phpMyAdmin 5.2.1-dev - en to ja translation catalogue (3399 entries)

en: Uptime below one day
ja: 稼働時間が 1 日未満

en: Uptime is less than 1 day, performance tuning may not be accurate.
ja: 稼働時間が 1 日未満です。パフォーマンスチューニングが正確でない可能性があります。

en: To have more accurate averages it is recommended to let the server run for longer than a day before running this analyzer
ja: 統計データをより正確にするために、サーバを 1 日以上稼動させてから解析することをお勧めします

en: The uptime is only %s
ja: %s しか稼動していません

en: Questions below 1,000
ja: 問い合わせ数が 1,000 未満

en: Fewer than 1,000 questions have been run against this server. The recommendations may not be accurate.
ja: このサーバで実行された問い合わせ数が 1000 未満と、十分といえる量がありません。推奨事項は正確でない場合があります。

en: Let the server run for a longer time until it has executed a greater amount of queries.
ja: 実行されたクエリが十分な量になるまで、長時間サーバを稼動させたほうがいいでしょう。

en: Current amount of Questions: %s
ja: 現在の問い合わせ総数: %s

en: Percentage of slow queries
ja: スロークエリの比率

en: There is a lot of slow queries compared to the overall amount of Queries.
ja: クエリの全体量に対して長時間処理であるスロークエリが多く存在します。

en: You might want to increase {long_query_time} or optimize the queries listed in the slow query log
ja: {long_query_time} を増やすか、クエリログからスロークエリを見つけ出し最適化してみてください

en: The slow query rate should be below 5%%, your value is %s%%.
ja: スロークエリの割合は 5%% 未満にすべきです。現在は %s%% です。

en: Slow query rate
ja: スロークエリの割合

en: There is a high percentage of slow queries compared to the server uptime.
ja: サーバの稼働時間と比較してスロークエリの比率が高いです。

en: You have a slow query rate of %s per hour, you should have less than 1%% per hour.
ja: 現在のスロークエリの割合は 1 時間当たり %s です。この値は、1 時間当たり 1%% 未満にすべきです。

en: Long query time
ja: 長いクエリ時間

en: {long_query_time} is set to 10 seconds or more, thus only slow queries that take above 10 seconds are logged.
ja: {long_query_time} は 10 秒以上に設定されています。従って、10 秒を超えるものがスロークエリとしてログに記録されます。

en: It is suggested to set {long_query_time} to a lower value, depending on your environment. Usually a value of 1-5 seconds is suggested.
ja: 環境によっては、{long_query_time} を低い値に設定したほうがいいでしょう。通常、1～5 秒の値が推奨されます。

en: long_query_time is currently set to %ds.
ja: long_query_time は現在 %d 秒に設定されています。

en: Slow query logging
ja: スロークエリログ

en: The slow query log is disabled.
ja: スロークエリログが無効になっています。

en: Enable slow query logging by setting {log_slow_queries} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
ja: {log_slow_queries} を「ON」に設定することで、スロークエリログが有効になります。これは、パフォーマンスの悪いクエリの切り分けに役立つでしょう。

en: log_slow_queries is set to 'OFF'
ja: log_slow_queries が「OFF」に設定されています

en: Enable slow query logging by setting {slow_query_log} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
ja: {slow_query_log} を「ON」に設定することで、スロークエリログが有効になります。これは、パフォーマンスの悪いクエリの切り分けに役立つでしょう。

en: slow_query_log is set to 'OFF'
ja: slow_query_log が「OFF」に設定されています

en: Release Series
ja: リリース系列

en: The MySQL server version less than 5.1.
ja: MySQL サーバのバージョンが 5.1 未満です。

en: You should upgrade, as MySQL 5.1 has improved performance, and MySQL 5.5 even more so.
ja: アップグレードを推奨します。MySQL 5.1 はパフォーマンスが向上していますし、MySQL 5.5 であれば更に向上しています。

en: Current version: %s
ja: 現在のバージョン: %s

en: Minor Version
ja: マイナーバージョン

en: Version less than 5.1.30 (the first GA release of 5.1).
ja: バージョン 5.1.30 (5.1 の 最初の安定版) 以前です。

en: You should upgrade, as recent versions of MySQL 5.1 have improved performance and MySQL 5.5 even more so.
ja: アップグレードを推奨します。最新バージョンの MySQL 5.1 はパフォーマンスが向上していますし、MySQL 5.5 であれば更に向上しています。

en: Version less than 5.5.8 (the first GA release of 5.5).
ja: バージョン 5.5.8 (5.5 の 最初の安定版) 以前です。

en: You should upgrade, to a stable version of MySQL 5.5.
ja: 安定版 MySQL 5.5 へのアップグレードを推奨します。

en: Distribution
ja: ディストリビューション

en: Version is compiled from source, not a MySQL official binary.
ja: ご使用のバージョンはソースからコンパイルされたもので、MySQL 公式のバイナリではありません。

en: If you did not compile from source, you may be using a package modified by a distribution. The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries, not any package distributions (such as RedHat, Debian/Ubuntu etc).
ja: ユーザが独自にソースからコンパイルしたのでないのであれば、おそらくディストリビューションによるパッケージを使用しているものだと思われます。MySQL のマニュアルは、MySQL 公式のバイナリに対しては忠実ですが、(RedHat、Debian/Ubuntu などのような) ディストリビューションのパッケージに対しては多少異なる部分もあります。

en: 'source' found in version_comment
ja: バージョンコメント (version_comment) に 「source」という文字があります

en: The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries.
ja: MySQL のマニュアルは、MySQL 公式のバイナリに対してのみ忠実です。

en: Percona documentation is at <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>
ja: Percona のドキュメントは <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a> にあります

en: 'percona' found in version_comment
ja: バージョンコメント (version_comment) に 「percona」という文字があります

en: MySQL Architecture
ja: MySQL のアーキテクチャ

en: MySQL is not compiled as a 64-bit package.
ja: MySQL が 64 ビットのパッケージとしてコンパイルされていません。

en: Your memory capacity is above 3 GiB (assuming the Server is on localhost), so MySQL might not be able to access all of your memory. You might want to consider installing the 64-bit version of MySQL.
ja: メモリ上限が 3 GiB になるので (サーバが localhost 上にあると思われます)、MySQL がメモリ全体にアクセスできない可能性があります。 64 ビット版の MySQL をインストールした方が良いかもしれません。

en: Available memory on this host: %s
ja: このホスト上の利用可能メモリ: %s

en: Query caching method
ja: クエリのキャッシュ方式

en: Suboptimal caching method.
ja: 準最適キャッシュ方式です。

en: You are using the MySQL Query cache with a fairly high traffic database. It might be worth considering to use <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.6/en/ha-memcached.html">memcached</a> instead of the MySQL Query cache, especially if you have multiple replicas.
ja: MySQL のクエリキャッシュをかなりトラフィックの高いデータベースに対して使用しています。 MySQL のクエリキャッシュの代わりに <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.6/ja/ha-memcached.html">memcached</a> の使用を検討する価値があると思われます。これは、複数のレプリカを使用している場合は、特に推奨します。

en: The query cache is enabled and the server receives %d queries per second. This rule fires if there is more than 100 queries per second.
ja: クエリキャッシュが有効になっており、サーバが毎秒 %d 個のクエリを受信しています。毎秒 100 個を超えるクエリがある場合、このルールが適用されます。

en: Percentage of sorts that cause temporary tables
ja: ソート時に一時テーブルが使われる比率

en: Too many sorts are causing temporary tables.
ja: 一時テーブルが多くのソートで使われています。

en: Consider increasing {sort_buffer_size} and/or {read_rnd_buffer_size}, depending on your system memory limits.
ja: ご使用のシステムのメモリ環境に合わせて、{sort_buffer_size} と {read_rnd_buffer_size} のいずれかもしくは両方を増加させることを検討してください。

en: %s%% of all sorts cause temporary tables, this value should be lower than 10%%.
ja: 全ソートの内 %s%% が一時テーブルを使用しています。この値は、10%% 未満にすべきです。

en: Rate of sorts that cause temporary tables
ja: ソート時に一時テーブルが使われる割合

en: Temporary tables average: %s, this value should be less than 1 per hour.
ja: 一時テーブル数の平均は %s です。この値は 1 時間当たり 1 未満であるべきです。

en: Sort rows
ja: 行のソート

en: There are lots of rows being sorted.
ja: ソートされている行が多く存在します。

en: While there is nothing wrong with a high amount of row sorting, you might want to make sure that the queries which require a lot of sorting use indexed columns in the ORDER BY clause, as this will result in much faster sorting.
ja: 大量の行のソートを行うことに問題はありませんが、大量のソートを必要とするクエリでは、 ORDER BY 句でインデックス付きのカラムを使用するようにした方が、より高速なソートが可能になるでしょう。

en: Sorted rows average: %s
ja: ソートされた行数の平均: %s

en: Rate of joins without indexes
ja: インデックスを使用しない結合の割合

en: There are too many joins without indexes.
ja: インデックスを使用しない結合が多くあります。

en: This means that joins are doing full table scans. Adding indexes for the columns being used in the join conditions will greatly speed up table joins.
ja: これは結合において、テーブルが全スキャンされていることを示しています。結合条件に合ったカラムにインデックスを追加することで、テーブル結合のスピードは大幅に上がるでしょう。

en: Table joins average: %s, this value should be less than 1 per hour
ja: テーブル結合の平均は %s です。この値は、1 時間当たり 1 未満であるべきです

en: Rate of reading first index entry
ja: 最初のインデックスエントリを読み込む割合

en: The rate of reading the first index entry is high.
ja: 最初のインデックスエントリを読み込む割合が高いです。

en: This usually indicates frequent full index scans. Full index scans are faster than table scans but require lots of CPU cycles in big tables, if those tables that have or had high volumes of UPDATEs and DELETEs, running 'OPTIMIZE TABLE' might reduce the amount of and/or speed up full index scans. Other than that full index scans can only be reduced by rewriting queries.
ja: これは、通常、インデックスの全スキャンが頻繁に行われていることを示しています。インデックスの全スキャンはテーブルのスキャンよりは速いですが、大きなテーブルでは CPU リソースを多く必要とします。このテーブルに対して UPDATE や DELETE が多く行われたまたは行われているのであれば、「OPTIMIZE TABLE」を実行することでインデックスの全スキャンの減少やスキャンスピードの上昇が見込めるかもしれません。また、インデックスの全スキャンは、クエリを書き直すことでも減らすことが可能です。

en: Index scans average: %s, this value should be less than 1 per hour
ja: インデックススキャンの平均が %s です。この値は、1 時間当たり 1 未満であるべきです

en: Rate of reading fixed position
ja: 決まった位置を読み込む割合

en: The rate of reading data from a fixed position is high.
ja: 決まった位置のデータを読み込む割合が高いです。

en: This indicates that many queries need to sort results and/or do a full table scan, including join queries that do not use indexes. Add indexes where applicable.
ja: 多くのクエリがインデックスを使用しない結合クエリを含んでいるために、結果のソート、テーブルの全スキャン、のいずれかもしくは両方を必要としていることを示しています。該当箇所にインデックスを追加してください。

en: Rate of reading fixed position average: %s, this value should be less than 1 per hour
ja: 決まった位置を読み込む割合の平均は %s です。この値は、1 時間当たり 1 未満であるべきです

en: Rate of reading next table row
ja: テーブルの次行を読み込む割合

en: The rate of reading the next table row is high.
ja: テーブルの次行を読み込む割合が高いです。

en: This indicates that many queries are doing full table scans. Add indexes where applicable.
ja: 多くのクエリがテーブルの全スキャンを行っていることを示しています。該当箇所にインデックスを追加してください。

en: Rate of reading next table row: %s, this value should be less than 1 per hour
ja: テーブルの次行を読み込む割合が %s です。この値は、1 時間当たり 1 未満であるべきです

en: Different tmp_table_size and max_heap_table_size
ja: tmp_table_size と max_heap_table_size が異なる

en: {tmp_table_size} and {max_heap_table_size} are not the same.
ja: {tmp_table_size} と {max_heap_table_size} が同じ値ではありません。

en: If you have deliberately changed one of either: The server uses the lower value of either to determine the maximum size of in-memory tables. So if you wish to increase the in-memory table limit you will have to increase the other value as well.
ja: いずれか 1 つの変更した場合、メモリ内テーブルのサイズが最大になるように、サーバはいずれか低いほうの値を使用します。ですから、メモリ内テーブルの制限を増やしたいのであれば、もう一方の値も増やしたほうがいいでしょう。

en: Current values are tmp_table_size: %s, max_heap_table_size: %s
ja: 現在の値は tmp_table_size が %s、max_heap_table_size が %s です

en: Percentage of temp tables on disk
ja: 一時テーブルがディスク上に展開される比率

en: Many temporary tables are being written to disk instead of being kept in memory.
ja: 多くの一時テーブルが、メモリではなくディスク上に展開されています。

en: Increasing {max_heap_table_size} and {tmp_table_size} might help. However some temporary tables are always being written to disk, independent of the value of these variables. To eliminate these you will have to rewrite your queries to avoid those conditions (Within a temporary table: Presence of a BLOB or TEXT column or presence of a column bigger than 512 bytes) as mentioned in the beginning of an <a href="https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">Article by the Pythian Group</a>
ja: {max_heap_table_size} と {tmp_table_size} を増加させることで改善されるかもしれません。しかしながら、これらの変数値に関わりなく、常にディスクに展開される一時テーブルは存在します。この状況をも改善したいのであれば、BLOB や TEXT のカラムもしくは 512 バイトを超えるカラムを使わないように、クエリを書き直す必要があるでしょう。このことは、<a href="https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">The Pythian Group の記事 (英語)</a>に詳しく記載されています

en: %s%% of all temporary tables are being written to disk, this value should be below 25%%
ja: 一時テーブルの %s%% がディスク上に展開されています。この値は、25%% 未満にすべきです

en: Temp disk rate
ja: 一時テーブルがディスク上に展開される割合

en: Increasing {max_heap_table_size} and {tmp_table_size} might help. However some temporary tables are always being written to disk, independent of the value of these variables. To eliminate these you will have to rewrite your queries to avoid those conditions (Within a temporary table: Presence of a BLOB or TEXT column or presence of a column bigger than 512 bytes) as mentioned in the <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/internal-temporary-tables.html">MySQL Documentation</a>
ja: {max_heap_table_size} と {tmp_table_size} を増加させることで改善されるかもしれません。しかしながら、これらの変数値に関わりなく、常にディスクに展開される一時テーブルは存在します。この状況をも改善したいのであれば、BLOB や TEXT のカラムもしくは 512 バイトを超えるカラムを使わないように、クエリを書き直す必要があるでしょう。このことは、<a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/ja/internal-temporary-tables.html">MySQL ドキュメント</a>に詳しく記載しています

en: Rate of temporary tables being written to disk: %s, this value should be less than 1 per hour
ja: ディスク書き込みを伴う一時テーブル割合は %s です。この値は、1 時間当たり 1 未満であるべきです

en: MyISAM key buffer size
ja: MyISAM キーバッファのサイズ

en: Key buffer is not initialized. No MyISAM indexes will be cached.
ja: キーバッファが初期化されていません。 MyISAM インデックスはキャッシュされません。

en: Set {key_buffer_size} depending on the size of your MyISAM indexes. 64M is a good start.
ja: {key_buffer_size} を MyISAM インデックスのサイズに合わせて設定してください。最初は 64M がいいでしょう。

en: key_buffer_size is 0
ja: key_buffer_size は 0 です

en: Max % MyISAM key buffer ever used
ja: これまでに使用した MyISAM キーバッファの最大比率 %

en: MyISAM key buffer (index cache) % used is low.
ja: MyISAM キーバッファ (インデックス キャッシュ) の使用率 % が低いです。

en: You may need to decrease the size of {key_buffer_size}, re-examine your tables to see if indexes have been removed, or examine queries and expectations about what indexes are being used.
ja: {key_buffer_size} の必要とするサイズが減少しているようです。ご使用のテーブルでインデックスが削除されていないかよく確認してください。また、クエリあるいはインデックスの使用が想定されるものがないか確認してみてください。

en: max %% MyISAM key buffer ever used: %s%%, this value should be above 95%%
ja: 使われている MyISAM キーバッファの最大比率は %s%% です。この値は 95%% より大きくすべきです

en: Percentage of MyISAM key buffer used
ja: MyISAM キーバッファの使用比率

en: %% MyISAM key buffer used: %s%%, this value should be above 95%%
ja: MyISAM キーバッファの使用率は %s%% です。この値は 95%% よりも大きくあるべきです

en: Percentage of index reads from memory
ja: メモリから読み込まれるインデックスの比率

en: The % of indexes that use the MyISAM key buffer is low.
ja: MyISAM キー バッファを使用するインデックス % の比率が低いです。

en: You may need to increase {key_buffer_size}.
ja: {key_buffer_size} を増やす必要があるかもしれません。

en: Index reads from memory: %s%%, this value should be above 95%%
ja: メモリから読み込まれるインデックスの比率は %s%% です。この値は 95%% よりも大きくあるべきです

en: Rate of table open
ja: テーブルを開く割合

en: The rate of opening tables is high.
ja: テーブルを開く割合が高いです。

en: Opening tables requires disk I/O which is costly. Increasing {table_open_cache} might avoid this.
ja: テーブルを開くと、高負荷のディスク入出力を必要とします。 {table_open_cache} を大きくすると、これを避けられるかもしれません。

en: Opened table rate: %s, this value should be less than 10 per hour
ja: テーブルを開く割合は %s です。この値は、1 時間当たり 10 未満であるべきです

en: Percentage of used open files limit
ja: 開いているファイルの上限に対する比率

en: The number of open files is approaching the max number of open files. You may get a "Too many open files" error.
ja: 開いているファイルの数が最大に近づいています。「開いているファイルが多すぎます」というエラーが表示されることがあります。

en: Consider increasing {open_files_limit}, and check the error log when restarting after changing {open_files_limit}.
ja: {open_files_limit} 増やすことを検討してください。{open_files_limit} を変更して再起動した場合は、エラーログを確認するようにしてください。

en: The number of opened files is at %s%% of the limit. It should be below 85%%
ja: 開いているファイルの数は上限の %s%% です。この値は 85%% 未満であるべきです

en: Rate of open files
ja: 開いているファイルの割合

en: The rate of opening files is high.
ja: 開いているファイルの割合が高いです。

en: Opened files rate: %s, this value should be less than 5 per hour
ja: 開いているファイルの割合は %s です。この値は、1 時間当たり 5 未満であるべきです

en: Immediate table locks %
ja: テーブルのロックが直ちに行われた比率 %

en: Too many table locks were not granted immediately.
ja: テーブルのロックが直ちに許可されなかったことが多すぎます。

en: Optimize queries and/or use InnoDB to reduce lock wait.
ja: クエリを最適化したり、 InnoDB を使用したりするとロック時間が削減できます。

en: Immediate table locks: %s%%, this value should be above 95%%
ja: テーブルのロックが直ちに行われたのは %s%% です。この値は 95%% 以上であるべきです

en: Table lock wait rate
ja: テーブルロックの待つ割合

en: Table lock wait rate: %s, this value should be less than 1 per hour
ja: テーブルロックの待つ割合は %s です。この値は、1 時間当たり 1 未満であるべきです

en: Thread cache
ja: スレッドキャッシュ

en: Thread cache is disabled, resulting in more overhead from new connections to MySQL.
ja: スレッドキャッシュが無効になっているため、MySQL への新たな接続に対してのオーバヘッドが大きくなります。

en: Enable the thread cache by setting {thread_cache_size} > 0.
ja: {thread_cache_size} に 0 より大きな値を設定して、スレッドキャッシュを有効にしてください。

en: The thread cache is set to 0
ja: スレッドキャッシュは 0 に設定されています

en: Thread cache hit rate %
ja: スレッド キャッシュのヒット率 %

en: Thread cache is not efficient.
ja: スレッドキャッシュが効果的に機能していません。

en: Increase {thread_cache_size}.
ja: {thread_cache_size} を増やしてください。

en: Thread cache hitrate: %s%%, this value should be above 80%%
ja: スレッドキャッシュのヒット率は %s%% です。この値は 80%% より大きくあるべきです

en: Threads that are slow to launch
ja: 起動が遅いスレッド

en: There are too many threads that are slow to launch.
ja: 起動が遅いスレッドが多く存在します。

en: This generally happens in case of general system overload as it is pretty simple operations. You might want to monitor your system load carefully.
ja: 一般的に、比較的単純な操作なわりには、システム全体に負荷がかかっている状態です。お使いのシステムの負荷を入念にモニタしてみてください。

en: %s thread(s) took longer than %s seconds to start, it should be 0
ja: %s 件のスレッドが開始に %s 秒以上かかっています。この値は 0 であるべきです

en: Slow launch time
ja: 遅い起動時間

en: Slow_launch_time is above 2s.
ja: Slow_launch_time が 2 秒を超えています。

en: Set {slow_launch_time} to 1s or 2s to correctly count threads that are slow to launch.
ja: 起動が遅いスレッドなくなるように、{slow_launch_time} を 1 秒か 2 秒に設定してください。

en: slow_launch_time is set to %s
ja: slow_launch_time は %s に設定されています

en: Percentage of used connections
ja: 使用されている接続の比率

en: The maximum amount of used connections is getting close to the value of {max_connections}.
ja: 使用されている接続数が {max_connections} の値に達すると、閉じられてしまう接続が発生します。

en: Increase {max_connections}, or decrease {wait_timeout} so that connections that do not close database handlers properly get killed sooner. Make sure the code closes database handlers properly.
ja: {max_connections}を増やすか {wait_timeout} を減らしてください。こうすることで、データベースの処理において接続がすぐに切られることはなくなります。念のため、コード上において、データベースが適切に閉じられているかも確認してみてください。

en: Max_used_connections is at %s%% of max_connections, it should be below 80%%
ja: max_used_connections が max_connections の %s%% になっています。これは 80%% 未満であるべきです

en: Percentage of aborted connections
ja: 中断された接続の比率

en: Too many connections are aborted.
ja: 中断された接続が多いです。

en: Connections are usually aborted when they cannot be authorized. <a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">This article</a> might help you track down the source.
ja: 接続は中断されたというのは、一般的に、認証できなかった場合のことです。<a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">この記事 (英語)</a> は、原因を突き止めるのに参考になるかもしれません。

en: %s%% of all connections are aborted. This value should be below 1%%
ja: 全接続のうち %s%% が中断されています。この値は 1%% 未満であるべきです

en: Rate of aborted connections
ja: 中断された接続の割合

en: Aborted connections rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
ja: 中断された接続の割合は %s です。この値は、1 時間当たり 1 未満であるべきです

en: Percentage of aborted clients
ja: クライアントによって中断された比率

en: Too many clients are aborted.
ja: 中断されたクライアントが多すぎます。

en: Clients are usually aborted when they did not close their connection to MySQL properly. This can be due to network issues or code not closing a database handler properly. Check your network and code.
ja: クライアントによって中断されたというのは、一般的に、MySQL への接続が適切に閉じられなかった場合のことです。ネットワークの問題もしくはデータベースへの接続を適切に閉じていないコードが原因と考えられます。ネットワークとコードを確認してください。

en: %s%% of all clients are aborted. This value should be below 2%%
ja: 全クライアントのうち %s%% が中断されています。この値は 2%% 未満であるべきです

en: Rate of aborted clients
ja: 中断されたクライアントの割合

en: Aborted client rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
ja: 中断されたクライアントの割合は %s です。この値は、1 時間当たり 1 未満であるべきです

en: Is InnoDB disabled?
ja: InnoDB が無効?

en: You do not have InnoDB enabled.
ja: InnoDB を有効にできていません。

en: InnoDB is usually the better choice for table engines.
ja: 一般的に、InnoDB はテーブル用のエンジンとして適切な選択となりえます。

en: have_innodb is set to 'value'
ja: have_innodb は 'value' に設定されています

en: InnoDB log size
ja: InnoDB のログサイズ

en: The InnoDB log file size is not an appropriate size, in relation to the InnoDB buffer pool.
ja: InnoDB のログサイズが適切ではありません。この値は InnoDB バッファプールと関連があります。

en: Especially on a system with a lot of writes to InnoDB tables you should set {innodb_log_file_size} to 25% of {innodb_buffer_pool_size}. However the bigger this value, the longer the recovery time will be when database crashes, so this value should not be set much higher than 256 MiB. Please note however that you cannot simply change the value of this variable. You need to shutdown the server, remove the InnoDB log files, set the new value in my.cnf, start the server, then check the error logs if everything went fine. See also <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">this blog entry</a>
ja: 特に、InnoDB のテーブルへの書き込みが多いシステムの場合には、{innodb_log_file_size} は {innodb_buffer_pool_size} の 25 % に設定するといいでしょう。しかしながら、この値が大きくなると、データベースが壊れたときの修復に時間がかかるようになります。そのため、この値は 256 MiB を超えるべきではありません。なお、この変数は簡単には変更できないので注意してください。サーバを停止させ、InnoDB ログファイルを削除し、my.cnf に新しい値を設定して、そうした後にサーバは起動し直す必要があります。そして、全ての設定が正しく設定できているのかを、エラーログで確認しなければなりません。<a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">こちらのブログ記事 (英語)</a> も参照してください

en: Your InnoDB log size is at %s%% in relation to the InnoDB buffer pool size, it should not be below 20%%
ja: InnoDB のログサイズが、関連のある InnoDB バッファプールの大きさに対して %s%% です。この値は 20%% 未満であるべきではありません

en: Max InnoDB log size
ja: InnoDB の最大ログサイズ

en: The InnoDB log file size is inadequately large.
ja: InnoDB ログファイルの大きさが、十分にありません。

en: It is usually sufficient to set {innodb_log_file_size} to 25% of the size of {innodb_buffer_pool_size}. A very big {innodb_log_file_size} slows down the recovery time after a database crash considerably. See also <a href="https://www.percona.com/blog/2006/07/03/choosing-proper-innodb_log_file_size/">this Article</a>. You need to shutdown the server, remove the InnoDB log files, set the new value in my.cnf, start the server, then check the error logs if everything went fine. See also <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">this blog entry</a>
ja: 一般的には、innodb_log_file_size に {innodb_buffer_pool_size} の 25 % の値を設定すれば十分です。innodb_log_file_size の値が非常に大きい場合、データベースが多量に破損した後の修復に時間がかかるようになります。<a href="https://www.percona.com/blog/2006/07/03/choosing-proper-innodb_log_file_size/">こちらの記事 (英語)</a> も参照してください。なお、この変数を変更するには、サーバを停止させ、InnoDB ログファイルを削除し、my.cnf に新しい値を設定してから、サーバを起動し直す必要があります。それから、全ての設定が正しく行えたかを確認するために、エラーログを確認しなければなりません。設定に関しては、<a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">こちらのブログ記事 (英語)</a> もご覧ください

en: Your absolute InnoDB log size is %s MiB
ja: 使用されている InnoDB のログサイズの総計は、%s MiB です

en: InnoDB buffer pool size
ja: InnoDB のバッファプールの大きさ

en: Your InnoDB buffer pool is fairly small.
ja: ご使用されている InnoDB のバッファプールはかなり小さいです。

en: The InnoDB buffer pool has a profound impact on performance for InnoDB tables. Assign all your remaining memory to this buffer. For database servers that use solely InnoDB as storage engine and have no other services (e.g. a web server) running, you may set this as high as 80% of your available memory. If that is not the case, you need to carefully assess the memory consumption of your other services and non-InnoDB-Tables and set this variable accordingly. If it is set too high, your system will start swapping, which decreases performance significantly. See also <a href="https://www.percona.com/blog/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/">this article</a>
ja: InnoDB のバッファプールは、InnoDB テーブルのパフォーマンスに対して強い影響力を持っています。使用されていないメモリを全てこのバッファに割り当ててください。ストレージエンジンとして InnoDB のみを使用しており、他のサービス (例えば、ウェブサーバ) を稼動していないデータベースサーバに対しては、使用可能なメモリの 80 % 以上にあたる大きな値をバッファプール変数に設定するといいでしょう。そのような状況以外では、使用されている他のサービスや InnoDB ではないテーブルの使用メモリ量を慎重に見極めながら、この変数を設定する必要があります。大きすぎる値を設定されてしまった場合、システムはメモリスワップをするようになり、パフォーマンスは著しく低下するようになります。<a href="https://www.percona.com/blog/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/">こちらの記事 (英語)</a> も参考にしてください

en: You are currently using %s%% of your memory for the InnoDB buffer pool. This rule fires if you are assigning less than 60%%, however this might be perfectly adequate for your system if you don't have much InnoDB tables or other services running on the same machine.
ja: 現在、メモリの %s%% が InnoDB バッファプールに使われています。割り当てが 60%% 未満の時にこの事象が表示されるようになりますが、多くの InnoDB テーブルを使用していない、もしくは同マシン上で他のサービスを稼動させていないのであれば、ご使用のシステムではこの設定で十分かもしれません。

en: MyISAM concurrent inserts
ja: MyISAM における同時挿入

en: Enable {concurrent_insert} by setting it to 1
ja: {concurrent_insert} に 1 を設定して、同時挿入を有効にしてください

en: Setting {concurrent_insert} to 1 reduces contention between readers and writers for a given table. See also <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">MySQL Documentation</a>
ja: {concurrent_insert} を 1 に設定すると、一つのテーブル内における読み書きの衝突を減らすことができます。 <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/ja/concurrent-inserts.html">MySQL ドキュメント</a>もご覧になってください

en: concurrent_insert is set to 0
ja: concurrent_insert は 0 に設定されています

en: Query cache disabled
ja: クエリキャッシュが無効

en: The query cache is not enabled.
ja: クエリキャッシュが有効になっていません。

en: The query cache is known to greatly improve performance if configured correctly. Enable it by setting {query_cache_size} to a 2 digit MiB value and setting {query_cache_type} to 'ON'. <b>Note:</b> If you are using memcached, ignore this recommendation.
ja: クエリキャッシュは、正しく設定されていればパフォーマンスがとても改善されることが知られています。クエリキャッシュを有効にするには、{query_cache_size} を 2 桁の MiB にして、{query_cache_type} を 'ON' に設定してください。<b>注：</b>メモリキャッシュを使用している場合は、この推奨事項は無視してください。

en: query_cache_size is set to 0 or query_cache_type is set to 'OFF'
ja: query_cache_size が 0 に設定されているか、query_cache_type が 'OFF' に設定されています

en: Query cache efficiency (%)
ja: クエリ キャッシュ効率 (%)

en: Query cache not running efficiently, it has a low hit rate.
ja: クエリキャッシュが有効に機能していません。キャッシュのヒット率が低いです。

en: Consider increasing {query_cache_limit}.
ja: {query_cache_limit} を増やすのを検討してください。

en: The current query cache hit rate of %s%% is below 20%%
ja: 現在のクエリキャッシュのヒット率が %s%% と、20%% を下回っています

en: Query Cache usage
ja: クエリキャッシュの使用状況

en: Less than 80% of the query cache is being utilized.
ja: クエリ キャッシュの利用率が 80 % 未満です。

en: This might be caused by {query_cache_limit} being too low. Flushing the query cache might help as well.
ja: これは、{query_cache_limit} が低すぎることが原因であると考えられます。クエリキャッシュをフラッシュすることでも改善されるかもしれません。

en: The current ratio of free query cache memory to total query cache size is %s%%. It should be above 80%%
ja: クエリキャッシュの総量に対するクエリキャッシュの空きメモリの割合は %s%% です。この値は 80%% よりも大きくあるべきです

en: Query cache fragmentation
ja: クエリキャッシュの断片化

en: The query cache is considerably fragmented.
ja: クエリキャッシュが非常に断片化しています。

en: Severe fragmentation is likely to (further) increase Qcache_lowmem_prunes. This might be caused by many Query cache low memory prunes due to {query_cache_size} being too small. For a immediate but short lived fix you can flush the query cache (might lock the query cache for a long time). Carefully adjusting {query_cache_min_res_unit} to a lower value might help too, e.g. you can set it to the average size of your queries in the cache using this formula: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache
ja: 深刻な断片化は Qcache_lowmem_prunes の (大きな) 増加を示唆しています。{query_cache_size} が小さすぎることが原因で、小さなクエリキャッシュメモリの切り詰めが多数発生したことにより、このようになったものと思われます。今すぐクエリキャッシュのフラッシュを行えば、しばらくは (長期間クエリキャッシュをロックしていたような) 断片化は解消されます。{query_cache_min_res_unit} を小さめな値に慎重に調整することで、断片化をかなり抑制できるかもしれません。設定例として、クエリキャッシュの 1 つ当たりの平均使用サイズ ( = (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache ) などがあります

en: The cache is currently fragmented by %s%% , with 100%% fragmentation meaning that the query cache is an alternating pattern of free and used blocks. This value should be below 20%%.
ja: キャッシュは現在 %s%% が断片化しています。100%% の断片化とは、クエリキャッシュが空きと使用済みブロックが交互に現れるパターンになっていることを意味しています。この値は、 20%% 未満であるべきです。

en: Query cache low memory prunes
ja: 小さなクエリキャッシュメモリの切り詰め

en: Cached queries are removed due to low query cache memory from the query cache.
ja: キャッシュされたクエリは、クエリキャッシュメモリが小さいためキャッシュから削除されます。

en: You might want to increase {query_cache_size}, however keep in mind that the overhead of maintaining the cache is likely to increase with its size, so do this in small increments and monitor the results.
ja: {query_cache_size} を増やす必要があるでしょう。しかしながら、大きくなった分だけ、キャッシュ維持に対するオーバヘッドも増加したように感じるかもしれません。少しずつ増やして、結果をモニタするようにしてみてください。

en: The ratio of removed queries to inserted queries is %s%%. The lower this value is, the better (This rules firing limit: 0.1%%)
ja: 追加クエリに対する削除クエリの割合は、%s%% です。この値は低いほど良いです (ここでは 0.1%% を超えたらで判断しています)

en: Query cache max size
ja: クエリキャッシュの最大サイズ

en: The query cache size is above 128 MiB. Big query caches may cause significant overhead that is required to maintain the cache.
ja: クエリキャッシュサイズが 128 MiB を超えています。クエリキャッシュが大きいと、キャッシュ維持に必要となるオーバヘッドがかさむようになります。

en: Depending on your environment, it might be performance increasing to reduce this value.
ja: 使用されている環境によりますが、この値を減らすとパフォーマンスがよくなることがあります。

en: Current query cache size: %s
ja: 現在のクエリキャッシュサイズ: %s

en: Query cache min result size
ja: クエリキャッシュの最小結果サイズ

en: The max size of the result set in the query cache is the default of 1 MiB.
ja: クエリキャッシュにおける結果セットの上限サイズは、デフォルトの 1 MiB です。

en: Changing {query_cache_limit} (usually by increasing) may increase efficiency. This variable determines the maximum size a query result may have to be inserted into the query cache. If there are many query results above 1 MiB that are well cacheable (many reads, little writes) then increasing {query_cache_limit} will increase efficiency. Whereas in the case of many query results being above 1 MiB that are not very well cacheable (often invalidated due to table updates) increasing {query_cache_limit} might reduce efficiency.
ja: {query_cache_limit} を変更 (一般的に増加) したほうが、効率がよくなることが多いです。この変数は、キャッシュされるクエリ結果の上限サイズに直接影響します。(読み込みが多く、書き込みが少しといった) キャッシュに依存しやすく 1 MiB を超えているクエリの結果が多くあるのであれば、{query_cache_limit} を増加させることで効率性は増すでしょう。(度々テーブルが更新されることで無効化され) キャッシュにほとんど依存できない 1 MiB を超えているクエリの結果が多くあるのであれば、{query_cache_limit} を増加させることで効率が悪くかもしれません。

en: query_cache_limit is set to 1 MiB
ja: query_cache_limit は 1 MiB に設定されています

en: Error when evaluating: %s
ja: 評価中にエラーが発生しました：%s

en: Failed evaluating precondition for rule '%s'.
ja: 事象名「%s」において、前提条件の評価に失敗しました。

en: Failed calculating value for rule '%s'.
ja: 事象名「%s」において、判断値の算出に失敗しました。

en: Failed running test for rule '%s'.
ja: 事象名「%s」において、判断の判定に失敗しました。

en: Failed formatting string for rule '%s'.
ja: 事象名「%s」において、表示書式の形成に失敗しました。

en: per second
ja: / 秒

en: per minute
ja: / 分

en: per hour
ja: / 時

en: per day
ja: / 日

en: Search:
ja: 検索：

en: Go
ja: 実行

en: Keyname
ja: キー名

en: Description
ja: 説明

en: Page number:
ja: ページ番号:

en: Show all
ja: すべて表示

en: Unknown
ja: 不明

[ctx: Collation]
en: German (phone book order)
ja: ドイツ語（電話帳順）

[ctx: Collation]
en: German (dictionary order)
ja: ドイツ語（辞書順）

[ctx: Collation]
en: Spanish (traditional)
ja: スペイン語（古典）

[ctx: Collation]
en: Spanish (modern)
ja: スペイン語（現代）

[ctx: Collation variant]
en: case-insensitive
ja: 大文字小文字を区別しない

[ctx: Collation variant]
en: case-sensitive
ja: 大文字小文字を区別する

[ctx: Collation variant]
en: accent-insensitive
ja: アクセントを区別しない

[ctx: Collation variant]
en: accent-sensitive
ja: アクセントを区別する

[ctx: Collation variant]
en: kana-sensitive
ja: かなを区別する

[ctx: Collation variant]
en: multi-level
ja: マルチレベル

[ctx: Collation variant]
en: binary
ja: バイナリ

[ctx: Collation variant]
en: no-pad
ja: パッドなし

[ctx: Collation]
en: Binary
ja: バイナリ

[ctx: Collation]
en: West European
ja: 西ヨーロッパ諸語

[ctx: Collation]
en: Central European
ja: 中央ヨーロッパ諸語

[ctx: Collation]
en: Russian
ja: ロシア語

[ctx: Collation]
en: Simplified Chinese
ja: 簡体字中国語

[ctx: Collation]
en: Traditional Chinese
ja: 繁体字中国語

[ctx: Collation]
en: Chinese
ja: 中国語

[ctx: Collation]
en: Japanese
ja: 日本語

[ctx: Collation]
en: Baltic
ja: バルト諸語

[ctx: Collation]
en: Armenian
ja: アルメニア語

[ctx: Collation]
en: Cyrillic
ja: キリル諸語

[ctx: Collation]
en: Arabic
ja: アラビア語

[ctx: Collation]
en: Korean
ja: 韓国語

[ctx: Collation]
en: Hebrew
ja: ヘブライ語

[ctx: Collation]
en: Georgian
ja: グルジア語

[ctx: Collation]
en: Greek
ja: ギリシア語

[ctx: Collation]
en: Czech-Slovak
ja: チェコ・スロバキア語

[ctx: Collation]
en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

[ctx: Collation]
en: Turkish
ja: トルコ語

[ctx: Collation]
en: Swedish
ja: スウェーデン語

[ctx: Collation]
en: Thai
ja: タイ語

[ctx: Collation]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: Collation]
en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

[ctx: Collation]
en: Croatian
ja: クロアチア語

[ctx: Collation]
en: Czech
ja: チェコ語

[ctx: Collation]
en: Danish
ja: デンマーク語

[ctx: Collation]
en: English
ja: 英語

[ctx: Collation]
en: Esperanto
ja: エスペラント語

[ctx: Collation]
en: Estonian
ja: エストニア語

[ctx: Collation]
en: Hungarian
ja: ハンガリー語

[ctx: Collation]
en: Icelandic
ja: アイスランド語

[ctx: Collation]
en: Classical Latin
ja: 古典ラテン語

[ctx: Collation]
en: Latvian
ja: ラトビア語

[ctx: Collation]
en: Lithuanian
ja: リトアニア語

[ctx: Collation]
en: Burmese
ja: ビルマ語

[ctx: Collation]
en: Persian
ja: ペルシア語

[ctx: Collation]
en: Polish
ja: ポーランド語

[ctx: Collation]
en: Romanian
ja: ルーマニア語

[ctx: Collation]
en: Sinhalese
ja: シンハラ語

[ctx: Collation]
en: Slovak
ja: スロバキア語

[ctx: Collation]
en: Slovenian
ja: スロベニア語

[ctx: Collation]
en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: You should upgrade to %s %s or later.
ja: %s を %s 以降にアップグレードしてください。

en: Error: Token mismatch
ja: エラー: トークンが一致しません

en: Failed to set session cookie. Maybe you are using HTTP instead of HTTPS to access phpMyAdmin.
ja: セッションクッキーの設定に失敗しました。 phpMyAdminにアクセスするのにHTTPSの代わりにHTTPが使用されている可能性があります。

en: You have enabled mbstring.func_overload in your PHP configuration. This option is incompatible with phpMyAdmin and might cause some data to be corrupted!
ja: PHP の設定で mbstring.func_overload が有効になっています。phpMyAdmin はこのオプションに対応していないため、データが破壊されることがあります!

