.
it: Formatta il testo come query SQL con evidenziazione della sintassi.

en: Displays a part of a string. The first option is the number of characters to skip from the beginning of the string (Default 0). The second option is the number of characters to return (Default: until end of string). The third option is the string to append and/or prepend when truncation occurs (Default: "…").
it: Mostra soltanto una parte della stringa. La prima opzione è l'offset che serve a definire dove inizia l'output del vostro testo (Prefinito: 0). La seconda opzione è un offset che indica quanto testo viene restituito (Predefinito: tutto il testo rimanente). La terza opzione definisce quali caratteri saranno aggiunti in fondo all'output quando una soptto-stringa viene restituita (Predefinito: "…").

en: File upload functionality for TEXT columns. It does not have a textarea for input.
it: Funzionalità di caricamento file per campi TEXT. Non dispone di una textarea per l'input.

en: Displays an image and a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second and third options are the width and the height in pixels.
it: Mostra un collegamento ad una immagine esterna; il campo contiene il nome del file. La prima opzione è un prefisso come "https://www.tuodominio.com/". La seconda e la terza opzione sono rispettivamente la larghezza e l'altezza in pixel.

en: Displays a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second option is a title for the link.
it: Mostra un collegamento; il campo contiene il nome del file. La prima opzione è un prefisso come "https://www.tuodominio.com/". La seconda opzione è un titolo per il collegamento.

en: Converts an Internet network address in (IPv4/IPv6) format to binary
it: Converte un indirizzo di rete Internet in formato (IPv4/IPv6) in binario

en: Converts an Internet network address in (IPv4/IPv6) format into a long integer.
it: Converte un indirizzo di rete Internet in formato (IPv4/IPv6) in intero di tipo long.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for JSON.
it: Editor CodeMirror per JSON con evidenziazione della sintassi.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for SQL.
it: Editor CodeMirror per SQL con evidenziazione della sintassi.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for XML (and HTML).
it: Editor CodeMirror per XML (e HTML) con evidenziazione della sintassi.

en: Converts an Internet network address stored as a binary string into a string in Internet standard (IPv4/IPv6) format.
it: Converte un indirizzo di rete Internet memorizzato come stringa binaria in una stringa nel formato standard Internet (IPv4/IPv6).

en: Formats text as JSON with syntax highlighting.
it: Formatta il testo come JSON con evidenziazione della sintassi.

en: Formats text as XML with syntax highlighting.
it: Formatta il testo come XML con evidenziazione della sintassi.

en: Authentication Application (2FA)
it: Meccanismo di Autenticazione (2FA)

en: Provides authentication using HOTP and TOTP applications such as FreeOTP, Google Authenticator or Authy.
it: Fornisce l'autenticazione tramite applicazioni HOTP e TOTP quali FreeOTP, Google Authenticator o Authy.

en: Hardware Security Key (FIDO U2F)
it: Chiave di Sicurezza Hardware (FIDO U2F)

en: Two-factor authentication failed: %s
it: Autenticazione a due fattori fallita: %s

en: Two-factor authentication failed.
it: Autenticazione a due fattori fallita.

en: No Two-Factor Authentication
it: Nessuna autenticazione a due fattori

en: Login using password only.
it: Login tramite la sola password.

en: Simple two-factor authentication
it: Semplice autenticazione a due fattori

en: For testing purposes only!
it: Solo a scopo di test!

en: Hardware Security Key (WebAuthn/FIDO2)
it: Chiave di Sicurezza Hardware (WebAuthn/FIDO2)

en: Provides authentication using hardware security tokens supporting the WebAuthn/FIDO2 protocol, such as a YubiKey.
it: Fornisce l'autenticazione tramite dispositivi di sicurezza hardware che supportano il protocollo WebAuthn/FIDO2, come i dispositivi YubiKey.

en: The server is not responding (or the local server's socket is not correctly configured).
it: Il server non risponde (o il socket del server locale MySQL non è correttamente configurato).

en: The server is not responding.
it: Il server non risponde.

en: Logout and try as another user.
it: Scollegati e prova come un altro utente.

en: Please check privileges of directory containing database.
it: Controllate i privilegi della cartella che contiene il database.

en: Details…
it: Dettagli…

en: Could not save recent table!
it: Impossibile salvare la tabella recente!

en: Could not save favorite table!
it: Impossibile salvare la tabella dei preferiti!

en: Recent tables
it: Tabelle recenti

en: Recent
it: Recente

en: Favorites
it: Preferiti

en: Connection to server is disabled, please enable $cfg['AllowArbitraryServer'] in phpMyAdmin configuration.
it: La connessione al server è disabilitata, per favore attiva $cfg['AllowArbitraryServer'] nella configurazione di phpMyAdmin.

en: Replication started successfully.
it: Replicazione iniziata con successo.

en: Error starting replication.
it: Errore nell'avvio della replicazione.

en: Replication stopped successfully.
it: Replicazione fermata con successo.

en: Error stopping replication.
it: Errore nel tentativo di fermare la replicazione.

en: Replication resetting successfully.
it: Replicazione resettata con successo.

en: Error resetting replication.
it: Errore nel tentativo di reset della replicazione.

en: Success.
it: Successo.

en: Error.
it: Errore.

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Unable to connect to primary %s.
it: Impossibile stabilire la connessione al primario %s.

en: Unable to read primary log position. Possible privilege problem on primary.
it: Impossibile leggere il log posizionale del primario. É possibile che ci siano dei problemi di permessi sul primario.

en: Unable to change primary!
it: Impossibile canbiare il primario!

en: Primary server changed successfully to %s.
it: Server primario modificato con successo in %s.

en: The routing cache could not be written, you need to adjust permissions on the folder/file "%s"
it: La routing cache non può essere scritta, devi sistemare i permessi su cartella/file "%s"

en: Error 404! The page %s was not found.
it: Errore 404! La pagine %s non é stata trovata.

en: Error 405! Request method not allowed.
it: Errore 405! Il metodo richiesto non è permesso.

en: Please provide a name for this bookmarked search.
it: Inserisci un nome per questa ricerca.

en: Missing information to save the bookmarked search.
it: Mancano informazioni per salvare la ricerca marcata dal segnalibro.

en: An entry with this name already exists.
it: Un elemento con questo nome esiste già.

en: Missing information to delete the search.
it: Mancano informazioni per eliminare la ricerca.

en: Missing information to load the search.
it: Mancano informazioni per caricare la ricerca.

en: Error while loading the search.
it: Si é verificato un errore caricando la ricerca.

en: Native MySQL authentication
it: Autenticazione MySQL nativa

en: SHA256 password authentication
it: Autenticazione password tramite SHA256

en: Caching sha2 authentication
it: Memorizzo nella cache l'autenticazione sha2

en: Unix Socket based authentication
it: Autenticazione tramite Unix Socket

en: Old MySQL-4.0 authentication
it: Vecchia autenticazione MySQL-4.0

en: Account locking is not supported.
it: Il blocco dell'account non è supportato.

en: No privileges.
it: Nessun privilegio.

en: Includes all privileges except GRANT.
it: Comprende tutti i privilegi tranne GRANT.

en: Allows deleting data.
it: Permette di cancellare dati.

en: Allows creating new tables.
it: Permette di creare nuove tabelle.

en: Allows dropping tables.
it: Permette di eliminare tabelle.

en: Allows creating and dropping indexes.
it: Permette di creare ed eliminare gli indici.

en: Allows altering the structure of existing tables.
it: Permette di alterare la struttura di tabelle esistenti.

en: Allows creating new views.
it: Permette la creazione di nuove viste.

en: Allows performing SHOW CREATE VIEW queries.
it: Permette di effettuare query del tipo SHOW CREATE VIEW.

en: Allows creating and dropping triggers.
it: Permette di creare e di eliminare i triggers.

en: Allows reading data.
it: Permette di leggere i dati.

en: Allows inserting and replacing data.
it: Permette di inserire e sovrascrivere dati.

en: Allows changing data.
it: Permette di cambiare i dati.

en: Allows creating new databases and tables.
it: Permette di creare nuove tabelle e nuovi databases.

en: Allows dropping databases and tables.
it: Permette di eliminare databases e tabelle.

en: Allows reloading server settings and flushing the server's caches.
it: Permette di ricaricare i parametri del server e di resettare la cache del server.

en: Allows shutting down the server.
it: Permette di chiudere il server.

en: Allows viewing processes of all users.
it: Permette di vedere i processi di tutti gli utenti.

en: Allows importing data from and exporting data into files.
it: Permette di importare dati da e esportare dati in file.

en: Has no effect in this MySQL version.
it: Non ha alcun effetto in questa versione di MySQL.

en: Gives access to the complete list of databases.
it: Accorda l'accesso alla lista completa dei databases.

en: Allows connecting, even if maximum number of connections is reached; required for most administrative operations like setting global variables or killing threads of other users.
it: Permette altre connessioni, anche se è stato raggiunto il massimo numero di connessioni; necessario per molte operazioni di amministrazione come il settaggio di variabili globali o la cancellazione dei threads di altri utenti.

en: Allows creating temporary tables.
it: Permette di creare tabelle temporanee.

en: Allows locking tables for the current thread.
it: Permette di bloccare le tabelle per il thread corrente.

en: Needed for the replication replicas.
it: Necessario per la replicazione delle repliche.

en: Allows the user to ask where the replicas / primaries are.
it: Consente ad un utente di chiedere dove sono i primari / repliche.

en: Allows to set up events for the event scheduler.
it: Permette di impostare gli eventi per lo scheduler.

note: l10n: https://mariadb.com/kb/en/library/grant/#table-privileges "Remove historical rows from a table using the DELETE HISTORY statement"
en: Allows deleting historical rows.
it: Permette di cancellare righe storiche.

en: Allows creating stored routines.
it: Permette la creazione di routines memorizzate.

en: Allows altering and dropping stored routines.
it: Permette l'alterazione e l'eliminazione di routines memorizzate.

en: Allows creating, dropping and renaming user accounts.
it: Permette di creare, cancellare e rinominare gli account utente.

en: Allows executing stored routines.
it: Permette l'esecuzione di routines memorizzate.

en: The password for %s was changed successfully.
it: La password per l'utente %s è cambiata con successo.

en: You have revoked the privileges for %s.
it: Hai revocato i privilegi per %s.

en: Not enough privilege to view users.
it: Non hai sufficienti privilegi per visualizzare gli utenti.

en: Edit privileges
it: Modifica privilegi

en: Revoke
it: Revoca

en: Database-specific privileges
it: Privilegi specifici al database

en: Table-specific privileges
it: Privilegi relativi alle tabelle

en: Routine-specific privileges
it: Privilegi specifici per la routine

en: No users selected for deleting!
it: Nessun utente selezionato per la cancellazione!

en: Reloading the privileges
it: Caricamento dei privilegi in corso

en: The selected users have been deleted successfully.
it: Gli utenti selezionati sono stati cancellati con successo.

en: You have updated the privileges for %s.
it: Hai aggiornato i permessi per %s.

en: No user found.
it: Nessun utente trovato.

en: Deleting %s
it: Cancellazione in corso di %s

en: The privileges were reloaded successfully.
it: I privilegi sono stati ricaricati con successo.

en: The user %s already exists!
it: L'utente %s esiste già!

en: Privileges for %s
it: Privilegi per %s

en: User
it: Utente

en: A user account allowing any user from localhost to connect is present. This will prevent other users from connecting if the host part of their account allows a connection from any (%) host.
it: E' presente uno specifico account utente che consente la connessione a qualsiasi utente proveniente da localhost. Questo impedirà ad altri utenti di connettersi se la parte host del loro account permette una connessione da host qualsiasi (%).

en: Note: phpMyAdmin gets the users’ privileges directly from MySQL’s privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, you should %sreload the privileges%s before you continue.
it: N.B.: phpMyAdmin legge i privilegi degli utenti direttamente dalle tabelle dei privilegi di MySQL. Il contenuto di queste tabelle può differire dai privilegi usati dal server, se sono stati fatti cambiamenti manuali. In questo caso, dovresti %sricaricare i privilegi%s prima di continuare.

en: Note: phpMyAdmin gets the users’ privileges directly from MySQL’s privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, the privileges have to be reloaded but currently, you don't have the RELOAD privilege.
it: N.B.: phpMyAdmin legge i privilegi degli utenti direttamente nella tabella dei privilegi di MySQL. Il contenuto di questa tabella può differire dai privilegi usati dal server se sono stati fatti cambiamenti manuali. In questo caso, si devono ricaricare i privilegi ma al momento non disponi del privilegio RELOAD.

en: You have added a new user.
it: Hai aggiunto un nuovo utente.

en: SQL query
it: Query SQL

en: Handler
it: Gestore

en: Query cache
it: Cache delle query

en: Threads
it: Processi

en: Temporary data
it: Dati temporanei

en: Delayed inserts
it: Inserimento ritardato

en: Key cache
it: Cache delle chiavi

en: Joins
it: Join

en: Sorting
it: Ordinando

en: Transaction coordinator
it: Coordinatore delle transazioni

en: Files
it: File

en: Flush (close) all tables
it: Rinfresca (chiudi) tutte le tabelle

en: Show open tables
it: Mostra le tabelle aperte

en: Show replica hosts
it: Mostra gli hosts replica

en: Show primary status
it: Mostra lo stato del primario

en: Show replica status
it: Mostra lo stato delle repliche

en: Flush query cache
it: Rinfresca la cache delle query

en: Command
it: Comando

en: Progress
it: Progresso

en: Reading of version failed. Maybe you're offline or the upgrade server does not respond.
it: La lettura della versione é fallita. É possibile che sei offline o che il server degli aggiornamenti non risponde.