en: The ini_get and/or ini_set functions are disabled in php.ini. phpMyAdmin requires these functions!
ja: php.iniでini_getまたはini_set、あるいはその両方を無効にしました。 この機能はphpMyAdminとして必要です!

en: GLOBALS overwrite attempt
ja: GLOBALS 変数が書き換えられている可能性があります

en: possible exploit
ja: なんらかの攻撃をされている可能性があります

en: Users cannot set a higher value
ja: ユーザはこれより高い値を設定することはできません

en: If enabled, user can enter any MySQL server in login form for cookie auth.
ja: 有効にすると、クッキー認証の場合にログインフォームにおいて、ユーザが任意の MySQL サーバを入力できるようになります。

en: Restricts the MySQL servers the user can enter when a login to an arbitrary MySQL server is enabled by matching the IP or hostname of the MySQL server to the given regular expression.
ja: MySQLサーバのIPアドレスまたはホスト名を指定した正規表現によりユーザがログイン出来るサーバを制限されます。

en: Enabling this allows a page located on a different domain to call phpMyAdmin inside a frame, and is a potential [strong]security hole[/strong] allowing cross-frame scripting (XSS) attacks.
ja: 有効にすると、フレームに対して異なるドメインに置かれているページを許可します。このことは、クロスフレームスクリプト攻撃(XSS)を可能にする潜在的な[strong]セキュリティホール[/strong]にもなりえます。

en: Secret passphrase used for encrypting cookies in [kbd]cookie[/kbd] authentication.
ja: [kbd]cookie[/kbd] 認証においてクッキーの暗号化に使用される非公開パスフレーズ。

en: Enable bzip2 compression for import operations.
ja: インポート操作に対して bzip2 圧縮を有効にします。

en: Enter the URL for your reCAPTCHA v2 compatible API.
ja: reCAPTCHA v2 対応 API の URL を入力してください。

en: Enter the Content-Security-Policy snippet for your reCAPTCHA v2 compatible API.
ja: reCAPTCHA v2 互換 API の Content-Security-Policy スニペットを入力してください。

en: Enter the request parameter used by your reCAPTCHA v2 compatible API.
ja: reCAPTCHA v2 互換 API で使用されるリクエスト引数を入力してください。

en: Enter the response parameter used by your reCAPTCHA v2 compatible API.
ja: reCAPTCHA v2 互換 API のレスポンス引数を入力してください。

en: Enter your public key for the reCAPTCHA service on your domain.
ja: ドメインの reCAPTCHA サービスの公開鍵を入力してください。

en: Enter your private key for your domain reCAPTCHA service.
ja: ドメインの reCAPTCHA サービスの秘密鍵を入力してください。

en: Enter your siteverify URL for your reCAPTCHA service.
ja: reCAPTCHA サービスのサイト認証 URL を入力してください。

en: Defines which type of editing controls should be used for CHAR and VARCHAR columns; [kbd]input[/kbd] - allows limiting of input length, [kbd]textarea[/kbd] - allows newlines in columns.
ja: CHAR と VARCHAR 型のカラムに対しての編集用のフォームパーツのタイプを定義します。[kbd]input[/kbd] は入力文字数を制限することができます。[kbd]textarea[/kbd] は改行を入力すことができます。

en: Use user-friendly editor for editing SQL queries (CodeMirror) with syntax highlighting and line numbers.
ja: SQL クエリの編集に、構文の強調や行番号表示があるユーザフレンドリなエディタ (CodeMirror) を使用します。

en: Find any errors in the query before executing it. Requires CodeMirror to be enabled.
ja: 実行前にクエリのエラーを検出します。コードミラーを有効化する必要があります。

en: Defines the minimum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
ja: CHAR および VARCHAR カラムに対する入力項目の最小サイズを定義します。

en: Defines the maximum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
ja: CHAR および VARCHAR カラムに対する入力項目の最大サイズを定義します。

en: Compress gzip exports on the fly without the need for much memory; if you encounter problems with created gzip files disable this feature.
ja: エクスポートの際、バッファに溜まり次第 gzip 圧縮していく方法です。あまり多くのメモリを必要とはしません。gzip ファイル作成で問題が発生した場合、この機能は無効になります。

en: Whether a warning ("Are your really sure…") should be displayed when you're about to lose data.
ja: データを失う作業をしようとしたとき、「本当に実行しますか?…」という警告を出すかどうか。

en: Autocomplete of the table and column names in the SQL queries.
ja: SQLクエリ内のテーブル名とカラム名のオートコンプリート。

en: Values for options list for default transformations. These will be overwritten if transformation is filled in at table structure page.
ja: 変換オプションのデフォルトです。テーブル構造ページで設定した場合、オーバーライドされます。

en: Disable the table maintenance mass operations, like optimizing or repairing the selected tables of a database.
ja: データベースで選択したテーブルを最適化や修復するというような、大量操作するテーブルメンテナンスを無効にします。

en: Set the number of seconds a script is allowed to run ([kbd]0[/kbd] for no limit).
ja: スクリプトの実行が許されている秒数を設定します([kbd]0[/kbd] で制限なし)。

en: Exclude definition of current user
ja: 現在のユーザの定義を除外する

en: Sort order for items in a foreign-key dropdown box; [kbd]content[/kbd] is the referenced data, [kbd]id[/kbd] is the key value.
ja: 外部キーのドロップダウンボックス内のソート順。[kbd]content[/kbd] は参照しているデータ、[kbd]id[/kbd] はキー値を表しています。

en: Specify browser's title bar text. Refer to [doc@faq6-27]documentation[/doc] for magic strings that can be used to get special values.
ja: ブラウザのタイトルバーのテキストの指定を行います。使用可能な特別な埋め込み変数は[doc@faq6-27]ドキュメント[/doc]を参照してください。

en: Please note that phpMyAdmin is just a user interface and its features do not limit MySQL.
ja: phpMyAdmin は、ユーザインタフェースだけであり、その機能は MySQL を制限するものではないことをご了承ください。

en: Advanced server configuration, do not change these options unless you know what they are for.
ja: 高度なサーバ設定。これらのオプションは、よく知らないのであれば変更しないでください。

en: Configure phpMyAdmin configuration storage to gain access to additional features, see [doc@linked-tables]phpMyAdmin configuration storage[/doc] in documentation.
ja: 追加された機能にアクセスするには phpMyAdmin 環境保管領域を設定してください。ドキュメントの [doc@linked-tables]phpMyAdmin 環境保管領域[/doc]参照。

en: Tracking of changes made in database. Requires the phpMyAdmin configuration storage.
ja: データベースで行われた変更の追跡機能です。これには、phpMyAdmin 環境保管領域が必要です。

en: Customize browse mode.
ja: 表示モードの詳細設定。

en: Customize default options.
ja: デフォルトオプションの詳細設定。

en: Settings for phpMyAdmin developers.
ja: phpMyAdmin 開発者用の設定。

en: Customize edit mode.
ja: 編集モードの詳細設定.

en: Customize default export options.
ja: デフォルトのエクスポートオプション詳細設定。

en: Set some commonly used options.
ja: 共通に使われるオプションの設定。

en: Customize default common import options.
ja: デフォルトの共通インポートオプションの詳細設定。

en: Set import and export directories and compression options.
ja: インポートとエクスポートのディレクトリおよび圧縮オプションを設定してください。

en: Databases display options.
ja: データベースの表示オプション。

en: Customize appearance of the navigation panel.
ja: ナビゲーションパネルの外観をカスタマイズ。

en: Customize the navigation tree.
ja: ナビゲーションツリーをカスタマイズ。

en: Servers display options.
ja: サーバの表示オプション。

en: Tables display options.
ja: テーブル表示オプション.

en: Settings that didn't fit anywhere else.
ja: どこにも該当しない設定。

en: Authentication settings.
ja: 認証設定。

en: Enter server connection parameters.
ja: サーバの接続パラメータを入力してください。

en: Customize links shown in SQL Query boxes.
ja: SQL クエリボックスに表示されるリンクの詳細設定。

en: SQL queries settings.
ja: SQL クエリの設定。

en: Customize startup page.
ja: スタートアップページの詳細設定。

en: Choose which details to show in the database structure (list of tables).
ja: データベースの構造 (テーブルの一覧) で詳細に表示させるかの選択。

en: Settings for the table structure (list of columns).
ja: テーブルの構造 (カラムの一覧) における設定。

en: Choose how you want tabs to work.
ja: タブの動作を選択してください。

en: Customize text input fields.
ja: テキスト入力項目の詳細設定。

en: Customize default options
ja: デフォルトオプションの詳細設定

en: Disable some of the warnings shown by phpMyAdmin.
ja: phpMyAdmin で表示される警告の抑制。

en: Enable gzip compression for import and export operations.
ja: インポートおよびエクスポートの操作に対してgzip圧縮を有効にします。

en: If enabled, phpMyAdmin continues computing multiple-statement queries even if one of the queries failed.
ja: 有効にした場合、クエリの 1 つが失敗しても phpMyAdmin はマルチクエリの実行を続けます。

en: Allow interrupt of import in case script detects it is close to time limit. This might be a good way to import large files, however it can break transactions.
ja: 制限時間が近くなったときにスクリプト側でインポートを中断できるようにします。大きなファイルをインポートする場合には便利ですが、トランザクションが壊れることもあります。

en: Default format; be aware that this list depends on location (database, table) and only SQL is always available.
ja: デフォルトの形式。このリストは対象（データベース、テーブル）に依存しているので注意してください。SQL は常に利用可能です。

en: Update data when duplicate keys found on import
ja: インポート中に重複したキーが見つかった場合も更新する

en: Number of queries to skip from start.
ja: 先頭から数えたスキップするクエリの数。

en: If TRUE, logout deletes cookies for all servers; when set to FALSE, logout only occurs for the current server. Setting this to FALSE makes it easy to forget to log out from other servers when connected to multiple servers.
ja: チェックした場合、ログアウト時に全てのサーバのクッキーを削除します。チェックを外した場合は、現在のサーバに対してだけログアウトが行われます。このチェックを外すと、複数のサーバに接続している時、他のサーバからのログアウト作業を忘れやすくなります。

en: Define whether the previous login should be recalled or not in [kbd]cookie[/kbd] authentication mode.
ja: [kbd]クッキー[/kbd]認証モードの場合に、前回ログインしたときの状態に戻すかどうかを定義します。

en: Defines how long (in seconds) a login cookie should be stored in browser. The default of 0 means that it will be kept for the existing session only, and will be deleted as soon as you close the browser window. This is recommended for non-trusted environments.
ja: ブラウザに保存されるログインクッキーの有効期限（秒数）を定義します。デフォルトの 0 は、セッションが存在している間だけ保存されていることを意味し、ブラウザのウィンドウが閉じられるとすぐに削除されます。これは、信頼されていない環境で使う場合に推奨します。

en: Maximum number of characters used when a SQL query is displayed.
ja: SQL クエリが表示されているときに使用される文字の最大数。

en: The number of items that can be displayed on each page on the first level of the navigation tree.
ja: ナビゲーションツリーの最初のレベルの各ページに表示できる項目の数。

en: The number of items that can be displayed on each page of the navigation tree.
ja: ナビゲーションツリーの各ページに表示できる項目数。

en: Number of rows displayed when browsing a result set. If the result set contains more rows, "Previous" and "Next" links will be shown.
ja: 結果セットの表示行数。結果セットの行数の方が多い場合は「前へ／次へ」のリンクが表示されます。

en: The number of bytes a script is allowed to allocate, e.g. [kbd]32M[/kbd] ([kbd]-1[/kbd] for no limit and [kbd]0[/kbd] for no change).
ja: スクリプトが割り当てを許可されているバイト数。例：[kbd]32M[/kbd]（制限なしの場合は[kbd]-1[/kbd]、変更なしの場合は[kbd]0[/kbd]）。

en: In the navigation panel, replaces the database tree with a selector
ja: ナビゲーションパネル内のデータベースツリーをセレクタで置き換えます

en: Link with main panel by highlighting the current database or table.
ja: 現在のデータベースまたはテーブルを強調表示してメインパネルとリンクします。

en: Open the linked page in the main window ([code]main[/code]) or in a new one ([code]new[/code]).
ja: リンク先のページをメイン ウィンドウ ([code]main[/code]) または新しいウィンドウ ([code]new[/code]) で開く。

en: Defines the minimum number of items (tables, views, routines and events) to display a filter box.
ja: 入力欄を表示します (テーブル、ビュー、ルーチンおよびイベント) の項目の最小数を定義します。

en: Group items in the navigation tree (determined by the separator defined in the Databases and Tables tabs above).
ja: ナビゲーションツリーの項目をグループ化します（上のデータベースタブとテーブルタブで定義されている区切り記号によって決まります）。

en: Whether to offer the possibility of tree expansion in the navigation panel.
ja: ナビゲーションパネルでツリー展開の設定。

en: Whether to show procedures under database in the navigation tree
ja: ナビゲーションツリーのデータベース下のプロシージャを表示するかどうか

en: Whether to expand single database in the navigation tree automatically.
ja: ナビゲーションツリーで１つデータベースを自動的に展開するかどうか。

en: Set to 0 to collapse navigation panel.
ja: ナビゲーションパネルを折りたたむには、0に設定します。

en: Show logo in navigation panel.
ja: ナビゲーションパネル内にロゴを表示します。

en: URL where logo in the navigation panel will point to.
ja: ナビゲーションパネルのロゴが指す URL。

en: Display server choice at the top of the navigation panel.
ja: ナビゲーションパネルの上部にサーバ選択を表示します。

en: String that separates databases into different tree levels.
ja: ツリーレベルにデータベースを区切るための文字列。

en: String that separates tables into different tree levels.
ja: ツリーレベルにテーブルを区切るための文字列。

en: Highlight server under the mouse cursor.
ja: マウスカーソルの下のサーバ名を強調表示します。

en: Whether to show tables under database in the navigation tree
ja: ナビゲーションツリーのデータベース下のテーブルを表示

en: Whether to show views under database in the navigation tree
ja: ナビゲーションツリーのデータベース下のビューを表示

en: Whether to show functions under database in the navigation tree
ja: ナビゲーションツリーのデータベース下の関数を表示するかどうか

en: Whether to show events under database in the navigation tree
ja: ナビゲーションツリーのデータベース下のイベントを表示

en: [kbd]SMART[/kbd] - i.e. descending order for columns of type TIME, DATE, DATETIME and TIMESTAMP, ascending order otherwise.
ja: [kbd]SMART[/kbd] とは TIME、DATE、DATETIME、TIMESTAMP 型のカラムに対しては降順、それ以外は昇順の並び順にします。

en: Disable the default warning that is displayed on the database details Structure page if any of the required tables for the phpMyAdmin configuration storage could not be found.
ja: phpMyAdmin 環境保管領域に必要なテーブルを見つけることができなかった場合、データベースの構造詳細ページに表示されるデフォルトの警告を無効にします。

en: Disable the default warning that is displayed on the Structure page if column names in a table are reserved MySQL words.
ja: テーブル内のカラム名がMySQL予約語である場合、構造ページに表示されるデフォルトの警告を無効にします。

en: Enable if you want DB-based query history (requires phpMyAdmin configuration storage). If disabled, this utilizes JS-routines to display query history (lost by window close).
ja: データベースを基準としたクエリの履歴を必要とするなら有効にします (phpMyAdmin 環境保管領域の設定が必要です)。無効にした場合、クエリ履歴の表示に JavaScript を利用します (ウィンドウを閉じると履歴は消えます)。

en: Sets the effective timezone; possibly different than the one from your database server
ja: タイムゾーンを設定します。(サーバのタイムゾーンと異なっても可能)

en: Leave blank for no [doc@bookmarks@]bookmark[/doc] support, suggested: [kbd]pma__bookmark[/kbd]
ja: [doc@bookmarks@]ブックマーク[/doc]機能を使わない場合は空欄にします。[kbd]pma__bookmark[/kbd] としておくのがいいでしょう

en: Leave blank for no column comments/media types, suggested: [kbd]pma__column_info[/kbd].
ja: カラムのコメントと メディア タイプ機能を使わない場合は空欄にします。[kbd]pma__column_info[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: A special MySQL user configured with limited permissions, more information available on [doc@linked-tables]documentation[/doc].
ja: 権限を制限して設定しておいた特別な MySQL ユーザを使います。詳細は [doc@linked-tables]ドキュメント[/doc] を参照してください。

en: An alternate host to hold the configuration storage; leave blank to use the already defined host.
ja: 環境保管領域に対しての代替ホスト。空欄で既に定義されているホストを使用します。

en: An alternate port to connect to the host that holds the configuration storage; leave blank to use the default port, or the already defined port, if the controlhost equals host.
ja: 環境保管領域を保持しているホストに接続するための代替ポート。 デフォルトのポートを使用する場合は空白のままにし、環境保管領域のhostがhostと同じの場合、既に定義されているポートを使用します。

en: More information on [a@https://github.com/phpmyadmin/phpmyadmin/issues/8970]phpMyAdmin issue tracker[/a] and [a@https://bugs.mysql.com/19588]MySQL Bugs[/a]
ja: 詳細は [a@https://github.com/phpmyadmin/phpmyadmin/issues/8970]phpMyAdmin issue tracker[/a] と [a@https://bugs.mysql.com/19588]MySQL Bugs[/a]

en: Leave blank for no SQL query history support, suggested: [kbd]pma__history[/kbd].
ja: SQL クエリの履歴機能を使わない場合は空欄にします。[kbd]pma__history[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: Limits number of table preferences which are stored in database, the oldest records are automatically removed.
ja: データベースに保管されるテーブル環境設定の上限。古いものから自動的に削除されます。

en: Leave blank for no QBE saved searches support, suggested: [kbd]pma__savedsearches[/kbd].
ja: QBE保存検索を使用しない場合は空欄のままにします。[kbd]pma__savedsearches[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: Leave blank for no export template support, suggested: [kbd]pma__export_templates[/kbd].
ja: テンプレートエクスポートを使用しない場合は空欄のままにします。[kbd]pma__export_templates[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: Leave blank for no central columns support, suggested: [kbd]pma__central_columns[/kbd].
ja: 主要カラムを使用しない場合は空欄にします。[kbd]pma__central_columns[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: You can use MySQL wildcard characters (% and _), escape them if you want to use their literal instances, i.e. use [kbd]'my\_db'[/kbd] and not [kbd]'my_db'[/kbd].
ja: MySQL のワイルドカード文字 (% および _) を使用することができますが、それらを実際の文字として使いたい場合はエスケープします。すなわち、[kbd]'my_db'[/kbd] ではなく [kbd]'my\_db'[/kbd] と記述します。

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].
ja: PDF スキーマを使用しない場合は空欄のままにします。[kbd]pma__pdf_pages[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: Database used for relations, bookmarks, and PDF features. See [doc@linked-tables]pmadb[/doc] for complete information. Leave blank for no support. Suggested: [kbd]phpmyadmin[/kbd].
ja: リレーション、ブックマーク、PDF機能に使用されるデータベース。詳細な情報については[doc@linked-tables]pmadb[/doc] を参照してください。これらの機能を使わない場合は空欄にします。[kbd]phpmyadmin[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: Leave blank for no "persistent" recently used tables across sessions, suggested: [kbd]pma__recent[/kbd].
ja: 最近使用したテーブルをセッションを跨いで「永続的に」記憶しない場合は空欄にします。[kbd]pma__recent[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: Leave blank for no "persistent" favorite tables across sessions, suggested: [kbd]pma__favorite[/kbd].
ja: お気に入りのテーブルをセッションを跨いで「永続的に」記憶しない場合は空欄にします。[kbd]pma__favorite[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: Leave blank for no [doc@relations@]relation-links[/doc] support, suggested: [kbd]pma__relation[/kbd].
ja: [doc@relations@]リレーションリンク[/doc]機能を使わない場合は空欄にします。[kbd]pma__relation[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: See [doc@authentication-modes]authentication types[/doc] for an example.
ja: 設定例は[doc@authentication-modes]認証タイプ[/doc]を参照してください。

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__table_coords[/kbd].
ja: PDF スキーマを使用しない場合は空欄にします。[kbd]pma__table_coords[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: Table to describe the display columns, leave blank for no support; suggested: [kbd]pma__table_info[/kbd].
ja: 表示するカラムを記述するためのテーブル。使用しない場合は空欄にします。[kbd]pma__table_info[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: Leave blank for no "persistent" tables' UI preferences across sessions, suggested: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].
ja: テーブルに対する環境設定をセッションを跨いで「永続的に」記憶しない場合は空欄にします。[kbd]pma__table_uiprefs[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: Whether a DROP DATABASE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a database.
ja: データベースを作成するときにログの最初の行に DROP DATABASE IF EXISTS 文を追加するかどうか。

en: Whether a DROP TABLE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a table.
ja: テーブルを作成するときにログの最初の行に DROP TABLE IF EXISTS 文を追加するかどうか。

en: Whether a DROP VIEW IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a view.
ja: ビューを作成するときにログの最初の行に DROP VIEW IF EXISTS 文を追加するかどうか。

en: Defines the list of statements the auto-creation uses for new versions.
ja: 使用されたときに新しい版を自動生成する文のリストを定義します。

en: Leave blank for no SQL query tracking support, suggested: [kbd]pma__tracking[/kbd].
ja: SQL コマンドの追跡機能を使わない場合は空欄にします。[kbd]pma__tracking[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: Whether the tracking mechanism creates versions for tables and views automatically.
ja: SQL コマンドの追跡機能が、テーブルやビューに対して自動的に版を作成するかどうか。

en: Leave blank for no user preferences storage in database, suggested: [kbd]pma__userconfig[/kbd].
ja: データベースにユーザ設定の保存しない場合は空欄にします。[kbd]pma__userconfig[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: Both this table and the user groups table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__users[/kbd].
ja: ユーザメニュー設定機能を有効するため、このテーブルとユーザグループテーブルは必要です。いずれか空の状態になっている場合、ユーザメニュー設定機能が無効化されます。[kbd]pma__users[/kbd]としておくのがいいでしょう。

en: Both this table and the users table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__usergroups[/kbd].
ja: ユーザメニュー設定機能を有効するため、このテーブルとユーザテーブルは必要です。いずれか空の状態になっている場合、ユーザメニュー設定機能が無効化されます。[kbd]pma__usergroups[/kbd]としておくのがいいでしょう。

en: Leave blank to disable the feature to hide and show navigation items, suggested: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].
ja: ナビゲーション項目を表示・非表示する機能を無効化する場合は空欄にします。[kbd]pma__navigationhiding[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: A user-friendly description of this server. Leave blank to display the hostname instead.
ja: このサーバのわかりやすい説明。ホスト名をそのまま表示させる場合には、空欄のままにします。

en: Leave blank if not used.
ja: 使用しない場合は空欄にします。

en: Leave blank for defaults.
ja: デフォルトにする場合は空欄にします。

en: HTTP Basic Auth Realm name to display when doing HTTP Auth.
ja: HTTP 認証を行うときに表示される HTTP Basic 認証領域における名称。

en: Authentication method to use.
ja: 使用する認証方法。

en: Compress connection to MySQL server.
ja: MySQL サーバと圧縮プロトコルで接続します。

en: Hide databases matching regular expression (PCRE).
ja: 正規表現 (PCRE) で一致するデータベースを非表示にします。

en: Hostname where MySQL server is running.
ja: 稼働している MySQL サーバのホスト名。

en: Leave empty if not using config auth.
ja: config 認証を使用しない場合は空欄のままにします。

en: Port on which MySQL server is listening, leave empty for default.
ja: MySQL サーバで開いているポート。デフォルトにしたい場合は空欄のままにします。

en: Socket on which MySQL server is listening, leave empty for default.
ja: MySQL サーバで開いているソケット。デフォルトにしたい場合は空欄のままにします。

en: Enable SSL for connection to MySQL server.
ja: MySQL サーバへの接続において SSL を有効にします。

en: Please note that enabling this has no effect with [kbd]config[/kbd] authentication mode because the password is hard coded in the configuration file; this does not limit the ability to execute the same command directly.
ja: これを有効にしても、[kbd]config[/kbd] 認証モードでは効果がないことに注意してください。なぜならパスワードが設定ファイルに直接書き込まれているからです。これはパスワード変更コマンドに対して直接実行する機能を制限するものではありません。

en: Show or hide a column displaying the Creation timestamp for all tables.
ja: テーブル一覧において作成日時の列を表示させるかどうか。

en: Show or hide a column displaying the Last update timestamp for all tables.
ja: テーブル一覧において最終更新日時のカラムを表示させるかどうか。

en: Show or hide a column displaying the Last check timestamp for all tables.
ja: テーブル一覧において最終検査日時のカラムを表示させるかどうか。

en: Defines whether or not type fields should be initially displayed in edit/insert mode.
ja: 編集／挿入モードでデータ型項目を表示するかどうか定義します。

en: Shows link to [a@https://www.php.net/manual/en/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a] output.
ja: [a@https://www.php.net/manual/en/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a] の結果へのリンクを表示します。

en: Whether a user should be displayed a "show all (rows)" button.
ja: 「(行を) すべて表示」ボタンを表示するかどうか。

en: Show or hide a column displaying the comments for all tables.
ja: テーブル一覧においてコメントのカラムを表示させるかどうか。

en: Show or hide a column displaying the charset for all tables.
ja: テーブル一覧において文字セットのカラムを表示させるかどうか。

en: Display the function fields in edit/insert mode.
ja: 編集／挿入モードで関数項目を表示します。

en: Whether to show hint or not.
ja: 操作ヒントを表示するかどうか。

en: Defines whether SQL queries generated by phpMyAdmin should be displayed.
ja: phpMyAdmin によって生成される SQL クエリを表示するかどうかを定義します。

en: Allow to display database and table statistics (e.g. space usage).
ja: データベースとーブルの統計（例：領域の使用状況）の表示を許可します。

en: Mark used tables and make it possible to show databases with locked tables.
ja: 使われているテーブルには印をして、テーブルがロックされていても可能であればデータベースを閲覧します。

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if Suhosin is detected.
ja: Suhosin が検出された場合、警告をメインページに表示します。チェックを入れるとこの警告の表示が無効化されます。

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if the value of the PHP setting session.gc_maxlifetime is less than the value of `LoginCookieValidity`.
ja: PHP設定session.gc_maxlifetimeの値が `LoginCookieValidity`の値より小さい場合、メインページに表示されるデフォルトの警告を無効にします。

en: Textarea size (columns) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
ja: 編集モードにおける textarea の 1 行の文字数。SQL クエリの textarea では 2 倍になります。

en: Textarea size (rows) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
ja: 編集モードでの textarea の大きさ (行数)。 SQL クエリの textarea では 2 倍になります。

en: Input proxies as [kbd]IP: trusted HTTP header[/kbd]. The following example specifies that phpMyAdmin should trust a HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) header coming from the proxy 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].
ja: 入力プロキシは「[kbd]IP アドレス: 信頼された HTTP ヘッダ[/kbd]」と記述します。以下の例は、phpMyAdmin は IP アドレス 1.2.3.4 のプロキシから HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) ヘッダを信頼するように指定することになります。[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd]。

en: When disabled, users cannot set any of the options below, regardless of the checkbox on the right.
ja: 無効にすると、右端のチェックボックスに関係なく、ユーザが以下のオプションを設定することはできません。

en: The URL of the proxy to be used when retrieving the information about the latest version of phpMyAdmin, or when submitting error reports. You need this if the server where phpMyAdmin is installed does not have direct access to the Internet. The format is: "hostname:portnumber".
ja: エラー報告を送信する時・phpMyAdminの最新バージョン情報通信時のプロキシサーバ設定です。phpMyAdminが直接にインターネットへ接続が出来ない場合、必要となります。URL形式：「ホスト名:ポート番号」。

en: The username for authenticating with the proxy. By default, no authentication is performed. If a username is supplied, Basic Authentication will be performed. No other types of authentication are currently supported.
ja: プロキシサーバで認証するユーザ名。デフォルトでは認証は行われません。ユーザ名が与えられた場合は、 Basic 認証が行われます。現在のところ、他の種類の認証には対応していません。

en: Queries are executed by pressing Enter (instead of Ctrl+Enter). New lines will be inserted with Shift+Enter.
ja: クエリは、Ctrl + Enterの代わりにEnterキーを押して実行されます。新しい行はShift + Enterで挿入されます。

en: Enable Zero Configuration mode which lets you set up phpMyAdmin configuration storage tables automatically.
ja: ゼロコンフィギュレーションモードを有効にします。これによりphpMyAdminのコンフィギュレーションストレージテーブルは自動設定されます。

en: Highlight selected rows.
ja: 選択されている行を目立たせます。

en: Highlight row pointed by the mouse cursor.
ja: マウスカーソルで指し示された行を目立たせます。

en: Number of columns for CHAR/VARCHAR textareas.
ja: CHAR/VARCHAR 用 textarea の 1 行の文字数。

en: Number of rows for CHAR/VARCHAR textareas.
ja: CHAR/VARCHAR 用 textarea の行数。

en: Log SQL queries and their execution time, to be displayed in the console
ja: SQLクエリと実行した時間をコンソールに表示する

en: Tab that is displayed when entering a database.
ja: データベースが選択されたときに表示されるタブ。

en: Tab that is displayed when entering a server.
ja: サーバが選択されたときに表示されるタブ。

en: Tab that is displayed when entering a table.
ja: テーブルが選択されたときに表示されるタブ。

en: Whether the table structure actions should be hidden.
ja: テーブル構造の操作欄の折り畳みをしないかどうか。

en: Whether column comments should be shown in table structure view
ja: コラムのコメントをテーブルの構造に表示するか

en: Show server listing as a list instead of a drop down.
ja: サーバの一覧をドロップダウンの代わりにリストで表示します。

en: A dropdown will be used if fewer items are present.
ja: これより少ない項目数であれば、ドロップダウンが使用されます。

en: Default value for foreign key checks checkbox for some queries.
ja: クエリ実行時の外部キーのチェックボックスのデフォルト値です。

en: Uncheck the checkbox to disable drag and drop import
ja: ドラッグ＆ドロップインポートを無効にするには、チェックボックスからチェックを外す

en: How many rows can be inserted at one time.
ja: 1 回で何行まとめて挿入できるか。

en: Maximum number of characters shown in any non-numeric column on browse view.
ja: 表示ページにおいて数値でないカラムの表示文字の最大数。

en: Define how long (in seconds) a login cookie is valid.
ja: ログインクッキーの有効期間 (秒数) を定義します。

en: Double size of textarea for LONGTEXT columns.
ja: LONGTEXT カラムに対して textarea を 2 倍にします。

en: Maximum number of databases displayed in database list.
ja: データベースリストに表示されるデータベースの最大数。

en: Maximum number of tables displayed in table list.
ja: テーブルのリストに表示されるテーブルの最大数。

en: Maximum number of recently used tables; set 0 to disable.
ja: 最近使用したテーブルの最大数。0 で無効になります。

en: Maximum number of favorite tables; set 0 to disable.
ja: お気に入りのテーブルの最大数。0 で無効になります。

en: These are Edit, Copy and Delete links.
ja: 編集、コピー、削除のリンクことです。

en: Whether to show row links even in the absence of a unique key.
ja: ユニークキーがなくても、テーブルの行リンクを表示する。

en: Disable shortcut keys
ja: ショートカットキーを無効にする

en: Use natural order for sorting table and database names.
ja: テーブルやデータベースの名前のソートを人間が行うような手法で行います。

en: Use only icons, only text or both.
ja: 「アイコンのみ表示」または「テキストのみ表示」または「アイコン/テキスト両方表示」。

en: Use GZip output buffering for increased speed in HTTP transfers.
ja: HTTP 転送の高速化のために GZip の出力バッファリングを使用します。

en: Use persistent connections to MySQL databases.
ja: MySQL データベースへの永続的な接続を使用します。

en: Disallow BLOB and BINARY columns from editing.
ja: BLOB および BINARY カラムへの編集を禁止します。

en: How many queries are kept in history.
ja: 履歴に残るクエリの件数。

en: Select which functions will be used for character set conversion.
ja: 文字セットの変換に使用される関数を選択します。

en: When browsing tables, the sorting of each table is remembered.
ja: 表示している各テーブルのソートが記憶されます。

en: Default sort order for tables with a primary key.
ja: プライマリキーあるテーブルのデフォルト並び順。

en: Repeat the headers every X cells, [kbd]0[/kbd] deactivates this feature.
ja: カラム名を何行おきに挿入するか。[kbd]0[/kbd] でこの機能は無効になります。

en: For display Options
ja: 表示のオプション

en: Directory where exports can be saved on server.
ja: エクスポートをサーバ上に保存できるディレクトリ。

en: Defines whether the query box should stay on-screen after its submission.
ja: 送信後もクエリボックスを画面上に残しておくかどうかを定義します。

en: Title of browser window when a database is selected.
ja: データベース選択時のブラウザのウィンドウタイトル。

en: Title of browser window when nothing is selected.
ja: 何も選択していないときのブラウザのウィンドウタイトル。

en: Title of browser window when a server is selected.
ja: サーバ選択時のブラウザのウィンドウタイトル。

en: Title of browser window when a table is selected.
ja: テーブル選択時のブラウザのウィンドウタイトル。

en: Directory on server where you can upload files for import.
ja: インポート用ファイルをアップロードできるサーバ上のディレクトリ。

en: Allow for searching inside the entire database.
ja: 全てのデータベース内を検索することを許可します。

en: Enables check for latest version on main phpMyAdmin page.
ja: phpMyAdmin のメインページ上で最終バージョンチェックを有効にします。

en: The password for authenticating with the proxy.
ja: プロキシサーバへログインするためのパスワード。

en: Enable ZIP compression for import and export operations.
ja: インポートおよびエクスポートの操作に対してZIP圧縮を有効にします。

en: Choose the default action when sending error reports.
ja: エラーレポートを送信する際の既定の動作を選択してください。

en: Allow login to any MySQL server
ja: 任意の MySQL サーバにログインすることを許可する

en: Restrict login to MySQL server
ja: MySQLサーバへのログインの制限

en: Allow third party framing
ja: サードパーティフレームの許可

en: Show "Drop database" link to normal users
ja: 一般ユーザに「データベースを削除する」リンクを表示する

en: Blowfish secret
ja: Blowfish 暗号

en: Row marker
ja: 行のマーカ

en: Highlight pointer
ja: ポインタを目立たせる

en: CHAR columns editing
ja: CHAR 系カラムの編集

en: Enable CodeMirror
ja: CodeMirror を有効にする

en: Enable linter
ja: SQL 検証を有効にする

en: Minimum size for input field
ja: 入力項目の最小サイズ

en: Maximum size for input field
ja: 入力項目の最大サイズ

en: CHAR textarea columns
ja: 文字入力用 textarea の 1 行の文字数

en: CHAR textarea rows
ja: 文字入力用 textarea の行数

en: Check config file permissions
ja: 設定ファイルのパーミッションをチェックする

en: Compress on the fly
ja: 逐次圧縮

en: Confirm DROP queries
ja: DROP クエリの確認

en: Debug SQL
ja: SQL のデバッグ

en: Paper size
ja: 用紙サイズ

en: Default database tab
ja: デフォルトのデータベースタブ

en: Default server tab
ja: デフォルトのサーバタブ

en: Default table tab
ja: デフォルトのテーブルタブ

en: Enable autocomplete for table and column names
ja: テーブル名とカラム名のオートコンプリートを有効にする

en: Show column comments
ja: カラムのコメントを表示

en: Hide table structure actions
ja: テーブル構造の操作欄を折り畳む

en: Default transformations for Hex
ja: 16進数(Hex)のデフォルト変換

en: Default transformations for Substring
ja: 部分文字列のデフォルト変換

en: Default transformations for Bool2Text
ja: Bool2Textのデフォルト変換

en: Default transformations for External
ja: External(外部)のデフォルト変換

en: Default transformations for PreApPend
ja: PreApPendのデフォルト変換

en: Default transformations for DateFormat
ja: DateFormatのデフォルト変換

en: Default transformations for Inline
ja: Inlineのデフォルト変換

en: Default transformations for TextImageLink
ja: TextImageLinkのデフォルト変換

en: Default transformations for TextLink
ja: TextLinkのデフォルト変換

en: Display servers as a list
ja: サーバをリストで表示する

en: Disable multi table maintenance
ja: 複数のテーブルに対してのメンテナンスを無効にする

en: Maximum execution time
ja: 最大実行時間

en: Use [code]LOCK TABLES[/code] statement
ja: [code]LOCK TABLES[/code] 文を使用してください

en: Save as file
ja: ファイルに保存する

en: Character set of the file
ja: ファイルの文字セット

en: Format
ja: フォーマット

en: Compression
ja: 圧縮

en: Put columns names in the first row
ja: 1 行目にカラム名を追加する

en: Columns enclosed with
ja: カラム囲み記号

en: Columns escaped with
ja: カラムのエスケープ記号

en: Replace NULL with
ja: NULL の代替文字列:

en: Remove CRLF characters within columns
ja: カラムに含まれている CRLF 文字を取り除く

en: Columns terminated with
ja: カラムの終端記号

en: Lines terminated with
ja: 行の終端記号

en: Excel edition
ja: Excel のエディション

en: Database name template
ja: データベース名のテンプレート

en: Server name template
ja: サーバ名のテンプレート

en: Table name template
ja: テーブル名のテンプレート

en: Dump table
ja: ダンプするテーブル

en: Include table caption
ja: テーブルのキャプションを含める

en: Comments
ja: コメント

en: Table caption
ja: テーブルのキャプション

en: Continued table caption
ja: テーブルのキャプション (続き)

en: Label key
ja: ラベルキー

en: Media type
ja: メディア型

en: Relationships
ja: 関係

en: Export method
ja: エクスポート方法

en: Save on server
ja: サーバ上に保存する

en: Overwrite existing file(s)
ja: 既存のファイルは上書きする

en: Export as separate files
ja: 別々のファイルとしてエクスポート

en: Remember filename template
ja: ファイル名のテンプレートを記憶

en: Remove DEFINER clause from definitions
ja: DEFINER 句を定義から削除してください

en: Add AUTO_INCREMENT value
ja: AUTO_INCREMENT 値を追加する

en: Enclose table and column names with backquotes
ja: テーブル名やカラム名を逆クォートで囲む

en: SQL compatibility mode
ja: SQL 互換モード

en: Creation/Update/Check dates
ja: 作成/更新/検査日

en: Use delayed inserts
ja: 遅延インサートを使用する

en: Disable foreign key checks
ja: 外部キーのチェックを無効にする

en: Export views as tables
ja: ビューをテーブルとしてエクスポートする

en: Export related metadata from phpMyAdmin configuration storage
ja: PhpMyAdminの環境保管領域から関連するメタデータをエクスポートする

en: Add %s
ja: %s を追加する

en: Use hexadecimal for BINARY & BLOB
ja: BINARYおよびBLOB に 16 進数表記を利用する

en: Add IF NOT EXISTS (less efficient as indexes will be generated during table creation)
ja: IF NOT EXISTSを追加（テーブル作成中にインデックスが生成されるので、効率が悪い）

en: %s view
ja: %s ビュー

en: Use ignore inserts
ja: INSERT IGNORE を使用する

en: Syntax to use when inserting data
ja: データを挿入するときに使う構文

en: Maximal length of created query
ja: 作成するクエリの最大長

en: Export type
ja: エクスポート形式

en: Enclose export in a transaction
ja: エクスポートをトランザクションで囲む

en: Export time in UTC
ja: エクスポート時間を UTC (協定世界時) にする

en: Foreign key dropdown order
ja: 外部キーのドロップダウンの順番

en: Foreign key limit
ja: 外部キー制限

en: Foreign key checks
ja: 外部キーのチェック

en: First day of calendar
ja: カレンダーの最初の曜日

en: Databases
ja: データベース

en: Browse mode
ja: 表示モード

en: Developer
ja: 開発者向け

en: Edit mode
ja: 編集モード

en: Export defaults
ja: エクスポートのデフォルト

en: General
ja: 一般

en: Import defaults
ja: インポートのデフォルト

en: Import / export
ja: インポート/エクスポート

en: Navigation panel
ja: ナビゲーションパネル

en: Navigation tree
ja: ナビゲーションツリー

en: Servers
ja: サーバ

en: Tables
ja: テーブル

en: Main panel
ja: メインパネル

en: Other core settings
ja: 他の中心的な設定

en: Page titles
ja: ページタイトル

en: Security
ja: セキュリティ

en: Basic settings
ja: 基本設定

en: Authentication
ja: 認証

en: Server configuration
ja: サーバ設定

en: Configuration storage
ja: 環境保管領域

en: Changes tracking
ja: 変更追跡機能

en: SQL Query box
ja: SQL クエリボックス

en: SQL queries
ja: SQL クエリ

en: Startup
ja: スタートアップ

en: Database structure
ja: データベースの構造

en: Table structure
ja: テーブルの構造

en: Tabs
ja: タブ

en: Display relational schema
ja: リレーショナルスキーマを表示する

en: Text fields
ja: テキスト入力項目

en: Texy! text
ja: Texy! テキスト

en: Warnings
ja: 警告

en: Console
ja: コンソール

en: Extra parameters for iconv
ja: iconv のための追加パラメータ

en: Ignore multiple statement errors
ja: マルチクエリのエラーを無視する

en: Enable drag and drop import
ja: ドラッグ＆ドロップインポートを有効にする

en: Partial import: allow interrupt
ja: 部分インポート（割り込みの許可）

en: Do not abort on INSERT error
ja: INSERT エラーで中断しない

en: Add ON DUPLICATE KEY UPDATE
ja: ON DUPLICATE KEY UPDATEを追加する

en: Format of imported file
ja: インポートするファイルの形式

en: Use LOCAL keyword
ja: LOCAL キーワードを使用する

en: Column names in first row
ja: 1 行目にカラム名を追加する

en: Do not import empty rows
ja: 空の行はインポートしない

en: Import currencies ($5.00 to 5.00)
ja: 金額は単位を取り除く (例：$5.00 を 5.00)