en: Got invalid version string from server
it: Ricevuto una stringa di versione invalida dal server

en: Unparsable version string
it: Stringa della versione non interpretabile

en: You are using Git version, run [kbd]git pull[/kbd] :-)[br]The latest stable version is %s, released on %s.
it: Stai utilizzando una version GIT, esegui [kbd]git pull[/kbd] :-)[br]La versione stabile piú recente é %s, bubblicata il %s.

en: No newer stable version is available
it: Non é disponibile nessuna nuova versione stabile

en: Using bookmark "%s" as default browse query.
it: Usa il segnalibro "%s" come la query di navigazione predefinita.

en: Showing as PHP code
it: Visualizzo comel codice PHP

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete features are not available. %s
it: La selezione corrente non contiene un campo unico. Modifica griglia, checkbox, Modifica, Copia ed Elimina potrebbero non essere disponibili. %s

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, Edit, Copy and Delete features may result in undesired behavior. %s
it: La selezione corrente non contiene un campo unico. Modifica griglia, Modifica, Copia ed Elimina potrebbero mostrare comportamenti indesiderati. %s

en: Run SQL query/queries on server “%s”
it: Eseguendo query SQL sul server “%s”

en: Run SQL query/queries on database %s
it: Esegui la/e query SQL sul database %s

en: Run SQL query/queries on table %s
it: Esegui la/le query SQL sulla tabella %s

en: There is no detailed status information available for this storage engine.
it: Non è disponibile nessuna informazione dettagliata sullo stato di questo motore di memorizzazione.

en: %s is the default storage engine on this MySQL server.
it: %s è il motore di memorizzazione predefinito su questo server MySQL.

en: %s is available on this MySQL server.
it: %s è disponibile su questo server MySQL.

en: %s has been disabled for this MySQL server.
it: %s è stato disabilitato su questo server MySQL.

en: This MySQL server does not support the %s storage engine.
it: Questo server MySQL non supporta il motore di memorizzazione %s.

en: The name of the primary key must be "PRIMARY"!
it: Il nome della chiave primaria deve essere "PRIMARY"!

en: Problems with indexes of table `%s`
it: Problemi con gli indici della tabella `%s`

en: Unknown table status:
it: stato della tabella sconosciuto:

en: Source database `%s` was not found!
it: Database di origine `%s` non é stato trovato!

en: Target database `%s` was not found!
it: Tema `%s` non é stato trovato!

en: Invalid database:
it: Database non valido:

en: Invalid table name:
it: Nome di tabella non valido:

en: Failed to rename table %1$s to %2$s!
it: Errore nel rinominare la tabella %1$s in %2$s!

en: Table %1$s has been renamed to %2$s.
it: La tabella %1$s è stata rinominata %2$s.

en: Could not save table UI preferences!
it: Impossibile salvare la tabella delle preferenze per l'interfaccia utente!

en: Failed to cleanup table UI preferences (see $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)
it: Impossibile ripulire la tabella delle preferenze UI (v. $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)

en: Cannot save UI property "%s". The changes made will not be persistent after you refresh this page. Please check if the table structure has been changed.
it: Non riesco a salvare la proprietà UI "%s". I cambiamenti effettuati non saranno mantenuti se ricaricate questa pagina. Controllate se la struttura della tabella è cambiata.

en: Can't rename index to PRIMARY!
it: Impossibile rinominare l'indice a PRIMARIO!

en: No index parts defined!
it: Nessuna parte di indice definita!

en: Error creating foreign key on %1$s (check data types)
it: Errore nel creare una foreign key su %1$s (controlla il tipo di dati)

en: Error while working with template cache: %s
it: Si é verificato un errore nella cache dei template: %s

en: Default theme %s not found!
it: Tema di default %s non trovato!

en: Theme %s not found!
it: Tema %s non trovato!

en: No valid image path for theme %s found!
it: Non è stato trovato nessun percorso per l'immagine valido per il tema %s!

en: Tracking report
it: Rapporto tracking

en: Tracking statements
it: Instruzioni per il monitoraggio

en: Delete tracking data row from report
it: Cancella dati di tracciamento dal report

en: No data
it: Nessun dato

en: Structure only
it: Solo struttura

en: Data only
it: Solo dati

en: Structure and data
it: Struttura e dati

en: Show %1$s with dates from %2$s to %3$s by user %4$s %5$s
it: Mostra %1$s con date dal %2$s al %3$s dell'utente %4$s %5$s

en: SQL dump (file download)
it: Dump SQL (scarica il file)

en: SQL dump
it: Dump SQL

en: This option will replace your table and contained data.
it: Questa opzione sostituirà la tua tabella e i dati contenuti.

en: SQL execution
it: Esecuzione SQL

en: Export as %s
it: Esporta come %s

en: Data manipulation statement
it: Instruzione di manipolazione dei dati

en: Data definition statement
it: Instruzione di definizione dei dati

en: Structure snapshot
it: Snapshot della struttura

en: Version %s snapshot (SQL code)
it: Versione %s dello snapshot (codice SQL)

en: Tracking data definition successfully deleted
it: Le definizioni dei dati di monitoraggio eliminati con successo

en: Tracking data manipulation successfully deleted
it: Le manipolazioni dei dati di monitoraggio sono state cancellate con successo

en: You can execute the dump by creating and using a temporary database. Please ensure that you have the privileges to do so.
it: Puoi eseguire il dump creando ed utilizzando un database temporaneo. Prego assicurati che hai i corretti permessi per effettuare queste azioni.

en: Comment out these two lines if you do not need them.
it: Commenta le linee seguenti se non ne hai bisogno.

en: SQL statements exported. Please copy the dump or execute it.
it: Istruzione SQL esportata. Copia il dump o eseguilo.

en: Tracking report for table `%s`
it: Report di monitoraggio per la tabella `%s`

en: Tracking for %1$s was activated at version %2$s.
it: Monitoraggio di %1$s é attivo dalla version %2$s.

en: Tracking for %1$s was deactivated at version %2$s.
it: Monitoraggio per %1$s é disattivato dalla version %2$s.

en: Version %1$s of %2$s was deleted.
it: La versione %1$s di %2$s è stata cancellata.

en: Version %1$s was created, tracking for %2$s is active.
it: Versione %1$s creata, monitoraggio attivato per %2$s.

en: A 1-byte integer, signed range is -128 to 127, unsigned range is 0 to 255
it: Intero di un byte, con segno l'intervallo va da -128 a 127, senza segno l'intervallo va da 0 a 255

en: A 2-byte integer, signed range is -32,768 to 32,767, unsigned range is 0 to 65,535
it: Intero di due byte, con segno l'intervallo va da -32.768 a 32767, senza segno l'intervallo va da 0 a 65.535

en: A 3-byte integer, signed range is -8,388,608 to 8,388,607, unsigned range is 0 to 16,777,215
it: Intero di 3 byte, con segno l'intervallo va da -8.388.608 a 8.388.607, senza segno l'intervallo va da 0 a 16.777.215

en: A 4-byte integer, signed range is -2,147,483,648 to 2,147,483,647, unsigned range is 0 to 4,294,967,295
it: Intero di 4 byte, con segno l'intervallo va da -2.147.483.648 a 2.147.483.647, senza segno l'intervallo va da 0 a 4.294.967.295

en: An 8-byte integer, signed range is -9,223,372,036,854,775,808 to 9,223,372,036,854,775,807, unsigned range is 0 to 18,446,744,073,709,551,615
it: Intero di 8 byte, con segno l'intervallo va da -9.223.372.036.854.775.808 a 9.223.372.036.854.775.807, senza segno l'intervallo va da 0 a 18.446.744.073.709.551.615

en: A fixed-point number (M, D) - the maximum number of digits (M) is 65 (default 10), the maximum number of decimals (D) is 30 (default 0)
it: Un numero in virgola fissa (M, D) - il numero massimo di cifre (M) è 65 (default 10), il numero massimo di decimali (D) è 30 (default 0)

en: A small floating-point number, allowable values are -3.402823466E+38 to -1.175494351E-38, 0, and 1.175494351E-38 to 3.402823466E+38
it: Un piccolo numero in virgola mobile, i valore accettati vanno da -3.402823466E+38 a -1.175494351E-38, 0, e da 1.175494351E-38 a 3.402823466E+38

en: A double-precision floating-point number, allowable values are -1.7976931348623157E+308 to -2.2250738585072014E-308, 0, and 2.2250738585072014E-308 to 1.7976931348623157E+308
it: Un numero in virgola mobile a doppia precisione, sono accettati i valori da -1.7976931348623157E+308 a -2.2250738585072014E-308, 0, e da 2.2250738585072014E-308 a 1.7976931348623157E+308

en: Synonym for DOUBLE (exception: in REAL_AS_FLOAT SQL mode it is a synonym for FLOAT)
it: Sinonimo per DOUBLE (eccezione: in modalità REAL_AS_FLOAT SQL è sinonimo per FLOAT)

en: A bit-field type (M), storing M of bits per value (default is 1, maximum is 64)
it: Un campo tipo bit (M), memorizza M bit per valore (default 1, massimo 64)

en: A synonym for TINYINT(1), a value of zero is considered false, nonzero values are considered true
it: Sinonimo di TINYINT(1), lo zero è considerato false, i valori diversi da zero sono considerati true

en: An alias for BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE
it: Alias per BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE

en: A date, supported range is %1$s to %2$s
it: Una data, l'intervallo supportato va da %1$s a %2$s

en: A date and time combination, supported range is %1$s to %2$s
it: Una combinazione di data e ora, l'intervallo supportato va da %1$s a %2$s

en: A timestamp, range is 1970-01-01 00:00:01 UTC to 2038-01-09 03:14:07 UTC, stored as the number of seconds since the epoch (1970-01-01 00:00:00 UTC)
it: Un timestamp compreso tra 1970-01-01 00:00:01 UTC e 2038-01-09 03:14:07 UTC, memorizzato come numero di secondi dal 1970-01-01 00:00:00 UTC

en: A time, range is %1$s to %2$s
it: Un orario, l'intervallo va da %1$s a %2$s

en: A year in four-digit (4, default) or two-digit (2) format, the allowable values are 70 (1970) to 69 (2069) or 1901 to 2155 and 0000
it: Un anno in formato quattro o due numeri (4 di default), i valori accettati vanno da 70 (1970) a 69 (2069) o tra 1901 a 2155 e 0000

en: A fixed-length (0-255, default 1) string that is always right-padded with spaces to the specified length when stored
it: Una stringa con lunghezza fissa tra 0 e 255 (default 1), nella memorizazione è sempre riempita a destra con spazi bianchi per raggiungere la lunghezza specificata

en: A variable-length (%s) string, the effective maximum length is subject to the maximum row size
it: Una stringa a linghezza variabile (%s), la lunghezza massima effettiva è subordinata alla larghezza massima della riga

en: A TEXT column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) characters, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value in bytes
it: Una colonna TEXT con larghezza massima di 255 (2^8 - 1) caratteri, memorizzata con un prefisso di 1 byte che indica la lunghezza della stringa in byte

en: A TEXT column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) characters, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value in bytes
it: Una colonna TEXT con larghezza massima di 65,535 (2^16 - 1) caratteri, memorizzata con un prefisso di 2 byte che indica la lunghezza della stringa in byte

en: A TEXT column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) characters, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value in bytes
it: Una colonna TEXT con larghezza massima di 16,777,215 (2^24 - 1) caratteri, memorizzata con un prefisso di 3 byte che indica la lunghezza della stringa in byte

en: A TEXT column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) characters, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value in bytes
it: Una colonna TEXT con larghezza massima di 4,294,967,295 (2^32 - 1) caratteri o 4GiB , memorizzata con un prefisso di 4 byte che indica la lunghezza della stringa in byte

en: Similar to the CHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
it: Come il tipo CHAR, ma memorizza stringhe binarie anziché stringhe non-binarie

en: Similar to the VARCHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
it: Come il tipo VARCHAR, ma memorizza stringhe binarie anziché stringhe non-binarie

en: A BLOB column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) bytes, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value
it: Una colonna tipo BLOB con una lunghezza massima di 255 (2^8 - 1) byte, memorizzata con un prefisso di 1 byte che indica la lunghezza del valore

en: A BLOB column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) bytes, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value
it: Una colonna tipo BLOB con una lunghezza massima di 16,777,215 (2^24 - 1) byte, memorizzata con un prefisso di 3 byte che indica la lunghezza del valore

en: A BLOB column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) bytes, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value
it: Una colonna tipo BLOB con una lunghezza massima di 65,535 (2^16 - 1) byte, memorizzata con un prefisso di 2 byte che indica la lunghezza del valore

en: A BLOB column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) bytes, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value
it: Una colonna tipo BLOB con una lunghezza massima di 4,294,967,295 (2^32 - 1) byte o 4Gb, memorizzata con un prefisso di 4 byte che indica la lunghezza del valore

en: An enumeration, chosen from the list of up to 65,535 values or the special '' error value
it: Una enumerazione, scelta fra una lista contenente fino a 65,535 valori oppure il valore speciale ''

en: A single value chosen from a set of up to 64 members
it: Un valore singolo scelto da un set con un massimo di 64 membri

en: A type that can store a geometry of any type
it: Un tipo che può archiviare una geometria qualsiasi

en: A point in 2-dimensional space
it: Un punto in uno spazio bidimensionale

en: A curve with linear interpolation between points
it: Una curva con interpolazioni lineari tra punti

en: A polygon
it: Un poligono

en: A collection of points
it: Una collezione di punti

en: A collection of curves with linear interpolation between points
it: Una collezione di curve con interpolazioni lineari tra punti

en: A collection of polygons
it: Una collezione di poligoni

en: A collection of geometry objects of any type
it: Una collezione di oggetti geometrici di qualsiasi tipo

en: Stores and enables efficient access to data in JSON (JavaScript Object Notation) documents
it: Memorizza e abilita un accesso efficiente ai dati nei documenti di tipo JSON (JavaScript Object Notation)

en: Intended for storage of IPv6 addresses, as well as IPv4 addresses assuming conventional mapping of IPv4 addresses into IPv6 addresses
it: Inteso per la memorizzazione degli indirizzi IPv6, così come degli indirizzi IPv4 assumendo la mappattura convenzionale degli indirizzi IPv4 all'interno di indirizzi IPv6

[ctx: numeric types]
en: Numeric
it: Numerico

[ctx: date and time types]
en: Date and time
it: Data e ora

[ctx: spatial types]
en: Spatial
it: Spaziale

en: Taking you to the target site.
it: Trasferimento al sito di destinazione.

en: The profile has been updated.
it: Il profilo è stato aggiornato.

en: Password is too long!
it: La password è troppo lunga!

en: Could not save configuration
it: Impossibile salvare la configurazione

en: The phpMyAdmin configuration storage database could not be accessed.
it: Non è possibile accedere al database di memorizzazione della configurazione di phpMyAdmin.

en: Max: %s%s
it: Dimensione massima: %s%s

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for January
en: Jan
it: Gen

[ctx: Short month name]
note: l10n: Short month name
en: May
it: Mag

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for June
en: Jun
it: Giu

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for July
en: Jul
it: Lug

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for August
en: Aug
it: Ago

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for September
en: Sep
it: Set

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for October
en: Oct
it: Ott

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for December
en: Dec
it: Dic

[ctx: Short week day name for Sunday]
note: l10n: Short week day name for Sunday
en: Sun
it: Dom

note: l10n: Short week day name for Monday
en: Mon
it: Lun

note: l10n: Short week day name for Tuesday
en: Tue
it: Mar

note: l10n: Short week day name for Wednesday
en: Wed
it: Mer

note: l10n: Short week day name for Thursday
en: Thu
it: Gio

note: l10n: Short week day name for Friday
en: Fri
it: Ven

note: l10n: Short week day name for Saturday
en: Sat
it: Sab

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
it: %s giorni, %s ore, %s minuti e %s secondi

en: Users
it: Utenti

en: Sort
it: Ordinamento

en: Error in ZIP archive:
it: Errore nell'archivio ZIP:

en: No files found inside ZIP archive!
it: Non sono stati trovati file ZIP all'interno dell'archivio!

en: Icons
it: Icone

en: Text
it: Testo

en: Both
it: Entrambi

en: Nowhere
it: Da nessuna parte

en: Left
it: A sinistra

en: Right
it: A destra

en: Double click
it: Doppio click

en: Disabled
it: Disabilitata

en: key
it: chiave

en: display column
it: visualizza campo

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Open
it: Aperto

en: Closed
it: Chiuso

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Sunday
it: Domenica

en: Ask before sending error reports
it: Chiedi prima di inviare notifiche d'errore

en: Always send error reports
it: Invia sempre le notifiche d'errore

en: Never send error reports
it: Non inviare mai le notifiche d'errore

en: Server default
it: Valori predefiniti del server

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disabilita

en: Quick - display only the minimal options to configure
it: Rapido - mostra solo le opzioni minime di configurazione

en: Custom - display all possible options to configure
it: Personalizzato - mostra tutte le possibili opzioni di configurazione

en: Custom - like above, but without the quick/custom choice
it: Personalizzato - come sopra ma senza la scelta quick/custom

en: complete inserts
it: inserimenti completi

en: extended inserts
it: inserimenti estesi

en: both of the above
it: entrambi i precedenti

en: neither of the above
it: nessuno dei precedenti

en: Configuration already exists, setup is disabled!
it: La configurazione esiste già, il setup è disabilitato!

en: Wrong data
it: Dati errati

en: Wrong data or no validation for %s
it: Dati errati o non convalidati per %s

en: Edit ENUM/SET values
it: Modifica i valori ENUM/SET

[ctx: for default]
en: None
it: Nessuno

en: As defined:
it: Come definito:

en: You don't have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details
it: Non hai i permessi per effettuare questa operazione; controlla la documentazione per maggiori dettagli

en: Unique
it: Unica

en: Fulltext
it: Testo completo

en: Spatial
it: Spaziale

en: Expression
it: Espressione

en: first
it: primo

en: after %s
it: dopo %s

en: Table name
it: Nome tabella

en: Add
it: Aggiungi

en: column(s)
it: campo/i

en: Collation:
it: Raccolta (Collazione):

en: Storage Engine:
it: Motore di Memorizzazione:

en: Connection:
it: Connessione:

en: Storage engine
it: Motore di memorizzazione

en: PARTITION definition:
it: Definizione PARTITION:

[ctx: Online transaction part of the SQL DDL for InnoDB]
en: Online transaction
it: Transazione online

en: The column width of integer types is ignored in your MySQL version unless defining a TINYINT(1) column
it: La larghezza del campo degli interi è ignorata nella tua versione di MySQL a meno di definire un campo TINYINT(1)

en: Loading
it: Caricamento

en: Referenced by %s.
it: Riferito da %s.

en: Is a foreign key.
it: E' una Foreign Key.

en: Pick from Central Columns
it: Scegli dai Campi Centrali

en: Partition by:
it: Partizione da:

en: Expression or column list
it: Lista di espressioni o di campi

en: Partitions:
it: Partizioni:

en: Subpartition by:
it: Sottopartizione da:

en: Subpartitions:
it: Sottopartizioni:

en: Partition
it: Partizione

en: Values
it: Valori

en: Subpartition
it: Sottopartizione

en: Engine
it: Motore

en: Comment
it: Commenti

en: Data directory
it: Cartella dei dati

en: Index directory
it: Cartella indice

en: Max rows
it: Numero Max. di righe

en: Min rows
it: Numero Min. di righe

en: Table space
it: Spazio tabella

en: Node group
it: Gruppo nodi

en: Length/Values
it: Lunghezza/Valori

en: If column type is "enum" or "set", please enter the values using this format: 'a','b','c'…<br>If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
it: Se il tipo di campo è "enum" o "set", immetti i valori usando il formato: 'a','b','c'…<br>Se hai bisogno di inserire una barra rovesciata ("\") o una virgolette singola quote ("'") prefissa questi caratteri con una barra rovesciata (per esempio '\\xyz' o 'a\'b').

en: For default values, please enter just a single value, without backslash escaping or quotes, using this format: a
it: Per i valori predefiniti, prego inserire un singolo valore, senza backslash escaping o virgolette, utilizzando questo formato: a

en: Collation
it: Codifica caratteri

en: Adjust privileges
it: Adatta Privilegi

en: Move column
it: Sposta campo

en: List of available transformations and their options
it: Lista delle trasformazioni disponibili e loro opzioni

en: Browser display transformation
it: Trasformazione della visualizzazione del browser

en: Browser display transformation options
it: Opzioni di trasformazione della visualizzazione del browser

en: Please enter the values for transformation options using this format: 'a', 100, b,'c'…<br>If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
it: Prego, immettere i valori per le opzioni di trasformazione utilizzando questo formato: 'a', 100, b,'c'…<br> Se c'è la necessità di immettere un backslash ("\") o un apostrofo ("'") tra questi valori, devono essere preceduti da un backslash (ad esempio '\\xyz' o 'a\'b').

en: Input transformation
it: Trasformazione dell'input

en: Input transformation options
it: Opzioni di trasformazione dell'input

en: This setting is disabled, it will not be applied to your configuration.
it: Questa impostazione è disabilitata, non sarà applicata alla tua configurazione.

en: Set value: %s
it: Imposta valore: %s

en: Restore default value
it: Ripristinare valori predefiniti

en: Allow users to customize this value
it: Consente agli utenti di personalizzare questo valore

en: Collapse
it: Riduci

en: Expand
it: Espandi

en: Requery
it: Re-query

en: Clear
it: Cancella

en: History
it: Storia

en: Bookmarks
it: Bookmark

en: Press Ctrl+Enter to execute query
it: Premere Ctrl+Enter per eseguire la query

en: Press Enter to execute query
it: Premere INVIO per eseguire query

en: Explain
it: Spiega

en: Bookmark
it: Segnalibro

en: Query failed
it: Query fallita

en: Queried time
it: Tempo in coda

en: During current session
it: Durante la sessione corrente

en: ascending
it: crescente

en: descending
it: decrescente

en: Order:
it: Ordine:

en: Count
it: Conteggio

en: Execution order
it: Ordine di esecuzione

en: Time taken
it: Tempo utilizzato

en: Order by:
it: Ordine per:

en: Ungroup queries
it: Dividi Query

en: Show trace
it: Mostra traccia

en: Hide trace
it: Nascondi traccia

en: Add bookmark
it: Aggiungi segnalibro

en: Label
it: Etichetta

en: Target database
it: Database di destinazione

en: Share this bookmark
it: Condividi questo segnalibro

en: Set default
it: Imposta i valori predefiniti

en: Execute queries on Enter and insert new line with Shift+Enter. To make this permanent, view settings.
it: Esegui le query con INVIO e inserisci la nuova riga con MAIUSC+INVIO. Per rendere questo permanente, vedi le impostazioni.

en: Create version %1$s of %2$s
it: Crea versione %1$s di %2$s

en: Create version %1$s
it: Crea versione %1$s

en: Track these data definition statements:
it: Monitora le istuzioni di definizione dei dati:

en: Track these data manipulation statements:
it: Monitora le istruzioni di manipolazione dei dati:

en: Create version
it: Crea versione

en: Add new column
it: Aggiungi nuovo campo

en: Length/Value
it: Lunghezza/Valore

en: Attribute
it: Attributo

en: The central list of columns for the current database is empty
it: L'elenco centrale di colonne per il database corrente è vuoto

en: Filter rows
it: Filtra righe

en: Search this table
it: Cerca nella tabella

en: Add column
it: Aggiungi campo

en: Select a table
it: Seleziona una tabella

en: Select a column.
it: Seleziona una colonna.

en: Click to sort.
it: Clicca per ordinare.

en: Action
it: Azione

en: Create new table
it: Crea una nuova tabella

en: Number of columns
it: Numero dei campi

en: Create
it: Crea

en: Database comment:
it: Commento al database:

en: Print
it: Stampa

en: Packed
it: Compresso

en: Cardinality
it: Cardinalità

en: No index defined!
it: Nessun indice definito!

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Show/hide columns
it: Mostra/nascondi i campi

en: See table structure
it: Guarda la struttura della tabella

en: Select "%s"
it: Seleziona "%s"

en: Add an option for column "%s".
it: Aggiungi un'opzione al campo "%s".

en: Page to open
it: Pagina da aprire

en: Page to delete
it: Pagina da cancellare

en: Show/Hide tables list
it: Mostra/Nascondi la lista delle tabelle

en: View in fullscreen
it: Visualizza pieno schermo

en: Exit fullscreen
it: Esci da visualizzazione a pieno schermo

en: New page
it: Nuova pagina

en: Delete pages
it: Elimina pagine

en: Create table
it: Crea tabelle

en: Create relationship
it: Crea relazione

en: Reload
it: Ricarica

en: Help
it: Aiuto

en: Angular links
it: Link angolari

en: Direct links
it: Link diretti

en: Snap to grid
it: Calamita alla griglia

en: Small/Big All
it: Espandi/Contrai

en: Toggle small/big
it: Contrai/Espandi

en: Toggle relationship lines
it: Attiva le linee della relazione

en: Export schema
it: Esporta schema

en: Build Query
it: Crea Query

en: Move Menu
it: Muovi menù

en: Pin text
it: Testo pin

en: Hide/Show all
it: Mostra/nascondi tutto

en: Hide/Show tables with no relationship
it: Mostra/Nascondi le tabelle senza relazioni

en: Number of tables:
it: Numero di tabelle:

en: Delete relationship
it: Elimina relazione

en: Relationship operator
it: Operatore di relazione

en: Except
it: Eccetto

en: Value
it: Valore

en: Rename to
it: Rinomina a

en: New name
it: Nuovo nome

en: Aggregate
it: Globale

en: Operator
it: Operatore

en: Active options
it: Opzioni attive

en: Save to selected page
it: Salva nella pagina selezionata

en: Create a page and save to it
it: Crea una pagina e salva in essa

en: New page name
it: Nome della nuova pagina

en: Select page
it: Seleziona pagina

en: Select Export Relational Type
it: Seleziona il Tipo di Esportazione Relazionale

en: Details
it: Dettagli

en: Event name
it: Nome dell'evento

en: Event type
it: Tipo di evento

en: Change to %s
it: Cambia a %s

en: Execute at
it: Esegui il

en: Execute every
it: Esegui ogni

[ctx: Start of recurring event]
en: Start
it: Inizio

[ctx: End of recurring event]
en: End
it: Fine

en: On completion preserve
it: Conserva dopo il completamento

en: Definer
it: Definizione

en: Check all
it: Seleziona tutto

en: Create new event
it: Crea un nuovo evento

en: There are no events to display.
it: Non ci sono eventi da visualizzare.