en: Import percentages as proper decimals (12.00% to .12)
ja: パーセントは適切な小数に変換する (例：12.00% を .12)

en: Partial import: skip queries
ja: 部分インポート（クエリのスキップ）

en: Do not use AUTO_INCREMENT for zero values
ja: 値がゼロのものに対して AUTO_INCREMENT を使用しない

en: Read as multibytes
ja: マルチバイトとして読み込む

en: Initial state for sliders
ja: 折り畳みに対しての初期値

en: Number of inserted rows
ja: 挿入する行数

en: Limit column characters
ja: カラムの文字制限

en: Delete all cookies on logout
ja: ログアウト時にすべてのクッキーを削除する

en: Recall user name
ja: ログインしたときの状態に戻す

en: Login cookie store
ja: ログインクッキーの保存期間

en: Login cookie validity
ja: ログインクッキーの有効期間

en: Bigger textarea for LONGTEXT
ja: LONGTEXT に対しては大きな textarea を使う

en: Maximum displayed SQL length
ja: 表示できる SQL 文の最大の長さ

en: Maximum databases
ja: データベースの最大数

en: Maximum items on first level
ja: 最初のレベルで最大項目数

en: Maximum items in branch
ja: 項目の最大数

en: Maximum number of rows to display
ja: 行の最大表示数

en: Maximum tables
ja: テーブルの最大数

en: Memory limit
ja: メモリ制限

en: Show databases navigation as tree
ja: データベースナビゲーションをツリーとして表示する

en: Navigation panel width
ja: ナビゲーションパネル幅

en: Link with main panel
ja: メインパネルへのリンク

en: Display logo
ja: ロゴを表示する

en: Logo link URL
ja: ロゴのリンク URL

en: Logo link target
ja: ロゴリンクのターゲット

en: Display servers selection
ja: サーバ選択を表示する

en: Target for quick access icon
ja: クイックアクセスアイコンのリンク先

en: Target for second quick access icon
ja: 2番目のクイックアクセスアイコンのリンク先

en: Minimum number of items to display the filter box
ja: 項目表示数を絞るための入力欄が現れる最小の項目数

en: Minimum number of databases to display the database filter box
ja: データベース表示数を絞るための入力欄が現れる最小のデータベース数

en: Group items in the tree
ja: ツリー内項目をグループ化

en: Database tree separator
ja: データベースツリーの区切り

en: Table tree separator
ja: テーブルツリーの区切り

en: Maximum table tree depth
ja: テーブルツリーの最大の深さ

en: Enable highlighting
ja: 強調表示を有効にする

en: Enable navigation tree expansion
ja: ナビゲーションツリーの展開を有効にします

en: Show tables in tree
ja: ツリーでテーブルを表示

en: Show views in tree
ja: ツリーでビューを表示

en: Show functions in tree
ja: ツリーで関数を表示

en: Show procedures in tree
ja: ツリーでプロシージャを表示

en: Show events in tree
ja: ツリーでイベントを表示

en: Expand single database
ja: １つのデータベースを展開する

en: Recently used tables
ja: 最近使用したテーブル

en: Favorite tables
ja: お気に入りのテーブル

en: Where to show the table row links
ja: テーブルの行リンクを表示する場所

en: Show row links anyway
ja: 行リンクを表示

en: Natural order
ja: 自然順

en: Table navigation bar
ja: テーブルナビゲーションバー

en: GZip output buffering
ja: GZip の出力バッファリング

en: Default sorting order
ja: デフォルトの並び順

en: Persistent connections
ja: 永続的な接続

en: Missing phpMyAdmin configuration storage tables
ja: phpMyAdmin 環境保管領域用のテーブルが不明

en: MySQL reserved word warning
ja: MySQL予約単語警告

en: How to display the menu tabs
ja: メニュータブの表示方法

en: How to display various action links
ja: 操作リンクの表示方法

en: Protect binary columns
ja: バイナリカラムの保護

en: Permanent query history
ja: 永続的なクエリの履歴

en: Query history length
ja: クエリ履歴の長さ

en: Recoding engine
ja: コード変換エンジン

en: Remember table's sorting
ja: テーブルのソートを記憶する

en: Primary key default sort order
ja: プライマリキーのデフォルトの並び順

en: Repeat headers
ja: カラム名の差し込み間隔

en: Grid editing: trigger action
ja: 編集セルのトリガー操作

en: Relational display
ja: リレーション表示

en: Grid editing: save all edited cells at once
ja: 編集したセルを一度にすべて保存する

en: Save directory
ja: 保存ディレクトリ

en: Host authorization order
ja: ホストの認証順番

en: Host authorization rules
ja: ホスト認証のルール

en: Allow logins without a password
ja: パスワードなしログインの許可

en: Allow root login
ja: root ログインの許可

en: Session timezone
ja: セッションタイムゾーン

en: HTTP Realm
ja: HTTP 領域

en: Authentication type
ja: 認証タイプ

en: Bookmark table
ja: ブックマークテーブル

en: Column information table
ja: カラム情報テーブル

en: Compress connection
ja: 圧縮通信を行う

en: Control user password
ja: phpMyAdmin ユーザのパスワード

en: Control user
ja: phpMyAdmin ユーザ

en: Control host
ja: 環境保管領域ホスト

en: Control port
ja: 環境保管領域ポート

en: Disable use of INFORMATION_SCHEMA
ja: INFORMATION_SCHEMA の使用を無効にする

en: Hide databases
ja: 非表示にするデータベース

en: SQL query history table
ja: SQL クエリ履歴テーブル

en: Server hostname
ja: サーバのホスト名

en: Logout URL
ja: ログアウト URL

en: Maximal number of table preferences to store
ja: テーブル環境設定の最大保管数

en: QBE saved searches table
ja: QBE保存検索テーブル

en: Export templates table
ja: テンプレートテーブルをエクスポート

en: Central columns table
ja: 主要カラムテーブル

en: Show only listed databases
ja: リスト化したデータベースだけを表示する

en: Password for config auth
ja: config 認証用のパスワード

en: PDF schema: pages table
ja: PDF スキーマ：ページテーブル

en: Database name
ja: データベース名

en: Server port
ja: サーバのポート

en: Recently used table
ja: 最近使用したテーブル

en: Favorites table
ja: お気に入りのテーブル

en: Relation table
ja: リレーションテーブル

en: Signon session name
ja: サインオンセッション名

en: Signon URL
ja: サインオン URL

en: Server socket
ja: サーバのソケット

en: Use SSL
ja: SSL を使用する

en: Designer and PDF schema: table coordinates
ja: デザイナとPDF スキーマ：テーブルの座標

en: Display columns table
ja: 表示するカラムためのテーブル

en: UI preferences table
ja: テーブルに対する環境設定を保管するテーブル

en: Add DROP DATABASE
ja: DROP DATABASE を追加する

en: Add DROP TABLE
ja: DROP TABLE を追加する

en: Add DROP VIEW
ja: DROP VIEW を追加する

en: Statements to track
ja: 追跡するコマンド

en: SQL query tracking table
ja: SQL コマンド追跡テーブル

en: Automatically create versions
ja: 世代の自動作成

en: User preferences storage table
ja: ユーザ環境保管テーブル

en: Users table
ja: ユーザテーブル

en: User groups table
ja: ユーザグループテーブル

en: Hidden navigation items table
ja: 隠されたナビゲーション項目テーブル

en: User for config auth
ja: config 認証用のユーザ

en: Verbose name of this server
ja: このサーバの詳細な名前

en: Allow to display all the rows
ja: すべての行の表示を許可する

en: Show password change form
ja: パスワード変更フォームを表示する

en: Show create database form
ja: 「データベースを作成する」の部分を表示する

en: Show table comments
ja: テーブルのコメントを表示

en: Show creation timestamp
ja: 作成日時を表示

en: Show last update timestamp
ja: 最終更新日時を表示

en: Show last check timestamp
ja: 最終検査日時を表示

en: Show table charset
ja: テーブルの文字セットを表示

en: Show field types
ja: フィールドのデータ型を表示

en: Show function fields
ja: 関数項目を表示する

en: Show hint
ja: 操作ヒントを表示する

en: Show phpinfo() link
ja: phpinfo() リンクを表示する

en: Show detailed MySQL server information
ja: 詳細な MySQL サーバ情報を表示する

en: Show SQL queries
ja: SQL クエリを表示する

en: Retain query box
ja: クエリボックスを保持する

en: Show statistics
ja: 統計を表示する

en: Skip locked tables
ja: ロックされているテーブルをスキップする

en: Edit
ja: 編集

en: Explain SQL
ja: EXPLAIN で確認

en: Refresh
ja: 更新

en: Create PHP code
ja: PHP コードの作成

en: Suhosin warning
ja: Suhosin 警告

en: Login cookie validity warning
ja: ログインクッキーの有効期間警告

en: Textarea columns
ja: textarea の 1 行の文字数

en: Textarea rows
ja: textarea の行数

en: Database
ja: データベース

en: Default title
ja: デフォルトタイトル

en: Server
ja: サーバ

en: Table
ja: テーブル

en: List of trusted proxies for IP allow/deny
ja: 信頼されたプロキシのリスト（IP アドレスの許可/拒否）

en: Upload directory
ja: アップロードディレクトリ

en: Use database search
ja: データベース検索を使用する

en: Enable the Developer tab in settings
ja: 設定に開発者向けタブを追加する

en: Version check
ja: バージョンの確認

en: Proxy URL
ja: プロキシURL

en: Proxy username
ja: プロキシユーザ名

en: Proxy password
ja: プロキシパスワード

en: URL for reCAPTCHA v2 API
ja: reCAPTCHA v2 API の URL

en: Content-Security-Policy snippet for reCAPTCHA v2 API
ja: reCAPTCHA v2 API の Content-Security-Policy スニペット

en: Request parameter for reCAPTCHA v2 API
ja: reCAPTCHA v2 API のリクエスト引数

en: Response parameter for reCAPTCHA v2 API
ja: reCAPTCHA v2 API のレスポンス引数

en: Public key for reCAPTCHA
ja: reCAPTCHA の公開鍵

en: Private key for reCAPTCHA
ja: reCAPTCHA の秘密鍵

en: URL for reCAPTCHA siteverify
ja: reCAPTCHA サイト認証の URL

en: Send error reports
ja: エラーレポートを送信する

en: Enter executes queries in console
ja: Enterでコンソールのクエリを実行します

en: Enable Zero Configuration mode
ja: ゼロコンフィギュレーションモードを有効

en: Show query history at start
ja: 開始時にクエリ履歴を表示

en: Always expand query messages
ja: クエリメッセージを常に展開する

en: Show current browsing query
ja: 現在のクエリを表示

en: Execute queries on Enter and insert new line with Shift+Enter
ja: Enterでクエリを実行し、Shift + Enterで新しい行を挿入します

en: Switch to dark theme
ja: 暗いテーマに切り替える

en: Console height
ja: コンソールの高さ

en: Console mode
ja: コンソールモード

en: Group queries
ja: グループ クエリ

en: Order
ja: 順序

en: Order by
ja: 並び順

en: Server connection collation
ja: サーバ接続の照合順序

en: Missing data for %s
ja: %s ためのデータがありません

en: Incorrect value!
ja: 不正な値です!

en: unavailable
ja: 使えません

en: "%s" requires %s extension
ja: "%s" には %s 拡張が必要です

en: Compressed import will not work due to missing function %s.
ja: 圧縮されたインポートが行えません。関数 %s がありません。

en: Compressed export will not work due to missing function %s.
ja: 圧縮エクスポートが行えません。関数 %s がありません。

en: maximum %s
ja: 最大 %s

en: Config authentication
ja: Config 認証

en: HTTP authentication
ja: HTTP 認証

en: Signon authentication
ja: サインオン認証

en: Quick
ja: 簡易

en: Custom
ja: 詳細

en: Structure
ja: 構造

en: Data
ja: データ

en: CSV for MS Excel
ja: MS Excel 用の CSV

en: OpenDocument Spreadsheet
ja: OpenDocument スプレッドシート

en: OpenDocument Text
ja: OpenDocument テキスト

en: Export
ja: エクスポート

en: Features
ja: 機能

en: CSV using LOAD DATA
ja: LOAD DATA 文を使用した CSV の読み込み

en: Import
ja: インポート

en: Default transformations
ja: デフォルト変換

en: Cannot save settings, submitted configuration form contains errors!
ja: 設定を保存することはできません。送信された設定にエラーが含まれています!

en: Existing configuration file (%s) is not readable.
ja: 設定ファイル (%s) は存在しますが、読み込むことができません。

en: Wrong permissions on configuration file, should not be world writable!
ja: 設定ファイルのパーミッションが正しくありません。誰でも書き込み可能になっています！

en: Failed to read configuration file!
ja: 設定ファイルの読み込みに失敗しました！

en: This usually means there is a syntax error in it, please check any errors shown below.
ja: 通常、これは構文エラーがあることを意味します。以下に示す全てのエラーを確認してください。

en: Invalid server index: %s
ja: サーバのインデックスが不正です: %s

en: Server %d
ja: サーバ %d

en: This %soption%s should be disabled as it allows attackers to bruteforce login to any MySQL server. If you feel this is necessary, use %srestrict login to MySQL server%s or %strusted proxies list%s. However, IP-based protection with trusted proxies list may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
ja: この%sオプション%sは無効にするべきです。そうしなければ、いずれかの MySQL サーバへのブルートフォース (総当たり) ログインによる攻撃を許すことになります。これが必要と思われる場合には、%sMySQLサーバにログイン制限を使用%s、または%s信頼されたプロキシリスト%sを使用します。しかしながら、ユーザが数千人もいるような ISP に所属している、含まれている、接続されている場合には、IP アドレスを基にした保護は信頼性が高いとはいえません。

en: This value should be double checked to ensure that this directory is neither world accessible nor readable or writable by other users on your server.
ja: このディレクトリが、他のユーザにより外部からアクセスも読み書きできてしまうことを防ぐために、この値は二重にチェックするべきです。

en: You should use SSL connections if your database server supports it.
ja: データベースサーバがサポートしているならば、SSL 接続を使用するべきです。

en: If you feel this is necessary, use additional protection settings - %1$shost authentication%2$s settings and %3$strusted proxies list%4$s. However, IP-based protection may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
ja: それでも、[kbd]config[/kbd] 認証が必要であると思われる場合、追加の保護設定（%1$sホスト認証%2$s設定および%3$s信頼されたプロキシのリスト%4$s）を使用してください。しかしながら、ユーザが数千人もいるような ISP に所属している、含まれている、接続されている場合には、IP アドレスを基にした保護は信頼性が高いとはいえません。

en: You set the [kbd]config[/kbd] authentication type and included username and password for auto-login, which is not a desirable option for live hosts. Anyone who knows or guesses your phpMyAdmin URL can directly access your phpMyAdmin panel. Set %1$sauthentication type%2$s to [kbd]cookie[/kbd] or [kbd]http[/kbd].
ja: [kbd]config[/kbd] 認証タイプを設定し、自動ログインのためにユーザ名とパスワードを含めています。このことは、実働しているホストにとって望ましい方法とはいえません。誰かに phpMyAdmin の URL を知られるもしくは推測されると、管理ツールである phpMyAdmin に直接アクセスできてしまいます。ですから、%1$s認証タイプ%2$sを [kbd]cookie[/kbd] か [kbd]http[/kbd] に設定してください。

en: You allow for connecting to the server without a password.
ja: パスワード無しでサーバへの接続が許されています。

en: %sZip decompression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
ja: %sZip 解凍%sには関数 (%s) が必要ですが、このシステムで使用できません。

en: %sZip compression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
ja: %sZip 圧縮%sには関数 (%s) が必要ですが、このシステムで使用できません。

en: You didn't have blowfish secret set and have enabled [kbd]cookie[/kbd] authentication, so a key was automatically generated for you. It is used to encrypt cookies; you don't need to remember it.
ja: blowfish 暗号のパスフレーズなしで [kbd]cookie[/kbd] 認証が有効にされましたので、パスフレーズを自動的に生成しました。パスフレーズはクッキーを暗号化するために内部で使用されるもので、外部に知られないようにしておく必要はありますが、管理者がそれを覚えておく必要はありません。

en: %1$sLogin cookie validity%2$s greater than %3$ssession.gc_maxlifetime%4$s may cause random session invalidation (currently session.gc_maxlifetime is %5$d).
ja: %1$sログインクッキーの有効期間%2$sが %3$ssession.gc_maxlifetime%4$s を超えている場合、セッションがランダムに無効化される原因となります。現在、session.gc_maxlifetimeは%5$dです。

en: %sLogin cookie validity%s should be set to 1800 seconds (30 minutes) at most. Values larger than 1800 may pose a security risk such as impersonation.
ja: %sログインクッキーの有効期間%sは最大で 1800 秒 (30 分) に設定する必要があります。1800 より大きい値は、偽装などのセキュリティリスクを引き起こす可能性があります。

en: If using [kbd]cookie[/kbd] authentication and %sLogin cookie store%s is not 0, %sLogin cookie validity%s must be set to a value less or equal to it.
ja: [kbd]cookie[/kbd] 認証を使用していて且つ%sログインクッキーの保存期間%sを 0 にしていない場合、%sログインクッキーの有効期間%sは保存期間の値以下に設定する必要があります。

en: %1$sBzip2 compression and decompression%2$s requires functions (%3$s) which are unavailable on this system.
ja: %1$sBzip2の圧縮と解凍%2$sには関数 (%3$s) が必要です。それらがこのシステムでは使用できません。

en: %1$sGZip compression and decompression%2$s requires functions (%3$s) which are unavailable on this system.
ja: %1$sGZipの圧縮と解凍%2$sには関数 (%3$s) が必要です。それらがこのシステムでは使用できません。

en: no description
ja: 説明がありません

en: You do not have necessary privileges to create a database named '%s'. You may go to 'Operations' tab of any database to set up the phpMyAdmin configuration storage there.
ja: 「%s」という名前のデータベースを作成するのに必要な権限はありません。任意のデータベースの「操作」タブで、phpMyAdmin環境保管領域を設定が出来ます。

en: View users
ja: ユーザを表示

en: Server-level tabs
ja: サーバレベルのタブ

en: Database-level tabs
ja: データベースレベルのタブ

en: Table-level tabs
ja: テーブルレベルのタブ

en: Could not connect to the database server!
ja: データベースに接続できませんでした!

en: Invalid authentication type!
ja: 無効な認証タイプです!

en: Empty username while using [kbd]config[/kbd] authentication method!
ja: [kbd]config[/kbd] 認証方法を使いましたが、ユーザ名が空欄です!

en: Empty signon session name while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
ja: [kbd]signon[/kbd] 認証方法を使いましたが、サインオンセッション名が空欄です!

en: Empty signon URL while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
ja: [kbd]signon[/kbd] 認証方法を使いましたが、サインオン URL が空欄です!

en: Empty phpMyAdmin control user while using phpMyAdmin configuration storage!
ja: 環境保管領域 を使いましたが、phpMyAdmin ユーザが空欄です!

en: Empty phpMyAdmin control user password while using phpMyAdmin configuration storage!
ja: 環境保管領域を使いましたが、phpMyAdmin ユーザのパスワードが空欄です!

en: Incorrect value:
ja: 不正な値です：

en: Incorrect IP address: %s
ja: 不正な IP アドレス：%s

en: Not a valid port number!
ja: 有効なポート番号ではありません!

en: Not a positive number!
ja: 正の値ではありません!

en: Not a non-negative number!
ja: 負でない値ではありません!

en: Value must be less than or equal to %s!
ja: 値は %s 以下でなければいけません!

en: Showing %1$d bookmark (both private and shared) | Showing %1$d bookmarks (both private and shared)
ja[0]: 個人用と共用を含む %1$d ブックマークを表示しています

en: No bookmarks
ja: ブックマークはありません

en: SQL Query Console
ja: SQL クエリコンソール

en: No databases selected.
ja: データベースが選択されていません。

en: The %s file is not available on this system, please visit %s for more information.
ja: ファイル %s は、このシステムでは使用できません。詳細については %s をご覧ください。

en: Showing rows %1$s - %2$s.
ja: %1$s から %2$s の行の表示。

note: l10n: The user tries to save a page with an existing name in Designer
en: There already exists a page named "%s" please rename it to something else.
ja: "%s" という名前のページが既にあるので、他の名前に変更してください。

en: No tables found in database.
ja: このデータベースにはテーブルがありません。

en: Could not load export plugins, please check your installation!
ja: エクスポートプラグインをロードできません。正しくインストールされているか確認してください!

en: Could not load import plugins, please check your installation!
ja: インポートプラグインが読み込めません。正しくインストールされているか確認してください！

en: No collation provided.
ja: 照合順序が提供されていません。

en: The database name is empty!
ja: データベース名が空です!

en: Cannot copy database to the same name. Change the name and try again.
ja: データベースを同じ名前でコピーすることはできません。 名前を変更して再試行してください。

en: Database %1$s has been renamed to %2$s.
ja: データベース %1$s の名称を %2$s に変更しました。

en: Database %1$s has been copied to %2$s.
ja: データベース %1$s を %2$s にコピーしました。

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. %sFind out why%s.
ja: phpMyAdmin 環境保管領域が無効になっています。理由については%sこちら%sをご覧ください。

en: Access denied!
ja: アクセスが拒否されました!

en: No table selected.
ja: テーブルは未選択です。

en: Success!
ja: 成功！

en: View %s has been dropped.
ja: ビュー %s を破棄しました。

en: Table %s has been dropped.
ja: テーブル %s を削除しました。

en: Table %s has been emptied.
ja: テーブル %s を空にしました。

en: This view has at least this number of rows. Please refer to %sdocumentation%s.
ja: このビューの最低行数。詳しくは%sドキュメント%sをご覧ください。

en: unknown
ja: 不明

en: Yes
ja: はい

en: No change
ja: 変更なし

en: Favorite List is full!
ja: お気に入りリストが一杯です！

en: Tracking data deleted successfully.
ja: 追跡データは正常に削除されました。

en: Version %1$s was created for selected tables, tracking is active for them.
ja: 世代 %1$s を作成しました。SQL コマンド追跡機能はアクティブです。

en: No tables selected.
ja: テーブルが選択されていません。

en: Database Log
ja: データベースのログです

en: An error has been detected and an error report has been automatically submitted based on your settings.
ja: エラーが検出されたため、設定内容に基づいてエラー報告を自動的に送信しました。

en: Thank you for submitting this report.
ja: 報告をお送りいただいてありがとうございます。

en: An error has been detected and an error report has been generated but failed to be sent.
ja: エラーが検出されたためエラー報告を生成しましたが、送信できませんでした。

en: If you experience any problems please submit a bug report manually.
ja: 問題が発生する場合は、バグ報告を手動で送信してください。

en: You may want to refresh the page.
ja: このページを再ロードすることがほしいみたい。

en: Bad type!
ja: エクスポート形式が正しくありません！

en: Bad parameters!
ja: パラメータが正しくありません！

en: You were logged out from one server, to logout completely from phpMyAdmin, you need to logout from all servers.
ja: あるサーバからログアウトされました。phpMyAdminから完全にログアウトするためには、全てのサーバからログアウトする必要があります。

en: The phpMyAdmin configuration storage is not completely configured, some extended features have been deactivated. %sFind out why%s.
ja: phpMyAdmin 環境保管領域が完全に設定されていないため、いくつかの拡張機能が無効になっています。理由については%sこちら%sをご覧ください。

en: Or alternately go to 'Operations' tab of any database to set it up there.
ja: 代わりにデータベースの操作タブを使って設定することもできます。

en: Your PHP parameter [a@https://www.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login might expire sooner than configured in phpMyAdmin.
ja: お使いの PHP のパラメータ [a@https://www.php.net/manual/ja/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] が、phpMyAdmin に設定されているクッキーの有効期間より短くなっています。このため、phpMyAdmin に設定されているよりも早くログインの期限が切れるかもしれません。

en: Login cookie store is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login will expire sooner than configured in phpMyAdmin.
ja: ログインクッキーの保存期間が、phpMyAdmin に設定されているクッキーの有効期間よりも短くなっています。このため、phpMyAdmin に設定されているよりも早くログインの期限が切れます。

en: Your server is running with default values for the controluser and password (controlpass) and is open to intrusion; you really should fix this security weakness by changing the password for controluser 'pma'.
ja: サーバは制御ユーザ 'pma' とデフォルトのパスワード 'controlpass' で実行されており、侵入者に開かれた状態です。 あなたは真剣にこの脆弱なパスワードを変更することによるセキュリティの弱点の修正に取り組むべきです。

en: The configuration file needs a valid key for cookie encryption. A temporary key was automatically generated for you. Please refer to the [doc@cfg_blowfish_secret]documentation[/doc].
ja: クッキーの暗号化のために、構成ファイルに有効なキーが必要です。一時的なキーが自動的に作成されました。[doc@cfg_blowfish_secret]ドキュメント[/doc]を参照してください。

en: The cookie encryption key in the configuration file is longer than necessary. It should only be %d bytes long. Please refer to the [doc@cfg_blowfish_secret]documentation[/doc].
ja: 構成ファイル内にあるクッキーの暗号化キーが必要以上に長いです。必要なのは %d バイトだけです。[doc@cfg_blowfish_secret]ドキュメント[/doc]を参照してください。

en: Directory [code]config[/code], which is used by the setup script, still exists in your phpMyAdmin directory. It is strongly recommended to remove it once phpMyAdmin has been configured. Otherwise the security of your server may be compromised by unauthorized people downloading your configuration.
ja: セットアップスクリプトで使用される [code]config[/code] ディレクトリが phpMyAdmin ディレクトリに存在しています。phpMyAdmin を設定し終えたら削除することを強くお勧めします。削除しない場合、誰でも認証なしでサーバの設定をダウンロードすることができるため、サーバのセキュリティが低下します。

en: Server running with Suhosin. Please refer to %sdocumentation%s for possible issues.
ja: Suhosin が稼働しているため問題が発生する可能性があります。詳しくは%sドキュメント%sをご覧ください。

en: The $cfg['TempDir'] (%s) is not accessible. phpMyAdmin is not able to cache templates and will be slow because of this.
ja: $cfg['TempDir'] (%s) にアクセスできません。phpMyAdmin はテンプレートをキャッシュすることができないため、低速になります。

en: The mbstring PHP extension was not found and you seem to be using a multibyte charset. Without the mbstring extension phpMyAdmin is unable to split strings correctly and it may result in unexpected results.
ja: PHP の mbstring 拡張が見つかりませんでした。マルチバイト文字セットを使用しているようですが、mbstring 拡張がないと phpMyAdmin は文字列を正しく分割できないため予期しない結果になることがあります。

en: The curl extension was not found and allow_url_fopen is disabled. Due to this some features such as error reporting or version check are disabled.
ja: Curl 拡張モジュールが見つかりませんでした、ストリームラッパーは無効になります。このためエラーを報告またはバージョン チェックなどいくつかの機能が無効になります。

en: Incomplete params
ja: 不完全なパラメータ

en: Succeeded
ja: 成功しました

en: Failed
ja: 失敗しました

en: You probably tried to upload a file that is too large. Please refer to %sdocumentation%s for a workaround for this limit.
ja: アップロードしようとしたファイルが大きすぎるようです。この制限に関する対策については %sドキュメント%s をご覧ください。

en: Showing bookmark
ja: 表示中のブックマーク

en: The bookmark has been deleted.
ja: ブックマークを削除しました。

en: No data was received to import. Either no file name was submitted, or the file size exceeded the maximum size permitted by your PHP configuration. See [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].
ja: インポートするデータを受信できませんでした。ファイル名が送信されていないか、ファイルサイズが PHP の設定で許可された最大値を超えています。[doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc] をご覧ください。

en: Import has been successfully finished, %d query executed. | Import has been successfully finished, %d queries executed.
ja[0]: インポートは正常に終了しました。%d 個のクエリを実行しました。

en: Script timeout passed, if you want to finish import, please %sresubmit the same file%s and import will resume.
ja: スクリプトがタイムアウトしました。インポートを完了させたいのであれば%s同じファイルを再送信%sすればインポートが再開されます。

en: However on last run no data has been parsed, this usually means phpMyAdmin won't be able to finish this import unless you increase php time limits.
ja: ただし、最後に実行したときはまったくデータを解析できませんでした。通常、PHP の時間制限を伸ばさない限りこのデータのインポートはできません。

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
ja: DROP DATABASE 文は無効にされています。

en: Only single-table UPDATE and DELETE queries can be simulated.
ja: １つのテーブルのUPDATEとDELETEクエリをシミュレートすることができます。

en: Could not load the progress of the import.
ja: インポートの進行状況を読み込めませんでした。

en: Confirm
ja: 確認

en: Do you really want to execute "%s"?
ja: 「%s」を本当に実行しますか?

en: You are about to DESTROY a complete database!
ja: データベースを完全に削除しようとしています!

en: Cannot rename database to the same name. Change the name and try again
ja: 同じ名前にデータベースをリネームすることはできません。 名前を変更して再試行してください

en: You are about to DESTROY a complete table!
ja: テーブルを完全に削除しようとしています!

en: You are about to TRUNCATE a complete table!
ja: テーブルを完全に空にしようとしています!

en: You are about to DELETE all the rows of the table!
ja: テーブルのすべての行を削除しようとしています!

en: Delete tracking data for this table?
ja: このテーブルに対しての追跡データを削除しますか？

en: Delete tracking data for these tables?
ja: これらテーブルに対しての追跡データを削除しますか？

en: Delete tracking data for this version?
ja: このバージョンに対しての追跡データを削除しますか？

en: Delete tracking data for these versions?
ja: これらのバージョンに対しての追跡データを削除しますか？

en: Delete entry from tracking report?
ja: 追跡レポートからこのエントリを削除しますか？

en: Deleting tracking data
ja: 追跡データを削除しています

en: Dropping Primary Key/Index
ja: 主キー／インデックスを削除しています

en: Dropping Foreign key.
ja: 外部キーを削除しています。

en: This operation could take a long time. Proceed anyway?
ja: この作業には時間がかかることがあります。続行しますか?

en: Do you really want to delete user group "%s"?
ja: 本当にユーザグループ「%s」を削除しますか？

en: Do you really want to delete the search "%s"?
ja: 本当に検索「%s」の削除を実行しますか？

en: You have unsaved changes; are you sure you want to leave this page?
ja: 保存していない編集がありますが、このページを離れますか？

en: You are trying to reduce the number of rows, but have already entered data in those rows which will be lost. Do you wish to continue?
ja: 行数を減らす処理で対象の行にはデータが存在しています。処理を行うと対象行のデータが失われますが、続行しますか？

en: Do you really want to revoke the selected user(s) ?
ja: 選択されたユーザー「%s」を本当に無効にしますか？

en: Do you really want to delete this central column?
ja: この主要カラムを削除してよろしいですか？

en: Do you really want to delete the selected items?
ja: 選択されたアイテムの削除を本当に実行しますか？

en: Do you really want to DROP the selected partition(s)? This will also DELETE the data related to the selected partition(s)!
ja: 選択されたパーティションを本当に削除(DROP)しますか？ 選択されたパーティションのデータも削除されます！

en: Do you really want to TRUNCATE the selected partition(s)?
ja: 選択したパーティションを本当に削除しますか？

en: Do you really want to remove partitioning?
ja: パーティションを削除してもよろしいですか？

en: Do you really want to reset the replica (RESET REPLICA)?
ja: 本当にレプリカをリセット (RESET REPLICA) しますか？

en: This operation will attempt to convert your data to the new collation. In rare cases, especially where a character doesn't exist in the new collation, this process could cause the data to appear incorrectly under the new collation; in this case we suggest you revert to the original collation and refer to the tips at
ja: この操作はあなたのデータを新しい文字ソート順序に変換しようとします。まれなことですが、新しい文字ソート順序に定義されていない文字があった場合、不正なデータが現れる可能性があります。そうなった場合は、操作を撤回するようにお知らせし、ヒントを参照

en: Garbled Data
ja: 文字化けしたデータ

en: Are you sure you wish to change the collation and convert the data?
ja: 照合順序を変更しデータを変換してもよろしいですか?

en: Through this operation, MySQL attempts to map the data values between collations. If the character sets are incompatible, there may be data loss and this lost data may <b>NOT</b> be recoverable simply by changing back the column collation(s). <b>To convert existing data, it is suggested to use the column(s) editing feature (the "Change" Link) on the table structure page. </b>
ja: この操作によって、MySQLは照合順序間のデータ値の対応付けを試みます。文字セットに互換性がない場合データが欠落する可能性があり、欠落したデータは単にカラムの照合順序を元に戻しただけでは<b>復元されません</b>。<b>既存のデータの変換を行うには、テーブル構造ページのカラム編集機能（「変更」リンク）の使用が推奨されます。</b>

en: Are you sure you wish to change all the column collations and convert the data?
ja: すべての列の照合順序を変更し、データを変換してもよろしいです?

en: Save & close
ja: 保存して閉じる

en: Reset
ja: リセット

en: Reset all
ja: 全てリセット

en: Missing value in the form!
ja: フォームに入力されていない値があります!

en: Select at least one of the options!
ja: オプションを一つ以上選択してください！

en: Please enter a valid number!
ja: 有効なポート番号を入力してください！

en: Please enter a valid length!
ja: 正しい長さを入力してください！

en: Add index
ja: インデックスを追加する

en: Edit index
ja: インデックスを編集

note: l10n: Rename a table Index
en: Rename index
ja: インデックスの名前変更

en: Add %s column(s) to index
ja: インデックスに %s 個のカラムを追加する

en: Create single-column index
ja: 単一カラムのインデックスを作成

en: Create composite index
ja: 複雑なインデックスを作成

en: Composite with:
ja: 合成物:

en: Please select column(s) for the index.
ja: インデックスに使用するカラムを選択してください。

en: Preview SQL
ja: SQLのプレビュー

en: Simulate query
ja: クエリをシミュレート

en: Matched rows:
ja: 一致した行:

en: SQL query:
ja: SQL クエリ:

note: l10n: Default label for the y-Axis of Charts
en: Y values
ja: Y軸の値

en: Please enter the SQL query first.
ja: SQLクエリを最初に入力してください。

en: The host name is empty!
ja: ホスト名が空です!

en: The user name is empty!
ja: ユーザ名が空です!

en: The password is empty!
ja: パスワードが空です!

en: The passwords aren't the same!
ja: パスワードが異なっています!

en: Removing Selected Users
ja: 選択したユーザを削除する

en: Close
ja: 閉じる

[ctx: Lock the account.]
en: Lock
ja: ロック

[ctx: Unlock the account.]
en: Unlock
ja: ロック解除

en: Lock this account.
ja: このアカウントをロックします。

en: Unlock this account.
ja: このアカウントのロックを解除します。

en: Template was created.
ja: テンプレートが作成されました。

en: Template was loaded.
ja: テンプレートが読み込まれました。

en: Template was updated.
ja: テンプレートを更新しました。

en: Template was deleted.
ja: テンプレートを削除しました。

note: l10n: Other, small valued, queries
en: Other
ja: その他

en: Connections / Processes
ja: 接続／プロセス

en: Local monitor configuration incompatible!
ja: ローカルモニタの環境設定に互換性がありません!

en: The chart arrangement configuration in your browsers local storage is not compatible anymore to the newer version of the monitor dialog. It is very likely that your current configuration will not work anymore. Please reset your configuration to default in the <i>Settings</i> menu.
ja: ローカルに保存されていたモニタ環境設定は、新しいモニタ環境との互換性がありません。この環境設定ではおそらく機能させることはできないでしょう。<i>設定</i>項目よりモニタ環境設定をデフォルトに戻してください。

en: Query cache efficiency
ja: クエリキャッシュ効率

en: Query cache usage
ja: クエリキャッシュの使用状況

en: Query cache used
ja: 使用されているクエリキャッシュ

en: System CPU usage
ja: システム CPU の使用状況

en: System memory
ja: システムメモリ

en: System swap
ja: システムスワップ

en: Average load
ja: 平均負荷

en: Total memory
ja: 総メモリ

en: Cached memory
ja: キャッシュ割り当てメモリ

en: Buffered memory
ja: バッファ割り当てメモリ

en: Free memory
ja: 空きメモリ

en: Used memory
ja: 使用中メモリ

en: Total swap
ja: 総スワップ領域

en: Cached swap
ja: キャッシュ割り当てスワップ領域

en: Used swap
ja: 使用中スワップ領域

en: Free swap
ja: 空きスワップ領域

en: Bytes sent
ja: 送信

en: Bytes received
ja: 受信

en: Connections
ja: 接続

en: Processes
ja: プロセス

note: l10n: shortcuts for Byte
en: B
ja: バイト

en: %d table(s)
ja: %d テーブル

note: l10n: Questions is the name of a MySQL Status variable
en: Questions
ja: 問い合わせ

en: Traffic
ja: トラフィック

en: Settings
ja: 設定

en: Add chart to grid
ja: モニタリンググラフを追加する

en: Please add at least one variable to the series!
ja: 少なくとも１つの系列を追加してください!

en: None
ja: なし

note: l10n: SQL Query on modal to show exported query
en: SQL Query
ja: 実行した SQL

en: Resume monitor
ja: モニタ再開

en: Pause monitor
ja: モニタ一時中断

en: Start auto refresh
ja: 自動更新を開始

en: Stop auto refresh
ja: 自動更新を停止

en: general_log and slow_query_log are enabled.
ja: general_log および slow_query_log は有効です。

en: general_log is enabled.
ja: general_log は有効です。

en: slow_query_log is enabled.
ja: slow_query_log は有効です。

en: slow_query_log and general_log are disabled.
ja: slow_query_log および general_log は無効です。

en: log_output is not set to TABLE.
ja: log_output はテーブルに設定されていません。

en: log_output is set to TABLE.
ja: log_output はテーブルに設定されています。

en: slow_query_log is enabled, but the server logs only queries that take longer than %d seconds. It is advisable to set this long_query_time 0-2 seconds, depending on your system.
ja: slow_query_log は有効になっていますが、サーバは %d 秒より長くかかるクエリだけをログに記録します。お使いのシステムによっては、long_query_time を 0～2 秒に設定したほうがいいでしょう。

en: long_query_time is set to %d second(s).
ja: long_query_time は %d 秒に設定されています。

en: Following settings will be applied globally and reset to default on server restart:
ja: 以下の設定は、グローバルに適用され、サーバの再起動時にはデフォルトにリセットされます。

note: l10n: %s is FILE or TABLE
en: Set log_output to %s
ja: log_output に %s を設定する

note: l10n: Enable in this context means setting a status variable to ON
en: Enable %s
ja: %s を有効にする

note: l10n: Disable in this context means setting a status variable to OFF
en: Disable %s
ja: %s を無効にする

note: l10n: %d seconds
en: Set long_query_time to %d seconds.
ja: long_query_time を %d 秒に設定する。

en: You can't change these variables. Please log in as root or contact your database administrator.
ja: これらの変数を変更することはできません。root でログインするか、データベース管理者に連絡してください。

en: Change settings
ja: 設定の変更

en: Current settings
ja: 現在の設定

en: Chart title
ja: グラフの題名

note: l10n: As in differential values
en: Differential
ja: 差分値

en: Divided by %s
ja: 除数 %s

en: Unit
ja: 単位

en: From slow log
ja: スロークエリログより

en: From general log
ja: 一般クエリログより

en: The database name is not known for this query in the server's logs.
ja: サーバログ内にあるこのクエリに記述されたデータベース名が認識できません。

en: Analysing logs
ja: ログの解析中

en: Analysing & loading logs. This may take a while.
ja: ログの解析および読み込みを行っています。少し時間がかかることがあります。

en: Cancel request
ja: キャンセル

en: This column shows the amount of identical queries that are grouped together. However only the SQL query itself has been used as a grouping criteria, so the other attributes of queries, such as start time, may differ.
ja: この列は、グループ化された同一のクエリの数を示しています。しかし、１つの SQL クエリをグループの基準として使用しています。そのため、開始時刻いったような属性は、他クエリでは異なる場合があります。

en: Since grouping of INSERTs queries has been selected, INSERT queries into the same table are also being grouped together, disregarding of the inserted data.
ja: INSERT クエリのグループ化が選択されています。そのため、同じテーブルへの INSERT クエリは挿入されたデータ部は同一のようにみなされて、グループ化が行われます。

en: Log data loaded. Queries executed in this time span:
ja: ログデータを読み込みました。この期間に行われたクエリは以下の通りです。

en: Jump to Log table
ja: ログの表に移動する

en: No data found
ja: データが存在しません

en: Log analysed, but no data found in this time span.
ja: ログの解析を行いましたが、この期間のデータは見つかりませんでした。

en: Analyzing…
ja: 解析しています…

en: Explain output
ja: EXPLAIN の結果

en: Status
ja: 状態

en: Time
ja: 時間

en: Total time:
ja: 合計時間:

en: Profiling results
ja: プロファイリングの結果

[ctx: Display format]
en: Table
ja: 表

en: Chart
ja: グラフ

[ctx: Alias]
en: Database
ja: データベース

[ctx: Alias]
en: Table
ja: テーブル

[ctx: Alias]
en: Column
ja: カラム

note: l10n: A collection of available filters
en: Log table filter options
ja: ログの表のフィルタオプション

note: l10n: Filter as in "Start Filtering"
en: Filter
ja: フィルター

en: Filter queries by word/regexp:
ja: 単語／正規表現でクエリを絞る:

en: Group queries, ignoring variable data in WHERE clauses
ja: WHERE 節内のデータ部（文字列や数値など）は同一として扱いクエリをまとめる

en: Sum of grouped rows:
ja: グループ後の行数:

en: Total:
ja: 合計:

en: Loading logs
ja: ログの読み込み

en: Monitor refresh failed
ja: モニタの更新に失敗しました

en: While requesting new chart data the server returned an invalid response. This is most likely because your session expired. Reloading the page and reentering your credentials should help.
ja: グラフの新しいデータを要求中に、サーバが無効な応答を返しました。セッションが期限切れであるなら、これは正常な動作です。ページを再読み込みしてください。認証はやり直す必要があるかもしれません。

en: Reload page
ja: ページの再読み込み

en: Affected rows:
ja: 変更された行:

en: Failed parsing config file. It doesn't seem to be valid JSON code.
ja: 設定ファイルの構文解析に失敗しました。有効な JSON コードではないようです。

en: Failed building chart grid with imported config. Resetting to default config…
ja: インポートした設定でのグラフの配置に失敗しました。設定をデフォルトに戻します…

en: Import monitor configuration
ja: モニタ環境設定のインポート

en: Please select the file you want to import:
ja: インポートするファイルを選択してください：

en: Please enter a valid table name.
ja: 有効なテーブル名を入力してください。

en: Please enter a valid database name.
ja: 有効なデータベース名を入力してください。

en: No files available on server for import!
ja: インポートに利用可能なファイルがサーバ上に存在しません!