en: Event scheduler status
it: Stato del pianificatore degli eventi

en: Click to toggle
it: Clicca per alternare

en: ON
it: Attivato

en: OFF
it: Disattivato

en: @SERVER@ will become the server name and @DATABASE@ will become the database name.
it: @SERVER@ diventerà il nome del server e @DATABASE@ diventerà il nome del database.

note: l10n: A query that the user has written freely
en: Exporting a raw query
it: Esporto una query di tipo raw

en: Exporting tables from "%s" database
it: Esportazione delle tabelle dal database "%s" in corso

en: Export the structure of all tables.
it: Esporta la struttura di tutte le tabelle.

en: Export the data of all tables.
it: Esporta i dati di tutte tabelle.

en: Importing into the database "%s"
it: Importazione nel database "%s"

en: Multi-table query
it: Query multi-tabella

en: Query window
it: Finestra di query

en: select table
it: seleziona tabella

en: select column
it: seleziona il campo

en: Table alias
it: Alias di tabella

en: Column alias
it: Alias di colonna

en: Use this column in criteria
it: Usate questa colonna nei criteri

en: criteria
it: criterio

en: Add as
it: Aggiungi come

en: Another column
it: Altra colonna

en: Enter criteria as free text
it: Inserire i criteri come testo libero

en: Remove this column
it: Rimuovi questo campo

en: + Add column
it: + Aggiungi campo

en: Update query
it: Aggiorna query

en: Database comment
it: Commento del database

en: Rename database to
it: Rinomina il database come

en: New database name
it: Nome del nuovo database

en: You don't have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details.
it: Non hai i permessi per effettuare questa operazione; controlla la documentazione per maggiori dettagli.

en: Remove database
it: Elimina il database

en: Database %s has been dropped.
it: Il database %s è stato eliminato.

en: Drop the database (DROP)
it: Cancella il database (DROP)

en: Copy database to
it: Copia il database come

en: CREATE DATABASE before copying
it: CREATE DATABASE prima di copiare

en: Add constraints
it: Aggiungi vincoli

en: Switch to copied database
it: Passa al database copiato

en: Change all tables collations
it: Cambia tutte le collazioni delle tabelle

en: Change all tables columns collations
it: Cambia tutte le collazioni dei campi delle tabelle

en: Users having access to "%s"
it: Utenti che hanno accesso a "%s"

en: User name
it: Nome utente

en: Host name
it: Nome host

en: Any
it: Qualsiasi

en: global
it: globale

en: database-specific
it: specifico del database

en: wildcard
it: carattere jolly

en: With selected:
it: Se selezionati:

[ctx: Create new user]
en: New
it: Nuovo

en: Add user account
it: Aggiungi account utente

en: Switch to %svisual builder%s
it: Passa a %svisual builder%s

en: You have to choose at least one column to display!
it: Devi scegliere almeno un campo da mostrare!

en: Ins:
it: Inserisci:

en: And
it: E

en: Del:
it: Cancella:

en: Column:
it: Colonna:

en: Show:
it: Mostra:

en: Sort:
it: Ordinamento:

en: Sort order:
it: Ordinamento:

en: Criteria:
it: Criterio:

en: Modify:
it: Modifica:

en: Add/Delete criteria rows:
it: Aggiungi/Cancella righe di criteri:

en: Add/Delete columns:
it: Aggiungi/Cancella campi:

en: Use tables
it: Utilizza tabelle

en: SQL query on database <b>%s</b>:
it: SQL-query sul database <b>%s</b>:

en: Routine name
it: Nome della routine

en: Parameters
it: Parametri

en: Direction
it: Direzione

en: Add parameter
it: Aggiungi parametro

en: Remove last parameter
it: Rimuovi l'ultimo parametro

en: Return type
it: Tipo di risultato

en: Return length/values
it: Lunghezza/valori del risultato

en: Return options
it: Opzioni del risultato

en: Charset
it: Set di caratteri

en: Is deterministic
it: É deterministica

en: You do not have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details.
it: Non hai privilegi sufficienti per completare questa operazione; controlla la documentazione per maggiori dettagli.

en: Security type
it: Tipo di sicurezza

en: SQL data access
it: Tipo di accesso dati SQL

en: Routine parameters
it: Parametri della routine

en: Create new routine
it: Crea una nuova routine

en: There are no routines to display.
it: Non ci sono routine da visualizzare.

en: Returns
it: Ritorna

en: ENUM/SET editor
it: Editor di ENUM/SET

en: Execute
it: Esegui

en: Search in database
it: Cerca nel database

en: Words or values to search for (wildcard: "%"):
it: Parole o valori da cercare (carattere jolly: "%"):

en: Find:
it: Cerca:

en: Words are separated by a space character (" ").
it: Le parole sono separate da spazi (" ").

en: Inside tables:
it: Nelle tabelle:

en: Unselect all
it: Deseleziona tutto

en: Inside column:
it: All'interno del campo:

en: %1$s match in <strong>%2$s</strong> | %1$s matches in <strong>%2$s</strong>
it[0]: %1$s corrispondenza in <strong>%2$s</strong>
it[1]: %1$s corrispondenze in <strong>%2$s</strong>

en: <strong>Total:</strong> <em>%count%</em> match | <strong>Total:</strong> <em>%count%</em> matches
it[0]: <strong>Totale:</strong> <em>%count%</em> corrispondenza
it[1]: <strong>Totale:</strong> <em>%count%</em> corrispondenze

en: Add prefix
it: Aggiungi prefisso

en: %s table | %s tables
it[0]: %s tabella
it[1]: %s tabelle

en: Sum
it: Totali

en: Continue
it: Continua

en: From
it: Da

en: To
it: A

en: Check tables having overhead
it: Controllo tabelle con overhead

en: Copy table
it: Copia tabella

en: Show create
it: Mostra crea

en: Delete data or table
it: Rimuovi la tabella o i dati

en: Empty
it: Svuota

en: Table maintenance
it: Amministrazione tabella

en: Analyze table
it: Analizza tabella

en: Check table
it: Controlla tabella

en: Checksum table
it: Checksum tabella

en: Optimize table
it: Ottimizza tabella

en: Repair table
it: Ripara tabella

en: Prefix
it: Prefisso

en: Add prefix to table
it: Aggiungi prefisso alla tabella

en: Replace table prefix
it: Sostituisci il prefisso della tabella

en: Add columns to central list
it: Aggiungi campi alla lista centrale

en: Remove columns from central list
it: Rimuove campi dalla lista centrale

en: Make consistent with central list
it: Rendi consistente con la lista centrale

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: This action may change some of the columns definition.[br]Are you sure you want to continue?
it: Questa azione potrebbe cambiare la definizione di alcune colonne.[br]Sei sicuro di voler continuare?

en: Options:
it: Opzioni:

en: Add AUTO INCREMENT value
it: Aggiungi valore AUTO INCREMENT

en: Do you really want to execute the following query?
it: Sei sicuro di voler eseguire la seguente query?

en: Remove from Favorites
it: Rimuovi dai preferiti

en: Add to Favorites
it: Aggiungi ai Preferiti

en: Showing create queries
it: Mostra crea query

en: Create view
it: Crea vista

en: Not replicated
it: Non replicato

en: Replicated
it: Replicato

en: in use
it: in uso

en: May be approximate. Click on the number to get the exact count. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
it: Può essere approssimativo. Clicca sul numero per vedere il conteggio esatto. Vedi [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].

en: Size
it: Dimensione

en: Creation
it: Creazione

en: Last update
it: Ultimo cambiamento

en: Last check
it: Ultimo controllo

en: Tracking is active.
it: Il tracking è attivo.

en: Tracking is not active.
it: Il tracking non è attivo.

en: Tracked tables
it: Tabelle monitorate

en: Last version
it: Ultima versione

en: Created
it: Creato

en: Updated
it: Aggiornato

en: active
it: attivo

en: not active
it: non attivo

en: Delete tracking
it: Cancella monitoraggio

en: Versions
it: Versioni

en: Untracked tables
it: Tabelle non monitorate

en: Track table
it: Controlla tabella

en: Trigger name
it: Nome del trigger

[ctx: Trigger action time]
en: Time
it: Tempo

en: Create new trigger
it: Crea un nuovo trigger

en: There are no triggers to display.
it: Non ci sono trigger da visualizzare.

en: Save edited data
it: Salva i dati modificati

en: Restore column order
it: Ripristina l'ordine dei campi

en: Number of rows:
it: Numero di righe:

en: All
it: Tutti

en: Sort by key:
it: Ordina per chiave:

en: Extra options
it: Opzioni extra

en: Relational key
it: Chiave relazionale

en: Display column for relationships
it: Visualizza il campo per le relazioni

en: Show binary contents
it: Mostra contenuti binari

en: Show BLOB contents
it: Mostra contenuti BLOB

en: Hide browser transformation
it: Nascondi le trasformazioni del browser

en: Query results operations
it: Operazioni sui risultati della query

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Display chart
it: Mostra diagramma

en: Visualize GIS data
it: Visualizzare dati GIS

[ctx: None encoding conversion]
en: None
it: Nessuno

en: Convert to Kana
it: Converti a Kana

en: This report automatically includes data about the error and information about relevant configuration settings. It will be sent to the phpMyAdmin team for debugging the error.
it: Questo report include automaticamente dati sull'errore e informazioni sulle impostazioni di configurazione più importanti. Verrà inviato al team di phpMyAdmin per la risoluzione dell'errore.

en: Can you tell us the steps leading to this error? It decisively helps in debugging:
it: Puoi indicarci i passaggi che hanno portato a questo errore? E' un aiuto decisivo per la risoluzione dello stesso (debugging):

en: You may examine the data in the error report:
it: Puoi esaminare i dati nel rapporto di errore:

en: Submit error report
it: Invia segnalazione di errore

en: Send error report
it: Invia rapporto di errore

en: Select a template
it: Seleziona un template

en: Export templates:
it: Esportazione template:

en: New template:
it: Nuovo template:

en: Template name
it: Nome template

en: Existing templates:
it: Template esistenti:

en: Update
it: Aggiorna

en: Show SQL query
it: Mostra la query SQL

en: Export method:
it: Metodo di esportazione:

en: Quick - display only the minimal options
it: Rapido - mostra solo le opzioni minime

en: Custom - display all possible options
it: Personalizzato - mostra tutte le possibili opzioni

en: File format to export
it: Formato file da esportare

en: Rows:
it: Righe:

en: Dump all rows
it: Dump di tutte le righe

en: Dump some row(s)
it: Esegui il dump di alcune righe

en: Row to begin at:
it: Riga iniziale:

en: Save on server in the directory <strong>%s</strong>
it: Salva sul server nella cartella <strong>%s</strong>

en: Rename exported databases/tables/columns
it: Rinomina database/tabelle/campi esportati

en: Defined aliases
it: Alias definiti

en: Remove
it: Rimuovi

en: Define new aliases
it: Definisci nuovi alias

en: Select database:
it: Seleziona database:

en: Select table:
it: Seleziona tabella:

en: New table name
it: Nome nuova tabella

en: Select column:
it: Seleziona il campo:

en: New column name
it: Nuovo nome campo

en: Use %s statement
it: Utilizzare l'istruzione di %s

en: View output as text
it: Salva l'output come testo

en: Save output to a file
it: Salva l'output in un file

en: File name template:
it: Modello per nomi dei file:

en: This value is interpreted using the 'strftime' function, so you can use time formatting strings. Additionally the following transformations will happen: %s Other text will be kept as is. See the FAQ 6.27 for details.
it: Questo valore è interpretato usando la funzione 'strftime' in modo che puoi usare stringhe di formattazione dei tempi. Verranno anche aggiunte le seguenti trasformazioni: %s. Il testo rimanente resterà invariato. Vedi la FAQ 6.27 per i dettagli.

en: Use this for future exports
it: Usa questo per esportazioni future

en: Character set of the file:
it: Set di caratteri del file:

en: Compression:
it: Compressione:

en: zipped
it: compresso con zip

en: gzipped
it: compresso con gzip

en: Export databases as separate files
it: Esporta i database come file separati

en: Export tables as separate files
it: Esporta le tabelle come file separati

en: Skip tables larger than:
it: Salta le tabelle più grandi di:

en: The size is measured in MiB.
it: La dimensione è espressa in MiB.

en: Format-specific options:
it: Opzioni specifiche al formato:

en: Encoding Conversion:
it: Conversione di Codifica:

en: Filters
it: Filtri

en: Containing the word:
it: Contenente la parola:

en: Open new phpMyAdmin window
it: Apri una nuova finestra di PhpMyAdmin

en: phpMyAdmin Demo Server
it: Server dimostrativo di phpMyAdmin

en: Currently running Git revision %1$s from the %2$s branch.
it: È in esecuzione la revisione Git %1$s dal ramo %2$s.

en: Git information missing!
it: Mancano le informazioni relative a Git!

en: Value for the column "%s"
it: Valore per il campo "%s"

en: Use OpenStreetMaps as Base Layer
it: Usa OpenStreetMaps come livello base

en: Geometry %d:
it: Geometria %d:

en: Point:
it: Punto:

en: Point %d:
it: Punto %d:

en: Outer ring:
it: Cerchio esterno:

en: Inner ring %d:
it: Cerchio interno %d:

en: Add a linestring
it: Aggiungi un linestring

en: Polygon %d:
it: Poligono %d:

en: Add a polygon
it: Aggiungi un poligono

en: Add geometry
it: Aggiungi una geometria

en: Choose "GeomFromText" from the "Function" column and paste the string below into the "Value" field.
it: Seleziona "GeomFromText" nella colonna "Funzione" ed incolla la stringa sottostante nel campo "Valore".

en: Javascript must be enabled past this point!
it: Da qui in poi, JavaScript deve essere abilitato!

en: Click on the bar to scroll to top of page
it: Clicca sulla barra per scorrere fino all'inizio della pagina

en: Git revision:
it: Revisione Git:

en: no branch
it: nessuna diramazione

en: from %s branch
it: dalla diramazione %s

en: committed on %s by %s
it: Inviato il %s da %s

en: authored on %s by %s
it: scritto il %s da %s

en: You are using the demo server. You can do anything here, but please do not change root, debian-sys-maint and pma users. More information is available at %s.
it: Stai utilizzando il server dimostrativo. Puoi fare qualsiasi cosa, ma per favore non cambiare gli utenti root, debian-sys-maint e pma. Maggiori informazioni sono disponibili su %s.

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Server connection collation:
it: Collation della connessione del server:

en: More settings
it: Ulteriori impostazioni

en: Appearance settings
it: Impostazioni di presentazione

en: Language
it: Lingua

en: Theme
it: Tema

[ctx: View all themes]
en: View all
it: Visualizza tutto

en: Database server
it: Server del Database

en: Server type:
it: Tipo di server:

en: Server connection:
it: Connessione Server:

en: Protocol version:
it: Versione protocollo:

en: User:
it: Utente:

en: Server charset:
it: Codifica caratteri del server:

en: Database client version:
it: Versione del client del database:

en: PHP extension:
it: Estensione PHP:

en: PHP version:
it: Versione PHP:

en: Show PHP information
it: Mostra le info sul PHP

en: Version information:
it: Informazioni sulla versione:

en: Official Homepage
it: Home page ufficiale di phpMyAdmin

en: Contribute
it: Contribuisci

en: Get support
it: Ricevi aiuto

en: List of changes
it: Lista dei cambiamenti

en: License
it: Licenza

en: Warning
it: Attenzione

en: Notice
it: Avviso

en: phpMyAdmin Themes
it: Temi di phpMyAdmin

en: Get more themes!
it: Scarica altri temi!

en: Screenshot of the %s theme.
it: Schermate del tema %s.

note: l10n: Choose the theme button in the themes list modal
en: Take it
it: Prendilo

en: The file being uploaded is probably larger than the maximum allowed size or this is a known bug in webkit based (Safari, Google Chrome, Arora etc.) browsers.
it: Il file che viene caricato è probabilmente più grande della dimensione massima consentita o questo è un bug noto in browser basati su WebKit (Safari, Google Chrome, Arora, ecc.).

en: %s of %s
it: %s di %s

en: About %MIN min. %SEC sec. remaining.
it: Rimangono circa %MIN min. e %SEC sec.

en: About %SEC sec. remaining.
it: Rimangono circa %SEC sec.

en: The file is being processed, please be patient.
it: Il file è in fase di elaborazione, vi preghiamo di essere pazienti.

en: Uploading your import file…
it: Caricamento del tuo file di importazione in corso…

en: Please be patient, the file is being uploaded. Details about the upload are not available.
it: Pazienza mentre il file viene caricato. Dettagli sulla upload non sono disponibili.

en: File to import:
it: File da importare:

en: File may be compressed (%s) or uncompressed.
it: Il file può essere compresso (%s) o non compresso.

en: A compressed file's name must end in <strong>.[format].[compression]</strong>. Example: <strong>.sql.zip</strong>
it: Il nome di un file compresso deve terminare in <strong>.[formato].[compressione]</strong>. Ad esempio: <strong>.sql.zip</strong>

en: Upload a file
it: Carica un file

en: Select file to import
it: Seleziona file da importare

en: Browse your computer:
it: Cerca sul tuo computer:

en: You may also drag and drop a file on any page.
it: Puoi anche trascinare e rilasciare un file su qualsiasi pagina.

en: Select from the web server upload directory [strong]%s[/strong]:
it: Selezionare dalla cartella di upload del server web [strong]%s[/strong]:

en: There are no files to import!
it: Nessun file da importare!

en: File uploads are not allowed on this server.
it: Non è permesso l'upload dei file su questo server.

en: Partial import:
it: Importazione parziale:

en: Previous import timed out, after resubmitting will continue from position %d.
it: Una precedente importazione è entrata in timeout, dopo un nuovo inoltro riprenderà dalla posizione: %d.

en: Allow the interruption of an import in case the script detects it is close to the PHP timeout limit.
it: Consenti l'interruzione del processo di importazione nel caso lo script rilevi di essere troppo vicino al limite di timeout di PHP.

en: This might be a good way to import large files, however it can break transactions.
it: Questo potrebbe essere un buon modo di importare grandi file, tuttavia può interrompere le transazioni.

en: Skip this number of queries (for SQL) starting from the first one:
it: Salta questo numero di query (per SQL) partendo dalla prima:

en: Other options
it: Altre opzioni

en: Rename
it: Rinomina

en: The primary key has been dropped.
it: La chiave primaria è stata eliminata.

en: Index %s has been dropped.
it: L'indice %s è stato eliminato.

note: l10n: Year suffix for calendar, "none" is empty.
en: none
it: nessuno

note: l10n: Previous month. Display text for previous month link in calendar
en: Prev
it: Prec

note: l10n: Next month. Display text for next month link in calendar
en: Next
it: Prossimo

note: l10n: Display text for current month link in calendar
en: Today
it: Oggi

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

note: l10n: Short month name for May
en: May
it: Maggio

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

note: l10n: Short week day name for Sunday
en: Sun
it: Dom

note: l10n: Minimal week day name for Sunday
en: Su
it: Do

note: l10n: Minimal week day name for Monday
en: Mo
it: Lu

note: l10n: Minimal week day name for Tuesday
en: Tu
it: Ma

note: l10n: Minimal week day name for Wednesday
en: We
it: Me

note: l10n: Minimal week day name for Thursday
en: Th
it: Gi

note: l10n: Minimal week day name for Friday
en: Fr
it: Ve

note: l10n: Column header for week of the year in calendar
en: Wk
it: Sett

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

en: Second
it: Secondo

en: This field is required
it: Questo campo è obbligatorio

en: Please fix this field
it: Si prega di correggere questo campo

en: Please enter a valid email address
it: Per favore inserisci un indirizzo email valido

en: Please enter a valid URL
it: Si prega di inserire un URL valido

en: Please enter a valid date
it: Si prega di inserire una data valida

en: Please enter a valid date ( ISO )
it: Si prega di inserire una data valida ( ISO )

en: Please enter a valid number
it: Si prega di inserire un numero valido

en: Please enter a valid credit card number
it: Si prega di inserire un numero di carta di credito valido

en: Please enter only digits
it: Si prega di inserire solo cifre

en: Please enter the same value again
it: Si prega di inserire lo stesso valore di nuovo

en: Please enter no more than {0} characters
it: Si prega di inserire non più di {0} caratteri

en: Please enter at least {0} characters
it: Si prega di inserire almeno {0} caratteri

en: Please enter a value between {0} and {1} characters long
it: Per favore inserisci un valore tra {0} e {1} caratteri

en: Please enter a value between {0} and {1}
it: Immettere un valore compreso tra {0} e {1}

en: Please enter a value less than or equal to {0}
it: Per favore inserisci un valore minore o uguale a {0}

en: Please enter a value greater than or equal to {0}
it: Immettere un valore maggiore o uguale a {0}

en: Please enter a valid date or time
it: Si prega di inserire una data o un'ora valida

en: Please enter a valid HEX input
it: Si prega di inserire un input HEX valido

note: l10n: To validate the usage of a MD5 function on the column
en: This column can not contain a 32 chars value
it: Questo campo non può contenere un valore di 32 caratteri

note: l10n: To validate the usage of a AES_ENCRYPT/DES_ENCRYPT function on the column
en: These functions are meant to return a binary result; to avoid inconsistent results you should store it in a BINARY, VARBINARY, or BLOB column.
it: Queste funzioni sono progettate per restituire un valore di tipo binario; per evitare risultati inconsistenti dovresti memorizzarli in un campo di tipo BINARY, VARBINARY, o BLOB.

en: Log in
it: Connetti

en: You can enter hostname/IP address and port separated by space.
it: Puoi inserire l'Indirizzo IP/hostname e la porta, separati da uno spazio.

en: Username:
it: Nome utente:

en: Server choice:
it: Scelta del server:

en: There is a mismatch between HTTPS indicated on the server and client. This can lead to a non working phpMyAdmin or a security risk. Please fix your server configuration to indicate HTTPS properly.
it: C'è un errore di mancata corrispondenza tra l'HTTPS indicato sul server e il client. Questo può portare al mancato funzionamento di phpMyAdmin o ad un rischio sicurezza. Correggi le impostazioni del tuo server in modo che indichi HTTPS correttamente.

en: Please scan following QR code into the two-factor authentication app on your device and enter authentication code it generates.
it: Esegui una scansione del QR code che segue e inseriscila nella app di autenticazione del tuo dispositivo a due fattori, quindi inserisci il codice generato dal dispositivo.

en: Authentication code:
it: Codice di Autenticazione:

en: Open the two-factor authentication app on your device to view your authentication code and verify your identity.
it: Apri la app di autenticazione a due fattori sul tuo device per visualizzare il tuo codice di autenticazione e usarlo per verificare la tua identità.

en: The configured two factor authentication is not available, please install missing dependencies.
it: L'autenticazione a due fattori non è disponibile, installare le dipendenze mancanti.

en: Deprecated!
it: Deprecato!

en: The FIDO U2F API has been deprecated in favor of the Web Authentication API (WebAuthn).
it: Le API del protocollo FIDO U2F sono state deprecate in favore dello standard Web Authentication API (WebAuthn).

en: You can still use Firefox to authenticate your account using the FIDO U2F API, however it's recommended that you use the WebAuthn authentication instead.
it: Puoi continuare ad utilizzare Firefox per autenticarti tramite FIDO U2F API, tuttavia è raccomandato l'uso dell'autenticazione tramite WebAuthn.

en: Please connect your FIDO U2F device into your computer's USB port. Then confirm registration on the device.
it: Collega per favore il tuo dispositivo FIDO U2F alla porta USB del tuo computer. Quindi conferma la registrazione del dispositivo.

en: You are not using https to access phpMyAdmin, therefore FIDO U2F device will most likely refuse to authenticate you.
it: Non stai usando HTTPS per accedere a phpMyAdmin, molto probabilmente il dispositivo FIDO U2F si rifiuterà di autenticarti.

en: Please connect your FIDO U2F device into your computer's USB port. Then confirm login on the device.
it: Collega per favore il tuo dispositivo FIDO U2F alla porta USB del tuo computer. Quindi conferma la login sul dispositivo.

en: Verify
it: Verifica

en: View:
it: Vista:

en: Go back
it: Indietro

en: Show hidden navigation tree items.
it: Mostra elementi nascosti dell'albero di navigazione.

en: Unhide
it: Mostra

en: Empty session data
it: Sessione vuota

en: Log out
it: Disconnetti

en: phpMyAdmin documentation
it: Documentazione di phpMyAdmin

en: MariaDB Documentation
it: Documentazione MariaDB

en: MySQL Documentation
it: Documentazione MySQL

en: Navigation panel settings
it: Impostazioni pannello di navigazione

en: Reload navigation panel
it: Ricarica il pannello di navigazione

en: An error has occurred while loading the navigation display
it: Si è verificato un errore durante il caricamento del display di navigazione

en: SQL upload
it: Upload SQL

en: Type to filter these, Enter to search all
it: Inserisci stringa di ricerca, oppure Enter per cercare tutto

en: Clear fast filter
it: Cancella il fast filter

en: Your browser has phpMyAdmin configuration for this domain. Would you like to import it for current session?
it: Il tuo browser ha memorizzato una configurazione di phpMyAdmin per questo dominio. Vuoi importarla per la sessione corrente?

en: Delete settings
it: Cancella impostazioni

en: Cannot save settings, submitted form contains errors!
it: Impossibile salvare le impostazioni, il form inviato contiene errori!

en: Manage your settings
it: Gestisci le tue impostazioni

en: Two-factor authentication
it: Autenticazione a due fattori

en: Configuration has been saved.
it: La configurazione é stata salvata.

en: Your preferences will be saved for current session only. Storing them permanently requires %sphpMyAdmin configuration storage%s.
it: Le tue preferenze verranno salvate solo temporaneamente. La memorizzazione permanante di questi richiede l'abilitazione della %smemorizzazione della configurazione di phpMyAdmin%s.

en: Configuration contains incorrect data for some fields.
it: LA configurazione contiene dei dati incorretti in alcuni campi.

en: Do you want to import remaining settings?
it: Vuoi importare le impostazioni rimanenti?