en: Analyse query
ja: クエリを解析する

en: Formatting SQL…
ja: SQLをフォーマットしています…

en: No parameters found!
ja: パラメータが見つかりませんでした！

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Page-related settings
ja: ページ関連の設定

en: Apply
ja: 適用

en: Loading…
ja: 読み込み中…

en: Request aborted!!
ja: リクエストを中止しました!!

en: Processing request
ja: 要求を処理しています

en: Request failed!!
ja: リクエストは失敗しました!!

en: Error in processing request
ja: 要求処理中でのエラー

en: Error code: %s
ja: エラーコード：%s

en: Error text: %s
ja: エラーテキスト：%s

en: It seems that the connection to server has been lost. Please check your network connectivity and server status.
ja: ネットワーク接続が失われているようです。接続状況とサーバの状態を確認してください。

en: No accounts selected.
ja: アカウントが選択されていません。

en: Dropping column
ja: カラムを削除しています

en: Adding primary key
ja: 主キーを追加する

en: Click to dismiss this notification
ja: クリックすると、この通知を破棄します

en: Renaming databases
ja: データベースの名称を変更しています

en: Copying database
ja: データベースをコピーしています

en: Changing charset
ja: 文字セットを変更しています

en: No
ja: いいえ

en: Enable foreign key checks
ja: 外部キーのチェックを有効にする

en: Failed to get real row count.
ja: 実際の行数の取得に失敗しました。

en: Searching
ja: 検索しています

en: Hide search results
ja: 検索結果を隠す

en: Show search results
ja: 検索結果を表示する

en: Browsing
ja: 表示中

en: Deleting
ja: 削除しています

en: Delete the matches for the %s table?
ja: テーブル %s に対して条件に一致したものを削除しますか?

en: The definition of a stored function must contain a RETURN statement!
ja: ストアドファンクションの定義には、RETURN 文を含めなければなりません！

en: No routine is exportable. Required privileges may be lacking.
ja: エクスポートできるルーチンがありません。この操作を実行する権限が無い可能性があります。

en: Values for column %s
ja: カラム %s に対しての値

en: Values for a new column
ja: 新しいカラムに対しての値

en: Enter each value in a separate field.
ja: 個々の入力欄にそれぞれ値を入力してください。

en: Add %d value(s)
ja: 値 %d を追加する

en: Note: If the file contains multiple tables, they will be combined into one.
ja: 注意：ファイルに複数のテーブルが含まれている場合、それらは１つに統合されます。

en: Hide query box
ja: クエリボックスを隠す

en: Show query box
ja: クエリボックスを表示

en: Delete
ja: 削除

en: %d is not valid row number.
ja: %d は不正な行番号です。

en: Browse foreign values
ja: 参照されている値を表示する

en: No previously auto-saved query is available. Loading default query.
ja: 以前に自動保存クエリはありません。デフォルトクエリを読み込みします。

en: You have a previously saved query. Click Get auto-saved query to load the query.
ja: 以前に保存したクエリがあります。そのクエリをロードするには、[自動保存クエリを取得]をクリックします。

en: Variable %d:
ja: 変数 %d:

en: Pick
ja: 選択

en: Column selector
ja: カラムの選択

en: Search this list
ja: このリストの検索

en: No columns in the central list. Make sure the Central columns list for database %s has columns that are not present in the current table.
ja: リストに主要カラムがありません。データベース「%s」の主要カラムリストに現在のテーブルに存在しないカラムがあることを確認してください。

en: See more
ja: もっと見る

en: Add primary key
ja: 主キーを追加する

en: Primary key added.
ja: 主キーを追加しました。

en: Taking you to next step…
ja: 次のステップに進みます…

en: The first step of normalization is complete for table '%s'.
ja: テーブル「%s」の第１正規形は完了しました。

en: End of step
ja: 最後のステップ

en: Second step of normalization (2NF)
ja: 第２正規化 (2NF)

note: l10n: Display text for calendar close link
en: Done
ja: 決定

en: Confirm partial dependencies
ja: 部分依存関係の確認

en: Selected partial dependencies are as follows:
ja: 選択された部分的な依存は以下の通りです：

en: Note: a, b -> d,f implies values of columns a and b combined together can determine values of column d and column f.
ja: 備考：a, b -> d, f は、列「a」と列「b」の値を合わせれば、列「d」と列「f」の値を決定することが出来ます。

en: No partial dependencies selected!
ja: 部分的な依存が選択されていません!

en: Back
ja: 戻る

en: Show me the possible partial dependencies based on data in the table
ja: テーブル内のデータに基づいて可能な部分的な依存関係を表示

en: Hide partial dependencies list
ja: 部分従属の一覧を隠す

en: Sit tight! It may take few seconds depending on data size and column count of the table.
ja: テーブルのデータサイズと列数に応じて数秒かかる場合があります。しばらくお待ちください。

en: Step
ja: 手順

en: The following actions will be performed:
ja: 次のクエリを実行されます：

en: DROP columns %s from the table %s
ja: カラム '%s' をテーブル '%s' から削除

en: Create the following table
ja: 以下のテーブルを作成します

en: Third step of normalization (3NF)
ja: 第３正規化(3NF)

en: Confirm transitive dependencies
ja: 過渡的依存性の確認

en: Selected dependencies are as follows:
ja: 選択された依存関係はこちらです：

en: No dependencies selected!
ja: 依存関係が選択されていません！

en: Save
ja: 保存する

en: Hide search criteria
ja: 検索条件を隠す

en: Show search criteria
ja: 検索条件を表示する

en: Column maximum:
ja: 最大カラム:

en: Column minimum:
ja: 最小カラム:

en: Hide find and replace criteria
ja: 検索と置換の条件を隠す

en: Show find and replace criteria
ja: 検索と置換の条件を表示

en: Each point represents a data row.
ja: プロット点は、それぞれの行のデータを表します。

en: Hovering over a point will show its label.
ja: プロット点にマウスカーソルを重ねると、そのラベルが表示されます。

en: To zoom in, select a section of the plot with the mouse.
ja: 拡大するには、マウスでグラフ内を範囲選択してください。

en: Click reset zoom button to come back to original state.
ja: 「Reset zoom」ボタンをクリックすることで元の状態に戻せます。

en: Click a data point to view and possibly edit the data row.
ja: プロット点をクリックすることで、行のデータの閲覧と編集が可能です。

en: The plot can be resized by dragging it along the bottom right corner.
ja: グラフの右下をドラッグすることで、大きさの調整が行えます。

en: Select two columns
ja: カラムを 2 つ選択してください

en: Select two different columns
ja: 異なるカラムを 2 つ選択してください

en: Data point content
ja: プロット点におけるデータ内容

en: Ignore
ja: 無視

en: Copy
ja: コピー

en: Point
ja: 座標

en: Point %d
ja: 座標 %d

en: Linestring
ja: 線分

en: Polygon
ja: ポリゴン

en: Geometry
ja: 幾何データ

en: Inner ring
ja: インナーリング

en: Outer ring
ja: アウターリング

en: Add a point
ja: 座標を追加する

en: Add an inner ring
ja: 内輪を追加する

en: Do you want to copy encryption key?
ja: 暗号化キーをコピーしますか？

en: Encryption key
ja: 暗号化キー

en: The HEX function will treat the integer as a string while calculating the hexadecimal value
ja: HEX 関数は、16 進数の値を計算する間は、整数を文字列として扱います

en: MySQL accepts additional values not selectable by the slider; key in those values directly if desired
ja: スライダーで選択できない値はMySQLで入力することができます

en: MySQL accepts additional values not selectable by the datepicker; key in those values directly if desired
ja: MySQLは日付ピッカー以外の値も求めらます。必要に応じて入力してください

en: Indicates that you have made changes to this page; you will be prompted for confirmation before abandoning changes
ja: あなたがこのページに変更を加えた場合、変更を破棄する前に確認画面が表示されるでしょう

en: Select referenced key
ja: 参照されているキーを選択

en: Select Foreign Key
ja: 外部キーを選択してください

en: Please select the primary key or a unique key!
ja: 主キーまたはユニークキーを選択してください！

en: Choose column to display
ja: 表示するカラムの選択

en: You haven't saved the changes in the layout. They will be lost if you don't save them. Do you want to continue?
ja: レイアウトの変更を保存していません。保存しないと失われてしまいます。このまま続行しますか?

en: value/subQuery is empty
ja: 値・サブクエリは空です

en: Add tables from other databases
ja: 他のデータベースからテーブルを追加

en: Page name
ja: ページ名

en: Save page
ja: ページの保存

en: Save page as
ja: 名前を付けてページを保存

en: Open page
ja: ページを開く

en: Delete page
ja: ページの削除

note: l10n: When the user opens a page saved in the Designer
en: Some tables saved in this page might have been renamed or deleted.
ja: このページに保存されたページの一部に名前変更や削除が行われました。

en: Untitled
ja: 無題

en: Please select a page to continue
ja: ページを選択してください

en: Please enter a valid page name
ja: 有効なページ名を入力してください

en: Do you want to save the changes to the current page?
ja: 現在のページに対する変更を保存しますか？

en: Successfully deleted the page
ja: ページの削除に成功しました

en: Export relational schema
ja: リレーショナルスキーマをエクスポートする

en: Modifications have been saved
ja: 修正を保存しました

en: %d object(s) created.
ja: %d 個のオブジェクトを作成しました。

en: Column name
ja: カラム名

en: Submit
ja: 実行する

en: Press escape to cancel editing.<br>- Shift+Enter for a newline.
ja: ESC キーで編集をキャンセルします。<br>- Shift+Enter で改行します。

en: You have edited some data and they have not been saved. Are you sure you want to leave this page before saving the data?
ja: データの一部を変更しましたが保存していません。データを保存せずにこのページから移動してもよろしいですか?

en: Drag to reorder.
ja: ドラッグで並び替えができます。

en: Click to sort results by this column.
ja: クリックすると、結果をこのカラムを使ってソートします。

en: Shift+Click to add this column to ORDER BY clause or to toggle ASC/DESC.<br>- Ctrl+Click or Alt+Click (Mac: Shift+Option+Click) to remove column from ORDER BY clause
ja: Shift+クリックでこの列を ORDER BY句に追加するか、または ASC/DESCを切り替えます<br /> Ctrl+クリック（またはAlt+クリック、（Macの場合はShift+Option+クリック）すると、この列をORDER BY句から削除します

en: Click to mark/unmark.
ja: クリックでカラムを反転/解除。

en: Double-click to copy column name.
ja: ダブルクリックでカラム名をコピーします。

en: Click the drop-down arrow<br>to toggle column's visibility.
ja: カラムの表示／非表示<br />状態を変更する場合、「▼」をクリック。

en: This table does not contain a unique column. Features related to the grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete links may not work after saving.
ja: このテーブルには、ユニークなカラムが含まれていません。グリッド編集、チェックボックス、編集、コピー、削除のリンクに関連する機能は、保存後に動作しない場合があります。

en: Please enter a valid hexadecimal string. Valid characters are 0-9, A-F.
ja: 有効な 16 進数の文字列を入力してください。有効な文字は 0-9、A-F です。

en: Do you really want to see all of the rows? For a big table this could crash the browser.
ja: 本当にすべての行を表示しますか？ 大きなテーブルはブラウザをクラッシュさせることがあります。

en: Original length
ja: 元の長さ

en: cancel
ja: キャンセル

en: Aborted
ja: 中断

en: Success
ja: 成功

en: Import status
ja: インポートの状態

en: Drop files here
ja: ここにファイルをドロップします

en: Select database first
ja: 最初にデータベースを選択してください

en: You can also edit most values<br>by double-clicking directly on them.
ja: ほとんどの値は、直接ダブルクリック<br />することでも、編集できます。

en: You can also edit most values<br>by clicking directly on them.
ja: ほとんどの値は、直接クリック<br />することでも、編集できます。

en: Go to link:
ja: リンク先へ移動する:

en: Generate password
ja: パスワードを生成する

en: Generate
ja: 生成する

en: Change password
ja: パスワードを変更する

en: More
ja: その他

en: Show panel
ja: パネルを表示

en: Hide panel
ja: パネルを隠す

en: Unlink from main panel
ja: メインパネルのリンクを解除

en: A newer version of phpMyAdmin is available and you should consider upgrading. The newest version is %s, released on %s.
ja: phpMyAdmin の新しいバージョンが提供されています。アップグレードの検討をお奨めします。最新バージョンは %s で、%s にリリースされています。

note: l10n: Latest available phpMyAdmin version
en: , latest stable version:
ja: , 最終安定バージョン:

en: up to date
ja: 最新版

en: A fatal JavaScript error has occurred. Would you like to send an error report?
ja: JavaScript の致命的なエラーが発生しました。エラー報告を送信しますか?

en: Change report settings
ja: レポート設定の変更

en: Show report details
ja: エラーレポートの詳細を表示

en: Your export is incomplete, due to a low execution time limit at the PHP level!
ja: PHP レベルで設定された実行時間制限が短すぎるため、エクスポートが完了しませんでした！

en: Warning: a form on this page has more than %d fields. On submission, some of the fields might be ignored, due to PHP's max_input_vars configuration.
ja: 警告: このページのフォームは %d個以上のフィールドがあります。 このまま送信すると、PHPのmax_input_vars設定の制限により、いくつかのフィールドは無視されることがあります。

en: Some errors have been detected on the server!
ja: サーバ上でいくつかのエラーが検出されました！

en: Please look at the bottom of this window.
ja: このウィンドウの一番下を見てください。

en: Ignore All
ja: 全て無視

en: As per your settings, they are being submitted currently, please be patient.
ja: 設定に従って現在これらを送信しています。気長にお待ちください。

en: Column name successfully copied to clipboard!
ja: カラム名をクリップボードにコピーしました！

en: Column name copying to clipboard failed!
ja: カラム名をクリップボードへコピーできませんでした！

en: Successfully copied!
ja: ページのコピーに成功しました！

en: Copying failed!
ja: データベースのコピーに失敗しました！

en: Execute this query again?
ja: このクエリをもう一度実行しますか？

en: Do you really want to delete this bookmark?
ja: このブックマークを本当に削除しますか？

en: Some error occurred while getting SQL debug info.
ja: SQL デバッグ情報を取得中にいくつかのエラーが発生しました。

en: %s queries executed %s times in %s seconds.
ja: %s クエリは、%s 回を%s 秒で実行しました。

en: %s argument(s) passed
ja: %s個の引数が渡されました

en: Show arguments
ja: 引数の表示

en: Hide arguments
ja: 引数を非表示

en: Time taken:
ja: 所要時間:

en: There was a problem accessing your browser storage, some features may not work properly for you. It is likely that the browser doesn't support storage or the quota limit has been reached. In Firefox, corrupted storage can also cause such a problem, clearing your "Offline Website Data" might help. In Safari, such problem is commonly caused by "Private Mode Browsing".
ja: ブラウザのストレージにアクセスする際に問題が発生したため、いくつかの機能は動作しない可能性があります。この問題はストレージをサポートしていないブラウザである場合や、ストレージの使用量が制限値に達していることで発生することがあります。 そのほかに、特にFirefoxではストレージが破損している可能性があるため、「オフラインウェブサイトデータ」の削除で改善する可能性があります。 Safariの場合は一般的に「プライベートモード」の利用がこの問題を引き起こすことがあります。

en: Copy tables to
ja: テーブルのコピー先

en: Add table prefix
ja: テーブル接頭辞の追加

en: Replace table with prefix
ja: テーブル名の接頭辞を付け替える

en: Copy table with prefix
ja: 接頭辞を付け替えてテーブルをコピーする

en: Extremely weak
ja: きわめて脆弱

en: Very weak
ja: とても脆弱

en: Weak
ja: 脆弱

en: Good
ja: 良好

en: Strong
ja: 強固

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 5 (from U2F API)
en: Timed out waiting for security key activation.
ja: セキュリティキーを有効化している最中にタイムアウトしました。

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 2 (from U2F API)
en: Invalid request sent to security key.
ja: セキュリティキーに無効なリクエストが送られました。

[ctx: U2F error]
note: l10n: unknown error code (from U2F API)
en: Unknown security key error.
ja: セキュリティキーの不明なエラーです。

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 3 (from U2F API)
en: Client does not support security key.
ja: クライアントがセキュリティキーに対応していません。

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 4 (from U2F API) on register
en: Failed security key activation.
ja: セキュリティキーの有効化に失敗しました。

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 4 (from U2F API) on authanticate
en: Invalid security key.
ja: セキュリティキーが無効です。

en: WebAuthn is not available. Please use a supported browser in a secure context (HTTPS).
ja: WebAuthn は使用できません。セキュアコンテキスト (HTTPS) で対応しているブラウザを使用してください。

en: You can not open, save or delete your page layout, as IndexedDB is not working in your browser and your phpMyAdmin configuration storage is not configured for this.
ja: IndexedDBがブラウザで機能しておらず、phpMyAdmin構成ストレージがこのように構成されていないため、ページレイアウトを開いたり、保存したり、削除したりすることはできません。

[ctx: The table already exists in the designer and can not be added once more.]
en: Table %s already exists!
ja: テーブル %s は既に存在します!

en: Hide
ja: 隠す

en: Show
ja: 表示

en: Fatal error: The navigation can only be accessed via AJAX
ja: 致命的なエラー：ナビゲーションへのアクセスに使用できるのはAjaxだけです

en: Select one…
ja: カラムを １つ選択してください…

en: No such column
ja: カラムはありません

[ctx: string types]
en: String
ja: 文字列

en: phpMyAdmin configuration snippet
ja: phpMyAdmin設定スニペット

en: Paste it to your config.inc.php
ja: これをconfig.inc.phpに貼り付けてください

en: Could not import configuration
ja: 設定がインポートできませんでした

en: Two-factor authentication has been removed.
ja: 二要素認証が削除されました。

en: Two-factor authentication has been configured.
ja: 二要素認証が設定されました。

en: Rows
ja: 行

en: Indexes
ja: インデックス

en: Total
ja: 合計

en: Overhead
ja: オーバーヘッド

en: Database %1$s has been created.
ja: データベース %1$s を作成しました。

en: %1$d database has been dropped successfully. | %1$d databases have been dropped successfully.
ja[0]: %1$d 個のデータベースが正常に削除されました。

en: The account %s@%s has been successfully locked.
ja: アカウント %s@%s がロックされました。

en: The account %s@%s has been successfully unlocked.
ja: アカウント %s@%s のロックが解除されました。

en: No Privileges
ja: 権限がありません

en: You do not have the privileges to administrate the users!
ja: ユーザを管理する権限がありません!

en: Username and hostname didn't change. If you only want to change the password, 'Change password' tab should be used.
ja: ユーザ名とホスト名は変更されませんでした。パスワードを変更したい場合は、「パスワードを変更する」タブを使用してください。

en: User has been added.
ja: ビュー %s を破棄しました。

en: Thread %s was successfully killed.
ja: スレッド %s は正常終了しました。

en: phpMyAdmin was unable to kill thread %s. It probably has already been closed.
ja: スレッド %s の終了に失敗しました。すでに閉じているようです。

en: Received
ja: 受信済

en: Sent
ja: 送信済

en: Max. concurrent connections
ja: 最大同時接続数

en: Failed attempts
ja: 失敗回数

en: The number of connections that were aborted because the client died without closing the connection properly.
ja: クライアントが適切に接続を閉じなかったために中断された接続数。

en: The number of failed attempts to connect to the MySQL server.
ja: MySQL サーバへの接続を試みて失敗した回数。

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache but that exceeded the value of binlog_cache_size and used a temporary file to store statements from the transaction.
ja: 一時バイナリログキャッシュを利用したものの binlog_cache_size の値を超過したため一時ファイルにステートメントを保存したトランザクション数。

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache.
ja: 一時バイナリログキャッシュを使用したトランザクション数。

en: The number of connection attempts (successful or not) to the MySQL server.
ja: MySQL サーバへの接続試行回数 (成否に関わらず)。

en: The number of temporary tables on disk created automatically by the server while executing statements. If Created_tmp_disk_tables is big, you may want to increase the tmp_table_size  value to cause temporary tables to be memory-based instead of disk-based.
ja: ステートメント実行中にサーバがディスク上に自動生成した一時テーブル数。Created_tmp_disk_tables の値が大きい場合は tmp_table_size の値を増やしてディスク上ではなくメモリ上に一時テーブルを構築した方がよいかもしれません。

en: How many temporary files mysqld has created.
ja: mysqld が生成した一時ファイル数。

en: The number of in-memory temporary tables created automatically by the server while executing statements.
ja: ステートメント実行中にサーバが自動生成したメモリ上の一時テーブル数。

en: The number of rows written with INSERT DELAYED for which some error occurred (probably duplicate key).
ja: 何らかのエラー (たぶんキーの重複) が発生したため INSERT DELAYED された行数。

en: The number of INSERT DELAYED handler threads in use. Every different table on which one uses INSERT DELAYED gets its own thread.
ja: 使用中の INSERT DELAYED ハンドラのスレッド数。INSERT DELAYED を適用するテーブルの数だけ固有のスレッドが用意されます。

en: The number of INSERT DELAYED rows written.
ja: INSERT DELAYED で書き込まれた行数。

en: The number of executed FLUSH statements.
ja: FLUSH 文の実行回数。

en: The number of internal COMMIT statements.
ja: 内部で COMMIT 文を実行した回数。

en: The number of times a row was deleted from a table.
ja: テーブルから行を削除した回数。

en: The MySQL server can ask the NDB Cluster storage engine if it knows about a table with a given name. This is called discovery. Handler_discover indicates the number of time tables have been discovered.
ja: MySQL サーバは NDB クラスタストレージエンジンに特定の名前を持つテーブルについての情報を持っているか問い合わせることができます。これを開示と言いますが、Handler_discover はその開示されたタイムテーブルの数です。

en: The number of times the first entry was read from an index. If this is high, it suggests that the server is doing a lot of full index scans; for example, SELECT col1 FROM foo, assuming that col1 is indexed.
ja: インデックスの最初のエントリを読み込んだ回数。この値が高い場合はサーバが何度もインデックスの全スキャンを実行しているものと思われます。例えば SELECT col1 FROM foo を実行した場合 (col1 はインデックスに含まれているものとします)。

en: The number of requests to read a row based on a key. If this is high, it is a good indication that your queries and tables are properly indexed.
ja: キーに基づいて行を読み込んだリクエストの数。この値が高い場合はクエリとテーブルが適切にインデックスされているものと考えられます。

en: The number of requests to read the next row in key order. This is incremented if you are querying an index column with a range constraint or if you are doing an index scan.
ja: キーの順序通りに次の行を読み込んだリクエストの数。この値はインデックス列のクエリに範囲指定をしているか、インデックススキャンを行っているときに増加します。

en: The number of requests to read the previous row in key order. This read method is mainly used to optimize ORDER BY … DESC.
ja: キーの順序通りに前の行を読み込んだリクエストの数。この読み込みは主に ORDER BY … DESC の最適化に利用されます。

en: The number of requests to read a row based on a fixed position. This is high if you are doing a lot of queries that require sorting of the result. You probably have a lot of queries that require MySQL to scan whole tables or you have joins that don't use keys properly.
ja: 決まった位置を基準に行を読み込んだリクエストの数。この値が高いのは結果をソートする必要があるクエリを大量に実行している場合です。おそらくテーブル全体をスキャンしなければならないクエリを大量に行っているか、結合の際のキーの使い方に不適切なところがあります。

en: The number of requests to read the next row in the data file. This is high if you are doing a lot of table scans. Generally this suggests that your tables are not properly indexed or that your queries are not written to take advantage of the indexes you have.
ja: データファイルの次の行を読み込んだリクエストの数。この値が高いのはテーブルスキャンを大量に実行しているためです。一般にこれはテーブルのインデックスが不適切か、クエリがインデックスを利用するように書かれていないことを意味します。

en: The number of internal ROLLBACK statements.
ja: 内部で ROLLBACK 文を実行した回数。

en: The number of requests to update a row in a table.
ja: テーブル内の行を更新したリクエストの数。

en: The number of requests to insert a row in a table.
ja: テーブル内に行を挿入したリクエストの数。

en: The number of pages containing data (dirty or clean).
ja: データが含まれるページの数 (ダーティページ、クリーンページの別を問わず)。

en: The number of pages currently dirty.
ja: 現在のダーティページの数。

en: The number of buffer pool pages that have been requested to be flushed.
ja: フラッシュリクエストを受けたバッファプールのページ数。

en: The number of free pages.
ja: 空きページ数。

en: The number of latched pages in InnoDB buffer pool. These are pages currently being read or written or that can't be flushed or removed for some other reason.
ja: InnoDB バッファプールでラッチされているページ数。これは現在読み込んでいる、あるいは書き込んでいるページ、あるいは他の何らかの理由でフラッシュしたり削除したりできなくなっているページの数です。

en: The number of pages busy because they have been allocated for administrative overhead such as row locks or the adaptive hash index. This value can also be calculated as Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.
ja: 行ロックやアダプティブハッシュインデックスといった管理オーバヘッドのせいでビジーになっているページ数。この値は Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data という式でも計算できます。

en: Total size of buffer pool, in pages.
ja: ページのバッファプールサイズの合計。

en: The number of "random" read-aheads InnoDB initiated. This happens when a query is to scan a large portion of a table but in random order.
ja: InnoDB が開始したランダム読み込みの回数。これはクエリがテーブルの大部分をランダムな順番でスキャンするときに発生します。

en: The number of sequential read-aheads InnoDB initiated. This happens when InnoDB does a sequential full table scan.
ja: InnoDB が開始したシーケンシャル読み込みの回数。これは InnoDB がシーケンシャルなテーブル全スキャンを行うときに発生します。

en: The number of logical read requests InnoDB has done.
ja: InnoDB が実行した論理読み込みリクエストの数。

en: The number of logical reads that InnoDB could not satisfy from buffer pool and had to do a single-page read.
ja: InnoDB がバッファプールの内容を利用できず、シングルページ読み込みを行わなければならなかった論理読み込みの回数。

en: Normally, writes to the InnoDB buffer pool happen in the background. However, if it's necessary to read or create a page and no clean pages are available, it's necessary to wait for pages to be flushed first. This counter counts instances of these waits. If the buffer pool size was set properly, this value should be small.
ja: 通常 InnoDB バッファプールへの書き込みはバックグラウンドで行われますが、ページの読み込みないし作成を行う必要があるのにクリーンなページが得られない場合は、まずそのページがフラッシュされるのを待つ必要があります。このカウンタは、そのウェイトの回数をカウントするものです。バッファプールの値が適切に設定されていれば、この値は小さいはずです。

en: The number writes done to the InnoDB buffer pool.
ja: InnoDB バッファプールへの書き込み回数。

en: The number of fsync() operations so far.
ja: これまでに fsync() を実行した回数。

en: The current number of pending fsync() operations.
ja: 現在保留されている fsync() の回数。

en: The current number of pending reads.
ja: 現在保留されている読み込みの数。

en: The current number of pending writes.
ja: 現在保留されている書き込みの数。

en: The amount of data read so far, in bytes.
ja: これまでのデータ読み込み量 (単位:バイト)。

en: The total number of data reads.
ja: データ読み込み回数の合計。

en: The total number of data writes.
ja: データ書き込み回数の合計。

en: The amount of data written so far, in bytes.
ja: これまでのデータの書き込み量 (単位:バイト)。

en: The number of pages that have been written for doublewrite operations.
ja: 二重書き込みの実行回数と二重書き込みが発生したページ数。

en: The number of doublewrite operations that have been performed.
ja: 二重書き込みの実行回数と二重書き込みが発生したページ数。

en: The number of waits we had because log buffer was too small and we had to wait for it to be flushed before continuing.
ja: ログバッファが小さすぎてフラッシュしないと作業を続行できなくなったために発生したウェイトの回数。

en: The number of log write requests.
ja: ログ書き込みリクエストの数。

en: The number of physical writes to the log file.
ja: ログファイルへの物理書き込みの回数。

en: The number of fsync() writes done to the log file.
ja: ログファイルへの fsync 書き込みの回数。

en: The number of pending log file fsyncs.
ja: 保留中のログファイルへの fsync 回数。

en: Pending log file writes.
ja: 保留中のログファイルへの書き込み回数。

en: The number of bytes written to the log file.
ja: ログファイルに書き込んだバイト数。

en: The number of pages created.
ja: 作成されたページ数。

en: The compiled-in InnoDB page size (default 16KB). Many values are counted in pages; the page size allows them to be easily converted to bytes.
ja: コンパイル時の InnoDB のページサイズ (デフォルト:16KB)。多くの値がページ単位で計算されますが、この値を使えば簡単にバイト単位に変換できます。

en: The number of pages read.
ja: 読み込んだページ数。

en: The number of pages written.
ja: 書き込んだページ数。

en: The number of row locks currently being waited for.
ja: 現在待機中の行ロックの数。

en: The average time to acquire a row lock, in milliseconds.
ja: 行ロック取得に要した平均時間 (単位:ミリ秒)。

en: The total time spent in acquiring row locks, in milliseconds.
ja: 行ロック取得に要した時間の合計 (単位:ミリ秒)。

en: The maximum time to acquire a row lock, in milliseconds.
ja: 行ロック取得に要した時間の最大値 (単位:ミリ秒)。

en: The number of times a row lock had to be waited for.
ja: 行ロック取得時に待機した回数。

en: The number of rows deleted from InnoDB tables.
ja: InnoDB テーブルから削除した行数。

en: The number of rows inserted in InnoDB tables.
ja: InnoDB テーブルに挿入した行数。

en: The number of rows read from InnoDB tables.
ja: InnoDB テーブルから読み込んだ行数。

en: The number of rows updated in InnoDB tables.
ja: InnoDB テーブルで更新された行数。

en: The number of key blocks in the key cache that have changed but haven't yet been flushed to disk. It used to be known as Not_flushed_key_blocks.
ja: 変更されてからディスクにフラッシュされていないキーキャッシュのキーブロックの数。以前は Not_flushed_key_blocks でした。

en: The number of unused blocks in the key cache. You can use this value to determine how much of the key cache is in use.
ja: キーキャッシュの未使用ブロックの数。キーキャッシュの使用率を調べるときに使えます。

en: The number of used blocks in the key cache. This value is a high-water mark that indicates the maximum number of blocks that have ever been in use at one time.
ja: キーキャッシュの使用済みブロックの数。この値はこれまで一度に使用されたブロックの最大数です。

en: Percentage of used key cache (calculated value)
ja: 使われているキーキャッシュの比率 (計算値)

en: The number of requests to read a key block from the cache.
ja: キャッシュからキーブロックを読み込んだリクエストの数。

en: The number of physical reads of a key block from disk. If Key_reads is big, then your key_buffer_size value is probably too small. The cache miss rate can be calculated as Key_reads/Key_read_requests.
ja: ディスクからキーブロックを物理読み込みした回数。Key_reads が大きいのはおそらく key_buffer_size が小さすぎるためです。キャッシュミスの割合は Key_reads/Key_read_requests で計算できます。

en: Key cache miss calculated as rate of physical reads compared to read requests (calculated value)
ja: キーキャッシュミスの割合。読み込みリクエストに対する物理読み込みで算出。(計算値)

en: The number of requests to write a key block to the cache.
ja: キャッシュにキーブロックを書き込んだリクエストの数。

en: The number of physical writes of a key block to disk.
ja: ディスクにキーブロックを物理書き込みした回数。

en: Percentage of physical writes compared to write requests (calculated value)
ja: 書き込みリクエストに対する物理書き込みの比率 (計算値)

en: The total cost of the last compiled query as computed by the query optimizer. Useful for comparing the cost of different query plans for the same query. The default value of 0 means that no query has been compiled yet.
ja: クエリオプティマイザーの計算による、最後にコンパイルされたクエリの総コスト。クエリのプランを変えたときにコストがどう変わるか比較するときに便利です。デフォルト値の 0 はまだ一度もクエリをコンパイルしていないという意味です。

en: The maximum number of connections that have been in use simultaneously since the server started.
ja: サーバが起動してからの同時接続の最大数。

en: The number of rows waiting to be written in INSERT DELAYED queues.
ja: INSERT DELAYED キューの中で書き込まれるのを待っている行数。

en: The number of tables that have been opened. If opened tables is big, your table_open_cache value is probably too small.
ja: 開いているテーブルの数。開いているテーブルが多い場合はおそらく table_open_cache の値が小さすぎます。

en: The number of files that are open.
ja: 開いているファイルの数。

en: The number of streams that are open (used mainly for logging).
ja: 開いているストリームの数 (主にログの記録用です)。

en: The number of tables that are open.
ja: 開いているテーブルの数。

en: The number of free memory blocks in query cache. High numbers can indicate fragmentation issues, which may be solved by issuing a FLUSH QUERY CACHE statement.
ja: クエリキャッシュ内の空きメモリのブロック数。この値が高い場合は 断片化が起こっていることを示しています。FLUSH QUERY CACHE 文を発行することによって解消されるかもしれません。

en: The amount of free memory for query cache.
ja: クエリキャッシュの空きメモリ量。

en: The number of cache hits.
ja: キャッシュのヒット数。

en: The number of queries added to the cache.
ja: キャッシュに追加されたクエリの数。

en: The number of queries that have been removed from the cache to free up memory for caching new queries. This information can help you tune the query cache size. The query cache uses a least recently used (LRU) strategy to decide which queries to remove from the cache.
ja: 新しいクエリをキャッシュするためにメモリを解放するべくキャッシュから削除されたクエリの数。この情報はクエリキャッシュのサイズを調整するときに便利です。クエリキャッシュは最後に使われた時刻が最も古いものから削除する (LRU) 戦略に従って削除するクエリを決めます。

en: The number of non-cached queries (not cachable, or not cached due to the query_cache_type setting).
ja: キャッシュされなかった (キャッシュできないか query_cache_type の設定でキャッシュしないことになっている) クエリの数。

en: The number of queries registered in the cache.
ja: キャッシュに登録されているクエリの数。

en: The total number of blocks in the query cache.
ja: クエリキャッシュの総ブロック数。

en: The status of failsafe replication (not yet implemented).
ja: フェイルセーフレプリケーションの状態 (未実装)。

en: The number of joins that do not use indexes. If this value is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.
ja: インデックスを利用しなかった結合の数。この値が 0 でない場合はテーブルのインデックスをよく確認してください。

en: The number of joins that used a range search on a reference table.
ja: 参照テーブルで範囲検索をした結合の数。

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row. (If this is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.)
ja: キーが指定されていなかったため一行ずつキーが使われているか確認した結合の数（0 でない場合はテーブルのインデックスをよく確認してください）

en: The number of joins that used ranges on the first table. (It's normally not critical even if this is big.)
ja: 最初のテーブルで範囲指定された結合の数 (この値は大きくてもふつう問題ありません)

en: The number of joins that did a full scan of the first table.
ja: 最初のテーブルを全スキャンした結合の数。

en: The number of temporary tables currently open by the replica SQL thread.
ja: レプリカの SQL スレッドが現在開いている一時テーブルの数。

en: Total (since startup) number of times the replication replica SQL thread has retried transactions.
ja: レプリケーションレプリカの SQL スレッドがトランザクションを再試行した回数(起動時からの合計)。

en: This is ON if this server is a replica that is connected to a primary.
ja: このサーバがプライマリに接続するレプリカである場合は ON になります。

en: The number of threads that have taken more than slow_launch_time seconds to create.
ja: slow_launch_time で指定された秒数以上に作成時間がかかったスレッドの数。

en: The number of queries that have taken more than long_query_time seconds.
ja: long_query_time で指定された秒数以上に時間のかかったクエリの数。

en: The number of merge passes the sort algorithm has had to do. If this value is large, you should consider increasing the value of the sort_buffer_size system variable.
ja: ソートアルゴリズムが実行しなければならなかったマージの回数。この値が高い場合は sort_buffer_size システム変数の値を増やした方がよいでしょう。

en: The number of sorts that were done with ranges.
ja: 範囲指定付きでソートが行われた回数。

en: The number of sorted rows.
ja: ソート済の行数。

en: The number of sorts that were done by scanning the table.
ja: テーブルをスキャンしたときに実行されたソートの回数。

en: The number of times that a table lock was acquired immediately.
ja: テーブルロックをすぐに取得できた回数。

en: The number of times that a table lock could not be acquired immediately and a wait was needed. If this is high, and you have performance problems, you should first optimize your queries, and then either split your table or tables or use replication.
ja: テーブルロックをすぐに取得できずウェイトが発生した回数。この値が高く、パフォーマンスに問題が生じている場合は、まずクエリを最適化してください。それでもだめならテーブルを分割するか、レプリケーションを利用してください。

en: The number of threads in the thread cache. The cache hit rate can be calculated as Threads_created/Connections. If this value is red you should raise your thread_cache_size.
ja: スレッドキャッシュ内のスレッド数。キャッシュのヒット率は Threads_created/Connections で計算できます。この値が赤くなっている場合は thread_cache_size を大きくしてください。

en: The number of currently open connections.
ja: 現在開いている接続の数。

en: The number of threads created to handle connections. If Threads_created is big, you may want to increase the thread_cache_size value. (Normally this doesn't give a notable performance improvement if you have a good thread implementation.)
ja: 接続処理のために作成されたスレッドの数。Threads_created が大きい場合は thread_cache_size の値を増やした方がよいかもしれません (スレッドの実装に問題がない場合はふつうあまりパフォーマンスは向上しません)

en: Thread cache hit rate (calculated value)
ja: スレッドキャッシュのヒット割合 (計算値)

en: The number of threads that are not sleeping.
ja: スリープしていないスレッドの数。

en: Missing parameter:
ja: パラメータがありません：

en: User groups management is not enabled.
ja: ユーザグループ管理が有効になっていません。

en: Setting variable failed
ja: 変数の設定に失敗しました

en: Incorrect form specified!
ja: 不正なフォームが指定された！

en: You are not using a secure connection; all data (including potentially sensitive information, like passwords) is transferred unencrypted!
ja: セキュリティで保護された接続を使用していません。全てのデータ（パスワードのように、潜在的な機密情報を含む）が暗号化されずに転送されています！

en: If your server is also configured to accept HTTPS requests follow this link to use a secure connection.
ja: サーバが HTTPS 要求を受け入れるように構成されている場合、このリンクをたどり安全な接続を使用するようにしてください。

en: Insecure connection
ja: セキュリティで保護されていない接続

en: Bookmark %s has been created.
ja: ブックマーク %s を作成しました。

en: Bookmark not created!
ja: ブックマークが作成されていません!