en: Saved on: @DATE@
it: Salvato il: @DATE@

en: Import from file
it: Importa dal file

en: Import from browser's storage
it: Importa dalla memoria del browser

en: Settings will be imported from your browser's local storage.
it: Le impostazioni verranno importate dalla memoria locale del tuo browser.

en: You have no saved settings!
it: Non hai alcuna impostazione salvata!

en: This feature is not supported by your web browser
it: Questa funzionalitá non é supportata dal tuo browser

en: Merge with current configuration
it: Unisci con la configurazione corrente

en: You can set more settings by modifying config.inc.php, eg. by using %sSetup script%s.
it: Puoi impostare ulteriori impostazioni modificando config.inc.php, ad esempio via %sGli script di setup%s.

en: Save as JSON file
it: Salva come file JSON

en: Save as PHP file
it: Salva come file PHP

en: Save to browser's storage
it: Salva nella memoria del browser

en: Settings will be saved in your browser's local storage.
it: Le impostazioni verranno salvate nella memoria locale del tuo browser.

en: Existing settings will be overwritten!
it: La impostazioni esistenti verranno sovrascritte!

en: You can reset all your settings and restore them to default values.
it: Puoi reimpostare tutte le tue configurazioni e ripristinarle ai valori predefiniti.

en: Configure two-factor authentication
it: Configura l'autenticazione a due fattori

en: Enable two-factor authentication
it: Abilita l'autenticazione a due fattori

en: Confirm disabling two-factor authentication
it: Conferma la disabilitazione dell'autenticazione a due fattori

en: By disabling two factor authentication you will be again able to login using password only.
it: Disabilitando l'autenticazione a due fattori potrai di nuovo eseguire il login usando la sola password.

en: Disable two-factor authentication
it: Disabilita l'autenticazione a due fattori

en: Two-factor authentication status
it: Stato dell'autenticazione a due fattori

en: Two-factor authentication is not available, please install optional dependencies to enable authentication backends.
it: L'autenticazione a due fattori non è disponibile, devi installare i componenti di backend per abilitarla.

en: Following composer packages are missing:
it: I seguenti pacchetti di Composer sono mancanti:

en: Two-factor authentication is available and configured for this account.
it: L'autenticazione a due fattori è disponibile e configurata per questo account.

en: Two-factor authentication is available, but not configured for this account.
it: L'autenticazione a due fattori è disponibile, ma non è configurata per questo account.

en: Two-factor authentication is not available, enable phpMyAdmin configuration storage to use it.
it: L'autenticazione a due fattori non è disponibile, abilita PhpMyAdmin configuration storage per poterla utilizzare.

en: You have enabled two factor authentication.
it: Hai abilitato l'autenticazione a due fattori.

en: There are no recent tables.
it: Non ci sono tabelle recenti.

en: There are no favorite tables.
it: Non ci sono tabelle preferite.

en: phpMyAdmin configuration storage
it: Storage di configurazione di phpMyAdmin

en: Configuration of pmadb…
it: Configurazione di pmadb…

en: not OK
it: non OK

en: General relation features
it: Caratteristiche generali di relazioni

en: %sCreate%s a database named '%s' and setup the phpMyAdmin configuration storage there.
it: %sCrea%s un database denominato '%s' e imposta la configurazione di storage phpMyAdmin lì.

en: %sCreate%s the phpMyAdmin configuration storage in the current database.
it: %sCreate%s la configurazione salvata di phpMyAdmin nel database corrente.

en: %sCreate%s missing phpMyAdmin configuration storage tables.
it: %sCreate%s mancano le tabelle di salvataggio della configurazione di phpMyAdmin.

en: General relation features:
it: Caratteristiche generali di relazioni:

en: Enabled
it: Abilitata

en: Display features:
it: Mostra caratteristiche:

en: Designer and creation of PDFs:
it: Progettazione e creazione dei PDF:

en: Displaying column comments:
it: Visualizzazione commenti dei campi:

en: Browser transformation:
it: Trasformazione del browser:

en: Please see the documentation on how to update your column_info table.
it: Si prega di leggere la documentazione su come aggiornare la tabella column_info.

en: Bookmarked SQL query:
it: Query SQL aggiunte ai preferiti:

en: SQL history:
it: Storico dell'SQL:

en: Persistent recently used tables:
it: Tabelle persistenti utilizzate di recente:

en: Persistent favorite tables:
it: Tabelle persistenti preferite:

en: Persistent tables' UI preferences:
it: Preferenze UI delle tabelle persistenti:

en: Tracking:
it: Monitoraggio:

en: User preferences:
it: Preferenze utente:

en: Configurable menus:
it: Menu configurabili:

en: Hide/show navigation items:
it: Mostra/nascondi le voci di navigazione:

en: Saving Query-By-Example searches:
it: Salvataggio ricerche Query-By-Example:

en: Managing central list of columns:
it: Gestione lista centrale dei campi:

en: Remembering designer settings:
it: Memorizzazione impostazioni designer:

en: Saving export templates:
it: Salvataggio template esportazione:

en: Quick steps to set up advanced features:
it: Passi veloci per l'installazione delle funzionalità avanzate:

en: Create the needed tables with the <code>%screate_tables.sql</code>.
it: Crea le tabelle necessarie con <code>%screate_tables.sql</code>.

en: Create a pma user and give access to these tables.
it: Crea l'utente pma e dagli accesso a queste tabelle.

en: Enable advanced features in configuration file (<code>config.inc.php</code>), for example by starting from <code>config.sample.inc.php</code>.
it: Attiva funzionalità avanzate nel file di configuratione (<code>config.inc.php</code>), per esempio partendo da <code>config.sample.inc.php</code>.

en: Re-login to phpMyAdmin to load the updated configuration file.
it: Rieffettua il login in phpMyAdmin per caricare il file della configurazione aggiornato.

en: Select binary log to view
it: Selezionare il log binario da visualizzare

en: Truncate shown queries
it: Tronca le query visualizzate

en: Show full queries
it: Mostra query complete

en: Log name
it: Nome del log

en: Position
it: Posizione

en: Server ID
it: ID del server

en: Original position
it: Posizione originale

en: Information
it: Informazioni

en: Character sets and collations
it: Set di caratteri e collations

en: Databases statistics
it: Statistiche dei databases

en: Create database
it: Crea un nuovo database

en: No privileges to create databases
it: Non hai i privilegi necessari per creare i database

en: Primary replication
it: Replicazione primario

en: Replica replication
it: Replicazione replica

en: Jump to database '%s'
it: Vai al database '%s'

en: Check privileges for database "%s".
it: Controlla i privilegi per il database "%s".

en: Check privileges
it: Controlla i privilegi

en: Note: Enabling the database statistics here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
it: N.B.: Abilitare qui le statistiche del Database potrebbe causare del traffico intenso fra il server web e MySQL.

en: Enable statistics
it: Abilita le statistiche

en: No databases
it: Nessun database

en: Storage engines
it: Motori di memorizzazione

en: Storage Engine
it: Motore di Memorizzazione

en: Unknown storage engine.
it: Motore di memorizzazione sconosciuto.

en: @SERVER@ will become the server name.
it: @SERVER@ diventerà il nome del server.

en: Exporting databases from the current server
it: Esportazione dei database dal server corrente in corso

en: Importing into the current server
it: Importazione nel server corrente in corso

en: Version
it: Versione

en: Author
it: Autore

en: inactive
it: inattivo

en: disabled
it: disabilitato

en: deleting
it: cancellazione

en: deleted
it: eliminato

en: Database for user account
it: Database per account utente

en: Create database with same name and grant all privileges.
it: Crea un database con lo stesso nome e concedi tutti i privilegi.

en: Grant all privileges on wildcard name (username\_%).
it: Concedi tutti i privilegi al nome con caratteri jolly (username\_%).

en: Grant all privileges on database %s.
it: Garantisci tutti i privilegi per il database %s.

en: No Password
it: Nessuna Password

en: Enter:
it: Inserisci:

[ctx: Password strength]
en: Strength:
it: Lunghezza:

en: Re-type:
it: Re-inserisci:

en: Password Hashing:
it: Hash di password:

en: This method requires using an '<i>SSL connection</i>' or an '<i>unencrypted connection that encrypts the password using RSA</i>'; while connecting to the server.
it: Questo metodo richiede l'uso di una '<i>connessione SSL</i>' o di una '<i>connessione non criptata che cifra la password con RSA</i>'; durante la connessione al server.

en: User group:
it: Gruppo utente:

en: Edit privileges:
it: Modifica privilegi:

en: User account
it: Account utente

en: Note: You are attempting to edit privileges of the user with which you are currently logged in.
it: Nota: Stai cercando di modificare i privilegi dell'utente con cui sei collegato attualmente.

en: Note: MySQL privilege names are expressed in English.
it: Nota: i nomi dei privilegi di MySQL sono espressi in Inglese.

en: Allows user to give to other users or remove from other users privileges that user possess on this routine.
it: Consente all'utente di concedere o rimuovere ad altri utenti le autorizzazioni che l'utente possiede per questa routine.

en: Allows altering and dropping this routine.
it: Permette l'alterazione e l'eliminazione di questa routine.

en: Allows executing this routine.
it: Permette l'esecuzione di questa routine.

en: Pagination of user accounts
it: Paginazione degli account utente

en: Login Information
it: Informazioni di Login

en: User name:
it: Nome utente:

en: Any user
it: Qualsiasi utente

en: Use text field
it: Utilizza campo text

en: An account already exists with the same username but possibly a different hostname.
it: Esiste già un account con lo stesso nome utente (username), ma probabilmente con un nome host (hostname) diverso.

en: Host name:
it: Nome host:

en: Any host
it: Qualsiasi host

en: Local
it: Locale

en: This host
it: Questo host

en: Use host table
it: Utilizza la tabella host

en: When Host table is used, this field is ignored and values stored in Host table are used instead.
it: Quando la tabella Host è usata, questo campo è ignorato e i valori memorizzati nella tabella Host invece utilizzati.

en: Do not change the password
it: Non cambiare la password

en: No password
it: Nessuna password

en: Re-type
it: Reinserisci

en: Authentication plugin
it: Plugin di autenticazione

en: Password hashing method
it: Metodo di hashing della password

en: This method requires using an '<em>SSL connection</em>' or an '<em>unencrypted connection that encrypts the password using RSA</em>'; while connecting to the server.
it: Questo metodo richiede l'uso di una '<em>connessione SSL</em>' o di una '<em>connessione non criptata che cifra la password con RSA</em>'; durante la connessione al server.

en: Edit user group
it: Modifica il gruppo utente

en: Column-specific privileges
it: Privilegi relativi ai campi

en: Add privileges on the following database(s):
it: Aggiungi privilegi sul seguente/i database:

en: Wildcards % and _ should be escaped with a \ to use them literally.
it: I caratteri jolly _ e % dovrebbero essere preceduti da un \ per l'utilizzo letterale.

en: Add privileges on the following table:
it: Aggiungi privilegi sulla seguente tabella:

en: Add privileges on the following routine:
it: Aggiungi privilegi sulla seguente routine:

[ctx: None privileges]
en: None
it: Nessun

en: Allows user to give to other users or remove from other users the privileges that user possess yourself.
it: Consente all'utente di concedere o rimuovere ad altri utenti le autorizzazioni che l'utente possiede per se stesso.

en: Global
it: Globale

en: Global privileges
it: Privilegi globali

en: Administration
it: Amministrazione

en: Allows adding users and privileges without reloading the privilege tables.
it: Permette di aggiungere utenti e privilegi senza ricaricare le tabelle dei privilegi.

en: Allows creating foreign key relations.
it: Permette la creazione di relazioni foreign key.

en: Not used on MariaDB.
it: Non usato su MariaDB.

en: Not used for this MySQL version.
it: Non usato in questa versione di MySQL.

en: Resource limits
it: Limiti di risorse

en: Note: Setting these options to 0 (zero) removes the limit.
it: N.B.: 0 (zero) significa nessun limite.

en: Limits the number of queries the user may send to the server per hour.
it: Limita il numero di query che un utente può mandare al server in un'ora.

en: Limits the number of commands that change any table or database the user may execute per hour.
it: Limita il numero di comandi che possono cambiare una tabella o un database che un utente può eseguire in un'ora.

en: Limits the number of new connections the user may open per hour.
it: Limita il numero di nuove connessioni che un utente può aprire in un'ora.

en: Limits the number of simultaneous connections the user may have.
it: Limite di connessioni simultanee che un utente può fare.

en: Does not require SSL-encrypted connections.
it: Non richiede connessioni cifrate SSL.

en: Requires SSL-encrypted connections.
it: Richiede connessioni SSL-encrypted.

en: Requires a valid X509 certificate.
it: Richiede un certificato X509 valido.

en: Requires that a specific cipher method be used for a connection.
it: Richiede che venga usato un metodo specifico di cifratura per una connessione.

en: Requires that a valid X509 certificate issued by this CA be presented.
it: Richiede che venga presentato un certificato X509 valido emesso da questa CA (Certification Authority).

en: Requires that a valid X509 certificate with this subject be presented.
it: Richiede che venga presentato un certificato X509 valido, con questo soggetto.

en: User accounts overview
it: Vista d'insieme degli account utente

en: User groups
it: Gruppi utenti

en: The selected user was not found in the privilege table.
it: L'utente selezionato non è stato trovato nella tabella dei privilegi.

en: Change login information / Copy user account
it: Cambia le informazioni di login / Copia account utente

en: Create a new user account with the same privileges and …
it: Crea un nuovo account utente con gli stessi privilegi e …

en: … keep the old one.
it: … mantieni quello vecchio.

en: … delete the old one from the user tables.
it: … cancella quello vecchio dalla tabella degli utenti.

en: … revoke all active privileges from the old one and delete it afterwards.
it: … revoca tutti i privilegi attivi da quello vecchio e in seguito cancellalo.

en: … delete the old one from the user tables and reload the privileges afterwards.
it: … cancella quello vecchio dalla tabella degli utenti e in seguito ricarica i privilegi.

en: User group
it: Gruppo utenti

en: Remove selected user accounts
it: Rimuove gli account utente selezionati

en: Revoke all active privileges from the users and delete them afterwards.
it: Revoca tutti i privilegi attivi agli utenti e dopo li cancella.

en: Drop the databases that have the same names as the users.
it: Elimina i database che hanno gli stessi nomi degli utenti.

en: Save changes
it: Salva modifiche

en: Replica configuration
it: Configurazione replica

en: Change or reconfigure primary server
it: Modifica o riconfigura il server primario

en: Make sure you have a unique server-id in your configuration file (my.cnf). If not, please add the following line into [mysqld] section:
it: Assicurati di avere un server-id unico nella file di configurazione (my.cnf). Altrimenti, aggiungi la linea seguente nella sezione [mysqld]:

en: Port:
it: Porta:

en: This server is not configured as primary in a replication process. Would you like to %sconfigure%s it?
it: Questo server non é configurato come primario in un processo di replicazione. Vuoi %sconfigurarlo%s?

en: No privileges
it: Nessun privilegio

en: Add replica replication user
it: Aggiungi un utente per replicazione replica

en: Use text field:
it: Utilizza campo text:

en: Generate password:
it: Genera password:

en: Primary configuration
it: Configurazione del primario

en: This server is not configured as a primary server in a replication process. You can choose from either replicating all databases and ignoring some of them (useful if you want to replicate a majority of the databases) or you can choose to ignore all databases by default and allow only certain databases to be replicated. Please select the mode:
it: Questo server non é configurato come un primario in un processo di replicazione. Puoi scegliere se vuoi replicare tutti i database e ignorarne solo alcuni (utile se vuoi replicare la maggior parte dei database) o puoi scegliere di ignorare tutti i database normalmente e consentire solo a certi database di essere replicati. Prego, scegli una modalità:

en: Replicate all databases; Ignore:
it: Replica tutti i database; Ignora:

en: Ignore all databases; Replicate:
it: Ignora tutti i database; Replica:

en: Please select databases:
it: Prego seleziona i database:

en: Now, add the following lines at the end of [mysqld] section in your my.cnf and please restart the MySQL server afterwards.
it: Ora, aggiungi le linee seguenti alla fine della sezione [mysqld] nel tuo file my.cnf e dopo riavvia is server MySQL.

en: Once you restarted MySQL server, please click on Go button. Afterwards, you should see a message informing you, that this server <strong>is</strong> configured as primary.
it: Dopo aver riavviato il server MySQL, prego clicca sul pulsante Vai. Dovresti quindi vedere un messaggio che ti informerà che questo server <strong>è</strong> configurato come primario.

en: This server is configured as primary in a replication process.
it: Questo server é configurato come primario in un processo di replicazione.

en: Show connected replicas
it: Mostra i replica connessi

en: Only replicas started with the --report-host=host_name option are visible in this list.
it: Solo i replica eseguiti con l'opzione --report-host=host_name sono visibili in questa lista.

en: Primary connection:
it: Connessione primario:

en: Replica SQL Thread not running!
it: Thread replica SQL non è in esecuzione!

en: Replica IO Thread not running!
it: Thread replica IO non è in esecuzione!

en: Server is configured as replica in a replication process. Would you like to:
it: Il server è configurato come replica in un processo di replicazione. Vuoi:

en: See replica status table
it: Vedi la tabella di stato della replica

en: Control replica:
it: Controlla replica:

en: Start SQL Thread only
it: Avvia solo il thread SQL

en: Stop SQL Thread only
it: Arresta solo il thread SQL

en: Start IO Thread only
it: Avvia solo il thread IO

en: Stop IO Thread only
it: Arresta solo il thread IO

en: Error management:
it: Gestione degli errori:

en: Skipping errors might lead into unsynchronized primary and replica!
it: Ignorare gli errori potrebbe far mandare il primario e la replica fuori sincronia!

en: Skip current error
it: Salta l'errore corrente

en: Skip next %s errors.
it: Salta i prossimi %s errori.

en: This server is not configured as replica in a replication process. Would you like to %sconfigure%s it?
it: Questo server non eè configurato come replica in un processo di replicazione. Vuoi %sconfigurarlo%s?

en: Primary status
it: Stato primario

en: Replica status
it: Stato replica

en: Variable
it: Variabile

en: Current server:
it: Server attuale:

en: Advisor system
it: Advisor

en: Not enough privilege to view the advisor.
it: Non sei autorizzato a visualizzare l'advisor.

en: Instructions
it: Introduzioni

en: The Advisor system can provide recommendations on server variables by analyzing the server status variables.
it: Il sistema Advisor può fornire raccomandazioni sulle variabili del server analizzando le variabili di stato del server.

en: Do note however that this system provides recommendations based on simple calculations and by rule of thumb which may not necessarily apply to your system.
it: Notate comunque che questo sistema fornisce raccomandazioni basate su semplici calcoli e regole pratiche che non necessariamente si possono applicare al vostro sistema.

en: Prior to changing any of the configuration, be sure to know what you are changing (by reading the documentation) and how to undo the change. Wrong tuning can have a very negative effect on performance.
it: Prima di cambiare qualche configurazione, siate sicure di sapere cosa state cambiando (dopo aver letto la documentazione) e come ripristinare il cambiamento. Una regolazione sbagliata può avere effetti negativi sulle prestazioni.

en: The best way to tune your system would be to change only one setting at a time, observe or benchmark your database, and undo the change if there was no clearly measurable improvement.
it: Il modo migliore per regolare il vostro sistema sarebbe quello di cambiare solo un parametro alla volta, osservare o fare un benchmark del database, e ripristinare il cambiamento se non si riscontra un miglioramento chiaramente misurabile.

en: Errors occurred while executing rule expressions:
it: Errori occorsi durante l'esecuzione delle espressioni di ruolo:

en: Possible performance issues
it: Possibili problemi di prestazioni

en: Issue:
it: Problema:

en: Recommendation:
it: Avviso:

en: Justification:
it: Giustificazione:

en: Used variable / formula:
it: Variabile / formula utilizzata:

en: Query statistics
it: Statistiche query

en: All status variables
it: Tutte le variabili di stato

en: Monitor
it: Monitoraggio

en: Advisor
it: Consigli

en: Start Monitor
it: Avvia monitoraggio

en: Instructions/Setup
it: Istruzioni/Configurazione

en: Done dragging (rearranging) charts
it: Ho finito di spostare (riarrangiare) i grafici

en: Add chart
it: Aggiungi grafico

en: Enable charts dragging
it: Abilita spostamento grafici

en: Refresh rate
it: Ritmo di aggiornamenti

en: %d second
it: %d secondo

en: %d seconds
it: %d secondi

en: %d minute
it: %d minuto

en: %d minutes
it: %d minuti

en: Chart columns
it: Numero di grafici per rigo

en: Chart arrangement
it: Disposizione dei grafici

en: The arrangement of the charts is stored to the browsers local storage. You may want to export it if you have a complicated set up.
it: La configurazione dei grafici è memorizzata nella memoria locale dei browser. Potreste voler esportarla se avete una configurazione complicata.

en: Reset to default
it: Ripristina i valori predefiniti

en: Monitor Instructions
it: Istruzioni per monitoraggio

en: The phpMyAdmin Monitor can assist you in optimizing the server configuration and track down time intensive queries. For the latter you will need to set log_output to 'TABLE' and have either the slow_query_log or general_log enabled. Note however, that the general_log produces a lot of data and increases server load by up to 15%.
it: Il Monitor phpMyAdmin può assistervi nell'ottimizzazione della configurazione del server e per il tracciamento di query intensive. Per queste ultime occorrerà settare log_output a 'TABLE' e abilitare slow_query_log oppure general_log. Notate comunque che general_log produce molti dati e aumenta il carico del server fino al 15%.

en: Using the monitor:
it: Utilizzo del monitor:

en: Your browser will refresh all displayed charts in a regular interval. You may add charts and change the refresh rate under 'Settings', or remove any chart using the cog icon on each respective chart.
it: Il vostro browser aggiornerà tutti i grafici visualizzati a intervalli regolari. Potete aggiungere grafici e cambiare la frequenza di aggiornamento sotto 'Impostazioni' oppure rimuovere alcuni grafici usando l'icona dentellata su ogni grafico.

en: To display queries from the logs, select the relevant time span on any chart by holding down the left mouse button and panning over the chart. Once confirmed, this will load a table of grouped queries, there you may click on any occurring SELECT statements to further analyze them.
it: Per visualizzare le query dai log, seleziona l'intervallo di tempo rilevante sui grafici tenendo premuto il tasto sinistro del mouse e muovendosi sul grafico. Una volta data conferma, verrà caricata una tabella di query raggruppate nella quale potete cliccare su ogni comando SELECT che appare per l'analisi successiva.

en: Please note:
it: Nota:

en: Enabling the general_log may increase the server load by 5-15%. Also be aware that generating statistics from the logs is a load intensive task, so it is advisable to select only a small time span and to disable the general_log and empty its table once monitoring is not required any more.
it: Abilitare il general_log può incrementare il carico del server del 5-15%. Tenete presente che la generazione delle statistiche a partire dai log è un compito intensivo per cui si consiglia di selezionare solo un intervallo temporale piccolo e disabilitare il general_log e svuotare la sua tabella.

en: Chart Title
it: Titolo del diagramma

en: Preset chart
it: Valori predefiniti del grafico

en: Status variable(s)
it: Variabili di stato

en: Select series:
it: Seleziona serie:

en: Commonly monitored
it: Monitorate di solito

en: or type variable name:
it: or scrivi il nome di una variabile:

en: Display as differential value
it: Visualizzare come valore differenziale

en: Apply a divisor
it: Applica un divisore

en: Append unit to data values
it: Aggiungi un unitá ai valori dei dati

en: Add this series
it: Aggiungi questa serie

en: Clear series
it: Cancella la serie

en: Series in chart:
it: Serie del grafico:

en: Log statistics
it: Registra statistiche

en: Selected time range:
it: Intervallo di tempo selezionato:

en: Only retrieve SELECT,INSERT,UPDATE and DELETE Statements
it: Recupera solamente comandi SELECT,INSERT,UPDATE e DELETE

en: Remove variable data in INSERT statements for better grouping
it: Rimuovi dati variabili dai comandi INSERT per ottenere un miglior raggruppamento

en: Choose from which log you want the statistics to be generated from.
it: Scegli il log dal quale generare le statistiche.

en: Results are grouped by query text.
it: I risultati verranno raggruppati secondo il testo di query.

en: Query analyzer
it: Analyzer della query

en: Show only active
it: Mostra solo attivi

en: Note: Enabling the auto refresh here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
it: N.B.: Abilitare qui l'auto-refresh potrebbe causare del traffico intenso fra il server web e il server MySQL.

note: l10n: Questions is the name of a MySQL Status variable
en: Questions since startup:
it: Questions eseguiti dall'avvio:

en: per hour:
it: all'ora:

en: per minute:
it: al minuto:

en: per second:
it: al secondo:

en: Statements
it: Istruzioni

en: ø per hour
it: ø per ora

en: Not enough privilege to view query statistics.
it: Non sei autorizzato a visualizzare le statistiche di query.

en: Network traffic since startup: %s
it: Traffico rete dall'avvio: %s

en: This MySQL server has been running for %1$s. It started up on %2$s.
it: Questo server MySQL sta girando da %1$s. É stato avviato il %2$s.

en: On a busy server, the byte counters may overrun, so those statistics as reported by the MySQL server may be incorrect.
it: Su di un server sovraccarico, il contatore dei byte potrebbe aumentare a dismisura e per questa ragione le statistiche riportate dal server MySQL potrebbero non essere corrette.

en: This MySQL server works as <b>primary</b> and <b>replica</b> in <b>replication</b> process.
it: Questo server MySQL funziona come <b>primario</b> e <b>replica</b> nel processo di <b>replicazione</b>.

en: This MySQL server works as <b>primary</b> in <b>replication</b> process.
it: Questo server MySQL funziona come <b>primario</b> nel processo di <b>replicazione</b>.

en: This MySQL server works as <b>replica</b> in <b>replication</b> process.
it: Questo server MySQL funziona come <b>replica</b> nel processo di <b>replicazione</b>.

en: Replication status
it: Stato di replicazione

en: Not enough privilege to view server status.
it: Non sei autorizzato a visualizzare lo stato del server.

en: Show only alert values
it: Mostra solo i valori di allarme

en: Filter by category…
it: Filtra per categoria…

en: Show unformatted values
it: Mostra i valore non formattati

en: Related links:
it: Collegamenti associati:

en: Not enough privilege to view status variables.
it: Non sei autorizzato a visualizzare le variabili di stato.