en: Table %1$s has been altered successfully.
ja: テーブル %1$s は正常に変更されました。

en: No row selected.
ja: 行が選択されていません。

en: No SQL query was set to fetch data.
ja: SQLクエリはデータを取得するために設定されませんでした。

en: No numeric columns present in the table to plot.
ja: テーブルには数字コラムがない理由でチャートを表示するデータポイントないです。

en: No data to display
ja: 表示するデータはありません

en: '%s' database does not exist.
ja: データベース '%s' が存在しません。

en: Table %s already exists!
ja: テーブル %s は既に存在します!

en: Your SQL query has been executed successfully.
ja: SQL は正常に実行されました。

en: No column selected.
ja: カラムが選択されていません。

en: %1$d column has been dropped successfully. | %1$d columns have been dropped successfully.
ja[0]: %1$d 個のカラムが正常に削除されました。

en: Invalid table name
ja: テーブル名が不正です

note: l10n: In case a SQL query did not pass a security check
en: There is an issue with your request.
ja: リクエストに問題があります。

en: MySQL returned an empty result set (i.e. zero rows).
ja: 返り値が空でした (行数 0)。

en: Maintenance operations on multiple tables are disabled.
ja: 複数テーブルの管理の操作は無効です。

en: View
ja: ビュー

en: Error
ja: エラー

en: Display column was successfully updated.
ja: 表示カラムは正常に更新されました。

en: Internal relationships were successfully updated.
ja: 内部リレーションは正常に更新されました。

en: Row: %1$s, Column: %2$s, Error: %3$s
ja: 行:%1$s ,カラム%2$s ,エラー:%3$s

en: Failed to get description of column %s!
ja: カラム「%s」の説明を取得に失敗しました!

en: Primary
ja: 主

en: Index
ja: インデックス

en: The columns have been moved successfully.
ja: カラムは正常に移動されました。

en: Query error
ja: クエリエラー

en: The name '%s' is a MySQL reserved keyword. | The names '%s' are MySQL reserved keywords.
ja[0]: '%s'という名前はMySQLの予約語です。

en: Table %1$s has been altered successfully. Privileges have been adjusted.
ja: テーブル %1$s は正常に変更されました。権限が変更されました。

en: Tracking of %s is activated.
ja: %s の SQL コマンド追跡機能はアクティブです。

en: Tracking versions deleted successfully.
ja: 追跡世代データは正常に削除されました。

en: No versions selected.
ja: 世代が選択されていません。

en: SQL statements executed.
ja: SQL 文が実行されました。

en: You don't have sufficient privileges to be here right now!
ja: 権限不足でアクセスできません!

en: View name can not be empty!
ja: ビュー名を空にすることはできません!

en: The %s extension is missing. Please check your PHP configuration.
ja: %s 拡張がありません。PHP の設定をチェックしてみてください。

en: The configuration storage is not ready for the central list of columns feature.
ja: 環境保管領域には、主要カラムリスト機能の準備ができていません。

en: Could not add %1$s as they already exist in central list!
ja: すでに %1$s は主要カラムリストに存在するので、追加できませんでした!

en: Could not add columns!
ja: カラムを追加できませんでした！

en: Couldn't remove Column(s) %1$s as they don't exist in central columns list!
ja: カラム %1$s は主要カラムリストに存在しないため、削除できませんでした!

en: Could not remove columns!
ja: カラムを削除できませんでした！

en: YES
ja: はい

en: NO
ja: いいえ

[ctx: phpMyAdmin configuration storage is not configured for "Display Features" on designer when user tries to set a display field.]
en: phpMyAdmin configuration storage is not configured for "Display Features".
ja: phpMyAdmin構成ストレージは「表示機能」に設定されません。

en: Error: relationship already exists.
ja: エラー: リレーションは既に存在しています。

en: FOREIGN KEY relationship has been added.
ja: 外部キーを追加しました。

en: Error: FOREIGN KEY relationship could not be added!
ja: エラー: 外部キーリレーションの追加が出来ませんでした!

en: Error: Missing index on column(s).
ja: エラー：カラムのインデックスがない。

en: Error: Relational features are disabled!
ja: エラー: リレーション機能は無効になっています!

en: Internal relationship has been added.
ja: 内部リレーションを追加しました。

en: Error: Internal relationship could not be added!
ja: エラー: 内部リレーションの追加が出来ませんでした!

en: FOREIGN KEY relationship has been removed.
ja: 外部キーを追加しました。

en: Error: Internal relationship could not be removed!
ja: エラー: 内部リレーションの追加が出来ませんでした!

en: Internal relationship has been removed.
ja: 内部リレーションを削除しました。

en: Could not load schema plugins, please check your installation!
ja: スキーマのプラグインが読み込めません。正しくインストールされているか確認してください！

en: The following query has failed: "%s"
ja: クエリの実行に失敗しました：『%s』

en: MySQL said:
ja: MySQL のメッセージ:

en: Event %1$s has been modified.
ja: イベント %1$s を変更しました。

en: Event %1$s has been created.
ja: イベント %1$s を作成しました。

en: One or more errors have occurred while processing your request:
ja: リクエストの処理中に 1 つ以上のエラーが発生しました：

en: Add event
ja: イベントを追加する

en: Edit event
ja: イベントを編集する

en: The definer must be in the "username@hostname" format!
ja: 定義者の指定は「ユーザ名@ホスト名」の形式でなければなりません!

en: You must provide an event name!
ja: イベント名は必須です!

en: You must provide a valid interval value for the event.
ja: 有効な実行間隔を指定してください。

en: You must provide a valid execution time for the event.
ja: 有効な実行日時を指定してください。

en: You must provide a valid type for the event.
ja: 有効な種別イベントを指定してください。

en: You must provide an event definition.
ja: イベントの定義は必須です。

en: Sorry, we failed to restore the dropped event.
ja: 申し訳ありませんが、削除されたイベントの復元に失敗しました。

en: The backed up query was:
ja: バックアップされていたクエリ:

en: Error in processing request:
ja: 要求処理中でのエラー:

en: No event with name %1$s found in database %2$s.
ja: データベース %2$s に %1$s という名前のイベントはありません。

en: Export of event %s
ja: イベント %s をエクスポートする

en: Error in processing request: No event with name %1$s found in database %2$s.
ja: リクエストの処理中にエラーが発生しました：データベース %2$s に %1$s という名前のイベントはありません。

en: Unable to use timezone "%1$s" for server %2$d. Please check your configuration setting for [em]$cfg['Servers'][%3$d]['SessionTimeZone'][/em]. phpMyAdmin is currently using the default time zone of the database server.
ja: サーバ%2$dのタイムゾーン「%1$s」を使用できません。[em]$cfg['Servers'][%3$d]['SessionTimeZone'][/em]の設定を確認してください。phpMyAdminは現在データベースサーバのデフォルトのタイムゾーンを使用しています。

en: Failed to set configured collation connection!
ja: 照合順序接続の設定に失敗しました!

en: Missing connection parameters!
ja: 接続パラメータが不足しています！

en: Connection for controluser as defined in your configuration failed.
ja: 設定ファイルに定義されている管理ユーザ(controluser)での接続に失敗しました。

en: See %sour documentation%s for more information.
ja: 詳しくは%sドキュメント%sを参照してください。

en: Or:
ja: または：

en: And:
ja: および:

en: Ins
ja: 挿入

en: Del
ja: 削除

en: Saved bookmarked search:
ja: 保存された条件での検索:

en: New bookmark
ja: 新しいブックマーク

en: Create bookmark
ja: ブックマークの作成

en: Update bookmark
ja: ブックマークの編集

en: Delete bookmark
ja: ブックマークの削除

en: Add routine
ja: ルーチンを追加する

en: Edit routine
ja: ルーチンを編集する

en: No routine with name %1$s found in database %2$s. You might be lacking the necessary privileges to edit this routine.
ja: データベース「%2$s」で「%1$s」のルーチンはありません。このルーチンを編集する為に必要な権限がない可能性があります。

en: Invalid routine type: "%s"
ja: ルーチンタイプが不正です: "%s"

en: Routine %1$s has been created.
ja: ルーチン %1$s を作成しました。

en: Routine %1$s has been modified. Privileges have been adjusted.
ja: ルーチン %1$s を変更しました。権限が変更されました。

en: Routine %1$s has been modified.
ja: ルーチン %1$s を変更しました。

en: You must provide a name and a type for each routine parameter.
ja: ルーチンの各パラメータに対して、名前とデータ型は必須です。

en: Invalid direction "%s" given for parameter.
ja: パラメータに対して不正な入出力「%s」が与えられています。

en: You must provide length/values for routine parameters of type ENUM, SET, VARCHAR and VARBINARY.
ja: ルーチンパラメータが ENUM、SET、VARCHAR、VARBINARY の場合、長さ/値は必須です。

en: You must provide a valid return type for the routine.
ja: ルーチンに対して、有効な返り値の種類を指定してください。

en: You must provide a routine name!
ja: ルーチン名は必須です!

en: You must provide a routine definition.
ja: ルーチンの定義は必須です。

en: No routine with name %1$s found in database %2$s.
ja: データベース %2$s に %1$s という名前のルーチンはありません。

en: Execution results of routine %s
ja: ルーチン %s の実行結果

en: %d row affected by the last statement inside the procedure. | %d rows affected by the last statement inside the procedure.
ja[0]: プロシージャ内の最後のステートメントは %d 行の変更を行いました。

en: Execute routine
ja: ルーチンを実行する

en: Sorry, we failed to restore the dropped routine.
ja: 申し訳ありませんが、削除されたルーチンの復元に失敗しました。

en: Export of routine %s
ja: ルーチン %s のエクスポート

en: Error in processing request: No routine with name %1$s found in database %2$s. You might be lacking the necessary privileges to view/export this routine.
ja: リクエストの処理中にエラーが発生しました：データベース %2$s に %1$s という名前のルーチンはありません。このルーチンを表示またはエクスポートする為に必要な権限がない可能性があります。

en: at least one of the words
ja: いずれかの単語を含む

en: all of the words
ja: AND検索

en: the exact phrase as substring
ja: 部分文字列としての正確な句

en: the exact phrase as whole field
ja: 完全一致

en: as regular expression
ja: 正規表現

en: Trigger %1$s has been modified.
ja: トリガ %1$s を変更しました。

en: Trigger %1$s has been created.
ja: トリガ %1$s を作成しました。

en: Add trigger
ja: トリガを追加する

en: Edit trigger
ja: トリガを編集する

en: You must provide a trigger name!
ja: トリガ名は必須です!

en: You must provide a valid timing for the trigger!
ja: 有効な実行時機を指定してください!

en: You must provide a valid event for the trigger!
ja: 有効なトリガイベントを指定してください!

en: You must provide a valid table name!
ja: 有効なテーブル名を指定してください!

en: You must provide a trigger definition.
ja: トリガの定義は必須です。

en: Sorry, we failed to restore the dropped trigger.
ja: 申し訳ありませんが、削除されたトリガの復元に失敗しました。

en: No trigger with name %1$s found in database %2$s.
ja: データベース %2$s に %1$s という名前のトリガはありません。

en: Export of trigger %s
ja: トリガ %s をエクスポートする

en: Error in processing request: No trigger with name %1$s found in database %2$s.
ja: リクエストの処理中にエラーが発生しました：データベース %2$s に %1$s という名前のトリガはありません。

en: SSL connection enforced by server, automatically enabling it.
ja: サーバによりSSL接続が自動的に有効に（強制）されています。

en: Error 1045: Access denied for user. Additional error information may be available, but is being hidden by the %s configuration directive.
ja: エラー1045：ユーザーのアクセスが拒否されました。追加のエラー情報が利用できる場合がありますが、%s 構成ディレクティブによって隠されています。

[ctx: First page]
en: Begin
ja: 先頭

[ctx: Previous page]
en: Previous
ja: 前へ

[ctx: Next page]
en: Next
ja: 次へ

[ctx: Last page]
en: End
ja: 最後

en: Partial texts
ja: 部分テキスト

en: Full texts
ja: 全文

en: Descending
ja: 降順

en: Ascending
ja: 昇順

en: The row has been deleted.
ja: 行を削除しました。

en: Kill
ja: 停止

en: May be approximate. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
ja: 正確な数字とは限りません。[doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc] をご覧ください。

en: Showing rows %1s - %2s
ja: 行 %1s - %2s の表示

en: %1$d total, %2$d in query
ja: 合計 %1$d, クエリで %2$d

en: %d total
ja: 合計 %d

en: Query took %01.4f seconds.
ja: クエリの実行時間： %01.4f 秒。

en: Link not found!
ja: リンクが見つかりません！

en: Version information
ja: バージョン情報

en: Data home directory
ja: データのホームディレクトリ

en: The common part of the directory path for all InnoDB data files.
ja: すべての InnoDB データファイルに共通するディレクトリパス。

en: Data files
ja: データファイル

en: Autoextend increment
ja: 自動拡張時に追加されるテーブルの大きさ

en: The increment size for extending the size of an autoextending tablespace when it becomes full.
ja: スペースがいっぱいになったときに自動的にテーブルを拡張する場合に追加されるテーブルの大きさ。

en: Buffer pool size
ja: バッファプールの大きさ

en: The size of the memory buffer InnoDB uses to cache data and indexes of its tables.
ja: InnoDB がテーブルのデータやインデックスをキャッシュするのに使うメモリバッファ量。

en: Buffer Pool
ja: バッファプール

en: InnoDB Status
ja: InnoDB ステータス

en: Buffer Pool Usage
ja: バッファプールの使用量

en: pages
ja: ページ

en: Free pages
ja: フリーページ数

en: Dirty pages
ja: ダーティページ

en: Pages containing data
ja: データが含まれているページ数

en: Pages to be flushed
ja: フラッシュ待ちページ数

en: Busy pages
ja: ビジーなページ数

en: Latched pages
ja: ラッチされているページ

en: Buffer Pool Activity
ja: バッファプールの利用状況

en: Read requests
ja: 読み込みリクエスト数

en: Write requests
ja: 書き込みリクエスト数

en: Read misses
ja: 読み込みミス

en: Write waits
ja: 書き込み待ち

en: Read misses in %
ja: 読み込みミス (%)

en: Write waits in %
ja: 書き込み待ち (%)

en: Data pointer size
ja: データポインタのサイズ

en: The default pointer size in bytes, to be used by CREATE TABLE for MyISAM tables when no MAX_ROWS option is specified.
ja: MAX_ROWS オプションを指定せずに MyISAM テーブルを作成するときに CREATE TABLE が使用するデフォルトのポインタサイズ (バイト単位)。

en: Automatic recovery mode
ja: 自動修復モード

en: The mode for automatic recovery of crashed MyISAM tables, as set via the --myisam-recover server startup option.
ja: クラッシュした MyISAM テーブルを自動修復するときのモード (サーバ起動オプション --myisam-recover で設定されるもの)。

en: Maximum size for temporary sort files
ja: ソート用の一時ファイルの最大サイズ

en: The maximum size of the temporary file MySQL is allowed to use while re-creating a MyISAM index (during REPAIR TABLE, ALTER TABLE, or LOAD DATA INFILE).
ja: MyISAM インデックスを再作成するとき (REPAIR TABLE や ALTER TABLE、LOAD DATA INFILE の最中) に利用できる一時ファイルの最大サイズ。

en: Maximum size for temporary files on index creation
ja: インデックス作成時に利用する一時ファイルの最大サイズ

en: If the temporary file used for fast MyISAM index creation would be larger than using the key cache by the amount specified here, prefer the key cache method.
ja: MyISAM のインデックスを高速生成するときに利用される一時ファイルとキーキャッシュの差がここで指定した値以上に大きくなる場合は、キーキャッシュ法が使われます。

en: Repair threads
ja: スレッドの修復

en: If this value is greater than 1, MyISAM table indexes are created in parallel (each index in its own thread) during the repair by sorting process.
ja: この値が 1 より大きい場合は MyISAM テーブルのインデックスも修復中にソートプロセスによって (スレッドごとに) 同時作成されます。

en: Sort buffer size
ja: ソートバッファのサイズ

en: The buffer that is allocated when sorting MyISAM indexes during a REPAIR TABLE or when creating indexes with CREATE INDEX or ALTER TABLE.
ja: REPAIR TABLE の最中に MyISAM のインデックスをソートするとき、あるいは CREATE INDEX や ALTER TABLE でインデックスを作成するときに割り当てられるバッファ。

en: Index cache size
ja: インデックスキャッシュの大きさ

en: This is the amount of memory allocated to the index cache. Default value is 32MB. The memory allocated here is used only for caching index pages.
ja: インデックスキャッシュに割り当てるメモリ量。デフォルト値は 32MB です。ここで割り当てたメモリはインデックスページのキャッシュにのみ利用されます。

en: Record cache size
ja: レコードキャッシュの大きさ

en: This is the amount of memory allocated to the record cache used to cache table data. The default value is 32MB. This memory is used to cache changes to the handle data (.xtd) and row pointer (.xtr) files.
ja: テーブルデータをキャッシュするのに使うレコードキャッシュに割り当てるメモリ量。デフォルト値は 32MB です。このメモリはハンドルデータファイル (.xtd) や行ポインタファイル (.xtr) の変更をキャッシュするのに利用されます。

en: Log cache size
ja: ログキャッシュの大きさ

en: The amount of memory allocated to the transaction log cache used to cache on transaction log data. The default is 16MB.
ja: トランザクションログデータをキャッシュするのに使うトランザクションログキャッシュに割り当てるメモリ量。デフォルトは 16MB です。

en: Log file threshold
ja: ログファイルの閾値

en: The size of a transaction log before rollover, and a new log is created. The default value is 16MB.
ja: トランザクションログがどこまで増えたらロールオーバーして新しいログを作成するか。デフォルト値は 16MB です。

en: Transaction buffer size
ja: トランザクションバッファの大きさ

en: The size of the global transaction log buffer (the engine allocates 2 buffers of this size). The default is 1MB.
ja: グローバルトランザクションログバッファの大きさ(このエンジンはこの大きさのバッファを2つ割り当てます）。デフォルトは 1MB です。

en: Checkpoint frequency
ja: チェックポイント頻度

en: The amount of data written to the transaction log before a checkpoint is performed. The default value is 24MB.
ja: チェックポイントを実行する前にトランザクションログに書き込むデータ量。デフォルト値は 24MB です。

en: Data log threshold
ja: データログの閾値

en: The maximum size of a data log file. The default value is 64MB. PBXT can create a maximum of 32000 data logs, which are used by all tables. So the value of this variable can be increased to increase the total amount of data that can be stored in the database.
ja: データログファイルの大きさの最大値。デフォルト値は 64MB です。PBXT は最大 32000 個のデータログを作成できますが、これはあらゆるテーブルが使うものですので、この変数の値を大きくするとデータベースに保存できるデータの総数を増やすことができます。

en: Garbage threshold
ja: ガベージ閾値

en: The percentage of garbage in a data log file before it is compacted. This is a value between 1 and 99. The default is 50.
ja: データログファイルのガベージが何％になったら圧縮するか。1 から 99 までの値をとります。デフォルトは 50 です。

en: Log buffer size
ja: ログバッファの大きさ

en: The size of the buffer used when writing a data log. The default is 256MB. The engine allocates one buffer per thread, but only if the thread is required to write a data log.
ja: データログを書き出すときに使うバッファの大きさ。デフォルトは 256MB です。このエンジンはスレッドごとにバッファをひとつ割り当てます(そのスレッドがデータログを書き出す必要がある場合のみ)。

en: Data file grow size
ja: データファイルの増分

en: The grow size of the handle data (.xtd) files.
ja: ハンドルデータファイル (.xtd) の増分。

en: Row file grow size
ja: 行ファイルの増分

en: The grow size of the row pointer (.xtr) files.
ja: 行ポインタファイル (.xtr) の増分。

en: Log file count
ja: ログファイル数

en: This is the number of transaction log files (pbxt/system/xlog*.xt) the system will maintain. If the number of logs exceeds this value then old logs will be deleted, otherwise they are renamed and given the next highest number.
ja: システムが保存するトランザクションログファイル (pbxt/system/xlog*.xt) の数。ログの数がそれ以上になると古いログが削除されます。それができない場合は、ログファイル名の変更が行われ、最大番号の 1 つ次の番号が付けられます。

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Documentation and further information about PBXT can be found on the %sPrimeBase XT Home Page%s.
ja: PBXT に関するドキュメントおよび詳細な情報は、%sPrimeBase XT オフィシャルサイト%sにあります。

en: Too many error messages, some are not displayed.
ja: エラーメッセージが多すぎます。いくつかは表示されません。

en: Report
ja: レポート

en: Automatically send report next time
ja: 次回、レポートを自動的に送信します

en: Insufficient space to save the file %s.
ja: 空き容量不足でファイル %s を保存できません。

en: File %s already exists on server, change filename or check overwrite option.
ja: サーバ上に既存のファイル %s があります。ファイル名を変更するか、上書きオプションを有効にしてください。

en: The web server does not have permission to save the file %s.
ja: このウェブサーバにはファイル %s を保存する権限がありません。

en: Dump has been saved to file %s.
ja: ダンプをファイル %s に保存しました。

note: l10n: A query written by the user is a "raw query" that could be using no tables or databases in particular
en: Exporting a raw query is not supported for this export method.
ja: このエクスポート方法では、生のクエリのエクスポートには対応していません。

en: File was not an uploaded file.
ja: アップロードされたファイルではありません。

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
ja: アップロードしたファイルは php.ini に指定されている設定項目 upload_max_filesize の値を超えています。

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
ja: アップロードしたファイルは HTML フォームに指定されている設定項目 MAX_FILE_SIZE の値を超えています。

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ja: アップロードしたファイルは一部分しかアップロードできませんでした。

en: Missing a temporary folder.
ja: 一時フォルダが見つかりません。

en: Failed to write file to disk.
ja: ファイルをディスクに書き込めません。

en: File upload stopped by extension.
ja: 拡張によりファイルのアップロードが中断されました。

en: Unknown error in file upload.
ja: ファイルのアップロード中に予期しないエラーが発生しました。

en: File is a symbolic link
ja: このファイルはシンボリックリンクです

en: File could not be read!
ja: ファイルを読み込めませんでした!

en: Error moving the uploaded file, see [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].
ja: アップロードされたファイルの移動に失敗しました。[doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc] をご覧ください。

en: Error while moving uploaded file.
ja: アップロードされたファイルを移動中にエラーが発生しました。

en: Cannot read uploaded file.
ja: アップロードされたファイルが読み込めません。

en: You attempted to load file with unsupported compression (%s). Either support for it is not implemented or disabled by your configuration.
ja: サポートされていない圧縮形式 (%s) のファイルを読み込もうとしました。この形式はサポートされていないか設定で無効にされています。

en: Session not found.
ja: セッションが見つかりません。

en: Jump to database “%s”.
ja: データベース「%s」に移動します。

en: The %s functionality is affected by a known bug, see %s
ja: %s の機能には既知のバグがあります。%s をご覧ください

en: SSL is not being used
ja: SSLは使用されていません

en: SSL is used with disabled verification
ja: SSLは無効な検証で使用されます

en: SSL is used without certification authority
ja: SSLはCAなしで使用されます

en: SSL is used
ja: SSLを使用されています

en: The PHP function password_hash() with default options.
ja: PHP 関数 password_hash() にデフォルトのオプションを指定します。

en: password_hash() PHP function
ja: password_hash() PHP 関数

en: Skip Explain SQL
ja: SQL の EXPLAIN 解析をスキップ

en: Without PHP code
ja: PHP コードを省略

en: Submit query
ja: クエリを実行する

en: Profiling
ja: プロファイリング

[ctx: Inline edit query]
en: Edit inline
ja: インライン編集

en: Static analysis:
ja: 静的解析:

en: %d errors were found during analysis.
ja: 解析中に %d 個のエラーが見つかりました。

en: [ROLLBACK occurred.]
ja: [ロールバックが発生しました。]

en: The following structures have either been created or altered. Here you can:
ja: 以下に示す構成が、作成もしくは変更されました。ここで次のことが行えます。

en: View a structure's contents by clicking on its name.
ja: 名前をクリックすることで構造内容を表示します。

en: Change any of its settings by clicking the corresponding "Options" link.
ja: 「オプション」のリンクをクリックすることで対応する設定の変更が行えます。

en: Edit structure by following the "Structure" link.
ja: 名前の後ろにある「構造」のリンクより構造の編集が行えます。

en: Options
ja: オプション

en: Go to database: %s
ja: データベース %s に移動

en: Edit settings for %s
ja: %s に対する設定の変更を行います

en: Go to table: %s
ja: テーブル %s に移動

en: Structure of %s
ja: %s の構造

en: Go to view: %s
ja: ビュー %s に移動

en: Only INSERT, UPDATE, DELETE and REPLACE SQL queries containing transactional engine tables can be rolled back.
ja: トランザクションエンジンテーブルを含むINSERT、UPDATE、DELETE、およびREPLACE SQLクエリのみをロールバックできます。

en: The indexes %1$s and %2$s seem to be equal and one of them could possibly be removed.
ja: インデックス %1$s と %2$s は同一のもののようです。一方は削除してもよいかもしれません。

en: Function
ja: 関数

en: Type
ja: タイプ

en: The directory you set for upload work cannot be reached.
ja: 指定したアップロードディレクトリが利用できません。

en: Or
ja: または

en: web server upload directory:
ja: ウェブサーバ上のアップロードディレクトリ:

en: Showing SQL query
ja: SQL クエリを表示

en: Inserted row id: %1$d
ja: id %1$d の行を挿入しました

en: Ignoring unsupported language code.
ja: サポートされていない言語のコードを無視します。

en: Linting is disabled for this query because it exceeds the maximum length.
ja: 文字列の長さが最大値を超えているため、このクエリに対する構文チェックは無効になっています。

en: %1$s (near <code>%2$s</code>)
ja: %1$s （もしかして <code>%2$s</code>）

en: Browse
ja: 表示

en: Search
ja: 検索

en: Insert
ja: 挿入

en: Privileges
ja: 権限

en: Operations
ja: 操作

en: Tracking
ja: SQL コマンドの追跡

en: Triggers
ja: トリガ

en: Database seems to be empty!
ja: データベースが空のようです!

en: Query
ja: クエリ

en: Routines
ja: ルーチン

en: Events
ja: イベント

en: Designer
ja: デザイナ

en: Central columns
ja: 主要カラム

en: User accounts
ja: ユーザアカウント

en: Binary log
ja: バイナリログ

en: Replication
ja: レプリケーション

en: Variables
ja: 変数

en: Charsets
ja: 文字セット

en: Engines
ja: エンジン

en: Plugins
ja: プラグイン

en: %1$d row affected. | %1$d rows affected.
ja[0]: %1$d 行変更しました。

en: %1$d row deleted. | %1$d rows deleted.
ja[0]: %1$d 行削除しました。

en: %1$d row inserted. | %1$d rows inserted.
ja[0]: %1$d 行挿入しました。

en: Groups:
ja: グループ:

en: Events:
ja: イベント:

en: Functions:
ja: 関数:

en: Procedures:
ja: プロシージャ：

en: Tables:
ja: テーブル：

en: Views:
ja: ビュー：

en: There are large item groups in navigation panel which may affect the performance. Consider disabling item grouping in the navigation panel.
ja: ナビゲーションパネルに大きな項目グループがあり、パフォーマンスに影響を与える可能性があります。ナビゲーションパネルで項目のグループ化を無効にすることを検討してください。

en: Groups
ja: グループ

en: %s result found | %s results found
ja[0]: %s が見つかりました

en: Collapse all
ja: すべて折りたたむ

note: l10n: The word "Node" must not be translated here
en: Invalid class name "%1$s", using default of "Node"
ja: "%1$s" は、デフォルトの "Node" を含む無効なクラス名です

en: Could not load class "%1$s"
ja: 「%1$s」のクラスをロード出来ませんでした

en: Columns
ja: カラム

[ctx: Create new column]
en: New
ja: 新規作成

en: Column
ja: カラム

[ctx: Create new database]
en: New
ja: 新規作成

en: Database operations
ja: データベース操作

en: Show hidden items
ja: 非表示アイテムの再表示

[ctx: Create new event]
en: New
ja: 新規作成

en: Event
ja: イベント

en: Functions
ja: 関数

[ctx: Create new function]
en: New
ja: 新規作成

[ctx: Create new index]
en: New
ja: 新規作成

en: Expand/Collapse
ja: 展開/折りたたみ

en: Procedures
ja: プロシージャ

[ctx: Create new procedure]
en: New
ja: 新規作成

en: Procedure
ja: プロシージャ

[ctx: Create new table]
en: New
ja: 新規作成

[ctx: Create new trigger]
en: New
ja: 新規作成

en: Trigger
ja: トリガ

en: Views
ja: ビュー

[ctx: Create new view]
en: New
ja: 新規作成

en: Make all columns atomic
ja: すべてのカラムをアトミックにする

en: First step of normalization (1NF)
ja: 第1正規化(1NF)

en: Step 1.
ja: ステップ １.

en: Do you have any column which can be split into more than one column? For example: address can be split into street, city, country and zip.
ja: 複数に分割できるカラムはありませんか？ 例えば、「住所」は「番地」、「市区町村」、「都道府県」、「郵便番号」、「国」などに分割できます。

en: Show me the central list of columns that are not already in this table
ja: このテーブルに存在しない主要カラムのリストを表示します

en: Select a column which can be split into more than one (on select of 'no such column', it'll move to next step).
ja: 分割可能なカラムを選択（もしくは ’カラムがありません’ を選択）し、次のステップに進みます。

en: split into
ja: 分割します

en: Have a primary key
ja: 主キーが存在します

en: Primary key already exists.
ja: 主キーは既に存在しています。

en: There is no primary key; please add one.<br>Hint: A primary key is a column (or combination of columns) that uniquely identify all rows.
ja: 主キーがありません。１つ追加してください。<br>ヒント：主キーはすべての行を個別に識別できるカラム（や、カラムの組み合わせ）に指定します。

en: Add a primary key on existing column(s)
ja: 既存のカラムにプライマリーキーを設定します

en: If it's not possible to make existing column combinations as primary key
ja: プライマリキーとして既存のカラムの組み合わせを設定することができない場合

en: + Add a new primary key column
ja: + 主キーカラムを追加

en: Remove redundant columns
ja: 不要なカラムを削除

en: Do you have a group of columns which on combining gives an existing column? For example, if you have first_name, last_name and full_name then combining first_name and last_name gives full_name which is redundant.
ja: 複数のカラムを統合して既に存在しているカラムの値になりますか？例：３つのカラムがあります：「姓」、「名」、「氏名」。この場合、「氏名」は不要です。

en: Check the columns which are redundant and click on remove. If no redundant column, click on 'No redundant column'
ja: 不要なカラムにチェックを入れて「削除」をクリック。不要なカラムがない場合、「不要カラムなし」をクリック

en: Remove selected
ja: 選択項目を削除

en: No redundant column
ja: 不要カラムなし

en: Move repeating groups
ja: 連続グループを移動

en: Do you have a group of two or more columns that are closely related and are all repeating the same attribute? For example, a table that holds data on books might have columns such as book_id, author1, author2, author3 and so on which form a repeating group. In this case a new table (book_id, author) should be created.
ja: ２つ以上近い関係のカラムが同じ特性を繰り返していますか？例：あるテーブルが「本」のデータが入っています。カラムは「book_id」、「author1」、「author2」、「author3」、等々で「繰り返しグループ」が作られています。この場合、新しいテーブルを作成すべきです。

en: Check the columns which form a repeating group. If no such group, click on 'No repeating group'
ja: 繰り返しグループのカラムを選択してください。存在していない場合、「繰り返しグループ無し」をクリック

en: No repeating group
ja: 繰り返しグループ無し

en: Step 2.
ja: ステップ 2.

en: Find partial dependencies
ja: 部分的な依存を見つける

en: No partial dependencies possible as no non-primary column exists since primary key ( %1$s ) is composed of all the columns in the table.
ja: 部分依存関係は不可能。理由：主キーのないカラムが存在しない。主キー「%1$s」はテーブルの全てのカラムになっている。

en: Table is already in second normal form.
ja: テーブルは既に第2正規形になっている。

en: The primary key ( %1$s ) consists of more than one column so we need to find the partial dependencies.
ja: 主キー「%1$s」は複数カラムで作成されています。部分依存関係カラムを確認する必要があります。

en: Please answer the following question(s) carefully to obtain a correct normalization.
ja: 正しい正規化を得るために慎重に次の質問に答えてください。

en: + Show me the possible partial dependencies based on data in the table
ja: + テーブル内のデータに基づいて可能な部分的な依存関係を表示

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.
ja: 以下の各カラムで、カラムの値を決定するために<b>最小限</b>のカラム組み合わせを指定してください。

en: '%1$s' depends on:
ja: '%1$s'が次に依存します:

en: No partial dependencies possible as the primary key ( %1$s ) has just one column.
ja: 部分依存関係は不可能。理由：主キー「%1$s」は１つのカラムしかない。

en: In order to put the original table '%1$s' into Second normal form we need to create the following tables:
ja: 元テーブル「%1$s」を第2正規形になる為、次のテーブルを作成する必要があります：

en: The second step of normalization is complete for table '%1$s'.
ja: テーブル「%1$s」の第２正規形は完了しました。

en: Error in processing!
ja: 処理中にエラーが発生しました!

en: In order to put the original table '%1$s' into Third normal form we need to create the following tables:
ja: 元のテーブル「%1$s」を第３正規形になる為、次のテーブルを作成する必要があります：

en: The third step of normalization is complete.
ja: 第３正規化が完了しました。

en: Selected repeating group has been moved to the table '%s'
ja: 選択された繰り返しグループが「%s」のテーブルへ移動されました

en: Step 3.
ja: ステップ 3.

en: Find transitive dependencies
ja: 過渡的依存性を検知

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.<br>Note: A column may have no transitive dependency, in that case you don't have to select any.
ja: 以下の各カラムで、カラムの値を決定するために<b>最小限</b>のカラム組み合わせを指定してください。<br />※カラムは過渡的依存がない場合、選択する必要がありません。

en: No Transitive dependencies possible as the table doesn't have any non primary key columns
ja: テーブルには主キーカラムがないので、過渡的依存性は不可能

en: Table is already in Third normal form!
ja: テーブルは既に第3正規形になっている!

en: Improve table structure (Normalization):
ja: テーブル構造(正規化)を改善します:

en: Select up to what step you want to normalize
ja: どのステップまでに正規化するかを選択してください

en: Second step of normalization (1NF+2NF)
ja: 第２正規化(1NF+2NF)

en: Third step of normalization (1NF+2NF+3NF)
ja: 第３正規化(1NF+2NF+3NF)

en: Hint: Please follow the procedure carefully in order to obtain correct normalization
ja: ヒント：正しい正規化を得るために慎重に手順に従ってください

en: This list is based on a subset of the table's data and is not necessarily accurate.
ja: この一覧はテーブルのデータサブセットの元で作成されたので、必ずしも正確ではありません。

en: No partial dependencies found!
ja: 部分的な依存が見つかりませんでした!

en: Analyze
ja: 分析

en: Check
ja: 確認

en: Optimize
ja: 最適化

en: Rebuild
ja: 再構築

en: Repair
ja: 修復

en: Truncate
ja: 切り捨て

en: Drop
ja: 削除

en: Coalesce
ja: 合体

en: Can't move table to same one!
ja: 同じテーブルには移動できません!

en: Can't copy table to same one!
ja: 同じテーブルにはコピーできません!

en: Table %s has been moved to %s. Privileges have been adjusted.
ja: テーブル %s が %s に移動されました。 権限が変更されました。

en: Table %s has been copied to %s. Privileges have been adjusted.
ja: テーブル %s を %s にコピーしました。権限が変更されました。

en: Table %s has been moved to %s.
ja: テーブル %s を %s に移動しました。

en: Table %s has been copied to %s.
ja: テーブル %s を %s にコピーしました。

en: The table name is empty!
ja: テーブル名が空です!

en: Error while creating PDF:
ja: PDF を作成中にエラーが発生しました：

en: Cannot connect: invalid settings.
ja: 接続できません。設定が無効です。

en: Welcome to %s
ja: %s へようこそ

en: You probably did not create a configuration file. You might want to use the %1$ssetup script%2$s to create one.
ja: 設定ファイルが作成されていないものと思われます。%1$sセットアップスクリプト%2$s を利用して設定ファイルを作成してください。

en: phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
ja: MySQL サーバに接続しようとしましたが拒否されました。config.inc.php のホスト、ユーザ名、パスワードが MySQL サーバの管理者から与えられた情報と一致するか確認してください。

en: Retry to connect
ja: 接続を再試行

en: Your session has expired. Please log in again.
ja: セッションが期限切れです。もう一度ログインしてください。

en: Missing reCAPTCHA verification, maybe it has been blocked by adblock?
ja: reCAPTCHA検証がない。adblockによってブロックされている可能性があるでしょうか？

en: Failed to connect to the reCAPTCHA service!
ja: reCAPTCHAサービスに接続に失敗しました!

en: Entered captcha is wrong, try again!
ja: 入力されたCAPTCHAは間違っている、もう一度お試しください！

en: Your password is too long. To prevent denial-of-service attacks, phpMyAdmin restricts passwords to less than 1000 characters.
ja: パスワードが長すぎます。サービス拒否攻撃を防ぐために、phpMyAdmin はパスワードを 1000 文字以下に制限しています。

en: You are not allowed to log in to this MySQL server!
ja: このMySQL サーバにログインする許可がありません!

en: Wrong username/password. Access denied.
ja: ユーザ名ないしパスワードが間違っています。<br />アクセスは拒否されました。

en: Can not find signon authentication script:
ja: サインオン認証スクリプトが見つかりません：

en: Login without a password is forbidden by configuration (see AllowNoPassword)
ja: パスワードなしログインは設定 (AllowNoPassword 参照) によって禁止されています

en: You have been automatically logged out due to inactivity of %s seconds. Once you log in again, you should be able to resume the work where you left off.
ja: %s 秒間、未操作のために自動的にログアウトされました。再度ログインすると、中断した所から作業を再開できるようになります。

en: Cannot log in to the MySQL server
ja: MySQL サーバにログインできません

en: You have enabled two factor authentication, please confirm your login.
ja: 二要素認証が有効化しています。認証コードを入力してください。

en: Format:
ja: フォーマット:

en: Columns separated with:
ja: カラムの区切り記号:

en: Columns enclosed with:
ja: カラム囲み記号:

en: Columns escaped with:
ja: カラムのエスケープ記号:

en: Lines terminated with:
ja: 行の終端記号:

en: Replace NULL with:
ja: NULL の代替文字列:

en: Remove carriage return/line feed characters within columns
ja: カラム内の改行/復帰文字を削除する

en: Excel edition:
ja: Excel のエディション:

en: structure
ja: 構造

en: data
ja: データ

en: structure and data
ja: 構造とデータ

en: Data dump options
ja: データのダンプオプション

en: Dumping data for table
ja: テーブルのデータのダンプ

en: Default
ja: デフォルト値

en: Links to
ja: リンク先

en: Name
ja: 名前

en: Definition
ja: 定義

en: Table structure for table
ja: テーブルの構造

en: Structure for view
ja: ビュー用の構造

en: Stand-in structure for view
ja: ビュー用の代替構造

en: Output pretty-printed JSON (Use human-readable formatting)
ja: JSONをプリティプリント出力する（人間が読める書式を利用）

en: Output unicode characters unescaped
ja: エスケープしないでUnicode文字を出力する

en: Content of table @TABLE@
ja: テーブル @TABLE@ の内容

en: (continued)
ja: (続き)

en: Structure of table @TABLE@
ja: テーブル @TABLE@ の構造

en: Object creation options
ja: 生成オプション

en: Table caption:
ja: テーブルのキャプション:

en: Table caption (continued):
ja: テーブルのキャプション (続き):

en: Label key:
ja: ラベルキー:

en: Display foreign key relationships
ja: 外部キーリレーションシップを表示する

en: Display comments
ja: コメントを表示する

en: Display media types
ja: メディア タイプを表示する

en: Put columns names in the first row:
ja: 1 行目にカラム名を追加する:

en: Host:
ja: ホスト:

en: Generation Time:
ja: 生成日時:

en: Server version:
ja: サーバのバージョン：

en: PHP Version:
ja: PHP のバージョン:

en: Database:
ja: データベース:

en: Data:
ja: データ:

en: Structure:
ja: 構造:

en: Export table names
ja: テーブル名をエクスポートする

en: Export table headers
ja: カラム名をエクスポートする

en: Dumping data for query result
ja: クエリ結果のデータのダンプ

en: Report title:
ja: レポートのタイトル:

en: Dumping data
ja: データのダンプ

en: Query result data
ja: クエリ結果のデータ

en: View structure
ja: ビュー構造

en: Stand in
ja: Standin

en: Display comments <i>(includes info such as export timestamp, PHP version, and server version)</i>
ja: コメントの表示<i>（エクスポート日時、PHP や サーバ のバージョンなどの情報が含まれます）</i>

en: Additional custom header comment (\n splits lines):
ja: ヘッダに追加する独自コメント (\n で改行):

en: Include a timestamp of when databases were created, last updated, and last checked
ja: データベースの作成日時、最終更新日時、最終検査日時を含める

en: Export metadata
ja: メタデータのエクスポート

en: Database system or older MySQL server to maximize output compatibility with:
ja: 他のデータベースシステムまたは古い MySQL サーバとの互換性:

en: Add statements:
ja: 追加コマンド：

en: Add %s statement
ja: %s コマンドを追加する

en: (less efficient as indexes will be generated during table creation)
ja: （テーブル作成中にインデックスが生成されるので、効率が悪い）

en: %s value
ja: %s 値

note: l10n: Allow simplifying exported view syntax to only "CREATE VIEW"
en: Use simple view export
ja: 簡易ビュー エクスポートの使用

en: Enclose table and column names with backquotes <i>(Protects column and table names formed with special characters or keywords)</i>
ja: 逆クォートでテーブルやカラムの名前を囲む <i>(特殊な文字やキーワードを含むカラム名やテーブル名を保護します)</i>

en: Data creation options
ja: データ作成オプション

en: Truncate table before insert
ja: 挿入前にテーブルを空にする

en: Instead of <code>INSERT</code> statements, use:
ja: <code>INSERT</code> 文の代わりに以下を使う：

en: <code>INSERT DELAYED</code> statements
ja: <code>INSERT DELAYED</code> 文

en: <code>INSERT IGNORE</code> statements
ja: <code>INSERT IGNORE</code> 文

en: Function to use when dumping data:
ja: データをダンプするときに使うコマンド:

en: Syntax to use when inserting data:
ja: データを挿入するときに使う構文：

en: include column names in every <code>INSERT</code> statement <br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3)</code>
ja: すべての <code>INSERT</code> 文にカラム名を含める <br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; 例: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3)</code>

en: insert multiple rows in every <code>INSERT</code> statement<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
ja: すべての <code>INSERT</code> 文を複数行挿入で行う<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; 例: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: both of the above<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
ja: 上の両方を行う<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; 例: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: neither of the above<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3)</code>
ja: 上のどちらでもない<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; 例: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3)</code>

en: Dump binary columns in hexadecimal notation <i>(for example, "abc" becomes 0x616263)</i>
ja: 16 進表記でバイナリカラムをダンプする <i>(例："abc" を 0x616263)</i>

en: Dump TIMESTAMP columns in UTC <i>(enables TIMESTAMP columns to be dumped and reloaded between servers in different time zones)</i>
ja: TIMESTAMP のカラムを UTC (協定世界時) でダンプする <i>(ダンプするサーバと読み込ませるサーバのタイムゾーンが異なる場合に有効です)</i>

en: It appears your database uses routines;
ja: データベースはルーチンを利用しているようです;

en: alias export may not work reliably in all cases.
ja: エイリアスエクスポートは確実に動作しない場合があります。