en: Add user group
it: Aggiungi gruppo utente

en: Edit user group: '%s'
it: Modifica il gruppo utenti: '%s'

en: User group menu assignments
it: Menu assegnazioni del gruppo utente

en: Group name:
it: Nome del gruppo:

en: Server level tabs
it: Tabulazioni livello server

en: Database level tabs
it: Tabulazioni livello Database

en: Table level tabs
it: Tabulazioni livello tabella

en: Delete user group
it: Elimina il gruppo utente

en: Users of '%s' user group
it: Utenti del gruppo utenti '%s'

en: No users were found belonging to this user group.
it: Non sono stati trovati utenti appartenenti a questo gruppo.

en: Server variables and settings
it: Variabili e impostazioni del server

en: This is a read-only variable and can not be edited
it: Questa è una variabile a sola lettura e non può essere modificata

en: Session value
it: Valore sessione

en: Not enough privilege to view server variables and settings. %s
it: Non sei autorizzato a visualizzare le variabili del server e le impostazioni. %s

en: Overview
it: Panoramica

en: Configuration file
it: File di configurazione

en: Generated configuration file
it: File di configurazione creato

en: Download
it: Scarica

en: Submitted form contains errors
it: Il modulo inviato contiene degli errori

en: Try to revert erroneous fields to their default values
it: Cerca di reimpostare i campi errati con i loro valori predefiniti

en: Ignore errors
it: Ignora errori

en: Show form
it: Visualizza form

en: Show hidden messages
it: Mostra messaggi nascosti

en: There are no configured servers
it: Non ci sono server configurati

en: New server
it: Nuovo server

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: Default server
it: Server predefinito

en: let the user choose
it: lascia la scelta all'utente

en: - none -
it: - nessuno -

en: End of line
it: Fine del file

en: Display
it: Visualizza

en: phpMyAdmin homepage
it: Homepage di phpMyAdmin

en: Donate
it: Dona

en: Check for latest version
it: Controlla l'ultima versione

en: Edit server
it: Modifica server

en: Add a new server
it: Aggiungi un nuovo server

en: Something went wrong.
it: Qualcosa è andata storta.

en: Bookmark this SQL query
it: Aggiungi ai preferiti questa query SQL

en: Label:
it: Etichetta:

en: Let every user access this bookmark
it: Permetti ad ogni utente di accedere a questo bookmark

en: Detailed profile
it: Profilo dettagliato

en: State
it: Stato

en: Summary by state
it: Sommario per stato

en: Total Time
it: Tempo Totale

en: % Time
it: % Tempo

en: Calls
it: Chiamate

en: ø Time
it: ø Tempo

en: Get auto-saved query
it: Ottieni la query auto-memorizzata

note: l10n: Bind parameters in the SQL query using :parameterName format
en: Bind parameters
it: Parametri Bind

en: Bookmark this SQL query:
it: Aggiungi ai preferiti questa query SQL:

en: Replace existing bookmark of same name
it: Sostituisci segnalibro esistente se con lo stesso nome

en: Delimiter
it: Delimitatori

en: Show this query here again
it: Mostra di nuovo questa query

en: Rollback when finished
it: Annulla le modifiche quando hai finito

en: Bookmarked SQL query
it: Query SQL aggiunte ai preferiti

en: shared
it: condiviso

en: View only
it: Visualizza solo

en: Use this value
it: Usa questo valore

en: Chart type
it: Tipo di grafico

[ctx: Chart type]
en: Bar
it: Barre

[ctx: Chart type]
en: Column
it: Campo

[ctx: Chart type]
en: Line
it: Linea

[ctx: Chart type]
en: Pie
it: A torta

[ctx: Chart type]
en: Scatter
it: Distribuzione

en: Stacked
it: Sovrapposti

en: Chart title:
it: Titolo del grafico:

en: X-Axis:
it: Asse X:

en: Series:
it: Serie:

en: X-Axis label:
it: Etichetta per l'asse X:

en: X Values
it: Valori per asse X

en: Y-Axis label:
it: Etichetta per l'asse Y:

en: Y Values
it: Valori per asse Y

en: Series names are in a column
it: I nomi delle serie sono i un campo

en: Series column:
it: Campo serie:

en: Value Column:
it: Campo Valore:

en: Save chart as image
it: Salva il grafico come immagine

en: @SERVER@ will become the server name, @DATABASE@ will become the database name and @TABLE@ will become the table name.
it: @SERVER@ diventerà il nome del server, @DATABASE@ diventerà il nome del database.

en: Exporting rows from "%s" table
it: Esportazione delle righe dalla tabella "%s" in corso

en: Table search
it: Ricerca nella Tabella

en: Zoom search
it: Ricerca Zoom

en: Find and replace
it: Trova e sostituisci

en: Replace with:
it: Sostituisci con:

en: Use regular expression
it: Usa espressione regolare

en: Find and replace - preview
it: Trova e sostituisci - anteprima

en: Original string
it: Stringa originale

en: Replaced string
it: Stringa sostituita

en: Replace
it: Sostituisci

en: Display GIS Visualization
it: Mostra la visualizzazione GIS

en: Label column
it: Etichetta del campo

en: -- None --
it: -- Nessuno --

en: Spatial column
it: Campo Spatial

en: Importing into the table "%s"
it: Importazione nella tabella "%s"

en: Index name:
it: Nome dell'indice:

en: "PRIMARY" <b>must</b> be the name of and <b>only of</b> a primary key!
it: "PRIMARY" <b>puó</b> essere <b>solo</b> il nome di una chiave primaria!

en: Index choice:
it: Scelta dell'indice:

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Key block size:
it: Dimensione del key block:

en: Index type:
it: Tipo di indice:

en: Parser:
it: Analizzatore:

en: Comment:
it: Commento:

en: Drag to reorder
it: Trascina per riordinare

en: Insert as new row
it: Inserisci come nuova riga

en: Insert as new row and ignore errors
it: Inserisci come nuova riga e ignora gli errori

en: Show insert query
it: Mostra la insert query

en: and then
it: e quindi

en: Go back to previous page
it: Indietro

en: Insert another new row
it: Inserisci un nuovo record

en: Go back to this page
it: Torna a questa pagina

en: Edit next row
it: Modifica il record successivo

en: Use TAB key to move from value to value, or CTRL+arrows to move anywhere.
it: Usare il tasto TAB per spostare il cursore di valore in valore, o CTRL+frecce per spostarlo altrove.

en: Binary
it: Binario

en: Use the NULL value for this column.
it: Usa il valore NULL per questo campo.

en: Because of its length,<br> this column might not be editable.
it: A causa della sua lunghezza,<br> questo campo potrebbe non essere modificabile.

en: Binary - do not edit
it: Dato binario - non modificare

en: Edit/Insert
it: Modifica/Inserisci

en: Continue insertion with %s rows
it: Riprendi inserimento con %s righe

en: Alter table order by
it: Altera tabella ordinata per

[ctx: Alter table order by a single field.]
en: (singly)
it: (singolarmente)

en: Move table to (database.table)
it: Sposta la tabella in (database.tabella)

en: Table options
it: Opzioni della tabella

en: Rename table to
it: Rinomina la tabella in

en: Table comments
it: Commenti alla tabella

en: Change all column collations
it: Cambia tutte le collation dei campi

en: Copy table to (database.table)
it: Copia la tabella in (database.tabella)

en: Switch to copied table
it: Passa alla tabella copiata

en: Defragment table
it: Deframmenta la tabella

en: Table %s has been flushed.
it: La tabella %s è stata inizializzata.

en: Flush the table (FLUSH)
it: Ricarica la tabella (FLUSH)

en: Empty the table (TRUNCATE)
it: Svuota la tabella (TRUNCATE)

en: Empty the table (DELETE FROM)
it: Svuota la tabella (DELETE FROM)

en: Delete the table (DROP)
it: Elimina la tabella (DROP)

en: Partition maintenance
it: Manutenzione partizione

en: Remove partitioning
it: Rimuove partizionamento

en: Check referential integrity
it: Controlla l'integrità delle referenze

en: Rename view to
it: Rinomina la vista in

en: Delete the view (DROP)
it: Elimina la vista (DROP)

en: Relation view
it: Vista relazioni

en: Analyze partition
it: Analizza la partizione

en: Check partition
it: Controlla la partizione

en: Drop partition
it: Elimina la partizione

en: Optimize partition
it: Ottimizza la partizione

en: Rebuild partition
it: Ricostruisce la partizione

en: Repair partition
it: Ripara la partizione

en: Truncate partition
it: Tronca la partizione

en: table-specific
it: specifico di tabella

en: Foreign key constraints
it: Vincoli di chiave esterna

en: Actions
it: Azioni

en: Constraint properties
it: Proprietà del vincolo

en: Creating a foreign key over a non-indexed column would automatically create an index on it. Alternatively, you can define an index below, before creating the foreign key.
it: La creazione di una foreign key su un campo non indicizzato creerebbe automaticamente un indice su quel campo. In alternativa, puoi definire un indice qui sotto, prima di creare la foreign key.

en: Only columns with index will be displayed. You can define an index below.
it: Saranno visualizzati solo campi con indice. Puoi definire un indice qui sotto.

en: Foreign key constraint
it: Vincolo di chiave esterna

en: + Add constraint
it: + Aggiungi vincolo

en: Internal relationships
it: Relazioni interne

en: Internal relation
it: Relazioni interne

en: An internal relation is not necessary when a corresponding FOREIGN KEY relation exists.
it: Una relazione interna non %è necessaria, quando una corrispondente relazione FOREIGN KEY esiste.

en: Choose column to display:
it: Scegli il campo da mostrare:

en: Foreign key constraint %s has been dropped
it: Il vincolo %s della foreign key è stato eliminato

en: Constraint name
it: Nome del vincolo

en: Do a "query by example" (wildcard: "%")
it: Esegui "query da esempio" (carattere jolly: "%")

en: Select columns (at least one):
it: Seleziona campi (almeno uno):

en: Add search conditions (body of the "where" clause):
it: Aggiungi condizioni di ricerca (corpo della clausola "where"):

en: Number of rows per page
it: Numero di righe per pagina

en: Display order:
it: Ordine di visualizzazione:

en: Range search
it: Ricerca nell'intervallo

en: Minimum value:
it: Valore minimo:

en: Maximum value:
it: Valore massimo:

en: Start row:
it: Riga iniziale:

en: Partitions
it: Partizioni

en: No partitioning defined!
it: Nessun partizionamento definito!

en: Partitioned by:
it: Partizionato da:

en: Sub partitioned by:
it: Sotto-partizionato da:

en: Data length
it: Lunghezza dati

en: Index length
it: Lunghezza indice

en: Partition table
it: Tabella partizioni

en: Edit partitioning
it: Modifica partizionamento

en: Media type:
it: Tipo media:

[ctx: None for default]
en: None
it: Nessuno

en: Change
it: Modifica

en: Column %s has been dropped.
it: Il campo %s è stato eliminato.

en: A primary key has been added on %s.
it: Una chiave primaria è stata aggiunta in %s.

en: An index has been added on %s.
it: Un indice è stato aggiunto in %s.

en: Distinct values
it: Valori distinti

en: Remove from central columns
it: Rimuovi dai campi centrali

en: Add to central columns
it: Aggiungi ai campi centrali

en: Move columns
it: Muovi campi

en: Move the columns by dragging them up and down.
it: Sposta i campi trascinandoli su e giù.

en: Edit view
it: Modifica la vista

en: Propose table structure
it: Proponi la struttura della tabella

en: Normalize
it: Normalizza

en: Track view
it: Vista traccia

en: Add %s column(s)
it: Aggiungi %s campo/i

en: at beginning of table
it: All'inizio della tabella

en: Create an index on %s columns
it: Crea un indice su %s campi

en: Space usage
it: Spazio utilizzato

en: Effective
it: Effettivo

en: Row statistics
it: Statistiche righe

en: static
it: statico

en: dynamic
it: dinamico

en: partitioned
it: partizionato

en: Row length
it: Lunghezza riga

en: Row size
it: Dimensione riga

en: Next autoindex
it: Prossimo autoindex

en: Delete version
it: Cancella versione

en: Activate tracking for %s
it: Attiva il tracking per %s

en: Activate now
it: Attiva ora

en: Deactivate tracking for %s
it: Disattiva il tracking per %s

en: Deactivate now
it: Disattiva ora

en: Date
it: Data

en: Username
it: Nome utente

en: Do a "query by example" (wildcard: "%") for two different columns
it: Esegui "query da esempio" (carattere jolly: "%") per due campi differenti

en: Additional search criteria
it: Ulteriori criteri di ricerca

en: Use this column to label each point
it: Usate questo campo per etichettare ogni punto

en: Maximum rows to plot
it: Massimo numero di righe da visualizzare

en: Browse/Edit the points
it: Esplora/Modifica i punti

en: How to use
it: Come usare

en: Reset zoom
it: Reimposta zoom

note: l10n: Show or hide the menu using the hamburger style button
en: Toggle navigation
it: Inverti navigazione

note: l10n: Current page
en: (current)
it: (corrente)

en: Available media types
it: Tipi media disponibili

en: Available browser display transformations
it: Trasformazioni disponibili per il display del browser

[ctx: for media type transformation]
en: Description
it: Descrizione

en: Available input transformations
it: Trasformazioni disponibili per l'input

en: VIEW name
it: Nome VISTA

en: Column names
it: Nomi colonne