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Metadata for table %s
ja: テーブル %s のメタデータ

en: Metadata for database %s
ja: データベース %s のメタデータ

en: Creation:
ja: 作成日時：

en: Last update:
ja: 最終更新：

en: Last check:
ja: 最終検査：

en: Error reading structure for table %s:
ja: テーブル %s の構造の読み取りエラー:

en: It appears your database uses views;
ja: データベースはビューを利用しているようです;

en: Constraints for dumped tables
ja: ダンプしたテーブルの制約

en: Constraints for table
ja: テーブルの制約

en: Indexes for dumped tables
ja: ダンプしたテーブルのインデックス

en: Indexes for table
ja: テーブルのインデックス

en: AUTO_INCREMENT for dumped tables
ja: ダンプしたテーブルの AUTO_INCREMENT

en: AUTO_INCREMENT for table
ja: テーブルの AUTO_INCREMENT

en: MEDIA TYPES FOR TABLE
ja: テーブルに含まれているメディアタイプ

en: RELATIONSHIPS FOR TABLE
ja: テーブルのリレーション

en: It appears your table uses triggers;
ja: データベースはトリガを利用しているようです;

en: Structure for view %s exported as a table
ja: ビュー %s の構造をテーブルとしてエクスポート

en: (See below for the actual view)
ja: (実際のビューを参照するには下にあります)

en: Error reading data for table %s:
ja: テーブル %s のデータ読み取りエラー:

en: Object creation options (all are recommended)
ja: 生成オプション (すべて推奨)

en: Export contents
ja: 内容をエクスポートする

en: Table:
ja: テーブル:

en: Purpose:
ja: 目的：

en: Update data when duplicate keys found on import (add ON DUPLICATE KEY UPDATE)
ja: インポート中に重複したキーが見つかった場合も更新する(「ON DUPLICATE KEY UPDATE」を追加)

en: Name of the new table (optional):
ja: 新しいテーブル名(必須ではない):

en: Name of the new database (optional):
ja: 新しいデータベース名(必須ではない):

en: Import these many number of rows (optional):
ja: 次の行の数をインポートする（必須ではない）:

en: The first line of the file contains the table column names <i>(if this is unchecked, the first line will become part of the data)</i>
ja: ファイルの最初の行にテーブルのカラム名が含まれている。<i>(これをチェックしなかった場合、最初の行はデータの一部と見なされます。)</i>

en: If the data in each row of the file is not in the same order as in the database, list the corresponding column names here. Column names must be separated by commas and not enclosed in quotations.
ja: ファイルの各行のデータがデータベースの同じ順序でない場合、対応するカラム名をここに記述します。カラム名は、カンマで区切る必要があり、引用符では囲みません。

en: Column names:
ja: カラム名:

en: Invalid format of CSV input on line %d.
ja: CSV 入力の書式が不正です (行: %d)。

en: Invalid column count in CSV input on line %d.
ja: CSV 入力のカラム数が不正です (行: %d)。

en: Invalid parameter for CSV import: %s
ja: CSV インポートのパラメータが不正です: %s

en: Invalid column (%s) specified! Ensure that columns names are spelled correctly, separated by commas, and not enclosed in quotes.
ja: 指定されたカラム (%s) は無効です。カラム名のスペルが正しいか、カンマで区切られていないか、引用符で囲まれていないかを確認してください。

en: Column names:
ja: カラム名:

en: This plugin does not support compressed imports!
ja: このプラグインでは圧縮されたファイルのインポートはできません!

en: MediaWiki Table
ja: MediaWiki テーブル

en: Invalid format of mediawiki input on line: <br>%s.
ja: mediawiki 入力の書式が不正です<br>行: %s。

en: Import percentages as proper decimals <i>(ex. 12.00% to .12)</i>
ja: パーセントは適切な小数に変換する <i>(例：12.00% を .12)</i>

en: Import currencies <i>(ex. $5.00 to 5.00)</i>
ja: 金額は単位を取り除く <i>(例：$5.00 を 5.00)</i>

en: The XML file specified was either malformed or incomplete. Please correct the issue and try again.
ja: 指定された XML ファイルは、不完全もしくはフォーマットが正しくありません。問題を修正して再度試してみてください。

en: Could not parse OpenDocument Spreadsheet!
ja: OpenDocument スプレッドシートを解析できませんでした！

en: ESRI Shape File
ja: ESRI シェープファイル

en: There was an error importing the ESRI shape file: "%s".
ja: ESRI シェープファイルをインポート中にエラーがありました: "%s"。

en: MySQL Spatial Extension does not support ESRI type "%s".
ja: MySQL の空間拡張が ESRI タイプをサポートしていません: "%s"。

en: The imported file does not contain any data!
ja: インポートされたファイルには、データが含まれていません!

en: SQL compatibility mode:
ja: SQL 互換モード:

en: Do not use <code>AUTO_INCREMENT</code> for zero values
ja: 値がゼロのものに対して <code>AUTO_INCREMENT</code> を使用しない

en: This format has no options
ja: この書式にはオプションはありません

en: Invalid authentication method set in configuration:
ja: 設定ファイルに無効な認証方法が指定されています:

en: The %s table doesn't exist!
ja: %s テーブルは存在しません!

en: Schema of the %s database - Page %s
ja: データベース %s のスキーマ - ページ %s

en: SCHEMA ERROR:
ja: スキーマエラー:

en: PDF export page
ja: PDFエクスポートページ

en: Schema of the %s database
ja: データベース %s のスキーマ

en: Relational schema
ja: リレーショナルスキーマ

en: Table of contents
ja: テーブルの内容

en: Table comments:
ja: テーブルのコメント：

en: Attributes
ja: 属性

en: Extra
ja: その他

en: Show color
ja: 色表示

en: Only show keys
ja: キーの表示のみ

en: Orientation
ja: 向き

en: Landscape
ja: 横向き

en: Portrait
ja: 縦向き

en: Same width for all tables
ja: すべてのテーブルは同じ幅を利用

en: Show grid
ja: グリッドを表示

en: Data dictionary
ja: データ辞書

en: Order of the tables
ja: テーブルの順序

en: Name (Ascending)
ja: テーブル名(昇順)

en: Name (Descending)
ja: テーブル名(降順)

en: Converts Boolean values to text (default 'T' and 'F'). First option is for TRUE, second for FALSE. Nonzero=true.
ja: ブール値をTEXTに変換します。 デフォルトは 「T」と 「F」です。 最初のオプションはTRUE、2番目のオプションはFALSEです。 0以外の値= TRUE。

en: Displays a TIME, TIMESTAMP, DATETIME or numeric unix timestamp column as formatted date. The first option is the offset (in hours) which will be added to the timestamp (Default: 0). Use second option to specify a different date/time format string. Third option determines whether you want to see local date or UTC one (use "local" or "utc" strings) for that. According to that, date format has different value - for "local" see the documentation for PHP's strftime() function and for "utc" it is done using gmdate() function.
ja: TIME、TIMESTAMP、DATETIME、あるいは Unix タイムスタンプの値が入っている項目を書式に合わせて表示します。1 つ目のオプションはタイムスタンプに加算する時差です (デフォルト: 0)。2 つ目のオプションには日時の書式文字列を指定します。3 つ目のオプションはローカルの日時とみなすか UTC (協定世界時) とみなすかです ("local" ないし "utc" という文字列を指定してください)。この値によって日時の表記が変わります。"local" の場合は PHP の strftime() 関数の説明をご覧ください。"utc" の場合は gmdate() を利用します。

note: l10n: See https://www.php.net/manual/en/function.strftime.php
en: %B %d, %Y at %I:%M %p
ja: %Y 年 %B %d 日 %H:%M

en: Displays a link to download the binary data of the column. You can use the first option to specify the filename, or use the second option as the name of a column which contains the filename. If you use the second option, you need to set the first option to the empty string.
ja: カラムのバイナリデータをダウンロードするリンクを表示します。1 つ目のオプションにバイナリファイルのファイル名を指定することもできますし、2 つ目のオプションにファイル名を保持しているカラムの名前を渡すこともできます。2 つ目のオプションを使う場合は 1 つ目のオプションは空文字列にする必要があります。

en: LINUX ONLY: Launches an external application and feeds it the column data via standard input. Returns the standard output of the application. The default is Tidy, to pretty-print HTML code. For security reasons, you have to manually edit the file libraries/classes/Plugins/Transformations/Abs/ExternalTransformationsPlugin.php and list the tools you want to make available. The first option is then the number of the program you want to use. The second option should be blank for historical reasons. The third option, if set to 1, will convert the output using htmlspecialchars() (Default 1). The fourth option, if set to 1, will prevent wrapping and ensure that the output appears all on one line (Default 1).
ja: LINUX のみ: 外部アプリケーションを起動して標準入力経由でカラムデータを渡します。アプリケーションの標準出力が返ります。デフォルトは Tidy です (これは HTML コードを綺麗にするためのものです)。セキュリティ上の理由から libraries/classes/Plugins/Transformations/Abs/ExternalTransformationsPlugin.php を自分で編集して利用したいツールを明記しておく必要があります。最初のオプションは利用したいプログラムの数です。2 つ目のオプションは歴史的な理由のため、空白のままにしてください。3 つ目のオプションが 1 に設定されている場合は htmlspecialchars() を用いて出力を変換します (デフォルトは 1 です)。4 つ目のオプションが 1 に設定されている場合は禁則処理をせず出力全体が 1 行に収まるようにします (デフォルトは 1 です)。

en: You are using the external transformation command line options field, which has been deprecated for security reasons. Add all command line options directly to the definition in %s.
ja: セキュリティ上の問題のため廃止した外部変換コマンド ライン オプション フィールドを使用しようとしています。コマンド ライン オプションを %s の中の定義に直接に追加してください。

en: Displays the contents of the column as-is, without running it through htmlspecialchars(). That is, the column is assumed to contain valid HTML.
ja: カラムの内容をそのまま、htmlspecialchars()を通さずに表示します。この場合、カラムには正しい HTML が含まれているものと仮定します。

en: Displays hexadecimal representation of data. Optional first parameter specifies how often space will be added (defaults to 2 nibbles).
ja: データを 16 進数で表記します。オプションとして最初のパラメータにスペースを追加する頻度を指定することもできます (デフォルトは 2 ニブルごとです)。

en: Displays a link to download this image.
ja: この画像をダウンロードするためのリンクを表示します。

en: Image upload functionality which also displays a thumbnail. The options are the width and height of the thumbnail in pixels. Defaults to 100 X 100.
ja: イメージアップロード機能です。サムネールも表示します。サムネールの設定はpx単位で幅と高さです。既定値は100X100。

en: Image preview here
ja: イメージプレビューはこちら

en: Displays a clickable thumbnail. The options are the maximum width and height in pixels. The original aspect ratio is preserved.
ja: クリック可能なサムネイルを表示します。オプションとして幅と高さの最大値をピクセル単位で指定できます。アスペクト比はそのまま維持されます。

en: Converts an (IPv4) Internet network address stored as a BIGINT into a string in Internet standard dotted format.
ja: BIGINTとして格納されている（IPv4）インターネットネットワークアドレスをインターネット標準のドット表記の文字列に変換します。

en: Prepends and/or Appends text to a string. First option is text to be prepended, second is appended (enclosed in single quotes, default empty string).
ja: 文字列の先頭または末尾にテキストを追加します。 最初のオプションは先頭に追加するテキスト、2番目のオプションは末尾に追加します（一重引用符で囲み、デフォルトは空の文字列）。

en: Validates the string using regular expression and performs insert only if string matches it. The first option is the Regular Expression.
ja: 正規表現を使用して文字列を検証し、文字列がそれに一致する場合にのみ挿入を実行します。 最初のオプションは正規表現です。

en: Validation failed for the input string %s.
ja: 入力文字列%sで検証が失敗しました。

en: Formats text as SQL query with syntax highlighting.
ja: テキストの内容を SQL クエリとみなし、構文ハイライト表示します。

en: Displays a part of a string. The first option is the number of characters to skip from the beginning of the string (Default 0). The second option is the number of characters to return (Default: until end of string). The third option is the string to append and/or prepend when truncation occurs (Default: "…").
ja: 文字列の一部のみを表示します。1 つ目のオプションは文字列の先頭から何文字スキップするか (デフォルトは 0 です)、2 つ目のオプションは表示するテキストの文字数です (デフォルトは文字列の末尾までです)。3 つ目のオプションは文字列を切り詰めるときに前／後に補う省略記号です (デフォルトは … です)。

en: File upload functionality for TEXT columns. It does not have a textarea for input.
ja: 「TEXT」カラムのファイルアップロード機能です、textarea入力がありません。

en: Displays an image and a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second and third options are the width and the height in pixels.
ja: 画像とリンクを表示します。カラムにはファイル名を入れてください。1 つ目のオプションは "https://www.example.com/" のようなURLの先頭部分です。2 つ目と3 つ目のオプションには幅と高さをピクセル単位で指定します。

en: Displays a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second option is a title for the link.
ja: リンクを表示します。カラムにはファイル名を入れてください。1 つ目のオプションは "https://www.example.com/" のような URL の先頭部分、2 つ目のオプションはリンクのタイトルです。

en: Converts an Internet network address in (IPv4/IPv6) format to binary
ja: ( IPv 4 / IPv 6 )形式のインターネットネットワークアドレスをバイナリに変換する

en: Converts an Internet network address in (IPv4/IPv6) format into a long integer.
ja: ( IPv 4 / IPv 6 )形式のインターネット ネットワーク アドレスを長整数型に変換します。

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for JSON.
ja: JSONの構文を強調するCodeMirrorエディタ。

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for SQL.
ja: SQLの構文を強調するCodeMirrorエディタ。

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for XML (and HTML).
ja: XML(およびHTML)の構文を強調するCodeMirrorエディタ。

en: Converts an Internet network address stored as a binary string into a string in Internet standard (IPv4/IPv6) format.
ja: バイナリ文字列として格納されているインターネットネットワークアドレスをインターネット標準（IPv4 / IPv6）形式の文字列に変換します。

en: Formats text as JSON with syntax highlighting.
ja: テキストの内容を JSONとみなし、構文ハイライト表示します。

en: Formats text as XML with syntax highlighting.
ja: テキストの内容を XMLとみなし、構文ハイライト表示します。

en: Authentication Application (2FA)
ja: 認証アプリ (2FA)

en: Provides authentication using HOTP and TOTP applications such as FreeOTP, Google Authenticator or Authy.
ja: FreeOTP、Google Authenticator、AuthyなどのHOTPおよびTOTPアプリケーションを使用した認証を提供します。

en: Hardware Security Key (FIDO U2F)
ja: ハードウェアセキュリティキー (FIDO U2F)

en: Provides authentication using hardware security tokens supporting FIDO U2F, such as a YubiKey.
ja: YubiKey などの FIDO U2F をサポートするハードウェアセキュリティトークンを使用して認証を行います。

en: Two-factor authentication failed: %s
ja: 二要素認証に失敗しました: %s

en: Two-factor authentication failed.
ja: 二要素認証に失敗しました。

en: No Two-Factor Authentication
ja: 二要素認証なし

en: Login using password only.
ja: パスワードのみログインを使用します。

en: Simple two-factor authentication
ja: 単純な二要素認証

en: For testing purposes only!
ja: テスト目的のみ！

en: Hardware Security Key (WebAuthn/FIDO2)
ja: ハードウェアセキュリティキー (WebAuthn/FIDO2)

en: Provides authentication using hardware security tokens supporting the WebAuthn/FIDO2 protocol, such as a YubiKey.
ja: YubiKey などの WebAuthn/FIDO2 プロトコルに対応したハードウェアセキュリティトークンを使用して認証を行います。

en: The server is not responding (or the local server's socket is not correctly configured).
ja: サーバが応答しません (あるいはローカルサーバのソケットが正しく設定されていません)。

en: The server is not responding.
ja: サーバが応答しません。

en: Logout and try as another user.
ja: ログアウトし、別のユーザとして試してみてください。

en: Please check privileges of directory containing database.
ja: データベースがあるディレクトリの権限を確認してください。

en: Details…
ja: 詳細…

en: Could not save recent table!
ja: 最近使用したテーブルが保存出来ません!

en: Could not save favorite table!
ja: お気に入りのテーブルを保存できませんでした!

en: Recent tables
ja: 最近使用したテーブル

en: Recent
ja: 最近

en: Favorites
ja: お気に入り

en: Connection to server is disabled, please enable $cfg['AllowArbitraryServer'] in phpMyAdmin configuration.
ja: サーバへの接続が無効になっています。phpMyAdmin設定で$cfg['AllowArbitraryServer']を有効にしてください。

en: Replication started successfully.
ja: レプリケーションが正常に開始されました。

en: Error starting replication.
ja: レプリケーションの開始エラーです。

en: Replication stopped successfully.
ja: レプリケーションが正常に停止しました。

en: Error stopping replication.
ja: レプリケーションの停止エラーです。

en: Replication resetting successfully.
ja: レプリケーションを正常にリセットしています。

en: Error resetting replication.
ja: レプリケーションのリセットエラーです。

en: Success.
ja: 成功しました。

en: Error.
ja: エラー。

en: Unknown error
ja: 不明なエラーです

en: Unable to connect to primary %s.
ja: プライマリ %s に接続していません。

en: Unable to read primary log position. Possible privilege problem on primary.
ja: プライマリのログの位置が読み込めません。プライマリ上の権限の問題の可能性があります。

en: Unable to change primary!
ja: プライマリを切り替えることができません!

en: Primary server changed successfully to %s.
ja: プライマリサーバを %s へ切り替えるのに成功しました。

en: The routing cache could not be written, you need to adjust permissions on the folder/file "%s"
ja: ルーティングキャッシュが書き込みできません。 "%s" フォルダ/ファイルのアクセス権を調整する必要があります

en: Error 404! The page %s was not found.
ja: エラー 404!　ページ 「%s」が見つかりませんでした。

en: Error 405! Request method not allowed.
ja: エラー 405!　要求メソッドは許可されていません。

en: Please provide a name for this bookmarked search.
ja: このブックマークされた検索に名前を付けてください。

en: Missing information to save the bookmarked search.
ja: ブックマーク検索を保存するための情報がありません。

en: An entry with this name already exists.
ja: この名前のある項目は既に存在しています。

en: Missing information to delete the search.
ja: この検索を削除する為、情報に誤りがあります。

en: Missing information to load the search.
ja: この検索を呼び出すための情報に誤りがあります。

en: Error while loading the search.
ja: 検索の読み込み中にエラーが発生しました。

en: Native MySQL authentication
ja: ネイティブMySQL認証

en: SHA256 password authentication
ja: SHA256 パスワード認証

en: Caching sha2 authentication
ja: キャッシュ sha2 認証

en: Unix Socket based authentication
ja: Unix ソケットベースの認証

en: Old MySQL-4.0 authentication
ja: 旧 MySQL 4.0 認証

en: Account locking is not supported.
ja: アカウントのロックに対応していません。

en: No privileges.
ja: 権限がありません。

en: Includes all privileges except GRANT.
ja: GRANT 以外のすべての権限を付与する。

en: Allows deleting data.
ja: データの削除を許可する。

en: Allows creating new tables.
ja: 新しいテーブルの作成を許可する。

en: Allows dropping tables.
ja: テーブルの削除を許可する。

en: Allows creating and dropping indexes.
ja: インデックスの作成、削除を許可する。

en: Allows altering the structure of existing tables.
ja: 既存のテーブル構造の変更を許可する。

en: Allows creating new views.
ja: 新しいビューの作成を許可する。

en: Allows performing SHOW CREATE VIEW queries.
ja: SHOW CREATE VIEW クエリの実行を許可する。

en: Allows creating and dropping triggers.
ja: トリガの作成・削除を許可する。

en: Allows reading data.
ja: データの読み込みを許可する。

en: Allows inserting and replacing data.
ja: データの挿入、置換を許可する。

en: Allows changing data.
ja: データの修正を許可する。

en: Allows creating new databases and tables.
ja: 新しいデータベースやテーブルの作成を許可する。

en: Allows dropping databases and tables.
ja: データベースとテーブルの削除を許可する。

en: Allows reloading server settings and flushing the server's caches.
ja: サーバ設定の再読み込み、サーバキャッシュのフラッシュを許可する。

en: Allows shutting down the server.
ja: サーバのシャットダウンを許可する。

en: Allows viewing processes of all users.
ja: 全ユーザのプロセスを閲覧できるようにする。

en: Allows importing data from and exporting data into files.
ja: データのインポート、エクスポートを許可する。

en: Has no effect in this MySQL version.
ja: このバージョンの MySQL では無効です。

en: Gives access to the complete list of databases.
ja: データベース総一覧へのアクセスを許可する。

en: Allows connecting, even if maximum number of connections is reached; required for most administrative operations like setting global variables or killing threads of other users.
ja: 最大接続数に達しているときでも接続を許可する。グローバル変数の設定や他のユーザのスレッドを停止するといった管理操作をする場合はたいていこの設定が必要になります。

en: Allows creating temporary tables.
ja: 一時テーブルの作成を許可する。

en: Allows locking tables for the current thread.
ja: 現在のスレッドのテーブルロックを許可する。

en: Needed for the replication replicas.
ja: レプリケーションレプリカでは必要です。

en: Allows the user to ask where the replicas / primaries are.
ja: プライマリ/レプリカの照会を許可する。

en: Allows to set up events for the event scheduler.
ja: イベントスケジューラにイベントを設定できるようにする。

note: l10n: https://mariadb.com/kb/en/library/grant/#table-privileges "Remove historical rows from a table using the DELETE HISTORY statement"
en: Allows deleting historical rows.
ja: 実績行の削除を許可する。

en: Allows creating stored routines.
ja: ストアドルーチンの作成を許可する。

en: Allows altering and dropping stored routines.
ja: ストアドルーチンの修正と削除を許可する。

en: Allows creating, dropping and renaming user accounts.
ja: ユーザアカウントの作成・削除・名前の変更を許可する。

en: Allows executing stored routines.
ja: ストアドルーチンの実行を許可する。

en: The password for %s was changed successfully.
ja: %s のパスワードは正しく変更されました。

en: You have revoked the privileges for %s.
ja: %s の権限を取り消しました。

en: Not enough privilege to view users.
ja: ユーザを表示するために十分な権限がありません。

en: Edit privileges
ja: 権限を編集

en: Revoke
ja: 取り消し

en: Database-specific privileges
ja: データベース固有の権限

en: Table-specific privileges
ja: テーブル固有の権限

en: Routine
ja: ルーチン

en: Routine-specific privileges
ja: ルーチン固有の権限

en: No users selected for deleting!
ja: 削除するユーザが選択されていません!

en: Reloading the privileges
ja: 権限を再読み込みしています

en: The selected users have been deleted successfully.
ja: 選択されたユーザは正常に削除されました。

en: You have updated the privileges for %s.
ja: %s の権限を更新しました。

en: No user found.
ja: ユーザが存在しません。

en: Deleting %s
ja: %s を削除中です

en: The privileges were reloaded successfully.
ja: 権限を正常に再読み込みしました。

en: The user %s already exists!
ja: ユーザ %s は既に存在します!

en: Privileges for %s
ja: %s に対する権限

en: User
ja: ユーザ

en: A user account allowing any user from localhost to connect is present. This will prevent other users from connecting if the host part of their account allows a connection from any (%) host.
ja: localhostから任意のユーザに接続を許可するユーザが存在します。 これにより、そのアカウントのホスト部分で任意ホスト（％）からの接続が許可されている場合、他のユーザは接続できなくなります。

en: Note: phpMyAdmin gets the users’ privileges directly from MySQL’s privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, you should %sreload the privileges%s before you continue.
ja: 注意: phpMyAdmin は MySQL の権限テーブルから直接ユーザ権限を取得しますが、手作業で権限を更新した場合は phpMyAdmin が利用しているテーブルの内容とサーバ権限の内容が一致しなくなることがありますので、作業を続ける前に %s権限の再読み込み%s をしてください。

en: Note: phpMyAdmin gets the users’ privileges directly from MySQL’s privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, the privileges have to be reloaded but currently, you don't have the RELOAD privilege.
ja: 注意: phpMyAdmin は MySQL の権限テーブルから直接ユーザ権限を取得します。手作業でテーブルの内容を変更すると、テーブルの内容がサーバの使用している権限と一致しなくなることがあります。この場合、権限を再読み込みする必要がありますが、あなたは RELOAD 権限を持っていません。

en: You have added a new user.
ja: 新しいユーザを追加しました。

en: SQL query
ja: 実行した SQL

en: Handler
ja: ハンドラ

en: Query cache
ja: クエリキャッシュ

en: Threads
ja: スレッド

en: Temporary data
ja: 一時データ

en: Delayed inserts
ja: 遅延インサート

en: Key cache
ja: キーキャッシュ

en: Joins
ja: 結合

en: Sorting
ja: ソート

en: Transaction coordinator
ja: トランザクションコーディネータ

en: Files
ja: ファイル

en: Flush (close) all tables
ja: すべてのテーブルをフラッシュする(閉じる)

en: Show open tables
ja: 開いているテーブルを表示する

en: Show replica hosts
ja: レプリカホストを表示する

en: Show primary status
ja: プライマリのステータスの表示

en: Show replica status
ja: レプリカの状態を表示する

en: Flush query cache
ja: クエリキャッシュをフラッシュする

en: Host
ja: ホスト

en: Command
ja: コマンド

en: Progress
ja: 進捗

en: Reading of version failed. Maybe you're offline or the upgrade server does not respond.
ja: バージョンの読み込みに失敗しました。オフラインであるか、アップグレードサーバが応答しません。

en: Got invalid version string from server
ja: サーバから取得したバージョン文字列は無効なものです

en: Unparsable version string
ja: 解析できないバージョン文字列です

en: You are using Git version, run [kbd]git pull[/kbd] :-)[br]The latest stable version is %s, released on %s.
ja: Git 版を使用されていますので、[kbd]git pull[/kbd] で更新を行ってください。(^^)[br]最新の安定バージョンは %s で、%s にリリースされています。

en: No newer stable version is available
ja: 入手可能な新しい安定バージョンはありません

en: Using bookmark "%s" as default browse query.
ja: デフォルトの表示クエリとしてブックマーク "%s" を使用する。

en: Showing as PHP code
ja: PHP コードとして表示

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete features are not available. %s
ja: 現在の選択には、ユニークなカラムが含まれていません。グリッド編集、チェックボックス、編集、コピー、削除機能は利用できません。%s

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, Edit, Copy and Delete features may result in undesired behavior. %s
ja: 現在の選択には、ユニークなカラムが含まれていません。グリッド編集、編集、コピー、削除機能は、望ましくない動作を引き起こす可能性があります。%s

en: Run SQL query/queries on server “%s”
ja: サーバ 「%s」 上でクエリを実行する

en: Run SQL query/queries on database %s
ja: データベース %s 上でクエリを実行する

en: Run SQL query/queries on table %s
ja: テーブル「%s」上でクエリを実行する

en: There is no detailed status information available for this storage engine.
ja: このストレージエンジンにはステータスの詳細情報はありません。

en: %s is the default storage engine on this MySQL server.
ja: %s はこの MySQL サーバのデフォルトストレージエンジンです。

en: %s is available on this MySQL server.
ja: %s は有効になっています。

en: %s has been disabled for this MySQL server.
ja: %s は無効になっています。

en: This MySQL server does not support the %s storage engine.
ja: この MySQL サーバは %s ストレージエンジンをサポートしていません。

en: The name of the primary key must be "PRIMARY"!
ja: 主キーの名前は PRIMARY でなければなりません!

en: Problems with indexes of table `%s`
ja: テーブル `%s` のインデックスに問題があります

en: Unknown table status:
ja: 不明なテーブルステータス:

en: Source database `%s` was not found!
ja: 元にするデータベース `%s` が見つかりません！

en: Target database `%s` was not found!
ja: 対象先のデータベース `%s` が見つかりません！

en: Invalid database:
ja: 不正なデータベースです:

en: Invalid table name:
ja: 不正なテーブル名:

en: Failed to rename table %1$s to %2$s!
ja: テーブル 「%1$s」 を 「%2$s」 に名前変更に失敗しました!

en: Table %1$s has been renamed to %2$s.
ja: テーブル %1$s の名称を %2$s に変更しました。

en: Could not save table UI preferences!
ja: テーブルに対する環境設定が保存できません!

en: Failed to cleanup table UI preferences (see $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)
ja: テーブルに対する環境設定のクリーンアップに失敗しました (参照 $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)

en: Cannot save UI property "%s". The changes made will not be persistent after you refresh this page. Please check if the table structure has been changed.
ja: 環境プロパティ「%s」が保存できません。ページ更新の際、変更箇所が維持されることはないでしょう。テーブル構造を変更されたのであれば確認してみてください。

en: Can't rename index to PRIMARY!
ja: インデックス名を PRIMARY に変更することはできません!

en: No index parts defined!
ja: インデックス部分が定義されていません!

en: Error creating foreign key on %1$s (check data types)
ja: %1$s に外部キーを作成するときにエラーが発生しました (データ型を確認してください)

en: Error while working with template cache: %s
ja: テンプレートキャッシュの操作中にエラーが発生しました: %s

en: Default theme %s not found!
ja: デフォルトテーマ %s が見つかりません!

en: Theme %s not found!
ja: テーマ %s が見つかりません!

en: No valid image path for theme %s found!
ja: テーマ %s の画像パスが無効です!

en: Tracking report
ja: 追跡レポート

en: Tracking statements
ja: 追跡しているコマンド

en: Delete tracking data row from report
ja: レポートからこの追跡データを削除する

en: No data
ja: データが存在しません

en: Structure only
ja: 構造のみ

en: Data only
ja: データのみ

en: Structure and data
ja: 構造とデータ

en: Show %1$s with dates from %2$s to %3$s by user %4$s %5$s
ja: 種別：%1$s、期間：%2$s－%3$s、ユーザ：%4$sで絞り込む %5$s

en: SQL dump (file download)
ja: SQL 文のダンプ (ファイルでダウンロード)

en: SQL dump
ja: SQL 文のダンプ

en: This option will replace your table and contained data.
ja: このオプションは、テーブルやそれに含まれるデータを置き換えるかもしれません。

en: SQL execution
ja: SQL 文を実行

en: Export as %s
ja: 上の結果をエクスポートする %s

en: Data manipulation statement
ja: データ操作コマンド

en: Data definition statement
ja: データ定義コマンド

en: Structure snapshot
ja: 構造のスナップショット

en: Version %s snapshot (SQL code)
ja: 世代 %s のスナップショット (SQL コード)

en: Tracking data definition successfully deleted
ja: 追跡データ定義コマンドは正常に削除されました

en: Tracking data manipulation successfully deleted
ja: 追跡データ操作コマンドは正常に削除されました

en: You can execute the dump by creating and using a temporary database. Please ensure that you have the privileges to do so.
ja: 作成された一時的なデータベースを使用してダンプを実行することができます。これを実行できる権限を持っていることを確認してください。

en: Comment out these two lines if you do not need them.
ja: 一時的なデータベースに対して実行しない場合は、この2行をコメントアウトします。

en: SQL statements exported. Please copy the dump or execute it.
ja: SQL 文をエクスポートしました。ダンプしたものをコピーするか実行するかしてください。

en: Tracking report for table `%s`
ja: テーブル `%s` に対しての追跡レポート

en: Tracking for %1$s was activated at version %2$s.
ja: %1$s に対する SQL コマンド追跡機能は、世代 %2$s でアクティブです。

en: Tracking for %1$s was deactivated at version %2$s.
ja: %1$s に対する SQL コマンド追跡機能は、世代 %2$s で非アクティブです。

en: Version %1$s of %2$s was deleted.
ja: %2$s に世代 %1$s が削除されました。

en: Version %1$s was created, tracking for %2$s is active.
ja: 世代 %1$s を作成しました。%2$s の SQL コマンド追跡機能はアクティブです。

en: A 1-byte integer, signed range is -128 to 127, unsigned range is 0 to 255
ja: 1 バイト整数、符号付きは -128 から 127、符号なしは 0 から 255

en: A 2-byte integer, signed range is -32,768 to 32,767, unsigned range is 0 to 65,535
ja: 2 バイト整数、符号付きは -32,768 から 32,767、符号なしは 0 から 65,535

en: A 3-byte integer, signed range is -8,388,608 to 8,388,607, unsigned range is 0 to 16,777,215
ja: 3 バイト整数、符号付きは -8,388,608 から 8,388,607、符号なしは 0 から 16,777,215

en: A 4-byte integer, signed range is -2,147,483,648 to 2,147,483,647, unsigned range is 0 to 4,294,967,295
ja: 4 バイト整数、符号付きは -2,147,483,648 から 2,147,483,647、符号なしは 0 から 4,294,967,295

en: An 8-byte integer, signed range is -9,223,372,036,854,775,808 to 9,223,372,036,854,775,807, unsigned range is 0 to 18,446,744,073,709,551,615
ja: 8 バイト整数、符号付きは -9,223,372,036,854,775,808 から 9,223,372,036,854,775,807、符号なしは 0 から 18,446,744,073,709,551,615

en: A fixed-point number (M, D) - the maximum number of digits (M) is 65 (default 10), the maximum number of decimals (D) is 30 (default 0)
ja: 固定小数 (M, D) - 整数部の最大桁数 M は 65 (デフォルトは 10)、小数部のの最大桁数 D は 30 (デフォルトは 0)

en: A small floating-point number, allowable values are -3.402823466E+38 to -1.175494351E-38, 0, and 1.175494351E-38 to 3.402823466E+38
ja: 単精度浮動小数、有効範囲は -3.402823466E+38 から -1.175494351E-38、0、1.175494351E-38 から 3.402823466E+38

en: A double-precision floating-point number, allowable values are -1.7976931348623157E+308 to -2.2250738585072014E-308, 0, and 2.2250738585072014E-308 to 1.7976931348623157E+308
ja: 倍精度浮動小数、有効範囲は -1.7976931348623157E+308 から -2.2250738585072014E-308、0、2.2250738585072014E-308 から 1.7976931348623157E+308

en: Synonym for DOUBLE (exception: in REAL_AS_FLOAT SQL mode it is a synonym for FLOAT)
ja: DOUBLE と同義 (例外：REAL を FLOAT として扱うモード (REAL_AS_FLOAT) では、FLOAT と 同義になります)

en: A bit-field type (M), storing M of bits per value (default is 1, maximum is 64)
ja: ビットフィールドタイプ（M）。値ごとにMビットを保管します（デフォルトは1、最大は64です）

en: A synonym for TINYINT(1), a value of zero is considered false, nonzero values are considered true
ja: TINYINT(1) と同義、0 が FALSE と見なされ、0 以外が TRUE と見なされます

en: An alias for BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE
ja: BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE の別名 (BIGINT、符号なし、NULL なし、AUTO_INCREMENT、ユニークキー)

en: A date, supported range is %1$s to %2$s
ja: 日付、有効範囲は %1$s から %2$s

en: A date and time combination, supported range is %1$s to %2$s
ja: 日時 (日付と時刻)、有効範囲は %1$s から %2$s

en: A timestamp, range is 1970-01-01 00:00:01 UTC to 2038-01-09 03:14:07 UTC, stored as the number of seconds since the epoch (1970-01-01 00:00:00 UTC)
ja: タイムスタンプ、範囲は 1970-01-01 00:00:01 UTC から 2038-01-09 03:14:07 UTC で、1970-01-01 00:00:00 UTC からの経過秒数を示しています

en: A time, range is %1$s to %2$s
ja: 時刻、範囲は %1$s から %2$s

en: A year in four-digit (4, default) or two-digit (2) format, the allowable values are 70 (1970) to 69 (2069) or 1901 to 2155 and 0000
ja: 年、4 桁 (デフォルト) または 2 桁、有効な値は 2 桁が 70 (1970) から 69 (2069)、4 桁が 1901 から 2155 および 0000

en: A fixed-length (0-255, default 1) string that is always right-padded with spaces to the specified length when stored
ja: 固定長文字列 (長さは 0-255、デフォルトは 1)、満たない分は右側が空白で埋められます

en: A variable-length (%s) string, the effective maximum length is subject to the maximum row size
ja: 可変長文字列 (長さは %s)、長さの有効上限は行の最大サイズの制約を受けます

en: A TEXT column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) characters, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ja: TEXT カラム、最大長 255 (2^8 - 1)、これの長さは単位がバイトで、1 バイト値で表現できる範囲です

en: A TEXT column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) characters, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ja: TEXT カラム、最大長 65,535 (2^16 - 1)、これの長さは単位がバイトで、2 バイト値で表現できる範囲です

en: A TEXT column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) characters, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ja: TEXT カラム、最大長 16,777,215 (2^24 - 1)、これの長さは単位がバイトで、3 バイト値で表現できる範囲です

en: A TEXT column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) characters, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ja: TEXT カラム、最大長 4,294,967,295 または 4GiB (2^32 - 1)、これの長さは単位がバイトで、4 バイト値で表現できる範囲です

en: Similar to the CHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
ja: CHAR 型と似ていますが、非バイナリ文字列ではなくバイナリ文字列で保存されます

en: Similar to the VARCHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
ja: VARCHAR 型と似ていますが、非バイナリ文字列ではなくバイナリ文字列で保存されます

en: A BLOB column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) bytes, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value
ja: BLOB カラム、最大 255 (2^8 - 1) バイト、これの長さは 1 バイト値で表現できる範囲です

en: A BLOB column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) bytes, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value
ja: BLOB カラム、最大 16,777,215 (2^24 - 1) バイト、これの長さは 3 バイト値で表現できる範囲です

en: A BLOB column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) bytes, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value
ja: BLOB カラム、最大 65,535 (2^16 - 1) バイト、これの長さは 2 バイト値で表現できる範囲です

en: A BLOB column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) bytes, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value
ja: BLOB カラム、最大 4,294,967,295 バイトまたは 4GiB (2^32 - 1)、これの長さは 4 バイト値で表現できる範囲です

en: An enumeration, chosen from the list of up to 65,535 values or the special '' error value
ja: 列挙型、最大 65,535 個の列挙値または特殊な値 (エラー値 '') を取ることができます

en: A single value chosen from a set of up to 64 members
ja: 最大 64 メンバに対しての有無を一括で扱う単一の値

en: A type that can store a geometry of any type
ja: 任意の型の幾何データが保存できるデータ型

en: A point in 2-dimensional space
ja: 2 次元空間の点

en: A curve with linear interpolation between points
ja: 多点間の線形補間による曲線

en: A polygon
ja: ポリゴン

en: A collection of points
ja: 座標の集合

en: A collection of curves with linear interpolation between points
ja: 多点間の線形補間による曲線の集合

en: A collection of polygons
ja: ポリゴンの集合

en: A collection of geometry objects of any type
ja: 任意の型の幾何物体の集合

en: Stores and enables efficient access to data in JSON (JavaScript Object Notation) documents
ja: JSON（JavaScript Object Notation）文書内のデータを格納し、効率的にデータにアクセスする

en: Intended for storage of IPv6 addresses, as well as IPv4 addresses assuming conventional mapping of IPv4 addresses into IPv6 addresses
ja: 従来の IPv 4 アドレスから IPv 6 アドレスへのマッピングを想定した IPv 6 アドレスおよび IPv 4 アドレスの格納を目的としています

en: 128-bit UUID (Universally Unique Identifier)
ja: 128 ビット UUID (Universally Unique Identifier)

[ctx: numeric types]
en: Numeric
ja: 数値

[ctx: date and time types]
en: Date and time
ja: 日付・時刻

[ctx: spatial types]
en: Spatial
ja: 空間データ

en: Taking you to the target site.
ja: ターゲットサイトにアクセスします。

en: The profile has been updated.
ja: プロファイルを更新しました。

en: Password is too long!
ja: パスワードが長すぎます!

en: Could not save configuration
ja: 設定が保存できません

en: The phpMyAdmin configuration storage database could not be accessed.
ja: phpMyAdmin構成ストレージデータベースにアクセスできませんでした。

en: Max: %s%s
ja: 最長: %s%s

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for January
en: Jan
ja: 1 月

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for February
en: Feb
ja: 2 月

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for March
en: Mar
ja: 3 月

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for April
en: Apr
ja: 4 月

[ctx: Short month name]
note: l10n: Short month name
en: May
ja: 5 月

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for June
en: Jun
ja: 6 月

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for July
en: Jul
ja: 7 月

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for August
en: Aug
ja: 8 月

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for September
en: Sep
ja: 9 月

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for October
en: Oct
ja: 10 月

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for November
en: Nov
ja: 11 月

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for December
en: Dec
ja: 12 月

[ctx: Short week day name for Sunday]
note: l10n: Short week day name for Sunday
en: Sun
ja: 日

note: l10n: Short week day name for Monday
en: Mon
ja: 月

note: l10n: Short week day name for Tuesday
en: Tue
ja: 火

note: l10n: Short week day name for Wednesday
en: Wed
ja: 水

note: l10n: Short week day name for Thursday
en: Thu
ja: 木

note: l10n: Short week day name for Friday
en: Fri
ja: 金

note: l10n: Short week day name for Saturday
en: Sat
ja: 土

[ctx: AM/PM indication in time]
en: PM
ja: 午後

[ctx: AM/PM indication in time]
en: AM
ja: 午前

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
ja: %s 日 %s 時間 %s 分 %s 秒

en: Users
ja: ユーザ

en: Sort
ja: ソート

en: Error in ZIP archive:
ja: ZIP アーカイブにエラーがあります:

en: No files found inside ZIP archive!
ja: ZIP アーカイブにファイルが含まれていません!

en: Icons
ja: アイコン

en: Text
ja: テキスト

en: Both
ja: 両方

en: Nowhere
ja: なし

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Click
ja: クリック

en: Double click
ja: ダブルクリック

en: Disabled
ja: 無効

en: key
ja: キー

en: display column
ja: 表示カラム

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Open
ja: 開いておく

en: Closed
ja: 閉じておく

en: Monday
ja: 月

en: Tuesday
ja: 火

en: Wednesday
ja: 水

en: Thursday
ja: 木

en: Friday
ja: 金

en: Saturday
ja: 土

en: Sunday
ja: 日

en: Ask before sending error reports
ja: エラーレポートを送信する前に確認する

en: Always send error reports
ja: 常にエラーレポートを送信する

en: Never send error reports
ja: エラーレポートを送らない

en: Server default
ja: サーバのデフォルト

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Quick - display only the minimal options to configure
ja: 簡易 - 設定するための最小限のオプションのみ表示

en: Custom - display all possible options to configure
ja: 詳細 - 設定に必要なすべてのオプションを表示

en: Custom - like above, but without the quick/custom choice
ja: 詳細 - 上とほぼ同じ、ただし簡易/詳細の選択はなし

en: complete inserts
ja: 完全な INSERT 文を作成する

en: extended inserts
ja: 長い INSERT 文を作成する

en: both of the above
ja: 上の両方を行う

en: neither of the above
ja: 上のどちらでもない

en: Configuration already exists, setup is disabled!
ja: 構成は、既に存際しています。セットアップは無効化された！

en: Wrong data
ja: データが正しくありません

en: Wrong data or no validation for %s
ja: 「%s」のデータが間違っているか、検証されていません

en: Edit ENUM/SET values
ja: ENUM/SETの値を編集

[ctx: for default]
en: None
ja: なし

en: As defined:
ja: ユーザ定義:

en: You don't have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details
ja: この操作を実行する十分な権限がありません。詳細についてはドキュメンテーションを参照してください

en: Unique
ja: ユニーク

en: Fulltext
ja: 全文

en: Spatial
ja: 空間

en: Expression
ja: 式

en: first
ja: 最初へ

en: after %s
ja: %s の後へ

en: Table name
ja: テーブル名

en: Add
ja: 追加

en: column(s)
ja: カラム

en: Collation:
ja: 照合順序:

en: Storage Engine:
ja: ストレージエンジン:

en: Connection:
ja: 接続:

en: Storage engine
ja: ストレージ エンジン

en: PARTITION definition:
ja: PARTITION 定義:

[ctx: Online transaction part of the SQL DDL for InnoDB]
en: Online transaction
ja: オンライン トランザクション

en: The column width of integer types is ignored in your MySQL version unless defining a TINYINT(1) column
ja: 整数型のカラム幅は、 TINYINT(1) のカラムを定義していない限り、このバージョンの MySQL では無視されます

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Referenced by %s.
ja: %sによって参照されています。

en: Is a foreign key.
ja: 外部キーです。

en: Pick from Central Columns
ja: 主要カラムから選択

en: Partition by:
ja: パーティションによって：

en: Expression or column list
ja: 式またはカラムリスト

en: Partitions:
ja: パーティション:

en: Subpartition by:
ja: サブパーティションによって:

en: Subpartitions:
ja: サブパーティション:

en: Partition
ja: パーティション

en: Values
ja: 値

en: Subpartition
ja: サブパーティション

en: Engine
ja: エンジン

en: Comment
ja: コメント

en: Data directory
ja: データ ディレクトリ

en: Index directory
ja: インデックス ディレクトリ

en: Max rows
ja: 最大行数

en: Min rows
ja: 最小行数

en: Table space
ja: テーブルスペース

en: Node group
ja: ノードグループ

en: Length/Values
ja: 長さ/値

en: If column type is "enum" or "set", please enter the values using this format: 'a','b','c'…<br>If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
ja: カラムのデータ型が「enum」ないし「set」の場合の値の書式: 'a','b','c'…<br>バックスラッシュ ("\") やシングルクォート ("'") を含める必要がある場合は (\\xyz や a\'b のように) その前にバックスラッシュを付けてください。

en: For default values, please enter just a single value, without backslash escaping or quotes, using this format: a
ja: デフォルト値にはひとつの値のみ入力してください。バックスラッシュによるエスケープや引用符を含めることはできません。例: a

en: Collation
ja: 照合順序

en: Adjust privileges
ja: 権限を調整

en: Virtuality
ja: 仮想

en: Move column
ja: カラムを移動させる

en: List of available transformations and their options
ja: 利用できる変換機能一覧と関係するオプション

en: Browser display transformation
ja: ブラウザ表示変換

en: Browser display transformation options
ja: ブラウザ表示変換オプション

en: Please enter the values for transformation options using this format: 'a', 100, b,'c'…<br>If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
ja: 変換オプションの値の書式: 'a','b','c'…<br>バックスラッシュ ("\") やシングルクォート ("'") を値に含める必要がある場合は ( \\xyz や a\'b のように) バックスラッシュでエスケープしてください。

en: Input transformation
ja: 入力変換機能

en: Input transformation options
ja: 入力変換オプション

en: This setting is disabled, it will not be applied to your configuration.
ja: この項目は無効になっています。これは設定に適用されていません。

en: Set value: %s
ja: 値「%s」を設定

en: Restore default value
ja: デフォルト値に戻す

en: Allow users to customize this value
ja: この値の変更をユーザに許可する

en: Collapse
ja: 折りたたむ

en: Expand
ja: 展開

en: Requery
ja: 再クエリ

en: Clear
ja: クリア

en: History
ja: 履歴

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Press Ctrl+Enter to execute query
ja: クエリを実行するには、Ctrl キーを押しながら Enter キーを押します

en: Press Enter to execute query
ja: Enterキーを押してクエリを実行する

en: Explain
ja: EXPLAIN

en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: Query failed
ja: 問い合わせ失敗

en: Queried time
ja: 問い合わせた時間

en: During current session
ja: 現在のセッションの間

en: ascending
ja: 昇順

en: descending
ja: 降順

en: Order:
ja: 順序:

en: Count
ja: カウント

en: Execution order
ja: 実行順

en: Time taken
ja: 所要時間

en: Order by:
ja: 並び順:

en: Ungroup queries
ja: クエリのクループを解除

en: Show trace
ja: トレースを表示

en: Hide trace
ja: トレースを非表示

en: Add bookmark
ja: ブックマークを追加

en: Label
ja: ラベル

en: Target database
ja: 対象先のデータベース

en: Share this bookmark
ja: ブックマークを共有

en: Set default
ja: デフォルトに設定

en: Execute queries on Enter and insert new line with Shift+Enter. To make this permanent, view settings.
ja: Enterでクエリを実行し、Shift+Enterで新しい行を挿入します。永続的にするには、設定を確認してください。

en: Create version %1$s of %2$s
ja: %2$s に世代 %1$s を作成

en: Create version %1$s
ja: 世代「%1$s」を作成する

en: Track these data definition statements:
ja: 追跡するデータ定義コマンド:

en: Track these data manipulation statements:
ja: 追跡するデータ操作コマンド:

en: Create version
ja: 世代を作成する

en: Add new column
ja: 新しいカラムを追加する

en: Length/Value
ja: 長さ/値

en: Attribute
ja: 属性

en: A_I
ja: オート・インクリメント

en: The central list of columns for the current database is empty
ja: 現在のデータベースの主要カラムリストは空です

en: Filter rows
ja: 行フィルタ

en: Search this table
ja: このテーブルを検索

en: Add column
ja: カラムを追加する

en: Select a table
ja: テーブルを選択してください

en: Select a column.
ja: カラムを選択してください。

en: Click to sort.
ja: クリックでソート。

en: Action
ja: 操作

en: Create new table
ja: 新しいテーブルを作成

en: Number of columns
ja: カラム数

en: Create
ja: 作成

en: Database comment:
ja: データベースのコメント:

en: Print
ja: 印刷

en: Packed
ja: 圧縮

en: Cardinality
ja: 一意な値の数

en: No index defined!
ja: インデックスが定義されていません!

en: Select all
ja: 全選択

en: Show/hide columns
ja: カラムの表示/非表示

en: See table structure
ja: テーブルの構造を参照

en: Select "%s"
ja: 「%s」を選択

en: Add an option for column "%s".
ja: カラム「"%s"」に対するオプションを追加する。

en: Page to open
ja: 開くページ

en: Page to delete
ja: 削除するページ

en: Show/Hide tables list
ja: テーブル一覧の表示/非表示

en: View in fullscreen
ja: 全画面表示

en: Exit fullscreen
ja: 全画面表示を解除

en: New page
ja: 新しいページ

en: Delete pages
ja: ページを削除

en: Create table
ja: テーブルを作成

en: Create relationship
ja: リレーションを作成

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Help
ja: ヘルプ

en: Angular links
ja: 角リンク

en: Direct links
ja: 直リンク

en: Snap to grid
ja: グリッドにあわせる

en: Small/Big All
ja: すべてを大きく/小さく

en: Toggle small/big
ja: 大小を切り替える

en: Toggle relationship lines
ja: リレーションラインの表示切替

en: Export schema
ja: スキーマのエクスポート

en: Build Query
ja: クエリを作成する

en: Move Menu
ja: メニューを移動する

en: Pin text
ja: ピンテキスト

en: Hide/Show all
ja: すべて隠す/表示

en: Hide/Show tables with no relationship
ja: リレーションのないテーブルを隠す/表示

en: Number of tables:
ja: テーブル数:

en: Delete relationship
ja: リレーションを削除

en: Relationship operator
ja: リレーション演算子

en: Except
ja: 以外

en: Value
ja: 値

en: subquery
ja: サブクエリ

en: Rename to
ja: 変更後の名称

en: New name
ja: 新しい名前

en: Aggregate
ja: 集計

en: Operator
ja: 演算子

en: Active options
ja: アクティブオプション

en: Save to selected page
ja: 選択したページに保存

en: Create a page and save to it
ja: ページを作成し、そこへ保存する

en: New page name
ja: 新しいページ名

en: Select page
ja: ページを選択してください

en: Select Export Relational Type
ja: エクスポートするリレーショナルタイプを選択してください

en: Details
ja: 詳細

en: Event name
ja: イベント名

en: Event type
ja: イベント種別

en: Change to %s
ja: %s に変更する

en: Execute at
ja: 実行日時

en: Execute every
ja: 実行間隔

[ctx: Start of recurring event]
en: Start
ja: 開始

[ctx: End of recurring event]
en: End
ja: 終了

en: On completion preserve
ja: 完了後もイベントを残す

en: Definer
ja: 定義者

en: Check all
ja: すべてチェックする

en: Create new event
ja: 新しいイベントを作成する

en: There are no events to display.
ja: 表示できるイベントがありません。

en: Event scheduler status
ja: イベントスケジュールの状態

en: Click to toggle
ja: クリックでオン／オフ切り替え

en: ON
ja: オン

en: OFF
ja: オフ

en: @SERVER@ will become the server name and @DATABASE@ will become the database name.
ja: @SERVER@ はサーバ名、@DATABASE@ はデータベース名になります。

note: l10n: A query that the user has written freely
en: Exporting a raw query
ja: 生クエリのエクスポート

en: Exporting tables from "%s" database
ja: データベース "%s" からテーブルをエクスポート

en: Export the structure of all tables.
ja: すべてのテーブルの構造をエクスポートする。

en: Export the data of all tables.
ja: すべてのテーブルのデータをエクスポートする。

en: Importing into the database "%s"
ja: データベース "%s" へのインポート

en: Multi-table query
ja: 複数テーブルクエリ

en: Query by example
ja: 例によるクエリ

en: Query window
ja: クエリウィンドウ

en: select table
ja: テーブルを選択してください

en: select column
ja: カラムを選択してください

en: Table alias
ja: テーブルエイリアス

en: Column alias
ja: カラムエイリアス

en: Use this column in criteria
ja: このカラムを条件に利用する

en: criteria
ja: 条件

en: Add as
ja: 次の値として追加する

en: Another column
ja: 別のカラム

en: Enter criteria as free text
ja: 条件を入力してください

en: Remove this column
ja: このカラムを削除

en: + Add column
ja: + カラムを追加

en: Update query
ja: クエリを更新する

en: Database comment
ja: データベースのコメント:

en: Rename database to
ja: データベース名の変更

en: New database name
ja: 新しいデータベース名

en: You don't have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details.
ja: この操作を実行する十分な権限がありません。詳細についてはドキュメンテーションを参照してください。

en: Remove database
ja: データベースの削除

en: Database %s has been dropped.
ja: データベース %s を削除しました。

en: Drop the database (DROP)
ja: データベースを削除する (DROP)

en: Copy database to
ja: データベースのコピー先

en: CREATE DATABASE before copying
ja: コピーの前に CREATE DATABASE する

en: Add constraints
ja: 制約を追加する

en: Switch to copied database
ja: コピーしたデータベースに切り替える

en: Change all tables collations
ja: すべてのテーブルの照合順序を変更

en: Change all tables columns collations
ja: すべてのテーブルのカラム照合順序を変更する

en: Users having access to "%s"
ja: "%s" にアクセスできるユーザ

en: User name
ja: ユーザ名

en: Host name
ja: ホスト名

en: Grant
ja: 権限委譲

en: Any
ja: すべて

en: global
ja: グローバル

en: database-specific
ja: データベース固有

en: wildcard
ja: ワイルドカード

en: routine
ja: ルーチン

en: With selected:
ja: チェックしたものを:

[ctx: Create new user]
en: New
ja: 新規作成

en: Add user account
ja: ユーザアカウントを追加する

en: Switch to %svisual builder%s
ja: %sビジュアルビルダ%sに切り替え

en: You have to choose at least one column to display!
ja: 最低 1 つは表示するカラムを選択してください！

en: Ins:
ja: 挿入:

en: And
ja: および

en: Del:
ja: 削除:

en: Column:
ja: カラム：

en: Alias:
ja: エイリアス：

en: Show:
ja: 表示：

en: Sort:
ja: ソート：

en: Sort order:
ja: ソート順：

en: Criteria:
ja: 条件：

en: Modify:
ja: 修正：

en: Add/Delete criteria rows:
ja: 条件行の追加または削除：

en: Add/Delete columns:
ja: カラムの追加または削除：

en: Use tables
ja: 利用するテーブル

en: SQL query on database <b>%s</b>:
ja: データベース <b>%s</b> のSQL:

en: Routine name
ja: ルーチン名

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Direction
ja: 入出力

en: Add parameter
ja: パラメータを追加する

en: Remove last parameter
ja: 最後のパラメータを削除する

en: Return type
ja: 返り値の種類

en: Return length/values
ja: 返り値の長さ/値

en: Return options
ja: 返り値のオプション

en: Charset
ja: 文字セット

en: Is deterministic
ja: DETERMINISTIC

en: You do not have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details.
ja: この操作を行うのに十分な権限がありません。詳細についてはドキュメンテーションを参照してください。

en: Security type
ja: SQL SECURITY

en: SQL data access
ja: データ干渉方式

en: Routine parameters
ja: ルーチンのパラメータ

en: Create new routine
ja: 新しいルーチンを作成

en: There are no routines to display.
ja: 表示できるルーチンがありません。

en: Returns
ja: 返り値

en: ENUM/SET editor
ja: ENUM/SET エディタ

en: Execute
ja: 実行

en: Search in database
ja: データベース内検索

en: Words or values to search for (wildcard: "%"):
ja: 検索する単語や値 (ワイルドカード: "%"):

en: Find:
ja: 検索条件:

en: Words are separated by a space character (" ").
ja: 各単語は空白文字 (" ") で区切ってください。

en: Inside tables:
ja: 検索するテーブル:

en: Unselect all
ja: 全選択解除

en: Inside column:
ja: 検索するカラム:

en: %1$s match in <strong>%2$s</strong> | %1$s matches in <strong>%2$s</strong>
ja[0]: %1$s 件の一致 (テーブル <strong>%2$s</strong>)

en: <strong>Total:</strong> <em>%count%</em> match | <strong>Total:</strong> <em>%count%</em> matches
ja[0]: <strong>合計:</strong> <em>%count%</em> 件

en: Add prefix
ja: 追加する接頭辞

en: %s table | %s tables
ja[0]: %s テーブル

en: Sum
ja: 合計

en: Continue
ja: 続ける

en: From
ja: 付け替え元

en: To
ja: 付け替え先

en: Check tables having overhead
ja: オーバーヘッドのあるテーブルを確認する

en: Copy table
ja: テーブルをコピー

en: Show create
ja: 作成を表示する

en: Delete data or table
ja: データまたはテーブルの削除

en: Empty
ja: 空にする

en: Table maintenance
ja: テーブルメンテナンス

en: Analyze table
ja: テーブルを分析する

en: Check table
ja: テーブルをチェックする

en: Checksum table
ja: チェックサム テーブル

en: Optimize table
ja: テーブルを最適化する

en: Repair table
ja: テーブルを修復する

en: Prefix
ja: 接頭辞

en: Add prefix to table
ja: 接頭辞をテーブル名に追加する

en: Replace table prefix
ja: テーブル名の接頭辞を付け替える

en: Add columns to central list
ja: 主要カラムリストへ追加

en: Remove columns from central list
ja: 主要カラムリストから削除

en: Make consistent with central list
ja: 主要カラムリストと整合を取る

en: Are you sure?
ja: 本当ですか?

en: This action may change some of the columns definition.[br]Are you sure you want to continue?
ja: この操作はいくつかのカラム定義を変更します。[br]本当に続けますか？

en: Options:
ja: オプション:

en: Add AUTO INCREMENT value
ja: AUTO INCREMENT 値を追加する

en: Do you really want to execute the following query?
ja: 以下のクエリを本当に実行しますか?

en: Remove from Favorites
ja: お気に入りから削除

en: Add to Favorites
ja: お気に入りに追加

en: Showing create queries
ja: 作成クエリが表示されている

en: Create view
ja: ビューを作成する

en: Not replicated
ja: レプリケーションしていない

en: Replicated
ja: レプリケーションしている

en: in use
ja: 使用中

en: May be approximate. Click on the number to get the exact count. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
ja: 正確な数字とは限りません。正確な数を得るために番号をクリックしてください。[doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc] をご覧ください。

en: Size
ja: サイズ

en: Creation
ja: 作成日時

en: Last update
ja: 最終更新

en: Last check
ja: 最終検査

en: Tracking is active.
ja: SQL コマンドの追跡はアクティブです。

en: Tracking is not active.
ja: SQL コマンドの追跡は非アクティブです。

en: Tracked tables
ja: SQL コマンドを追跡しているテーブル

en: Last version
ja: 最後の世代

en: Created
ja: 作成日時

en: Updated
ja: 更新日時

en: active
ja: アクティブ

en: not active
ja: 非アクティブ

en: Delete tracking
ja: 追跡を削除します

en: Versions
ja: 世代

en: Untracked tables
ja: SQL コマンドを追跡していないテーブル

en: Track table
ja: テーブルを追跡する

en: Trigger name
ja: トリガ名

[ctx: Trigger action time]
en: Time
ja: 実行時機

en: Create new trigger
ja: 新しいトリガを作成する

en: There are no triggers to display.
ja: 表示できるトリガがありません。

en: Save edited data
ja: 変更したデータを保存する

en: Restore column order
ja: カラムの順番を元に戻す

en: Number of rows:
ja: 行数:

en: All
ja: 全部

en: Sort by key:
ja: キーで並べ替え:

en: Extra options
ja: 拡張オプション

en: Relational key
ja: リレーションキー

en: Display column for relationships
ja: リレーションのカラムを表示する

en: Show binary contents
ja: バイナリの内容を表示する

en: Show BLOB contents
ja: BLOB の内容を表示する

en: Hide browser transformation
ja: ブラウザ変換機能を隠す

en: Well Known Text
ja: 空間データをテキストで表示

en: Well Known Binary
ja: 空間データをバイナリで表示

en: Query results operations
ja: クエリ結果操作

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Display chart
ja: グラフで表示する

en: Visualize GIS data
ja: 空間情報のデータを視覚化する

[ctx: None encoding conversion]
en: None
ja: なし

en: Convert to Kana
ja: 全角カナに変換する

en: This report automatically includes data about the error and information about relevant configuration settings. It will be sent to the phpMyAdmin team for debugging the error.
ja: この報告には、エラーに関するデータと関連する構成設定に関する情報が自動的に含まれます。 エラーをデバッグするためにphpMyAdminチームに送信されます。

en: Can you tell us the steps leading to this error? It decisively helps in debugging:
ja: このエラーにつながる手順を教えてください。 決定的にデバッグに役立ちます：

en: You may examine the data in the error report:
ja: エラー報告のデータ確認が出来ます：

en: Submit error report
ja: エラーレポートを送信

en: Send error report
ja: エラーレポートの送信

en: Select a template
ja: テンプレートを選択してください

en: Export templates:
ja: テンプレートをエクスポート:

en: New template:
ja: 新しいテンプレート:

en: Template name
ja: テンプレート名

en: Existing templates:
ja: 既存のテンプレート:

en: Template:
ja: テンプレート:

en: Update
ja: 更新

en: Show SQL query
ja: SQL クエリの表示

en: Export method:
ja: エクスポート方法:

en: Quick - display only the minimal options
ja: 簡易 - 最小限のオプションだけ表示

en: Custom - display all possible options
ja: 詳細 - 可能なオプションをすべて表示

en: File format to export
ja: エクスポートするファイル形式

en: Rows:
ja: 行:

en: Dump all rows
ja: すべての行をダンプする

en: Dump some row(s)
ja: ダンプする行

en: Row to begin at:
ja: 開始行:

en: Output:
ja: 出力:

en: Save on server in the directory <strong>%s</strong>
ja: サーバ上のディレクトリ <strong>%s</strong> に保存する

en: Rename exported databases/tables/columns
ja: エクスポートされた データベース・テーブル・カラムの名前を変更

en: Defined aliases
ja: 定義されたエイリアス

en: Remove
ja: 削除

en: Define new aliases
ja: 新しいエイリアスを定義する

en: Select database:
ja: データベースを選択してください:

en: Select table:
ja: テーブルを選択してください:

en: New table name
ja: 新しいテーブル名

en: Select column:
ja: カラムを選択:

en: New column name
ja: 新しいカラム名

en: Use %s statement
ja: 「%s」 コマンドを使用する

en: View output as text
ja: 出力をテキストで表示する

en: Save output to a file
ja: 出力をファイルに保存する

en: File name template:
ja: ファイル名のテンプレート:

en: This value is interpreted using the 'strftime' function, so you can use time formatting strings. Additionally the following transformations will happen: %s Other text will be kept as is. See the FAQ 6.27 for details.
ja: この値は 'strftime' 関数を使用して解釈されるため、時刻の書式文字列を使用できます。さらに、次の変換が行われます：%s その他のテキストはそのまま使用されます。詳細については、FAQ 6.27 を参照してください。

en: Use this for future exports
ja: 今後のエクスポートでこれを使用する

en: Character set of the file:
ja: ファイルの文字セット:

en: Compression:
ja: 圧縮:

en: zipped
ja: zip 形式

en: gzipped
ja: gzip 形式

en: Export databases as separate files
ja: データベースを別々のファイルとしてエクスポートする

en: Export tables as separate files
ja: テーブルを別々のファイルとしてエクスポートする

en: Skip tables larger than:
ja: これより大きなテーブルをスキップ:

en: The size is measured in MiB.
ja: 大きさは MiB 単位です。

en: Format-specific options:
ja: フォーマット特有のオプション:

en: Encoding Conversion:
ja: エンコーディングへの変換:

en: Filters
ja: フィルタ

en: Containing the word:
ja: 含まれている文字:

en: Open new phpMyAdmin window
ja: 別ウィンドウで開く

en: phpMyAdmin Demo Server
ja: phpMyAdmin デモ サーバ

en: Currently running Git revision %1$s from the %2$s branch.
ja: Git %2$sブランチの リビジョン%1$s を実行しています。

en: Git information missing!
ja: Gitの情報が不足しています！

en: Value for the column "%s"
ja: カラム "%s" に対しての値

en: Use OpenStreetMaps as Base Layer
ja: ベースレイヤーに OpenStreetMap を使用する

en: Geometry %d:
ja: 幾何データ %d:

en: Point:
ja: 座標:

en: Point %d:
ja: 座標 %d:

en: Linestring %d:
ja: 線分 %d:

en: Outer ring:
ja: 外枠:

en: Inner ring %d:
ja: 内枠 %d:

en: Add a linestring
ja: 線分を追加する

en: Polygon %d:
ja: ポリゴン %d:

en: Add a polygon
ja: ポリゴンを追加する

en: Add geometry
ja: 幾何データを追加する

en: Output
ja: 成形結果

en: Choose "GeomFromText" from the "Function" column and paste the string below into the "Value" field.
ja: 「関数」の項目で「GeomFromText」を選択して、下の文字列を「値」の項目に貼り付けてください。

en: Javascript must be enabled past this point!
ja: Javascript を有効にしてください！

en: Click on the bar to scroll to top of page
ja: バーをクリックしてページ上部にスクロール

en: Git revision:
ja: Git のリビジョン：

en: no branch
ja: ブランチ無し

en: from %s branch
ja: %s ブランチから

en: committed on %s by %s
ja: 最終コミット：%s、%s により

en: authored on %s by %s
ja: パッチ作成：%s、%s により

en: You are using the demo server. You can do anything here, but please do not change root, debian-sys-maint and pma users. More information is available at %s.
ja: あなたはデモサーバを利用しています。あなたは、ここで何でもできます。しかし、root、debian-sys-maintとpmaは変更しないで下さい。詳しい情報は、%sを参照ください。

en: General settings
ja: 一般設定

en: Server connection collation:
ja: サーバ接続の照合順序:

en: More settings
ja: 詳細設定

en: Appearance settings
ja: 外観の設定

en: Language
ja: 言語

en: Theme
ja: テーマ

[ctx: View all themes]
en: View all
ja: すべて表示

en: Database server
ja: データベースサーバ

en: Server:
ja: サーバ：

en: Server type:
ja: サーバの種類：

en: Server connection:
ja: サーバの接続：

en: Protocol version:
ja: プロトコル バージョン:

en: User:
ja: ユーザ：

en: Server charset:
ja: サーバの文字セット:

en: Web server
ja: ウェブサーバ

en: Database client version:
ja: データベースクライアントのバージョン：

en: PHP extension:
ja: PHP 拡張:

en: PHP version:
ja: PHP のバージョン:

en: Show PHP information
ja: PHP情報を表示する

en: Version information:
ja: バージョン情報：

en: Official Homepage
ja: phpMyAdmin オフィシャルサイト

en: Contribute
ja: phpMyAdmin に協力するには

en: Get support
ja: サポート

en: List of changes
ja: 更新履歴

en: License
ja: ライセンス

en: Warning
ja: 警告

en: Notice
ja: お知らせ

en: phpMyAdmin Themes
ja: phpMyAdmin のテーマ

en: Get more themes!
ja: 他のテーマを入手する！

en: Screenshot of the %s theme.
ja: %s テーマのスクリーンショットです。

note: l10n: Choose the theme button in the themes list modal
en: Take it
ja: これにする

en: The file being uploaded is probably larger than the maximum allowed size or this is a known bug in webkit based (Safari, Google Chrome, Arora etc.) browsers.
ja: アップロードされているファイルが最大許容サイズよりもおそらく大きい、もしくは、WebKit がベースのブラウザ (Safari、Google Chrome、Arora など) の既知のバグです。

en: %s/sec.
ja: %s/秒。

en: About %MIN min. %SEC sec. remaining.
ja: 残り時間 約 %MIN 分 %SEC 秒。

en: About %SEC sec. remaining.
ja: 残り時間 約 %SEC 秒。

en: The file is being processed, please be patient.
ja: ファイルが処理されています。しばらくお待ちください。

en: Uploading your import file…
ja: インポートファイルをアップロードしています…

en: Please be patient, the file is being uploaded. Details about the upload are not available.
ja: しばらくお待ちください。ファイルがアップロードされています。アップロードに関する機能は利用できません。

en: File to import:
ja: インポートするファイル:

en: File may be compressed (%s) or uncompressed.
ja: ファイルは圧縮されていないもの、もしくは、%s で圧縮されているもの。

en: A compressed file's name must end in <strong>.[format].[compression]</strong>. Example: <strong>.sql.zip</strong>
ja: 圧縮ファイルの名前は<strong>.[フォーマット].[圧縮形式]</strong>で終わっていること。例：<strong>.sql.zip</strong>

en: Upload a file
ja: ファイルをアップロード

en: Select file to import
ja: インポートするファイルの選択

en: Browse your computer:
ja: アップロードファイル:

en: You may also drag and drop a file on any page.
ja: ファイルを任意のページにドラッグアンドドロップすることもできます。

en: Select from the web server upload directory [strong]%s[/strong]:
ja: ウェブサーバ上のアップロード ディレクトリ [strong]%s[/strong] から選択：

en: There are no files to import!
ja: インポートするファイルがありません！

en: File uploads are not allowed on this server.
ja: このサーバではファイルのアップロードはできません。

en: Partial import:
ja: 部分インポート:

en: Previous import timed out, after resubmitting will continue from position %d.
ja: 直前のインポートはタイムアウトしました。再送信すると位置 %d から再開されます。

en: Allow the interruption of an import in case the script detects it is close to the PHP timeout limit.
ja: PHP タイムアウト制限に近づいたことをスクリプトが検出した場合にインポートを中断できるようにします。

en: This might be a good way to import large files, however it can break transactions.
ja: これは、大きなファイルをインポートするのに適した方法かもしれませんが、トランザクションが壊れる可能性があります。

en: Skip this number of queries (for SQL) starting from the first one:
ja: 先頭から数えたスキップするSQLクエリの数:

en: Other options
ja: その他のオプション

en: Rename
ja: 名前の変更

en: The primary key has been dropped.
ja: 主キーを削除しました。

en: Index %s has been dropped.
ja: インデックス %s を削除しました。

note: l10n: Month-year order for calendar, use either "calendar-month-year" or "calendar-year-month".
en: calendar-month-year
ja: calendar-year-month

note: l10n: Year suffix for calendar, "none" is empty.
en: none
ja: なし

note: l10n: Previous month. Display text for previous month link in calendar
en: Prev
ja: 前の月

note: l10n: Next month. Display text for next month link in calendar
en: Next
ja: 次へ

note: l10n: Display text for current month link in calendar
en: Today
ja: 今日

en: January
ja: 1 月

en: February
ja: 2 月

en: March
ja: 3 月

en: April
ja: 4 月

note: l10n: Short month name for May
en: May
ja: 5 月

en: June
ja: 6 月

en: July
ja: 7 月

en: August
ja: 8 月

en: September
ja: 9 月

en: October
ja: 10 月

en: November
ja: 11 月

en: December
ja: 12 月

note: l10n: Short week day name for Sunday
en: Sun
ja: 日

note: l10n: Minimal week day name for Sunday
en: Su
ja: 日

note: l10n: Minimal week day name for Monday
en: Mo
ja: 月

note: l10n: Minimal week day name for Tuesday
en: Tu
ja: 火

note: l10n: Minimal week day name for Wednesday
en: We
ja: 水

note: l10n: Minimal week day name for Thursday
en: Th
ja: 木

note: l10n: Minimal week day name for Friday
en: Fr
ja: 金

note: l10n: Minimal week day name for Saturday
en: Sa
ja: 土

note: l10n: Column header for week of the year in calendar
en: Wk
ja: 週

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Second
ja: 秒

en: This field is required
ja: このフィールドは必須です

en: Please fix this field
ja: この項目を修正してください

en: Please enter a valid email address
ja: 有効なメールアドレスを入力してください

en: Please enter a valid URL
ja: 有効なURLを入力してください

en: Please enter a valid date
ja: 有効な日付を入力してください

en: Please enter a valid date ( ISO )
ja: 有効な日付(ISO準拠)を入力してください

en: Please enter a valid number
ja: 有効な数値を入力してください

en: Please enter a valid credit card number
ja: 有効なクレジットカード番号を入力してください

en: Please enter only digits
ja: 数字のみを入力してください

en: Please enter the same value again
ja: 同じ値をもう一度入力してください

en: Please enter no more than {0} characters
ja: {0}文字以上を入力してください

en: Please enter at least {0} characters
ja: 少なくとも {0}文字以上を入力してください

en: Please enter a value between {0} and {1} characters long
ja: {0} から {1} の間の値を入力してください

en: Please enter a value between {0} and {1}
ja: {0} から {1} の間の値を入力してください

en: Please enter a value less than or equal to {0}
ja: {0} 以下の値を入力してください

en: Please enter a value greater than or equal to {0}
ja: {0} 以上の値を入力してください

en: Please enter a valid date or time
ja: 有効な日付または時刻を入力してください

en: Please enter a valid HEX input
ja: 有効な 16 進数の値を入力してください

note: l10n: To validate the usage of a MD5 function on the column
en: This column can not contain a 32 chars value
ja: このカラムに 32 文字の値を入れることはできません

note: l10n: To validate the usage of a AES_ENCRYPT/DES_ENCRYPT function on the column
en: These functions are meant to return a binary result; to avoid inconsistent results you should store it in a BINARY, VARBINARY, or BLOB column.
ja: これらの関数はバイナリの結果を返します。一貫性のない結果にならないよう、この値は BINARY, VARBINARY, BLOB のいずれかのカラムに格納してください。

en: Log in
ja: ログイン

en: You can enter hostname/IP address and port separated by space.
ja: 「ホスト名／IP アドレス」と「ポート」を空白で区切って入力することができます。

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Server choice:
ja: サーバの選択:

en: There is a mismatch between HTTPS indicated on the server and client. This can lead to a non working phpMyAdmin or a security risk. Please fix your server configuration to indicate HTTPS properly.
ja: サーバとクライアントの間にHTTPSの不一致があります。 これにより、機能しないphpMyAdminまたはセキュリティリスクが発生する可能性があります。 HTTPSを正しく設定するようにサーバ設定を修正してください。

en: Please scan following QR code into the two-factor authentication app on your device and enter authentication code it generates.
ja: 以下のQRコードを装置にある二要素認証アプリにスキャンして、生成された認証コードを入力してください。

en: Secret/key:
ja: 秘密キー：

en: Authentication code:
ja: 認証コード:

en: Open the two-factor authentication app on your device to view your authentication code and verify your identity.
ja: 識別を検証するために、装置にある二要素認証アプリを開いて確認してください。

en: The configured two factor authentication is not available, please install missing dependencies.
ja: 設定された二要素認証は利用できません。足りない依存関係をインストールしてください。

en: Deprecated!
ja: 非推奨です！

en: The FIDO U2F API has been deprecated in favor of the Web Authentication API (WebAuthn).
ja: FIDO U2F API は非推奨となり、 Web Authentication API (WebAuthn) に置き換えられました。

en: You can still use Firefox to authenticate your account using the FIDO U2F API, however it's recommended that you use the WebAuthn authentication instead.
ja: Firefox を使用して FIDO U2F API を使用したアカウント認証を行うことはできますが、代わりに WebAuthn 認証を使用することをお勧めします。

en: Please connect your FIDO U2F device into your computer's USB port. Then confirm registration on the device.
ja: FIDO U2FデバイスをコンピューターのUSBポートに接続してください。 その後、装置の登録を確認して下さい。

en: You are not using https to access phpMyAdmin, therefore FIDO U2F device will most likely refuse to authenticate you.
ja: PHPMyAdminにアクセスするためにHTTPSを使用していないので、Fido U2Fデバイスは認証するのを拒否するでしょう。

en: Please connect your FIDO U2F device into your computer's USB port. Then confirm login on the device.
ja: FIDO U2FデバイスをコンピューターのUSBポートに接続してください。 その後、装置のログインを確認して下さい。

en: Verify
ja: 検証

en: Please connect your WebAuthn/FIDO2 device. Then confirm registration on the device.
ja: WebAuthn/FIDO2 機器を接続してください。 その後、その機器での登録を確認してください。

en: Please connect your WebAuthn/FIDO2 device. Then confirm login on the device.
ja: WebAuthn/FIDO2 機器を接続してください。 その後、その機器でログインを確認してください。

en: View:
ja: ビュー：

en: Go back
ja: 戻る

en: Show hidden navigation tree items.
ja: 隠されたナビゲーションツリー項目を表示します。

en: Unhide
ja: 再表示

en: Home
ja: メインページ

en: Empty session data
ja: 空のセッション データ

en: Log out
ja: ログアウト

en: phpMyAdmin documentation
ja: phpMyAdmin のドキュメント

en: MariaDB Documentation
ja: MariaDB ドキュメント

en: MySQL Documentation
ja: MySQL ドキュメント

en: Navigation panel settings
ja: ナビゲーションパネル設定

en: Reload navigation panel
ja: ナビゲーションパネルの再読み込み

en: An error has occurred while loading the navigation display
ja: ナビゲーション画面を読み込み中にエラーが発生しました

en: SQL upload
ja: SQL アップロード

en: Type to filter these, Enter to search all
ja: フィルタをここに入力し、Enterで検索

en: Clear fast filter
ja: クリアフィルタ

en: Your browser has phpMyAdmin configuration for this domain. Would you like to import it for current session?
ja: お使いのブラウザは、このドメインに対しての phpMyAdmin の環境設定を (Web Storage に) 保存しています。現在のセッションにその設定を読み込んでもよろしいですか?

en: Delete settings
ja: 設定を削除

en: Cannot save settings, submitted form contains errors!
ja: 設定を保存することはできません。送信された内容にエラーが含まれています!

en: Manage your settings
ja: ユーザ環境設定の管理

en: Two-factor authentication
ja: 二要素認証

en: Configuration has been saved.
ja: 設定を保存しました。

en: Your preferences will be saved for current session only. Storing them permanently requires %sphpMyAdmin configuration storage%s.
ja: 環境設定は、現在のセッションでのみ有効です。この設定を永続的に有効にするには、%sphpMyAdmin 環境保管領域%sが必要です。

en: Configuration contains incorrect data for some fields.
ja: 設定の一部に不正なデータが含まれています。

en: Do you want to import remaining settings?
ja: 残っている設定を読み込みますか?

en: Saved on: @DATE@
ja: 保存日時：@DATE@

en: Import from file
ja: ファイルから読み込む

en: Import from browser's storage
ja: ブラウザ (Web Storage) から設定を読み込む

en: Settings will be imported from your browser's local storage.
ja: 設定をブラウザ (Web Storage) から読み込みます。ローカルの保存場所ですがクッキーではありません。

en: You have no saved settings!
ja: 保存されている設定はありません！

en: This feature is not supported by your web browser
ja: この機能はブラウザよってサポートされていません

en: Merge with current configuration
ja: 現在の設定とマージする

en: You can set more settings by modifying config.inc.php, eg. by using %sSetup script%s.
ja: %sセットアップスクリプト%sを使用するなどして config.inc.php を変更することにより、より多くの設定を行うことができます。

en: Save as JSON file
ja: JSONファイルとして保存する

en: Save as PHP file
ja: PHPファイルとして保存する

en: Save to browser's storage
ja: ブラウザ (Web Storage) に保存する

en: Settings will be saved in your browser's local storage.
ja: 設定がブラウザ (Web Storage) に保存されます。ローカルの保存場所ですがクッキーではありません。

en: Existing settings will be overwritten!
ja: 既に保存してある設定に上書きします！

en: You can reset all your settings and restore them to default values.
ja: すべての設定をリセットして、デフォルト値に復元します。

en: Configure two-factor authentication
ja: 二要素認証を設定する

en: Enable two-factor authentication
ja: 二要素認証が有効にする

en: Confirm disabling two-factor authentication
ja: 二要素認証を無効にすることを確認する

en: By disabling two factor authentication you will be again able to login using password only.
ja: 二要素認証を無効にすることで、再びパスワードのみログインが出来るようになります。

en: Disable two-factor authentication
ja: 二要素認証が無効にする

en: Two-factor authentication status
ja: 二要素認証状態

en: Two-factor authentication is not available, please install optional dependencies to enable authentication backends.
ja: 二要素認証を関係している依存パッケージがインストールされていないので、二要素認証は使用不可能です。

en: Following composer packages are missing:
ja: 以下のComposerパッケージは存在しません：

en: Two-factor authentication is available and configured for this account.
ja: このユーザアカウントには二要素認証が設定されており、使用可能な状態です。

en: Two-factor authentication is available, but not configured for this account.
ja: このユーザアカウントは二要素認証が設定されていないが、設定は可能です。

en: Please install optional dependencies to enable more authentication backends.
ja: より多くの認証バックエンドを有効にするために、オプションの依存関係をインストールしてください。

en: Two-factor authentication is not available, enable phpMyAdmin configuration storage to use it.
ja: 二要素認証は使用できません。phpMyAdmin環境保管領域を有効にしてください。

en: You have enabled two factor authentication.
ja: 二要素認証が有効化しました。

en: There are no recent tables.
ja: 最近使用したテーブルはありません。

en: There are no favorite tables.
ja: お気に入りのテーブルはありません。

en: phpMyAdmin configuration storage
ja: phpMyAdmin 環境保管領域

en: Configuration of pmadb…
ja: pmadbの設定…

en: not OK
ja: NG

en: General relation features
ja: 一般的なリレーション機能

en: %sCreate%s a database named '%s' and setup the phpMyAdmin configuration storage there.
ja: 「%s」データベースを%s作成%s し、phpMyAdmin 環境保管領域をセットアップ。

en: %sCreate%s the phpMyAdmin configuration storage in the current database.
ja: 現在のデータベースでphpMyAdmin環境保管領域を%s作成%s。

en: %sCreate%s missing phpMyAdmin configuration storage tables.
ja: 不足している環境保管領域のテーブルを%s作成%sします。

en: General relation features:
ja: 全般的なリレーション機能:

en: Enabled
ja: 有効

en: Display features:
ja: 表示機能:

en: Designer and creation of PDFs:
ja: デザイナとPDFの作成:

en: Displaying column comments:
ja: カラムコメント表示機能:

en: Browser transformation:
ja: ブラウザ変換機能:

en: Please see the documentation on how to update your column_info table.
ja: column_info テーブルの更新方法についてはドキュメンテーションを参照してください。

en: Bookmarked SQL query:
ja: ブックマークされている SQL:

en: SQL history:
ja: SQL の履歴:

en: Persistent recently used tables:
ja: 最近使用したテーブルの保存:

en: Persistent favorite tables:
ja: お気に入りテーブルの保存:

en: Persistent tables' UI preferences:
ja: テーブルの UI 設定の保存:

en: Tracking:
ja: SQL コマンドの追跡:

en: User preferences:
ja: ユーザ環境設定:

en: Configurable menus:
ja: ユーザメニュー設定:

en: Hide/show navigation items:
ja: ナビゲーション項目を表示/非表示:

en: Saving Query-By-Example searches:
ja: 定型問い合わせ検索の保存:

en: Managing central list of columns:
ja: 主要カラムのリストを管理:

en: Remembering designer settings:
ja: デザイナの設定を記憶:

en: Saving export templates:
ja: エクスポートテンプレートの保存:

en: Quick steps to set up advanced features:
ja: 高度な機能の設定する簡単な方法:

en: Create the needed tables with the <code>%screate_tables.sql</code>.
ja: <code>%screate_tables.sql</code> で必要なテーブルを作成します。

en: Create a pma user and give access to these tables.
ja: 作ったテーブルにアクセスできる pma ユーザを作成します。

en: Enable advanced features in configuration file (<code>config.inc.php</code>), for example by starting from <code>config.sample.inc.php</code>.
ja: 設定ファイル (<code>config.inc.php</code>) で高度な機能を有効にします。<code>config.sample.inc.php</code> にある設定例をコピーするといいでしょう。

en: Re-login to phpMyAdmin to load the updated configuration file.
ja: 更新した設定ファイルを読み込むために phpMyAdmin にログインし直します。

en: Select binary log to view
ja: 表示するバイナリログを選択してください

en: Truncate shown queries
ja: クエリの表示を切り詰める

en: Show full queries
ja: クエリ全体を表示

en: Log name
ja: ログ名

en: Position
ja: 位置

en: Server ID
ja: サーバ ID

en: Original position
ja: 元の位置

en: Information
ja: 情報

en: Character sets and collations
ja: 文字セットと照合順序

[ctx: The collation is the default one]
en: default
ja: デフォルト値

en: Databases statistics
ja: データベースの統計

en: Create database
ja: データベースを作成する

en: No privileges to create databases
ja: データベースを作成する権限がありません

en: Primary replication
ja: プライマリのレプリケーション

en: Replica replication
ja: レプリカのレプリケーション

en: Jump to database '%s'
ja: データベース「%s」に移動

en: Check privileges for database "%s".
ja: データベース「%s」の権限を確認します。

en: Check privileges
ja: 権限をチェックする

en: Note: Enabling the database statistics here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
ja: 注意: データベースの統計を有効にするとウェブサーバと MySQL サーバの間の通信量が激増することがあります。

en: Enable statistics
ja: 統計を有効にする

en: No databases
ja: データベースが存在しません

en: Storage engines
ja: ストレージエンジン

en: Storage Engine
ja: ストレージエンジン

en: Unknown storage engine.
ja: 不明なストレージ エンジン。

en: @SERVER@ will become the server name.
ja: @SERVER@ はサーバ名になります。

en: Exporting databases from the current server
ja: 現在のサーバからデータベースをエクスポート

en: Importing into the current server
ja: 現在のサーバへのインポート

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Version
ja: バージョン

en: Author
ja: 作者

en: inactive
ja: 非アクティブ

en: disabled
ja: 無効

en: deleting
ja: 削除しています

en: deleted
ja: 削除しました

en: Database for user account
ja: ユーザアカウント専用データベース

en: Create database with same name and grant all privileges.
ja: 同名のデータベースを作成してすべての権限を与える。

en: Grant all privileges on wildcard name (username\_%).
ja: ワイルドカード(ユーザ名_%)に該当するデータベースにすべての権限を与える。

en: Grant all privileges on database %s.
ja: データベース %s へのすべての権限を与える。

en: No Password
ja: パスワード無し

en: Enter:
ja: パスワード：

[ctx: Password strength]
en: Strength:
ja: 強度：

en: Re-type:
ja: 再入力：

en: Password Hashing:
ja: パスワードハッシュ：

en: This method requires using an '<i>SSL connection</i>' or an '<i>unencrypted connection that encrypts the password using RSA</i>'; while connecting to the server.
ja: このメソッドは、<i> SSL接続</i>'、または<i>非暗号化接続の場合、RSA パスワードを利用する</i>必要があります。

en: User group:
ja: ユーザ グループ：

en: Edit privileges:
ja: 権限を編集:

en: User account
ja: ユーザアカウント

en: Note: You are attempting to edit privileges of the user with which you are currently logged in.
ja: 注意: 現在ログインしているユーザの権限を編集しようとしています。

en: Note: MySQL privilege names are expressed in English.
ja: 注意: MySQL の権限名は英語で表示されます。

en: Allows user to give to other users or remove from other users privileges that user possess on this routine.
ja: ユーザがこのルーチン内で他のユーザの権限を編集するための権限をユーザに付与することを許可します。

en: Allows altering and dropping this routine.
ja: このルーチンの修正と削除を許可する。

en: Allows executing this routine.
ja: このルーチンの実行を許可する。

en: Pagination of user accounts
ja: ユーザアカウントのページ付け

en: Login Information
ja: ログイン情報

en: User name:
ja: ユーザ名:

en: Any user
ja: すべてのユーザ

en: Use text field
ja: テキスト入力項目の値を利用する

en: An account already exists with the same username but possibly a different hostname.
ja: 同じユーザ名のアカウントが既に存在していますが、別のホスト名が設定している可能性があります。

en: Host name:
ja: ホスト名:

en: Any host
ja: すべてのホスト

en: Local
ja: ローカル

en: This host
ja: このホスト

en: Use host table
ja: ホストテーブルを使う

en: When Host table is used, this field is ignored and values stored in Host table are used instead.
ja: ホストテーブルが使用されている場合、この項目は無視され、代わりに使用されているホストテーブルに格納されている値を設定します。

en: Password
ja: パスワード

en: Do not change the password
ja: パスワードは変更しない

en: No password
ja: パスワード無し

en: Re-type
ja: もう一度入力してください

en: Authentication plugin
ja: 認証プラグイン

en: Password hashing method
ja: パスワードハッシュ方式

en: This method requires using an '<em>SSL connection</em>' or an '<em>unencrypted connection that encrypts the password using RSA</em>'; while connecting to the server.
ja: このメソッドは、<em> SSL接続</em>'、または<em>非暗号化接続の場合、RSA パスワードを利用する</em>必要があります。

en: Edit user group
ja: ユーザグループを編集

en: Column-specific privileges
ja: カラム固有の権限

en: Add privileges on the following database(s):
ja: 以下のデータベースに権限を追加:

en: Wildcards % and _ should be escaped with a \ to use them literally.
ja: _ や % というワイルドカードを文字として使用するときは \ でエスケープしてください。

en: Add privileges on the following table:
ja: 以下のテーブルに権限を追加:

en: Add privileges on the following routine:
ja: 以下のルーチンに権限を追加:

[ctx: None privileges]
en: None
ja: なし

en: Allows user to give to other users or remove from other users the privileges that user possess yourself.
ja: ユーザがこのルーチン内で自分を持っている権限でも他のユーザの権限を編集するための権限をユーザに付与することを許可します。

en: Global
ja: グローバル

en: Global privileges
ja: グローバル権限

en: Administration
ja: 管理

en: Allows adding users and privileges without reloading the privilege tables.
ja: 権限テーブルの再読み込みなしでユーザと権限の追加を許可する。

en: Allows creating foreign key relations.
ja: 外部キーリレーションの作成を許可します。

en: Not used on MariaDB.
ja: MariaDB では使用されません。

en: Not used for this MySQL version.
ja: MySQL のこのバージョンでは使用されません。

en: Resource limits
ja: リソースの制限

en: Note: Setting these options to 0 (zero) removes the limit.
ja: 注意: オプションを 0 (ゼロ)に設定すると制限を解除します。

en: Limits the number of queries the user may send to the server per hour.
ja: 単位時間内にサーバに送信可能なクエリ数を制限する。

en: Limits the number of commands that change any table or database the user may execute per hour.
ja: 単位時間内に実行可能なテーブルないしデータベースの編集コマンド数を制限する。

en: Limits the number of new connections the user may open per hour.
ja: 単位時間内に可能な新規接続回数を制限する。

en: Limits the number of simultaneous connections the user may have.
ja: ユーザの同時接続数を制限する。

en: Does not require SSL-encrypted connections.
ja: SSL で暗号化された接続の必要はありません。

en: Requires SSL-encrypted connections.
ja: SSL で暗号化された接続が必要です。

en: Requires a valid X509 certificate.
ja: 有効なX509証明書が必要です。

en: Requires that a specific cipher method be used for a connection.
ja: 接続に特定の暗号方式を使用する必要があります。

en: Requires that a valid X509 certificate issued by this CA be presented.
ja: CAによって発行された有効なX509証明書が必要です。

en: Requires that a valid X509 certificate with this subject be presented.
ja: この「SUBJECT」を持つ有効なX509証明書が必要です。

en: User accounts overview
ja: ユーザアカウント概要

en: User groups
ja: ユーザグループ

en: The selected user was not found in the privilege table.
ja: 選択したユーザが権限テーブルで見つかりません。

en: Change login information / Copy user account
ja: ログイン情報の変更 / ユーザアカウントの複製

en: Create a new user account with the same privileges and …
ja: 同じ権限を持つ新しいユーザアカウントを作成…

en: … keep the old one.
ja: 元のユーザも残す。

en: … delete the old one from the user tables.
ja: ユーザテーブルから元のユーザを削除する。

en: … revoke all active privileges from the old one and delete it afterwards.
ja: 元のユーザの権限をすべて無効にしてから削除する。

en: … delete the old one from the user tables and reload the privileges afterwards.
ja: ユーザテーブルから元のユーザを削除し、権限の再読み込みをする。

en: User group
ja: ユーザグループ

en: Remove selected user accounts
ja: 選択したユーザアカウントを削除する

en: Revoke all active privileges from the users and delete them afterwards.
ja: 権限をすべて取り消してユーザを削除する。

en: Drop the databases that have the same names as the users.
ja: ユーザと同名のデータベースを削除する。

en: Save changes
ja: 変更の保存

en: Replica configuration
ja: レプリカの設定

en: Change or reconfigure primary server
ja: プリライマリサーバの変更または再設定

en: Make sure you have a unique server-id in your configuration file (my.cnf). If not, please add the following line into [mysqld] section:
ja: 念のため、設定ファイル (my.cnf) 内でサーバ ID がユニークであるか確認してください。もしそうでないならば、[mysqld] セクションに以下の行を追加してください。

en: Port:
ja: ポート:

en: This server is not configured as primary in a replication process. Would you like to %sconfigure%s it?
ja: このサーバのレプリケーションプロセスには、プライマリが設定されていません。%s設定%sを行いますか?

en: No privileges
ja: 権限がありません

en: Add replica replication user
ja: レプリカのレプリケーションユーザを追加

en: Use text field:
ja: テキスト入力項目の値を利用する:

en: Generate password:
ja: パスワードを生成する:

en: Primary configuration
ja: プライマリの設定

en: This server is not configured as a primary server in a replication process. You can choose from either replicating all databases and ignoring some of them (useful if you want to replicate a majority of the databases) or you can choose to ignore all databases by default and allow only certain databases to be replicated. Please select the mode:
ja: このサーバは、レプリケーションプロセスのプライマリサーバとして構成されていません。以下のいずれかを選択できます。１つは、いくつかのデータベースを無視して残り全てのデータベースをレプリケーションするモード（データベースの大部分をレプリケーションする場合に便利です。）。もう１つは、デフォルトで全てのデータベースを無視して、特定のデータベースだけのレプリケーションを許可するモード。以下よりいずれかのモードを選択してください。

en: Replicate all databases; Ignore:
ja: 特定のデータベースだけを除いた残り全てをレプリケーションする：

en: Ignore all databases; Replicate:
ja: 特定のデータベースだけレプリケーションする：

en: Please select databases:
ja: データベースを選択してください:

en: Now, add the following lines at the end of [mysqld] section in your my.cnf and please restart the MySQL server afterwards.
ja: my.cnf の [mysqld] セクションの最後に以下の行を追加し、その後、MySQL サーバを再起動してください。

en: Once you restarted MySQL server, please click on Go button. Afterwards, you should see a message informing you, that this server <strong>is</strong> configured as primary.
ja: MySQL サーバが再起動したら、「実行」ボタンをクリックしてください。その後、このサーバ<strong>が</strong>プライマリとして設定されていることを知らせるメッセージが表示されます。

en: This server is configured as primary in a replication process.
ja: このサーバのレプリケーションプロセスに、プライマリが設定されています。

en: Show connected replicas
ja: 接続しているレプリカを表示

en: Only replicas started with the --report-host=host_name option are visible in this list.
ja: --report-host=host_name オプションで起動したレプリカだけが、このリストに表示されます。

en: Primary connection:
ja: プライマリの接続：

en: Replica SQL Thread not running!
ja: レプリカの SQL スレッドが動作していません！

en: Replica IO Thread not running!
ja: レプリカの IO スレッドが動作していません！

en: Server is configured as replica in a replication process. Would you like to:
ja: サーバはレプリケーションプロセスではレプリカとして設定されています。どのようにしたいですか:

en: See replica status table
ja: レプリカのステータステーブルを閲覧する

en: Control replica:
ja: レプリカの操作：

en: Reset replica
ja: レプリカをリセット

en: Start SQL Thread only
ja: SQL スレッドのみ開始

en: Stop SQL Thread only
ja: SQL スレッドのみ停止

en: Start IO Thread only
ja: IO スレッドのみ開始

en: Stop IO Thread only
ja: IO スレッドのみ停止

en: Error management:
ja: 管理エラー:

en: Skipping errors might lead into unsynchronized primary and replica!
ja: エラーをスキップすると、プライマリとレプリカの同期を切ることになるかもしれません！

en: Skip current error
ja: 現在のエラーをスキップする

en: Skip next %s errors.
ja: 次の %s エラーをスキップします。

en: This server is not configured as replica in a replication process. Would you like to %sconfigure%s it?
ja: このサーバのレプリケーションプロセスには、レプリカが設定されていません。%s設定%sを行いますか?

en: Primary status
ja: プライマリの状態

en: Replica status
ja: レプリカの状態

en: Variable
ja: 変数

en: Current server:
ja: 現在のサーバ:

en: Advisor system
ja: アドバイザ・システム

en: Not enough privilege to view the advisor.
ja: アドバイザを表示する為に十分な権限がありません。

en: Instructions
ja: アドバイザの利用にあたって

en: The Advisor system can provide recommendations on server variables by analyzing the server status variables.
ja: アドバイザ・システムは、サーバの状態変数を分析することにより、ふさわしいと思われるサーバ変数の調整方法を提供するものです。

en: Do note however that this system provides recommendations based on simple calculations and by rule of thumb which may not necessarily apply to your system.
ja: このシステムは、単純な計算を基にして経験則によって調整方法を提供するため、お使いのシステムに必ずしも当てはまるものではないことに注意してください。

en: Prior to changing any of the configuration, be sure to know what you are changing (by reading the documentation) and how to undo the change. Wrong tuning can have a very negative effect on performance.
ja: 設定を変更する前に、（ドキュメントを読んで）変更内容と変更箇所を元に戻す方法を確認しておいてください。間違ったチューニングは、パフォーマンスに非常に悪影響を与える可能性があります。

en: The best way to tune your system would be to change only one setting at a time, observe or benchmark your database, and undo the change if there was no clearly measurable improvement.
ja: システムチューニングの最善のやり方は、一度に行う変更を 1 箇所のみにすることです。変更の度に、監視やベンチマークを行い、明確な改善が測定されなかった場合は変更した箇所を元に戻します。

en: Errors occurred while executing rule expressions:
ja: ルール式の実行中にエラーが発生しました：

en: Possible performance issues
ja: パフォーマンス的に検討が推奨される事象

en: Issue:
ja: 問題：

en: Recommendation:
ja: 推奨設定：

en: Justification:
ja: 判断理由：

en: Used variable / formula:
ja: 判断値の算出方法：

en: Test:
ja: 判断基準：

en: Query statistics
ja: クエリの統計

en: All status variables
ja: すべての状態変数

en: Monitor
ja: モニタ

en: Advisor
ja: アドバイザ

en: Start Monitor
ja: モニタ開始

en: Instructions/Setup
ja: 使用方法／セットアップ

en: Done dragging (rearranging) charts
ja: グラフの再配置完了

en: Add chart
ja: グラフの追加

en: Enable charts dragging
ja: グラフをドラッグするを有効

en: Refresh rate
ja: 更新間隔

en: %d second
ja: %d 秒

en: %d seconds
ja: %d 秒

en: %d minute
ja: %d 分

en: %d minutes
ja: %d 分

en: Chart columns
ja: 1 段のグラフ数

en: Chart arrangement
ja: モニタ環境設定

en: The arrangement of the charts is stored to the browsers local storage. You may want to export it if you have a complicated set up.
ja: モニタの環境設定をローカルに保存します。変更されているモニタ環境をエクスポートできます。

en: Reset to default
ja: デフォルトに戻す

en: Monitor Instructions
ja: モニタの使用方法

en: The phpMyAdmin Monitor can assist you in optimizing the server configuration and track down time intensive queries. For the latter you will need to set log_output to 'TABLE' and have either the slow_query_log or general_log enabled. Note however, that the general_log produces a lot of data and increases server load by up to 15%.
ja: phpMyAdmin モニタは、サーバ構成の最適化を支援し、時間のかかるクエリを追跡することができます。後者を行うには、log_output (ログの出力先) にテーブルを設定し、slow_query_log (スロークエリログ) または general_log (一般クエリログ) のいずれかを有効にする必要があります。なお、general_log は大量のデータを生成し、サーバの負荷を最大 15% 増加させますので、注意するようにしてください。

en: Using the monitor:
ja: モニタの使い方：

en: Your browser will refresh all displayed charts in a regular interval. You may add charts and change the refresh rate under 'Settings', or remove any chart using the cog icon on each respective chart.
ja: 表示されている全てのグラフは、ブラウザよって一定間隔で更新されます。「設定」のところよりグラフを追加や更新間隔の変更することができ、それぞれのグラフにある歯車のアイコンを通じて削除が行えます。

en: To display queries from the logs, select the relevant time span on any chart by holding down the left mouse button and panning over the chart. Once confirmed, this will load a table of grouped queries, there you may click on any occurring SELECT statements to further analyze them.
ja: ログからクエリ分析を行うには、グラフで該当期間を選択します。マウスの左ボタンを押したままグラフの上をドラッグするように移動させてください。こうすることで、グラフの任意の期間を選択できます。グループ毎に分類されたクエリが読み込まれ表示されますので、実行されたクエリを確認することができます。SELECT 文の部分をクリックすることで、更なるクエリ解析が可能です。

en: Please note:
ja: 注意事項：

en: Enabling the general_log may increase the server load by 5-15%. Also be aware that generating statistics from the logs is a load intensive task, so it is advisable to select only a small time span and to disable the general_log and empty its table once monitoring is not required any more.
ja: general_log (一般クエリログ) を有効にすると、5～15% サーバの負荷が増加することがあります。ログから生成される統計は、負荷が集中する作業であることを認識しておいてください。このような理由から、一般クエリログは短時間だけモニタするようにし、それ以上必要がないのであれば、general_log を無効にして一般クエリログテーブルを空にしておくのが望ましいです。

en: Chart Title
ja: グラフの題名

en: Preset chart
ja: プリセットグラフ

en: Status variable(s)
ja: 状態変数

en: Select series:
ja: 系列の選択：

en: Commonly monitored
ja: 一般的なモニタ対象

en: or type variable name:
ja: もしくは対象変数名:

en: Display as differential value
ja: 差分値として表示する

en: Apply a divisor
ja: 除数を適用する

en: Append unit to data values
ja: データ値に単位を追加する

en: Add this series
ja: この系列を追加する

en: Clear series
ja: 系列をクリアする

en: Series in chart:
ja: グラフの系列:

en: Log statistics
ja: ログの統計

en: Selected time range:
ja: 選択期間：

en: Only retrieve SELECT,INSERT,UPDATE and DELETE Statements
ja: SELECT、INSERT、UPDATE、DELETE 文のみ取得する

en: Remove variable data in INSERT statements for better grouping
ja: 結果を扱いやすくするために INSERT 文におけるデータ部を同一のように扱う

en: Choose from which log you want the statistics to be generated from.
ja: ログの統計元を選択することができます。

en: Results are grouped by query text.
ja: 結果はクエリ文でグループ化されます。

en: Query analyzer
ja: クエリの解析

en: Show only active
ja: アクティブのみを表示する

en: Note: Enabling the auto refresh here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
ja: 注意: 自動更新を有効にするとウェブサーバと MySQL サーバの間の通信量が激増することがあります。

note: l10n: Questions is the name of a MySQL Status variable
en: Questions since startup:
ja: 起動以後の問い合わせ数：

en: per hour:
ja: 1 時間当たり:

en: per minute:
ja: 1 分当たり:

en: per second:
ja: 1 秒当たり:

en: Statements
ja: ステートメント

note: l10n: # = Amount of queries
en: #
ja: クエリ数

en: ø per hour
ja: ø / 時

en: Not enough privilege to view query statistics.
ja: クエリ統計を表示するのに十分な権限がありません。

en: Network traffic since startup: %s
ja: 起動以後のネットワークトラフィック：%s

en: This MySQL server has been running for %1$s. It started up on %2$s.
ja: この MySQL サーバの稼働時間: %1$s (起動時刻: %2$s)。

en: On a busy server, the byte counters may overrun, so those statistics as reported by the MySQL server may be incorrect.
ja: 処理が集中するサーバではバイトカウンタが超過することがあるため、MySQL サーバが報告してくる統計は不正確なことがあります。

en: This MySQL server works as <b>primary</b> and <b>replica</b> in <b>replication</b> process.
ja: この MySQL サーバは、<b>レプリケーション</b>プロセスの<b>プライマリ</b>と<b>レプリカ</b>として動作しています。

en: This MySQL server works as <b>primary</b> in <b>replication</b> process.
ja: この MySQL サーバは、<b>レプリケーション</b>プロセスの<b>プライマリ</b>として動作しています。

en: This MySQL server works as <b>replica</b> in <b>replication</b> process.
ja: この MySQL サーバは、<b>レプリケーション</b>プロセスの<b>レプリカ</b>として動作しています。

en: Replication status
ja: レプリケーションステータス

en: Not enough privilege to view server status.
ja: サーバ状態を表示する為に十分な権限がありません。

en: Show only alert values
ja: 警告値のみ表示する

en: Filter by category…
ja: 種別による絞り込み…

en: Show unformatted values
ja: 生の値 (書式化なし) で表示する

en: Related links:
ja: 関連リンク:

en: Not enough privilege to view status variables.
ja: ステータス変数を表示する権限が十分ありません。

en: Add user group
ja: ユーザグループを追加する

en: Edit user group: '%s'
ja: ユーザグループ「%s」を編集

en: User group menu assignments
ja: ユーザグループのメニューの割り当て

en: Group name:
ja: グループ名:

en: Server level tabs
ja: サーバレベルのタブ

en: Database level tabs
ja: データベースレベルのタブ

en: Table level tabs
ja: テーブルレベルのタブ

en: Delete user group
ja: ユーザグループを削除

en: Users of '%s' user group
ja: 「%s 」ユーザグループのユーザ

en: No users were found belonging to this user group.
ja: このユーザグループにユーザが存在しません。

en: Server variables and settings
ja: サーバ変数と設定値

en: This is a read-only variable and can not be edited
ja: 読み取り専用の値のため編集できません

en: Session value
ja: セッション値

en: Not enough privilege to view server variables and settings. %s
ja: サーバ変数と設定を表示するのに十分な権限がありません。%s

en: Overview
ja: 一般

en: Configuration file
ja: 設定ファイル

en: Generated configuration file
ja: 設定ファイルが生成されました

en: Download
ja: ダウンロード

en: Submitted form contains errors
ja: 送信された内容にエラーが含まれています

en: Try to revert erroneous fields to their default values
ja: 間違っている入力項目をデフォルト値に戻してみてください

en: Ignore errors
ja: エラーを無視する

en: Show form
ja: フォームを表示する

en: Show hidden messages
ja: 非表示メッセージを再表示

en: There are no configured servers
ja: 設定するサーバがありません

en: New server
ja: 新しいサーバ

en: Default language
ja: デフォルト言語

en: Default server
ja: デフォルトサーバ

en: let the user choose
ja: ユーザに選択させる

en: - none -
ja: - 無し -

en: End of line
ja: 改行コード

en: Display
ja: 表示する

en: phpMyAdmin homepage
ja: phpMyAdmin オフィシャルサイト

en: Donate
ja: 寄付

en: Check for latest version
ja: バージョンアップの確認

en: Edit server
ja: サーバの編集

en: Add a new server
ja: 新しいサーバの追加

en: Something went wrong.
ja: 何かがうまくいかなかった。

en: Bookmark this SQL query
ja: この SQL をブックマーク

en: Label:
ja: ラベル:

en: Let every user access this bookmark
ja: すべてのユーザがこのブックマークを利用できるようにする

en: Detailed profile
ja: 詳細なプロフィール

en: State
ja: 状態

en: Summary by state
ja: 状態によってまとめ

en: Total Time
ja: 合計時間

en: % Time
ja: % 時間

en: Calls
ja: 呼び出し

en: ø Time
ja: ø 時間

en: Get auto-saved query
ja: 自動保存されたクエリを取得

note: l10n: Bind parameters in the SQL query using :parameterName format
en: Bind parameters
ja: パラメータのバインド

en: Bookmark this SQL query:
ja: この SQL をブックマーク:

en: Replace existing bookmark of same name
ja: 同名のブックマークは差し替える

en: Delimiter
ja: デリミタ

en: Show this query here again
ja: 実行したクエリをここに表示する

en: Rollback when finished
ja: 完了した後、ロールバック

en: Bookmarked SQL query
ja: ブックマークされている SQL

en: Bookmark:
ja: ブックマーク：

en: shared
ja: 共有

en: View only
ja: 表示のみ

en: Use this value
ja: この値を利用する

en: Chart type
ja: グラフの種類

[ctx: Chart type]
en: Bar
ja: 横棒グラフ

[ctx: Chart type]
en: Column
ja: 縦棒グラフ

[ctx: Chart type]
en: Line
ja: 折れ線グラフ

[ctx: Chart type]
en: Spline
ja: 曲線グラフ

[ctx: Chart type]
en: Area
ja: 面グラフ

[ctx: Chart type]
en: Pie
ja: 円グラフ

[ctx: Chart type]
en: Timeline
ja: タイムライン

[ctx: Chart type]
en: Scatter
ja: 散布図

en: Stacked
ja: 積み上げ形式

en: Chart title:
ja: グラフの題名:

en: X-Axis:
ja: X 軸:

en: Series:
ja: 系列：

en: X-Axis label:
ja: X 軸のラベル:

en: X Values
ja: X 軸の値

en: Y-Axis label:
ja: Y 軸のラベル:

en: Y Values
ja: Y 軸の値

en: Series names are in a column
ja: 系列名はカラムにあります

en: Series column:
ja: 系列カラム:

en: Value Column:
ja: 値カラム:

en: Save chart as image
ja: グラフをイメージとして保存

en: @SERVER@ will become the server name, @DATABASE@ will become the database name and @TABLE@ will become the table name.
ja: @SERVER@ はサーバ名、@DATABASE@ はデータベース名、@TABLE@ はテーブル名になります。

en: Exporting rows from "%s" table
ja: テーブル "%s" から行単位でデータをエクスポート

en: Table search
ja: テーブル検索

en: Zoom search
ja: 検索プロット

en: Find and replace
ja: 検索と置換

en: Replace with:
ja: 置換文字列：

en: Use regular expression
ja: 正規表現を使用

en: Find and replace - preview
ja: 検索と置換 - プレビュー

en: Original string
ja: 元の文字列

en: Replaced string
ja: 置換文字列

en: Replace
ja: 置換

en: Display GIS Visualization
ja: 視覚化した空間情報

en: Label column
ja: ラベルカラム

en: -- None --
ja: -- なし --

en: Spatial column
ja: 空間情報カラム

en: Importing into the table "%s"
ja: テーブル "%s" へのインポート

en: Index name:
ja: インデックス名:

en: "PRIMARY" <b>must</b> be the name of and <b>only of</b> a primary key!
ja: 主キーは<b>必ず</b> "PRIMARY" という名前でなければならず、この名前を<b>それ以外に使用してはいけません</b>!

en: Index choice:
ja: インデックスの選択:

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Key block size:
ja: キーブロックサイズ:

en: Index type:
ja: インデックスの種類:

en: Parser:
ja: パーサー:

en: Comment:
ja: コメント:

en: Drag to reorder
ja: ドラッグで並び替えができます

en: Insert as new row
ja: 新しい行として挿入する

en: Insert as new row and ignore errors
ja: 新しい行として挿入し、エラーは無視する

en: Show insert query
ja: 挿入クエリ文を表示する

en: and then
ja: 続いて

en: Go back to previous page
ja: 前のページに戻る

en: Insert another new row
ja: 新しいレコードを追加する

en: Go back to this page
ja: このページに戻る

en: Edit next row
ja: 次の行を編集する

en: Use TAB key to move from value to value, or CTRL+arrows to move anywhere.
ja: 次の値に移動するときは TAB キーを使ってください。CTRL＋カーソルキーを使うと自由に移動できます。

en: Binary
ja: バイナリ

en: Use the NULL value for this column.
ja: このカラムには NULL 値を使用してください。

en: Because of its length,<br> this column might not be editable.
ja: 長さによってはこのカラムを<br>編集できなくなる場合もあります。

en: Binary - do not edit
ja: バイナリ - 編集不可

en: Edit/Insert
ja: 編集／挿入

en: Continue insertion with %s rows
ja: %s 行づつ挿入を行う

en: Checksum
ja: チェックサム

en: Alter table order by
ja: テーブルの並び順

[ctx: Alter table order by a single field.]
en: (singly)
ja: (1 回)

en: Move table to (database.table)
ja: テーブルを（database.table）へ移動

en: Table options
ja: テーブルオプション

en: Rename table to
ja: 変更後のテーブル名称

en: Table comments
ja: テーブルのコメント

en: Change all column collations
ja: すべてのカラムの照合順序を変更する

en: Copy table to (database.table)
ja: テーブルを（database.table）にコピー

en: Switch to copied table
ja: コピーしたテーブルに切り替える

en: Defragment table
ja: テーブルのデフラグ

en: Table %s has been flushed.
ja: テーブル %s をフラッシュしました。

en: Flush the table (FLUSH)
ja: テーブルをフラッシュする (FLUSH)

en: Empty the table (TRUNCATE)
ja: テーブルを空にする (TRUNCATE)

en: Empty the table (DELETE FROM)
ja: テーブルを空にする (DELETE FROM)

en: Delete the table (DROP)
ja: テーブルを削除する (DROP)

en: Partition maintenance
ja: パーティション管理

en: Remove partitioning
ja: パーティションを削除

en: Check referential integrity
ja: 参照整合性の確認

en: Rename view to
ja: 変更後のビュー名称

en: Delete the view (DROP)
ja: ビューを削除する (DROP)

en: Relation view
ja: リレーションビュー

en: Analyze partition
ja: パーティションの分析

en: Check partition
ja: パーティションのチェック

en: Drop partition
ja: パーティションの削除

en: Optimize partition
ja: パーティションの最適化

en: Rebuild partition
ja: パーティションの再構築

en: Repair partition
ja: パーティションの修復

en: Truncate partition
ja: パーティションの切捨て

en: table-specific
ja: テーブル固有

en: Foreign key constraints
ja: 外部キー制約

en: Actions
ja: 操作

en: Constraint properties
ja: 制約プロパティ

en: Creating a foreign key over a non-indexed column would automatically create an index on it. Alternatively, you can define an index below, before creating the foreign key.
ja: インデックスのないカラムに外部キーを作成すると、自動的にインデックスが作成されます。 また、外部キーを作成する前に、まずカラムのインデックスを作成できます。

en: Only columns with index will be displayed. You can define an index below.
ja: インデックスのあるカラムのみが表示されます。インデックスを以下に定義できます。

en: Foreign key constraint
ja: 外部キー制約

en: + Add constraint
ja: + 制約を追加する

en: Internal relationships
ja: 内部リレーション

en: Internal relation
ja: 内部リレーション

en: An internal relation is not necessary when a corresponding FOREIGN KEY relation exists.
ja: 対応する外部リレーションが存在する場合、内部リレーションは必要ありません。

en: Choose column to display:
ja: 表示するカラムの選択:

en: Foreign key constraint %s has been dropped
ja: 外部キー制約 「%s」 が削除されました

en: Constraint name
ja: 制約名

en: Do a "query by example" (wildcard: "%")
ja: 定型問い合わせ (ワイルドカード: "%")

en: Select columns (at least one):
ja: 表示するカラム (最低 1 つ):

en: Add search conditions (body of the "where" clause):
ja: 検索条件 (WHERE 節の全内容):

en: Number of rows per page
ja: ページあたりの行数

en: Display order:
ja: 表示順:

en: Range search
ja: 範囲検索

en: Minimum value:
ja: 最小値:

en: Maximum value:
ja: 最大値:

en: Start row:
ja: 開始行:

en: Partitions
ja: パーティション

en: No partitioning defined!
ja: パーティションが定義されていない！

en: Partitioned by:
ja: パーティションによって:

en: Sub partitioned by:
ja: サブパーティションによって:

en: Data length
ja: データの長さ

en: Index length
ja: インデックスの長さ

en: Partition table
ja: パーティションテーブル

en: Edit partitioning
ja: パーティションを編集

en: Media type:
ja: メディア タイプ:

[ctx: None for default]
en: None
ja: なし

en: Change
ja: 変更

en: Column %s has been dropped.
ja: カラム %s を削除しました。

en: A primary key has been added on %s.
ja: %s に主キーを追加しました。

en: An index has been added on %s.
ja: %s にインデックスを追加しました。

en: Distinct values
ja: 件数集計

en: Remove from central columns
ja: 主要カラムから削除

en: Add to central columns
ja: 主要カラムに追加

en: Move columns
ja: カラムを移動させる

en: Move the columns by dragging them up and down.
ja: ドラックして上下させ、カラムを移動させてください。

en: Edit view
ja: ビューを編集する

en: Propose table structure
ja: テーブル構造を確認する

en: Normalize
ja: 正規化

en: Track view
ja: 追跡の閲覧

en: Add %s column(s)
ja: %s 個のカラムを追加する

en: at beginning of table
ja: テーブルの先頭

en: Create an index on %s columns
ja: %s カラムにインデックスを作成する

en: Space usage
ja: ディスク使用量

en: Effective
ja: 有効

en: Row statistics
ja: 行の統計

en: static
ja: 静的

en: dynamic
ja: 動的

en: partitioned
ja: パーティション有り

en: Row length
ja: 行の長さ

en: Row size
ja: 行のサイズ

en: Next autoindex
ja: 次の自動付番

en: Delete version
ja: 世代を削除

en: Activate tracking for %s
ja: %s への SQL コマンド追跡をアクティブにする

en: Activate now
ja: すぐにアクティブにする

en: Deactivate tracking for %s
ja: %s への SQL コマンド追跡を非アクティブにする

en: Deactivate now
ja: すぐに非アクティブにする

en: Date
ja: 日時

en: Username
ja: ユーザ名

en: Do a "query by example" (wildcard: "%") for two different columns
ja: 異なる 2 つのカラムによる定型問い合わせ (ワイルドカード: "%")

en: Additional search criteria
ja: 更なる検索条件

en: Use this column to label each point
ja: 各点のラベルとして使われるカラム

en: Maximum rows to plot
ja: プロットする結果の最大数

en: Browse/Edit the points
ja: 結果表示／プロット点の編集

en: How to use
ja: 使い方

en: Reset zoom
ja: ズームを戻す

note: l10n: Show or hide the menu using the hamburger style button
en: Toggle navigation
ja: ナビゲーションの切り替え

note: l10n: Current page
en: (current)
ja: （現在）

en: Available media types
ja: 利用できる メディア タイプ

en: Available browser display transformations
ja: 使用可能なブラウザー表示変換

[ctx: for media type transformation]
en: Description
ja: 説明

en: Available input transformations
ja: 利用可能な入力変換

en: VIEW name
ja: ビューの名前

en: Column names
ja: カラム名
